• 5-latki Biedronki

   Nauczyciele: mgr Marta Woźniak, mgr Marta Biś


    

    

    

    

   Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

   Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji dzieci z naszej grupy wzięły udział w Balu Postaci z Bajek. Dzieci w tym wyjątkowym dniu przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle. To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe. Był to dzień pełen wrażeń.

    

    

    

    

   Bezpieczne przechodzenie przez ulicę

    

    

   Dzień Czarnego Kota

   17 listopada nasze przedszkolaki zamieniły się w koty uroczyście obchodząc „Dzień Czarnego Kota”. W tym dniu dzieci dowiedziały się jak żyją koty, jakie mają przyzwyczajenia, co lubią jeść oraz jak należy opiekować się nimi. Dzieci miały także okazję obejrzeć znane z bajek Czarne Kotki tj.: kot Bonifacy, Felix, Sylwester czy Czarny Kot z bajki Miraculum , a później aktywnie uczestniczyły w „kocich zadaniach” oraz „kociej gimnastyce” wykonując kocie ruchy takie jak: koci grzbiet, kocie skradanie, itd. Na koniec wysłuchały kocich ciekawostek i rozwijając małą i dużą motorykę oraz zdolności logicznego myślenia , wykonały prace plastyczne oraz karty pracy. Najwięcej radości jednak sprawiło dzieciom malowanie twarzy oraz „zdjęcie z kotem”.

    

   Ainbo

   4 listopada 2021 grupa Iskierek i Biedronek pojechała do kina Helios na bajkę pt: AINBO - Strażniczka Amazonii. Była to inspirowana legendami opowieść o dorastaniu, magii i pierwotnej sile natury. Wspaniała lekcja przyjaźni i ekologii dla wszystkich, którym zależy na szczęściu i dobru naszej planety. Podczas wyjazdu nasze przedszkolaki się zintegrowały. Wszyscy zdobyli nowe doświadczenia, które wzbudziły w nich poznawcza oraz połączyły wspólne przeżycia podczas seansu, co wytworzyło bardzo przyjemną atmosferę ułatwiającą serdeczne kontakty i okazywanie sobie uprzejmości koleżeńskiej. 

   ZDJĘCIA

    

    

   Puzon

   W poniedziałek 18.10.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny puzon z rodziny instrumentów dętych blaszanych. Oglądały budowę instrumentu, bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie ust do ustnika. Dzieci słuchały sposobu gry na puzonie, między innymi: glissando, głos słonia oraz opowieść słowno-muzyczną pt. „Co się działo w grocie króla gór”. Były grane na puzonie zagadki muzyczne z filmów: „Kraina lodu”, „Gwiezdnie wojny”, „Nie ma mocnych”, „Różowa pantera”. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Sałatka owocowa”.

    

    

    

    

   Teatrzyk

   Dziś dzieci brały udział w przedstawieniu, podczas którego świetnie się bawiły a sam teatrzyk wywołał na twarzach dzieci dużo uśmiechu i radości.

    

    

    

   ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW

   W dniu 15 października 2021r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Jest to międzynarodowa inicjatywa mająca na celu podniesienie świadomości społecznej co do znaczenia spożywania owoców i warzyw dla lepszego zdrowia. W tym dniu dzieci dowiedziały się, że owoce i warzywa są źródłem wielu witamin i można je spożywać na surowo, gotowane, mrożone, a także w postaci przetworów np.: soków. Bawiąc się, układając puzzle i rozwiązując zagadki utrwaliły sobie nazwy poszczególnych darów natury oraz nauczyły się klasyfikowania produktów na zdrowe i niezdrowe oraz na kategorie: owoce-warzywa. Wspomniane święto było też okazją do zintegrowania grupy oraz stworzenia miłej atmosfery, która towarzyszyła dzieciom przez cały dzień pobytu w przedszkolu.

   GALERIA

    

    

    

   ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

   Dnia 4 października 2021r. przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Zwierząt. Święto to jest celebrowane od 1993r. To dobra okazja, by przypomnieć, że nasi czworonożni przyjaciele nie są rzeczami, a istotami żywymi, które posiadają swoje prawa i zasługują na godne traktowanie.
   W tym dniu dzieci poznały ciekawostki na temat zwierząt leśnych, słuchały wiersza, a także rozwiązywały zagadki. Przedszkolaki uczyły się kodowania - przyporządkowywały kasztany i szyszki według odpowiedniego schematu. Nie zabrakło również zabaw ruchowych „Zwierzęta w lesie”, „Kolorowo szumi las” oraz piosenek „Malowała Jesień” i „Misie szare obydwa”, które bardzo spodobały się dzieciom. Największą atrakcją dla dzieci okazały się karty 4D Smarty, które powołały zwierzęta do życia. Dzieci mogły zobaczyć, posłuchać odgłosy zwierząt oraz opowiadanych o nich ciekawostek. Zajęcia zakończyły się zabawą odprężającą przy muzyce „Niedźwiadek”.

    

    

    

   Wycieczka do Wioski Indiańskiej w Zabrodziu

   Dnia 30 września Biedronki i Iskierki wybrały się na wycieczkę do Wioski Indiańskiej w Zabrodziu. Wyjazd ten został zorganizowany z okazji Dnia Chłopaka. Na miejscu na dzieci czekała Indianka oraz Indianin i mnóstwo atrakcji. W trakcie wycieczki dzieci obejrzały osadę Indian, wioskę w jakiej żyli Indianie. Na terenie wioski dzieci zobaczyły oryginalne tipi, wigwamy, czyli mieszkania Indian, a w nich misternie wykonane repliki autentycznych przedmiotów takich jak: stroje, broń, przedmioty codziennego użytku, a wszystko ze skór upolowanych zwierząt: bizonów, antylop, jeleni. Zwiedzanie było opatrzone bardzo ciekawymi komentarzami i opowieściami. Ale wioska indiańska to nie tylko eksponaty i opowieści z nią związane. To przede wszystkim możliwość i udziału w indiańskich grach i zabawach – czyli indiański tor przeszkód, strzelanie z łuku. Ten dzień pozostanie z pewnością na długo w pamięci dzieci. W radosnych nastrojach wróciliśmy do przedszkola.

   GALERIA - Wioska Indiańska

    GALERIA - Dzień Chłopca

    

    

   Dzień Zwierząt

   GALERIA

    

    

   Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

   Dziś obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu czytano w przedszkolu literaturę dziecięcą w postaci bajek, baśni i legend. Dzisiejszy dzień opierał się na promowaniu tej aktywności wśród dzieci. Zalet głośnego czytania jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Wpływa również na umacnianie więzi między dziećmi i rodzicami, po przez wspólne spędzania czasu. Dziś dzieci przeniosły się w świat fantazji i przygody, który stworzył się w ich wyobraźni słuchając czytanych utworów literackich repertuaru dziecięcego. Dzień minął w miłej i przyjaznej atmosferze, który uwieńczono krótkim przedstawieniem teatralnym.

   GALERIA

    

    

    

   Pirackie opowieści

   We wtorek 28.09.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, oglądały przedstawienie pt. „Pirackie opowieści”. Dzieci przeżywały przygody Luizki – Sprytnej Szprotki i Kapitana Łaty. Żywiołowo reagowały na spektakl, nawet ostrzegały głównych bohaterów przed niebezpieczeństwem, gniewem władcy mórz, Neptunem. Luizkia– Sprytna Szprotka wspólnie z Kapitanem Łatą, wypłynęli na morze, by znaleźć wyspę, na której znajduje się skarb. Pragnieniem Luizki, było zostać królową piratów, aby ją zostać musiała posiadać skarb. Skarb należał do Neptuna, któremu do tej pory nikt tego skarbu nie zabrał. Neptun zaangażował do obrony skarbu: syrenkę i siły przyrody – sztorm. Kapitan Łata wraz z załogą zostali uwięzieni przez Neptuna. Luizka, która na wyspie znalazła skarb, dowiedziała się o uwięzieniu kapitana Łaty wraz z załogą. Miała wielki dylemat oddać skarb Neptunowi za uwolnienie kapitana Łaty i załogi czy zostawić ten skarb i zostać królową piratów. Luizkia– Sprytna Szprotka oddała skarb Neptunowi, okazało się nasza bohaterka bardziej ceni przyjaźń niż bogactwo. Kapitan Łata za dbanie o załogę mianował Luizkę Sprytną Szprotkę kapitanem statku.

    

    

   Pianino

   W poniedziałek 20.09.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w pierwszym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny pianino i utwory Fryderyka Chopina grane na tym instrumencie. W dniach od 2 do 23 października 2021 r. odbędzie się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, z tego powodu autorka Spotkań z muzyką chciała przybliżyć dzieciom postać kompozytora, pianisty Fryderyka Chopina. Dzieci słuchały piosenki pt. „Żelazowa Wola”, śpiewaną przez prowadzącą Alinę Zwoźniak oraz mazurka Fryderyka Chopina. granego na pianinie przez pana Michała. Tego mazurka, autor skomponował w wieku sześciu lat. Pan Michał pokazał różne sposoby gry na pianinie, między innymi: cicho, szybko, jednym palcem, czterema palcami, akordami, zagrał zagadkę muzyczną (Piraci z Karaibów). Pan Michał grał Preludium deszczowe Fryderyka Chopina, równocześnie prowadząca czytała wiersz „Parasole”, dzieci wystukiwały rytm palcami o podłogę.

    

    

    

    

   OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

   20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji w Przedszkolu zorganizowane zostały różne atrakcje dla Naszych Przedszkolaków. Dzieci mogły brać udział w zabawach tanecznych oraz zespołowych, konkurencjach sportowych oraz grach na świeżym powietrzu. Podczas wspólnego świętowania nie zabrakło uśmiechu oraz radości.

   Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz wszyscy pracownicy życzą Naszym drogim Przedszkolakom, by ich święto było czasem w pełny radości i uśmiechu a czas spędzony w przedszkolu stanie się wielką niezapomnianą przygodą.

    

    

   MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

      15 września wszystkie dzieci z Przedszkola Publicznego w Smolcu obchodziły nietypowe święto. Okazało się, że nawet KROPKA ma swój dzień! Jest to święto odwagi i zabawy. Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest od 2008 roku w 108 krajach. Najważniejszym jego przesłaniem jest to, iż niezależnie od wieku każdy z nas ma jakiś talent.

      Na zajęciach dzieci poznały genezę tego święta. Wysłuchały, jak zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki. Brały aktywny udział w grach i zabawach. Segregowały i przeliczały kropki, a także kolorowały i malowały. Najbardziej podobało się dzieciom, gdy wychowawczynie na ich ubrania naklejały barwne kropki!

   W TYM DNIU BYŁO KOLOROWO I RADOŚNIE!

   GALERIA

    

    

   SPRZĄTANIE ŚWIATA

   W czwartek 16.09.21 r. dzieci z grup: Rybki, Żabki, Iskierki, Biedronki, Zajączki, uczestniczyły w Ogólnopolskim Sprzątaniu Świata. Hasło tegorocznej akcji – Myślę więc nie śmiecę. Dzieci dowiedziały się, dlaczego należy jak najmniej wytwarzać śmieci, a jeśli je mamy to wtedy należy je segregować, do żółtego worka dajemy plastik i metal, do niebieskiego papier, do zielonego szkło, a do czarnego worka odpady zmieszane. Dzieci zostały poinformowane przez panie: Ewelinę Wieczorek i Izabelę Kowalik, w jakim celu i gdzie idą na spacer. Na miejscu zobaczyły dużo śmieci, każde dziecko ubrało rękawiczki i z zachowaniem bezpieczeństwa, zbierało śmieci. Zebrano 28,50 kilograma zmieszanych śmieci.

   GALERIA

    

    

   ROCZNICA URODZIN JULIANA TUWIMA

   Dnia 10 września 2021r. przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat bajek Juliana Tuwima. Dzieci poznały ciekawostki o autorze wierszyków, a także zaznajomiły się z pojęciem „poeta”. W tym dniu grupy przedszkolne słuchały wierszy: „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Murzynek Bambo” oraz „Zosia Samosia”. Zrozumiały, że „kłamstwo ma krótkie nogi”, a także nauczyły się, komu można podać swój adres zamieszkania. Dzieci obejrzały również krótką animację o „Murzynku Bambo”. Zajęcia zakończyły się pracą przy stoliku podczas kolorowania obrazków z wierszy. Dzień minął w przyjaznej i miłej atmosferze.

   GALERIA

    

    

    

    

   Góra Grosza

   Nasze przedszkole w dniach: od 26 października 2020 do 31 maja 2021 r., uczestniczyło w Ogólnopolskiej Akcji charytatywnej „Góra Grosza” zorganizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Rodzice przedszkolaków Przedszkola Publicznego w Smolcu, chętnie włączyli się do akcji i wrzucali pieniądze do skarbonek. Zebraliśmy 242,12 zł, najwięcej było monet 1 groszowych 2812 sztuk, monet 2 groszowych 2146 sztuk, monet 5 groszowych 1154 sztuk, monet 10 groszowych 191 sztuk, monet 20 groszowych 66 sztuk, monet 50 groszowych 23 sztuki, monet 1 złotowych 22 sztuki, monet 2 złotowych 4 sztuki, banknotów 10 złotowych 2 sztuki, banknotów 20 złotowych 1 sztukę. Dziękujemy wszystkim za dar w postaci monet w imieniu Towarzystwa Nasz Dom i dzieci do których ta pomoc będzie kierowana. Pieniądze zostały spakowane do woreczków i do kartonu oraz wysłane przekazem na poczcie do Towarzystwa Nasz Dom.

    

    

    

   Mamo, tato, wolę wodę

   W ramach ogólnopolskiego programu „Mamo, tato, wolę wodę” w naszym przedszkolu odbywają się różne zajęcia. Mają one na celu podkreślenie roli wodyw codziennej diecie. W zakresie programu stworzone zostały materiały edukacyjne, ciekawe scenariusze i pomoce, dzięki którym przedszkolaki w trakcie wspólnej zabawy zachęcane są do regularnego picia wody. Wszystkie dzieci bardzo lubią głównego bohatera programu – Zdrojka i jego przyjaciół, chętnie kolorują te postacie. W trakcie wykonywania ciekawych obserwacji i doświadczeń kształtowane są również postawy proekologiczne i prawidłowe nawyki żywieniowe. Najważniejsze jest jednak to, że dzieci w naszym przedszkolu bardzo chętnie piją wodę!

    

    

    

    

    

   Dzień Przyjaciela

   W dniu dzisiejszym tj. 9 czerwca, obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Przyjaciela. Dzieci wypowiadały się na temat przyjaźni, szacunku oraz właściwego zachowania wobec innych.
   Przedszkolaki przyklejały sobie serduszka na znak przyjaźni i wzajemnego poszanowania, rozwiązywały zagadki oraz rysowały swojego najlepszego przyjaciela. Dzieci bardzo dobrze znają pojęcie przyjaźni i chętnie wypowiadały się na poruszane dziś tematy związane z przyjaźnią. Dzień minął w przyjaznej i miłej atmosferze.

   Album zdjęć

    

    

    

   DZIEŃ MAMY

    

   Jest w maju dzień pachnący bzem.

   Jeden dzień jak słodki sen.

   Mama wtedy święto ma.

   To Dzień Mamy tak, tak, tak.”

   W środę 26.05.2021 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu święto Mamy. Z tej okazji dzieci z grupy „Biedronki” przygotowały krótki program artystyczny, podczas którego zaprezentowały piosenkę „Jest w maju dzień” oraz układ taneczny do utworu „Hop, siup, dana, dana”. Złożyły także swoim mamom serdeczne życzenia. Było bardzo uroczyście i wesoło. W obecnej sytuacji pandemii, wspólne świętowanie z najbliższymi było niestety niemożliwe. Przedstawienie zostało jednak nagrane i udostępnione online. A wszystkie mamy otrzymały własnoręcznie przygotowane przez swoje pociechy upominki.

    

    

    

    

   DZIEŃ KOSMOSU

   Dwudziestego pierwszego maja każdego roku przypada wyjątkowy dzień dla wszystkich miłośników Wszechświata oraz badań nad nim. Świętujemy wtedy Międzynarodowy Dzień Kosmosu, który ma na celu celebrację dotychczasowych odkryć oraz jak najszersze, ciągłe rozpowszechnianie osiągniętej wiedzy wśród innych ludzi. Obchody mają zachęcić ludzi do poznawania i zdobywania wiedzy o kosmosie.

   W tym roku również nasze przedszkolaki celebrowały ten dzień. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o naszym układzie słonecznym, zakładały skafander i wyruszały w kosmiczną podróż. Były ciekawostki i wspólna zabawa, prace plastyczne i bezpieczny powrót do domu.

    

    

    

   Dzień bez Śmiecenia

   W dniu 11.05.2021 roku wszystkie dzieci z poszczególnych grup brały udział w uroczystości z okazji Dnia bez Śmiecenia. Ten dzień przypomina nam o obowiązku chronienia naszej planety, zaczynając od naszego środowiska i otaczającej nas przyrody. Co roku nasze przedszkolaki zastanawiają się nad tym, w jaki sposób pomóc naszej Ziemi, aby ten wspólny dom był zdrowy, piękny i czysty. Z okazji tego ważnego dnia dzieci brały udział w zajęciach, na których uświadomiły sobie jak istotne jest segregowanie śmieci oraz zapoznały się z pojęciem recyklingu. Obejrzały film o tematyce ekologicznej, zgadywały co to za przedmiot, dowiedziały się jak należy segregować odpady i do jakich pojemników należy je wrzucać, wykonały karty pracy oraz pracę plastyczną pt. „Kosz na śmieci”. Dzieci w tym dniu wykazały się dużą wiedzą na temat dbania o środowisko naturalne.

   GALERIA ZDJĘĆ

    

    

    

    

   Dzień Ziemi - 22 kwietnia

   Dzień Ziemi jak co roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu bardzo uroczyście. Przyświecał nam cel: kształtowania aktywnej postawy wobec środowiska, wrażliwości, szacunku, odpowiedzialności za jego stan, dostrzegania potrzeb recyklingu i segregacji odpadów, uświadamiania roli jaką dzieci mogą odegrać w swoim środowisku.

   Dzieci wspólnie dekorowały planetę Ziemię, brały udział w zajęciach plastycznych oraz tanecznych. Podczas zajęć i zabaw dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko oraz segregować odpady. Na koniec każde dziecko otrzymało opaskę.

    

    

    

   Urodziny Kulmowej

   W dniu dzisiejszym tj.25.03 dzieci bliżej poznały postać Joanny Kulmowej. Przybliżone zostały im wiersze wierszyki oraz bajki poetki, których chętnie słuchały i wypowiadały się na ich temat. 

   ZDJĘCIA

    

   Dzień Dziewczynek

   W Dniu Kobiet, jak zawsze, w naszym przedszkolu było miło i wesoło. Tego dnia dziewczynki mogły się poczuć jak prawdziwe księżniczki. Chłopcy wraz z rodzicami przygotowali upominki, zabawy i poczęstunek dla żeńskiej części przedszkola ( i siebie też :) ). Wśród zabaw nie zabrakło szukania pasującego bucika jak u Kopciuszka, czy testu sprawnościowego dla Rycerzy. Nie obyło się również bez prac plastycznych, tańców, słuchania bajek i radości.

    

    

   POWITANIE WIOSNY

   Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. W dniu 19 marca 2021 r., tradycyjnie jak co roku w naszej placówce obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, czyli pożegnanie zimy. W tym dniu każde dziecko przyszło do przedszkola ubrane w barwne stroje. Przedszkolaki radośnie zaśpiewały piosenkę na powitanie nowej pory roku oraz oglądnęły prezentację związaną z tematyką wiosenną. Nie zabrakło również zagadek oraz zadań do wykonania. Na koniec każde dziecko wykonało pracę plastyczną pt. „Pani Wiosna”. Mamy nadzieję, że wiosna zagości u nas już na dobre!

   ZDJĘCIA

    

    

    

   DZIEŃ MORZA

   Dnia 17 marca 2021 roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Morza. Na początku spotkania dzieci wysłuchały nagrania „szum morza”, i zamykając oczy i wsłuchując się w dźwięki, przeniosły się myślami nad piękne, ciepłe morze. Następnie wysłuchały wiersza Jana Brzechwy pt. „Ryby”, po którym nastąpiła rozmowa o gatunkach ryb oraz innych zwierzętach żyjących w morskich głębinach. Kolejną atrakcją było oglądanie skarbów znajdujących się w przygotowanym przez nauczyciela pudełku, tj. muszelek, kamieni, bursztynów. Na koniec zajęć przedszkolaki bawiły się chustą animacyjną naśladując fale morskie i sztorm.

   ZDJĘCIA

    

    

   Światowy Dzień Wody

   Ten dzień miał na celu rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie oraz rozbudzenie  poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej; uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci brały udział w zabawach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów); muzycznych oraz badawczych. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń: Jaka jest woda? Czy coś w tej wodzie jest? Co pływa w wodzie, a co tonie? Zadania przeplatane były muzyką i zabawami rytmicznymi. Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!

   ZDJĘCIA

    

    

   ZDROWE ZĄBKI

   19.03.2021r grupę Iskierek i Biedronek odwiedziła dr stomatologii Pani Jowita Dydejczyk. Dzieci tych grup uczestniczyły w ciekawych zajęciach teoretycznych oraz praktycznych poruszających zagadnienia związane z profilaktyką jamy ustnej. Podczas zajęć, dzieci dowiedziały się, jak codzienna higiena jamy ustnej i odpowiednia dieta wpływają na stan zdrowia zębów. Poznały wygląd i budowę zęba oraz pojęcia: zęby mleczne, zęby stałe, dziąsła, a także jak ważne są regularne wizyty  u dentysty. Na zakończenie zajęć każde dziecko  otrzymało pastę do szczotkowania zębów, by jeszcze bardziej pamiętać o higienie jamy ustnej oraz inne niespodzianki.

   FOTKI

    

    

   Dzień Dinozaura

   26 lutego obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają nas fascynować. Dzieci oglądając prezentację multimedialną poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły, jak wyglądały i dlaczego wymarły. Tego dnia przedszkolaki wykonywały zadania typu: rozwiązywały zagadki, liczyły jaja dinozaura, układały puzzle, łączyły dinozaury z ich cieniami oraz obrysowywały po śladzie i ozdabiały kolorowanki. Wspaniałą przygodę zakończył eksperyment „Wybuch wulkanu”. 

    

    

    

    

   ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

   FOTKI

   W środę 17 lutego 2021 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Światowy Dzień Kota”. Dla przedszkolaków był to dzień pełen wrażeń i ciekawych, nowych doświadczeń. W tym dniu dzieci ze wszystkich grup uczestniczyły w różnorodnych „kocich zabawach”: malowały twarze, słuchały wiersza Juliana Tuwima „Kotek”, rozwiązywały quiz „Z jakiej bajki uciekłem?”, wykonywały prace plastyczne przedstawiające czworonogi, naśladowały kociaki podczas zabaw ruchowych, odgadywały „Zagadki o kotach”, oglądały ilustracje przedstawiające te milusińskie zwierzątka oraz dzieliły się swoją wiedzą na temat ich pielęgnacji i właściwej opieki. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.

    

    

    

    

   Kubusiowi Przyjaciele Natury

   ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury ‘’ – to ogólnopolski program edukacyjny o tematyce ekologicznej. W roku szkolnym 2020/2021 Nasze przedszkole po raz kolejny przystąpiło do jego realizacji. Bohater programu Kubuś zaprosił dzieci do wspaniałej zabawy i nauki. Celem programu jest dostarczanie wiedzy o otaczającym świecie, poznanie przyrody – jej flory i fauny, poznanie czynników wpływających na zdrowie – w tym zasad prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej. Dzieci uczą się jak dbać o rośliny i zwierzęta, czystość powietrza, jak segregować śmieci, oszczędzać energię i wodę, dlaczego warto jeść warzywa i owoce, jak żyć z zgodzie z naturą. Program proponował pięć bloków tematycznych.

   1. Dbam o rośliny i zwierzęta. Dzieci miały możliwość poznania różnych gatunków roślin i zwierząt występujących w różnych ekosystemach- las, łąka, pole a także w akwenach wodnych. Dowiedziały się co jest potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Poznały pojęcia: rośliny i zwierzęta chronione a także rolę pszczół w przyrodzie i życiu człowieka .Poznały zasady postępowania warunkujące ochronę przyrody, wpływu działalności człowieka na jej stan.

   2.Dbam o aktywność fizyczną. Dzieci dowiedziały się, jak ważny jest ruch i aktywność fizyczna w życiu człowieka .Różne formy aktywności ruchowej, zabawy i spacery na świeżym powietrzu, uprawianie sportów w lecie i zimie pozwalają zachować zdrowie, dobre samopoczucie i prawidłowy rozwój młodego człowieka. W pracy z dziećmi na co dzień staramy się zapewnić dzieciom mnóstwo ruchu i aktywności fizycznej jako naturalnej potrzeby rozwojowej dzieci – zabawy ruchowe, ćwiczenia gimnastyczne w sali i na powietrzu, z przyborami, w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem urządzeń ogrodowych i naturalnych krzywizn terenu, spacery , wycieczki.

   3.Dbam o siebie i jem warzywa i owoce. W tym bloku tematycznym omówiono zasady zdrowego odżywiania. Dzieci poznały różne produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Wiedzą, co to znaczy prawidłowo się odżywiać, jakie właściwości odżywcze mają owoce i warzywa, co należy spożywać codziennie a czego unikać lub ograniczać. Przygotowywano wspólnie zdrowe potrawy – owocowe szaszłyki i surówki z warzyw.

   4. Dbam o powietrze. W ramach realizacji tego tematu starano się uświadomić dzieciom, jakie niebezpieczeństwa grożą środowisku naturalnemu ze strony człowieka – m. in. zatruwanie powietrza. Dzieci poznały różne źródła dymów, również jak zatrute powietrze wpływa na życie i zdrowie ludzi, zwierząt , roślin. Uczono dzieci jak należy chronić powietrze którym oddychamy.

   5. Dbam o segregację odpadów. Dzieci poznały ekologiczny sposób wyrzucania śmieci. Poprzez praktyczne działanie uczyły się sposobów segregacji odpadów – znają rodzaje odpadów i kolory pojemników. Poznały znaczenie pojęć: śmieci, odpady, segregacja, makulatura, recykling. Uświadomiono dzieciom potrzebę ograniczenia śmieci. Ponadto omawiano temat związany z oszczędzaniem wody i energii. Dzieci wiedzą, iż woda jest źródłem życia dla człowieka, roślin, zwierząt. Pokazano jak na co dzień wykorzystujemy wodę w gospodarstwie domowym i co się dzieje gdy jej zabraknie. Podjęto również temat energii – jej źródeł i wykorzystania. Zwrócono uwagę na konieczność oszczędzania wody i energii.

   Poprzez realizację w/w programu kształtujemy u dzieci proekologiczne nawyki w codziennym życiu, wyrabiamy właściwy stosunek do ochrony środowiska, umiejętności podejmowania konkretnych działań, opanowania elementów wiedzy przyrodniczo – ekologicznej.

    

    

   Mamo, tato, wolę wodę

   Od kilku lat nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskim programie „Mamo, tato, wolę wodę!” To jeden z najbardziej znanych programów edukacyjnych w Polsce zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój  w trosce o zdrowy rozwój dzieci. Nadrzędnym celem programu jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska. W ramach programu stworzone zostały dla przedszkoli materiały edukacyjno-poznawcze, w tym scenariusze zajęć. Dzieci uczestnicząc w cyklu takich zajęć, wykonywały ciekawe doświadczenia, prowadziły obserwacje  i bawiąc się, uczyły. Zajęcia miały na  celu budowanie proekologicznych postaw wśród dzieci i zachęcały je do wybierania wody jako podstawowego napoju.  

    

    

    

   BAL KARNAWAŁOWY 

   FOTKI

   Karnawał to miła tradycja, przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków    to niezwykły, długo wyczekiwany dzień. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było  w piątek,  lutego r., kiedy w naszym przedszkolu odbył się bal! Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, motylki, rycerzy, piratów, pajacyków,  policjantów, Spider-Mana, Batmana, … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci.  Rozpoznać dzieci było bardzo trudno! Przedszkolaki świetnie się bawiły przy rytmicznej  i skocznej muzyce. Na sali, podczas pląsów, było bardzo wesoło oraz kolorowo. Uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom.

    

    

   WIGILIA

   Dnia 23 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się Wigilia. W tym roku, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, miała ona nieco inny charakter. Nie było wspólnego spotkania w przedszkolnej jadalni, każda z grup świętowała osobno. Mimo to było miło, przytulnie i nastrojowo. Wychowawczynie z pomocą Rodziców zadbały o świąteczny wystrój sal i stołów. Przy dźwiękach kolęd, po złożeniu życzeń, dzieci zjadły świąteczny obiad i cieszyły się swoją obecnością. Wszyscy mamy nadzieję, że następną Wigilię będziemy mogli spędzić w większym gronie, tak jak miało to miejsce w poprzednich latach…

    

    

   MIKOŁAJ

   „Witaj, witaj Mikołaju,

   u nas będziesz mieć jak w raju.

   Stos prezentów zostaw nam,

   A ja Ci buziaka dam!”

   Najbardziej wyczekiwanym dniem w życiu każdego przedszkolaka, jest dzień przybycia Świętego Mikołaja, obchodzonego na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry. I tak 4 grudnia 2020 r. do przedszkolaków zawitał Święty Mikołaj. Kiedy do sali wszedł Święty Mikołaj na twarzach dzieci pojawiły się szerokie uśmiechy. Nim przedszkolaki otrzymały podarunki od Świętego Mikołaja przystąpiły do egzaminu sprawdzającego znajomość piosenek i wierszyków. Przedszkolaki zdały egzamin celująco i otrzymały upominki od Świętego Mikołaja, które dostarczyły wiele radości oraz rozbudziły ciekawość dotyczącą poznania ich zawartości.

   Wszystkie przedszkolaki zostały zaproszone do poczęstunku i wspólnego biesiadowania mikołajkowego. Spotkanie z niezwykłym gościem sprawiło dużo przyjemności, uśmiechu i zabawy. Mikołaj na zakończenie spotkania życzył wszystkim Wesołych Świąt, a także obiecał dzieciom, że odwiedzi je w przyszłym roku.

   ZDJĘCIA

    

    

   Andrzejki

   30.11.2020 r. w naszym Przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików oraz przekłuwania serduszek z imionami. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Przebrane przedszkolaki i wesoła zabawa w gronie kolegów sprawiła, iż w przedszkolu zagościł radosny i wyjątkowy czarodziejski nastrój.

    

    

   Dzień Kundelka

   Dnia 24 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Kundelka.  Celem zajęć było uwrażliwienie dzieci na potrzeby zwierząt. Dzieci poznały budowę psa i obejrzały fotografie różnych ras psów oraz kundelków. Dowiedziały się gdzie trafiają bezpańskie psy, czym jest schronisko dla zwierząt i w jaki sposób adoptować psa.

   Przedszkolaki zapoznały się z czynnikami wywierającymi korzystny i niekorzystny wpływ na życie psa, poznały obowiązki spoczywające na właścicielu czworonoga. Dzieci które posiadają psa chętnie opowiedziały o nich kolegom i koleżankom. Było dużo zabaw ruchowych np.: ,,Pieski" i ,,Kto pierwszy przy miseczce". Na koniec dzieci rysowały pieska na podstawie rysowanego wiersza M. Skórek. 

    

    

   Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia

    

    „Książkowe misie, przyjazne dzieciom,
   Dziś mają święto – o tym wszyscy wiedzą.
   Na kartkach książek je poznajemy,
   I za ich przyjaźń im dziękujemy”.

    

   14. 10. 2020 r. w naszym przedszkolu obchodzone były Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. Tego dnia dzieci z wszystkich grup przybyły do przedszkola, aby celebrować misiowe święto. Nasze spotkanie rozpoczęło się od przywitania się z dziećmi. Następnie rozpoczęło się huczne świętowanie urodzin naszego przyjaciela Misia, poznaliśmy różne Misie, które możemy spotkać w książeczka, spacerowaliśmy po śladach, układaliśmy misiowe puzzle, a także zrobiliśmy konkurs kto pierwszy nakarmi głodnego Misia! Każdy przedszkolak mógł spróbować przysmaku Kubusia Puchatka, którym jest miodzik. Przedszkolaki zachwycone urodzinową zabawą, konkursami i tworzeniem prac plastycznych na koniec wspólnie odśpiewały sto lat. Był to wyjątkowy i misiowy dzień.

   ZDJĘCIA

    

    

    

   Dzień Znaczka Pocztowego

   Wśród licznych świąt, jakie przypadają w okresie jesiennym, wyróżnić można Dzień Poczty Polskiej który obchodzimy 9 października. Z tej okazji nasze przedszkole postanowiło przybliżyć dzieciom pracę pocztowców oraz listonoszy. W każdej grupie zorganizowane zostały  zajęcia w czasie których przedszkolaki zapoznawały się z licznymi ciekawostkami dotyczącymi pracy poczty. Nauczyły się też pojęć m.in. poczta, nadawca, odbiorca, skrzynka pocztowa, znaczek, list. Poznały pochodzenie i symbol poczty - trąbkę. Dzieci wykonały także znaczki pocztowe według własnego pomysłu, który zabrały do domu.

    

    

    

   DZIEŃ CHŁOPAKA

   W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
   Witamy serdecznie chłopaka każdego.
   Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
   Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

   30 września 2020 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji, w tym szczególnym dniu, panie przygotowały specjalne medale dla „Super Chłopaka”. We wszystkich grupach dziewczynki wręczały chłopcom drobne upominki, złożyły życzenia a także odśpiewały „Sto lat!”. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Był to dzień pełen radości i dobrej zabawy, a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.

   ZDJĘCIA

    

    

    

    

    

    

   Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

   29 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ma na celu przede wszystkim rozbudzanie zainteresowań czytelniczych u dzieci. W tym dniu przedszkolaki rozmawiały na temat ulubionych książek, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów literackich, słuchały wierszy czytanych przez wychowawczynię oraz poznały piosenkę „Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo”. Dzieci dużo czasu spędziły w kąciku czytelniczym, a także rozmawiały na temat pracy bibliotekarza i funkcjonowania biblioteki. A co najważniejsze – wszystkie dzieci opowiadały o tym, że w ich domach Rodzice oraz Dziadkowie czytają im ich ulubione książki, wymieniały różne tytuły i to jest przecież najważniejsze w tej ogólnopolskiej akcji…

   ZDJĘCIA

    

    

   Dzień Przedszkolaka

   "Wszyscy swoje święto mają

   Tańczą, skaczą i śpiewają

   Przedszkolaki przykład dają

   i też swoje święto mają”.

   21.09.2020r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”. Po przywitaniu się, dzieci przy dźwiękach muzyki rozpoczęły wspólną zabawę. Było wesoło i kolorowo. Dzieci śpiewały piosenkę "Jestem sobie przedszkolaczek" oraz brały udział w przeróżnych zabawach np. "Przedszkolne echo", "Duże przedszkole-małe przedszkole" oraz "Skrzynka z wesołymi zabawami". Nie zabrakło również zabaw z balonami i z chustą animacyjną. Na koniec dzieci złożyły przysięgę przedszkolaka, a panie wychowawczynie wręczyły madale oraz kolorowanki. 

    

    

   Ogólnopolskie Sprzątanie Świata

   W dniu 18.09.2020 r. wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w 27. Akcji Sprzątania Świata. Jest to świetna okazja, aby uświadomić dzieciom jak wiele dobrego człowiek może zrobić dla środowiska poprzez właściwe zachowanie. Wielkie sprzątanie poprzedzone zostało rozmowami z dziećmi dotyczącymi ochrony naszego środowiska oraz konieczności sprzątania świata. Dzieci dowiedziały się do jakiego koloru pojemników należy wrzucać plastik, szkło oraz papier. Panie przypomniały dzieciom o segregacji śmieci i możliwości rezygnowania z plastiku poprzez np. kupowanie soku w szklanej butelce albo pakowanie zakupów do torby z materiału. Celem tej kampanii jest przede wszystkim wzrost świadomości i zainspirowanie społeczeństwa do działań zmierzających do poprawy środowiska naturalnego.

   Pamiętajmy, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i powinniśmy dbać o nią wszyscy!

    

   Góra Grosza

   Dziękujemy rodzicom dzieci z przedszkola i grup 0 za uczestnictwo w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Akcja była przeprowadzona w dniach: od 25 listopada 2019 do 2 stycznia 2020 r. Dzieci chętnie wrzucały monety: 1 groszowe, 2 groszowe, 5 groszowe do skarbonek – tych monet było najwięcej. Monet 1 groszowych było 3596 sztuk, monet 2 groszowych było 2466 sztuk i 5 groszowych było 1292 sztuk. Po zakończeniu akcji, monety zostały policzone przez opiekuna akcji „Góra Grosza w naszym przedszkolu Irenę Żygadło (ze względu na czas pandemii pani Irena sama liczyła) i zapakowane do dwóch paczek, które ważyły: 8,113 kg i 7,618 kg. Paczki zostały opisane i nadane na poczcie (termin wysłania też był przesunięty). Zebraliśmy 204,28 zł., te pieniądze zostały wysłane do Towarzystwa Nasz Dom. Zdaniem Towarzystwa Nasz Dom „…najlepsze co możemy dać dziecku, to rodzina, w której może czuć się bezpiecznie, rozwijać się, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, nawiązywać przyjaźnie. 70 tysięcy dzieci przebywających w opiece zastępczej czeka na taką rodzinę. Dlatego celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać”. Jeszcze raz dziękujemy za wspólne działanie na rzecz innych oraz pokazywanie naszym dzieciom, iż każdy gest życzliwości i dzielenia się, może pomóc innej osobie. Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

    

    

    

    

   Program Edukacyjny
   ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury”

   W roku szkolnym 2019/2020 nasze przedszkole przystąpiło do XII edycji Programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury" uzyskując certyfikat potwierdzający udział w tym projekcie. Do programu przystąpiły wszystkie grupy przedszkolne oraz zerówki. Łącznie w programie uczestniczyło 238 dzieci.

   Program umożliwił utrwalenie oraz przyswojenie nowych wiadomości z zakresu ochrony środowiska, zdrowego żywienia, szacunku do otaczającej nas przyrody oraz podstaw recyklingu. Realizując założenia programu w naszej placówce zostało zorganizowane szereg działań o tematyce przyrodniczej i ekologicznej.

   Celem programu jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych, np. zakładanie zielonych kącików w sali, organizowanie przyrodniczych wycieczek oraz ekologicznych akcji z okazji Dnia Marchewki, Pierwszego Dnia Wiosny, Dnia Ziemi, segregacji śmieci w przedszkolu, konkursów plastycznych oraz przedstawień dla rodziców, i wiele innych ekologicznych działań.

   Podczas realizacji zadań, na terenie naszej placówki organizowane były zajęcia o tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Przedszkolaki uczyły się doceniać rolę warzyw i owoców w codziennej diecie. Poznawały środowisko, z których je czerpiemy. Nauczycielki w grupach starały się zachęcać dzieci do jedzenia warzyw i owoców. Dzieci poznawały również sposoby ochrony środowiska naturalnego wiedząc o tym, że natura dostarcza nam wszystkich składników, których potrzebujemy do życia.

    

   Prace plastyczne podczas zdalnego nauczania

   Galeria zdjęć:

    

    

   Na dworze króla Pasibrzucha

   We wtorek 03.03.20 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Na dworze króla Pasibrzucha”. Dworzanie i królowa Lila mieli wielki kłopot z królem. Królowi nie smakowała zupa pomidorowa i inne zdrowe potrawy, zjadał słodycze i reklamowane babeczki. Całymi dniami siedział w fotelu i oglądał seriale lub grał w gry komputerowe. Zwołano naradę i postanowiono zachęcić króla do spacerów i pozbycie się telestwora. Ten stwór zagościł w telewizorze króla i chciał przejąć królestwo oraz uwięził królowe Lillę. Król przerażony tym wszystkim zaczął wykonywać ćwiczenia ruchowe, spacerować i zjadać zdrowe posiłki. Dzieci z królem wykonywały rozgrzewkę i ćwiczenia i tym sposobem telestwór zaczął maleć i zniknął a królowa została uwolniona.

    

    

   Gitara klasyczna

   W poniedziałek 02.03.20 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie zostało rozpoczęte powitalną piosenką. Dzieci na spotkaniu poznały gitarę klasyczną. W piosence pt. „Na gitarze sobie gram” dzieci poznały sposób gry na gitarze i z jakich elementów jest zbudowana. Dzieci powtarzały wers piosenki za prowadzącym spotkanie. Pan Kamil na gitarze grał utwór „Romans”, tańce: „Samba”, „Rumba” oraz zagadki muzyczne, melodię z filmów animowanych: „Smerfy”, „Reksio”, „Bolek i Lolek”. Była pogadanka i instruktaż jak należy się zachować, gdy ktoś jest chory i ile czasu należy myć ręce. 30 sekund trwa piosenka „Wlazł kotek na płotek” i tyle czasu należy myć ręce, dlatego dzieci pokazywały jak należy myć dłonie i śpiewały piosenkę z panem Tomaszem. W piosence „Trzeba zawsze ręce myć” w refrenie część dzieci grała na instrumentach perkusyjnych, reszta klaskała w dłonie. W utworze „Gimnastyka dni tygodnia” dzieci wykonywały ćwiczenia zgodnie ze słowami piosenki i te które pokazywał pan Tomasz. Na zakończenie spotkania dzieci poznały jeszcze jeden instrument, który ma takie elementy jak gitara tylko jest mniejszy to jest ukulele. Pan Tomasz grał na nim w tańcu „Rumba”.

    

    

   Dzień Dinozaura

   27 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dinozaura. Dzieci przyniosły różne przedmioty związane z tematem: figurki dinozaurów, pluszaki, książeczki edukacyjne, puzzle. Wzajemnie dzieliły się przyniesionymi skarbami i opowiadały o nich. Dowiedziały się, że dinozaury były to zwierzęta zamieszkujące Ziemię miliony lat temu. Wymarły na długo przed pojawieniem się człowieka. Były nieco podobne do gadów, zwierząt, które żyją dzisiaj. Należą do nich między innymi krokodyle, jaszczurki i węże. Dzieci układały puzzle, rozwiązywały zagadki, słuchały wierszyków oraz opowieści o historii dinozaurów. Uwieńczeniem całego dnia było kolorowanie sylwet różnych dinozaurów.

    

    

   Bal Karnawałowy - 25.02.2020r.

   Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

   Tak też było u nas. W tym dniu w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy.
   Już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, czarownice, rycerzy, piratów, policjantów, Batmana, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Na sali podczas pląsów, konkursów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. W trakcie zabawy mieliśmy również okazję do skosztowania słodkich poczęstunków. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom.

    

    

   Między nami Planetami

   We wtorek 04.02.20 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Między nami Planetami”. W tym przedstawieniu dzieci poznały lub utrwaliły nazwy planet, ich kolejność od słońca. Wyczerpująco aktor jako słońce, później Jowisz opowiadał jakie zależności między planetami występują w kosmosie. Padło pytanie aktora do dzieci. Czy dobrze będzie planetom bez słońca, jego przyciągania, światła i ciepła? Dzieci otrzymały odpowiedź w dalszej części przedstawienia. Między innymi Ziemia jest trzecią planetą od Słońca i jedyną planetą na której jest życie. Ziemia ma księżyc. Wenus jest najgorętszą planetą. Jowisz jest największą planetą układu słonecznego, na tej planecie od 300 lat jest wirująca burza (widoczna jako czerwona plama). Saturn ma pierścienie ze śmieci: pyłu, skał. Uran jest lodowym gigantem, leży na boku i turla się jak beczka, Neptun najdalej układu słonecznego, panują tam burze to zimna planeta. Słońce daje światło, ciepło i przyciąga planety. Dzieci wspólnie z aktorem śpiewali nazwy planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i wykonywały taniec wspólnie z aktorem.

    

    

    

   Pierwsza pomoc

   Dnia 21.01.2020 roku w naszym przedszkolu, dzieci grupy "Biedronki" brały udział w zajęciach z pierwszej pomocy, którym przewodniczyli: Ratownik medyczny oraz Strażak. Dzieci chętnie  i  z pełnym zaangażowaniem brały udział w zajęciach. Dzieliły się swoim doświadczeniem oraz wiedzą, jaką miały na temat udzielania pierwszej pomocy zarówno innym ludziom jak i zwierzętom.

    

    

   Flet

   W poniedziałek 20.01.20 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie zostało rozpoczęte powitalną piosenką. Dzieci na spotkaniu poznały instrument dęty drewniany – flet poprzeczny. Pan Michał zażartował na flecie w utworze Jana Sebastiana Bacha pt. „Baderini”. Dzieci poznały budowę fleta, który składa się z trzech części: główki, korpusu, stopki. Flet przypomina śpiew ptaków, np.: trel, frullato, kukanie. Dzieci słuchały gry na flecie i śpiewu pani Kasi w ludowej piosence pt. „Kukułeczka kuka”. Pan Michał grał na flecie w następujących utworach: „Amerikan patrol”, „Piosenka o księżycu”, melodia z filmu pt. „O małej Syrence”. Na zakończenie spotkania dzieci pokazywały ruchem słowa piosenki pt. „Gimnastyka z dziadkiem”.

    

    

   Wigilia

   W piątek, 20 grudnia, w przedszkolu odbyła się uroczysta Wigilia. O godzinie 12:00 dzieci z wszystkich grup zebrały się w odświętnie przygotowanej jadalni. Choinka, białe obrusy, świeczki oraz stroiki przygotowane przez dzieci sprawiły, że wszyscy poczuliśmy zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia. Rozpoczęliśmy tradycyjnie od składania sobie życzeń i dzielenia się opłatkiem. Po wspólnym wigilijnym obiedzie przyszedł czas na kolędowanie. Dzieci wraz z paniami głośno i radośnie zaśpiewały ulubione polskie kolędy. Ten dzień zostanie na długo w naszej pamięci.

    

    

   Przygoda malutka pewnego krasnoludka

   We wtorek 17.12.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie teatrzyku Kropa pt. „Przygoda malutka pewnego krasnoludka”. Była to historia o uczynnym, wesołym, miłym krasnoludku i jego przyjaciołach oraz o złej czarownicy. Bałwanek Białek był chory i łykał różne pomocne na ten stan lekarstwa. Lecz na podwójne widzenie i kichanie nie pomagały, dzik zdradził tajemnicę krasnalowi Marcelemu, iż zaczarowała bałwanka zła czarownica. Ta czarownica żywi się złymi emocjami innych osób czyli, gdy jesteśmy złośliwi, źli na innych i chorzy to czarownica rośnie w siłę. Aby nie chorować to należy ćwiczyć i krasnoludek zaprosił dzieci do zabawy ruchowej do piosenki pt. „Części ciała”. Krasnal jest w niebezpieczeństwie, ponieważ zła czarownica chce jego zamienić w sałatę lodową. Dzieci ostrzegają krasnala i zabraniają zbliżać się do czarownicy. Krasnoludek zebrał dobre uczynki od przyjaciół i śmiech dzieci, zamienił je w czarodziejski pył. Tym pyłem posypał miotłę czarownicy, czar prysł. Czarownica odleciała bardzo daleko. Należy pamięta o tym, że żadne czary nie pomogłyby, gdyby nie przyjaciele.

    

   Andrzejki

    

   29.11.2019 r. był dla wszystkich przedszkolaków wyjątkowy. Właśnie w tym dniu dzieci miały okazję przenieść się w magiczny świat, uczestnicząc w Andrzejkach. Przedszkolaki wykonywały zadania. Atrakcjami spotkania były: wróżby, konkursy i zabawy przy muzyce. Przedszkolaki poznały andrzejkowe tradycje. W czasie andrzejkowych wróżby nie mogło zabraknąć wróżenia przy pomocy butów oraz lania wosku przez „zaczarowany klucz”. Dzieci odgadywały kim będą w przyszłości, a także próbowały się dowiedzieć, ile prezentów przyniesie im Święty Mikołaj. Układając swoje buty, uczestnicy sprawdzili kto z nich pojedzie na wycieczkę „dookoła świata”. Andrzejki w naszym przedszkolu były niezwykle udane. Radości nie było końca Andrzejkowa zabawa zachowała swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie?

    

    

   Altówka

   W poniedziałek 09.12.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie zostało rozpoczęte nową powitalną piosenką. Dzieci na spotkaniu poznały instrument smyczkowy – altówkę. Pani Alina Zwoźniak recytowała wiersz o altówce a pani Kasia grała na instrumencie: piano, forte, pizzicato, staccato, legato. Dzieci uczestniczyły w zabawie w parach pt. „Dwa mikołaje”. Słuchały utworu granego na altówce pt. „La spagnola” oraz wiązanki zimowych utworów takich jak: „Zima, zima”, „Tak się zachmurzyło”, „Hu hu ha”, „Biała zima”.dzieci śpiewały piosenkę z panią Aliną pt. Idą święta”, trzymając w rękach latarenki.

    

    

    

   Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

   Dnia trzeciego grudnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Dzieci obejrzały zdjęcia dotyczące niepełnosprawności, a następnie wzięły udział w „zabawach”, podczas których mogły doświadczyć różnych rodzajów niepełnosprawności. Przekonały się, jak ciężko czasami wykonać banalnie prostą czynność. Następnie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną. To był wspaniały dzień, podczas którego dzieci uczyły się tolerancji, empatii oraz zrozumienia dla osób niepełnosprawnych, oraz tego, w jaki sposób można im pomóc w życiu codziennym.

    

    

    

   Bajkowe spotkanie z muzyką

   W poniedziałek 18.11.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęło się piosenką „Przywitanką”. Na tym spotkaniu dzieci uczestniczyły w inscenizacjach ilustrujących słowa piosenek o tematyce bajkowej. Dzieci miały możliwość trzymania w rękach, takich postaci z bajek jak: myszkę Miki, Minionka, osiołka Kłapouchego, Boba Budowniczego, Hello Kity, Dalmatyńczyka, sarenkę Bambi, kaczora Donalda i ilustrowały ruchem słowa piosenki pt. „Roztańczone pluszaki”. W piosence pt. „Święto Pluszowego Misia” dzieci przytulały misie w związku z przypadającym w dniu 25 listopada Świętem Pluszowego Misia, następnie była zabawa w parach ilustrująca słowa piosenki pt. „Dwa misie”. Dzieci słuchały piosenki pt. „Bajka niezapominajka”, w której między innymi występował król z królową. Dzieci z prowadzącymi śpiewały refren piosenki z filmu „Król lew” pt. „Hakuna matata”. Na zakończenie spotkania dzieci tańczyły twista w piosence pt. „Czarny Alibaba”.

    

    

   Konkurs Plastyczny ,,Kryształowy Pantofelek”

   W ramach projektu " Magiczna moc bajek" dzieci z Przedszkola w Smolcu wzięły udział w konkursie plastycznym "Kryształowy pantofelek".

   Celem konkursu:

   • Nawiązanie do baśni braci Grimm „Kopciuszek”

   • Rozwijanie inwencji twórczej dzieci poprzez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych

   • Rozwijanie zdolności manualnych dzieci

   Rodzinny konkurs plastyczny sprawił dzieciom wielką frajdę. Wszyscy uczestnicy włożyli wiele wysiłku oraz serca w swoje "arcydzieła". Niektórzy zaskoczyli nas swoją pomysłowością.

   Komisja konkursowa miała trudne zadanie. W konkursie wzięło udział 46 przedszkolaków wraz z rodzicami. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i upominek. Komisja nagrodziła wszystkie prace konkursowe. Serdecznie gratulujemy.

   Bardzo dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie oraz gratulujemy ciekawych pomysłów!

    

   1 2 3 Ciuchcia rusza już

   We wtorek 05.11.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „1 2 3 ciuchcia rusza już”. Ciuchcia Bercia była już nienowoczesną lokomotywą i mogła tylko jeździć trasą turystyczną. Ciuchcia Bercia musiała wykonać test i do zachodu słońca pokonać trasę turystyczną. Ta podróż była bardzo ważna dla niej, dlatego chciała punktualnie wyjechać ze stacji w Krakowie. Pasażerowie wsiedli do pociągu, a wśród nich Smok Wawelski, który jechał do Wrocławia do kuzyna Smoka Strachocin z lasu Strachocimskiego. Pani konduktor dała znać lizakiem i pociąg ruszył do Zakopanego, gdzie są góry Tatry i miś na Krupówkach, który robi zdjęcia z turystami. Ta czynność znudziła jemu się i wyruszył pociągiem nad morze. Ciuchcia Bercia popsuła się, na ratunek pospieszył lotnik z Dęblina, gdzie mieści Szkoła Orląt kształcąca pilotów, aby nim zostać należy dobrze się uczyć, zjadać obiady, surówki i być sprawnym fizycznie. Dzieci pomagają lotnikowi naprawić Bercie, uczestniczą w zabawie ilustrującą ruchem słowa piosenki o naprawianiu lokomotywy na melodie pt. „Jedzie pociąg”. Po naprawieniu ciuchcia ruszyła i zatrzymała się w Warszawie, gdzie przywitała ich Syrenka Warszawska symbol Warszawy. Następny przystanek to morze bałtyckie, gdzie wszystkich przywitał marynarz powitaniem marynarskim. Smoka Wawelskiego rozbolał ząb, znaleziono sposób na zęba czyli wizyta u stomatologa, a nie sznurek za pomocą, którego chciano wyrwać zęba. Ciuchcia Bercia wyruszyła ze stacji, aby zdążyć przed zachodem słońca do Wrocławia. Nasza dzielna ciuchcia dotarła do celu o wyznaczonym czasie, przeszła pozytywnie test. Zadowolony Smok Wawelski poszedł odwiedzić swojego kuzyna Smoka Strachocin.

    

    

   Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

   W czwartek, 24.10.2019 r. obchodziliśmy w przedszkolu Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji dzieci przyniosły ze sobą ulubione książeczki. Były książkowe konkursy i zagadki. Opowiadaliśmy o swoich ulubionych bohaterach. Starsze grupy wybrały się na wycieczkę do biblioteki szkolnej. Pani Kasia w ciekawy i zabawny sposób opowiedziała nam o książkach dla małych i dużych oraz o tym, jak wygląda praca w szkolnej bibliotece.

    

    

   Fagot

   W poniedziałek 21.10.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie zostało rozpoczęte nową  powitalną piosenką. Dzieci na spotkaniu poznały instrument dęty - fagot. Pan Karol zagrał melodie z filmów: 101 dalmatyńczyków utwór pt. „Cruella De Mon”, Król Lew utwór pt. „Hakuna matata”. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Kolory jesieni” i  pokazywały trąbę słonia w utworze pt. „Słoń”. Słuchały piosenki o fagocie i oglądały z jakich elementów ten instrument składa się. Słuchały zagadek muzycznych, różnych brzmień i dźwięków granych na fagocie. Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w zabawie do piosenki pt. „Dwa malutkie jeże”.

    

   Wtorek Niesforek i reszta tygodnia

   We wtorek 08.10.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie teatrzyku Kropa pt. „Wtorek Niesforek i reszta tygodnia”. Dni tygodnia szykowały się do olimpiady, każdy dzień uprawiał inną dyscyplinę sportową. Dzieci poznały mniej popularne dyscypliny sportowe. Poniedziałek miał grać w koszykówkę, wtorek w golfa, środa w tenis, czwartek w karate, piątek w bejsbol, sobota w pchnięcie kulą, niedziela była czirliderką. Wtorek Niesforek nie był zachwycony swoją dyscypliną sportową, bo chciał grać w koszykówkę, więc zabrał piłkę poniedziałkowi. Bohaterowie spektaklu przeżywali perypetie związane ze swoją dyscypliną, np. brakiem odpowiedniej piłki, bo była akuratne za duża lub za mała. Szukaniem odpowiednich piłek zajęła się niedziela. Jak wszystkie piłki się znalazły okazało się, iż niedziela nie zdążyła przygotować układu do kibicowania. Dzieci wspólnie z czwartkiem pomogły przygotować układ choreograficzny i brawurowo go wykonały. Niedziela bardzo podziękowała dzieciom za pomoc.

    

    

    

   Dzień Drzewa

   10 października obchodzimy Dzień Drzewa. Wszystkie przedszkolaki były w tym dniu ubrane na zielono. Spotkaliśmy się w sali widowiskowej i w trakcie rozmów, zagadek, śpiewów, zabaw ruchowych i sprawnościowych, dzieci poszerzyły wiedzę przyrodniczą. Podczas wspólnej zabawy i nauki propagowana była idea ochrony przyrody oraz kształtowanie pozytywnego stosunku do niej. Druga część naszego spotkania miała miejsce w ogrodzie przedszkolnym, gdzie z pomocą konserwatora – pana Grzegorza, posadziliśmy drzewo – surmię (inaczej katalpa). Z niecierpliwością będziemy czekać na wiosnę i obserwować nasze drzewko, które będzie się budziło po zimie. Już zawsze będzie nam ono przypominać to święto.

    

    

   KONKURS - DZIEŃ DRZEWA

   We wrześniu w naszym przedszkolu ogłoszony został konkurs plastyczny pt. „DZIEŃ DRZEWA”. Celem konkursu było wdrażanie do proekologicznych zachowań, rozwijanie umiejętności plastycznych oraz kreatywności dzieci. Na konkurs wpłynęło 38 prac. Każda praca miała w sobie coś oryginalnego. Dnia 10 października nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dzieciom biorącym udział w tym konkursie.

    

    

   Europejski Dzień Ptaków - 1.10.2019

   1 październik obchodziliśmy w naszym przedszkolu Europejski Dzień Ptaków. Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci poznały popularne ptaki żyjące w naszej okolicy. Nasi podopieczni wysłuchali wierszy Juliana Tuwima "Ptasie Radio" i "Mowa ptaków". Podczas słuchania dzieci starały się zapamiętać nazwy skrzydlatych stworzeń wymienianych w tekście, szukały bohaterów wierszy na ilustracjach, rozpoznawały i naśladowały ptasie odgłosy. Przedszkolaki układały obrazki ptaków, które później przyklejały na kartki.

    

    

   Sprzątanie Świata

    

   W poniedziałek 23.09.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w Ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata, zorganizowanej przez fundacje Nasz Dom. Hasło akcji to „Nie śmiecimy-sprzątamy-zbieramy”. Panie: Edyta Kulikowska, Katarzyna Sitko opowiedziały dzieciom: po co segreguje się śmieci, do jakiego pojemnika, jakie śmieci wrzucamy. Wyjaśniły cel akcji i zachęciły do nietworzenia wielkiej ilości śmieci, np. rysujemy i kolorujemy całą kartkę, a nie tylko dwie kreski i wyrzucamy kartkę do kosza. Pani Irena Zygadło nauczyła dzieci refrenu piosenki pt. „Ochroń Ziemię”. Przedszkolaki z radościom śpiewały i pokazywały ruchem słowa refrenu. Dzieci założyły na ręce rękawiczki i przy słowach piosenki pt. „Ochroń Ziemię” zbierały śmieci na terenie przedszkola. Odpady wrzucały do pojemników odpowiedniego koloru. W rękawiczki i worki zaopatrzył dzieci Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa z Urzędu Miasta i Gminy w Kątach Wrocławskich.

    

    

   OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

   20 września w naszym przedszkolu wspólnie świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji razem śpiewaliśmy piosenki i tańczyliśmy. Nie zabrakło konkursów i wesołych zabaw: Witaminowe segregowanie, Skoki w kaloszach przez kałużę, Ubieranie na zawołanie i wiele innych. Wykonaliśmy także pamiątkowe zdjęcia, a po skończonej zabawie każdy przedszkolak dostał dyplom i mały upominek.

    

    

   Dzień Chłopaka w przedszkolu

   Dzień 30 września był wyjątkowym dniem w przedszkolu, ponieważ tego dnia obchodzony był  Dzień Chłopaka. Każda grupa, a w szczególności dziewczynki, przygotowały w tym dniu wiele zabaw, konkursów i niespodzianek dla swoich kolegów. Dzieci bawiły się w konkurencjach na szybkość, sprawność, rozwiązywały zagadki. Wszystkie dzieci bardzo gorąco dopingowały swoich kolegów biorących udział w konkursach. Z każdej sali dochodziły dźwięki muzyki, słychać było śpiew i wesołe sto lat. Na zakończenie dziewczynki złożyły życzenia chłopcom, wręczyły upominki - krawaty i legitymację "Super Chłopaka". Nie brakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. We wszystkich grupach był to dzień, pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. 

    

    

   Fortepian

   W poniedziałek 16.09.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały pierwsze w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Spotkanie prowadziła pani Alina Zwoźniak i zaśpiewała nową powitalną piosenkę. Dzieci poznały instrument muzyczny fortepian i słuchały muzyki granej na pianinie. Pan Filip zagrał między innymi: „Marsz Turecki” Wolfganga Amadeusza Mozarta, mazurek skomponowany przez 6-letnigo Fryderyka Chopina, etiudę Oceanową Fryderyka Chopina, glissando, piano i na smutno w tonacji molowej, akordami, oktawami. Pani Alina zaśpiewała piosenkę o Fryderyku Chopinie pt. „Mała Żelazowa Wola też swojego ma idola”. Dzieci usłyszały muzykę z deszczem pt. „Preludium deszczowe”, graną na pianinie przez pana Filipa. W tym samym czasie pani Alina recytowała wiersz pod tym samym tytułem. 

  • Kontakty

   • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
   • sekretariat@zsp-smolec.pl
   • sekretariat@zsp-smolec.pl
   • 71 316 84 61 szkoła Smolec 71 390 68 88 szkoła Jaszkotle 71 316 84 51 przedszkole 531 495 649 zerówki nad ośrodkiem zdrowia
   • ul. Kościelna 2 SMOLEC 55-080 Kąty Wrocławskie
   • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że: • administratorem podanych danych jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smolcu, ul. Kościelna 2, 55-080 Smolec; • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail korzuch@infoic.pl • celem przetwarzania danych jest zapewnienie korespondencji odpowiedniej ewidencji, przechowywania oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą, a podstawą prawną są art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz art. 6 ust.1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach; • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest brak rozpatrzenia korespondencji; • podane dane będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej, zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt; • dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania; • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.
 • Galeria zdjęć

   brak danych