• Przedszkole 2010/11

        • Pożegnanie zerówki

           

          W piątek 17.06.11r., o godzinie 10.00 grupy „O” (przedszkolna i szkolna), uroczyście pożegnały pewien etap w swojej edukacji, czyli klasę 0. Do tej uroczystości wytrwale i pracowicie obie zerówki przygotowywały się ze swoimi paniami: Ireną Żygadło i Barbarą Pela oraz rytmiczką Barbarą Jastrząb. Swój występ obie zerówki rozpoczęły tańcem polonezem do muzyki poloneza z filmu „Pan Tadeusz”. Następnie dzieci recytowały wiersze o tym co robiły w ciągu całego roku szkolnego i co będą robić po wakacjach. Zaśpiewały piosenki: „Dostał Jacek elementarz”, „Mam siedem lat”, „Do widzenia przedszkole, witaj szkoło” i brawurowo zagrały na instrumentach perkusyjnych jako orkiestra, gdzie dyrygentem była nasza pani rytmiczka. Po tych występach, zabrała głos pani dyrektor Renata Kowalczyk, pochwaliła dzieci za tak wspaniały występ i życzyła im sukcesów w pierwszej klasie. Następnie dzieci z grupy „Delfinki” w obecności dzieci z innych grup przedszkolnych, pożegnały wierszem i piosenkami starszych kolegów, ze słowami do zobaczenia, spotkamy się za rok w szkole. Po tych programach artystycznych pani dyrektor Renata Kowalczyk z panią wicedyrektor Agatą Wojtyla wręczyły każdemu dziecku dyplom ukończenia zerówki, a panie wychowawczynie: pani Barbara Pela i pani Irena Żygadło podarowały każdemu wychowankowi drobny upominek. Dla wszystkich dzieci były słodkie lizaki i wszyscy rozeszliśmy się do swoich zajęć lub do domu.

           

           

           

           

           

           

           

          Lotnisko

           

          We wtorek 21.06.11r., dzieci z przedszkola pojechały na lotnisko we Wrocławiu. Po szczegółowej kontroli, przedszkolaki z grup: „O” i „Delfinki” oraz ich panie z przepustkami jako goście, zostali wpuszczeni na teren lotniska, gdzie czekał na grupę pan Marek, który był naszym przewodnikiem i opiekunem, podczas zwiedzania terenu lotniska. Wsiedliśmy do autobusu, który porusza się tylko po terenie lotniska i przywozi lub odwozi pasażerów z samolotu. Pojechaliśmy do olbrzymiego budynku – garażu, gdzie garażują wozy strażackie, są to inne i większe pojazdy, niż te które znamy, mają specjalne płyny przeznaczone tylko do gaszenia pożaru w samolocie, kierowca siedzi pośrodku w kabinie. Następnie udaliśmy się autobusem w dalszą drogę na drugą stronę lotniska, okazało się, że lotnisko zajmuje duży obszar, podziwialiśmy długości pasów do startowania lub lądowania, samoloty czekające na start lub garażujące. Kolejna niespodzianka, mogliśmy wejść do prawdziwego samolotu pasażerskiego na 84 miejsc, przywitały nas uśmiechnięte panie stewardesy i pilot, który pokazał nam jak wygląda kabina pilotów, bo zawsze jest ich dwóch, a czasami trzeci może sterować poza kabiną, tzw. obserwator. Na zakończenie wycieczki byliśmy w pomieszczeniu, bagażowni, gdzie sortuje się bagaże do odpowiedniego samolotu i zobaczyliśmy psy, które swoim węchem sprawdzają czy nic nieodpowiedniego w walizkach nie ma. Pan Marek odprowadził nas do autokaru, podziękowaliśmy mu za cierpliwość i opiekę podczas pobytu na tym olbrzymim obiekcie i choć trochę poznaliśmy pracę ludzi oraz pojazdy jakie muszą być na lotnisku.

           

           

           

           

           

           

          Karpacz

           

          Dnia 14.06.2011r. odbyła się wycieczka do Karpacza, w której udział brało 71 dzieci z czterech grup przedszkolnych, 7 nauczycieli i 5 opiekunów. Ze Smolca wyjechaliśmy o godzinie 8. Podczas drogi do miejsca przeznaczenia były dwa przystanki, w celu zjedzenia drugiego śniadania i załatwienia potrzeb fizjologicznych. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Muzeum Lalek. Prezentowany w salach muzeum zbiór zabawek, to owoc wieloletnich poszukiwań i pasji kolekcjonerskiej pana Henryka Tomaszewskiego – wybitnego artysty i twórcy Teatru Pantomimy Wrocławskiej. Zabawki znajdujące się w muzeum pochodzą z różnych epok i wielu krajów świata. Najstarsze datowane na XVII wiek. Zabawki wykonane są z różnych tworzyw: drewna, szkła, papieru, gipsu, gliny, metalu blachy, plastiku, liści kukurydzy. Drugim miejscem, które wywołało u dzieci duże zadowolenie, było zjeżdżanie na saneczkach (bobslejach) torem saneczkowym. Koło godziny 14:30 udaliśmy się na ciepły posiłek do restauracji „Delecta”, gdzie dzieci zjadły obiad dwudaniowy i lody. Zakończeniem wycieczki, było kupowanie pamiątek, po udanych zakupach wszystkie dzieci wróciły do autokaru. Powrót był o godzinie 18:15.

           

          Gitara

           

          W poniedziałek 06.06.11r. na „Spotkaniu z muzyką”, dzieci poznały brzmienie i wygląd instrumentu muzycznego – gitarę. Pierwszym utworem jaki usłyszeliśmy, był romans „De amore”, następnym „Gdybym miał gitarę”, nie mogło zabraknąć na koncercie tego popularnego utworu. Dowiedzieliśmy się, iż gitara jest zbudowana  z bardzo miękkiego świerkowego drewna i hebanu, maszynki ma metalowe, pudlo rezonansowe jest tak zbudowane, aby głośno słyszeć dźwięki. Pan Dawid na gitarze grał: staccato, legato, glisanto, kostką jak na rosyjskiej bałabajce, akordy flamenco. Aby grać  na gitarze proste piosenki, wystarczy znać kilka akordów, albo jeden G-dur i śpiewamy „Żabkę” lub melodię walczyka. Dzieci z grupy „O”, uczestniczyły w inscenizacji do piosenki „Mój kolego z przedszkola”, w następnej do muzyki z filmu „Titanic”  dzieci z grupy „Delfinki”. Na zakończenie brawurowo, została wykonana hiszpańska piosenka „Bajla, bajla” przez dzieci z grup: „Tygryski” i „Pszczółki”.

           

           

           

           

           

           

          Pan Andersen

           

          W piątek 27.05.11r. wszystkie dzieci z całego przedszkola pojechały do Wrocławia na przedstawienie pt. „Pan Andersen”. Dla najmłodszej grupy, był to pierwszy wyjazd z przedszkola autobusem. Spektakl przygotowali aktorzy z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza, którego misją jest tworzenie i realizacja projektów teatralnych oraz imprez  edukacyjnych związanych z szeroko rozumianym wychowaniem, poprzez sztukę i krytyczne korzystanie z dorobku polskiej i światowej literatury. Pan Andersem był narratorem i zachęcał do oglądania kolejnych wątków trzech baśni, których był autorem. Pierwsza ukazała się baśń pt. „Calineczka” – bohaterka tłumaczyła skąd się wzięła i bardzo wzruszyliśmy się jej losem, ale wszystko dobrze się skończyło. Następnie zobaczyliśmy kaczkę, która prowadzała swoje dzieci – kaczki, tylko jedno było inne, brzydkie, takie niezdarne. Ale po jakimś czasie było piękne, takie inne od swojego „rodzeństwa” – po prostu było łabędziem. Była to baśń pt. „Brzydkie Kaczątko”, która wyjaśnia, dlaczego szacunek jest wartością trafniejszą niż tolerancja. Następnie „Nowe szaty cesarza” – główny bohater, ciągle był niezadowolony ze swojego wyglądu i szat. Tak był zaślepiony i zapatrzony w swoje piękno, iż został oszukany, przez fałszywych krawców.  Spodobał nam się spektakl i inne ujęcie znanych nam baśni oraz morał i przesłanie jakie zawarł autor baśni i scenariusza. W drodze powrotnej do domu jedliśmy – to co nam rodzice przygotowali, słodkości. A w przedszkolu czekał na nas obiadek.

           

           

           

           

          Dzień Dziecka

          We wtorek 31.05.11r. w Przedszkolu został zorganizowany piknik z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. W tym uroczystym dniu dla wszystkich dzieci, w naszym Przedszkolu został zorganizowany Dzień Otwarty dla dzieci, z którymi spotkamy się 1 września 2011 r. Przedszkolaki miały pomalowane buzie i chętnie pomagały swoim paniom dekorować plac przedszkolny, a przede wszystkim nie mogły doczekać się pikniku. A zaproszeni goście, przyszli punktualnie i w komplecie. Animatorka zabaw muzycznych pani Alina Zwoźniak, przywitała dzieci: uczęszczające i te które będą chodzić do przedszkola. Rozpoczęła zabawę korowodem par dzieci, rodziców wokół urządzeń do zabawy. Następnie zaprosiła rodziców i ich dzieci, do pierwszej dla nich zabawy przedszkolnej pt. „Żabka”, przedszkolaki brawami zachęcały dzieci do zabawy. Na tym nie koniec atrakcji, chętne dzieci – a było ich dużo zostały zaproszone do inscenizacji piosenki, pt. „Bajkowe Kwiatki”, każde dziecko otrzymało jakiś kwiatek (tulipan, konwalie, różowy, żółty, niebieski, czerwony), który pokazywało zgodnie ze słowami piosenki. Dzieci sześcioletnie i pięcioletnie uczestniczyły w inscenizacjach do piosenek: „Co za dużo to nie zdrowo” w perukach z gitarami, „Zabawy z tatą” z wiatrakami. Wszyscy z zaciekawieniem, wysłuchaliśmy piosenki pt. „Pokolenie Jana Pawła II” jako piosenka - rap. Pogoda nam dopisała, było bardzo gorąco i dla ochłody pan Maciek zgodnie ze słowami piosenki pryskał wodą. Do zabawy w pociąg przyłączyły się wszystkie dzieci, ile było radości i najważniejsze, iż się troszkę ze sobą poznaliśmy. Na zakończenie była zabawa do piosenki „Łaka, łaka”, po której przywitaliśmy strażaków panów: Mieczysława Kowalczyka, Zbigniewa Podlesieckiego z Ochotniczej Straży Pożarnej w Smolcu, którzy przyjechali wozem strażackim. Dzieci mogły wejść do środka wozu, oglądały mundur i wyposażenie strażaka, miały pokaz lania wody. Pan Mieczysław wygłosił krótką pogadankę na temat bezpiecznych zabaw oraz numerów na które trzeba dzwonić gdy zauważą jakieś niebezpieczeństwo i każde dziecko ma znać swoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania lub ważne punkty odniesienia danej miejscowości. Przez cały czas trwania pikniku każde dziecko wraz z rodzicem, zwiedzało sale przedszkolne, otrzymało pamiątkowy dyplom. Dla wszystkich były soki i woda, cukierki i ciasteczka. Zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do swoich zajęć, a zaproszeni goście do domu.

           

           

           

           

           

           

           

           

          Piekarnia

           

          W czwartek 19.05.11r. dzieci z grupy „O”, odwiedziły piekarnie HARNAŚ w Smolcu. W maju poznawaliśmy zawody, które wykonują osoby dorosłe – nasi rodzice, znajomi. W roku szkolnym 2010/2011 na terenie Smolca - byliśmy już w sklepie - warzywniaku, spożywczym, odzieżowym, na poczcie, w bibliotece, w Kościele i przyszła kolej na piekarnie. Właściciel piekarni pan Stanisław Faltyn zaprosił nas do środka i prosił o uważne słuchanie i zachowanie zasad bezpieczeństwa, podczas pobytu w hali produkcyjnej. Panowie piekarze, pokazywali dzieciom - gdzie miesza się ciasto na chleb, w jaki sposób formuje się bułki z ziarnem, gdzie piecze się chleb i wykłada po upieczeniu. Pan Stanisław zaprowadził nas do magazynu, gdzie przechowuje się produkty do wypieku pieczywa, są do duże ilości. Na zakończenie pobytu w piekarni, zostaliśmy poczęstowani bułeczkami – ślimaczkami i zobaczyliśmy jak krajalnica kroi chleb na kromki, które z apetytem zjedliśmy. Podziękowaliśmy za możliwość zwiedzenia piekarni i zobaczenie pracy piekarzy.

           

           

           

           

           

          Dzień Mamy i Taty

          W czwartek 26.05.11r. gościliśmy rodziców, z okazji „Dnia Rodziny” w naszym Przedszkolu. W tym roku podzieliliśmy się na dwie grupy. Na godzinę10.00 przyszli rodzice grup: „Tygryski” i „Pszczółek”, a na godzinę 11.00 rodzice grup: „Delfinki”. „O” przedszkolnej i „O: szkolnej. Wszystkie dzieci i ich panie do tej uroczystości dużo wcześniej przygotowywali się. Uczyli się piosenek, wierszy, choreografii tańców, wykonywali prezenty, i stroje do tańców. Do wykonania części strojów, potrzebna była fachowa pomoc – krawcowej. W grupie „Pszczółek” spódnice uszyła pani Bożena Podlesiecka, w grupie „Delfinki” koszule pani Marianna Kowalczyk, babcia Norberta, a w grupie „O” przedszkolnej spódnice, szale, opaski pani  Antonina Żygadlo.  Wszystkim tym panią na uroczystości kwiatami zostały złożone podziękowania, za bezinteresowną pomoc dla placówki. Występ najmłodszej grupy był przepiękny, dzieci z przejęciem recytowały wiersze i śpiewały piosenki, na końcu zatańczyły taniec murzyński, oraz wręczyły upominki – serduszka z masy solnej i breloczki. Grupa „Pszczółki” – to był piękny widok same Hiszpanki i Hiszpanie ze swoimi paniami w strojach czarno-czerwonych  recytowali i śpiewali, na końcu zatańczyli taniec hiszpański i podarowali rodzicom kule z kwiatuszkami. Grupa „Delfinki” w strojach hinduskich, na bosaka, zaprezentowała się wspaniale z gracją wypowiedzieli swoje wiersze i zaśpiewali piosenki oraz zatańczyli, taniec hinduski i podarowali bukiet z cukierków żelki. Grupa „O” przedszkolna Turki i Turczynki wykonali recytacje wierszy jak profesjonalni aktorzy, z choreografią ruchu scenicznego, zaśpiewali piosenki oraz zatańczyli taniec turecki, wręczyli kwiatek z papieru falistego i kubka po jogurcie. Grupa „O” szkolna jako kowboje śpiewali i recytowali i z energią tańczyli taniec kowbojski, na końcu wręczyli pachnący prezent z świeczki pomarańcz i goździków. Wszystkie grupy miały instrumentalizacje do wybranej piosenki.  Uroczystość długo zapisze się w naszej pamięci – dzieci dały przepiękny popis swoich umiejętności, a rodzice licznie przybyli.  

           

           

           

           

           

           

           

           

          Przywitanie wiosny

           

          Przedszkole Publiczne w Kątach Wrocławskich dnia 8 kwietnia, było organizatorem Przeglądu Recytatorskiego Pt. „Przywitanie wiosny”

          W tym wydarzeniu brały udziały grupy przedszkolne i szkolne z pobliskich okolic.

          Nasze przedszkole reprezentowały trzy grupy, dwie grupy to dzieci 6-cio letnie „0” i jedna grupa 5-cio latków „Delfinki”:

          Opiekun grupy 6-cio latków: Irena Żegadło, dzieci: Magdalena Foltyn, Zofia Reszka, Gracjan Haber,

          Recytowany wiersz „Wiosno, wiosenko”, którego autorem jest Agnieszka Maj,

          Opiekun grupy 6-cio latków: Barbara Pela, dzieci: Hania Paciejewska, Basia Polowy, Piotr Werner, Antonina Zeberska, Norbert Dziadura, grupa ta recytowała wiersz Jana Brzechwy Pt. :”Do Biedronki przyszedł Żuk”,

          Opiekun grupy 5-cio latków: Anna Dulęba, Joanna Stach.

                   Dzieci z wielkim zaangażowaniem przedstawiały materiał, który wcześniej z wielkim poświęceniem przygotowywały ze swoimi wychowawcami. W trakcie prezentacji odbywały się również wspólne zabawy i wspólne śpiewanie piosenek znanych wszystkim dzieciom. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i podziękowania za udział w tym wydarzeniu. Na zakończenie dzieci i opiekunowie zostali zaproszeni na poczęstunek, co sprzyjało integracji dzieci z różnych przedszkoli i szkół.

           

           

           

           

          Złota rybka

           

          W poniedziałek 11 kwietnia br. gościł w naszym Przedszkolu teatr z Nowego Sącza Arlekin z przedstawieniem kukiełkowym pt. „O rybaku i złotej rybce”. Większość z nas zna tę bajkę, ale nie zawsze pamiętamy o mądrym przesłaniu jakie ze sobą niesie. Żona rybaka, ze znanej rosyjskiej baśni, nie uwzględnia nawet najbliższej sobie osoby – męża. Więc przekonała się, do czego prowadzi zachłanność, niezadowolenie  i egoizm. Wszyscy z zainteresowaniem oglądaliśmy kolejne perypetie głównych bohaterów. Narrator opowiadał jaki trudny los spotkał rybaka i jego żonę, byli bardzo biedni. Po złowieniu złotej rybki, która spełniała życzenia – ich życie nabrało sensu. Pomimo bogactwa żona rybaka nie była szczęśliwa i ciągle prosiła o więcej. Aż pewnego dnia całe bogactwo znikło i dzieciom ukazała się chata i rozwalające się koryto oraz stary rybak i jego żona.

           

           

           

          Obój

           

          W poniedziałek 09.05.11r., odbyło się Spotkanie z muzyką.

          Dzieci zobaczyły kolejny instrument muzyczny – poznały jego nazwę – obój. Pierwszym utworem jaki zagrała p.Kasia na swoim instrumencie była kompozycja pt. „Na łące”. Następnie utwór pt. „Kołysanka” zaczarował dzieci, które w ciszy, w skupieniu, słuchały dźwięki grane na poznanym instrumencie. P. Kasia na oboju grała legato – utwór pt. „Jezioro łabędzie”, staccato – „Krakowiaka”, kujawiaka – „Czerwone jabłuszko”, forte – głośno, piano – cicho. Była zagadka muzyczna - „Z jakiej bajki ten fragment utworu?” – z „Bolka i Lolka” chórem odpowiedziały dzieci. Wszyscy usłyszeliśmy „Pieśń myśliwych” Wedera, podczas tego utworu  zachowywaliśmy się bardzo cicho. Spaliśmy jak susły, gdy brzmiały dźwięki melodii pt. „Suseł”. Na zakończenie odbyła się inscenizacja z rekwizytami do piosenki „Bajkowe kwiatki”. Dla wszystkich naszych mam  „...Prześliczne bajkowe kwiatki.

          Zakwitły dziś na Dzień Matki. We wszystkich kolorach tęczy.

          Dziś każdy swej mamie je wręczy...” tym miłym akcentem zakończyło się to spotkanie.

           

           

           

           

          Dzień Ziemi

          Dzień Ziemi jest obchodzony na całym świecie 22 kwietnia, jego celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Poprzez różnego rodzaju akcje prowadzone corocznie organizatorzy Święta Ziemi chcą uświadomić ludziom jak kruchy jest ekosystem ich planety. Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na Półkuli Południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Zwraca on uwagę ludzi na potrzeby środowiska i oszczędzania surowców naturalnych naszej planety jako wspólnego dobra.

          Nasze przedszkole również wzięło udział w promowaniu postaw ekologicznych. Zostały przeprowadzone zajęcia dla całej społeczności przedszkolnej. Głównym celem spotkania było wskazanie dzieciom możliwości dbania o ich cząstkę Ziemi. Dzieci dowiedziały się jak w zwykłych, prozaicznych czynnościach szanować Przyrodę:

                 Robić zakupy do torby papierowej lub z materiału,

                 Zakręcać kurek z wodą podczas mycia zębów,

                 Wyrzucać baterie do odpowiednich pojemników,

                 Sortować śmieci;

                 Nie niszczyć roślin

                 Nie krzywdzić zwierząt, itp.

          Dzieci wysłuchały listu od zmęczonej i chorej Przyrody, która prosiła je o ratunek, rozwiązywały krzyżówkę, wspólnie śpiewały piosenkę „S.O.S to Ziemia woła ludzi” oraz złożyły uroczyste ślubowanie NA PRZYJACIELA PRZYRODY.

          „OD DZIŚ PRZYRODZIE PRZYRZEKAMY:

          NIE ŁAMIEMY DRZEW I KRZEWÓW, NIE ŚMIECIMY I NIE HAŁASUJEMY W LESIE

          NIE DEPCZEMY TRAWNIKÓW, ZBIERAMY MAKULATURĘ I BATERIE

          SEGREGUJEMY ŚMIECI, NIE KRZYWDZIMY ZWIERZĄT

          NIE NISZCZYMY ROŚLIN, NIE DOTYKAMY PTASICH GNIAZD, JAJ I PISKLĄT

          OSZCZĘDZAMY WODĘ, OSZCZĘDZAMY PRĄD

          PRZYRZEKAMY!”

          Dzieci również otrzymały pamiątkowe dyplomy Przyjaciela Przyrody.

           

          Dzień Wody

          Obchody Światowego Dnia Wody ustalono na 22 marca już w 1993 roku, by zwrócić uwagę na fakt, że miliardy ludzi na świecie cierpi z braku dostępu do czystej, pitnej wody.

          W naszym przedszkolu obchodziliśmy ten dzień po to, by uwrażliwić dzieci na potrzeby nie tylko lokalne ale również globalne. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się jak oszczędzać wodę podczas zwykłych codziennych czynności, przeprowadzały eksperymenty jak zanieczyszczoną wodę oczyścić, rozwiązywały zagadki słowne i dźwiękowe oraz wspólnie śpiewały piosenkę ekologiczną „S. O. S. to Ziemia woła ludzi”.

          Poprzez to spotkanie integracyjne całej społeczności przedszkolnej dzieci nie tylko dowiedziały się wielu istotnych rzeczy ale również świetnie się wspólnie bawiły.

           

          Karnawał 2011

           

          W poniedziałek 07.03.2011r w Szkole, na dużej sali gimnastycznej – odbył się bal przebierańców dzieci z Przedszkola. Wszystkie dzieci były ubrane w wymarzoną, w wyśnioną, ulubioną postać z baśni, bajki, filmu animowanego. I zobaczyliśmy: wróżki, królewny Śnieżki, Spidermanów, Batmanów, żołnierzy, diabełka, baletnicę, arlekina, tygryska, niedźwiadka, kowboja, strażaka, Boba budowniczego, Hanne Montana i inne ciekawe postacie. Bal prowadziła Pani Alina Zwożniak – znana dzieciom z co miesięcznych Spotkań z muzyką. Wszystkie przedszkolaki z ochotą zaczęły bawić się do skocznej i zróżnicowanej tematycznie muzyki. Był długi pociąg, marsz w parach, tańce – zabawy w parach, w dużym kole i małych kołach, inscenizacja z rekwizytami do piosenki o kowbojach. Nie mogło zabraknąć jak to bywa na zabawach z panią Aliną tańca pań wychowawczyń i rodziców z pomponami i bez rekwizytów. W przerwie zabawy dla dzieci był poczęstunek. Wszystkim było troszeczkę żal gdy przyszedł czas zakończyć bal karnawałowy.

           

           

           

           

           

           

           

          Prosiaczek Brudasek

           

          We wtorek 22.03.2011r. dzieci oglądały przedstawienie profilaktyczne pt. „O prosiaczku Brudasku”. Jest to nasze drugie spotkanie z teatrem Kropa. Naszym oczom ukazało się podwórko, a na nim różnorodne zwierzęta. Kogut swoim głosem budził wszystkie zwierzęta znajdujące się na podwórku, tylko prosiaczek marudził. Był niezadowolony i zaśpiewał nam piosenkę, o tym  co lubi najbardziej, tzn. leniuchować i brudzić się w błotku. Później dowiedzieliśmy się co najbardziej lubi jeść nasz bohater – chipsy i pić cole. Kręcąc głową króliczek pokazał co należy jeść aby być zdrowym i  jak należy dbać o zęby. Ale wcale to nie zainteresowało prosiaczka, poszedł na łąkę poleniuchować i dziwił się owadowi trzmielowi, że chce mu się pracować. Po chwili obraził krowę – Mućkę, taką muzyczną krowę grającą na gitarze. Następnie poszedł do lasu, nikomu o tym nie mówiąc nic. Dobrze, że mądra sowa powiedziała pieskowi Azorkowi gdzie jest prosiaczek. Azorek rozpoczął poszukiwania i w ostatniej chwili uratował naszego bohatera przed lisem. Jednym zdaniem – przyjaźń zwyciężyła.

           

           

           

           

           

          Dzień z Andersenem

          Z okazji międzynarodowego dnia książki - dnia z Andersenem, gościł w naszym przedszkolu teatrzyk „Maska” z Krakowa z przedstawieniem „Magiczna księga”. W bardzo przystępny i interesujący, a przede wszystkim baśniowy sposób, aktorzy przedstawili bajki i baśnie z całego świata, a w szczególności fragmenty baśni Hansa Christiana Andersena: „Dziewczynka z zapałkami”, baśnie braci Grimm - „Jaś i Małgosia” oraz „Księżniczka i żaba”. Postacie występujące, stroje, jak i cała sceneria utworzyły typowy klimat baśniowej krainy, w której dobro i szczere serce zawsze zwycięża.

           

           

           

           

           

          Dzień Wiosny

          W dniu 21 marca przypada kalendarzowy Dzień Wiosny. Pierwszy dzień wiosny związany jest z końcem zimy i przebudzaniem się przyrody do życia. W tym dniu dzieci z przedszkola w Smolcu, podtrzymując  tradycję, przywitanie wiosny rozpoczęły obchodem po okolicy z Kukłą na czele tzw. Marzanną, wykrzykując „precz zimo! Witaj wiosno!” i śpiewając piosenki mówiące o pierwiosnkach wiosny.

          Dzieci miały również za zadanie odgadnąć zagadki stosownie do każdej grupy wiekowej:

           

          3latki- „Buciki czerwone, uciekają przed nim żaby, gdy idzie w ich strony”.......(bocian)

          4latki- „Zobaczysz je wiosną gdy na wierzbach rosną, srebrne futra mają jak się nazywają?” (bazie)

          5latki- „Mały szary ptaszek, śpiewa nad polem jak dzwonek, znają go Dorze dzieci, to przecież” ...(skowronek)

          6latki- „Gniazdko z błota lepi, ta mała ptaszyna, na czarnych swych skrzydełkach, po muszki się wspina” (jaskółka)

           

          Przywitaniu wiosny towarzyszyła też wspólna zabawa ruchowo-naśladowcza „Słonko wschodzi”: słonko wschodzi coraz wyżej, a zachodzi coraz niżej.

           

          Na zakończenie tej uroczystości nastąpiło rytualne palenie marzanny, symbolu zimy.

          Opracowały i przeprowadziły:

          Dulęba Anna

          Łomnicka Justyna

           

          Dzień Dziewczynek

          We wtorek 08.03.2011r. w naszym Przedszkolu obchodzono 8 – marca Dzień Dziewczynek. Spotkaliśmy się w sali grupy „O”, z okazji Międzynarodowego Święta Kobiet. Każda kobieta, każda dziewczynka w tym dniu została obdarowana słodkim lizakiem. Dziewczynki zostały zaproszone do zabawy, do świata ulubionych bajek, baśni. Pierwsze zostały zaproszone dziewczynki z grupy „Tygryski”, ich zadaniem było rozpoznanie ilustracji i fragmentu tekstu – podanie tytułu  baśni. Następnie dziewczynki z grupy „Pszczółki” miały pomóc krasnoludkom znaleźć drogę do swoich domków. Dziewczynki z grupy „Delfinki” miały poszukać pasującego fragmentu obrazka do całości ilustracji baśni „O królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach”. Dziewczynki z grupy „O” miały trudne zadanie, poskreślać, nie pasujące przedmioty, elementy do danej postaci z baśni, np. „Czerwony Kapturek”, „Kot w butach”, „Kopciuszek”. Wszystkie grupy wykonały prawidłowo i szybko powierzone zadania, co zostało nagrodzone brawami. Na koniec spotkania, wszystkie dzieci zostały poczęstowane cukierkami.

           

           

           

           

           

           

          Jasne, że klar

           

          W środę 02.03.2011r., grupy: „O” i „Delfinki”, uczestniczyły w projekcie Deutsch Wagen Tour. Celem projektu jestprzyczynienie się do wzrostu popularności języka niemieckiego w Polsce i tym samym ustabilizowaniem się, a nawet zwiększeniem liczby osób decydujących się na naukę języka   niemieckiego i promowanie kraju niemieckiego. Spotkaliśmy się z koordynatorem w regionie śląskim i lektorem języka niemieckiego panią Małgorzatą Urlich-Kornacką, która zaprezentowała szereg nowatorskich rozwiązań związanych z nauką języka niemieckiego. I w niekonwencjonalny sposób przekazała informacje o Niemczech, między innymi w formie ciekawych gier, zabaw, np. z chustą animacyjną i innymi ciekawymi rekwizytami (pacynką Haus Hase, jego rozkładanym, drewnianym domkiem, członkach rodziny). Dzieci z prowadzącą kilkakrotnie śpiewały piosenkę „Ich bin Hase”, oglądały ilustracje i powtarzały za prowadzącą nazwy przedmiotów jakie ma zajączek Hans Hase. Dzieci bardzo żywiołowo reagowały, chętnie uczestniczyły w zajęciach i bardzo szybko skończył się czas zajęć. Dopytywały się, kiedy będą następne zajęcia, myślę, iż cel został troszeczkę osiągnięty i dzieci poznały język niemiecki, osłuchały się ze słówkami. Na zakończenie spotkania dzieci, dostały malowanki i koszulki z nadrukiem projektu.

           

           

           

          VIII Gminny Przegląd Twórczości Artystycznej

          Dzieci i Młodzieży

           

          W piątek 11.02 2010r. grupa „O” z Przedszkola Publicznego w Smolcu, uczestniczyła w Przeglądzie Twórczości Zespołów Artystycznych w Jaszkotlu. Dzieci pierwszy raz miały pokazać swój taniec polkę po za terenem przedszkola i dla szerszej publiczności. Pojechały autokarem do innej szkoły – Gimnazjum, niektóre dzieci znały tę szkołę, poprzez starsze rodzeństwo, ale większość jechało w nieznane. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez nauczycieli i uczniów tej placówki. Mogliśmy chwilę odpocząć i przebrać się w stroje do tańca. Mieliśmy pierwsze miejsca na widowni i gdy przyszła nasza kolej występu, zostaliśmy bardzo życzliwie przyjęci. Widowni podobał się taniec ludowy – polka, dzieci bardzo ładnie wyglądały w strojach, tak profesjonalnie. Należy wziąć pod uwagę, iż tańczyliśmy bez próby na tej scenie. Za udział w Przeglądzie Przedszkole otrzymało dyplom i statuetkę.

           

           

           

           

           

           

          Dzień Babci i Dziadka

          W środę 02.02.2011r., dzieci z Przedszkola, przedstawiły program artystyczny dla swoich Babć i Dziadków. Bardzo licznie przybyli zaproszeni goście, z zainteresowaniem i ciekawością oglądali swoich małych aktorów. Każda grupa oprócz wierszy i piosenek, przygotowała taniec. Przygotowania do tego uroczystego dnia, zaczęły się już w listopadzie. Dużego wysiłku i dyscypliny wymagało nauczenie się choreografii  tańca. Panie wychowawczynie przygotowały odpowiednie stroje, zgodnie z charakterem tańca danej grupy. Programy artystyczne danej grupy były bardzo zróżnicowane: były recytacje wierszyków, śpiewanie piosenek z akompaniamentem pianina, dzieci grały na instrumentach perkusyjnych i jednocześnie śpiewały piosenkę. Na koniec swojego występu zatańczyły taniec. A tańce były różne: grupa „Tygryski” wraz ze swoimi paniami: Gabrielą Meszczyńską, Justyną Łomnicką, Lucyną Dziób, pokazała  piękny taniec w strojach krasnoludka, w kole z trudnymi figurami i rekwizytami. Grupa „Pszczółki” z paniami: Anną Dudek, Wiesławą Figiel zatańczyła prostą polkę w spódnicach i muchach w wielkie grochy. Grupa „Delfinki” z paniami: Joanną Stach, Anną Dulęba w przepięknych strojach krakowskich zatańczyła krakowiaka. Grupa „O” szkolna z panią Barbarą Pela w marynarskich mundurach zatańczyła taniec – defiladę. Na koniec pokazała swój występ grupa „O” przedszkolna pod okiem pani Ireny Żygadlo – taniec polkę w przepięknych niebiesko-beżowych strojach. Do wszystkich tańców choreografie i instrumentacje do piosenek, opracowała nasza rytmiczka Barbara Jastrząb.  Na koniec uroczystości Babcie i Dziadkowie otrzymali prezenty od swoich wnucząt, wykonanych w czasie zajęć.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Strach na Wróble

           

          We wtorek (01.02.2011r) o godz.11.00, w Szkole – na sali gimnastycznej. Gościliśmy autorkę wierszy dla dzieci, panią Bogusławę Hodyl. Przedstawiła Ona dzieciom - jak łatwo można samemu ułożyć wiersz, włączając dzieci do wspólnej zabawy w słowa, w rymy. Pokazała dzieciom swoje książki takie jak: „Krowa w centrum Krakowa”,  „O czterech porach roku”. Oprócz zabawy słowem, dzieci obejrzały przedstawienie, pt. „Strach na wróble”. Głównymi postaciami tej opowieści byli: wróbel i  strach na wróble. Dzieci z zainteresowaniem oglądały  wesołe, zaskakujące, pouczające perypetie  bohaterów spektaklu. Strach na wróble wraz z dziećmi liczył ilość czereśnie na drzewie, pokazywał na zegarze godzinę, mówił jakie zmiany w przyrodzie zachodzą w danej porze roku. Z żalem żegnaliśmy bohaterów opowieści i wspaniałych aktorów.

           

           

           

          Lekcja Biblioteczna

          W środę 26.01.2011r. o godzinie 10.00 grupy „0” (szkolna i przedszkolna), miały lekcję biblioteczną. Z tygodniowym wyprzedzeniem grupy otrzymały zaproszenie od Koła Przyjaciół Książki i opiekunek: Bożeny Kij, Małgorzaty Wierzchowskiej. Lekcja miała formę przedstawienia teatralnego pt. „Urodziny Kopciuszka”. Dzieci z zainteresowaniem i ciekawością śledziły perypetię bohaterów przedstawienia. Były nimi postacie ze znanych dzieciom baśni, takich jak: „Czerwony Kapturek”, „Kopciuszek”, „Jaś i Małgosia”. Dowiedziały się jak należy obchodzić się z książkami? Dlaczego należy czytać książki? Co to jest biblioteka? Pani Bożena Kij, która w Szkole prowadzi bibliotekę, zachęcała dzieci do wspólnych odpowiedzi na te i inne pytania. Na zakończenie spotkania , dzieci otrzymały przepiękne zakładki do książek. Grupy „O” wraz ze swoimi paniami: Barbarą Pela i Ireną Żygadło podziękowały organizatorom za możliwość uczestnictwa w tak różnorodnej lekcji. Nasze dzieci bardzo lubią słuchać tekstu czytanego i recytowanego, co codziennie to czynimy – Przedszkole uczestniczy w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

           

          Wigilia

          W czwartek 23.12.2010r. w naszym Przedszkolu wszystkie obecne dzieci w tym dniu, miały tradycyjną kolację wigilijną. Dzieci wraz ze swoimi rodzicami, przyniosły różnorodne potrawy. Panie z Przedszkola przygotowały, długi stół, biały obrus, siano, opłatek, stroiki bożonarodzeniowe. Chętne dzieci układały talerzyki, kubeczki, sztućce, serwetki. Gdy wszystko było gotowe,  rozpoczęliśmy naszą uroczystość. Połamaliśmy się opłatkiem, składając sobie wzajemnie życzenia. Próbowaliśmy wszystkie wspaniałości, znajdujące się na naszym stole oraz kolędowaliśmy znane kolędy z akompaniamentem pianina, na którym grała pani od rytmiki.

           

          Czarnoksiężnik z krainy Oz

          We wtorek 14 grudnia 2010r. grupy z przedszkola ( „Delfinki”, Pszczółki”, „O”) i grupa „O” ze szkoły, pojechały dwoma autobusami do Wrocławia, do teatru muzycznego „Capitol”. Mieliśmy miejsca na balkonie, dlatego schodami udaliśmy się ma piętro i w szatni zostawiliśmy swoje kurtki, czapki, szaliki. Całą grupą udaliśmy się na swoje miejsca w sali widowiskowej. Po jakimś czasie zapanował półmrok i rozpoczął się spektakl muzyczny. W musicalu nie brakuje czarów i barwnych postaci – autentycznych emocji. Dzieci bały się kiedy na telebimie pojawiła się wizualizacja Oza, podskakiwały i klaskały kiedy bohaterowie śpiewali piosenki, machały z przejęciem do aktorów na koniec przestawienia. Akcja jest prowadzona szybko, nie brakuje zaskoczeń, całość podana jest w pozbawiony przesadnego moralizowania sposób. W trakcie podróży do Szmaragdowego Grodu bohaterowie poznają wiele baśniowych stworów, walczą z wronami czy Bezgłową czarownicą – oczywiście zaprzyjaźniają się. Wszystkim bardzo podobał się  spektakl i z małym ociąganiem, poszliśmy do szatni po swoje kurtki i do autokarów, którymi przyjechaliśmy do Smolca.

           

           

           

          Skrzypce

          W mikołajki przedszkolaki miały  „Spotkanie z muzyką”. Na którym zapoznały się z instrumentem smyczkowym – skrzypcami. Dowiedziały się jak są zbudowane, z ilu części drewna oraz iż są bardzo wrażliwe na zmiany pogody. Swoim kształtem przypominają człowieka. Dzieci usłyszały poloneza Ogińskiego granego przez skrzypaczkę p. Magdę. Bardzo ich zainteresował ten utwór grany na nowopoznanym instrumencie smyczkowym. A jeszcze bardziej skoczna weselsza polka „Trisz- trasz”, przy której żywiołowo reagowali ruchem swoich rąk, tak jak pokazywała im p. Ania. Ze względu na taki wspaniały dzień, wszystkie dzieci otrzymały prezent od zespołu, piosenkę inscenizacje „O Mikołaju”. W tej piosence występowały - 3 dziewczynki i 3 chłopców. Na zakończenie koncertu p. Magda zagrała na skrzypcach kolędy takie jak: „Dzisiaj w Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy” i tymi utworami świątecznymi poczuliśmy nastrój zbliżających się Świąt  Bożego Narodzenia.

           

           

          Góra Grosza

          Celem akcji „Góra Grosza” jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom, wychowującym się po za własną rodziną. Od jedenastu lat patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Akcja została zorganizowana w naszym przedszkolu już kolejny raz, tak jak we wszystkich szkołach i przedszkolach w całej Polsce od 22.11.10r. do 03.12.10r. Dzieci wraz z rodzicami, przez dwa tygodnie wrzucały do czterech skarbonek (w salach i na szatni), monety jedno groszowe lub inne. Zebraliśmy 146,85zł, najwięcej monet – 1 gr. – 2556 sztuk, następnie 2 gr – 1687 sztuk i 5 gr. – 565. Sporządzono protokół zbiórki i kurierem przekazano pieniądze towarzystwu „Nasz Dom”.

           

          Mikołaj

           

           

           

           

           

           

           

          Święto Pluszowego Misia

           

          W czwartek 26.11.2010 r. dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły –  Światowe Święto Pluszowego Misia. W tym dniu każde dziecko przyszło do przedszkola  ze swoją maskotką – misiem. Mogliśmy podziwiać różnej wielkości i koloru prześliczne pluszaki, z którymi  dzieci czują się bezpiecznie. Po śniadaniu wszystkie dzieci  w opaskach na głowie i ze swoimi maskotkami zeszły do sali grupy zero. A tam czekały dzieci z grupy „Pszczółki” ze swoimi paniami, aby pokazać wszystkim przedstawienie pt. Święto Pluszowego Misia”. Przywitano wszystkich rymowanką „Wszyscy  was witamy, pięknie się kłaniamy do wspólnej zabawy wszystkich zapraszamy.” I bawiliśmy się przy piosenkach „Pokochaj pluszowego misia”, Pluszowe niedźwiadki”, „Jadą, jadą misie”. Słuchaliśmy recytacji wierszy o misiach, które są małe i puchate, fajne i kudłate, „lecz czasami też tak bywa, że się o nich zapomina”. Chętne dzieci uczestniczyły w konkursach: wyjadanie miodu z talerzy, nie używając łyżeczki, zbieranie patyczków do szaszłyków w rękawicy kuchennej, w małych grupkach rysowanie  misia.  Te konkurencje  wszystkim dzieciom dostarczyły dużo radości, zabawy i zdrowej rywalizacji. Na koniec był taniec „Misie dwa” i słodki poczęstunek.

           

           

           

           

          Pasowanie na przedszkolaka

           

          W dniu 19.11.2010r. najmłodsza z grup Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smolcu, uczestniczyła w wielkiej uroczystości „Pasowania na Przedszkolaka”.

          Cała grupa „Tygrysków” prezentowała bardzo wysoki poziom, sprawdziła się w takich konkurencjach jak: recytowanie wierszy, śpiewanie piosenek, taniec „Polka” oraz gra na instrumencie. Poza tym dzieci chętnie zachęcały do wspólnej zabawy swoich rodziców, rodzeństwo i dziadków. Miały przepiękne tygrysie stroje, a wymalowane buziaki przypominały tygryska z książeczki „Kubuś Puchatek”. Pod koniec uroczystości dzieci złożyły ślubowanie, a dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego wręczyła każdemu z osobna piękne medale, dyplomy, tutki pełne słodyczy oraz gazetki „Kubuś Puchatek” z upominkami. Na koniec wszystkie „Tygryski” cierpliwie pozowały do zdjęć wraz ze swoimi Paniami – Gabrysią, Justynką i Lucynką.

           

           

           

           

          Więcej zdjęć „Tygrysków” w zakładce "Album fotograficzny"

           

          „CO SIĘ STAŁO Z ZACZAROWANYM LASEM?”

           

          W środę 20.10.2010r. o godzinie 9.00 dzieci z Naszego Przedszkola oglądały przedstawienie pt. „CO SIĘ STAŁO Z ZACZAROWANYM LASEM”. To spektakl łączący tradycyjne baśniowe motywy z oryginalnym poczuciem humoru i walorami edukacyjnymi. Przez Zaczarowany Las prowadzi je szereg wyrazistych postaci oraz wyjątkowo muzykalny Wilk, który naprawdę czuje bluesa. W przedstawieniu dzieci zobaczyły: Kto ma wielkie oczy i wielkie zęby? Kto powinien mieć wielkie uszy i dlaczego? Czy zły wilk może stać się dobry, oraz dlaczego stare papierzyska mogą zniszczyć zaczarowany las? Dzieci z zapartym tchem śledziły perypetie bohaterów oraz kibicowały wilkowi i Kapturkowi, aby uratowali czarodziejski las. Usłyszały również, jak każdy z nas może na co dzień ratować nie tylko zaczarowane lasy.

           

           

           

           

           

           

          Dzień Drzewa

           

          Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzone jest Święto Drzewa, które jest organizowane przez przedszkola, szkoły i stowarzyszenia temu dniu przychylne.

                                  Święto Drzewa wymyślił w 1872 roku w Stanach Zjednoczonych znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na...przyszłość”. Do Europy idea trafiła w 1951 roku, a my Przedszkolaki podtrzymujemy tą tradycję nadal.

                                  Grupa 5-latków – „Delfinków” przygotowała z okazji tego Święta przedstawienie służące  podkreśleniu, jak ważne jest drzewo, przyroda nas otaczająca i w jaki sposób należy o to wszystko dbać.

                                  Delfinki zaśpiewały również piosenkę z elementami inscenizacji ruchowej i zachęcały inne grupy przedszkolne, zaproszone na to wydarzenie do wspólnego śpiewania.

                                  Na zakończenie wręczane były nagrody za udział w konkursie, który był ogłoszony kilka dni przed datą przypadającego Święta Drzewa. Zadaniem było, aby dzieci wspólnie z rodzinami wykonały pracę plastyczną o tematyce drzewa. Do konkursu przystąpiło 14 osób, a prace były godne podziwu.

          Więcej zdjęć w Albumie

           

           

           

          Poznajemy kraje Europy

          Od 6 X 2010r., ruszyła kampania edukacyjna Gardinii pod hasłem „Odsłaniamy Europę”, skierowaną do przedszkolaków. We wtorek 12 X – dzieci pięcioletnie i sześcioletnie z naszego Przedszkola, uczestniczyły w tej akcji. Celem programu jest kształtowanie, u dzieci postawy tolerancji, otwartości na świat, ciekawości i zrozumienia kulturowych różnic wśród narodów. Autorzy pomysłu kampanii, pracownicy firmy Gardinia, podarowali dzieciom bajeczkę – kolorowankę. Czytali dzieciom interesujące i pouczające opowiadania, których są autorami. Zachęcali do kolorowania rysunków i wspólnego czytania z dorosłymi historyjek, które chociaż troszeczkę przybliżą dzieciom Europę. Zwiększą wiedzę o różnych narodach, które ją zamieszkują. Dzieci z radością przyjęły ten prezent. Goście zachęcali dzieci do nauki języków obcych, bo bez tego w dzisiejszym świecie ani rusz. Pożegnaliśmy gości, a dzieci od razu zaczęły kolorować zabawne malowanki.

           

           

           

           

          OGÓLNOPOLSKIE URODZINY KSIĄŻKOWEGO MISIA

           


           

          W piątek 15.10.10r., dzieci świętowały urodziny Książkowego Misia. Jest to święto w kalendarium kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” – nasze Przedszkole w ubiegłym roku szkolnym przyłączyło się do tej kampanii. Dzieci grupy O od poniedziałku, przynosiły książeczki  o misiu. Okazało się, że autorzy bardzo chętne piszą książeczki, gdzie bohaterem jest pluszowy, zabawkowy miś. A rodzice dzieci, kupują im te książeczki, takie jak: „Kubuś Puchatek”, „Miś Uszatek”, „Wędrówki Misia Uszatka”,  „Wyścig Misia”, „Kubuśka” i inne bajeczki.

          Wszystkie dzieci bardzo chętnie oglądały ilustracje i słuchały tekstu czytanego przez nauczyciela o zabawnych, 

          dziwnych perypetiach misia z klapniętym uszkiem, czy o sympatycznym misiu lubiącym miodek lub o innych misiach. Wspólnie wykonały plakaty, informujące o Ogólnopolskich Urodzinach Książkowego Misia. W piątek dzieci  z grupy O, odwiedziły wszystkie grupy i wspólnie ze swoimi kolegami i koleżankami uczcili urodziny Misia: piosenką, oglądaniem ilustracji, słuchaniem fragmentów książeczek o misiach. Na koniec spotkania każde – dziecko otrzymało medal Misia Puchatka.

           

           

           

           

          Jesień idzie przez park

           

          W poniedziałek 04.10.10r. odbył się kolejny koncert Spotkania z muzyką  pt. „Jesień idzie przez park” – a w nim inscenizacje jesienne w bogatej oprawie graficznej do urokliwych piosenek o jesieni. Przywitali się z nami prowadzący ten koncert pani Kasia i pan Maciek, zaprosili nas do pierwszej zabawy z jesienną piosenką.

          Pan Maciek przebrał się za panią Jesień, a pani Kasia rozdała dzieciom kolorowe listki. Gdy usłyszeliśmy słowa piosenki „Jesień idzie przez park...” weszła Jesień w kapeluszu i pelerynie, rzucając na dywan i dzieci, różnokolorowe listki. Dzieci mające listki, kołysały się w takt muzyki.

          W  następnej zabawie uczestniczyły dzieci, które zgadły jakie kolory miała jesień. W piosence pt. „Kolory jesieni”, pokazywały swój liść, gdy usłyszały nazwę swojego koloru: żółty lub brązowy lub czerwony lub zielony lub pomarańczowy.

          W zabawie do piosenki „Zbieramy grzyby”, dzieci w małych grupkach  zbierały do miseczek: żołędzie, kasztany i  grzyby.

           

           

          Wszystkie panie zostały zaproszone do tańca z parasolkami do piosenki pt.  „Kałużowy deszcz”, a wybrane dzieci – skakały po kałużach (krążkach).

          Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci uczestniczyły w zabawie do piosenki „To już wrzesień, idzie jesień”  - pokazywały razem z panem Maćkiem, to co usłyszały w słowach piosenki.

           


           

           

          Dzień Chłopaka

           

          W ostatni dzień września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Chłopaka. Dziewczynki już od rana witały swych kolegów życzeniami i cukierkami. Nauczycielka Gabriela Meszczyńska, przygotowała wesołą zabawę.

          Odbyły się konkursy na „SUPERCHŁOPCA” oraz „CHŁOPCA-OMNIBUSA”. Brali w nich udział wszyscy chłopcy, a specjalna komisja- w osobie pań i zgromadzonych dziewczynek- przydzielała chłopcom punkty.

          Chłopcy zostali poddani różnym próbom i testom- musieli wykazać się wiedzą (zagadki i pytania), sprawnością fizyczną (ćwiczenia sprawnościowe), kultura osobistą (zapraszanie dziewczyn do tańca), zdolnościami plastycznymi (malowanie jeża z zawiązanymi oczami), stoickim spokojem (nie mogli się śmiać z różnych min strojonych przez dziewczęta) oraz dobra orientacją (wyszukiwanie swoich butów w stosie obuwia). Konkursy traktowaliśmy jednak z przymrużeniem oka, bowiem wszyscy chłopcy w naszych grupach są SUPERCHŁOPAKAMI !!!

          Zabawa przebiegała bardzo wesoło. Dziewczynki wręczyły swoim kolegom drobne upominki- lizaki i medale.

          Dzień Chłopca zakończył się wspólną zabawą taneczną oraz słodkim poczęstunkiem dla wszystkich zgromadzonych dzieci.

           

           

           

           

           

           

           

           

          „Jak postępować na przejściu dla pieszych”

           

                   Dnia 5 Października na sali gimnastycznej w szkole podstawowej w Smolcu odbyło się spotkanie z pracownikami Centrum Ruchu Drogowego. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z następujących grup: 3-latki ”Tygryski”, 4-latki „Pszczółki”, 5-latki „Delfinki” i 6-latki „0”.

           

                   Celem spotkania było zapoznanie dzieci z zasadami postępowania na przejściu dla pieszych, które są zależne od wielu czynników, tj. Np.

          - na jakim świetle można przechodzić przez jezdnię,

          - nie zawsze jak jest zielone światło można przejść przez jezdnię,

          - przez jezdnię przechodzimy a nie przebiegamy,

           

                   Dzieci zaznajamiane były z najważniejszymi numerami alarmowymi:

          Policja - 997

          Straż pożarna – 998

          Pogotowie – 999

           

                   Poruszane były nie tylko zasady bezpieczeństwa na drodze, ale również jak należy postępować pod nieobecność rodziców;

          /czy otwieramy drzwi osobom nam nieznanym?/

          /czy bierzemy słodycze jak częstuje nas osoba obca?/

          /czy wsiadamy do samochodu z osobą obcą?/

          /czy oddalamy się od domu bez wiedzy rodziców?/

          -na pytania powyżej dzieci jednogłośnie odpowiadały poprawnie, co świadczy o tym, że są uświadomione z niebezpieczeństwem, jakie czyha dookoła.

           

                   Pani Ewa i Pan Bogdan z CRD przygotowali również dla dzieci konkursy, w których dzieci bardzo chętnie brały udział. Wyniki konkursów były miłym zaskoczeniem dla Pani Ewy i Pana Bogdana, gdyż dzieci uzyskały najwyższą możliwą ilość punktów, tak też w nagrodę otrzymały odblaskowe bransoletki.

           

          „Szewczyk Dratewka”

           

          W poniedziałek 27.09.2010r. grupy 0 i „Delfinki”, pojechały autokarem do Wrocławia, do filharmonii na przedstawienie „Szewczyk Dratewka”. Scenariusz spektaklu został napisany według bajki Janiny Porazińskiej, pod tym samym tytułem. Dzieci z zainteresowaniem oglądały, to co się działo na scenie: dekoracje, aktorów, kukiełki, pacynki.  Główny bohater – Szewczyk Dratewka, radził się dzieci: „W jaki sposób ma pokonać smoka?” , „Jak przechytrzyć Babę Jagę?”. Dzieci ostrzegały Szewczyka i pomagały mu rozwiązywać zagadki. Interesujące było iż występujące postacie recytowały, znane i nieznane wyliczanki. Wszystkim podobał się ten spektakl.

           

           

          Sprzątanie świata

          W piątek 17.09.10r, dzieci z naszego Przedszkola uczestniczyły w Ogólnopolskiej akcji  „Sprzątanie Świata”. Po śniadaniu wszystkie dzieci przyszły do  sali grupy O i zobaczyły... Piękne dekoracje, rekwizyty i starszych kolegów, którzy czekali na gości. Gdy wszyscy usiedli, dzieci z grupy O,  przedstawiły inscenizacje do piosenki  pt. „Posprzątajmy i pomalujmy świat”. Po obejrzeniu scenki słowno-muzycznej i ruchowej, dzieci dowiedziały się o nie zaśmiecaniu środowiska, o segregowaniu odpadów do odpowiedniego koloru pojemników, nie tylko w dniu „Sprzątanie Świata”, ale cały czas – bo to jest ekologia. Przedszkolaki  wyszły na plac przedszkolny, ubrały rękawiczki i zbierały śmieci, które były wrzucane do odpowiednich pojemników.

           

          FRYCKOWY WALCZYK

          W poniedziałek szóstego września, dzieci uczestniczyły w pierwszej imprezie przedszkolnej w roku szkolnym 2010/2011 w „Spotkaniu z muzyką”. Cały  koncertbył poświecony twórczości  Fryderyka  Chopina pt. „Fryckowy walczyk”. Wszystkie dzieci z zaciekawieniem i radością, patrzyły na panią Alinę i pana Łukasza. Na samym początku przywitaliśmy się piosenką „Dzieńdobrynka - przywitanka”. Pan Łukasz zagrał na pianinie elektrycznym utwory naszego słynnego kompozytora, a pani Alina w bardzo przystępny sposób, zapoznała dzieci z jego twórczością, który od najmłodszych lat komponował utwory muzyczne. Okazało się, iż często słyszymy melodie skomponowane przez Fryderyka, tylko nie wiemy, iż są to jego kompozycje. Jak to zwykle bywa na „Spotkaniach z muzyką” – były zagadki słowne, muzyczne, inscenizacje do piosenki i wspólna piosenka na zakończenie tego spotkania. Dzieci pożegnały interesujących gości i wróciły do swoich zajęć. 

           

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
      • 71 316 84 61 szkoła Smolec 71 390 68 88 szkoła Jaszkotle 71 316 84 51 przedszkole 531 495 649 zerówki nad ośrodkiem zdrowia
      • ul. Kościelna 2 SMOLEC 55-080 Kąty Wrocławskie Poland
      • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że: • administratorem podanych danych jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smolcu, ul. Kościelna 2, 55-080 Smolec; • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail korzuch@infoic.pl • celem przetwarzania danych jest zapewnienie korespondencji odpowiedniej ewidencji, przechowywania oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą, a podstawą prawną są art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz art. 6 ust.1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach; • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest brak rozpatrzenia korespondencji; • podane dane będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej, zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt; • dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania; • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.
  • Galeria zdjęć

      brak danych