5-latki Żabki
Nauczyciele: mgr Barbara Bernatowicz, mgr Edyta Kulikowska
Skrzypce
W poniedziałek 11.09.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w pierwszym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały instrument muzyczny – skrzypce. Dzieci zobaczyły jak wyglądają skrzypce, poznały z jakich elementów są zbudowane. Słuchały piosenkę śpiewaną przez panią Alinę Zwoźniak pt. „Skrzypce”. Pan Adam grał na skrzypcach utwory: „Que Sera”, wiązankę melodii contry, „Skowronek”, „Czardasz” Montiego, staccato, legato, glissando, picicato, bez smyczka, gamę. Dzieci śpiewały refren piosenki pt. „Ogórek” wspólnie z prowadzącą spotkanie.
DZIEŃ DZIECKA
Początek czerwca to czas wyjątkowo lubiany przez wszystkie dzieci. Również nasze przedszkolaki z radością świętowały swój dzień − Dzień Dziecka. Dzieci miały możliwość zabawy na dużym oraz troszkę mniejszym dmuchanym zamku ze zjeżdżalniami w ogródku przedszkolnym. Odwiedzili nas również niecodzienni goście, a dokładnie strażacy z OSP w Smolcu. Przedszkolaki miały okazję pokonać tor przeszkód specjalnie przygotowany przez naszych gości. Nie zabrakło też zabaw ruchowych, ogromnych, kolorowych baniek mydlanych, zabaw z chustą Klanzy. Wiele radości przedszkolakom sprawiła również wizyta niezwykłych gości, a dokładnie alpak, które przybyły na przedszkolny plac w towarzystwie swoich przemiłych opiekunów. Sam wygląd alpak wzbudził sympatię przedszkolaków, dlatego dzieci z każdej z grup nie miały problemów, aby je pogłaskać czy przytulić a nawet nakarmić. Dowiedzieliśmy się, że istnieją dwa gatunki alpak, a marchewka jest dla nich tak pyszna, jak dla nas słodycze. Nie zabrakło też stanowisk, gdzie chętne mamy malowały dzieciom twarze, robiły tatuaże a nawet plotły dziewczynkom kolorowe warkoczyki. Na koniec czekał na dzieci słodki poczęstunek. Wszystkim zaangażowanym w organizację tego pięknego dnia bardzo serdecznie dziękujemy.
Warsztaty zoologiczne- Pszczoły
W minionym tygodniu dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w ostatnich warsztatach zoologicznych. Podczas tego spotkania miały okazję zapoznać się z pszczołami. Dowiedzieć się ważnych informacji o ich życiu, zwyczajach i ochronie. Poznały zdrowotne zalety miodu i innych produktów z ula.
W trakcie warsztatów zdobyły również wiedzę na temat roli pszczół w ich naturalnym środowisku i obejrzały wnętrze prawdziwego ula.
Ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym było niezwykle ciekawe!
Bardzo dziękujemy panu Marcinowi za wtajemniczenie nas w magiczny świat zwierząt.
Czekamy na kolejne, ciekawe spotkania ze zwierzętami.
Wycieczka do Młyna Zawadka
17 maja dzieci z grupy 0A, 0B, Żabki i Motylki udały się na wycieczkę do Młyna Zawadka. Gospodarze zorganizowali dla nas zwiedzanie XIX młyna. Zapoznaliśmy się z jego urządzeniami oraz technologią związaną z produkcją mąki. Oglądaliśmy eksponaty muzealne i poznaliśmy różne gatunki zbóż oraz cały proces produkcji mąki. To wszystko przybliżyło nam obraz życia dawnej wsi. Uczestniczyliśmy również w "Olimpiadzie wiejskiej". Startowaliśmy w różnych konkurencjach: zjeżdżanie na tyrolce, rzucanie piłką do celu, skoki w workach, bieg ze spadochronem, łapanie wyrzucanych piłek. Po zaciętej walce, zaproszono nas na pyszne ruskie pierogi. Na zakończenie naszego pobytu wzięliśmy udział w mini disco i zabawach ruchowych przy muzyce. Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.
Warsztaty stolarskie
Dnia 28 kwietnia grupa Żabki uczestniczyła w warsztatach stolarskich prowadzonych przez Rodziców Poli- Państwo Wytwer. W trakcie spotkania dzieci zapoznały się z zawodem stolarza. Poznały urządzenia, które wykorzystuje w swojej pracy: piłę, młotek. Miały okazję przymierzyć słuchawki, włożyć kask i wkręcić wkręty. Wąchały, jak pachnie drewno. Na koniec spotkania dzieci skręciły dwie szafki, które na stałe znajdować się będą w naszej sali. Bardzo serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas.
STRAŻ POŻARNA W PRZEDSZKOLU
Dnia 15.05.2023r. nasze Przedszkole odwiedzili strażacy. W trakcie spotkania opowiedzieli dzieciom, na czym polega ich praca oraz jakim sprzętem ratowniczym się posługują. Dzieci dowiedziały się, że ich działania nie polegają tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi, burz i wypadków samochodowych. Prowadzą również wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Strażacy pokazali dzieciom wyposażenie specjalistycznego wozu. Dzieci miały możliwość z bliska podziwiać sprzęty jakim dysponują strażacy. Dziękujemy strażakom za przybycie i atrakcyjne zajęcia.
DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ
W dniu 9 maja nasze przedszkolaki obchodziły Dzień Unii Europejskiej, była to wspaniała okazja do poznania i przypomnienia sobie wiadomości o Europie oraz Unii Europejskiej i jej symboli: flagi, hymnie, stolicy oraz walucie. Dzieci oglądnęły film edukacyjny o Unii pt. „Czym jest Unia Europejska?”. Dekorowały samodzielnie wykonane niebieskie flagi z 12 żółtymi gwiazdkami. Przedszkolaki poznały maskotkę UE – Syriusza oraz kolorowały własną maskotkę. Bardzo ważne jest abyśmy znając symbolikę Unii zawsze pamiętali o symbolach narodowych naszego kraju, dlatego też o nich sobie przypomnieliśmy. Głównym celem całego przedsięwzięcia było zapoznanie dzieci z symbolami i zwyczajami państw europejskich oraz kształtowanie wśród przedszkolaków poczucia przynależności narodowej i europejskiej.
Warsztaty zoologiczne - Kurczaczki
Nawiązując do świąt wielkanocnych i ich symboliki, w kwietniu nasze przedszkole odwiedziły kurczaczki- pisklaczki w ramach cyklu warsztatów zoologicznych.
Warsztaty połączone były z lekcja teoretyczną, na której najmłodsi dowiedzieli się czym różni się np: kaczka od kurczaka, co jedzą zwierzęta, jakie mają zwyczaje i jak się nimi opiekować. Oczywiście chętne dzieci miały możliwość obejrzeć kurczaczki z bliska i je dotknąć.
Zajęcia przyrodnicze zawsze wzbudzały wiele emocji wśród dzieci, jednak spotkanie z maleńkimi kurczaczkami było dla wszystkich dzieci niezwykle fascynujące.
Konkurs „Kapelusz Pani Wiosny”
Wraz z nadejściem wiosny w naszym przedszkolu odbył się konkurs plastyczny „Kapelusz Pani Wiosny”. Celem konkursu było wykonanie nakrycia głowy dla pani Wiosny. Otrzymaliśmy bardzo dużo ciekawych prac. Wykonane kapelusze były staranne i pomysłowe, wyróżniały się różnorodnością wykorzystanych materiałów. Poziom konkursu był bardzo wysoki.
Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie zostały nagrodzone upominkiem i dyplomem. Gratulujemy!
Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych w naszym przedszkolu.
DZIEŃ ZIEMI
WARSZTATY CERAMICZNE
W kwietniu w naszym przedszkolu odbyły się dla wszystkich chętnych przedszkolaków warsztaty ceramiczne. Zainteresowanie warsztatami było ogromne. Dzieci ze wszystkich grup z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Proces ceramiczny wymaga dwukrotnego wypału w piecu ceramicznym w pracowni, dlatego warsztaty odbyły się w cyklu dwóch spotkań. Na pierwszym dzieci lepiły swoje prace zgodnie z instrukcją poznając techniki modelowania. Na drugim szkliwiły i dekorowały swoje wcześniej wypalone dzieła.
Zajęcia z ceramiki pomagają w rozwijaniu wyobraźni, kreatywności oraz zdolności manualnych. Dzieci na warsztatach poznają różne techniki pracy z gliną, na przykład modelowanie, wycinanie, wklejanie malowanie.
Warsztaty ceramiczne w przedszkolu oprócz wartości edukacyjnych, mogą być także ciekawym sposobem spędzania czasu dzieci.
ROCZNICA URODZIN DANUTY WAWIŁOW
14 kwietnia dzieci zapoznały się z twórczością Danuty Wawiłow. Na początku zajęć odgadywaliśmy zagadki dotyczące różnych zawodów. Następnie rozmawialiśmy o tym, jakie zawody znają dzieci oraz jakie zawody wykonują ich rodzice. Przeczytaliśmy również wiersz autorki, pt. „Jak będę dorosła” oraz zapoznaliśmy się z jej wizerunkiem. Na koniec zajęć przedszkolaki dzieliły się swoimi marzeniami dotyczącymi zawodów, które będą wykonywać w przyszłości.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU
W dniu 28.03.2023 roku dzieci z Przedszkola Publicznego w Smolcu obchodziły Międzynarodowy Dzień Teatru. Tego dnia przedszkolaki dowiedziały się, jak powstają kukiełki, poznały różne techniki teatralne: pantomima, balet, teatr cieni, teatr lalkowy, a także przypomniały i utrwaliły sobie, jak należy zachować się w teatrze. Zajęcia te zapoznały dzieci z podstawowymi zagadnieniami teatralnymi, takimi jak: aktor, scena, widownia, kurtyna, przedstawienie. Rozwiązywały także zagadki słowne o tematyce teatru oraz odgrywały role w zabawie pantomimicznej. Na koniec przedszkolaki wykonały papierowe kukiełki, które sprawiły im ogromną radość.
DZIEŃ WODY
W środę świętowaliśmy Dzień Wody – święto ustalone przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, które od 1993 roku obchodzone jest 22 marca.
Dzień ten ma przypominać nam o tym, jak ważna dla nas jest woda i że trzeba robić wszystko, aby ją chronić. Tego dnia dzieci rozmawiały o tym, jak zakręcanie wody podczas mycia, wybieranie krótkiego prysznica zamiast kąpieli czy zbieranie deszczówki do podlewania ogrodu, przynoszą ogromne zyski dla przyrody.
W naszych rękach jest przyszłość planety. Chrońmy wodę, oszczędzajmy ją i dbajmy o środowisko.
Wiosenne wariacje na ekologiczną nutę, czyli wiem, że zdrowo jem
W poniedziałek 20.03.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Tematem spotkania było zdrowe odżywianie. Śpiewaliśmy oraz ilustrowaliśmy ruchem piosenki pt. „Dietetyczna piosenka dykcyjna”, a także „Śniadanie pełne mleka” Z okazji dnia wody, który przypada 22 marca dzieci śpiewały piosenkę „Chcemy czystej wody”. Na zakończenie dzieci z rekwizytami śpiewały piosenkę „Jedz ryby”.
POWITANIE WIOSNY
“Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno!
My Ciebie żegnamy, bo wiosnę witamy!”
W dniu 21 marca Przedszkolaki z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,pożegnania zimy – powitania wiosny”. Aby podkreślić charakter tego dnia, Przedszkolaki przyszły ubrane na zielono. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer w celu poszukania oznak wiosny. Podczas spaceru dzieci radośnie maszerowały z kolorowymi kwiatkami symbolizującymi nadchodzącą porę roku. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych Przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita u nas na dobre.
DZIEŃ MOTYLA
Motyl kojarzy się przede wszystkim z pięknem, delikatnością i oczywiście z wiosną, czyli czasem, gdy wszystko wokół rozkwita i budzi się do życia. Dzień Motyla wypada na przedwiośniu – 14 marca. W naszym przedszkolu rozpoczęliśmy ten dzień od wspólnych tańców - dzieci zamienione w kolorowe motyle śpiewały i „fruwały” w rytm wesołej muzyki, poznały etapy rozwoju motyla oraz dowiedziały się o jego znaczeniu w przyrodzie i gospodarce człowieka. Poznały też budowę motyla, wygląd i nazwy motyli, które możemy spotkać wiosną i latem na naszych łąkach i w ogrodach. Następnie rozwiązywały karty pracy, specjalnie przygotowane na ten dzień. Nie zabrakło również innych ciekawych zadań, konkurencji i ,,motylkowych zabaw” dla dzieci.
Góra Grosza
Nasze przedszkole w dniach: od 1 listopada 2022 do 28 lutego 2023 r., uczestniczyło w Ogólnopolskiej Akcji charytatywnej „Góra Grosza” zorganizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom . Rodzice przedszkolaków Przedszkola Publicznego w Smolcu, chętnie włączyli się do akcji i wrzucali pieniądze do skarbonek. Zebraliśmy 310,89 zł, najwięcej było monet 1 groszowych 6953 sztuki, monet 2 groszowych 1978 sztuk, monet 5 groszowych 1432 sztuki, monet 10 groszowych 495 sztuk, monet 20 groszowych 216 sztuk, monet 50 groszowych 27 sztuk, monet 1 złotowych 6 sztuk, monet 2 złotowych 4 sztuki, monet 5 złotowych 2 sztuki. Dziękujemy wszystkim za dar w postaci monet w imieniu Towarzystwa Nasz Dom i dzieci dla których ta pomoc będzie kierowana. Pieniądze zostały spakowane do woreczków i do 3 kartonów i wysłane wraz z przekazem na poczcie do Towarzystwa Nasz Dom. W roku szkolnym 2021/ 2022 zebraliśmy 242,12 zł, w tym roku szkolnym więcej, jeszcze raz dziękujemy.
Co w środku piszczy
We wtorek 14.03.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Co w środku piszczy”. Dzieci dowiedziały się co robią krwinki czerwone, krwinki białe w organizmie człowieka – wiadomości były powiedziane przez bohaterów w sposób humorystyczny. Dzieci przeżyły chwile grozy, gdy przyszedł zarazek i „zaatakował” organizm Stasia, bohatera spektaklu. Staś zasmiast jeść zdrowe posiłki, pić tran dla wzmocnienia organizmu to zajadał cukierki i inne niezdrowe rzeczy. Po jakimś czasie okazało się, iż Staś zachorował, miał obniżoną odporność. Organizm rozpoczął walkę, gdy temperatura ciała wzrosła to zarazki przestały się rozmnażać i nasz bohater wrócił do zdrowia.
Dzień Dziewczynek
Jak co roku 8 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dziewczynek. To wyjątkowe święto upłynęło nam pod znakiem uśmiechu, życzeń, radości i zabaw. Dziewczynki miały okazję wykazać się wieloma umiejętnościami. Uczestniczyły w różnych konkurencjach i świetnie sobie poradziły. Chłopcy im w tym towarzyszyli i dzielnie wspierali. Dziewczynki mogły też pobawić się w spa, korzystając z wydrukowanych szablonów. Chłopcy wykonali dla swoich koleżanek laurki lub korony, złożyli życzenia i wręczyli upominki. Na koniec wszyscy odpoczywali przy słodkim poczęstunku. To był bardzo miły dzień w naszym przedszkolu!
Na oboju w świątecznym nastroju
W poniedziałek 19.12.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęło się piosenką przywitanką. Dzieci poznały instrument obój dęty drewniany z grupy aerofonów dwustroikowych. Obój należy do grupy instrumentów z podwójnym trzcinowym stroikiem. Dzieci słuchały między innymi utwory wykonane na oboju pt. Kołysanka Fliesa”, „Walc kwiatów” z baletu Dziadka do orzechów oraz wiersz pt. „Obój” recytowany przez panią Kasię. Były dźwięki grane na oboju przez panią Ulę, takie jak: legato, staccato, gamę, pasaże, przednutka, obiegniki. Była inscenizacja piosenki pt. „Mikołaje” i ilustracja ruchem i śpiew piosenki pt. „Na oboju sobie gram”. Na zakończenie spotkania dzieci ilustrowały ruchem słowa piosenki pt. „Idą Święta”.
W noworocznym tańcu z saksofonem
W poniedziałek 23.01.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały saksofon, instrument dęty drewniany i zobaczyły z jakich elementów jest zbudowany (stroika, ustnika, fajki, korpusu, czary głosowej i różnej wielkości klapek). Dzieci zgadywały utwory zagrane przez pana Kacpra na saksofonie, między innymi utwory z filmów: „Różowa pantera”, „Koziołek Matołek” oraz kolędy: „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Cicha noc” (po rozpoznaniu melodii dzieci śpiewały). Były utwory w rytmie walca, w jednym z nich dzieci klaskały, w drugim tańczyły wspólnie z prowadzącym panem Tomaszem. W utworze „Lambada” dzieci z rekwizytami, grały na instrumencie, w „Sambie de Janeiro” dzieci tańczyły układ taneczny jaki pokazywał prowadzący. W piosence „Gimnastyka z dziadkiem”, dzieci ilustrowały ruchem słowa piosenki.
Wielka heca na lodowej planecie
We wtorek 07.02.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Wielka heca na lodowej planecie”. Dzieci w z profesorem Tutka pokazywały rękami, litery wyrazu „zima”. Bohaterowie spektaklu przeżywali różnorodne przygody i wykonywali zadania między innymi zamknięcie zarazka grypy w słoiku. Wspólnie z dziećmi śpiewali piosenki, ilustrując ruchem słowa. Zachęcali dzieci do zjadania zdrowych posiłków – warzyw, mięsa i owoców, częstego mycia rąk i zabaw na świeżym powietrzu. Ubieramy się stosownie do pory roku. Bohaterowie tego przedstawienia, niestosowali zasad zdrowego odżywania i stylu życia, zarazili się zarazkiem grypka. Na ratunek im przyszedł Profesor Tutka, który uwięził zarazek w słoiku. Na zakończenie zaśpiewał z dziećmi piosenkę, wykonując ruchy związane ze słowami piosenki. W dobrym humorze dzieci opuściły salę, ponieważ trudno zaraża się osoby, które mają dobry humor.
Przy kominku – gitara klasyczna
W poniedziałek 27.02.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały gitarę klasyczną, instrument strunowy szarpany. Dzieci słuchały piosenkę pt. „Na gitarze sobie gram” usłyszały i zobaczyły z jakich elementów jest zbudowana gitara. Z zaciekawieniem słuchały gry na gitarze utworu pt. „Był sobie król” i sposobów gry: arteczo, tremolo, flamenco. Dzieci ilustrowały ruchem słowa piosenki pt. „Tańczące ręce, tańczące nogi”.
BAL KARNAWAŁOWY
Karnawał to czas radosnych zabaw i balów. Zgodnie z tą tradycją 31 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy, na który dzieci od dawna z radością czekały. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, motylki, strażaków, policjantów, piratów, Spider-Mana... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci! Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do przedszkola wyjątkowego gościa - DJ - wodzireja, który poprowadził całe wydarzenie, zachęcając do zabawy znaną wszystkim muzyką i zabawami. Sala widowiskowa na ten dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Wystrój wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Po wesołych tańcach, pląsach i zabawach dzieci udały się do swoich sal, gdzie czekał na nich pyszny poczęstunek zorganizowany przez rodziców.
Musical „Dzwonnik z Notre Dame”
W dniu 19.01.2023r. przedszkolaki z grupy Rybki, Żabki, Zajączki i Motylki wybrały się do Radia i Telewizji na musical „Dzwonnik z Notre Dame” w wykonaniu Teatru Muzycznego „FORTE”. „Dzwonnik z Notre Dame" to piękna opowieść o garbatym Quasimodo, który pokonuje swój lęk przed innymi, tym samym przełamuje barierę samotności i odrzucenia. To również historia o miłości, możliwości odwrócenia złego losu oraz tęsknocie. Przygody naszego głównego bohatera Quasimodo, opowiada w bardzo zabawny sposób dowcipny gargulec o imieniu Garguś, który zdobi katedrę Notre Dame. Jest on jedynym przyjacielem Quasimodo, który w humorystyczny sposób komentuje jego poczynania. Mimo to od samego początku wspiera Quasimodo w jego przygodach. "Dzwonnik z Notre Dame" to fascynujący ponadczasowy musical, w którym nie zabrakło wspaniałych piosenek z przepiękną, poruszająca do łez muzyką oraz grą świateł, wprowadził nas w wyjątkowy i wzruszający świat. Fabuła skłania do przemyśleń i refleksji, że innych powinniśmy cenić i kochać za to, co mają w głębi duszy i w sercu. Nie wytykać inności, nie wydawać osądów po tym, jak ktoś wygląda lub jak się ubiera.
Jasełka
Grudniowy czas Bożego Narodzenia to okres pełen radości, nadziei, refleksji i serdecznych spotkań wśród najbliższych. W tym roku dla podtrzymania tradycyjnych zwyczajów świątecznych grupa przedszkolna „ŻABKI” zaprezentowała przedstawienie jakim są Jasełka. Odbyły się aż dwa przedstawienia jasełkowe. Jedno dla rodziców dzieci z grupy Żabek, a drugie dla całej społeczności przedszkolnej i zaproszonych gości. Nasi mali artyści z wielkim zaangażowaniem przygotowywali się przez wiele dni. Wspaniale zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, odtwarzając określone role najświętszej rodziny, aniołków, pastuszków i królów oraz umiejętności wokalne, śpiewając kolędy i pastorałki. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały i podziękowania za stworzenie wspaniałej, świątecznej atmosfery.
WIGILIA W PRZEDSZKOLU
Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który czekamy i przeżywamy go uroczyście w naszym przedszkolu. Dzieci każdego roku poznają tradycje i zwyczaje świąteczne. W tym roku było to 21 grudnia. W dzień przedszkolnej Wigilii w całym przedszkolu panowała radosna, ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje oraz dzieci w galowych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenie. Najpierw każda grupa w swojej sali kolędowała, składała sobie życzenia i jadła poczęstunek przygotowany przez rodziców. Potem całe przedszkole zebrało się w sali widowiskowej, aby obejrzeć jasełka w wykonaniu jednej z grup naszego przedszkola-Żabek. Uwieńczeniem tego dnia było wspólne zjedzenie obiadu wigilijnego przy dźwiękach kolęd.
Szkoła Elfów - Chwalimierz
13 grudnia dzieci z grup: Motylki, Biedronki, Żabki, Rybki i Zajączki wybrały się na wycieczkę do Chwalimierza na warsztaty świąteczne do Krainy Elfów. Podczas zabaw dzieci zmieniły się w pomocników świętego Mikołaja. Elfy zdradziły najmłodszym kilka swoich sekretów, wyszkoliły w sztuce przechodzenia przez komin i pokazały zabawy rodem z dalekiej Śnieżnej Krainy. Ponadto w świątecznej atmosferze podczas zabaw i warsztatów rozmawiano o tradycjach bożonarodzeniowych, dzieci miały możliwość udekorowania gwiazdki na choinkę oraz pierników. Honorowym gościem spotkania był Święty Mikołaj. Egzamin z magii świąt dzieci zdały śpiewająco!
6 GRUDNIA - MIKOŁAJKI
6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ - niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. W naszej grupie spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki, recytowały wierszyki oraz siadały Mu na kolanach. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci słodkimi prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!
AndrzejkiAndrzeju, Andrzejuprosimy dziś Ciebie,daj nam znać,co się będzie z nami dziać…30 listopada dzieci uczciły Andrzejki, bawiąc się wspólnie, czarując i oczywiście wróżąc… Kto miał ochotę, mógł się w tym dniu dowolnie przebrać. Było więc w naszym przedszkolu kolorowo i bajkowo. Dzieci poznały krótką historię tego sympatycznego święta, a potem rozpoczęły się wróżby dotyczące przyszłości tej bliższej i dalszej. Wszyscy pamiętali jednak, że te wróżby i zabawy do tylko miła zabawa. Była oczywiście wróżba z bucikami. Losując przedmioty ukryte w worku, dzieci dowiedziały się, jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Przedszkolaki, pamiętając o swoich marzeniach i wykorzystując monety, wrzucały je do miski, licząc, że wszystkie one się spełnią. To był dzień pełen niespodzianek, śmiechu i dobrej zabawy.Dzień Pluszowego Misia
W dniu 25.11.2022r. przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim ulubionym Misiem. Można było zobaczyć misie szare, małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe, itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały historię ich święta, oglądały o nich bajki, prezentację przedstawiającą ilustracje i imiona różnych misiów. Bawiły się m. in. przy piosenkach: „Misie szare”, „Jadą, jadą misie”, brały udział w różnych zabawach ruchowych, quizach, konkursach, zgadywankach, wykonywały prace plastyczne. Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom z grupy.
Warsztaty zoologiczne - WĄŻ
W środę, 23 listopada 2022 oraz w piątek 25 listopada 2022 odbyły się kolejne warsztaty zoologiczne dla przedszkolaków i grup zerowych.
W te dni dzieci miały możliwość poznać wyjątkowe zwierzę jakim jest wąż. Poznały sposób życia, zwyczaje i budowę węża. Na pokazie edukacyjnym przedszkolaki dowiedziały się, że wąż jest bardzo czujny podczas snu oraz przechodzi tzw. „wylinkę”, czyli zrzuca naskórek. Najważniejszym i najlepiej rozwiniętym zmysłem węża jest słuch, ponieważ całym ciałem może odbierać wibracje powietrza i drgania z podłoża, natomiast językiem rozpoznaje zapachy. Wiele emocji wzbudził fakt, że każde dziecko mogło dotknąć węża, pogłaskać go.
Całe spotkanie z wężem było niezwykle ekscytujące.
Jesienny spacer z wiolonczelą
W poniedziałek 21.11.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały wiolonczele i zobaczyły jak wygląda oraz poznały z jakich elementów jest zbudowana. Słuchały wierszy recytowanych przez panią Ewelinę pt. „Wiolonczela”, „W operze”. Pani Ania pokazała różne sposoby gry na wiolonczeli, między innymi: staccato, glissando, picicato, legato, forte, piano oraz utwór pt. „Jezioro łabędzi”. Na zakończenie spotkania, dzieci uczestniczyły w zabawie do utworu pt. „Dwa malutkie jeże”.
Warsztaty zoologiczne - JEŻ PIGMEJSKI
Wraz z początkiem listopada rozpoczęliśmy nowy cykl warsztatów zoologicznych.
Dnia 7 i 9 listopada gościliśmy w naszym Przedszkolu jeża, który jest jeżem pigmejskim. Dzieci poznały kilka ciekawostek na temat życia jeży, zobaczyły czym jeże się żywią oraz mogły sprawdzić, czy kolce faktycznie kłują.Przedszkolaki z dużym entuzjazmem uczestniczyły w spotkaniu.
MAGICZNY TEATR MUZYCZNY – „BUCWINY”
25 października dzieci z grup: Motylki, Rybki, Żabki i 0A pojechały do Wrocławia do Magicznego Teatru Muzycznego na interaktywny spektakl warsztatowy pt.”Bucwiny”. To historia pewnej rodziny ,która wiodła spokojne, poukładane życie. Aż pewnego dnia w ich domu zaczęły znikać ważne rzeczy. Gospodarze wezwali detektywa aby rozwikłał tę zagadkę i przywrócił dawny porządek. Formuła spektaklu angażuje widzów w śledztwo, podczas którego dzieci muszą rozwiązać jakże tajemniczą zagadkę: kto był sprawcą całego zamieszania i co to są te Bucwiny? Oprócz rozwiązywania zagadek, na dzieci czekał wielki test sprawnościowy, oraz mieliśmy okazję poznać podstawy sztuki kuglarskiej i animacji lalkami teatralnymi. Spektakl w przystępny dla młodego widza sposób opowiada o sprawach ważnych, uczy współpracy, kreatywności i sposobów na wartościowe spędzenie czasu razem.
XXIII edycja akcji “Góra Grosza”
Po raz kolejny przedszkole przyłącza się do akcji Góra Grosza. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na programy stypendialne, wsparcie psychologiczne, warsztaty, terapie dla najuboższych dzieci. Akcję Ubrania od serca, która obdarowała ponad 1500 dzieci voucherami do sklepu odzieżowego, dla wielu z nich to był pierwszy raz kiedy mogły samodzielnie zdecydować o zakupie ubrań. W zeszłym roku, zebraliśmy 282,72 zł. Zobaczymy jak wypadniemy teraz. 🙂. Zbiórka będzie trwać od 1.11.22 r. do 28.02.2023 r.
KONKURS „CUDAKI Z WARZYW I OWOCÓW”
W naszym przedszkolu odbył się konkurs pt. „Cudaki z warzyw i owoców”. Konkurs miał na celu rozwijanie aktywności twórczej i wyobraźni wśród dzieci, promowanie uzdolnień oraz zdrowego odżywiania. Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością na co wskazują wykonane prace. Wystawa wzbudzała wielkie zainteresowanie i podziw. Komisja jednomyślnie zdecydowała, że wszystkie prace są wyjątkowo piękne i zasługują na wyróżnienie, dlatego każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę i dyplom. Serdecznie gratulujemy wszystkich Dzieciom i Rodzicom za udział w konkursie.
Magiczny Teatr - BUCWINY
Akordenowy zawrót głowy
W poniedziałek 24.10.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w pierwszym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały instrument muzyczny – akordeon. Dzieci zobaczyły jak wygląda akordeon, poznały z jakich elementów jest zbudowany. Akordeon, który ma klawisze, nazywa się akordeonem klawiszowym. Akordeon, który ma guziki, nazywa się akordeonem guzikowym. Pan Przemek pokazał różne sposoby gry na akordeonie i zagrał zagadki muzyczne. Dzieci tańczyły kroki tańców: Krakowiaka, Góralskiego, Poloneza, Kujawiaka, Oberka do, których melodie na akordeonie grał pan Przemek. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Kolory jesieni”, dzieci miały rekwizyty i wykonywały ruch zgodnie ze słowami piosenki. Był utwór grany na akordeonie pt. „Karuzela”. Na zakończenie spotkania dzieci tańczyły polkę.
LEKCJA BIBLIOTECZNA
Dnia 21.10.22 r. grupa Żabki wybrała się na wycieczkę do biblioteki, która znajduje się w głównym budynku naszej szkoły.
Pierwsza wizyta w bibliotece to zawsze istotna sprawa. Szczególnie dla naszych Żabek, które rozpoczynają przygodę w świecie książek. Idea wycieczki w głównej mierze odnosiła się do realizacji projektu „Cała Polska czyta Dzieciom”, w której nasze starszaki biorą udział. W ten wyjątkowy świat wprowadziła dzieci sympatyczna Pani Iwonka. Dzieci dowiedziały się jakie książki można znaleźć na bibliotecznych półkach, jaka jest procedura wypożyczania książek oraz przypomniały sobie zasady dbania o książki. Wysłuchały bajki „Kicia Kocia w bibliotece” oraz miały możliwość obejrzenia wybranych książek w kącikach ciszy.
Wizyta w szkolnej bibliotece bardzo zaciekawiła młodych czytelników. 😊
ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW
„Jem owoce i jarzyny,
W nich mieszkają witaminy
Po nich zdrowie, siłę mam
To jest pyszne, mówię wam!!”
21 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Warzyw i Owoców. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania warzyw i owoców. Przedszkolaki wysłuchały wiersz Jana Brzechwy pt. ,,Na straganie'', obejrzały spektakl kukiełkowy. Następnie rozmawialiśmy, dlaczego należy jeść warzywa i owoce. Braliśmy udział w owocowo-warzywnym torze przeszkód i w zabawach z chustą animacyjną. Rozpoznawaliśmy też owoce i warzywa po kształtach i smakach – bawiliśmy się przy tym znakomicie i …smakowicie!
Przygoda niesamowita szeryfa Dropsika
We wtorek 18.10.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Przygoda niesamowita szeryfa Dropsika”. Była to opowieść o szeryfie Dropsiku i jego przyjaciołach: koniu Pimpusiu, zebrze, szczurach. Dzieci były bardzo przejęte losami bohaterów przedstawienia, współpracowały z bohaterami spektaklu – śpiewały piosenkę, naśladowały głosy zwierząt, ilustrowały ruchem słowa piosenki. Puentą tego przedstawienia było, iż w przyjaźni siła oraz jak coś zrobimy nie tak – to poniesiemy konsekwencje swojego czynu.
Co się stało w bajkowym lesie
We wtorek 20.09.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Co się stało w bajkowym lesie”. Była to opowieść o królu, jego poddanych i bajkowym lesie. Dzieci były bardzo przejęte losami bohaterów spektaklu, współpracowały z aktorem, żywo reagowały na problem drwala, wspólnie z aktorem śpiewały refren piosenki. Okazało się, iż król Bajkowego Lasu wydał dekret o ścięciu drzew w Bajkowym Lesie, aby uzyskać papier. Drwal bardzo się zmartwił tym faktem, przecież w drzewach mieszkają zwierzęta, ptaki i dają cień oraz tlen, lecz rozkaz, to rozkaz. Całe szczęście dla wszystkich las został zachowany, bo papier możemy uzyskać z makulatury. Mieszkańcy Bajkowego lasu zaczęli segregować śmieci do odpowiednich pojemników i uzyskiwać z nich potrzebne surowce. Na zakończenie spektaklu dzieci wspólnie z królem segregowały: plastikowe butelki do żółtego pojemnika, gazety, papierowe opakowania do niebieskiego pojemnika, szklane butelki i słoiki do zielonego pojemnika.
Światowy Dzień Gier Planszowych
Robimy zapasy na zimę
Pora jesienna to czas kiedy robimy przetwory. Żabki postanowiły zrobić kompot jabłkowy.
Najpierw przygotowały się do pracy. Poznały kolejne etapy robienia kompotu – obieranie jabłek, przygotowanie słoików, wkładanie jabłek do słoików, dodanie cukru i wody oraz gotowanie.
Z pozostałych jabłek wspólnie przygotowały ciasto - szarlotkę.
Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem.
Teatrzyk Kropa
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
Dnia 15 września wszystkie dzieci w Przedszkolu w Smolcu obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki.
W oparciu o książeczkę, którą wydał amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku, pod tytułem „The Dot” czyli „Kropka” powstało popularne święto o kreatywności, ukrytych talentach, mocnych stronach i odwadze. Bohaterką książeczki jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.
Tego dnia wszystkie dzieci z grupy ŻABEK brały udział w zabawach
i grach pobudzających ich wyobraźnie i kreatywność. Każde dziecko tworzyło swoje wyjątkowe, „kropkowe” dzieło sztuki.DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jak co roku obchodzony jest 20 września. Święto to podkreśla wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci.
W tym dniu na dzieci z grupy Żabek czekało wiele zabaw i atrakcji oraz wspólny poczęstunek. Dzieci brały udział w quizie dotyczącym znajomości naszego przedszkola czy zabawach integracyjnych z chustą animacyjną. Dodatkową niespodzianką była ścianka fotograficzna z zabawnymi akcesoriami. Na zakończenie dzieci wykonały wspólną pracę plastyczną. Tego dnia również przyjechał do przedszkola Teatrzyk Kropa z przedstawieniem pt.: „Kumkanie na polanie”.
Cała Polska czyta dzieciom
W roku 2022/2023 grupa Żabki bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Cała Polska czyta dzieciom”.
Kluczowym założeniem kampanii jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a także podnoszenie świadomości społecznej dotyczącej roli „książki” w rozwoju dziecka.
Dobra literatura dla dzieci powinna wspierać zdrowy rozwój dziecka we wszystkich wymiarach: emocjonalnym, poznawczym, społecznym, kulturalnym i moralnym. Dlatego Fundacja stworzyła i nieustannie rozszerza Złotą Listę książek rekomendowanych do czytania dzieciom, w podziale na kategorie wiekowe.
Wraz z początkiem roku, we wrześniu grupa Żabki założyła przedszkolne Koło Miłośników Książek, a także systematycznie kształtuje nawyk codziennego czytania dobrej literatury dla dzieci.
Pomagamy wychowywać dzieci na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi!
Mamo, tato, wolę wodę
Przedszkole nasze w roku szkolnym 2021/2022 włączyły się do realizacji programu edukacyjnego „Mamo, tato, wolę wodę!”. W ramach programu dzieci brały udział w cyklu zajęć, których głównym celem było podniesienie poziomu wiedzy na temat właściwości wody, jej wpływu na życie i zdrowie człowieka oraz w zajęciach dotyczących zdrowego odżywiania i stylu życia. Podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych był realizowany cykl zajęć dotyczący wody, dzieci zdobywały wiedzę o wodzie. Dowiedziały się co to jest woda i skąd pochodzi, jakie ma znaczenie dla ludzi, roślin i zwierząt oraz jakie ma zastosowanie w życiu codziennym. W każdej grupie dzieci miały stały dostęp do wody i mogły korzystać z niej zarówno po wysiłku fizycznym jak i w każdej dowolnej chwili. Dzieci poznały znaczenie picia wody dla organizmu oraz utrwaliły nawyk częstego jej picia. Dzieci dowiedziały się że na naszej „błękitnej planecie” jest dużo wody ale tylko niewielka jej część to woda nadająca się do picia. Dzieci zobaczyły również w jaki sposób można oczyścić wodę oraz poznały różne stany skupienia wody, poznały sposoby oszczędzania wody w życiu codziennym w domu, w szkole oraz poznały jak ważne jest znaczenie jej oszczędzania dla naszego środowiska. Podsumowując należy podkreślić, że przeprowadzony program jest doskonałym przykładem kształtowania prozdrowotnych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Poprzez wspólną zabawę oraz podejmowanie różnorodnych aktywności, dzieci zdobyły wiele cennych informacji, które będą mogły zastosować w praktyce. Dzieci poprzez praktyczne działania poszerzyły swoją wiedzę na temat roli wody oraz aktywności fizycznej dla zdrowia i dobrego samopoczucia.
Teatr Lalek przedstawienie „Kulka”
Przyjaźń? A co to?
Dnia 9 czerwca grupa Żabek i Zajączków wybrała się do wrocławskiego Teatru Lalek na prapremierę przedstawienia teatralnego pt: „Kulka”.
Autorski spektakl realizowany był przez dwóch aktorów i powstał z myślą o najmłodszych widzach, którzy dopiero uczą się, czym jest przyjaźń. Historia opowiedziana zostaje prawie bez słów, za pomocą muzyki i ruchu. Bohaterami inscenizacji są dwaj muzycy, którzy grając na ukulele w zabawny, żartobliwy sposób przedstawiają widzom łączącą ich przyjaźń.
Wyjątkowe przedstawienie z muzyką na żywo było wspaniałym doświadczeniem dla wszystkich dzieci.
Warsztaty zoologiczne - jaszczurki
Pod koniec maja w naszym przedszkolu odbyły się ostatnie warsztaty zoologiczne, podczas których dzieci poznały bliżej wygląd i sposób życia jaszczurek.
Pan Marcin, prowadzący warsztaty zoologiczne, z wielkim zaangażowaniem opowiadał o zwierzątku.
Była to jaszczurka- Agama brodata.
Dzieci były bardzo zaciekawione.
Wiele dzieci poszukiwało odpowiedzi na pytania takie jak
- co je jaszczurka? jak wygląda? czy lubi dzieci i czy jest bezpieczna?Cały cykl warsztatów był niezwykłą przygodą dla wszystkich dzieci. Miały możliwość poznać rożne gatunki zwierząt oraz ciekawostki na ich temat.
Warsztaty zoologiczne bardzo podobały się wszystkim dzieciom i z niecierpliwością czekamy na kolejny cykl spotkań już w nowym roku szkolnym!
DZIEŃ DZIECKA
Początek czerwca to czas wyjątkowo lubiany przez wszystkie dzieci. Również nasze przedszkolaki z radością świętowały swój dzień − Dzień Dziecka − na zorganizowanej przez nas zabawie. Dzieci miały możliwość zabawy na dużym oraz mniejszym dmuchanym zamku ze zjeżdżalniami w ogródku przedszkolnym. Odwiedzili nas również niecodzienni goście, a dokładnie strażacy z OSP w Smolcu. Przedszkolaki z zachwytem i wielkim zaciekawieniem słuchały o specyfice ich pracy oraz miały okazję zobaczyć sprzęt jakim dysponują oraz wsiąść do prawdziwego wozu strażackiego. Nie zabrakło też torów przeszkód, zabaw ruchowych, ogromnych, kolorowych baniek mydlanych oraz maszyny do popcornu. Wiele radości przedszkolakom sprawiła wizyta Klauna, który z dziećmi bawił się przy muzyce. Nie zabrakło też stanowiska, gdzie nauczycielki malowały dzieciom twarze. Na koniec czekał na dzieci słodki poczęstunek zorganizowany przez rodziców.
Spotkanie z muzyką - trąbka
WYCIECZKA NA STADION
11 maja Żabki z Zajączkami udały się na wycieczkę, na wrocławski Stadion. Zwiedzanie Stadionu rozpoczęliśmy od miejsca, w którym piłkarze udzielają wywiadów dziennikarzom. Następnie poszliśmy do szatni zawodników, a później na trybuny. Potem mogliśmy poczuć, jak czują się zawodnicy na ławce rezerwowych. Kolejną atrakcją było zwiedzanie loży Pana Prezydenta. To był wyjazd pełen wrażeń.
Dzień Ziemi
22.04 w naszym przedszkolu odbył się Dzień Ziemi. Przedszkolaki rozpoczęły ten dzień od multimedialnej podróży, gdzie przewodnikiem była planeta Ziemia. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Ziemi. Podczas zajęć dowiedziały się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Z tej okazji został zorganizowany również konkurs pt. „Eko – zabawka”. Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie i wykonanie pracy przestrzennej z materiałów ekologicznych lub surowców wtórnych. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni i kreatywności oraz inspirowanie dzieci do aktywności twórczej. Przedszkolaki wykazali się pomysłowością i inwencją twórczą, wykonały bardzo ciekawe prace, które można było podziwiać na wystawie w szatni.
Chomiki
W czwartek i piątek 28.04 i 29.04 odbyły się kolejne zajęcia zoologiczne dla dzieci w naszym przedszkolu.
Tym razem poszczególne grupy odwiedziły zwierzątka - chomiki. Pierwszym nowopoznanym zwierzątkiem był chomik syryjski, a następnie dwa chomiki dżungarskie. Oprócz różnic w wyglądzie chomików, dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat tych zwierząt: jak należy się nimi zajmować, jakie są ich codzienne potrzeby, co najbardziej lubią jeść. Również ważną informacją było, że niektóre chomiki są samotnikami, jak np.: chomik syryjski, a większość chomików prowadzi nocny tryb życia. Pod koniec spotkania chętne dzieci miały możliwość potrzymać i pogłaskać wybranego chomika dżungarskiego.
Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w tych zajęciach.
Wycieczka do Chwalimierza – Wiosna na Wsi
Dnia 21 kwietnia dzieci z grupy „Zajączki” oraz „Żabki” wybrały się na wycieczkę do Chwalimierza, aby wziąć udział w warsztatach edukacyjnych - Wiosna na wsi. Były to kreatywne i aktywne zajęcia na nieograniczonym Polu Wyobraźni. Pod okiem doświadczonych animatorów przedszkolaki dowiedziały się, jak wygląda dzień z życia prawdziwej wsi. Wspólnie odkrywali tajemnice wiejskiego podwórka, wchodzili w rolę „rolnika” m.in. sadzili własne rośliny, karmili wiejskie zwierzęta, zrobili własny zielnik, domek dla owadów itp. Była to prawdziwa wiejska przygoda pełna wrażeń, jak również świetnej i niezapomnianej zabawy.
Strażak pszczoła pomóc zdoła
We wtorek 22.03.22 r. dzieci z grup przedszkolnych i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Strażak pszczoła pomóc zdoła”. Miał odbyć się maraton w sadzie, stonoga zgłosiła swój udział w tym wydarzeniu. Stonoga miała problem z zawiązaniem swoich butów, dzieci chętnie Stonodze w tej czynności pomogły i zaśpiewały „Śpiewankę – zawiązywankę”. Stonoga miała problem ze skokiem przez przeszkodę i zobaczyła w Internecie jak z puszki można zrobić pojazd odrzutowy, nic z tego nie wyszło, tylko guz sobie nabiła. Nie można we wszystko wierzyć co zobaczymy w Internecie. Dzieci wysłuchały piosenkę o numerze alarmowym – 112 i dowiedziały się kiedy trzeba korzystać z tego numeru. Niebawem w sadzie w kuchni wybuchł pożar, najważniejsze zachować spokój i należy skorzystać z telefonu, dzwoniąc do centrum alarmowego pod numerem 112. Podajemy dokładny adres zdarzenia i czekamy w bezpiecznym miejscu na pomoc, w tym przypadku – przyjechał strażak pszczoła i ugasił pożar w sadzie.
Ślimaki afrykańskie
„ŚLIMAK, ŚLIMAK WYSTAW ROGI…”
Wizyty zwierzątek w naszym przedszkolu to już tradycja. Tym razem nasze przedszkole odwiedziły olbrzymie ślimaki afrykańskie.
Często spotykane na trawnikach, w przydomowych ogródkach – ślimaki są częścią naszego życia. Jednak ślimaki afrykańskie są dużo większe niż te, które widujemy
w naszym otoczeniu.Tego dnia przedszkolaki mogły nie tylko poznać zwyczaje tych sympatycznych zwierząt, dowiedzieć się o tym jak żyją, co jedzą itp. Dzieci mogły również ich dotknąć oraz co było wyjątkową atrakcją – zwierzątka nakarmić, dając im do jedzenia warzywa.
Kontakt z naturą, żywymi zwierzętami zawsze jest niezwykle cenny i pouczający dla dzieci.
Wiatr
1 kwietnia niewidzialnym bohaterem dnia był wiatr. Na początku spotkania Żabki rozwiązały zagadkę o wietrze. Następnie dowiedziały się, co to jest wiatr oraz jak powstaje. Przedszkolaki wysłuchały również wiersza D. Wawiłow pt.”Jak wygląda wiatr?” Następnie zastanawialiśmy się, jak możemy jeszcze nazwać wiatr? Przy pomocy wstążek z bibuły staraliśmy się wywołać wietrzyk. Na koniec zajęć dzieci z pomocą nauczyciela wykonały kolorowe wiatraczki.
TĘCZA
30 marca w ramach zajęć ekologiczno- przyrodniczych dzieci z grupy Żabki odkrywały, jak powstaje tęcza. Spotkanie rozpoczęło się od rozwiązania kilku „kolorowych” zagadek, których celem było wprowadzenie do tematyki przyrodniczej. Następnie przedszkolaki wykonały kilka „tęczowych” eksperymentów z bibułą, lentilkami i mlekiem. Zajęcia wywołały uśmiech i ciekawość na twarzach dzieci.
TWÓRCZOŚĆ CZESŁAWA JANCZARSKIEGO
We wtorek 29.03.2022 roku przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Smolcu poznały twórczość polskiego poety piszącego dla dzieci Czesława Janczarskiego. Dzieci wysłuchały wiersza pt. „Roczek”. Utrwaliły charakterystyczne cechy wszystkich pór roku oraz wykonały pracę plastyczną pt. „Kalendarz pór roku”. Nie zabrakło również zabaw z chustą animacyjną w „Kolory pór roku”. W ramach programu „Dziecko uzdolnione w przedszkolu” zostały rozwijane uzdolnienia literacko-teatralne oraz plastyczne. Ten dzień był pełen miłych wrażeń!
Biedroneczki
22 marca w ramach zajęć kulinarnych Żabki przygotowały Biedronki z warzyw. Czynności związane z szykowaniem dań są bardzo lubiane przez przedszkolaki. Podczas działań dzieci mogły samodzielnie lub z pomocą nauczyciela wykonać różnorodne czynności kuchenne, tj. krojenie i smarowanie. Zajęcia te były okazją do rozwijania zdolności kulinarnych dzieci oraz miały zachęcić je do zdrowego i racjonalnego odżywania się.
Teatrzyk Kropa
Spotkanie z muzyką
W poniedziałek 21.03.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny skrzypce z rodziny instrumentów smyczkowych. Oglądały budowę instrumentu i słuchały piosenkę o tym instrumencie w wykonaniu pani Aliny Zwoźniak. Dzieci słuchały tak utworów jak: „Wiosna” Antoniego Vivaldiego, „Kesera”, melodię z filmu o Królewnie Śnieżce, polkę Trick Tasz, gamę glissando. Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Hej bociany, hej bałwany”.
Dookoła świata zaczarowanym balonem
We wtorek 15.02.22 r. dzieci z grup przedszkolnych i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Dookoła świata zaczarowanym balonem”. Tematem tego spektaklu było zapoznanie dzieci z nazwami wybranych kontynentów, krajów: Azją, Europą, Afryką, Ameryką Północną Chinami, Meksykiem, Szkocją, pustynią Sahara oraz ubiorem mieszkających tam ludzi. Profesor przemieszczał się balonem między kontynentami w poszukiwaniu czarodziejskich kamieni. Czarodziejskie kamienie potrzebne były księżniczce do wyczarowania deszczu. Profesor znalazł kamienie, zwiedzając kraje, poznał zwyczaje i życzliwych ludzi. Dzieci pomogły głównemu bohaterowi, uczestnicząc w inscenizacji piosenki pt. „Ekstra Maja Himalaja”. Jak w każdym przedstawieniu Teatrzyku Kropa, tak i w tym dzieci angażowały się czynnie w spektakl, ostrzegały bohaterów przed niebezpieczeństwem, razem z bohaterami śmiały się, smuciły się i były zdziwione.
Światowy Dzień Wody
Ten dzień miał na celu rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie oraz rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej; uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci brały udział w zabawach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów); muzycznych oraz badawczych. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń: Jaka jest woda? Czy coś w tej wodzie jest? Co pływa w wodzie, a co tonie? Wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki (woda kapiąca z kranu, gotująca się w czajniku, napuszczana do wanny, płynąca w strumyku, deszcz). Najwięcej frajdy sprawiły im ćwiczenia oddechowe: Burza w szklance wody, gdzie trzeba było wprawić wodę w ruch za pomocą słomek poprzez puszczanie bąbelków. Zadania przeplatane były muzyką i zabawami rytmicznymi. Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!
21 marca – Pierwszy Dzień Wiosny
Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. 21 marca Przedszkolaki starszej zgodnie z tradycją pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę.
Do dzieci przyszła Pani Wiosna przynosząc im dary-kwiatki. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku.
W naszym przedszkolu odbył się również konkurs plastyczny pt. ,,Pani Wiosna”. Dla każdego uczestnika została przewidziana nagroda.
DZIEŃ DZIEWCZYNEK
Dzień Kobiet!
Dzień Kobiet!
Niech każdy się dowie,
że dzisiaj święto naszych Dziewczynek…
W naszym przedszkolu, dnia 8 marca świętowaliśmy wyjątkowy dzień, jakim jest Dzień Dziewczynek. W tym dniu wszystkie nasze młode kobietki czuły się wyjątkowo.
Wprowadzeniem do wspólnego świętowania było odczytanie listu do dziewczynek i zaproszenie do wesołej zabawy. Wszystkie dziewczynki były kandydatkami na Miss, które podczas różnorodnych zabaw prezentowały swoje talenty jako najbardziej „roześmiane” czy „rozśpiewane”. Były też takie, które najlepiej liczą, skaczą i rozwiązują zagadki. Na zakończenie chłopcy składali dziewczynkom życzenia i wręczali drobne upominki oraz korony. Dla wszystkich dzieci przygotowany był również słodki poczęstunek.
Cały dzień dostarczył wszystkim dużo emocji, radości i zabawy. Był to także wspaniały czas, który w doskonały sposób kształtował u dzieci nawyk obdarowywania uśmiechem i upominkami swoich najbliższych.
Urodziny Butenki
Bohdan Butenko urodził się 8 lutego 1931r. Żył 88 lat. To znany polski rysownik, ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. Tworzył głównie dla dzieci. Niezapomniane postacie, które stworzył to m. in. „Gapiszon”, Kwapiszon”, czy „Gucio i Cezar”.
Dzisiaj właśnie poznawaliśmy przygody „Gapiszona”. Zastanawialiśmy się czy Gapiszon został nazwany tak, bo wszystko go interesowało i stale się „gapił”, czy po prostu był „gapą”? Osądźcie to sami przypominając sobie jego przygody.
My bawiliśmy się doskonale. Przypomnieliśmy sobie także postaci z innych książek, porządkowaliśmy je na półkach, przeliczaliśmy, robiliśmy zawody z książkami. Wiemy, że w każdej z nich jest zawsze coś wartościowego. Trzeba tylko do nich zaglądać.
DZIEŃ DINOZAURA
1 marca dzieci z grupy Żabki obchodziły dzień znanych prehistorycznych stworzeń- dinozaurów. Przedszkolaki oglądając prezentację multimedialną oraz książki, poznały historię dinozaurów, a także dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły, jak wyglądały i dlaczego wyginęły. Następnie dzieci w poszukiwaniu wrażeń sensorycznych odnajdowały figurki dinozaurów w misce z ryżem. Kolejnym punktem spotkania było robienie skamielin z masy solnej. Na koniec Żabki wykonały szkielety dinozaurów z rolek po papierze.
Bal karnawałowy
Karnawał to czas radosnych zabaw i balów. Zgodnie z tą tradycją 24 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy, na który dzieci od dawna z radością czekały. W tym dniu dzieci wcieliły się w różne postacie bajkowe m.in. królewny, księżniczki, wróżki, biedronki, batmanów, piratów, skrzatów, rycerzy, muszkieterów, czy policjantów, pojawiły się również postacie z ulubionych bajek. Przebierańcy w pięknie wystrojonych salach przedszkolnych świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Na zakończenie balu dzieci mogły skosztować pysznego poczęstunku zorganizowanego przez rodziców.
Warsztaty zoologiczne
Dnia 22 i 23 lutego w naszym przedszkolu odbyły się kolejne warsztaty zoologiczne. Podczas spotkania dzieci poznały niezwykle ciekawe owady, jakimi są patyczaki. Oprócz podstawowych wiadomości na temat tych zwierząt, ich wyglądu, hodowli, w jakim terrarium powinny przebywać, co jedzą patyczaki, dzieci poznały różne ciekawostki na ich temat. Większość dzieci zwróciła szczególną uwagę, że te owady w znakomity sposób opanowały sztukę kamuflażu. Ich wygląd przypomina patyki. Również podczas tych warsztatów, chętne dzieci miały możliwość dotknąć, wziąć na ręce patyczaka. Zaobserwować ich spokojny tryb życia. Przedszkolaki wykazywały duże zainteresowanie nowo poznanym zwierzęciem. Warsztaty zoologiczne po raz kolejny zaciekawiły i umożliwiły dzieciom poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie.
WALENTYNKI
Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję14 lutego w naszym przedszkolu odbył się prawdziwy dzień miłości i przyjaźni jakim są Walentynki. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się zrobionymi przez siebie serduszkami oraz przeliczały je. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Tańce z balonami wywołały uśmiechy na twarzach wszystkich dzieci. W ramach programu „Dziecko uzdolnione w przedszkolu” zostały rozwijane uzdolnienia matematyczne oraz plastyczne. Dzień Walentynek z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń!
Dzień Babci i Dziadka
Warsztaty zoologiczne
Dnia 13 i 18 stycznia w naszym przedszkolu odbyły się pierwsze warsztaty zoologiczne, podczas których dzieci zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami. Dzieci dowiedziały się, że spotkanie ze zwierzętami to nie tylko atrakcja, ale również nauka tolerancji, odpowiedzialności i szacunku. Zwierzęta potrafią nas wiele nauczyć. Podczas pierwszego spotkania dzieci miały możliwość zapoznać się z niezwykle interesującym zwierzęciem, jakim jest wąż. Poznały cechy charakterystyczne węży, środowisko w jakim żyją oraz wiele ciekawostek na ich temat. Każde dziecko miało możliwość dotknąć węża, wziąć na ręce i zaobserwować jak się zachowuje oraz uzyskać odpowiedzi na nurtuje pytania jak np.: czy węże są śliskie? dlaczego pokazują język? co lubią jeść i jak się zachować kiedy spotkamy węża na swojej drodze? Pierwsze spotkanie zrobiło na dzieciach ogromne wrażenie. Dzieci były bardzo zainteresowane i zadowolone z pierwszych zajęć zoologicznych.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA
18 stycznia na całym świecie obchodzony jest Dzień Kubusia Puchatka. W tym dniu urodził się Alan Aleksander Milne, autor książek „Kubuś Puchatek” ,które napisał dla swojego synka Krzysia. Przygody miłośnika miodku zamieszkującego Stumilowy Las zna prawie każde dziecko. Z tej okazji dzieci z przedszkola w Smolcu zapoznały się z historią święta, w ramach zajęć czytelniczych poznały przygody sympatycznego misia i jego przyjaciół. Rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów Stumilowego Lasu, a także brały udział w Puchatkowej gimnastyce. Nie zabrakło quizu wiedzy oraz ćwiczeń grafomotorycznych. Każde dziecko wykonało również pracę plastyczną pt. „Kubuś Puchatek”. W tym dniu przedszkolaki otrzymały dyplomy Przyjaciela Kubusia Puchatka. Ten dzień przyniósł wiele radości!
Flet poprzeczny
W poniedziałek 13.12.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny flet poprzeczny z rodziny instrumentów dętych drewnianych. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały budowę fletu: główka, korpus a w nim liczne klapy, stopka. Słuchały utworów granych na flecie: „Poranek” Edwarda Gryga, „Tango el choclo”, „Pada śnieg”, „Nokturn” F. Chopina. Pan Juliusz zagrał zagadki muzyczne, takie jak: muzyka z filmu pt. „Koziołek Matołek”, piosenka pt. „Zima Zła” i inne sposoby gry na tym instrumencie (legato, staccato, forte, piano). Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Idą świętra”.
1,2,3 Pociąg rusza już
We wtorek 30.11.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w spektaklu Teatrzyku Kropa pt. „1,2,3 Pociąg rusza już”. Spektakl opowiadał zabawne czasami dramatyczne przygody, Smoka Wawelskiego i ciuchci Berci. Dzieci poznawały i zarazem utrwalały nazwy miast i regionów Polski. Dzieci podróżowały ciuchciom z Krakowa do Zakopanego, poznały polskie góry Tatry, następnie wyruszyły nad morze Bałtyckie. Warszawa stolica Polski, zachwyciła wielkościom i zabytkami. Międzyczasie Lokomotywa odmówiła posłuszeństwa i potrzebna była pomoc. Lotnik z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie z dziećmi naprawił Bercie. Wspólnie śpiewali piosenkę, w jaki sposób naprawiają lokomotywę i słowa piosenki ilustrowali ruchem. Konduktor Smok Wawelski podziękował dzieciom za pomoc. Wszyscy ruszyli pociągiem do Wrocławia, gdzie w lesie Strachocińskim, mieszka kuzyn konduktora smok Strachota.
Spotkanie z muzyką
W poniedziałek 22.11.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci słuchały piosenek o zwierzętach w wykonaniu śpiewającej aktorki pani Gosi. Jednym z tematów była piosenka pt. „Święto Pluszowego Misia”, związana z datą i świętem 25 listopada. W piosence pt. „Daj złociaka na zwierzaka” dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można pomóc zwierzętom oddanych do schroniska dla zwierząt. Piosenka pt. „Pięć szalonych kotów” w sposób żartobliwy opowiedziała, dlaczego ludzie nie mogą mieć zwierząt. Na tym spotkaniu dzieci dowiedziały się o potrzebach zwierząt, wysłuchały różnorodnych melodii i uczestniczyły w super zabawie.
Wigilia
Święta Bożego Narodzenia to dla wielu najpiękniejsze, rodzinne i pełne radości chwile. Z początkiem grudnia można już było poczuć, usłyszeć i zauważyć świąteczne przygotowania do tego wyjątkowego, wigilijnego spotkania. W naszym przedszkolu również się one odbyły. Oprócz świątecznych porządków, dekoracji sal i holów, w grupach było słychać śpiew kolęd. W dniu 21.12.2021r. odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia, podczas której dzieci wspólnie z paniami świętowały ten piękny czas dekorując pierniki, czytając wigilijne opowieści, śpiewając i ucztując przy stolikach.
ANDRZEJKI
„Hokus pokus, czary mary niech się spełnią andrzejkowe czary!”
Dnia 30 listopada przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat uczestnicząc w Andrzejkach. Dzieci poznały krótką historię tego sympatycznego święta pamiętając, że wróżby to tylko miła zabawa. Losując kartoniki z różnymi zawodami, uczniowie dowiedzieli się jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Nie zabrakło wróżby z andrzejkowymi sercami, gdzie dzieci przekłuwały imiona przyszłych ukochanych. Układając swoje buty, uczestnicy sprawdzili kto z nich pierwszy wyjdzie za mąż/ożeni się, a do „studni z wodą” dzieci wrzucały monety mając nadzieję na spełnienie swoich życzeń. To był dzień pełen niespodzianek, śmiechu i dobrej zabawy.
MIKOŁAJKI
Wizyta św. Mikołaja to jedna z najbardziej oczekiwanych przez dzieci chwil w roku. 6 grudnia 2021 ten niecodzienny gość odwiedził dzieci z naszego przedszkola. Nasi milusińscy śpiewali, tańczyli i recytowali wiersze dla Mikołaja, a w nagrodę otrzymali piękne prezenty. Na koniec św. Mikołaj wyraził nadzieję, że przez kolejny rok dzieci będą równie grzeczne i będzie mógł nas ponownie odwiedzić przyszłym roku. Czekamy z niecierpliwością!
Wtorek Niesforek i reszta tygodnia
We wtorek 26.10.21 r. dzieci z grup przedszkolnych i grup 0 oglądały spektakl pt. „Wtorek Niesforek i reszta tygodnia”. Wszystkie dni tygodnia ustaliły, iż każdy dzień tygodnia będzie uczestniczył w Dniu Sportu, w wybranej dyscyplinie. Wszystkim podobały się ich dyscypliny sportowe, tylko Wtorek Niesforek był niezadowolony, a to za mała piłka, a to dziwny strój sportowy. Każda dyscyplina wymaga odpowiedniego ubioru, przyboru. Poniedziałek był koszykarzem, wtorek w golfa grał, środa w tenisa, czwartek uprawiał karate, piątek grał w bejzbol, sobota miała dyscyplinę - pchnięcie kulą, niedziela była czirliderką. Wszyscy pilnie trenowali, przygotowywali się do Dnia Sportu, tylko Wtorek Niesforek obraził się, zabrał piłkę do koszykówki poniedziałkowi, z tego powodu wynikły nieporozumienia. Niedziela postanowiła wyjaśnić to wszystko i po jakimś czasie wszystkie dni tygodnia miały swoje odpowiednie przybory. Wtorek przeprosił za zamieszanie wszystkie dni tygodnia. niedziela była smutna bo nie zdążyła się przygotować do występu na stadionie. Wtorek Niesforek wraz z dziećmi, pomógł niedzieli przygotować układ choreograficzny do kibicowania. „Poniedziałek w kosza gra. Wtorek kij do golfa ma. Środa tenisistką jest. Czwartek ćwiczy karate. Czas na tydzień sportu. Czas na tydzień sportu. Piątek gra w bejzbol. Sobota pcha kulę, zaś niedziela na sam koniec kibicuje na stadionie”. Dzień Sportu czas zacząć…
BEZPIECZEŃSTWO WAŻNA SPRAWA
17 listopada odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie z prawdziwym instruktorem prawa jazdy, który poprowadził zajęcia dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych ale przede wszystkim ważnych rzeczy a o ruchu drogowym wiemy już wszystko. Przy pomocy wielkich, papierowych pasów, czarnej folii i białych kartek stworzyliśmy swoją własną drogę na której, w bezpieczny sposób mogliśmy potrenować prawidłowe przechodzenie przez jezdnię.
Dzień Czarnego Kota
17 listopada nasze przedszkolaki zamieniły się w koty uroczyście obchodząc „Dzień Czarnego Kota”. W tym dniu dzieci dowiedziały się jak żyją koty, jakie mają przyzwyczajenia, co lubią jeść oraz jak należy opiekować się nimi. Dzieci miały także okazję obejrzeć znane z bajek Czarne Kotki tj.: kot Bonifacy, Felix, Sylwester czy Czarny Kot z bajki Miraculum , a później aktywnie uczestniczyły w „kocich zadaniach” oraz „kociej gimnastyce” wykonując kocie ruchy takie jak: koci grzbiet, kocie skradanie, itd. Na koniec wysłuchały kocich ciekawostek i rozwijając małą i dużą motorykę oraz zdolności logicznego myślenia , wykonały prace plastyczne oraz karty pracy. Najwięcej radości jednak sprawiło dzieciom malowanie twarzy oraz „zdjęcie z kotem”.
Dzień kredki
W piątek 20 listopada br. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. Rysowanie to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie dla każdego dziecka. Z tej okazji w każdej grupie odbywały się zabawy z kredkami w roli głównej. Przedszkolaki słuchały opowiadań, których bohaterami były kredki, poznały ich rodzaje oraz obejrzały krótki film o tym, jak są zrobione. Tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu, wielkości, rodzaju i porównywały ich liczebność. Bawiły się przy piosence „Kolorowe kredki”, kolorowały kolorowanki nawiązujące do jej treści, brały też udział w zabawach muzyczno-ruchowych, konkursach i zawodach.
Dzień postaci z bajek
Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji dzieci z naszej grupy wzięły udział w Balu Postaci z Bajek. Dzieci w tym wyjątkowym dniu przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle. To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe. Był to dzień pełen wrażeń.
Puzon
W poniedziałek 18.10.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny puzon z rodziny instrumentów dętych blaszanych. Oglądały budowę instrumentu, bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie ust do ustnika. Dzieci słuchały sposobu gry na puzonie, między innymi: glissando, głos słonia oraz opowieść słowno-muzyczną pt. „Co się działo w grocie króla gór”. Były grane na puzonie zagadki muzyczne z filmów: „Kraina lodu”, „Gwiezdnie wojny”, „Nie ma mocnych”, „Różowa pantera”. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Sałatka owocowa”.
Teatrzyk
Dziś dzieci brały udział w przedstawieniu, podczas którego świetnie się bawiły a sam teatrzyk wywołał na twarzach dzieci dużo uśmiechu i radości.
ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW
W dniu 15 października 2021r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Jest to międzynarodowa inicjatywa mająca na celu podniesienie świadomości społecznej co do znaczenia spożywania owoców i warzyw dla lepszego zdrowia. W tym dniu dzieci dowiedziały się, że owoce i warzywa są źródłem wielu witamin i można je spożywać na surowo, gotowane, mrożone, a także w postaci przetworów np.: soków. Bawiąc się, układając puzzle i rozwiązując zagadki utrwaliły sobie nazwy poszczególnych darów natury oraz nauczyły się klasyfikowania produktów na zdrowe i niezdrowe oraz na kategorie: owoce-warzywa. Wspomniane święto było też okazją do zintegrowania grupy oraz stworzenia miłej atmosfery, która towarzyszyła dzieciom przez cały dzień pobytu w przedszkolu.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT
Dnia 4 października 2021r. przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Zwierząt. Święto to jest celebrowane od 1993r. To dobra okazja, by przypomnieć, że nasi czworonożni przyjaciele nie są rzeczami, a istotami żywymi, które posiadają swoje prawa i zasługują na godne traktowanie.
W tym dniu dzieci poznały ciekawostki na temat zwierząt leśnych, słuchały wiersza, a także rozwiązywały zagadki. Przedszkolaki uczyły się kodowania - przyporządkowywały kasztany i szyszki według odpowiedniego schematu. Nie zabrakło również zabaw ruchowych „Zwierzęta w lesie”, „Kolorowo szumi las” oraz piosenek „Malowała Jesień” i „Misie szare obydwa”, które bardzo spodobały się dzieciom. Największą atrakcją dla dzieci okazały się karty 4D Smarty, które powołały zwierzęta do życia. Dzieci mogły zobaczyć, posłuchać odgłosy zwierząt oraz opowiadanych o nich ciekawostek. Zajęcia zakończyły się zabawą odprężającą przy muzyce „Niedźwiadek”.Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dziś obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu czytano w przedszkolu literaturę dziecięcą w postaci bajek, baśni i legend. Dzisiejszy dzień opierał się na promowaniu tej aktywności wśród dzieci. Zalet głośnego czytania jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Wpływa również na umacnianie więzi między dziećmi i rodzicami, po przez wspólne spędzania czasu. Dziś dzieci przeniosły się w świat fantazji i przygody, który stworzył się w ich wyobraźni słuchając czytanych utworów literackich repertuaru dziecięcego. Dzień minął w miłej i przyjaznej atmosferze, który uwieńczono krótkim przedstawieniem teatralnym.
Pirackie opowieści
We wtorek 28.09.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, oglądały przedstawienie pt. „Pirackie opowieści”. Dzieci przeżywały przygody Luizki – Sprytnej Szprotki i Kapitana Łaty. Żywiołowo reagowały na spektakl, nawet ostrzegały głównych bohaterów przed niebezpieczeństwem, gniewem władcy mórz, Neptunem. Luizkia– Sprytna Szprotka wspólnie z Kapitanem Łatą, wypłynęli na morze, by znaleźć wyspę, na której znajduje się skarb. Pragnieniem Luizki, było zostać królową piratów, aby ją zostać musiała posiadać skarb. Skarb należał do Neptuna, któremu do tej pory nikt tego skarbu nie zabrał. Neptun zaangażował do obrony skarbu: syrenkę i siły przyrody – sztorm. Kapitan Łata wraz z załogą zostali uwięzieni przez Neptuna. Luizka, która na wyspie znalazła skarb, dowiedziała się o uwięzieniu kapitana Łaty wraz z załogą. Miała wielki dylemat oddać skarb Neptunowi za uwolnienie kapitana Łaty i załogi czy zostawić ten skarb i zostać królową piratów. Luizkia– Sprytna Szprotka oddała skarb Neptunowi, okazało się nasza bohaterka bardziej ceni przyjaźń niż bogactwo. Kapitan Łata za dbanie o załogę mianował Luizkę Sprytną Szprotkę kapitanem statku.
Pianino
W poniedziałek 20.09.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w pierwszym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny pianino i utwory Fryderyka Chopina grane na tym instrumencie. W dniach od 2 do 23 października 2021 r. odbędzie się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, z tego powodu autorka Spotkań z muzyką chciała przybliżyć dzieciom postać kompozytora, pianisty Fryderyka Chopina. Dzieci słuchały piosenki pt. „Żelazowa Wola”, śpiewaną przez prowadzącą Alinę Zwoźniak oraz mazurka Fryderyka Chopina. granego na pianinie przez pana Michała. Tego mazurka, autor skomponował w wieku sześciu lat. Pan Michał pokazał różne sposoby gry na pianinie, między innymi: cicho, szybko, jednym palcem, czterema palcami, akordami, zagrał zagadkę muzyczną (Piraci z Karaibów). Pan Michał grał Preludium deszczowe Fryderyka Chopina, równocześnie prowadząca czytała wiersz „Parasole”, dzieci wystukiwały rytm palcami o podłogę.
Sprzątanie Świata
W czwartek 16.09.21 r. dzieci z grup: Rybki, Żabki, Iskierki, Biedronki, Zajączki, uczestniczyły w Ogólnopolskim Sprzątaniu Świata. Hasło tegorocznej akcji – Myślę więc nie śmiecę. Dzieci dowiedziały się, dlaczego należy jak najmniej wytwarzać śmieci, a jeśli je mamy to wtedy należy je segregować, do żółtego worka dajemy plastik i metal, do niebieskiego papier, do zielonego szkło, a do czarnego worka odpady zmieszane. Dzieci zostały poinformowane przez panie: Ewelinę Wieczorek i Izabelę Kowalik, w jakim celu i gdzie idą na spacer. Na miejscu zobaczyły dużo śmieci, każde dziecko ubrało rękawiczki i z zachowaniem bezpieczeństwa, zbierało śmieci. Zebrano 28,50 kilograma zmieszanych śmieci.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
15 września wszystkie dzieci z Przedszkola Publicznego w Smolcu obchodziły nietypowe święto. Okazało się, że nawet KROPKA ma swój dzień! Jest to święto odwagi i zabawy. Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest od 2008 roku w 108 krajach. Najważniejszym jego przesłaniem jest to, iż niezależnie od wieku każdy z nas ma jakiś talent.
Na zajęciach dzieci poznały genezę tego święta. Wysłuchały, jak zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki. Brały aktywny udział w grach i zabawach. Segregowały i przeliczały kropki, a także kolorowały i malowały. Najbardziej podobało się dzieciom, gdy wychowawczynie na ich ubrania naklejały barwne kropki!
W TYM DNIU BYŁO KOLOROWO I RADOŚNIE!
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji w Przedszkolu zorganizowane zostały różne atrakcje dla Naszych Przedszkolaków. Dzieci mogły brać udział w zabawach tanecznych oraz zespołowych, konkurencjach sportowych oraz grach na świeżym powietrzu. Podczas wspólnego świętowania nie zabrakło uśmiechu oraz radości.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz wszyscy pracownicy życzą Naszym drogim Przedszkolakom, by ich święto było czasem w pełny radości i uśmiechu a czas spędzony w przedszkolu stanie się wielką niezapomnianą przygodą.
ROCZNICA URODZIN JULIANA TUWIMA
Dnia 10 września 2021r. przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat bajek Juliana Tuwima. Dzieci poznały ciekawostki o autorze wierszyków, a także zaznajomiły się z pojęciem „poeta”. W tym dniu grupy przedszkolne słuchały wierszy: „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Murzynek Bambo” oraz „Zosia Samosia”. Zrozumiały, że „kłamstwo ma krótkie nogi”, a także nauczyły się, komu można podać swój adres zamieszkania. Dzieci obejrzały również krótką animację o „Murzynku Bambo”. Zajęcia zakończyły się pracą przy stoliku podczas kolorowania obrazków z wierszy. Dzień minął w przyjaznej i miłej atmosferze.
Góra Grosza
Nasze przedszkole w dniach: od 26 października 2020 do 31 maja 2021 r., uczestniczyło w Ogólnopolskiej Akcji charytatywnej „Góra Grosza” zorganizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Rodzice przedszkolaków Przedszkola Publicznego w Smolcu, chętnie włączyli się do akcji i wrzucali pieniądze do skarbonek. Zebraliśmy 242,12 zł, najwięcej było monet 1 groszowych 2812 sztuk, monet 2 groszowych 2146 sztuk, monet 5 groszowych 1154 sztuk, monet 10 groszowych 191 sztuk, monet 20 groszowych 66 sztuk, monet 50 groszowych 23 sztuki, monet 1 złotowych 22 sztuki, monet 2 złotowych 4 sztuki, banknotów 10 złotowych 2 sztuki, banknotów 20 złotowych 1 sztukę. Dziękujemy wszystkim za dar w postaci monet w imieniu Towarzystwa Nasz Dom i dzieci do których ta pomoc będzie kierowana. Pieniądze zostały spakowane do woreczków i do kartonu oraz wysłane przekazem na poczcie do Towarzystwa Nasz Dom.
Mamo, tato, wolę wodę
W ramach ogólnopolskiego programu „Mamo, tato, wolę wodę” w naszym przedszkolu odbywają się różne zajęcia. Mają one na celu podkreślenie roli wodyw codziennej diecie. W zakresie programu stworzone zostały materiały edukacyjne, ciekawe scenariusze i pomoce, dzięki którym przedszkolaki w trakcie wspólnej zabawy zachęcane są do regularnego picia wody. Wszystkie dzieci bardzo lubią głównego bohatera programu – Zdrojka i jego przyjaciół, chętnie kolorują te postacie. W trakcie wykonywania ciekawych obserwacji i doświadczeń kształtowane są również postawy proekologiczne i prawidłowe nawyki żywieniowe. Najważniejsze jest jednak to, że dzieci w naszym przedszkolu bardzo chętnie piją wodę!
DZIEŃ PRZYJACIELA
9 czerwca obchodziliśmy wyjątkowe święto - Dzień Przyjaciela. Na początku spotkania dzieci wspólnie z paniami utworzyły „łańcuch przyjaźni” i przekazały sobie z rąk do rąk duże serce- symbol przyjaźni i dobroci. Następnie przedszkolaki wypowiadały się na temat swoich przyjaciół i przyjaźni oraz próbowały wyjaśnić, kogo można nazwać przyjacielem i jakie powinien on mieć cechy. Dzieci stworzyły „Dekalog przyjaźni” oraz wykonały portrety swoich ulubionych kolegów i koleżanek.
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
W dniach od 26 maja do 1 czerwca trwał Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Wydarzenie to organizowane jest co roku przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, a w tym roku obchodziło swoje 20-lecie. Celem akcji jest edukacja i wspieranie rozwoju najmłodszych poprzez poszerzanie w nich pasji do lektury. Codzienny kontakt z literaturą potrzebny jest dla właściwego rozwoju emocjonalnego, poznawczego oraz jest ogromnym wsparciem w procesie wychowania.
Dzień Dziecka
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”
Dnia 1 czerwca w naszym przedszkolu świętowaliśmy z radością niezwykle ważny dzień jakim jest Dzień Dziecka. Tego dnia, oprócz codziennych zajęć dydaktycznych zorganizowane były liczne gry i zabawy. Na początku chętnym dzieciom Panie malowały buzie, które przedstawiały zwierzęta, kwiatki lub wybrane postaci z bajek, towarzyszyła temu wesoła muzyka i wspólne tańce. Kolejnym punktem dnia były zabawy na dworze: malowanie farbami, zabawy z kolorowymi bańkami, malowanie kredą, oraz zabawy ruchowe z przeszkodami i wesołe zabawy z chustą animacyjną. Dodatkową atrakcją był słodki poczęstunek. Na zakończenie dnia dzieci otrzymały piękny upominek i balony.
Wszystkie dzieci z radością wracały do domu i długo wspominały wyjątkowy Dzień Dziecka w przedszkolu.
Dzień Mamy i Taty
Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać i pielęgnować wieź miedzy dzieckiem, a rodzicem.
Z tej okazji 26 maja dzieci przygotowały dla swoich rodziców wspaniały występ. Słowem i piosenką wyraziły MIŁOŚĆ do swoich kochanych Mam oraz Tatusiów. Ze względów panującej pandemii, rodzice nie mogli być obecni podczas występu w przedszkolu, ale otrzymali nagranie części artystycznej, gdzie dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne. Na koniec dnia każde dziecko wręczyło rodzicom własnoręcznie wykonany upominek – laurka z bukietem kwiatów oraz lawendowe mydełka.
Cały dzień upłyną w niezwykle rodzinnej atmosferze.
DZIEŃ KOSMOSU
Dwudziestego pierwszego maja każdego roku przypada wyjątkowy dzień dla wszystkich miłośników Wszechświata oraz badań nad nim. Świętujemy wtedy Międzynarodowy Dzień Kosmosu, który ma na celu celebrację dotychczasowych odkryć oraz jak najszersze, ciągłe rozpowszechnianie osiągniętej wiedzy wśród innych ludzi. Obchody mają zachęcić ludzi do poznawania i zdobywania wiedzy o kosmosie.
W tym roku również nasze przedszkolaki celebrowały ten dzień. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o naszym układzie słonecznym, zakładały skafander i wyruszały w kosmiczną podróż. Były ciekawostki i wspólna zabawa, prace plastyczne i bezpieczny powrót do domu.
Dzień bez Śmiecenia
W dniu 11.05.2021 roku wszystkie dzieci z poszczególnych grup brały udział w uroczystości z okazji Dnia bez Śmiecenia. Ten dzień przypomina nam o obowiązku chronienia naszej planety, zaczynając od naszego środowiska i otaczającej nas przyrody. Co roku nasze przedszkolaki zastanawiają się nad tym, w jaki sposób pomóc naszej Ziemi, aby ten wspólny dom był zdrowy, piękny i czysty. Z okazji tego ważnego dnia dzieci brały udział w zajęciach, na których uświadomiły sobie jak istotne jest segregowanie śmieci oraz zapoznały się z pojęciem recyklingu. Obejrzały film o tematyce ekologicznej, zgadywały co to za przedmiot, dowiedziały się jak należy segregować odpady i do jakich pojemników należy je wrzucać, wykonały karty pracy oraz pracę plastyczną pt. „Kosz na śmieci”. Dzieci w tym dniu wykazały się dużą wiedzą na temat dbania o środowisko naturalne.
Dzień Ziemi - 22 kwietnia
Dzień Ziemi jak co roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu bardzo uroczyście. Przyświecał nam cel: kształtowania aktywnej postawy wobec środowiska, wrażliwości, szacunku, odpowiedzialności za jego stan, dostrzegania potrzeb recyklingu i segregacji odpadów, uświadamiania roli jaką dzieci mogą odegrać w swoim środowisku.
Dzieci wspólnie dekorowały planetę Ziemię, brały udział w zajęciach plastycznych oraz tanecznych. Podczas zajęć i zabaw dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko oraz segregować odpady. Na koniec każde dziecko otrzymało opaskę.
Rocznica Urodzin Joanny Kulmowej
W dniu 25.03 dzieci bliżej poznały postać Joanny Kulmowej. Przybliżone zostały im wiersze, wierszyki oraz bajki poetki, których chętnie słuchały i wypowiadały się na ich temat.
POWITANIE WIOSNY
Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. W dniu 19 marca 2021 r., tradycyjnie jak co roku w naszej placówce obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, czyli pożegnanie zimy. W tym dniu każde dziecko przyszło do przedszkola ubrane w barwne stroje. Przedszkolaki radośnie zaśpiewały piosenkę na powitanie nowej pory roku oraz oglądnęły prezentację związaną z tematyką wiosenną. Nie zabrakło również zagadek oraz zadań do wykonania. Na koniec każde dziecko wykonało pracę plastyczną pt. „Pani Wiosna”. Mamy nadzieję, że wiosna zagości u nas już na dobre!
Światowy Dzień Wody
Ten dzień miał na celu rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie oraz rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej; uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci brały udział w zabawach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów); muzycznych oraz badawczych. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń: Jaka jest woda? Czy coś w tej wodzie jest? Co pływa w wodzie, a co tonie? Zadania przeplatane były muzyką i zabawami rytmicznymi. Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!
Dzień Kobiet
W Dniu Kobiet, jak zawsze, w naszym przedszkolu było miło i wesoło. Tego dnia dziewczynki mogły się poczuć jak prawdziwe księżniczki. Chłopcy wraz z rodzicami przygotowali upominki, zabawy i poczęstunek dla żeńskiej części przedszkola ( i siebie też :) ). Wśród zabaw nie zabrakło szukania pasującego bucika jak u Kopciuszka, czy testu sprawnościowego dla Rycerzy. Nie obyło się również bez prac plastycznych, tańców, słuchania bajek i radości.
Dzień Morza
Dzisiaj obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Morza. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi życiowymi doświadczeniami związanymi z morzem. Opowiadały jakie zwierzęta można spotkać w morzu. Oglądały muszelki wsłuchiwała się w nagranie zawierające szum morza. Na koniec zajęć wykonały pracę plastyczną.
Dzień Dinozaura
26 lutego obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają nas fascynować. Dzieci oglądając prezentację multimedialną poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły, jak wyglądały i dlaczego wymarły. Tego dnia przedszkolaki wykonywały zadania typu: rozwiązywały zagadki, liczyły jaja dinozaura, układały puzzle, łączyły dinozaury z ich cieniami oraz obrysowywały po śladzie i ozdabiały kolorowanki. Wspaniałą przygodę zakończył eksperyment „Wybuch wulkanu”.
ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA
W środę 17 lutego 2021 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Światowy Dzień Kota”. Dla przedszkolaków był to dzień pełen wrażeń i ciekawych, nowych doświadczeń. W tym dniu dzieci ze wszystkich grup uczestniczyły w różnorodnych „kocich zabawach”: malowały twarze, słuchały wiersza Juliana Tuwima „Kotek”, rozwiązywały quiz „Z jakiej bajki uciekłem?”, wykonywały prace plastyczne przedstawiające czworonogi, naśladowały kociaki podczas zabaw ruchowych, odgadywały „Zagadki o kotach”, oglądały ilustracje przedstawiające te milusińskie zwierzątka oraz dzieliły się swoją wiedzą na temat ich pielęgnacji i właściwej opieki. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.
Kubusiowi Przyjaciele Natury
,,Kubusiowi Przyjaciele Natury ‘’ – to ogólnopolski program edukacyjny o tematyce ekologicznej. W roku szkolnym 2020/2021 Nasze przedszkole po raz kolejny przystąpiło do jego realizacji. Bohater programu Kubuś zaprosił dzieci do wspaniałej zabawy i nauki. Celem programu jest dostarczanie wiedzy o otaczającym świecie, poznanie przyrody – jej flory i fauny, poznanie czynników wpływających na zdrowie – w tym zasad prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej. Dzieci uczą się jak dbać o rośliny i zwierzęta, czystość powietrza, jak segregować śmieci, oszczędzać energię i wodę, dlaczego warto jeść warzywa i owoce, jak żyć z zgodzie z naturą. Program proponował pięć bloków tematycznych.
1. Dbam o rośliny i zwierzęta. Dzieci miały możliwość poznania różnych gatunków roślin i zwierząt występujących w różnych ekosystemach- las, łąka, pole a także w akwenach wodnych. Dowiedziały się co jest potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Poznały pojęcia: rośliny i zwierzęta chronione a także rolę pszczół w przyrodzie i życiu człowieka .Poznały zasady postępowania warunkujące ochronę przyrody, wpływu działalności człowieka na jej stan.
2.Dbam o aktywność fizyczną. Dzieci dowiedziały się, jak ważny jest ruch i aktywność fizyczna w życiu człowieka .Różne formy aktywności ruchowej, zabawy i spacery na świeżym powietrzu, uprawianie sportów w lecie i zimie pozwalają zachować zdrowie, dobre samopoczucie i prawidłowy rozwój młodego człowieka. W pracy z dziećmi na co dzień staramy się zapewnić dzieciom mnóstwo ruchu i aktywności fizycznej jako naturalnej potrzeby rozwojowej dzieci – zabawy ruchowe, ćwiczenia gimnastyczne w sali i na powietrzu, z przyborami, w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem urządzeń ogrodowych i naturalnych krzywizn terenu, spacery , wycieczki.
3.Dbam o siebie i jem warzywa i owoce. W tym bloku tematycznym omówiono zasady zdrowego odżywiania. Dzieci poznały różne produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Wiedzą, co to znaczy prawidłowo się odżywiać, jakie właściwości odżywcze mają owoce i warzywa, co należy spożywać codziennie a czego unikać lub ograniczać. Przygotowywano wspólnie zdrowe potrawy – owocowe szaszłyki i surówki z warzyw.
4. Dbam o powietrze. W ramach realizacji tego tematu starano się uświadomić dzieciom, jakie niebezpieczeństwa grożą środowisku naturalnemu ze strony człowieka – m. in. zatruwanie powietrza. Dzieci poznały różne źródła dymów, również jak zatrute powietrze wpływa na życie i zdrowie ludzi, zwierząt , roślin. Uczono dzieci jak należy chronić powietrze którym oddychamy.
5. Dbam o segregację odpadów. Dzieci poznały ekologiczny sposób wyrzucania śmieci. Poprzez praktyczne działanie uczyły się sposobów segregacji odpadów – znają rodzaje odpadów i kolory pojemników. Poznały znaczenie pojęć: śmieci, odpady, segregacja, makulatura, recykling. Uświadomiono dzieciom potrzebę ograniczenia śmieci. Ponadto omawiano temat związany z oszczędzaniem wody i energii. Dzieci wiedzą, iż woda jest źródłem życia dla człowieka, roślin, zwierząt. Pokazano jak na co dzień wykorzystujemy wodę w gospodarstwie domowym i co się dzieje gdy jej zabraknie. Podjęto również temat energii – jej źródeł i wykorzystania. Zwrócono uwagę na konieczność oszczędzania wody i energii.
Poprzez realizację w/w programu kształtujemy u dzieci proekologiczne nawyki w codziennym życiu, wyrabiamy właściwy stosunek do ochrony środowiska, umiejętności podejmowania konkretnych działań, opanowania elementów wiedzy przyrodniczo – ekologicznej.
Walentynki 2021
Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję"
12 lutego 2021 roku był dla dzieci z naszego przedszkola prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki bawiły się zrobionymi przez siebie serduszkami. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało walentynkę. Dzień Walentynowy w naszym przedszkolu z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń.
„Tłusty” Czwartek
11 lutego Żabki obchodziły w przedszkolu słodkie święto – Tłusty Czwartek. Dzieci w tym dniu poznały tradycję i obrzędy związane z tym świętem. Oglądały ilustracje słodkości - pączki, faworki, babeczki, które tego dnia można upiec, udekorować i ze smakiem zjeść. Dzieci uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych oraz plastycznych. Wykonały samodzielnie i udekorowały pączki. Był to dla nich wyjątkowy dzień.
Mamo, tato, wolę wodę
Od kilku lat nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskim programie „Mamo, tato, wolę wodę!” To jeden z najbardziej znanych programów edukacyjnych w Polsce zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój w trosce o zdrowy rozwój dzieci. Nadrzędnym celem programu jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska. W ramach programu stworzone zostały dla przedszkoli materiały edukacyjno-poznawcze, w tym scenariusze zajęć. Dzieci uczestnicząc w cyklu takich zajęć, wykonywały ciekawe doświadczenia, prowadziły obserwacje i bawiąc się, uczyły. Zajęcia miały na celu budowanie proekologicznych postaw wśród dzieci i zachęcały je do wybierania wody jako podstawowego napoju.
SZASZŁYKI OWOCOWE
3 lutego Żabki uczestniczyły w zajęciach kulinarnych, podczas których samodzielnie przygotowały pyszne i zdrowe przekąski- szaszłyki owocowe. Dzieci najpierw umyły rączki, później owoce, a następnie zabrały się do ich obierania i krojenia. Potem nakładały samodzielnie pokrojone owoce na patyczki, wśród nich znaleźć można było: jabłka, winogrona, banany i mandarynki. Po skończonej pracy przedszkolaki zjadły ze smakiem owocowe przysmaki.
BAL KARNAWAŁOWY
Karnawał to miła tradycja, przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to niezwykły, długo wyczekiwany dzień. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w piątek, lutego r., kiedy w naszym przedszkolu odbył się bal! Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, motylki, rycerzy, piratów, pajacyków, policjantów, Spider-Mana, Batmana, … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno! Przedszkolaki świetnie się bawiły przy rytmicznej i skocznej muzyce. Na sali, podczas pląsów, było bardzo wesoło oraz kolorowo. Uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom.
WIGILIA
Dnia 23 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się Wigilia. W tym roku, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, miała ona nieco inny charakter. Nie było wspólnego spotkania w przedszkolnej jadalni, każda z grup świętowała osobno. Mimo to było miło, przytulnie i nastrojowo. Wychowawczynie z pomocą Rodziców zadbały o świąteczny wystrój sal i stołów. Przy dźwiękach kolęd, po złożeniu życzeń, dzieci zjadły świąteczny obiad i cieszyły się swoją obecnością. Wszyscy mamy nadzieję, że następną Wigilię będziemy mogli spędzić w większym gronie, tak jak miało to miejsce w poprzednich latach…
MIKOŁAJ
„Witaj, witaj Mikołaju,
u nas będziesz mieć jak w raju.
Stos prezentów zostaw nam,
A ja Ci buziaka dam!”
Najbardziej wyczekiwanym dniem w życiu każdego przedszkolaka, jest dzień przybycia Świętego Mikołaja, obchodzonego na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry. I tak 4 grudnia 2020 r. do przedszkolaków zawitał Święty Mikołaj. Kiedy do sali wszedł Święty Mikołaj na twarzach dzieci pojawiły się szerokie uśmiechy. Nim przedszkolaki otrzymały podarunki od Świętego Mikołaja przystąpiły do egzaminu sprawdzającego znajomość piosenek i wierszyków. Przedszkolaki zdały egzamin celująco i otrzymały upominki od Świętego Mikołaja, które dostarczyły wiele radości oraz rozbudziły ciekawość dotyczącą poznania ich zawartości.
Wszystkie przedszkolaki zostały zaproszone do poczęstunku i wspólnego biesiadowania mikołajkowego. Spotkanie z niezwykłym gościem sprawiło dużo przyjemności, uśmiechu i zabawy. Mikołaj na zakończenie spotkania życzył wszystkim Wesołych Świąt, a także obiecał dzieciom, że odwiedzi je w przyszłym roku.
Andrzejki
30.11.2020 r. w naszym Przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików oraz przekłuwania serduszek z imionami. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Przebrane przedszkolaki i wesoła zabawa w gronie kolegów sprawiła, iż w przedszkolu zagościł radosny i wyjątkowy czarodziejski nastrój.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Dnia 26 listopada w grupie Żabki, odbył się Dzień Pluszowego Misia. Na początku, dzieci wykonały poranną gimnastykę z misiem. Następnie ułożyły w grupach, puzzle przedstawiające różne misie. Przedszkolaki rozwiązały również zagadki o swoich ulubieńcach. Na koniec zatańczyły przy piosence „Jadą, jadą misie” oraz wykonały pracę plastyczną pt. „Nasz przyjaciel Miś”.
Dzień Kundelka
Dziś dzieci obchodziły „Dzień Kundelka”. Święto powstało aby podziękować kundelkom za ich oddanie i wierność ale również aby zwrócić uwagę na tę najliczniejszą a często najgorzej traktowaną grupę psów towarzyszących człowiekowi. Data święta nie jest przypadkowa i zbiega się z Dniem Ustawy o Ochronie Zwierząt, który obchodzony jest corocznie dzień po dacie wejścia w życie Ustawy czyli 25 października (obowiązuje ona od 24 października 1997 r.). Każde dziecko samodzielnie zrobiło opaskę z głową psa i założyło ją na głowę. Były zabawy w parach, dzieci – pieski: szczekały, warczały, piszczały, chodziły na czworakach (nad przeszkodą, pod przeszkodą), aportowały. Na zakończenie było kolorowanie kundelka według kodu i szukanie drogi dla kundelka w labiryncie.
Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia
„Książkowe misie, przyjazne dzieciom,
Dziś mają święto – o tym wszyscy wiedzą.
Na kartkach książek je poznajemy,
I za ich przyjaźń im dziękujemy”.14. 10. 2020 r. w naszym przedszkolu obchodzone były Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. Tego dnia dzieci z wszystkich grup przybyły do przedszkola, aby celebrować misiowe święto. Nasze spotkanie rozpoczęło się od przywitania się z dziećmi. Następnie rozpoczęło się huczne świętowanie urodzin naszego przyjaciela Misia, poznaliśmy różne Misie, które możemy spotkać w książeczka, spacerowaliśmy po śladach, układaliśmy misiowe puzzle, a także zrobiliśmy konkurs kto pierwszy nakarmi głodnego Misia! Każdy przedszkolak mógł spróbować przysmaku Kubusia Puchatka, którym jest miodzik. Przedszkolaki zachwycone urodzinową zabawą, konkursami i tworzeniem prac plastycznych na koniec wspólnie odśpiewały sto lat. Był to wyjątkowy i misiowy dzień.
Dzień Znaczka Pocztowego
Wśród licznych świąt, jakie przypadają w okresie jesiennym, wyróżnić można Dzień Poczty Polskiej który obchodzimy 9 października. Z tej okazji nasze przedszkole postanowiło przybliżyć dzieciom pracę pocztowców oraz listonoszy. W każdej grupie zorganizowane zostały zajęcia w czasie których przedszkolaki zapoznawały się z licznymi ciekawostkami dotyczącymi pracy poczty. Nauczyły się też pojęć m.in. poczta, nadawca, odbiorca, skrzynka pocztowa, znaczek, list. Poznały pochodzenie i symbol poczty - trąbkę. Dzieci wykonały także znaczki pocztowe według własnego pomysłu, który zabrały do domu.
DZIEŃ CHŁOPAKA
W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!30 września 2020 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji, w tym szczególnym dniu, panie przygotowały specjalne medale dla „Super Chłopaka”. We wszystkich grupach dziewczynki wręczały chłopcom drobne upominki, złożyły życzenia a także odśpiewały „Sto lat!”. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Był to dzień pełen radości i dobrej zabawy, a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ma na celu przede wszystkim rozbudzanie zainteresowań czytelniczych u dzieci. W tym dniu przedszkolaki rozmawiały na temat ulubionych książek, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów literackich, słuchały wierszy czytanych przez wychowawczynię oraz poznały piosenkę „Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo”. Dzieci dużo czasu spędziły w kąciku czytelniczym, a także rozmawiały na temat pracy bibliotekarza i funkcjonowania biblioteki. A co najważniejsze – wszystkie dzieci opowiadały o tym, że w ich domach Rodzice oraz Dziadkowie czytają im ich ulubione książki, wymieniały różne tytuły i to jest przecież najważniejsze w tej ogólnopolskiej akcji…
Dzień Przedszkolaka
"Wszyscy swoje święto mają
Tańczą, skaczą i śpiewają
Przedszkolaki przykład dają
i też swoje święto mają”.
21.09.2020r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”. Po przywitaniu się, dzieci przy dźwiękach muzyki rozpoczęły wspólną zabawę. Było wesoło i kolorowo. Dzieci śpiewały piosenkę "Jestem sobie przedszkolaczek" oraz brały udział w przeróżnych zabawach np. "Przedszkolne echo", "Duże przedszkole-małe przedszkole" oraz "Skrzynka z wesołymi zabawami". Nie zabrakło również zabaw z balonami i z chustą animacyjną. Na koniec dzieci złożyły przysięgę przedszkolaka, a panie wychowawczynie wręczyły madale oraz kolorowanki.
Ogólnopolskie Sprzątanie Świata
W dniu 18.09.2020 r. wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w 27. Akcji Sprzątania Świata. Jest to świetna okazja, aby uświadomić dzieciom jak wiele dobrego człowiek może zrobić dla środowiska poprzez właściwe zachowanie. Wielkie sprzątanie poprzedzone zostało rozmowami z dziećmi dotyczącymi ochrony naszego środowiska oraz konieczności sprzątania świata. Dzieci dowiedziały się do jakiego koloru pojemników należy wrzucać plastik, szkło oraz papier. Panie przypomniały dzieciom o segregacji śmieci i możliwości rezygnowania z plastiku poprzez np. kupowanie soku w szklanej butelce albo pakowanie zakupów do torby z materiału. Celem tej kampanii jest przede wszystkim wzrost świadomości i zainspirowanie społeczeństwa do działań zmierzających do poprawy środowiska naturalnego.
Pamiętajmy, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i powinniśmy dbać o nią wszyscy!