• Przedszkole 2009/10

        • Sprzątanie Świata - wrzesień

           

          Rankiem wponiedziałek (21.09.2009), plac wokół naszego przedszkola, był bardzo zaśmiecony. Ten widok wywołał na rodzicach i dzieciach, oburzenie i zaskoczenie. Kto tak wybrudził? Dlaczego jest nie posprzątane? Wszystko wyjaśnił plakat, informujący o sprzątaniu placu przedszkolnego, przez naszych przedszkolaków.  Wszystkie grupy spotkały się w jednej sali. Gdy słuchaliśmy piosenkę „Śmieciu precz”, zadzwonił dzwonek u drzwi. Pani Danusia, otworzyła drzwi i znalazła list od przedszkolnego skrzata. Który wyjaśnił mam cel spotkania i co należy zrobić z tymi odpadami na naszym podwórku. Dzieci oglądały plakaty do jakich pojemników mają rzucać znalezione odpady, dostały jednorazowe rękawiczki. Wspólnie z nauczycielami i personelem przedszkola przystąpili do sprzątania.

           
          Na zakończenie powtórzyliśmy nazwy kolorów pojemnik do jakich należy rzucać posegregowane śmieci (niebieski-szkło, zielony-papier, żółty- plastiki). W nagrodę wszystkie dzieci z radością bawiły się na czystym placu przedszkolnym. Wszystkie panie były zaangażowane w przygotowanie tego dnia, a najbardziej panie: Joanna i Irena.      

           

           

          REJS STATKIEM PO ODRZE

           

           

          Dnia 23.09.2009r. grupa „ Misiów” oraz „Muminków” wyruszyła autokarem na wycieczkę do Wrocławia. Wszystkie dzieci były przejęte, co za niespodzianka ich czeka. Gdy dojechaliśmy na miejsce wszyscy byliśmy zdziwieni, jakim pięknym i dużym statkiem będziemy płynąć. Poszliśmy wykupić bilety na rejs. Przyszedł do nas pan Kapitan przywitał wszystkich i wpuścił na pokład. W momencie przekraczania progu statku dzieci były bardzo przejęte. Zanim statek ruszył kosztowaliśmy wszystkie przepyszne smakołyki z naszych pięknych plecaczków. Statek ruszył i nagle… wpłynęliśmy do śluzy gdzie poziom wody zaczął podnosić się do góry. Gdy uzyskaliśmy odpowiednią wysokość popłynęliśmy dalej. Zwiedzaliśmy piękne widoki widzieliśmy Wieżę Ciśnień, most Grunwaldzki, Muzeum Narodowe, Ostrów Tumski, most Zwierzyniecki, most Szczytnicki. Pięknie statek nam zawrócił i znowu znaleźliśmy się w śluzie gdzie powolutku poziom wody zaczął się obniżać. Wszyscy zadowoleni i szczęśliwi wróciliśmy autokarem na przepyszny obiadek do przedszkola.

           



           

           

          DZIEŃ CHŁOPAKA

          W środę 30 września 2009 grupy: „Misie” i „Muminki” po śniadanku spotkały się w jednej sali z okazji „Dnia Chłopaka”. Dziewczynki z obu grup zaśpiewały „Sto lat”, co bardzo spodobało się naszym chłopcom. Każdy chłopiec dostał słodkiego lizaka na osłodę. Dziewczynki za piękny śpiew także otrzymały słodziutkie ciut mniejsze lizaczki. Dla każdego pana zostały również przygotowane muchy, które pani Basia założyła na szyi. To był bardzo miły akcent, chłopcy byli bardzo szczęśliwi. W wesołych nastrojach, wszyscy wróciliśmy do swoich zajęć.

          Panie z Misiów i Muminków

           

           

          Przedstawienie teatralne pt. „ Jak rycerz Walduś uratował królestwo”

           

           

          W dniu 5.10.2009r. zagościł w naszym przedszkolu Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa z przedstawieniem teatralnym pt. „Jak rycerz Walduś uratował królestwo”. W ramach programu edukacyjno-wychowawczego „Żyj zdrowo i bezpiecznie”. Przedstawiony w baśniowej formie, wesoły i łatwy do przyswojenia spektakl, nie tracąc wartości dydaktycznych. W ciekawy dla małego widza sposób pokazał jak priorytetową kwestią jest w dzisiejszym świecie ekologia. W bardzo przystępny i interesujący dla dzieci sposób aktorzy przedstawili takie problemy jak ochrona środowiska, konieczność ograniczania ilości odpadów. Oraz ich właściwego składowania i przetwarzania, utrzymanie porządku, a także dbałość o higienę osobistą. Elementy edukacyjne ukryte pod płaszczykiem interaktywnej zabawy, barwnych piosenek i wierszyków nie pozwalały znudzić najbardziej wymagającej i ruchliwej widowni.

          Wychowawcy grup: O „a”, O „b”, „Muminki”, „Misie”

           

           

           

          Święto drzewa” 10.10 2009r.– konkurs plastyczny

           

          W naszym przedszkolu został ogłoszony konkurs plastyczny dla wszystkich przedszkolaków i ich rodziców - z okazji dnia „Święto drzewa” ( ten dzień organizowany przez klub Gaja). Zostaliśmy mile zaskoczeni – różnorodnością zastosowanych technik plastycznych, wykorzystaniem materiału przyrodniczego, technik kolażu, prac przestrzennych. Celem tego wydarzenia, była wspólna praca naszych wychowanków i ich rodziców. Ich wysiłek został nagrodzony drobnym upominkiem. Dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w konkursie. Wasze zaangażowanie, pomysłowość, a przede wszystkim gotowość do wysiłku i chęci udziału z własnym dzieckiem w takim skromnym przedsięwzięciu – bardzo nas cieszy.

          Dyrektorów placówki: p. Renatę Kowalczyk i p. Agatę Wojtyla oraz nauczycieli przedszkola: Annę Dudek, Joannę Stach, Gabrielę Meszczyńską, Wiesławę Figiel, Barbarę Pela, Irenę Żygadło.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          GÓRA GROSZA 2009 - W PRZEDSZKOLU

          W SMOLCU

           

          W tym roku po raz kolejny, była organizowana akcja Góra Grosza (edycja jubileuszowa), w naszym Przedszkolu. W której w dniach od 23 listopada do 04 grudnia dzieci zbierały i wrzucały monety groszowe do skarbonek w salach i szatni.

          Celem akcji Góra Grosza, organizowanej przez towarzystwo Nasz Dom, jest zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.

          Akcja przeprowadzana jest poprzez zbiórkę monet groszowych (od 1gr do 50 gr) . Możliwa jest zbiórka większych nominałów, jednakże dla organizatorów akcji (i dla nas wychowawców), najważniejszym jest uświadomienie dzieciom, że najdrobniejsze monety mogą w tak dużej liczbie stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu koleżankom i kolegom, którzy znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Bardzo nas cieszy, iż Rodzice naszych przedszkolaków z ochotą włączyli się do tej charytatywnej akcji i dawali swoim dzieciom drobne monety – prawie codziennie przez dwa tygodnie.

           

          Wychowawcy grup: „Misie”, „Muminki”, O „a”, O „b”

           

           

          Teatrzyk „Grymasy królewny Kasi”

           

           

           

          Dnia 24.11.2009r. zobaczyliśmy przestawienie pt. Grymasy Królewny Kasi”, historię nam przedstawili aktorzy z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Spektakl był poświęcony dobremu wychowaniu, dobrym manierom i grzeczności. Dzieci miały możliwość zobaczenia z boku, jak bardzo niegrzeczne i sprawiające innym przykrość jest złe wychowanie. Przedstawienie pokazało dzieciom jak ważne jest kontrolowanie własnych czynów i wypowiedzi. Oraz jak miłe jest używanie czarodziejskich słów: „przepraszam”, „proszę”, „dziękuję”. Dzieciom spodobał się występ – aktywnie uczestniczyły w spektaklu. Żywo reagowały na wybuch gniewu królewny, z uwagą słuchały wskazówek królewicza na temat dobrego wychowania, prowadziły dialog i naśladowały gesty aktorów. Zwłaszcza królewicza, którego zachowanie jest godne naśladowania.

          Wychowawcy grup: O „a”, O „b”, „Miminki”, „Misie”

           

          Andrzejki – 30.11.2009r.

           

           

          Ostatniego dnia miesiąca listopada w imieniny Andrzeja. Grupy „Misie” i „Muminki” spotkały po śniadaniu w jednej sali, aby pobawić się andrzejkowymi wróżbami. Ile było śmiechu, radości i zaskoczenia wynikiem wróżby. Wróżyliśmy za pomocą „Wirujących talerzyków” i rekwizytów: pieniądza, pierścionka, cukierka, piórka, „Serduszka z imionami” , „Butami” – która dziewczynka lub chłopiec w przyszłości pierwsi poznają swoją sympatie. Po tych wyczerpujących wróżbach zasiedliśmy do stołów i zjedliśmy słodkie co nieco.

           

           

           

          Wychowawcy grup: A. Dudek, B. Pela, J. Stach, J. Żygadło

           

          Mikołajki 4 grudnia 2009 roku w Przedszkolu


           

           

           

          Mikołajki do najpiękniejszy dzień dla każdego dziecka, nie wyłączając i naszych przedszkolaków. Z wielką ochotą uczyliśmy się wierszyków i piosenek. Bo w tym dniu „...Zawitał do nas miły gość. Ma wąsy, brodę długą dość. A w ręku ściska wielki wór. Mikołaj , o Mikołaj..” i oczywiście gdy tylko do nas przyszedł to od razu powiedzieliśmy „...Usiądź sobie między nami, obdarz dzieci prezentami...” i dostaliśmy przepiękne zabawki: koniki lub samochodziki lub puzzle i wszyscy takie same słodycze. Oczywiście pozowaliśmy do zdjęć lub też nie z naszym oczekiwanym gościem. Na zakończenie „...Na naszej sali dziś wiele radości, wszyscy się cieszymy z tej uroczystości. Za miłe niespodzianki, bardzo dziękujemy i na drugi rok znów Cię do nas zapraszamy...”

           

           

           

          Spektakl pt. „Świąteczny list Zosi”

           

           

          W dniu 09.12.2009r., zagościł kolejny raz w naszym przedszkolu Teatr Edukacji Profilaktyki „Maska” z Krakowa z przedstawieniem „Świąteczny list Zosi”. Główna bohaterka Zosia dowiaduje się, że święty Mikołaj nie istnieje. Postanawia sprawdzić prawdziwość tej tezy, oczywiście łamiąc obowiązujące od zawsze zasady bycia „grzecznym dzieckiem”. Ale kiedy uświadamia sobie ile szkód wyrządziła i czym tak naprawdę jest wiara, zasiada do pisania listu z przeprosinami do Świętego Mikołaja, ponieważ pachnąca lasem choinka, magia zimy i Świąt Bożego Narodzenia jest czymś czemu ulega się bez względu na wiek, ucząc się przy tym jak być dobrym człowiekiem.

          Nauczyciele grup: O „a”, O „b”, „Muminki”, „Misie”

           

          Kiermasz świąteczny 16.12.2009r.

           

          Cały personel przedszkola i chętni rodzice od października byli zaangażowani w przygotowanie i reklamę kiermaszu, który odbył się 16.12.2009r. Wszystkie wykonane ozdoby, były jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne, w większości były skomponowane z materiału przyrodniczego i różnego kształtu makaronu. Stroiki z gałązek świerku, różnego rodzaju szyszek, owoców dzikiej róży, ostrokrzewu, owalnych kawałków drewna, różnego kształtu bombek, świeczek, koralików. A choinki z makaronu (muszelka, kokardka, rurka) w złotym i srebrnym kolorze. W dniu kiermaszu cała szatnia była galerią. Zieleń i zapach gałązek świerku od razu zachęcał do kupna stroików na stół. Blask złota i pewne zaskoczenie, czy te choinki, na pewno są z makaronu, też miały wzięcie. A wiszące złote choinki - bombki z rafii i koralików, również cieszyły się zainteresowaniem. Nie mogło zabraknąć aniołków z masy solnej i kartek świątecznych w jednej tonacji kolorystycznej. Podziękowania dla wszystkich rodziców, którzy brali udział w kiermaszu – kupowali nasze produkty – byli bardzo hojni.

          Szczególne podziękowania dla rodziców: Wiolety Orzech, Anety Dulik, za wkład pracy, czas który poświeciły temu projektowi. Pieniądze z Bożonarodzeniowego kiermaszu zostaną wykorzystane na cele przedszkolne.

          Nauczyciele Przedszkola grup: O „a”, O „b”, „Muminki”, „Misie”

           

           

          Przestawienie teatralne pt. „Porwanie Księżniczki”

           

           

          W dniu 18.12.2009r., zagościł w naszym przedszkolu Teatr Lalek „Pinokio” z Nowego Sącza z przedstawieniem „Porwanie Księżniczki”. Był to spektakl przygodowo-humorystyczny o perypetiach trzech przyjaciół-zwierzątek: kota, koguta i lisicy, którzy ruszają na pomoc porwanej przez cyganów księżniczce. Przeżywają mnóstwo przygód, ale wszystko kończy się dobrze. Dynamiczna akcja, piękna scenografia na długo pozostaną w pamięci młodych widzów, tym bardziej, że bohaterami były 130 centymetrowe lalki, wykonane w Pracowni Artystycznej „Martynka”.

          Wychowawcy grup: O ”a”, O „b”, „Muminki”, „Misie”

           

           

          Wigilia w Przedszkolu 22.12.2009r.

           


          Dnia 22.12.2009r., zostało zorganizowane spotkanie wigilijne dla dzieci i pracowników placówki. Sala została udekorowana tradycyjnie – dekoracje świąteczne, choinka, stroiki i świeczki. Uroczystość rozpoczęła nauczyciel Barbara Pela, która powitała wszystkich zgromadzonych, a przy tym złożyła ciepłe świąteczne i noworoczne życzenia. Dzieci oraz pracownicy przedszkola podzielili się opłatkiem, składając sobie wzajemnie życzenia. Następnie wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu, na którym czekał słodki poczęstunek. Spotkanie uświetniły kolędy w uroczystym wykonaniu przedszkolaków. Atmosfera tego spotkania była uroczysta, podniosła i niepowtarzalna.

          Wychowawcy: Gabriela Meszczyńska, Wiesława Figiel, Barbara Pela, Irena Żygadło, Anna Dudek, Joanna Stach.

           

           

          Przedstawienie w Operze we Wrocławiu 15.01.2010r.

          pt. ”Czerwony Kapturek”

           

           

          Dzieci z niecierpliwością czekały na dzień wyjazdu, bardzo były ciekawe: Co to jest Opera? I jak będzie wyglądało przedstawienie? Przecież byliśmy już w Teatrze Lalek, Kinie, Muzeum i przyszła kolej na nowe doświadczenie, czyli odwiedzenie Opery. I zobaczenie bardzo znanej bajki, trochę inaczej. Nastąpił dzień wyjazdu i w dobrych nastrojach wyruszyliśmy autokarem do Wrocławia, na ul. Świdnicką do gmachu Opery. Naszym oczom ukazał się piękny, zabytkowy budynek. W środku odwiedziliśmy szatnie i schodami kroczyliśmy po czerwonych dywanach na pierwsze piętro. Podziwialiśmy wystrój korytarzy, sali-kawiarenki, gdzie były wystawione piękne stroje. Po chwili zajęliśmy miejsca na balkonie i loży reprezentacyjnej. I zobaczyliśmy muzyków w czapkach z figurami zwierząt – była to orkiestra. Po trzech gongach zaczęliśmy oglądać spektakl . Wszyscy jak zaczarowani byliśmy wpatrzeni. W te piękne i inne niż my nosimy stroje, dekoracje, taniec oraz wszechobecną muzykę i śpiew aktorów. Interpretacja baśni była inna, niż ta którą znamy. Ale najważniejsi w tej bajce występowali, czyli Babcia w sukni z szufladami i wałkiem na głowie. Czerwony Kapturek w czerwonej czapce, innego koloru sukience. Myśliwy z trąbką zamiast strzelby oraz nie mogło zabraknąć Wilka. I tak bardzo podobało nam się to przedstawienie. I już dowiedzieliśmy: Co to jest Opera? Zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.

          Wychowawcy grup: O „a”, O „b”, „Muminki”, „Misie”

           

           

          Dzień Babci i Dziadka 2010r.

           

           

           

          W piątek 22.01.2010r. o godzinie 10.30 na dużej sali w szkole małych artystów przywitali zaproszeni goście – ukochani dziadkowie i babcie naszych przedszkolaków. Nie mogło zabraknąć też rodziców - wszyscy chcieli zobaczyć i usłyszeć przepiękne wierszyki i piosenki oraz Jasełka i nie zawiedli się.

          Rodzice przygotowali smaczne ciasto i aromatyczną kawę – po programach artystycznych grup, wszyscy się częstowali.

           

           

          Pierwsi wyszły na scenę „Misie” popisali się przepięknym układem tanecznym, śpiewaniem piosenek i recytowaniem wierszyków. „Muminki” zachwyciły publiczność humorem swoich wierszyków i postaci Babci i Dziadka oraz choreografią do piosenki. Grupy: O „A” i O „B” przedstawili w przepiękny i wzruszający sposób „Jasełka” w sposób śpiewający w przenośni i naprawdę zaśpiewali kolędy. Po występach dziadkowie dostali prezenty wykonane przez dzieci. I wszyscy razem delektowali się ciastami.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Wychowawcy grup: O „A”, O „B”, „Muminki”, „Misie”.

           

          Wycieczka do Karpacza – 18.09.2009r.

          W dniu 18.09.2009r. odbyła się autokarowa wycieczka do Karpacza. Brały udział w niej grupy: O „A”, O „B”. Celem tego wyjazdu było poznanie Karpacza jako miasta pod Śnieżką. Doskonałe warunki terenowe i pogodowe powodują, że Karpacz jest ośrodkiem sportów zimowych, stacją klimatyczną i punktem wyjściowym licznych szlaków turystycznych. Osią aglomeracji tego turystycznego miasta jest biegnąca serpentynami 7 km długości ulica, kończąca się na wysokości 820m npm. Główną atrakcją był letni tor saneczkowy, znajdujący się na stoku Kolorowa oferujący zjazd torem o długości 1700m z prędkością maksymalną 30km/h. Ponieważ konstrukcja uniemożliwia wypadnięcie saneczek z szyn, zjazd był całkowicie bezpieczny. Skorzystało 39 dzieci. Kolejnym celem wycieczki było zwiedzenie kościółka Wang, zbudowanego na wzór łodzi Wikingów bez użycia gwoździ, tylko za pomocą drewnianych kołków i zaciosów. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość. Otoczona jest krużgankiem, który izoluje ją przed zimnem. Natomiast 24 metrowa wieża wiatru, wiejącego od strony Śnieżki. Dopełnieniem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Zabawek ze zbiorów H. Tomaszewskiego w Karpaczu Górnym, obejrzenie oryginalnej scenerii i przyjrzenie się unikatowemu zbiorowi zabawek z całego świata. Lalki wykonane zostały z najrozmaitszych materiałów. Są wśród nich szlachetne niemieckie lale, porcelanowe damy, woskowe anioły, lalki z liści kukurydzy i eskimoskie o kamiennych twarzach, gliniane stare kobiety, lalki celuloidowe oraz zabawki blaszane. W Muzeum można również obejrzeć wystawy czasowe związane z tematyką zabawki i dziecka. W przerwie podziwiania atrakcji Karpacza uczestniczy zakupili drobne pamiątki. Wyjazd był bardzo udany może dlatego, że położenie miasta, jego bogactwo kulturowe i turystyczne sprawiają, Karpacz należy do najpiękniejszych miast Polski.

          Gabriela Meszczyńska, Wiesława Figiel

           

          Wycieczka do Złotoryi – 11.12.2009

           


           

          W dniu 11.12.2009r. dzieci z grupy O „A” i O „B” odbyły wycieczkę autokarową do miasta o nazwie Złotoryja, słynącego z najstarszej na Dolnym Śląsku fabryki bombek. Z zaciekawieniem oglądały proces produkcji bombek, polegający na wydmuchiwaniu z gorącego szkła szklanych ozdób, a tym samym nadawania im kształtów. Następnie i upiększanie tych kolorowych cudeniek. Były bombki kuliste, podłużne, imitujące mikołaja, bałwana, kominiarza, różnego rodzaju zwierzęta, owoce, a wśród nich nawet dynie. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały bombki w kształcie serduszka z własnym imieniem, która mogły zawiesić na świątecznej choince. Wycieczka do Złotoryi była kolejnym dla dzieci doświadczeniem, ale również ogromną frajdą szczególnie dlatego, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia.

           

          Nauczyciele:

          Gabriela Meszczyńska

          Wiesława Figiel

           

          Zabawa karnawałowa – bal przebierańców

           

           

          Piątek 29.01.2010r. to bardzo ważny dzień dla naszych przedszkolaków i ich rodziców. W tym dniu była zabawa karnawałowa. Każde dziecko miało być przebrane, bo to bal przebierańców. Sale przedszkolne zamieniły się w sale balowe – przystrojone balonami, kwiatami i paskami z bibuły. Nie mogło zabraknąć słodkich i owocowych przekąsek oraz soków – przygotowanych przez rodziców. Po śniadaniu rozpoczął się bal i zobaczyliśmy: księżniczki, wróżki, motyle, królewny, cyganki, czarownice, kowboje, batmany, zorra, klauna, lekarza - ratownika w korowodzie na około sali. Każde dziecko chciało pokazać swój strój – kupiony w sklepie, wypożyczony lub wykonany - uszyty przez swoich rodziców. Były wspólne zabawy taneczne do piosenek takich jak: „Misie”, „Żabki”, „Głowa, ramiona”, „Muzykanci Konszabelanci”, „Nie chcę Cię” i tańce w kole, w parach i indywidualne. Oraz konkursy takie jak: taniec z balonem, taniec na gazecie, krzesełka. Wyczerpani i szczęśliwi koło południa zakończyliśmy nasz bal.

           

           

           

          Wychowawcy grup: „Muminki”, „Misie”

           

          Bajeczka o Franklinie

           

           

           

          Lubimy słuchać, gdy nam ktoś czyta – swoim zachowaniem potwierdziły to dzieci z grupy „Muminki” (nasze Przedszkole, uczestniczy w programie Cała Polska Czyta Dzieciom). We wtorek 23.02.10r. mama Kacpra z grupy „Muminki’, przeczytała bajkę „Franklin sadzi drzewo”. Tego bohatera dzieci znają z kreskówek i z zainteresowaniem słuchały czytania i oglądały barwne ilustracje. Temat dzieciom był bliski, przecież w „Święto drzewa” sami sadzili też drzewo i byli bardzo ciekawi w jaki sposób wykona tę czynność Franklin. Jak to bywa w bajkach wszystko skończyło się szczęśliwie. Na zakończenie spotkania, dzieci podziękowały mamie Kacpra za czytanie i zaprosili na kolejne czytanie przygód Franklina.

           

           

           

           

          Wychowawcy grupy „Muminki”: Irena Żygadło, Joanna Stach

           

          Zima z książką

          Wiersze dla dzieci – Jana Brzechwy

           

          W ostatnich dwóch tygodniach lutego, dzieci z naszego Przedszkola obcowały z twórczością Jana Brzechwy. Słuchały recytacji wierszy, wierszyków, pouczających z humorem. Oglądały barwne ilustracje, a nawet sami zabawili się w ilustratorów do wybranych wierszy.

          „Samochwała”

           

          Słuchali piosenek z filmu pt. „Akademia Pana Kleksa”, w którym wykorzystane są wiersze Jana Brzechwy. Dzieci chętnie i samodzielnie wykonywały choreografie do tych piosenek.

           

          Przedszkolaki przynosiły z domu swoje książki z wierszami poety. Widać że rodzice naszych przedszkolaków bardzo cenią sobie twórczość Jana Brzechwy i kupują im książki z jego twórczością, a przede wszystkim czytają. Do organizowania  takich biesiad czytelniczych z twórczością Jana Brzechwy, zachęciła nas Fundacja „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”. Ponieważ w tym roku obchodzimy 110 rocznicę urodzin Jana Brzechwy (choć niektóre  źródła podają, że urodził się w 1898r.).

           

           

          Spotkanie z muzyką 8 marca

           

          Zapoznanie z instrumentem smyczkowym – kontrabas

           

          W pierwszy lub drugi poniedziałek każdego miesiąca, dzieci z Przedszkola uczestniczą w „Spotkaniach z muzyką”. W poniedziałek ósmego marca o godzinie 9.30 przyjechali muzycy z dużym instrumentem, po wyjęciu z futerału zobaczyliśmy instrument podobny do skrzypiec. Ale bardzo duży, który ma nóżkę, po chwili poznaliśmy nazwę. „Spójrzcie oto jest kontrabas, większy niż altówka, skrzypce. Większy też od wiolonczeli, zagra dla nas dźwięki niskie. Zbudowany jest jak skrzypce, też się na nim smyczkiem gra. Ma potężne pudło z drewna a na dole nóżkę ma. Jest wysoki na dwa metry, gra się na nim na stojąco. Gra się smyczkiem lub palcami, czasem gra się na siedząco...”


          Zobaczyliśmy technikę gry na tym instrumencie, słuchaliśmy: tętent konia, ryk: słonia, byka, krowy. W Spotkaniu z muzyką główną role gra instrument, ale również są piosenki z choreografią, każde dziecko chce uczestniczyć w zabawie z rekwizytami. I co spotkanie inne dziecko gra role w inscenizacjach do słów piosenek. W poniedziałek była „Pani Wiosna” w piosence pt. „Wiosna w błękitnej sukience”.


          I znane dzieciom piosenki, śpiewane na tych zajęciach: „Dzieńdobrynka, przywitanka”, „Na spotkaniach z muzyką” i inne. Dzieci śpiewają razem z prowadzącą. Na zakończenie pożegnaliśmy się piosenką i niecierpliwością czekamy na następne zajęcia.

           

          wychowawcy grup: O „a”, O „b”, „Muminki”, „Misie”

           

           

          8 marca 2010r.

          DZIEŃ DZIEWCZYNEK

          Ta data 08.03.2010r. do czegoś zobowiązuje i tak dzieci w Przedszkolu wiedzieli czyje to święto, a kto jeszcze nie wiedział to już wie, że to święto kobiet i dziewczynek. Chłopcy z grupy „Muminki” (z dwiema asystentkami z lizakami), wręczali wszystkim paniom i dziewczynkom super odznakę, najważniejsze, iż była różowa i słodkie co nieco – lizaczek. Wszystkie dziewczynki nosiły dumnie cały dzień te odznaki.

           

           

          Chłopcy z grupy „Muminki” sprawnie i z pewną swobodą  wykonali to zadanie, pod czujnym okiem pani Ireny Żygadlo.

          Wychowawcy grup: O „a”, O „b”, „Muminki”, „Misie”

           

           

          Teatrzyk „Entliczek Pentliczek”– 11.03.10r.

          W czwartek o godzinie 8.30 dzieci z Przedszkola w Smolcu, pojechały autokarem, do Wrocławia do kina „Lwów” na przedstawienie teatralne pt. „Entliczek Pentliczek”. Usiedliśmy w trzech rzędach: 13,14,15, zdjęliśmy kurtki i czekaliśmy na przedstawienie – a na scenie stało duże czerwone łóżko z kolorowymi poduszkami.

           

           

          I po chwili zobaczyliśmy pięcioro krasnoludków w śmiesznych butach, czapkach i spodniach. Usłyszeliśmy recytacje wierszy Jana Brzechwy w wykonaniu aktorów ze Zdrojowego Teatru z Jeleniej Góry.  Zachwyciła nas gra aktorska i zmieniające się rekwizyty, oraz humor ponadczasowych wierszy J. Brzechwy. Pięćdziesiąt minut minęło, jak jedna chwila i musieliśmy opuścić kino. Usiedliśmy w autobusie i w powrotnej drodze do przedszkola, zjedliśmy słodkości przygotowane przez rodziców.
          Ten wyjazd to naprawdę super pomysł na obcowanie z literaturą polską, w tym przypadku jest to kontynuacja spotkań  z wierszami Jana Brzechwy. W lutym dzieci słuchały recytacji i czytania wierszy, wyżej wymienionego poety. 


           

           

          Wychowawcy grup: „Misie” i „Muminki”

           

          W dniu 19.04.2010r. dzieci z grup: 0 „a” i 0 „b” obejrzały film pt. „Księżniczka i Żaba” w kinie Helios we Wrocławiu. Dzieci z zaciekawieniem oglądały historię dziewczyny żyjącej w sercu Luizjany, Nowym Orleanie. Piękna księżniczka Tiana, bardzo zuchwała żaba i śpiewające aligatory są bohaterami tej baśniowej opowieści. Taka historia zawsze wszystkich wzrusza, nie tylko dzieci, ale również dorosłych. I dla tego wszystkie osoby będące w tym dniu na filmie tzn. dzieci wraz z opiekunami byli zachwyceni i wzruszeni tą bajkową ale trochę inną historią Księżniczki i Żaby.

          Wychowawcy grup: 0 „a”, 0 „b”

           

          Jak co roku, tak i tym roku w marcu dzieci z Przedszkola, uroczyście pożegnały zimę i powitały wiosnę. Dużo wcześniej trwały przygotowania: wykonanie Marzanny z wtórnych surowców, zgodnie z ekologią, opasek i czapek na głowę dla każdego dziecka. Dzieci chętnie uczyły się piosenek i krótkich wierszyków i rymowanek o wiośnie. Oglądały ilustracje, zdjęcia i samodzielnie wykonały prace plastyczne. Każdego dnia z niecierpliwością zaglądały  w okna – Kiedy wreszcie przyjdzie ta wiosna? – przecież w tym roku zima była bardzo długa. W poniedziałek 22 marca wszystkie dzieci w ciepłych kurtkach i czapkach oraz w przygotowanych rekwizytach z instrumentami perkusyjnymi w rękach. Powitały wiosnę na powietrzu na placu wokół budynku przedszkolnego.

          Wychowawcy grup: O „a”, O „b”, „Muminki”, „Misie”

           

           

          Dnia 25.03.10r. przyjechał do nas Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa z przedstawieniem pt. Magiczny klucz i zaczarowany las”. Dzieci z zaciekawieniem oglądały perypetie bohaterów spektaklu. Wróżka zgubiła magiczny klucz, który był bardzo pomocny w uzyskaniu prostych, zwyczajnych, a czasami niezwykłych rzeczy, przedmiotów. W poszukiwaniach pomagał dziewczynie chłopiec – Gacek, bardzo skutecznie i po wielu zaskakujących, śmiesznych perypetiach bohaterów – klucz został znaleziony. Historia wróżki i chłopca uczy, że z każdej sytuacji jest wyjście, gdy jesteśmy otwarci na pomoc innych osób i sami, też chętnie pomagamy innym.

           Wychowawcy grup: O „a”, O „b”, „Muminki”, „Misie”

           

          W piątek przed Niedzielą Palmową dzieci z całego Przedszkola wyszły z budynku, by zanieść dwie duże Palmy do kościoła w Smolcu. Oczywiście nie były same do nich dołączyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej z wykonanymi przez siebie i nauczycieli pięknymi palmami. Przedszkolne palmy miały kwiaty tylko w kolorach: białym i żółtym i były przepiękne. Wszystkie dzieci były zdziwione wielkością palm i dumne z ich wyglądu, a było co podziwiać. Robienie Palm i zanoszenie do Kościoła, to już jest taka tradycja Zespołu Szkolno - Przedszkolnego. Jak co roku tak i w tym roku, kwiaty z bibuły robiła p. Krystyna i pomagała p. Wioleta. W całość uformowały panie: Gabriela, Wiesława i Anna. Dzieci zostały poinformowane przez swoje wychowawczynie o celu i tradycji wykonania i zaniesienia Palm do Kościoła.

          Wychowawczynie: O „a”, O „b”, „Muminki”, „Misie”

           

           

          O godz. 10 w środę 7.04.10r. dzieci z grup: „Muminki”, „Misie”. Uczestniczyły w mini recitalu, piosenek z wierszami J. Tuwima i J. Brzechwy, „O Panu Tralalińskim”, „Buraku i chrzanie”. Wszyscy byli zachwyceni atmosferą jaka panowała na tym koncercie. Mama Emilki pani Basia do koncertu przygotowała się profesjonalnie i bardzo serio potraktowała małych słuchaczy (stała na podeście i na pianinie grała pianistka). Dzieci z zachwytem i pewnym niedowierzaniem uczestniczyli w tym koncercie. Nie zapominajmy o pięknej scenerii, czyli krużganku zachodnim w Muzeum Architektury we Wrocławiu.  Na zakończenie nie obyło się od braw i gorących podziękowań za zaproszenie rodzicom Emilki z grupy „Miminki’, pani Basi i panu, którzy zorganizowali ten koncert dla dzieci z przedszkola w ramach współpracy rodziców z placówką .

           


           

           

           


           

           

          wychowawcy grup: „Muminki” i „Misie”

           

           

          W piątek 16.04.10r. dzieci oglądały spektakl pt. „Kłamstwa kozy” w wykonaniu aktorów z lalkami z Teatru „Pinokio” z Nowego Sącza.  Obejrzały bajkową historię. Dawno temu, a może jeszcze dawniej, żyła sobie dziewczynka Paulinka oraz kłamliwa i podstępna koza. Dziewczynka szuka pracy i miejsca dla siebie. Podstępna kozucha wykorzystuje dobre serce ludzi i zwierząt. Szybko jednak zostaje zdemaskowana. Historia kozy uczy, że nie warto kłamać , oszukiwać i żerować na cudzej dobroci. Prawda wcześniej, czy później wychodzi na jaw, a miłość i dobroć czyni cuda. Na uwagę zasługują piękne i kolorowe kukiełki wykonane zostały we własnej Pracowni Artystycznej „Martynka” Teatru Lalek „Pinokio” z Nowego Sącza.

          Wychowawcy grup: O „a”, O „b”, „Muminki”, „Misie”

           

           

          W środę 7 kwietnia grupy: „Misie” i „Muminki” pojechały autobusem do Wrocławia do jedynego w kraju Muzeum Architektury na lekcje muzealne. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali budynek z zewnątrz i wewnątrz. Lekcje dla każdej grupy, były interesujące i dostosowane dla grupy wiekowej. Dzieci mogły dotknąć surowiec, półprodukty i produkty potrzebne do wykonania kafli i pieca kaflowego i innych pieców oraz surowców do budowania domów. Oglądały projekty, makiety, zdjęcia i modele ilustrujące poszczególne etapy powstawania dzieła architektonicznego. Zbiory Muzeum Architektury liczą ponad 24.000 obiektów, spośród których zaledwie 500 jest stale eksponowanych. Między innymi zabytki rzemiosł artystycznych związanych z architekturą – ceramika budowlana, detale kute i odlewane z metalu, kolekcja witraży i oszkleń, współczesna plastyka (malarstwo, rzeźba, plakat, sztuka, użytkowa). Przez 60 minut zobaczyliśmy tylko mały fragment stałej ekspozycji, ale i tak wszystko nam się podobało i na pewno warto odwiedzić to muzeum w pobernardyńskim zespole klasztornym z XV w. Mądrzejsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do przedszkola.

           

           

           

           

           

           

           

           

          wychowawcy grup: „Muminki”, „Misie”

           

          We wtorek 11 maja o godz. 10.00 dzieci z wszystkich grup miały spotkanie z kapitanem Zawodowej Straży Pożarnej z Wrocławia, który przyjechał małym samochodem – operacyjnym, a nie wozem strażackim. Opowiedział dzieciom o pracy strażaka, o zadaniach jakie wykonuje. Nie tylko gasi pożary, ale ratuje ludzi, zwierzęta z niebezpiecznych zdarzeń. Posiada sprzęt ratujący życie, np. nosze dla poszkodowanych, ale najbardziej dzieci zaciekawił hełm i maska, bo mogli przymierzyć i choć na chwilę poczuć się strażakiem. Dzieci znają numer alarmowy do straży pożarnej za co zostały pochwalone i jeszcze mają znać swój dokładny adres zamieszkania, bo w razie niebezpieczeństwa to jest bardzo ważne. Krótkie scenki zostały przedstawione przez chętne dzieci i strażaka. Na zakończenie spotkania każdemu dziecku pan strażak wręczył odznakę i coś słodkiego.

           

           

           

           

           

           

           

           

          W poniedziałek 17 maja spotykaliśmy się z muzykami, którzy zapoznali nas z instrumentami i muzyką ludową z Polski, z Tunezji i krajów bałkańskich. Dzieci z zaciekawieniem oglądały instrumenty takie jak: flet irlandzki, duduk (który pochodzi z Armenii), koza (popularna w Tunezji i Turcji) – których brzmienie jest charakterystyczne dla egzotycznej muzyki ludowej wymienionych krajów. Oczywiście tak jak zawsze na „Spotkaniach z muzyką”, tak i teraz nie zabrakło profesjonalnej muzyki i uczestnictwa dzieci w zabawach tanecznych do piosenek i muzyki z poznanymi instrumentami.

           

           

           

           

           

           

           

          W środę 26.05.10r. o godz. 10.00, rozpoczęły się występy artystyczne dzieci z Przedszkola. Rodzice przybyli na uroczystość, by zobaczyć swoje dziecko, co przygotowało w pocie czoła dla swoich kochanych rodziców. Pierwsze rozpoczęły „Misie”, następnie „Muminki”, a na zakończyły grupy: O „a”, O „b”. Były tańce, piosenki, wierszyki, stroje, opaski na głowie – każda grupa zaprezentowała zróżnicowany i inny program artystyczny. Były oklaski, wręcz owacje, czasami zakręciła się łezka ze wzruszenia, gdy występowało dziecko danego rodzica. A czasami słychać było wybuchy śmiechu, gdy usłyszeli żartobliwe wierszyki. Na zakończenie tego spotkania wszystkie dzieci wręczyły prezenty – wykonane przez dzieci i panie wychowawczynie.

           

           

           

           

           

           

           

          W piątek 28.05.10r. wszystkie  dzieci obecne w tym dniu, pojechały dwoma autobusami do Wrocławia do Filharmonii na przedstawienie pt. „Kopciuszek”. Mieliśmy miejsca blisko sceny, wszystko było dobrze widać, całą scenografię i grę aktorów. Scenografia była dopracowana w każdym detalu, scenariusz spektaklu był zaskakujący i bardzo śmieszny. Nie można było  nudzić się na tej znanej wszystkim baśni. Co i rusz słychać było na widowni radosny śmiech, po usłyszeniu dialogów między siostrami: Petronelą  i Kunegundą lub siostrami, Kopciuszkiem i macochą. Autorzy scenariusza, tego przedstawienia trochę uwspółcześnili dialogi, ale sens baśni został zachowany. Każdy z obecnych na przedstawieniu w miłym i wesołym  nastroju  opuszczał widownie. Dzieci były zachwycone tą wersją baśni „Kopciuszek” i z entuzjazmem opowiadały swoje wrażenia rodzicom w przedszkolu.

           

          1 czerwca w naszym Przedszkolu był dzień otwarty dla nowych przedszkolakówi ich rodziców, którzy zostali zawiadomieni o tym wydarzeniu imiennym zaproszeniem. Temat tego dnia to tytuł znanej  piosenki Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”. Frekwencja dopisała, dzieci bardzo chciały zobaczyć budynek i plac przedszkolny, sale z zabawkami oraz przyszłych kolegów, z którymi 1 września br. będą bawić się; uczyć się: zabaw ruchowych, piosenek, wierszyków, malować, rysować; słuchać czytania ulubionych bajek, baśni. Każde dziecko dostało odznakę – „dzielny przedszkolak”, teczkę – „paszport przedszkolaka”, w której znalazły się malowanki – zgodne z tematem dnia i coś słodkiego. Dzieci odwiedziły sale przedszkolne, które tego dnia witały plakatami z ilustracjami dzieci, różnej narodowości i zachęcały do budowania, malowania, układania puzzli, śpiewania  i słuchania piosenek. Na tym nie koniec atrakcji, pomimo psikusa pogody – było zimno i deszczowo – dzieci z naszego przedszkola na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej  uczestniczyły w zabawie zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka. Były tam piosenki i zabawy integracyjne, zabawy z rekwizytami, zabawy sportowe – w których też uczestniczyli zaproszeni goście. Ten dzień na pewno wszystkim utkwił w pamięci, zaproszonym dzieciom  i ich rodzicom, którzy  poznali budynek przedszkolny i swoich przyszłych kolegów.

           

          Data 1 czerwca to święto dzieci i oczywiście w taki dzień nie mogło zabraknąć atrakcji dla naszych przedszkolaków. I oczywiście był festyn , który nie odbył się tradycyjnie na placu przedszkolnym, tylko na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej – z powodu deszczowej pogody. Przedszkole i sala gimnastyczna były udekorowane balonami i kwiatami z bibuły. Wszystkie dzieci uczestniczyły w zabawach do piosenek takich jak: „Misie”, „Dwóm tańczyć się zachciało”, „Żabki”, „Muzykanci Konszabelanci”, „Liczba 7”. Nie mogło zabraknąć piosenek, zabaw integracyjnych i zabaw sportowych z udziałem naszych przedszkolaków i zaproszonych dzieci z okazji Dnia Otwartego. Był korowód marszowy z kwiatami, trawami do piosenki  „Maszeruje wiosna”. Konkurs taneczny – taniec z balonem. Zabawy z rekwizytami do piosenek: „Pada deszcz” – uroczy taniec z parasolkami, „Kacza cza cza” – pokaz przepięknych plansz z kaczkami, biedronkami , barankami i wspólne śpiewanie refrenu. Zabawy sportowe – wyścigi w rzędach: skoki w workach, bieg z krążkami oraz zabawy: „Podaj dalej” (w czasie muzyki dzieci podają sobie kapelusz, gdy milknie, to dziecko, które ma kapelusz odpada z gry), „Kokon – motyl” owijanie dziecka papierem toaletowym, zabawa w grupach na czas i dokładność.  Wszystkie dzieci dostały słodki poczęstunek, (smacznymi cukierkami obdarzyła nas firma DOTI ze Smolca)  zmęczeni i w radosnym humorze wróciliśmy do budynku Przedszkola.

           

           

          W dniu 11.06.2010 r. odbyła się krajoznawczo- turystyczna wycieczka do Kudowy Zdrój- Czermna. Brały w niej udział dzieci z grupy 0 „A” i 0 „B”. Wyprawa rozpoczęła się od zwiedzenia Ruchomej Szopki, następnie Kaplicy Czaszek. Natomiast najważniejszym punktem wycieczki było biesiadowanie na Szlaku Ginących Zawodów, gdzie dzieci oglądały kowalstwo, pieczenie chleba, mini zoo. Lepiły garnki na kole garncarskim, a przede wszystkim kosztowały swojskiego chleba ze smalcem i masłem, jadły kiszone ogórki i piekły w ognisku kiełbaski. Ostatnim punktem wycieczki był zakup pamiątek. Była to ostatnia wycieczka w tym roku, ale za to bardzo udana.

           

           

           

          7 czerwca br. odbyło się ostatnie  „Spotkanie z muzyką”, na którym dzieci zapoznały się z instrumentem dętym – puzon.

           

           

           Muzyk grał na tym instrumencie znane melodię. Chętne dziecko, mogło zagrać i przekonać się ile wymaga wysiłku i umiejętności, żeby wydobyć jakiś dźwięk. Nie mogło zabraknąć tańca w wykonaniu naszych dzieci, które po krótkim instruktażu pani Eweliny, rewelacyjnie go wykonały.

           

           

           

          Jak to na „Spotkaniu z muzyką”, była też inscenizacja do piosenki o wiatrakach, dzieci kręciły kolorowymi wiatrakami  i śpiewały refren razem z prowadzącą - panią Eweliną.

           

           

           

          W piątek 18.06.10r., grupy: ”Muminki” i „Misie” o godzinie 8.00, wyruszyły w daleką podróż do kopalni w Nowej Rudzie i Skansenu - mini ZOO w Wambierzycach. Dzieciom nie dłużyła się podróż, śpiewały, rozmawiały, oglądały widoki i jadły smakołyki, które przygotowali rodzice. Na miejscu dzieci zobaczyły niewielki budynek, a nim cztery sale wystawowe. Wszyscy chętni mogli dotknąć eksponatów, przymierzyć górnicze czako, obsługiwać dyspozytornie. Później po założeniu górniczych hełmów z przewodnikiem zeszliśmy do kopalni, na co wszyscy czekali.

          A tam mnóstwo atrakcji. Strachy na lachy – spotkaliśmy Dobrego Duszka – Skarbnika, który wymazał nam twarze węglem, pana Edka, narzędzia górnicze oraz szliśmy wąskimi i czasami niskimi korytarzami. Kończąc wizytę w podziemiach pojechaliśmy kolejką do wyjścia – było to niezapomniane przeżycie, jedyne w swoim rodzaju. Na pięknej polanie, przy długim stole, zjedliśmy upieczone kiełbaski. Poskakaliśmy na dmuchanej „bezludnej wyspie” i zakupiliśmy pamiątki. W powrotnej drodze do przedszkola, zajechaliśmy do Gospodarstwa Agroturystycznego w Wambierzycach, w którym mieści się Skansen – mini ZOO. Bardzo zainteresowały nas wszystkie eksponaty i zwierzęta. Około godziny 17.00 dotarliśmy do przedszkola, gdzie na nas czekali stęsknieni rodzice.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
      • 71 316 84 61 szkoła Smolec 71 390 68 88 szkoła Jaszkotle 71 316 84 51 przedszkole 531 495 649 zerówki nad ośrodkiem zdrowia
      • ul. Kościelna 2 SMOLEC 55-080 Kąty Wrocławskie Poland
      • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że: • administratorem podanych danych jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smolcu, ul. Kościelna 2, 55-080 Smolec; • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail korzuch@infoic.pl • celem przetwarzania danych jest zapewnienie korespondencji odpowiedniej ewidencji, przechowywania oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą, a podstawą prawną są art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz art. 6 ust.1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach; • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest brak rozpatrzenia korespondencji; • podane dane będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej, zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt; • dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania; • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.
  • Galeria zdjęć

      brak danych