• Szkoła 2015/16

        • „Jak nie czytam, jak czytam”

          Dnia 10.06. br o godz 9:45 zebraliśmy się na placu przed szkołą w dłoniach trzymając swoją ulubioną książkę. Chcieliśmy pokazać, że wbrew temu co się słyszy czytanie jest fajne. Młodsi z nas w myśl hasła "Litery znam, więc czytam" a ci troszkę starsi puszczając wodze fantazji w bajkowych i baśniowych krainach o godzinie 10:00 zaczęliśmy czytać. Po kwadransie wspólnego czytania, czytając co drugie słowo ze swojej ulubionej książki, stworzyliśmy własną bajkę. Na koniec wspólnymi siłami udało się nam stworzyć książkowy łańcuch. A na pamiątkę na pożegnanie stworzyliśmy grafiitii z tytułów swoich ulubionych pozycji.

           

          Tuwim znany i lubiany”

          Dnia 24.05.16r odbyła się wieczornica poświęcona J. Tuwimowi. Uroczystość odbyła się z udziałem zaproszonych gości: dyrekcja szkoły, sołtys wsi Smolec, Panie polonistki, P. Cz. Bujak.

          Sponsorami poczęstunku byli sołtysi wsi Smolec - P. Bujak i P. Wiśniewski.

          Dzieci zaprezentowały scenariusz zatyt. ”Tuwim znany i lubiany”

          Po części artystycznej wszyscy członkowie Koła otrzymali nagrody za sumienne uczęszczanie na zajęcia Koła oraz aktywne uczestnictwo w tych zajęciach. Wręczono też kwiaty i podziękowania sponsorom imprezy. Przy dźwiękach muzyki biesiadnej spożywano upieczone na ognisku kiełbaski. Dużą pomoc w przygotowaniu uroczystości wniosła P.Anna Duda-Dudek oraz Pan konserwator Piotr Niciarz za co serdecznie dziękujemy.

           

           

          „Chemik na tropie!”

          Czy chemik może stać się detektywem? Czy czarny na pewno jest czarny? Czy da się zobaczyć niewidzialną wiadomość? Na te i inne pytania odpowiedzieli uczniowie klasy Id po wykonaniu doświadczeń w laboratorium chemicznym, czyli podczas kolejnych Warsztatów Unikids, które odbyły się 24 maja. Na początku zajęć dzieci sprawdziły,  co tak naprawdę składa się na czarną plamę atramentu? Okazało się, że w kolorze czarnym jest najwięcej barwnika żółtego. Taki proces rozdziału substancji nazywa się „chromatografią”. Później wywołując mały wybuch zabawiły  się w pirotechników. Spróbowały również zebrać odciski palców oraz poszukać zamazanych śladów krwi na narzędziach zbrodni.  Podczas warsztatów mali studenci zamienili  się w prawdziwych chemicznych szpiegów. Na sam koniec zajęć obserwowali,  w jaki sposób można zainicjować samozapłon! To było coś!

           

           

          Uczniowie klas młodszych zawsze z ogromnym entuzjazmem czekają na kolejny koncert z udziałem zaprzyjaźnionego Dziadka Bacha. Tym razem nasz niezwykły gość zabrał uczniów w muzyczną podróż do krainy dźwięków, a instrumentem, który rozbrzmiewał w całej szkole była gitara klasyczna. Dzieci poznały budowę gitary, dowiedziały się z ilu strun się składa i jaką funkcję pełni w świecie muzyki. Wysłuchały utwór J. S. Bacha „Menuet”, hiszpański „Romance de Amor”, a także „Yes Today” – The Beatles. Uczniowie razem z Dziadkiem Bachem i Panem Henrykiem zaśpiewali piosenkę „Bez gitary świat byłby szary”. Bawili się przy jej akompaniamencie oraz aktywnie uczestniczyli w zabawach. Dzień w towarzystwie Dziadka Bacha upłynął w miłej atmosferze. Entuzjazm zauważyć można było u każdego dziecka obecnego na koncercie. A jak u dziecka, to także i u wychowawców, nie ma bowiem nic przyjemniejszego niż radosne twarzyczki naszych podopiecznych.

           

           

          Dnia 21.05.2016r. na terenie naszej szkoły odbył się "Piknik rodzinny". To impreza, która ma już wieloletnią tradycję. Jest to wspaniała okazja do spędzenia wspólnie wolnego czasu. W tym roku przygotowaliśmy wiele atrakcji, między innymi: dmuchany zamek, basen z kulkami, były zawody sportowe, konkurs plastyczny, występy rodzinne. Przez cały czas trwania imprezy, na scenie prezentowali się nasi uczniowie, których gromkimi brawami nagradzała zgromadzona publiczność. Wszyscy uczestnicy konkursów, zawodów otrzymali wspaniałe prezenty i pamiątkowe dyplomy. Poczęstunek dla zaproszonych gości, dwie dmuchane atrakcje i nagrody, ufundowły nasze trzy sołectwa, za co serdecznie jeszcze raz dziękujemy. Mamy nadzieję, że wszyscy bawili się dobrze i wspólnie spędzony czas sprawił obecnym na pikniku ogromną przyjemność. Szczególne podziękowania kierujemy do naszych rodziców, którzy włączyli się w przygotowanie imprezy.

           

           

          Dla uczczenia 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz Roku Miłosierdzia w dniu 13.05.2016 r. zorganizowałyśmy kolejny okolicznościowy Przegląd Piosenki Religijnej. Nasi uczniowie - pod okiem swoich pedagogów - ochotnie zaangażowali się w przygotowanie prezentacji wokalnych, instrumentalnych oraz tanecznych. Na scenie zaprezentowało się szesnaście grup wykonawczych.

          W całokształcie tego wydarzenia tak wykonawcy jak i publiczność mogli doświadczyć radosnych przeżyć religijnych i estetycznych.

          Szczególne podziękowania wyrażamy osobom aktywnie uczestniczącym w przygotowaniu i przebiegu tegorocznego Przeglądu Piosenki Religijnej.

           

           

          W dniu 29.04.2016 w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji III Maja przygotowany przez uczniów uczęszczających na Koło Recytatorskie prowadzone przez Katarzynę Osuch.

          Posłowie wybrani przez obywateli Rzeczypospolitej przyjęli pierwszą europejską konstytucję. W swoim wystąpieniu uczniowie przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski. W uroczystości brał udział poczet sztandarowy naszej szkoły. Nie zabrakło biało – czerwonej flagi państwowej, hymnu, daty 3 Maja 1791 roku oraz nazwisk Stanisława Staszica, Hugo Kołłątaja, Ignacego Potockiego i Stanisława Małachowskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zwrócono uwagę na doniosłość Konstytucji 3 Maja. Po odśpiewaniu przez zespół Biedronek pod kierownictwem Pani Dyrektor Renaty Kowalczyk, hymnu narodowego, uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, oddający klimat radości z uchwalenia Konstytucji. Uczniowie klas III A i III C pod kierownictwem Pani Anny Dulęby i Pani Iwony Dudzik zatańczyły poloneza do muzyki z filmu pt.: „Pan Tadeusz”. Młodzież ten nadzwyczajny temat przygotowała i przedstawiła w sposób bardzo ciekawy i wniosła dużo serca i zaangażowania w jego przygotowanie. Występ uświetnił na koniec solowy występ ucznia klasy Vc Grzegorza Radańskiego, który zagrał na hymn Polski. Zaproszeni goście i rodzice. Którzy oglądali apel, nie kryli wzruszenia, a uczniowie szkoły z radością oglądali występ.

          Dużym wsparciem było zaangażowanie się uczniów klasy Vc, którzy przygotowali poczęstunek dla gości.

          Głównym celem apelu było wyrobienie wśród dzieci i młodzieży postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych. Cieszymy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i śpiewać hymn.

          Szczególnie chcę podkreślić fakt bezinteresownej pomocy uczniów klasy VA i VB, którzy sami przyszli z propozycją posprzątania sali widowiskowej po apelu.

           

           

          Sobota (23 kwietnia) upłynęła w naszej szkole pod znakiem zmagań sportowych. Po raz XIV przeprowadzony został Turniej Firm w Piłce Siatkowej. Rywalizowały ze sobą cztery drużyny, z których najlepszą okazała się IKA Lubsko. Drugie miejsce zajęła reprezentacja "Ogrodowa Team", a na trzecim miejscu uplasowała się grupa "Czarni Smolec". W tym roku czwarte miejsce przypadło firmie "DOTI". Biorące udział w turnieju drużyny prezentowały bardzo wysoki poziom. Mecze były widowiskowe i zacięte. Zawodnicy wkładali w grę dużo wysiłku. Podczas turnieju reprezentanci mogli uzupełnić swoje siły przy pełnym słodkości obficie zastawionym stole. Sponsorem poczęstunku, jak również statuetek były ćwiczące gimnastykę w naszej placówce panie. Zawodnicy z firmy DOTI oraz IKA  Lubsko poczęstowali zebranych swoimi wyrobami. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie na jubileuszowym XV turnieju.

           

           

          Fagot – muzyka wielkich mistrzów

          Pomysłodawcą i organizatorem spotkań - koncertów jest znany wrocławski muzyk, trębacz i kompozytor Tadeusz Nestorowicz, który raz w miesiącu, jako „Dziadek Bach”, zaprasza do naszej szkoły znanych artystów - instrumentalistów. Uczniowie poznają nowy instrument, słuchają muzyki na żywo, oglądają ciekawe prezentacje. Na każdym spotkaniu, oprócz dawki teorii muzyki, dzieci bawią się z „Dziadkiem Bachem”, poznają nową piosenkę, tańczą, rozwiązują zagadki, biorą udział w konkursach. Tym razem gościem był Pan Andrzej, a instrument na jakim grał to fagot. Instrument z rodziny dętych - drewnianych. Uczniowie wysłuchali „Wiosny”, jednego z czterech utworów Antoniego Vivaldiego oraz piosenki Céline Dion - I'm Alive. Z niecierpliwością uczniowie oczekują kolejnego koncertu.

           

           

          Dnia 23.03.2016 r. został ponownie zorganizowany Językowy Happening Wielkanocno – Wiosenny.

          Panie germanistki i anglistki, przebrane za Panie Wiosny, przygotowały dla uczniów pytania, które uczniowie losowali i na które musieli odpowiedzieć oczywiście w językach obcych. Za poprawną odpowiedź uczniowie otrzymywali cukierki, które Panie Wiosny nosiły w koszyczkach.

          Zabawa odbywała się na wszystkich przerwach i wszystkim się podobała. Chętnych do sprawdzenia swoich wiadomości nie brakowało...

           

           

          Dnia 22 marca 2016 roku odbyła się pierwsza w naszej szkole Gala Talentów. Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje talenty i przekonaliśmy się jakie są one zróżnicowane, a niektóre zaskakujące. Organizatorzy zadbali o wystrój sali widowiskowej, gdzie mogliśmy podziwiać dzieła naszych artystycznie uzdolnionych uczniów wystawione na sztalugach. Impreza dostarczyła nam wiele emocji, humoru oraz świetnej zabawy. Oto lista uczniów i zespołów, którzy wystąpili na Gali:

          1. Aleksandra Gruca, 1b - wiersz Wiosenny czarodziej

          2. Patrycja Stępień, 1b - śpiew, piosenka o wiośnie

          3. Anna Poznańska, 2a - wiersz Wiosna

          4. Hania Kaziów, 2a - wiersz Powitanie wiosny

          5. Koło matematyczne p. Ania Dulęba - przedstawienie

          6. Natalia Korczyńska, 4b - gra na pianinie, Let it go

          7. Jagoda Mazurkiewicz, 2a - wiersz Bałwan i walizka

          8. Wiktoria Płatkowska, 2a - wiersz Orzechowy niedosyt

          9. Koło przyrodnicze p. Grażyna Gibała - przedstawienie wyników badań nt. środowiska naturalnego w Smolcu

          10. Koło recytatorskie p. Kasia Osuch - przedstawienie Strasna zaba

          11. Natalia Pindelska, 1d - gra na gitarze, Była sobie żabka mała

          12. Alicja Kupis, Katarzyna Ciaciek, Martyna Łukomska, 1d - wiersz Wiosenny czarodziej

          13. Jan Szczygieł, 1a - skecz Garfield

          14. Dagobert Brzozowy z zespołem, 1a - taniec Ariana Grande

          15. Weronika OSullivan, 1c - śpiew

          16. Julia Kisiela, 1c - balet

          17. Klasa 2c - taniec, Shakira

          18. Nikola Janik, 3a - pokaz taekwondo

          19. Dariusz Zawada, 3a - taniec Gangham Style

          20. Wiktoria Wojnicz, 3a - taniec

          21. Koło języka niemieckiego p. Iza Kowalik, 2b - Amelia Szukała śpiew; Maksymilian Zarówny,  Michał Kubicz, Mikołaj Kopacz i Dominik Sitko - śpiew

          22. Michał Sypko, 2d - gra na pianinie, Reksio

          23. Hania Erhardt, 2e - gra na pianinie, Chopin Preludium

          24. Atomówki - taniec cha-cha remix

          25. Maria Mickiewicz, Zuzanna Godzwon, Natalia Grzegorowska, 5a - recytacja poezji Zofii Szabały

          26. 1e i 1f - taniec twist

          27. Wiktor Grzymski 6b, Mateusz Kobyłecki 5c - gra na gitarze, One Republic Stop and Stare

          28. Zuzanna Orzech i Julia Walusiak, 6a - taniec duet

          29. Aleksandra Proskin 6b - śpiew Laleczka z porcelany, Piotr Wiśniowski 6a i Maja Piwko 5a - balet

          30. Jakub Kraczkowski 5c, Michał Godzwon 6b - sztuczki z yo-yo

          31. Anna Dąbrowska, Julia Walusiak, 6a - taniec duet

          32. Świetlica szkolna p. Kasia Burnat - taniec Kurczaczków w skorupkach

          Bardzo dziękujemy wszystkim wykonawcom za udział i zaangażowanie oraz życzymy im wytrwałości i entuzjazmu w dalszym rozwijaniu swoich talentów.

           

           

           

          W dniu 23 marca w naszej szkole gościliśmy dzieci z Ośrodka w Jaszkotlu. Przygotowane i zaprezentowane nam przestawie Męki Pańskiej, wywarło na widzach ogromne wrażenie. Piękne stroje, oświtlenie i pieśni, wszystko to tworzyło wyjątkowy klimat. Podczas prezentacji dzieci, na widowni panowała cisza i ogromne  skupienie. Dziękujemy naszym gościom, za tak wspaniałe wprowadzenie nas do obchodów Świąt Wielkanocnych.

           

           

           

          W piątek poprzedzający Niedzielę Palmową, uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami oraz dzieci z przedszkola, tradycyjnie udali się do naszego kościoła i zanieśli piękne, wspólnie przygotowane palmy. To wieloletnia tradycja, pielęgnowana przez naszą placówkę. Bardzo się cieszymy, że nasze palmy zdobią ołtarz podczas tego wyjątkowego dnia.

           

           

          „Zaśpiewajmy wszyscy głośno rach ciach ciach, rach ciach ciach”

          To fragment utworu, który niemal każde dziecko z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smolcu zna na pamięć. Zapowiada on bardzo niezwykłego gościa, którego uczniowie wprost uwielbiają, oczywiście Dziadka Bacha. Dzisiaj 18 marca odwiedził nas Dziadek Bach i przedstawił kolejnego gościa i kolejny instrument muzyczny – puzon, instrument dęty blaszany z grupy aerofonów ustnikowych. Podjęcie próby zagrania na puzonie wymagało odwagi, a także siły. Nasze dzieci jak zwykle sprostały wyzwaniu. Przy okazji prezentacji puzonu, Dziadek Bach wdrożył wiadomości o roli i zadaniu strażaków oraz przypomniał numer 998. Wspólna zabawa utrwaliła tę wiedzę.

           

           

          Nie taki robal straszny czyli wszystko o owadach”

          Podczas czwartkowych warsztatów z przyrody nasi uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o owadach, takich żyjących współcześnie i takich sprzed 50, 160, a nawet 300 mln lat przed naszą erą np. ważka, której wówczas rozpiętość skrzydeł wynosiła 2 m. Poznali między innymi: fazy rozwoju od małego owadka do dorosłego osobnika, czym i jak odżywiają się owady oraz jakie mają mechanizmy obronne i strategie przetrwania. Dowiedzieli się, że owad pobiera tlen całą powierzchnią ciała, a odwłokiem wydala dwutlenek węgla, ma 6 odnóży, a nawet 200. Mali studenci spotkali się oko w oko z żywymi tropikalnymi okazami owadów i pajęczaków takimi jak: wij afrykański, szarańcza, modliszka, turkuć podjadek, chrząszcz, patyczak, skolopendria, której jad zabija szybciej niż jad skorpiona, rogacz, którego długość sięga 30 cm, a który frunąc i uderzając może zabić człowieka, no i piękne motyle. Pomimo początkowej powściągliwości wszyscy przekonali się, że nie taki ,,robal" straszny...

           

           

          W piątek 26 lutego po raz kolejny odwiedził naszą szkołę Dziadek Bach, czyli Tadeusz Nestorowicz. Dziadek Bach od lat wprowadza dzieci w świat muzyki klasycznej i współczesnej. Podczas spotkań prezentuje różnorodne instrumenty muzyczne, na których grają profesjonalni muzycy. Wielką atrakcją dla dzieci podczas koncertów jest uczestnictwo w zabawach rytmicznych, nauka nowych piosenek, a także gra na instrumentach w towarzystwie zaproszonego artysty. Tym razem były to instrumenty perkusyjne. Dzieci miały okazję nie tylko zapoznać się z instrumentami perkusyjnymi, ale również na nich zagrać. Oczywiście największą popularnością cieszył się zestaw perkusyjny: bębny, kotły, werble czyli małe bębenki, oraz talerze czyli hi-haty. I tym razem uczniowie przeżyli ciekawą i wspaniałą przygodę.

           

           

          Czy przyroda i chemia idą ze sobą w parze? Jak wyjaśnić to, co dzieje się w otaczającym nas świecie? Z pomocą idą fascynujące doświadczenia w laboratorium chemicznym. Takie laboratorium chemiczne powstało w naszej szkole dzięki warsztatom Unikids. W czwartek 25 lutego uczniowie podczas zajęć próbowali wywołać chemiczną burze zamkniętą w probówce, stworzyć kolorową tęczę na mleku, poznać chemiczne kameleony zmieniające barwę, jak również stworzyć „pastę” dla słonia. Podczas warsztatów uczniowie zamienili się w chemicznych hodowców – założyli również kolorowy podwodny ogród. Tym razem dzieci rozbudziły w sobie naukową pasję poprzez pokazanie, że nauka to fascynująca przygoda, która może trwać przez całe życie.

           

           

          Królewna się nudzi”

          Dnia 28.01.2016r o godzinie 10.30 odbyło się w szkole uroczyste „Pasowanie uczniów klas I na czytelnika”. Oprócz uczniów w uroczystości uczestniczyli wychowawcy, rodzice oraz dyrekcja szkoły. Po powitaniu przez panią bibliotekarkę członkowie Koła Przyjaciół Książki zaprezentowali scenariusz pt. „Królewna się nudzi”. Celem tego przestawienia było ukazanie walorów książki oraz sposobów obchodzenia się z nią. Po przedstawionym programie uczniowie złożyli uroczystą przysięgę po czym zostali pasowani na czytelnika duża zakładką do książki. Na pamiątkę tego dnia otrzymali „Dyplomy pasowania na czytelnika” oraz zakładki do książek wykonane przez panie ze świetlicy oraz panią Katarzynę Głuszczak. Druga cześć uroczystości to wizyta w bibliotece i wypożyczenie książek. 

           

           

          Otwarta lekcja biblioteczna - „Królewna się nudzi”

          Dnia 28.01.2016r o godzinie 9.30 odbyła się „Otwarta lekcja biblioteczna” dla 4 grup zerowych. Przy bajecznej scenerii został zaprezentowany program artystyczny pt. ”Królewna się nudzi”, w którym występowały bajkowe postacie: Król, Królowa, Królewna, Sowa, Kot, Wiedźma, Matylda i wiele innych postaci. W role aktorów wcielili się członkowie Koła Przyjaciół Książki. Zaprezentowany program miał na celu ukazanie walorów książki oraz sposobów obchodzenia się z nią. Dzieci oglądały program z wielkim zainteresowaniem.

           

           

          Warsztaty Unikids, które odbyły się 28 stycznia w naszej szkole, były doskonałą okazją do zapoznania się z wiadomościami z zakresu anatomii i funkcjonowania układu szkieletowego człowieka. Uczniowie dowiedzieli  się jak zidentyfikować poszczególne kości układu szkieletowego, jak rozróżnić kości prawej i lewej strony i jak ułożyć układ szkieletowy w prawidłowej pozycji anatomicznej, że w organizmie człowieka znajduje się ok. 208 kości, gdzie umiejscowiona jest najmniejsza kość, ile kości mają dzieci, a ile dorośli, jak powstał szkielet i jak nazywają się najważniejsze kości w naszym organizmie. Uczniowie poznali również kilka łacińskich nazw kości, np.: ręka to po łacinie manus, a czaszka to cranium. Ponadto usłyszeli, że niemowlę ma więcej kości niż dorosły człowiek, i że najsilniejszym stawem jest staw żuchwowy. Dodatkowo na własne oczy mogli zobaczyć jak wyglądają żebra oraz łopatka. Na koniec,  młodzi studenci  mieli za zadanie ułożenie całego szkieletu człowieka. Jak widać dawka medycznej wiedzy była spora. 

           

           

          PRZEDSTAWIENIE JASEŁKOWE W SZKOLE W SMOLCU

          W niedzielne popołudnie 17 stycznia 2016 r. w  Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Smolcu  odbyły się już po raz 16-ty tradycyjne przedstawienie jasełkowe. Jak co roku w organizację imprezy włączyło się z zaangażowaniem grono pedagogiczne oraz uczniowie wspierani w swych przygotowaniach przez rodziców. Przy wypełnionej po brzegi widowni, w sali widowisko-sportowej nowej szkoły zapanowała miła i ciepła atmosfera mimo mroźnej aury za oknem. Jasełka uświetnili swoją obecnością Ksiądz Prałat Alfons Jurkiewicz, Proboszcz Waldemar Kontek, Burmistrz Miasta i Gminy Antoni Kopeć, wiceburmistrz Mieczysław Reps. Zaproszenie przyjęła również Pani Lucyna Garbaczonek - sekretarz, radna powiatu Pani Lidia Reps. Obecni byli również radni Smolca, dyrektorzy placówek oświatowych, sołtysi oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na terenie Smolca. Dowcipny tekst nawiązujący do współczesnych wydarzeń, pełna emocji i bezbłędna gra młodych artystów, którzy opanowali całkiem spore kwestie, sprawiły że wszyscy oglądali, przeplatane kolędami chóru, przedstawienie z wielką przyjemnością. Występ dzieci nagrodzono owacją na stojąco, a pani dyrektor zaprosiła mieszkańców na kolejny występ za rok. Podczas spotkania została przeprowadzona zbiórka pieniędzy dla poszkodowanej w pożarze rodziny.

          Dziękujemy za przybycie!

          Organizatorzy

           

           

          We wtorek 26.01.2016 nasza sala gimnastyczna zamieniła się w pięknie udekorowaną balonami salę balową. Nadszedł długo oczekiwany dzień szkolnej zabawy karnawałowej. Na bal przybyły, wróżki, księżniczki, sportowcy, postaci z bajek i filmów i wiele innych… dzieci na chwilę wcieliły się w nowe dla siebie role. Nie tylko dzieci w tym dniu chciały poczuć się nieco inaczej… Panie Wychowawczynie i obecni Rodzice również dali porwać się w wir zabawy karnawałowej. Zabawa rozpoczęła się pląsem i prezentacją strojów przez każdą klasę. Po szalonym pokazie, zabawa zaczęła się w najlepsze. Dzieci bawiły się razem i wspólnie poznały kroki nowego tańca. Z wesołymi i radosnymi minami tańczyły w rytm znanych i lubianych utworów. Z przyjemnością uczestniczyły w zabawach i konkursach takich jak sztafeta balonowa, taniec z balonem czy limbo dance, proponowanych przez Biedronkę i Pirata, którzy uprzyjemniali nam, ten już i tak fajny dzień. W przerwie balu był czas na słodki poczęstunek i chwilkę odpoczynku. Wnioskując po minach dzieci, dzień ten możemy uznać za udany. Pełni wrażeń, zadowoleni wróciliśmy do swoich domów.

          IIIa, IIIb,IIIc

          Zapraszamy do galerii: TUTAJ

           

           

           

          W poniedziałek 25 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez dzieci klas I - II. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Wcześniej uczniowie z każdej klasy na swoich zajęciach edukacyjnych przygotowali wszelkie elementy, które posłużyły do dekoracji sali. Dzięki pomocy nauczycieli i rodziców salę przyozdobiły różnokolorowe łańcuchy, serpentyny, balony. Zjawiskowy wygląd, wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy, do której uroczyście zaprosił prowadzący imprezę DJ „pirat” Piotr. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Animatorzy urozmaicali zabawę ciekawymi konkursami, a zwycięzcy byli nagradzani cukierkami. W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Niestety radosna zabawa musiała się w końcu skończyć. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się, Radzie Rodziców i pomagającym Rodzicom – serdecznie dziękujemy!

           

          Spotkanie z Dziadkiem Bachem - saksofon

          Dnia 22 stycznia gościliśmy w naszej szkole po raz kolejny naszego ukochanego Dziadka Bacha. Tym razem Pan Tadeusz Nestorowicz pokazał nowy instrument – saksofon i zaprezentował grę na nim. Uczniowie mogli go dotknąć i spróbować na nim zagrać. Ponadto dowiedzieli się, z jakich elementów składa się saksofon i jaką pełni funkcję w świecie muzyki. Razem z Dziadkiem Bachem dzieci wspólnie zaśpiewały piosenki, bawiły się przy melodii granej na instrumencie, zadawały pytania, ale także same zgłaszały się do zabaw zaproponowanych przez naszego gościa. Cykliczne spotkania z Dziadkiem Bachem w doskonały sposób przybliżają dzieciom świat muzyki i instrumentów. Z niecierpliwością wyczekują więc jego przybycia, aktywnie uczestniczą w spotkaniach, które poprzez wspólną zabawę dostarczają wielu bardzo ważnych informacji płynących ze świata muzyki i dźwięków.

           

           

          Wigilia klasowa

          Dnia 21 grudnia klasa 3c uroczyście obchodziła wigilię klasową, która odbyła się u Państwa Nowickich w Budziszowie.

          Po przybyciu na miejsce, zastaliśmy pięknie przystrojony stół wigilijny, a z kuchni wydobywały się zapachy świąteczne. Wigilię rozpoczęliśmy od wysłuchania fragmentu pisma świętego, który został odczytany przez Pawła Piskorza, potem dzieliliśmy się opłatkiem. Na stole wigilijnym pierogi i barszcz czerwony były głównymi potrawami. Po zjedzeniu wspólnej wieczerzy, przystąpiliśmy do kolędowania.

          Czas mijał szybko w bardzo miłej atmosferze i warunkach, gdzie w dużej mierze zawdzięczamy to Pani Agnieszce Nowickiej i za co dziękujemy!

           

           

          Dnia 22 grudnia 2015 r. po raz kolejny przedstawiona została inscenizacja bożonarodzeniowa. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Haliny Kokoszko, p. Haliny Szlendak, p. Darii Napierajczyk oraz p. Katarzyny Burnat zaangażowali się w przygotowania występu, które trwały kilka tygodni. Przedstawienie ubogacił występ „chórku aniołków”, prowadzony przez Katarzynę Burnat i Darię Napierajczyk. W inscenizację została wkomponowana również prezentacja multimedialna, którą poprowadziła p. Anna Godzwon. Głównym celem inscenizacji było stworzenie atmosfery miłości i chrześcijańskiego wymiaru Świąt Bożego Narodzenia oraz kultywowanie tradycji. Gośćmi tego spotkania byli emerytowani pracownicy szkoły, ks. Proboszcz Waldemar Kontek, przedstawiciele Rady Rodziców oraz dyrekcja ZSP i rodzice. Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie tego przedstawienia .Spotkanie zakończyło się wystąpieniem ks. Proboszcza i p. wicedyrektor – Agaty Wojtyla. Złożyli oni wszystkim zebranym piękne życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

           

           

          Wigilia klasowa

          W ostatni dzień przed przerwą świąteczną od zajęć szkolnych, uczniowie klasy 1d zebrali się odświętnie ubrani, aby złożyć sobie świąteczne życzenia i podzielić się opłatkiem z kolegami i koleżankami. Stół wigilijny pięknie udekorowany, z tradycyjnymi potrawami, słodkościami i owocami przygotowali rodzice. Wychowawczyni Gabriela Meszczyńska powitała wszystkich serdecznie i złożyła życzenia świąteczno-noworoczne. Następnie odbyło się tradycyjne dzielenie się opłatkiem. Dopełnieniem uroczystości wigilijnej było wspólne odśpiewanie kilku znanych polskich kolęd. Następnie cała klasa udała się na salę widowiskową, gdzie wzięła udział w uroczystym apelu, na którym uczniowie starszych klas przedstawili montaż słowno-muzyczny opowiadający o tradycji bożonarodzeniowej. W ślicznych strojach, z wielkim przejęciem, zaangażowaniem i wdziękiem artyści przeuroczo odegrali swoje role w Jasełkach.
 Był to dzień pełen wrażeń. Oby ten pierwszy rok w szkole był dla uczniów klasy 1d stale tak pełny radości.

           

           

          Jak co miesiąc, również w grudniu Dziadek Bach odwiedził naszą szkołę. Tym razem przybył do nas w świątecznym nastroju. Na spotkanie zaprosił specjalnego gościa Pana Wojciecha Sucheckiego – artystę opery wrocławskiej. Wykonał on kilka pięknych utworów głosem, który nazywa się bas - najniższy głos męski. Pan Wojtek śpiewa od 6 lat, zaczął, kiedy miał 18, czyli obecnie ma 24, młody jak na tak niski głos. Oczywiście były jasełka a wraz z nimi kolędowanie, życzenia i dużo muzyki. Był to jedyny w swoim rodzaju koncert związany z tradycją Świąt Bożego Narodzenia.

           

           

          Na Kiermaszu Bożonarodzeniowym, który odbył się 13.12.2015 Koło Recytatorskie, prowadzone przez Katarzynę Osuch, wystąpiło z przedstawieniem pt.: "Elfy ratują prezenty". Uczennice klas IVa, IVc i Vc pod kierownictwem nauczycielki prowadzącej, stworzyły ten występ od podstaw: samodzielnie napisały scenariusz, dokonały analizy technik aktorskich (żywy aktor, pantomima, praca z rekwizytem), scharakteryzowały każdą postać, nadając indywidualne cechy. Przez wiele tygodni szlifowały warsztat mowy scenicznej ucząc się właściwej intonacji i modulacji głosowej. Były również wykonawczyniami scenografii, dobierały muzykę i weszły w rolę bileterek. Przedstawienie nawiązywało tematyką do klimatu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nastroju radości oraz szczęścia, jakie się z tym czasem wiążą. Aby zaciekawić odbiorców dziewczynki nawiązywały kontakt z publicznością i starały się, by wciągnąć ich w dziejącą się na scenie akcję. Spotkało się to z dużą aprobatą i publiczność świetnie się z nami razem bawiła. Koło Recytatorskie uzbierało 115 zł, które zasilą fundusz Kiermaszu. Bardzo dziękujemy za wsparcie. A młodym aktorkom gratulujemy !

           

           

          „Szczęśliwy dom gdzie pająki są, czyli wszystko o pajęczakach”

          W dniu 17 grudnia, uczniowie po raz kolejny brali udział w warsztatach Uniwersytetu Dziecięcego Unikids. Tym razem pod hasłem „Szczęśliwy dom gdzie pająki są, czyli wszystko o pajęczakach”. Mali studenci dowiedzieli się, że pajęczaki to wyjątkowo ciekawa gromada stawonogów, żyjąca w każdym zakątku świata. Najmniejsze mają ułamki milimetra, a największe - rozmiarami dorównują talerzom obiadowym. Ale wielkość nie zawsze oznacza, że są groźne! Mieli również okazję zobaczyć na własne oczy kilka ciekawych okazów m.in. ptasznika, skorpiona i czarną wdowę. Teraz już wiedzą, że największe ptaszniki nie są wcale groźne, ich ukąszenia porównuje się z ugryzieniem przez kota, natomiast skorpiony mogą atakować zarówno szczypcami, jak i ogonem. Czarna wdowa natomiast charakteryzuje się czerwoną plamką w kształcie klepsydry po stronie brzusznej. Najciekawszą informację jaką usłyszeli to ta, że często zdarza się, że bardzo jadowite pająki przybywają do Polski wraz z transportem bananów czy ananasów z Brazylii czy Kolumbii np. wałęsak brazylijski, a nawet ptasznik białokolanowy. Wykład był baardzo ciekawy, a nawet przerażający.

           

          Już po raz drugi w naszej szkole odbył się Mikołajkowy Happening Językowy. W tym roku Pomocnice Świętego Mikołaja p. Ania, p. Jola i p. Iza pracowały dwa dni, 04.12 oraz 07.12.15. Zadaniem dzieci było odpowiadanie na pytania w języku niemieckim. W piątek, 04.12 na pytania odpowiadały klasy III-VI, natomiast w poniedziałek, 07.12 klasy młodsze II-III. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w zabawie, wykazując przy tym dużą wiedzę językową.

           

          W ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej odbywa się Godzinie Kodowania. Każdy może czerpać radość z tworzenia kodu. Również uczniowie naszej szkoły włączyli się w tę akcję. Zachęcamy wszystkich (także poza tym tygodniem) do sprawdzenia swoich sił i zdobycia certyfikatu TUTAJ

           

           

           

           

          Dnia 02.12.2015 r. podczas godziny wychowawczej w klasie 6 a odbyły się Mikołajki klasowe. Dzieci wcześniej losowały osobę, której miały przygotować podarunek. Losowanie było jawne, żeby dzieci mogły w trakcie rozmowy wywnioskować co lubi kolega czy koleżanka i na tym oprzeć poszukiwania odpowiedniego prezentu.

          Zabawa się udała, prezenty były trafione a dzieci bardzo zadowolone.

           

           

          W piątek 04.12.2015 r. do klasy VI a przyjechał z wizytą tato jednej z uczennic Alicji Żydek. Przedstawił On tajniki swojej pracy jaką wykonuje na co dzień, a jest to ciężka praca górnika w kopalni miedzi w Lubinie. 
          Pan Żydek na podstawie filmu opartego na pracy górników miedzi w kopalni Polkowice – Sieroszowice, opowiedział dzieciom dokładnie wszystko na ten temat. Począwszy od sprzętu jaki górnik będący pod ziemią musi posiadać, aby w czasie realnego zagrożenie móc ratować własne życie, po dowcipy górników zjeżdżających pierwszy raz ponad kilometr pod ziemię. Sprzęt, który został przywieziony dzieci mogły dokładnie obejrzeć, przymierzyć. Na zakończenie każdy dostał miły upominek oczywiście związany z górnictwem i to nie tylko miedziowym. 
          Za lekcję bardzo serdecznie dziękujemy!

           

           

          Wizyta Świętego Mikołaja


          Wizyta świętego Mikołaja to oczekiwany dzień przez wszystkie dzieci. Tegoroczna aura zasiała w serduszka uczniów z klas pierwszych niepokój i pytanie: czy uda i się Mikołajowi dotrzeć do naszej nowej szkoły, tym bardziej, że w tym dniu klasy pierwsze brały udział w wycieczce do Radia i Telewizji we Wrocławiu? Ale brak białego puchu nie zmylił Mikołaja i ku radości dzieci ten oczekiwany przez cały rok Gość przybył również do Smolca. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, nie zapomniał również o prezentach dla każdego dziecka, bo przecież małe dziecięce psoty zawsze można wybaczyć. Dzieci obiecały jednak, że postarają się zachowywać grzecznie zarówno w szkole jak i w domu. Jego wizyta jednak nie trwała długo, Mikołaj wiedział, że za drzwiami czeka na Niego jeszcze dużo, dużo dzieci. Szkoda tylko, ze ten wyjątkowy Gość odwiedza dzieci tylko raz w roku.

           

           

              W dniu 5 grudnia w naszej szkole odbył się XII Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego. W tym roku o tytuł  zwycięzcy walczyło siedem trzyosobowych drużyn. Po zaciętym  meczu finałowym puchar zwycięzcy zdobyła drużyna 'OLD BOYE", która pokonała "RADĘ SOŁECKĄ". Na podium znaleźli się także debiutanci turnieju "CZARNI". Kolejne miejsca zajęli: "SĄSIEDZI", "OGRODOWA TEM", "PRZYBYŁEK TEAM" i "NAUCZYCIELE". Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe puchary, dyplomy oraz drobne upominki. Podczas turnieju na zawodników czekał  słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że spotkamy sie za rok.

           

           

          Co dzieje się z zjedzonym przez nas pokarmem? Skąd w naszych ustach bierze się ślina? Jak długi jest nasz język? Co to są soki trawienne? Na te wszystkie pytania dzieci z klasy 2a, 2b, 2c, 2d, 2e poznały odpowiedź. Dnia 27.11.2015r klasy brały udział w warsztatach UNIKIDS „Poznaj układ pokarmowy”. Podczas zajęć młodzi naukowcy poznawali budowę oraz zadania poszczególnych elementów układu pokarmowego tj. zęby, język, przełyk, żołądek, wątroba czy jelita. Podczas warsztatów pojawiły się prawdziwe organy wewnętrzne, które młodzi naukowcy mogli dotknąć, zobaczyć, zbadać pod mikroskopem. Zajęcia przeplatane obserwacją, doświadczeniem i barwną prezentacją pomogły dzieciom szybciej zrozumieć jakie funkcje pełni układ pokarmowy w organizmie człowieka.

           

           

          W dobrze opowiedzianej historii tkwi wielka siła. Może uratować opowiadającego z niejednej trudnej sytuacji, obudzić marzenia lub popchnąć do działania słuchacza... Dobrą historię można opowiedzieć na wiele sposobów, a każdy z nich będzie równie interesujący. Klasy 2a i 2b były zabrane na taką właśnie opowieść. Jej bohaterów znali doskonale - Królewna Śnieżka, siedmiu krasnoludków, zła macocha i piękny królewicz... Czy jednak na pewno nic nie mogło ich zaskoczyć w tej jednej z najpiękniejszych i najbardziej znanych baśni? Przekonali się o tym sami oglądając 23 listopada spektakl w interaktywnej transmisji teatru z Rzeszowa.

           

           

          Od muzyki klasycznej do współczesnej”- flet poprzeczny

          W dniu 20 listopada odwiedził nas Dziadek Bach. Tym razem przybył z gościem, który zaprezentował dzieciom nowy instrument należący do instrumentów dętych drewnianych, a mianowicie flet poprzeczny. Prawie wszyscy uczestnicy mieli okazję zagrać na nim, a przynajmniej próbować. Wysłuchali „Suite-Badinerie” J. S. Bacha, utwór należący do muzyki klasycznej, jak również polską pieśń patriotyczną „Warszawiankę” oraz „Mam chusteczkę haftowaną”. Były konkursy i zagadki muzyczne. W nagrodę uczniowie otrzymali pieczątki z instrumentami muzycznymi. Każdy taki koncert edukacyjny to nie tylko dawka teorii muzyki, ale poznawanie nowych piosenek i melodii, a przede wszystkim dobra zabawa.

           

           

          Dnia 10.11.2015r o godzinie 10.00 odbyła się uroczysta akademia z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorami akademii są: Koło Przyjaciół i Książki i zespół wokalny Biedronki. W uroczystości oprócz społeczności szkolnej wzięli udział licznie zaproszeni goście (łącznie 20 osób). Była też delegacja 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia z Leśnicy. Z inicjatywy tej jednostki został przeprowadzony konkurs ze znajomości wiedzy o Narodowym Święcie Niepodległości w dniu 3.11.2015. Laureatami konkursu zostali: 1miejsce-Kasia Flegel, 2miejsce- Marta Kubicz, 3miejsce-Justyna Różanowska. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Jednostkę Wojskową. Zaprezentowany program przybliżył uczniom proces kształtowania się naszej państwowości. Wystąpili także uczniowie klas I z tańcem „Krakowiak”. Po części artystycznej głos zabrała p.dyr.R.Kowalczyk dziękując wykonawcom za występ i gościom za przybycie. Gościom wręczono podziękowania za udział w uroczystości oraz kwiaty, które przekazała p.K.Chruścicka. Chryzantemy do scenerii przekazali państwo Nowosad.

           

           

           

          Pasowanie na ucznia to moment, na który czeka niejeden pierwszoklasista.

          Dnia 23.10.15 jeszcze niedawni zerówkowicze stanęli przed wyzwaniem stania się uczniami.

          To było nie lada zadanie - a mali żacy poradzili sobie świetnie! Zaprezentowali swoje talenty- śpiew, taniec, grę na instrumentach. Wspaniała widownia cieszyła swoje ucho dźwiękami muzyki płynącej prosto z instrumentów. Z rozbawieniem spoglądała na swoich podopiecznych wirujących w rytmie twista. Z uwagą wysłuchiwała dziecięcych wykonań utworów. Kulminacją była obietnica małych żaków do regularnego przygotowywania się do zajęć. Lecz czym by było pasowanie bez uroczystego ślubowania?

          Pierwszoklasiści stanęli na baczność z dumnie uniesioną piersią i uroczyście ślubowali.

          A po ślubowaniu poprzez pasowanie ołówkiem wstąpili do braci uczniowskiej.

          Gratulujemy i trzymamy kciuki za dotrzymanie obietnic  :)

           

           

          W dniu 29.10.2015 odbyły się uroczyste wybory do Samorządu Szkolnego w naszej szkole przygotowane przez opiekuna Samorządu Katarzynę Osuch i uczniów klas 6: Jakuba Dulika, Julię Urbaniak,Huberta Puczyńskiego oraz Kacpra Honca. Głosowanie przebiegało poprawnie, zgodnie z zasadami demokracji. Udział w nim wzięli wszyscy uczniowie uczestniczący w tym dniu w zajęciach lekcyjnych. W razie potrzeby młodsze dzieci mogły liczyć na życzliwą pomoc swoich starszych kolegów oraz nauczycieli.
          W małej sali gimnastycznej ustawiono urnę wyborczą z flagą i godłem Polski dla podkreślenia ważności tego niecodziennego wydarzenia. Wielką radość przyniosło, zwłaszcza młodszym klasom, samodzielne wrzucanie kart do głosowania do urny.
          Spośród wielu kandydatów większością głosów zwyciężyła uczennica klasy 6a
          Anna Dąbrowska.
          Kolejne miejsca to:
          Wiktor Grzymski klasa 6b
          Maja Piwko klasa 5a
          Oliwier Korbut klasa 4a
          Julia Rączka klasa 5c
          Klaudia Honc klasa 4b
          Wiktoria Koziełek klasa 4c
          Magdalena Faltyn klasa 5b.
          Mamy nadzieję,że Samorząd będzie się fantastycznie spełniał w swojej nowej roli i wykaże się dużą inwencją twórczą w organizowaniu życia szkolnego.

           

           

          W październiku uczniowie klasy 1c i 1d mieli okazję poznać największy i najniżej brzmiący instrument z grupy smyczkowych-kontrabas, jak również muzyka grającego na tym instrumencie-kontrabasistę. Kształt instrumentu podobny jest do budowy wiolonczeli. Jest jednak znacznie od niej cięższy i wyższy, dlatego gra się na nim zwykle na stojąco lub siedząc na wysokim stołku. Oczywiście uczniowie mieli okazję zagrać kilka dźwięków na tym instrumencie, jak również w zespole składającym się z „profesjonalnych” muzyków jazzowych.

           

           

          Dzień 12.10.2015 r. na długo zapadnie w naszej pamięci . Do szkoły, zjechało wielu wspaniałych gości zaproszonych na uroczystość oficjalnego otwarcia nowego budynku. Zaszczycili nas swoją obecnością: Ksiądz Prałat Alfons Jurkiewicz, Ks. Proboszcz Waldemar Kontek, Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie Antoni Kopeć, jego zastępca Mieczysław Reps, Aldona Młyńczak Poseł RP, Wicewojewoda Joanna Bronowicka, Starosta Roman Potocki. Kuratorium Oświaty reprezentował Krzysztof Wawrzyniak. Obecni byli również radni i pracownicy Gminy, na czele z Sekretarz - Lucyną Garbaczonek, Skarbnik - Małgorzatą Wujciów, oraz Kierownikiem działu Planowania Rozwoju i Inwestycji Agnieszką Litwin. Nie zabrakło również dyrektora ZOJO Marka Osińskiego oraz dyrektorów i wicedyrektorów szkół z terenu Gminy, zarówno placówek publicznych jak i niepublicznych. Gościliśmy przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu Smolca, sołtysów okolicznych wsi, przedstawicieli Rady Rodziców Szkoły i Przedszkola, właścicieli firm działających w Smolcu, z którymi szkoła współpracuje od wielu lat. Obecni byli przedstawiciele firmy POLBAU wykonawcy inwestycji. Po przywitaniu zebranych przez Dyrekcję naszej szkoły, głos zabierali nasi goście, którzy zachwycali się nowym obiektem, życzyli uczniom sukcesów w nauce, a nauczycielom satysfakcji z pracy z dziećmi. Po przemówieniach, Proboszcz Waldemar Kontek poświęcił szkołę. Burmistrz wraz z Wicewojewodą, oraz Prezesem POLBAU oraz przedstawiciel Kuratorium, dokonali przecięcia wstęgi. Następnie przyszedł czas, na podziękowania, które w imieniu całej społeczności szkolnej, na ręce Antoniego Kopcia, Prezesa POLBAU oraz Kierownika PRI, złożyli przedstawiciele Rady Rodziców, wręczając piękne bukiety kwiatów. Podczas uroczystości, zebrani mogli obejrzeć prezentację poświęconą 70 letniej historii szkoły, oraz wspaniałe występy naszych uczniów. Po części oficjalnej, goście zwiedzali szkołę i zostali zaproszeni na pyszny poczęstunek. Wszyscy zaproszeni, na pożegnanie otrzymali drobne upominki (folder nowej szkoły, słodki miodzik i pyszne słodycze sponsorowane przez firmę DOTI).

           

           

          I Teatr dla Szkół

          W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mają okazję uczestniczyć w autorskim projekcie Telewizji Polskiej iTeatr dla Szkół. Oparty jest on na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony. W ramach programu 8. października 2015r. uczniowie klasy Vb obejrzeli zrealizowane przez warszawski Teatr BAJ przedstawienie pt. „Świat Garmanna”. Spektakl przedstawia świat widziany oczami chłopca o imieniu Garmann – jego niepokoje i radości, przyjaźnie i antypatie. Twórcy spektaklu podejmują próbuję udowodnienia, że trudne pytania o lęk, przemijanie, o przyjaźń i miłość nie są zarezerwowane tylko dla dorosłych. Głównego bohatera poznajemy w ostatni dzień wakacji, kiedy zbliża się chwila, w której po raz pierwszy pójdzie do szkoły, czyli w momencie przełomowym, gdy kończy się beztroskie dzieciństwo, a zaczyna wychodzenie w świat-poza-domem. Jego widzenie świata zmienia się, w miarę jak chłopiec dorasta i poszerza się krąg jego doświadczeń.

          Uczniowie obejrzeli spektakl z dużym zainteresowaniem, mając jednocześnie świadomość, że stanowią jego szeroką wirtualną widownię. Już wkrótce czekają ich kolejne internetowe transmisje.

           

           

          Jesień to pora roku, która inspiruje do korzystania z jej darów, pobudza wyobraźnię i pozwala tworzyć artystyczne dzieła. W związku z tym w dniu 29 października dzieci z klasy 1d, wykonały na zajęciach technicznych „cudaki warzywniaki”. Do stworzenia prac wykorzystywały marchewkę, pietruszkę, rzodkiewkę, dynię, kalarepę, cebulę, por, ogórki, pomidory, kabaczki, a nawet czarną rzepę. W rezultacie intensywnej pracy powstały piękne ludziki i różne zwierzątka : żyrafy, misie, kotki, myszki, szczurki, łabędzie, najwięcej było jeżyków. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci i ich rodzin do częstego spożywania warzyw oraz do urozmaiconego i zdrowego odżywiania, a przede wszystkim rozwijanie kreatywności i inwencji twórczej uczniów. Wystawę można oglądać na fotografii, albo w sali klasy 1d.

           

          3 października w klasie Vc z okazji Dnia Chłopaka odbył się Wieczór Filmowy. Uczniowie obejrzeli wesoły i poprawiający nastrój film pt Paddington. Zabawna opowieść o niedźwiadku, który szukał domu wprawiła klasę w bardzo optymistyczny nastrój. Głośne śmiechy wybuchały co chwilę. Mogliśmy cieszyć się super warunkami Sali Widowiskowej w naszej szkole , które niczym nie odbiegają od tych, jakie są na salach w kinie.
          Po udanej projekcji dziewczęta z klasy zorganizowały poczęstunek .
          To był udany wieczór.

           

           

           

          W sobotę 26 września smolecka szkoła, dzięki gościnności naszej Dyrekcji, stała się dolnośląskim centrum programowania. Przyjechało tu niemal 100 nauczycieli, którzy w ramach projektu Mistrzowie Kodowania, uczyli się różnych języków programowania. Nauczycielki i nauczyciele, którzy na co dzień pracują w klasach I-III tworzyli najprostsze programy w Scratchu. Nauczyciele klas IV-VI poznawali ciekawsze i bardziej zaawansowane możliwości tego programu. Pedagodzy z gimnazjów oraz szkół podstawowych, którzy są już od dawna w projekcie, mieli okazję zrobić kolejny krok w programowaniu. Nauczyli się tworzenia aplikacji w programie App Inventor na urządzenia mobilne i stworzyli swoje pierwsze „apki”. Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję poznać podstawy Javy. Przy okazji mogli zobaczyć Smolec, podziwiać nowy budynek szkoły oraz zasmakować miejscowej kuchni, gdyż cateringiem zajął się Swojak. Choć goście spędzili w naszej szkole w sobotę i niedzielę po 7 godzin, czas minął bardzo szybko i wyjechali zachwyceni miejscem, uraczeni smaczną kuchnią, a co najważniejsze... zarażeni bakcylem programowania. Wkrótce będą zarażać nim swoich uczniów.

           

           

           

          Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS

          ...to naukowa zabawa w studiowanie. Przeznaczony jest dla wszystkich dzieci od 6-13 lat, które chcą dowiedzieć się między innymi: Czemu wyginęły dinozaury? Jak wygląda wszechświat i czy można zakleić czarną dziurę? Skąd się wzięły i po co nam pieniądze? Czy to magia czy fizyka? oraz znaleźć odpowiedzi na wiele innych pytań na które dorośli czasem nie mają czasu odpowiadać (lub nie znają na nie odpowiedzi...) Dzisiaj takie dziecięce wykłady odbyły się w naszej szkole, brały w nich udział uczniowie z klasy 1 - 3 oraz 6, a tematem były: „Zwierzęta żyjące w glebie”. Dzieci poznały znaczenie słowa: gleba, mikroelementy i binokular. Prześledziły proces tworzenia warstw gleby. Obserwując pod mikroskopem próbkę ziemi dowiedziały się jakie żyją w niej zwierzątka. Poznały chrząszcze, kobyliczki, korsarze, krocionogi, przerzutki, pluskwiaki, no i roztocza. Zabawa była przednia. Mamy nadzieję, że takie lekcje rozbudzą w dzieciach naukową pasję, która może trwać przez całe życie.

           

           

          Tradycją naszej szkoły było, że uczniowie edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w comiesięcznych koncertach organizowanych przez Dziadka Bacha. Najmłodsi słuchacze mieli okazję do lepszego poznania instrumentów, utworów wielkich kompozytorów, dzieł kameralnych i aranżacji ulubionych melodii. Mogli usłyszeć na czym polega sztuka śpiewu i jakie  możliwości ma głos ludzki. Przekonać się, że piosenka jest dobra na wszystko. Dzięki wyobraźni i wrażliwości dzieci mogły spojrzeć na świat przez różowe okulary albo przenieść się w świat baśni i czarownych opowieści. Również i w tym roku klasy pierwsze powitały Dziadka Bacha z wielkim entuzjazmem. Inauguracja pierwszego z cyklu koncertów muzycznych pt.”Muzyczny Świat Dziadka Bacha”, prowadzonego przez znanego muzyka Tadeusza Nestorowicza miała miejsce 18 września. Dzieci miały okazję zobaczyć, dotknąć, zagrać i posłuchać wspaniałego instrumentu, jakim jest trąbka jak również zatańczyć „Krakowiaka”. Mamy nadzieję, że poprzez zabawę, rozbudzimy w dzieciach wrażliwość na sztukę. A w przyszłości będą umiały odróżnić Mozarta od Chopina czy rock and rolla od walca.

           

           

          Po raz kolejny klasa 1d uczestniczyła w wykładach „Unikids”. Tym razem uczniowie dowiedzieli się do czego jest potrzebny prąd elektryczny? Czy możemy się obejść bez elektryczności? Młodzi odkrywcy mieli okazję przeprowadzić  szereg doświadczeń i eksperymentów, ilustrujących i wyjaśniających zjawiska, związane z przepływem prądu elektrycznego. Sprawdzili m.in. co jest warunkiem przepływu prądu, czym się różni przewodnik od izolatora, jakie substancje przewodzą prąd, a jakie nie. Przekonali  się, czym się różni połączenie szeregowe od równoległego i w jaki sposób przepływ prądu elektrycznego może oddziaływać na różne przedmioty. Dowiedzieli  się również, jak można bezpiecznie korzystać z elektryczności. Było bardzo ciekawie, ja natomiast wzbogaciłam swój zasób słownictwa o słowo „poprądzić”, czy wiecie co to oznacza?

           

           

          W październiku bieżącego roku zorganizowałyśmy szkolny konkurs różańcowy. Przystąpili do niego uczniowie z klas I –VI. Najchętniej odpowiedziały na wezwanie pierwszaki. Wraz z rodzicami tworzyli arcydzieła. Z klas pierwszych 26 dzieci wykonało piękne różańce, z klas drugich-dwoje, z klas trzecich- czworo, z klas piątych-sześcioro, z klas szóstych jedna uczennica. Wszystkie różańce zostały wyeksponowane  na tablicy na pierwszym piętrze w budynku starej szkoły. Trudno było wybrać najładniejsze prace, bo każda z nich przyciągała wzrok oglądających. Zdecydowałyśmy nagrodzić wszystkich wykonawców. Ogółem 39 osób otrzymało książki, które ufundował dla naszych dzieci ksiądz Jan Bagiński. Serdecznie dziękujemy autorom różańców oraz ich rodzicom za zaangażowanie, jak również ks. Janowi za prezenty.

           

           

          30 października 2015 w Gimnazjum w Jaszkotlu obchodziliśmy szczególne święto. Już po raz dziesiąty spotkaliśmy się na Przeglądzie Piosenki Religijnej. Ciągle aktualne jest przesłanie ewangeliczne: „Kto śpiewa, ten dwa razy się modli”. Wiele zespołów przybyło do Jaszkotla , aby oddać chwałę Chrystusowi. Prowadzącymi byli absolwenci naszej szkoły –Adam  i Joanna. Z  zaangażowaniem wprowadzili nas w sferę duchowych przeżyć. Powitali wszystkich zebranych, w tym miłych gości. Następnie przedstawili poszczególne szkoły, przedszkola i zespoły wokalne oraz solistów wraz z opiekunami. Na Przegląd stawiło się 12 zespołów z gminy Kąty Wrocławskie. Społeczność  smolecką stanowili uczniowie z klasy III b- Martyna Sobierańska, Jan Smoter, Karolina Fryc, Krzysztof Grochalski, Małgorzata Suchoń, Chrystian Bonarski, Katarzyna Jakiel, Kamil Nogajczyk i Julia Berbeka. Dzieci zaprezentowały dwa utwory: „Chcę Ci powiedzieć” i „Gotowe jest serce moje”. Uczniowie przygotowali się do występu pod kierunkiem Katarzyny Burnat i Haliny Szlendak. Po wykonaniu kilku utworów zarządzono przerwę. Dzieciaki udały się do sal na poczęstunek. Po zakończeniu prezentacji wszystkich zespołów, dyrektor Gimnazjum podziękował za piękne występy i rozdał uczestnikom i ich opiekunom dyplomy i statuetki.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
      • 71 316 84 61 szkoła Smolec 71 390 68 88 szkoła Jaszkotle 71 316 84 51 przedszkole 531 495 649 zerówki nad ośrodkiem zdrowia
      • ul. Kościelna 2 SMOLEC 55-080 Kąty Wrocławskie Poland
      • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że: • administratorem podanych danych jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smolcu, ul. Kościelna 2, 55-080 Smolec; • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail korzuch@infoic.pl • celem przetwarzania danych jest zapewnienie korespondencji odpowiedniej ewidencji, przechowywania oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą, a podstawą prawną są art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz art. 6 ust.1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach; • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest brak rozpatrzenia korespondencji; • podane dane będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej, zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt; • dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania; • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.
  • Galeria zdjęć

      brak danych