• Szkoła 2009/10

        • WARSZTATY ARTYSTYCZNE

           

          Dnia 8 października w naszej szkole dla uczniów klasy Vb odbyły się warsztaty artystyczne, na których poznawaliśmy bardzo popularną obecnie, choć sięgającą korzeniami prawie dwóch wieków przed naszą erą, technikę DECOUPAGE. Decoupage jest metodą dekoracyjną, która pozwala zdobić różne przedmioty i w ten sposób nadawać im indywidualny charakter. Mówiąc w znacznym uproszczeniu, decoupage polega na naklejaniu papierowych wzorów na przedmioty z takich materiałów jak drewno, tektura, szkło, tkanina, porcelana, a nawet plastik i metal, a następnie wielokrotnym lakierowaniu całej kompozycji, w celu uzyskania wrażenia, jakby praca nie powstała z wyciętego, papierowego obrazka, ale była dziełem malarza.





           

          Nasi uczniowie pracowali pod okiem artysty cztery godziny lekcyjne. Używając profesjonalnych materiałów zdobili przedmioty z drewna: ramki, świeczniki, zakładki, serwetniki. Praca okazała się niezwykle inspirująca i pełna twórczej satysfakcji. Każdy uczeń samodzielnie wykonał małe dzieło sztuki, które stało się jego własnością i pamiątką po tych miłych i rozwijających wyobraźnię i zdolności manualne zajęciach.





           

          organizator

          Katarzyna Trzepizur

           

           

                             Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole




          Dnia 9.11.2009 r. o godzinie 1000 odbył się uroczysty apel z okazji 91 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Program przygotowali członkowie Koła Przyjaciół Książki oraz zespół wokalny Biedronki. W uroczystości oprócz społeczności szkolnej wzięli udział zaproszeni goście- dwuosobowa delegacja 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia z Leśnicy: starszy chorąży sztabowy Dariusz Sokoliński oraz młodszy chorąży Mirosław Krysiak.

           

          Obecny był też radny Mieczysław Kowalczyk. Wątki historyczne przeplatane były pieśniami patriotycznymi. Uroczystość rozpoczęto Hymnem, a zakończono odśpiewaniem Roty. Po części artystycznej głos zabrała p. dyrektor Renata Kowalczyk dziękując wykonawcom za piękny występ oraz gościom za przybycie a także organizatorom za trud włożony w przygotowanie uroczystości. Wręczono gościom pisemne podziękowanie za udział w apelu oraz biało-czerwony bukiet kwiatów. Po wystąpieniu p. dyrektor głos zabrał chorąży sztabowy Mirosław Krysiak dziękując za zaproszenie i zapraszając dzieci do odwiedzenia Jednostki Wojskowej (wiosną przyszłego roku). Słowa podziękowania skierowano także rodzicom: państwu Rusom, Węglarzom, Korkoszom i p. Puczyńskiej za przekazanie dużej ilości chryzantem do wykonania scenerii.

           



           
                                                                                                                               Organizator:

                                                                                                                                 Bożena Kij

                                                              Małgorzata Wierzchowska

           

           

          SUPER WYCIECZKA

          DLA SUPER UCZNIÓW

           

           

          Zgodnie z tradycją naszej szkoły najlepsi uczniowie klas V- VI- tych pod opieką nauczycieli udali się na dwudniową wycieczkę w góry Izerskie.(po czeskiej i polskiej stronie). Jest to wycieczka fundowana przez szkołę jako nagrodę za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie i sukcesy sportowe. Grupa liczyła 31 osób. W bogatym programie wycieczki znalazły się:

           

          Dzień I

          - przejazd autokarem do Czech, pierwsza wycieczka w dolinę Izerki (ścieżka dydaktyczna).

          -powrót torfowiskami do polski przez zieloną granicę

          -herbata w schronisku Orle

          -zejście do Jakuszyc

          -zakwaterowanie i ognisko z kiełbaskami w ośrodku ,,Górnicza Strzecha,,

           

          Dzień II

          -spacer do Leśnej Huty szkła w Szklarskiej porębie

          -muzeum mineralogiczne i Chata Walońska z atrakcją

          -przejście do wodospadów Szklarki

          -sesje zdjęciowe.

           

          Wyprawę przygotowało Biuro Turystyczne Piotrek Tour, a szef był naszym pilotem, przewodnikiem i dobrym duchem. Podczas wycieczki pogoda była jasno-zielona (stworzyliśmy pierwszą w tym roku bitwę na śnieżki). Kalorie uzupełnialiśmy w kawiarni daniami Kuchni polskiej i własnej.

          W dobrych humorach, zaopatrzeni w pamiątki, wróciliśmy do stęsknionych rodziców.

                                                                                                    Opiekunowie

                                                                                                       G. Gibała

                                                                                                       Anna K. Jankowska

           

          Dnia 2009.10.18 po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Papieski, aby uczcićpontyfikat Jana Pawła II. Przebiegał on pod hasłem „Jan PawełII- papież wolności”.

          Podczasniedzielnej Mszy Świętej uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjumpod kierownictwem p. Haliny Kokoszko zaprezentowali montażsłowno-muzyczny przy akompaniamencie Łukasza Koszko i KatarzynyKowalczyk.

          Wprzygotowania włączyła się również p. dyr. Renata Kowalczyk,ks. Prałat Alfons Jurkiewicz, p. Elżbieta Makarska (mama jednego zuczniów).

          Liturgię i czytania mszalne oraz modlitwy wiernych wraz z uczniami kl. V i VIprzygotowała Halina Szlendak.

          Uczestniczącymwe Mszy Świętej bardzo podobały się treści zawarte w programiesłowno-muzycznym czego wyrazem były gromkie owacje.

          Nazakończenie ks. Proboszcz Andrzej Ilnicki podziękował wszystkim,którzy włączyli się do uświetnienia V Dnia Papieskiego.


          SzkolnyKonkurs Recytatorski Literatury Patriotycznej i Religijnej

           

          Dnia10.11.2009r. przeprowadzono Szkolny Konkursu Recytatorski LiteraturyPatriotycznej i Religijnej. Przystąpiło do niego 16 uczniów z klasIV-VI.

          Celemkonkursu było uczczenie 91 Rocznicy Niepodległości, 200 RocznicyUrodzin Juliusza Słowackiego, 70 Rocznicy Wybuchu II WojnyŚwiatowej, 30 Rocznicy I Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

          Uczniowiebardzo dobrze przygotowali się do prezentacji swoich utworówpoetyckich. Recytowali wiersze w obecności komisji w składzie:dyrektor - Renata Kowalczyk, wicedyrektor – Agata Wojtyla,nauczycielka j.polskiego -Elżbieta Lisowska -Bogacz oraznauczycielka katechezy - Halina Szlendak.

          Zaprezentowaneutwory oceniano w trzech kategoriach: interpretacja

          0-5pkt.,dykcja 0-5pkt., kształt artystyczny 0-5pkt.

           

          Imiejsce w Konkursie zajęła MartaWiatrzyk z klasy Va, która zaprezentowałautwór Zbigniewa Herberta „Bez tytułu”;

          IImiejsce ex aequoprzyznano Soni Augustz klasy Vb za utwór Bolesława Leśmiana „W czas zmartwychwstania”i Grzegorzowi Makarskiemuz klasy Vb za recytację wiersza Juliusza Słowackiego „Rozmowa zpiramidami”;

          IIImiejsce zdobyła AleksandraGłowacka deklamując utwór Jana Pawła II„Do sosny polskiej” .

          Uczniowie,którzy zajęli trzy pierwsze miejsca zakwalifikowali się doGminnego XIII Konkursu Recytatorskiego Literatury Patriotycznej iReligijnej w Małkowicach.

          Wszystkichwykonawców nagrodzono pamiątkowymi dyplomami.

           

          XIIIKonkurs Recytatorski

          Literatury Patriotycznej i Religijnej

          w Małkowicach

           

          Poprzeprowadzeniu eliminacji Szkolnego Konkursu RecytatorskiegoLiteratury Patriotycznej i Religijnej, czterech uczniówzakwalifikowano do etapu konkursu gminnego.

          Konkursten odbył się dnia 13.11.2009r. w Małkowicach w dwóchkategoriach: poezji śpiewanej i recytatorskiej. Hasłem konkursu był„Rok 2009 - rokiem Juliusza Słowackiego”.Uczestnicy prezentowali utwory o tematyce religijnej i patriotycznej.

          Komisja,w skład której weszli nauczyciele z pięciu szkół, ocenialiprogram w trzech kategoriach: dobór repertuaru, interpretacja iwyraz ogólny.

          Wkonkursie uczestniczyło 22 uczniów z siedmiu szkół: KatówWrocławskich- SP nr1, SP nr 2, Gniechowic, Zachowic, Smolca, Sadkowai Małkowic.

          Po przesłuchaniu wykonawców członkowie komisji udali się na naradęi wyłonili zdobywców. W kategorii poezji śpiewanej:

          Imiejsce zajęła NataliaBulanda ze SP nr 1 w Katach Wrocławskich;

          IImiejsce - Damian Kochanowski ze SP nr 2 w KątachWrocławskich.

           

          Wkategorii recytatorskiej zwycięzcami zostali:

          Imiejsce – Kalina Bury ze SP w Gniechowicachi Karol Galas ze SP nr1w Kątach Wrocławskich;

          IImiejsce zajął BartoszWoźniakowski ze SP nr 2 w KątachWrocławskich;

          IIImiejsce zdobyła DominikaDąda z Sadkowa;

          Wyróżniono:Annę Żuk zGniechowic, MartęWiatrzyk zeSmolca i WiolettęMatkowską z Małkowic.

          Wszystkichuczestników nagrodzono dyplomami i książkami, a ich opiekunówpodziękowaniami za przygotowanie do konkursu.

          Ponadtotradycyjnie- mieszkaniec Małkowic p. Józef Wiejacki –artystaludowy wykonał pamiątkowe medale, które wręczono przedstawicielomposzczególnych szkół.

           


          Konkursprzebiegał w miłej atmosferze przy udziale gości oraz p.MarianaOsińskiego, Księdza proboszcza z Małkowic oraz p.JózefaWiejackiego –artysty ludowego. Dla wszystkich uczestnikówprzygotowano poczęstunek.

          Nazakończenie konkursu Dyrektor Beata Łozowska zaprosiła nas nanastępny rok.

           

           

          5 listopada odbył się etap szkolny konkursu matematycznego KOMA.Konkurs ma niespotykaną formę. Nie korzysta z wcześniejszejwiedzy, dzięki czemu jest adresowany nie tylko do najlepszychmatematyków, ale do wszystkich uczniów o dużym potencjaleintelektualnym. Ważna jest w nim umiejętność słuchania iprzetwarzania informacji. Dużą trudność stanowi sensowne robienie notatek i posługiwanie sięnimi. Wykłady finałowe często dotyczą tego samego zagadnienia dlawszystkich poziomów edukacyjnych, co czyni niezwykle ciekawąanalizę publikowanych w Internecie wyników.

          Wobu etapach uczniowie wysłuchują ok. godzinnego wykładu zmatematyki, a potem przez 60 minut rozwiązują zadania dotyczącetego samego tematu. Mogą korzystać ze zrobionych podczas wykładunotatek. W finałach temat nie jest związany z programem matematykiszkolnej.

          Wtym roku tematem etapu szkolnego były silnie, słabnie i pierwsznie.W konkursie wzięło udział 14 uczniów.


          Najlepsze wyniki osiągnęli:

          1.Arkadisz Sygulski

          2.Barbara Mika

          -Błażej Dębogórski

          3.Emilia Kopeć

           

          21listopada na Uniwersytecie Wrocławskim odbył się etap finałowy.Tematem wykładu Michała Śliwińskiego była "symetryzacja Steinera". Po bardzociekawym wykładzie uczniowie rozwiązywali zestaw trudnych zadań.Trójka zwycięzców to:

          IFilip Barański, SP 28 Wałbrzych
          II Marcin Sidorowicz, SP ATUTWrocław
          III Michał Jaworski, SP 3 Wrocław

          Najwyżejsklasyfikowany nasz uczeń: Arkadiusz Sygulski zajął aż VII miejsce.

          Naszymzawodnikom gratulujemy, a wszystkich zapraszamy do konkurowania wróżnych zawodach matematycznych!!!

           

          Mecze są nie tylko ciekawym konkursem, ale niezwykłą okazją do uczenia się matematyki, rozwijania umiejętności argumentowania, prezentowania rozwiązań, uważnego śledzenia rozumowań i znajdowania w nim luk i błędów. Uczą też współpracy w grupie.

           


          Zadania są odmienne od sztampowych zadań podręcznikowych i egzaminacyjnych. Są ciekawe i mają zróżnicowany stopień trudności, co pozwala na stosowanie różnych strategii rozgrywki. Uczniowie bardzo lubią taką formę konkursów, chętnie się w nie angażują się i przygotowują do rozgrywek podczas kółek matematycznych. Już po kilku meczach nabierają dużej dojrzałości w prowadzeniu rozumowań matematycznych i prezentują ją także na lekcjach.



          W tegorocznej edycji konkursu biorą udział 32 szkoły podstawowe, podzielone na 8 grup. W skład naszej grupy wchodzą także szkoły: SP 17 i SP 73 z Wrocławia oraz SP Miękinia.

           


          Pierwszy mecz odbył się 26 listopada i niestety, zakończył się zwycięstwem gości z Miękini.
          Kolejny mecz - ze szkołą nr 73 z Wrocławia (po zaciętej walce) zakończył się remisem 30,5:30,5. Następny (ostatni już) mecz rozegramy 26 stycznia ze SP nr 17 z Wrocławia.

           

           

           

          23listopada w naszej szkole odbyły się gminne zawody w minikoszykówce dziewcząt i chłopców. W turnieju wzięły udziałcztery szkoły z terenu naszej gminy. Szkoła z Sadkowa, Gniechowicoraz SP 1 z Kątów Wrocławskich oraz nasze ze Smolca.

          Zawodyodbywały się systemem każdy z każdym, drużyny grały na przemianchłopcy i dziewczęta. Nasze zawodniczki niestety przegrały swójpierwszy mecz po bardzo zaciętej walce w ostatniej minucie różnicąjednego kosza drużyną z Gniechowic. Za to w pozostałychspotkaniach nie dały szans swoim przeciwniczkom wygrywając pewnieswoje mecze z pozostałymi drużynami. Niestety ta jedna porażkasprawiła, że zajęły drugie miejsce w swojej kategorii.

          Wrywalizacji chłopców nasi zawodnicy nie dali żadnych szans gościomi pewnie wygrali wszystkie swoje mecze wysoką różnicą punktów.Pozwoliło im to na zajęcie pierwszego miejsca w zawodach imożliwość reprezentowania naszej szkoły na zawodach powiatowych,które odbędą się w Siechnicy.

          Wprzerwie pomiędzy meczami dzieci otrzymały słodki poczęstunekoraz wodę aby ugasić pragnienie po trudach walki sportowej. Oby jaknajwięcej takich zawodów i takich wyników w wykonaniu naszychdrużyn. Wielkie brawa dla naszych sportowców!

           

          Pasowanie Pierwszaków na uczniów naszej szkoły







          Dnia 6 listopada 2009r. odbyło się w naszej szkole uroczyste pasowanie Pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej w Smolcu. Uroczystość przygotowały wychowawczynie klas I, Pani Ewa Kosicka i Pani Dorota Pyzio. Mali uczniowie ze śpiewem na ustach wmaszerowali do sali gimnastycznej, w której zgromadziła się cała brać uczniowska, nauczyciele , dyrekcja i rodzice. Rozpoczęły się występy, podczas których dzieci prezentowały swoje talenty wokalne, taneczne i recytatorskie. W kulminacyjnym momencie, czyli po złożeniu uroczystego przyrzeczenia Pani Dyrektor pasowała każdego pierwszaka historycznym ołówkiem, który pamięta czasy, gdy nasi rodzice chodzili do tej szkoły. Atrakcją uroczystości był pokaz slajdów ze zdjęciami nauczycieli i uczniów klas I w przygotowaniu którego pomogła Pani Olimpia Osewska. Na deser klasy III przygotowały dla młodszych kolegów słodką niespodziankę.




          Wszystkim uczniom klasy Ia i Ib  życzymy samych sukcesów przez wszystkie lata edukacji w naszej szkole.  Nauczycielom zaś życzymy wiele cierpliwości i radości z wykonywanej pracy!!!!

           

          WARSZTATY TEATRALNE

          we WROCŁAWSKIM CENTRUM TWÓRCZOŚCI DZIECKA

          we Wrocławiu

           

           

          Istotą działalności Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka jest kształtowanie kreatywnych osobowości, poprzez działania w różnych dziedzinach sztuki. W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły kontynuują współpracę z WCTD, uczestnicząc w cyklu zajęć artystycznych, odbywających się w centrum.

          Pierwsze w tym semestrze spotkanie miało miejsce 7 grudnia i uczestniczyli w nim uczniowie klasy Vb wraz z wychowawczynią, Katarzyną Trzepizur. Zajęcia miały formę warsztatów: teatralnych i tanecznych. Dzieci pracowały w grupach z instruktorami i artystami posiadającymi wiedzę i doświadczenie pedagogiczne. Miały okazję spróbować swoich sił w tańcu oraz na deskach sceny prawdziwego teatru.


           

           

          Takie spotkania poprzez ciekawe treści oraz nowatorską, aktywizującą formę niezwykle pobudzają zainteresowania uczniów, integrują klasy, odkrywają nowe umiejętności i talenty dzieci, wspierają również nauczycieli, umożliwiając im spojrzenie na swoich podopiecznych w nowych sytuacjach.

           

           

          Organizatorka

          Katarzyna Trzepizur

           

          UCZTA NA OLIMPIE



           

          Jak pomysłowi bywają uczniowie naszej szkoły, jak niezwykłą mają wyobraźnię, inwencję oraz bogatą wiedzę mieliśmy okazję po raz kolejny przekonać się w pierwszych miesiącach bieżącego roku szkolnego. Uczniowie klasy Vb, wraz z wychowawczynią Katarzyną Trzepizur postanowili nie poprzestawać na wiedzy wyłącznie teoretycznej i urządzić ucztę na Olimpie. Jak łatwo się domyślić, pomysł narodził się w związku z omawianymi na lekcjach języka polskiego oraz historii zagadnieniami związanymi z mitologią grecką i rzymską.




           

          Na uczcie u Zeusa pojawili się najważniejsi starożytni bogowie i znane z „Mitologii” postaci. Był między innymi Posejdon, Hades, Neptun, opiekuńcza Hera, piękna Afrodyta, potężna Atena i uwodzicielska Diana, Sprawiedliwa Temida. Każdy z bogów prezentował się przed pozostałymi gośćmi, demonstrował atrybuty, przedstawiał swój zakres władzy, opowiadał o swych losach. Wśród obecnych nie zabrakło Nike, Apolla, Hermesa, Dionizosa oraz ciskającego strzałami Amora.

          Ta niezwykła lekcja mitologii w atrakcyjny sposób przybliżyła uczniom zagadnienia związane z wierzeniami religijnymi państw kręgu śródziemnomorskiego (Grecji i Rzymu) i pozwoliła – przynajmniej niektórym - poczuć się naprawdę bosko!




           

          Organizator

          Katarzyna Trzepizur

           

          WIECZÓR FILMOWY

           





           

          Jak się okazuje, szkoła to nie tylko miejsce, w którym zdobywamy wiedzę, doskonalimy umiejętności. To również miejsce, w którym poznajemy nowe osoby, zawieramy znajomości, budujemy przyjaźnie – niejednokrotnie na całe lata. Zespół klasowy tworzą uczniowie, którzy na co dzień wspólnie pracują. Bardzo ważne jest, by się wzajemnie lubili, wspierali, mieli poczucie wspólnoty. Doskonałym sposobem na integrację klasy są wszelkie wycieczki, imprezy organizowane w szkole i poza nią.


           

           

          Jedna z nich miała miejsce dnia 11 grudnia, w późnych godzinach popołudniowych, w jednej ze szkolnych sal lekcyjnych, gdzie spotkali się uczniowie klasy Vb, by mile spędzić rozpoczynający weekend, piątkowy wieczór. W tak licznej grupie odbyła się projekcja dwóch filmów: „Harry Poter i Książę Półkrwi” oraz „Eragon”. By zapewnić uczestnikom komfort odbioru, w sali pojawiły się materace, koce, śpiwory, poduszki i pluszaczki, które były czule tulone podczas scen mrożących krew w żyłach. O dobry nastrój zadbali sami uczestnicy sensu, zapewniając wszystkim popcorn, paluszki, owoce i słodkie przekąski(były nawet własnoręcznie upieczone kokosanki!). Profesjonalny sprzęt, przygotowany przez jedną z mam sprawił, że poczuliśmy się jak w prawdziwym, choć niezwykłym kinie. Spotkanie udało się wyśmienicie! Były dobre filmy, smaczne jedzonko, miłe towarzystwo, czyli wszystko, czego młody człowiek potrzebuje po ciężkim tygodniu pracy.





           

           

          Dnia  4 grudnia  na terenie Smolca odbyła się

          akcja ,,Mikołaj albo rózga”.

          W akcji uczestniczyli uczniowie klasy VIb  wraz wychowawczynią i z policją z Katów Wrocławskich . Uczniowie zobowiązani byli przygotować rózgi , natomiast Panowie policjanci zorganizowali czekoladowe mikołaje . Klasa VIb została podzielona na 4 grupki pięcioosobowe. Pierwsza grupa opuściła szkołę około godziny 8:00. Tak przygotowane zespoły interwencyjno-operacyjne zatrzymywały kierowców samochodów poruszających się po smoleckich drogach do kontroli. Panowie policjanci z drogówki sprawdzali dokumenty i obowiązkowe wyposażenie aut. Wzorowi kierowcy otrzymywali mikołaje z czekolady. Rózgi wręczane były ku przestrodze. Jedna z grup została szczególnie nagrodzona, gdyż  od miłego kierowcy otrzymała pluszowe biedronki.

          Zarówno pomysł, jak i sposób jego realizacji okazały się strzałem w dziesiątkę.

          Była okazja, by sprawdzić aktualność ubezpieczenia, sprawność gaśnicy, stan techniczny auta oraz przypomnieć o bezpiecznej jeździe w terenie zabudowanym.

          Szóstoklasiści spisali się na medal! Dla nich to też była niezła szkoła bezpieczeństwa!

          Wychowawczyni klasy szóstej była dumna ze swoich podopiecznych . Mamy nadzieję , że to nie ostatnia taka akcja . 

          Z opłatkiem w Jednostce Wojskowej



          Dnia 16.12.2009r trzyosobowa delegacja składająca się z członków KPK wraz z opiekunem p.B.Kij złożyła wizytę w zaprzyjaźnionym X Wrocławskim Pułku Dowodzenia w Leśnicy. Celem wizyty było wręczenie własnoręcznie wykonanych stroików bożonarodzeniowych, złożenie życzeń świątecznych oraz podzielenie się opłatkiem. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze połączonej z przygotowanym poczęstunkiem. Zwiedzaliśmy „Salę Tradycji Pułku”. Wpisaliśmy się do księgi Pamiątkowej. Dzieci otrzymały długopisy, smycze, czekoladki, płytę z kolędami oraz kalendarz na rok 2010.









                                                                                           
                                                                        B. Kij i M. Wierzchowska

           

           



          Jak co roku w naszej szkole odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy. Przygotowania do niego trwały kilka miesięcy. Powołano komitet organizacyjny, ustalono datę na 13 grudnia b.r. Zachęcono rodziców, nauczycieli i uczniów do wykonania stroików, aniołków, kartek świątecznych, choinek i różnych ozdób i elementów dekoracyjnych na Święta Bożego Narodzenia. Rodzice z każdej klasy upiekli przepyszne ciasta, które w dniu kiermaszu bardzo szybko znikały z pola widzenia. Niektórzy smakosze przychodzili dwukrotnie. Wybór był taki jak w najlepszej cukierni. Rodzice upiekli aż 28 blach ciast.



                   Na zakupy przychodziły całe rodziny z dzieciakami, które zachwycone pięknymi wyrobami wyciągały z portfeli swoich kochanych rodziców duże sumy pieniędzy. Kiermasz zaszczycili również swoją obecnością wykonawcy prac.

                   Gościnnie przybyły  do nas dzieci z Ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych z Jaszkotla. Wraz z wychowawcami wykonały one bardzo ładne, pachnące świece, aniołki, bombki. Cieszyły się one wielkim powodzeniem.

                   Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy czynnie zaangażowali się w przygotowanie kiermaszu – rodzicom, Dyrekcji szkoły, nauczycielom i uczniom z naszej placówki. Zapraszamy na następny rok.



           

           

          Dnia 11.11.2009r.  w ZSP w Smolcu  został zorganizowany  koncert   pt. „POLSKA PIEŚŃ PATRIOTYCZNA”.

            Wykonawcy :   Tomasz Huk-baryton

                                       Marek Werpulewski –fortepian

                                      Stanisław Baranek_-prelekcja

                        

                   W programie  artystycznym uczniowie wysłuchali niżej wymienionych pieśni i zapoznali się z genezą powstania tych  utworów: 

          Bogurodzica

          M.Kl.Ogiński –Polonez „Pożegnanie Ojczyzny”

          Mazurek Dąbrowskiego

          Kurpiński „Warszawianka”

          F.Nowowiejski „Rota”

          „My Pierwsza brygada”

          „Mury”

          „Aby Polska była Polską”

           

           

          Dnia 09.12.2009r. w  ZSP w Smolcu  odbył się koncert pt.”Instrumenty perkusyjne” w wykonaniu:

          -Krzysztof Loho - instrumenty perkusyjne ,

                   -Krzysztof Baranek - fortepian oraz prelekcja.

          W programie usłyszeliśmy  utwory Bacha, Gounoa –Ave Maria, Marsze .

          Zostały zaprezentowane instrumenty melodyczne, uderzane, potrząsane i pocierane .
          Prowadzący koncert  zapoznał  uczestników  z rożnymi  rodzajami instrumentów perkusyjnych od maraksa  i dzwonków , zabrzmiał też werbel, talerz ,bicz, kastaniety i janczar. Uczniowie przysłuchiwali się brzmieniu  trójkąta, a nawet  mogli  poznać dźwięk drzewa akustycznego. Szczególnie spodobała się uczniom możliwość zaistnienia na scenie oraz  stworzenie zespołu muzycznego i  zagrania utworu muzycznego na prezentowanych wcześniej instrumentach perkusyjnych.

          Należy  zaznaczyć, że koncert nie tylko  się uczniom podobał, ale  wychowankowie wynieśli  z niego coś więcej. Było to przyjemne uczucie dla ducha posłuchać  takich fenomenalnych dźwięków.

           



          „Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne”

                   Ten fragment z Ewangelii wg św. Jana (3,16) wyraża prawdę o ogromnej miłości Boga do człowieka.

                   O wcieleniu Syna Bożego przypomnieliśmy w Jasełkach, które odbyły się w naszej szkole 22.12.2009 r. Uczniowie, katechetki, p.Dyrektor wraz z zespołem „Biedronki” przygotowali bardzo ładne przedstawienie.

          Treścią jasełek było narodzenie Syna Bożego - Jezusa Chrystusa. Ten fakt oznajmił pasterzom anioł z nieba. Ci, usłyszawszy Dobrą Nowinę o Jezusie pobiegli Go przywitać i oddać pokłon Zbawicielowi.

          Nie tylko prości ludzie, ale i Mędrcy ze wschodu przybyli do Mesjasza. Ci ostatni pokonali długą drogę, kierując się gwiazdą i wskazówkami ze słowa Bożego.



          Jezus pozwala się spotkać ze Sobą, jeśli  tylko tego pragniemy. On chce wypełnić każde ludzkie serce radością, pokojem i miłością. Trzeba je tylko oddać Jezusowi .

          Dzieci, które przyszły z pokłonem do Zbawiciela wyraziły to takimi słowami:  „My Jezuniu, dzieci Twoje podarków nie mamy. Serca nasze przynosimy, przy żłóbku składamy”.

          Na spotkanie wigilijne przybył do naszej szkoły ks. Jan Bagiński, który uświetnił to przedstawienie grą na instrumentach, ks. prał. Alfons Jurkiewicz oraz radny p. Mieczysław Kowalczyk, który przygotował nagłośnienie. Zaszczycili nas także swoją obecnością rodzice uczniów.

          Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie przedstawienia : p. Jadwidze Trojnar, p. Małgorzacie Wierzchowskiej i p. Elżbiecie Bogacz. Wyrazy wdzięczności składamy p. dyr. Renacie Kowalczyk za akompaniament muzyczny.

           

          14 grudnia odbyłsię szkolny etap konkursu Wieża Babel. Jest to konkurs zlingwistyki matematycznej dla szkół podstawowych organizowany odroku szkolnego 2006/07 przez Wydział Matematyki i InformatykiUniwersytetu Wrocławskiego oraz LO nr III we Wrocławiu.

          Nazwa konkursunawiązuje do biblijnej opowieści o wieży Babel (Księga Rodzaju11, 1-9). Dawniej wszyscy ludzie mówili jednym językiem. Pewnegorazu zdecydowali, że zbudują wieżę, która sięgałaby do nieba.Wtedy Bóg postanowił ukarać ich pychę. "Pomieszał ichjęzyki, aby jeden nie mógł zrozumieć drugiego" i budowanigdy nie została ukończona, a ludzie rozproszyli się po całejZiemi i do dziś mówią różnymi językami. Dzięki temu mogłapowstać nauka zwana lingwistyką, czyli językoznawstwem.

          Najlepsza siódemka, która zakwalifikowała się do kolejnego etapu:

          1. Wiatrzyk Marta

          2. Tomanek Zbigniew

          3. Demków Katarzyna

            - Lower Monika

            - Mika Barbara

          4. Lepianka Jakub

          5. Sygulski Arkadiusz

          Finał odbył się 16 stycznia w godzinach 10 - 13 w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego (przy pl. Grunwaldzkim). W konkursie wzięło udział ok. 150 osób z całego województwa dolnośląskiego, a także uczniowie z Warszawy. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Z naszej szkoły najlepiej wypadły: Marta Wiatrzyk i Monika Lower. Zajęły 10 miejsce, zdobywając aż 58 na 66 punktów. Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku!


          WIGILIA KLASY IIIA

          Podobnie jak w poprzednim roku, uczniowie klasy IIIA wraz z wychowawczynią Małgorzatą Wierzchowską na uroczystą Wigilię klasową 22 grudnia 2009 r. zostali zaproszeni do domu Państwa Nowickich w Budziszowie. Wszyscy pięknie ubrani i w radosnych nastrojach pojechaliśmy do naszej koleżanki Zuzi. Przy odświętnie przystrojonym stole, przy dźwiękach kolęd składaliśmy sobie życzenia radosnych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku. Spróbowaliśmy tradycyjnych potraw wigilijnych i wspaniałych wypieków naszych mam. Przed powrotem do szkoły na podwórku Zuzi ulepiliśmy śniegowe bałwanki. Wsiadając do autobusu, każdy z nas trzymał w ręce poduszkę z wrocławskim krasnalem – prezent odgospodarzy.

          Jeszcze raz bardzo dziękujemy!

           

          DZIWNA PRZYGODA W BIBLIOTECE





           

          Dnia 14.01.2010 odbyło się w szkole uroczyste „Pasowanie uczniów klas I na czytelnika” . Ta uroczystość na stałe weszła do kalendarza szkolnych wydarzeń. Pasowanie organizowane jest co roku pod koniec pierwszego semestru , kiedy to uczniowie znają cały alfabet i potrafią już czytać. Uroczystość rozpoczęła się od powitania wszystkich przez p. bibliotekarkę B. Kij, po czym członkowie Koła Przyjaciół Książki zaprezentowali program zatyt. „Dziwna przygoda w bibliotece” , w którym występowały bajkowe postacie tj. : Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia oraz Książki, a zadaniem pierwszaków było odgadnięcie z jakiej książki pochodzą te postacie. Następnie uczniowie klas pierwszych byli pasowani na czytelnika przez p. bibliotekarkę, po czym złożyli uroczystą przysięgę. Na pamiątkę tego dnia otrzymali dyplomy, plany lekcji i zakładki do książek, wykonane przez dzieci ze świetlicy szkolnej prowadzonej przez p. Iwonę Dudzik. Głos zabrała także p. dyrektor Renata Kowalczyk.



           

           


           

          W dniu 20 stycznia w Środzie Śląskiej odbyły się zawody międzypowiatowe w mini koszykówce dziewcząt i chłopców. Zawody byłyrozgrywane w trzech grupach po trzy drużyny w każdej z nich. Naszaszkoła trafiła do grupy „B” razem z reprezentacją gospodarzySP nr 3 ze Środy Śląskiej oraz SP nr 2 z Jelcza Laskowic.

          Zawodybyły rozgrywane systemem każdy z każdym. A do następnej fazyrozgrywek, czyli finałów międzypowiatowych miała awansować tylkojedna drużyna.

          Wdrodze losowania okazało się, iż gramy dwa mecze pod rząd,pierwszy z gospodarzami zawodów szkołą ze Środy Śląskiej, anastępny z Jelczem Laskowice.

          Podość zaciętym i obfitującym w brzydkie faule ze strony zawodnikówze Środy meczu, udało się nam odnieść wspaniałe zwycięstwo. Pokrótkim odpoczynku zagraliśmy kolejny mecz, z teoretycznie słabsządrużyną (przegrała wcześniej ze szkołą ze Środy Śląskiej) zJelcza Laskowic. Mecz ten jednak okazał się bardzo zacięty irozstrzygnął się dopiero po dogrywce, w której nasi uczniowieokazali się lepsi i zwyciężyli przewagą jednego kosza.

          Dwazwycięstwa dały nam pierwsze miejsce w turnieju i awans do finałumiędzypowiatowego, który odbędzie się 27 stycznia w Wołowie.Taki sukces sportowy zdarzył się po raz pierwszy w historii naszejszkoły dlatego wielkie brawa dla naszych chłopaków i powodzenia w finałach !!!

           

          Razem do pierwszej klasy!

          Entete w naszej szkole!

           

           

          Dnia 8 grudnia 2009 roku do naszej szkoły zawitała “Mobilna klasa” - innowacyjna propozycja dla szkół, zgodna z nowa podstawą programową. Wraz z nią zjawili się znamienici goście w osobie pana burmistrza Antoniego Kopcia, przedstawiciele władz gminy Kąty Wrocławskie, dyrektorzy szkół podstawowych z całej gminy wraz ze swoimi nauczycielami. Na pokazowe zajęcia prowadzone przez panią magister Ewę Kosicką przybył także przedstawiciel Kuratorium pan L. Sieczko.

          “Mobilna klasa” to technologia przeznaczona dla klas I-III, jednak mogą ja wykorzystywać w swojej pracy uczniowie z klas starszych. Zawiera ona najpopularniejsze materiały edukacyjne, a przede wszystkim każdy uczeń pracuje na swoim notebook-u.

          Wprowadzenie ”Mobilnej klasy” do szkoły to korzyść dla dyrektora (wyższa jakość pracy, lepsze wyniki kształcenia, atrakcyjna oferta edukacyjna dla obecnych i przyszłych uczniów), dla nauczyciela (nowoczesne, efektywne i przyjazne narzędzie pracy, nowoczesne metody nauczania, większa indywidualizacja procesu nauczania, lepsze uwzględnianie potrzeb sensorycznych różnych grup uczniów, możliwość prowadzenia testów z natychmiastową informacją zwrotną, większa możliwość wyrównywania szans) i oczywiście dla ucznia (biegłe korzystanie z narzędzi technologii informacyjnej, nowoczesny dostęp do informacji, ciekawsze lekcje, szansa na rozwój własnych zainteresowań, wreszcie możliwość osiągnięcia sukcesu).

          W zajęciach pokazowych brali uczniowie klasy Ia wraz z wychowawczynią p. Ewą Kosicką. Tematem zajęć była “Zabawa liczbami”. I rzeczywiście dzieci bawiąc się jednocześnie się uczyły. Każdy uczeń miał oczywiście do swojej dyspozycji notebook, specjalnie zaprojektowany dla młodszych uczniów. Obserwujący zajęcia mogli przekonać się  o przydatności takiego sprzętu  w swojej pracy. Należy przypomnieć sobie i innym, jak brzmi Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008r. (Dz.U.z 2009r.Nr4, poz.17) :

          “Zajęcia komputerowe należy rozumieć dosłownie jako  zajęcia z komputerami, prowadzone w korelacji z pozostałymi obszarami edukacji. [...] Komputery w klasach I-III szkoły podstawowej są wykorzystywane jako urządzenia, które wzbogacają proces nauczania i uczenia się o teksty, rysunki i animacje tworzone przez uczniów, kształtują ich aktywność (gry i zabawy), utrwalają umiejętności( programy edukacyjne na płytach i w sieci), rozwijają zainteresowania itp...”. Biorąc pod uwagę to rozporządzenie, radość z nauki i pracy z komputerem naszych najmłodszych uczniów mamy nadzieję, że “Mobilna klasa” zagości w naszej szkole na stałe.

           

           

           

           

           

          Z działalności Samorządu Uczniowskiego

          9.10.2009 roku odbyły się wybory prezydenta szkoły. W wyborach startowali następujący kandydaci:

          Klaudia Mioduszewska, Daniel Krzyściak, Kasia Helbik i Kacper Rus. Wgłosowaniu wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Zmiażdżącą przewagą wygrała uczennica klasy VI B- KlaudiaMioduszewska.

          Samorząduczniowski zorganizował w bieżącym semestrze dwie dyskoteki dlaklas III-VI . Pierwsza z nich miała miejsce w październiku i byłapoświęcona obchodom dnia chłopca oraz inauguracji działalnościnowego prezydenta szkoły. Druga dyskoteka została zorganizowana tużprzed adwentem jako impreza andrzejkowa. Na obu uczniowie świetniesię bawili do późnego wieczora. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy pełnili rolę opiekunów podczas obu imprez.

          Dnia14.10.2009 roku została zorganizowana w naszej szkole uroczystaakademia poświęcona obchodom dnia edukacji narodowej. Podczasuroczystości zaprezentowali się nasi koledzy z koła teatralnego,prowadzonego przez panią Ewę Kosicką, którzy przedstawiliinscenizację bajki "Kopciuszek". Następnie uczniowie samorządu zaprezentowali swój krótki program artystyczny i złożyliżyczenia wszystkim nauczycielom i innym pracownikom szkoły. Awszystko na tle prezentacji multimedialnej zdjęć pracownikówszkoły z ostatniej wycieczki, zrobionej przez panią Olimpię Osewską. Nad całością imprezy czuwał opiekun samorządu- pan Sławomir Zyga.

           

          Sprawozdanie z wyjazdu do Panoramy Racławickiej we Wrocławiu

          Dnia 23 lutego 2010 roku uczniowie klas IIIa i IIIb wraz z wychowawczyniami p. Jadwigą Trojnar i p. Małgorzatą Wierzchowską uczestniczyli w lekcji muzealnej w rotundzie Panoramy Racławickiej. Podczas oczekiwania na panią przewodnik obejrzeliśmy film o konserwacji obrazu i przygotowaniu jej do ekspozycji we Wrocławiu. Po krótkim wstępie w małej rotundzie, gdzie prezentowana jest plastyczna mapa terenu, na którym odbywała się bitwa racławicka, obejrzeliśmy wspaniałe malowidło i wysłuchaliśmy opowieści o powstaniu wielkiego obrazu panoramowego.

          Z ogromnym podziwem i zaciekawieniem uczestniczyliśmy w tym niecodziennym spektaklu złudzeń – na moment przenieśliśmy się w inną rzeczywistość i inny czas.

           

           

           

          KONKURS STRAŻACKI

          26.02.2010 roku reprezentacja samorządu uczniowskiego naszej szkoły wzięła udział w corocznym konkursie organizowanym przez straż pożarną naszej gminy pod hasłem: „Młodzież zapobiega pożarom”. Nasza drużyna w składzie: Klaudia Rzyska, Kacper Płatek i Maciej Skarbowski. Po zażartej walce zajęli III miejsce uzyskując 49 pkt. i przywieźli do szkoły nagrodę w postaci piłek do siatkówki i piłki nożnej. Wyniki indywidualne naszych zawodników:

          K. Płatek- 17 pkt.

          M. Skarbowski- 17 pkt.

          K. Rzyska- 15 pkt.

          Sławomir Zyga

           

          ,,Poezja jest rodzajem muzyki: trzeba ją słyszeć,

          żeby móc o niej sądzić”

          [Wolter]

          W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły już po raz dziesiąty wzięli udział w Gminnych Eliminacjach Konkursu Recytatorskiego Uczniów Szkół Podstawowych, który odbył się w Szkole Podstawowej w Gniechowicach dnia 12 marca 2010 r. W imprezie uczestniczyły dzieci i młodzież z naszej gminy, którym nieobca jest poezja. Wśród gości znaleźli się nauczyciele, rodzice, Pani Sołtys Gniechowic oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie. Spotkanie to było okazją do zaprezentowania przez uczniów swoich upodobań oraz możliwością wykazania się własnym talentem i wrażliwością. Młodzi wykonawcy prezentowali przygotowane pod kierunkiem opiekunów utwory, które oceniane były przez jury w dwóch kategoriach: poezji i poezji śpiewanej. Szkołę Podstawową w Smolcu reprezentowali następujący uczniowie: Katarzyna Chydzińska, Anna Sołowiej, Marta Wiatrzyk, Weronika Gwoździka i Grzegorz Makarski wraz z opiekunką, Katarzyną Trzepizur. Wśród nagrodzonych osób znalazły się Anna Sołowiej i Marta Wiatrzyk, które ex aequo zajęły III miejsce. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

          Katarzyna Trzepizur

           

          Konkurs klasowy "Matematyka bez granic"

          Ten międzynarodowy konkurs przywędrował do nas z Francji, gdzie do dziś mieści się jego "sztab światowy". Oryginalna nazwa, pod którą jest znany na całym świecie, to "Mathématiques sans frontiéres", czyli "Matematyka bez granic". Stąd stosowane sa dwa skróty: MSF (z francuskiego) lub MbG (z polskiego).

          Organizowany jest pod auspicjami Rady Europy. W Polsce patronat nad nim objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne. Konkurs ma niespotykaną formę, gdyż startują w nim całe klasy. Jego celem jest otwarcie mentalnych granic pomiędzy krajami, regionami i szkołami. Ma interdyscyplinarne zadania i jest adresowany do szerokiego kręgu uczniów, nie tylko do najlepszych matematyków. Liczą się w nim także: umiejętność współpracy i podziału zadań w grupie, pomysłowość, wyobraźnia, zdolności językowe i plastyczne (konstrukcje, wycinanki, budowanie modeli brył). Przygotowanie do konkursu bardzo integruje zespół klasowy.

          Konkurs rozgrywany jest w wersjach:

          • SENIOR - dla III klas gimnazjów oraz I klas szkół ponadgimnazjalnych
          • JUNIOR - dla klas IV - VI szkół podstawowych

          Zadania nawiązują do konkretnych sytuacji życiowych i pokazują zastosowanie matematyki w życiu codziennym i w innych dziedzinach nauki. Są skorelowane z innymi przedmiotami. Dla polskiej szkoły są to zadania bardzo nietypowe. Na ogól nie wymagają uzasadnienia, ale wypracowania konkretnego algorytmu postępowania. Mają zróżnicowany stopień trudności i tematykę, więc każdy uczeń w klasie może się czymś wykazać. Jedno z zadań podane jest w językach obcych i tak też trzeba zapisać jego rozwiązanie.

          Dnia 14 marca 2010 roku odbył się etap szkolny konkursu. Oto wyniki:

          1. VIa             41 pkt.
          2. Va              36 pkt.
          3. IVb             33 pkt.
          4. VIb             30 pkt.
          5. Vb              29 pkt.
          6. IVa             18 pkt.

          Gratulujemy zwycięzcom!

          W (międzynarodowym) finale konkursu klasa Va zdobyła 6 miejsce w okręgu dolnośląsko-opolskim. Gratulujemy!!!

           

          Z palmami w Jednostce Wojskowej

           

           

          Dnia 23.03.2010 trzyosobowa delegacja członków Koła Przyjaciół Książki wraz z opiekunem p. M. Wierzchowską udała się do Jednostki Wojskowej 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia (wizyta zapowiedziana). Delegację przyjął zastępca dowódcy Pułku p.płk. Kazimierz Łucki. Celem wizyty było wręczenie wykonanych palm wielkanocnych oraz złożenie życzeń świątecznych.

          Po całej ceremonii dzieci zwiedziły Salę Tradycji Pułku oraz komputerowe Centrum Kontroli Łączności. Na pożegnanie dzieci otrzymały upominki (długopisy, plany zajęć, miarki, bajeczki itp.). Otrzymały propozycję uczestniczenia w Dniach Otwartych Koszar (przyślą oficjalny e-mail). Wpisały się do Księgi Pamiątkowej. W roli kierowcy i fotografa wystąpił Witold Kij.

           

           

          Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w naszej szkole miała miejsce teatralizacja zatytułowana ‘”Szukam przyjaciela’’, z wykorzystaniem bohatera z powieści ”Mały Książę“.

          Całość przedsięwzięcia merytorycznie przygotowały i prowadziły katechetki: Halina Szlendak i Halina Kokoszko. W spektaklu wzięli udział uczniowie w dwóch grupach: teatralnej - pod kierunkiem Katechetek, oraz wokalnej - pod kierunkiem p. Dyr. Renaty Kowalczyk. Widownię spektaklu stanowili zaproszeni goście: ks. A. Ilnicki - Proboszcz, M. Kowalczyk - Radny i Rodzice, oraz uczniowie i  pracownicy szkoły. Przygotowania do spektaklu obejmowały: Wykonanie dekoracji i scenografii - w tych pracach pomogły  p. B. Pyzio i E. Kosicka. Próby Zespołu wokalnego “Biedronki” - pod kierunkiem P. Dyr. Renaty Kowalczyk. Prezentacja multimedialna - przy współpracy P. Olimpii Osewskiej.

          Spotkanie odbyło się w uroczystej atmosferze. Wszystkich zebranych przywitała przewodnicząca szkoły Klaudia Mioduszewska. W roli Małego Księcia wystąpiła uczennica Klaudia Rzyska.  Mały Książę wyruszył w poszukiwanie przyjaciół. Zwracając się z taką propozycją do narkomana, uczniów, biznesmena i miss. Poszukiwania zakończyły się stwierdzeniem, że ludzie są smutni, bo szukają szczęścia w pieniądzach, , w sławie, ucieczce od codzienności. Szukają zaspokojenia i stale są próżni, puści jak cysterna, z której wyciekła woda. Chór dzieci podsumował przedstawienie myślą św. Augustyna,  iż niespokojne jest serce człowieka, dopóki nie spocznie w Bogu.

          Mowę końcową wygłosili:  P. Dyr. Renata Kowalczyk oraz ks.  Proboszcz A. Ilnicki.

           

          Dnia 17 marca 2010 roku przeprowadzony został w naszej szkole ogólnopolski konkurs Zuch, skierowany do uczniów klas I-III. Wzięło w nim udział ponad 10 000 uczniów z całej Polski. Z naszej szkoły 44 uczniów, z klas pierwszych 37, z klas drugich 7 osób. Ciekawa formuła zintegrowanego sprawdzianu stała się zachętą dla uczniów do pogłębiania wiedzy i do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu.

          Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki. I oto ogromny sukces!

          I miejsce zajęły uczennice klasy Ia: Julia Durzyńska (wych. mgr Ewa Kosicka), Ib: Barbara Patławska i Martyna Sakal (wych. mgr Barbara Pyzio).

          Dyplom laureata i nagrody książkowe otrzymali uczniowie: Kamila Chruścicka, Zofia Daniłko, Natalia Zapiór (miejsce 4 w Polsce!); w pierwszej dziesiątce uplasowali się: Paweł Radzicki, Mikołaj Sych, Karolina Olejniczak, Emilia Klajber, Nikodem Lewandowski, Olga Olejniczak, Paweł Packiewicz, Małgorzata Klimowicz, Patryk Przybyłek i Patrycja Iwachów z klasy IIa (wych. mgr Bogumiła Abramek).

          Pragniemy serdecznie pogratulować wszystkim uczestnikom osiągniętych wyników i życzyć wiele satysfakcji z rozwiązywania proponowanych przez Centrum Edukacji Szkolnej zadań oraz ze zdobywania nagród i dyplomów.

           

          27 marca w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się juz po raz ósmy Wiosenny Turniej Firm w Piłce Siatkowej.  W tym roku o puchar Dyrektora walczyło osiem drużyn: Ogrodowa Team, ZGK Kąty Wrocławskie, OSP Smolec, Firma MAKS, IKA Lubsko i po raz pierwszy ANOVO, Mielczarek Trans - Formers oraz drużyna NOWY Smolec. Impreza przebiegała w przyjaznej atmosferze, choć nie brakowało ostrej rywalizacji na boisku. Tytuł mistrza obroniła IKA Lubsko, drugie miejsce zajeła ZGK Kąty Wrocławskie,  trzecie miejsce wywalczyła Ogrodowa Team. Na kolejnych miejscach uplasowali się: Mielczarek Trans - Formers, ANOVO, Nowy Smolec, MAKS i OSP Smolec. Zwycięzcy otrzymali  pamiątkowe puchary i dyplomy. Tradycyjnie firma ADAŚ z Pietrzykowic, MAKS ze Smolca i IKA Lubsko zapewniły zawodnikom słodki poczęstunek. Drużynom kibicowały rodziny. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się po raz dziewiąty.

           

           

           

           

           

          Cogito, ergo sum

          Ta myśl Kartezjusza stała się inspiracją dla organizatorów konkursu myślenia logicznego i lateralnego. W poniedziałek, 12 kwietnia 2010 roku odbył się szkolny etap konkursu: Myślę, więc jestem. Wzięło w nim udział 26 uczestników z klas IV – VI. Uczniowie mieli do rozwiązania 12 zagadek logicznych. Wyniki konkursu:


          1. Karol Kędzia 

          2. Arkadiusz Sygulski

           -  Marta Wiatrzyk

           -  Jakub Lepianka

           

          Trzej najlepsi uczniowie pojechało na konkurs gminny, który odbył się 15 kwietnia w Sadkowie. Wzięło w nim udział 18 uczestników ze szkół z całej gminy. Uczniowie mieli do rozwiązania 11 zagadek logicznych. Pierwsze miejsce zdobył uczeń naszej szkoły: Arkadiusz Sygulski. Pozostali uczestnicy: Marta Wiatrzyk i Karol Kędzia zajęli odpowiednio 4 i 5 miejsce.

           

           

           

           

          W dniu 19 kwietnia w SP 1 w Kątach Wrocławskich odbyły się gminne zawody w czwórboju lekkoatletycznym w kategorii dziewcząt i chłopców. Zawody składały się z następujących konkurencji:

          - bieg na 60 metrów,

          - skok w dal,

          - rzut piłeczką palantową,

          - bieg długi 600 metrów dziewczęta, 1000 metrów chłopcy.

          Frekwencja na zawodach nie była duża, oprócz gospodarzy imprezy oraz naszej szkoły z zawodach brała udział jeszcze tylko SP nr 2 z Kątów Wrocławskich.

          Od samego początku zawodów rywalizacja toczyła się głównie pomiędzy naszą szkołą oraz SP 1, i już właściwie przed rozegraniem ostatniej konkurencji jaką był bieg długi wszystko było jasne. W kategorii dziewcząt wygrała szkoła podstawowa nr 1 z Kątów Wrocławskich, natomiast w kategorii chłopców pierwsze miejsce zajęli chłopcy z naszej szkoły i to oni wraz z koleżankami z Kątów Wrocławskich będą reprezentowali naszą gminę na zawodach powiatowych, które odbędą się w Sobótce.

          Nie jest to pierwszy sukces naszej „chłopięcej” drużyny i miejmy nadzieję, że nie ostatni.

           

           

          W dniu 28 na boisku „Orlika: w Sadkowie odbyły się gminne zawody w mini piłce nożnej chłopców. W zawodach wzięło udział pięć szkół z terenu naszej gminy: reprezentacja z Gniechowic, SP 1 z Kątów Wrocławskich, Małkowic, Sadkowa oraz nasza szkołą ze Smolca.

          Każda z drużyn mogła się składać z dziesięciu zawodników, przy czy na boisku mogło jednocześnie przebywać czterech zawodników plus bramkarz. Zmiany odbywały się systemem hokejowym Zawody rozgrywano systemem każdy z każdym.

          Swój pierwszy mecz nasi chłopcy rozegrali z faworytem zawodów szkołą Kątów Wrocławskich. Po bardzo dramatycznej walce i niestety bardzo dużych błędach naszej drużyny – zwłaszcza w obronie – bardzo pechowo ulegliśmy swoim rywalom różnicą jednej bramki.

          Pozostałe mecze były już zdecydowanie łatwiejsze i udało się nam je wygrywać różnicą kilku bramek. Niestety drużyna z kątów Wrocławskich także wygrała wszystkie swoje mecze i ostatecznie zajęła pierwsze miejsce w całym turnieju i będzie reprezentowała naszą gminę na zawodach powiatowych, które odbędą się w Łanach.

          Bardzo szkoda tego jednego meczu, zwłaszcza że został on przegrany na własne życzenie i tylko jedną bramką. Ale cóż taki właśnie jest sport i w tym całe jego piękno.

           

          Dnia 6.05.2010r. o godzinie 10.00 odbył się uroczysty apel poświęcony historycznym rocznicom: 219 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 65 rocznicy Dnia Zwycięstwa. Członkowie Koła Przyjaciół Książki oraz zespół wokalny Biedronki zaprezentowali montaż słowno-muzyczny zatytułowany „Kalendarz majowy”. Mieliśmy zaszczyt gościć 3-osobową delegację 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia w osobach porucznik Justyna Arnold, chorąży Mirosław Krysiak oraz kapral Krzysztof Ilnicki. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu Hymnu państwowego zaprezentowano program artystyczny. Następnie głos zabrała p. dyrektor R. Kowalczyk oraz pani porucznik Justyna Arnold. Gościom wręczono podziękowania za udział w uroczystości. Uroczystość odbyła się w atmosferze powagi.

           

           

          W dniu 11 maja na stadionie miejskim w Sobótce odbyły się powiatowe zawody w czwórboju lekkoatletycznym. Pomimo bardzo brzydkiej pogody na zawodach stawiło się 7 drużyn dziewcząt i cztery drużyny chłopców.

          Oprócz naszych chłopców ze Smolca stawiły się reprezentacje z Łoziny, Tyńca Małego oraz Siechnicy.

          Zawody składały się z następujących konkurencji:

          - bieg na 60 metrów,

          - skok w dal,

          - rzut piłeczką palantową,

          - bieg długi 600 metrów dziewczęta, 1000 metrów chłopcy.

          Ostatecznie ze względu na ulewny deszcz i zły stan bieżni bieg długi nie odbył się. W czasie zawodów nasi zawodnicy osiągali bardzo dobre wyniki, często pobijając swoje rekordy „życiowe”. Niestety wystarczyło to do zajęcia trzeciego miejsca – drugie miejsce przegraliśmy dwoma punktami 758 do 756 z drużyną Łoziny. Mogło być to spowodowane trochę słabszymi wynikami osiągniętymi w skoku w dal. Poza tym nasi przeciwnicy okazali się bardzo mocni. Dlatego też naszym chłopcom należą się bardzo duże brawa. Zawody wygrała drużyna z Tyńca Małego.

          Indywidualnie duże brawa należą się Kamilowi Tkaczykowi, który osiągnął drugi wynik zawodów w skoku w dal – 4.50m, oraz pierwszy w rzucie piłeczką palantową – 54m. Poza tym zdobył największą ilość punktów w trzech konkurencjach 196. Wielkie brawa i gratulacje dla Kamila oby tak dalej. Być może mamy u siebie przyszłą gwiazdę sportu.

           

           

          20 kwietnia 2010r. drużyna reprezentująca naszą szkołę w składzie: Marta Wiatrzyk, Grzegorz Makarski, Mikołaj Jakubczak wybrała się do Kątów Wrocławskich, aby powalczyć w konkursie regionalnym wiedzy o sześciu gminach „Rekreacyjna szóstka”. W tym piekielnie trudnym konkursie najlepiej poradziła sobie Marta Wiatrzyk, która uzyskała awans do turnieju powiatowego w Kobierzycach. Turniej powiatowy odbył się 14 maja. Tam reprezentacja naszej gminy, z Martą w składzie, zajęła czwarte miejsce. Wszyscy uczestnicy finału międzygminnego w nagrodę pojadą na dwudniową wycieczkę do Malborku i Trójmiasta.

           

          23 kwietnia 2010r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Zuzanna Klimek, Michał Pawliszyn, Kornela Cieślik, Krystian Macura, Klaudia Rzyska wzięli udział w konkursie policyjnym pod hasłem „Pomagamy sobie wzajemnie”. W konkursie uczestniczyło osiem drużyn z terenów gminy Mietków i Kąty Wrocławskie. Konkurs składał się z części teoretycznej, oraz części sportowej, a odbył się w pięknej sali gimnastycznej przy szkole podstawowej w Gniechowicach. Nasi zawodnicy zanotowali falstart, ale później walczyli bardzo dzielnie, co zaowocowało czwartym miejscem. Za rok weźmiemy rewanż.

           

           

          KOZIOŁEK MATOŁEK Z WIZYTĄ W ŚWIETLICY

           

          Każdy z nas pamięta jeden z najpopularniejszych i najstarszych polskich komiksów, którego bohaterem był zabawny, choć niezbyt sprytny koziołek. Znamy go z wersji książkowej oraz animowanej. Koziołek Matołek, bo o nim mowa, do dziś bawi, wzrusza, mimo że jego przygody nie przystają do współczesnej rzeczywistości.

          Aby bliżej przedstawić najmłodszym uczniom naszej szkoły tę barwną postać oraz przybliżyć twórczość znakomitego pisarza, wielkiego przyjaciela dzieci, jakim był Kornel Makuszyński, w szkolnej świetlicy przeprowadzono cykl zajęć, w ramach których przez nauczycielkę – Iwonę Dudzik czytane były na głos koleje księgi „Koziołka Matołka”. Następnie dzieci uczestniczyły w quizie dotyczącym znajomości treści przygód tytułowego bohatera, podczas którego odpowiadały na specjalnie dla nich ułożone pytania, dotyczące przeczytanych fragmentów.

          Do najuważniejszych słuchaczy należeli: Joachim Bobowski, Bartek Miazek i Jędrek Lower, którzy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Wszyscy uczestnicy konkursu bardzo chętnie brali udział w zabawie, a na koniec otrzymali drobne upominki.

          Organizator Iwona Dudzik

           

           

          Dnia 10.06.2010r o godz. 16.00 zorganizowano wieczornicę przy ognisku, na której zaprezentowane zostały wiersze o tematyce wakacyjnej w wykonaniu członków Koła Przyjaciół Książki oraz dzieci ze świetlicy szkolnej. Zaproszenie na uroczystość otrzymali: p. dyr. R. Kowalczyk, p. wicedyr. A. Wojtyla, p. radny M. Kowalczyk, p. Sołtys H. Kuryś, panie polonistki K. Trzepizur i E. Lisowska-Bogacz, Zespół wokalny Biedronki oraz p. E. Stasik. Po prezentacji wierszy opiekunki KPK złożyły krótkie sprawozdanie z całorocznej działalności Koła oraz wręczyły nagrody wszystkim członkom. Złożyły też podziękowania Radzie Sołeckiej za zasponsorowanie nagród i poczęstunku. Złożono także życzenia p. dyr. R. Kowalczyk, która w tym dniu obchodziła swoje urodziny, a jubilatce wręczono urodzinowy tort. Kolejnym etapem imprezy było pieczenie na ognisku kiełbasek, które skonsumowano. Impreza została upamiętniona na zdjęciach.

           

           

           

           

           

          IV Gminny Konkurs Literacki rozstrzygnięty!

          W tegorocznej edycji wzięło udział 48 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów. W kategorii proza przyznano następujące nagrody:

           

          I NAGRODA – Monika Lower, „O Elinie” (ZSP Smolec)

          I NAGRODA – Katarzyna Cały, opowiadanie bez tytułu (ZSP Smolec)

          II NAGRODA – Agata Hernik, opowiadanie bez tytułu (ZSP Smolec)

          III NAGRODA – Dominik Kowalski, „Nowa era magii” (ZSP Smolec)

           

          WYRÓŻNIENIE –Katarzyna Chydzińska, „Egzotyczny przyjaciel” (ZSP Smolec)

          WYRÓŻNIENIE – Anna Sołowiej, „Taka sobie opowieść” (ZSP Smolec)

           

          Po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej w Smolcu odnieśli ogromny sukces, zdobywając wszystkie możliwe nagrody!!!

          Gratulujemy!

           

           

           

          W tym roku szkolnym klasa IIa uczestniczyła w dodatkowych zajęciach na pływalni Redeco we Wrocławiu. W zajęciach początkowo uczestniczyli wszyscy uczniowie, do końca wytrwało osiemnastu. Dwie osoby musiały zrezygnować z zajęć z uwagi na częste choroby. Na pierwszych zajęciach ratownicy sprawdzili umiejętności pływackie grupy i podzielili uczniów na grupę zaawansowaną i początkującą. Pierwsza grupa miała zajęcia na  dużym basenie. Druga pod opieką instruktorów zajęła trzy tory na małym basenie. Nauka pływania przyniosła oczekiwane rezultaty. Wszyscy uczniowie pływają, a kilku osobom udało się zdać na kartę pływacką. Już zarezerwowaliśmy sobie termin basenu na następny rok szkolny.

           

           

           

           

          Dnia 19 czerwca w sobotę, boisko Szkoły Podstawowej w Smolcu  zaroiło się barwnym tłumem. Tu i ówdzie rozkładano ławy, parasole, stoliki i krzesełka. Wreszcie zaczęły rosnąć zamki, dmuchane piaskownice i zjeżdżalnie. Nagle pojawiły się konie. Co się dzieje? Odpowiedź jest prosta! Jak co roku zorganizowano w naszej szkole Piknik Rodzinny! Wiele atrakcji, mnóstwo konkursów, świetna muzyka i popisy naszych dzieci, sprawiły, że mimo rześkiego powietrza zabawa była gorąca. Imprezę rozpoczął występ uczniów klasy IV i V, którzy pod opieką pani Elżbiety Lisowskiej-Bogacz przedstawili montaż poetycki pt. ”Prawa Dziecka”. Tymczasem na boisku szkolnym zapachniały kiełbaski z grilla. To rodzice naszych uczniów przygotowali przepyszne jedzonko. Sałatki, ciasto, pieczywo i wreszcie pieczone kiełbaski! Ale to nie koniec atrakcji. Pod parasolami otwarto konkurs plastyczny, zajęcia z gliną, konkurs języka angielskiego, popisy uczestników koła tanecznego, karaoke i koncert życzeń. To wszystko sprawiło, że bawiliśmy się wspaniale. Zapraszamy za rok; wszak Piknik Rodzinny staje się tradycją naszej szkoły.

           

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
      • 71 316 84 61 szkoła Smolec 71 390 68 88 szkoła Jaszkotle 71 316 84 51 przedszkole 531 495 649 zerówki nad ośrodkiem zdrowia
      • ul. Kościelna 2 SMOLEC 55-080 Kąty Wrocławskie Poland
      • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że: • administratorem podanych danych jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smolcu, ul. Kościelna 2, 55-080 Smolec; • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail korzuch@infoic.pl • celem przetwarzania danych jest zapewnienie korespondencji odpowiedniej ewidencji, przechowywania oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą, a podstawą prawną są art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz art. 6 ust.1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach; • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest brak rozpatrzenia korespondencji; • podane dane będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej, zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt; • dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania; • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.
  • Galeria zdjęć

      brak danych