• 0D

      Nauczyciele: mgr Patrycja Lang, mgr Beata Lewandowska-Ilnicka

       

       

       

       

      Warsztaty chemiczne

      dzieci podczas eksperymentów

      W czwartek 21.03.24 r. dzieci z grup 0: C i D uczestniczyły w warsztatach chemicznych. Dzieci samodzielnie wykonały świąteczny wianek według instruktażu prowadzącej. Był to wianek ze słomy do którego dzieci przypinały za pomocą zszywek: prasowany mech, gałązki: bukszpanu, wierzby, suszonych traw, gniazda z sizalu. Panie prowadzące przyklejały każdemu dziecku: kolorowe jajeczka, kwiaty, motylki, biedronki i inne wiosenno-świąteczne rzeczy na życzenie małego florysty. Wszystkie piękne wianki zostały zabrane do domu.

       

       

       

       

      Pierwszy Dzień Wiosny

      dzieci spacerują po dywanie

      W czwartek 21.03.24 r. dzieci z grup 0: C i D uroczyście przywitały „Pierwszy Dzień Wiosny”. Przy słowach piosenki pt. „Maszeruje wiosna” dzieci maszerowały z ilustracjami: kwiatów, ptaków, owadów po kole jeden za drugim, w kolejnej zwrotce piosenki w parach. Ilustrowały ruchem krótką historyjkę pt. „Marcowe igraszki”. Pokazywały kwitnący kwiat swoim ciałem, z siadu skulonego, bardzo powoli wstawały i udawały kwitnący kwiat, rozkładały ramiona na boki, wspinały się na palce. Rośliny potrzebują wody, więc przy dźwiękach muzyki z odgłosami deszczu, dzieci biegały po sali omijając kółka kałuże, a było ich bardzo dużo. Na zakończenie dzieci ilustrowały ruchem słowa zwrotek piosenki pt. „Pracowita wiosna”, na słowa refrenu każde dziecko stało w domku (kółko) i śpiewało refren piosenki. W taki sposób zerówkowicze przywitały pierwszy dzień wiosny.


       

       

       

       

       

      Góra Grosza

      dzieci liczą pieniądze

      Nasze przedszkole w dniach: od 2 listopada 2023 do 29 lutego 2024 r., uczestniczyło w Ogólnopolskiej Akcji charytatywnej „Góra Grosza” zorganizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom . Rodzice przedszkolaków Przedszkola Publicznego w Smolcu, chętnie włączyli się do akcji i wrzucali pieniądze do skarbonek. Zebraliśmy 335,01 zł, najwięcej było monet 1 groszowych 6178 sztuki, monet 2 groszowych 2099 sztuk, monet 5 groszowych 1903 sztuki, monet 10 groszowych 573 sztuk, monet 20 groszowych 394 sztuk, monet 50 groszowych 50 sztuk, monet 1 złotowych 9 sztuk. Dziękujemy wszystkim za dar w postaci monet w imieniu Towarzystwa Nasz Dom i dzieci dla których ta pomoc będzie kierowana. Pieniądze zostały spakowane do woreczków, a woreczki do 3 kartonów, każdy karton ważył około 7 kg. Paczki zostały wysłane wraz z przekazem na poczcie do Towarzystwa Nasz Dom. W roku szkolnym 2022/2023 zebraliśmy 310,89 zł, w tym roku szkolnym więcej, jeszcze raz dziękujemy.


       


       

       

       

       

       

      Kowal

      Dzieci z grup 0: A, B, C, D w środę 13.03.24 r. oglądały przedstawienie Teatru Złota Kaczka pt. „Kowal”, na motywach baśni ludowych. Był to spektakl kukiełkowy z dużą ilością rekwizytów. Bajka ta, pokazała dzieciom, że dobro zwycięża. Kowal był pogodnym, miłym, dobrym, pracowitym człowiekiem, który zawsze myślał o innych osobach. Wraz z głównym bohaterem dzieci przeżywały trudności, problemy jakie pojawiały się w życiu kowala. Kowal nie tracił wiary, iż pokona zło, które pojawiło się na jego drodze i tak się stało. Bohater spektaklu również nie zapomniał o mieszkańcach swojej miejscowości w której mieszkał. Po latach szczęśliwego życia, znowu przyszło niepowodzenie a kowal, był człowiekiem, który z uporem, pracowitościom i konsekwencją, pokonał trudność.

       

       

       

       

      Zajęcia plastyczne

      W piątek 8.03.24 r. dzieci z grup 0 C i D uczestniczyły w zajęciach plastyki ekspresywnej. Były to zajęcia znane, ale nie w taki sposób jak się później okazało. Dzieci zobaczyły folię malarską na podłodze, szafkach, drzwiach, ścianach, każde dziecko było ubrane w kombinezon i ochraniacze na buty i za chwilę okazało się po co. Przed każdym dzieckiem było płótno i w ruch poszły pędzle z farbą, każdy ruch ręki był dozwolony i farba spadała nie tylko na płótno, ale również na folię, kombinezon. Prace były ciekawe, różnorodne, zaskakujące, ale najważniejsza była zabawa kolorem i sposobem aplikacji farby, bo oprócz pędzla były jeszcze rurki, gąbki, strzykawki.

       

       

       

       

      Dzień Dziewczynek

      dzieci podczas zabawy

      W piątek 8 marca 2024 r. dzieci z grup 0: C i D obchodziły Dzień Dziewczynek. Były różnorodne integracyjne zabawy, między innymi: powitalny taniec – „Swing w uliczce”, „Tańczące ręce” – zabawa ilustrująca słowa piosenki, „Figurki” przy piosence „Rockandrollowa wiosna”. Dzieci rozwiązywały zagadki „Jakie zawody wykonują kobiety” wyszukiwały odpowiednią ilustracje, kobiety wykonującej dany zawód. Z radością dzieci powtarzały wersy piosenki „Ptasie radio”, następnie chłopcy wręczyli dziewczynkom upominki. Wszystkie dzieci zjadły coś słodkiego.

       

       

       

      Zajęcia zoologiczne - Jastrząb Harrisa

      jastrząb

      W czwartek 7.03.24 r. dzieci z grup 0: A, B, C, D i Motylki uczestniczyły w warsztatach zoologicznych i poznały ptaka – Sarę, jest to myszołowiec (Parabuteo unicintus) - potoczna nazwa: Jastrząb Harrisa. Ptak drapieżny wielości naszego rodzimego jastrzębia. Występuje w pustynnym klimacie na południu Ameryki Północnej w Ameryce Łacińskiej oraz Południowej. Nazywane myszołowem towarzyskim, dobrze współpracują z ludźmi, są mądre, wyczuwają nasze emocje. Polują w grupach, dzielą się na role, jeden wypłasza, drugi poluje, następnie dzielą się jedzeniem. Tworzą żywą wieżę, jeden stoi na drugim na grzbiecie i obserwują w czasie polowania. Dzieci opowiadały jakie ma kolory Jastrząb Harrisa, czyli Sara. Większe są samice, które ważą około 1 kilograma, samiec około 80 dekagramów. Długość rozłożonych skrzydeł to od 120 centymetrów do 150 centymetrów. W naturalnym środowisku polują na: myszy, szczury, jaszczurki, węże, ryby. Dzieci z zaciekawieniem i w ciszy słuchały opowieści opiekuna ptaka i z zaciekawieniem oglądały popisy w lataniu Sary z ręki na pieniek i odwrotnie.

       

       

       

       

      Baśnie Andersena

      dzieci na sali

      dzieci na sali

      Od pokoleń Baśnie Andersena zaspokajają dziecięcą potrzebę magii, cudowności oraz wiary w działanie nadprzyrodzonych mocy. Zachwycają swoją treścią, dostarczają rozrywkę i pozwalają spędzić wyjątkowy czas.

      We wtorkowy poranek 5.03.2024 r., dzieci z grup 0B, 0D, 0A i Motylki zasiadły w wygodnych fotelach w Centrum Impart we Wrocławiu aby na nowo poznać ponadczasowe baśnie, a także samą historię Hansa Christiana Andersena. Spotkanie z żywymi aktorami, którzy wcielili się w role znanych bohaterów zachęcili dzieci do odkrywania teatru i literatury oraz dostarczyli dzieciom prawdziwych emocji.

       

       

       

       

      Zakochała się wiosna na wiosnę

      dzieci i prowadzące n podczas występu

      W poniedziałek 04.03.24 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Spotkanie rozpoczęło się inaczej, piosenką o wiośnie pt. „Wiosna w błękitnej sukience”, dziewczynka wiosna tańczyła w rytm melodii i słów piosenki. W tym miesiącu było to spotkanie wiosenno-świąteczne, śpiewane były piosenki o charakterze wiosennym i świątecznym (związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi). Wszystkie wykonane piosenki były to inscenizacje, uczestniczące w nich dzieci miały odpowiednie rekwizyty i wykonywały określony ruch. Były to następujące utwory: „Hej bociany, hej bałwany”, „Ptasie radio”, „Tańczące kurki”, „Ale jaja”, „Kłótnia Wielkanocna”.

       

       

       

      Wycieczka do firmy Amazon

      zdjęcie grupowe

      23 lutego grupy 0 „c” oraz 0 „d” wybrały si na wycieczkę do firmy Amazon. Pan Szymon na początku wyjaśnił dzieciom, jak powstała firma i kto jest jej założycielem. Dowiedzieliśmy się również, jaką powierzchnię zajmuje zakład oraz na czym polega praca w Amazonie. Następnie wybraliśmy się na wycieczkę po magazynie i zwiedziliśmy kilka działów: rozładunku, pakowania oraz wysyłki towarów. Mieliśmy również okazję zobaczyć, jak pracownicy układają towary na półkach oraz kopertują zamówienia. Wszystkim się bardzo podobało, ponieważ oglądane przez nas hale, przypominały nieco fabrykę Świętego Mikołaja :). Mogliśmy zobaczyć, jak produkty zamawiane przez internet trafiają do tych, którzy je kupili. Dziękujemy za zaproszenie.

       

       

       

      Warsztaty chemiczne

      dzieci podczas zajęć

      W piątek 1.03.24 r. dzieci z grup 0: C i D, uczestniczyły w warsztatach chemicznych. Dzieci samodzielnie wykonały różnorodne doświadczenia według instruktażu prowadzącej. Dzieci chętnie wykonywały zadania, takie jak: z ciastoliny jajko, tatuaże, jajeczny wulkan. Każde dziecko z ciastoliny wykonało jajko sadzone, następnie żółtą pisankę z białymi kropkami i w pojemniku swoją pracę z resztą ciastoliny zabrało do domu. Na łyżce pisakiem każde z dzieci rysowało serduszko lub co chciało. Po włożeniu do wody, ściągnęło wzór i nakleiło na rękę tatuaż. Ostatnie doświadczenie polegało na wbiciu jajka do miseczki, wymieszanie jego, połączenie z tajemniczym proszkiem, dokładne wymieszanie. Wlanie roztworu przy pomocy lejka do kolby, na koniec wlanie zielonego płynu i powstał jajeczny wulkan. Dzieci były zachwycone tymi eksperymentami.

       

       

       

      Dzień Dinozaura

      dzieci na tle monitora z dinozaurami

      W poniedziałek 26.02.24 r. dzieci z grup 0: C i D obchodziły „Dzień Dinozaura”. Wysłuchały wiersza o zwierzęciu, które obchodzi święto 26 lutego i oglądały film. Była rozmowa na temat dinozaurów i kilka informacji oraz ciekawostek - kiedy żyły, czym się odżywiały, jak wyglądały. Nauczyły się rymowanki, którą później w drodze z placu zabaw do zerówki, recytowały. W wierszu pt. „Dwa diplodoki”, dzieci powtarzały po nauczycielce gesty, które ilustrowały treść wiersza. Dzieci aktywnie słuchały wiersza pt. „Prehistoryczne głodomory”, miały emblematy z dinozaurami. W trakcie słuchania na środek wychodziły dzieci, które miały emblemat pasujący do nazwy wymienionej w wierszu i poruszały się w sposób ich zdaniem pasujący do prehistorycznego stwora. Ilustrowały ruchem treść piosenki pt. „Dino, dino, dinozaur”. Szukały drogi dinozaurowi w labiryncie. Wykonały przestrzenną postać dinozaura.

       

       

       

      Walentynki

       zdjęcie grupowe

      W środę 14.02.24 r. dzieci z grup 0 C i D obchodziły walentynki,  coroczne święto zakochanych, którego nazwa pochodzi od św. Walentego. Każde dziecko miało czerwone serduszko. Dzieci z zaciekawieniem słuchały wiadomości o tym święcie. Wszystkie dzieci, chętnie, obok ulubionej koleżanki lub fajnego kolegi, uczestniczyły w popularnych zabawach ze śpiewem: „Labodo” „Laurencja”, „Boogie Woogie” , „Kaczuchy”. Nie mogło zabraknąć poczty walentynkowej. Dzieci od poniedziałku wykonywały kartki - walentynki, dla swojej ulubionej koleżanki lub ulubionego kolegi i wrzucały do pudełka, oklejonego serduszkami. W dzień walentynek pięknie ozdobione kartki, zostały przekazane adresatowi. Na zakończenie dzieci kolorowały serduszka w kolorowance w kształcie koła czyli mandale.

       

       

       

      Zajęcia zoologiczne - lotopałanka

      zwierzę w klatce

      W środę 7.02.24 r. dzieci z grup 0 uczestniczyły w warsztatach zoologicznych i poznały zwierzątko lotopałanka, która w naturalnym środowisku, zamieszkuje Australie, Nową Zelandie. Dowiedziały się co lubi jeść: małe owady, bezkręgowce, małe kawałki marchewki, papryki czerwonej, jabłko, banana, miód, jogurt naturalny, pyłki, soki drzew. W jaki sposób należy tymi zwierzątkami opiekować się i w jakich warunkach przebywają na co dzień. Dzieci podziwiały w klatce dwóch samczyków i w torbie z materiału samiczkę. Te zwierzęta potrafią latać, swoimi umiejętnościami popisywała się samiczka. Lotopałanka to ssaki torbacze, są to zwierzęta stadne, w naturze żyją do 10, 12 osobników, łączą się w dwie, trzy rodziny. To są zwierzęta nadrzewne, prowadzą drzewny tryb życia. Opiekunowie zwierząt przystępnie i ciekawie opowiadali o swoich podopiecznych.

       

       

       

      Klarnet

      muzyk i dzieci podczas występu

      W poniedziałek 5.02.24 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęło się piosenką przywitanką. Dzieci poznały instrument muzyczny klarnet, należący do rodziny dętych drewnianych. Z zaciekawieniem słuchały gry na tym instrumencie utworów takich jak: „Polka dziadek”, „Nigun”, „Polka śmieszka” oraz staccato, piano, forte, arabskie dźwięki, wróbelek: ćwierka, podryguje, skacze. Pani Kasia recytowała wiersz o klarnecie malowanym muzyką, czyli pan Władek grał różne czarujące dźwięki na klarnecie. Wszystkie dzieci uczestniczyły w zabawie muzycznej pt. „Rozruszanka”. Na zakończenie dzieci tańczyły wspólnie z prowadzącą różne figury taneczne do piosenek, granych na klarnecie: „Złoty pierścionek” i „O mnie się nie martw”.

       

       

       

       

       

      Puzon

      dziecko próbuje grać na puzonie

      W poniedziałek 08.01.24 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny puzon z rodziny instrumentów dętych. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały budowę instrumentu, który jest cały z blachy i zwiniętą rurę ma, która ma 4 metry, ma okrągły ustnik. Jest puzon plastikowy do nauki dla dzieci. Dzieci słuchały gry na puzonie następujących utworów muzyki filmowej: „Rydwany ognia”, „Różowa pantera”. Były grane dźwięki: glissando, legato, staccato, forte i również dźwięki naśladujące: słonia, krowę (bez suwaka), nadlatujący śmigłowiec z oddali, na wolnych obrotach. Były zagadki muzyczne z filmów dla dzieci: „Świnka Pepa”, „Psi patrol”, „Gwiezdne wojny”, „Reksio”, „Smerfy”. Dzieci ilustrowały ruchem słowa piosenki pt. „Taniec połamaniec”. Na zakończenie dzieci słuchały grę na puzonie - muzykę z filmu Impossible – Zaginiony w akcji.

       

       

       

      Fletowe Mikołajki z bajki

      dzieci podczas zajęć

      W poniedziałek 4.12.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęło się piosenką przywitanką. Dzieci poznały instrument muzyczny flet poprzeczny należący do rodziny dętych drewnianych. Dzieci z zaciekawieniem słuchały gry na tym instrumencie takich utworów jak: „Wali de li baba”, „Świnka Pepa”, „Autobus”, „Pszczółka” Maja”, „Stary niedźwiedź”, „Psi Patrol”. Zobaczyły z jakich elementów zbudowany jest flet. Był pokaz różnych fletów i sposoby gry na nich. Dzieci dowiedziały się z jakiego drewna powstały. Mały flet poprzeczny dla dzieci, to picolo, gra najwyższe dźwięki. Dzieci uczestniczyły w zabawach ilustrujące słowa następujących piosenek: „Dwa Mikołaje”, „Idą Święta”. Na zakończenie spotkania dzieci rozwiązywały zagadki muzyczne, były to kolędy: „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Cicha noc”.

       

       

       

      BAL KARNAWAŁOWY

      W piątek 2 lutego 2024 r. w naszej zerówce odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie wyczekiwany przez dzieci. Tego dnia sala widowiskowa zamieniła się w piękną salę balową. Tydzień wcześniej dzieci z grup 0A, 0B, 0C i 0D na swoich zajęciach edukacyjnych przygotowali wszelkie elementy, które posłużyły do dekoracji sali. Dzięki pomocy nauczycieli salę przyozdobiły różnokolorowe łańcuchy, serpentyny, balony. Zjawiskowy wygląd, wprowadził zerówkowiczów w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. Dzieci przebrane w kolorowe stroje bawiły się wyśmienicie przy dźwiękach muzyki, która była puszczana przez DJ. Umilał On czas naszym dzieciakom zabawami, tańcami oraz zagadkami. Na koniec największą atrakcją były puszczane przez DJ bańki mydlane.

       

       

       

      Dzień Guzika

       

      Guzik tu, guzik tam,

      guzik krąży tu i tam.

      Jak to miło i wesoło,

      kiedy guzik krąży wkoło”
       

      Dnia 12 grudnia grupy 0C i 0D obchodziły Dzień Guzika. Nie jest to przypadkowa data, ponieważ jak się okazuje przypada na 12 dzień 12 miesiąca w roku, a guziki liczone są tuzinami lub grossami, na które przypada 12 sztuk. Nie zabrakło w tym dniu zabaw z guzikami w roli głównej. Dzieci miały okazję zobaczyć mnóstwo guzików o różnych kształtach, kolorach czy też różnej wielkości. Na początku dzieci obejrzały krótki film dotyczący Muzeum Guzików w Łowiczu, a następnie podczas zabaw ćwiczyły umiejętności matematyczne: segregowały guziki ze względu na kształt, wielkość, ilość dziurek. Przeliczały je, następnie układały z nich figury geometryczne. Poznały zabawę ,,Mały guzik krąży dookoła”. Dodatkowo dzieci ćwiczyły motorykę małą poprzez tworzenie pracy plastycznej- ozdabianie choinek guzikami. Dzieci był bardzo zadowolone podczas świętowania nietypowego święta.


       


       

       

       

       

       

       

      Muzeum Bombki w Miliczu

      dzieci na tle bombek

      W dniu 12 grudnia 2023 r. dzieci z grupy 0C i 0D wybrały się na wycieczkę do Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego- Muzeum Bombki w Miliczu.

      Dzięki uprzejmym elfom, na miejscu mieliśmy okazję poznać tradycje bożonarodzeniowego drzewka oraz inne atrakcje w Krainie Świętego Mikołaja. Pod opieką przewodnika grupy brały udział w warsztatach malowania bombki i dekorowania pierniczków. Następnie dzieci pisały list do Świętego Mikołaja i wrzucały je do świątecznej skrzynki pocztowej. Dodatkowo dzieci miały możliwość obejrzeć około 6000 różnych wzorów bombek i uczestniczyć w zagadce muzealnej, polegającej na wyszukaniu wybranych bombek wśród niezwykłej wystawy szklanych ozdób.

      Wycieczka niewątpliwie wprowadziła nas w atmosferę zbliżających się świąt, a dzieci wróciły do domu zadowolone z własnoręcznie ozdobioną bombką i piernikiem.

       

       

      Dzień Guzika

      dzieci z guzikami

       

       

       

      Warsztaty ,,ZooMania”

      sowa na tle dzieci

      W naszym przedszkolu po raz kolejny zawitali do nas Panowie z ,,Zoomanii”. Tym razem naszymi gośćmi były sowy. Dzieci dowiedziały się co lubi jeść sowa oraz w jaki sposób się nimi opiekować w warunkach hodowlanych. Panowie opowiedzieli również kilka ciekawostek o to kilka z nich:

      • Sowa jest drapieżnikiem, polują one na myszy, jeże czy inne małe zwierzątka. Posiadają ostre pazury oraz dziób, przypominający pazur. Dzięki czemu ich polowania są często szybkie i owocne.

      • Kolor oczu sowy mówi nam o tym, kiedy i w jaki sposób poluje.

      • Ptaki te nie budują swoich gniazd, najczęściej przesiadują w koronach drzew iglastych. Przez cały dzień odpoczywają, by nocą wybrać się na łowy.

      • Sowy są to ptaki, które gromadzą dużo zapasów. Jeśli nie mają możliwości zjedzenia dużej ilości pożywienia, magazynują go na gorsze czasy, dzięki czemu zabezpieczają się przed głodem.

      Każde z dzieci mogło podejść i pogłaskać sowę. Opiekunowie sów cierpliwie odpowiadali na zadawane przez dzieci pytania. Na koniec zajęć każdy przedszkolak otrzymał kolorowankę sowy.

       

       

       

      Smok

      poczas przedstawenia

      Dzieci z grup 0: A, B, C, D w czwartek 9.11.23 r. oglądały przedstawienie Teatru Złota Kaczka pt. „Smok”, na motywach bajki pt. „Smok Wawelski”. Był to spektakl kukiełkowy z dużą ilością rekwizytów. Była to bajka, która pokazała dzieciom, że pozory czasami mylą i to co słyszymy to nie jest straszne, albo to o czym myślimy i nas przeraża, to wcale tak nie jest. Dzieci z zapartym tchem śledziły perypetie bohaterów, którzy mieli straszny kłopot. Królestwo opanował strasznie głośny smok, którego nikt nie widział, ale wszyscy słyszeli. Szewczyk znalazł sposób i Królestwo, pozbyło się smoka, który okazał się małym smokiem.

       

       

       

      Andrzejki

      cała grupa w strojach andrzejkowych

      Andrzeju, Andrzeju, prosimy dziś Ciebie,
      Daj nam znać, co się będzie z nami dziać…”

      30 listopada grupy 0D I 0C świętowały Andrzejki. Dzieci poznały krótką historię tego święta i pamiętając, że to tylko miła zabawa, spędziły czas na wróżbach i wspólnych zabawach. Było zatem przepowiadanie przyszłości z kolorowych piórek. Dzieci wykorzystując cyfry na wylosowanych gwiazdach, wróżyły ile prezentów przyniesie im Mikołaj. Grupy losowały również karteczki z nazwami zawodów, które będą wykonywać w przyszłości. Nie zabrakło oczywiście wróżby z bucikami oraz wróżenia z serc. Wróżby przeplatane były tańcami i wesołymi zabawami muzycznymi. To był czarodziejski dzień pełen śmiechu, niespodzianek i dobrej zabawy.

       

       

       

       

       

      Dzień Pluszowego Misia

      cała grupa z pluszakami

      25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Pluszowy miś to symbol miłości, ciepła, poczucia bezpieczeństwa i niejednokrotnie wielu ważnych wspomnień. Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z Was – małych i dorosłych Czytelników ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Z tej okazji dzieci mogły zabrać do przedszkola swoich pluszowych przyjaciół. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i  plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu. Zachęcamy wszystkich Rodziców do czytania dzieciom książek w te jesienno-zimowe, długie wieczory. To na pewno będzie miło spędzony czas z dzieckiem, a przy okazji można przytulić pluszowego miśka.

       

       

      11 listopada

      dzieci podczas występu

      W piątek 10.11.23 r. dzieci z grup: 0 C i D, wykonały program artystyczny z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę w dniu 11 listopada 105. lat temu. W tym dniu zostały zaproszone dzieci z przedszkola i z grup 0: A i B na spektakl. Dzieci z 0: C i D wykonały dla swoich kolegów i koleżanek dwa spektakle. Została zaproszona pani dyrektor Kamila Wesołowska, wychowawcy grup i pracownicy przedszkola. Trzecie i ostatnie przedstawienie, było dla rodziców dzieci aktorów 0 C i D o godzinie 15.00. Dla wszystkich było to wielkie wydarzenie, pełne wzruszeń. Wiersze o charakterze patriotycznym były recytowane przez dzieci z grupy 0 D, dzieci zostały przygotowane przez panie: Patrycje Lang i Beatę Lewandowską-Ilnicką. Piosenki związane z odzyskaniem niepodległości (autorstwa Aliny Zwoźniak i Urszuli Pakuła), zaśpiewały dzieci z grupy 0 C, przygotowane przez panią Irenę Żygadło.

       

       

       

       

      Gdy piosenka szła do wojska

      dzieci z flagami na scenie

         W poniedziałek 06.11.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. W tym miesiącu  było to spotkanie patriotyczne, śpiewane były piosenki o charakterze patriotycznym i wojskowym. W sobotę jest 11 listopada – w tym dniu 105 lat temu, Polska odzyskała niepodległość. Były śpiewane utwory takie jak: „Co to jest niepodległość”, „Gdy piosenka szła do wojska”, „Gdy żołnierze idą drogą”. „Białoczerwona”. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Jesteśmy Polakami” – były symbole patriotyczne: godło, flagi, refren piosenki był śpiewany i ilustrowany ruchem przez dzieci.

       

       

       

       

      Urodziny Książkowego Misia

      cała grupa z misiowymi opaskami

      „Książkowe misie, przyjazne dzieciom,
      Dziś mają święto – o tym wszyscy wiedzą.
      Na kartkach książek je poznajemy,
      I za ich przyjaźń im dziękujemy”

      Od kilku lat z inicjatywy Fundacji ABC XXI – „Cała Polska czyta dzieciom” w październiku obchodzone są Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia.

      Wspólna zabawa w misiowej krainie połączona była z czytaniem książeczek o misiach. Przedszkolaki miały okazję poznać różne misie i te smutne i wesołe, dumne i odważne, a także małe, duże, chude i silne.

      Następnie rozpoczęło się huczne świętowanie urodzin naszego Solenizanta, poznaliśmy różne Misie, które możemy spotkać w książeczkach, bawiliśmy  się wesoło w rytmie znanych piosenek o misiach: „Mam ja misia pluszowego”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Ja jestem niedźwiadek”, „Misie szare obydwa”.

      cała grupa z książeczkami

       

       

       

      Urodziny Wandy Chotomskiej

      26 października obchodziły 94 rocznicę urodzin Wandy Chotomskiej, poetki, jednej z najwspanialszych pisarek dziecięcych. Urodziła się w Warszawie i na zawsze pozostała jej wierna, tak jak dziecięcej publiczności.
      Autorka ponad 200 znakomitych książek dla dzieci, piosenek, wierszy, scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych. Jednak Wanda Chotomska do historii przeszła także jako autorka "Jacka i Agatki", bijącej rekordy popularności pierwszej dobranocki dla dzieci pokazywanej w Telewizji Polskiej od 1962 roku przez dziesięć lat.
      Przedszkolaki świętują tak, jak ich ulubiona pisarka najbardziej lubiła – bawiąc się, śmiejąc, śpiewając i tańcząc przy twórczości, którą świetnie znają.
      Wspólne czytanie utworów poetki, wsłuchując się w ich treść z zainteresowaniem i uśmiechem na buźkach.
      Mamy nadzieję, że nastąpi ciąg dalszy czytelniczej przygody dzieci z utworami tej znakomitej poetki, ”mistrzyni rymów.”

       

       

       

       

      WARSZTATY CHEMICZNE

      dzieci mieszają masę w miseczkach

      W czwartek 19.10 grupa 0d uczestniczyła w warsztatach chemicznych. Dzieci mogły wcielić się w rolę chemików-odkrywców i własnoręcznie zrobić popularny slime. Masa ta przede wszystkim służy zabawie, można ją ściskać, ugniatać, wałkować i tworzyć z niej różne ciekawe rzeczy, ale również wycisza, uczy koncentracji, cierpliwości, pobudza wyobraźnię oraz usprawnia ręce. Do przygotowanego przez Panią przezroczystego, płynnego kleju przedszkolaki dodawały wybrany przez siebie barwnik, brokat, a nawet zapach, jedocześnie cały czas mieszając swoje mikstury. W między czasie Pani dolewała do ich pojemniczków tajemnicze płyny i dosypywała proszek, dzięki którym klej przybierał postać slima. Każde dziecko wykonany przez siebie slime mogło zabrać do domu, by kontynuować tam kreatywną i wciągającą zabawę. To były bardzo interesujące warsztaty.

       

       

       

       

       

      Urodziny Książkowego Misia

      cała grupa z opaskami - misiami

      cała grupa z opaskami - misiami

      Dnia 16 października obchodziliśmy wyjątkowe święto - Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia, z inicjatywy Fundacji ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”. Nasze dzieci z 0C i 0D również włączyły się do obchodów tego święta. Dzień rozpoczął się od prezentacji książek,  w których bohaterami są misie. Dzieci brały udział w zabawach i grach integracyjnych, odgadywały różne zagadki, ćwiczenia, głośno czytaliśmy przygody miśków: Kubusia Puchatka, Paddingtona, Misia Uszatka, Gumisiów. W trakcie prac plastycznych powstały ciekawe podobizny znanych misiów.

       

       

       

       

       

      DZIEŃ DRZEWA

      dzieci z własnymi obrazkami przedstawiającymi drzewa

      gazetka z obrazkami drzew

      10 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Dzień Drzewa”. Tego dnia głównymi celami zajęć zarówno w grupie starszej jak i młodszej było: uświadomienie dzieciom roli drzew w przyrodzie i ich znaczenia w życiu człowieka, kształtowanie więzi z przyrodą i pozytywnego stosunku do niej, a także propagowanie idei ochrony przyrody. Przedszkolaki poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Dowiedziały się również jakie są rodzaje drzew oraz poznały wiele ciekawostek z nimi związanych. Na podsumowanie tematyki drzew w każdej grupie przedszkolnej dzieci wykonały pracę plastyczną, pt. "Drzewo". Powstały naprawdę piękne, kolorowe prace!

       

       

       

      Jeż i wiewiórka

      panowie ze zwierzątkami

           We wtorek 10.10.23 r. dzieci z grup 0 uczestniczyły w warsztatach zoologicznych pt. „Jeż I wiewiórka”. Dowiedziały się co lubi jeść hodowlany pigmejski jeż, w jaki sposób należy nim się opiekować, w jakich warunkach przebywa na co dzień. Każde dziecko  trzymało na rękach jeża, pod czujnym okiem opiekuna zwierzęcia. Dzieci z zainteresowaniem oglądały  wiewiórkę rasy Hudson w klatce, ponieważ jest zwinna, szybka i niedojrzała emocjonalnie - ma sześć miesięcy. Lubi jeść rozmaite nasiona, żołędzie, kasztany, musi jeść twarde pożywienie, żeby ścierać zęby. Opiekunowie zwierząt przystępnie i ciekawie opowiadali o swoich podopiecznych.

       

       

       

       

      Podróż do Panamy

      zdjęcie z przedstawienia

      zdjęcie z przedstawienia

      Dzieci z grup 0: A, B, C, D w piątek 6.10.23 r. oglądały przedstawienie Teatru Złota Kaczka pt. „Podróż do Panamy”. Był to spektakl kukiełkowy z dużą ilością rekwizytów. Dwójka przyjaciół niedźwiedź i tygrys wybrali się w podróż do Panamy, wcześniej niedźwiadek w rzece znalazł skrzynkę po bananach z napisem Panama, przyjemnie pachniała bananami, przyjaciele pomyśleli, iż w tej Panamie też będzie przyjemnie, bezpiecznie i wyruszyli w podróż. W ciągu swej podróży poznali małą polną mysz, starego lisa, krowę, wronę, zająca i jeża. Szli według wskazania drogowskazu z nazwą Panama, nagle było rozgałęzienie dróg i myszka kazała im skręcić w lewo, za każdym razem szli drogą która kierowała w lewo. W czasie marszu zaskoczyła przyjaciół burza, jeden z nich wykonał z blaszanych beczek schron i rozpalili ogień oraz nazbierał grzybów. Po zakończeniu burzy, dwójka piechurów wyruszyła w dalszą drogę, spotkali jeża i zająca, wspięli się na drzewo i zobaczyli piękny krajobraz, las i rzekę, gdzie mieszkali, przecież nigdy nie widzieli z góry swojej rzeki i lasu. Jeszcze wspólnie naprawili zepsuty most i gdy przeszli na drugą stronę, zobaczyli swój dom. Gdyby nie wybraliby się w podróż to, nie poznaliby nowych przyjaciół i sami nie wiedzieliby, iż potrafią być koleżeńscy, uczynni, opiekuńczy, pomysłowi i przyjacielscy.

       

       

       

       

      Już czas na kontrabas

      dzieci podczas koncertu

      W poniedziałek 02.10.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny kontrabas z rodziny smyczkowych, strunowych. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały budowę instrumentu, pani Kasia recytowała wiersz pt. „Kontrabas”, pani Ania pokazywała poszczególne elementy na kontrabasie. Pani Ania grała na kontrabasie utwory: „Mazurek Rymskiego” Korsakowa, „Tango la paloma”, „Romans Nadira, „Habanera”, „O sole mio” i dźwięki: staccato, glissando, pizzicato, legato, forte, allegro, andante oraz głosy zwierząt: słonia, krowy, tętent konia, zagadka muzyczna pt. „Stary niedźwiedź”. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Kolory jesieni”.

       

       

       

      Światowy Dzień Zwierząt

      zdjęcie grupowe

      W środę 4.10 23 r. dzieci z grup 0: C i D obchodziły Światowy Dzień Zwierząt. Słuchały recytacji wiersza Marka Dąbrowskiego pt. „Zwierzęta”, dowiedziały się jakie prawa mają zwierzęta. Dzieci oglądały zdjęcia i figurki zwierząt, wypowiadały nazwę danego zwierzęcia, dzieliły ją na sylaby, rozwiązywały zagadki słuchowe i określające położenie figurki zwierząt w przestrzeni. Wyszukiwały spośród różnych zwierząt, zwierzęta które można spotkać na wsi i w oceanie.

       

       

      Dzień Chłopaka

      zdjęcie grupowe

      W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
      Witamy serdecznie chłopaka każdego.
      Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
      Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

      Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopcówktóre obchodzimy 30 września. W tym dniu we wszystkich  grupach dziewczynki wręczały chłopcom upominki, własnoręcznie namalowane laurki, złożyły życzenia, uściskały i ucałowały. Nie brakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.

       

       

       

      Sprzątanie świata

      cała grupa z workiem podczas sprzątania

      W piątek 15.09.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w finale 30. Akcji Sprzątanie Świata - Polska 2023. Przygotowania do tego dnia odbywały się wcześniej. Były rozwijane wartości ekologiczne poprzez literaturę piękną, prace plastyczne. Został przeprowadzony konkurs plastyczny pt. „Sprzątanie Świata łączy ludzi”. W dniu finału akcji „Sprzątanie Świata” dzieci z przedszkola zbierały śmieci na terenie przedszkola i wrzucały do odpowiednich worków. Burmistrz Julian Żygadło był obecny na terenie placówki, podczas akcji i widział efekty pracy przedszkolaków. Grupy 0 sprzątały plac zabaw i teren wokół. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały lizaka. Gmina w Kątach Wrocławskich, zaopatrzyła przedszkole w potrzebne rzeczy do przeprowadzenia akcji, czarne, żółte, niebieskie worki i rękawice.

       

       

      Piaskowa Magia

      zdjęcie z przedstawienia

      W środę 27.09.2023 r. dzieci z grup 0a, 0b, 0d oraz Motylki wybrały się do Wrocławia na spektakl pt. „Kopciuszek” w wykonaniu Teatru Piaskowej Animacji. Tam dwie artystki stworzyły niesamowite widowisko, łączące bardzo rzadką sztukę malowania obrazów piaskiem, w połączeniu z muzyką i słowem – wykonywaną tylko przez 250 osób na całym świecie. Dało to wyjątkowy efekt. Tak powstał specjalnie wyreżyserowany spektakl będący zupełnie nowym spojrzeniem na uwielbianą przez dzieci historię pięknej, ale biednej dziewczyny upokorzonej przez macochę i jej córki, której pomaga los. Ta wspaniała animacja i obraz powstający na oczach dzieci dostarczył im niesamowitych doznań. Wszyscy poczuli magię rozsiewaną przez ziarenka piasku.

       

       

       

      Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

      ikona przedstawiajaca przedszkolanke z dziecmi

      Każdy przedszkolak dobrze wie,
      że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
      od najmłodszego, aż po starszaka,

      wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

      Dzień ten na stałe wpisał się w kalendarz uroczystości w naszym przedszkolu, a to dlatego, że to właśnie przedszkolaki są dla nas najważniejsze. Z tej okazji na dzieci czekało całe mnóstwo atrakcji. Na holu witał ich napis „Dzień Przedszkolaka”. Po zajęciach wszyscy zgromadziliśmy się, by zacząć wspólną zabawę, o którą zadbały panie. Najpierw jednak wszystkie panie złożyły Przedszkolakom życzenia, a następnie wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Dzień Przedszkolaka”.

      Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Przedszkolaki rzucały kółkami do celu, chodziły z krążkiem na głowie, uczestniczyływ zabawach z wykorzystaniem chusty.

      Dzieci otrzymały pamiątkowe medale. To był niesamowity, pełen wrażeń dzień. Wszystkim Przedszkolakom - od malucha do starszaka - jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepsze.

       

       

       

       

      Skrzypce

      muzycy podczas występu

      W poniedziałek 11.09.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w pierwszym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały instrument muzyczny – skrzypce. Dzieci zobaczyły jak wyglądają skrzypce, poznały z jakich elementów są zbudowane. Słuchały piosenkę śpiewaną przez panią Alinę Zwoźniak pt. „Skrzypce”. Pan Adam grał na skrzypcach utwory: „Que Sera”, wiązankę melodii contry, „Skowronek”, „Czardasz” Montiego, staccato, legato, glissando, picicato, bez smyczka, gamę. Dzieci śpiewały refren piosenki pt. „Ogórek” wspólnie z prowadzącą spotkanie.

       

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
      • 71 316 84 61 szkoła Smolec 71 390 68 88 szkoła Jaszkotle 71 316 84 51 przedszkole 531 495 649 zerówki nad ośrodkiem zdrowia
      • ul. Kościelna 2 SMOLEC 55-080 Kąty Wrocławskie Poland
      • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że: • administratorem podanych danych jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smolcu, ul. Kościelna 2, 55-080 Smolec; • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail korzuch@infoic.pl • celem przetwarzania danych jest zapewnienie korespondencji odpowiedniej ewidencji, przechowywania oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą, a podstawą prawną są art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz art. 6 ust.1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach; • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest brak rozpatrzenia korespondencji; • podane dane będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej, zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt; • dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania; • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.
  • Galeria zdjęć

      brak danych