Nawigacja

0B

Nauczyciele: Laura Anioł, Paulina Ignac

 

Wielka heca na lodowej planecie

We wtorek 18.12.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przestawienie Teatrzyku Kropa pt. „Wielka heca na lodowej planecie”. W pewnej galaktyce była mroźna planeta, zawsze było tam zimno, mieszkańcy byli bardzo zadowoleni, gdyż mogli uprawiać sporty zimowe, lepić bałwana i kule śniegowe. Nikt na tej planecie nie chorował, ponieważ każdy nosił czapkę i szalik, często mył ręce, zjadał zdrowe obiadki oraz warzywa i owoce. Władczyni tej krainy królowa Lodówka I miała najważniejszy obowiązek, było to pilnowanie słoika z zarazkiem grypy. Lecz pewnego dnia zarazek Grypek został uwolniony i bohaterzy spektaklu, którzy nie nosili czapki lub szalika albo nieodpowiednio się odżywiali i nie myli rąk zachorowali. Na tej planecie wylądowała rakieta z profesorem Tutka i profesora siostrzenicą Jagódką. Profesor wysłuchał królowej Lodówki I, która miała zmartwienie z powodu pustego słoja i coraz większej liczby poddanych chorych na grypę. Profesor Tutka zaproponował pomoc w schwytaniu zarazka Grypka do słoika, musiał wykonać to zadanie sam, ponieważ Jagódka zachorowała bo nie nosiła czapki i szalika. Bałwanek zjadał smaczne, zdrowe obiadki, lecz nie mył rąk przed posiłkami też zachorował. Profesor Tutka wraz z dziećmi zaśpiewał piosenkę o zimie. Słowo zima, poszczególne litery pokazywał alfabetem migowym. Profesor Tutka znalazł sposób na zarazka Grypka miał trzy bronie. Spryskał jego mydłem, rzucił w niego bombę witaminową, przede wszystkim z witaminą c i okrył szalikiem. Tym sposobem zarazek Grypek został zamknięty w słoju, a słój przekazany królowej Lodówce I. Profesor Tutka pokonał zarazek dzięki zasadom higieny.

 

 

Mikołajki

6 grudnia 2018 r. był oczekiwanym dniem przez wszystkie dzieci, tego dnia Mikołaj z pomocnikami odwiedził grupy 0 w ich salach. Mikołaj oglądał piękne prace plastyczne i słuchał recytacji wierszy lub śpiewu piosenek tematycznie związanych z mikołajkami, zimą i zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Każde dziecko otrzymało paczkę i pozowało z Mikołajem do pamiątkowego zdjęcia. Po otrzymaniu upominków dzieci pożegnały Mikołaja. Dzieciom podobały się prezenty i spotkanie z Mikołajem. Organizatorem mikołajek i orszaku Mikołaja byli rodzice z Rady Rodziców Przedszkola. Rodzice w każdej grupie 0 zorganizowali upominki i poczęstunek dla dzieci.

 

 

Skrzypce

W poniedziałek 03.12.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w Spotkaniu z muzyką, na którym poznały instrument smyczkowy – skrzypce. Wszystkie dzieci z panią Kasią zaśpiewały piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Dzieci z zainteresowaniem i podziwem słuchały gry na skrzypcach, pan Adam grał utwory różniące się tempem, nastrojem. Były to następujące utwory: „Kaprys” M. Paganiniego, „Ave Maryja” F. Schuberta, „Słonica Megi”, taniec pochodzenia węgierskiego „Czardasz”, „Despacito”. Ten ostatni utwór pokazuje, iż na skrzypcach można grać muzykę poważną jak i muzykę rozrywkową. Skrzypce należą do rodziny instrumentów smyczkowych, są najmniejsze w swojej rodzinie, grają wysokie i głośne dźwięki. Pani Kasia zaśpiewała piosenkę pt. „Ech skrzypeczki jakie cudne”, z której dzieci dowiedziały się jak zbudowane są skrzypce, jednocześnie pan Adam pokazywał elementy budowy instrumentu. Słowa tej piosenki napisała Alina Zwoźniak do melodii piosenki pt. „Ech mazury jakie cudne”. Niedługo przyjdzie do dzieci Mikołaj z wymarzonym prezentem i dlatego dzieci uczestniczyły w zabawie do piosenki pt. „Dwa Mikołaje”. Na zakończenie spotkania pani Kasia złożyła dzieciom najserdeczniejsze życzenia świąteczno-noworoczne i wymarzonego prezentu.

 

 

Patriotyczne spotkanie z muzyką

W czwartek 29.11.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęła pani Kasia piosenką pt. „Co to jest niepodległość”, dzieci słuchały przepięknych słów tej piosenki, w grupie gdzie uczestniczyły grupy 0, dwie dziewczynki wzruszającą śpiewały słowa tej piosenki, jako solistki. Pani Alina wspólnie z dziećmi recytowała wiersz W. Bełzy pt. „Kto ty jesteś? Polak mały”, następnie wszystkie dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Jesteśmy Polakami” trzymając w dłoniach flagi, Godło Polski lub były przebrane za orły. W piosence pt. „Do woja marsz do woja”, dzieci maszerowały, podskakiwały, wykonywały czynności występujące w słowach piosenki. W spokojnej piosence dzieci zamknęły oczy, wygodnie się ułożyły i słuchały ballady pt. „Deszcze niespokojne”. W piosence pt. „Gdy piosenka szła do wojska” powstał zespół wojskowo-instrumentalny, którym dyrygowała pani Alina a słowa piosenki śpiewała pani Kasia. Na zakończenie spotkania dzieci głośno liczyły do trzech w piosence pt. „Gdy żołnierze idą drogą” oraz ilustrowały ruchem słowa piosenki.

 

 

Zajęcia eko – edukacyjne

We wtorek 29.10.18 r. dzieci z grup 0 A, B, C, D w Smolcu uczestniczyły w zajęciach eko–edukacyjnych przeprowadzonych przez pracowników spółki Alba Polska z Wrocławia. Dzieci słuchały tekstu książeczki i oglądały kolorowe ilustracje o segregacji śmieci. Po krótkiej rozmowie dzieci przystąpiły do samodzielnej segregacji odpadów do pojemników odpowiedniego koloru. Dzieci uczestniczyły w kilku zabawach, mających na celu zapamiętanie, jakie odpady wrzucamy do odpowiedniego koloru worka. Do żółtego dzieci wrzucały butelki plastikowe, folie, kartony po soku, mleku. Do niebieskiego dzieci wrzucały papier, stare gazety, kartony, opakowania papierowe. Do zielonego dzieci wrzucały szklane butelki, słoiki. Do brązowego dzieci wrzucały odpady zielone. Na zakończenie spotkania dzieci wspólnie z prowadzącymi zaśpiewały piosenkę o Ekoludkach na melodię piosenki pt. „Krasnoludki” i każde dziecko otrzymało dyplom – super ekologa. . Aiba jako spółka działająca w branży o szczególnym znaczeniu dla środowiska, dąży również do zwiększenia świadomości ekologicznej u dzieci i dlatego zostały te zajęcia przeprowadzone dla dzieci z naszego przedszkola.

 

 

Opowieści gitarowe cz. I od Hiszpanii po Dziki Zachód

We wtorek 06.11.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały spektakl Teatrzyku Kropa pt. „Opowieści gitarowe cz. I, od Hiszpanii po Dziki Zachód”. Było to spotkanie z postaciami z bajek Teatrzyku Kropa, a przede wszystkim poznanie historii gitary i słuchanie gry na tym instrumencie. Dzieci były w Hiszpanii z piratem Łatą i piratką – kwiaciarką Luizką, którzy szukali skarbu. W Hiszpanii tysiąc lat temu powstała gitara klasyczna. Wszyscy słuchali gry na gitarze klasycznej. Piratka Luizka i pirat Łata nie znaleźli skarbu i popłyneli dalej na Dziki Zachód. W czasie drogi pirat Łata naprawił gitarę klasyczną, która wydawała ciche dźwięki. Tak wczuł się w naprawę, aż dzieci zobaczyły gitarę folkową - akustyczną, na niej pirat Łata zagrał i zaśpiewał szanty – piosenkę żeglarską. Na Dzikim Zachodzie szeryf Dropsik na początku bał się dźwięków wydawanych przez gitarę, po wysłuchaniu gry Meksykanina na gitarze, bardzo spodobała mu się melodia grana na tym instrumencie. Dzieci poznały budowę gitary czyli z jakich elementów składa się ten instrument i w jaki sposób wydaje określone dźwięki. Szeryf Dropsik zagrał na gitarze i zaśpiewał contry (piosenkę kowbojów), dzieci pomogły zaśpiewać refren: „Kilka słów, parę nut, wielki skarb, istny cud”. Po tym utworze piratka Luizka stwierdziła, iż znalazła skarb. To muzyka jest największym skarbem i poprawia nam humor.

 

 

Co się stało z zaczarowanym lasem

We wtorek 09.10.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z Teatrzykiem Kropa. Teatrzyk Kropa zaprezentował spektakl pt. „Co się stało z zaczarowanym lasem”. A stało się dużo dziwnych i zaskakujących rzeczy. Król Baśniowego Lasu zarządził ścięcie drzew, na co mieszkańcy zareagowali smutkiem i żalem – przecież to jest ich dom. Na tym nie koniec przykrych zdarzeń, las tonął w śmieciach okazało się, że za wszystkim stoi wiedźma Śmieciucha, Król Baśniowego Lasu słuchał jej rad i wierzył jej. Sprawą lasu zajął się wilk, którego nikt się nie bał, z tego powodu wilk zaczął śpiewać bluesa, dzieci powtarzały słowa refrenu za wilkiem. Wilk robił dobre rzeczy i poszedł do Króla Baśniowego Lasu, wyjaśnić dlaczego nie wolno ścinać drzew i wyrzucać papierów do lasu, śmieci należy posortować i przerobić na surowce. Gdy Wilk zobaczył wiedźmę Śmieciuchę szybko wypowiedział zaklęcie z księgi, którą znalazł wyrzuconą w lesie, wiedźma zniknęła i ukazała się dobra wróżka. Morał spektaklu jest taki, należy dbać o czystość w lesie i swoim pokoju oraz segregować śmieci i odzyskiwać surowce wtórne.

 

 

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Dnia 11.10.2018r. w przedszkolu był obchodzony Dzień Pieczonego Ziemniaka. Z tej okazji wszystkie grupy spotkały się w sali widowiskowej, aby móc poznać czym charakteryzuje się święto, śpiewać piosenki i poznać zadania do wykonania na podwórku. Gdy wszystkie grupy udały się na przedszkolny ogród, czekały tam na nich trzy konkurencje: rzut ziemniakiem do skrzynki, zabawa z chustą animacyjną i najtrudniejsze zadanie: znalezienie sześciu skarbów (kamień, patyk, kasztan, żołądź, liść, trawa), które każde dziecko miało przedstawione na kartce papieru. Prócz wyżej wymienionych konkurencji dzieci miały okazję skosztować pieczonych ziemniaków z ogniska, które rozpalił pan konserwator Grzegorz. Dla przedszkolaków była to fantastyczna zabawa, dzieciom nie schodził uśmiech z twarzy. To nie był koniec atrakcji tego dnia, gdy wszyscy wrócili do swoich sal, dzieci robiły pieczątki z ziemniaków. Tej zabawy przedszkolaki nie mogły się doczekać najbardziej.

 

 

Perkusja

W poniedziałek 08.10.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Wszystkie dzieci z panią Kasią zaśpiewały piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. W miesiącu październiku instrumentem, który przyjechał do przedszkola – była perkusja. Pan Zbyszek, który gra na perkusji i na co dzień gra muzykę jazzową oraz udziela się we Wrocławskiej Szkole Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej, zaprezentował dzieciom grę na tym instrumencie. Każde dziecko z zaciekawieniem i podziwem patrzyło na grę pana Zbyszka. Pan Zbyszek pokazał dzieciom różne sposoby gry i techniki na tym instrumencie. Perkusja zbudowana jest: z sześciu talerzy (innej wielkości, inaczej brzmią), dużego bębna i mniejszych, pałeczek, rózg, miotełek i innych instrumentów perkusyjnych, również pochodzących od roślin np. tykwa – marakas. Odbyła się zabawa ruchowa do piosenki pt. „Słoneczko”. We wzrotkach wszystkie dzieci maszerowały, w refrenie dzieci mające instrumenty perkusyjne na nich grały. Na zakończenie spotkania pan Zbyszek zaproponował dzieciom ćwiczenia rytmiczne. Inny rytm dla prawej ręki, dla lewej ręki i prawej nogi – to zadanie było trudne, wymagało dużo wytrwałości i powtórzeń. Dzieciom podobał się ten instrument i gra pana Zbigniewa.

 

 

 

W poszukiwaniu Jesieni

W piątek 13.10.2018r dzieci z grupy 0”b” wybrały się na wycieczkę do okolicznego lasu. W trakcie długiego pięciokilometrowego spaceru obserwowaliśmy zmieniająca się przyrodę, zbieraliśmy kolorowe liście oraz kasztany. Pogoda była naprawdę piękna i aż nie chciało się wracać do szkoły

 

 

INTEGRACJA I STYMULACJA ODRUCHÓW WG INPP – PROGRAM SZKOLNY (integracja odruchów niemowlęcych wg met. Sally Goddard-Blythe)

Wspomaganie rozwoju dzieci ze specyficznymi trudnościami w nauce – Szkolny Program Interwencyjny Sally Goddard Blythe oparty o integrację odruchów oraz ocenę neuromotorycznej gotowości do nauki testem przesiewowym INPP skierowana jest do dzieci posiadających niewygaszone odruchy niemowlęce. Terapia polega na  rozpoznaniu przetrwałych odruchów pierwotnych (prymitywnych) oraz wdraża ich korekcję w formie ćwiczeń ruchowych.

W roku szkolnym 2018/2019 dzieci z grupy 0”b” każdego dnia wykonują ćwiczenia wg harmonogramu programu. Zajęcia trwają ok. 10-15 minut i odzwierciedlają rozwój ruchowy, które dziecko prawidłowo rozwijające się przeżywa w trakcie pierwszego roku życia.

Zapraszam do LEKTURY

 

Dzień Chłopaka

Dnia 28 września 2018 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dzieci w swoich grupach uczestniczyły w różnych zabawach i konkursach. Następnie ozdabiały odrysowaną postać chłopca oraz wykonywały opaski dla super chłopaków. Na koniec uczciliśmy to święto małym, słodkim poczęstunkiem, a każdy z chłopców otrzymał upominek. Na pamiątkę tego dnia zrobiliśmy kilka zdjęć. Z pewnością ten dzień można zaliczyć do udanych.

 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

W dniu 21 września 2018 r. przedszkolaki z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Smolcu, uczestniczyły w wielkiej akcji „Sprzątanie Świata”, która jest dla dzieci atrakcyjną, aktywną formą edukacji ekologicznej.

Dzieci z grup 0: A i B zbierały śmieci na terenie cmentarza w Smolcu. Dzieci zostały poinformowane o zasadach bezpiecznego zachowania i zbierania śmieci oraz segregowania odpadów. Dzieci założyły rękawiczki jednorazowe i z ochotą zbierały śmieci, które wrzucały do worków: zielonego, niebieskiego, żółtego, brązowego.

 

 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20 września br. grupy przedszkolne uczciły swoje święto „Dzień Przedszkolaka”. Ma ono krótką historię, bo Sejm uchwalił je stosunkowo niedawno - 13 września 2013 roku. Po co? Ma podkreślać wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci a przy okazji dostarcza dzieciom okazję do świętowania, zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Dzień Przedszkolaka ma nawet swój hymn, a tego dnia w przedszkolach przygotowuje się mnóstwo atrakcji dla dzieci. Tak było tez i w Naszym przedszkolu

 

 

 

Majsterkowo” w Castoramie

W środę 19.09.2018 r. dzieci z grupy „0b” wybrały się na warsztaty "Majsterkowo" organizowane przez Castoramę w Bielanach Wrocławskich. Podczas warsztatów z wielkim zaangażowaniem zerówkowicze ozdobiły doniczki według własnego pomysłu a następnie przesadziły do nich wrzosy. Każde dziecko otrzymało w prezencie kwiatka, układankę edukacyjną oraz dyplom za udział w warsztatach. Celem tego wyjazdu było rozbudzenie w dzieciach pasji do ogrodnictwa, pobudzanie ich wyobraźni oraz rozwijanie umiejętności manualnych.

 

 

Wiolonczela

W poniedziałek 10.09.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały pierwsze w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Wszystkie dzieci z panem Tomaszem zaśpiewały  piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Dzieci wysłuchały wiersz pt. „Wiolonczela”, który recytował pan Tomasz. Muzyk pan Adam pokazywał elementy budowy wiolonczeli i grał różne dźwięki na instrumencie, między innymi: glisando, piccicato, staccato, forte, piano. Dzieci słuchały  następujących utworów granych na wiolonczeli: „Barkaraje”, „Sztormowa etiuda”, „Oczy czarne”, „Historia łabędzia”. Przedszkolaki uczestniczyli w zabawie ilustrującą słowa piosenki pt. „Dwa jeże”. Na zakończenie spotkania dzieci słuchały piosenki o pewnym żołnierzu pt. „Brytyjski grenadier”. 

 

 

 

Dzień Otwarty

  We wtorek 19.06.18 r. w przedszkolu był dzień otwarty dla dzieci nowoprzyjętych wraz rodzicami. Dzieci z przedszkola i grupy zero miały zabawę z animatorem na placu zabaw pt. „Piraci”. Każde dziecko i zaproszeni goście, otrzymali chustkę na głowę - jak prawdziwi piraci. Przyszli przedszkolacy i ich rodzice z zaciekawieniem oglądali sale przedszkolne, sale widowiskową, szatnie, plac zabaw i uczestniczyli w grach i zabawach z przyszłymi koleżankami i kolegami. Wszystkie dzieci bawiły się wspaniale biorąc udział w różnorodnych zabawach i grach zręcznościowych oraz doświadczeniu. Każde dziecko przy asyście wychowawcy stworzyło pianę wzburzonej fali. Pani wicedyrektor Małgorzata Wierzchowska, intendent, nauczyciele, pomoce wychowawcy, woźne, konserwator witali przybyłych gości i uczestniczyli wraz z dziećmi w tym dniu.

 

 

Dzień Dziecka

 W piątek 08.06.18r. w przedszkolu był dzień szczególny dla wszystkich przedszkolaków – Dzień Dziecka. W tym dniu plac wokół przedszkola był zajęty przez różnorodne sprzęty, które służą dzieciom do zabawy. Były trzy różnorodne zamki dmuchane, pływające kule, bum bum rurki, instruktorzy do gry w badmintona i tenisa (wraz ze sprzętem) z Omega Sport ze Smolca, policjanci z komisariatu w Kątach Wrocławskich, włoskie lody, babeczki, woda. Organizatorem tego dnia byli rodzice z Rady Rodziców Przedszkola i pani wicedyrektor Małgorzata Wierzchowska, nauczyciele, pomoce wychowawcy, woźne, konserwator. Dzieci były zachwycone tym dniem i chciały jeszcze taki dzień z dmuchańcami.

 

 

„Mamo, tato wolę wodę!”

 Nasze przedszkole w roku szkolnym 2017/2018 brało udział w programie edukacyjnym „Mamo, tato wolę wodę”, który był realizowany w terminie od grudnia 2017 roku do czerwca 2018 roku. Program  „Mamo, tato, wolę wodę!” jest prowadzony nieprzerwanie od 2009 roku przez Żywiec Zdrój. Od samego początku partnerami merytorycznymi „Mamo, tato, wolę wodę!” są Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka. Cel programu ,,Mamo, tato wolę wodę” skupia się na edukowaniu dzieci w zakresie pozytywnego wpływu wody na organizm człowieka i jej znaczenia dla całego środowiska. W ramach programu dzieci poznały fascynujący świat wody, podążając za przygodami swoich rówieśników Zosi i Krzysia, którzy wraz ze Zdrojkiem dzieliły się z dziećmi cenną wiedzą na temat wody, jak ważna jest dla naszego zdrowia. Program „Mamo, tato wolę wodę’’ jest programem kreatywnym oraz praktycznym. Zajęcia zostały przeprowadzone we wszystkich grupach. Podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych został zrealizowany cykl zajęć dotyczący wody, zgodny z blokami tematycznymi: 1. „Wodne wędrówki”, 2. „O czym szumią drzewa”, 3. „Recykling” oraz scenariuszami: 1. „Witaj przygodo!”, 2. „Tam, gdzie bije woda.”, 3. „Drzewa są dla nas ważne”,4. „Tajemnice lasu”, 5. „Bądźmy eko”, 6. „Niezwykła butelka” W ramach programu dzieci realizowały także cykl zabaw i ćwiczeń gimnastycznych. Aktywności ruchowe dostarczyły przedszkolakom nie tylko nowych umiejętności i wiedzy, ale również wiele pozytywnych emocji. Pomiędzy ćwiczeniami wychowawczynie przypominały o utracie wody w organizmie i konieczności uzupełniania jej niedoboru.

ZDJĘCIA

 

 

 

Spotkanie z mimem

W naszym przedszkolu zagościł mim. Na przedstawienie bez słów poszły dzieci z przedszkola oraz zerówek. Dowiedziały się co to jest teatr pantomimy, kto to jest mim, a także o tym, że słowo pantomima wywodzi się z języka greckiego: pantas – wszystko i mimos – naśladować. 
Poznały strój mima, uczyły się od niego różnych gestów i min, takich jak radość, smutek, zdziwienie itp. Najmłodsi zostali wtajemniczeni w podstawowe zasady pantomimy: dzielenie ruchu na etapy, odwrotność ruchu oraz wyolbrzymianie ruchu.
Mim swoją wspaniałą grą porwał dzieci w świat bajki, fantazji i świetnej zabawy. Dał dzieciom i nauczycielom uśmiech, radość i oderwanie od szarej codzienności.

 

 

Pianino

W poniedziałek 04.06.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie z muzyką. Dzieci z prowadzącą panią Katarzyną, rozpoczęły spotkanie piosenką  pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”.  Poznały instrument pianino i słuchały utworów granych na tym instrumencie. Pani Katarzyna zaprosiła dzieci  do zabawy z klawiaturą i wysłuchania następujących utworów: „Wróbelek”, „Pani mgła”, „Bajeczka”. Pan Filip grał na pianinie utwory: F. Chopina: „Walc cis mol” i „Mazurek g-mol opus 24 nr 1”, Betovena:  „Sonata księżycowa”  i „Dla Elizy”, Mozarta „Marsz turecki”. Dzieci łapały bańki mydlane przy piosence A. Zwoźniak pt. „Bańki mydlane”. Pani Kasia każdej grupie życzyła udanych i bezpiecznych wakacji. Z grupami: „Słoneczka”, „Ekoludki”, „Motylki” prowadząca pożegnała się piosenką pt.  „Na spotkaniach  z muzyką”, natomiast z grupami: „Pszczółki”, „Skrzaty”, „Liski” pani Katarzyna pożegnała się piosenką pt. „Pożegnalna kołysanka” a  dzieciom z grup zerowych pani Kasia na pożegnanie zaśpiewała piosenkę pt. „Pożegnania nadszedł czas”. 

 

 

 

 

Akademia Aquafresh

Wszystkie grupy z naszego przedszkola brały udział w akcji Akademia Aquafresh. Jest to już kolejna Edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków koncentrująca się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. Uczenie dzieci już od pierwszych lat życia mycia ząbków, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie, jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych. Nadrzędnym celem Akademii Aquafresh jest wykształcenie w dzieciach nawyku dbania o higienę jamy ustnej, aby w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica u dzieci w Polsce. Oczywiście realizacja programu to nie tylko zajęcia teoretyczne, ale również część praktyczna. Dzieci uczyły się jak prawidłowo czyścić ząbki, dowiedziały się jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów, poznały budowę zęba, uczyły się rozróżniać ząb zdrowy od chorego. e wszystkich zajęciach, dzieciom towarzyszyli bohaterowie Akademii Aquafresh – pastusie Lili, Bili, Milki oraz Zębuś i Szczotkuś. Dzieci uczyły się „Pastusiowej piosenki”, rozwiązywały pastusiowe zagadki i kolorowały obrazki z pastusiami. Przeprowadzony szereg zajęć zapoznających dzieci z właściwą higieną jamy ustnej został sukcesywnie zakończony w maju 2018 roku. Każde dziecko otrzymało dyplom i 3 odznaki naszych pastusiów: Milkiego, Liliego i Biliego. Czystość, higiena i piękny uśmiech to nasze hasło kończące program edukacji zdrowotnej.

 

 

 

Kontrabas

W poniedziałek 07.05.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Dzieci z prowadzącym panem Tomkiem, rozpoczęły spotkanie piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Poznały instrument kontrabas. Pan Tomasz recytował wiersz o kontrabasie a pan Olek ilustrował dźwiękami, grając na kontrabasie między innymi głosy: słonia, krowy, byka oraz staccato, legato, forte, piano, tremolo, glissando. Dzieci odgadywały zagadkę muzyczną pt. „Wlazł kotek na płotek”. Z zainteresowaniem słuchały utworów granych na kontrabasie, takie jak: „Libiano” z opery La trawiata Giuseppe Verdiego, piosenkę neapolitańską „O sole mio”, „Nabucco” Giuseppe Verdiego, „Habanera” z opery Carmen Georges Bizeta. Na zakończenie spotkania była inscenizacja piosenki o powietrzu.

 

 

 

Kumkanie na polanie

We wtorek 11.04.18r. dzieci z przedszkola i grup 0 obejrzały przedstawienie pt. „Kumkanie na polanie”. Dzieci w tym przedstawieniu utrwaliły nazwy związanie z teatrem, takie jak: reżyser, aktor, scenariusz, kostiumy, casting, scenografia. Wielkie jest poruszenie na polane, bo przyjeżdża wielki aktor Jony Osioł Dep i z tego powodu owieczka i niedźwiadek przygotowują piknik, a żaba, jeż i wiewiórka chcą wystawić sztukę teatralną i dlatego organizują casting. Na ten casting przychodzi bocian grając na mandolinie i śpiewając „…jestem wesoły bociek…” Na widok boćka żaba – reżyser bierze nogi za pas i oglądamy problemy które uniemożliwiają wystawienie przedstawienia. Na pomoc przychodzą widzowie czyli dzieci, które grają role: bociana, zajączka, małego ptaszka, żaby a wiewiórka im się przygląda, bo reżyser żaba ucieka przed bocianem. Te role wykonują cicho, ponieważ w lesie nie wolno krzyczeć, straszyć zwierząt, słuchać głośnej muzyki i rozpalać ogniska w niedozwolonym miejscu. Dlatego z okazji przybycia wielkiego aktora Jonnego Osła Dep nie było pikniku i spektaklu, ale za to był wspaniały finał dzieci i aktora Jonnego Osła Dep.

 

 

 

 

DZIEŃ SPORTU

 W czwartek 26 kwietnia 2018 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Sportu. Wszystkie „Pszczółki”, „Liski”, „Skrzaty”, „Motylki”, „Ekoludki” i „Słoneczka” po krótkiej rozgrzewce uczestniczyły w zawodach i zabawach ruchowych, podczas których miały szansę wykazać się zwinnością i sprawnością fizyczną. Każde prawidłowo wykonane ćwiczenie budziło w dzieciach ogromną radość i zadowolenie. Rywalizacji sportowej towarzyszyły głośny doping i świetna zabawa, a przedszkolaki uczyły się zdrowej rywalizacji oraz umiejętności przestrzegania zasad i walki fair play. Na pamiątkę każdy otrzymał zasłużony medal.

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

 

„Światowy Dzień Książki”

Książka przyjacielem człowieka – takie przekonanie staramy się zakorzenić już u najmłodszych dzieci. Dlatego 23 kwietnia, w poniedziałek, obchodziliśmy Światowy Dzień Książki. Podkreślaliśmy jej rolę w życiu człowieka, jako źródło budowania logicznej, kreatywnej myśli i bogatej wyobraźni. Uświadamialiśmy, jak ważne jest dbanie o książkę, tak aby kolejni odbiorcy mogli z niej korzystać. Dzieci poznały historie powstania książki oraz jej budowę.

W tym dniu, dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione bajki, które razem czytaliśmy. Omawiani byli znani bohaterowie oraz sytuacje, które niosą morał. Wspólnym wnioskiem Naszego spotkania, była konkluzja, iż codziennie powinniśmy czytać książki, które są dla Nas wartościowym źródłem zdobywania wiedzy.

 

 

 

Flet

W poniedziałek 8 kwietnia dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Dzieci z prowadzącą, rozpoczęły spotkanie piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Poznały instrument flet. Pani Katarzyna recytowała wiersz o flecie i jednocześnie pani Patrycja pokazywała z jakich elementów jest zbudowany ten instrument. Dzieci słuchały piosenki pt. „Kukułeczka, a pani Patrycja grała dźwięki kukania kukułki na flecie. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały utworów w których można było wyodrębnić dźwięki fleta, takich jak: El Condor Pasa „Przelot kondora”, „Poranek” Edvarda Griega, „Badinerie” Jana Sebastiana Bacha oraz piosenkę z filmu Pocachontas. Na zakończenie spotkania dzieci z prowadzącą zaśpiewały piosenkę pt. „Na spotkaniach z muzyką”.

 

 

 

TYDZIEŃ BEZ ZABAWEK W GRUPIE „SKRZATY”

Pod koniec marca w grupie „Skrzatów” zniknęły wszystkie zabawki. I to na całe 7 dni! Skrzaty jednak nie płakały, nie jęczały i nie narzekały. Pod okiem pani Laury i pani Halinki dzieci tworzyły samochody, pojazdy, lalki, maskotki z tego, co miały dostępne: rolek po papierze toaletowym i ręcznikach, dużych rolek po folii, pudełek, pojemniczków plastikowych, zakrętek, taśm izolacyjnych, skarpetek, ryżu i mnóstwa innych rzeczy. Hitem były woreczki strunowe, które były bazą wielu sensorycznych zabaw. Wiele się działo, dzieci były szczęśliwe i bardzo aktywne – ograniczeniem była tylko ich wyobraźnia.

Projekt na pewno powtórzymy w następnym roku.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w gromadzeniu sprzętu niezbędnego do organizacji Projektu „Tydzień bez zabawek”.

Szczególnie dziękujemy pani Kasi Pomykale, pani Elizie Mróz oraz państwu Emilii i Pawłowi Grygiel za pomoc w przygotowaniu sali do Projektu.

 

 

 

 

 

PALMA WIELKANOCNA

Co roku tuż przed świętami wielkanocnymi nasze przedszkole przygotowuje palmę wielkanocną, z którą następnie udajemy się do kościoła, aby ją poświęcić. W tym roku nasze palmy były pięknie przyozdobione żółto-białymi kwiatkami z krepiny oraz bukszpanem. W dniu 23 marca w piątek wszystkie dzieci z całego przedszkola wraz z Paniami tłumnie zaniosły je do kościoła. Tradycją jest, że w tworzeniu naszych palm, biorą udział rodzice naszych dzieci oraz wszyscy pracownicy przedszkola. Dziękujemy wszystkim za pomoc i życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych.

 

 

 

Wielki koncert bajkowej piosenki kropowej

W czwartek 15.03.18r. dzieci z grup: Słoneczka, Ekoludki, Motylki, Pszczółki, Skrzaty miały spotkanie z Teatrzykiem Kropa. Dzieci oglądały wielki koncert bajkowej piosenki kropowej w którym czynnie uczestniczyły. Koncert poprowadził lemur Cyprian z bajeczki pt. „Tak bryka Afryka”. Pierwszy wystąpił wilk z bajki pt. „Czerwony Kapturek”, wyjątkowo wstydliwy. Wilk po chwili zagrał na harmonijce i zaśpiewał bluesa. Po występie przestał się wstydzić i stwierdził, iż założy kapelę. Następnie wystąpił z prerii mustang Pimpuś, który zachęcił dzieci do ilustracji ruchem piosenki, którą śpiewał. Po mustangu wystąpiła krowa Mućka, która śpiewała bardzo smutną piosenkę o codziennym jedzeniu siana, później była wesoła piosenka o piciu mleka dla zdrowia. Kolejnym uczestnikiem koncertu był trzmiel Bzyk przypomniał dzieciom o numerze alarmowym 112, ponieważ idąc na koncert upadł i skręcił nogę i sam potrzebował pomocy. Na finał koncertu miał zaśpiewać słoń Kazik, lecz miał problem bo jego chór pomylił się i poleciał do Amsterdamu. Dzieci z ochotą zgodziły się pomóc i zastąpiły chór, śpiewały refren „… Tak bryka Afryka, o le le le…”

 

 

 

WIELKANOCNO-WIOSENNY SHOW

W poniedziałek 12.03.18r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Było to wielkanocno-wiosenne show z piosenkami. Dzieci słuchały piosenek o wiośnie i oglądały wiosenne kwiaty, bazie i inne rośliny kwitnące wiosną. Przedszkolaki uczestniczyli w wielkanocnej inscenizacji o kurce słuchali piosenki pt. „Moja kurko znieś jajeczko”. Wszystkim dzieciom bardzo podobało się spotkanie.

 

 

 

Fascynujący świat Mrówek

W miesiącu marcu odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty, dzięki którym dzieci poznały fascynujący świat mrówek. Przedszkolaki dowiedziały się co jest przysmakiem mrówek, z czego budują swoje mrowiska i w jakim środowisku najlepiej im się żyje. Dzieci dowiedziały się, że mrówki są „prawdziwymi siłaczami” i tak jak pszczoły mają swoją królową. Na koniec wszyscy otrzymali prezenty. Dzieci były zachwycone.

 

 

 

8 marca 2018 rok – Dzień Dziewczynek

"Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy. I pierwszy promień bliskiej wiosny. Dzień bez kłopotów i bez trosk. Dużo radości. Dla mamy, Pani, dla dziewczynek, w domu, w przedszkolu, na wycieczce. Każdego dnia dobry uczynek - To jest od chłopców upominek" Zbigniew Jeżyna

Radosna atmosfera panowała już od samego rana. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym – jako mali dżentelmeni wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach – dyżurach, porządkowaniu sali po zabawie itp. Po śniadaniu odbyły się wybory Miss. Dziewczynki startowały w różnych konkurencjach. Każda z nich zdobyła tytuł miss. Chłopcy zasiadali w jury. Piskom, krzykom i zabawą nie było końca. Po konkursie każda dziewczyna została obdarowana drobnym prezentem z okazji ich święta.

 

 

 

Dzień Psa

15 marca obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Psa. Z tej okazji odwiedziła dzieci Pani weterynarz – Katarzyna Kanik, zajmująca się zwierzętami w smoleckiej lecznicy. Przekazała dzieciom najważniejsze informacje dotyczące opieki nad zwierzętami, w szczególności nad psami. Dodatkowo dzieci dowiedziały się czym można karmić psy, jak dbać o ich zdrowie i w jaki sposób się bawić z psami. Oprócz tego wszyscy poznali zasady bezpieczeństwa wobec agresywnego psa.

Wielką niespodzianką dla dzieci było pojawienie się psa - Pani Kasi, wychowawczyni grupy Ekoludków, rasy Shih – tzu o imieniu „Messi”. Wszystkie dzieci były zachwycone psem. Dzięki naszemu czworonożnemu przyjacielowi Pani weterynarz przedstawiła dzieciom w jaki sposób bada się psy. Spotkanie z okazji Dnia Psa było wielkim przeżyciem dla dzieci, ale również dla Messiego.

Bardzo dziękujemy Pani Katarzynie Kanik za spotkanie i Pani Katarzynie z grupy Ekoludków oraz Messiemu.

 

 

 

AKCJA „GÓRA GROSZA”

 

Wszystkie grupy przedszkolne w dniach od 27 listopada 2017 do 2 stycznia 2018 roku uczestniczyły w Akcji „Góra Grosza”. Jest to Ogólnopolska Akcja Charytatywna, która odbywa się w szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski. W tym roku jest to już 18. edycja. Jak sama nazwa mówi, akcja ta polega na zbiórce monet groszowych. Cel „Góry Grosza” jest od lat niezmienny – zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać. Rodzice naszych przedszkolaków przyłączyli się do tej akcji i wraz ze swoimi pociechami wrzucali do skarbonek, które były umieszczone w szatni, monety 1, 2 i 5-groszowe. Jest to bardzo dobra i ważna lekcja empatii i otwartości na pomoc drugiej potrzebującej osobie. W imieniu dzieci, wychowującym się poza własną rodziną, pragniemy bardzo podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję wrzucając pieniążki do skarbonek, zarówno tym najmłodszym, jak i trochę starszym. Ogólnie zebrano 265,47zł. Pieniądze 05.03.2018r. zostały wysłane pocztą do banku i przekazane Fundacji Towarzystwo Nasz Dom. Warto jeszcze zaznaczyć, że z każdym rokiem wzrasta liczba dzieci, którym udało się pomóc!

 

 

Dzień Piegów

Piegi są małe, piegi są duże

Piegi odnajdziesz w całej naturze.

Piegi są kolorowe, ładnie ozdabiają.

Najładniej jednak na buziach wyglądają.

 

W czwartek, 01.03.2018r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Piegów. Wszystkie grupy przedszkolne oraz zerowe miały możliwość poznania takich bohaterów, jak np.: Pippi Langstrump, Tomka Sawyera czy Anię z Zielonego Wzgórza. Twarze tych literackich postaci zdobią oczywiście piegi. Każda grupa ozdabiała według własnego uznania narysowaną twarz kolorowymi piegami. Prace naszych przedszkolaków można podziwiać, ponieważ zostały one wywieszone na korytarzu w przedszkolu. Dzieci ze wszystkich grup również tego dnia miały swoje piegi – oczywiście narysowane lub poprzyklejane. Na koniec w każdej grupie zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia. Z pewnością ten dzień był bardzo wesoły i udany!

 

 

 

Przygoda malutka pewnego krasnoludka

We wtorek 20.0218r. dzieci z grup: Słoneczka, Ekoludki, Motylki, Pszczółki, Skrzaty oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Przygoda malutka pewnego krasnoludka”. Dzieci spontanicznie reagowały na losy głównych bohaterów spektaklu oraz chętnie pomagały śpiewać, m.in. zaprosiły razem z Krasnalem do wspólnej zabawy Elfa, ostrzegły przed czarownicą Krasnala. Przeżywały chorobę kotki Klary, kiedy okazało się, iż nie jest chora tylko zaczarowana. Lekarstwem na zły czar czarownicy jest czarodziejski złoty pył, który po trudach i niebezpieczeństwach, lecz w asyście niezawodnych przyjaciół, zdobył Krasnal. Ale to nie koniec zadania, tym pyłem Krasnal musiał posypać czarownice, ale musiał zrobić to bardzo sprytnie. Bo jeśli zostałby zauważony, to wtedy zła czarownica zamieniłaby naszego bohatera w sałatę.  Zamiast czarownicy miotła została posypana pyłem i czar prysł, kotka Klara była zdrowa. Gdyby nie pomoc przyjaciół żadne czary, by nie pomogły i bez przyjaciół krasnal niewiele by zrobił. Dzieci zrozumiały, że nie można odrzucać osoby inaczej wyglądającej.

 

 

„Dzień Dinozaura”

W dniu 26 lutego przedszkolaki przeniosły się w dawne, dawne czasy...czasy prehistoryczne. Stanęły oko w oko z dwunożnymi mięsożercami i gigantyczni roślinożercami. Poznały ich budowę, zwyczaje i środowisko, w których dinozaury żyły. Przedszkolaki przyniosły w tym dniu pokaźną kolekcję swoich ulubieńców, dzięki czemu w sali widowiskowej powstało prawdziwe Muzeum Dinozaurów. Każda grupa mogła obejrzeć i podziwiać eksponaty. Dzień uwieńczono pracą plastyczną, gdzie każdy przedszkolak mógł z puzzli ułożyć swojego, pokolorowanego dinozaura.

 

 

 

SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

We wtorek 13.02.18r. zerówki i dzieci z przedszkola miały spotkanie ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Smolcu. Strażacy przynieśli sprzęt niezbędny do ratowania ludzi. Opowiadali i demonstrowali w jaki sposób te przedmioty są używane w akcji ratowniczej. Przypomnieli dzieciom numery alarmowe, dzięki którym wzywa się pomoc. Dzieci doskonale wiedziały jakie to są numery i kiedy należy wezwać pomoc. Zobaczyły umundurowanie strażaka, kiedy przystępuje do akcji i spieszy ludziom na pomoc. Przedszkolakom bardzo podobał się pokaz strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Smolcu.

 

 

 

Altówka

W poniedziałek 08.02.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Dzieci z prowadzącym panem Tomaszem, rozpoczęły spotkanie piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Dzieci poznały instrument strunowy smyczkowy altówkę i dźwięki grane na tym instrumencie takie jak: glissando, staccato, legato, piano, forte, picicato, staccato. Słuchały wiersz o rodzinie instrumentów smyczkowych i poznały budowę altówki. Pani muzyk zagrała wiązankę utworów o zimie, to były zagadki muzyczne. Kolejny utwór o zimie to utwór Vivaldiego jest to utwór z cyklu Cztery pory roku pt. „Zima” Na zakończenie spotkania był walc „Nad pięknym modrym Dunajem” zagrany na altówce.

 

 

 

WALENTYNKI

W środę 14 lutego 2018 r. w związku z obchodzonym świętem zakochanych we wszystkich grupach przedszkolnych odbyły się zajęcia na temat przyjaźni, miłości oraz sposobów jej wyrażania. Przedszkolaki uczestniczyły w tematycznych zabawach ruchowych, dydaktycznych, plastycznych i integracyjnych. Wszędzie dominowały serduszka i kolor czerwony, a „zakochane” pary uwieczniono na zdjęciach w specjalnie przygotowanej walentynkowej fotobudce. Była także „Poczta Walentynkowa”, która zapewniła każdemu miłą niespodziankę.
Nie zabrakło oczywiście spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć.

 

 

 

Bal karnawałowy 9.02.2018r.

WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE,

 JAK CO ROKU W KARNAWALE

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

Tak też było u nas.

Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.

Tego dnia sala widowiskowa zamieniła się w salę balową. Wcześniej dzieci wraz z rodzicami przygotowali wszelkie elementy, które posłużyły do dekoracji sali. Dzięki pomocy Rady Rodziców salę przyozdobiły różnokolorowe łańcuchy, serpentyny, balony. Zjawiskowy wygląd, wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Zabawa urozmaicana była ciekawymi konkursami, a zwycięzcy byli nagradzani cukierkami. Po balu dzieci miały czas na słodki poczęstunek. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Niestety radosna zabawa musiała się skończyć.

Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

Kolejny bal karnawałowy już za rok !

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Przytulania

W środę, 31 stycznia 2018 roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Przytulania. Był to wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, ciepła i oczywiście mnóstwa uścisków. Na początku przedszkolaki ze wszystkich grup wysłuchały bajki o Słoniu Trąbalu-Bąbalu, który uwielbiał się przytulać. Następnie starsze grupy zaśpiewały i zatańczyły przy piosence „Misie szare obydwa”, a młodsze dzieci pokolorowały dwa przytulające się misie. Na koniec w każdej grupie zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia. Nasze przedszkolaki wiedzą, że należy się przytulać do mamy, taty, siostry, brata, babci czy dziadka nie tylko 31 stycznia, ale przez cały rok!

 

 

 

Miki i czarodziejska fasola”

W czwartek 25 stycznia 2017 r. podczas ferii zimowych, zawitała do naszego przedszkola mama Lenki z „Ekoludków” i w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytała wszystkim zebranym grupom książeczkę pt.: „Miki i czarodziejska fasola” wydawnictwa Klub Książek Disneya. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały, jak to… Dawno, dawno temu była sobie kraina ...Chcesz posłuchać? Posłuchaj! Tu się bajka zaczyna. ...Najpiękniejsza na świecie Szczęśliwa Dolina, gdzie śpiewała Harfa - jak cudowna dziewczyna. Lecz pewnego razu ktoś porwał dziewczynęi zamienił w smutną Szczęśliwą Dolinę ...Miki, Goofie i Donald - trzej dzielni farmerzy poszli szukać Harfy zamkniętej gdzieś w wieży. Nic Ci więcej nie powiem, bo co dalej było, dowiesz się z bajeczki, którą czas zaczynać! Dawno, dawno temu była sobie kraina ...” Na zakończenie mama Lenki przygotowała również quiz z obrazkami dotyczący wysłuchanej treści oraz w nagrodę wręczyła każdemu dziecku naklejkę.

 

 

 

Róg

W poniedziałek 08.01.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Dzieci z prowadzącą, rozpoczęły spotkanie piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Poznały instrument dęty blaszany róg. Pani Alina Zwoźniak recytowała wiersz o rodzinie dętych instrumentów. Pokazała pierwowzór rogu czyli róg wołu i z jakich elementów jest zbudowany róg. Pan Maciek grał na rogu sygnały myśliwych, jakie grają w lesie oraz hymn Unii Europejskiej i „Walc łyżwiarzy”. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenek: „Tańczące ręce” i „Renifery”. Na zakończenie spotkania prowadząca zaśpiewała piosenkę pt. „Na Łów” przy akompaniamencie poznanego instrumentu.

 

 

 

ZABAWY Z INTEGRACJĄ SENSORYCZNĄ U SKRZATÓW

W grupie „Skrzatów” dzieci „studiują” razem z nauczycielką. W dniu 31.01.2018 r. odbyły się kolejne zajęcia zaznajamiające dzieci z pojęciami: „zmysły” oraz „integracja sensoryczna”. Tym razem dzieci omówiły zmysł dotyku oraz propriocepcji (czucia własnego ciała). Następnie wykonały masaż w parach, który doskonale wzmacnia propriocepcję oraz mapę ciała u dziecka. Niebawem kolejne zabawy. Co tym razem…?

 

 

 

Rudolf Czerwononosy Renifer

W czwartek 21 grudnia 2017 r. dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych zebrały się na sali widowiskowej, aby obejrzeć film animowany opowiadający o przygodach renifera Rudolfa, który urodził się z czerwonym nosem. Według tej znanej świątecznej opowieści Rudolf jest jednym z latających reniferów ciągnących sanie Świętego Mikołaja. Jego magiczny, czerwony nos oświetla Mikołajowi drogę w noc wigilijną. Z uwagi na tę zdolność zajmuje on miejsce na samym przodzie zaprzęgu. Wszystkie oczka przedszkolaków wpatrzone były w tablicę multimedialną, która umiliła ten przedświąteczny czas i choć na chwilę zamieniła się w prawdziwy ekran kinowy.

 

 

Muzyka z przyjacielem Dashem

W czwartek 25.01.2018r. podczas ferii zimowych nasze przedszkole ponownie odwiedził robot Dash. Dzieci wspólnie z robotami muzykowały. Dash zagrał na ksylofonie znane melodie, które dzieci z wielką przyjemnością odgadywały. Następnie, każde dziecko „zamieniało się” w kompozytora tworzą własne utwory na instrumencie.

 

 

 

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACJI ZDROWOTNEJ

AKAMEMIA AQUAFRESH

Grupy przedszkolne - ,,Słoneczka”, ,,Motylki”, ,,Ekoludki”, ,,Skrzaty”, ,,Pszczółki” oraz ,,Liski” brały udział w akcji Akademia Aquafresh. Jest to już kolejna Edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków koncentrująca się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. Uczenie dzieci już od pierwszych lat życia mycia ząbków, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie, jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych. Nadrzędnym celem Akademii Aquafresh jest wykształcenie w dzieciach nawyku dbania o higienę jamy ustnej, aby w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica u dzieci w Polsce. Realizacja programu to nie tylko teoria, ale także praktyka. Dzieci uczyły się jak prawidłowo czyścić zęby, dowiedziały się jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów oraz przekonały się o konieczności odwiedzania gabinetu stomatologicznego, poznając pracę lekarza dentysty. Potrafią już odróżnić ząb zdrowy od chorego oraz określić stopień zużycia szczoteczki do zębów. We wszystkich zajęciach dzieciom towarzyszyli bohaterowie Akademii Aquafresh – pastusie: Lili, Bili, Milky, Szczotkuś, a także pastusiowy przyjaciel - dinozaur Barney oraz Robaczek Próchniaczek. Przedszkolaki uczyły się różnych rymowanek, oglądały filmy edukacyjne m.in.: „Skąd się biorą zęby?”, „Co powinniśmy wiedzieć o szczotece do zębów?”,uczyły się „Pastusiowej piosenki”, rozwiązywały pastusiowe zagadki i kolorowały obrazki z pastusiami. Przeprowadzony szereg zajęć zapoznających dzieci z właściwą higieną jamy ustnej zostanie również przeprowadzony w kolejnych miesiącach.

 

 

 

Wigilia

 

Wigilia świąt Bożego Narodzenia – najbardziej uroczysty i wzruszający dzień w roku, wyzwalający w ludziach ich najlepsze uczucia. Obchodzony uroczyście we wszystkich rodzinach i społecznościach - w naszym przedszkolu również. Wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem, jak również rozmowy przy wigilijnym stole wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę, pełną radości, nadziei i życzliwości.

Dzieci smakowały barszcz, rybę z ziemniakami, surówkę i inne smakołyki. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze, wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

W czasie uroczystości Pani Dyrektor Małgorzata Wierzchowska złożyła nam wszystkim świąteczne życzenia.

 

 

„KrzyKaśki”

 19 grudnia 2017 roku odbył się w naszym przedszkolu świąteczny koncert w wykonaniu zespołów „KrzyKaśki” oraz „KrzyKaśki Junior”.

W zespole „KrzyKaśki” śpiewają dziewczyny uczęszczające do wrocławskich liceów – one też, zachęcały wszystkie dzieci z przedszkola do zabawy i wspólnego śpiewania. W skład zespołu „KrzyKaśki Junior” wchodzą dziewczyny z IV klasy szkoły podstawowej, które swoim śpiewem wywołały wiele radości i uśmiechu na buziach przedszkolaków. Koncert pozwolił nam poczuć świąteczną atmosferę, a całe przedszkole rozbrzmiewało pięknymi dźwiękami pastorałek. Na zakończenie koncertu dziewczyny z zespołu zaprosiły widownię do wspólnego wykonania pastorałki „Świeć gwiazdeczko”.

 

 

Pomagamy zwierzętom

Staramy się od najmłodszych lat budzić w naszych dzieciach opiekuńcze uczucia wobec zwierząt, uwrażliwiając je na potrzeby i krzywdę mniejszych i słabszych. Dlatego późną jesienią w naszym przedszkolu po raz kolejny została zorganizowana zbiórka darów dla psów i kotów z wrocławskiego schroniska dla zwierząt. Dzieci wraz z rodzicami przynosiły karmy, koce i legowiska. Wszystkie te dary dziecięcych serc delegacja przedszkola przekazała potem do wrocławskiego schroniska. Z pewnością pomogą one zwierzakom w przetrwaniu zimy.

 

 

 

Zabawkowa noc zimowa

We wtorek 12.12.17 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Zabawkowa noc zimowa”. Bohaterami tego przedstawienia były zabawki dziewczynki o imieniu Mirabelka. Tego dnia Mirabelka była bardzo zła i rzucała zabawkami, muszkieterowi wyrzuciła kapelusz za komodę, nałożyła jemu na głowę tort. W nocy wszystkie zabawki „ożyły” i zaczęły ze sobą rozmawiać, bały się Mirabelki i jej zachowania, ponieważ gdy była zła to na nich wyładowywała złość. Dzieci dowiedziały się, iż są lepsze sposoby na złość, np., śpiewanie. Odbyła się zabawa przy piosencę pt. „Kiedy jest ci źle”. Kangurek oddalił się od swojej mamy, co było bardzo nieroztropne. Dzieci wiedzą, że zawsze trzeba mówić rodzicom gdy gdzieś idziemy.

 

 

 

Gitara klasyczna

W poniedziałek 12.12.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Dzieci z prowadzącą, rozpoczęły spotkanie piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Poznały instrument strunowy drewniany, gitarę klasyczną. Prowadząca powiedziała z jakich elementów i z jakiego drewna jest zbudowana gitara, muzyk pani Agata pokazała różne sposoby gry na gitarze. Dzieci usłyszały legato, staccato, forte, piano, tremolo, glissando, flażolet oraz zagadki muzyczne. Przedszkolaki uczestniczyli w inscenizacjach piosenek: „Mikołajem jesteś ty”, „Idą święta”. Na zakończenie spotkania dzieci z prowadzącą zaśpiewały kolędę „Przybieżeli do Betlejem”.

 

 

Wycieczka do fabryki bombek

Poszukując inspiracji do tworzenia oryginalnych i atrakcyjnych dekoracji świątecznych, przedszkolaki, wybrały się do fabryki bombek w Złotoryi. Największy w Polsce producent ozdób choinkowych, przyjął nas z dużą życzliwością. W fabryce uchylono nam rąbka tajemnicy na temat tego, jak tworzyć szklane, niepowtarzalne cudeńka.

Przede wszystkim dowiedzieliśmy się, że każda ozdoba jest wykonywana według metod opartych na bogatych tradycjach, sięgających nierzadko głęboko w przeszłość. Dzieci miały też okazję podpatrzeć cały proces produkcji ozdób świątecznych, co zresztą cieszyło się największym zainteresowaniem. Mogliśmy więc zobaczyć z bliska, że bombki są najpierw wydmuchiwane ze szklanej rury na wolnym ogniu. Następnie za pomocą azotanu srebra zasrebrzane. W kolejnej fazie produkcji, trafiają do miejsca zwanego „maczalnią”, gdzie są barwione na jednolity kolor, a na koniec ręcznie malowane.

Właśnie w dekoratorni, dzieci mogły się przekonać, że oprócz precyzji i ogromnego talentu, pracownicy malując swoje małe cudeńka świąteczne, wkładają w to także wiele serca. To dzięki temu każda bombka opuszczająca mury fabryki jest wyjątkowa i wręcz niepowtarzalna. Nic więc dziwnego, że po tak pouczającej i pełnej wrażeń wizycie, przedszkolaki, podczas zajęć warsztatowych, także pragnęli stać się twórcami choinkowych cudów. Każdy więc pieczołowicie i z pełnym oddaniem jak najpiękniej dekorował bombki. Podczas świąt Bożego Narodzenia, te wykonane własnoręcznie ozdoby, zawisną w naszych domach na pachnących choinkach i przypominać będą o pełnej wrażeń wycieczce do Złotoryi.

ZDJĘCIA

 

 

"Fabryka Bombek w Złotoryi"

Dnia 11 grudnia dzieci z grypy „Skrzaty” i „Motylki” wybrały się na wspólną wycieczkę do Fabryki Bombek w Złotoryi. Dzieci poznały produkcję bombek i sposoby ich malowania. Uczestniczyły w warsztatach, gdzie samodzielnie miały okazje ozdobić swoje bombki. Na koniec każde dziecko dostało bombkę ze swoim imieniem.

 

 

DZIEŃ TOLERANCJI

16 listopada 2017r. dzieci z naszego przedszkola obchodziły Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. W tym dniu przedszkolaki dowiedziały się co to jest „tolerancja” i jakie ma znaczenie w naszym życiu codziennym, a nawet próbowały definiować to pojęcie na swój sposób. Przyglądały się zdjęciom różnych ludzi i dowiedziały się, że na świecie żyją ludzie, którzy mają różny kolor skóry: biały, czarny, żółty, a nawet czerwony, chociaż różnimy się kolorem skóry, oczu, włosów to pomimo tych różnic każdy z nas jest tak samo ważny. Następnie dzieci miały za zadanie zjeść owoce pałeczkami bambusowymi. Była to okazja do wzbogacenia wiadomości na temat życia i tradycji ludzi na innym kontynencie. Na koniec wszystkie grupy wysłuchały opowiadania pt. „Pajączek”. Poprzez omówienie treści utworu dzieci dowiedziały się, że nie można oceniać drugiego człowieka po wyglądzie, że jeśli ktoś jest chory to nie znaczy inny. Przedszkolaki po tak przeżytym dniu na pewno zapamiętają, że każdy człowiek jest inny i wyjątkowy, że niezależnie od pochodzenie i kultury zasługuje na szacunek i akceptację.

 

 

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

W dniu 27.11.2017 w grupie Skrzatów obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Tego dnia Skrzaty przyprowadziły do przedszkola swoje ulubione misie i zorganizowały im urodziny. Było ciasto w kształcie misia, ciasteczka, pierniczki, żelki i to wszystko całkowicie misiowe. Nie zabrakło również balonów, czapeczek urodzinowych i serpentyn. Z kolei misie przygotowały dla dzieci gimnastykę oraz misiowe zadania. Na koniec dzieci wykonały portrety misiów i ozdobiły je ramkami.

 

Akademia pana Kleksa”

We wtorek 14 listopada 2017 r. dzieci z grup: „Pszczółki” i „Skrzaty” rozpoczęły trzydniowy maraton z filmem „Akademia pana Kleksa”. Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały film z 1984 roku w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego, będącego adaptacją książki Jana Brzechwy o tym samym tytule . Sala widowiskowa zamieniła się „na chwilę” w kino. Były nawet zdrowe chipsy z jabłek zamiast popcornu. Film stał się dla dzieci z grupy „Pszczółki” doskonałym elementem do porównania z niezwykle bogatą w magiczne zdarzenia i przygody książką, czytaną regularnie od października.

 

 

 

 

Saksofon

W poniedziałek 13.11.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Dzieci z prowadzącą, rozpoczęły spotkanie piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Poznały instrument dęty blaszany saksofon, jego budowę i dźwięki. Pani Mariola grała na saksofonie melodie z różnych stron świata między innymi z Wenecji utwór pt. „Karnawał w Wenecji”, z Francji „Kankan”, z Ameryki melodie gatunku muzycznego – jazz. Jazz jest to hałaśliwe wygłupianie się przy pomocy instrumentów i nasi przedszkolacy zilustrowali piosenkę pt. „Piosenka o jazzie” ruchem i rekwizytami. Następnie była inscenizacja patriotycznej piosenki, dzieci wymachiwały flagami. Na zakończenie spotkania była musztra wojskowa do piosenki pt. „Szumi dokoła las”

 

 

Co w środku piszczy?

W poniedziałek 07.11.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały spektakl pt. „Co w środku piszczy?”. Była to wyprawa do wnętrza małego człowieka – Stasia, opowiedziana w bardzo przystępny sposób dla młodych widzów. Kapitan Rozumek już Rozum powiedział dzieciom, iż do mózgu trafiają informacje z oczu, z uszu i z innych części ciała człowieka. Malwinka czerwona krwinka jej celem jest roznoszenie tlenu i zabieranie dwutlenku do płuc. Bosman Głupotek-Psotek jest od robienia głupotek. Alwin biała krwinka jej celem jest obrona przed zarazkami. Dlatego należy często myć ręce. Bakterie i wirusy bardzo nie lubią temperatury, więc gdy jesteśmy chorzy mamy temperaturę. Aby być zdrowym zjadamy obiadek wraz z surówką, bawimy się bezpiecznie.

 

 

WARSZTATY CHEMICZNE

Dnia 8 listopada dzieci z grupy „Skrzaty” wzięły udział w zajęciach naukowych przygotowanych przez panią Justynę Jaremus-Mader. Przedszkolaki mieszały kolory w próbówkach i kolbach, wyrównywały płyny, malowały na mleku, tworzyły magiczne kolorowe lody owocowe, a także zaobserwowały, jak z pomocą lampy uv mogą świecić kolory w ciemności. Z ogromnym zaangażowaniem robiły doświadczenia i uważnie słuchały wiadomości, które przekazywała prowadząca. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy.

 

 

 

 

WYCIECZKA DO TEATRU LALEK NA SPEKTAKL "SKARPETY I PAPILOTY"

Dnia 31.10.2017r. dzieci z grupy „Liski”, „Pszczółki”, „Skrzaty”, oraz "Motylki" pojechały do Wrocławskiego Teatru Lalek na spektakl pt. "Skarpety i papiloty" na podstawie napisanej na specjalne zamówienie WTL sztuki Julii Holewińskiej - laureatki Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i programu Młoda Polska, stypendystki Ministerstwa Kultury. W rodzinie lisków szykuje się wielka zmiana. Mama nie chce już dłużej zajmować się wyłącznie domem i decyduje o powrocie do pracy. Po kilku spektakularnych, choć niegroźnych domowych katastrofach w końcu im się to udaje. Przy okazji wszyscy uczą się, że podział obowiązków nie tylko pozwala im realizować swoje pasje, ale również sprawia, że mogą więcej czasu poświęcić na wspólną zabawę. Przedstawienie w przystępny i zabawny sposób poruszyło „dorosłe” tematy (feminizm, równouprawnienie), podejmując z najmłodszymi widzami ważną rozmowę o otaczającej rzeczywistości. Oprawa muzyczna i barwna scenografia dopełniła wrażeń, wciągając dzieci w fascynujący świat przygód.

 

Dzień Listonosza

W październiku w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Dzień Listonosza. Przez cały tydzień w szatni przedszkolnej czekała specjalna skrzynka na listy, do której rodzice, dziadkowie i przyjaciele mogli wrzucić list, aby zrobić niespodziankę komuś bliskiemu. Dzieci dostawały listy od rodziców, dziadków, rodzeństwa a także kolegów i koleżanek z przedszkola. To wspaniały sposób aby przekazać dzieciom jak bardzo je kochamy. Niektórzy rodzice nawet pisali listy wierszem, rysowali, sami tworzyli koperty oraz załączali kwiatki. Dzieci były bardzo wzruszone i mocno przeżywały otrzymane listy. Dziękujemy za udział w zabawie. Jesteście cudowni Drodzy Rodzice.

 

 

 

 

Święto Drzewa w Przedszkolu

W październiku po raz kolejny obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Święto Drzewa”. Z tej okazji został zorganizowany konkurs plastyczny, do którego zaprosiłyśmy chętne dzieci i ich rodziców. Tematem pracy były: „Dary jesieni, stworki, cudaki, zwierzaki…”. Wszystkie prace zachwyciły pomysłowością i kreatywnością. Każdy za wzięcie udziału w konkursie dostał dyplom oraz nagrodę. Wszystkie prace zostały wystawione w szatni przedszkola. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za trud i zaangażowanie oraz zapraszamy do brania udziału w kolejnych naszych konkursach i zabawach.

 

 

 

Robot Dash – z wizytą u Skrzatów

W środę 25 października do naszej grupy zawitał Dash – robot do nowoczesnej nauki programowania. Celem zajęć było programowanie drogi robota w określonych kierunkach. Dzieci przygotowały slalom z dużych, kolorowych klocków pomiędzy, którymi robot bezkolizyjnie przebył drogę. Każde dziecko miało szanse poprowadzić Dasha przez część wyznaczonej trasy za pomocą aplikacji Go. Niebawem czekają nas kolejne przygody z Dash’em i jego przyjacielem Dot’em.

 

 

 

 

Zabawy sesnoryczne z p. Laurą Anioł

We wtorek 17 października z grupie Skrzatów odbyły się zajęcia sensoryczne. Tego dnia czekało na dzieci wiele atrakcji i zadań. Skrzaty zostały podzielone na drużyny: Dotyku, Wzroku, Smaku, Węchu i Słuchu. Każda z Drużyn miała zadanie do wykonania np. znaleźć identycznie brzmiące grzechoczące jajeczka (słuch) , rozpoznać z zasłoniętymi oczami przyprawy po zapachu (węch), odnaleźć takie same pary skarpetek (wzrok), rozpoznać ukrywające się substancje i rzeczy w balonach (dotyk), określić smak podanych produktów (smak). Na koniec wspólnie za pomocą wszystkich zmysłów po kolei, próbowali określić, w którym słoiku znajduje się sól a w którym cukier oraz wykonali pracę plastyczną: koła sensoryczne.

 

 

 

Tak bryka Afryka

We wtorek dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Tak bryka Afryka”. Występowały zwierzęta egzotyczne między innymi: wielbłąd, żyrafa, słoń, małpa, lwica, lemur. Dzieci bardzo żywiołowo reagowały na perypetie bohaterów spektaklu, ostrzegały zwierzęta przed niebezpieczeństwem. Uczestniczyły w inscenizacji piosenki o zamku, którą śpiewał hipopotam. Zwierzęta przypomniały dzieciom o zasadach dobrego wychowania, nieładnie jest wyśmiewać się z czyjegoś wyglądu i straszyć innych lub z innych żartować. Dzieci mają pamiętać, strach to zły doradca, gdy będą w trudnej sytuacji muszą zachować spokój. Aby zachować zdrowie należy zjadać cały obiad, owoce i warzywa.

 

 

Dynia Aurelia”

W poniedziałek w naszym przedszkolu gościła dynia Aurelia, która kilka dni temu wzięła udział w konkursie w Ogrodzie Botanicznym. Dynia Aurelia waży 324 kg i ma się świetnie. Takie piękny okazy można spotkać u pana Marka Kuzdrowskiego w Jaszkotlu. Zabrał ze sobą również kilka pięknych okazów dyń ozdobnych, które cieszyły oczy naszych przedszkolaków. Otrzymaliśmy od pana Marka pięknego ślimaka, który wita nasze dzieci przed wejściem do przedszkola.

 

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA - 04.10.2017

Czy Przedszkolaki mają swój wyjątkowy dzień w przedszkolu? Tak! W dniu 04.10.2014 w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji odbyły się zawody sportowe, w których dzieci mogły pokazać na co je stać i jakie są wspaniałe. Było naprawdę wesoło, kolorowo i energicznie. Po skończonej zabawie, dzieci wraz z Nauczycielkami ozdobiły plakaty specjalnie przygotowane na ten dzień, a na zakończenie dostały Odznaki Super Przedszkolaka.

Kochane dzieci – życzymy Wam wszystkiego najlepszego, jak najwięcej radości i uśmiechu i aby każdy dzień był najwspanialszym dniem w życiu.

 

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Dnia 29 września grupa "Skrzatów" uczestniczyła w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Jest to największe doroczne święto w ramach, trwającej nieprzerwanie od 2001 roku, kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Jej celem jest promowanie czytelnictwa i głośnego czytania dzieciom, jako niezbędnego elementu wychowania. Z tej okazji grupę "Skrzatów" odwiedziła mama Michałka, która przeczytała przedszkolakom "Króla Lwa" autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej oraz "Trolle" DreamWorks Animation. Dzieci z zaciekawieniem słuchały tekstu, a także oglądały ilustracje do opowiadań.

 

Bezpiecznie i zdrowo

W poniedziałek 02.10.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką pt. „Bezpiecznie i zdrowo”. Był pokaz znaków: informacyjnych, ostrzegawczych, zakazujących. Odbyła się zabawa do piosenki „Kolorowe znaki”. Prowadzący spotkanie pan Tomek, pokazał dzieciom jak działa kamizelka odblaskowa przy pomocy latarki (w sali zasunięto żaluzje). Odbyła się zabawa związane ze słowami piosenki pt. „Bezpieczna piosenka to piosenka o odblaskach”. Odbyła się rozmowa o numerach alarmowych: 112, 997, 998, 999 i ilustracja piosenki o strażakach. Bezpieczeństwo to porządek, należy sprzątać, bo może przytrafić niebezpieczeństwo i należy szybko ewakuować się z danego pomieszczenia. Pani Kasia zaśpiewała piosenkę pt. Sprzątanie to fajna zabawa”. W tym samym czasie pan Tomek z dziećmi, zaopatrzeni w rękawice, szczotki „sprzątali salę”.

 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dnia 29 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Tego dnia świętowały wszystkie grupy przedszkolne: "Słoneczka", "Ekoludki", "Motylki", "Skrzaty", "Pszczółki" i "Liski". Dziewczynki przywitały swoich kolegów piosenką oraz życzeniami. W tym dniu odbył się konkurs na "dżentelmena". Podczas zabaw chłopcy mieli możliwość wykazania się odwagą, powagą, mądrością i wytrzymałością. Wszystkie dzieci bardzo gorąco dopingowały swoich kolegów biorących udział w konkursie. Na zakończenie wszyscy panowie otrzymali upominki oraz ordery super chłopaka. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. Mężczyźni tego dnia spisali się na medal.

 

 

 

ZAJĘCIA Z ROBOTEM DASH

Dnia 27 września w grupie "Skrzaty" odbyły się zajęcia z robotem Dash. Dzieci zapoznały się z możliwościami urządzenia, jak również zostały wprowadzone w świat robotyki i programowania. Każda osoba miała możliwość sterowania robotem Dash, podczas użycia mobilnej aplikacji podstawowej GO. Przedszkolaki były zachwycone mogąc samodzielnie sterować robotem. Wykonywał on polecenia dzieci m. in. chodził do przodu, do tyłu, kręcił się w prawo, lewo, wydawał dźwięki zwierząt, odgłosy ulicznego ruchu drogowego, robił sztuczki, a także świecił okiem w zależności od wydania komendy. Robot Dash zagrał dla dzieci również kilka melodii przy użyciu cymbałek za pomocą aplikacji XYLO. Na zakończenie wszystkie Skrzaty pożegnały się z przyjacielem machając gestem ręki, natomiast Dash wykonał sztuczkę pożegnalną.

 

 

Sprzątanie Świata

W piątek 15.09.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w ogólnopolskiej akcji – Sprzątanie Świata. Dzieci wraz z nauczycielami i pracownikami przedszkola posprzątały plac przedszkolny. Dzieci miały założone rękawiczki i wrzucały śmieci do odpowiednich worków czyli segregowały śmieci. Po tej wyczerpującej pracy, wszystkie dzieci zebrały się w sali widowiskowej, aby obejrzeć program artystyczny. Grupa Ekoludki z panią Ireną Żygadło zaśpiewała piosenkę pt. „Czysta woda”. Grupa 0A z panią Edytą Kulikowską zaśpiewała piosenkę pt. „Pomalujmy i posprzątajmy świat”, grupa 0C z panią Grażyną Młynarczyk recytowała wiersz pt. „Znaki drogowe”. Sprzątanie jest ważne, ale nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Na zakończenie tego spotkania odbył się pokaz mody zgodnie z hasłem tegorocznej akcji „Nie ma śmieci są surowce”. Pani Katarzyna Sitko z grupą Ekoludki pokazała stroje wykonane z pudełek kartonowych lub plastikowych po różnorodnych produktach. Pokaz mody bardzo spodobał się przedszkolakom. Nasze przedszkole przyłączyło się do akcji zorganizowanej przez fundacje Nasza Ziemia.

 

 

Fagot

W poniedziałek 11.09.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z muzyką. Dzieci poznały instrument fagot, słuchały jego brzmienia. Muzyk pani Agata grała różne style muzyczne i pokazała budowę instrumentu. Dzieci usłyszały utwory: „Reagge jesienne”, Wejście gladiatorów”, melodie z bajek Disneya (każda bajka Disneya zaczyna się tą melodią) grane na fagocie. Przedszkolaki uczestniczyli w zabawie tanecznej pt. „Swingujące siostry”. Na zakończenie spotkania dzieci powtarzały jedno słowo „Fagot” w piosence pod tym samym tytułem.

 

 

Dzień otwarty w przedszkolu

W czwartek 22.06.17r. w Przedszkolu Publicznym w Smolcu był dzień otwarty dla wszystkich nowo przyjętych dzieci wraz rodzicami. W tym dniu były zorganizowane zabawy, konkursy i inne niespodzianki dla przedszkolaków. O godzinie 10.00 czekali pierwsi goście, którzy byli ciekawi wyglądu budynku, sal i placu przedszkolnego. Chodzili po salach przedszkolnych, oglądali wyposażenie sal, bawili się ciekawymi zabawkami. W tym samym czasie dzieci z przedszkola i grup 0 bawili się z animatorką zabaw dziecięcych panią Justyną Mader, która do wspólnej zabawy również zachęcała nowo przyjęte dzieci i ich rodziców. Rodzice chętnie skorzystali z zaproszenia i ze swoimi dziećmi uczestniczyli w różnorodnych zabawach na placu przedszkolnym. Szkoła nauki gry tenisa, badmintona Omega Sport ze Smolca zachęcała zaproszonych gości do skorzystania z porad i uczestnictwa w grze. Odbyły się pokazy Szkoły Tańca z Wrocławia 2p., tancerze tańczyli: hiphop, break dance, popping, dancehall. Na zakończenie dnia otwartego dzieci uczestniczyli w zabawie, w której po kolei rozpakowywali niespodziankę. Z tą niespodzianką – cukierkami dzieci wróciły do sal przedszkolnych, a zaproszenie goście do swoich domów.

 

 

 

 

Dzień Dziecka

W piątek 02.06.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały Dzień Dziecka, zorganizowany przez Radę Rodziców z Przedszkola i rodziców naszych przedszkolaków. Rodzice przygotowali dużo atrakcji swoim dzieciom. Przedszkolaki wraz z wychowawczyniami i pracownikami przedszkola według ustalonego porządku korzystali z: dmuchanego: zamku i zjeżdżalni, pływających kul, masażyków przy pomocy dmuchanej piłki. Były różnorodne ćwiczenia przygotowane przez szkółkę nauki gry w tenisa, badmintona Omega Sport ze Smolca. Dzieci oglądali wozy: strażacki i policyjny oraz strażaków i policjantów w mundurze. Można było z pomocą rodziców wyczarować zwierzątka i różnorodne przedmioty z kolorowych baloników. Międzyczasie tych wspaniałych atrakcji dzieci jadły babeczki, watę cukrową i piły wodę. Dzieci były szczęśliwe i mówiły, iż był to ich najszczęśliwszy dzień.

 

 

WARSZTATY „SZALONEGO CHEMIKA”

W dniach 12 - 13 czerwca 2017 r. dzieci z grup przedszkolnych oraz grup „0” wzięły udział w warsztatach „Szalonego Chemika” zorganizowanego dla nich przez Radę Rodziców. Podczas warsztatów pani Justyna Jaremus-Mader zabrała wszystkich w magiczny świat „laboratorium”. Dzieci chętnie uczestniczyły w doświadczeniach i uważnie słuchały wiadomości, które starała się przekazać prowadząca. Bawiły się dymem, łapały go, tworzyły bańki i piany, farbowały na kolorowo wodę, która później zaczęła się „gotować”. Udało im się również napompować balon tylko przy użyciu suchego lodu. Przedszkolaki były pod ogromnym wrażeniem i z całego serca dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie.

 

 

XVI OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

W dniach 3 – 10 czerwca 2017 r. odbywał się w naszym przedszkolu XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom obchodzony w tym roku pod hasłem „CZYTANIE ZBLIŻA”. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach, trwającej nieprzerwanie od 2001 roku, kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Jej celem jest promowanie czytelnictwa i głośnego czytania dzieciom, jako niezbędnego elementu wychowania. Z tej okazji wszystkie przedszkolaki wysłuchały wiersza „Lokomotywa” J. Tuwima oraz książek z serii „Mądra Mysz – Zuzia…” autorstwa E. Wenzel-Bürger i L. Schneider oraz „Kicia Kocia” A. Głowińskiej i „Tupcio Chrupcio” E. Piotrowskiej, które pomagają dzieciom odkrywać świat, oswoić nieznane sytuacje, a także uczą najważniejszych zasad i prawideł codziennego życia.

 

 

Gitara tenorowa i bandżo

W poniedziałek 05.06.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęto piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Dzieci poznały następujące instrumenty: gitarę tenorową i bandżo, ich budowę i brzmienie. Muzyk pan Łukasz pokazał dzieciom różne sposoby gry na gitarze: glissando, arpedżio, umpa umpa, rock and roll, blues, balladę. Pani Kasia zaśpiewała znaną wszystkim piosenkę pt. „Gdybym miał gitarę”. Dzieci z prowadzącą zaśpiewały refren piosenki - ballady: „Zapraszamy wszystkich, zapraszamy wszystkich; i mamę i tatę, i mamę i tatę; grajmy na gitarze, grajmy na gitarze; zimą i latem, zimą i latem; śpiewajmy piosenki, śpiewajmy piosenki; dziecięce, ludowe, dziecięce, ludowe; piosenki biesiadne, piosenki biesiadne; ballady rockowe, ballady rockowe. Gdy pani Kasia śpiewała zwrotkę piosenki, dzieci „grały na gitarze”. Pan Łukasz zagrał na bandżo „Polkę Irlandzką”, następnie zaśpiewał i zagrał starą angielską balladę ludową. Ostatnią piosenką na tym spotkaniu, była „Piosenka pożegnalna”, ponieważ niedługo będą wakacje i spotkamy się we wrześniu.

 

 

Dzień Rodziny w Przedszkolu

Dzień Rodziny to najbardziej wyczekiwane święto przez Dzieci. Co roku Przedszkolaki dzielnie szykują się, aby zrobić Rodzicom niespodziankę. W tym roku nie było inaczej. Pod koniec maja wszystkie grupy zaprosiły swoich Rodziców na występy, zabawy i poczęstunek. Rodzice stanęli na wysokości zadania i z uśmiechem brali udział w tym, co przygotowały na nich dzieci. 

Wśród atrakcji dla rodziców znalazły się przedstawienia teatralne, wspólne tańce z dziećmi, piosenki oraz zawody sportowe.

Dziękujemy Wam Drodzy Rodzice za pogodę ducha , uśmiech, wsparcie i wspaniałe Dzieci, które są z nami na co dzień. Czekamy na kolejne wspólne spotkania.

 

 

Między nami planetami

We wtorek 09.05.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie pt. „Między nami planetami”. Dzieci z zainteresowaniem i przejęciem oglądały perypetie bohaterów spektaklu. Planeta Słońce przywitało dzieci i przedstawiło siedem planet. Słońce poruszyło niecodzienne zachowanie planet. Merkury (całe z żelaza) pierwsza planeta od słońca, zamiast krążyć, hopsało. Wenus bardzo gorąca planeta jadła lody i zaczęła być zimna. Słońce temu zaradziło i razem z dziećmi zaleciło Wenus rozgrzewkę, piosenkę taniec pt. „Kosmiczny rock and roll”. Trzecia planeta od słońca to Ziemia, jedyna na której można spotkać: ludzi, zwierzęta, rośliny… i ziemia jeden księżyc. Planety od rana były do niewytrzymania. Czwarta planeta Mars jest czerwona, ubrała różową pelerynę. Słońce tego niewytrzymało i poszło na ryby. Piąta planeta Jowisz gazowy olbrzym, ogromna burza szaleje 300 lat, aż 60 księżyców ją obiega. Szósta planeta to Saturn. Planety: Saturn i Uran, dowiedziały się o ucieczce słońca, chciały ją zastąpić i postanowiły zorganizować wybory. Uran i Neptun to lodowi giganci. Uran turla się jak arbuz (nie krąży jak inne planety). Neptun jest bardzo burzowy. Te planety ani nie świecą, ani nie grzeją to w jaki sposób mogą zastąpić słońce? Czy wolno obiecywać rzeczy, które nie można spełnić? Neptun wspólnie z dziećmi wykonał manewr grawitacyjny i wszystko wróciło do normy. Słońce zaśpiewało piosenkę o sobie i innych planetach. Dzieci przeliczały planety do siedmiu i powtarzały nazwy poszczególnych planet. Dowiedziały się, iż każda planeta ma swój kolor oraz nie można obiecywać jeśli wiemy, iż tego nie spełnimy.

 

 

Skrzypce

W poniedziałek 08.05.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęto piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Dzieci poznały instrument smyczkowy skrzypce, jego budowę i brzmienie. Muzyk pani Hanna pokazała dzieciom różne sposoby gry na skrzypcach: staccato, piciccato, legato, glissando so te, arpedżio. Dzieci wspólnie z prowadzącą panią Kasią wymieniły nazwy instrumentów, które należą do rodziny instrumentów smyczkowych. Pani Hanna grała na skrzypcach menuet Bizeta, walca Straussa pt. „Wiedeńska krew” oraz bardzo trudny utwór Nicolo Paganiniego pt. „Carmen”. Dzieci wysłuchały etiudy i próbowały zgadnąć tytuł utworu. Na spotkaniach z muzyką w tym roku szkolnym dzieci były zachęcane do zdrowego odżywiania. Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Ryby są zdrowe”.

 

 

Psotki i kłopotki Leśnej Istotki

We wtorek 04.04.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Psotki i kłopotki Leśnej Istotki”. Dzieciom podobało się przedstawienie i występujący w nim aktorzy. Leśna Istotka chciała przekonać zbója, żeby był dobry, lecz on bardzo chciał zabrać biedronce słuchawki. I z tego powodu Leśna Istotka zorganizowała mecz piłki nożnej. W drużynie Leśnej Istotki były: biedronka i stonoga, a w przeciwnej drużynie: grzyb i zbój. Ptaszysko miał wielkie zadanie, miał zachęcić dzieci do oglądania i kibicowania. Znalazł sposób, pokazywał litery w języku migowym, dzieci chętnie przyłączyły się i również pokazywały litery w języku migowym. Grzyb za namową zbója poczęstował stonogę i biedronkę zepsutym dżemem. Ta niedozwolona substancja uniemożliwiła zawodnikom uczestnictwo w meczu. Sędzia postanowił, iż mecz się odbędzie, a w nim wystąpią: Leśna Istotka i Zbój. Dzieci w przedstawieniu dowiedziały się o bardzo ważnych rzeczach. Nie wolno nic brać od osób nieznajomych bo mogą to być nie dozwolone i szkodliwe produkty. Pomoc bliźnim i współpraca jest bardzo ważna.

 

 

Warsztaty ,,Fascynujący Świat Pszczół”

Wraz z nadejściem wiosny dzieci poznały świat pszczół. W trakcie barwnej prezentacji przedszkolaki dowiedziały się o zwyczajach pszczół oraz poznały drogę jaką pokonują od kwiatka do miodu. W czasie zajęć dzieci zajrzały do wnętrza ula współczesnego jak i zrobionego z pnia drzewa i słomy, dotknęły plastra pszczelego, spróbowały miodu i pyłku kwiatowego oraz samodzielnie wykonały świeczkę z prawdziwego wosku pszczelego. Podczas prezentacji wzbogacały swoje wiadomości na temat zdrowego żywienia oraz szacunku do przyrody.

Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy certyfikat Braci Pszczelarskiej oraz miodek z koniczyny.

 

 

PALMA WIELKANOCNA

W piątek 7 kwietnia 2017 r. Pszczółki, Liski, Skrzaty, Żabki, Robaczki i Misie wybrały się ze swoimi wychowawczyniami do pobliskiego kościoła ze wspaniałą palmą wielkanocną, aby ubogacić nią przeżywanie niedzieli Męki Pańskiej. Ks. prałat Alfons Jurkiewicz przywitał wszystkich bardzo serdecznie oraz przypomniał, że stało się to, już piękną tradycją pielęgnowaną przez naszą placówkę. W wykonanie palmy włączyło się wiele osób. Wszystkie kwiaty, podobnie jak w latach poprzednich, wykonały panie woźne, a rodzice przedszkolaków, jak i wychowawczynie podarowały bukszpan. Imponujących rozmiarów palma robiła ogromne wrażenie oraz rozpoczęła przygotowanie do Świąt Wielkiej Nocy.

 

 

Wiosenne spotkanie z muzyką

W poniedziałek 06.03.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęto piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Na spotkaniu dzieci słuchały piosenek związanych z nadchodzącą porą roku - wiosną. Dzieci przywoływały wiosnę refrenem piosenki pt. „Hej, wiosno, Hej”. Tańczyły rock and rolla w piosence pt. „Dzień dobry”. W piosence na dykcje, dzieci powtarzały słowa piosenki pt. „Ptasie radio” w której wykorzystano wiersz Juliana Tuwima. W inscenizacji piosenki pt. „Pada deszcz, deszcz pada” – dziewczynki wykonały taniec z parasolkami. Na zakończenie spotkania odbył się korowód z piosenką pt. „Maszeruje wiosna”.

 

 

DZIEŃ KOBIET

W środę 8 marca 2017 r. w naszym przedszkolu swoje święto obchodziły wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. Z tej okazji chłopcy ze wszystkich grup wykonali barwne laurki z motywem kwiatowym, złożyli najlepsze życzenia oraz z uśmiechem na twarzy obdarowali koleżanki i panie kwiatami. Dziewczynki mogły poczuć się tego dnia jak księżniczki i przybyły w odświętnych strojach. Każda ozdobiła sobie również koronę. W miłej atmosferze wszyscy uczestniczyli w ulubionych zabawach. Przez cały dzień chłopcy starali się być mili i uprzejmi. Grupa „Pszczółek” dodatkowo wzięła udział w krótkim pokazie z użyciem suchego lodu zorganizowanym przez panią Justynę Jaremus-Mader. Za co serdecznie dziękuje!

 

 

Teatrzyk o wielkiej podróży

W piątek 03.02.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w „Teatrzyku o wielkiej podróży”. Dzieci razem z aktorem (z Teatrzyku Kropa) rozpędzały pociąg, nagle ciuchcia Bercia zatrzymała się w szczerym polu. Okazało się, iż ma awarię a do miasta jest bardzo daleko, a tam można znaleźć pomoc. Maszynista musi zrobić rozgrzewkę, aby pokonać drogę do miasta. Aktor maszeruje a dzieci śpiewają piosenkę „…Hej ho, hej ho do miasta by się szło…” nagle na drodze stanął rycerz, który nie miał zamku. Dzieci pomagały budować zamek, cegły układały w rytm melodii i inne wykonywały czynności aż powstał zamek, w którym zamieszkał rycerz. Maszynista wyruszył w drogę, dzieci śpiewały piosenkę i naszego bohatera zatrzymało wielkie jezioro. Kapitan statku pirackiego chętnie popłynie statkiem na drugi brzeg jeziora, lecz nie ma załogi, która się rozchorowała. Dzieci zgodziły zastąpić załogę i wykonywać rozkazy kapitana statku. Chętnie ciągnęły linę, podnosiły kotwicę, steruowały statkiem przy słowach szanty. Nareszcie stały ląd i można dalej maszerować śpiewająć piosenke, nagle na drodze stoi Nindża trzech imion (najważniejsze jest spokój i harmonia). Po chwili dzieci wykonują odpowiedni zestaw ćwiczeń i ilustrują ruchem piosenkę pt. „Ekstra Maja Himalaja”. Dalej maszynista maszeruje a dzieci śpiewają, aż zawędrował na Dziki Zachód. Wszyscy na konikach pokonują ostatni odcinek drogi na lotnisko, gdzie pracuje pilot, który wcześniej naprawiał ciuchcię Bercie. Dzieci razem z lotnikiem lecą do pociągu i naprawiają parowóz, śpiewają z aktorem piosenkę, dokręcają śrubki, wlewają olej, stukają młotkiem a na końcu pucują. Dzieci naprawiły pociąg i po chwili okazało się, iż to jest koniec wspólnej podróży.

 

 

Klarnet

W poniedziałek 06.02.2017 r. dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych oraz grup 0 wzięły udział w kolejnym "Spotkaniu z muzyką". Przedszkolaki, jak zawsze rozpoczęły spotkanie piosenką "Dzieńdobrynka przywitanka". Następnie poznały nowy instument - klarnet należący do rodziny instrumentów dętych drewnianych. W doskonały sposób opisywał go ilustrowany muzyką wiersz. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały zagranych na klarnecie utworów, m.in.: "Komik Polka", "Polka Dziadek", "Lot trzmiela" oraz melodii pochodzącej z filmu "Vabank". Kilka zagranych fragmentów dotyczyło również polskich tańców narodowych. Ponadto przedszkolaki brały udział w konkursie "Jaka to melodia?", podczas którego odgadywały tytuły znanych bajek, takich jak: "Reksio", "Smerfy", "Różowa Pantera" oraz gimnastykowały się przy piosence "Tańczące ręce". Na zakończenie dwie wybrane przez prowadzącego osoby segregowały na czas poszczególne kasze (jaglaną, jęczmienną, gryczaną). Wszystkie grupy uczyły się piosenki "Nasza kasza", zachęcającej do jej zjadania.

 

 

 

Trąbka

W poniedziałek 09.01.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Muzyk pan Waldek rozpoczął spotkanie hejnałem. Pani Kasia wspólnie z dziećmi opowiedziała historie hejnału, który codziennie o godzinie 12.00 jest grany na wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie. We Wrocławiu w Ratuszu hejnał grany jest tylko w niedziele. Dzieci przywitały gościa pana Waldka piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”, następnie wspólnie z panią Kasią zaśpiewały kolędę „Cicha noc”, pan Waldek grał melodię na trąbce. Dzieci zapoznały się z budową trąbki, usłyszały fragment z opery Aidy pt. „Marsz tryumfalny czyli zwycięstwa”. Na trąbce grane są różne sygnały m.in. pobudka, na baczność, spocznij. W utworze pt. „Cisza” dzieci zobaczyły w jaki sposób muzyk wykorzystuje tłumik. W konkurencji zagadki muzyczne dzieci wiedziały jakie to melodie, np. z bajki „Gumisie”. Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w gimnastyce przy piosence pt. „Tańczące ręce”.

 

 

Harcować zaczyna z bieguna drużyna

We wtorek 13.12.16r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie pt. „Harcować zaczyna z bieguna drużyna”. Dzieci z zainteresowaniem i przejęciem oglądały perypetie bohaterów spektaklu. Pingwin zwiedzał biegun północny z rodzicami i dziwnym trafem oddalił się od rodziców o czym powiedział niedźwiedziowi polarnemu. Mieszkańcy bieguna północnego rozpoczęli poszukiwania rodziców pingwina. Wiking pomagał w poszukiwania pomimo strachu przed śniegiem, którego nie brakowało na biegunie. Wiking przed wyruszeniem na poszukiwania musiał odnaleźć różdżkę Królowej Śniegu dzięki, której nie będzie bał się śniegu. Przed podróżą Wiking wspólnie z dziećmi zabawił się w śpiewaną wersje znanej wszystkim zabawy „Pomidor”. Eskimos wiedział gdzie są rodzice pingwina i wspólnie ze swoim psem Śnieżkiem wyruszył na poszukiwania Wikinga i rodziców pingwina. Ważna jest w życiu przyjaźń i słuchanie rodziców. Bardzo nieroztropnie jest oddalanie się od rodziców, bez pytania.

 

 

 

Obój

W poniedziałek 05.12.16r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęto piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Dzieci poznały instrument obój, jego budowę i brzmienie. Pani Alina grała na oboju muzykę P. Czajkowskiego: „Jezioro łabędzia” i „Śpiąca królewna”, a dziewczynki tańczyły balet. Dzieci śpiewały słowa piosenki powtarzając zdanie po prowadzącej spotkanie pani Alinie Zwoźniak „Na oboju sobie gram”. Była orkiestra z instrumentów perkusyjnych (chętne dzieci grały na instrumentach perkusyjnych) do kolędy „Z narodzenia pana”. Na zakończenie spotkania była inscenizacja piosenki pt. „Idą święta”.

 

 

Wiolonczela

W poniedziałek 07.11.16r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęto piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Prowadząca pokazała dzieciom instrument - wiolonczelę, a pani Ela grała na mim utwory m.in.: „Santa Lucia”, „Jezioro Łabędzia”, „Taniec Węgierski”. Dzieci z zainteresowaniem słuchały recytacji wiersza o wiolonczeli, dowiedziały się z jakich elementów jest zbudowana, pani Ela pokazywała poszczególne części na instrumencie. Dzieci usłyszały na wiolonczeli: piccicato (szarpanie strun palcami), arko (pocieranie strun smyczkiem), glissando, staccato, legato, forte piano, fortesimo, pianissimo. W piosence pt. „Zakatarzony świat” dzieci kichały wtedy, gdy mówiły o tym słowa piosenki. Na zakończenie spotkania dzieci wspólnie z prowadzącą zaśpiewały piosenkę pt. „Na spotkaniach z muzyką”.

 

 

Dzień postaci z bajek

3 listopada 2016 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu  Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.  Jest to wyjątkowy dzień stanowiący okazję do przypomnienia sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło.

Tego dnia w Przedszkolu na dzieci czekało nie mało atrakcji.  Już na samym wejściu bajkowe postacie (w które wcieliły się nauczycielki) każdego witały. Następnie wszystkie  grupy przedszkolne otrzymały list od Bajkowej Wróżki, która poprosiła o pomoc w uwolnieniu od złego czaru rzuconego przez czarownika Kadabrę. Aby pomóc bajkowym  postaciom dzieci musiały wykonać szereg zadań: układały puzzle, rozwiązywały zagadki, łamały szyfry, śpiewały i tańczyły. Praca była trudna, jednak wszystkie grupy doskonale poradziły sobie z powierzonymi zadaniami i w efekcie uwolniły Krainę Bajek od złego czarownika.  

Spotkanie z bajkowymi postaciami odbyło się w radosnej, pełnej uśmiechów atmosferze i z pewnością na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

 

 

1-2-3 pociąg rusza już

W piątek dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „1-2-3 pociąg rusza już”. Bohaterem tego spektaklu między innymi była lokomotywa Bercia, która była: stara, nienowoczesna i nie chciano jej już. Bercia wyruszyła w ostatni kurs po Polsce. Zatrzymywała się na stacjach najpiękniejszych miast Polski m.in. w Zakopanem, Warszawie, Gdyni i we Wrocławiu. Konduktorzy (pani konduktorka, Smok Wawelski) żałowali lokomotywy i wpadli na pomysł, iż będzie wozić turystów do ciekawych miejsc w naszym kraju. Smok Wawelski opowiadał Syrenie Warszawskiej o zabytkach Krakowa skąd pochodzi. Syrenka z zachwytem opowiadała o Warszawie stolicy Polski. W czasie rozmowy okazało się, że smoka boli ząb i tylko dentysta może pomóc, nasz smok bardzo bał się dentysty. Marynarz opowiadał o morzu Bałtyckim i mieście Gdyni i namawiał Smoka do wizyty u dentysty. Gdy pociąg dojechał do ostatniej stacji do Wrocławia, Smok Wawelski szybko poszedł do swojego kuzyna Smoka Strachocie, który mieszka w lesie Strachocińskim. Po drodze do swojego kuzyna Smok Wawelski spotkał krasnoludka. Krasnoludki mieszkają we Wrocławiu, każdy z nich ma super moc, a nasz krasnoludek nazywa się Ząbek. Krasnoludek Ząbek wyleczył ząb smoka. Smok Wawelski bardzo podziękował za pomoc i żałował, że tak długo odwlekał wizytę u stomatologa. Na zakończenie spektaklu dzieci wspólnie z krasnoludkiem i marynarzem zaśpiewały piosenkę do melodii „Krasnoludki” o wrocławskich krasnalach.

 

 

Spotkanie z leśniczym

W środę 19.10.16r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały spotkanie z panem Łukaszem Pyra - leśniczym z Kątów Wrocławskich z nadleśnictwa Miękinia. Pan Łukasz opowiadał dzieciom o swojej codziennej pracy leśnika o zwierzętach i roślinach. Dzieci z zainteresowaniem oglądały makietę przedstawiającą drzewa iglaste i liściaste (dąb, świerk, brzozę i sosnę). Leśniczy zachęcał dzieci wraz z rodzicami do odwiedzania lasu w różnych porach roku. Najważniejsze w lesie jest zachowanie ostrożności, ciszy i założenie odpowiedniego ubrania (długie spodnie i długi rękaw bluzki-przeciw kleszczom i kryte buty). Pan Łukasz wyczerpująco odpowiadał na zadawane pytania przedszkolaków. Dzieciom podobało się spotkanie z leśniczym i wręczyły jemu dyplom-podziękowanie.

 

 

Wycieczka do Teatru „Jaś i Małgosia”

W dniu 06.10.2016r. dzieci z grupy „Liski”, „Pszczółki”, „Skrzaty”, „Robaczki”, „ Żabki’’ oraz „Misie” pojechały do Wrocławia do siedziby Polskiego Radia na spektakl teatralny "Jaś i Małgosia" według Jakuba i Wilhelma Grimmów. Była to rozśpiewana, roztańczona, bogata scenograficznie interpretacja klasycznej bajki, ze szczyptą dydaktyzmu i mnóstwem zabawy. Mali bohaterowie to rodzeństwo, które nie zawsze ma ochotę słuchać swoich rodziców, przez co szybko wpada w kłopoty. Z czasem dzieci przekonują się jednak, że zuchwałe zachowanie nie popłaca, podobnie zresztą jak beztroskie zabawy i łakomstwo. W spektaklu pojawiła się cała galeria barwnych postaci. Oprócz tytułowych bohaterów, można zobaczyć groźną Babę Jagę, bajkowe drzewa i przebiegłego kocura. Oprawa muzyczna i barwna scenografia dopełniła wrażeń, wciągając dzieci w fascynujący świat przygód. Po takiej podróży dzieci jeszcze długo nucą piosenki ze spektaklu.

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

 

O zdrowie dbam.

Jak to robię, powiem wam.

Wcieram mydło w obie ręce,

między palce, młynek kręcę -

tak, zarazki z nich spłukuję

I dlatego mniej choruję.

W środę 19 października 2016 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk. Przedszkolaki miały szansę utrwalić nawyk prawidłowego mycia rąk, ucząc się specjalnie dla nich przygotowanego wierszyka. Podczas zajęć dowiedziały się dlaczego, jak długo i w jakich sytuacjach należy myć ręce. Poznały także zarazki i miejsca, w których jest ich najwięcej. Celem tego dnia było uświadamianie i kreowanie nawyków mycia rąk u najmłodszych, podkreślenie ogromnego znaczenia mycia rąk wodą i mydłem, a tym samym zapobieganie chorobom związanym z nieprzestrzeganiem prawidłowej higieny.

 

 

Święto Pieczonego Ziemniaka

We wtorek 11.10.16r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w spotkaniu z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka. Było to spotkaniu o charakterze wspólnej zabawy, zdrowej rywalizacji i integracji. Na placu przedszkolnym spotkały się dzieci w wieku: od 4 do 6 lat i świetnie bawiły się w swoim towarzystwie. Pani Joanna Stach poprowadziła to spotkanie i zaprosiła reprezentantów poszczególnych grup do wylosowania karteczek z numerami zadań. Każda nauczycielka w swojej grupie przeczytała treść zadań. Wszystkie dzieci ze swoimi opiekunami (wychowawczynie, woźne, pomoce nauczyciela) sumiennie wykonywały to co było napisane w instrukcji, m.in. „Jak inaczej mówi się na ziemniaka. Wykrzyknijcie jego nazwę.”, „Zamieńcie się w ziemniaki przed przedszkolem na trawie.”, „Podajcie ziemniaka w tunelu zrobionym z nóg przy najbliższym drzewie.”, „Ułóż słońce z kasztanów.”, „Zapukajcie przez okno do pani dyrektor i życzcie miłego dnia.”, „Zapukajcie do kucharek i poproście o jednego ziemniaka.”, „Zapukajcie przez okno do pani intendent i zapytajcie co dzisiaj na obiad.”. Gdy dzieci wykonały cztery zadania, zostały zaproszone do ogniska na pieczone ziemniaki. Ognisko przygotował pan Grzegorz konserwator w naszym przedszkolu. Każde dziecko spróbowało pieczonego ziemniaka z ogniska, wszystkim bardzo smakowało to warzywo (w inny sposób przygotowane). Podziękowania należą się panią: Joannie Stach, Katarzynie Kowalczuk, Irenie Żygadło, Beacie Lewandowskiej-Ilnickiej za trud w przygotowanie Święta Pieczonego Ziemniaka.

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

We wtorek 4 października 2016 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Zwierząt ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczynający Światowy Tydzień Zwierząt, trwający do 10 października. Była to doskonała szansa na kształtowanie pozytywnej postawy wobec zwierząt, a także uwrażliwienie dzieci na ich los. Przedszkolaki prowadziły dyskusję „Jak możemy pomóc zwierzętom?” oraz „Jaką rolę odgrywają w życiu człowieka?”. Z łatwością rozwiązywały zagadki słuchowe, brały udział w zabawach ruchowych, m.in. „Jesteście zwierzątkami”, „Wyścigi raków”, „Pościg za ogonem węża” i wykonywały różne ćwiczenia grafomotoryczne. Z przyniesionych zdjęć swoich pupili stworzyły wspólne plakaty, opowiadając przy tym ciekawe anegdotki. Dodatkowo zorganizowano zbiórkę dla podopiecznych schroniska we Wrocławiu. Chętni mogą przynosić karmę suchą i w puszkach, zabawki oraz ciepłe koce do 14 października 2016 r.

 

 

Przygoda niesamowita szeryfa Dropsika

We wtorek dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Przygoda niesamowita szeryfa Dropsika”. Była to opowieść o przygodach szeryfa Dropsika, jego zaangażowaniu w pościg za złodziejem warzyw pani Olaboga. Szeryf bardzo przejął się swoim zadaniem i zapomniał o swoim koniu, który potrzebował chwili wytchnienia, wypicia wody i zjedzenia trawy. O tym wszystkim przypomniała Indianka, która wspólnie z dziećmi wypowiedziała zaklęcie, po którym zwierzęta mówiły ludzkim głosem (zaklęcie miało trwać tylko do zachodu słońca). O zwierzęta należy dbać, ponieważ są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Dzieci chętnie ilustrowały ruchem słowa piosenki pt. „Koń” , którą wykonywał czerwony koń Pimpuś. Zebra zobaczyła złodzieja i gdy stała naprzeciwko jego, myślała, że to jest jej odbicie lustrzane. Dzieci bardzo żywiołowo reagowały na rozmaite sytuacje bohaterów spektaklu.

 

 

Sprzątanie Świata

Przedszkolaki co roku w trzeci piątek września (16.09.16r.) uczestniczyły w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. W tym dniu spotkały się na placu przedszkolnym i czynnie uczyły się segregować śmieci, które można przetworzyć. Dzieci bardzo chętnie i z ochotą podnosiły: gazety, kartony, plastikowe butelki, słoiki, kartony po sokach i mleku i inne śmieci. Wrzucały je do kolorowych worków. Do żółtego-wszystkie śmieci plastikowe, zielonego słoiki czyli szklane opakowania i niebieskiego zużyty papier, gazety, kartony. Bardzo szybko plac wokół dębów został posprzątany przez przedszkolaków. Dzieci bardzo uważnie wrzucały śmieci do kolorowych worków. Celem tego spotkania było segregowanie odpadów i nabycie przez dzieci nawyków ekologicznego postępowania w dorosłym życiu.

 

 

DZIEŃ KOLORU CZERWONEGO

Dnia 22 września w naszym przedszkolu był Dzień koloru czerwonego. Każda osoba w tym dniu miała mieć na ubraniu przedmiot w kolorze czerwonym. Dzieci rozwiązywały zagadki oraz wskazywały w sali wszystkie przedmioty koloru czerwonego. Zorganizowane były zabawy "Uwaga stój, czerwone światło", "Co się zmieniło?" a także taniec z balonami. Odbył się w tym dniu konkurs. Grupy dzieci: "Pszczółki", "Misie", "Liski", "Robaczki", "Żabki" i "Skrzaty" przygotowywały wraz z nauczycielem plakat z czerwonymi symbolami. Wygrała drużyna "Robaczków". Na zakończenie dnia wszystkie dzieci otrzymały słodką niespodziankę.

 

Akordeon

W poniedziałek 05.09.16r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały pierwsze w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką, na którym poznały instrument muzyczny – akordeon. Akordeon należy do instrumentów dętych, gra się prawą ręką, równocześnie rozciągając miech lewą ręką, pompując powietrze i wtedy akordeon wydaje dźwięki. Każdy zespół ludowy ma akordeon, na którym gra do tańca lub śpiewu. Piosenki ludowe opowiadają o pracy na wsi, wsi, zwierzętach, roślinach. Pan Krzysztof zagrał  na akordeonie: piano, forte, staccato, tremolo, tremolando, glissando i utwory takie jak: walczyk „Flip, Flap”, melodię do rosyjskiej piosenki  „Krokodyl Gienia”, „Czardasz”. Pani Alina zaśpiewała piosenkę „Ziemniaki górą” do ludowej melodii, pokazała dzieciom różne ziemniaki. Na zakończenie spotkania pani Alina i pan Krzysztof zaprezentowali dzieciom ludowe tańce, takie jak: Polka Zajączek (taniec czeski), Polonez (polski taniec narodowy), Kujawiak (zawsze smutny), Oberek (wesoły), krakowiak.

 

Gitara elektryczna

W poniedziałek 13.05.16r. dzieci z przedszkola i grup zero, miały ostatnie w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Przedszkolaki poznały instrument gitarę elektryczną. Pan Tomasz opowiedział i pokazał z jakich elementów jest zbudowana gitara elektryczna. Dzieci słuchały gry na gitarze elektrycznej, następujących utworów: „Gdybym miał gitarę”, „W moim magicznym domu”, „Tyle słońca w całym mieście”. Dla dzieci, które w przyszłym roku szkolnym idą do pierwszej klasy pan Tomek zaśpiewał piosenkę „Pożegnalna kołysanka”. Prowadzący życzył wszystkim dzieciom udanych wakacji. W rytm muzyki, dzieci w pociągach wspólnie ze swoimi wychowawczyniami poruszały się po sali widowiskowej.

 

 

DZIEŃ RODZINY

W dniach 23 - 25 maja 2016r. odbywały się w naszym przedszkolu uroczystości organizowane z okazji Dnia Rodziny. Wszystkie przedszkolaki z grup 3 i 4 - letnich w specjalnie przygotowanych strojach, zaprezentowały zróżnicowany program artystyczny dla swoich kochanych rodziców. Z wielkim przejęciem śpiewały piosenki (także po angielsku), inscenizowały oraz recytowały wiersze i życzenia. Zatańczyły również krótkie choreografie do piosenek, takich jak: „Wiewióreczka mała", „Chocolate”, „Hej baby", „Timber". Po występach obdarowały najbliższych kwiatami i własnoręcznie przygotowanymi upominkami oraz zaprosiły na słodki poczęstunek. Wszystkim rodzicom towarzyszyły niesamowite emocje. Na ich twarzach widać było radość, wzruszenie oraz dumę z pociech. 

 

 

Róg (Waltornia)

Dnia 16.05.16 r. w poniedziałek na Spotkaniu z Muzyką został zaprezentowany muzyczny instrument dęty blaszany - róg (waltornia). Do tej samej rodziny instrumentów należą między innymi trąbka i puzon. Dzieci odgadywały znane melodie takie jak: „Panie Janie”, „Kurki trzy”, „Chusteczka haftowana”, „Stary niedźwiedź”. Tematem przewodnim spotkania było polowanie. Muzyk zaprezentował przedszkolakom: Sygnał na zbiórkę, polowanie i melodię św. Huberta. Dzieci poznały dwie piosenki „Majówka” i „Pojedziemy na łów”. Muzyk przedstawił melodie ze znanych filmów: „Różowa pantera”, „Harry Potter”, „Piraci z Karaibów”.

 

 

Perkusja

W poniedziałek 18.04.16r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Dzieci wspólnie z panią Aliną Zwoźniak zaśpiewały „Dzieńdobrynkę – przywitankę. W tym dniu dzieci poznały instrument perkusyjny – perkusję. Na perkusji pan Zbyszek grał rytmiczne melodie, dzieci z zaciekawieniem obserwowały grę na tym instrumencie. Pan Zbyszek na przemian lub jednocześnie uderzał prawą, lewą ręką oraz prawą, lewą nogą. Dzieci poznały budowę i historię powstania perkusji. Wybrane dzieci grały na instrumentach perkusyjnych w rytm piosenki pt. „Afrykański klimat”. Pani Alina śpiewała refren piosenki wspólnie z dziećmi, a pan Zbyszek grał melodie na perkusji.

 

 

Na dworze króla Pasibrzucha

W piątek 08.04.16r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Na dworze króla Pasibrzucha”. Główny bohater spektaklu król Pasibrzuch, całymi dniami siedział na tronie w szlafroku i oglądał telewizję lub grał na komputerze. Nie interesował się królestwem. Jego ulubionym jedzeniem były babeczki lub inne słodycze. Bardzo nie smakowały królowi warzywa i owoce. Kucharz gotował bardzo smacznie, jego zupa pomidorowa smakowała mieszkańcom zamku, tylko król grymasił. Rycerz, królewna, kucharz i wróżka postanowili ratować królestwo, które chciał przejąć Telestwór. Jedynym sposobem było przekonanie króla do zmiany swojego życia, ponieważ Telestwór był silny gdy król grał na komputerze i jadł niezdrowe jedzenie. Wróżka powiedziała królowi w jaki sposób może uratować królestwo i uwięzioną przez Telestwora królewnę Lillę. Król zaczął spacerować, uprawiać różnorodne dyscypliny sportowe, jeść warzywa, owoce i inne zdrowe potrawy. I najważniejsze król nie grał na komputerze. Po pewnym czasie Telestwór zniknął. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, najbardziej królewna Lila.

 

 

Pierwszy Dzień Wiosny

W dniu 21 marca tradycyjnie, jak co roku w naszej placówce obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, czyli pożegnanie zimy . W tym celu na ten dzień dzieci przyszły do przedszkola ubrane bardzo kolorowo oraz miały ze sobą różne instrumenty muzyczne. Gdy wybiła godzina 10:00 cała dziatwa placówki wraz z opiekunami ruszyła w barwnym korowodzie ulicą Wierzbową. Cały pochód prowadziła wychowawczyni grupy ,,Żabki” – p. Kasia Kowalczuk trzymająca wielką Marzannę. Dzieci z radością skandowały: ,,Żegnaj zimo”! Następnie udaliśmy się na plac przedszkolny, gdzie każda grupa zaśpiewała wybraną przez siebie piosenkę o wiośnie. Po prezentacji muzycznej dzieci wraz z opiekunami  jednogłośnie stwierdzili, że czas pożegnać Marzannę. Po powrocie do przedszkola na dzieci czekały jeszcze atrakcje w sali widowiskowej, gdzie Rada Rodziców przedszkola przygotowała wiele konkursów. Dzień był bardzo udany, dzieci były zadowolone z tak spędzonego czasu, każdy otrzymał cukierka, na wielu twarzach gościł ciągły uśmiech i widać było ogromną radość.

 

 

Dzień Dziewczynek

Dnia 8 marca 2016 roku odbył się w naszym przedszkolu Dzień Dziewczynek. Brały w nim udział wszystkie grupy. Dziewczynki wzięły udział w różnych konkurencjach sprawnościowych, rozwiązywały zagadki muzyczne oraz śpiewały piosenki i recytowały wierszyki. Nagrodami za udział w konkursach był słodkości. Potem każdy chłopiec przygotował dla dziewczynki laurkę oraz złożyli im życzenia. Każda dziewczynka otrzymała upominek zakupiony przez Radę Rodziców.

 

 

Spotkanie z muzyką

W dniu 14.03.2016r. odbyło się w naszym przedszkolu kolejne spotkanie z muzyką. Tym razem tematem przewodnim był Wrocław. Dzieci poznały nazwy krasnoludków, które na stałe zagościły w krajobrazie Wrocławia. Śpiewały piosenki wychwalające uroki tego pięknego miasta i poznały rymowanki  i wierszyki  w których wymienione były najważniejsze  i najbardziej rozpoznawane  budowle, które można tam zobaczyć. Dzieciom zajęcia bardzo się podobały i chętnie brały w nich udział.

 

 

Dzień Babci i Dziadka

 

Dnia 19.02.2016r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, podczas której wnuczęta z grup Skrzatów, Pszczółek i Żabek wyraziły miłość, szacunek i przywiązanie do swoich dziadków w specjalnie dla nich przygotowanej części artystycznej. Dzieci w odświętnych strojach zaśpiewały piosenki, wyrecytowały piękne wiersze o miłości do babci i dziadka, o wdzięczności za to, że dziadkowie zawsze mają dla nich czas. W trakcie przedstawienia nasi goście podziwiali swoje pociechy, które były bardzo przejęte tak ważną uroczystością. Występ bardzo się podobał, o czym świadczyły gromkie brawa. Po zakończonym występie dzieci zaprosiły babcie i dziadków do swojej sali na słodki poczęstunek, gdzie obdarowały swoich bliskich wykonanymi własnoręcznie upominkami i złożyły życzenia.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.

 

 

Koncert "Góralska Hora"

W środę 09.03.16r. przybyła do naszego przedszkola Orkiestra Góralska Folk Kapela "Góralska Hora". Nazwa zespołu pochodzi od nazw szczytów górskich, określanych tak w Tatrach i w Beskidach, jak również w całych Karpatach. Występy orkiestry były niezwykłym i atrakcyjnym wydarzeniem dla dzieci. Panowie z orkiestry - Górale zaprezentowali dzieciom z przedszkola i grup zerowych charakterystyczne instrumenty muzyczne, ich nazwy w gwarze, na których grali prawdziwie góralskie melodie. Kontrabas, akordeon i skrzypce ciągle grały wesołe, góralskie przygrywki. Wielką niespodzianką był dla dzieci róg pasterski. Pan grający na tym instrumencie zaskoczył wszystkie dzieci, nie tylko dźwiękami jaki potrafił wydobyć, ale także wielkością instrumentu.
Po prezentacji składu orkiestry, kapela góralska zagrała kilka znanych pieśni, do których dzieci miały możliwość również zatańczyć charakterystyczne kroki tańca góralskiego. Dzieci poznały najważniejsze elementy i nazwy tradycyjnego góralskiego stroju, jak np. kapelusz, kierpce, cucha, płócienna koszula i portki. Dopełnieniem muzycznego, góralskiego spotkania było również poznanie gwary góralskiej, która bardzo spodobała się dzieciom. Koncert był dużą dawką pozytywnej góralskiej muzyki – Hej!

 

 

BAL KARNAWAŁOWY

Dnia 27 stycznia 2016 roku w środę w naszym Przedszkolu odbył się coroczny „Bal karnawałowy”.

Panie i Panowie z Rady Rodziców postarali się, aby tego dnia nasze Przedszkole wyglądało nadzwyczajnie. Sala balowa przystrojona była papierowymi łańcuchami i balonami. Wyjątkowy wystrój od razu wprowadził nas w atmosferę zachęcającą do zabawy.

Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów kultowych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach znanych przebojów bawili się wesoło. Muzyka płynąca z głośników inspirowała nas do szalonej zabawy. Pełni pozytywnej energii pląsaliśmy w parach, kole oraz pociągach. Z uśmiechem na ustach śpiewaliśmy teksty słyszanych hitów, skacząc i klaszcząc z radości.

Animator urozmaicał zabawy ciekawymi konkursami tj. „Prezentacja strojów karnawałowych wszystkich uczestników balu”, „Jaka to melodia”, „Podróż przez świat”.

Atrakcyjnym tańcem na naszym balu okazał się, także „Gangam style”, „Bałkanica”, Walczyk”, „Makarena”. Wielką atrakcją była zabawa z mydlanymi bańkami.

Na naszym balu była także niepowtarzalna okazja do zrobienia pamiątkowego zdjęcia w stroju karnawałowym.

Niestety radosna zabawa musiała się kiedyś skończyć.

 Wspomnienia z tego balu na długo pozostaną w naszej pamięci.

Zdjęcia z imprezy TUTAJ oraz

 

 

 

Góra Grosza

Akcja Góra Grosza była organizowana w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach od 23 listopada do 4 grudnia 2015 roku. Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać. Dziękujemy rodzicom naszych przedszkolaków za włączenia się w wielką ogólnokrajową inicjatywę na rzecz dzieci z opieki zastępczej. uświadomienie dzieciom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Przedszkolaki z wielkim przejęciem wrzucali monety do skarbonek, nazbieraliśmy 187 złoty 30 groszy. Pieniądze zostały wysłane pocztą do banku na konto fundacji Nasz Dom. Szczegółową informacje o akcji można znaleźć na stronie internetowej www.naszdom.org.pl.

 

Altówka

W poniedziałek 22.02.16r. dzieci z przedszkola i grup zero, miały kolejne Spotkanie z muzyką. Przedszkolaki poznały instrument smyczkowy, altówkę, pani Kasia opowiedziała i pokazała z jakich elementów i materiałów jest zbudowana altówka. Dzieci słuchały gry na altówce takich utworów jak: „Nad modrym pięknym Dunajem”, „Litaliano”, „La spaniola”. Wspólnie z prowadzącą spotkanie, panią Kasią dzieci zaśpiewały piosenkę o altówce „…Na altówce sobie gram…” i naśladowały sposób gry. Na zakończenie spotkania dzieci odbyły daleką podróż, aż na Dziki Zachód w utworze pt. „Farma”.

 

 

Wtorek Niesforek i reszta tygodnia

W środę 02.03.16r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały spektakl Teatrzyku Kropa pt. „Wtorek Niesforek i reszta tygodnia”. Każdy dzień tygodnia miał uczestniczyć w tygodniu sportu i uprawiać wybraną przez niedzielę dyscyplinę sportu, która była odpowiedzialna za przygotowania do tygodnia sportu. Niedziela była chirliderką, ubrana w strój charakterystyczny dla tego sportu. Okazało się, iż poniedziałek i wtorek nie wiedzieli w jaki sposób uprawia się dyscypliny sportu: koszykówkę i golf. Pierwszy przyniósł koszyk wiklinowy, drugi ubrał sweter golf. Niedziela wytłumaczyła zasady gry tych dyscyplin. Wtorkowi Niesforkowi nie spodobała się piłka (za mała) i zabrał poniedziałkowi piłkę do kosza. Po tym wydarzeniu zaczęły się kłopoty. Okazało się, iż poszczególne dni tygodnia nie mogły ćwiczyć swojej dyscypliny sportu bez odpowiednich przyborów. Środzie w czasie gry w tenisa zniknęła piłeczka, za to wróciła piłka w kosza. Zrozpaczona niedziela rozpoczęła poszukiwania piłeczki i sprawdzać czy inne dni tygodnia mogą bez przeszkód przygotowywać się do tygodnia sportu. Czwartek ubrany w strój do karate, ćwiczył przywitanie po Japońsku z odpowiednimi charakterystycznymi ruchami (dla tego sportu) rąk i nóg. Ćwiczenia karate są idealne do wyciszenia, dzieci wspólnie z czwartkiem wykonywały te ćwiczenia. Piątek rozgrzewał się do gry w bejzbol, a sobota pokazała w jaki sposób ćwiczy pchnięcie kulą, czyli rzucamy jak najdalej z obrotu (zawsze jesteśmy odwróceni tyłem do kierunku rzutu). Po kilku udanych próbach, do soboty wróciła piłka do koszykówki, zamiast kula, oczywiście była to sprawka wtorka Niesforka. Niedziela znalazła kulę i oddała ją sobocie, a wtorek Nesforek zrozumiał swój błąd i przeprosił za całe zamieszanie. spodobała mu się gra w golfa i wszystkie dni tygodnia bez przeszkód mogły przygotowywać się do tygodnia sportu. Na zakończenie przedstawienia wtorek Niesforek zaśpiewał piosenkę „Poniedziałek w piłkę gra. Wtorek kij do golfa ma. Środa tenisistką jest. Czwartek ćwiczy karate. Czas na tydzień sportu. Czas na bejzbola czas. Czas na kulą pchniecie. Zaś niedziela na sam koniec kibicuję wszystkim sportowcom”.

 

 

URODZINY SIERGIEJA MICHAŁKOWA

W czwartek 03.03.2016r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu 103 rocznicę urodzin Siergieja Michałkowa. Każdej z grup przedstawiony został życiorys tego wybitnego rosyjskiego poety, bajkopisarza i dramaturga. Dzieci dowiedziały się, że był on również twórcą tekstu hymnu ZSRR, jak i hymnu Rosji. Wszystkie dzieci z zaciekawieniem wysłuchały najbardziej znanej w Polsce bajki tego autora „Nie płacz koziołku”. Obejrzały krótki film animowany z jego udziałem, ułożyły w odpowiedniej kolejności historyjkę obrazkową oraz pokolorowały obrazek przedstawiający przygody małego koziołka.

 

 

 

Dookoła zaczarowanym balonem

We wtorek 26.01.16r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały spektakl teatrzyku Kropa pt. „Dookoła zaczarowanym balonem”. Profesor Tutka i jego siostrzenica Jagódka wyruszyli w podróż dookoła świata szukać deszczu. W Indiach spotkali księżniczkę Saritę, której smok zabrał magiczne kamienie i rozrzucił po czterech stronach świata. Za odnalezienie kamieni księżniczka obiecała dać radę, w jaki sposób spowodować deszcz. Komputer 01 odnalazł pierwszy kamień w Chinach. Profesor Tutka nauczył się piosenki i wspólnie z Chinką i dziećmi zaśpiewał piosenkę. Dostał od Chinki zaczarowany kamień. Drugi kamień był w Szkocji, Jagódka dostała kamień za herbatę od Szkota ubranego w narodowy strój, który nazywa się kilt. Trzeci kamień znajdował się w Afryce, wśród piasków pustyni. Jagódka miała wielkie szczęście, ponieważ na początku poszukiwań znalazła kamień. Ostatni czwarty kamień był w Meksyku, znudzony muzyk bez żadnego instrumentu muzycznego oddał kamień za marakasy. Z zaczarowanymi kamieniami Jagódka wróciła do profesora Tutka, który poszedł do księżniczki Sarity i otrzymał radę czyli magiczne zaklęcie. Po wypowiedzeniu słów „Deszczu przybądź do nas z nieba, bo bardzo nam ciebie potrzeba”, po chwili spadł deszcz.

 

 

Saksofon

W poniedziałek 18.01.16r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Dzieci poznały instrument saksofon i słuchały kilka kolęd granych na saksofonie, ostatnią kolędę „Przybieżeli do Betlejem”, dzieci zaśpiewały wspólnie z prowadzącą. W inscenizacji piosenki „Choineczka” kilkoro dzieci ubierało choinkę – dziewczynkę bombkami, łańcuchami i wspólnie tańczyły w rytm granej melodii. W piosence choinka zaprosiła dzieci do walca i dzieci w dwóch kółeczkach tańczyły ten taniec. W następnym tańcu - twist dzieci poruszały bioderkami, lewą lub prawą nogą i skakały w bok, w tył i do przodu. Charakter tańca zachęcał do wspaniałej wspólnej zabawy, przecież jest karnawał.

 

 

Wigilia

22 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu tradycyjna Wigilia. Świętowanie rozpoczęło się wysłuchaniem czytanego przez p. Grażynę fragmentu Biblii. Na stole zagościły typowe dla Świąt Bożego Narodzenia potrawy a w tle rozbrzmiewały kolędy.Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają u dzieci znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

 

Zabawy na śniegu

Zimno się zrobił, śniegu naprószyło… więc przedszkolaki z grupy Robaczki, Misie, Skrzaty i Żabki wyruszyły na spotkanie z zabawą na śniegu. Dzieci korzystały z uroków zimy pamiętając o zasadach bezpieczeństwa w trakcie zabaw.

Wspólnie lepiliśmy bałwana… jak się okazało - wcale nie jest proste zrobić kule śnieżne i je połączyć - ale współpracując daliśmy sobie radę. Nasze Panie wykazały się siłą fizyczną i bez problemu ułożyły kule w okazałego bałwana. Nie obyło się także bez walki na śnieżki (nikogo nie oszczędziliśmy – zwłaszcza Pań).

Po aktywnych zabawach na śniegu przyszła pora na uwiecznienie naszych zabaw na śniegu w formie pracy plastycznej.

 

 

Przygoda malutka pewnego krasnoludka

W czwartek 10.12.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały spektakl teatrzyku Kropa pt. „Przygoda malutka pewnego krasnoludka”. W lesie zapanowała trwoga, zła czarownica chce wyrzucić mieszkańców lasu z ich mieszkań. Temu wydarzeniu chce zapobiec – krasnoludek – złą czarownicę z lasu może wypędzić za pomocą czarodziejskiego pyłu. Nasz bohater musi być blisko czarownicy, żeby posypać ją czarodziejskim pyłem. Powinien zrobić to bardzo ostrożnie, ponieważ grozi mu wielkie niebezpieczeństwo. Czarownica zapowiedziała, iż rzuci na niego czar i zamieni w lodową sałatę. Krasnoludek po naradzie z elfem poprosił o pomoc dzika, który odwrócił uwagę czarownicy. Krasnoludek posypał miotłę (pojazd czarownicy) czarodziejskim pyłem. Gdy czarownica usiadła na miotłę odleciała z lasu w nieznanym kierunku i nigdy nie wróciła. Mieszkańcy lasu, poczuli się bezpieczni i szczęśliwi w swoich domach. Dzieci razem z krasnoludkiem i elfem zaśpiewali refren piosenki – wesoły śmiech. Morał z przedstawieni jest taki, że najważniejsi są przyjaciele, z nimi możemy bardzo dużo zrobić i zawsze liczyć na ich pomoc, wsparcie I życzliwość.

 

Gitara

W poniedziałek 07.12.15r. dzieci z przedszkola i grup zero, miały kolejne Spotkanie z muzyką. Na początek dzieci zaśpiewały piosenkę pt. „Dzieńdobrynka-przywitanka”. Pan Adam (zawodowy muzyk) grał na gitarze utwory muzyczne, pokazał sposoby gry na tym instrumencie i z jakich elementów jest zbudowany. Dzieci słuchając utwór hiszpański, naśladowały technikę gry na gitarze. Przedszkolaki słuchając piosenkę pt. „Zima”, śpiewały refren „…zimo sypnij śniegiem, będzie miło…”. W utworze „Robimy porządki”, dzieci wykonywały czynności zawarte w słowach piosenki. Na zakończenie spotkania prowadząca życzyła wszystkim „Wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku”, dzieci wysłuchały kolędy „Lulajże Jezuniu” granej na gitarze.

 

Kontrabas

W poniedziałek 16.11.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Dzieci poznały instrument smyczkowy kontrabas, słuchały recytacji wiersza pt. „Kontrabas”, zagadek muzycznych. Dzieciom podobały się utwory muzyczne grane na kontrabasie. Były to następujące utwory: „Mazurek Korszakowa”, „Romans Nadino” Bizeta, „Libiano” Verdiego, „Jesienny Rockendroll”. Uczestniczyły w inscenizacji „Dwa malutkie jeże”. Na zakończenie spotkania dzieci wspólnie z prowadzącą zaśpiewały piosenkę pt. „Na spotkaniach z muzyką”

 

 

Jak pszczółka mała radzić chciała

We wtorek 03.11.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały spektakl teatrzyku Kropa pt. „Jak pszczółka mała radzić chciała”. Było to bardzo interesujące i pouczające przedstawienie o pszczółce i jej przygodach. Przedszkolaki żywiołowo reagowali na różnorodne perypetie bohaterów. Pszczółka po trudach nauczyła się wiązać sznurowadła i potrafiła skorzystać z telefonu, gdy potrzebowała pomocy.  Podczas przedstawienia poruszane były kwestie samodzielności oraz radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia. W zabawny sposób dzieci utrwaliły numery alarmowe, sposoby uczenia się od siebie nawzajem, a także zostały zachęcone do pomocy potrzebującym.

 

 

Bezpieczne spotkanie z muzyką

W poniedziałek 12.10.15r. dzieci z przedszkola i grup zero, miały kolejne Spotkanie z muzyką. Na początek dzieci zaśpiewały piosenkę pt. „Dzieńdobrynka-przywitanka”. Dzieci słuchały piosenek śpiewanych przez artystów: o policjantach, strażakach, ruchu drogowym, numerach alarmowych. Prowadząca spotkanie pani Alina Zwoźniak recytowała dzieciom wiersz pt. „Przechodzenie przez jezdnie”. Dzieci dowiedziały się jak należy zachowywać się na ulicy. Należy mieć odblask, aby być widocznym. Na uszach nie mamy słuchawek i nie patrzymy na komórkę. W inscenizacji piosenki pt. „Kolorowe znaki”, dzieci śpiewały refren piosenki „…Kolorowe znaki, znają je dziewczyny, znają je chłopaki. Kolorowe znaki, znają je wszystkie dzieciaki…”. W kolejnej inscenizacji piosenki pt. Bezpieczna Piosenka” odblaskowa”, dzieci w kamizelkach wykonywały ruchy związane z piosenką. W piosence o numerach telefonu do straży pożarnej i na policję. Dzieci ubrane w kamizelki, czapki strażackie i policyjne, pokazywały kolejne cyfry numerów alarmowych (policji i straży pożarnej).

 

Pirackie opowieści

W piątek 02.10.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały spektakl teatrzyku Kropa pt. „Pirackie opowieści”. Piracki kapitan Łata jest już zmęczony pełnieniem tak ważnej funkcji i marzy o plantacji pomidorów. Zaś kwiaciarka Luizka chce być kapitanem piratów, wszystko co trzeba wiedzieć o kierowaniu statkiem i zwyczajach piratów, przeczytała w książkach. Książki należy czytać ponieważ można dowiedzieć się ciekawych rzeczy, rozwijamy wyobraźnię i słownictwo. Kapitan Łata pozwolił Luizce popłynąć w rejs jako pokładowy majtek, na poszukiwanie skarbu. Po wielu perypetiach bohaterzy przedstawienia (małpiszon Bongo, papuga, kapitan Łata, kwiaciarka Luizka) znaleźli skarb. Król oceanów Neptun chciał zabrać skarb piratom, dlatego syrenka zwabiła kapitana Łatę, papugę i małpiszona Bongo dobrym jedzeniem czyli rybą do siebie. Neptun ich uwięził. Kwiaciarka Luizka długo się nie namyślając pospieszyła na ratunek i oddała skarb za uwolnienie przyjaciół. Przyjaciele są ważniejsi niż skarb tylko przyjaźń się liczy. Za swój czyn Luizka została kapitanem statku pirackiego.

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Dnia 27.11.2015r. w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste „Pasowanie na przedszkolaka”. Był to szczególny dzień dla dzieci z najmłodszych grup oraz ich pierwszy tak ważny debiut. Wszystkie „Liski”, „Pszczółki” i „Skrzaty” przez wiele tygodni przygotowywały się do części artystycznej. Pilnie uczyły się wierszy, piosenek oraz tańców, a także cierpliwie znosiły liczne próby. Zaproszeni goście podziwiali doskonałe tego efekty. Po zaprezentowaniu różnorodnego programu artystycznego i złożeniu uroczystej przysięgi, pani wicedyrektor Małgorzata Wierzchowska olbrzymim ołówkiem, pasowała każde dziecko na pełnoprawnego przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały również pamiątkowy dyplom i drobny upominek. Na koniec maluszki zaprosiły wszystkich gości do swoich sal, gdzie czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Na pewno był to dla wszystkich niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń, a występując przed tak wielką publicznością „Liski”, „Pszczółki” i „Skrzaty” wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą.

 

 

Zbiórka pluszaków

To piękne móc liczyć na innych.

Nikt samotnie nie zniósłby życia.”


23 - 24.11.2015 r. zorganizowaliśmy zbiórkę pluszaków dla podopiecznych Fundacji „Przylądek Nadziei” („Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”), działającej przy ulicy Bujwida 42, we Wrocławiu. 25 listopada wszystkie misie zostały przekazane w ręce Fundacji. Wszystkim dzieciom i ich rodzicom serdecznie dziękujemy.

 

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

27.11.2015r. w naszym przedszkolu świętowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu najważniejszymi gośćmi były misie przyniesione przez dzieci z domu. Wraz ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych, grach i zajęciach artystycznych. Poznały także zwyczaje niedźwiedzi i dowiedziały się, dlaczego zapadają one w sen zimowy. Nie zabrakło także pamiątkowych zdjęć i słodkiego poczęstunku.

 

 

Andrzejki

Dnia 27.11.2015r. w przedszkolu odbyły się Andrzejki. Są one wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Dzieci miały okazję poznać opowieść o wróżbach andrzejkowych na podstawie "Legendy o św. Andrzeju" oraz uczestniczyć w zabawach charakterystycznych dla tego święta. Dzieci sprawdzały co je czeka w przyszłości,  panie wychowawczynie zorganizowały również wiele ciekawych zabaw i konkursów, w których chętne dzieci pokazały swoje wybitne umiejętności, m.in. piękny śpiew i taniec a następnie wraz ze swoimi nauczycielkami tańczyły i bawiły się przy dźwiękach skocznej muzyki. Całość spotkania umilił przepyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców.

 

 

Urodziny Wandy Chotomskiej

W poniedziałek 26.10.2015r. polska poetka i pisarka Wanda Chotomska obchodziła swoje 86 urodziny. Z tej okazji postanowiono świętować również w naszym przedszkolu. Wszystkim grupom przedstawiono ciekawy życiorys tej poetki. Dzieci dowiedziały się m.in., że jest ona autorką ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych
i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych oraz otrzymała Order Uśmiechu, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
- za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości literackiej, za działalność społeczną na rzecz dzieci i młodzieży. Ponadto jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a także prezesem Zarządu Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Każdej z grup zaprezentowano wiersz "Bańkowice Mydlane", który stał się wspaniałą podstawą do zabaw z bańkami. Dzieci same je tworzyły podczas ćwiczeń logopedycznych "Burza w kubeczku" oraz próbowały złapać puszczane przez nauczycielki. Wysłuchały także piosenki "Gramy
w kolory", tańczyły i wskazywały właściwe kolory, a także wzięły udział
w zabawie badawczej "Wyczarowujemy kolory".

 

Spotkanie z muzyką

W poniedziałek 12.09.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w  Spotkaniu z muzyką. Tematem przewodnim spotkania było bezpieczeństwo na drodze. Po przywitaniu „Dzieńdobrynką-przywitanką” dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenek. Były przebrane za przedstawicieli służb mundurowych, prezentowały znaki drogowe, przypominały numery alarmowe.

 

ŚWIĘTO DRZEWA

W naszym przedszkolu, w październiku po raz kolejny obchodziliśmy „Święto Drzewa”. Z tej okazji został zorganizowany konkurs plastyczny, do którego zaprosiłyśmy chętne dzieci i ich rodziców. Tematem pracy było DRZEWO - wykonane w 3D. Wszystkie prace zachwyciły pomysłowością i kreatywnością. Każdy za wzięcie udziału w konkursie dostał dyplom oraz nagrodę w postaci dinozaura. Wszystkie prace zostały wystawione w szatni przedszkola. Serdecznie dziękujemy rodzicom za trud i zaangażowanie oraz zapraszamy do brania udziału w innych tego typu akcjach i konkursach.

 

 

Światowy Dzień Zwierząt


4 października to Światowy Dzień Zwierząt , który ma na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.

5 października (poniedziałek) w naszym przedszkolu obchodziliśmy to święto. Mieliśmy okazję gościć panią Małgosię – wolontariuszkę z Fundacji Happy Animals. Fundacja zajmuje się pomocą porzuconym i pokrzywdzonym zwierzętom, wspieraniem schronisk dla bezdomnych zwierząt oraz innych organizacji pro-zwierzęcych. Pani Małgosia przyniosła ze sobą kota Janusza, który został przez nią adoptowany ze schroniska. Dzieci mogły się dowiedzieć co to jest adopcja zwierząt oraz jak powinniśmy się opiekować zwierzętami. Były też zagadki słowne i dźwiękowe dotyczące zwierząt, z którymi dzieci świetnie sobie poradziły. Na koniec przedszkolaki miały możliwość pogłaskania kota Janusza i z tej możliwości bardzo chętnie korzystały. W dniach 28.09- 5.10 zbieraliśmy dary dla Fundacji. Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom za włączenie się do akcji. Udało się zabrać bardzo dużo rzeczy dla bezdomnych kociaków.

 

Dzień Chłopaka

W dniu 30 września w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Tego dnia świętowały wszystkie dzieci: chłopcy i dziewczynki z grup młodszych i starszych.

W tym dniu, w sali widowiskowej zorganizowano wiele zabaw i konkursów tak, aby każdy z chłopców mógł się wykazać inną sprawnością. Dzieci bawiły się w konkurencjach na szybkość i sprawność oraz rzuty do celu. Przeprowadzone zostały konkursy, takie jak: taniec wokół krzeseł oraz na najpiękniej zaśpiewaną piosenkę. Wszystkie dzieci bardzo gorąco dopingowały swoich kolegów biorących udział w konkursach. Nagrodą dla wszystkich dzieci był słodki poczęstunek. Na zakończenie wszyscy panowie otrzymali upominki.

Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. Mężczyźni tego dnia spisali się na medal, oby takich dni było więcej. Uroczystość w doskonały sposób posłużyła dalszemu poznaniu i zintegrowaniu grup całego przedszkola.

Zdjęcia wykonane podczas uroczystości są miłym wspomnieniem tych chwil.

 

Światowy Dzień Głośnego Czytania

29.09.2015r. obchodziliśmy Światowy Dzień Głośnego Czytania. Jest to impreza, zainaugurowana przez Polską Izbę Książki, ma na celu propagowanie głośnego czytania dzieciom, nie tylko przez rodziców czy dziadków w domu, ale i w szkołach, przedszkolach. 
Staraliśmy się  dobrać lekturę do upodobań małego słuchacza po to, by czas spędzony z literaturą był  przyjemnością i traktowany był jak prawdziwa przygoda. Dlatego też, święto te połączyliśmy z Urodzinami Janiny Porazińskiej. Dzieci zapoznały się z baśnią „Szewczyk Dratewka”. Po wysłuchaniu utworu miały do wykonania kilka zadań nawiązujących do treści baśni (ułożenie historyjki obrazkowej, kolorowanki). Dzieci wysłuchały krótkiego nagrania z głosem pisarki, która zdradziła wówczas, że jej zafascynowanie wsią i folklorem, trwa od dzieciństwa, gdy spędzała wakacje u dziadków. Jest to jedyne nagranie rejestrujące głos pisarki, które zachowało się w archiwach Polskiego Radia.

Dzieci nauczyły się także dwóch kołysanek autorstwa pisarki w aranżacji Magdy Umer i Grzegorza Turnaua.

 

Flet

W poniedziałek 21.09.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały pierwsze w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Dzieci poznały instrument flet (z jakich elementów jest zbudowany) i sposobem gry. Odważne dzieci grały na fletach prostych i śpiewały piosenkę pt. „Dzieńdobrynka-przywitanka”. Uważnie słuchały utworów pt. „Kołysanka Bransa”, „Lot trzmiela”, „Kukułeczka kuka”, Bach Badineri”, „Grieg poranek” granych na flecie. Uczestniczyły w inscenizacji piosenki.

 

 

Sprzątanie Świata

W czwartek 8.09.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 zebrały się na placu przedszkolnym z okazji akcji Fundacji Nasza Ziemia Sprzątanie Świata. Panie: Anna Kwit, Irena Żygadło powiedziały dzieciom o celu spotkania. Dzieci z grup 0D i 0C zaśpiewały piosenkę pt. „Dzieci i śmieci” i recytowały wiersz pt. „Robimy porządki”. Dzieci z każdej grupy dowiedziały się jak należy segregować śmieci i do jakiego koloru worka będą wrzucać śmieci. W tym dniu plac między dębami był bardzo zaśmiecony. Dzieci z ochotą zabrały się do sprzątania i bardzo szybko wykonały zadanie (zaopatrzeni w rękawiczki). Zrobiły to bardzo dobrze, co świadczy o ich dużej wiedzy na temat czystości i dbałości o środowisko naturalne naszej ziemi.

 

 

URODZINY CZESŁAWA JANCZARSKIEGO

Dnia 24.09.2015r. obchodzona była w naszym przedszkolu 104 rocznica urodzin Czesława Janczarskiego. Każdej z grup przedstawiona została postać i twórczość tego polskiego poety. Dzieci dowiedziały się, że był niezwykłą postacią, obdarzoną olbrzymim humorem, a tematyka jego książek oscyluje wokół spraw im najbliższych - codziennego życia i sytuacji w domu czy przedszkolu. Stworzył on literacką postać Misia Uszatka, której plastyczny kształt wymyślił Zbigniew Rychlicki oraz był autorem dwutygodnika dla najmłodszych „Miś”. Wszystkie grupy
z wielkim zainteresowaniem wysłuchały audiobooka „Jak Wojtek został strażakiem” oraz fragmentów „Przygód i wędrówek Misia Uszatka” czytanych przez nauczyciela. Zaśpiewały piosenkę z czołówki filmu animowanego o Misiu Uszatku, a także pokolorowały obrazki przedstawiające postacie z tych bajek.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
    ul. Kościelna 2
    SMOLEC
    55-080 Kąty Wrocławskie
  • 71 316 84 61 szkoła
    71 316 84 51 przedszkole

Galeria zdjęć