Nawigacja

0D

0D

Nauczyciele: Grażyna Młynarczyk, Łucja Kołodziejczyk

 

Wigilia

W piątek 21 grudnia 2018 r. odbyła się uroczysta wigilia grup 0c i 0d, która zakończyła tym samym czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu. Dzieci w tym dniu ugościły panią Monikę Kubik, która przeczytała im przepięknie zilustrowaną i zabawnie napisaną książkę Svena Nordqvista „Goście na Boże Narodzenie" opowiadającą o przygodach niezwykłego kota Findusa. Pani Monika przygotowała również niespodziankę dla grupy 0c, w postaci gotowych pierniczków. Dzieci przyrządziły do nich lukier oraz udekorowały kolorową posypką i wiórkami. Następnie grupy 0c i 0d dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia, zjadły wigilijny obiad i inne smakołyki przygotowane przez rodziców oraz wspólnie kolędowały. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie
i serdeczne relacje.

Grupy 0c i 0d wraz z wychowawcami składają serdeczne podziękowanie dla pani Moniki Kubik :)

ZDJĘCIA

 

 

Wielka heca na lodowej planecie

We wtorek 18.12.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przestawienie Teatrzyku Kropa pt. „Wielka heca na lodowej planecie”. W pewnej galaktyce była mroźna planeta, zawsze było tam zimno, mieszkańcy byli bardzo zadowoleni, gdyż mogli uprawiać sporty zimowe, lepić bałwana i kule śniegowe. Nikt na tej planecie nie chorował, ponieważ każdy nosił czapkę i szalik, często mył ręce, zjadał zdrowe obiadki oraz warzywa i owoce. Władczyni tej krainy królowa Lodówka I miała najważniejszy obowiązek, było to pilnowanie słoika z zarazkiem grypy. Lecz pewnego dnia zarazek Grypek został uwolniony i bohaterzy spektaklu, którzy nie nosili czapki lub szalika albo nieodpowiednio się odżywiali i nie myli rąk zachorowali. Na tej planecie wylądowała rakieta z profesorem Tutka i profesora siostrzenicą Jagódką. Profesor wysłuchał królowej Lodówki I, która miała zmartwienie z powodu pustego słoja i coraz większej liczby poddanych chorych na grypę. Profesor Tutka zaproponował pomoc w schwytaniu zarazka Grypka do słoika, musiał wykonać to zadanie sam, ponieważ Jagódka zachorowała bo nie nosiła czapki i szalika. Bałwanek zjadał smaczne, zdrowe obiadki, lecz nie mył rąk przed posiłkami też zachorował. Profesor Tutka wraz z dziećmi zaśpiewał piosenkę o zimie. Słowo zima, poszczególne litery pokazywał alfabetem migowym. Profesor Tutka znalazł sposób na zarazka Grypka miał trzy bronie. Spryskał jego mydłem, rzucił w niego bombę witaminową, przede wszystkim z witaminą c i okrył szalikiem. Tym sposobem zarazek Grypek został zamknięty w słoju, a słój przekazany królowej Lodówce I. Profesor Tutka pokonał zarazek dzięki zasadom higieny.

 

 

Mikołajki

6 grudnia 2018 r. był oczekiwanym dniem przez wszystkie dzieci, tego dnia Mikołaj z pomocnikami odwiedził grupy 0 w ich salach. Mikołaj oglądał piękne prace plastyczne i słuchał recytacji wierszy lub śpiewu piosenek tematycznie związanych z mikołajkami, zimą i zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Każde dziecko otrzymało paczkę i pozowało z Mikołajem do pamiątkowego zdjęcia. Po otrzymaniu upominków dzieci pożegnały Mikołaja. Dzieciom podobały się prezenty i spotkanie z Mikołajem. Organizatorem mikołajek i orszaku Mikołaja byli rodzice z Rady Rodziców Przedszkola. Rodzice w każdej grupie 0 zorganizowali upominki i poczęstunek dla dzieci.

 

 

ANDRZEJKI

W piątek 30 listopada 2018 r. wszystkie dzieci z grup 0c oraz 0d przeniosły się w świat marzeń i fantazji. To za sprawą dnia św. Andrzeja, który według dawnych wierzeń miał magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Pod koniec każdego roku, kiedy dni stawały się krótsze, a wieczory dłuższe, młodzież po pracy i nauce zbierała się w jednym domu, aby wspólnie bawić się i śpiewać. Ważniejszymi takimi spotkaniami były wieczory poprzedzające święta: Katarzyny i Andrzeja. Był to bowiem okres niezwykły. Chłopcy wróżyli sobie w Katarzynki,
a dziewczęta na św. Andrzeja. Z czasem „katarzynkowe” wróżby jednak zanikły, a tradycja andrzejkowa pozostała do dziś. W zerówkach dzień ten upłynął również na radosnej zabawie i wróżbach. Dzieci ustawiały buciki, przekuwały serduszka, losowały szczęśliwą liczbę oraz w asyście pani Justyny Jaremus-Mader lały wosk, poznając w ten sposób swoją bliższą lub dalszą przyszłość.

 

 

 

Skrzypce

W poniedziałek 03.12.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w Spotkaniu z muzyką, na którym poznały instrument smyczkowy – skrzypce. Wszystkie dzieci z panią Kasią zaśpiewały piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Dzieci z zainteresowaniem i podziwem słuchały gry na skrzypcach, pan Adam grał utwory różniące się tempem, nastrojem. Były to następujące utwory: „Kaprys” M. Paganiniego, „Ave Maryja” F. Schuberta, „Słonica Megi”, taniec pochodzenia węgierskiego „Czardasz”, „Despacito”. Ten ostatni utwór pokazuje, iż na skrzypcach można grać muzykę poważną jak i muzykę rozrywkową. Skrzypce należą do rodziny instrumentów smyczkowych, są najmniejsze w swojej rodzinie, grają wysokie i głośne dźwięki. Pani Kasia zaśpiewała piosenkę pt. „Ech skrzypeczki jakie cudne”, z której dzieci dowiedziały się jak zbudowane są skrzypce, jednocześnie pan Adam pokazywał elementy budowy instrumentu. Słowa tej piosenki napisała Alina Zwoźniak do melodii piosenki pt. „Ech mazury jakie cudne”. Niedługo przyjdzie do dzieci Mikołaj z wymarzonym prezentem i dlatego dzieci uczestniczyły w zabawie do piosenki pt. „Dwa Mikołaje”. Na zakończenie spotkania pani Kasia złożyła dzieciom najserdeczniejsze życzenia świąteczno-noworoczne i wymarzonego prezentu.

 

 

Patriotyczne spotkanie z muzyką

W czwartek 29.11.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęła pani Kasia piosenką pt. „Co to jest niepodległość”, dzieci słuchały przepięknych słów tej piosenki, w grupie gdzie uczestniczyły grupy 0, dwie dziewczynki wzruszającą śpiewały słowa tej piosenki, jako solistki. Pani Alina wspólnie z dziećmi recytowała wiersz W. Bełzy pt. „Kto ty jesteś? Polak mały”, następnie wszystkie dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Jesteśmy Polakami” trzymając w dłoniach flagi, Godło Polski lub były przebrane za orły. W piosence pt. „Do woja marsz do woja”, dzieci maszerowały, podskakiwały, wykonywały czynności występujące w słowach piosenki. W spokojnej piosence dzieci zamknęły oczy, wygodnie się ułożyły i słuchały ballady pt. „Deszcze niespokojne”. W piosence pt. „Gdy piosenka szła do wojska” powstał zespół wojskowo-instrumentalny, którym dyrygowała pani Alina a słowa piosenki śpiewała pani Kasia. Na zakończenie spotkania dzieci głośno liczyły do trzech w piosence pt. „Gdy żołnierze idą drogą” oraz ilustrowały ruchem słowa piosenki.

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
         26.11.2018r. obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji każde dziecko z grupy 0 C i 0 D przyniosło swojego ulubionego misia-pluszaka. Przyniesione misie były różne od bardzo malutkich do bardzo, bardzo dużych. Dzieci miały okazję indywidualnie przedstawić swojego pluszaka i pochwalić się nim na forum grupy. 
         W tym dniu dzieci poznały historię powstania zabawki, kiedy to w 1902 r. prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. 
          Na koniec zajęć wspólnie odśpiewaliśmy i zatańczyliśmy ze swoimi pluszakami piosenkę pt. "Jadą, jadą misie” oraz „Misie szare, misie szare obydwa”.
          Dzieci w nagrodę za aktywny udział otrzymali kolorowanki oraz imienne dyplomy „Przyjaciela Pluszowego Misia”. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku :)

 

 

GMINNY KONKURS PIOSENKI I WIERSZA „100 LAT POLSKO!”

 Listopad to miesiąc szczególny dla naszego narodu- symbol wolności i niewoli. Szczególnie w tym roku. Rok 2018 jest rokiem upamiętniającym 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to znakomita okazja, by pielęgnować wartości patriotyczne i zainteresować dzieci poezją patriotyczną opowiadającą o walkach Polaków, którzy własną krwią i ofiarą życia dali przykład światu, jak należy bronić wolności i niepodległości.
 Z tej okazji 16.11.2018 p. Joanna Stach i p. Agnieszka Szukała z grup zerowych zorganizowały w naszym Przedszkolu Konkurs Piosenki i Wiersza „100 lat Polsko!”.  
   W tym szczególnym dniu gościliśmy dzieci, nauczycieli i rodziców z różnych przedszkoli i szkół naszej gminy, m.in. z Sadkowa, Małkowic, Kątów Wrocławskich oraz Gniechowic. Wszystkie dzieci, które przybyły na konkurs recytowały i śpiewały wybrane przez swoich nauczycieli wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej. 
 Grupę 0 C i 0 D reprezentowały dzieci: Lena Raczkiewicz, Iga Mader, Maya Rozbicka, Martyna Szwed, Borys Kołodziejczyk i Filip Czastek. Dzieci wyrecytowały pieśń hymniczną Marii Konopnickiej „Rota” oraz wiersz „11 listopada” Ludwika Wiszniewskiego. 
 Wszystkie dzieci zostały nagrodzone dyplomami oraz upominkami.

 

 

Zajęcia eko – edukacyjne

We wtorek 29.10.18 r. dzieci z grup 0 A, B, C, D w Smolcu uczestniczyły w zajęciach eko–edukacyjnych przeprowadzonych przez pracowników spółki Alba Polska z Wrocławia. Dzieci słuchały tekstu książeczki i oglądały kolorowe ilustracje o segregacji śmieci. Po krótkiej rozmowie dzieci przystąpiły do samodzielnej segregacji odpadów do pojemników odpowiedniego koloru. Dzieci uczestniczyły w kilku zabawach, mających na celu zapamiętanie, jakie odpady wrzucamy do odpowiedniego koloru worka. Do żółtego dzieci wrzucały butelki plastikowe, folie, kartony po soku, mleku. Do niebieskiego dzieci wrzucały papier, stare gazety, kartony, opakowania papierowe. Do zielonego dzieci wrzucały szklane butelki, słoiki. Do brązowego dzieci wrzucały odpady zielone. Na zakończenie spotkania dzieci wspólnie z prowadzącymi zaśpiewały piosenkę o Ekoludkach na melodię piosenki pt. „Krasnoludki” i każde dziecko otrzymało dyplom – super ekologa. . Aiba jako spółka działająca w branży o szczególnym znaczeniu dla środowiska, dąży również do zwiększenia świadomości ekologicznej u dzieci i dlatego zostały te zajęcia przeprowadzone dla dzieci z naszego przedszkola.

 

 

Opowieści gitarowe cz. I od Hiszpanii po Dziki Zachód

We wtorek 06.11.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały spektakl Teatrzyku Kropa pt. „Opowieści gitarowe cz. I, od Hiszpanii po Dziki Zachód”. Było to spotkanie z postaciami z bajek Teatrzyku Kropa, a przede wszystkim poznanie historii gitary i słuchanie gry na tym instrumencie. Dzieci były w Hiszpanii z piratem Łatą i piratką – kwiaciarką Luizką, którzy szukali skarbu. W Hiszpanii tysiąc lat temu powstała gitara klasyczna. Wszyscy słuchali gry na gitarze klasycznej. Piratka Luizka i pirat Łata nie znaleźli skarbu i popłyneli dalej na Dziki Zachód. W czasie drogi pirat Łata naprawił gitarę klasyczną, która wydawała ciche dźwięki. Tak wczuł się w naprawę, aż dzieci zobaczyły gitarę folkową - akustyczną, na niej pirat Łata zagrał i zaśpiewał szanty – piosenkę żeglarską. Na Dzikim Zachodzie szeryf Dropsik na początku bał się dźwięków wydawanych przez gitarę, po wysłuchaniu gry Meksykanina na gitarze, bardzo spodobała mu się melodia grana na tym instrumencie. Dzieci poznały budowę gitary czyli z jakich elementów składa się ten instrument i w jaki sposób wydaje określone dźwięki. Szeryf Dropsik zagrał na gitarze i zaśpiewał contry (piosenkę kowbojów), dzieci pomogły zaśpiewać refren: „Kilka słów, parę nut, wielki skarb, istny cud”. Po tym utworze piratka Luizka stwierdziła, iż znalazła skarb. To muzyka jest największym skarbem i poprawia nam humor.

 

 

SUPER WYCIECZKA POCIĄGIEM DO OPERY WROCŁAWSKIEJ

 „Stoi na stacji lokomotywa, wielka, ogromna i pot z niej spływa…” -
Z tymi słowami podekscytowane dzieci z grupy O ”A” i O „D” dnia 06.11.2018 o godzinie 9.28 przy pomocy swoich pań wsiadły do pociągu i ruszyły szlakiem kolejowym na wycieczkę do Opery Wrocławskiej, w której była wystawiana opera dziecięca pt.: „ Najdzielniejszy z rycerzy” napisana przez Krzysztofa Pendereckiego do tekstu Ewy Szelburg- Zarembiny.
 Oto więc Strach na Wróble, który szuka czegoś dla siebie - nowego miejsca, czułości, ciepła - trafia na czas wojny pomiędzy Wróblami i Makami. I, nieproszony, postanawia uratować Królestwo Maków. A potem, mimo zapowiedzianej nagrody, nie przyjmuje ręki Królewny Makowej, tylko wraca do siebie. Chce pozostać sobą.
 To piękna opowieść o bezinteresownym ratowaniu świata nie dla własnej korzyści, tylko po to, żeby ten świat nie wywrócił się do góry nogami. A wszystko przy radosnej, zmiennej, niesłychanie wdzięcznej i kolorowej muzyce Krzysztofa Pendereckiego. W której jest miejsce na humor, powagę i radość. 
 Historia była pokazana dwa razy. Ale nie tak samo. Za pierwszym razem spotkaliśmy Stracha na Wróble i nieco znudzoną życiem Królewnę, a za drugim - Straszkę i nieco dziwnego Królewicza. 
 Była to bajka o kimś słabszym, brzydkim, odrzuconym, kto ratuje świat.
 Zamierzone cele osiągnięto: dzieci nauczyły się bezpiecznie korzystać ze środków transportu publicznego (większość dzieci po raz pierwszy jechała pociągiem), nawiązywały bliższe kontakty z dziećmi z innych grup i nauczyły się, że to nie wygląd, a jedynie cechy charakteru są prawdziwymi wartościami.

 

 

Co się stało z zaczarowanym lasem

We wtorek 09.10.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z Teatrzykiem Kropa. Teatrzyk Kropa zaprezentował spektakl pt. „Co się stało z zaczarowanym lasem”. A stało się dużo dziwnych i zaskakujących rzeczy. Król Baśniowego Lasu zarządził ścięcie drzew, na co mieszkańcy zareagowali smutkiem i żalem – przecież to jest ich dom. Na tym nie koniec przykrych zdarzeń, las tonął w śmieciach okazało się, że za wszystkim stoi wiedźma Śmieciucha, Król Baśniowego Lasu słuchał jej rad i wierzył jej. Sprawą lasu zajął się wilk, którego nikt się nie bał, z tego powodu wilk zaczął śpiewać bluesa, dzieci powtarzały słowa refrenu za wilkiem. Wilk robił dobre rzeczy i poszedł do Króla Baśniowego Lasu, wyjaśnić dlaczego nie wolno ścinać drzew i wyrzucać papierów do lasu, śmieci należy posortować i przerobić na surowce. Gdy Wilk zobaczył wiedźmę Śmieciuchę szybko wypowiedział zaklęcie z księgi, którą znalazł wyrzuconą w lesie, wiedźma zniknęła i ukazała się dobra wróżka. Morał spektaklu jest taki, należy dbać o czystość w lesie i swoim pokoju oraz segregować śmieci i odzyskiwać surowce wtórne.

 

 

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Dnia 11.10.2018r. w przedszkolu był obchodzony Dzień Pieczonego Ziemniaka. Z tej okazji wszystkie grupy spotkały się w sali widowiskowej, aby móc poznać czym charakteryzuje się święto, śpiewać piosenki i poznać zadania do wykonania na podwórku. Gdy wszystkie grupy udały się na przedszkolny ogród, czekały tam na nich trzy konkurencje: rzut ziemniakiem do skrzynki, zabawa z chustą animacyjną i najtrudniejsze zadanie: znalezienie sześciu skarbów (kamień, patyk, kasztan, żołądź, liść, trawa), które każde dziecko miało przedstawione na kartce papieru. Prócz wyżej wymienionych konkurencji dzieci miały okazję skosztować pieczonych ziemniaków z ogniska, które rozpalił pan konserwator Grzegorz. Dla przedszkolaków była to fantastyczna zabawa, dzieciom nie schodził uśmiech z twarzy. To nie był koniec atrakcji tego dnia, gdy wszyscy wrócili do swoich sal, dzieci robiły pieczątki z ziemniaków. Tej zabawy przedszkolaki nie mogły się doczekać najbardziej.

 

 

Perkusja

W poniedziałek 08.10.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Wszystkie dzieci z panią Kasią zaśpiewały piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. W miesiącu październiku instrumentem, który przyjechał do przedszkola – była perkusja. Pan Zbyszek, który gra na perkusji i na co dzień gra muzykę jazzową oraz udziela się we Wrocławskiej Szkole Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej, zaprezentował dzieciom grę na tym instrumencie. Każde dziecko z zaciekawieniem i podziwem patrzyło na grę pana Zbyszka. Pan Zbyszek pokazał dzieciom różne sposoby gry i techniki na tym instrumencie. Perkusja zbudowana jest: z sześciu talerzy (innej wielkości, inaczej brzmią), dużego bębna i mniejszych, pałeczek, rózg, miotełek i innych instrumentów perkusyjnych, również pochodzących od roślin np. tykwa – marakas. Odbyła się zabawa ruchowa do piosenki pt. „Słoneczko”. We wzrotkach wszystkie dzieci maszerowały, w refrenie dzieci mające instrumenty perkusyjne na nich grały. Na zakończenie spotkania pan Zbyszek zaproponował dzieciom ćwiczenia rytmiczne. Inny rytm dla prawej ręki, dla lewej ręki i prawej nogi – to zadanie było trudne, wymagało dużo wytrwałości i powtórzeń. Dzieciom podobał się ten instrument i gra pana Zbigniewa.

 

 

Dzień Chłopaka

Dnia 28 września 2018 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dzieci w swoich grupach uczestniczyły w różnych zabawach i konkursach. Następnie ozdabiały odrysowaną postać chłopca oraz wykonywały opaski dla super chłopaków. Na koniec uczciliśmy to święto małym, słodkim poczęstunkiem, a każdy z chłopców otrzymał upominek. Na pamiątkę tego dnia zrobiliśmy kilka zdjęć. Z pewnością ten dzień można zaliczyć do udanych.

 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

W dniu 21 września 2018 r. przedszkolaki z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Smolcu, uczestniczyły w wielkiej akcji „Sprzątanie Świata”, która jest dla dzieci atrakcyjną, aktywną formą edukacji ekologicznej. Jest rzeczywistą lekcją ochrony środowiska, dzięki której uczymy się bardziej przyjaznego stosunku do naszej planety. Tego dnia w przedszkolu zostały przeprowadzone zajęcia, które zainspirowały dzieci do działań mających na celu dbanie o nasze środowisko. Przed przystąpieniem do sprzątania dzieci obejrzały teatrzyk pt: "Sprzątanie lasu" w wykonaniu nauczycielek przedszkola. Nauczycielki szczególną uwagę dzieci zwróciły na segregowanie odpadów oraz recykling. Maluszki poznały kolory pojemników do których należy wrzucać posortowane odpady. Następnie po krótkiej pogadance, zaopatrzone w rękawiczki jednorazowe i kolorowe worki udały się razem ze swoimi nauczycielkami na plac wokół przedszkola w celu zbierania śmieci. Śmieci nie brakowało! Przedszkolaki bardzo zaangażowały się w tę akcję i starały się jak najdokładniej wykonać swoje zadanie. :)

 

 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20 września br. grupy przedszkolne uczciły swoje święto „Dzień Przedszkolaka”. Ma ono krótką historię, bo Sejm uchwalił je stosunkowo niedawno - 13 września 2013 roku. Po co? Ma podkreślać wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci a przy okazji dostarcza dzieciom okazję do świętowania, zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Dzień Przedszkolaka ma nawet swój hymn, a tego dnia w przedszkolach przygotowuje się mnóstwo atrakcji dla dzieci. Tak było tez i w Naszym przedszkolu

 

 

Wiolonczela

W poniedziałek 10.09.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały pierwsze w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Wszystkie dzieci z panem Tomaszem zaśpiewały  piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Dzieci wysłuchały wiersz pt. „Wiolonczela”, który recytował pan Tomasz. Muzyk pan Adam pokazywał elementy budowy wiolonczeli i grał różne dźwięki na instrumencie, między innymi: glisando, piccicato, staccato, forte, piano. Dzieci słuchały  następujących utworów granych na wiolonczeli: „Barkaraje”, „Sztormowa etiuda”, „Oczy czarne”, „Historia łabędzia”. Przedszkolaki uczestniczyli w zabawie ilustrującą słowa piosenki pt. „Dwa jeże”. Na zakończenie spotkania dzieci słuchały piosenki o pewnym żołnierzu pt. „Brytyjski grenadier”. 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
    ul. Kościelna 2
    SMOLEC
    55-080 Kąty Wrocławskie
  • 71 316 84 61 szkoła
    71 316 84 51 przedszkole

Galeria zdjęć