• 2015-2017

        • DZIEŃ PEŁEN WRAŻEŃ I KULTURY

          20 lutego 2015 roku pojechaliśmy razem z wychowawcami (germanistką p. Anią i wuefistą p. Grzesiem) oraz polonistką p. Alicją i wuefistką p. Grażyną do afrykarium (znajdującym się we Wrocławiu) i na spektakl o cyberprzemocy (do teatru w pobliżu Radia Wrocław).

          Około godziny 8.30 przybyliśmy do zoo. Ponieważ byliśmy na miejscu wcześniej (przed jego otwarciem), poszliśmy na spacer w kierunku Hali Stulecia.

          Gdy minęła 9.00, przekroczyliśmy bramę zoo i zawędrowaliśmy do afrykarium. Tam było niesamowicie! Mogliśmy obserwować podwodne życie ryb i zachowanie pingwinów podczas karmienia. Największe wrażenie zrobił na mnie tunel podwodny. Ściany i sufit były grubą szybą, za którą rozciągały się morskie głębiny i pływały płaszczki, rekiny, żółwie. Gdy nad nami, na wyciągnięcie ręki, przepłynął żółw, byłam w autentycznym szoku.

          Gdy wyszliśmy z afrykarium, nauczyciele postanowili, że jeszcze trochę pozwiedzamy zoo. Byliśmy w motylarium, gdzie widzieliśmy wspaniałe motyle i warany. Po wyjściu stamtąd także słonie i małpy. Całe zwiedzanie zoo zajęło nam około 2,5 godziny. Po tym czasie pojechaliśmy autobusem do teatru na spektakl o cyberprzemocy.

          Przedstawienie opowiadało o tym, do jak niebezpiecznych sytuacji mogą się posunąć ofiary tego typu przemocy i o tym, że w Internecie NIKT nie jest anonimowy. Najbardziej ze wszystkich bohaterów polubiłam babcię Marcina (czyli głównego bohatera).

          Pod koniec spektaklu mogliśmy zrobić sobie zdjęcie na scenie wspólnie z aktorami! To było niesamowite.

          Potem mieliśmy obiad. Zjedliśmy zupę groszkową, frytki i małe smażone kotleciki. Pycha!

          Wróciliśmy w okolicach godziny 15.00. Ta wycieczka była cudowna.

           

          Zofia Daniłko

          klasa 6a

           

           

          27 lutego uczniowie klas czwartych wybrali się na wycieczkę do Humanitarium. To ciekawe miejsce, w którym można uczyć się przez zabawę. Dzieci miały możliwość samodzielnego przeprowadzenia różnych doświadczeń fizycznych: obejrzały siebie w krzywych zwierciadłach, rozmawiały przez „telefon” – rurę, dały się zwieść złudzeniom optycznym, zobaczyły skutki działania siły odśrodkowej w naczyniu z cieczą...

          Później wraz z animatorem obejrzały interaktywną wystawę „Szkiełko i oko – tajemnice optyki”. Wiele radości sprawiło im także własnoręczne wykonanie perfum o zapachu pomarańczowym. Dzieci zabrały próbki ze sobą do domu. Po doświadczeniach nadszedł czas na drobne zakupy i z radością wróciliśmy do szkoły.

          Zdjęcia z wycieczki

           

           

          W dniu 10.03.2015 r. uczniowie klas: Va, VIa i VIb wybrali się, na ostatnie już chyba w tym roku, szaleństwa zimowe. Pod opieką nauczycieli p. Grażyny Jarży, p. Anny Puczyńskiej, p. Grzegorza Lichwy i mamy jednego z uczestników – p. Agnieszki Lewandowskiej, dzieci sprawdzały oraz doskonaliły swoje umiejętności na krytym lodowisku w Świdnicy.

          Po dwóch godzinach „ostrego” treningu, w drodze powrotnej, cała gromada wstąpiła do McDonald’s, gdzie podreperowała swoje siły i uzupełniła kalorie.

          Wszyscy żałowali tylko, że lodowisko nie było na świeżym powietrzu, ponieważ pogoda była naprawdę wiosenna.

           

           

          8 kwietnia klasy 1b oraz 4c wraz z wychowawczyniami – p. Anną Dudek oraz p. Alicją Szymańską wybrały się na stadion „Śląska” Wrocław.

          Dzieci odwiedziły najskrytsze zakątki tego obiektu, które nie są dostępne na co dzień. Podczas zwiedzania uczniowie mieli okazję zasiadać w sferze VIP na wyjątkowo wygodnych krzesełkach, obejrzeć stanowiska komentatorskie w strefie medialnej, a także zwiedzić areszt dla „niegrzecznych” kibiców.

          Ponadto dzieciaki przez chwilę mogły poczuć się wyjątkowo, zasiadając w szatni zawodników WKS-u oraz Reprezentacji Polski, obejrzeć miejsca masażu i ogromne jacuzzi, w którym przed rozpoczęciem meczu – w zimnej wodzie – pobudzają się do działania nasi piłkarze.

          W międzyczasie – z miejsc zawodników rezerwowych - uczniowie słuchali historii i ciekawostek technicznych obiektu oraz o szczegółach organizacji największych imprez, w tym Euro 2012, koncertów światowych gwiazd oraz meczów Reprezentacji Polski czy gospodarzy areny – „Śląska” Wrocław.

          Na zakończenie atrakcji dzieci udały się do restauracji McDonald`s, w której na każdego czekał zestaw Happy Meal.

           

           

          Dnia 28 kwietnia uczniowie klas IV brali udział w warsztatach ekologicznych w Ośrodku Sportów Wodnych w Borzygniewie, których tematem przewodnim były zwierzęta pożyteczne.

                Pierwszą część prezentacji prowadzonej przez pana Radosława Sosnowskiego stanowiły szkodniki, do których należały m.in.: komary, muchy, gryzonie, mszyce oraz nagie ślimaki.

                 Druga część warsztatów opowiadała o zwierzętach pożytecznych, do których zaliczamy m.in.: nietoperze, ropuchy, biedronki, ryjówki, złotooki, sowy różnych gatunków, większość ptaków oraz pająki.  

                 Po warsztatach wyruszyliśmy nad zalew Mietkowski, żeby obejrzeć jego faunę, a przede wszystkim ptaki.                           

                Na zakończenie naszej wycieczki mieliśmy urządzić  ognisko na co niestety nie pozwoliła nam pogoda, więc  zamówiliśmy kiełbaski z cateringu. Otrzymaliśmy piękne upominki na pamiątkę warsztatów.                                                        

                 W czasie wycieczki dowiedzieliśmy się wiele o tamtejszej faunie i sądzę, że będzie to wiedza na długie lata. Bardzo mi się podobało i mam nadzieję, że w przyszłym roku udamy się na podobną wycieczkę                                               

          Magdalena Faltyn 4B

           

          KARKONOSKIE TAJEMNICE – WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH

          01.06. – 03. 06. 2015

           

          Pierwszego czerwca uczniowie klas Ia, Id i Ie pod opieką swoich pań: Barbary Peli, Joanny Zygi, Bogumiły Abramek i Karoliny Kwaśniewskiej-Greli wybrali się na wycieczkę w Karkonosze. Było to dla maluchów ogromne przeżycie. Większość z nich rozstawała się z rodzicami po raz pierwszy. Mimo to z uśmiechniętymi, dziarskimi minami stawili się w poniedziałek na zbiórce. Po dopełnieniu niezbędnych formalności wyruszyliśmy w drogę.

          Pierwszy dzień spędziliśmy w Karpaczu. Odwiedziliśmy tam dwa atrakcyjne miejsca. Najpierw podążyliśmy śladami Ducha Gór i w Karkonoskich Tajemnicach poznaliśmy historie, legendy i podania z nim związane. Usłyszeliśmy legendę o niesamowitym korzeniu mandragory, historie zielarzy karkonoskich, poszukiwaczy minerałów i bogactw mineralnych. Graliśmy na smoczej harfie z niewidocznymi strunami czy wreszcie tworzyliśmy nasz własny kamień filozoficzny. Karkonoskie Tajemnice zachwyciły nas wszystkich. Drugim miejscem, które odwiedziliśmy było Centrum Informacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego. Odbyły się tam zajęcia podczas, których oglądaliśmy interaktywną prezentację o Karkonoszach, ich walorach turystycznych i najciekawszych zakątkach. Poznaliśmy faunę i florę charakterystyczną dla tego regionu. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy historii poszukiwań minerałów i złota. Największą frajdę miały dzieciaki podczas zajęć w laboratorium. Każde dziecko obejrzało pod binokularami karkonoskie minerały, rośliny i zioła. Na zakończenie pobytu w Centrum odbyliśmy spacer po ogrodzie, gdzie zgromadzono wiele gatunków roślin, ziół, które dawniej wykorzystywali słynni w świecie laboranci karkonoscy.

          Drugi dzień naszej eskapady spędziliśmy w Szklarskiej Porębie. Po śniadaniu wybraliśmy się do Chaty Walońskiej. Tam, w sali edukacyjnej, wśród minerałów i skał poznaliśmy historię średniowiecznych mistrzów w wydobywaniu i przetwarzaniu bogactw naturalnych. Przeszliśmy „próbę pokory” zakuci w dybach, a w kamiennych podziemiach chaty przeszliśmy „próbę czterech żywiołów”. Nasze panie - czarownice obdarowały dzieci upominkami. Potem udaliśmy się na długi spacer po Szklarskiej Porębie, podziwiając piękną panoramę Karkonoszy. W godzinach popołudniowych i wieczornych bawiliśmy się na terenie ośrodka. Odbyło się również ognisko z pieczeniem kiełbasek.

          Ostatniego dnia po porannych zabawach i pakowaniu, wybraliśmy się jeszcze na spacer po Karkonoskim Parku Narodowym. Zielonym szlakiem dotarliśmy do wodospadu Szklarka. Tam wysłuchaliśmy legendę związaną z tym miejscem, zakupiliśmy pamiątki i opuściliśmy Szklarską Porębę, kierując się w stronę domów. Ale jeszcze czekała nas jedna atrakcja wyjazdu. Zatrzymaliśmy się w Bolkowie, gdzie zwiedziliśmy średniowieczny zamek. Wspięliśmy się na wieżę, skąd podziwialiśmy piękne widoki miasta i szczytów Karkonoszy.

          I tutaj nasza wycieczka dobiegła końca. Ruszyliśmy w drogę powrotną do Smolca. Tam czekali na nas stęsknieni rodzice.

          Zdjęcia można obejrzeć TUTAJ

           

           

          W dniu dziecka klasy szóste wraz ze swoimi opiekunami wybrały się na trzydniową wycieczkę w Góry Sowie. W pierwszym dniu wycieczki wybraliśmy się do sztolni w Walimiu, należącej do projektu „Riesse”.

          Po zwiedzeniu wspaniałego i pełnego tajemnic historii podziemia wybraliśmy się na zdobywanie Wielkiej Sowy a konkretnie wieży obserwacyjnej umieszczonej na jej szczycie. Po krótkim ale dość forsownym marszu pojechaliśmy na posiłek do naszego punktu noclegowego w pensjonacie „Magda”. Na koniec dnia czekała nas jeszcze wspaniała zabawa z puszczaniem baniek, strzelaniem z łuku.

          Drugi dzień spędziliśmy w Czeskim Aderszpachu, zwiedzając Skalne Miasto, gdzie oprócz podziwiania wspaniałych widoków przepłynęliśmy się po sztucznym jeziorze łodzią o wdzięcznej nazwie „Tytanic 2”. Po całodziennej wycieczce wróciliśmy do Ośrodka na obiadokolacje, po której czekało na nas jeszcze ognisko z kiełbaskami w czasie którego urozmaicaliśmy sobie czas zabawami z chustą Klanzy.

          W czasie ostatniego dnia zwiedziliśmy kolejną sztolnię należącą do projektu „Riesse” we Włodarzu, jest to największa sztolnia należąca do tego projektu. Podczas zwiedzania przepłynęliśmy się łódką zwiedzając podziemne zakamarki. Ostatnią atrakcję wyjazdu był zamek w Grodnie, gdzie zwiedzaliśmy salę rycerską, salę tortur oraz wieżę widokową. Po zjedzonym na zamku obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną do Smolca. Troszkę zmęczeni nadmiarem wrażeń oraz ilością atrakcji ale w dobrych humorach witaliśmy się z naszymi rodzicami którzy czekali na nasz przyjazd pod szkołą.

          Zdjęcia z wycieczki - TUTAJ

           

           

          Korbielów 2015

           

          Pierwszego czerwca uczniowie klas IVa i IVb zebrali się przed szkołą, aby udać się na wycieczkę klasową w Beskidy. Po kilku godzinach dojechaliśmy do Żywca, w którym spotkaliśmy się z naszym Przewodnikiem - panią Sylwią. Stamtąd udaliśmy się do Koniakowa do Chaty na szańcach, gdzie pan Tadeusz opowiedział nam o rejonie, w którym się znajdujemy, o granicy zlewisk Morza Bałtyckiego i Czarnego, o kulturze i historii tego rejonu i o wielu innych ciekawostkach. Po wysłuchaniu opowieści obejrzeliśmy koniakowskie koronki i mogliśmy kupić pamiątkowe serwetki dla rodziny. Po drugiej stronie ulicy znajduje się Bacówka, w której kupiliśmy smaczne oscypki. Następnie udaliśmy się do Istebnej do Kurnej Chaty Kawuloka, aby wysłuchać gawędy Janka Macoszka o tym, jak kiedyś żyli i mieszkali ludzie w tamtych rejonach. Poznaliśmy również kilka instrumentów muzycznych, na których grano. Kolejnym miejscem na naszej trasie była Wisła, w której zobaczyliśmy czekoladowego Adama Małysza, deptak i mogliśmy posilić się lodami i innymi słodyczami. Zwiedzanie zakończyliśmy na skoczni im. Adama Małysza. Tam udaliśmy się na  trybuny dla VIP'ów oraz wjechaliśmy wyciągiem na górę skoczni, skąd zimą skaczą narciarze. Następnie pojechaliśmy do naszego ośrodka (DW Pilsko) - do Korbielowa. Wieczorem, po obiadokolacji skorzystaliśmy z basenu w naszym ośrodku. Pełni wrażeń, szybko usnęliśmy.

           

          Drugiego dnia udaliśmy się na spacer po górach. Trasa była dość krótka, ale okazała się dla wielu poważnym wyzwaniem. Jednak wszystkim udało się pokonać swoje słabości i na własnych nogach weszliśmy na Halę Lipowską. Tam była przerwa na odpoczynek, zabawy i... wszyscy delektowaliśmy się smakołykami ze schroniska. Ponieważ zobaczyliśmy nadchodzące ciemne chmury, przeszliśmy przez Halę Rysiankę i zeszliśmy do autokaru. Na zakończenie dnia udaliśmy się do Beskidzkiego Centrum Nauki, gdzie wzieliśmy udział w eksperymentach z ciekłym azotem. Wieczorem po obiadokolacji udaliśmy się na basen i poszliśmy spać.

          Ostatniego dnia po śniadaniu opuściliśmy nasz ośrodek i udaliśmy się do Bielska-Białej, gdzie zwiedziliśmy Studio Filmów Rysunkowych, w którym powstały takie bajki jak Reksio, Bolek i Lolek, Kuba i Śruba... Zobaczyliśmy jak powstawały oraz jak powstają bajki na kolejnych etapach realizacji. Na zakończenie wizyty, obejrzeliśmy w tamtejszym kinie bajki, które tam powstały. Pobyt w Bielsku zakończyliśmy na Rynku, gdzie uzupełniliśmy siły przy pizzy. Następnie udaliśmy się do sąsiedniego miasta, aby zwiedzić Zamek w Pszczynie. Po wejściu do muzeum wszyscy musieliśmy założyć filcowe papcie i wyruszyliśmy w podróż po XIX- i XX- wiecznych wnętrzach zamku. Zobaczyliśmy jak dawnież żyła i mieszkała rodzina książęca. Obejrzeliśmy też zbrojownię, w której mogliśmy zapoznać się z różnymi rodzajami dawnej broni. W końcu udaliśmy się w drogę do naszych stęsknionych rodziców... z małą przerwą na posiłek w McDonalds. Wieczorem wróciliśmy do Smolca.

           

          Zdjęcia z wycieczki znajdują się TUTAJ

           

           

          Spływ pontonami

          11 czerwca klasa IVa i IVb wybrała się do Barda Śląskiego na "dokończenie" wycieczki klasowej - spływ pontonami. Trasa wiodła 5 meandrami Nysy Kłodzkiej. Po krótkiej instrukcji dotyczącej bezpieczeństwa i zasad poruszania się po rzece, podzieliliśmy się na załogi i wyruszyliśmy w 15. kilometrową trasę. Początkowo było ciężko, gdyż musieliśmy się zgrać oraz nauczyć się kierowania pontonem. Jednak po chwili szło nam coraz lepiej. Najciekawsze były momenty gdy rzeka zakręcała, gdy pojawiały się przeszkody w postaci kamieni i mielizn oraz gdy rzeka nagle przyspieszała. Radziliśmy sobie w trudnych sytuacjach - gdy utknęliśmy na mieliźnie, gdy ponton płynął nie tam gdzie byśmy chcieli oraz gdy rzeka na zakręcie obracała pontony. Gdy nie musieliśmy koncentrować się na kierowaniu pontonem, mieliśmy czas na rozmowy, śpiew i obserwowanie pieknej przyrody: skał, łąk, roślin wodnych oraz przede wszystkim różnych ptaków wodnych, które przyglądały się nam. Spływ był nie tylko świetną zabawą, ale również uczył nas pracy w grupach, współpracy oraz pokonywania swoich słabości, gdy nasze siły opadły z powodu zmęczenia i upału. Po kilku godzinach dopłynęliśmy do Barda, posililiśmy się kiełbaskami z grilla, schłodziliśmy napojami i lodami, pobiegaliśmy po twardym lądzie. Wycieczka pozbawiła nas sił, ale dała nam wiele nowych doświadczeń i pomimo zmęczenia, szczęśliwi wróciliśmy do domów.  

          Zdjęcia z wycieczki znajdują się TUTAJ

           

           

          We wrześniu uczniowie klasy VB, a w październiku i listopadzie - klasy VA uczestniczyli w bezpłatnych artystycznych cyklach edukacyjnych ABC SZTUKI XX WIEKU. Warsztaty obejmowały trzy spotkania, z których każde poświęcone było innym kierunkom sztuki:

          ·    Kubizm, fowizm, ekspresjonizm

          ·    Surrealizm, dadaizm

          ·    Sztuka po II wojnie światowej, action painting,

              malarstwo materii, body painting, happening.

          Zajęcia odbywały się we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka, przy ulicy Kuźniczej (były teatr Kalambur i K2) i miały charakter warsztatowy. Nasi uczniowie, pracując w małych grupach, w trakcie warsztatów teatralno – plastycznych mieli szansę poznać więcej niż jedną dziedzinę sztuki. Twórcze fantazjowanie, przezwyciężanie tremy, wzbogacanie słownictwa, to cele, które w trakcie zajęć były realizowane. Uczniowie poznawali różnorodne techniki sztuki, kształtowali ekspresję plastyczną, poszukiwali własnej formy wyrazu przeżyć i doświadczeń. Zajęcia w WCTD miały duże znaczenie integracyjne dla klasy, wymagały umiejętności współpracy, pozwoliły zdobyć wiedzę o sobie samych i o sobie wobec innych.

          Kontakt z profesjonalistami, praca na prawdziwej scenie teatralnej, na pewno pozostawią trwały ślad w ich pamięci piątoklasistów i być może staną się inspiracją do działań artystycznych w przyszłości.

          Więcej zdjęć można zobaczyć klikając w poniższą fotkę:

           

           

          „SZLAK PIASTOWSKI”


          17 września 2015r. wyruszyliśmy – 3a,3b, 2a, 2b, 2d, 2e -  na wycieczkę do Gniezna „Szlakiem Piastowskim”. Pierwszym przystankiem było Gniezno, a w nim wizyta w Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz w Katedrze Gnieźnieńskiej, którą to zwiedziliśmy z przewodnikiem  i dowiedzieliśmy się od niego wielu ciekawych informacji. Mieliśmy okazję zobaczyć piękny widok na pierwszą stolicę Polski z wieży widokowej oraz poznać historię słynnych Drzwi Gnieźnieńskich. Po solidnej dawce wiedzy, zdaniem naszych opiekunów, zasłużyliśmy na porcję lodów,  którą z wielkim apetytem zjedliśmy. Kolejnym etapem naszej wycieczki była przejażdżka kolejką wąskotorową, która to zawiozła nas wprost do miejsca naszego noclegu. Po zakwaterowaniu i kolacji przyszedł czas na gry i zabawy. Puszczaliśmy mega bańki mydlane, strzelaliśmy z łuku, bawiliśmy się na placu zabaw oraz graliśmy w piłkę nożną na boisku. Po tak wyczerpującym dniu, prawie ☺ nikt nie miał kłopotu z zaśnięciem.
          Drugiego dnia, zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy do skansenu archeologicznego, gdzie właśnie odbywał się festyn archeologiczny. Zobaczyliśmy muzeum oraz rekonstrukcję dawnej osady.  Podczas festynu prezentowane były różne aspekty życia ludzi w przeszłości. Uczestniczyliśmy w warsztatach, pokazach, konkursach – przenieśliśmy się w czasy Wikingów, Celtów czy Rzymian. Wszystko, to odbywało się przy dźwiękach muzyki, tańcach zespołów. Oczywiście znalazł się też czas na zakup upragnionych pamiątek  ☺  Z wycieczki wróciliśmy cali, zdrowi i zadowoleni … z pełnym bagażem miłych wspomnień.
                                                      ☺
          Zapraszamy do fotorelacji:
          TUTAJ
           

           

           

          Na tropach zagadki...

           

          Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza po raz kolejny gościł we Wrocławiu i zaprosił uczniów naszej szkoły na spektakl pt. „Szatan z siódmej klasy”. Jest to przeniesiona na scenę historia, znana wszystkim ze słynnej powieści Kornela Makuszyńskiego pod tym samym tytułem. Uczniowie klas VI i V, uczestnicząc w tym wydarzeniu, mieli okazję śledzić losy głównego bohatera, Adasia Cisowskiego, który, niczym prawdziwy detektyw, usiłował rozwikłać zagadkę znikających drzwi z domu profesora Gąsowskiego. Pełne humoru, muzyki i trzymające w napięciu przedstawienie szczególnie zainteresowało uczniów kl. VI, którzy wcześniej zaznajomili się z książką, gdyż jest to ich lektura. Mamy nadzieję, że tych, którzy jej nie czytali, spektakl zachęcił do sięgnięcia po twórczość Kornela Makuszyńskiego, znanego z takich tytułów jak „Awantura o Basię” czy „Panna z mokrą głową.”

           

           

          Lekcja filmowa  dla klas młodszych

           

          W poniedziałek 25 września wszystkie klasy drugie i trzecia b wraz ze swoimi nauczycielkami pojechały do Wrocławia do kina w Arkadach. Wybraliśmy się na kolejne już spotkanie w ramach ogólnopolskiego programu edukacji multimedialnej – „Lekcja w kinie”. Tym razem podczas zajęć mieliśmy poznać sekrety filmu animowanego.

           

          Lekcja rozpoczęła się od multimedialnych zajęć. Prowadzący je pan opowiadał nam między innymi jakich postaw i wartości uczą nas bohaterowie filmów, jak wymyślono postać Shreka , dlaczego Myszka Miki ma cztery palce i nosi białe rękawiczki. Rozpoznawaliśmy bohaterów filmów, pojawiających się na ekranie, odgadywaliśmy czyje głosy słyszymy. Rozróżnialiśmy, które przygody bohaterów filmów animowanych mogły być prawdziwe, a które były fikcyjne, wymyślone przez scenarzystów i reżyserów. Odbyliśmy również rozmowę z gościem specjalnym naszej lekcji – aktorem Jarosławem Boberkiem, z  którym połączyliśmy się online . Okazało się, że doskonale go znamy, chociaż nie z widzenia. To on podkładał swój głos pod postać Kaczora Donalda czy króla Juliana. Wcielił się na chwilę w te postacie i prowadził między nimi dialog.  Wytłumaczył nam co należy zrobić, żeby nasz głos naśladował Kaczora Donalda. Trochę potrenowaliśmy, popróbowaliśmy, ale okazało się, że wcale nie jest to takie proste. Po zakończeniu zajęć zostaliśmy zaproszeni na filmy. Tym razem oglądnęliśmy „Baśnie braci Grimm” – „Królewna Śnieżka”, „Żabi król” i „Jaś i Małgosia”. Zadowoleni, bogatsi w wiedzę o tajnikach filmów animowanych i otwarci na kolejne propozycje wróciliśmy do szkoły.

           

           

          W dniu 9 X 2015 klasy czwarte wraz ze swoimi opiekunami wybrały się na wycieczkę integracyjną na Ślężę.

          Po krótkim ale dość forsownym marszu doszliśmy do najwyższego szczytu Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, wznoszącego się na wysokości 718m n.p.m. Dzieci mogły podziwiać przepiękne jesienne krajobrazy Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, pooddychać ostrym i już zimnym powietrzem ale przede wszystkim miło spędzić ze sobą i nauczycielami czas.

           

          W dniu 15 października klasa V c wybrała się  na wycieczkę do Stróży, aby zasmakować jazdy konnej, poznać stajnię i zwyczaje końskie. Każdy uczestnik miał możliwość sprawdzenia swych umiejętności trzymania się w siodle. Pani Ewa, właścicielka stadniny, na lonży prowadziła dzieci po padoku.  Lotos, bardzo spokojny koń, dzielnie wytrzymał  jazdę 24 amatorów jazdy wierzchem.  W nagrodę dostał mnóstwo przytuleń i garść marchwi.
          Uczniowie mieli możliwość nauczyć się jak obchodzić się z końmi. Jak je karmić, jak do nich podchodzić. Prócz koni obecne w stajni były psy i koty, które skorzystały na naszym przyjeździe, bo dostały od klasy karmę.
          Marna pogoda, padający od rana deszcz nie ostudziły naszych zapałów i nie zgasiły nadziei na rozpalenie ogniska. Piekliśmy więc kiełbaski, a gdy ich zabrakło z różnych powodów (upadek w palenisko, zjedzenie przez psy lub koty) nadzialiśmy na kije chleb. I tosty gotowe.
          Świetnie się bawiliśmy. To był bardzo udany ,pierwszy wyjazd, oby nie ostatni :), klasy Vc.

           

           

          BAŚNIE POLSKIE

          Uczniowie klas trzecich wraz ze swoimi opiekunami w dniu 2 października 2015 r. udali się w prawdziwą podróż w najdalsze zakątki polskich baśni… Spektakl, który mieli przyjemność oglądnąć składał się z trzech przedstawień: „Szewczyk Dratewka”, „Żywa Woda”, „Złota Kaczka”. Bohaterowie przedstawienia, to zwykli ludzie często wystawieni na ciężką próbę. Musieli przeciwstawić się losowi mając jako tarczę tylko samego siebie i tak, dobre serce szewczyka Dratewki sprawiło, że zwierzęta przychodzą mu z pomocą w godzinie najcięższej próby. Pewien młodzieniec zdobywa uzdrawiającą wodę dla chorej matki tylko dlatego, że nie ulega pokusom bogactwa i sławy, a ubogi czeladnik w „Złotej Kaczce” odrzuca takie bogactwo, którym nie można się dzielić, w zamian otrzymując proste lecz szczęśliwe życie.

          Spektakl był bardzo ciekawy i pouczający, zawierał niespotykane formy teatralne, przepiękne lalki, barwne kostiumy oraz fantazyjną, a nawet czasami trochę przerażającą muzykę.

          Wyjazd jednogłośnie uznajemy za udany

          III a, b, c

           

           

           

          SPECER ZE STRAŻNIKIEM MIEJSKIM

          Dnia 22. października 2015r. uczniowie klasy Va uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia, podczas której zwiedzali Rynek Główny i jego okolice. Wyjazd ten stanowił dla uczniów spore wyzwanie, gdyż na miejsce dotarli za pośrenictwem Kolei Dolnośląskich i komunikacji miejskiej. O ile jazda pociągiem nie była dla nich nową atrakcją (w zeszłym roku szkolnym korzystaliśmy z tego środka transportu), to tramwajem do tej pory jechali tylko nieliczni.

          W Rynku czekał na grupę przedstawiciel Straży Miejskiej we Wrocławiu, pan Paweł Grąbczewski, który był przewodnikiem na naszej wycieczce. W ramach współpracy Straży Miejskiej z naszą szkołą, przeprowadził dwugodzinne zajęcia na temat historii, topografii i zabytków centrum miasta. Aby spacer po Wrocławiu uczynić bardziej atrakcyjnym, poruszaliśmy się szlakiem wrocławskich krasnali. Mimo kapryśnej pogody, tego dnia towarzyszyło nam słońce, więc humory dopisały i po miłym spacerze bezpiecznie dotarliśmy do Smolca.

           

           

          Dnia 27.10.2015 r. uczniowie klas V i VI, którzy w ubiegłym roku szkolnym otrzymali świadectwa z czerwonym paskiem, pojechali do Drezna, w nagrodę za bardzo dobre wyniki w nauce. Grupa liczyła aż 64 osoby pod opieką: p. Grażyny Gibały, p. Grażyny Jarży, p. Anny Puczyńskiej, p. Bernardety Kułaga oraz p. Michała Demskiego.

          Przygoda nasza rozpoczęła się od zwiedzania (z przewodnikiem) zabytkowego centrum miasta. Następnie mogliśmy zobaczyć dalej położone zabytki z okien dwupiętrowego autokaru.

          Kolejnym punktem w programie było „Hygienisches Museum”, gdzie uczniowie mogli nie tylko oglądać wystawy, ale również sprawdzić się w części interaktywnej muzeum, przeprowadzając małe eksperymenty.

          Ponieważ do muzeum wchodziliśmy grupami, czekając na swoją kolejkę, odwiedziliśmy galerię handlową w Dreźnie, gdzie można było kupić jakąś pamiątkę.

          Dzień zakończyliśmy wspólną obiadokolacją i wróciliśmy do domów zmęczeni, ale pełni wrażeń.

          Pogoda i humory dopisywały przez cały czas...

          Zdjęcia można obejrzeć TUTAJ

           

           

          Dnia 22.10.2015r. klasy piąte  i szóste pojechały na wycieczkę do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich, aby obejrzeć dwa spektakle taneczne pt. "Być sobą" oraz "Czarodziejski Bilet". Przedstawienia przygotowały grupy Maska i Mała Maska wraz ze swoim nauczycielem tańca, Panem Wojciechem Koguciukiem.

          Tancerze, którzy brali udział w przedstawieniach, sami wymyślili choreografię, stroje oraz dobrali muzykę. Widać było, że przygotowania zabrały im wiele czasu, gdyż wszystko było wyjątkowo dopracowane. Podczas występów wielokrotnie zmieniali stroje, które były ważną częścią spektakli. Ciekawe były dodatki specjalne - świetliki oraz zabawne przerwy (reklamy), które tancerze wcześniej nagrali i sami w nich wystąpili. Efekty świetlne dodatkowo uatrakcyjniły przedstawienia, które przeniosły widzów w niezwykły świat. Spektakle opierały się na elementach tańca hip-hop, cramp, jazz, hause i loking.

          Przedstawienia bardzo się wszystkim podobały,  na pewno również dlatego, że brały w nich udział trzy uczennice klasy 6a (Anna Dąbrowska, Zuzanna Orzech i Julia Walusiak). Dziewczyny, oprócz wielkich braw, dostały bukiety kwiatów od kolegów z klasy. Zainteresowanych informujemy, że występy będzie można jeszcze obejrzeć podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

           

           

          Dnia 12 listopada cała klasa 3c była na wycieczce w Sobótce, która była poświęcona dniu pieczonego ziemniaka. Głównym celem wyjazdu, było pokonanie szczytu „Ślęża” Dzieci z wielkim zapałem i zaangażowaniem pokonywały szlak jedni pieszo jedni na rowerze (jeden chłopiec miał kontuzję stopy i żeby móc uczestniczyć w wydarzeniu poświęcenie taty było tu nieocenione, gdyż wjechał z dzieckiem na sam szczyt, za co ogromnie dziękuję), . Ich wysiłek był nagradzany miłymi legendami opowiadanymi przez przewodnika  Panią Anię z biura podróży „Piotrek-Tour” Po dotarciu na szczyt, mogliśmy odpocząć i posilić się dobrodziejstwami z naszych plecaków. Po nasyceniu naszych żołądków, czekało nas zadanie, trzeba było w pięciu grupach ułożyć puzzle o tematyce ziemniaczanej (łatwe to nie było). Kolejnym etapem było zejście do miejsca docelowego, gdzie czekało na nas ognisko z ziemniakami i kiełbaskami. Czas mijał niestety szybko podczas biesiady przy ognisku, zawodów zespołowych, zabaw bańkami mydlanymi i strzelaniu z łuku. Jednym słowem bawiliśmy się świetnie  ;)

           

           

          Dzieci sieci” – dzieci aktywne online

          Główna aktywność dzisiejszych dzieci jest aktywnością medialną. Fakt ten miał decydujące znaczenie przy wyborze tematyki spektaklu, który dn. 20.11.2015r. w Sali Koncertowej Polskiego Radia we Wrocławiu obejrzeli uczniowie klas piątych. Przedstawienie opowiadało o pokoleniu dzisiejszych młodych ludzi, tzw. sieciaków, którzy od najmłodszych lat wychowują się w środowisku medialnym. Bohaterowie przedstawionej historii zmagają się z problemami typowymi dla swoich rówieśników. Ich przyczyną są zjawiska, które w ich życiu pojawiły się za sprawą Internetu, cyberzagrożenia. Spektakl profilaktyczny „Dzieci sieci” przestrzega przed nadmierną ufnością w wirtualnym świecie i pokazuje konsekwencje czyhających w nim zagrożeń. Twórcy widowiska, w sposób bardzo atrakcyjny dla młodego widza, opowiadają również o przyjaźni, radzeniu sobie z przeciwnościami, o akceptacji i niezastąpionym w realnym świecie kontakcie z drugim człowiekiem. Podejmowanie problematyki cyberzagrożeń w rozmowach z młodymi ludźmi jest bardzo istotne, a forma przedstawienia teatralnego może być doskonałym wstępem do tych dyskusji.

           

           

          Spektakl „Dorotka po drugiej stronie tęczy”

          19 listopada klasy drugie wraz ze swoimi opiekunkami pojechały do Wrocławia do Polskiego Radia na przedstawienie pt. „Dorotka w tęczy”. Sztuka, wystawiona przez aktorów Teatru Profilaktycznego Alert, wzbudziła zainteresowanie dzieci. Spodobały im się postacie głównej bohaterki Dorotki i jej przyjaciół: Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa. Z uwagą śledzili ich przygody w trakcie wędrówki do Szmaragdowego grodu, gdzie czarnoksiężnik Oz miał uwolnić ich od ułomności, a Dorotce umożliwić powrót do domu. Sympatię dzieci wzbudziła również negatywna postać przedstawienia – zła czarownica, a to za sprawą jej pięknego głosu i śpiewanych piosenek. Całe przedstawienie obfitowało w melodyjne, wpadające w ucho piosenki, które podrywały dzieci z krzesełek i zachęcały do wspólnego śpiewania. Przygody bohaterów przedstawienia zwróciły uwagę dzieciaków na mądre i zawsze aktualne przesłania spektaklu: że miłość i dobroć pozwalają przezwyciężyć wszystkie przeszkody, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, że warto wierzyć we własne siły, że prawdziwa przyjaźń pokona wszelkie przeciwności. Podczas przedstawienia dzieci przypomniały sobie również zasady odpowiedniego zachowywania się w lesie. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Smolca.

           

           

          30 listopada uczniowie klasy 5B i 4B wybrali się na wycieczkę andrzejkowo - mikołajkową do Wałbrzycha. Celem był tamtejszy park techniki - Explora Park. Po godzinnej podróży zatrzymaliśmy się na małą przekąskę w McDonald'zie, wszak to tradycyjny punkt wycieczek szkolnych i gwarant udanego wyjazdu ;)

          Po posiłku udaliśmy się do Explora Parku na zabawę. Najpierw uczniowie dowiedzieli się jakie eksponaty będą mieli okazję poznać i jakimi zabawkami będą mogli się pobawić. Następnie obejrzeli prezentację "Matematyka w przyrodzie". Dowiedzieli się czym jest ciąg Fibonacciego, jak się wyznacza kolejne jego elementy i jak bardzo "lubi go" przyroda. Następnie dzieci miały sporo czasu na wykonywanie różnych doświadczeń dobrze się bawiąc. Pracownicy Parku bardzo chętnie wyjaśniali dzieciom na czym polegają poszczególne eksperymenty.  Uczniowie chętnie budowali konstrukcje korzystając z klocków o kształcie różnych wielokątów. Mieli także do dyspozycji kilka stanowisk do doświadczeń interaktywnych. Dwie godziny minęły błyskawicznie i nikt nie zdążył się nudzić.

          Zdjęcia z wycieczki dostępne TUTAJ

           

          W dniu pierwszym grudnia z okazji klasowych mikołajek klasy 4a, 4 c oraz 6a, pod opieką swoich wychowawców wybrały się do wrocławskiego aquaparku. Po zapoznaniu się z zasadami jakie obowiązują na basenie, rozpoczęliśmy zabawę. Do naszej dyspozycji były zjeżdżalnie, leniwa rzeka, basen ze sztuczną falą, zewnętrzny basen solankowy. Udało się nam również wziąć udział w krótkich zajęciach aquaareobiku prowadzonego przez panią instruktor. Tego typu wyjazdy są doskonałą okazją do miłego i aktywnego spędzenia czasu wolnego, integracji dzieci oraz poprawy swoich umiejętności pływackich.

          Po trzech godzinach spędzonych na basenie troszkę zmęczeni wróciliśmy do SMOLCA.

           

          MIKOŁAJOWE WARSZTATY KLAS DRUGICH

          02.12.2015 r.

          We wtorek uczniowie klas drugich d i e wraz ze swoimi opiekunkami Joanną Zygą, Bogumiłą Abramek, Iwoną Ziółkowską i panią Agatą Bielawską wybrały się do Wrocławia na słodkie warsztaty „Cukier – lukier”. Gdy weszliśmy do tej mini – fabryki, zachwyciło nas kolorowe pomieszczenie. Na regałach, w słoikach, flakonach mieniły się barwne torebeczki landrynek, kolorowe lizaki o różnorodnych kształtach: choinek, bałwanków, ślimaków czy kwiatów. A do tego ten słodki, owocowy aromat.... Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na przygotowywaną dla nas masę cukrową. Gdy wszystko było gotowe rozpoczęły się warsztaty. Panie opowiadały nam jak zrobić idealnego cukierka i jednocześnie przygotowywały masę. Najpierw wlały ją do dużej blaszanej formy. Potem barwiły ją na zielono i czerwono, wykorzystując naturalne barwniki tj. szpinak i sok z buraków. Następnie ugniatały, rozciągały zmieniając kolor masy z żółtej na białą, wałkowały i tworzyły barwnego węża. Teraz mogliśmy już przystąpić do samodzielnej pracy. Każdy z nas otrzymał kawałek ciepłej masy karmelowej. Mieliśmy za zadanie skręcić z niej ślimaka. Potem panie pomogły nam wbić w lizaka patyki i zapakować do folii. Nasze własnoręcznie wykonane lizaki były gotowe. Potem jeszcze zakupy, a decyzje były trudne. W końcu zaopatrzeni w słodkości ruszyliśmy jeszcze na wrocławski Rynek, na świąteczny jarmark. Mimo niesprzyjającej, deszczowej pogody, przespacerowaliśmy się wśród straganów. Odwiedziliśmy również „Bajkowy lasek”, gdzie wysłuchaliśmy wszystkich opowieści. A ponieważ mieliśmy jeszcze grosze w portfelach to zatrzymaliśmy się przy straganie z piernikowymi słodkościami. Zakupiliśmy piernikowe domki, szopki, choinki. Mam nadzieję, że będą one ozdobą świątecznych stołów.

           

           

          KREATYWNY OBIEKT MULTIFUNKCYJNY

          MUZEUM BOMBKI W MILICZU

          kl. III A

          Dnia 2 grudnia 2015r. dzieci z klasy IIIa wraz z opiekunami udały się na wycieczkę mikołajkową do Muzeum Bombki w Miliczu. Po drodze miały okazję zwiedzić Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy i dowiedzieć się kilku legend o „tamtejszych” Świętych.

          Do Milicza dzieci dotarły około godz. 12.00, gdzie już czekał na nich skrzat z workiem pełnym niespodzianek. Pierwszą z nich była lekcja muzealna czyli opowieść elfa o tradycji świątecznego drzewka. Po ciekawej i dość solidnej dawce informacji dzieci udały się do KOMnaty bombki, by tam wziąć udział w misji poszukiwania zaginionych bombek. Misja została w dość szybkim czasie spełniona. Dzieci bez większego problemu odnalazły ozdoby. Kolejnym etapem wyprawy była wizyta w wytwórni bombek, gdzie dzieci miały okazję zobaczyć jak powstają wszystkie te kolorowe cudeńka. Podczas słodkiej uczty, dzieci miały za zadanie napisać list do św. Mikołaja, który koniecznie musiały włożyć do specjalnej skrzynki na listy. Na zakończenie mikołajkowej podróży dzieci uczestniczyły w warsztatach dekorowania pierniczków. Zabawa w cukierników sprawiła wiele słodkiej radości. Uwieńczeniem wyprawy były oczywiście upragnione zakupy w tamtejszym sklepiku.

          Fotogaleria: TUTAJ

           

          3.12.2015 uczniowie klas IV i V c obejrzeli spektakl teatralny w Sali Koncertowej w siedzibie Polskiego Radia pt.: TEATRALNE ABC. W ramach szeroko pojętej edukacji poprzez kulturę mogliśmy podziwiać różne formy teatralne ,począwszy od Starożytności po teatr cieni i współczesne metody gry aktorskiej. Motywem przewodnim przedstawienia było niekulturalne zachowanie się oglądających  podczas spektaklu i uświadomienie widzowi trudu, ogromu pracy i lat szlifowania warsztatu mowy i gry scenicznej przez aktora i cały zespół teatralny. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, prócz wcześniej wymienionych. pacynki, kukiełki,marionetki. Na scenie pojawił się również Arlekin i Colombina , czyli wielkie symbole kultury teatru.  Wielki entuzjazm wzbudził główny bohater, który świetnie nawiązał kontakt z publicznością. Oby lekcja o zachowaniu  dobrych manier i odpowiedniego zachowania, ukazana w przedstawieniu, nie poszła w zapomnienie. Poprzez uczestnictwo w spektaklach teatralnych kształtuje się dobry gust i może być wstępem do dyskusji o roli takich ośrodków kultury.

           

           

          Szklany Świat”

          Dnia 3 grudnia grupa O B razem z klasą II C, wybrały się na wycieczkę do Krośnic k. Milicza, aby odwiedzić „Szklany Świat Bombki”. Odwiedziliśmy również Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, gdzie nasza Pani przewodnik opowiadała nam bardzo ciekawe historie.

          Spółdzielnia Socjalna „Szklany świat Bombki z Krośnic k. Milicza (Dolina Baryczy) wytwarza szklane ozdoby choinkowe tradycyjną metodą. Ręcznie  wykonywane są bombki okrągłe, formowane oraz kształtki. Ponieważ jest to coraz rzadziej spotykany zawód w Polsce i na świecie, głównym celem spółdzielni jest pokazywanie zainteresowanym całego etapu produkcyjnego. Są to najnowsze trendy oraz nowe techniki zdobienia. Ponieważ jest to coraz rzadziej spotykany zawód w Polsce i na świecie, głównym celem spółdzielni jest pokazywanie zainteresowanym całego etapu produkcyjnego. Są to najnowsze trendy oraz nowe techniki zdobienia. Dzieci na początku odwiedziły DMUCHALNIĘ, gdzie pracownicy ze szklanej rurki podgrzewanej palnikiem gazowym ręcznie wytwarzają przeróżne kształty. Kolejnym etapem zwiedzania była SREBRZALNIA, czyli miejsce, gdzie pracownicy za pomocą odpowiedniej reakcji chemicznej poddają bombki procesowi srebrzenia. Tutaj uzyskują one wygląd potrzebny do dalszego etapu – dekoracji.  Następnie uczniowie przeszli do DEKORATORNI, gdzie przyglądali się pracy pań dekoratorek, które ręcznie nanosiły na bombki piękne wzory. Dowiedzieli się, że do tego celu używa się kleju, żeli, kolorowych brokatów. To właśnie w tym miejscu każde dziecko wykonało swoją pamiątkową bombkę. Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni, pełni wspaniałych wrażeń. Poza bombką wykonaną własnoręcznie, przywieźli także drugą – ze swoim imieniem, w estetycznym opakowaniu.

           

           

          Jak są wydmuchiwane bombki? Skąd się wzięła tradycja zdobienia drzewka? Co to jest druk 3D? Odpowiedzi na te pytania mogli poznać uczniowie klasy 2a i 2b, którzy wzięli udział w Programie Mikołajowym dnia 3.12.2015r w KOM w Miliczu. Wszystkie dzieci miały okazję własnoręcznie zdobić pierniki i napisać list do Św. Mikołaja oraz spędzić czas w muzeum bombki który jest kulturowym dziedzictwem regionu Doliny Baryczy. Została tam wyeksponowana kolekcja ponad 6 tys. modeli szklanych ozdób choinkowych, wykonywanych tradycyjnymi, rzemieślniczymi metodami w dawnej, milickiej fabryce bombek – największej w Polsce, do 2008 roku. Spacerując wśród wielobarwnych, podświetlanych ekspozytorów, z których skrzą się niezwykłe, małe dzieła sztuki doświadcza się tej atmosfery wszystkimi zmysłami. Podkreślenie bogatej wzorniczo kolekcji kolorem ekspozytorów rozbudza wyobraźnię, spontaniczność i witalność.


          Galeria zdjęć TUTAJ

           

           

           

          Trzeciego grudnia z okazji klasowych mikołajek klasy Ie i If pojechały do Wrocławia do siedziby Polskiego Radia na spektakl teatralny pt.”Brzechwolandia” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza. Spektakl ten oparty był na znanych fragmentach wierszy dla dzieci polskiego poety Jana Brzechwy. Tytułowa Brzechwolandia to wspaniała kraina, bo dzięki niej można zapomnieć o wszystkich zmartwieniach, przenieść się w kolorowy świat marzeń, pełen radości i muzyki, uczy jak powinno się w życiu postępować, oraz to wspaniała okazja do poznania wierszy polskiego poety, m.in.: „Leń”, „Samochwała”, „Skarżypyta”, „Znaki przestankowe”, „Atrament”. Spektakl wzbogaciła piękna scenografia, barwne kostiumy, ciekawa choreografia, a przede wszystkim wspaniała gra aktorów. Po wyjściu ze spektaklu dzieciom nadal towarzyszyła jedna z piosenek: „Brzechwolandia to kraina szczęśliwości, w Brzechwolandii tylko uśmiech zawsze gości, Brzechwolandia uczy, bawi nas, w Brzechwolandii można miło spędzić czas”.

           

           

          Dnia 3 grudnia 2015 r. klasy szóste oraz część osób z klas piątych wzięła udział w Mikołajkowej wycieczce do Wałbrzycha. Najpierw odwiedziliśmy galerię „Victoria”, po której dzieci mogły się przespacerować i coś zjeść.

          Jednak głównym celem wycieczki były zajęcia w ExploraParku, gdzie dzieci w sposób doświadczalny mogły zapoznać się z wieloma zagadnieniami życia codziennego oraz sprawdzić się poprzez rozwiązywanie przeróżnych zadań i zagadek.

          Na miejscu odbyła się również lekcja warsztatowa pt.”Matematyka w przyrodzie”.
          Dzieci zapoznały się z ciągiem liczb, zwanym ciągiem Fibonacciego, którego regułę odnajdujemy w budowie wielu wytworów natury. Przeanalizowały budowę niektórych kwiatów, owoców i liści pod kątem zgodności ich budowy z regułą ciągu. Poznały budowę plastra miodu i odpowiedziały na pytanie – „Skąd pszczoły wiedziały, że ich komórka powinna być częścią dwunastościanu rombowego?” Obejrzały krystalizację płatków śniegu zależnie od temperatury oraz film o związkach między matematyką, a logiką budowy świata przyrody.

           

           

          Dnia 04.12.2015 uczniowie klas Ia, b, c, d wraz z wychowawcami (p. Ewą Kosicką, p. Barbarą Pyzio, p. Wiesławą Figiel, p. Gabrielą Meszczyńską) udali się do Wrocławia. W czasie wycieczki zwiedziliśmy gmach TVP przy ul. Karkonowskiej. Duże zainteresowanie uczniów wzbudziła sala, w której nagrywane są magazyny informacyjne. Pracownik TVP zademonstrował nam działanie kamer i różne, ciekawe rozwiązania techniczne związane ze zmianą kolorów i tworzeniem dekoracji. Mogliśmy obserwować na żywo pracę dziennikarzy.

          W ramach programu „Lekcja w tetrze” Dolnośląski Teatr Młodego Widza zaprosił nas na spektakl edukacyjny „Baśniowy mostek czarownic”. Uczniowie brali aktywny udział w zabawie teatralnej, odtwarzając z pamięci teksty poddawane przez bohaterów przedstawienia. Aktorzy przybliżali dzieciom ważne wartości etyczne. Przedstawiali pojęcia dobra i zła w odniesieniu do kontaktów z rówieśnikami i dorosłymi. Intrygująca historia, piękna scenografia i znakomita gra aktorska, której towarzyszyły taniec, dobra muzyka i wpadające w ucho piosenki, sprawiły wiele radości wszystkim widzom.

           

           

          MIKOŁAJKI W SKY TOWER

           

          Dnia 7. grudnia 2015 r. klasa Va wraz z wychowawczynią, Katarzyną Trzepizur, świętowała mikołajki w Sky Tower, we Wrocławiu. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy na kręgielni, gdzie na siedmiu zarezerwowanych torach urządziliśmy pełne emocji sportowe rozgrywki. Zabawa była wyśmienita! Dobrze bawili się zarówno ci, którzy mistrzowsko zbijają kręgle, jak i początkujący, dla których bowling do dziś był nieodkrytą rozrywką. Na koniec zostaliśmy przez obsługę kręgielni obdarowani kuponami rabatowymi, cukierkami i balonami. Kolejną atrakcją, jak czekała na nas tego dnia, był wjazd na taras na 49. piętrze drapacza chmur i podziwianie panoramy Wrocławia z najwyższego w Polsce punktu widokowego. Niestety, nie udało nam się zobaczyć Smolca, ale Wrocław z tej perspektywy większość z nas widziała po raz pierwszy.
          Ten dzień, pełen emocji i dobrej zabawy w miłym klasowym gronie, na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.

           

           

          Aladyn – Spektakl Muzyczny

          Dnia 9.12.2015r dzięki Federacji Wrocławskiej dzieci z klasy 2b i 2c mogły pojechać na wycieczkę do radia i telewizji we Wrocławiu. Obejrzały tam roztańczoną i rozśpiewaną w iście bollywoodzkim stylu historię nastoletniego chłopca o imieniu Aladyn. Opowieść osadzona w baśniowych realiach dalekowschodniej krainy. Na scenie zobaczyliśmy: podstępnego czarnoksiężnika, niesforną paczkę Aladyna, piękną księżniczkę i oczywiście Dżina wyłaniającego się z czarodziejskiej lampy, aby spełnić życzenia jej właściciela. Oczywiście to nie koniec niespodzianek. Po zakończonym przedstawieniu przybył do nas św. Mikołaj i dał w prezencie wszystkim dzieciom miłe upominki. 

           

           

          W dniu 4 grudnia klasa Vc pojechała zabytkowym autobusem, rodem z serialu amerykańskiego, na mikołajkową wycieczkę do Muzeum Motoryzacji w Zamku Topacz. Uczniowie mieli okazję podziwiać pojazdy od  początku ery motoryzacji. Każdy egzemplarz auta ma niepowtarzalny i indywidualny charakter. Mogliśmy zobaczyć samochody z pionierskich lat trzydziestych XX wieku, gdy powstały konstrukcje Sokoła 1000 oraz 600, czy Fiata 508. Ucznowie mogli zobaczyć z bliska jakimi pojazdami poruszali się ludzie w powojennej dekadzie, czy w latach PRL. Niektóre z samochodów nie są już spotykane na drogach, więc budziły zdziwienie i niedowierzanie. Ponad 100 aut polskiej produkcji i największa w Polsce kolekcja samochodów Rolls Royce & Bentley zrobiła duże wrażenie na uczniach. Padało dużo pytań z zakresu motoryzacji, a i sama klasa wykazała się sporą wiedzą z tej tematyki.

           

           

          W dniu 8 stycznia klasy 1b i 1d miały okazję zwiedzić największą na świecie wystawę klocków LEGO. W świat nieograniczonych możliwości zabawy i nauki, umożliwiający rozwój wyobraźni i kreatywności na różne sposoby wprowadziły pierwszoklasistów Panie Gabrysia Meszczyńska i Dorotka Pyzio. 10 tirów klocków i sprzętu, 1500 m kw. powierzchni, niemal 100 makiet prezentujących fantastyczne budowle z kilku milionów klocków LEGO, największy na świecie Titanic i Fun Park – strefa zabawy klockami to wszystko znajdowało się na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. Eksponaty prezentowały postacie, miejsca, a także wydarzenia znane z bajek i filmów, jak również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne – zarówno zabytkowe, jak i współczesne. Niezapomniane wrażenia zapewniły uczniom makiety kolejowe z jeżdżącymi pociągami z klocków LEGO i ogromne wesołe miasteczko. Wyjątkowym dodatkiem były makiety: bitwa morska pod Oliwą, scena z latającymi wyspami z filmu "Avatar”, makieta „Atak Hord”, na której znajdowało się około 3500 minifigur, kompleks starożytnego Forum Romanum oraz mozaiki przedstawiające m.in. Jima Morrisona, Boba Marley'a, Baracka Obamę i Lecha Wałęsę. Dużym zainteresowaniem cieszyła się sekcja poświęcona Star Wars. Dzieci podziwiały 2-metrowego Star Destroyera, mistrza Yodę, Sokół Millennium, Gwiazdę Śmierci, Dartha Maula czy R2-D2. Organizatorzy zadbali również o fanów "Władcy Pierścieni" i "Harry'ego Pottera". Ogromne wrażenie zrobiła na uczniach specjalna strefa zabaw. Strefa do zabaw Duplo, stoliki do zabawy klockami LEGO, przestrzeń do tworzenia konstrukcji z ogromnych klocków, a także wiele innych atrakcji pozwoliły dzieciom na jeszcze większe przeżycia z klockami LEGO.

           

           

          W dniu 8 stycznia klas: 1a, 1c, 1e i 1f pojechały na wrocławski stadion, aby obejrzeć największą wystawę klocków LEGO. Dzieci trafiły do wspaniałego świata składającego się z wielu milionów klocków. Najpierw dzieci obejrzały wystawę, m.in. Titanica zbudowanego z pół miliona klocków w skali 1:25, budowla ta ma 11 metrów długości i blisko 3 metry wysokości, różnego rodzaju eksponaty prezentujące miejsca, postaci, a także wydarzenia znane z bajek czy filmów m.in. ”Avatar”, „Star Wars”, „Władca Pierścieni” oraz „Harry Potter”, jak również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne – zarówno zabytkowe, jak i współczesne, nie zabrakło również eksponatów interaktywnych - robotów. Niezapomniane wrażenia zapewniły także makiety kolejowe z jeżdżącymi pociągami z klocków LEGO i ogromne wesołe miasteczko. Po obejrzeniu ogromnej i pięknej wystawy dzieci trafiły do strefy zabawy, w której były m.in. stoliki do zabawy klockami lego, przestrzeń do tworzenia konstrukcji z ogromnych klocków, ściana „do pisania klockami” tzw. Brick Wall, Brick Mosaic Galery - miejsce do „malowania” klockami, Strefa gier LEGO na Play Station 4. Dodatkową atrakcją były filmy prezentujące świat nauki przez pryzmat klocków Lego, które można było zobaczyć w edukacyjnym kinie. Dzieciom bardzo podobała się wycieczka, i kiedy trzeba było już wracać, nie były zbyt zadowolone, powiedziały, że mogłyby tam zamieszkać.

           

          „Hobbit czyli tam i z powrotem”

          Tytułowego bohatera spektaklu, który 14.01.2016 r. został wystawiony na scenie Polskiego Radia we Wrocławiu przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza nie trzeba przedstawiać. Młodzi odbiorcy znają go z książek J. R. R. Tolkiena oraz głośnych ekranizacji, które niedawno pojawiły się w kinach. Bilbo Baggins, jak każdy hobbit, niezwykle ceni sobie spokojne, uporządkowane życie w Shire. Gdy jednak na progu jego domu staje czarodziej Gandalf w towarzystwie trzynastu krasnoludów, zamiłowanie do przygody, które Bilbo odziedziczył po Tukach, wygrywa ze zdrowym rozsądkiem i nasz bohater na zawsze odmienia swoje życie. Podczas obejrzanego przez uczniów klas czwartych i piątych przedstawienia, mogliśmy razem z hobbitem wyruszyć na niezwykłą wędrówkę po smoczy skarb i przeżyć przygody, o jakich nikomu się nie śniło. Wspaniałe kreacje, efekty specjalne oraz zachwycające kostiumy bardzo spodobały się młodej publiczności. Niewykluczone, że niektórzy zapragną poznać inne przygody rozgrywające się w mitycznym świecie Śródziemia, opisane w powieściach Tolkiena pt: „Władca Pierścieni” i „Silimarilion”. Zapraszamy do szkolnej biblioteki!

           

           

          Wystawa „BODY WORLD - CYKL ŻYCIA”

           

          Klasa 3c dnia 14 grudnia była na wystawie Body World autorstwa dr. Gunthera von Hagens, która wystawiana była we Wrocławskiej Magnolii. Tematem wystawy było przedstawienie cyklu życia człowieka.

          Wystawa pokazywała nasze ciała i ich podróż w czasie w kontekście wiedzy historycznej i czynników ewolucyjnych. Przewodnik pokazywał nam i opowiadał o zmianach zachodzących podczas całego cyklu życia – zarówno w zdrowiu jak i chorobie – od rozwoju prenatalnego i niemowlęctwa, poprzez dzieciństwo i okres dojrzewania, aż po dorosłość i starość. Dzięki wystawie mogliśmy bardzo szczegółowo poznać procesy zachodzące w organizmie ludzkim. Dzięki innowacyjnemu procesowi plastynacji, który został wynaleziony i opatentowany przez dr. Gunthera von Hagens, mieliśmy możliwość podziwiać wewnętrzne piękno naszego ciała, zajrzeć do najskrytszych zakamarków ludzkiego organizmu oraz poznać szczegółowo układy narządów, m.in. kostny, mięśniowy, trawienny, oddechowy, krążenia i nerwowy. Wystawa wywarła na nas ogromne wrażenie, dostarczyła dodatkowej wiedzy i na długo ją zapamiętamy.

           

           

          Dnia 25 stycznia 2016 roku uczniowie klas czwartych z naszej szkoły wybrali się do Kątów Wrocławskich aby obejrzeć spektakl teatralny pod tytułem „W osiemdziesiąt dni dookoła świata”, adaptacji powieści Juliusza Verne’a. Na gościnnych deskach sali widowiskowej kąteckiego GOKIS-u mogliśmy podziwiać bardzo dobrze zrobione i świetnie zagrane przedstawienie, na dodatek prawie całkowicie wierne oryginałowi. Aktorzy przenieśli nas w XIX wiek grając ubrani w stroje z epoki i pokazując ówczesne wynalazki techniczne, zwłaszcza te z dziedziny transportu. Artyści starali się też pokazać piękną, tradycyjną, dziewiętnastowieczną kindersztubę, która i dziś może zaimponować i stanowić wzór do naśladowania. Dlatego gratulujemy naszym uczniom, że pokazali się jako wspaniali teatromani i nie dali sprowokować kolegom z innych szkół.

           

           

          26.01.2016 r. klasy szóste oraz kilka osób z klasy piątej pod opieką nauczycieli wybrało się na wycieczkę do Świdnicy na kryte lodowisko. Co tu więcej pisać… zabawa była świetna co widać na załączonych obrazkach:

           

           

          W dniu 20.01.2016 r. uczniowie klas drugich i klasy trzeciej b wraz ze swoimi nauczycielkami i opiekunkami uczestniczyli w kolejnym już wydarzeniu edukacyjnym organizowanym przez Centrum Edukacji Filmowej. W środę z samego rana wszyscy uczestnicy wyjazdu stawili się na zbiórce i z radosnymi minami wyruszyli do Wrocławia, do kina w Arkadach. Tym razem spotkanie odbyło się pod hasłem „Uwaga - reklamy”. Podczas warsztatów prowadzący w ciekawy i przystępny sposób opowiedział nam o sekretach związanych z towarzyszącą nam na każdym kroku reklamą. Dowiedzieliśmy się co to właściwie jest reklama i czy może być dla nas źródłem ważnych informacji oraz jak wpływa na nasze codzienne życie. Poznaliśmy różnicę między światem realnym a światem prezentowanym w reklamach. Dowiedzieliśmy się również jak stworzyć chwytliwy slogan , by zareklamować pluszowego misia. W drugiej części spotkania uczniowie wzięli udział w projekcji filmu pt ”Kot w butach”. Ten wyjazd również okazał się udany. Mamy nadzieję na dalszą współpracę i kolejne ciekawe propozycje Centrum Edukacji Filmowej.

           

           

          W dniu 29.01.2016 klasy Vc i IIIc, z inicjatywy wychowawczyń Katarzyny Osuch i Anny Dulęby, pojechały do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu z przygotowanymi przez klasy podarunkami. Uczniowie klas urządzili zbiórkę potrzebych rzeczy  i podarowali mieszkańcom schroniska suchą karmę, puszki, ryż oraz materiały do wyściełania psich i kocich legowisk. Uczniowie po wręczeniu darów zwiedzili cały obiekt schroniska. Przeszli  między boksami psów, weszli do budynków, w których mieszkają i czekają na adopcję koty.
          W kociarni zobaczyliśmy pomieszczenia, w których w klatkach czekają na lepszy los gryzonie: świnki morskie, króliki. W tym pomieszczeniu uczniowie mieli okazję zobaczyć w jaki sposób wygląda praca pani weterynarz w schronisku. Zaskoczeniem dla dzieci okazali się być nietypowi mieszkańcy tego miejsca : gęś, świnia wietnamska, owce, lis polarny oraz kolorowe ptactwo -  drób ozdobny. Pod koniec uczniowie mieli okazję porozmawiać z pracownikiem schroniska i usłyszeć odpowiedź na nurtujące ich pytania.
          Wizyta w schronisku była bardzo emocjonująca, uczniowie bardzo przeżywali widok zamkniętych zwierząt i wzruszali się. Byli też tacy, którzy nie kryli łez. Wyjazd do takich miejsc jest potrzebnym, aby budować i uwrażliwiać młodzież na potrzeby tych, którzy nie są w stanie sami sobie pomóc. Jest to również dobra lekcja wychowawcza w budowaniu właściwych postaw społecznych i sztuki uczenia się empatii. W ramach podziękowań dostaliśmy dyplom od Dyrekcji Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

           

           

          „PROMETEUSZ”

          spektakl akrobatyczno-taneczny

           

                   Mit o Prometeuszu, tytanie, który stworzył człowieka, wykradł dla niego boski ogień i oszukał samego Zeusa, jest doskonale znany wszystkim uczniom klas piątych i szóstych w naszej szkole.

                   Tym chętniej w sobotni wieczór, 20.02.2016r. wybrali się oni do Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu na spektakl akrobatyczno-taneczny, który gorąco polecała im polonistka, Katarzyna Trzepizur. W wyjeździe uczestniczyło ponad 50 osób, w tym opiekunowie, nauczycielki: Anna Puczyńska, Anna Godzwon, Iwona Dudzik, Katarzyna Trzepizur oraz kilkoro rodziców uczniów kl. Va. Występujący na scenie artyści opowiadali historię tytułowego Prometeusza bez słów, wykorzystując jedynie ruch sceniczny, taniec, akrobacje i ekwilibrystykę cyrkową. Ogromne wrażenie na widzach zrobiła doskonale dobrana muzyka, efektowne oświetlenie i scenografia. Zapierające dech w piersiach ewolucje, porywający taniec ale również treść, która niesie ponadczasowe, zmuszające do refleksji przesłanie, to powody, dla których ten spektakl warto było obejrzeć.

                   Mimo późnej godziny wszyscy zadowoleni wrócili do Smolca, a pozytywne emocje dało się odczuć jeszcze w poniedziałek, podczas lekcji języka polskiego, przy omawianiu tego niezwykłego przedstawienia.

           

           

          W dniu 09.03.2016 wybrani uczniowie klas Vc, IVa, IVb, IVc pojechali do siedziby Polskiego Radia we Wrocławiu na przedstawieniept.: ”Opowieści Robotów”.

          Podczas 70 minutowej wartkiej akcji zostaliśmy przeniesieni w podróż do nieznanego wszechświata. Wraz z bohaterami - robotami, uczestniczyliśmy w wybuchowych przygodach na statku kosmicznym. Akcja wartko toczyła się na scenie . Aktorzy świetnie odgrywali swoje role. Dzięki muzyce, grze świateł można było poczuć się jak w przestrzeni kosmicznej. Przedstawienie było utrzymane w tonie komedii. Nie brakowało też pochylenia się nad poważnymi sprawami, związanymi z samą istotą wszechrzeczy : jak być człowiekiem?

          Wszystko było możliwe dzięki utworom, z których autorzy przedstawienia zaczerpnęli inspirację: S.Lem „ Bajki Robotów” i „Cyberiada”. J.R.R. Tolkien „ Władca Pierścieni”, J.K. Rowling „ Harry Potter”, J.Swift „Podróże Guliwera”.

          Za motto tego spektaklu niech zatem posłużą słowa S. Lema „Tworzenie fantastyki, to ciężki i żmudny proces nawlekania na nitkę prawdopodobieństwa, paciorków, pragnień, marzeń i szaleństwa”.

           

           

          Alicja po drugiej stronie”

          10 marca klasy Ie i If pojechały do Wrocławia do siedziby Polskiego Radia na spektakl teatralny pt. ”Alicja po drugiej stronie” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza. Spektakl ten oparty był na znanych fragmentach baśniowej opowieści dla dzieci pt. ”Alicja w krainie czarów”. Tytułowa bohaterka wyruszyła w podróż do magicznej krainy, gdzie wszystko było możliwe. Gadająca gąsienica paliła fajkę, karciana Królowa wydawała rozkazy, Zając z Susłem jakby nigdy nic pili herbatkę, a w pobliskich krzakach czaił się straszny Dżabbersmok. Była to pełna dziwacznych przygód i śmieszno – strasznych niebezpieczeństw podróż, na końcu której dzieci dowiedziały się dlaczego warto mieć przyjaciół i jak pokonać nudę w nawet najbardziej deszczowy dzień. Spektakl wzbogaciła piękna scenografia, barwne kostiumy, ciekawa choreografia, a przede wszystkim wspaniała gra aktorów.

           

           

          16 marca 2016r. uczniowie klas drugich i trzecich wspólnie z wychowawczyniami pojechali do Wrocławia na przedstawienie teatralne pt. „Baśń o kluskowej bramie”. Spektakl przygotowany był przez Dolnośląski Teatr Młodego Widza. Odbył się we Wrocławskim Klubie Anima na Pilczycach. Tematem przedstawienia była jedna z legend związana z malowniczym zakątkiem Wrocławia - Ostrowem Tumskim. Dzieci z uwagą i zachwytem śledziły przedstawioną historię. Barwna scenografia, niezła gra aktorska, wzbogacona wesołymi piosenkami i tańcami sprawiły, że przedstawienie przypadło dzieciom do gustu. Spektakl promował również właściwe postawy społeczne, akceptowane w dzisiejszym świecie rówieśników i dorosłych. Przekazane przez aktorów wartości nauczyły dzieci, że radość dzielenia się z innymi, empatia to uczucia i zachowania wartościowsze od egoizmu, chciwości i samouwielbienia. To była pouczająca lekcja teatralna. Dzieci uśmiechnięte i zadowolone wróciły do szkoły.

           

           

          W dniu 30.03.2016 klasy Va, Vb i Vc pojechały do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu na przedstawienie muzyczne pt.: ”Okulalary” inspirowane wierszami Juliana Tuwima. W programie wykorzystano wybrane utwory poety z muzyką Włodzimierza Szomańskiego i w aranżacji Piotra Hajduka. Uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w niezwykłym przekładzie autorskim znanych i mniej rozpoznawalnych wierszy Tuwima. Usłyszeliśmy między innymi : „Lokomotywę”, „Ptasie radio”, „Okulary”, „Ptasie plotki” czy „Spóźnionego słowika”. Aranżacja utworów była zaskakująca i dzięki temu wprowadzono nas w świat pełen zwrotów akcji i tempa muzycznego. Tak jak Julian Tuwim niesamowicie sprawnie posługiwał się słowem , tak muzycznie wykonawcy stanęli na wysokości zadania. Na scenie pojawił się bowiem kwartet smyczkowy, Kameleon Band składający się z instrumentów klawiszowych, gitary kontrabasu, grupa Spirituals Singers Band oraz dwoje prowadzących Olga Szomańska i Marcin Kołaczkowski. Połączenie różnych stylów grania i metod operowania muzyką wprowadził nas w bardzo pozytywny nastrój.

           

          W dniu 07.04 klasy IV C i A odbyły wycieczkę na Wrocławskie Lotnisko. Zwiedzanie zaczęliśmy od hali przylotów i odlotów, gdzie nasi Przewodnicy P. Grzegorz i P. Sylwia opowiedzieli nam na wstępie o zasadach funkcjonowania i bezpieczeństwa lotniska.

          Następnie mieliśmy możliwość obejrzenia sprzętu używanego przez wrocławskich pirotechników, poznaliśmy psa (owczarka niemieckiego) Rockiego, który jest odpowiedzialny za wykrywanie ewentualnych ładunków wybuchowych.

          Ponadto uczniowie mieli możliwość przebywania na strażnicy, przyglądania się alarmowi próbnemu i możliwościom nowego wozu strażackiego

          Na koniec przeszliśmy do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, gdzie uczniowie mieli możliwość oglądnięcia z bliska helikoptera ratunkowego a lekarz objaśnił nam zasady działania i interwencji Pogotowia lotniczego. Pokazał nam również sprzęt ratowniczy.

          Dzieci chętnie i dużo zadawały pytań, przez co wycieczka mocno wpisała się w naszą pamięć.

           

           

          W dniu 18.04.2016 klasy trzecie i IV C odbyły wycieczkę do największego w Polsce centrum wiedzy o wodzie HYDROPOLIS we Wrocławiu. Zwiedzanie zaczęliśmy od „Planety Wody”, gdzie na ekranie 360°oglądnęliśmy film o historii powstania naszej planety. Następnie mieliśmy możliwość wejścia do repliki batyskafu Trieste, który w 1960 roku eksplorował najgłębsze miejsce na ziemi. W sferze ”Ocean Życia” przedstawiono wodę w oceanach oraz zamieszkujące je organizmy.

          Uczniowie mogli również dowiedzieć się o symbolicznym znaczeniu wody w religii i sztuce. Poznali niezwykłe wynalazki oraz rozwiązania inżynieryjne sprzed tysięcy lat oraz współczesne systemy zarządzania wodą w największych miastach świata. Na koniec poruszając wielkimi walcami, mogli odtworzyć fenomen burzy.

          Dzięki tej wycieczce dzieci zgłębiły swoją wiedzę na tematy przyrodnicze a przy tym bardzo dobrze się bawiły.

           

           

          W dniu 25 kwietnia klasy I b i Id wyruszyły autokarem na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym punktem wyprawy był rejs statkiem po jednej z największych Polskich rzek-Odrze. Uczniowie przy tej okazji zobaczyli kilka ważnych miejsc naszego regionu: Most Pokoju, Most Grunwaldzki, Urząd Wojewódzki, Politechnikę Wrocławską, Muzeum Narodowe, Katedrę św. Jana Chrzciciela i Wieże Ciśnień. Na pokładzie statku „Driada” uczniowie mieli również czas, aby spokojnie zjeść drugie śniadanie. Po opuszczeniu statku grupa udała się do ZOO. Pierwszym celem było Afrykarium- kompleks, na który składają się różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Łącznie znajduje się tu 19 basenów i zbiorników przedstawiających m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. Głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie można było zobaczyć rekiny, płaszczki i inne duże ryby pelagiczne. Wszystko można było również podziwiać z podwodnego akrylowego tunelu o długości 18 m. Kolejna ekspozycja, jaką zwiedziły dzieci poświęcona była Wybrzeżu Szkieletów w Namibii, gdzie prezentowane były pingwiny przylądkowe (tońce) oraz kotiki afrykańskie. Następnie uczniowie udali się do dżungli otaczającą rzekę Kongo reprezentowaną przez krokodyle i manaty - niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami. Największą jednak atrakcją byli nowi mieszkańcy Akwarium – błękitnokrwiste skrzypłocze nazywane też mieczogonami. To skorupiaki, które w zasadzie w niezmienionej formie żyją na Ziemi od tysięcy lat. Są to bardzo pożyteczne zwierzęta – z ich krwi uzyskuje się bardzo precyzyjne testy bakteryjne wykorzystywane m.in. w przemyśle kosmicznym do kontrolowania jałowości podzespołów w sondach kosmicznych. Po wyjściu z Oceanarium uczniowie udali się do Dziecińca Zwierzęcego i Rancza, zamieszkiwanych głównie przez zwierzęta gospodarskie. Tutaj również można było spotkać zwierzęta z Ameryki Południowej - nielotne nandu, kapibary, a także gwanako. Po nakarmieniu owieczek i kózek, dzieci kontynuowały zwiedzanie wrocławskiego ZOO. Zobaczyły jeszcze: nosorożce, żyrafy, zebry, strusie afrykańskie, niedźwiedzie, wilki, małpy, pawiany i foki. Niestety, nie było czasu, aby podziwiać wszystkich mieszkańców ZOO, ponieważ na uczniów czekał ciepły obiadek. Po pokrzepieniu dzieci udały się w drogę powrotną do Smolca. Przemierzając alejki ogrodu uczniowie oglądali z bliska zwierzęta, ich wygląd oraz tryb życia. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawiał, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwale zapiszą się w ich pamięci, ponieważ wycieczka okazała się również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata.

           

           

          Dnia 19.04.2016 r. klasa VI a pojechała na wycieczkę pociągiem do Wrocławia. Na miejscu zrobiliśmy spacer po Wrocławiu, a następnie przeszliśmy do galerii arkady, gdzie w kinie obejrzeliśmy film pt: „ Księga Dżungli ”. Nowa odsłona znanego nam tematu bardzo przypadła do gustu dzieciom, ponieważ użyta w niej technologia komputerowa, spowodowała że ciężko było odróżnić prawdę od fikcji. Po seansie mieliśmy godzinkę na małe jedzonko bądź spacer po galerii.

          Wycieczka bardzo się udała i wszyscy zadowoleni wrócili bezpiecznie do domów.

           

           

          6.05.2016r uczniowie klas drugich pojechali do Wrocławia na przedstawienie teatralne pt „Kot w butach”. Spektakl odbył się w kinie Nowe Horyzonty a został przygotowany przez teatr z Krakowa. Zawarta w bajce anegdota pokazała jak sprytem i kombinatorstwem można osiągnąć fortunę i rękę pięknej księżniczki zarazem. Tylko czy właśnie o tym chciał powiedzieć nam autor?

          Młody młynarz dostał w spadku Kota. Szybko zorientował się, że ów Kot gada, mało tego, całkiem z sensem gada. Kot jest wyjątkowy, chcę dla swojego pana jak najlepiej, widzi w nim nawet materiał na księcia. Oczywiście ma już pewien plan, w ramach którego będzie musiał trochę nakłamać, a nawet kogoś zjeść. Lecz czegóż to się nie zrobi by osiągnąć tak szczytny cel, przecież zawsze lepiej jest być kotem księcia niż młynarza...choć znajdą się też tacy, którym bardziej smakują tłuste i promienne myszy z młyna, niż chude i zziębnięte z zamku.

          W tej oryginalnej adaptacji bajkowe postaci zaskakująco pasowały do realiów współczesnego świata. W zabawny sposób wprowadzeni zostaliśmy w senne życie młynarzy, atmosferę dworu i wreszcie intrygę Kota w butach, któremu marzy się książęca korona dla swojego pana. Gdzie kończy się spryt, a gdzie zaczyna oszustwo? Odważne spojrzenie na dwuznaczną rzeczywistość bajkowego świata. Doskonały ruch sceniczny (Kota w butach grała w tym spektaklu kobieta) dowcipne piosenki i humor, z którego śmiały się dzieci i dorośli. Pozbawione dosłowności kolorowe, kubistyczne dekoracje i kostiumy pozwoliły uruchomić wyobraźnię widzów.

           

           

          W dniu 16 maja klasy I b i d wybrały się do Wrocławia na spektakl Narodowego Teatru Edukacji pt. „Czerwony Kapturek”. Sama treść w spektaklu nie była najistotniejsza, ale sposób, w jaki została przekazana. Wesoło, skocznie z wieloma piosenkami, chwilami groźnie a czasami wzruszająco. Poza pojawiającymi się chyba w każdej wersji „Kapturka” postaciami, takimi jak: mama, babcia, wilk, gajowy, uczniowie zobaczyli także gila, dwie wesołe, a momentami trochę złośliwe, wiewiórki oraz pana muchomora, który w lesie pełnił funkcję gospodarza-narratora. Postacie pomogły dzieciom nie tylko zrozumieć pewne słowa czy rozwiązać trudne sprawy, ale także wniosły do historii dużo dobrego humoru. Na uwagę zasługuje przede wszystkim warstwa edukacyjna tego utworu, o której obecnie często zapominamy. Przestroga, by nie zbaczać z wyznaczonej drogi, nie rozmawiać z nieznajomymi, a już na pewno nie wpuszczać ich do domu, to tylko część nauk, jakie płynęły do dzieci ze sceny.

           

           

          Dnia 26 kwietnia 2016 roku wszystkie klasy drugie Szkoły Podstawowej w Smolcu uczestniczyły w ramach projektu Szkoła w mieście w wycieczce edukacyjnej do Domu Kultury Anima we Wrocławiu. Celem wycieczki było obejrzenie spektaklu profilaktycznego przygotowanego przez Wrocławski Teatr Młodych pod tytułem "Podkowa szczęścia - czyli w pogoni za marzeniami". Przed spektaklem uczniowie przygotowali podczas zajęć plastyczno - technicznych swoje podkowy szczęścia, które wykorzystali w trakcie interaktywnego przedstawienia. Uczniowie żywo reagowali na zmianę scenografii, muzyki i utożsamiali się z tytułowym bohaterem. Dzięki historii Podróżnika dowiedzieli się jak ważne jest, aby w życiu być dobrym. Dlaczego warto mieć marzenia i dążyć do ich spełnienia. Nauczyli się szacunku dla odmienności poznając temat wielokulturowości. Po spektaklu otrzymali, także, kartę pracy do uzupełnienia w celu uporządkowania i utrwalenia poznanych treści.

           

           

          Dnia 23.05.2016r. my, czyli klasa VIA i VIB o godzinie 8:00 wyruszyliśmy na warsztaty ekologiczne do Borzygniewu nad Zalewem Mietkowskim. Podróż minęła nam bardzo szybko. Kiedy dotarliśmy na miejsce, poszliśmy do sali, w której została przedstawiona nam prezentacja o zwierzętach lasu. Poznaliśmy życiem dzików, saren, kun, bocianów czarnych. Nauczyliśmy się rozpoznawać tropy poszczególnych zwierząt. Następnie przeszliśmy krótki kurs żeglarski (dla prawdziwych wilków morskich). Zaopatrzeni w odpowiednią wiedzę poszliśmy na ognisko z kiełbaskami, gdzie każdy mógł zjeść ciepły posiłek ( przy temperaturze prawie 30 st.) i napić się pysznej, ciepłej herbatki. Kiedy każdy był już najedzony, udaliśmy się na pomost, gdzie dowiedzieliśmy ciekawostek o zalewie Mietkowskim – np. że jest największym zbiornikiem wodnym w województwie. Po tym poszliśmy do sali po nasze rzeczy, oraz drobne upominki. Kiedy każdy otrzymał prezent, szczęśliwi i najedzeni wróciliśmy do szkoły.

          Według nas, autorek, wyjazd był udany :D

          Wykonały: A. Wiatrzyk, S. Sarnik

           

           

          Dnia 01.06.2016 r. klasa VI a pod opieką nauczycieli Grażyny Jarży oraz Grzegorza Lichwy wyszli do Krzeptowa na piknik w związku z Dniem Dziecka. Podczas pobytu zorganizowane zostało ognisko z kiełbaskami oraz liczne konkursy sportowe, podczas których do wygrania były ciekawe nagrody. Czas upłynął nam bardzo miło w ciepłych promieniach słonecznych przy luźnych rozmowach i małym wysiłku fizycznym.

           

           

          TARNOWSKIE GÓRY- RADZIONKÓW - BESKIDY

          31 maja dzieci z klas trzecich wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę w stronę Bielska Białej, gdzie miały okazję zwiedzić Studio Filmów Rysunkowych, w którym dowiedziały się, jak kiedyś robiono kreskówki. Następnie oglądały „Bolka i Lolka”, „Reksia” oraz nową kreskówkę „Kuba i Śruba”. Oczywiście po seansie był czas na zakup pamiątek. Po zakupach, zadowoleni ruszyliśmy w stronę znanej z piosenek Golec Orkiestra, Milówki, gdzie mieliśmy zarezerwowane pokoje na kolejne dni naszej wycieczki. Po zakwaterowaniu i kolacji, dzieci miały czas na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Tego dnia również wieczorem, na prośbę dzieci odbyła się dyskoteka, po której wszystkie dzieci zadowolone zasnęły w swoich pokojach. W drugim dniu wyruszyliśmy autokarem na tak zwaną "Małą pętlę beskidzką" (Żywiec, Koniaków, Istebna, Wisła, Żywiec). W Koniakowie odwiedziliśmy Chatę na Szańcach czyli Galerię Sztuki Regionalnej, gdzie usłyszeliśmy ciekawe opowieści o Koniakowie oraz grę na trombitach własnoręcznie wykonanych przez właściciela galerii. Był również czas na zakup słynnych koniakowskich koronek ;). W Wiśle zobaczyliśmy słynną skocznię narciarską im. Adama Małysza. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, czyli niekonwencjonalne ZOO. Mieliśmy okazję uczestniczyć w pokazie lotów ptaków drapieżnych i sów, również dowiedzieliśmy się wiele ciekawych wiadomości o „mieszkańcach” tego parku. Zmęczeni wróciliśmy do ośrodka, w którym natychmiast wróciły dzieciom siły na dalsze zabawy na zorganizowanych przez dzieci pidżama party. Trzeci dzień, to dzień Baraniej Góry, na którą wyruszyliśmy zaraz po śniadaniu. Wyprawa okazała się dość męcząca, niestety nie dotarliśmy na szczyt, ale i tak zasłużyliśmy na pyszną, gorącą czekoladę w Schronisku PTTK Naprzysłopie. Wieczorem zjedliśmy pyszne kiełbaski z ogniska, dzieci odzyskały siły, by chwilę przed snem potupać i pokołysać się w rytm muzyki. Zawiązały się nawet pewne nowe „sympatie” ;). Rankiem po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Po drodze zwiedziliśmy Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie, w którym zostaliśmy oprowadzeni przez przewodnika w tradycyjnym stroju śląskim - rozbarskim. W muzeum uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej, której intencją było uświadomienie wszystkim, że spośród najróżniejszych wypieków nasz polski, tradycyjny chleb nie ma sobie równego, co wiąże się z tym, że należy go szanować oraz wszystkie tradycje i zwyczaje z nim związane. Zobaczyliśmy film p.t. „Chleb”, przyjrzeliśmy się zgromadzonym tam eksponatom, zbieranym przez wiele lat. Dzieci miały okazję własnoręcznie uformować pieczywo i je upiec. Podczas gdy chlebek dochodził w piecu, dzieci usłyszały dźwięk ręcznego dzwonka szkolnego, który kiedyś przywoływał dzieci na lekcję. Dzieci były bardzo zdziwione, kiedy weszły do dawnej sali lekcyjnej, znanej im tylko z obrazków i opowieści. Miały okazję uczestniczyć w lekcji, posiedzieć w starych ławkach z otworem na kałamarz, pisać rysikiem na specjalnych tabliczkach… W „przerwie” zjadły ze smakiem swój wypiek i zakupiły pamiątki ;). Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, w której kiedyś wydobywano rudy ołowiu, srebra i cynku. Najpierw robiono to metodą odkrywkową, później zaczęto kopać szyby i drążyć chodniki. Podziemną trasę turystyczną, którą mieliśmy przyjemność pokonywać, obejmuje 40-metrowy zjazd szybem „Anioł” i wędrówkę 1740 metrami wyrobisk z rozległymi komorami („Srebrna”, „Zawałowa” i „Niska”), a nawet spływ łódką w chodniku wodnym (270 m), który wywołał u dzieci wiele emocji i wrażeń. Wizyta w kopalni również zakończyła się zakupem pamiątek, pięknych szlachetnych kamieni. Pod szkołę wróciliśmy cali i zdrowi, bogatsi o nowe doświadczenia, których podczas wycieczki było co niemiara.

          Zdjęcia dostępne TUTAJ

           

           

          Szlakiem dawnych zawodów”

          We wtorek 7 czerwca klasy IE i IF pojechały na całodniową wycieczkę do Kudowy-Zdrój. Rano, po sprawdzeniu przez policję autokaru i dołączeniu do nas p.Asi - animatorki, z uśmiechem na twarzy wyruszyliśmy w drogę. Na miejscu naszą wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzenia chatki robótek ręcznych oraz domu wypieku chleba, gdzie zostaliśmy poczęstowani kromką wiejskiego chleba ze smalcem lub masłem oraz ogórkiem. Następnie udaliśmy się na pokaz toczenia naczyń glinianych, gdzie każdy z nas spróbował swoich sił na kole garncarskim i wykonał własnoręczne dzieło na pamiątkę wizyty na „Szlaku ginących zawodów”. Po wizycie w pracowni garncarskiej udaliśmy się do kuźni, gdzie kowal na oczach dzieci przy użyciu swoich narzędzi wykuł podkowę. Dzieciom najbardziej jednak podobały się zwierzęta m.in. kozy, barany, jelenie, wielbłąd, kangur, które jadły z ręki. Na koniec udaliśmy się na biesiadę przy ognisku, gdzie każdy mógł sobie usmażyć kiełbaskę oraz ponownie spróbować pysznego, wiejskiego chleba z ogórkiem. Wszyscy uczestnicy wycieczki jednogłośnie zaliczyli ten wyjazd do bardzo, bardzo udanych.

           

           

          We wtorek 31 maja rano klasy piąte wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Po 6 godzinach jazdy dotarliśmy do stolicy. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był Pałac w Wilanowie. Tutaj wzięliśmy udział w lekcji “Wizyta u króla”. Poznaliśmy historię tego miejsca oraz usłyszeliśmy wiele o królu Janie Sobieskim, jego żonie - Marysieńce oraz ich dzieciach. Po tej lekcji udaliśmy się do centrum miasta, aby zwiedzić unikatową Niewidzialną Wystawę. Doświadczyliśmy, z jakimi trudnościami spotykają się na co dzień osoby niewidome, gdyż przeszliśmy wnętrze tej wystawy w zupełnej ciemności, doświadczając świata pozostałymi zmysłami. Było to cenne doświadczenie. Następnie udaliśmy się Pałacu Kultury i Nauki, aby z wysokości XXX piętra obejrzeć stolicę Polski. Zmęczeni udaliśmy się na nocleg.

          Kolejny dzień rozpoczęliśmy od licznych doświadczeń i eksperymentów w Centrum Nauki Kopernik. Po wyjściu, udaliśmy się na bardzo zielone ogrody na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Kolejnym punktem naszego programu był Park Trampolin - Hangar 646. Z ogromną przyjemnością zmęczyliśmy się skokami, saltami i innymi ewolucjami. Uzupełniliśmy siły w Pizza Hut, by po chwili wraz z  przewodnikiem zwiedzić najważniejsze miejsca warszawskiej starówki. Po zakupie pamiątek, udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

          Trzeci dzień rozpoczęliśmy od spaceru w Łazienkach. Podziwialiśmy pawie, przyrodę, ujrzeliśmy słynny pomnik Chopina, a następnie mijając siedzibę radiowej Trójki, dotarliśmy na stadion warszawskiej Legii. Obejrzeliśmy to miejsce bardzo gruntownie - od każdej strony. Siedzieliśmy na "Żylecie", przeszliśmy trasą, którą piłkarze wychodzą na mecz, zobaczyliśmy szatnie zawodników, ich SPA, miejsce w którym udzielają wywiadów. Zasiedliśmy nawet na bardzo wygodnej "ławce rezerwowych". Weszliśmy również na miejsce, z którego dziennikarze obserwują i komentują mecz. Następnie udaliśmy się do polskiego Parlamentu, by zobaczyć gdzie zapadają najważniejsze decyzje dotyczące naszego prawa. Widzieliśmy salę obrad Sejmu i Senatu oraz miejsca, w których posłowie udzielają wywiadów. Po wizycie w tak ważnych miejscach, udaliśmy się tam, gdzie wielu warszawiaków spędza czas - do Złotych Tarasów. Resztkami sił obejrzeliśmy kilka ciekawych i słynnych obrazów w Muzeum Narodowym. Najwytrwalsi poznali życie i twórczość Fryderyka Chopina w jego muzeum. Pozostali zrelaksowali się przy lodach w pobliskim parku.

          Ostatniego dnia wróciliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Tym razem weszliśmy wyłącznie do najlepszego w Polsce planetarium by poznać różne gwiazdozbiory pojawiające się w różnych porach roku na naszym niebie. Następnie metrem udaliśmy się do centrum miasta. Ponownie weszliśmy do Pałacu Kultury i Nauki, ale tym razem do Muzeum Techniki, by poznać historię wynalazków. Będąc tak blisko Złotych Tarasów nie opanowaliśmy się... spędziliśmy w nich kolejną godzinę! Następnie udaliśmy się do Muzeum Żydów Polskich "Polin", by w ciekawy sposób poznać historię tego narodu na terenie naszej Ojczyzny. Wykończeni czterodniową wycieczką, wróciliśmy do domu.

          Zdjęcia dostępne TUTAJ

           

           

          „Szlak Ginących Zawodów” w Kudowie Czermnej

          W dniu 9 czerwca, klasy Ib i Id wybrały się na całodniową wycieczkę do Kudowy Czermnej, aby zwiedzić historyczny „Szlak Ginących Zawodów”. W gospodarstwie Urszuli i Bogusława Gorczyńskich, uczniowie zapoznali się z ginącymi zawodami: garncarstwem, kowalstwem, tkactwem  i piekarstwem.  Wizyta w pracowni garncarskiej była niezapomnianym przeżyciem dla dzieci miłujących się w sztuce plastycznej. Najpierw usłyszały różne ciekawostki o garncarstwie, zobaczyły pokaz tworzenia na kole garncarskim, a następnie każde bez względu na zdolności wykonało własnoręcznie dzieło na pamiątkę wizyty na “Szlaku Ginących Zawodów”. W domu chleba uczniowie nie tylko zobaczyli ogromny piec opalany drewnem, w którym wypiekany jest chleb, ale również zasmakowali prawdziwego, wiejskiego chleba z masłem, smalcem, a do tego popróbowali małosolnych ogórków. Dzieci zobaczyły również kuźnie, gdzie Kowal przy użyciu swoich narzędzi wykuwał podkowy. Przytaczał przy tym krótką historię zapomnianego zawodu. W chatce robótek ręcznych uczniowie zobaczyli rękodzieła stworzone za pomocą szydełka oraz gobeliny, jak również starocie w postaci sprzętu gospodarstwa domowego z poprzednich epok. Było także coś dla miłośnikom zwierząt. Państwo Gorczyńscy mają kolekcję unikalnych ptaków, w tym kilkanaście gatunków bażantów, kurki, koguty, kozy i barany. Atrakcją dla naszych odważnych milusińskich były jelenie, które jadły z ręki. Uczniowie zwiedzili również ogromny wiatrak. Na koniec wszyscy biesiadowali przy wspólnym ognisku. Pieczenie kiełbasek przy ognisku i muzyce biesiadnej, niewątpliwie dostarczyło naszym uczniom moc wspaniałych wrażeń. Na koniec dzieci zwiedziły Ruchomą Szopkę, dzieło twórcy samouka Franciska Stephana, który rozpoczął rzeźbić swoje dzieło w wieku zaledwie 15 lat , scyzorykiem w lipowym drewnie. Po dwudziestu latach żmudnej pracy wykonał 250 figurek, które poruszane były ręcznie. Figurki z szopki przedstawiają sceny z życia pasterzy, mieszczan oraz narodzin Jezusa Chrystusa. W latach 1930- 1938 roku Francisek Stephan dobudował drewniane organy składające się z 270 piszczałek oraz 10 rejestrów. Twórczość Jego to przykład niesamowitej pasji i cierpliwości w drodze do upragnionego celu. Nasza wycieczka dobiegła końca. Zmęczeni, ale cali i zdrowi, a co najważniejsze bogatsi o kolejne doświadczenia, wszyscy uczniowie powrócili do Smolca.

           

           

          Pierwszego dnia udaliśmy się na zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce – zwiedzanie trasą górniczą. Otrzymaliśmy roboczy strój, kask oraz lampę. Wyruszając pod ziemię dostaliśmy ekwipunek godny samych górników. Przygoda rozpoczęła się od zjazdu najstarszym w Wieliczce szybem górniczym – szybem Regis. Nad wyprawą czuwał doświadczony przewodnik zwany przodowym. Znał kopalnię od podszewki, pewnie prowadził po labiryncie komór i korytarzy. Był dla grupy niedoświadczonych śleperów (początkujący w zawodzie górnika) najlepszym nauczycielem podziemnego fachu. Przodowy każdemu uczestnikowi ekspedycji przydzielił górniczy zawód oraz zadanie do wykonania. Uczniowie samodzielnie mierzyli poziom stężenia metanu, wyszukiwali i transportowali sól, wyznaczali drogę i badali nieznane sobie komory. Poznali w praktyce codzienne podziemne życie, a także tajniki górniczych tradycji i obrzędów. Zawód górnika wymaga zaangażowania i jest przepustką do poznania tajemnic podziemnego świata.

          Następnie udaliśmy się na zakwaterowanie i nocleg.

           

          DZIEŃ 2

          Weszliśmy na Gubałówkę oraz złożyliśmy wizytę w parku linowym, gdzie dzieci miały okazję zapoznać się ze sprzętem wspinaczkowym oraz nauczyć jego użytkowania. Przeszkoleni , przeszli naziemną trasą, w celu opanowania umiejętności posługiwania się sprzętem będącym na wyposażeniu tj. uprzęże, karabinki, lonże, kaski. Następnie udaliśmy się na spacer/zwiedzanie Zakopanego – Krupówki. Po wszystkim udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

          DZIEŃ 3

          W przedostatnim dniu wybraliśmy się wraz z przewodnikiem do doliny Kościeliska, gdzie pokonaliśmy dość trudną trasę aby zobaczyć dwie jaskinie a wędrówkę zakończyć w schronisku. W drodze powrotnej udaliśmy się jeszcze na małe zakupy na Krupówkach.

          Po obiado kolacji urządziliśmy sobie dyskotekę z profesjonalnym DJ –em.

          DZIEŃ 4

          Ostatniego dnia pojechaliśmy do parku rozrywki Energylandia w Zatorze – w rozmieszczonym na 26 ha. parku czekały na nas prawdziwe wyzwania – pełne adrenaliny i szalonych przygód, To tutaj znaleźliśmy najwyższe, najszybsze i najbardziej wymagające atrakcje - ogromną kolejkę górską, wodną krainę i wiele innych.

          Po szaleńczej zabawie cali i zdrowi wróciliśmy do domu.

          Wycieczka przebiegła bezproblemowo i z dużą dawką adrenaliny.

           

           

          W dniu 20.06.2016 wyróżnieni uczniowie klas 4 i 5 pojechali do wrocławskiego ZOO, by uczestniczyć, w ramach projektu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej w warsztatach pt. „Bioodkrywcy – ekologiczne warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży Aglomeracji Wrocławskiej”.

          Zajęcia miały charakter gry terenowej, prowadzonej według założonego scenariusza przez nauczycieli , pracowników ZOO. Uczniowie zapoznali się z pojęciami , związanymi z naszymi, polskimi gatunkami zwierząt, którym grozi wyginięcie. Dowiedzieli się jak należy zapobiegać, we własnym zakresie, degradacji środowiska naturalnego, jak dbać o nasze wspólne dobro, jakim jest przyroda, jak pielęgnować czystość wód, na co zwracać uwagę, by być pilnym obserwatorem przyrody. Każdy uczeń, po skończonych zajęciach dostał książeczkę, w której miał do wykonania konkretna zadania na terenie ZOO. Mimo padającego deszczu, dzieci chętnie wypełniały powierzone im zadania. Dzięki nim zyskali miano bioodkrywców przyrody.

           

           

          22 czerwca klasa Vb wybrała się na ostatnią wycieczkę w tym roku szkolnym do Wrocławia. Przed godziną 9 podróżnicy pojawili się na smoleckiej stacji kolejowej, aby pociągiem udać się do stolicy Dolnego Śląska. Po krótkiej podróży pociągiem oraz tramwajem dotarli na miejsce - dwóch pokoi w Secret Room. Dzieci miały do wykonania zadanie: znaleźć klucz i wydostać się z pokoju babci lub więzienia. Aby osiągnąć cel należało rozwiązać wiele niełatwych zadań logiczny, wykazać się sprawnością i spostrzegawczością. Uczniowie świetnie sobie radzili z zadaniami, jednak godzina okazała się zbyt krótkim czasem na rozwikłanie wszystkich zagadek. A brakowało tak niewiele :) Zabawa tak ich zafascynowała, że postanowili wybrać się tam ponownie z rodzicami, a może z kolegami i koleżankami - po wakacjach.

          Po tak trudnych zadaniach, potrzebna była regeneracja sił. Udali się więc na wrocławski Rynek, gdzie orzeźwili się chłodnymi napojami i podelektowali pieknem miasta. Tramwajem i pociągiem wszyscy wrócili do Smolca.

          "Musimy tam pojechać jeszcze raz"

           

          W dniach 6 - 10.06.2016 klasy drugie A, B, D i E uczestniczyły w turystyczno- krajoznawczej, pięciodniowej Zielonej szkole na trasie Kraków - Wieliczka - Zakopane. Uczniowie mieli okazję podziwiać uroki dawnej stolicy Krakowa, zwiedzili rynek krakowski, Sukiennice, Katedrę oraz Wawel. Gromkimi barwami podziękowali hejnaliście za wysłuchany hejnał z wieży Kościoła Mariackiego. Złożyli hołd sławnym Polakom pochowanym w kryptach na Wawelu. Poznali Legendę o Smoku Wawelskim, którą uwieńczono pamiątkowym zdjęciem z ziejącym ogniem smokiem u brzegów Wisły. Zakwaterowani zostali w przepięknie położonym, malowniczym miejscu u podnóża Tatr w luksusowym, nowoczesnym Ośrodku Wczasowym "Skalnity", który był bazą startową do kolejnych wycieczek. Z pomocą przewodnika mogli rozkoszować się otaczającą przyrodą Tatrzańskiego Parku Narodowego. Bardzo dzielnie drugoklasiści zdobywali kolejne szczyty Tatr podziwiając malownicze widoki Doliny Kościeliskiej, Doliny Strążnika, widzieli wodospad Siklawica oraz zdobyli na własnych nogach Gubałówkę (1125m.n.p.m.) oraz Sarnią Skałę (1377m.n.p.m.) skąd rozciągał się przepiękny widok na Giewont i okolice. Poznali w tym miejscu legendę O śpiących rycerzach. W Zakopanem odwiedzili Sanktuarium na Krzeptówkach oraz zakupili pamiątki na zakopiańskich Krupówkach. Kolejnym punktem trasy wycieczkowej była Wieliczka. Uczniowie zwiedzili rynek, Tężnie Solankową oraz poznali Kopalnię Soli przebywając ciekawa, pełną atrakcji i zadań trasę Solilandii z przewodnikiem Soliludkiem i Skarbnikiem. Za wykonanie zadań dzieci otrzymały pamiątkowe znaczki oraz dyplomy. Po zjedzonym pod ziemią obiadku w kopalnianej restauracji wróciły zadowolone do ośrodka. Zielona szkoła była okazją do wielu podróży, nauki oraz rozbudzania ciekawości świata i hartu ducha na łonie malowniczej przyrody południowej Polski. Uczniowie wrócili pełni wrażeń i wspomnień.

           

           

           

          W pierwszy dzień kalendarzowej jesieni, klasy drugie b i d, wybrały się do Domasławic. Na Campusie Domasławice uczniowie znaleźli wszystko to, co potrzebne, by w pięknym otoczeniu przyrody i w znakomicie urządzonym ośrodku znaleźć sport, rekreacje i integrację. Po przybyciu na miejsce dzieci posiliły się drugim śniadaniem, a następnie zaczęły wspaniałą zabawę. Pierwszym punktem programu był park linowy, a zadaniem dzieci było pokonanie jego kilkunastu przeszkód zawieszonych nad ziemią. Oczywiście park był zabezpieczony siatkami i nie było potrzeby zakładania uprzęży i zabezpieczania się przy pomocy lin i karabińczyków. Tor przeszkód można było pokonać kilka razy. Po zabawie w "małpim gaju" uczniów czekało: strzelanie z łuku, strzelanie z "pukawki pigmejskiej", zabawy z chustą Klanzy, puszczanie mega baniek, przeciąganie liny i inne gry i zabawy sportowe np. piłka nożna. Aby zregenerować siły, wszyscy zasiedli do mega ogniska, gdzie można było upiec i zjeść pyszne kiełbaski, do popitki był kompocik ugotowany ze świeżych jabłuszek, które rosły nie opodal. Na koniec jeszcze raz dzieci odwiedziły „małpi gaj”, ale tym razem na krótko, ponieważ nie miały już tyle sił, co na początku zabawy. Wszyscy zdrowo zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do Smolca. Wycieczka była tak bardzo udana, ze należy ją powtórzyć.

           

           

          WIOSKA INDIAŃSKA POCAHONTAS

           

          Dnia 20 września 2016 roku uczniowie z klas pierwszych wyruszyli naprzeciw indiańskiej przygodzie. Po niedługiej podróży, gotowi do zabawy, dotarli do Wioski Indiańskiej Pocahontas. Tam zostali przywitani przez Indian i wprowadzeni w - dotąd nieznany dla nich - świat. Dzieci zostały oprowadzone po wiosce, poznały rytuały i obrzędy indiańskie, zostały przyjęte do indiańskiego szczepu. Podczas zabaw zdobywały sprawności indiańskie, takie jak strzelanie z łuku, wyprawa do labiryntu czy przeciąganie liny. W przerwie początkujący UTI z apetytem zjedli upieczone kiełbaski. Po posiłku wszyscy mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z Wielkim Wodzem TIPI, a nawet usłyszeć indiańskie opowieści i przekonać się, jaki dźwięk wydają indiańskie bębny. Podczas drogi powrotnej miny dzieci wskazywały jednoznacznie, że wyjazd można uznać za udany. Z tej wycieczki do domów pierwszaki wróciły pełne wrażeń, nowych wiadomości i doświadczeń zdobytych w atmosferze bardzo dobrej zabawy.

           

           

          DZIEŃ CHŁOPCA I SECRET ROOM

          Co najbardziej lubią chłopcy z VI a? Pierwsza odpowiedź jest oczywista: piłkę nożną. A poza tym? Jak chyba wszyscy młodzi i ciekawi świata ludzie uwielbiają przygody, zagadki, tajemnice i dobrą zabawę. Stąd pomysł, jak uczcić wyjątkowy dzień 30 września 2016r., czyli Dzień Chłopca. Wizyta w Pokoju Babci, Więzieniu czy Opuszczonym Teatrze Lalek na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów klasy VIa. Rozwiązanie zagadki i tym samym wyjście z pokoju, mimo dobrej współpracy, komunikacji i logicznego myślenia uczestników gier, wcale nie było takie łatwe! Pokoje straszyły, intrygowały, bawiły, a opowiedziane w nich historie pozwoliły uczniom zapomnieć o codzienności, maksymalnie wczuć się w swoją rolę i przeżyć niepowtarzalną przygodę. Wielu z nich zapowiedziało już kolejną wizytę w jednym z tych zagadkowych miejsc i udział w zabawie, która staje się coraz bardziej popularna nie tylko wśród młodzieży. Piękne słoneczne przedpołudnie i spacer po centrum Wrocławia pozwoliły uczniom ostudzić nieco emocje (i przy okazji połapać pokemony). Ten dzień, Dzień Chłopca, wszystkim minął pod znakiem bardzo dobrej zabawy!

           

           

           

          Jest zwyczajem, że dzieci, które przystąpiły do Pierwszej Komunii św., w podziękowaniu Panu Jezusowi za dar zjednoczenia z Nim, jadą na pielgrzymkę. W tym roku wybraliśmy Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej i Sanktuarium św. Jacka. Na pielgrzymkę spośród 77 dzieci komunijnych udało się 26 wraz z ks. Proboszczem Waldemarem Kontkiem, katechetkami i rodzicami. Dzieci w strojach komunijnych uczestniczyły we Mszy św. Przygotowały czytanie słowa Bożego i śpiew psalmu responsoryjnego. Po Mszy św. ojciec franciszkanin opowiedział nam historię Sanktuarium. Potem wyruszyliśmy na zwiedzanie. Ksiądz Proboszcz poprowadził zebranych do Amfiteatru Skalnego, który może pomieścić 30 tys. widzów. Nad nim wznosi się pomnik upamiętniający walki powstań śląskich. Następnie przeszliśmy do Groty Lurdzkiej. Jest to miejsce sprawowania większych ceremonii religijnych. Po wspaniałych wrażeniach udaliśmy się na posiłek i wyruszyliśmy do Sanktuarium św. Jacka. Znajduje się ono w Kamieniu Śląskim. To miejsce urodzenia św. Jacka, bł. Czesława i bł. Bronisławy. Uczciliśmy je modlitwą w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu. Zwiedziliśmy kompleks pałacowo-parkowy. Dzieci zachwycały się dosłownie wszystkim, łącznie z wiewiórkami i owcami kameruńskimi . W trakcie jazdy ks. Proboszcz aktywizował nas do śpiewu i modlitwy różańcowej. Czas pielgrzymki był dla wszystkich uczestników budowaniem relacji z Panem Bogiem, z ludźmi. Poznaliśmy ciekawe miejsca w Polsce, cieszyliśmy się sobą i wszystkim, co Pan Bóg przygotował dla nas w tym dniu.

           

           

           

           

          Dnia 04.10.2016 r. uczniowie klas V i VI, którzy w ubiegłym roku szkolnym otrzymali świadectwa z czerwonym paskiem, pojechali do Kórnika, Rogalina i Puszczykowa, w nagrodę za bardzo dobre wyniki w nauce. Grupa liczyła aż 68 osoby pod opieką: p. Kasi Trzepizur, p.Kasi Osuch, p. Joli Bawełkiewicz i p.Sławka Zygi.

          Przygoda nasza rozpoczęła się od zwiedzania zabytkowego zamku rodziny Górków i Działyńskich, położonego w mieście Kórnik, w województwie wielkopolskim. Następnie pojechaliśmy do pałacu w Rogalinie, który wybudował w latach 1770-1776 Kazimierz Raczyński, pełniący w tym czasie funkcję pisarza koronnego. Po zakończonym zwiedzaniu tych dwóch rezydencji mogliśmy zjeść pyszny obiad w tutejszej restauracji. Ostatnim celem naszej wycieczki było Muzeum-Pracownia wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera w Puszczykowie pod Poznaniem, gdzie uczniowie mogli podziwiać między innymi eksponaty przywiezione z wypraw prowadzonych przez podróżnika ale również zakupić liczne i ciekawe pamiątki.

          Pogoda i humory dopisywały namwszystkim przez cały czas, do domów wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń.

          ZDJĘCIA

           

           

           

          10 października 2016 r. uczniowie klas 3 d i 3 e wraz ze swoimi opiekunkami Joanną Zygą i Bogumiłą Abramek wybrali się na wycieczkę do Muzeum Chleba, znajdującego się w niewielkiej miejscowości górnośląskiej Radzionków. Wycieczka była skorelowana z realizowanymi na zajęciach edukacyjnych tematami zapoznającymi dzieci z ekosystemem - pole.

          Tym razem musieliśmy nastawić budzik na wcześniejszą godzinę, gdyż już o siódmej rano byliśmy w drodze. Po ponad dwóch godzinach podróży znaleźliśmy się w niezwykłym miejscu, stworzonym przez pana Piotra Hankiewicza – w Muzeum Chleba. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od oglądnięcia filmu „Chleb” , który zapoznał nas z historia chleba, jego pochodzeniem i tradycjami z nim związanymi. Przyglądaliśmy się jak wytwarzano chleb w dawnych czasach, a jak proces produkcji pieczywa wygląda dzisiaj. Oglądaliśmy różne eksponaty, które właściciel gromadził przez kilka lat, służące zarówno do wypieku chleba jak i wykorzystywane w gospodarstwach domowych. Atrakcją, była możliwość własnoręcznego uformowania swojego pieczywa - chlebowego warkocza. W oczekiwaniu na upieczenie się naszych chlebów oglądnęliśmy jeszcze jeden film, posłuchaliśmy opowieści i wspomnień właściciela muzeum. Odwiedziliśmy również klasę z lat 60 – 70 poprzedniego stulecia. Usiedliśmy w starych ławkach z kałamarzami, próbowaliśmy napisać coś rysikiem na kamiennych tabliczkach i z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści o dawnej szkole i jej uczniach. W końcu nasze bułeczki były upieczone i mogliśmy z wielkim apetytem przystąpić do konsumpcji. Ale to nie był koniec zaplanowanych atrakcji na ten dzień. Odwiedziliśmy jeszcze jedno miejsce, znajdujące się w pobliżu Radzionkowa – Tarnowskie Góry i znajdującą się tam Kopalnię Srebra. Najpierw wysłuchaliśmy krótkiej historii tego miejsca, kiedy powstało, co wydobywali górnicy i w jakich warunkach pracowali. Następnie zaopatrzeni w kolorowe kaski zjechaliśmy windą na głębokość 40 metrów. Przemierzaliśmy wąskie korytarze aż dotarliśmy do chodnika wodnego, który pokonaliśmy łodziami. Na zakończenie dnia odbyliśmy jeszcze krótki spacer wokół Kopalni, gdzie podziwialiśmy Zgromadzone tam maszyny parowe.

          Wycieczka dostarczyła nam mnóstwa wrażeń i wzbogaciła naszą wiedzę. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać następnych wyjazdów.

           

           

           

          Dnia 18.10.2016 r. wszystkie klasy czwarte pojechały na swoją pierwszą wspólną wycieczkę do wrocławskiego aquaparku. Na naszych uczniów czekały tam trzy godziny fantastycznej zabawy w wodzie. Dzieci korzystały z basenów, zjeżdżalni, płynęły z prądem leniwej rzeki, a relaksowały się w basenikach z cieplutka wodą. Wycieczka bardzo się podobała, a pod względem zachowania nasze dzieci znowu pokazały klasę.

           

           

           

          30 września klasa VI B wybrała się na wycieczkę rowerową po okolicach Smolca. Polnymi drogami przejechaliśmy przez Kębłowice do pałacu Alexandrów. Tam spotkaliśmy właścicielkę stadniny koni i chwilę odpoczęliśmy. Następnie bocznymi drogami dojechaliśmy do Skałki. Tam zrobiliśmy zakupy w sklepie, a następnie zrobiliśmy sobie dłuższą przerwę na łonie natury. Gdy siły wróciły, wsiedliśmy na rowery i przez Malkowice i okoliczne pola wróciliśmy do szkoły... z małym odpoczynkiem nad smoleckim stawem. Na szczęście dopisała nam pogoda i mogliśmy poznać piękną okoliczną przyrodę.

           

           

          3 listopada klasa VI B wybrała się na upragnioną wycieczkę do wrocławskiego Aquaparku. Rano zebraliśmy się w szkole, aby wspólnie udać się na stację PKP. Stamtąd dojechaliśmy do Wrocławia i po krótkim spacerze pojawiliśmy się w Parku Wodnym. Wszyscy po przypomnieniu sobie regulaminu i zasad bezpieczeństwa, z radością wskoczyli do wody. Największą atrakcją były niewątpliwie zjeżdżalnie – zarówno pontonowa jak i pozostałe. Na szczęście szóstoklasiści są na tyle wysocy, że mogą korzystać z prawie wszystkich zjeżdżalni. Uczniowie zachowali się bardzo odpowiedzialnie i obyło się bez niebezpiecznych zdarzeń. Czas minął bardzo szybko i po 2,5 godziny trzeba było się zebrać przy wyjściu. Potem jeszcze był czas na uzupełnienie spalonych kalorii i powrót pociągiem do Smolca. Już planujemy kolejną wyprawę.

           

           

          W dniu 21 listopada klasy VA, VB oraz VC wybrały się na lodowisko do Świdnicy.

          Po przybyciu na lodowisko, założyliśmy łyżwy i wyruszyliśmy na taflę dać popis swoim umiejętnościom. Na lodowisku czekały na nas dwie godziny wspaniałej zabawy na lodzie. Niezależnie od umiejętności jakie prezentowaliśmy wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie. Upadkom oraz dobrej zabawie nie było końca. Najważniejsze jednak że oprócz paru siniaków nikomu nic się nie stało i cali, zdrowi i szczęśliwi wróciliśmy do domu.

           

           

           

          W dniu 22.11.2016 wszystkie klasy trzecie Szkoły Podstawowej w Smolcu uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej, której celem było przybliżenie poznanej lektury Marii Kruger pt. „Karolcia”. W Sali Kongresowej Polskiego Radia uczniowie obejrzeli przedstawienie teatralne w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego „Alert”. Wspaniała, kolorowa scenografia, barwne stroje aktorów, efekty multimedialne oraz muzyka sprawiły, że wszyscy nagle przenieśli się do magicznej krainy niebieskiego koralika, gdzie wszystkie marzenia spełniają się, a zło zawsze zostaje ukarane. Zachęcamy do przeczytania książki, znajdziecie tam jeszcze więcej przygód tytułowej bohaterki Karolci i jej towarzysza Piotrka.

           

           

          21 listopada uczniowie klasy Ia wraz z opiekunami, mieli okazję poznać tajniki pracy Portu Lotniczego we Wrocławiu. Już przy samym wejściu na lotnisko zostaliśmy miło przywitani przez celników, którzy oprowadzili nas po obiekcie, zaznajomili z zasadami funkcjonującymi na lotnisku oraz przybliżyli nam specyfikę swojej pracy, jak i innych służb lotniskowych. Usłyszeliśmy o zasadach bezpieczeństwa podczas odprawy podróżnych oraz o tym, że swoją pracą przeciwdziałają handlowi zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt. Mieliśmy również przyjemność odbyć przejażdżkę lotniskowym autobusem, który zawiózł nas do Lotniskowej Straży Pożarnej. Strażacy przyjęli nas u siebie bardzo serdecznie i z entuzjazmem opowiedzieli o swojej służbie, omówili budowę wozu strażackiego oraz dali specjalny pokaz akcji alarmowej. Na koniec nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Będąc na lotnisku oczywiście nie ominęła nas możliwość zobaczenia startu, jak i lądowania samolotów. Wielkość i prędkość tych wielkich maszyn zrobiła na nas ogromne wrażenie. Wycieczkę uznajemy za bardzo udaną, czuliśmy się wyjątkowo, poznając niedostępne dla przeciętnego pasażera ciekawostki i tajemnice portu lotniczego.

           

           

           

          W dniu 5.12.2016 klasa VIc miała zorganizowany mikołajkowy wyjazd na wystawę zwierząt egzotycznych w ZooTeam we Wrocławiu. Uczniowie pociągiem pojechali do Wrocławia Głównego, skąd spacerem dotarli na Dworzec Świebodzki, gdzie mieści się wystawa zwierząt egzotycznych. Klasa miała możliwość dowiedzenia się ciekawostek o wężach, skorpionach, pająkach, jaszczurkach, kameleonach, gekonach i o innych zwierzętach, które coraz częściej są hodowane w domach. Uczniowie głaskali boa dusiciela, pytona królewskiego i inne gady, które budzą powszechny lęk i obawę. Okazało się, że to przyjaźnie nastawione do człowieka zwierzęta, tylko trzeba umieć się z nimi obchodzić delikatnie. Nawet skorpiony nie były takie straszne. Po wizycie w ZooTeam przeszli uczniowie na rynek we Wrocławiu i zjedli pizzę.

           

           

           

           

          Warsztaty z Mikołajem

          „Wszystkie dzieci Mikołaja kochają

          Wszystkie dzieci na Niego czekają.

          Moc prezentów każdemu przyniesie,

          Każe dziecko z prezentów się cieszy….”

          Tak śpiewali uczniowie z klas drugich, a, b, c, d i f w oczekiwaniu na spotkanie ze świętym Mikołajem, bo przecież spotkanie świętego Mikołaja, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Wszystkie klasy w tym dniu wybrały się z wycieczką do Chwalimierza, aby odbyć warsztaty z Mikołajem. Przed wejściem do domu Mikołaja, przywitały uczniów elfy, które zaprosiły wszystkich do pracowni, gdzie dzieci samodzielnie tworzyły bombki, kartki świąteczne, a nawet malowały aniołka, wszystko to, co kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Podczas wykonywania różnorodnych dekoracji, uczniowie posługiwali się językiem elfów, potocznie określanym, jako „elficki” język. Po skończonej pracy, w oczekiwaniu na Mikołaja, dzieci posiliły się drugim śniadankiem. Po przywitaniu tego niecodziennego gościa, dzieci rozmawiały z nim na temat jego własnej osoby. Mikołaj zaś, zachęcał aby, były grzeczne, słuchały rodziców oraz Pań w szkole. Na końcu rozdał każdemu drobny upominek. Była to niezapomniana wycieczka, która dostarczyła uczniom moc wrażeń i moc prezentów, szczególnie tych samodzielnie zrobionych.

           

           

          7 grudnia 2016 roku uczniowie klas 3a i 3b wraz ze swoimi opiekunami Anną Dudek-Dudą, Barbarą Pelą i Judytą Wawrzyczek-Skorupą wybrali się na wycieczkę do Kopalni Węgla w Nowej Rudzie.
          Wyruszyliśmy o godzinie 8:00 z parkingu szkolnego. Po prawie dwóch godzinach drogi dotarliśmy na miejsce. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum, gdzie w czterech salach były eksponaty ze wszystkich dziedzin górnictwa podziemnego, np. odzież górników, modele maszyn, sprzęt zabezpieczający oraz oryginalna dyspozytornia.
          Następnie wyposażeni w górnicze kaski udaliśmy się do wnętrza kopalni. Spacerowaliśmy trasami i podziwialiśmy wnętrza kopalni. Dowiedzieliśmy się także, że ukrył się w niej dobrotliwy Święty Mikołaj i postanowiliśmy go poszukać. Mimo panującej ciemności i psikusom okropnego gnoma udało nam się dotrzeć do miejsca, w którym był ten niezwykły staruszek. Otrzymaliśmy od Mikołaja wspaniale upominki. Wielką atrakcją dla nas był przejazd kolejką podziemną, która niegdyś służyła górnikom w pracy.
          Po wyjściu z kopalni zjedliśmy  pyszne kiełbaski, które przygotował dla nas pan przewodnik. Z pełnymi brzuchami wybraliśmy się po pamiątki do pobliskiego sklepiku. Mieliśmy też chwilkę na zabawy na śniegu.
          Zadowoleni i zmęczeni wróciliśmy do szkoły. Wycieczka dostarczyła nam mnóstwo wrażeń i poszerzyła naszą wiedzę. Nie możemy się doczekać następnych wyjazdów.

           

           

          Narodowe Forum Muzyki

          Klasa IIIa Szkoły Podstawowej w Smolcu wraz z klasą III Szkoły Podstawowej nr 1 w Kątach Wrocławskich, które na drodze losowania wygrały wyjazd, ufundowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie, uczestniczyły w wycieczce mikołajkowej do wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki, gdzie uczestniczyły w warsztatach artystycznych pt. "Cztery żywioły". W pięknym budynku Forum, w Czarnej Sali ubrane na czarno dzieciaki pod okiem aktorów i muzyków przygotowały wspaniale muzyczno- plastyczno- taneczne widowisko, dzięki któremu zrozumiały, że chcieć znaczy móc, a talent tkwi w każdym z nich, należy go tylko odkryć i rozwijać. Na zakończenie dzieciaki odwiedził Święty Mikołaj, któremu zaprezentowano pokaz, po zakończeniu którego, dzieci otrzymały na pamiątkę drobne upominki. Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni do swoich szkół.

           

           

          Dla uczniów klas VI naszej szkoły pierwszy raz została zorganizowana grudniowa wycieczka do Drezna.

          Opiekunami byli: pani Anna Puczyńska, pani Jolanta Bawełkiewicz, pani Katarzyna Osuch i pani Karolina Grela oraz pani Bernadetta Kułaga.

          Głównym punktem programu był najstarszy i największy w Europie Jarmark Świąteczny w Dreźnie. Ponieważ urok takiego Jarmarku jest po zmierzchu, do południa zwiedzaliśmy Galerię Mistrzów (Zwinger), a następnie mogliśmy zobaczyć centrum Drezna, po którym oprowadzała nas pani przewodnik.

          Kiedy nastał zmierzch, spędziliśmy czas na Jarmarku. Mogliśmy się poczuć jak w bajce! Atmosfera świąteczna, przybrane stoiska, światełka i muzyka…

          Dla chętnych było nawet koło młyńskie.

          Można było spróbować specjałów kuchni drezdeńskiej, no i oczywiście sprawdzić się z języka niemieckiego podczas zamawiania.

          ZDJĘCIA

           

           

           

          Mikołaj w Złotym Stoku

          6 grudnia 2016 roku uczniowie klas III d i III e wraz ze swoimi opiekunkami Joanną Zygą, Bogumiłą Abramek i Judytą Wawrzyczek – Skorupą wyruszyli na spotkanie z Mikołajem do Złotego Stoku. Czekało tam na nas wiele atrakcji. Po dotarciu na miejsce spotkaliśmy się z pomocnikiem Mikołaja – uroczym Gnomem, który zabrał nas na wędrówkę do podziemi kopalni. Ale musieliśmy najpierw to wejście odnaleźć. Wędrując bacznie obserwowaliśmy drzewa, wzniesienia w poszukiwaniu śnieżynek. To one doprowadziły nas do ukrytego wśród skał wejścia do kopalni. I rozpoczęliśmy spacer podziemnymi korytarzami, gdzie wiele lat temu pracowali górnicy, wydobywając złoto. Poznaliśmy ciekawą historię tego miejsca. Widzieliśmy jedyny w Polsce podziemny wodospad, przy którym wypowiadaliśmy nasze marzenia. Ponoć wypowiedziane w tym miejscu mają szansę się spełnić. Atrakcją była przejażdżka podziemnym tramwajem i oczywiście zjeżdżalnia, dzięki której szybciej dotarliśmy do Mikołaja. Poczciwy Staruszek obdarował wszystkie grzeczne ( i nie tylko….) dzieci upominkami. Po wyjściu z kopalni czekały nas kolejne niespodzianki. Najpierw były to warsztaty artystyczne. Każde dziecko dostało do pomalowania gipsowego anioła. Z zapałem przystąpiły do pracy. Spod ich pędzli wychodziły prawdziwe arcydzieła. Chociaż nie wszystkie aniołki przypominały niebiańskie stworzenia, ale widocznie taki był zamysł artystów. Kolejną atrakcją było poszukiwanie minerałów, którymi szybko wypełniły się przygotowane woreczki. Na zakończenie udaliśmy się na pyszne pierogi i gorącą herbatę. Zadowoleni, obkupieni w liczne pamiątki, przede wszystkim bryłki złota, wróciliśmy do Smolca.

          INNE FOTKI

           

           

           

          Kubo i dwie struny”

           

          6 grudnia klasy 2e i 3c z okazji mikołajek pojechały do kina na bajkę pt.”Kubo i dwie struny”. Akcja rozgrywa się w Japonii, gdzie poznajemy Kubo i jego matkę, mieszkających w jaskini nad brzegiem oceanu. Kubo jest małym chłopcem, który opiekuje się swoją matką i codziennie wybiera się do pobliskiego miasteczka, aby za pomocą shamisenu (tradycyjny japoński instrument) opowiadać mieszkańcom niesamowite historie. Dzięki magii, jaka w nim drzemie, i mocy wyobraźni, Kubo ożywia figurki origami, które stają się bohaterami jego historii. Niestety nigdy nie kończy opowiadań, gdyż przed zmrokiem musi wrócić do domu. Pewnego razu o tym zapomina i odzywają się demony przeszłości. Pojawiają się siostry jego matki, wysłane przez dziadka, które mają za zadanie odebrać mu drugie oko i tym samym pozbawić człowieczeństwa. W obronie chłopca staje jego matka, która ginie w trakcie pojedynku, a resztki swojej magii przekazuje do figurki małpy, którą ożywia – ma ona chronić chłopca i pomóc w jego misji. A jest nią odnalezienie mistycznej zbroi i stoczenie walki z Księżycowym Królem – czyli z dziadkiem Kubo. W trakcie podróży pojawia się także człowiek-żuk, były samuraj i sługa ojca Kubo, który ma problemy z pamięcią. W takim oto składzie, przy pomocy figurki Hanzo, nasi bohaterowie postanawiają stawić czoła złu. Oczywiście finał rozgrywki jest do przewidzenia, ale najważniejsze jest w tym filmie to, co wydarza się przed ostatecznym starciem. ‌„Kubo i dwie struny” to piękny wizualnie film, który jest doskonałym wyborem dla widza dziecięcego, jak i dorosłego. To inteligentny i wzruszający obraz o więzach rodzinnych i sile wspomnień. Wszystkim dzieciom bardzo się podobał, był to fajny pomysł spędzenia wspólnie tak oczekiwanego przez cały rok dnia, jakim jest Mikołaj.

           

          W dniach 23 i 24 stycznia 2017r. klasy pierwsze, drugie i trzecie uczestniczyły w niezwykłej lekcji w nietypowym miejscu - nie w szkolnej ławce czy na dywanie, lecz w kinie. O godzinie 8:40 sala kinowa wrocławskiego kina „Arkady” była już wypełniona po brzegi. A czego uczyli się nasi uczniowie? Poznawali tajniki mediów. Dowiedzieli się, co robi dziennikarz i jak wygląda jego praca. Przekonali się, ile wspólnego ma suszarka z pilotem od telewizora oraz jaki związek z gazetą ma sroka. Byli widzami fragmentu bajki „Jacek i Agatka”, którą świetnie pamiętają dziadkowie i nie kryli zdziwienia gdy dowiedzieli się, że dawniej umawiano się na wspólne oglądanie telewizji. Uczniowie przekonali się, że Internet to nie tylko rozrywka oraz na co trzeba uważać korzystając z różnych mediów. Zaskoczenie wzbudził wśród dzieci fakt, że programy rozrywkowe nie zawsze nagrywane są na żywo. Brały udział w eksperymencie podczas którego zamieniły się w widownię z programów telewizyjnych. Uwieńczeniem lekcji w kinie była projekcja filmu animowanego „Dom”. Zajęcia w kinie były pełne wrażeń i emocji. Z pewnością nasi uczniowie z wielką chęcią wybiorą się na kolejną lekcję w kinie.

           

           

           

          Lekcja multimedialna ABC mediów

           

          W dniu 23.01.2017 klasy IVb i VIc wspólnie pojechały na lekcję multimedialną z cyklu ABC mediów organizowanych w Arkadach wrocławskich. Uczniowie uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii, której tematem była ewolucja mediów od czasów prehistorycznych do czasów nam współczesnych. Uczniowie, dzięki świetnemu prowadzącemu i prezentacji, mogli przekonać dowiedzieć się i przekonać o tym, jak kiedyś ludzie się komunikowali i jaką rolę odegrała technika w całym systemie komunikacji. Na samym początku wprowadzono hasło komunikacja , odbiorca i nadawca, kontekst i odpowiednie środki przekazu. Następnie udaliśmy się w historyczną podróż do źródeł pierwszych znaków komunikacji i mediów. Malunki naskalne, pierwsze słowa w zapisane za pomocą hieroglifów, pismo klinowe, bieg maratoński, pierwsze litery pisma arabskiego i greckiego, wynalazek druku, radio, telewizja, Internet - to tylko nieliczne z tych, które jako nośniki mediów wpisały się na karty historii świata. Uczniowie z zaciekawieniem uczestniczyli w lekcji, odpowiadali na zadawane pytania. Myślę, że takie lekcje na długo zapadają w pamięć młodzieży i wnoszą wiele w ich rozwój poznawczy. Wielkim zaskoczeniem były pokazywane pierwsze modele telewizora, radia, telefonu , a największym okazał się pierwszy model komputera. Po skończonej lekcji i krótkiej przerwie obejrzeliśmy film pt.: ”Król złodziei”.

           

           

           

          Spektakl „Pan Twardowski”

          16 stycznia 2017 roku uczniowie klas IVa, IVb, IVc oraz Vb wraz z opiekunami: panią Grażyną Jarża, Katarzyną Burnat oraz Alicją Szymańska wybrali się do Polskiego Radia we Wrocławiu na spektakl pt.: „Pan Twardowski”.

          Historia pana Twardowskiego jest bowiem ważna nie tylko ze względu na ciekawą fabułę, ale także jej wymiar edukacyjny. Wiadomo bowiem nie od dziś, że legendy polskie stanowią skarbnicę mądrości i wiedzy o polskiej tradycji i historii.

          Opowieść głównego bohatera wciąż pozostaje aktualna, a jego problemy mogą być bliskie współczesnym nastolatkom. W związku z tym, uczniowie bogatsi o kolejne doświadczenie i mądrzejsi wrócili do szkoły na pozostałe lekcje.

           

           

           

           

          Spektakl „Mikołajek”

          30 stycznia 2017 roku uczniowie klas IVa, IVb, oraz IVc wraz z opiekunami: panią Katarzyną Osuch, Katarzyną Burnat, a także Alicją Szymańską wybrali się do kina „Nowe Horyzonty” we Wrocławiu na spektakl teatralny pt.: ”Mikołajek”.

          Kilka wybranych, najśmieszniejszych opowiadań zostało zaprezentowanych na teatralnych deskach, a śmiechu uczniów nie było końca. Czwartoklasiści mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat lektury oraz porównać własne wyobrażenia głównych bohaterów.

          Dopełnieniem udanego wyjazdu było wspólne zdjęcie z aktorem, który wcielił się w rolę tytułowego Mikołaja.

           

           

          „Labirynt przemocy”

           

          W dniu 24.01.2017 klasa VIc pojechała na przedstawienie profilaktyczne pt.: „Labirynt przemocy” do siedziby Polskiego Radia i Telewizji we Wrocławiu. Spektakl był kierowany do starszych klas szkoły podstawowej i poruszał trudną tematykę przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej wśród młodzieży. Wystąpili w nim aktorzy Teatru Profilaktycznego ALERT. Zadaniem tego teatru jest efektywne informowanie i pobudzanie do dialogu, mówienie o aktualnych zagrożeniach i skłanianie do podejmowania właściwych wyborów, ale także kreowanie asertywnych zachowań oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów, z którymi borykają się młodzi ludzie w otaczającym nas świecie. Bohaterem był nastoletni Prześladowca – to z jego perspektywy widzowie śledzili wydarzenia i mogli obserwować zmiany, jakie następowały w nim w trakcie rozwoju akcji. Chłopak przeszedł na scenie całą drogę ewolucji od prześladowcy ,który stosował przemoc wobec słabszych od siebie, do młodego człowieka, który bierze pełną odpowiedzialność za swoje czyny i stara się zrozumieć schemat oraz podłoże swego nagannego zachowania. Uczniom spektakl podobał się, ale przede wszystkim skłonił do refleksji. W każdym bowiem środowisku można spotkać kogoś podobnego do głównego bohatera i każdy może stać się podatnym na szykany ze strony swoich rówieśników. 

           

           

          2 lutego wybraliśmy się (my = klasa VIb) do wrocławskiego parku trampolin GoJump. Po krótkiej podróży pociągiem, a następnie tramwajem, dotarliśmy do wyczekiwanego celu. Uzbroiliśmy się w skarpetki antypoślizgowe i po krótkiej rozgrzewce oraz wysłuchaniu zasad dotyczących bezpieczeństwa obowiązujących w tym miejscu rozpoczęła się zabawa. Czas na trampolinach, linach, zjeżdżalniach, w suchych basenach wypełnionych gąbkami oraz innych atrakcjach płynął błyskawicznie. Godzina minęła bardzo szybko, więc z niedosytem opuściliśmy to wspaniałe miejsce. Niektórzy wrócą tu już niebawem z przyjaciółmi i rodziną.
          Po wyczerpującej zabawie pojechaliśmy na Rynek, aby przypomnieć sobie jak wygląda centrum miasta, podziwiać jego zabytki oraz napoić i posilić się. Gdy uzupełniliśmy energię, spacerkiem dotarliśmy na dworzec kolejowy mijając kilka krasnali. Po chwili byliśmy w Smolcu. I od razu zaczęliśmy myśleć o kolejnej wycieczce.

          Poniżej relacja z wycieczki naszego klasowego YouTubera - Miłosza:

           

          Dnia 10.02.2017 r. klasa 4c i 5a pojechały na wycieczkę do parku trampolin GoJump we Wrocławiu. Naszą przygodę zaczęliśmy oczywiście od rozgrzewki, następnie próbowaliśmy swoich umiejętności w skokach na trampolinach, skokach przez przeszkody z odbicia, w rzutach piłki do kosza po odbiciu z trampoliny. Trenowaliśmy także ewolucje lądując bezpiecznie w basenie z gąbkami, a wzmacnialiśmy się w mini parku linowym.
          Szaleństwo w parku trampolin zagwarantowało nam wyładowanie emocji, nabór pozytywnej energii oraz świetną zabawę. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

           

          21 marca klasa 6b wybrała się do Wrocławia, aby tam powitać wiosnę. Najpierw wjechaliśmy szybką windą na najwyższe piętro SkyTowera, skąd roztaczał się cudowny widok na Wrocław i okolicę. Podziwialiśmy stolicę Dolnego Śląska. Udało nam się po pewnym czasie dostrzec Ślężę. Najspostrzegawsi dostrzegli lotnisko, a na jego podstawie ustaliliśmy gdzie znajduje się Krzeptów oraz Smolec. Gdy zakończyliśmy podziwianie widoków oraz dziewczyny wykonały sesje fotograficzne, zjechaliśmy na dół i udaliśmy się do kręgielni. Po zmianie obuwia, podzieliliśmy się na pięcioosobowe grupy i udaliśmy się na wyznaczone tory. Szybko okazało się, że rzeczywiście "fortuna kołem się toczy". Raz wygrywaliśmy, raz przegrywaliśmy, zmieniał się lider, ale najważniejsza była świetna zabawa :)
          Wyczerpani grą, udaliśmy się na "małe co nie co". Po uzupełnieniu spalonych kalorii mieliśmy siły na mały spacer na dworzec, skąd pociągiem wróciliśmy do Smolca. Niebawem kolejna wycieczka pociągiem - o wiele dłuższa :)

          ZDJĘCIA

           

           

           

          „WESELE W OJCOWIE”, czyli Filharmonia dla Młodych
           
          Dnia 15. marca 2017r. Uczniowie klasy VIa Szkoły Podstawowej w Smolcu uczestniczyli w kolejnym koncercie z cyklu Filharmonia dla Młodych, przygotowanym w oparciu o treści podstawy programowej, jako uzupełnienie programu szkolnej edukacji muzycznej i polonistycznej. Spotkanie odbyło się w sali koncertowej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, a podczas niego widzowie obejrzeli „Wesele w Ojcowie”, pierwszy polski balet narodowy. Taneczna opowieść o wiejskich zaślubinach bardzo spodobała się młodym widzom, którzy wraz z występującymi tancerzami przenieśli się do podkrakowskiej XIX- wiecznej wsi. Dzieci miały okazję poznać ludowe tańce, tradycje, zwyczaje, a także wysłuchać muzyki na żywo w wykonaniu zespołu The Violin Consort. Piękne, barwne stroje tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza stanowiły dodatkową atrakcję przedstawienia. Dzięki uczestnictwu w koncertach edukacyjnych NFM we Wrocławiu uczniowie mają okazję utrwalić wiedzę z zakresu muzyki, a także przygotować się do aktywnego i świadomego odbioru tej dziedziny sztuki.

           

          Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza zaprosił 23. marca 2017r. uczniów klas piątych i szóstych naszej szkoły na przedstawienie pt. „Nasz Mikołajek, czyli rzecz o dobrym wychowaniu”.

          Twórcy spektaklu zabrali młodych widzów w barwną i ekscytującą przygodę, która może się wydarzyć każdego zwyczajnego, szkolnego dnia. W barwnych i rozśpiewanych perypetiach naszych bohaterów uczniowie bez trudu mogli dojrzeć swoje własne przygody, doświadczenia i problemy, z jakimi przychodzi im się zmierzyć na co dzień. Spora dawka dobrego humoru wprawiła wszystkich w doskonały nastrój, a niektóre ze scen sprowokowały do zadania sobie pytań o odpowiedzialność, wartośc prawdziwej przyjaźni, granicę między dzieciństwem a dorosłością.

           

           

          Programowanie robota Sphero, eksperymenty w laboratorium, warsztaty kreatywnej geometrii – to atrakcje w których uczestniczyli nasi uczniowie w wiosenny wtorek 28.03.17r. we Wrocławskim Parku Technologicznym. Mali odkrywcy wykonywali eksperymenty związane z kwasami, zasadami i pH. W kolorowych i naukowych zabawach chemicznych dowiedzieli się co jest kwaśne a co zasadowe. Przebadali kilka interesujących substancji, z którymi mamy styczność na co dzień i sprawdzili co tak naprawdę się w nich kryje. Dowiedzieli się, jak wygląda sprzęt laboratoryjny wykorzystywany przez uczonych oraz dlaczego kwas z zasadą się nie lubią i jaki kolor ma w rzeczywistości czerwona kapusta. Na zajęciach z programowania dzieci dowiedziały się jak działa i co potrafi Robot Sphero. Nauczyły się go programować oraz stworzyły dla niego tor z wykorzystaniem tabletów. Nie mniejszym entuzjazmem cieszyły się warsztaty „Geometryczny szał” gdzie dzieci budowały dla siebie bryłę przestrzenną w której mogą się ukryć. Praca zespołowa, współdziałanie było na najwyższym poziomie. To były bardzo ciekawe i ekscytujące warsztaty.

           

           

           

          ZAGRODA ZAJĄCZKA WIELKANOCNEGO

          Dnia 5 kwietnia uczniowie klas drugich wybrali się na wycieczkę do Chwalimierza, do Zagrody Zajączka Wielkanocnego. W bajkowy sposób poznały historię tradycji świątecznej. Między innymi dzieci dowiedziały się jak zrobić praktyczny a zarazem oryginalny koszyk? Jak go ładnie i ciekawie przystroić, aby stał się wyjątkową dekoracją świątecznego stołu? Czego nie może zabraknąć w przygotowanym koszyczku? Jak wykonać piękną wielkanocną kartkę. Na spotkaniu nie zabrakło przyjaciół Wielkanocnego Zajączka – królików, kurczaczków i baranków, którzy wzbudzali wiele radości i ekscytacji. Swoje wrażenia dzieci mogły wymieniać między sobą na ognisku, gdzie samodzielnie usmażyli kiełbaski. Wspólne przygody z Zajączkiem Wielkanocnym na długo pozostaną w naszej pamięci!

           

           

           

           

          SZACHY według poematu Jana Kochanowskiego

           

          Nie tylko miłośnicy gry w szachy mieli przyjemność z obejrzenia spektaklu baletowego, wystawionego dnia 5. kwietnia 2017r. w ramach projektu Filharmonia dla Młodych. Grupa uczniów naszej szkoły z klas 5a, 5b, 6a i 6b po raz kolejny wzięła udział w koncercie edukacyjnym dla młodzieży w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Tym razem obejrzeliśmy przedstawienie, dla którego inspiracją stał się poemat heroikomiczny Jana Kochanowskiego pt. „Szachy”. Spektakl zachwycił nas ciekawą choreografią, pięknymi kostiumami, a także graną na żywo muzyką barokową i renesansową, wykonywaną na historycznych instrumentach. Najbardziej przypadła uczniom do gustu scena, w której aktorzy tańczą przebrani za figury szachowe, z wdziękiem poruszając się po czarno-białej planszy. Szachowi bohaterowie dają się poznać jako postaci pełne uczuć i emocji, a rozgrywka , w jakiej uczestniczą okazuje się mieć dużo szerszy wymiar, gdyż staje się grą o rękę ukochanej – królewny Anny. Przedstawienie okazało się warte polecenia wszystkim, nie tylko młodym widzom. Po powrocie do szkoły stało się pretekstem do dyskusji na temat tworczości Jana Kochanowskiego, ale też okazją do rozmów na temat ulubionych gier planszowych.

           

           

          W dniu 12.04.2017 Koło Przyjaciół Książki pojechało na lekcję biblioteczną do Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Po przybyciu na miejsce poznaliśmy zasady funkjonowania i korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Przeprowadzono nas przez wszystkie działy: dziecięcy i młodzieżowy, medialny, fonograficzno-fonetyczny, audiowizualny, digitalizacji starodruków i wszystkich zbiorów bibliotecznych, czytelni i wypożyczalni dla dorosłych. Zobaczyliśmy działy językowe:niemiecki, koreański, romański, amerykański. Członkowie koła widzieli Biblię wydaną w roku 1802 roku i cały rocznik gazet niemieckich z 1908 roku. Uczniowie zobaczyli sprzęt do digitalizacji zbiorów biblioteki , sami mogi również dokonać zeskanowania i właściwego przełożenia księgi na nośnik cyfrowy. Prócz najnowocześniejszego sprzętu słuchali również płyt analogowych oglądali stare klisze filmowe, fotograficzne i mogli odsłuchać kaset magnetofonowych. Podczas całej wizyty w Miejskiej Bibliotece Publicznej młodzież liczyła całość zbiorów, łącznie z płytami CD, filmami, taśmami magnetofonowymi, płytami analogowymi. Po skończonej lekcji udaliśmy się do Pizza Hut i zjedliśmy pizzę. Następnie udaliśmy się zwiedzać Mostek Czarownic przy Katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Uczniowie poznali również legendę związaną z tym miejscem.

           

          11 kwietnia klasa 6b postanowiła przetestować oferowaną przez Koleje Dolnośląskie promocję drezdeńską i udała się na wycieczkę do Drezna. Musieliśmy bardzo wcześnie wstać, gdyż nasz pociąg odjeżdżał z dworca Wrocław Główny o godzinie 6.15. Szybko wsiedliśmy do pociągu, zajęliśmy wygodne miejsca i ruszyliśmy. Po 2 godzinach przekroczyliśmy granicę Zgorzelec/Görlitz, a po kolejnych 2 godzinach przyjechaliśmy do Drezna. Przy dworcu kolejowym wsiedliśmy do tramwaju i udaliśmy się do Manufaktury Volkswagena. Najpierw moglismy samodzielnie obejrzeć produkcję z wielkiego tarasu, mieliśmy możliwość przetestować wygodne fotele samochodowe oraz przeprowadzić wyścigi samochodzików napędzanych rowerami. Następnie z polskojęzycznymi przewodnikami przyjrzeliśmy się produkcji najnowszych modeli elektrycznych Volkswagenów. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Na koniec mogliśmy wsiąść do gotowych samochodów i poczuć, jak się siedzi "za kółkiem" nowego samochodu.
          Następnie udaliśmy się do interaktywnego Muzeum Techniki, gdzie moglismy samodzielnie wykonać wiele doświadczeń i eksperymentów, poszerzając swoją wiedzę matematyczną, fizyczną, a także ćwicząc język niemiecki.
          Ostatnim etapem naszego pobytu w stolicy Saksonii był czas wolny w galerii handlowej. Musieliśmy użyć swojej znajomości języka niemieckiego, aby kupić sobie coś do jedzenia, a niektórzy również coś do ubrania.
          Z pełnymi torbami udaliśmy się spacerem na dworzec, skąd odjechaliśmy w kierunku Wrocławia. Po 4 godzinach zadowoleni dotarliśmy do stolicy Dolnego Śląska, gdzie czekali na nas rodzice.

          ZDJĘCIA

           

           

          W dniach 29-31.05.2017 roku, 54 uczniów z klasy 2a, 2b, 2d, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smolcu uczestniczyło w 3-dniowej wycieczce „Kraków i okolice”. Uczestnicy wycieczki zebrali się o godzinie 6.00 pod szkołą i po wzruszających pożegnaniach wyruszyli na południe Polski – do Krakowa. Pierwszym punktem programu był „Kraków w pigułce”, czyli spacer z przewodnikiem po Wzgórzu Wawelskim, najcenniejszym w Polsce pomniku narodowej historii i kultury, położonym w zakolu rzeki Wisły. Uczniowie zwiedzili Katedrę Wawelską, a w jej podziemiach Groby Królewskie - miejsce spoczynku królów, książąt oraz bohaterów narodowych, dziedziniec, krużganki, Dzwon Zygmunta - najsłynniejszy polski dzwon oraz Smoczą Jamę - jaskinie jurajską, zamieszkiwaną niegdyś przez groźnego smoka. Następnie wraz z przewodnikiem uczniowie przeszli Drogą Królewską, skąd podziwiali: Barbakan, Bramę Floriańską, Rynek z Sukiennicami, Kościół Mariacki, z wieży, którego na żywo usłyszeli słynny hejnał mariacki. Nie zabrakło małej chwilki na zakup pamiątek. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wycieczkowicze udali się do hotelu „Podhalanin” w Wadowicach. Kolejny dzień rozpoczął się od zwiedzenia Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, miejsca szczególnego, bowiem tam Karol Wojtyła, późniejszy Ojciec Święty, przyjął chrzest i przystąpił do I Komunii Świętej. Następnie wszyscy uczniowie udali się do cukierni, skąd każdy wychodził z kremówką papieską w ręku. W tym dniu popołudnie obfitowało w nie lada atrakcje, gdyż kolejnym punktem programu była kopalnia soli w Bochni. Zwiedzenie kopalni pozwoliło uczniom dobrze poznać sposoby dawnej techniki wydobywczej, a specyficzny nastrój „surowych”, lecz przez to tchnących autentyzmem podziemi, przeniósł zwiedzających w odległe stulecia. Stare wyrobiska – prawdziwy podziemny labirynt pod miastem, na głębokości 250m – dostarczyły także niezrównanych wrażeń estetycznych. Niewątpliwą atrakcją był przejazd kolejką po terenie kopalni, trasą z Podziemną Ekspozycją Multimedialaną. Trzeci, ostatni dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli również od spaceru po Wadowicach, tym razem udali się do muzeum – Domu Rodzinnego Jana Pawła II, gdzie poznali miejsce, w którym rozpoczęła się historia przyszłego papieża Jana Pawła II, gdzie stawiał on swoje pierwsze kroki, poznawał świat i ludzi. W tym miejscu doświadczył życiowych tragedii związanych ze śmiercią matki i starszego brata. Nowoczesna, multimedialna wystawa narracyjna, nie tylko pozwoliła uczniom poznać i odkryć na nowo życie, działalność i nauczanie Człowieka, który zmienił oblicze współczesnego świata, ale też zabrała zwiedzających w podróż w czasie, dotykając najnowszej historii Polski. Pełni niesamowitych wrażeń uczniowie udali się do autokaru, aby w drodze powrotnej do Smolca odwiedzić miejscowość Inwałd. Pogoda dopisała, więc uczestnicy wycieczki mogli bez problemu zwiedzić Warownię, Park Miniatur oraz Park Rozrywki W warowni dzieci wraz z przewodnikiem zapoznały się z licznymi eksponatami, które przybliżyły im czasy średniowiecza, a także wzięły udział w wielu pokazach i warsztatach. Szczególne zainteresowanie wzbudziły: zbrojownia, w której każdy uczeń mógł samodzielnie przekonać się ile waży miecz czy przymierzyć zbroję rycerską, sala tortur, która pokazywała średniowieczne metody wymuszania przyznania się do winy i sposoby wymierzania kary, osada średniowieczna, a w niej zrekonstruowane chaty: tkacza, szewca, kowala, garncarza i powroźnika oraz najważniejszy eksponat – ruchomy smok, który tryskał wodą, zionął ogniem, mówił, a nawet śpiewał. Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili Park Miniatur, w którym znajdują się modele obiektów architektonicznych z całego świata, także z Polski, między innymi takie budowle jak: Świątynia Akropolu, Koloseum, Krzywa Wieża w Pizie, Bazylika św. Piotra w Watykanie, Statua Wolności, Wielki Mur Chiński, Wieża Eiffla, Łuk triumfalny, Big Ben, Sfinks i piramidy, Biały Dom, Mont Rushmore, Kompleks wenecki – Bazylika św. Marki, Plac św. Piotra, Dzwonnica św. Marka, Partenon, Zamek w Malborku, Sukiennice w Krakowie.

          W Parku dzieci korzystały również z atrakcji lunaparkowych, m.in. Zielonego Labiryntu, Koła Młyńskiego, Egipt Horror Show, a także punktów gastronomicznych i pamiątkowych. Po cudownym, i meczącym dniu nadszedł czas powrotu do domu. Dzięki wspaniałej pogodzie plan wycieczki został w pełni zrealizowany. Ta wycieczka pokazała, jak w naszym kraju jest pięknie i że warto tutaj żyć, mieszkać i zwiedzać jego zakątki.

           

           

           ZIELONA SZKOŁA KLAS III

           

          W dniach 22-26 maja klasy trzecie a,b,d i e udały się na pięciodniową wycieczkę do Trójmiasta. W wyjeździe brało udział 81 uczniów. Zgodnie z programem wyjazdu najpierw udaliśmy się do miasta, które kojarzy się nam z Mikołajem Kopernikiem i pysznymi piernikami - Torunia. Naszą wędrówkę po mieście rozpoczęliśmy od zwiedzenia średniowiecznych murów obronnych i najciekawszego ich fragmentu – Krzywej Wieży. Malowniczymi uliczkami zawędrowaliśmy na Rynek Staromiejski. Podziwialiśmy Ratusz, Katedrę NMP i oczywiście zrobiliśmy sobie zdjęcie przy pomniku Mikołaja Kopernika. Wysłuchaliśmy kilku legend związanych z tym pięknym miastem. Wzięliśmy sobie je do serca i dbając o nasze szczęście całowaliśmy złote żabki – symbol miasta. Co odważniejsi, pod ścianą Krzywej Wieży, sprawdzili czy, aby na pewno są grzeczni. Późnym popołudniem zameldowaliśmy się w naszym pensjonacie w Chłapowie. Po pysznej obiadokolacji mieliśmy jeszcze siłę aby przywitać się z morzem. Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy do Trójmiasta. Najpierw odbyliśmy spacer po zabytkowych uliczkach Gdańska. Uwieczniliśmy nasz pobyt wieloma zdjęciami. Najpiękniejsze zrobiliśmy oczywiście przy fontannie Neptuna i na moście nad Wełtawą na tle zabytkowego Spichlerza. Następnie udaliśmy się do Gdyni na Skwer Kościuszki. Tam mieliśmy zaplanowane wejście na okręt wojenny ORP Błyskawica. Statek zrobił szczególne wrażenie na naszych chłopcach. Przyglądaliśmy się również stojącemu obok żaglowcowi – Dar Pomorza. A w Akwarium Gdyńskim odkrywaliśmy tajemnice podwodnego świata z tysiącem okazów morskich i wodno –lądowych pochodzących z bliskich i dalekich mórz i oceanów. Ostatnim miejscem zaplanowanym na ten dzień było trzecie miasto Trójmiasta – Sopot. Zaliczyliśmy spacer po słynnym sopockim molo. Podziwialiśmy zacumowane w przystani jachty i piękne hotele przy plaży. Potem zrobiliśmy jeszcze małe zakupy, zdjęcia i zmęczeni wróciliśmy do pensjonatu. Kolejny dzień przyniósł nam następne atrakcje. Zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy do Malborka. Pan przewodnik oprowadził nas po zamku, opowiadając o jego tajemnicach i codziennym życiu jego mieszkańców. Napotkany na dziedzińcu rycerz demonstrował nam, jak dawniej bito monety i co za nie można było kupić. Zwiedziliśmy również wystawę bursztynów i zbrojownię. Po powrocie do Chłapowa wybraliśmy się jeszcze wąwozem Chłapowski na plażę. Budowaliśmy zamki , twierdze, moczyliśmy nogi w Bałtyku, strzelaliśmy z łuków, rywalizowaliśmy w przeciąganiu liny. Zapadający zmrok zmusił nas do powrotu do pensjonatu. Przed nami był jeszcze jeden dzień. Tym razem wyruszyliśmy na Półwysep Helski. Udało nam się wejść do Fokarium i obserwowaliśmy karmienie i zabiegi pielęgnacyjne fok. Odbyliśmy spacer po uliczkach miasteczka no i oczywiście rejs statkiem. Po południu pojechaliśmy do Rozewia. Tam, w tym najdalej na północ wysuniętym punkcie Polski, wspięliśmy się na latarnię morską im. Stefana Żeromskiego. Podziwialiśmy roztaczający się z niej widok na morze, plaże i pobliskie miejscowości. Niestety, drogę powrotna musieliśmy pokonać wędrując plażą do Chłapowa. Zmęczeni wróciliśmy do ośrodka. Tu na pożegnanie mieliśmy jeszcze przygotowane ognisko z pysznymi kiełbaskami i pieczonymi ziemniaczkami. A potem było pakowanie, bo w piątek musieliśmy wstać wcześniej i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Na jedne z postojów zatrzymaliśmy się w miejscowości Rogowo. Odwiedziliśmy tam Park Dinozaurów, gdzie dowiedzieliśmy się trochę o pradawnych gadach. Mogliśmy podziwiać różne okazy w rzeczywistych rozmiarach, przynajmniej niektóre. To było ostatnie ciekawe miejsce w naszym bardzo bogatym programie wycieczki. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do naszych rodziców. Mam nadzieję, że na długo zapamiętamy ten wyjazd.

          ZDJĘCIA

           

           

          W środę 31 maja klasa VIB spotkała się na dworcu Wrocław Główny PKP, aby udać się do Pragi. Polskim pociągiem dotarliśmy do przejścia granicznego Międzylesie/Lichkov, a stamtąd czeskim pociągiem do Usti nad Orlici. Ostatni etap podróży to przejazd pociągiem pośpiesznym (z prędkością 160km/h) do stolicy Czech.

          Po przyjeździe do Pragi, zakupiliśmy bilety na metro i udaliśmy się do naszego pensjonatu (Pension Jana). Po chwili ruszyliśmy na zwiedzanie prawego brzegu praskiego. Zobaczyliśmy Plac Wacława, Pałac Lucerna i inne pasaże nowomiejskie (Wiszący św.Wacław autorstwa D.Cernego), Targ św.Gawła, Rynek Staromiejski, Zegar Astronomiczny, część Dzielnicy Żydowskiej. Wędrówkę zakończyliśmy na Moście Karola. Później obejrzeliśmy centrum Pragi z perspektywy rzeki podczas godzinnego rejsu po Wełtawie. Zmęczeni zwiedzaniem udaliśmy się na spotkanie z kuchnią czeską przy knedlikach z gulaszem.

          Kolejnego dnia mieliśmy w planach lewy praski brzeg. Metrem dojechaliśmy do Hradczan. Obejrzeliśmy Zamek Praski - katedrę, podwórza, ogrody zamkowe, Ogród Waldsteina (Wallensteina). Zobaczyliśmy w południe uroczystą zmianę warty przy pałacu prezydenta. Mieliśmy okazję spojrzeć na Pragę z góry - z hradczańskich tarasów. Ponieważ poczuliśmy głód, udaliśmy się na smaczny czeski obiad, podczas którego delektowaliśmy się smażonym serem. Ponieważ tego dnia świętowaliśmy Dzień Dziecka, wybraliśmy się na letnie bobsleje w dzielnicy Prosek. Każdy z nas miał okazję dziesięciokrotnie przetestować tor - http://www.bobovadraha.cz/ . Po tej rozrywce korzystając z autobusu, metra, tramwaju i kolejki linowej, wróciliśmy do centrum Pragi i wjechaliśmy kolejką na Petrin. Tutaj czekało nas wejście na miniaturę wieży Eiffla - po 300 schodach. Wejście było bardzo męczące, ale widoki zrekompensowały nam wysiłek. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze na chwilę na stacji Plac Pokoju (Namesti Miru), aby zobaczyć i doświadczyć najdłuższych ruchomych schodów w Unii Europejskiej (87 metów, wysokość 43,5 m, 533 schody, 2:15 minuty jazdy, zob. Wikipedia).

          Ostatniego dnia przejechaliśmy na Wyszehrad. Zwiedziliśmy drugie (mniej popularne) wzgórze zamkowe: obejrzeliśmy cmentarz wyszehradzki (na którym spoczywają m.in. Bedrich Smetana, Karel Capek). Podziwialiśmy widoki z cytadeli wyszehradzkiej, spacerowaliśmy przez bulwary w kierunku Tańczącego Domu. Następnie udaliśmy się do centrum. Tam mieliśmy czas na zakup pamiątek. Po zakupach udaliśmy się na ostatni czeski obiad - tym razem owocowe knedliki ze śmietaną. Wróciliśmy do naszego pensjonatu po bagaże i udaliśmy się na dworzec główny, aby wrócić do domu. Czas w Pradze minął nam bardzo szybko, a dzięki naszemu przewodnikowi - Piotrowi Gawlińskiemu świetnie poznaliśmy najważniejsze miejsca czeskiej stolicy, a podróże metrem opanowaliśmy do perfekcji. Chętnie w to miejsce jeszcze kiedyś wrócimy!

          ZDJĘCIA

           

           

          Coraz częściej jesteśmy przyzwyczajeni do pobytów w kilkugwiazdkowych hotelach z pełnym wyżywieniem - obowiązkowo z WiFi. Podczas wycieczek staramy się wiele zobaczyć. A tym razem dla odmiany klasa 6B wybrała się na zupełnie inną wycieczkę - do Boszkowa. We wtorek 13 czerwca spotkaliśmy się z plecakami i śpiworami na stacji kolejowej w Smolcu. Po kilku godzinach i dwóch przesiadkach została nam "ostatnia prosta" - pół godziny spaceru z bagażami do Ośrodka należącego do Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Przez 2 dni naszym domem stały się namioty. W pierwszej chwili w oczach niektórych osób można było zauważyć niepewność - czy damy radę spędzić tyle czasu w nietypowych warunkach? Jednak szybko okazało się, że namioty są wygodne, okolica ciekawa, a smartfony wcale nie są najmilszym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Sami zorganizowaliśmy sobie zajęcia - głównie sportowe. Najpierw obejrzeliśmy z bliska największą atrakcję Boszkowa - przepiękne jezioro. Jednak pogoda nie pozwoliła nam na opalanie się i kąpiele, więc wróciliśmy do Ośrodka i podzieliliśmy sie na grupki - kolarze objechali całe jezioro pokonując fragmentami leśne piaszczyste dróżki, siatkarze zorganizowali turniej siatkówki plażowej zauważalnie doskonaląc swoje umiejętności, miłośnicy tenisa stołowego rozgrywali swoje mecze, pozostali przypomnieli sobie dziecięce lata na placu zabaw. Było sporo czasu na wspólne zabawy na świeżym powietrzu, rozmowy i bycie ze sobą - ostatni raz w szóstej klasie. Okazało się też, że sami potrafimy przygotować sobie śniadanie, zmywać i posprzątać namioty. Gdyby rodzice to widzieli... :) W tym czasie w obozie przebywała również klasa I technikum z Ostrowa Wlkp. i pomimo różnicy wieku udało nam się z nimi zintegrować podczas wspólnego grilowania, rozmów i przede wszystkim - podczas rozgrywek siatkarskich. Nawet nie zauważyliśmy jak szybko minął czas pod namiotami. Aż żal, że to tylko 2 dni!
          W drodze powrotnej zatrzymalismy się jeszcze na chwilę w parku wodnym Akwawit w Lesznie i szczęśliwi wróciliśmy do domów.
          To był piękny czas i zapewne kiedyś powtórzymy tę przygodę!

          GALERIA

           

           

          WYCIECZKA W PIENINY I DO KRAKOWA

          Kierownik wycieczki: Sławomir Zyga

          Opiekunowie wycieczki: Jolanta Bawełkiewicz, Anna Godzwon, Grzegorz Lichwa

          Uczestnicy wycieczki: uczniowie klas piątych (55 osób)

          Termin wycieczki: 30.05-02.06.2017 r.

          Dzień pierwszy: wyjazd spod szkoły, przejazd do Krakowa. Tam zwiedzaliśmy zamek na Wawelu: renesansowy dziedziniec, katedrę, Kryptę Srebrnych Dzwonów, Kaplicę Zygmuntowską, zeszliśmy też obejrzeć pomnik smoka wawelskiego. Później Drogą Królewską przeszliśmy pod Barbakan i na Rynek, gdzie zwiedziliśmy Sukiennice oraz Kościół Mariacki. Następnie przejechaliśmy do Kacwina na zakwaterowanie i nocleg.

          Dzień drugi: dzień górski. Wyjście niebieskim szlakiem na Trzy Korony – najwyższe wzniesienie w Pieninach, gdzie podziwialiśmy, z platformy widokowej, przepiękne pejzaże Tatr, Pienin oraz wijący się 500 metrów niżej Dunajec. Po zejściu do Krościenka udaliśmy się do zamku w Czorsztynie, który kiedyś strzegł polskiej granicy.

          Dzień trzeci: spływ tratwami przełomem Dunajca, na którym podziwialiśmy wspaniałe widoki i piękno otaczającej nas przyrody, a następnie zwiedziliśmy Szczawnicę, w tym słynną pijalnię wód. Znalazł się też czas na zakup pamiątek. Dzień zakończyliśmy przy wieczornym ognisku.

          Dzień czwarty: wykwaterowanie z ośrodka, przejazd do Niedzicy, gdzie zwiedziliśmy, jedną z największych w Polsce, elektrownię szczytowo – pompową, przespacerowaliśmy się po zaporze. Później udaliśmy się na zwiedzanie zamku w Niedzicy, a ostatnim punktem wycieczki był zjazd na „zakręconej zjeżdżalni” w Kluszkowcach. W dobrych humorach wróciliśmy do domu.

           

           

          Ognisko pożegnalnego w Ośrodku Jeździeckim Stacjonata w Stróży

          W dniu 14.06.2017 zorganizowałam wyjazd klasy VIc na ognisko do Ośrodka Jeździeckiego w Stróży. Klasa została zaproszona przez właścicielkę ośrodka Panią Ewę Kwiatkowską na jazdy konne. Uczniowie w zeszłym roku przeprowadzili akcję zbierania pieniędzy na chorego konia Miśka-Orinoko na terenie szkoły. Kwota ,jaką zebrano wspomogła leczenie zwierzęcia. Obecnie, po wyleczeniu go młodzież mogła dosiąść go i przejechać się na nim. Do przejażdżek zostało przygotowane dwa konie: Misiek i Lotos. Część dziewcząt z klasy wie jak się obchodzić z końmi i pomagała w wyczyszczeniu i przygotowaniu zwierząt do jazd. W tym czasie reszta młodzieży szykowała ognisko i piekli kiełbaski. Mieli również czas na to ,by spędzić ze sobą wspólnie ostatnie chwile w takim gronie. W ośrodku są też inne zwierzęta i uczniowie przywieźli im karmę, którą rozdawali psom i kotom. Dzięki takim działaniom klasa jest zgrana, wie jak się zachować i wspólnie pracować, by wartości takie jak dobro i chęć niesienia pomocy miały moc. Jestem dumna z mojej klasy.

           

           

           

           

          PIERWSZE KLASY W SZKLARSKIEJ PORĘBIE

          W dniach 5-7.06.2017 roku uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami udali się po raz pierwszy na trzy dniową wycieczkę szkolną. Pełni ciekawości, uśmiechu i zadowolenia udaliśmy się ku przygodzie. Pierwszym punktem naszej podróży był Zamek Bolków. Z zaciekawieniem zwiedzaliśmy mury zamku, bez trudu wdrapaliśmy się na wieżę widokową, z której rozprzestrzeniał się piękny widok na okolicę. Podczas spaceru dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych informacji. Po wspólnych zdjęciach i zakupie pamiątek w zamkowym sklepiku, udaliśmy się w dalszą podróż. Kolejnym punktem naszej wycieczki była Szklarska Poręba, a dokładniej spacer do najwyższego wodospadu w polskich Karkonoszach - Wodospadu Kamieńczyka. Pobyt w baśniowym i mrocznym Wąwozie Kamieńczyka wprawił dzieci w ciekawy, tajemniczy nastrój. Zmęczeni i pełni wrażeń przyjechaliśmy do hotelu, w którym po szybkim zakwaterowaniu, zjedliśmy smaczny posiłek. Po rozpakowaniu swoich niemałych walizek znaleźliśmy czas na gry i zabawy na świeżym powietrzu. Po „dokładnej” wieczornej toalecie, dzieci bez większych sprzeciwów zasnęły smacznie w swoich łóżkach… Noc jednak szybko minęła. Po śniadaniu udaliśmy się do drugiego, co do wysokości wodospadu w polskich Karkonoszach, położonego w malowniczym Karkonoskim Parku Narodowym – Wodospadu Szklarki. Po zakupie kolejnych pamiątek oraz zjedzeniu drugiego śniadania zmierzaliśmy do pobliskich Piechowic. Tam z ciekawością i zainteresowaniem zwiedziliśmy Hutę Julia, zobaczyliśmy jak wytwarza się kryształ. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach artystycznych. Własnoręcznie malowaliśmy szkło kryształowe, które stało się niepowtarzalną pamiątką lub prezentem dla najbliższych. Miłym zakończeniem wizyty w hucie była konsumpcja zimnego i smacznego loda. Uśmiechnięci z nieco głodnymi brzuchami wróciliśmy do hotelu. Po obiadokolacji mieliśmy czas na wspólne zabawy. Wieczór nieubłagalnie nadszedł, zatem wszyscy grzecznie udali się do swoich pokoi i łóżek. Rano, po śniadaniu i dopakowaniu swoich walizek z żalem spakowaliśmy się do autokaru. Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w Osadzie Średniowiecznej Poszukiwaczy Skarbów – Żelazny Tygiel Waloński. W skansenie znajdują się wiernie odtworzone narzędzia i urządzenia, jakimi przed wiekami posługiwali się tajemniczy Walonowie. Tam czekała na nas przednia zabawa terenowa i wspólne zwiedzanie, dotykanie i doświadczanie bycia prawdziwymi Walonami. Udało nam się nawet znaleźć mały, słodki skarb. Po wyczerpujących poszukiwaniach mieliśmy okazję zasmakować, pysznego, świeżo upieczonego chleba z masłem i chrupiącą skórką. Po obiedzie i krótkim spacerze po Szklarskiej Porębie, zmęczeni wyruszyliśmy w powrotną podróż, która upłynęła nam nieoczekiwanie szybko. Po przyjeździe na teren szkoły okazało się, że czekają na nas tłumy stęsknionych i uśmiechniętych rodziców. Wróciliśmy cali i zdrowi z głowami pełnymi wrażeń i miłych chwil, które jeszcze na długo zostaną w naszej pamięci.

           

           

           

          KTO TO MÓWI?”

          CZYLI JAK POWSTAJE DUBBING

          25 września dzieci z klas I-III uczestniczyły w lekcji filmowej pt. „Kto to mówi? Czyli jak powstaje dubbing?” oraz w projekcji filmu „Epoka lodowcowa”. Dzieci aktywnie i z przyjemnością uczestniczyły w proponowanej formie zajęć, z zaangażowanie odpowiadały na pytania i wykonywały polecenia prowadzącego. Podczas lekcji dowiedziały się jak wygląda praca w studiu dubbingowym, odkryły, kto użycza głosu znanym postaciom z bajek i filmów, wykonywały ćwiczenia na dykcję i poznały tajemnicę, czym są kłapy. Miały nawet okazję użyczyć swój głos do znanej i lubianej bajki. Eksperyment udał się, zatem wywołało to, nie jeden uśmiech na ich twarzach. Po sporej dawce cennych i ciekawych informacji, dzieci z ochotą udały się na spotkanie ze znaną i lubianą wiewiórką.

           

           

          Dnia 29.09.2017 r. klasa 5a,b,c i 6a pojechały na wycieczkę do adrenalina parku w Sokolnikach. Naszą przygodę zaczęliśmy od atrakcji parku, takich jak, zorbing, park linowy oraz zjazd na tyrolce. Po wyczerpujących zabawach udaliśmy się na wspólne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Po posiłku dzieci miały do dyspozycji boisko do piłki nożnej oraz do piłki siatkowej. Niektórzy woleli poleżeć na kocu korzystając z pięknej pogody na jaką udało nam się trafić.

          Szaleństwo w adrenalina parku zagwarantowało nam wyładowanie emocji, nabór pozytywnej energii oraz świetną zabawę. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

           

           

          Pod koniec września wybraliśmy się w klasą VI A na zaproszenia Pani Ani do jej gospodarstwa w Rybnicy na wykopki. Niektórzy z nas po raz pierwszy mieli okazję zbierać ziemniaki prosto z ziemi :)

          Podczas zbierania zrobiliśmy konkurs na największego, najmniejszego oraz najdziwniejszego ziemniaka. Po uzbieraniu prawie połowy przyczepki udaliśmy się na zasłużony odpoczynek przy ognisku gdzie mogliśmy usmażyć kiełbaski oraz zebrane przez nas ziemniaki. Po nabraniu sił czekała na nas miła niespodzianka w postaci przejażdżki terenowej na przyczepie. Na koniec naszego pobytu w gospodarstwie mogliśmy dać upust naszej energii urządzając tance i zabawy na świeżym powietrzu.

          Czas minął nam bardzo szybko i nawet się nie obejrzeliśmy jak musieliśmy wracać. Bardzo dziękujemy Pani Ani za możliwość spędzenia czasu na pracy i dobrej zabawie. To była dla nas bardzo dobra lekcja

           

           

          KLASY  SZÓSTE  NA  SPŁYWIE  PONTONOWYM

          W dniu 28 września klasy szóste naszej szkoły w towarzystwie opiekunów wyruszyły ze Smolca do Barda Śląskiego na wycieczkę, której celem był 15 kilometrowy spływ pontonowy na rzece Bystrzyca Kłodzka. Celem naszej wycieczki była integracja uczniów, sprawdzenie swoich sił oraz obserwacja  przepięknej  przyrody. Nasze cele ułatwiła nam przede wszystkim towarzysząca nam piękna pogoda, która podkreśliła piękno dolnośląskich krajobrazów. Po zakończonym spływie i wyczekiwanych kiełbaskach z grilla, wróciliśmy wszyscy zadowoleni do Smolca.

           

           

          Dnia 02.10.2017r. uczniowie z klas drugich udali się na wspólną, niezwykłą podróż w świat pewnej dziewczynki, bohaterki jednej z najpiękniejszych baśni, baśni Braci Grimm. W tak ciekawą podróż zabrali nas aktorzy Teatru Neon. Wizyta w świecie Roszpunki okazała się być cudowną przygodą. Historia dziewczynki opowiedziana została w magiczny sposób przy pomocy melodyjnych piosenek, cudownej muzyki, przejmującej gry aktorów odzianych w kolorowe kostiumy, a wszystko to, działo się w barwnej scenografii, dynamicznie zmieniającej się w trakcie musicalu. Uczniowie z uwagą i w pełnym skupieniu przyglądali się scenicznym występom oraz z uwagą śledzili losy głównej bohaterki. Z niecierpliwością czekamy na kolejną muzyczną przygodę z Teatrem Neon. 

           

           

          Kartofelku, kartofelku nasz kochany, tyle różnych, pysznych potraw z ciebie mamy. I smażony, gotowany i pieczony. Dla dziecka i dla męża i dla żony. Dziś twe święto, więc w ognisku Cię pieczemy, a na koniec bardzo chętnie Ciebie zjemy.

           

          Piękna, złota, polska jesień zachęca nas do częstych zabaw na świeżym powietrzu. 6 października uczniowie klasy IIIa,b,d,e,f, wraz z wychowawcami udali się do Chwalimierza, na Święto Pieczonego Ziemniaka. Wśród atrakcji znajdowało się wiele ciekawych konkurencji. Najwięcej radości sprawiło poszukiwanie ziemniaków na polu, z wykorzystaniem pomocnych narzędzi. Z zebranych ziemniaków oraz przyniesionych warzyw, dzieci wykonały śmieszne ludziki i inne stworki. Była tam gąsienica z ziemniaków, myszka z buraka i ziemniaka czy ludzik z kalarepki. Podczas wspólnych zmagań sportowych, wesołych zabaw, pląsów i śpiewów dzieci poszerzyły wiedzę na temat historii ziemniaka, Potem nastąpił kulminacyjny punkt święta, poczęstunek. Można było zjeść pieczone ziemniaki z ogniska. W oczekiwaniu na nie dzieci śpiewały piosenki i recytowały wierszyki. Ziemniaki upieczone w ognisku smakowały, jak potrawy z najlepszej kuchni. Pobyt na świeżym powietrzu zrobił swoje, gdyż apetyt dopisywał dzieciom. Spotkanie było bardzo udane i na pewno pozostanie w pamięci. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń. Ten jesienny dzień pachnący pieczonym ziemniakiem na pewno wszyscy będą długo pamiętać.

           

           

          W dniu 18 października 2017 roku odbyła się jednodniowa wycieczka uczniów wszystkich klas 4 do Sanktuarium ‘’Marii Śnieżnej’’ w Międzygórzu. W wycieczce uczestniczyło 72 uczniów z klasy 4 a,b,c,d,e, którzy w tym roku przystąpili do sakramentu Komunii Świętej. Wycieczka została zorganizowana przez Panią katechetkę Halinę Kokoszko. W wycieczce uczestniczył ks. Waldemar Kontek, pani katechetka Edyta Kapusta oraz pani Natalia Hoffman-Hulak. Wśród opiekunów było również kilkoro rodziców. Po dotarciu na miejsce uczniowie udali się na szczyt Góry Iglicznej, na której mieści się sanktuarium. Po zejściu ze szczytu została odprawiona msza święta, w której uczestniczyli uczniowie, radośnie śpiewając pieśni religijne. Po dłuższej wędrówce górskim szlakiem, uczniowie wraz z opiekunami dotarli do znajdującego się na wysokości 700 m n.p.m. Ogrodu Bajek, w którym znajduje się kolekcja drewnianych rzeźb przedstawiających bajkowe postacie i miejsca. Ostatnim punktem wycieczki była piesza wędrówka do jednej z najbardziej znanych atrakcji Ziemi Kłodzkiej - Wodospadu Wilczki, który opada ze skalnego progu z wysokości 22 metrów. Uczniowie klas 4 zaprezentowali odpowiedzialną postawę i bardzo dobre zachowanie. Po zwiedzaniu atrakcji i zrobieniu pamiątkowych zdjęć pełni wrażeń uczniowie i opiekunowie udali się w drogę powrotną do Smolca.

           

           

          LEKCJA O TEATRZE LALEK

          W dniu 19.10.2017r. uczniowie klas 3 a,b,e,f udali się do sali koncertowej wrocławskiego Radia i Telewizji na lekcję o teatrze lalek prowadzoną przez stowarzyszenie Lulabaja. Uczniowie dowiedzieli się, że jednym z rodzajów teatru, gdzie zamiast aktorów w spektaklach grają lalki to właśnie teatr lalek. Lalki nie mogą występować same, są więc animowane przez aktora-lalkarza, najczęściej ukrytego za parawanem bądź ubranego w kolorze tła. Dzieci miały możliwość obejrzeć podstawowe typy lalek takie jak: pacynka, kukiełka, jawajka, marionetka, lalka cieniowa. Ponadto były świadkami wykorzystania teatru lalek w ich ulubionych projekcjach bajkowych i filmowych. Największym zainteresowaniem cieszyła się scena z filmu animowanego „Kraina lodu” gdzie oglądały przykład teatru cieni. Zajęcia były bardzo interesujące i wywołały zaciekawienie na twarzach naszych podopiecznych. Zakończeniem wyjazdu była projekcja filmu animowanego „Ups! Arka odpłynęła”.

           

           

          Wycieczka gimnazjalistów nach Berlin

          Am Samstag, 21 października 2017 roku wcześnie rano wyruszyliśmy w podróż do Berlina. Schläfrig, ale szczęśliwie dotarliśmy do celu. Program był sehr napięty. Zum Glück dopisała nam Wetter. Nasze liebe Lehrerinnen – Anna Olszewska, Marzena Schima-Jakubowska, Anna Rodziewicz i Alicja Sarniak zorganizowały wszystko wunderbar. Zobaczyliśmy m. in. Alexanderplatz, aleję Unter den Linden, Branderburger Tor, panoramę miasta ze szklanej kopuły w Reichstagu, Potsdamer Platz i oczywiście resztki berlińskiego Mauer. Był również Zeit na mały shopping. Zachwyciła nas wielokulturowość tego miasta i mogliśmy w praktyce speak German i English. To był udany day, mimo, że troszkę pomieszały nam się języki. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

           

           

          Lekcja filmowa – klasy pierwsze

          W ramach współpracy z Centrum Edukacji Filmowej, w miniony piątek 20.10.2017 r., uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi opiekunkami wzięli udział w kolejnym wydarzeniu edukacyjnym. Tym razem organizatorzy zaproponowali nam lekcję filmową pt.: „I kto to mówi? – sekrety dubbingu”. Lekcję rozpoczęła krótka pogadanka, podczas której wyjaśnione zostały pojęcia czym jest i jak powstaje dubbing filmowy. Dowiedzieliśmy się czym różni się oryginalna ścieżka dialogowa od ścieżki z dubbingiem oraz jak ważne jest dopasowanie tekstu do ruchu ust postaci. Słowa poparte były prezentacją multimedialną. Przenieśliśmy się również do studia dubbingowego, gdzie mogliśmy śledzić pracę znanych, polskich aktorów podczas przygotowywania podkładu głosowego do znanych nam bajek. Poznaliśmy w akcji między innymi: Julię Kamieńską, Jarosława Boberka, Jerzego Kryszaka czy odtwórcę głosu Gargamela i Prosiaczka. Na zakończenie lekcji dzieci zabawiły się w dubbingowanie krótkiej scenki do fragmentu filmu „Asterix”. Po krótkiej przerwie zostaliśmy zaproszenie na seans filmowy. Z wielką przyjemnością oglądnęliśmy film pt. „Epoka lodowcowa”. Pełni wrażeń, nowych wiadomości i umiejętności wróciliśmy do Smolca.

           

           

          Akademia filmowa

          W czwartkowy poranek, 26 października klasy drugie gimnazjum i klasy siódme pojechały do kina na film pt. ”Ponad wszystko” w reżyserii Stelli Maghie (w roli Maddy wystąpiła Amanda Stenberg, a w roli Olly’ego – Nick Robinson).Wyjazd jaszkotlańskiej młodzieży jest kontynuacją wieloletniego projektu obejmującego współpracę naszej szkoły z kinem Helios pod nazwą „Akademia filmowa”. Jest to cykl spotkań z serii „kino na temat”, którego koordynatorką jest pani Monika Skworszczow. Od kilkunastu lat pani Monika wybiera dla nas niezwykłe, ciekawe i wzbudzające refleksję filmy. Nie inaczej było tym razem. Oprócz pani Moniki opiekę nad gromadą liczącą sto troje uczniów sprawowały: pani Eleonora Turowska, pani Alicja Sarniak i pani Bożena Wertyporoch. Nasi uczniowie jak zwykle zachowywali się wzorowo.

          Młodzież ze wzruszeniem śledziła poruszające losy głównej bohaterki filmu. Dziewczyny nawet po kryjomu ocierały w ciemności łzy… Zobaczyliśmy niebanalny, poetycki obraz o pierwszej miłości; bez pościgów, strzelaniny i przemocy. Gdy ktoś kogoś pokocha, świat jest jeszcze piękniejszy – to prosta prawda, ale jakże w tym filmie cudownie pokazana!

          Po projekcji była dyskusja. Panie prowadzące zajęcia zadawały różne pytania dotyczące problemów przedstawionych w filmie. Nasi uczniowie chętnie się wypowiadali. Ich wypowiedzi były ładne, poprawne i interesujące. Widać było, że film zrobił wrażenie na młodzieży. Najaktywniejsi uczestnicy dyskusji otrzymali kupony zniżkowe do kina Helios.

          To były niezapomniane chwile z niezwykłym, wartościowym dziełem filmowym. Ciekawe, co niesamowitego obejrzymy następnym razem, pani Moniko…

           

           

          Biomimetyczne implanty

          W sobotę, 28 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach Wszechnicy Chemicznej, na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas zajęć, dr Łukasz John (UW) wygłosił wykład pt. „Biomimetyczne implanty: kości "wyhodowane" w laboratorium chemicznym”. Uczestnicy zapoznali się z najnowocześniejszymi implantami III generacji. Poznali także biomateriały i sposoby ich otrzymywania. Wiedza o nanomateriałach znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, w medycynie jest szczególnie cenna, ponieważ daje nadzieje na pełną sprawność osobom z osteoporozą i innymi chorobami kości. Młodzi chemicy ocenili zajęcia jako bardzo ciekawe, a ich głębokie skupienie było najlepszym dowodem zainteresowania. Nasza szkoła przejęła wieloletnią współpracę pomiędzy Gimnazjum w Jaszkotlu i Wydziałem Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, reprezentowanym przez profesora uczelni Kazimierza Orzechowskiego – wykładowcę bardzo oddanego wprowadzaniu młodych chemików w pasjonujący świat chemii. Udział w zajęciach jest bezpłatny, jednak ze względu na warunki organizacyjne, rodzice dowożą uczestników bezpośrednio na uczelnię. Najbliższe zajęcia Wszechnicy Chemicznej odbędą się 25 listopada.

          Dr Łukasz John (Wydział Chemii, Uniwersytet Wrocławski)

           

           

          Wyjazd do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt

          Dnia 2.11.2017 r. przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu, tj. Oliwia Niciarz, Ania Grochalska, Kasia Bubula, Gosia Suchoń, Marysia Kubicz, Zuzia Godzwon i Pascal Wanik wraz z opiekunami, czyli panią Kasią Osuch, panią Karoliną Kwaśniewska-Grelą oraz panią Iwoną Ziółkowską odwiedziło Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Ślazowej 2 we Wrocławiu. Uczniowie wraz z nauczycielami przywieźli dary ze zbiórki organizowanej w szkole w Smolcu i w Jaszkotlu, a były to: sucha karma, konserwy, koce i zabawki. Mimo deszczu uczniowie spacerowali po schronisku i mieli okazję odwiedzić mieszkające w tym miejscu zwierzęta oraz porozmawiać z pracownikami o zasadach jego funkcjonowania, wolontariacie czy adopcji zwierzaków. Nasza hojność spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem, a psy w biurze mogły skosztować czekolady dla zwierząt. Opiekunki wolontariatu są dumne i szczęśliwe, że los pokrzywdzonych zwierząt nie jest naszym uczniom obojętny. To już kolejny raz kiedy zorganizowaliśmy w szkole w Smolcu i w Jaszkotlu tego typu akcję. Mamy nadzieję, że wpisze się ona na stałe w działalność charytatywną Szkolnego Koła Wolontariatu. W imieniu wszystkich mieszkańców schroniska oraz jego dyrekcji i pracowników dziękujemy WSZYSTKIM, którzy nam pomogli.

          "Naszym podstawowym obowiązkiem w stosunku do naszych młodszych braci jest niekrzywdzenie ich, jednak poprzestanie na tym to nie wszystko. Mamy ważniejszą misję - służyć im pomocą, kiedykolwiek będą jej potrzebować." - Św. Franciszek z Asyżu

           

           

          Chemia na co dzień

          W sobotę, 25 listopada grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w kolejnych zajęciach Wszechnicy Chemicznej, na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Tym razem młodzi pasjonaci nauki dowiedzieli się jak wygląda mechanizm mycia i prania, poznali substancje chemiczne znajdujące się w środkach myjących i czyszczących oraz związki chemiczne kilkaset razy słodsze od cukru. Przekonali się także, że w łatwy sposób można uniknąć łez podczas krojenia cebuli i poznali związek chemiczny, który te łzy wywołuje. Zajęcia prowadził doktor Remigiusz Bąchor. Najbliższe spotkanie Wszechnicy Chemicznej odbędzie się 16 grudnia. Temat zajęć: „Chemia w filiżance”.

           

          WIDOWISKO MOSKIEWSKIEJ REWII NA LODZIE „KRÓLOWA ŚNIEGU”

          W dniu 23 listopada 2017 r. klasy 3 a,b,e,f wybrały się do Hali Stulecia we Wrocławiu na jedyne w swoim rodzaju baśniowe widowisko w wykonaniu Moskiewskiej Rewii na Lodzie, oparte na motywach baśni autorstwa H. Ch. Andersena "Królowa Śniegu".

          Uczniów zachwyciła doskonała oprawa muzyczna, choreografia pełna indywidualnych popisów jazdy figurowej na lodzie oraz wspaniałe kostiumy, dekoracje i gra światła. Ponadto salwy zachwytu wywołały elementy pirotechniczne. Nie mogły oderwać oczu od tańczących kościotrupów, pięknej Królowej Śniegu. Zdjęcia1 to tylko namiastka tego, co tak naprawdę mogliśmy zobaczyć i podziwiać w czasie trwającego przedstawienia.

           

          23 listopada 2017r. uczniowie kl.5B i kl.5C pod opieką p.Wioletty Orzech, p.Katarzyny Trzepizur i p.Jolanty Bawełkiewicz uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. „Obyczaje rycerskie” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Podzieleni na dwie grupy wędrowali z przewodnikami po kolejnych salach muzealnych, poznając historię średniowiecznego rycerstwa, wybitnych rycerzy tego okresu i sztukę charakterystyczną dla wieków średnich.

          Duże wrażenie zrobiła na wszystkich wizyta w lapidarium-miejscu przechowywania rzeźb, nagrobków i pomników. Szczególną uwagę zwrócił nagrobek Henryka Pobożnego, przedstawionego w pełnej zbroi rycerskiej, z mieczem i tarczą.

          Sporo emocji wzbudził też tzw. „skarb średzki”, czyli kolekcja średniowiecznych monet i klejnotów monarchów czeskich, znaleziona w Środzie Śląskiej niedaleko Wrocławia, a obecnie przechowywana w Muzeum Narodowym.

          Dla większości młodych ludzi była to pierwsza, bardzo udana, wizyta w Muzeum Narodowym. Zderzenie ze średniowieczną sztuką okazało się ciekawą przygodą.

           

           

          Przygody Koziołka Matołka

          Dnia 21.11.2017r klasy 1a, b, c, d, e wybrały się na pogodne, rozśpiewane, żywiołowe i pełne uroku przedstawienie, którego główny bohater – Koziołek przemierza świat, szukając swego miejsca na ziemi. Odwiedził egzotyczne kraje, poznał ich mieszkańców i przeżył wiele emocjonujących przygód – groźnych, śmiesznych i pouczających. Wychodzi cało z każdej opresji i w chwale przybywa do Pacanowa, odnajdując całkiem blisko to, co dla niego najlepsze. Spektakl zrealizowany został w atrakcyjnej, bardzo przez dzieci lubianej, konwencji zabawy teatralnej. Akcja toczyła się wartko, co powodowało szybkie zmiany, tworzone przez aktorów, kolejnych miejsc zdarzeń. Pozwoliło to na prostą, ale pomysłowa scenografię. Umowność scenografii i jej czyste, żywe kolory pobudzały wyobraźnię najmłodszych widzów. Do ich możliwości percepcyjnych dostosowana była również lekka forma spektaklu, prosta fabuła, krótki, rymowany tekst sztuki i łatwo wpadająca w ucho muzyka.

           

           

          ‘’Królowa Śniegu na Lodzie’’

          W dniu 23 listopada 2017 roku, uczniowie klas 4 a, b, c, d, e wybrali się na wycieczkę do Hali stulecia na rewię zatytułowaną ‘’Królowa Śniegu na lodzie’’. W wycieczce uczestniczyło 114 uczniów klas 4 oraz wychowawcy. To baśniowe widowisko w wykonaniu Moskiewskiej Rewii na Lodzie oparte było na motywach baśni autorstwa H. Ch. Andersena "Królowa Śniegu". Całe widowisko było bardzo spektakularne. Uczniowie byli zachwyceni wirującymi tancerzami, wykonującymi piękne figury i akrobacje. Na szczególną uwagę zasługują przepiękne kostiumy tancerzy, dekoracje oraz elementy pirotechniczne. Całość była wzbogacona doskonałą oprawą muzyczną - zarówno przepięknymi melodiami, jak i utworami w języku rosyjskim.

           

           

          W czwartek, 23 listopada w ramach projektu „kino na temat” uczniowie obejrzeli film pt. „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmanna. Tym razem pani Monika Skworszczow zabrała nas do krainy malarstwa. Dzieło opowiada o ostatnich chwilach życia Vincenta van Gogha – holenderskiego malarza. Na filmie „ożyły” najsłynniejsze obrazy tego twórcy. Pod tym względem oglądaliśmy film niezwykły, stworzony całkiem nową metodą – neo-noir. Obrazy van Gogha drgały tak, że widzieliśmy każde pociągnięcie pędzla artysty. Gdy nasze oczy przyzwyczaiły się już do 12 – klatkowej projekcji, mogliśmy wraz z twórcami filmu zastanowić się nad tym, czy warto realizować własne marzenia, gdy wszyscy wokół to wyśmiewają lub potępiają. Trudne życie artysty zakończone przedwczesną śmiercią dało okazję do refleksji wszystkim oglądającym film.

          Po projekcji, jak zwykle, odbyła się dyskusja na temat życia malarza, jak również na temat realizacji marzeń oraz lęków, jakie towarzyszą człowiekowi, który odważył się robić coś wbrew wszystkim dokoła – np. malować po swojemu obrazy.

          Tym razem klasa siódma nie zawiodła. Najmłodsi odważnie zabierali głos. Przy okazji poznaliśmy i zapamiętaliśmy największe dzieła mistrza van Gogha. Dziękujemy za te niezwykłe chwile ze sztuką!

           

           

          Wycieczka do Osówki i Świdnicy

          w dniu 15.11.2017 r.

          Po pierwsze, wyjazd w nagrodę za wybitne świadectwo…

          Aż 50 uczniów z klas siódmych, drugich i trzecich gimnazjalnych wzięło udział w wycieczce  zaplanowanej przez Dyrekcję naszej szkoły. Mogłoby się wydawać, że w listopadzie będzie nam zimno, ale atmosfera była naprawdę gorąca.

          Nie trzeba było namawiać naszej młodzieży do założenia grubych okryć, szalików i czapek i wyruszenia na ekstremalną   trasę w podziemiach. Na naszych oczach zmieniał się nie tylko krajobraz z nizinnego na górzysty, lecz także pory roku. Osówka to najdłuższy udostępniony kompleks wybudowanych w Górach Sowich betonowych korytarzy, umocnień i hal o tajemniczym przeznaczeniu.

          Po drugie, ulepiliśmy bałwana…..

          Po przyjeździe do Osówki okazało się, że od kilku dni w górach leży śnieg. Nie trzeba było długo czekać na bałwany, torty lodowe i zabawę śnieżkami.  

          Po trzecie, zeszliśmy do podziemi ubrani w kolorowe kaski…

          Nasi przewodnicy zapewnili nam dużą dawkę emocji, strasząc, że tylko połowie wchodzących uda się wyjść z powrotem z trasy. Zwarci i gotowi wysłuchaliśmy opowieści o niesamowitej pracy wykonanej przez więźniów w górach . Mieliśmy okazję zadawać pytania, rozmawiać z przewodnikiem – pasjonatem historii. Zobaczyliśmy, w jakich warunkach pracowali ludzie, jak wielki wysiłek włożyli w drążeniu skalnych tuneli, jaką technologię stosowano.

          Po czwarte pan Mirosław niczym Charon przewiózł nas przez „Styks”…

          Przyzwyczajeni do wyolbrzymiania zagrożeń, nie zdawaliśmy sobie sprawy, jakie niespodzianki kryją się w sztolniach. Trasa ekstremalna to przejazd metalową łodzią w całkowitej ciemności i szukanie wyjścia z labiryntu po omacku i po mokrych drewnianych deskach. Nasze „orły” poradziły sobie znakomicie w tych trudnych warunkach, jedynie zabłocone buty świadczyły o trudności tego zadania. No może Panie opiekunki były trochę mniej zadowolone.

          A co dalej …

          Pojechaliśmy do Świdnicy, w której znajduje się Kościół Pokoju, wyjątkowy zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Naszą obecność w tej największej drewnianej, protestanckiej świątyni możemy zaliczyć do  szkolnych obchodów  500-lecia reformacji. Mogliśmy poczuć się wyjątkowo wiedząc, że przed nami ten ewangelicki kościół wizytowali szefowie państw i koronowane głowy.

          Na sam koniec „windą do nieba” …

          czyli, obejrzenie panoramy miasta z wieży miejskiego ratusza. Niektórzy rządni wrażeń nie czekali na windę i ruszyli pieszo za przykładem Pana Piotra. Warto było wdrapać się na ósme piętro, dla wspaniałego widoku. Podziwialiśmy miejską zabudowę, niesamowitą katedrę Świętego Stanisława i Świętego Wacława, nazywaną jedną z „10 pereł” Dolnego Śląska.

          Bardzo dziękujemy pomysłodawcom, sponsorom i  opiekunom tego wyjazdu. Do zobaczenia za rok.

           

           

          ŚW. MIKOŁAJ W KOPALNI W ZŁOTYM STOKU - KLASY II

          Dnia 8.12.2017 roku klasy drugie wyruszyły w poszukiwaniu św. Mikołaja. Celem wycieczki była kopalnia złota w Złotym Stoku, ponieważ św. Mikołaj, podobno się w niej ukrył. Po dotarciu na miejsce, dzieci wytrwale poszukiwały śladów pozostawionych w podziemiach kopalni. Szukały przy wodospadzie, w skarbcu, dzielnie przemierzały ciemne korytarze i nic … musiały nawet część trasy pokonać kopalnianą kolejką. Po godzinnych poszukiwaniach dotarły do komnaty, w której Elf, zajadał się słodkimi pierniczkami. Poprosił dzieci, by głośno zawołały Mikołaja, bo ten, już gdzieś na nie czeka. Jak się okazało, św. Mikołaj czekał siedząc wygodnie w swoim fotelu, przygrywając na harmonijce świąteczne kolędy. Miło przywitał dzieci, nawet miał dla nich małe paczki, które po krótkiej rozmowie wręczał dzieciom. Ku ogólnemu zdziwieniu, nawet panie zostały obdarowane prezentem. Wizyta u św. Mikołaja była miła i przyjemna. Jak się okazało, Mikołaj z Elfem tworzą zgrany i wesoły duet. Po spotkaniu czekał na nas pyszny obiad i warsztaty plastyczne, na których z dużym zaangażowaniem dzieci ozdabiały gipsowe figurki. Na zakończenie wycieczki, dzieci poszukiwały szlachetnych kamieni. Ku uciesze dzieci, co poniektórzy wyszli z pokaźnym woreczkiem szlachetnego kruszcu. Zadowoleni, pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły, gdzie czekali już na nas nasi bliscy.

          GALERIA ZDJĘĆ

           

           

          16 grudnia uczniowie klas gimnazjalnych oraz klas siódmych, po raz kolejny gościli na Uniwersytecie Wrocławskim. W ramach Wszechnicy Chemicznej wzięli udział w wykładzie kierownika Zakładu Chemii Organicznej - dr Alicji Kluczyk pt. „Herbata czarna, herbata biała – chemia w filiżance”. Tym razem uczestnicy zajęć poznali metodę analizy substancji chemicznych za pomocą spektrometrii mas, poznali „herbaciane rośliny”- camellia sinencis i herba mate i przekonali się, że kofeina to związek chemiczny należący do alkaloidów. Zainteresowanie zajęciami Wszechnicy Chemicznej było tak duże, że prowadzący je profesor Kazimierz Orzechowski musiał przed samym wykładem zmieniać salę wykładową na aulę. Nasza młodzież też oceniła zajęcia jako ciekawe.

           

           

          We wtorek 19 grudnia klasy V C i VI A w towarzystwie swoich opiekunów wybrały się na wycieczkę do Sky Tower we Wrocławiu. Zabawę rozpoczęliśmy od dwugodzinnej wizyty w kręgielni, w której bardzo miło spędziliśmy czas. Po sportowych zmaganiach wjechaliśmy na 49 piętro budynku wieżowca, skąd mogliśmy podziwiać piękną panoramę Wrocławia oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Wycieczkę zakończyła wizyta w restauracji Mc Donald oraz krótki spacer po galerii. 

           

           

          W środę, 20 grudnia, nasza młodzież obejrzała spektakl „Dziadów” część II Adama Mickiewicza, który miał miejsce we wrocławskim klubie „Firlej”. Na scenie zobaczyliśmy aktorów teatru „Cracovia” z Krakowa. Przedstawienie zaadaptowała i wyreżyserowała, a także stworzyła scenografię do niego pani Ewa Kasprzyk. W tym dramacie romantycznym wystąpili:

          w roli Guślarza – Edward Wnuk, w Upiora wcielił się Filip Bochenek, Rózią była Katarzyna Ignatiuk, Józia wykreował Tomasz Smoter, a Zosią była – Ewa Breguła.

          Sztuka zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Ze szczególna starannością zostały dobrane kostiumy. Niezwykła scenografia oddawała świetnie mroczny nastrój pojawiania się duchów podczas tajemnych rytuałów. Na uwagę zasługiwała dynamika akcji, ruch na scenie przyciągał uwagę widzów. Realizatorzy niesamowicie operowali światłem, mrokiem w odpowiednich momentach. Tajemniczym obrzędom litewskich wieśniaków towarzyszył dym z kadzielnicy i rytmiczne dźwięki dzwonków, co dodatkowo podnosiło napięcie, tworząc szczególna atmosferę.

          Warto wspomnieć o wysokiej kulturze zachowania się naszej młodzieży, która naprawdę wie, co to znaczy kontakt z żywym aktorem, umie docenic wartość takich chwil, co potwierdziła nienagannym zachowaniem podczas spektaklu.

          Od wielu lat pani Monika Skworszczow współpracuje z teatrem „Cracovia”, co owocuje takimi wspaniałymi przeżyciami artystycznymi, jakie daje teatr. Młodzieży na pewno będzie łatwiej odebrać i zrozumieć treść „Dziadów”, przeżywając niezwykłe chwile z żywymi aktorami. To był bardzo pożyteczny wyjazd.

           

           

          Majsterkowo - CASTORAMA

          W dniu 18 grudnia klasa 3e wybrała się na bezpłatne warsztaty „majsterkowo" organizowane przez sieć sklepów w całej Polsce CASTORAMA. Dzieci pod okiem specjalistów z Castoramy wykonują samodzielnie własne zabawki i konstruują użyteczne przedmioty. Tym razem każde z dzieci, z wcześniej przygotowanych deseczek, gwoździ i młotka, zrobiło karmnik dla ptaszków. Po skończonej pracy dzieci mogły ozdobić swoje pracy, malując na karmnikach różne ilustracje. Na koniec każdy uczestnik warsztatów otrzymał nagrodę i dyplom. Dzieciom bardzo podobały się te zajęcia, bo nie tylko rozbudzają pasję do majsterkowania ale także pobudzają wyobraźnię i rozwijają umiejętności manualne.

           

           

          Wspaniałą nagrodą dla naszych prymusów okazała się wycieczka do term położonych w Uniejowie. Aż 56 uczniów z klas piątych i szóstych zrelaksowało się w ciepłych basenach zewnętrznych i nie tylko. Kompleks Termalno-Basenowy, oferujący gorące kąpiele w leczniczych solankach termalnych, jest położony u podnóża XIV - wiecznego Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich. W kompleksie znajdują się baseny kryte, otwarte oraz zespół odnowy biologicznej. Niecki zewnętrzne i osłonięte są zasilane leczniczą solanką termalną. Takie rozwiązanie umożliwia funkcjonowanie basenów przez cały rok - niezależnie od pogody . W kompleksie mieści się również basen solankowo - uzdrowiskowy z ciepłą wodą oraz niezależny basen wewnętrzny z częścią ogólną i dziecięcą. Powierzchnia łączna lustra wody we wszystkich strefach to aż niemal 1500 m2. Termy Uniejów są miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. A wybierać można spośród: pływalni, gorących solanek, basenu i komory lodowej, saun i gabinetów masażu, zjeżdżalni, dysz, biczy, jacuzzi i innych atrakcji wodnych.

          Po relaksie w nieckach basenowych udaliśmy się na pyszny ciepły posiłek do restauracji w obiekcie. Wyczerpani, ale bardzo zadowolenie późnym popołudniem wróciliśmy do Smolca.

           

           

          W dniu 8 grudnia klasy szóste naszej szkoły w towarzystwie opiekunów wyruszyły ze Smolca do Drezna na wycieczkę, której celem było zapoznanie się z tamtejszymi zwyczajami związanymi z przeżywaniem okresu przedświątecznego a co za tym idzie zapoznanie się z daniami oferowanymi przez dreźnieńskich kucharzy na tamtejszym jarmarku. Zanim jednak tam udaliśmy się, zwiedziliśmy Muzeum Transportu, gdzie uczniowie poznali teoretycznie i praktycznie historię rozwoju motoryzacji w Europie. Przy pięknej pogodzie udaliśmy się następnie na spacer po Starówce i po dziedzińcu barokowego Zwingera. Ostatnim etapem naszego pobytu w stolicy Saksonii był czas na zakupy w galerii handlowej. Uczniowie mogli się tam wykazać znajomością języka niemieckiego, aby kupić sobie coś do jedzenia lub do ubrania. Z bożonarodzeniowymi pamiątkami dotarliśmy wieczorem do Smolca, gdzie czekali już na uczniów rodzice. 

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
      • 71 316 84 61 szkoła Smolec 71 390 68 88 szkoła Jaszkotle 71 316 84 51 przedszkole 531 495 649 zerówki nad ośrodkiem zdrowia
      • ul. Kościelna 2 SMOLEC 55-080 Kąty Wrocławskie Poland
      • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że: • administratorem podanych danych jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smolcu, ul. Kościelna 2, 55-080 Smolec; • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail korzuch@infoic.pl • celem przetwarzania danych jest zapewnienie korespondencji odpowiedniej ewidencji, przechowywania oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą, a podstawą prawną są art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz art. 6 ust.1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach; • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest brak rozpatrzenia korespondencji; • podane dane będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej, zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt; • dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania; • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.
  • Galeria zdjęć

      brak danych