• Szkoła 2014/15

        • Dnia 9 października 2014r. uczniowie klas szóstych i piątych wraz z nauczycielkami języka polskiego – p. Alicją Szymańską, p. Katarzyną Trzepizur oraz wychowawcami - p. Anną Puczyńską oraz p. Grzegorzem Lichwą mieli okazję obejrzeć wystawiany w sali koncertowej Polskiego Radia, przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza spektakl pt. „Ten obcy”. Przedstawienie jest teatralną realizacją jednej z najgłośniejszych powieści Ireny Jurgielewiczowej pod tym samym tytułem, lektury klas szóstych. Twórcom dzieła udało się w sposób przemawiający do młodego, współczesnego widza poruszyć najważniejsze wątki powieści, dotyczące funkcjonowania w grupie rówieśniczej, przyjaźni, autorytetów, relacji z dorosłymi. Ze szczególnie serdecznym przyjęciem ze strony naszych uczniów spotkał się wątek miłosny, uczucie łączące głównych bohaterów, czemu dali wyraz, żywo reagując na zdarzenia rozgrywające się na scenie. Z dużym aplauzem przyjęli także oprawę muzyczną przedstawienia, piosenki w wykonaniu zespołu Strach na Lachy.

          Spektakl bardzo się wszystkim spodobał, a występujący w nim aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

           

           

          Obchodzone dnia 14 października Święto Edukacji Narodowej, zwane Dniem Nauczyciela, było w tym roku okazją do przygotowania szczególnego apelu. Grupa teatralna pod opieką p. Katarzyny Trzepizur zorganizowała uroczystość, której celem była wspólna zabawa Nauczycieli ich uczniów. Wykorzystując konwencję popularnych teleturniejów, przeprowadzono konkurencje, podczas których Nauczyciele wraz ze swoimi uczniami walczyli o zwycięstwo, tańcząc w rytmie popularnych przebojów, relaksując się w salonie kosmetycznym lub zgadując, jaki kraj cieszył się największą popularnością wśród uczniów podczas wakacji. Grono Pedagogiczne naszej szkoły wykazało się ogromnym poczuciem humoru i - jak zawsze - wszyscy Nauczyciele stanęli na wysokości powierzonego im zadania, doskonale bawiąc zgromadzonych na sali gimnastycznej uczniów, rodziców i oczywiście Dyrekcję. Na nagrody zasłużyli wszyscy!

          Wyjątkowość tego dnia podkreśliła Pani Dyrektor, kierując miłe słowa do swoich pracowników. Do życzeń dołączyła się w imieniu Rady Rodziców p. Wioletta Orzech. Obchody Święta Edukacji Narodowej były także okazją do wystąpienia nowej przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, Kai Piekary, która wraz ze swoim zastępcą, Błażejem Szumowskim, złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom ZSP w Smolcu.

           

           

          II FESTIWAL PROJEKTÓW MISTRZÓW KODOWANIA

           

          W dniach 12-13.06.2014 w Warszawie odbył się II Festiwal Projektów Mistrzów Kodowania. Do Zamku Ujazdowskiego przyjechało 76 szkół z całej Polski. W tym wybranym i wyszukanym gronie, znalazła się nasza szkoła, która reprezentowana była przez dwóch pierwszoklasistów – Artura Szczotkę z kl. Ic i Karola Łacinę z kl. Ia, którzy pojechali do stolicy razem ze swoimi paniami. Dzieci wzięły udział w uroczystym zakończeniu I edycji programu. Nie zabrakło też gości - ludzi aktywnie działający na rzecz edukacji cyfrowej. Nasi Mistrzowie Kodowania mieli niepowtarzalną okazję podzielić się swoimi osiągnięciami i zobaczyć projekty swoich kolegów z całego kraju. Udział w takiej imprezie był dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci wielkim, niepowtarzalnym przeżyciem.

          Zapraszamy do galerii:

           

           

          Najlepsi szkolni przyrodnicy wrócili z wakacyjnych warsztatów!

           

           

          Tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego, nasi uczniowie, z nową porcją wiedzy i sporą dozą przyrodniczych doświadczeń, wrócili z warsztatów przyrodniczo – ekologicznych w ośrodku Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu. Przypomnijmy, że warsztaty te były nagrodą za zdobycie 1 miejsca w powiatowym konkursie z przyrody „Przyroda wokół nas”. Konkurs był organizowany przez Starostwo Powiatowe we współpracy z Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych. Basia Patławska, Lilka Patron, Kacper Popławski i Wojtek Szabała z obecnej 6b oraz Paweł Packiewicz i Joachim Bobowski z 6a pod opieką pani Basi Kozyry, mieli możliwość uczestniczyć w wielu zajęciach przyrodniczych - terenowych, rzemieślniczych, laboratoryjnych oraz biegach patrolowych. W programie były zajęcia m.in.: lepienie z gliny, tkanie na krosnach, filcowanie na mokro, zajęcia w laboratorium związane z procesem fotosyntezy, wykrywanie węglowodanów w żywności czy badanie wody polegające na określaniu klasy czystości, także za pomocą organizmów bezkręgowych wyławianych samodzielnie z potoku. Odbyło się sporo zajęć w terenie, gdzie uczniowie mogli poznawać drzewa, rośliny zielne, relikty wulkanizmu i ciekawe przyrodnicze osobowości.

          Więcej o samym przebiegu zajęć można przeczytać w artykule: http://dzpk.pl/pl/aktualnosci/565-finalisci-konkursu-przyroda-wokol-nas-w-ceeik-salamandra-w-mysliborzu-legnica.html

          Dodatkowo polecamy artykuł na stronie Powiatu Wrocławskiego:

          https://www.powiatwroclawski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2165:wakacje-z-przyrod-w-tle&catid=52:aktualnoci&Itemid=80

          oraz:

          https://www.powiatwroclawski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2174:ekologiczne-dziea-sztuki&catid=52:aktualnoci&Itemid=80

          Każdego dnia po zajęciach każdy, wraz panią Basią, mógł doskonalić swoją grę w bilard, ping-ponga, piłkarzyki, siatkówkę, badmintona, kręgle czy rzutki.

          W miejscu zajęć znajduje się także ośrodek rehabilitacji dzikich ptaków. Dzieci mogły więc je podziwiać z bardzo bliska. Ponieważ czas ich pobytu był także czasem zbierania się bocianów w sejmiki przed odlotem, cały czas towarzyszyły one naszym uczniom, umilając ich wolny czas i sprawiając dużo radości.

          Osoby prowadzące zajęcia z DZPK bardzo chwaliły naszych małych przyrodników, w szczególności za zaangażowanie w zajęciach, kulturę osobistą i wiedzę. Słyszeć takie słowa to ogromna radość! Nagłówek z majowego artykułu w Gazecie Wrocławskiej „Najlepsi mali przyrodniczy uczą się w Smolcu” mówi całą prawdę o naszych bardzo zdolnych uczniach. Są po prostu najlepsi!

          Od najbliższego poniedziałku w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu odbędzie się wystawa prac wykonanych na zajęciach. Znajdą się tam zarówno wyroby z gliny pokrywanej szkliwem, futerały na telefony czy podkładki z filcu, malunki na papierze czerpanym jak i wyroby wykonane na krosnach oraz fotografie z zajęć. W przyszłym tygodniu odbędzie się też spotkanie uczniów ze Starostą Wrocławskim, panem Romanem Potockim, w związku z otwarciem wystawy. Wszystkich chętnych zapraszamy!

          Szukajcie też informacji w najbliższym Biuletynie Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie oraz w ostatnim już wydanym Ekspresie wrocławskim.

          Inne artykuły w mediach:

          http://www.otowroclawpowiat.pl/news.php?id=86259

          Fot. Barbara Kozyra

          Zdjęcia w albumie:

           

           

           

          23 września dzieci z klasy IIa, IIc, Ib i Ic miały okazję rozpocząć swoją przygodę z operą. Udały się wraz ze swoimi wychowawczyniami do Opery Wrocławskiej na utwór, skomponowany specjalnie dla najmłodszej publiczności, Alicja w krainie czarów. Jest to barwna historia o małej dziewczynce, która we śnie zbłądziła w krainie, w której wszystko jest możliwe… Spektakl opiera się na znanym dziele klasyki literatury dziecięcej, lecz ciekawy jest sposób przedstawienia. Towarzyszy mu bajkowa scenografia, fantazyjne kostiumy, wyjątkowa muzyka, gra świateł. Całość rozbudza wyobraźnię i wrażliwość dzieci. Wyjątkowe miejsce, ciekawa opowieść, sprawiły, że dzieci choć przez chwilę oderwały się od szkolnej rzeczywistości, miło i przyjemnie spędzając czas. Świadczyć o tym mogą uśmiechnięte buzie naszych dzieci.

           

           

          XXXII Ogólnopolski Zlot Młodzieży PTSM „Stąd nasz ród”

           

          Od 18 do 21 września pięcioro szóstoklasistów (Zofia Daniłko, Kamila Chruścika, Julia Hewczuk, Paweł Packiewicz oraz Błażej Szumowski) wraz z opiekunem panią Alicją Szymańską udało się do Gniezna, aby reprezentować naszą szkołę na Ogólnopolskim Zlocie Młodzieży PTSM.

           

          Po zakwaterowaniu w szkolnym schronisku, młodzież przystąpiła do wielu konkursów, m.in.:

          - Stąd nasz ród – prezentacja multimedialna o Szlaku Piastowskim,

          - Lednicka Panorama – malarstwo plenerowe,

          - Z muzyką raźniej – konkurs piosenki turystycznej,

          - Zabawa terenowa – zgadywanka praktyczna – sprawnościowa,

          - Konkurs krajoznawczy.

           

          W trakcie pobytu szóstoklasiści odwiedzili wiele ważnych miejsc. Były to: Ostrów Lednicki, Gniezno i katedra, Muzeum Pierwszych Piastów, Wielkopolski Park Etnograficzny, Biskupin. Wzięli też udział w Festynie Archeologicznym, podczas którego obejrzeli prawdziwe potyczki rycerskie oddziałów z całej Europy. Mogli polepić w glinie, na własne oczy obejrzeć, jak wyrabiano wszystkie potrzebne do życia w tamtych czasach narzędzia.

           

          Wyjazd nie obył się również bez dyplomów i nagród. Nasza młodzież zajęła

          II miejsce w konkursie krajoznawczym, otrzymała wyróżnienie w rywalizacji na najlepszą prezentację multimedialną oraz wyróżnienie w konkursie malarskim.

           

          Szóstoklasiści ze Zlotu oprócz nagród przywieźli niezapomniane wspomnienia oraz przyjaźnie, bowiem w ciągu kilku dni zyskali sobie sporo kolegów i koleżanek ze szkół z całej Polski.

           

           

          Wybory Samorządu Szkolnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Smolcu 2014/2015

           

           

          13 października 2014 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Smolcu, na 4., 5., 6. godzinie lekcyjnej w małej sali gimnastycznej odbyły się wybory Samorządu Szkolnego.

          Swoją kandydaturę na przewodniczącego szkoły zgłosiło 12 uczniów:

          • Maja Piwko 4a

          • Mateusz Wilczyński 4a

          • Magdalena Faltyn 4b

          • Milena Maćkowiak 4b

          • Natalia Szymków 4c

          • Kinga Berghauzen 4c

          • Anna Dąbrowska 5a

          • Katarzyna Flegel 5b

          • Martyna Piskorz 5b

          • Błażej Szumowski 6a

          • Kaja Piekara 6b

          • Patryk Przybyłek 6b

          Nad organizacją oraz przebiegiem wyborów czuwała Komisja Wyborcza i osoby porządkowe:

          • Przewodniczący Komisji Wyborczej:

          Bartosz Serkieza 6a

          • Członkowie Komisji Wyborczej:

          Zofia Daniłko 6a (instruktaż organizacyjny)

          Kamila Chruścicka 6a (instruktaż głosowania)

          Inga Marchel 5b (wydawanie kart do głosowania)

          Karol Bujoczek 4a (mąż zaufania)

          • Osoby porządkowe:

          Zuzanna Orzech 5a

          Aleksandra Proskin 5b

          Pobrano 291 kart do głosowania. W głosowaniu oddano 291 głosów. W tym 289 głosów ważnych.

          Komisja Wyborcza po przeliczeniu głosów wyłoniła przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego oraz skarbnika Samorządu Uczniowskiego.

           

          Przewodniczący: Kaja Piekara 6b

          Zastępca przewodniczącego: Błażej Szumowski 6a

          Skarbnik: Anna Dąbrowska 5a.

          Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

           

           

           

           

           

          Dnia 5 listopada 2014 roku w naszą szkołę odwiedziła lektorka Deutsch–Wagen–Tour pani Małgorzata Urlich-Kornacka. Warsztaty te były nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca w Europejskim Dniu Języka Niemieckiego na Wrocławskim Rynku. Celem odwiedzin było promowanie języka niemieckiego oraz kraju naszych zachodnich sąsiadów wśród uczniów naszej szkoły.

          W warsztatach wzięli udział uczniowie klas V i VI. Uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zabawach ruchowych, dzięki którym mogli utrwalić sobie nabyty materiał na lekcjach języka niemieckiego.

          Pani Małgorzata przygotowała dla uczniów wiele ciekawych materiałów dydaktycznych, dzięki którym w przyjemny, niekonwencjonalny sposób mogli sprawdzić swoją znajomość języka niemieckiego. Za aktywny udział każdy z uczestników otrzymał nagrody rzeczowe z logo Deutsch-Wagen-Tour, np.; długopisy, koszulki, naklejki itp.

           

           

          Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS

          ...to naukowa zabawa w studiowanie. Przeznaczony jest dla wszystkich dzieci od 6-13 lat, które chcą dowiedzieć się między innymi: Czemu wyginęły dinozaury? Jak wygląda wszechświat i czy można zakleić czarną dziurę? Skąd się wzięły i po co nam pieniądze? Czy to magia czy fizyka? oraz znaleźć odpowiedzi na wiele innych pytań na które dorośli czasem nie mają czasu odpowiadać (lub nie znają na nie odpowiedzi...) Dzisiaj takie dziecięce wykłady odbyły się w naszej szkole, brały w nich udział uczniowie z klasy 1 d, a tematem były: „Zwierzęta żyjące w glebie”. Dzieci poznały znaczenie słowa: gleba, mikroelementy i binokular. Prześledziły proces tworzenia warstw gleby. Obserwując pod mikroskopem próbkę ziemi dowiedziały się jakie żyją w niej zwierzątka. Poznały chrząszcze, kobyliczki, korsarze, krocionogi, przerzutki, pluskwiaki, no i roztocza. Zabawa była przednia. Mamy nadzieję, że takie lekcje rozbudzą w dzieciach naukową pasję, która może trwać przez całe życie.

           

           

          MIKOŁAJKOWY HAPPENING JĘZYKOWY

          W dniu 04.12.2014r. w naszej szkole został zorganizowany, przez Pomocniczki Świętego Mikołaja: p. Elę, p. Jolę i p. Anię „I. MIKOŁAJKOWY HAPPENING JĘZYKOWY”.

          Na przerwach dzieci wszystkich klas mogły zmierzyć się z językiem niemieckim. Zabawa polegała na losowaniu przez dzieci pytań ze skarpety Św. Mikołaja. Poprawne odpowiedzi, oczywiści w języku niemieckim, nagradzane były słodyczami, które dzieci wyciągały z drugiej świątecznej skarpety.

          Wszyscy dobrze się bawili, a Pomocniczki Św. Mikołaja były dumne, że dzieci znają odpowiedzi na wszystkie pytania i cieszyły się, że słodycze szybko znikają.

           

           

          „To nie była Wigilia”

           

          Spektakl, który 5.12.2014r. mieli okazję zobaczyć w CK Agora uczniowie klas czwartych, był był dla młodych widzów sporym zaskoczeniem. Sztuka powstała na podstawie artykułu, który dotyczył śmierci bezdomnego na klatce schodowej jednej z warszawskich kamienic. Przedstawienie miało dość nietypową formę, składało się z trzech części. Występujący aktorzy co chwilę przerywali grę i radzili się widowni, co robić dalej. Pytali publiczność, jak postąpiłaby na ich miejscu i dalej grali według jej wskazówek. Na scenie pojawiły się też fantastyczne postaci, jedną z nich była wielka, gadająca kanapka. Historia przedstawiona uczniom była bardzo ciekawa. Pokazała, że ludzie bezdomni też mają marzenia, potrzebują wsparcia, rodziny, a życie na ulicy nie zawsze jest ich własnym wyborem. Pamiętajmy o tym nie tylko w Wigilię.

          Magdalena Faltyn, kl.IVb

           

           

           

          Dnia 27.10.2014r. uczniowie klasy IV a z wychowawczynią – Katarzyną Trzepizur wybrali się do Wrocławia, by zwiedzić Teatr Muzyczny Capitol. Już podróż odbyta pociągiem okazała się pierwszą niemałą atrakcją. Po dotarciu do teatru uczniowie zostali mile powitani przez panią przewodnik, która zaopiekowała się grupą. Dzieci obejrzały budynek, który po dwuletniej przebudowie otwarto we wrześniu zeszłego roku. Znacznie powiększony, rozbudowany gmach teatru, z najnowocześniejszą technologią sceny i najpiękniejszym w Polsce modernistycznym wnętrzem, odrestaurowanym z niezwykłą pieczołowitością – zyskał europejską klasę i styl. Trasa wycieczki zaplanowana została tak, by pokazać dzieciom współczesną i dawną architekturę, przybliżyć zagadnienia konserwatorskie i z dziedziny historii architektury, ale także umożliwić obejrzenie kulis teatru, sal prób, technologii sceny i pokazać, jak wyglądają codzienne zajęcia pracowników teatru.

          Dla wielu uczniów była to pierwsza wizyta w Teatrze Muzycznym Capitol, jednak dla wszystkich niepowtarzalna okazja poznania miejsc, do których zwykły teatralny widz nie ma dostępu.

           

           

          MIKOŁAJKI W GALOWICACH KL. II A

           

          Marysia Wołczek

          Dnia 5 grudnia 2014r. pojechaliśmy do Galowic na wycieczkę. Zwiedzaliśmy Muzeum Powozów. Były również zajęcia plastyczne podczas których robiliśmy pachnące woreczki. Później rysowaliśmy laurki dla św. Mikołaja. Na końcu św. Mikołaj rozdał nam prezenty. Ta wycieczka była wspaniała.

          Szymon Małozięć

          W piątek 5 grudnia 2014r. pojechaliśmy na wycieczkę szkolną na warsztaty o św. Mikołaju. Najpierw zwiedzaliśmy Muzeum Powozów, oglądaliśmy sanie, powozy i ozdoby na konie. Potem narysowaliśmy obrazki dla Mikołaja i zrobiliśmy pamiątki dla rodziców. Później przyszedł do nas Mikołaj i rozdał nam prezenty, a my zaśpiewaliśmy Mu piosenkę. W dobrych humorach wróciliśmy do szkoły.

          Nikola Janik

          W dniu 05.12.2014r. wraz z klasą wybraliśmy się na wycieczkę – Spotkanie
          z Mikołajem. Oglądaliśmy zabytkowe pojazdy oraz sanie św. Mikołaja. Otrzymaliśmy paczki ze słodyczami, robiliśmy woreczki ozdobne, które przepełnione są zapachami świątecznymi. Wycieczka bardzo mi się podobała.

           

          Julia Kruszyna

          W piątek 5 grudnia byłam z klasą na wycieczce w Muzeum Parowozów w Galowicach. Oglądaliśmy pojazdy, którymi kiedyś jeździło się zimą. Widzieliśmy sanie i sanki. Później robiliśmy świąteczne woreczki i kolorowaliśmy laurki dla Mikołaja. Nagle przyszedł Mikołaj, który rozdał nam prezenty. Kiedy Mikołaj się pożegnał zabraliśmy swoje prezenty i wyruszyliśmy w drogę do domu. Bardzo mi się podobało!

           

          Link do zdjęć

          kl. IIa

           

           

          Dnia 6 grudnia 2014 (sobota) odbył się XI MIKOŁAJKOWY TURNIEJ FIRM O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY W TENISIE STOŁOWYM. W tym roku rywalizowało ze sobą siedem firm. Zwycięstwo odniosła Rada Sołecka, drugie miejsce Sąsiedzi Team, na podium znalazła się również reprezentacja Old Boys. Na kolejnych miejscach uplasowali się: Przybyłek Team, Ogrodowa Team, reprezentacja Nauczycieli oraz OSP Smolec. Drużyny otrzymały puchary, dyplomy oraz drobny upominek. 

           

           

          W niedzielę 14 grudnia w naszej szkole odbył się tradycyjnie "Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy".Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania za ogromne zainteresowanie i tak liczny udział mieszkańców w naszym przedsięwzięciu. Dziękujemy wszystkim rodzicom, nauczycielom, dzieciom za zaangażowanie w przygotowanie upominków, dekoracji oraz za wspaniałe wypieki,które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.Mamy nadzieję,że w kolejnych latach również będziecie Państwo z nami, a my zaskoczymy wszystkich kolejmymi pomysłami.

           

           

           

          Jak co roku uczciliśmy pamiątkę narodzin naszego Pana Jezusa Chrystusa poprzez przygotowanie uroczystej akademii. Do inscenizacji zaangażowałyśmy uczniów z kl. IV c, dzieci ze świetlicy pod kierunkiem p. Katarzyny Burnat oraz Katarzynę Flegel z kl. V b. Przedstawienie pod tytułem: „Jasełka współcześnie i nie tylko„ prowadziło do refleksji spotkania się z Bogiem na kanwie codziennego życia. Dekoracje do przedstawienia wraz z katechetkami, p.Bogumiłą Abramek i p.Joanną Zygą wykonał p.Janusz Baszczak. Na spotkanie wigilijne przybyli gościnnie: emerytowani nauczyciele i pracownicy obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców i ks. Andrzej Ilnicki. Na zakończenie proboszcz oraz p. Dyrektor podziękowali za głębokie treści przedstawione w inscenizacji i złożyli wszystkim zebranym bożonarodzeniowe życzenia. Jesteśmy wdzięczne wszystkim osobom, które czynnie zaangażowały się w prace przygotowawcze związane z nagłośnieniem i dekoracją.

           

           

          W tym roku w akcję Szlachetna Paczka zaangażowały się wszystkie klasy IV-VI podzielone na 2 grupy - nadzorowane przez p. Katarzynę Trzepizur oraz p. Grażynę Jarżę. Poniżej sprawozdania z tych dwóch akcji:

          Grupa p.Kasi:

          Drogi Darczyńco,


          Cieszymy się, że razem z nami zmieniasz świat na lepsze!

          Miłość wyraża się w trafionym prezencie, który nie jest banalnym podarkiem, ale strzałem prosto w serce. Sami wiemy, jak się czujemy, gdy ktoś trafi w nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne.

          Cieszymy się, że uczestniczyłeś w radości obdarowanej rodziny podczas dostarczenia paczki.

          Wolontariusz, który opiekował się rodziną, chciał przekazać kilka słów od siebie.

          Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki.

          Rodzina nie mogła uwierzyć, że to wszystko jest dla nich. Gdy weszliśmy z ostatnią paczką (pralką) pan Stanisław i pani Barbara nie ukrywali wzruszenia, nie wierzyli w to co się tam dzieje. Dzieciaki szczęśliwe zaczęły rozpakowywać paczki krzycząc: "Mamo patrz ile jedzenia, ile słodyczy." Zapytały się czy to wszystko dla nich. Agatka bardzo się cieszyła na widok rolek, od razu ubrała na nogi i przejechała się po korytarzy. Powiedziała, że już nie może doczekać się wiosny, jak będzie mogła codziennie na nich jeździć. Wojciech szczęśliwy z powodu autka od razy poprosił o rozpakowanie i pokazywał wszystkim jak tym się jeździ, krzyczał: "Zobaczcie, zobaczcie jak on szybko jeździ" Pani Basia i pan Stanisław byli szczęśliwi widząc radość dzieci. Piotr usiadł na krześle i nie wiedział co powiedzieć, aż w końcu zapytał "Czym zasłużyliśmy, że spotkaliśmy na drodze tak wspaniałych ludzi". Nie mógł uwierzyć, że te wszystkie paczki są właśnie dla nich. Na pożegnanie powiedzieli, że od dawna nie byli tak szczęśliwi jak dziś i, że życzą wszystkim wszystkiego co najlepsze, ponieważ na to zasługują.

          Co chce Państwu przekazać wolontariusz:

          Bardzo dziękuję, że zechcieli się Państwo włączyć do projektu Szlachetna Paczka. Szczególnie dziękuję, za to, że wszystkie prezenty były idealnie dostosowane do potrzeb rodziny. Rodzina była bardzo szczęśliwa i wzruszona. Cieszę się, że nasza relacje przebiegła tak sprawnie bez żadnych problemów oraz, że tak odpowiedzialnie podeszli Państwo do stworzenia tej wyjątkowej Paczki. Życzę Wesołych, spokojnych i radosnych świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku.

          Co chce Państwu powiedzieć od siebie rodzina:

          Bardzo dziękujemy za cudowną paczkę. Nie spodziewaliśmy się takiej ilości prezentów. Tyle tego wszystkiego, nie wiem co mam powiedzieć, jak podziękować. Chciałbym życzyć Państwu Wesołych Świąt i jeszcze raz bardzo mocno podziękować.

           

           

          Grupa p.Grażyny:

          Drodzy Darczyńcy!

          Jest mi bardzo miło poinformować, że akcja Szlachetna Paczka 2014, którą objęłam klasy IV c, V a, V b, VI a została zakończona powodzeniem. Ze swojej strony pragnę podziękować wszystkim zaangażowanym osobom – dzieciom i rodzicom, którzy przyczynili się do zebrania środków na zakup potrzebnych rzeczy oraz dostarczenie opału na zimę bezpośrednio do Pani Alicji.

          Cieszymy się, że razem z nami zmieniasz świat na lepsze!

          Miłość wyraża się w trafionym prezencie, który nie jest banalnym podarkiem, ale strzałem prosto w serce. Sami wiemy, jak się czujemy, gdy ktoś trafi w nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne.

          Cieszymy się, że uczestniczyłeś w radości obdarowanej rodziny podczas dostarczenia paczki.


           

          Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki:

          Paczka została dostarczona około godziny 13. Pani Alicja już na nas czekała. Po wejściu do domu zostaliśmy radośnie przywitani. Potem pojawiły się łzy wzruszenia kiedy kolejno paczki były rozpakowywane. Pani Alicja cały czas pytała jak uda się jej odwdzięczyć. Może upiekę ciasto na wycieczkę szkolą pytała. Nie mogła uwierzyć, że wszystko zostało właśnie dla niej przygotowane. Dała się namówić na pozowanie do kilku zdjęć. Pożegnała nas łzami, ale były to łzy radości i wielkiego wyruszenia.

           

          Co chce Państwu przekazać wolontariusz:

          Ja ze swojej strony serdecznie dziękuję za wybranie właśnie tej rodziny. Paczka szczególnie się tu przyda. Dziękuję za wszystkie prezenty. Dziękuję za wszelką współpracę. Dziękuję, że razem udało się nam uszczęśliwić Panią Alicję. Wiem, że wielu z Was przygotowało się sumiennie do udziały w całej akcji poświęcając nawet swoje oszczędności. Jesteście Wielcy! Cieszę się, że mogliście z nami przeżywać niezwykłą moc Szlachetnej Paczki i osobiście sprawdzić czym jest Szlachetna Paczka i jak wielu ludziom pomaga. Dziękuję za niesioną pomoc, której moc dotarła do Pani Alicji.

           

          Co chce Państwu powiedzieć od siebie rodzina:

          Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania paczki. To dla mnie ogromna radość, łzy, emocje. Jestem szczęśliwa z tak pięknych prezentów. Nie mogłam powstrzymać łez radości, kiedy zobaczyłam tyle prezentów tylko dla mnie. Jedzenie, nowy polar. Brak słów. 

           

           

          Dnia 18 stycznia w naszej szkole odbyło się przedstawienie jasełkowe. Przygotowywanie widowiska przypominającego dzieje narodzin Jezusa weszło na stałe do kalendarza imprez szkoły. Przedsięwzięcie takie wymaga ogromu pracy i zaangażowania wielu osób. Praca z grupą sześćdziesięciu uczniów, to trudne wyzwanie, dlatego też owacje na stojąco jakie otrzymały dzieci po zakończeniu występu, były najwspanialszą nagrodą dla naszych Pań przygotowujących tegoroczny występ. Dziękujemy Pani Dyrektor Renacie Kowalczyk, Pani Barbarze Pyzio i Pani Jadwidze Trojnar, które tradycyjnie pracowały nad przedstawieniem. Wspaniała scenografia, efekty świetlne i akustyczne, nad którymi czuwał Pan Mieczysław Kowalczyk, stroje, kolędy śpiewane przez chór, współtworzyły niepowtarzalny klimat. Każdego roku zastanawiamy się, czym tym razem zaskoczą nas młodzi wykonawcy. W tym roku, nowością była scena kuszenia w raju oraz wspaniały taniec węża przygotowany pod kierunkiem Pani Grażyny Jarży. Bardzo cieszymy się, że swoją obecnością zaszczycili nas: Ksiądz Prałat Alfons Jurkiewicz, ks. Zbigniew Stokłosa, Pan Burmistrz Antoni Kopeć wraz z małżonką, sekretarz Gminy Pani Lucyna Garbaczonek wraz z mężem, dyrektor Caritas Małkowice Pan Marcin Seretny wraz z małżonką, Pan sołtys Hieronim Kuryś, radni Pani Katarzyna Łapińska - Szymańska i Sebastian Kotlarz, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Pani Henryka Rybak oraz Pani Halina Wisniowska przewodnicząca Związku Emerytów i Rencistów. Dziękujemy wszystkim gościom obecnym na widowni i rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów.

          Zdjęcia można obejrzeć w galerii:

           

           

          Dnia 6.02.2015 o godz. 10.30 odbyła się „Otwarta lekcja biblioteczna” dla 4 grup zerowych. Przy bajecznej scenerii zaprezentowany został program artystyczny zatyt. Urodziny Kopciuszka, w którym występowały bajkowe postacie: Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek oraz Kopciuszek. Zadaniem dzieci było odgadnięcie z jakiej bajki pochodzą te postacie. Ponadto w prezentowanych wierszach w piosence ukazano walory książki oraz sposoby obchodzenia się z nią. Na pamiątkę tej lekcji dzieci otrzymały piękne zakładki do książki, które wykonała opiekunka koła K.P.K pani. Wiesława Figiel


           

           

          Dnia 6.02.2015r o godz. 12 odbyła się uroczystość „Pasowania uczniów klas pierwszych na czytelnika. Przy bajecznej scenerii członkowie Koła Przyjaciół Książki zaprezentowali program artystyczny zatyt. „Urodziny Kopciuszka”. Celem tej inscenizacji było ukazanie walorów książki i sposobów obchodzenia się z nią. Następnie uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie na czytelnika po czym zostali pasowani dużą zakładką. Na pamiątkę tego dnia uczniowie otrzymali „Dyplomy pasowania” na czytelnika oraz zakładki do książek które wykonały panie ze świetlicy: Dominika Kwit, Urszula Parulewicz i Katarzyna Burnat. Po uroczystości odbyła się pierwsza wizyta w bibliotece.

           

           

          Biblioteka...

          to miejsce szczególne w naszej szkole, jednak jeszcze nie wszyscy uczniowie odkryli jego magię. Ileż pięknych opowieści, niezwykłych krain i ciekawych bohaterów kryją znajdujące się tam książki! Aby szkolna brać chętnie i często odwiedzała szkolną bibliotekę, uczniowie kl. IV a postanowili przeprowadzić szereg działań, które miały na celu ukazanie atrakcyjności tego miejsca. Chcieliśmy także zachęcić wszystkich do skorzystania z okazji do przeżywania przygód, które kryją się na kartach licznych powieści, opowiadań, komiksów. W pierwszej kolejności stworzyliśmy plakaty, które umieściliśmy w widocznych miejscach. Jeden z nich zawiesiliśmy na drzwiach biblioteki. Następnie przygotowaliśmy inscenizację fragmentu jednej z naszych ulubionych powieści pt. “Lew, Czarownica i stara szafa”. Występowaliśmy kilkakrotnie przed publicznością składającą się z nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Jedna z uczennic, grająca rolę bibliotekarki, zachęcała uczniów, by wypożyczyli książkę i dzięki niej poznali dalsze losy bohaterów. Podczas przerw między kolejnymi występami uczniowie przebrani za postaci z ulubionych bajek, powieści, opowiadań, rozdawali swoim kolegom, koleżankom i nauczycielom ulotki zawierające cytaty mówiące o zaletach czytania. Na koniec wszyscy uczniowie udali się do biblioteki, by wypożyczyć lekturę na weekend :)

           

           

          „I Ty możesz zostać Mistrzem nie tylko literatury polskiej”

          Już po raz drugi, zachęceni ubiegłorocznymi sukcesami, uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Smolcu wzięli udział w konkursie „I Ty możesz zostać Mistrzem nie tylko literatury polskiej” organizowanym przez Zespół Szkół w Łozinie. Jego adresatem są uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, położonych na terenie województwa dolnośląskiego oraz z chętnych polskich szkół z terenu Białorusi, Litwy, Mołdawii i Ukrainy.

          Konkurs ten koreluje on z różnymi dziedzinami sztuki, np. malarstwem, rzeźbą, filmem, teatrem. Realizując zadania konkursowe, dzieci i młodzież zyskują możliwość sprawdzenia nie tylko swoich umiejętności literackich, aktorskich, retorycznych, ale także w zakresie posługiwania się technologią informatyczną. W pierwszym etapie z naszej szkoły udział wzięło ponad 30 uczniów, z których piątka zakwalifikowała się do Małego Finału. Po sprawdzeniu prac konkursowych - uczennice pisały baśń inspirowaną dziełem sztuki – jury konkursu do Wielkiego Finału zakwalifikowało Kaję Piekarę z kl. VI b.

           

           

          „Gniazdo” – o początkach państwa polskiego

           

          17 lutego 1015 roku wybrani uczniowie klas III, IV, V oraz VI pod opieką pań: Grażyny Gibały, Anny Dudek i Alicji Szymańskiej, wzięli udział w wydarzeniu kulturalnym, jakim okazał się spektakl teatralny, dotyczący powstania państwa polskiego. Przedstawienie odbywało się w Polskim Radio we Wrocławiu.

          Sztuka już od pierwszej minuty przykuwała uwagę nietuzinkowym podejściem do nieco archaicznego materiału literackiego. Była to bowiem wędrówka w odległe czasy, w które zabrali naszych uczniów aktorzy Nowego Teatru Edukacji. Dzieci mogły poznać lub przypomnieć sobie legendy związane z Popielem, Lechem, Czechem i Rusem, a także dowiedzieć się o wielkości Bolesława Chrobrego.

          Uczniowie zadowoleni i pełni wrażeń wrócili po południu do szkoły.

           

           

          Dyskoteka karnawałowo-walentynkowa

          Dzień Zakochanych w naszej szkole obchodzony był w tym roku wyjątkowo. 13 lutego, oprócz miłosnych wyznań, zgodnie z zarządzeniem Samorządu Uczniowskiego,obowiązywał odpowiedni strój. Jak przystało na walentynki – każdy w swojej garderobie musiał znaleźć coś czerwonego i włożyć na siebie. Ten „amulet” patrona zakochanych chronił przed piątkowym odpytywaniem.

          16 lutego Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę karnawałowo-walentynkową dla wszystkich chętnych z klas 4-6. Warunkiem udziału w zabawie było przebranie za wybraną przez siebie postać. W poniedziałek królowali zatem policjanci, „dresiarze”, piłkarze, natomiast wśród dziewczynek: księżniczki, gejsze a nawet kotki. Dzieci bawiły się fenomenalnie, a nad ich bezpieczeństwem czuwały amorki – pani Anna Dudek, pani Alicja Szymańska oraz pani Katarzyna Trzepizur.

          Dyskotekę szkolną poprzedzała również - tradycyjnie odbywająca się w naszej szkole - poczta walentynkowa. I w tym roku święty Walenty miał pełne ręce roboty.

           

           

           

          Skaleczenia, zwichnięcia, oparzenia czy omdlenia to niemiłe wypadki, których każdy z nas chciałby uniknąć. Warto zadać sobie pytanie, czy jesteśmy na nie przygotowani i w chwili, gdy nam się przydarzą, wiemy co należy zrobić. Dnia 24.02.2015r. uczniowie klasy IVa mieli okazję przekonać się, jaka jest ich wiedza z zakresu udzielania pomocy. Podczas lekcji wychowania fizycznego odwiedził nas pracownik biura podróży Geoda, wyszkolony ratownik, który przeprowadził warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak radzić sobie i pomagać w sytuacji oparzenia, złamania, krwotoku czy omdlenia. Co zrobić, gdy zauważymy nieprzytomną, nieoddychającą osobę? Jak zareagować, kogo powiadomić? To tylko niektóre z pytań, na jakie wspólnie szukaliśmy odpowiedzi. Ponieważ zajęcia miały charakter praktyczny, każdy miał okazję przećwiczyć układanie w bezpiecznej pozycji, wyszukiwanie pulsu a nawet bandażowanie. Przy tym ostatnim było sporo śmiechu i zabawy. Oby na tym się skończyło, a nabyta wiedza nie miała okazji się przydać!

           

           

          UCZNIOWIE ZE SZKOŁY W SMOLCU
          POMAGAJĄ BEZDOMNYM ZWIERZĘTOM

          Uczniowie ze szkoły w Smolcu, wraz z nauczycielami i rodzicami, pomagają chętnie, bezinteresownie. Można na nich zawsze liczyć, czego dowód dali w tym roku szkolnym 2014/2015, włączając się w projekt Szlachetna Paczka, a ostatnio, organizując akcję pomocy dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu. Pomysłodawcami i głównymi organizatorami akcji byli uczniowie klasy IVa, którzy razem z wychowawczynią, p. Katarzyną Trzepizur, ogłosili w szkole konkurs pt. FOTO PUPILA na najpiękniejsze zdjęcia ulubionych zwierzaków. Zainteresowanie, zarówno ze strony uczniów jak i pracowników szkoły, było bardzo duże. Nagrodzone fotografie - a było ich kilkadziesiąt! - znalazły się w specjalnie na tę okazję wydanym kalendarzu. Dochód z jego sprzedaży pozwolił na zakup żywności dla czworonogów na łączną kwotę ponad 1700 zł. Ponadto dzieci przeprowadziły w szkole zbiórkę karmy i materiałów do ocieplania legowisk. Dnia 20.03.2015r. dzieci, rodzice i nauczycielka uczestniczyli w wizycie w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu przy ul. Ślazowej, do którego trafiły nasze dary. Było to dla nas ogromne, niezwykle wzruszające przeżycie. Rozmowy z dyrekcją, pracownikami pozwoliły nam poznać codzienną rzeczywistość tego miejsca, problemy, z jakimi się borykają, dowiedzieć się, jak można wspomóc ich działalność. Jednak ponad wszystko widok patrzących z lękiem, czasem z merdającą i głośną radością, pełnych nadziei oczu - to obraz, który wrył nam się w serca na zawsze. Pomimo wielu naszych prezentów dla mieszkających tu zwierzaków, to była bardzo smutna wizyta i jednocześnie bardzo ważna lekcja wrażliwości.

          Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim osobom, w których mieliśmy wsparcie

          i pomoc!!!

           

           

          Językowy Happening Wiosenno - Świąteczny

          W dniu 25 marca br. odbył się w naszej szkole Językowy Happening Wiosenno - Świąteczny. Nauczyciele języków obcych przgotowali wcześniej kartki z pytaniami. Każdy chętny uczeń mógł losować pytanie. Po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi otrzymywał słodką nagrodę. Piękne kosze z pytaniami roznosiły Panie Wiosny, które łatwo było dostrzec dzięki ich pięknie ustrojonym kapeluszom. W zabawie brali udział wszyscy chętni - mali i duzi. Najmłodsi uczniowie świetnie radzili sobie z pytaniami. Gorzej było z dotarciem do koszy, ale i z tym sobie poradzili.

           

           

          Co roku przed Niedzielą Palmową uczniowie i wychowawcy ze szkoły oraz dzieci wraz z opiekunami z przedszkola, tworzą barwny korowód i z radością niosą wykonane przez siebie piękne palmy do smoleckiego kościoła. W piątek 27 marca administrator tutejszej parafii - ksiądz Zbigniew Stokłosa serdecznie przyjął nas w domu Bożym. Podziwiał rękodzieła - palmy wykonane przez dzieci i nauczycieli. Do pomocy włączyli się także rodzice, którzy wraz ze swoimi pociechami przygotowywali ozdoby do palm. Ksiądz powiedział, że w diecezji po raz pierwszy spotkał się z taką tradycją. Przypomniał też zwyczaje związane z palmami. Między innymi nawiązał do tradycji kropienia poświęconymi witkami domostw i rodzin. Również w czasie burzy stawiano palmy w oknach, aby chroniły przed piorunem. Bazie wierzbowe, nazywane kotkami, były symbolem budzącej się przyrody i czasem jedzono je, aby zapobiec chorobom. Poświęcone palmy spala się w Wielką Sobotę, a popiół używa do posypywania głów w Środę Popielcową w następnym roku. Na zakończenie spotkania, po wspólnej modlitwie, ksiądz rozdał dzieciom obrazki i złożył wszystkim obecnym świąteczne życzenia. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zachowania tego pięknego zwyczaju.

           

           

          SPOTKANIE Z KRASNOLUDKAMI W CAPITOLU

          Dnia 11 kwietnia uczniowie naszej szkoły pojechali na spektakl pt: „Trzy wesołe krasnoludki”. Wystawiony został w teatrze muzycznym Capitol we Wrocławiu.

          Jest to rodzinny musical, zrealizowany na podstawie wierszowanej opowieści Jana Brzechwy. Głównymi bohaterami są trzy małe i wesołe krasnoludki: Poziomka, Modraczek i Żółtaszek, którzy wyruszają na podbój świata. Na scenie ciągle coś się dzieje. Krasnale z jednej przygody płynnie wpadają w drugą. Strzelają z armaty, latają samolotem, ujeżdżają ślimaki, wypasają boże krówki, zwiedzają podwodną krainę, a na koniec urządzają koncert rockowy. Każda przygoda to osobna piosenka, do której aktorzy wykonują jakby teledysk. Największe wrażenie zrobiła na mnie scena, której akcja rozgrywa się pod wodą. Niezwykłości przedstawieniu nadały efekty specjalne, bajkowe kostiumy, choreografia, rekwizyty a przede wszystkim świetna muzyka zespołu Mikromusic. Piosenki wpadają w ucho i jeszcze po spektaklu przez dłuższą chwilę je nucimy.

          „Trzy wesołe krasnoludki” to zabawny spektakl, na którym bawią się dobrze zarówno dzieci jak i dorośli. Widownia jest zachwycona i sprawia wrażenie, jakby wierzyła w krasnoludki. Jest wesoło, muzycznie i tanecznie. Obejrzenie przedstawienia sprawiło mi wielką przyjemność. Uważam, że sobotnie popołudnie spędzone w teatrze to nie był czas stracony!

          Magdalena Faltyn 4B

           

           

           

          W dniu 18 kwietnia 2015 roku w naszej szkole odbył się XIII Turniej Firm w Piłce Siatkowej. Udział wzięło sześć firm - drużyn z terenu naszej gminy. Poziom reprezentowany przez zawodników z roku na rok jest coraz wyższy i w tym roku nas nie zawiedli, można było podziwiać bardzo wyrównane, zacięte spotkania. Uczestników wspierały całe rodziny dzięki czemu atmosfera rozgrywek była gorąca. W tym roku zwycięski puchar zdobyła drużyna „Ika Lubsko” , która przez cały turniej grała w osłabionym składzie, a trofeum zdobyła po zaciętym pojedynku ze zwycięzcą z poprzedniego roku, czyli „Ogrodowa Team”. Zaszczytne trzecie miejsce przypadło odbudowanej drużynie "DOTI", kolejne miejsca zajęli: „Partyzanci”, „Czarni Smolec” oraz „Przybyłek Team”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i puchary. Dzięki sponsorom w przerwach między meczami na wszystkich czekał słodki poczęstunek. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok. 

           

           

          Dla uczczenia pierwszej rocznicy kanonizacji Świętego Jana Pawła II, dnia 27.04.2015 r. zorganizowałyśmy kolejny okolicznościowy Przegląd Piosenki Religijnej. Nasi uczniowie - pod okiem swoich pedagogów - ochotnie zaangażowali się w przygotowanie prezentacji wokalnych, instrumentalnych oraz tanecznych. Na scenie zaprezentowało się osiemnaście podmiotów wykonawczych.

          W całokształcie tego wydarzenia, tak wykonawcy jak i publiczność, mogli doświadczyć radosnych przeżyć religijnych i estetycznych.

          Szczególne podziękowania wyrażamy osobom aktywnie uczestniczącym w przygotowaniu i przebiegu tegorocznego Przeglądu Piosenki Religijnej.

           

           

          Dnia 30 kwietnia 2015r o godz. 10 odbyła się uroczysta akademia z okazji „Majowych Rocznic”

          (2 Maja – Święto Flagi, 3 Maja - rocznica uchwalenia Konstytucji, 8 Maja - Dzień Zwycięstwa). W uroczystości uczestniczyła liczna grupa gości: Ks. Zbigniew Stokłosa, przew. Rady Rodziców, delegacja Wojska Polskiego, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, Przewodnicząca Związku Emerytów i Rencistów, emerytowani nauczyciele, prezes Gminnej Straży Pożarnej, Sołtys, Członkowie Koła Przyjaciół Książki, oraz zespół wokalny „Biedronki” zaprezentowali dość obszerny program słowno - muzyczny zatyt. „Majowe Rocznice”. Wątki historyczne przeplatane były pieśniami patriotycznymi. Był hymn, była Rota i inne pieśni żołnierskie. Podczas akademii panował nastrój powagi. Po uroczystości głos zabrała pani dyrektor Renata Kowalczyk. Gościom wręczono podziękowania i kwiaty za udział w uroczystości oraz przygotowano słodki poczęstunek.

           

           

              Stało się już tradycją Szkoły Podstawowej w Smolcu, że co roku uczniowie klas wczesnoszkolnych witają wiosnę Galą Poezji Wiosennej.

               Również w tym roku 20 marca powitaliśmy wiosnę w ten sposób. Uczestnikami Gali byli uczniowie klas I - III. Tego dnia na szkolnym korytarzu było bardzo kolorowo a to dlatego, że dzieci przyszły przystrojone akcentami wiosennymi. Były to piękne wiosenne kapelusze, koszyki z kwiatami, kolorowe opaski we włosach, kwieciste sukienki…itd. Niektóre dzieci przebrały się za Panią Wiosnę.  Dodatkowo, dekoracja sali gimnastycznej, w której odbywała się impreza, wprowadziła wszystkich uczestników w miły, ciepły, wiosenny nastrój. Przedstawiciele klas I - III poprzez swoich reprezentantów (wybranych demokratycznie), zaprezentowali utwory o tematyce wiosennej. Były to wiersze znanych poetów oraz autorstwa własnego. Jury  osobie P. dyrektor - Renaty Kowalczyk, P. w-ce dyrektor Agaty Wojtyla i P. Bożeny Kij - bibliotekarki, po wysłuchaniu wszystkich uczestników, wytypowało laureatów, którzy otrzymali nagrody w postaci pięknie wydanych książek. Uroczystość przebiegła w miłej, pogodnej i radosnej atmosferze. W podziękowaniu za udział w Gali Poezji Wiosennej, dla wszystkich uczestników były przygotowane drobne upomink i słodycze.

           

           

          Zakończenie II edycji Mistrzów Kodowania

          Warszawa 2015

          Dnia 31.05 bieżącego roku ja - czyli Kasia Flegel oraz Kuba Grabowski, Franek Cieślik i pani Anna Godzwon, czyli przedstawiciele V klas naszej szkoły podstawowej ze Smolca, wyruszyliśmy z Wrocławia pociągiem - PKP Interecity o 11.20 do Warszawy! Pociąg jechał tylko 3 godz. 40 min., bo to pendolino!

          W pociągu siedziałam obok pani Anny, a chłopcy siedzieli za nami. Nasze miejsca były na samym końcu wagonu. W pociągu dostaliśmy darmowy poczęstunek w postaci różnych napojów do wyboru. Po dotarciu do Warszawy Centralnej skierowaliśmy się do metra. Zaraz, po wyjściu z budynku PKP zobaczyliśmy Pałac Kultury i Nauki oraz Złote Tarasy. Oczywiście sfotografowałam te miejsca. Metrem dojechaliśmy do ul. Nowy Świat i poszliśmy do hostelu zostawić bagaże. Kolejnym punktem naszej wycieczki było odwiedzenie Centrum Nauki Kopernika. Było tam wiele atrakcji m.in.: malowanie owadów, Teatr Robotyczny, gra polegająca na wytropieniu i złapaniu mordercy czy mecz na umysły, tzn., który z graczy potrafi odprężyć bardziej umysł i wiele, wiele innych ciekawych gier i projektów. W walce na umysły Franek wszystkich pokonał (pani nie brała udziału). Po wyjściu z budynku zaczęliśmy zwiedzać Warszawę. Zobaczyliśmy wiele zabytków, ale najlepszy był Pałac Prezydencki. Przy pomniku Mikołaja Kopernika odbywały się zabawy z kołem. W tej grze chodziło o to, aby jak najdłużej utrzymać koło w ruchu za pomocą metalowych przyrządów. Z nas czterech tylko ja się w to bawiłam. Po powrocie do hostelu odkryłam, że w moim pokoju oprócz mnie też ktoś jeszcze nocuje. Znajdowało się tam 6 łóżek dwupiętrowych a w pokoju było tylko 10 dziewczyn. Zaprzyjaźniłam się z Nikolą, Karoliną i Julią - wszystkie były z województwa lubuskiego. U chłopców cały pokój był zajęty, było ich aż 12.

          Następnego dnia wstałam z łóżka jako pierwsza i przez przypadek obudziłam resztę dziewczyn lecz i tak z pokoju wyszłam ostatnia. Z hotelu skierowaliśmy się na Stadion Narodowy, gdzie odbywał się II Finał Mistrzów Kodowania. Musieliśmy chwilę poczekać zanim wejdziemy na boisko. Przy okazji spotkałam swoje koleżanki z pokoju! Wreszcie mogliśmy wejść na trybuny i usiąść na krzesłach. Były bardzo wygodne! Galę prowadził Tomasz Kammel. Był tam też polityk Grzegorz Napieralski, pani Blanka, założyciel Samsunga i wiele innych znanych osób, których nazwisk niestety nie znam. Teraz mała zagadka - co to znaczy „zamzung” po Koreańsku? Odpowiedzi udzielił nam założyciel firmy Samsunga: „trzy gwiazdy”. Po części wprowadzającej do Gali przeszliśmy do poszczególnych stref, które były oznaczone kolorami i wtedy rozpoczęliśmy prezentowanie swoich własnych prac, które zaprogramowaliśmy w szkole. W międzyczasie występowali też cyrkowcy - mnie najbardziej spodobał się iluzjonista. Oprócz niego wystąpił m.in. mim, gimnastyczka, baletnica itd. Prezentacja naszej szkolnej grupki odbyła się po przerwie, w której pokaz miała baletnica. Po naszym występie nie chciało mi się siedzieć ciągle na miejscu więc biegałam sobie po murawie stadionu i robiłam zdjęcia, przy okazji jakaś grupa telewizyjna przeprowadziła ze mną wywiad. Na obiad poszliśmy w połowie występów. Potem jeszcze przez chwilę oglądaliśmy poobiednie występy i udaliśmy się na dworzec PKP. O 16.20 wyruszyliśmy w kierunku Wrocławia, a o 19.58 wysiedliśmy już z pociągu i wróciliśmy do domów!

          Tak oto zakończyła się nasza wycieczka do Warszawy! Trochę marudziłam, że wracamy. Jestem bardzo zadowolona, że miałam okazję wzięcia udziału w tak wspaniałej wyprawie. Warszawa jest piękna!

          Zdjęcia można obejrzeć TUTAJ

           

           

          Spotkanie z poezją przy ognisku

          Dnia 9.06.15r odbyło się ostatnie spotkanie członków Koła Przyjaciół Książki z opiekunami, na którym zaprezentowane zostały wiersze J.Tuwima, J.Brzechwy i A.Fredry. Po części artstycznej z udziałem zaproszonych gości głos zabrały opiekunki Koła przedstawiając krótkie sprawozdanie z działalności Koła. Następnie wręczono wszystkim członkom nagrody książkowe za ich aktywne uczestniczenie na zajęciach oraz udział w 5-ciu organizowanych imprezach szkolnych. Dzięki Radzie Sołeckiej - odbył się poczęstunek w postaci „pieczonych kiełbasek na ognisku”.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
      • 71 316 84 61 szkoła Smolec 71 390 68 88 szkoła Jaszkotle 71 316 84 51 przedszkole 531 495 649 zerówki nad ośrodkiem zdrowia
      • ul. Kościelna 2 SMOLEC 55-080 Kąty Wrocławskie Poland
      • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że: • administratorem podanych danych jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smolcu, ul. Kościelna 2, 55-080 Smolec; • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail korzuch@infoic.pl • celem przetwarzania danych jest zapewnienie korespondencji odpowiedniej ewidencji, przechowywania oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą, a podstawą prawną są art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz art. 6 ust.1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach; • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest brak rozpatrzenia korespondencji; • podane dane będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej, zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt; • dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania; • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.
  • Galeria zdjęć

      brak danych