Wymiana polsko-niemiecka

W dniach od 21 do 27 września po raz 19. gościliśmy w Jaszkotlu 14 uczniów wraz z dwoma nauczycielkami z Realschule we Friesoythe. Podobnie jak polska młodzież w Niemczech, tak i oni mieszkali u rodzin swoich partnerów, ale większość czasu spędzali razem na codziennych wycieczkach, wspólnych lekcjach i zabawach. Pierwszego dnia niemieckich gości przywitała cała szkoła. Pani Dyrektor Renata Kowalczyk skierowała do nich wiele serdecznych słów, a Pan Dyrektor Jacek Tul przedstawił program wymiany polsko-niemieckiej w naszej szkole. Uroczystość uświetnił występ chóru i jego solistki Agnieszki z IIIb.

Następnego dnia odbyła się całodniowa wycieczka do Złotego Stoku. Oprócz zwiedzania podziemii kopalni złota, uczniowie mogli wypróbować swoich sił w płukaniu tego drogocennego kruszcu. W drodze powrotnej oglądaliśmy „polskie Carcassonne” - Paczków i krzywą wieżę w Ząbkowicach Śląskich. Niedziela była dniem spędzonym z rodzinami polskich uczestników wymiany.

W poniedziałek wyruszyliśmy do Wrocławia. Na Ostrowie Tumskim wjechaliśmy na wieżę Katedry i podziwialiśmy piękną panoramę miasta. W drodze do Rynku wstąpiliśmy do zabytkowej Hali Targowej i na Jatki. Potem podzieliliśmy się na czteroosobowe polsko-niemieckie grupy i rozpoczęliśmy grę terenową. Każdy zespół otrzymał ten sam zestaw 10 zagadek w języku niemieckim o zabytkach w rejonie Starego Miasta. Zadanie polegało na zrozumieniu i odgadnięciu o jakie obiekty chodzi, sfotografowaniu ich i jak najszybszym przybyciu na miejsce zbiórki. Wszyscy poradzili sobie z grą bardzo dobrze, ale zwycięzcą była tylko jedna grupa.

We wtorek wyjechaliśmy w góry. Pogoda nas nie rozpieszczała. Było bardzo zimno, a w szczelinach skał widać było pierwsze ślady śniegu. Przeszliśmy labirynt Błędnych Skał, a potem pojechaliśmy do Dusznik -Zdroju do Muzeum Papiernictwa, w którym oprócz zwiedzania mieliśmy możliwość czerpania papieru, tak jak robiło się to przed wielu laty.

Następnego dnia pojechaliśmy do Kątów Wrocławskich z oficjalną wizytą do Burmistrza naszej gminy Pana Antoniego Kopcia. Zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie i obdarowani gadżetami z herbem miasta. W Bielanch Wrocławskich czekała na uczniów „słodka niespodzianka”. Mogli własnoręcznie zrobić lizaki. To nie był jednak koniec atrakcji na ten dzień. O godzinie 17.00 na terenie szkoły w Jaszkotlu odbyło się przyjęcie pożegnalne dla wszystkich uczestników wymiany i ich rodzin. Rozstrzygnięty został konkurs na najciekawszą prezentację na temat „Jeden dzień z życia Wymianowicza”, było przeciąganie liny, konkurs rzutów do kosza i tańce. Nikt nie podpierał ścian. W międzyczasie posilaliśmy się kiełbaskami z grilla, sałatkami, ciastem i owocami.

Mimo, że czwartek był dniem odjazdu, mieliśmy dużo czasu na zorganizowanie jeszcze jednej wycieczki do Wrocławia. Tym razem pojechaliśmy w pobliże Hali Stulecia. Przy Pergoli oglądaliśmy pokaz fontanny, a potem poszliśmy na spacer do Ogrodu Japońskiego. Po południu uczniowie niemieccy mieli czas na spakowanie się, ostatnie wizyty i zakupy. O godzinie 21.30 na peron 2. dworca autobusowego Wroclawia wjechał autobus do Oldenburga, którym mieli wracać do domu nasi goście z Friesoythe. Uczniowie żegnali się długo. Były łzy, uściski i zapewnienia, że będą w stałym kontakcie. Te wspólnie spędzone dni zostaną na pewno w ich pamięci.