• 4-5-latki Żabki

    Nauczyciele: mgr Patrycja Lang, mgr Beata Lewandowska-Ilnicka

     

     

     

    Dzień Czarnego Kota

    17 listopada nasze przedszkolaki zamieniły się w koty uroczyście obchodząc „Dzień Czarnego Kota”. W tym dniu dzieci dowiedziały się jak żyją koty, jakie mają przyzwyczajenia, co lubią jeść oraz jak należy opiekować się nimi. Dzieci miały także okazję obejrzeć znane z bajek Czarne Kotki tj.: kot Bonifacy, Felix, Sylwester czy Czarny Kot z bajki Miraculum , a później aktywnie uczestniczyły w „kocich zadaniach” oraz „kociej gimnastyce” wykonując kocie ruchy takie jak: koci grzbiet, kocie skradanie, itd. Na koniec wysłuchały kocich ciekawostek i rozwijając małą i dużą motorykę oraz zdolności logicznego myślenia , wykonały prace plastyczne oraz karty pracy. Najwięcej radości jednak sprawiło dzieciom malowanie twarzy oraz „zdjęcie z kotem”.

     

     

    Dzień kredki

     

     

    Dzień postaci z bajek

    Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji dzieci z naszej grupy wzięły udział w Balu Postaci z Bajek. Dzieci w tym wyjątkowym dniu przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle. To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe. Był to dzień pełen wrażeń.

     

     

    Puzon

    W poniedziałek 18.10.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny puzon z rodziny instrumentów dętych blaszanych. Oglądały budowę instrumentu, bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie ust do ustnika. Dzieci słuchały sposobu gry na puzonie, między innymi: glissando, głos słonia oraz opowieść słowno-muzyczną pt. „Co się działo w grocie króla gór”. Były grane na puzonie zagadki muzyczne z filmów: „Kraina lodu”, „Gwiezdnie wojny”, „Nie ma mocnych”, „Różowa pantera”. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Sałatka owocowa”.

     

     

     

     

    Teatrzyk

    Dziś dzieci brały udział w przedstawieniu, podczas którego świetnie się bawiły a sam teatrzyk wywołał na twarzach dzieci dużo uśmiechu i radości.

     

     

     

     

     

    ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW

    W dniu 15 października 2021r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Jest to międzynarodowa inicjatywa mająca na celu podniesienie świadomości społecznej co do znaczenia spożywania owoców i warzyw dla lepszego zdrowia. W tym dniu dzieci dowiedziały się, że owoce i warzywa są źródłem wielu witamin i można je spożywać na surowo, gotowane, mrożone, a także w postaci przetworów np.: soków. Bawiąc się, układając puzzle i rozwiązując zagadki utrwaliły sobie nazwy poszczególnych darów natury oraz nauczyły się klasyfikowania produktów na zdrowe i niezdrowe oraz na kategorie: owoce-warzywa. Wspomniane święto było też okazją do zintegrowania grupy oraz stworzenia miłej atmosfery, która towarzyszyła dzieciom przez cały dzień pobytu w przedszkolu.

     

     

     

     

    ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

    Dnia 4 października 2021r. przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Zwierząt. Święto to jest celebrowane od 1993r. To dobra okazja, by przypomnieć, że nasi czworonożni przyjaciele nie są rzeczami, a istotami żywymi, które posiadają swoje prawa i zasługują na godne traktowanie.
    W tym dniu dzieci poznały ciekawostki na temat zwierząt leśnych, słuchały wiersza, a także rozwiązywały zagadki. Przedszkolaki uczyły się kodowania - przyporządkowywały kasztany i szyszki według odpowiedniego schematu. Nie zabrakło również zabaw ruchowych „Zwierzęta w lesie”, „Kolorowo szumi las” oraz piosenek „Malowała Jesień” i „Misie szare obydwa”, które bardzo spodobały się dzieciom. Największą atrakcją dla dzieci okazały się karty 4D Smarty, które powołały zwierzęta do życia. Dzieci mogły zobaczyć, posłuchać odgłosy zwierząt oraz opowiadanych o nich ciekawostek. Zajęcia zakończyły się zabawą odprężającą przy muzyce „Niedźwiadek”.

     

     

     

     

    Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

    Dziś obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu czytano w przedszkolu literaturę dziecięcą w postaci bajek, baśni i legend. Dzisiejszy dzień opierał się na promowaniu tej aktywności wśród dzieci. Zalet głośnego czytania jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Wpływa również na umacnianie więzi między dziećmi i rodzicami, po przez wspólne spędzania czasu. Dziś dzieci przeniosły się w świat fantazji i przygody, który stworzył się w ich wyobraźni słuchając czytanych utworów literackich repertuaru dziecięcego. Dzień minął w miłej i przyjaznej atmosferze, który uwieńczono krótkim przedstawieniem teatralnym.

     

     

     

    Pirackie opowieści

    We wtorek 28.09.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, oglądały przedstawienie pt. „Pirackie opowieści”. Dzieci przeżywały przygody Luizki – Sprytnej Szprotki i Kapitana Łaty. Żywiołowo reagowały na spektakl, nawet ostrzegały głównych bohaterów przed niebezpieczeństwem, gniewem władcy mórz, Neptunem. Luizkia– Sprytna Szprotka wspólnie z Kapitanem Łatą, wypłynęli na morze, by znaleźć wyspę, na której znajduje się skarb. Pragnieniem Luizki, było zostać królową piratów, aby ją zostać musiała posiadać skarb. Skarb należał do Neptuna, któremu do tej pory nikt tego skarbu nie zabrał. Neptun zaangażował do obrony skarbu: syrenkę i siły przyrody – sztorm. Kapitan Łata wraz z załogą zostali uwięzieni przez Neptuna. Luizka, która na wyspie znalazła skarb, dowiedziała się o uwięzieniu kapitana Łaty wraz z załogą. Miała wielki dylemat oddać skarb Neptunowi za uwolnienie kapitana Łaty i załogi czy zostawić ten skarb i zostać królową piratów. Luizkia– Sprytna Szprotka oddała skarb Neptunowi, okazało się nasza bohaterka bardziej ceni przyjaźń niż bogactwo. Kapitan Łata za dbanie o załogę mianował Luizkę Sprytną Szprotkę kapitanem statku.

     

     

    Pianino

    W poniedziałek 20.09.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w pierwszym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny pianino i utwory Fryderyka Chopina grane na tym instrumencie. W dniach od 2 do 23 października 2021 r. odbędzie się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, z tego powodu autorka Spotkań z muzyką chciała przybliżyć dzieciom postać kompozytora, pianisty Fryderyka Chopina. Dzieci słuchały piosenki pt. „Żelazowa Wola”, śpiewaną przez prowadzącą Alinę Zwoźniak oraz mazurka Fryderyka Chopina. granego na pianinie przez pana Michała. Tego mazurka, autor skomponował w wieku sześciu lat. Pan Michał pokazał różne sposoby gry na pianinie, między innymi: cicho, szybko, jednym palcem, czterema palcami, akordami, zagrał zagadkę muzyczną (Piraci z Karaibów). Pan Michał grał Preludium deszczowe Fryderyka Chopina, równocześnie prowadząca czytała wiersz „Parasole”, dzieci wystukiwały rytm palcami o podłogę.

     

     

     

     

    Sprzątanie Świata

    W czwartek 16.09.21 r. dzieci z grup: Rybki, Żabki, Iskierki, Biedronki, Zajączki, uczestniczyły w Ogólnopolskim Sprzątaniu Świata. Hasło tegorocznej akcji – Myślę więc nie śmiecę. Dzieci dowiedziały się, dlaczego należy jak najmniej wytwarzać śmieci, a jeśli je mamy to wtedy należy je segregować, do żółtego worka dajemy plastik i metal, do niebieskiego papier, do zielonego szkło, a do czarnego worka odpady zmieszane. Dzieci zostały poinformowane przez panie: Ewelinę Wieczorek i Izabelę Kowalik, w jakim celu i gdzie idą na spacer. Na miejscu zobaczyły dużo śmieci, każde dziecko ubrało rękawiczki i z zachowaniem bezpieczeństwa, zbierało śmieci. Zebrano 28,50 kilograma zmieszanych śmieci.

     

     

     

     

    MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

       15 września wszystkie dzieci z Przedszkola Publicznego w Smolcu obchodziły nietypowe święto. Okazało się, że nawet KROPKA ma swój dzień! Jest to święto odwagi i zabawy. Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest od 2008 roku w 108 krajach. Najważniejszym jego przesłaniem jest to, iż niezależnie od wieku każdy z nas ma jakiś talent.

       Na zajęciach dzieci poznały genezę tego święta. Wysłuchały, jak zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki. Brały aktywny udział w grach i zabawach. Segregowały i przeliczały kropki, a także kolorowały i malowały. Najbardziej podobało się dzieciom, gdy wychowawczynie na ich ubrania naklejały barwne kropki!

    W TYM DNIU BYŁO KOLOROWO I RADOŚNIE!

     

    OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

    20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji w Przedszkolu zorganizowane zostały różne atrakcje dla Naszych Przedszkolaków. Dzieci mogły brać udział w zabawach tanecznych oraz zespołowych, konkurencjach sportowych oraz grach na świeżym powietrzu. Podczas wspólnego świętowania nie zabrakło uśmiechu oraz radości.

    Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz wszyscy pracownicy życzą Naszym drogim Przedszkolakom, by ich święto było czasem w pełny radości i uśmiechu a czas spędzony w przedszkolu stanie się wielką niezapomnianą przygodą.

     

     

     

    ROCZNICA URODZIN JULIANA TUWIMA

    Dnia 10 września 2021r. przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat bajek Juliana Tuwima. Dzieci poznały ciekawostki o autorze wierszyków, a także zaznajomiły się z pojęciem „poeta”. W tym dniu grupy przedszkolne słuchały wierszy: „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Murzynek Bambo” oraz „Zosia Samosia”. Zrozumiały, że „kłamstwo ma krótkie nogi”, a także nauczyły się, komu można podać swój adres zamieszkania. Dzieci obejrzały również krótką animację o „Murzynku Bambo”. Zajęcia zakończyły się pracą przy stoliku podczas kolorowania obrazków z wierszy. Dzień minął w przyjaznej i miłej atmosferze.

     

     

    Góra Grosza

    Nasze przedszkole w dniach: od 26 października 2020 do 31 maja 2021 r., uczestniczyło w Ogólnopolskiej Akcji charytatywnej „Góra Grosza” zorganizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Rodzice przedszkolaków Przedszkola Publicznego w Smolcu, chętnie włączyli się do akcji i wrzucali pieniądze do skarbonek. Zebraliśmy 242,12 zł, najwięcej było monet 1 groszowych 2812 sztuk, monet 2 groszowych 2146 sztuk, monet 5 groszowych 1154 sztuk, monet 10 groszowych 191 sztuk, monet 20 groszowych 66 sztuk, monet 50 groszowych 23 sztuki, monet 1 złotowych 22 sztuki, monet 2 złotowych 4 sztuki, banknotów 10 złotowych 2 sztuki, banknotów 20 złotowych 1 sztukę. Dziękujemy wszystkim za dar w postaci monet w imieniu Towarzystwa Nasz Dom i dzieci do których ta pomoc będzie kierowana. Pieniądze zostały spakowane do woreczków i do kartonu oraz wysłane przekazem na poczcie do Towarzystwa Nasz Dom.

     

     

     

    Mamo, tato, wolę wodę

    W ramach ogólnopolskiego programu „Mamo, tato, wolę wodę” w naszym przedszkolu odbywają się różne zajęcia. Mają one na celu podkreślenie roli wodyw codziennej diecie. W zakresie programu stworzone zostały materiały edukacyjne, ciekawe scenariusze i pomoce, dzięki którym przedszkolaki w trakcie wspólnej zabawy zachęcane są do regularnego picia wody. Wszystkie dzieci bardzo lubią głównego bohatera programu – Zdrojka i jego przyjaciół, chętnie kolorują te postacie. W trakcie wykonywania ciekawych obserwacji i doświadczeń kształtowane są również postawy proekologiczne i prawidłowe nawyki żywieniowe. Najważniejsze jest jednak to, że dzieci w naszym przedszkolu bardzo chętnie piją wodę!

     

     

     

     

     

    DZIEŃ PRZYJACIELA

    9 czerwca obchodziliśmy wyjątkowe święto - Dzień Przyjaciela. Na początku spotkania dzieci wspólnie z paniami utworzyły „łańcuch przyjaźni” i przekazały sobie z rąk do rąk duże serce- symbol przyjaźni i dobroci. Następnie przedszkolaki wypowiadały się na temat swoich przyjaciół i przyjaźni oraz próbowały wyjaśnić, kogo można nazwać przyjacielem i jakie powinien on mieć cechy. Dzieci stworzyły „Dekalog przyjaźni” oraz wykonały portrety swoich ulubionych kolegów i koleżanek.

     

     

     

    Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

    W dniach od 26 maja do 1 czerwca trwał Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Wydarzenie to organizowane jest co roku przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, a w tym roku obchodziło swoje 20-lecie. Celem akcji jest edukacja i wspieranie rozwoju najmłodszych poprzez poszerzanie w nich pasji do lektury. Codzienny kontakt z literaturą potrzebny jest dla właściwego rozwoju emocjonalnego, poznawczego oraz jest ogromnym wsparciem w procesie wychowania.

     

     

     

    Dzień Dziecka

    Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

    Dnia 1 czerwca w naszym przedszkolu świętowaliśmy z radością niezwykle ważny dzień jakim jest Dzień Dziecka. Tego dnia, oprócz codziennych zajęć dydaktycznych zorganizowane były liczne gry i zabawy. Na początku chętnym dzieciom Panie malowały buzie, które przedstawiały zwierzęta, kwiatki lub wybrane postaci z bajek, towarzyszyła temu wesoła muzyka i wspólne tańce. Kolejnym punktem dnia były zabawy na dworze: malowanie farbami, zabawy z kolorowymi bańkami, malowanie kredą, oraz zabawy ruchowe z przeszkodami i wesołe zabawy z chustą animacyjną. Dodatkową atrakcją był słodki poczęstunek. Na zakończenie dnia dzieci otrzymały piękny upominek i balony.

    Wszystkie dzieci z radością wracały do domu i długo wspominały wyjątkowy Dzień Dziecka w przedszkolu.

     

     

    Dzień Mamy i Taty

    Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać i pielęgnować wieź miedzy dzieckiem, a rodzicem.

    Z tej okazji 26 maja dzieci przygotowały dla swoich rodziców wspaniały występ. Słowem i piosenką wyraziły MIŁOŚĆ do swoich kochanych Mam oraz Tatusiów. Ze względów panującej pandemii, rodzice nie mogli być obecni podczas występu w przedszkolu, ale otrzymali nagranie części artystycznej, gdzie dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne. Na koniec dnia każde dziecko wręczyło rodzicom własnoręcznie wykonany upominek – laurka z bukietem kwiatów oraz lawendowe mydełka.

    Cały dzień upłyną w niezwykle rodzinnej atmosferze.

     

     

     

     

     

     

    DZIEŃ KOSMOSU

    Dwudziestego pierwszego maja każdego roku przypada wyjątkowy dzień dla wszystkich miłośników Wszechświata oraz badań nad nim. Świętujemy wtedy Międzynarodowy Dzień Kosmosu, który ma na celu celebrację dotychczasowych odkryć oraz jak najszersze, ciągłe rozpowszechnianie osiągniętej wiedzy wśród innych ludzi. Obchody mają zachęcić ludzi do poznawania i zdobywania wiedzy o kosmosie.

    W tym roku również nasze przedszkolaki celebrowały ten dzień. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o naszym układzie słonecznym, zakładały skafander i wyruszały w kosmiczną podróż. Były ciekawostki i wspólna zabawa, prace plastyczne i bezpieczny powrót do domu.

     

     

     

     

    Dzień bez Śmiecenia

    W dniu 11.05.2021 roku wszystkie dzieci z poszczególnych grup brały udział w uroczystości z okazji Dnia bez Śmiecenia. Ten dzień przypomina nam o obowiązku chronienia naszej planety, zaczynając od naszego środowiska i otaczającej nas przyrody. Co roku nasze przedszkolaki zastanawiają się nad tym, w jaki sposób pomóc naszej Ziemi, aby ten wspólny dom był zdrowy, piękny i czysty. Z okazji tego ważnego dnia dzieci brały udział w zajęciach, na których uświadomiły sobie jak istotne jest segregowanie śmieci oraz zapoznały się z pojęciem recyklingu. Obejrzały film o tematyce ekologicznej, zgadywały co to za przedmiot, dowiedziały się jak należy segregować odpady i do jakich pojemników należy je wrzucać, wykonały karty pracy oraz pracę plastyczną pt. „Kosz na śmieci”. Dzieci w tym dniu wykazały się dużą wiedzą na temat dbania o środowisko naturalne.

     

     

     

    Dzień Ziemi - 22 kwietnia

    Dzień Ziemi jak co roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu bardzo uroczyście. Przyświecał nam cel: kształtowania aktywnej postawy wobec środowiska, wrażliwości, szacunku, odpowiedzialności za jego stan, dostrzegania potrzeb recyklingu i segregacji odpadów, uświadamiania roli jaką dzieci mogą odegrać w swoim środowisku.

    Dzieci wspólnie dekorowały planetę Ziemię, brały udział w zajęciach plastycznych oraz tanecznych. Podczas zajęć i zabaw dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko oraz segregować odpady. Na koniec każde dziecko otrzymało opaskę.

     

     

     

     

    Rocznica Urodzin Joanny Kulmowej

    W dniu 25.03 dzieci bliżej poznały postać Joanny Kulmowej. Przybliżone zostały im wiersze, wierszyki oraz bajki poetki, których chętnie słuchały i wypowiadały się na ich temat.

     

     

     

     

     

    POWITANIE WIOSNY

    Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. W dniu 19 marca 2021 r., tradycyjnie jak co roku w naszej placówce obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, czyli pożegnanie zimy. W tym dniu każde dziecko przyszło do przedszkola ubrane w barwne stroje. Przedszkolaki radośnie zaśpiewały piosenkę na powitanie nowej pory roku oraz oglądnęły prezentację związaną z tematyką wiosenną. Nie zabrakło również zagadek oraz zadań do wykonania. Na koniec każde dziecko wykonało pracę plastyczną pt. „Pani Wiosna”. Mamy nadzieję, że wiosna zagości u nas już na dobre!

     

    Światowy Dzień Wody

    Ten dzień miał na celu rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie oraz rozbudzenie  poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej; uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci brały udział w zabawach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów); muzycznych oraz badawczych. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń: Jaka jest woda? Czy coś w tej wodzie jest? Co pływa w wodzie, a co tonie? Zadania przeplatane były muzyką i zabawami rytmicznymi. Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!

     

    Dzień Kobiet

    W Dniu Kobiet, jak zawsze, w naszym przedszkolu było miło i wesoło. Tego dnia dziewczynki mogły się poczuć jak prawdziwe księżniczki. Chłopcy wraz z rodzicami przygotowali upominki, zabawy i poczęstunek dla żeńskiej części przedszkola ( i siebie też :) ). Wśród zabaw nie zabrakło szukania pasującego bucika jak u Kopciuszka, czy testu sprawnościowego dla Rycerzy. Nie obyło się również bez prac plastycznych, tańców, słuchania bajek i radości.

     

     

     

    Dzień Morza

    Dzisiaj obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Morza. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi życiowymi doświadczeniami związanymi z morzem. Opowiadały jakie zwierzęta można spotkać w morzu. Oglądały muszelki wsłuchiwała się w nagranie zawierające szum morza. Na koniec zajęć wykonały pracę plastyczną.

     

     

     

     

    Dzień Dinozaura

    26 lutego obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają nas fascynować. Dzieci oglądając prezentację multimedialną poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły, jak wyglądały i dlaczego wymarły. Tego dnia przedszkolaki wykonywały zadania typu: rozwiązywały zagadki, liczyły jaja dinozaura, układały puzzle, łączyły dinozaury z ich cieniami oraz obrysowywały po śladzie i ozdabiały kolorowanki. Wspaniałą przygodę zakończył eksperyment „Wybuch wulkanu”. 

     

     

    ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA 

    W środę 17 lutego 2021 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Światowy Dzień Kota”. Dla przedszkolaków był to dzień pełen wrażeń i ciekawych, nowych doświadczeń. W tym dniu dzieci ze wszystkich grup uczestniczyły w różnorodnych „kocich zabawach”: malowały twarze, słuchały wiersza Juliana Tuwima „Kotek”, rozwiązywały quiz „Z jakiej bajki uciekłem?”, wykonywały prace plastyczne przedstawiające czworonogi, naśladowały kociaki podczas zabaw ruchowych, odgadywały „Zagadki o kotach”, oglądały ilustracje przedstawiające te milusińskie zwierzątka oraz dzieliły się swoją wiedzą na temat ich pielęgnacji i właściwej opieki. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.

     

     

     

     

    Kubusiowi Przyjaciele Natury

    ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury ‘’ – to ogólnopolski program edukacyjny o tematyce ekologicznej. W roku szkolnym 2020/2021 Nasze przedszkole po raz kolejny przystąpiło do jego realizacji. Bohater programu Kubuś zaprosił dzieci do wspaniałej zabawy i nauki. Celem programu jest dostarczanie wiedzy o otaczającym świecie, poznanie przyrody – jej flory i fauny, poznanie czynników wpływających na zdrowie – w tym zasad prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej. Dzieci uczą się jak dbać o rośliny i zwierzęta, czystość powietrza, jak segregować śmieci, oszczędzać energię i wodę, dlaczego warto jeść warzywa i owoce, jak żyć z zgodzie z naturą. Program proponował pięć bloków tematycznych.

    1. Dbam o rośliny i zwierzęta. Dzieci miały możliwość poznania różnych gatunków roślin i zwierząt występujących w różnych ekosystemach- las, łąka, pole a także w akwenach wodnych. Dowiedziały się co jest potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Poznały pojęcia: rośliny i zwierzęta chronione a także rolę pszczół w przyrodzie i życiu człowieka .Poznały zasady postępowania warunkujące ochronę przyrody, wpływu działalności człowieka na jej stan.

    2.Dbam o aktywność fizyczną. Dzieci dowiedziały się, jak ważny jest ruch i aktywność fizyczna w życiu człowieka .Różne formy aktywności ruchowej, zabawy i spacery na świeżym powietrzu, uprawianie sportów w lecie i zimie pozwalają zachować zdrowie, dobre samopoczucie i prawidłowy rozwój młodego człowieka. W pracy z dziećmi na co dzień staramy się zapewnić dzieciom mnóstwo ruchu i aktywności fizycznej jako naturalnej potrzeby rozwojowej dzieci – zabawy ruchowe, ćwiczenia gimnastyczne w sali i na powietrzu, z przyborami, w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem urządzeń ogrodowych i naturalnych krzywizn terenu, spacery , wycieczki.

    3.Dbam o siebie i jem warzywa i owoce. W tym bloku tematycznym omówiono zasady zdrowego odżywiania. Dzieci poznały różne produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Wiedzą, co to znaczy prawidłowo się odżywiać, jakie właściwości odżywcze mają owoce i warzywa, co należy spożywać codziennie a czego unikać lub ograniczać. Przygotowywano wspólnie zdrowe potrawy – owocowe szaszłyki i surówki z warzyw.

    4. Dbam o powietrze. W ramach realizacji tego tematu starano się uświadomić dzieciom, jakie niebezpieczeństwa grożą środowisku naturalnemu ze strony człowieka – m. in. zatruwanie powietrza. Dzieci poznały różne źródła dymów, również jak zatrute powietrze wpływa na życie i zdrowie ludzi, zwierząt , roślin. Uczono dzieci jak należy chronić powietrze którym oddychamy.

    5. Dbam o segregację odpadów. Dzieci poznały ekologiczny sposób wyrzucania śmieci. Poprzez praktyczne działanie uczyły się sposobów segregacji odpadów – znają rodzaje odpadów i kolory pojemników. Poznały znaczenie pojęć: śmieci, odpady, segregacja, makulatura, recykling. Uświadomiono dzieciom potrzebę ograniczenia śmieci. Ponadto omawiano temat związany z oszczędzaniem wody i energii. Dzieci wiedzą, iż woda jest źródłem życia dla człowieka, roślin, zwierząt. Pokazano jak na co dzień wykorzystujemy wodę w gospodarstwie domowym i co się dzieje gdy jej zabraknie. Podjęto również temat energii – jej źródeł i wykorzystania. Zwrócono uwagę na konieczność oszczędzania wody i energii.

    Poprzez realizację w/w programu kształtujemy u dzieci proekologiczne nawyki w codziennym życiu, wyrabiamy właściwy stosunek do ochrony środowiska, umiejętności podejmowania konkretnych działań, opanowania elementów wiedzy przyrodniczo – ekologicznej.

     

     

    Walentynki 2021

    Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.

    Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.

    Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.

    A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję"

    12 lutego 2021 roku był dla dzieci z naszego przedszkola prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki bawiły się zrobionymi przez siebie serduszkami. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało walentynkę. Dzień Walentynowy w naszym przedszkolu z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń.

     

     

    „Tłusty” Czwartek 

    11 lutego Żabki obchodziły w przedszkolu słodkie święto – Tłusty Czwartek. Dzieci w tym dniu poznały tradycję i obrzędy związane z tym świętem. Oglądały ilustracje słodkości - pączki, faworki, babeczki, które tego dnia można upiec, udekorować i ze smakiem zjeść.  Dzieci uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych oraz plastycznych. Wykonały samodzielnie i udekorowały pączki. Był to dla nich wyjątkowy dzień. 

     

    Mamo, tato, wolę wodę

    Od kilku lat nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskim programie „Mamo, tato, wolę wodę!” To jeden z najbardziej znanych programów edukacyjnych w Polsce zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój  w trosce o zdrowy rozwój dzieci. Nadrzędnym celem programu jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska. W ramach programu stworzone zostały dla przedszkoli materiały edukacyjno-poznawcze, w tym scenariusze zajęć. Dzieci uczestnicząc w cyklu takich zajęć, wykonywały ciekawe doświadczenia, prowadziły obserwacje  i bawiąc się, uczyły. Zajęcia miały na  celu budowanie proekologicznych postaw wśród dzieci i zachęcały je do wybierania wody jako podstawowego napoju.  

     

     

    SZASZŁYKI OWOCOWE

    3 lutego Żabki uczestniczyły w zajęciach kulinarnych, podczas których samodzielnie przygotowały pyszne i zdrowe przekąski- szaszłyki owocowe. Dzieci najpierw umyły rączki, później owoce, a następnie zabrały się do ich obierania i krojenia. Potem nakładały samodzielnie pokrojone owoce na patyczki, wśród nich znaleźć można było: jabłka, winogrona, banany i mandarynki. Po skończonej pracy przedszkolaki zjadły ze smakiem owocowe przysmaki.  

     

     

     

     

    BAL KARNAWAŁOWY 

    Karnawał to miła tradycja, przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków    to niezwykły, długo wyczekiwany dzień. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było  w piątek,  lutego r., kiedy w naszym przedszkolu odbył się bal! Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, motylki, rycerzy, piratów, pajacyków,  policjantów, Spider-Mana, Batmana, … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci.  Rozpoznać dzieci było bardzo trudno! Przedszkolaki świetnie się bawiły przy rytmicznej  i skocznej muzyce. Na sali, podczas pląsów, było bardzo wesoło oraz kolorowo. Uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom.

     

     

    WIGILIA

    Dnia 23 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się Wigilia. W tym roku, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, miała ona nieco inny charakter. Nie było wspólnego spotkania w przedszkolnej jadalni, każda z grup świętowała osobno. Mimo to było miło, przytulnie i nastrojowo. Wychowawczynie z pomocą Rodziców zadbały o świąteczny wystrój sal i stołów. Przy dźwiękach kolęd, po złożeniu życzeń, dzieci zjadły świąteczny obiad i cieszyły się swoją obecnością. Wszyscy mamy nadzieję, że następną Wigilię będziemy mogli spędzić w większym gronie, tak jak miało to miejsce w poprzednich latach…

     

     

     

    MIKOŁAJ

    „Witaj, witaj Mikołaju,

    u nas będziesz mieć jak w raju.

    Stos prezentów zostaw nam,

    A ja Ci buziaka dam!”

    Najbardziej wyczekiwanym dniem w życiu każdego przedszkolaka, jest dzień przybycia Świętego Mikołaja, obchodzonego na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry. I tak 4 grudnia 2020 r. do przedszkolaków zawitał Święty Mikołaj. Kiedy do sali wszedł Święty Mikołaj na twarzach dzieci pojawiły się szerokie uśmiechy. Nim przedszkolaki otrzymały podarunki od Świętego Mikołaja przystąpiły do egzaminu sprawdzającego znajomość piosenek i wierszyków. Przedszkolaki zdały egzamin celująco i otrzymały upominki od Świętego Mikołaja, które dostarczyły wiele radości oraz rozbudziły ciekawość dotyczącą poznania ich zawartości.

    Wszystkie przedszkolaki zostały zaproszone do poczęstunku i wspólnego biesiadowania mikołajkowego. Spotkanie z niezwykłym gościem sprawiło dużo przyjemności, uśmiechu i zabawy. Mikołaj na zakończenie spotkania życzył wszystkim Wesołych Świąt, a także obiecał dzieciom, że odwiedzi je w przyszłym roku.

     

     

    Andrzejki

    30.11.2020 r. w naszym Przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików oraz przekłuwania serduszek z imionami. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Przebrane przedszkolaki i wesoła zabawa w gronie kolegów sprawiła, iż w przedszkolu zagościł radosny i wyjątkowy czarodziejski nastrój.

     

     

     

     DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

    Dnia 26 listopada w grupie Żabki, odbył się Dzień Pluszowego Misia. Na początku, dzieci wykonały poranną gimnastykę z misiem. Następnie ułożyły w grupach, puzzle przedstawiające różne misie. Przedszkolaki rozwiązały również zagadki o swoich ulubieńcach. Na koniec zatańczyły przy piosence „Jadą, jadą misie” oraz wykonały pracę plastyczną pt. „Nasz przyjaciel Miś”.

     

     

    Dzień Kundelka

    Dziś dzieci obchodziły „Dzień Kundelka”. Święto powstało aby podziękować kundelkom za ich oddanie i wierność ale również aby zwrócić uwagę na tę najliczniejszą a często najgorzej traktowaną grupę psów towarzyszących człowiekowi.   Data święta nie jest przypadkowa i zbiega się z Dniem Ustawy o Ochronie Zwierząt, który obchodzony jest corocznie  dzień po dacie wejścia w życie Ustawy czyli 25 października (obowiązuje ona od 24 października 1997 r.).  Każde dziecko samodzielnie zrobiło opaskę z głową psa i założyło ją na głowę. Były zabawy w parach, dzieci – pieski: szczekały, warczały, piszczały, chodziły na czworakach (nad przeszkodą, pod przeszkodą), aportowały. Na zakończenie było kolorowanie kundelka według kodu i szukanie drogi dla kundelka w labiryncie. 

     

     

     

    Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia

     

     „Książkowe misie, przyjazne dzieciom,
    Dziś mają święto – o tym wszyscy wiedzą.
    Na kartkach książek je poznajemy,
    I za ich przyjaźń im dziękujemy”.

     

    14. 10. 2020 r. w naszym przedszkolu obchodzone były Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. Tego dnia dzieci z wszystkich grup przybyły do przedszkola, aby celebrować misiowe święto. Nasze spotkanie rozpoczęło się od przywitania się z dziećmi. Następnie rozpoczęło się huczne świętowanie urodzin naszego przyjaciela Misia, poznaliśmy różne Misie, które możemy spotkać w książeczka, spacerowaliśmy po śladach, układaliśmy misiowe puzzle, a także zrobiliśmy konkurs kto pierwszy nakarmi głodnego Misia! Każdy przedszkolak mógł spróbować przysmaku Kubusia Puchatka, którym jest miodzik. Przedszkolaki zachwycone urodzinową zabawą, konkursami i tworzeniem prac plastycznych na koniec wspólnie odśpiewały sto lat. Był to wyjątkowy i misiowy dzień.

     

     

    Dzień Znaczka Pocztowego

    Wśród licznych świąt, jakie przypadają w okresie jesiennym, wyróżnić można Dzień Poczty Polskiej który obchodzimy 9 października. Z tej okazji nasze przedszkole postanowiło przybliżyć dzieciom pracę pocztowców oraz listonoszy. W każdej grupie zorganizowane zostały  zajęcia w czasie których przedszkolaki zapoznawały się z licznymi ciekawostkami dotyczącymi pracy poczty. Nauczyły się też pojęć m.in. poczta, nadawca, odbiorca, skrzynka pocztowa, znaczek, list. Poznały pochodzenie i symbol poczty - trąbkę. Dzieci wykonały także znaczki pocztowe według własnego pomysłu, który zabrały do domu.

     

     

     

    DZIEŃ CHŁOPAKA

    W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
    Witamy serdecznie chłopaka każdego.
    Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
    Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

    30 września 2020 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji, w tym szczególnym dniu, panie przygotowały specjalne medale dla „Super Chłopaka”. We wszystkich grupach dziewczynki wręczały chłopcom drobne upominki, złożyły życzenia a także odśpiewały „Sto lat!”. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Był to dzień pełen radości i dobrej zabawy, a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.

     

     

     

     

    Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

    29 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ma na celu przede wszystkim rozbudzanie zainteresowań czytelniczych u dzieci. W tym dniu przedszkolaki rozmawiały na temat ulubionych książek, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów literackich, słuchały wierszy czytanych przez wychowawczynię oraz poznały piosenkę „Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo”. Dzieci dużo czasu spędziły w kąciku czytelniczym, a także rozmawiały na temat pracy bibliotekarza i funkcjonowania biblioteki. A co najważniejsze – wszystkie dzieci opowiadały o tym, że w ich domach Rodzice oraz Dziadkowie czytają im ich ulubione książki, wymieniały różne tytuły i to jest przecież najważniejsze w tej ogólnopolskiej akcji…

     

     

    Dzień Przedszkolaka

    "Wszyscy swoje święto mają

    Tańczą, skaczą i śpiewają

    Przedszkolaki przykład dają

    i też swoje święto mają”.

    21.09.2020r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”. Po przywitaniu się, dzieci przy dźwiękach muzyki rozpoczęły wspólną zabawę. Było wesoło i kolorowo. Dzieci śpiewały piosenkę "Jestem sobie przedszkolaczek" oraz brały udział w przeróżnych zabawach np. "Przedszkolne echo", "Duże przedszkole-małe przedszkole" oraz "Skrzynka z wesołymi zabawami". Nie zabrakło również zabaw z balonami i z chustą animacyjną. Na koniec dzieci złożyły przysięgę przedszkolaka, a panie wychowawczynie wręczyły madale oraz kolorowanki. 

     

     

    Ogólnopolskie Sprzątanie Świata

    W dniu 18.09.2020 r. wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w 27. Akcji Sprzątania Świata. Jest to świetna okazja, aby uświadomić dzieciom jak wiele dobrego człowiek może zrobić dla środowiska poprzez właściwe zachowanie. Wielkie sprzątanie poprzedzone zostało rozmowami z dziećmi dotyczącymi ochrony naszego środowiska oraz konieczności sprzątania świata. Dzieci dowiedziały się do jakiego koloru pojemników należy wrzucać plastik, szkło oraz papier. Panie przypomniały dzieciom o segregacji śmieci i możliwości rezygnowania z plastiku poprzez np. kupowanie soku w szklanej butelce albo pakowanie zakupów do torby z materiału. Celem tej kampanii jest przede wszystkim wzrost świadomości i zainspirowanie społeczeństwa do działań zmierzających do poprawy środowiska naturalnego.

    Pamiętajmy, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i powinniśmy dbać o nią wszyscy!

  • Kontakty

   • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
   • sekretariat@zsp-smolec.pl
   • sekretariat@zsp-smolec.pl
   • 71 316 84 61 szkoła Smolec 71 390 68 88 szkoła Jaszkotle 71 316 84 51 przedszkole 531 495 649 zerówki nad ośrodkiem zdrowia
   • ul. Kościelna 2 SMOLEC 55-080 Kąty Wrocławskie
   • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że: • administratorem podanych danych jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smolcu, ul. Kościelna 2, 55-080 Smolec; • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail korzuch@infoic.pl • celem przetwarzania danych jest zapewnienie korespondencji odpowiedniej ewidencji, przechowywania oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą, a podstawą prawną są art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz art. 6 ust.1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach; • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest brak rozpatrzenia korespondencji; • podane dane będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej, zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt; • dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania; • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.
 • Galeria zdjęć

   brak danych