• Szkoła 2013/14

        • Dnia 10.06.2013r. uczniowie klasy Vb wzięli udział w bezpłatnych warsztatach fotograficznych, prowadzonych w ramach programu FundacjiNASZE DZIECI-NASZ SKARB, z którą współpracowaliśmy przy projekcie w stadninie koni w Magnicach.

          Tego dnia, pomimo niesprzyjającej aury, świat ukazał nam się niezwykle barwny i ciekawy, a stało się to za sprawą obiektywów aparatów fotograficznych, przez które oglądaliśmy cuda i sekrety przyrody. Podczas zajęć prowadzonych przez artystę fotografika, poznaliśmy tajniki fotografii przyrodniczej, nauczyliśmy się, na co należy zwracać uwagę fotografując oraz jak prawidłowo obsługiwać sprzęt fotograficzny. Po części teoretycznej wyruszyliśmy w plener, by szukać interesujących obiektów i wykorzystać zdobytą wiedzę. Warsztaty okazały się ciekawą przygodą, pozwalającą dostrzec piękno otaczającej nas na co dzień przyrody. Po powrocie do szkoły obejrzeliśmy efekty naszej pracy i wysłuchaliśmy porad fotografa dotyczących obróbki zdjęć. Najlepsze prace naszych uczniów wezmą udział w konkursie fotograficznymPIĘKNO PRZYRODY NASZEJ GMINY, organizowanym przez prowadzącą projekt fundację.

          Dziękujemy Panu Sołtysowi - Hieronimowi Kurysiowi za udzielenie zgody na fotografowanie pięknych okazów roślin z prywatnego ogrodu.

           

           

           

          19 września uczniowie klas V i VI wybrali się do Wrocławia, aby wziąć udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki. W tym dniu zajęcia odbywały się w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczniowie wzięli udział w warsztatach "Antyczny kanon piękna - Twarz roku". Dzieci dowiedziały się, co to jest złoty podział odcinka i w jaki sposób wyznaczał on piękno antycznej twarzy. Mieliśmy okazję przekonać się, kto jest najbliższy tego starożytnego ideału.
          Następnie dzieci udały się do auli, aby sprawdzić swoje siły, biorąc udział w eliminacjach do Maratonu Matematycznego. Udało się to jedynie Justynie Rogali i Jędrzejowi Lowerowi. Gratulujemy!

           

           

           

          Dnia 23 września 2013, klasa IIa wraz z wychowawcą p. Ewa Kosicka uczestniczyła w XVI Dolnośląskim Festiwalu Nauki na Wydziale Inżynierii Środowiskowej Politechniki Wrocławskiej.

          Uczniowie naszej szkoły brali udział w czterech pokazach i warsztatach. Poruszana tematyka bardzo zainteresowała dzieci: ”Jak wygląda ciepło - termowizja”, „ Wentylacja – luksus czy konieczność”, „Błoga cisza”, „Jak zrobić fontannę – ciśnienie wody”- przypadła do gustu wszystkim. Duże zainteresowanie wzbudziła  budowa fontanny i praca z kamerą termowizyjną.

          Nasi uczniowie otrzymali dyplom Młodych Odkrywców. Mamy nadzieję, że wśród nich są przyszli studenci Politechniki Wrocławskiej.

           

           

          Dnia 24.09.2013 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Smolcu, na 4, 5 i 6 godzinie lekcyjnej w małej sali gimnastycznej odbyły się wybory Samorządu Szkolnego.

          Swoją kandydaturę na Przewodniczącego Szkoły zgłosiło 8 uczniów:

          1. Zofia Pachura 4a

          2. Martyna Piskorz 4b

          3. Julia Durzyńska 5a

          4. Błażej Szumowski 5a

          5. Michał Kawalerski 5b

          6. Agata Strzemecka 5b

          7. Hanna Mika 6a

          8. Weronika Nahurska 6b

           

           

          Nad organizacją oraz przebiegiem wyborów czuwała Komisja Wyborcza i osoby porządkowe:

          1. Przewodniczący Komisji Wyborczej:

          Bartosz Serkieza Va

          1. Członkowie Komisji Wyborczej:

          Patrycja Iwachów VIa (instruktaż organizacyjny)

          Martyna Sakal Vb (instruktaż głosowania)

          Małgorzata Kołtuniuk VIb (wydawanie kart do głosowania)

          Julia Walusiak IVa (mąż zaufania)

          1. Osoby porządkowe:

          Marta Wonskowska VI b

          Aleksandra Proskin IV b

           

          Pobrano 325 kart do głosowania. W głosowaniu oddano 325 głosów. W tym 325 głosów ważnych.

           

           

          Rozkład głosów przedstawiał się następująco:

           

           

           

           

           

          Komisja Wyborcza po przeliczeniu głosów wyłoniła Przewodniczącego, Zastępcę przewodniczącego oraz Skarbnika Samorządu Uczniowskiego.

          Przewodniczący: Hanna Mika

          Zastępca przewodniczącego: Zofia Pachura

          Skarbnik: Martyna Piskorz

           

           

          DZIEŃ CHŁOPCA

          Dnia 30 września wszystkie dziewczynki złożyły serdeczne życzenia kolegom z klasy z okazji „Dnia Chłopca”.

          Chłopcy z klasy przywitani zostali wierszem recytowanym przez koleżanki:

          „Dzisiaj dzień niezwykły, dziś święto chłopaka

          Żaden kolega nie wyjdzie bez słodkiego lizaka,

          Życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego,
          Dużo uśmiechu i humoru radosnego.”

          Chłopcom wręczone zostały drobne upominki i koszyczek słodkości.

          Na zakończenie uroczystości tego święta zostali wylosowani najmilsi chłopcy z naszej klasy i uhonorowani zostali medalami „Najmilszego Chłopaka”.

          Najmilsi chłopcy wytypowani to:

          Natan Wanik, Jakub Jakubowski, Piotr Michałowski.

           

           

          Dnia 1 października uczniowie klas szóstych i piątych mieli wyjątkową okazję obejrzenia najsłynniejszej i najpopularniejszej polskiej opery Stanisława Moniuszki pt.Halka. Wyjazd do Wrocławskiej Opery okazał się bardzo udany. Uczniowie z loży reprezentacyjnej podziwiali wspaniałą choreografię, intrygującą scenografię i muzykę wykonywaną na żywo. Bardzo łatwo wczuli się losy głównych bohaterów a szczególnie poruszyła ich historia nieszczęśliwie zakochanej Hanki. Ogromne wrażenie zrobiły na nich występy baletu, które nagrodzili gromkimi brawami i owacjami na stojąco. Po powrocie do szkoły w rozmowach z nauczycielami wspominali o imponującym wnętrzu budynku opery i muzyce, która przesycona motywami ludowymi, wydaje im się bliska i znajoma. Byli również pełni podziwu dla śpiewaków wykonujących główne partie. Z całą pewnością odwiedzimy jeszcze Wrocławską Operę, by tym razem zobaczyć spektakl baletowy.

           

           

          4 października uczniowie klas IVa i IVb pod czujną opieką nauczycielek: głównego organizatora pani Katarzyny Trzepizur, pani Grażyny Jarża, pani Alicji Szymańskiej, a także jednej z mam pani Anety Dulik wybrali się do Polskiego Radia we Wrocławiu na spektakl pt. „Władca wiedzy”.

          To niespełna dwugodzinne przedstawienie dotyczyło historii młodych ludzi, których zbliżyła wspólna, bardzo niebezpieczna przygoda. Główni bohaterowie – rodzeństwo – musieli połączyć swe siły i wiedzę, by pokonać wszystkie zagadki i przeszkody. Na szczęście, właśnie dzięki mądrościom płynącym zarówno ze świata realnego, jak i wirtualnego, udało im się osiągnąć cel.

          Spektakl z pewnością na długo zapadnie w pamięć czwartoklasistom, dzięki niesamowitym teatralnym efektom, grze aktorskiej, zagadkom i scenom, w których rozpoznawali postaci ze znanych książek: „Akademii pana Kleksa:”, „Hobbita”, „Władcy Pierścieni”, „Małego Księcia”, „Niekończącej się historii”, „Bajek Robotów”, a także fragmentów „Mitologii”.

          Dzieci z zadowoleniem wróciły do szkoły i czekają na kolejny taki spektakl.

           

           

           

          Samsung Electronics Polska wraz z partnerami: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz Stowarzyszeniem „Rodzice w Edukacji”, zainicjował projekt „Mistrzowie Kodowania” polegający na popularyzacji nauki programowania w polskich szkołach. Celem projektu jest nauka kreatywnego myślenia wśród dzieci, poznanie kolejnego języka (po języku polskim i językach obcych) - języka komputerów, umiejętność tworzenia własnych projektów.

          Akcja pilotażowa, która właśnie się zaczyna, obejmuje 34 szkoły (po dwie z każdego województwa). W tym gronie znalazła się również nasza placówka. W piątek 11 października grupka uczniów z klas piątych i szóstych pierwszy raz spotkała się z kotem - dobrym duszkiem programu Scratch. Dzieci szybko oswoiły kota, przybrały go w nowe barwy, nauczyły go przemieszczać się po ekranie, rysować zadane figury. Pełni entuzjazmu przez 2 godziny uczyły się programowania - świetnie się bawiąc. Opuścili szkołę, mając w głowie kolejne pomysły na programy. Przecież to dopiero początek przygody z programowaniem.

          Oficjalna strona projektu: mistrzowiekodowania.pl

          Najlepszą reklamą jest wypowiedź twórcy programu Scratch - Mitch'a Resnick'a - kliknij tutaj

           

           

           

          W dniu 13 października 2013 r. w kościele lokalnym odbyła się inscenizacja z okazji obchodów Dnia Papieskiego pt. "Błogosławiony Jan Paweł II - Papież dialogu". Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Haliny Kokoszko i p. Haliny Szlendak przedstawili scenkę ukazującą działalność i podejmowany dialog papieża Jana Pawła II z ludźmi różnych wyznań, stopnia zawodowego, grup społecznych. Relacje z ludźmi były nacechowane przez papieża otwartością, szczerością i poczuciem humoru, co powodowało większe zaufanie i zrozumienie drugiego człowieka.  Ksiądz proboszcz podziękował uczniom i chórowi wraz z p. dyrektor Renatą Kowalczyk za przygotowanie programu i przybliżenie postaci Jana Pawła II, jego życia i docenienie umiejętności dialogu z każdym człowiekiem.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          14 października w naszej szkole hucznie obchodzono Dzień Edukacji, święto wszystkich pracowników naszej szkoły. Szczerym życzeniom, kwiatom i słodkim podarunkom nie było końca. Z tej wyjątkowej okazji na 4 lekcji odbył się uroczysty apel, który przygotowały polonistki: pani Katarzyna Trzepizur i pani Alicja Szamańska wraz z uczniami klas szóstych. Zaprezentowali oni w części artystycznej inscenizację mitów greckich, wyjaśniających pochodzenie pór roku oraz przyczynę wojny trojańskiej. Wyjątkowość akademii podkreśliła w swoim wystąpieniu pani Dyrektor Renata Kowalczyk, składając życzenia swoim pracownikom i dziękując im za współpracę. Miłe słowa podziękowania usłyszeliśmy również od Przewodniczącej Rady Rodziców, Pani Wioletty Orzech oraz Samorządu Uczniowskiego, który postarał się o osłodę chwil wspólnie spędzanych w szkolnych murach. Największą atrakcją uroczystości okazały się oczywiście występy Czirliderek, które perfekcyjnie przygotowała Pani Grażyna Jarża.

          14 października 2013 r. był jednym z najsympatyczniejszych dni szkolnych dla każdego z nas!

           

          Więcej zdjęć można obejrzeć w Albumie (klikając w zdjęcie poniżej).

           

           

           

          PRACOWNIA ARTYSTYCZNA

          12 KRZESEŁ” – YOAVA I EWY ROSSANO

           

           

          Dnia 15 października klasa IC wraz z wychowawcą i opiekunem miała przyjemność poznać zaplecze pracy artysty Pana Yoava Rossano, w której wraz z żoną Ewą wykonują niezwykłe dzieła. Przygodę z artyzmem rozpoczęliśmy od obejrzenia „Kryształowej planety” - tak nazywa się dzieło, które powstało we wrocławskiej pracowni z rąk Ewy Rossano.

           

          Podczas zajęć dzieci miały możliwość zobaczyć krok po kroku jak powstaje rzeźba, z jakich surowców może być wykonana i jakim obróbkom musi być poddana aby otrzymać pożądany efekt.

          Pan Yoav uczył dzieci wykonywania szkicu, który jest pierwszym krokiem do powstania dzieła.

          Prezentowane etapy powstawania rzeźby wywołały duże zainteresowanie i pobudziły zmysł artystyczny u dzieci i chęć własnego tworzenia, co widać było podczas pracy przy wykonywaniu portretów.

           

           

           

           

           

           

           

           

          W dniu 25.10.2013 klasa trzecia uczestniczyła w uroczystej inauguracji roku akademickiego Polskiej Akademii Dzieci, drugiej edycji programu organizowanego przez Dolnośląską Szkolę Wyższą, mającego na celu popularyzację wiedzy. Po przedstawieniu władz uczelni nastąpiło uroczyste wręczenie indeksów, które w imieniu młodych studentów odebrała przewodnicząca klasy Julia Ajding. Inauguracyjny wykład poprowadziła jedenastoletnia uczennica wrocławskiej szkoły. Tematem spotkania były "Gady - czego dowiemy się w terrarium". Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wykładu, ilustrowanego prezentacja multimedialną oraz własnymi okazami prelegentki. Następnie mogli zadawać pytania. Drugi wykład poprowadziła pani zootechnik wrocławskiego ZOO, która podała wiele ciekawostek dotyczących sposobu żywienia, opieki i życia omawianych zwierząt. Między prelekcjami był także ciekawy przerywnik, ekspresowy kurs tańca, radości przy rytmach salsy było wiele… Na zakończenie pani koordynator projektu zaprosiła uczestników na posiłek, ulubioną przez dzieciaki pizzę. Posileni duchem i ciałem, wzbogaceni o nową wiedzę i doświadczenia uczniowie wrócili do rodzimej placówki…

           

           

           

          29 października 2013 r. w Gimnazjum w Jaszkotlu zorganizowano VIII Przegląd Pieśni Religijnej. Wzięło w nim udział 10 zespołów z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Zespół Szkolno-Przedszkolny reprezentowały uczennice z kl. VI b: Badowska Maksymiliana, Borkowska Natalia, Kołtuniuk Małgorzata, Kujawa Kamila, Nahurska Weronika, Papciak Karolina, Rogala Justyna, Słońska Julia, Wonskowska Marta, Wójcik Dominika oraz Emilia Klajber z kl.V a. Zaśpiewały one piosenki: “Niech zabrzmi Panu” przy akompaniamencie p. Filipa Kozłowskiego i “Jeśli radość w sercu masz”. Ostatni utwór wykonała Emilia wraz z mamą Beatą, która już kolejny raz towarzyszyła, grając na gitarze. Przegląd przebiegał w dobrym religijnym klimacie. W przerwie uczestnicy ugoszczeni zostali poczęstunkiem. Na zakończenie VIII Przeglądu wręczono wykonawcom i ich opiekunom pamiątkowe statuetki i dyplomy. Podziękowano wszystkim, którzy przygotowali dzieci i młodzież do występów . Pan dyrektor wyraził wdzięczność p. katechetce Elżbiecie Gruszczyńskiej , chórowi z Gimnazjum jak również młodzieży, która pomagała w organizacji. Prowadzący zaprosili obecnych na następny rok.

           

           

           

           

           

           

          Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie Poloneza, tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.
           

          23 października już od rana w naszej szkole panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie klas pierwszych ubrani w świąteczny strój galowy, zaproszeni goście, przepiękna dekoracja sali, przygotowany sprzęt nagłaśniający - to wszystko po to, aby ślubowanie Pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

           

          Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia uroczystości - w odświętnych strojach, w czerwonych kokardach, biretach na głowach pierwszacy błysnęli talentem. Pięknie zatańczony Polonez, zaśpiewane piosenki, wyrecytowane wierszyki to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole i do złożenia uroczystego ślubowania na poczet flagowy szkoły.

           

          Po części artystycznej  w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym dzieci ślubowały być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia" – mówiła dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i rożków obfitości wypełnionych łakociami.

           

          Na koniec uroczystości była chwila na krótką, wspólną rozmowę oraz pamiątkowe zdjęcia grupowe i indywidualne. Dzień ten dostarczył dużo wspaniałych wrażeń i dlatego na długo pozostanie w naszej pamięci.

           

          Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.

          Więcej zdjęć w Albumie (klikając w zdjęcie poniżej):

           

          Album szkolny

           

          Album 1A

           

           

           

           

           

          Narodowe Święto Niepodległości

           

          Dnia 13.11.2013r. o godzinie 10:00 odbyła się uroczysta akademia z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorami akademii są: Koło przyjaciół Książki i zespół wokalny Biedronki. W uroczystości oprócz społeczności szkolnej wzięli udział licznie zaproszeni goście. Była też delegacja 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia z Leśnicy. Z inicjatywy tej jednostki został przeprowadzony konkurs ze znajomości wiedzy o Narodowym Święcie Niepodległości w dniu 30.10.2013r. Laureatami konkursu zostali: 1 miejsce - Marta Wosnkowska, 2 miejsce – Katarzyna Tomanek, 3 miejsce – Martyna Piskorz i otrzymali nagrody ufundowane przez Jednostkę Wojskowa.  Zaprezentowany program przybliżył uczniom proces kształtowania się naszej państwowości. Na zakończenie wystąpili uczniowie klasy 3c z piosenką o Narodowym Święcie Niepodległości. Po części artystycznej głos zabrała p. dyr. R. Kowalczyk dziękując wykonawcom za występ. Gościom wręczono podziękowania za udział w uroczystości oraz kwiaty, które przekazała p. K. Chruścicka. Chryzantemy do scenerii przekazały rodziny: państwo Rusowie i p. B. Nowosad.

           

          Więcej zdjęć w Albumie (klikając w poniższe zdjęcie)

           

           

          INDIE” – MAGDALENA BARTOSIK

           

           

          Dnia 15 listopada gościem klasy Ic była Pani Magdalena Bartosik, która pasjonuje się wędrówkami po świecie. Jednym z krajów o którym Pani Magdalena zechciała nam opowiedzieć były Indie, o których wie bardzo dużo gdyż mieszkała tam sześć miesięcy.

          Dzieci miały możliwość poznać zwyczaje panujące w tym kraju, kulturę, religię, architekturę jak również popróbować przypraw używanych do przygotowania potraw spożywanych w Indiach.

          Poznały również różnice życia dzieci żyjących w naszym kraju i w Indiach.

          Wspólnie uczyliśmy się tańca indyjskiego, przymierzaliśmy stroje, które w tym kraju się nosi.

          Dzieci były bardzo zainteresowane opowieściami Pani Magdaleny, które wzbudzały niesamowite emocje.

           

          Więcej zdjęć można obejrzeć w Albumie (klikając w poniższe zdjęcie):

           

           

           

           

          W sobotę 7 grudnia w naszej szkole odbył się X Jubileuszowy Turniej Tenisa Stołowego. W tym roku, o miano zwycięzcy ubiegało się aż osiem drużyn: Ochotnicza Straż Pożarna w Smolcu, Rada Sołecka, Ogrodowa Team, Old Boje Solół Smolec, Sąsiedzi, Przybyłek Team, Trze- Byłek oraz reprezentacja nauczycieli. Zawodnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom.Podczas turnieju panowała miła atmosfera, na co duży wpływ miały wydobywające się z głośników świąteczne melodie.Reprezentanci poszczególnych ekip walczyli zawzięcie o najwyższe lokaty, wspierali się wzajemnie podczas rozgrywanych setów. Dla wszystkich uczestników przygotowane były: dyplomy, słodki upominek oraz pamiątkowe statuetki. W meczu finałowym zmierzyły  się: drużyna Rady Sołeckiej oraz debiutanci turnieju " Sąsiedzi". Po zawziętej i bardzo wyrównanej walce lepsi okazali się  reprezentanci Rady Sołeckiej.

          Wszystkim obecnym bardzo dziękujemy za wspaniałą zabawę i mamy nadzieję,żę spotkamy się ponownie za rok.

          Organizatorzy

           

           

          Wizyta świętego Mikołaja to oczekiwany dzień przez wszystkie dzieci. Tegoroczna aura zasiała w serduszka pierwszaków niepokój i pytanie: czy uda się Mikołajowi dotrzeć do naszej szkoły? Ale brak białego puchu nie zmylił Mikołaja i ku radości dzieci ten oczekiwany przez cały rok Gość przybył do nas wraz ze Śnieżynką 5 grudnia 2013.

          Wszystkich uczniów klas pierwszych zaprosił do sali gimnastycznej, gdzie w rytmie przyjemnej muzyki tańczył i bawił się razem z nimi. W chwilach zasłużonego odpoczynku, Mikołaj rozmawiał z dziećmi, wysłuchał wielu piosenek i wierszy przygotowanych specjalnie dla Niego. Nie zapomniał również o prezentach dla każdego dziecka, bo przecież małe dziecięce psoty zawsze można wybaczyć. Dzieci obiecały jednak, że postarają się zachowywać grzecznie w szkole i w domu. A kiedy pożegnaliśmy Mikołaja na twarzach dzieci jeszcze przez długo gościł uśmiech i szczęście.

          Szkoda tylko, ze ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku....

          Ia, Ib, Ic

          Galeria zdjęć: tutaj

           

           

          Laurka wykonana przez Michała dla uczniów ZSP Smolec

           

           

          Tegoroczne MIKOŁAJKI uczniowie klasy VIb zapamiętają na długo, ponieważ były dla nich bardzo nietypowe. Ten szczególny dzień wszyscy kojarzymy z prezentami i niespodziankami, których wypatrujemy z niecierpliwością, niezależnie od wieku. Jednak szóstoklasiści postanowili, że w tym roku to oni będą obdarowywać, dzieląc się z najbardziej potrzebującymi i wzięli udział w kolejnej edycji projektu SZLACHETNA PACZKA. Wspólnie z wychowawczynią, logując się na portalu internetowym SZLACHETNEJ PACZKI, młodzież wybrała rodzinę, którą postanowili uszczęśliwić świątecznymi prezentami. Wieści o wspaniałym pomyśle uczniów szybko się rozeszły i swoją pomoc zaoferowali uczniowie i rodzice z klasy Vb. Wspólnymi siłami udało się zebrać pokaźną sumę, za którą kupiono dla potrzebującej rodziny pralkę, obuwie zimowe, ręczniki, koc, środki czystości i mnóstwo jedzenia. Zgromadzono również ubrania i upominki dla najmłodszego członka rodziny- 11-letniego Michała (w sumie 14 ogromnych paczek!). Dzięki dobrym sercom i ogromnemu zaangażowaniu dzieci i rodziców z obu klas udało się wywołać u obdarowanych osób ogromną radość i sprawić, że te święta były piękniejsze od innych, bo pełne nadziei w dobro i bezinteresowną pomoc drugiego człowieka. Wolontariusz, za pośrednictwem którego kontaktowaliśmy się z rodziną, tak relacjonował przekazanie prezentów:

           

          Paczka zrobiła kolosalne wrażenie, radości nie było końca. Dało się też zauważyć wzruszenie na twarzy lokatorów, jak i wolontariuszy. Myślę że to była wspaniała chwila w życiu rodziny. Pralka, jak już wspomniałem wywołała najwięcej radości, jak również gadżety związane z ulubionym klubem piłkarskim.

           

          Jako wolontariusz, bardzo bym chciał podziękować za zaangażowanie w to, aby paczka powstała i żeby rodzina mogła czuć się szczęśliwa w ten cudowny, świąteczny czas. Dało się zauważyć wspaniałą postawę i oddanie sprawie do samego końca, czyli przekazania paczki. Dziękuję bardzo.

           

          Wielkie jedno słowo "dziękuję" cisnęło się na usta rodzinie obdarowanej paczką. Naprawdę trudno opisać słowami wzruszenie, jakie ogarnęło członków domostwa.

           

          Ogromnie cieszy fakt, że są wokół nas ludzie, którzy chcą i potrafią pomagać, nie szczędząc czasu i sił, dla drugiego człowieka. Wszystkim Państwu w imieniu swoim, organizatorów, wolontariuszy oraz szczęśliwej rodziny serdecznie DZIĘKUJĘ.

          Katarzyna Trzepizur

           

           

           

           

          Dnia 19.12.2013r. w imieniu dyrekcji i kadry naszej szkoły zawieźliśmy (p. Marta Czarnecka-Najder, ...) świąteczny stroik do 10 Wrocławskiego Pulku Dowodzenia we Wrocławiu w Leśnicy. Również i my otrzymaliśmy upominek w postaci bombki z logiem Pułku.

           

           

           

           

          Dyrekcja  szkoły, grono pedagogiczne, kierują bardzo gorące podziękowania dla wszystkich osób, które zaangażowały się w przygotowanie Kiermaszu Świątecznego, który odbył się dnia 15 grudnia w naszej placówce. Przygotowane dekoracje, prezenty i pyszne ciasta upieczone przez naszych Rodziców cieszyły się ogromnym powodzeniem. Dziękujemy Rodzicom i wszystkim mieszkańcom Smolca i okolic za przybycie  na nasz kiermasz! Zebrane fundusze zostaną po uzgodnieniu z Radą Rodziców przeznaczone w całości na potrzeby dzieci.

          Jeszcze raz wszystkim dziękujemy! Organizatorzy. 

           

           

           

           

           

           

          W celu uczczenia pamiątki narodzin Jezusa Chrystusa w dniu 20 grudnia 2013 w naszej szkole zorganizowałyśmy inscenizację pt” Do Betlejem nie jest tak daleko”. Przygotowania trwały kilka tygodni. Zaangażowałyśmy uczniów z kl. II a, III a, III b, IV b, V a i b, VI a oraz chór Biedronki pod kierownictwem p. dyrektor Renaty Kowalczyk.

          Myślą przewodnią było prowadzenie każdego człowieka do Jezusa przez Maryję. Przedstawienie ubogaciły debiuty młodych artystów naszej szkoły, Bracia Stępniccy wraz z Katarzyną Flegel wykonali kolędę pt. "Lulajże Jezuniu”. Adam Szczepański według własnej interpretacji zaprezentował piękną piosenkę pt. “Warto dla jednej miłości żyć”.

          Dekorację do przedstawienia wraz z katechetkami wykonał p. Janusz Baszczak, za co serdecznie dziękujemy.

          Na spotkanie wigilijne przybyli gościnnie ks. Proboszcz Andrzej Ilnicki, ks. Prałat Alfons Jurkiewicz, przedstawiciele Rady Rodziców na czele z p. Wiolettą Orzech. Po raz pierwszy zaszczycili nas swoją obecnością emerytowani nauczyciele, którzy głęboko przeżyli to spotkanie wyrażając wdzięczność.

          Na zakończenie ks. Proboszcz oraz pani Dyrektor podziękowali za głębokie treści przedstawione w inscenizacji i złożyli wszystkim zebranym bożonarodzeniowe życzenia.

          Jesteśmy wdzięczne wszystkim osobom, które czynnie zaangażowały się w prace przygotowawcze związane z nagłośnieniem i dekoracją. Więcej w galerii (należy kliknąć w poniższe zdjęcie).

           

           

           

          Mistrzowie ze Smolca
           

          Mamy nowych mistrzów! Tym razem nie są to mistrzowie sportowi czy ci, którzy wygrali jakieś konkursy. Ci mistrzowie wygrywają cały czas – wygrywają dodatkową szansę na łatwiejsze życie poprzez rozwijanie swojej kreatywności, logicznego myślenia i innych kompetencji kluczowych.

          Wygrywają – bo uczą się programowania już w młodym wieku, gdy jeszcze w ich umysłach nie istnieją blokady ani żadne logiczne ograniczenia, gdy ich umysły są w pełni chłonne i elastyczne. Jak to się dzieje? Szkoła Podstawowa w Smolcu zgłosiła się do programu „Mistrzowie Kodowania” i jako jedna z dwóch z województwa dolnośląskiego została zakwalifikowana. W ramach programu odbyło się osiem półtoragodzinnych modułów, w których uczniowie zagłębiali kolejne tajemnice kodowania. Zajęcia były prowadzone przez dwoje nauczycieli, którzy zostali wcześniej przeszkoleni w tym zakresie - panią Barbarę Kozyrę i pana Michała Demskiego. Język, w którym pracują, to Scratch – jedno z łatwiejszych narzędzi programistycznych. Jest on bardzo intuicyjny, pozwalający w sposób wizualny tworzyć gry, historyjki czy pokazy multimedialne. Młodzi, bo zaledwie dziesięcio- jedenasto- czy dwunastolatkowie, tworzą już własne gry i mają swoje programistyczne osiągnięcia, z których są bardzo dumni. W grudniu 2013 została przeprowadzona i nagrana lekcja pokazowa, w której uczestniczyli m.in. Pan Burmistrz Antoni Kopeć, Pan Dyrektor ZOJO Marek Osiński, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, przedstawiciele organizatorów i sponsorów programu i inni.

           

           

           

          13 stycznia bieżącego roku odbyło się podsumowanie pilotażowej edycji „Mistrzowie Kodowania” w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik. W tym niezwykłym wydarzeniu uczestniczyły delegacje ze szkół, które brały udział w tym programie. Naszą smolecką szkołę reprezentowała pani Dyrektor Renata Kowalczyk, nauczyciele prowadzący Barbara Kozyra i Michał Demski oraz czworo uczniów z najlepszymi osiągnięciami w Scratch: (których było bardzo trudno wyłonić, gdyż wszyscy uczniowie mają rewelacyjne pomysły) Hanna Mika i Julian Serkieza z klasy 6a, Kacper Chrostowski z klasy 6b oraz Jędrzej Lower z klasy 5a. Podczas podsumowania różne znane osoby ze świata polityki i biznesu mogły na żywo obejrzeć zmagania uczniów, zobaczyć ich programy, a przede wszystkim, mogli sami zagrać w gry stworzone przez dzieci. Gry naszych uczniów ze Smolca bardzo spodobały się panu posłowi na sejm, byłemu przewodniczącemu SLD, Grzegorzowi Napieralskiemu, który sam osobiście grał w każdą z nich i nawet w jedną udało mu się wygrać! Dość długo także z nami rozmawiał pan Włodzimierz Marciński - pełnomocnik Ministra Administracji i Cyfryzacji ds. rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce. Wskazywał, że to właśnie umiejętności naszych dzieci, które teraz zdobywają, zaowocują w przyszłości. Reportaże z wydarzenia są dostępne w sieci.

           

           

          Dlaczego programowanie? „Programowanie sprzyja rozwojowi intelektualnemu i kreatywności dzieci, a także w dalszej perspektywie może ułatwić im znalezienie dobrej pracy, w różnych, niekoniecznie związanych z informatyką dziedzinach. Należy też dodać, że tworzenie oprogramowania jest jednym z filarów innowacyjnej gospodarki, przez co niesie korzyści nie tylko dla jednostek, ale dla całego społeczeństwa”, „Umiejętność programowania w niedalekiej przyszłości może być tak samo istotna jak umiejętność czytania, pisania, czy znajomości języka angielskiego” - jak czytamy na oficjalnej stronie Mistrzów Kodowania.

          Po zakończeniu pilotażowej edycji zdanie jednej z uczennic klasy 6a: „Chciałabym zaprogramować swoją własną grę, z której później będę dumna" – stało się rzeczywistością. Uczniowie zafascynowani nowymi zajęciami nieustannie dopytują, kiedy będą następne. Szkoła zgłosiła się również do kolejnej edycji programu i nadal będzie otwierać przez swoimi uczniami możliwości, jakie daje programowanie.

          Zachęcam do zapoznania się: www.mistrzowiekodowania.pl; scratch.mit.edu

           

          Barbara Kozyra

           

           

          Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy. W poniedziałek 27 stycznia 2014r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa w której uczestniczyli uczniowie klas I – III. Dzieci dość licznie przybyły na zorganizowany bal przebrane w kolorowe stroje, wcielając się w różne postaci bajkowe.

          Sala gimnastyczna w tym dniu zamieniła się w salę balową ozdobioną balonami i serpentynami. Kolorowa dekoracja sali wprowadziła dzieci w balowy nastrój i zachęciła do wspólnej zabawy. Przy błysku profesjonalnego oświetlenia i dźwiękach największych przebojów, prezentowanych przez DJ - Pirata, wszyscy bawili się doskonale. Dzieci brały udział w wielu konkurencjach takich jak: taniec na gazecie, sztafecie, tańcu z balonami czy limbo. W przerwach uczniowie udawali się do swoich klas na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Zabawę karnawałową uznajemy za bardzo udaną, świadczą o tym poniższe zdjęcia!!! smiley Z niecierpliwością czekamy na następną smiley

           

          Zapraszamy do galerii

           

           

           

          Jedziemy pociągiem w krainę bajek

           

           

          Dnia 5.02.2014 r odbyła się otwarta lekcja biblioteczna dla czterech grup zerowych. Miejscem spotkania była duża sala gimnastyczna. Przygotowana została bajeczna sceneria zawierająca obwoluty różnych bajek, mnóstwo maskotek na czerwono-żółto-niebieskim tle. Członkowie Koła Przyjaciół Książki zaprezentowały przedstawienie ukazujące walory książki oraz sposoby obchodzenia się z nią. Na pamiątkę tego dnia dzieci otrzymały zakładki książek wykonane przez p. Ż. Porchońską i p. M.Najder-Czarnecką które również pomagały zorganizowaniu imprezy.

           

           

           

           

           

          Powiększyli grono czytelników

           

           

          Dnia 5.02.2014 o godz. 11.00 odbyło się w szkole uroczyste „Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika”. Oprócz uczniów w uroczystości uczestniczyli: Wychowawcy, rodzice oraz dyrekcja szkoły. Po powitaniu przez P.bibliotekarkę, członkowie KPK zaprezentowali scenariusz „Jedziemy pociągiem w krainę bajek”. Zaprezentowano wiersze piosenki podkreślające walory książki oraz sposoby z obchodzenia się książką. Następnie uczniowie złożyli uroczystą przysięgą, po czym zostali pasowani na czytelnika „Złotą księgą bajek”. Na pamiątkę tego dnia otrzymali piękne zakładki do książek wykonane przez P.Żanetę Porochońską i P.Martę Najder-Czarnecką oraz dyplomy „Pasowanie na czytelnika”. Drugą część uroczystości to wizyta w bibliotece i wypożyczenie książek.

           

           

           

           

           

           

           

          Dnia 26.01.2014 r. w naszej szkole gościliśmy mieszkańców Smolca i okolic, którzy licznie przybyli aby obejrzeć XVI już przedstawienie jasełkowe przygotowane przez naszych uczniów, pod kierownictwem pani Dyrektor oraz pań prowadzących "Klub Nudziarza": pani Jadwigi Trojnar, Barbary Pyzio. W tym roku scenariusz nawiązywał do czasów współczesnych. Nasi młodzi wykonawcy, zaskoczyli wszystkich swoim talentem aktorskim. W profesjonalny sposób wcielili się w odgrywane przez siebie postacie. Wspaniała dekoracja, stoje, muzyka i taniec wszystko stworzyło niepowtarzalny klimat. Diabelski taniec, wykonany przez chirliderki z naszej szkoły, przygotowany pod okiem pani Grażyny Jarży, zrobił na widzach ogromne wrażenie. Całość dopełniały piękne kolędy wykonane przez chór złożony z uczniów, nauczycieli, absolwentów szkoły, rodziców i pracowników placówki, przygotowany przez panią  Dyrektor.

          Cieszymy się, że również w tym roku zaszczycili nas swoją obecnością Ks. Prałat Alfons Jurkiewicz, ks.Proboszcz Andrzej Ilnicki, Burmistrz Miasta i Gminy Antoni Kopeć, sołtys wsi Smolec Hieronim Kuryś wraz z małżonką, przedstawiciele organizacji działających na terenie naszej wsi, siostry ze Zgromadzenia Niepokalanego Poczęcia Najświętrzej Maryji Panny oraz dzieci z Ośrodka Caritas w Jaszkotlu.

          Dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów. Szczególne podziękowania kierujemy do pana Mieczysława Kowalczyka, za profesjonalne przygotowanie nagłośnienia, oświetlenia i obsługę techniczną podczas spektaklu.

          Dziękujemy za przybycie! Zapraszamy za rok!              

          Organizatorzy

          Zdjęcia z jasełek można obejrzeć tutaj.

           

           

           

          Wrocławski Teatr Pantomimy bierze udział w programie Szkoła w mieście - edukacyjno-artystycznym projekcie współfinansowanym przez wrocławski Wydział Edukacji. W ramach projektu Wrocławski Teatr Pantomimy realizuje treści podstawy programowej z zakresu takich przedmiotów szkolnych, jak: język polski, wychowanie fizyczne, zajęcia artystyczne, muzyka.

          14.02.2014 dzieci z klasy IC miały przyjemność uczestniczyć w tych warsztatach, natomiast 26.03.2014 na takie zajęcia pojedzie klasa IB. Dzieci podczas tych warsztatów miały możliwość poznać pracę aktorów od kulis i etapy powstawania spektakli. Poznały role, jakie spełniają osoby pracujące przy tworzeniu przedstawienia np. Rekwizytor, Garderobiany, Scenograf, Oświetleniowiec, Akustyk, Choreograf, Reżyser. Dzieci uczyły się być mimami i przygotowywały własną etiudę, którą po przygotowaniu zaprezentowały.

          Udział w warsztatach wywoływał w nich duże emocje, pełne zaangażowanie, chęć współpracy, jak również wykazały się dużą samodyscypliną, dzięki czemu pokaz etiudy mimo krótkiego czasu na przygotowanie wypadł zachwycająco, co również zauważyli sami prowadzący warsztaty.

           

           

           

           

           

          Dnia 21 marca, jak to zwykle bywa, do naszej szkoły zawitała Pani Wiosna. Przyjście jej było jednak nadzwyczajne. Nie tylko przybyła wraz ze śliczną pogodą , słońcem i kwiatami, ale pod wieloma POSTACIAMI. W każdej klasie pojawiła się w dwóch lub trzech osobach!

          Sama Gala Poezji była w tym roku także bardzo bogata. Z każdej klasy wystąpiło po 7 - 8 konkursowiczów. Komisja miała nie lada trudne zadanie! Wszystko jednak pięknie się udało. Były brawa, wyróżnienia i oczywiście nagrody. Z ogromną radością i dumą podziwiano deklamujących przepiękne wiersze o Wiośnie, te znane, te mniej, ale także te, których autorami byli sami uczniowie.

          Szanowna Komisja, która zebrała się aby rozstrzygnąć konkurs poezji, nie miała wyjścia i ogłoszono dodatkowy konkurs na Miss Wiosny.

          Panowie – przybyli na spotkanie tatusiowie oraz pan Grzegorz Lichwa nasz szkolny wuefista, podjęli się baaardzo trudnego zadania. Wybrano jedną Wiosenkę, jak to zwykle w takich konkursach bywa, ale należy podkreślić, że wszystkie były przepięknie wystrojone. Każdej należały się oklaski i nagrody przekazane przez Dyrekcję naszej Szkoły.

          Organizatorzy Gali, pani Wiesława Figiel i pani Ewa Kosicka dziękują nauczycielom za przygotowanie dzieci do recytacji. Należy także podkreślić, że wszyscy uczestnicy, jak i słuchacze prezentowali się baaardzo wiosennie, co możemy zobaczyć na załączonych fotografiach. Uczniom klas VI i pani Kasi dziękujemy za pomoc w demontażu dekoracji.

          Zdjęcia z Gali można obejrzeć w Albumie (klikając w poniższy obrazek):

           

           

           

           

           

          Od wielu lat w naszej szkole, jednym z elementów przygotowania się do obchodów Świąt Wielkanocnych, jest wspólne przygotowanie palm wielkanocnych, które następnie w barwnym korowodzie są zanoszone do naszego kościoła parafialnego. Palmy wykonane są z kolorowej bibuły, traw, bukszpanu i osiągają imponujące rozmiary. W niedzielę palmową zdobią ołtarz kościoła. Dochodzą do nas informacje, że bardzo podobają się naszym mieszkańcom. Dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom i wychowawcom za trud włożony w ich przygotowanie. 

           

           

           

           

          Dnia 29. kwietnia 2014 roku o godz. 10 odbyła się uroczysta akademia z okazji „Majowych Rocznic” (2 Maja – Święto Flagi, 3 Maja - rocznica uchwalenia Konstytucji, 8 Maja - Dzień Zwycięstwa). Na uroczystość zaproszono liczną grupę gości: ks. prał. Alfonsa Jurkiewicza, przew. Rady Rodziców, delegację Wojska Polskiego, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich, delegata Związku Emerytów i Rencistów, emerytowanych nauczycieli, prezesa Gminnej Straży Pożarnej, Sołtysa, dyr. ZOJO oraz przedstawicieli Rady Rodziców. Członkowie Koła Przyjaciół Książki oraz zespół wokalny „Biedronki” zaprezentowali dość obszerny program słowno - muzyczny zatytułowany „Majowe Rocznice”. Wątki historyczne przeplatane były pieśniami patriotycznymi. Był hymn i inne pieśni żołnierskie. Podczas akademii panował nastrój powagi. Po uroczystości głos zabrała pani dyrektor Renata Kowalczyk. Gościom wręczono podziękowania i kwiaty za udział w uroczystości oraz przygotowano słodki poczęstunek.

           

           

           

           

           

           

          30 kwietnia 2014 r. już po raz drugi przeżywaliśmy występy naszych uczniów w zapoczątkowanym w ubiegłym roku Przeglądzie Piosenki Religijnej. Zaprosiliśmy na tę uroczystość ks. Proboszcza Andrzeja Ilnickiego, przedstawicieli Rady Rodziców, Dyrekcję szkoły oraz dzieci wraz z opiekunami z Niepublicznego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Jaszkotlu. Wychowawcy wraz z katechetkami pomogli dzieciom wybrać repertuar. Jesteśmy wdzięczni za pomoc w akompaniamencie gitarowym p. Filipowi Kozłowskiemu, który bardzo zaangażował się w przygotowanie wielu uczniów do występu. Grą na gitarze program urozmaicili także: p. Mieczysław Trzciński, p. Jolanta Chmiel i p. Halina Szlendak. Występowały całe klasy jak również reprezentanci klas. Prowadząca całą imprezę p. Halina Kokoszko troszczyła się o dobrą atmosferę i udaną zabawę. Na zakończenie p. Dyrektor wręczyła przedstawicielom poszczególnych klas i dzieciom z Jaszkotla pamiątkowe dyplomy oraz zachęciła i zaprosiła do uczestnictwa w kolejnym Przeglądzie Piosenki Religijnej w przyszłym roku. Dziękujemy za pomoc wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i organizację imprezy: p. Joannie Zyga, p. Alicji Szymańskiej, p. Elżbiecie Stasik, p. Kazimierzowi Tonderys.

           

          Zdjęcia znajdują się w Albumie:

           

           

           

           

          W dniu 26 kwietnia 2014 roku w szkole odbył się XII Turniej Firm w Piłce Siatkowej. Udział wzięł sześć firm z terenu naszej gminy. Poziom reprezentowany przez zawodników był bardzo wysoki. Uczestników wspierały całe rodziny dzięki czemu atmosfere rozgrywek była gorąca. W bieżącym roku zwycieski puchar zdobyła drużyna "Ogrodowa Team" po zaciętym pojedynku z beniaminkiem "Czarni Smolec". Zaszczytne trzecie miejsce przypadło odbudowanej drużynie "DOTI", która po kilku latach przerwy wróciła na parkiet. Kolejne miejsca zajęli: "Old Boys Sokół Smolec", "Przybyłek Team", "OSP Smolec". Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i puchary. Dzięki sponsorom w przerwach między meczami na wszystkich czekał słodki poczęstunek. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok. 

          Zdjęcia można obejrzeć w Albumie:

           

           

                   Poniedziałkowe popołudnia 21-go , 28-go kwietnia i 5-go maja 2014r. dla grupy uczniów klasy IVa były pełne wrażeń i radości. Gościliśmy bowiem w stadninie koni ,,Batanka" w Magnicach. Zabrała nas tam pani Katarzyna Trzepizur. Wzięliśmy udział w zajęciach organizowanych przez Fundację Rozwoju Aktywności ,,Nasze Dzieci - Nasz Skarb" w ramach projektu promującego aktywny sposób spędzania wolnego czasu, a sfinansowanego przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt skierowany był do uczniów szkół podstawowych w gminach: Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Żórawina i Siechnice.

                   Na zajęciach poznaliśmy stadninę, konie i to jak należy się nimi zajmować (czym je karmić i jak dbać o ich higienię). Zapoznaliśmy się z zasadami bezpieczeństwa w stajni, odpowiedniego zachowania przy koniach i dowiedzieliśmy się, jakie rasy koni hodowane są w Polsce. Podczas wizyt w stadninie uczyliśmy się czyścić konie, zakładać ogłowie, a przede wszystkim uczyliśmy się jeździć konno. Dla niektórych z nas był to pierwszy kontakt z końmi, inni jeździli już wcześniej, a nieliczni popisali się swoimi dużymi umiejętnościami. Wszyscy jednak świetnie się bawiliśmy. Za każdym razem po jeździe konnej mieliśmy ognisko z kiełbaskami i zabawy na świeżym powietrzu.

                   Wyjazdy do stadniny konnej pozwoliły nam bardzo miło spędzić czas, poznać bliżej konie i ich zwyczaje. Serdecznie dziękujemy pracownikom Stajni Batanka za ciepłe przyjęcie, a  pani Kasi za współpracę z fundacją i poświęcenie nam czasu. Już teraz zgłaszamy się do udziału w kolejnych zajęciach.

          Zuzanna Orzech

          Kl. IV a

           

           

          Dolnośląski Teatr Młodego Widza wraz z nauczycielkami języka polskiego p. Katarzyną Trzepizur i p. Alicją Szymańską przygotował dla uczniów klas szóstych i piątych naszej szkoły wyjątkową atrakcję w postaci całodniowej, pełnej kulturalnych atrakcji wycieczki do Wrocławia.

          Dnia 23.05.2014r. wyruszyliśmy autokarem w kierunku Bielan Wrocławskich, by tam zwiedzić studio filmowe ATM, obejrzeć plany zdjęciowe znanych seriali „Pierwsza miłość”, „Galeria”, „Kiepscy”. Po pełnym emocji spacerze przez salon Ferdka czy znaną z ekranu galerię handlową, wyruszyliśmy w kierunku Centrum Kultury Impart, gdzie zasiedliśmy na widowni, by uczestniczyć w opartym na tematyce mitologicznej, akrobatyczno-tanecznym spektaklu pt. „Prometeusz”. Nikt z nas nie spodziewał się, jak będzie to poruszające, pełne emocji i zapierające dech w piersiach przedstawienie! Choć podczas żadnego z pięciu aktów nie padło ani jedno słowo, my z wielkim zainteresowaniem, w skupieniu i zachwytem w oczach śledziliśmy popisy taneczne i akrobatyczne aktorów obecnych nie tylko na scenie, ale i wśród widowni, wreszcie wirujących w rytm porywającej muzyki pod sufitem. By ostudzić emocje, spacerkiem przeszliśmy się na wrocławski Rynek, gdzie była okazja, by coś zjeść, odpocząć. Ostatnim punktem naszej bardzo kulturalnej wyprawy było Muzeum Historyczne, a w nim lekcja na temat historii i legend związanych ze średniowiecznym Wrocławiem.

          Po tylu atrakcjach, pełni wrażeń, rozgrzani majowym słońcem wróciliśmy do Smolca.

           

           

           

          Dnia 28 maja 2014r o godz. 16.00 odbyło się spotkanie z poezją przy ognisku. W związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka spotkanie poświęcone było „Dzieciom”. Janusz Korczak- był patronem dziecięcych marzeń, urodził się, by kochać dzieci, w trosce o ich rozwój i sytuacje życiową rozpoczął walkę o ich prawa i dlatego dziś wszystkie dzieci na całym świecie mają te same prawa. Przedstawione wszystkie wiersze J.Korczaka przybliżyły dzieciom ten temat. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Dyrekcja szkoły, panie polonistki, Prezes Gminnej Straży Pożarnej, pan sołtys Hieronim Kuryś. Spotkanie odbyło się dzięki sponsorom którymi byli pan Sołtys i Rada Sołecka oraz państwo Beata i Hieronim Kuryś-właściciele firmy ubezpieczeniowej „Personal Finanse”,oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Uczestniczyli także: Zespół wokalny Biedronki, uczniowie z „Pocztu sztandarowego” oraz uczestnicy Świetlicy Środowiskowej. Po części artystycznej wręczono nagrody członkom koła , po czym przy dźwiękach muzyki biesiadnej odbyło się pieczenie i spożywanie kiełbasek. Gościom wręczono podziękowania oraz kwiaty.

           

           

           

           

          W Smolcu każdy może nauczyć się programować!

          W ramach obchodów „Scratch Day” w dniu 19 maja 2014 odbyła się w naszej szkole lekcja programowania dla nauczycieli i uczniów z naszej gminy. Pomysłodawcą był pan Michał Demski, nauczyciel matematyki, który we współpracy z nauczycielką przyrody panią Barbarą Kozyrą i nauczycielką nauczania początkowego panią Anną Dulębą przygotował całą imprezę oraz poprowadził lekcję pokazową. Każdy mógł podczas zajęć zrobić swoją własną grę – na początek był to labirynt z różnymi dodatkami. Warto dodać, że zarówno uczniowie jak i nauczyciele chętnie poznawali tajniki Scratch’a i z niemałym sukcesem każdy z nich „napisał” swój pierwszy program, którego efektem była kompletna, samodzielnie wykonana gra. Po pierwszych 45 minutach lekcji nauczyciele wraz z panem Michałem poszli do innej sali i uczestniczyli w warsztatach TIK prowadzonych przez Panią Joannę Palińską ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kątach Wrocławskich, zaś w tym czasie pani Basia i pani Ania wraz z pozostałymi uczniami kontynuowały lekcję, której celem było udoskonalenie i upiększenie poprzednio stworzonej gry. Po kolejnej godzinie lekcyjnej i przerwie na kawę, herbatę i pączka swoje Scratch’owe umiejętności i projekty przedstawiali uczniowie naszej szkoły. Niektórzy z nich chodzili na zajęcia z programowania od pierwszego semestru, inni rozpoczęli naukę dopiero w drugim semestrze. Każdy jednak miał się czym pochwalić. Nasi goście chętnie oglądali stworzone przez nas gry i projekty, dopytując o szczegóły kodu i źródła pomysłów. Różnorodność była ogromna! Od gier mających na celu odbijanie piłeczką, wyścigi, łapanie zwierzątek spadających z nieba po skakanie po platformach, labirynty i bitwy na śnieżki! Pan Michał zaprezentował także własnoręcznie zrobiony samochodzik ze światłami, zaprogramowany właśnie w Scratch’u na Arduino. Możliwości Scratch’a są bowiem ogromne!

          Goście odwiedzili nas ze szkół: SP nr 1 w Kątach Wrocławskich, SP Zachowice, SP Sadków, SP Gniechowice. W sumie aż 14 osób: 8 uczniów i 6 nauczycieli!

          Jednogłośnie możemy powiedzieć, że wszyscy zachwycili się Scratch’em!

          A może ty też chcesz stworzyć swoją pierwszą własną grę?

          Zdjęcia z imprezy:

           

           

          II FESTIWAL PROJEKTÓW MISTRZÓW KODOWANIA

           

          W dniach 12-13.06.2014 w Warszawie odbył się II Festiwal Projektów Mistrzów Kodowania. Do Zamku Ujazdowskiego przyjechało 76 szkół z całej Polski. W tym wybranym i wyszukanym gronie, znalazła się nasza szkoła, która reprezentowana była przez dwóch pierwszoklasistów – Artura Szczotkę z kl. Ic i Karola Łacinę z kl. Ia, którzy pojechali do stolicy razem ze swoimi paniami. Dzieci wzięły udział w uroczystym zakończeniu I edycji programu. Nie zabrakło też gości - ludzi aktywnie działający na rzecz edukacji cyfrowej. Nasi Mistrzowie Kodowania mieli niepowtarzalną okazję podzielić się swoimi osiągnięciami i zobaczyć projekty swoich kolegów z całego kraju. Udział w takiej imprezie był dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci wielkim, niepowtarzalnym przeżyciem.

          Zapraszamy do galerii:

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
      • 71 316 84 61 szkoła Smolec 71 390 68 88 szkoła Jaszkotle 71 316 84 51 przedszkole 531 495 649 zerówki nad ośrodkiem zdrowia
      • ul. Kościelna 2 SMOLEC 55-080 Kąty Wrocławskie Poland
      • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że: • administratorem podanych danych jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smolcu, ul. Kościelna 2, 55-080 Smolec; • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail korzuch@infoic.pl • celem przetwarzania danych jest zapewnienie korespondencji odpowiedniej ewidencji, przechowywania oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą, a podstawą prawną są art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz art. 6 ust.1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach; • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest brak rozpatrzenia korespondencji; • podane dane będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej, zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt; • dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania; • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.
  • Galeria zdjęć

      brak danych