• 4-5-latki Biedronki

   Nauczyciele: mgr Joanna Schmiedel, mgr Liudmyla Sytnyk

    

    

    

   Skrzypce

   muzycy podczas występu

   W poniedziałek 11.09.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w pierwszym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały instrument muzyczny – skrzypce. Dzieci zobaczyły jak wyglądają skrzypce, poznały z jakich elementów są zbudowane. Słuchały piosenkę śpiewaną przez panią Alinę Zwoźniak pt. „Skrzypce”. Pan Adam grał na skrzypcach utwory: „Que Sera”, wiązankę melodii contry, „Skowronek”, „Czardasz” Montiego, staccato, legato, glissando, picicato, bez smyczka, gamę. Dzieci śpiewały refren piosenki pt. „Ogórek” wspólnie z prowadzącą spotkanie.

    

    

    

   Program ogólnopolski „Cała Polska czyta dzieciom”
   w drugim półroczu

   dzieci słuchają i oglądają obrazki

   Nasza grupa bierze udział w programie ogólnopolskim istniejącym od 2001 roku – „Cała Polska czyta dzieciom”. Kampania ma na celu popularyzację wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży. W ramach programu w naszej grupie co miesiąc czytamy różne opowiadania, bajki, baśnie i wiersze. Zgodnie z ramowym planem programu, w styczniu dzieci słuchały bajek i opowiadań o zwierzętach, tych małych i dużych. Odwiedziła nas również Mama Oliwki, która poza czytaniem dla Biedronek i przygotowaniem dla nich kilku zabaw, poprowadziła również warsztaty na temat dobrych i złych sekretów. Luty poświęcony był twórczości Hansa Christiana Andersena. Z kolei w marcu czytaliśmy bajki terapeutyczne, a naszą grupę odwiedziła Mama Hani. Jak zwykle dzieci mogły słuchać bajek bez końca i nasze spotkanie znacznie się przedłużyło. Kwiecień był miesiącem poświęconym baśniom braci Grimm. Mimo, że dzieci znają wiele bajek ich autorstwa, to za każdym razem z ogromną uwagą słuchały tych opowieści. W maju Biedronki poznały bajki i legendy polskie. Maj to również miesiąc, w którym obchodzimy Dzień Mamy. Odwiedziła nas Mama Marianki i zapoznała dzieci z uroczymi, pięknie ilustrowanymi książeczkami „Uśmiech dla żabki” i „Proszę mnie przytulić”. Opowiadały one o miłości małej żabki i jej mamy oraz o miłości niedźwiadka i jego taty. Wszystkim dzieciom ogromnie spodobały się te historie. Dzieci w grupie Biedronki bardzo chętnie słuchają wszelkich opowiadań, bajek i baśni. Czas, który jest na to zaplanowany zazwyczaj się przedłuża, ponieważ dzieci domagają się kolejnych opowiastek. Jest to oczywiście bardzo pozytywne i dlatego projekt „Cała Polska czyta dzieciom” na pewno będzie kontynuowany w przyszłym roku szkolnym.

    

    

    

   Dzień Mamy i Taty

   dzieci podczas występu

   Dnia 31 maja Biedronki wraz z wychowawczyniami zaprosiły Rodziców, by uczcić ich święto. Dzieci wystąpiły już po raz trzeci w tym roku szkolnym przed tak dużą publicznością i wszystkie zaprezentowały się świetnie. Zaśpiewały trzy piosenki oraz przedstawiły wierszyki – życzenia dla swoich Rodziców. Uśmiechom i oklaskom nie było końca. Rodzicom spodobał się również finałowy taniec do piosenki La bamba. Po występach i wspólnych pamiątkowych zdjęciach Biedronki wręczyły swoim Rodzicom drobne upominki, które zostały wykonane podczas warsztatów ceramicznych. Szkoda, że takie wyjątkowe dni tak szybko mijają…

   dzieci po występie

    

    

    

   Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego „Marianówek”

   dzieci siedzą na ławce

   30 maja dzieci z grupy Biedronki i Misie wybrały się do „Marianówka” – gospodarstwa agroturystycznego. Wzięły udział w warsztatach od „Ziarenka do bochenka”, w ramach których poznały różne rodzaje zbóż i jajek oraz piekły ciasteczka. Świetnie sobie z tym poradziły. Na dzieci czekały również inne atrakcje – zabawy na placu zabaw, przejażdżka traktorem w specjalnych wagonikach. W trakcie przechadzki po gospodarstwie dzieci miały możliwość spotkania i karmienia zwierząt hodowlanych: owiec, królików, osłów i koni, o których ciekawe rzeczy opowiadała właścicielka gospodarstwa. Na koniec degustowaliśmy nasze ciasteczka. Pogoda dopisała i w doskonałych humorach wróciliśmy do przedszkola. Po obiedzie przy pozostałych ciastkach wspominaliśmy pobyt w Marianówku.

    

    

    

   DZIEŃ DZIECKA

   dzieci na dmuchańcu

   Początek czerwca to czas wyjątkowo lubiany przez wszystkie dzieci. Również nasze przedszkolaki z radością świętowały swój dzień − Dzień Dziecka. Dzieci miały możliwość zabawy na dużym oraz troszkę mniejszym dmuchanym zamku ze zjeżdżalniami w ogródku przedszkolnym. Odwiedzili nas również niecodzienni goście, a dokładnie strażacy z OSP w Smolcu. Przedszkolaki miały okazję pokonać tor przeszkód specjalnie przygotowany przez naszych gości. Nie zabrakło też zabaw ruchowych, ogromnych, kolorowych baniek mydlanych, zabaw z chustą Klanzy. Wiele radości przedszkolakom sprawiła również wizyta niezwykłych gości, a dokładnie alpak, które przybyły na przedszkolny plac w towarzystwie swoich przemiłych opiekunów. Sam wygląd alpak wzbudził sympatię przedszkolaków, dlatego dzieci z każdej z grup nie miały problemów, aby je pogłaskać czy przytulić a nawet nakarmić. Dowiedzieliśmy się, że istnieją dwa gatunki alpak, a marchewka jest dla nich tak pyszna, jak dla nas słodycze. Nie zabrakło też stanowisk, gdzie chętne mamy malowały dzieciom twarze, robiły tatuaże a nawet plotły dziewczynkom kolorowe warkoczyki. Na koniec czekał na dzieci słodki poczęstunek. Wszystkim zaangażowanym w organizację tego pięknego dnia bardzo serdecznie dziękujemy.

    

    

    

   Warsztaty zoologiczne - Pszczoły

   dzieci oglądają plaster miodu

   W minionym tygodniu dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w ostatnich warsztatach zoologicznych. Podczas tego spotkania miały okazję zapoznać się z pszczołami. Dowiedzieć się ważnych informacji o ich życiu, zwyczajach i ochronie. Poznały zdrowotne zalety miodu i innych produktów z ula.

   W trakcie warsztatów zdobyły również wiedzę na temat roli pszczół w ich naturalnym środowisku i obejrzały wnętrze prawdziwego ula. 

   Ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym było niezwykle ciekawe! 

   Bardzo dziękujemy panu Marcinowi za wtajemniczenie nas w magiczny świat zwierząt.

   Czekamy na kolejne, ciekawe spotkania ze zwierzętami.


    

    

    

    

   STRAŻ POŻARNA W PRZEDSZKOLU

   dzieci przy wozie strażackim

   Dnia 15.05.2023r. nasze Przedszkole odwiedzili strażacy. W trakcie spotkania opowiedzieli dzieciom, na czym polega ich praca oraz jakim sprzętem ratowniczym się posługują. Dzieci dowiedziały się, że ich działania nie polegają tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi, burz i wypadków samochodowych. Prowadzą również wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Strażacy pokazali dzieciom wyposażenie specjalistycznego wozu. Dzieci miały możliwość z bliska podziwiać sprzęty jakim dysponują strażacy. Dziękujemy strażakom za przybycie i atrakcyjne zajęcia.

    

    

   DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ

   dzieci rysują przy stoliku

   W dniu 9 maja nasze przedszkolaki obchodziły Dzień Unii Europejskiej, była to wspaniała okazja do poznania i przypomnienia sobie wiadomości o Europie oraz Unii Europejskiej i jej symboli: flagi, hymnie, stolicy oraz walucie. Dzieci oglądnęły film edukacyjny o Unii pt. „Czym jest Unia Europejska?”. Dekorowały samodzielnie wykonane niebieskie flagi z 12 żółtymi gwiazdkami. Przedszkolaki poznały maskotkę UE – Syriusza oraz kolorowały własną maskotkę. Bardzo ważne jest abyśmy znając symbolikę Unii zawsze pamiętali o symbolach narodowych naszego kraju, dlatego też o nich sobie przypomnieliśmy. Głównym celem całego przedsięwzięcia było zapoznanie dzieci z symbolami i zwyczajami państw europejskich oraz kształtowanie wśród przedszkolaków poczucia przynależności narodowej i europejskiej. 

    

    

    

   Warsztaty zoologiczne - Kurczaczki

   dziecko z koszykiem z kurczaczkami

   Nawiązując do świąt wielkanocnych i ich symboliki, w kwietniu nasze przedszkole odwiedziły kurczaczki- pisklaczki w ramach cyklu warsztatów zoologicznych.

   Warsztaty połączone były z lekcja teoretyczną, na której najmłodsi dowiedzieli się czym różni się np: kaczka od kurczaka, co jedzą zwierzęta, jakie mają zwyczaje i jak się nimi opiekować. Oczywiście chętne dzieci miały możliwość obejrzeć kurczaczki z bliska i je dotknąć. 

   Zajęcia przyrodnicze zawsze wzbudzały wiele emocji wśród dzieci, jednak spotkanie z maleńkimi kurczaczkami było dla wszystkich dzieci niezwykle fascynujące. 

    

    

    

   Konkurs „Kapelusz Pani Wiosny”

   wystawa kapeluszy

   Wraz z nadejściem wiosny w naszym przedszkolu odbył się konkurs plastyczny „Kapelusz Pani Wiosny”. Celem konkursu było wykonanie nakrycia głowy dla pani Wiosny. Otrzymaliśmy bardzo dużo ciekawych prac. Wykonane kapelusze były staranne i pomysłowe, wyróżniały się różnorodnością wykorzystanych materiałów. Poziom konkursu był bardzo wysoki.

   Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie zostały nagrodzone upominkiem i dyplomem. Gratulujemy!

   Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych w naszym przedszkolu.

    

    

    

    

   WARSZTATY CERAMICZNE

   dzieci lepią coś przy stole

   W kwietniu w naszym przedszkolu  odbyły się dla wszystkich chętnych przedszkolaków warsztaty ceramiczne. Zainteresowanie warsztatami było ogromne. Dzieci ze wszystkich grup z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Proces ceramiczny wymaga dwukrotnego wypału w piecu ceramicznym w pracowni, dlatego warsztaty odbyły się w cyklu dwóch spotkań. Na pierwszym dzieci lepiły swoje prace zgodnie z instrukcją poznając techniki modelowania. Na drugim szkliwiły i dekorowały swoje wcześniej wypalone dzieła.

   Zajęcia z ceramiki pomagają w rozwijaniu wyobraźni, kreatywności oraz zdolności manualnych. Dzieci na warsztatach poznają różne techniki pracy z gliną, na przykład modelowanie, wycinanie, wklejanie malowanie.

   Warsztaty ceramiczne w przedszkolu oprócz wartości edukacyjnych, mogą być także ciekawym sposobem spędzania czasu dzieci.

    

    

    

   ROCZNICA URODZIN DANUTY WAWIŁOW

   dzieci na dywanie

   14 kwietnia dzieci zapoznały się z twórczością Danuty Wawiłow. Na początku zajęć odgadywaliśmy zagadki dotyczące różnych zawodów. Następnie rozmawialiśmy o tym, jakie zawody znają dzieci oraz jakie zawody wykonują ich rodzice. Przeczytaliśmy również wiersz autorki, pt. „Jak będę dorosła” oraz zapoznaliśmy się z jej wizerunkiem. Na koniec zajęć przedszkolaki dzieliły się swoimi marzeniami dotyczącymi zawodów, które będą wykonywać w przyszłości.

    

    

    

    

   MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

   dzieci rysują przy stoliku

   W dniu 28.03.2023 roku dzieci z Przedszkola Publicznego w Smolcu obchodziły Międzynarodowy Dzień Teatru. Tego dnia przedszkolaki dowiedziały się, jak powstają kukiełki, poznały różne techniki teatralne: pantomima, balet, teatr cieni, teatr lalkowy, a także przypomniały i utrwaliły sobie, jak należy zachować się w teatrze. Zajęcia te zapoznały dzieci z podstawowymi zagadnieniami teatralnymi, takimi jak: aktor, scena, widownia, kurtyna, przedstawienie. Rozwiązywały także zagadki słowne o tematyce teatru oraz odgrywały role w zabawie pantomimicznej. Na koniec przedszkolaki wykonały papierowe kukiełki, które sprawiły im ogromną radość.

    

    

    

   DZIEŃ WODY

   zdjęcie grupowe dzieci z opaskami na głowie

   W środę świętowaliśmy Dzień Wody – święto ustalone przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, które od 1993 roku obchodzone jest 22 marca.

   Dzień ten ma przypominać nam o tym, jak ważna dla nas jest woda i że trzeba robić wszystko, aby ją chronić. Tego dnia dzieci rozmawiały o tym, jak zakręcanie wody podczas mycia, wybieranie krótkiego prysznica zamiast kąpieli czy zbieranie deszczówki do podlewania ogrodu, przynoszą ogromne zyski dla przyrody.

   W naszych rękach jest przyszłość planety. Chrońmy wodę, oszczędzajmy ją i dbajmy o środowisko.

    

    

    

   POWITANIE WIOSNY

   “Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno!

   My Ciebie żegnamy, bo wiosnę witamy!”

   dzieci z marzanną

   W dniu 21 marca Przedszkolaki z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,pożegnania zimy – powitania wiosny”. Aby podkreślić charakter tego dnia, Przedszkolaki przyszły ubrane na zielono. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer w celu poszukania oznak wiosny. Podczas spaceru dzieci radośnie maszerowały z kolorowymi kwiatkami symbolizującymi nadchodzącą porę roku. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych Przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita u nas na dobre.

    

    

    

    

   Wiosenne wariacje na ekologiczną nutę, czyli wiem, że zdrowo jem

   dzieci z maskotkami na scenie

   W poniedziałek 20.03.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Tematem spotkania było zdrowe odżywianie. Śpiewaliśmy oraz ilustrowaliśmy ruchem piosenki pt. „Dietetyczna piosenka dykcyjna”, a także „Śniadanie pełne mleka” Z okazji dnia wody, który przypada 22 marca dzieci śpiewały piosenkę „Chcemy czystej wody”. Na zakończenie dzieci z rekwizytami śpiewały piosenkę „Jedz ryby”.

    

    

    

    

   DZIEŃ MOTYLA

   zdjęcie grupowe dzieci z opaskami

   Motyl kojarzy się przede wszystkim z pięknem, delikatnością i oczywiście z wiosną, czyli czasem, gdy wszystko wokół rozkwita i budzi się do życia. Dzień Motyla wypada na przedwiośniu – 14 marca. W naszym przedszkolu rozpoczęliśmy ten dzień od wspólnych tańców - dzieci zamienione w kolorowe motyle śpiewały i „fruwały” w rytm wesołej muzyki, poznały etapy rozwoju motyla oraz dowiedziały się o jego znaczeniu w przyrodzie i gospodarce człowieka. Poznały też budowę motyla, wygląd i nazwy motyli, które możemy spotkać wiosną i latem na naszych łąkach i w ogrodach. Następnie rozwiązywały karty pracy, specjalnie przygotowane na ten dzień. Nie zabrakło również innych ciekawych zadań, konkurencji i ,,motylkowych zabaw” dla dzieci.

    

    

    

   Góra Grosza

   dzieci liczą pieniądze

   Nasze przedszkole w dniach: od 1 listopada 2022 do 28 lutego 2023 r., uczestniczyło w Ogólnopolskiej Akcji charytatywnej „Góra Grosza” zorganizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom . Rodzice przedszkolaków Przedszkola Publicznego w Smolcu, chętnie włączyli się do akcji i wrzucali pieniądze do skarbonek. Zebraliśmy 310,89 zł, najwięcej było monet 1 groszowych 6953 sztuki, monet 2 groszowych 1978 sztuk, monet 5 groszowych 1432 sztuki, monet 10 groszowych 495 sztuk, monet 20 groszowych 216 sztuk, monet 50 groszowych 27 sztuk, monet 1 złotowych 6 sztuk, monet 2 złotowych 4 sztuki, monet 5 złotowych 2 sztuki. Dziękujemy wszystkim za dar w postaci monet w imieniu Towarzystwa Nasz Dom i dzieci dla których ta pomoc będzie kierowana. Pieniądze zostały spakowane do woreczków i do 3 kartonów i wysłane wraz z przekazem na poczcie do Towarzystwa Nasz Dom. W roku szkolnym 2021/ 2022 zebraliśmy 242,12 zł, w tym roku szkolnym więcej, jeszcze raz dziękujemy.

    

    

    

    

   Co w środku piszczy

   aktor na przedszkolnej scenie

   We wtorek 14.03.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Co w środku piszczy”. Dzieci dowiedziały się co robią krwinki czerwone, krwinki białe w organizmie człowieka – wiadomości były powiedziane przez bohaterów w sposób humorystyczny. Dzieci przeżyły chwile grozy, gdy przyszedł zarazek i „zaatakował” organizm Stasia, bohatera spektaklu. Staś zasmiast jeść zdrowe posiłki, pić tran dla wzmocnienia organizmu to zajadał cukierki i inne niezdrowe rzeczy. Po jakimś czasie okazało się, iż Staś zachorował, miał obniżoną odporność. Organizm rozpoczął walkę, gdy temperatura ciała wzrosła to zarazki przestały się rozmnażać i nasz bohater wrócił do zdrowia.

   aktor na przedszkolnej scenie

    

    

    

    

   Dzień Dziewczynek

   dziewczynki z prezentami

   Jak co roku 8 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dziewczynek. To wyjątkowe święto upłynęło nam pod znakiem uśmiechu, życzeń, radości i zabaw. Dziewczynki miały okazję wykazać się wieloma umiejętnościami. Uczestniczyły w różnych konkurencjach i świetnie sobie poradziły. Chłopcy im w tym towarzyszyli i dzielnie wspierali. Dziewczynki mogły też pobawić się w spa, korzystając z wydrukowanych szablonów. Chłopcy wykonali dla swoich koleżanek laurki lub korony, złożyli życzenia i wręczyli upominki. Na koniec wszyscy odpoczywali przy słodkim poczęstunku. To był bardzo miły dzień w naszym przedszkolu!

    

    

    

    

   Na oboju w świątecznym nastroju

   muzyk i dzieci podczas koncertu

   W poniedziałek 19.12.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęło się piosenką przywitanką. Dzieci poznały instrument obój dęty drewniany z grupy aerofonów dwustroikowych. Obój należy do grupy instrumentów z podwójnym trzcinowym stroikiem. Dzieci słuchały między innymi utwory wykonane na oboju pt. Kołysanka Fliesa”, „Walc kwiatów” z baletu Dziadka do orzechów oraz wiersz pt. „Obój” recytowany przez panią Kasię. Były dźwięki grane na oboju przez panią Ulę, takie jak: legato, staccato, gamę, pasaże, przednutka, obiegniki. Była inscenizacja piosenki pt. „Mikołaje” i ilustracja ruchem i śpiew piosenki pt. „Na oboju sobie gram”. Na zakończenie spotkania dzieci ilustrowały ruchem słowa piosenki pt. „Idą Święta”.

    

    

    

    

   W noworocznym tańcu z saksofonem

   W poniedziałek 23.01.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały saksofon, instrument dęty drewniany i zobaczyły z jakich elementów jest zbudowany (stroika, ustnika, fajki, korpusu, czary głosowej i różnej wielkości klapek). Dzieci zgadywały utwory zagrane przez pana Kacpra na saksofonie, między innymi utwory z filmów: „Różowa pantera”, „Koziołek Matołek” oraz kolędy: „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Cicha noc” (po rozpoznaniu melodii dzieci śpiewały). Były utwory w rytmie walca, w jednym z nich dzieci klaskały, w drugim tańczyły wspólnie z prowadzącym panem Tomaszem. W utworze „Lambada” dzieci z rekwizytami, grały na instrumencie, w „Sambie de Janeiro” dzieci tańczyły układ taneczny jaki pokazywał prowadzący. W piosence „Gimnastyka z dziadkiem”, dzieci ilustrowały ruchem słowa piosenki.

    

    

    

    

   Wielka heca na lodowej planecie

   We wtorek 07.02.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Wielka heca na lodowej planecie”. Dzieci w z profesorem Tutka pokazywały rękami, litery wyrazu „zima”. Bohaterowie spektaklu przeżywali różnorodne przygody i wykonywali zadania między innymi zamknięcie zarazka grypy w słoiku. Wspólnie z dziećmi śpiewali piosenki, ilustrując ruchem słowa. Zachęcali dzieci do zjadania zdrowych posiłków – warzyw, mięsa i owoców, częstego mycia rąk i zabaw na świeżym powietrzu. Ubieramy się stosownie do pory roku. Bohaterowie tego przedstawienia, niestosowali zasad zdrowego odżywania i stylu życia, zarazili się zarazkiem grypka. Na ratunek im przyszedł Profesor Tutka, który uwięził zarazek w słoiku. Na zakończenie zaśpiewał z dziećmi piosenkę, wykonując ruchy związane ze słowami piosenki. W dobrym humorze dzieci opuściły salę, ponieważ trudno zaraża się osoby, które mają dobry humor.

    

    

    

    

   Przy kominku – gitara klasyczna

   muzyk i dziecko grają na gitarze

   W poniedziałek 27.02.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały gitarę klasyczną, instrument strunowy szarpany. Dzieci słuchały piosenkę pt. „Na gitarze sobie gram” usłyszały i zobaczyły z jakich elementów jest zbudowana gitara. Z zaciekawieniem słuchały gry na gitarze utworu pt. „Był sobie król” i sposobów gry: arteczo, tremolo, flamenco. Dzieci ilustrowały ruchem słowa piosenki pt. „Tańczące ręce, tańczące nogi”.

   dzieci podczas koncertu

    

    

    

    

   Dzień Babci i Dziadka

   dzieci podczas występu

   Dnia 8 lutego dzieci z grupy Biedronki wraz z wychowawczynią zaprosiły swoich bliskich – Babcie i Dziadków, by uczcić Ich święto. Dzieci bardzo sumiennie przygotowywały się do występów, uczyły się wierszy i piosenek, własnoręcznie wykonały prezenty, by jak najlepiej zaprezentować się w tym dniu. Gościom przybyłym na uroczystość spodobał się również taniec z pomponami do piosenki „Mamma Maria”. Dzieci spisały się na medal i nagrodzone zostały dużymi brawami. Po występie Biedronki wręczyły swoim bliskim prezenty. To był wyjątkowo miły dzień, a największym uznaniem dla dzieci i wychowawczyni były łzy wzruszenia w oczach wielu Babć i Dziadków…

   zdjęcie grupowe

    

    

    

   BAL KARNAWAŁOWY

   zdjęcie grupowe w strojach karnawałowych

   Karnawał to czas radosnych zabaw i balów. Zgodnie z tą tradycją 31 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy, na który dzieci od dawna z radością czekały. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, motylki, strażaków, policjantów, piratów, Spider-Mana...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci! Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do przedszkola wyjątkowego gościa - DJ - wodzireja, który poprowadził całe wydarzenie, zachęcając do zabawy znaną wszystkim muzyką i zabawami. Sala widowiskowa na ten dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Wystrój wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Po wesołych tańcach, pląsach i zabawach dzieci udały się do swoich sal, gdzie czekał na nich pyszny poczęstunek zorganizowany przez rodziców.

   link do galerii

    

    

   tekst podziękowań

    

    

    

    

   WIGILIA W PRZEDSZKOLU

   dzieci przy stole wigilijnym

   Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który czekamy i przeżywamy go uroczyście w naszym przedszkolu. Dzieci każdego roku poznają tradycje i zwyczaje świąteczne. W tym roku było to 21 grudnia. W dzień przedszkolnej Wigilii w całym przedszkolu panowała radosna, ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje oraz dzieci w galowych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenie. Najpierw każda grupa w swojej sali kolędowała, składała sobie życzenia i jadła poczęstunek przygotowany przez rodziców. Potem całe przedszkole zebrało się w sali widowiskowej, aby obejrzeć jasełka w wykonaniu jednej z grup naszego przedszkola-Żabek. Uwieńczeniem tego dnia było wspólne zjedzenie obiadu wigilijnego przy dźwiękach kolęd.

   link do galerii

    

    

    

   Szkoła Elfów - Chwalimierz

   kilkoro dzieci

   13 grudnia dzieci z grup: Motylki, Biedronki, Żabki, Rybki i Zajączki wybrały się na wycieczkę do Chwalimierza na warsztaty świąteczne do Krainy Elfów. Podczas zabaw dzieci zmieniły się w pomocników świętego Mikołaja. Elfy zdradziły najmłodszym kilka swoich sekretów, wyszkoliły w sztuce przechodzenia przez komin i pokazały zabawy rodem z dalekiej Śnieżnej Krainy. Ponadto w świątecznej atmosferze podczas zabaw i warsztatów rozmawiano o tradycjach bożonarodzeniowych,  dzieci miały możliwość udekorowania gwiazdki na choinkę oraz pierników. Honorowym gościem spotkania był Święty Mikołaj. Egzamin z magii świąt dzieci zdały śpiewająco!

   link do galerii

    

    

    

   6 GRUDNIA - MIKOŁAJKI

   mikołaj z dzieckiem

   6 grudnia – jak dobrze wiecie,
   Święty Mikołaj chodzi po świecie.
   Dźwiga swój worek niezmordowanie
   i każde dziecko prezent dostanie.
   A kiedy rozda już prezenty,
   wraca do nieba uśmiechnięty

   6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ - niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. W naszej grupie spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki, recytowały wierszyki oraz siadały Mu na kolanach. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci słodkimi prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!

   link do galerii

    

    

    

   Program ogólnopolski „Cała Polska czyta dzieciom”
   w październiku i listopadzie

   Pani pokazuje dzieciom obrazek z książki

   W związku z udziałem w programie ogólnopolskim „Cała Polska czyta dzieciom”, Biedronki w październiku zapoznały się z bajkami i baśniami Charlesa Perraulta. Mimo, iż wiele z nich dzieci znały już wcześniej, to słuchały ich z dużym zaciekawieniem. Odwiedziła nas również Mama Oliwki i przeczytała fragment przygód ryjówki Florki z książki pt. „Florka. Z pamiętnika ryjówki”. To była bardzo miła odmiana w naszych przedszkolnych spotkaniach z literaturą. W listopadzie dużo uwagi zostało poświęcone książkom pomagającym rozmawiać o emocjach. Odwiedził nas kolejny gość. Tym razem Mama Kostka zachwyciła dzieci książkami z serii „Jak schować lwa”. Dzieci bardzo zainteresowały te przygody, a po wspólnym czytaniu nasz gość przygotował również pracę plastyczną. Biedronki z radością i zaangażowaniem wykonały na pamiątkę tego spotkania - lwa. Czekamy na kolejnych Rodziców i kolejne książkowe przygody!

   link do galerii

    

    

    

   Pasowanie na przedszkolaka

   grupa z dyrektorem i nauczycielkami

   29 listopada dzieci z grupy Biedronki zostały pasowane na przedszkolaka. To była pierwsza tak ważna uroczystość w naszej grupie. Dzieci długo się do niej przygotowywały. Przed najważniejszą częścią spotkania przedszkolaki zaprezentowały krótki program artystyczny. Były więc wiersze i piosenki, które poznały do tej pory. Później dzieci złożyły pierwszą w ich życiu, uroczystą przysięgę. Uczynili to również Rodzice dzieci. Nadszedł najważniejszy moment uroczystości. Pan Dyrektor Grzegorz Lichwa pasował wszystkie Biedronki na przedszkolaka. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i prezenty, a po wspólnych zdjęciach udały się do swojej sali na poczęstunek. To był dzień pełen wrażeń i na pewno na długo zapisze się w pamięci dzieci i Rodziców.

    
    
   Andrzejki
   dziecko układa buty
   Andrzeju, Andrzeju
   prosimy dziś Ciebie,
   daj nam znać,
   co się będzie z nami dziać…
   30 listopada dzieci uczciły Andrzejki, bawiąc się wspólnie, czarując i oczywiście wróżąc… Kto miał ochotę, mógł się w tym dniu dowolnie przebrać. Było więc w naszym przedszkolu kolorowo i bajkowo. Dzieci poznały krótką historię tego sympatycznego święta, a potem rozpoczęły się wróżby dotyczące przyszłości tej bliższej i dalszej. Wszyscy pamiętali jednak, że te wróżby i zabawy do tylko miła zabawa. Była oczywiście wróżba z bucikami. Losując przedmioty ukryte w worku, dzieci dowiedziały się, jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Przedszkolaki, pamiętając o swoich marzeniach i wykorzystując monety, wrzucały je do miski, licząc, że wszystkie one się spełnią. To był dzień pełen niespodzianek, śmiechu i dobrej zabawy.

   link do galerii

    

    

    

    

   Dzień Pluszowego Misia

   na dywanie dzieci z misiami

   W dniu 25.11.2022r. przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim ulubionym Misiem. Można było zobaczyć misie szare, małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe, itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały historię ich święta, oglądały o nich bajki, prezentację przedstawiającą ilustracje i imiona różnych misiów. Bawiły się m. in. przy piosenkach: „Misie szare”, „Jadą, jadą misie”, brały udział w różnych zabawach ruchowych, quizach, konkursach, zgadywankach, wykonywały prace plastyczne. Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom z grupy.

   link do galerii

    

    

    

   Warsztaty zoologiczne - WĄŻ

   dziewczynka z wężem na ręce

   W środę, 23 listopada 2022 oraz w piątek 25 listopada 2022 odbyły się kolejne warsztaty zoologiczne dla przedszkolaków i grup zerowych.

   W te dni dzieci miały możliwość poznać wyjątkowe zwierzę jakim jest wąż. Poznały sposób życia, zwyczaje i budowę węża. Na pokazie edukacyjnym przedszkolaki dowiedziały się, że wąż jest bardzo czujny podczas snu oraz przechodzi tzw. „wylinkę”, czyli zrzuca naskórek. Najważniejszym i najlepiej rozwiniętym zmysłem węża jest słuch, ponieważ całym ciałem może odbierać wibracje powietrza i drgania z podłoża, natomiast językiem rozpoznaje zapachy. Wiele emocji wzbudził fakt, że każde dziecko mogło dotknąć węża, pogłaskać go.

   Całe spotkanie z wężem było niezwykle ekscytujące.

   link do galerii

    

    

    

   Jesienny spacer z wiolonczelą

   wiolonczelistka w przedszkolu

   W poniedziałek 21.11.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały wiolonczele i zobaczyły jak wygląda oraz poznały z jakich elementów jest zbudowana. Słuchały wierszy recytowanych przez panią Ewelinę pt. „Wiolonczela”, „W operze”. Pani Ania pokazała różne sposoby gry na wiolonczeli, między innymi: staccato, glissando, picicato, legato, forte, piano oraz utwór pt. „Jezioro łabędzi”. Na zakończenie spotkania, dzieci uczestniczyły w zabawie do utworu pt. „Dwa malutkie jeże”.

   link do galerii

    

    

    

   Warsztaty zoologiczne - JEŻ PIGMEJSKI

   dzieci głaszczą jeża

   Wraz z początkiem listopada rozpoczęliśmy nowy cykl warsztatów zoologicznych.
   Dnia 7 i 9 listopada gościliśmy w naszym Przedszkolu jeża, który jest jeżem pigmejskim. Dzieci poznały kilka ciekawostek na temat życia jeży, zobaczyły czym jeże się żywią oraz mogły sprawdzić, czy kolce faktycznie kłują.

   Przedszkolaki z dużym entuzjazmem uczestniczyły w spotkaniu.

   link do galerii

    

    

    

    

   XXIII edycja akcji “Góra Grosza”

   Po raz kolejny przedszkole przyłącza się do akcji Góra Grosza. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na programy stypendialne, wsparcie psychologiczne, warsztaty, terapie dla najuboższych dzieci. Akcję Ubrania od serca, która obdarowała ponad 1500 dzieci voucherami do sklepu odzieżowego, dla wielu z nich to był pierwszy raz kiedy mogły samodzielnie zdecydować o zakupie ubrań. W zeszłym roku, zebraliśmy 282,72 zł. Zobaczymy jak wypadniemy teraz. 🙂. Zbiórka będzie trwać od 1.11.22 r. do 28.02.2023 r.

    

    

    

    

   Akordenowy zawrót głowy

   muzyk gra na akordeonie

   W poniedziałek 24.10.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w pierwszym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały instrument muzyczny – akordeon. Dzieci zobaczyły jak wygląda akordeon, poznały z jakich elementów jest zbudowany. Akordeon, który ma klawisze, nazywa się akordeonem klawiszowym. Akordeon, który ma guziki, nazywa się akordeonem guzikowym. Pan Przemek pokazał różne sposoby gry na akordeonie i zagrał zagadki muzyczne. Dzieci tańczyły kroki tańców: Krakowiaka, Góralskiego, Poloneza, Kujawiaka, Oberka do, których melodie na akordeonie grał pan Przemek. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Kolory jesieni”, dzieci miały rekwizyty i wykonywały ruch zgodnie ze słowami piosenki. Był utwór grany na akordeonie pt. „Karuzela”. Na zakończenie spotkania dzieci tańczyły polkę.

    

    

    

    

   KONKURS  „CUDAKI Z WARZYW I OWOCÓW”

   prace dzieci

   W naszym przedszkolu odbył się konkurs pt. „Cudaki z warzyw i owoców”. Konkurs miał na celu rozwijanie aktywności twórczej i wyobraźni wśród dzieci, promowanie uzdolnień oraz zdrowego odżywiania. Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością na co wskazują wykonane prace. Wystawa wzbudzała wielkie zainteresowanie i podziw. Komisja jednomyślnie zdecydowała, że wszystkie prace są wyjątkowo piękne i zasługują na wyróżnienie, dlatego każdy uczestnik konkursu  otrzymał  nagrodę i dyplom. Serdecznie gratulujemy wszystkich Dzieciom i Rodzicom za udział w konkursie.

   link do galerii

    

    

    

    

   ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW

    

   Jem owoce i jarzyny,

   W nich mieszkają witaminy

   Po nich zdrowie, siłę mam

   To jest pyszne, mówię wam!!”

   21 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Warzyw i Owoców. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania warzyw i owoców. Przedszkolaki wysłuchały wiersz Jana Brzechwy pt. ,,Na straganie'', obejrzały spektakl kukiełkowy. Następnie rozmawialiśmy, dlaczego należy jeść warzywa i owoce. Braliśmy udział w owocowo-warzywnym torze przeszkód i w zabawach z chustą animacyjną. Rozpoznawaliśmy też owoce i warzywa po kształtach i smakach – bawiliśmy się przy tym znakomicie i …smakowicie!

    

    

    

   Przygoda niesamowita szeryfa Dropsika

   aktor na tle scenografii z kaktusami

   We wtorek 18.10.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Przygoda niesamowita szeryfa Dropsika”. Była to opowieść o szeryfie Dropsiku i jego przyjaciołach: koniu Pimpusiu, zebrze, szczurach. Dzieci były bardzo przejęte losami bohaterów przedstawienia, współpracowały z bohaterami spektaklu – śpiewały piosenkę, naśladowały głosy zwierząt, ilustrowały ruchem słowa piosenki. Puentą tego przedstawienia było, iż w przyjaźni siła oraz jak coś zrobimy nie tak – to poniesiemy konsekwencje swojego czynu.

    

    

    

    

   Co się stało w bajkowym lesieaktor na tle scenografii

   We wtorek 20.09.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Co się stało w bajkowym lesie”. Była to opowieść o królu, jego poddanych i bajkowym lesie. Dzieci były bardzo przejęte losami bohaterów spektaklu, współpracowały z aktorem, żywo reagowały na problem drwala, wspólnie z aktorem śpiewały refren piosenki. Okazało się, iż król Bajkowego Lasu wydał dekret o ścięciu drzew w Bajkowym Lesie, aby uzyskać papier. Drwal bardzo się zmartwił tym faktem, przecież w drzewach mieszkają zwierzęta, ptaki i dają cień oraz tlen, lecz rozkaz, to rozkaz. Całe szczęście dla wszystkich las został zachowany, bo papier możemy uzyskać z makulatury. Mieszkańcy Bajkowego lasu zaczęli segregować śmieci do odpowiednich pojemników i uzyskiwać z nich potrzebne surowce. Na zakończenie spektaklu dzieci wspólnie z królem segregowały: plastikowe butelki do żółtego pojemnika, gazety, papierowe opakowania do niebieskiego pojemnika, szklane butelki i słoiki do zielonego pojemnika.

    

    

   Dzień Chłopaka

   plakat - dzień chłopaka

   30 września obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Chłopaka. Wszyscy dobrze się bawili. Wspólne zabawy taneczne oraz zawody sprawiły dzieciom dużo radości i śmiechu. Dziewczynki w podziękowaniu swoim chłopakom za fajne zabawy wręczyły im medale. Grupa dostała wspólny prezent, gry edukacyjne. Na koniec był poczęstunek. 

   link do galerii

    

    

   Cała Polska czyta dzieciom

   Nasza grupa bierze udział w programie ogólnopolskim istniejącym od 2001 roku – „Cała Polska czyta dzieciom”. Kampania ma na celu popularyzację wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży. Dzięki temu wspiera ich mądre wychowanie. Misją Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, która prowadzi kampanię jest wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci. Można to osiągnąć i wzmacniać między innymi poprzez codzienne czytanie dzieciom. Na stronie Fundacji można znaleźć Złotą Listę książek – tytuły w sam raz na długie, jesienne wieczory…
   W ramach programu w naszej grupie co miesiąc będziemy czytać różne opowiadania, bajki, baśnie i wiersze. We wrześniu, z racji tego, że wszystkie dzieci rozpoczęły właśnie edukację w naszej placówce, czytamy bajki i opowiadania ułatwiające adaptację w przedszkolu.

    

    

   Dzień Przedszkolaka

   dzieci siedzą na dywanie

   Wszyscy swoje święto mają, więc nasze kochane przedszkolaki również świętowały bardzo uroczyście swoje święto – „Dzień Przedszkolaka” przypadający 20 września. W tym dniu nie zabrakło okazji do zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy piosenki, wykonaliśmy wspólną pracę plastyczną. Każdy przedszkolak dostał swój pierwszy dyplom. 

   link do galerii

    

    

   Teatrzyk Kropa

   aktor i dzieci podczas przedstawienia

   link do galerii

    

    

   MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

   kolorowy napis Dzień Kropki

      15 września wszystkie dzieci z Przedszkola Publicznego w Smolcu obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki . Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest od 2008 roku w 108 krajach. Głównym jego przesłaniem jest to, iż niezależnie od wieku każdy z nas ma jakiś talent.

   Na zajęciach dzieci poznały genezę tego święta. Wysłuchały historii małej dziewczynki Vashti. Brały aktywny udział w grach i zabawach. Malowały kropki farbą, wyklejały plasteliną kropki na jeżyku. Najbardziej podobała się dzieciom zabawa z chustą animacyjną i balonami w kropki. Dzień był pełen kolorowych kropek.

   link do galerii

    

    

    

   Mamo, tato, wolę wodę

   logo akcji

   plansza z elementami

   Przedszkole nasze w roku szkolnym 2021/2022 włączyły się do realizacji programu edukacyjnego „Mamo, tato, wolę wodę!”. W ramach programu dzieci brały udział w cyklu zajęć, których głównym celem było podniesienie poziomu wiedzy na temat właściwości wody, jej wpływu na życie i zdrowie człowieka oraz w zajęciach dotyczących zdrowego odżywiania i stylu życia. Podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych był realizowany cykl zajęć dotyczący wody, dzieci zdobywały wiedzę o wodzie. Dowiedziały się co to jest woda i skąd pochodzi, jakie ma znaczenie dla ludzi, roślin i zwierząt oraz jakie ma zastosowanie w życiu codziennym. W każdej grupie dzieci miały stały dostęp do wody i mogły korzystać z niej zarówno po wysiłku fizycznym jak i w każdej dowolnej chwili. Dzieci poznały znaczenie picia wody dla organizmu oraz utrwaliły nawyk częstego jej picia. Dzieci dowiedziały się że na naszej „błękitnej planecie” jest dużo wody ale tylko niewielka jej część to woda nadająca się do picia. Dzieci zobaczyły również w jaki sposób można oczyścić wodę oraz poznały różne stany skupienia wody, poznały sposoby oszczędzania wody w życiu codziennym w domu, w szkole oraz poznały jak ważne jest znaczenie jej oszczędzania dla naszego środowiska. Podsumowując należy podkreślić, że przeprowadzony program jest doskonałym przykładem kształtowania prozdrowotnych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Poprzez wspólną zabawę oraz podejmowanie różnorodnych aktywności, dzieci zdobyły wiele cennych informacji, które będą mogły zastosować w praktyce. Dzieci poprzez praktyczne działania poszerzyły swoją wiedzę na temat roli wody oraz aktywności fizycznej dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

    

    

    

    

   LEKCJA W KINIE

   We wtorek 7 czerwca 2022 r. grupy Biedronki oraz Iskierki wybrały się do OH KINA w Arkadach Wrocławskich na multimedialną lekcję pt. „Skąd są dźwięki tej piosenki? O muzyce w filmach dla dzieci” zorganizowaną przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina. W pierwszej części zajęć dzieci przekonały się, jak ważną rolę odgrywa muzyka w filmie. Odkryły kim jest taper i zobaczyły jego pracę. Dowiedziały się, jak wyglądały filmy na początku istnienia kina. Poznały instrumenty i zwyczaje muzyczne z różnych zakątków świata. Zobaczyły, jak nagrywa się muzykę do filmu. Spróbowały także swoich sił w piosence. Po krótkiej przerwie obejrzały również pełną przygód projekcję filmu animowanego pt. „O czym marzą zwierzęta”. Obydwie grupy z ogromną przyjemnością uczestniczyły w tym przedsięwzięciu. „Lekcja w kinie” przygotowana była bardzo profesjonalnie i co najważniejsze w oparciu o aktualną podstawę programową.

   ZDJĘCIA

    

    

    

   Dzień Rodziny

   dzieci podczas występu

   3 czerwca 2022 r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość Dnia Rodziny. W tym szczególnym dniu dzieci z grupy „Biedronki” ubrane w odświętne stroje wystąpiły przed rodzicami recytując wierszyki, śpiewając piosenki oraz tańcząc. Dużą niespodzianką dla rodziców były prezenty wykonane samodzielnie przez przedszkolaków. Miło było patrzeć na dumne i uśmiechnięte twarze rodziców, na których jednocześnie nie dało się ukryć wzruszenia. Cała impreza odbywała się w bardzo rodzinnej i miłej atmosferze.

   link do galerii

    

    

   Wycieczka do „Centrum Historii Zajezdnia” we Wrocławiu

   W dniu 09 czerwca 2022 roku dzieci z grup Iskierek i Biedronek wybrały się na wycieczkę do „Centrum Historii Zajezdnia”. Tematyka muzeum jest wielką atrakcją, ale jest dość trudna dla najmłodszych odbiorców, ponieważ opowiada o dorobku historycznym i kulturowym Polaków po II wojnie światowej. Na początku naszej przygody w czasie zwiedzania muzeum dzieci miały szansę stać się poszukiwaczami skarbów, którymi były pieczątki. Zadaniem najmłodszych było, aby znalazły się one na mapie wystawy, którą dostaliśmy od naszego przewodnika. Zadanie nie było łatwe, ponieważ niektóre pieczątki były bardzo dobrze ukryte i wymagały sprytu oraz zaangażowania, aby je odnaleźć. Nasze dzieciaki podołały temu zadaniu☺! Atrakcją na wystawie były multimedia z zeszłej epoki, którymi najmłodsi byli zachwyceni. Ponadto możliwość zobaczenia takich wynalazków, jak budka telefoniczna, czarno biały telewizor, czy pierwszy komputer z pewnością ich zainteresowała. Iskierki i Biedronki zupełnie przepadły w jednym z pomieszczeń zaaranżowanych na mieszkanie z czasów PRL-u, gdzie na telewizorze leciał kultowy „Reksio”. Poznali również szkołę, usiedli w starodawnych ławkach, a także udali się do czytelni. Dzieci miały możliwość poczuć się jak ówcześni obywatele Polski (PRL). Na koniec całej przygody czekał na nich kącik, w którym zabawili się w małych naukowców i robili różnego rodzaju eksperymenty. Wyjazd uważamy za udany, ponieważ wzbogacił wiedzę naszych przedszkolaków na temat swojego kraju i części jego kultury.

   ZDJĘCIA

    

    

    

   DZIEŃ DZIECKA

   Początek czerwca to czas wyjątkowo lubiany przez wszystkie dzieci. Również nasze przedszkolaki z radością świętowały swój dzień − Dzień Dziecka − na zorganizowanej przez nas zabawie. Dzieci miały możliwość zabawy na dużym oraz mniejszym dmuchanym zamku ze zjeżdżalniami w ogródku przedszkolnym. Odwiedzili nas również niecodzienni goście, a dokładnie strażacy z OSP w Smolcu. Przedszkolaki z zachwytem i wielkim zaciekawieniem słuchały o specyfice ich pracy oraz miały okazję zobaczyć sprzęt jakim dysponują oraz wsiąść do prawdziwego wozu strażackiego. Nie zabrakło też torów przeszkód, zabaw ruchowych, ogromnych, kolorowych baniek mydlanych oraz maszyny do popcornu. Wiele radości przedszkolakom sprawiła wizyta Klauna, który z dziećmi bawił się przy muzyce. Nie zabrakło też stanowiska, gdzie nauczycielki malowały dzieciom twarze. Na koniec czekał na dzieci słodki poczęstunek zorganizowany przez rodziców.

    

    

   Warsztaty zoologiczne - jaszczurki

   dzieci z jaszczurką

   Pod koniec maja w naszym przedszkolu odbyły się ostatnie warsztaty zoologiczne, podczas których dzieci poznały bliżej wygląd i sposób życia jaszczurek.

   Pan Marcin, prowadzący warsztaty zoologiczne, z wielkim zaangażowaniem opowiadał o zwierzątku.

   Była to jaszczurka- Agama brodata.

   Dzieci były bardzo zaciekawione.

   Wiele dzieci poszukiwało odpowiedzi na pytania takie jak
   - co je jaszczurka? jak wygląda? czy lubi dzieci i czy jest bezpieczna?

   Cały cykl warsztatów był niezwykłą przygodą dla wszystkich dzieci. Miały możliwość poznać rożne gatunki zwierząt oraz ciekawostki na ich temat.

   Warsztaty zoologiczne bardzo podobały się wszystkim dzieciom
   i z niecierpliwością czekamy na kolejny cykl spotkań już w nowym roku szkolnym!

   link do galerii

    

    

    

    

   DZIEŃ ZIEMI

   cała grupa z pracą plastyczną

   22.04 w naszym przedszkolu odbył się Dzień Ziemi. Przedszkolaki rozpoczęły ten dzień od multimedialnej podróży, gdzie przewodnikiem była planeta Ziemia. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Ziemi. Podczas zajęć dowiedziały się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Z tej okazji został zorganizowany również konkurs pt. „Eko – zabawka”. Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie i wykonanie pracy przestrzennej z materiałów ekologicznych lub surowców wtórnych. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni i kreatywności oraz inspirowanie dzieci do aktywności twórczej. Przedszkolaki wykazali się pomysłowością i inwencją twórczą, wykonały bardzo ciekawe prace, które można było podziwiać na wystawie w szatni.

   link do galerii

   DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA - ZDJĘCIA

    

    

    

   Warsztaty zoologiczne - chomiki

   W czwartek i piątek 28.04 i 29.04 odbyły się kolejne zajęcia zoologiczne dla dzieci w naszym przedszkolu.

   Tym razem poszczególne grupy odwiedziły zwierzątka - chomiki. Pierwszym nowopoznanym zwierzątkiem był chomik syryjski, a następnie dwa chomiki dżungarskie. Oprócz różnic w wyglądzie chomików, dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat tych zwierząt: jak należy się nimi zajmować, jakie są ich codzienne potrzeby, co najbardziej lubią jeść. Również ważną informacją było, że niektóre chomiki są samotnikami, jak np.: chomik syryjski, a większość chomików prowadzi nocny tryb życia. Pod koniec spotkania chętne dzieci miały możliwość potrzymać i pogłaskać wybranego chomika dżungarskiego.

   Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w tych zajęciach.

   ZDJĘCIA

    

    

   Strażak pszczoła pomóc zdoła

   występ aktora w stroju pszczoły

   We wtorek 22.03.22 r. dzieci z grup przedszkolnych i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Strażak pszczoła pomóc zdoła”. Miał odbyć się maraton w sadzie, stonoga zgłosiła swój udział w tym wydarzeniu. Stonoga miała problem z zawiązaniem swoich butów, dzieci chętnie Stonodze w tej czynności pomogły i zaśpiewały „Śpiewankę – zawiązywankę”. Stonoga miała problem ze skokiem przez przeszkodę i zobaczyła w Internecie jak z puszki można zrobić pojazd odrzutowy, nic z tego nie wyszło, tylko guz sobie nabiła. Nie można we wszystko wierzyć co zobaczymy w Internecie. Dzieci wysłuchały piosenkę o numerze alarmowym – 112 i dowiedziały się kiedy trzeba korzystać z tego numeru. Niebawem w sadzie w kuchni wybuchł pożar, najważniejsze zachować spokój i należy skorzystać z telefonu, dzwoniąc do centrum alarmowego pod numerem 112. Podajemy dokładny adres zdarzenia i czekamy w bezpiecznym miejscu na pomoc, w tym przypadku – przyjechał strażak pszczoła i ugasił pożar w sadzie.

   link do galerii

    

    

    

   Spotkanie z muzyką

   dzieci podczas koncertu

   link do galerii

    

    

   Ślimaki afrykańskie

   „ŚLIMAK, ŚLIMAK WYSTAW ROGI…”

   Wizyty zwierzątek w naszym przedszkolu to już tradycja. Tym razem nasze przedszkole odwiedziły olbrzymie ślimaki afrykańskie.

   Często spotykane na trawnikach, w przydomowych ogródkach – ślimaki są częścią naszego życia. Jednak ślimaki afrykańskie są dużo większe niż te, które widujemy
   w naszym otoczeniu.

   Tego dnia przedszkolaki mogły nie tylko poznać zwyczaje tych sympatycznych zwierząt, dowiedzieć się o tym jak żyją, co jedzą itp. Dzieci mogły również ich dotknąć oraz co było wyjątkową atrakcją – zwierzątka nakarmić, dając im do jedzenia warzywa.

   Kontakt z naturą, żywymi zwierzętami zawsze jest niezwykle cenny i pouczający dla dzieci.

   ZDJĘCIA

    

    

    

    

   TWÓRCZOŚĆ CZESŁAWA JANCZARSKIEGO

   We wtorek 29.03.2022 roku przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Smolcu poznały twórczość polskiego poety piszącego dla dzieci Czesława Janczarskiego. Dzieci wysłuchały wiersza pt. „Roczek”. Utrwaliły charakterystyczne cechy wszystkich pór roku oraz wykonały pracę plastyczną pt. „Kalendarz pór roku”. Nie zabrakło również zabaw z chustą animacyjną w „Kolory pór roku”. W ramach programu „Dziecko uzdolnione w przedszkolu” zostały rozwijane uzdolnienia literacko-teatralne oraz plastyczne. Ten dzień był pełen miłych wrażeń!

   ZDJĘCIA

    

    

   Teatrzyk Kropa

   dzieci na przedstawieniu

   link do galerii

    

    

   Spotkanie z muzyką

   Muzyk ze skrzypcami

   W poniedziałek 21.03.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny skrzypce z rodziny instrumentów smyczkowych. Oglądały budowę instrumentu i słuchały piosenkę o tym instrumencie w wykonaniu pani Aliny Zwoźniak. Dzieci słuchały tak utworów jak: „Wiosna” Antoniego Vivaldiego, „Kesera”, melodię z filmu o Królewnie Śnieżce, polkę Trick Tasz, gamę glissando. Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Hej bociany, hej bałwany”.

   link do galerii

    

    

    

   Światowy Dzień Wody

   dzieci przy stoliku z wodą

   Ten dzień miał na celu rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie oraz rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej; uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci brały udział w zabawach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów); muzycznych oraz badawczych. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń: Jaka jest woda? Czy coś w tej wodzie jest? Co pływa w wodzie, a co tonie? Wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki (woda kapiąca z kranu, gotująca się w czajniku, napuszczana do wanny, płynąca w strumyku, deszcz). Najwięcej frajdy sprawiły im ćwiczenia oddechowe: Burza w szklance wody, gdzie trzeba było wprawić wodę w ruch za pomocą słomek poprzez puszczanie bąbelków. Zadania przeplatane były muzyką i zabawami rytmicznymi. Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!

   link do galerii

    

    

   21 marca – Pierwszy Dzień Wiosny

   cała grupa

   Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. 21 marca Przedszkolaki starszej zgodnie z tradycją pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę.

   Do dzieci przyszła Pani Wiosna przynosząc im dary-kwiatki. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku.

   W naszym przedszkolu odbył się również konkurs plastyczny pt. ,,Pani Wiosna”. Dla każdego uczestnika została przewidziana nagroda.

   link do galerii

    

    

    

   DZIEŃ DZIEWCZYNEK

   Dzień Kobiet!

   Dzień Kobiet!

   Niech każdy się dowie,

   że dzisiaj święto naszych Dziewczynek…

    

   W naszym przedszkolu, dnia 8 marca świętowaliśmy wyjątkowy dzień, jakim jest Dzień Dziewczynek. W tym dniu wszystkie nasze młode kobietki czuły się wyjątkowo.

   Wprowadzeniem do wspólnego świętowania było odczytanie listu do dziewczynek i zaproszenie do wesołej zabawy. Wszystkie dziewczynki były kandydatkami na Miss, które podczas różnorodnych zabaw prezentowały swoje talenty jako najbardziej „roześmiane” czy „rozśpiewane”. Były też takie, które najlepiej liczą, skaczą i rozwiązują zagadki. Na zakończenie chłopcy składali dziewczynkom życzenia i wręczali drobne upominki oraz korony. Dla wszystkich dzieci przygotowany był również słodki poczęstunek.

   Cały dzień dostarczył wszystkim dużo emocji, radości i zabawy. Był to także wspaniały czas, który w doskonały sposób kształtował u dzieci nawyk obdarowywania uśmiechem i upominkami swoich najbliższych.

   ZDJĘCIA

    

    

   Dookoła świata zaczarowanym balonem

   aktor w stroju arabskim

   We wtorek 15.02.22 r. dzieci z grup przedszkolnych i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Dookoła świata zaczarowanym balonem”. Tematem tego spektaklu było zapoznanie dzieci z nazwami wybranych kontynentów, krajów: Azją, Europą, Afryką, Ameryką Północną Chinami, Meksykiem, Szkocją, pustynią Sahara oraz ubiorem mieszkających tam ludzi. Profesor przemieszczał się balonem między kontynentami w poszukiwaniu czarodziejskich kamieni. Czarodziejskie kamienie potrzebne były księżniczce do wyczarowania deszczu. Profesor znalazł kamienie, zwiedzając kraje, poznał zwyczaje i życzliwych ludzi. Dzieci pomogły głównemu bohaterowi, uczestnicząc w inscenizacji piosenki pt. „Ekstra Maja Himalaja”. Jak w każdym przedstawieniu Teatrzyku Kropa, tak i w tym dzieci angażowały się czynnie w spektakl, ostrzegały bohaterów przed niebezpieczeństwem, razem z bohaterami śmiały się, smuciły się i były zdziwione.

   link do galerii

    

    

   Urodziny Butenki

   Bohdan Butenko urodził się 8 lutego 1931r. Żył 88 lat. To znany polski rysownik, ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. Tworzył głównie dla dzieci. Niezapomniane postacie, które stworzył to m. in. „Gapiszon”, Kwapiszon”, czy „Gucio i Cezar”.

   Dzisiaj właśnie poznawaliśmy przygody „Gapiszona”. Zastanawialiśmy się czy Gapiszon został nazwany tak, bo wszystko go interesowało i stale się „gapił”, czy po prostu był „gapą”? Osądźcie to sami przypominając sobie jego przygody.

   My bawiliśmy się doskonale. Przypomnieliśmy sobie także postaci z innych książek, porządkowaliśmy je na półkach, przeliczaliśmy, robiliśmy zawody z książkami. Wiemy, że w każdej z nich jest zawsze coś wartościowego. Trzeba tylko do nich zaglądać.

   ZDJĘCIA

    

    

   Bal karnawałowy

   dzieci w strojach karnawałowych

   Karnawał to czas radosnych zabaw i balów. Zgodnie z tą tradycją 24 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy, na który dzieci od dawna z radością czekały. W tym dniu dzieci wcieliły się w różne postacie bajkowe m.in. królewny, księżniczki, wróżki, biedronki, batmanów, piratów, skrzatów, rycerzy, muszkieterów, czy policjantów, pojawiły się również postacie z ulubionych bajek. Przebierańcy w pięknie wystrojonych salach przedszkolnych świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Na zakończenie balu dzieci mogły skosztować pysznego poczęstunku zorganizowanego przez rodziców.

   link do galerii

    

   Warsztaty zoologiczne

   patyczak na ręce dziewczynki

   Dnia 22 i 23 lutego w naszym przedszkolu odbyły się kolejne warsztaty zoologiczne. Podczas spotkania dzieci poznały niezwykle ciekawe owady, jakimi są patyczaki. Oprócz podstawowych wiadomości na temat tych zwierząt, ich wyglądu, hodowli, w jakim terrarium powinny przebywać, co jedzą patyczaki, dzieci poznały różne ciekawostki na ich temat. Większość dzieci zwróciła szczególną uwagę, że te owady w znakomity sposób opanowały sztukę kamuflażu. Ich wygląd przypomina patyki. Również podczas tych warsztatów, chętne dzieci miały możliwość dotknąć, wziąć na ręce patyczaka. Zaobserwować ich spokojny tryb życia. Przedszkolaki wykazywały duże zainteresowanie nowo poznanym zwierzęciem. Warsztaty zoologiczne po raz kolejny zaciekawiły i umożliwiły dzieciom poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie.

   link do galerii

    

    

   WALENTYNKI

   Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
   Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
   Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
   A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję

    

   14 lutego w naszym przedszkolu odbył się prawdziwy dzień miłości i przyjaźni jakim są Walentynki. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się zrobionymi przez siebie serduszkami oraz przeliczały je. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Tańce z balonami wywołały uśmiechy na twarzach wszystkich dzieci. W ramach programu „Dziecko uzdolnione w przedszkolu” zostały rozwijane uzdolnienia matematyczne oraz plastyczne. Dzień Walentynek z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń!

   ZDJĘCIA

    

    

   Warsztaty zoologiczne

   Dnia 13 i 18 stycznia w naszym przedszkolu odbyły się pierwsze warsztaty zoologiczne, podczas których dzieci zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami. Dzieci dowiedziały się, że spotkanie ze zwierzętami to nie tylko atrakcja, ale również nauka tolerancji, odpowiedzialności i szacunku. Zwierzęta potrafią nas wiele nauczyć. Podczas pierwszego spotkania dzieci miały możliwość zapoznać się z niezwykle interesującym zwierzęciem, jakim jest wąż. Poznały cechy charakterystyczne węży, środowisko w jakim żyją oraz wiele ciekawostek na ich temat. Każde dziecko miało możliwość dotknąć węża, wziąć na ręce i zaobserwować jak się zachowuje oraz uzyskać odpowiedzi na nurtuje pytania jak np.: czy węże są śliskie? dlaczego pokazują język? co lubią jeść i jak się zachować kiedy spotkamy węża na swojej drodze? Pierwsze spotkanie zrobiło na dzieciach ogromne wrażenie. Dzieci były bardzo zainteresowane i zadowolone z pierwszych zajęć zoologicznych.

   FOTKI

    

    

    

   MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

   18 stycznia na całym świecie obchodzony jest Dzień Kubusia Puchatka. W tym dniu urodził się Alan Aleksander Milne, autor książek „Kubuś Puchatek” ,które napisał dla swojego synka Krzysia. Przygody miłośnika miodku zamieszkującego Stumilowy Las zna prawie każde dziecko.  Z tej okazji dzieci z przedszkola w Smolcu zapoznały się z historią święta, w ramach zajęć czytelniczych poznały przygody sympatycznego misia i jego przyjaciół. Rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów Stumilowego Lasu, a także brały udział w Puchatkowej gimnastyce. Nie zabrakło quizu wiedzy oraz ćwiczeń grafomotorycznych. Każde dziecko wykonało również pracę plastyczną pt. „Kubuś Puchatek”. W tym dniu przedszkolaki otrzymały dyplomy Przyjaciela Kubusia Puchatka. Ten dzień przyniósł wiele radości!

   FOTKI

    

    

    

   DZIEŃ BABCI I DZIADKA

   Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież swoje święto obchodzą nasze kochane babcie i dziadkowie. Z tej okazji grupy: „Biedronki” i „Iskierki” w czwartek 20 stycznia 2022 r. przygotowały piękny program artystyczny, podczas którego zaprezentowały wiersze, piosenki i układy taneczne. W obecnej sytuacji pandemii, wspólne świętowanie z najbliższymi było niestety niemożliwe. Przedstawienie zostało jednak przeniesione w sferę wirtualną i udostępnione online. Przedszkolaki zabrały do domów również własnoręcznie przygotowane upominki, aby wręczyć je osobiście dziadkom. Możemy się domyślać, że uściski i buziaki były czułe jak zawsze.

    

    

    

   Flet poprzeczny

   artystka podczas koncertu

   flecista podczas koncertu

   W poniedziałek 13.12.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny flet poprzeczny z rodziny instrumentów dętych drewnianych. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały budowę fletu: główka, korpus a w nim liczne klapy, stopka. Słuchały utworów granych na flecie: „Poranek” Edwarda Gryga, „Tango el choclo”, „Pada śnieg”, „Nokturn” F. Chopina. Pan Juliusz zagrał zagadki muzyczne, takie jak: muzyka z filmu pt. „Koziołek Matołek”, piosenka pt. „Zima Zła” i inne sposoby gry na tym instrumencie (legato, staccato, forte, piano). Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Idą świętra”.

    

    

    

   1,2,3 Pociąg rusza już

   dzieci podczas przedstawienia

   We wtorek 30.11.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w spektaklu Teatrzyku Kropa pt. „1,2,3 Pociąg rusza już”. Spektakl opowiadał zabawne czasami dramatyczne przygody, Smoka Wawelskiego i ciuchci Berci. Dzieci poznawały i zarazem utrwalały nazwy miast i regionów Polski. Dzieci podróżowały ciuchciom z Krakowa do Zakopanego, poznały polskie góry Tatry, następnie wyruszyły nad morze Bałtyckie. Warszawa stolica Polski, zachwyciła wielkościom i zabytkami. Międzyczasie Lokomotywa odmówiła posłuszeństwa i potrzebna była pomoc. Lotnik z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie z dziećmi naprawił Bercie. Wspólnie śpiewali piosenkę, w jaki sposób naprawiają lokomotywę i słowa piosenki ilustrowali ruchem. Konduktor Smok Wawelski podziękował dzieciom za pomoc. Wszyscy ruszyli pociągiem do Wrocławia, gdzie w lesie Strachocińskim, mieszka kuzyn konduktora smok Strachota.

   link do galerii

    

    

   Spotkanie z muzyką

   podczas występu

   W poniedziałek 22.11.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci słuchały piosenek o zwierzętach w wykonaniu śpiewającej aktorki pani Gosi. Jednym z tematów była piosenka pt. „Święto Pluszowego Misia”, związana z datą i świętem 25 listopada. W piosence pt. „Daj złociaka na zwierzaka” dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można pomóc zwierzętom oddanych do schroniska dla zwierząt. Piosenka pt. „Pięć szalonych kotów” w sposób żartobliwy opowiedziała, dlaczego ludzie nie mogą mieć zwierząt. Na tym spotkaniu dzieci dowiedziały się o potrzebach zwierząt, wysłuchały różnorodnych melodii i uczestniczyły w super zabawie.

    

    

   Wigilia

   dzieci przy wigilijnym stole

   Wigilia w naszej grupie miała miejsce 21 grudnia. W tym dniu słuchaliśmy i śpiewaliśmy kolędy. Do pięknie nakrytego stołu zasiadły wszystkie dzieci, gdzie mogły poczęstować się różnymi słodkościami. Wspólna wigilia  była okazją do przybliżenia tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, jak również do utrwalenia poprawnych, kulturalnych  zachowań przy stole podczas np. rodzinnych spotkań.

   link do galerii

    

    

    

    

   MIKOŁAJKI

   Wizyta św. Mikołaja to jedna z najbardziej oczekiwanych przez dzieci chwil w roku. 6 grudnia 2021 ten niecodzienny gość odwiedził dzieci z naszego przedszkola. Nasi milusińscy śpiewali, tańczyli i recytowali wiersze dla Mikołaja, a w nagrodę otrzymali piękne prezenty. Na koniec św. Mikołaj wyraził nadzieję, że przez kolejny rok dzieci będą równie grzeczne i będzie mógł nas ponownie odwiedzić przyszłym roku. Czekamy z niecierpliwością!

   GALERIA ZDJĘĆ

    

    

   ANDRZEJKI

   Hokus pokus, czary mary niech się spełnią andrzejkowe czary!”

   Dnia 30 listopada przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat uczestnicząc w Andrzejkach. Dzieci poznały krótką historię tego sympatycznego święta pamiętając, że wróżby to tylko miła zabawa. Losując kartoniki z różnymi zawodami, uczniowie dowiedzieli się jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Nie zabrakło wróżby z andrzejkowymi sercami, gdzie dzieci przekłuwały imiona przyszłych ukochanych. Układając swoje buty, uczestnicy sprawdzili kto z nich pierwszy wyjdzie za mąż/ożeni się, a do „studni z wodą” dzieci wrzucały monety mając nadzieję na spełnienie swoich życzeń. To był dzień pełen niespodzianek, śmiechu i dobrej zabawy.

   FOTKI

    

    

   Wtorek Niesforek i reszta tygodnia

   aktorzy na scenie

   We wtorek 26.10.21 r. dzieci z grup przedszkolnych i grup 0 oglądały spektakl pt. „Wtorek Niesforek i reszta tygodnia”. Wszystkie dni tygodnia ustaliły, iż każdy dzień tygodnia będzie uczestniczył w Dniu Sportu, w wybranej dyscyplinie. Wszystkim podobały się ich dyscypliny sportowe, tylko Wtorek Niesforek był niezadowolony, a to za mała piłka, a to dziwny strój sportowy. Każda dyscyplina wymaga odpowiedniego ubioru, przyboru. Poniedziałek był koszykarzem, wtorek w golfa grał, środa w tenisa, czwartek uprawiał karate, piątek grał w bejzbol, sobota miała dyscyplinę - pchnięcie kulą, niedziela była czirliderką. Wszyscy pilnie trenowali, przygotowywali się do Dnia Sportu, tylko Wtorek Niesforek obraził się, zabrał piłkę do koszykówki poniedziałkowi, z tego powodu wynikły nieporozumienia. Niedziela postanowiła wyjaśnić to wszystko i po jakimś czasie wszystkie dni tygodnia miały swoje odpowiednie przybory. Wtorek przeprosił za zamieszanie wszystkie dni tygodnia. niedziela była smutna bo nie zdążyła się przygotować do występu na stadionie. Wtorek Niesforek wraz z dziećmi, pomógł niedzieli przygotować układ choreograficzny do kibicowania. „Poniedziałek w kosza gra. Wtorek kij do golfa ma. Środa tenisistką jest. Czwartek ćwiczy karate. Czas na tydzień sportu. Czas na tydzień sportu. Piątek gra w bejzbol. Sobota pcha kulę, zaś niedziela na sam koniec kibicuje na stadionie”. Dzień Sportu czas zacząć…

   link do galerii

    

    

    

   Dzień Kredki

   W piątek 20 listopada br. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. Rysowanie to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie dla każdego dziecka. Z tej okazji w każdej grupie odbywały się zabawy z kredkami w roli głównej. Przedszkolaki słuchały opowiadań, których bohaterami były kredki, poznały ich rodzaje oraz obejrzały krótki film o tym, jak są zrobione. Tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu, wielkości, rodzaju i porównywały ich liczebność. Bawiły się przy piosence „Kolorowe kredki”, kolorowały kolorowanki nawiązujące do jej treści, brały też udział w zabawach muzyczno-ruchowych, konkursach i zawodach. 

    

    

    

    

   Dzień Pluszowego Misia

   FOTKI

    

    

   Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

   Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji dzieci z naszej grupy wzięły udział w Balu Postaci z Bajek. Dzieci w tym wyjątkowym dniu przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle. To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe. Był to dzień pełen wrażeń.

    

    

    

    

   Bezpieczne przechodzenie przez ulicę

   dzieci na sztucznych pasach

   17 listopada odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie z prawdziwym instruktorem prawa jazdy, który poprowadził zajęcia dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych ale przede wszystkim ważnych rzeczy a o ruchu drogowym wiemy już wszystko. Przy pomocy wielkich, papierowych pasów, czarnej folii i białych kartek stworzyliśmy swoją własną drogę na której, w bezpieczny sposób mogliśmy potrenować prawidłowe przechodzenie przez jezdnię.

   link do galerii

    

    

   Dzień Czarnego Kota

   dziecko jak kot

   17 listopada nasze przedszkolaki zamieniły się w koty uroczyście obchodząc „Dzień Czarnego Kota”. W tym dniu dzieci dowiedziały się jak żyją koty, jakie mają przyzwyczajenia, co lubią jeść oraz jak należy opiekować się nimi. Dzieci miały także okazję obejrzeć znane z bajek Czarne Kotki tj.: kot Bonifacy, Felix, Sylwester czy Czarny Kot z bajki Miraculum , a później aktywnie uczestniczyły w „kocich zadaniach” oraz „kociej gimnastyce” wykonując kocie ruchy takie jak: koci grzbiet, kocie skradanie, itd. Na koniec wysłuchały kocich ciekawostek i rozwijając małą i dużą motorykę oraz zdolności logicznego myślenia , wykonały prace plastyczne oraz karty pracy. Najwięcej radości jednak sprawiło dzieciom malowanie twarzy oraz „zdjęcie z kotem”.

   link do galerii

    

   Ainbo

   4 listopada 2021 grupa Iskierek i Biedronek pojechała do kina Helios na bajkę pt: AINBO - Strażniczka Amazonii. Była to inspirowana legendami opowieść o dorastaniu, magii i pierwotnej sile natury. Wspaniała lekcja przyjaźni i ekologii dla wszystkich, którym zależy na szczęściu i dobru naszej planety. Podczas wyjazdu nasze przedszkolaki się zintegrowały. Wszyscy zdobyli nowe doświadczenia, które wzbudziły w nich poznawcza oraz połączyły wspólne przeżycia podczas seansu, co wytworzyło bardzo przyjemną atmosferę ułatwiającą serdeczne kontakty i okazywanie sobie uprzejmości koleżeńskiej. 

   ZDJĘCIA

    

    

   Puzon

   W poniedziałek 18.10.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny puzon z rodziny instrumentów dętych blaszanych. Oglądały budowę instrumentu, bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie ust do ustnika. Dzieci słuchały sposobu gry na puzonie, między innymi: glissando, głos słonia oraz opowieść słowno-muzyczną pt. „Co się działo w grocie króla gór”. Były grane na puzonie zagadki muzyczne z filmów: „Kraina lodu”, „Gwiezdnie wojny”, „Nie ma mocnych”, „Różowa pantera”. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Sałatka owocowa”.

    

    

    

    

   Teatrzyk

   dzieci na przedstawieniu

   Dziś dzieci brały udział w przedstawieniu, podczas którego świetnie się bawiły a sam teatrzyk wywołał na twarzach dzieci dużo uśmiechu i radości.

   link do galerii

    

    

    

   ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW

   W dniu 15 października 2021r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Jest to międzynarodowa inicjatywa mająca na celu podniesienie świadomości społecznej co do znaczenia spożywania owoców i warzyw dla lepszego zdrowia. W tym dniu dzieci dowiedziały się, że owoce i warzywa są źródłem wielu witamin i można je spożywać na surowo, gotowane, mrożone, a także w postaci przetworów np.: soków. Bawiąc się, układając puzzle i rozwiązując zagadki utrwaliły sobie nazwy poszczególnych darów natury oraz nauczyły się klasyfikowania produktów na zdrowe i niezdrowe oraz na kategorie: owoce-warzywa. Wspomniane święto było też okazją do zintegrowania grupy oraz stworzenia miłej atmosfery, która towarzyszyła dzieciom przez cały dzień pobytu w przedszkolu.

   GALERIA

    

    

    

   ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

   Dnia 4 października 2021r. przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Zwierząt. Święto to jest celebrowane od 1993r. To dobra okazja, by przypomnieć, że nasi czworonożni przyjaciele nie są rzeczami, a istotami żywymi, które posiadają swoje prawa i zasługują na godne traktowanie.
   W tym dniu dzieci poznały ciekawostki na temat zwierząt leśnych, słuchały wiersza, a także rozwiązywały zagadki. Przedszkolaki uczyły się kodowania - przyporządkowywały kasztany i szyszki według odpowiedniego schematu. Nie zabrakło również zabaw ruchowych „Zwierzęta w lesie”, „Kolorowo szumi las” oraz piosenek „Malowała Jesień” i „Misie szare obydwa”, które bardzo spodobały się dzieciom. Największą atrakcją dla dzieci okazały się karty 4D Smarty, które powołały zwierzęta do życia. Dzieci mogły zobaczyć, posłuchać odgłosy zwierząt oraz opowiadanych o nich ciekawostek. Zajęcia zakończyły się zabawą odprężającą przy muzyce „Niedźwiadek”.

    

    

    

   Wycieczka do Wioski Indiańskiej w Zabrodziu

   Dnia 30 września Biedronki i Iskierki wybrały się na wycieczkę do Wioski Indiańskiej w Zabrodziu. Wyjazd ten został zorganizowany z okazji Dnia Chłopaka. Na miejscu na dzieci czekała Indianka oraz Indianin i mnóstwo atrakcji. W trakcie wycieczki dzieci obejrzały osadę Indian, wioskę w jakiej żyli Indianie. Na terenie wioski dzieci zobaczyły oryginalne tipi, wigwamy, czyli mieszkania Indian, a w nich misternie wykonane repliki autentycznych przedmiotów takich jak: stroje, broń, przedmioty codziennego użytku, a wszystko ze skór upolowanych zwierząt: bizonów, antylop, jeleni. Zwiedzanie było opatrzone bardzo ciekawymi komentarzami i opowieściami. Ale wioska indiańska to nie tylko eksponaty i opowieści z nią związane. To przede wszystkim możliwość i udziału w indiańskich grach i zabawach – czyli indiański tor przeszkód, strzelanie z łuku. Ten dzień pozostanie z pewnością na długo w pamięci dzieci. W radosnych nastrojach wróciliśmy do przedszkola.

   GALERIA - Wioska Indiańska

    GALERIA - Dzień Chłopca

    

    

   Dzień Zwierząt

   GALERIA

    

    

   Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

   Dziś obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu czytano w przedszkolu literaturę dziecięcą w postaci bajek, baśni i legend. Dzisiejszy dzień opierał się na promowaniu tej aktywności wśród dzieci. Zalet głośnego czytania jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Wpływa również na umacnianie więzi między dziećmi i rodzicami, po przez wspólne spędzania czasu. Dziś dzieci przeniosły się w świat fantazji i przygody, który stworzył się w ich wyobraźni słuchając czytanych utworów literackich repertuaru dziecięcego. Dzień minął w miłej i przyjaznej atmosferze, który uwieńczono krótkim przedstawieniem teatralnym.

   GALERIA

    

    

    

   Pirackie opowieści

   dzieci na koncercie

   We wtorek 28.09.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, oglądały przedstawienie pt. „Pirackie opowieści”. Dzieci przeżywały przygody Luizki – Sprytnej Szprotki i Kapitana Łaty. Żywiołowo reagowały na spektakl, nawet ostrzegały głównych bohaterów przed niebezpieczeństwem, gniewem władcy mórz, Neptunem. Luizkia– Sprytna Szprotka wspólnie z Kapitanem Łatą, wypłynęli na morze, by znaleźć wyspę, na której znajduje się skarb. Pragnieniem Luizki, było zostać królową piratów, aby ją zostać musiała posiadać skarb. Skarb należał do Neptuna, któremu do tej pory nikt tego skarbu nie zabrał. Neptun zaangażował do obrony skarbu: syrenkę i siły przyrody – sztorm. Kapitan Łata wraz z załogą zostali uwięzieni przez Neptuna. Luizka, która na wyspie znalazła skarb, dowiedziała się o uwięzieniu kapitana Łaty wraz z załogą. Miała wielki dylemat oddać skarb Neptunowi za uwolnienie kapitana Łaty i załogi czy zostawić ten skarb i zostać królową piratów. Luizkia– Sprytna Szprotka oddała skarb Neptunowi, okazało się nasza bohaterka bardziej ceni przyjaźń niż bogactwo. Kapitan Łata za dbanie o załogę mianował Luizkę Sprytną Szprotkę kapitanem statku.

   link do galerii

    

    

   Pianino

   W poniedziałek 20.09.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w pierwszym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny pianino i utwory Fryderyka Chopina grane na tym instrumencie. W dniach od 2 do 23 października 2021 r. odbędzie się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, z tego powodu autorka Spotkań z muzyką chciała przybliżyć dzieciom postać kompozytora, pianisty Fryderyka Chopina. Dzieci słuchały piosenki pt. „Żelazowa Wola”, śpiewaną przez prowadzącą Alinę Zwoźniak oraz mazurka Fryderyka Chopina. granego na pianinie przez pana Michała. Tego mazurka, autor skomponował w wieku sześciu lat. Pan Michał pokazał różne sposoby gry na pianinie, między innymi: cicho, szybko, jednym palcem, czterema palcami, akordami, zagrał zagadkę muzyczną (Piraci z Karaibów). Pan Michał grał Preludium deszczowe Fryderyka Chopina, równocześnie prowadząca czytała wiersz „Parasole”, dzieci wystukiwały rytm palcami o podłogę.

    

    

    

    

   OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

   dzieci tworzą makietę

   20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji w Przedszkolu zorganizowane zostały różne atrakcje dla Naszych Przedszkolaków. Dzieci mogły brać udział w zabawach tanecznych oraz zespołowych, konkurencjach sportowych oraz grach na świeżym powietrzu. Podczas wspólnego świętowania nie zabrakło uśmiechu oraz radości.

   Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz wszyscy pracownicy życzą Naszym drogim Przedszkolakom, by ich święto było czasem w pełny radości i uśmiechu a czas spędzony w przedszkolu stanie się wielką niezapomnianą przygodą.

   link do galerii

    

    

   MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

      15 września wszystkie dzieci z Przedszkola Publicznego w Smolcu obchodziły nietypowe święto. Okazało się, że nawet KROPKA ma swój dzień! Jest to święto odwagi i zabawy. Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest od 2008 roku w 108 krajach. Najważniejszym jego przesłaniem jest to, iż niezależnie od wieku każdy z nas ma jakiś talent.

      Na zajęciach dzieci poznały genezę tego święta. Wysłuchały, jak zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki. Brały aktywny udział w grach i zabawach. Segregowały i przeliczały kropki, a także kolorowały i malowały. Najbardziej podobało się dzieciom, gdy wychowawczynie na ich ubrania naklejały barwne kropki!

   W TYM DNIU BYŁO KOLOROWO I RADOŚNIE!

   GALERIA

    

    

   SPRZĄTANIE ŚWIATA

   W czwartek 16.09.21 r. dzieci z grup: Rybki, Żabki, Iskierki, Biedronki, Zajączki, uczestniczyły w Ogólnopolskim Sprzątaniu Świata. Hasło tegorocznej akcji – Myślę więc nie śmiecę. Dzieci dowiedziały się, dlaczego należy jak najmniej wytwarzać śmieci, a jeśli je mamy to wtedy należy je segregować, do żółtego worka dajemy plastik i metal, do niebieskiego papier, do zielonego szkło, a do czarnego worka odpady zmieszane. Dzieci zostały poinformowane przez panie: Ewelinę Wieczorek i Izabelę Kowalik, w jakim celu i gdzie idą na spacer. Na miejscu zobaczyły dużo śmieci, każde dziecko ubrało rękawiczki i z zachowaniem bezpieczeństwa, zbierało śmieci. Zebrano 28,50 kilograma zmieszanych śmieci.

   GALERIA

    

    

   ROCZNICA URODZIN JULIANA TUWIMA

   Dnia 10 września 2021r. przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat bajek Juliana Tuwima. Dzieci poznały ciekawostki o autorze wierszyków, a także zaznajomiły się z pojęciem „poeta”. W tym dniu grupy przedszkolne słuchały wierszy: „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Murzynek Bambo” oraz „Zosia Samosia”. Zrozumiały, że „kłamstwo ma krótkie nogi”, a także nauczyły się, komu można podać swój adres zamieszkania. Dzieci obejrzały również krótką animację o „Murzynku Bambo”. Zajęcia zakończyły się pracą przy stoliku podczas kolorowania obrazków z wierszy. Dzień minął w przyjaznej i miłej atmosferze.

   GALERIA

    

    

    

    

   Góra Grosza

   dzieci liczą pieniążki

   Nasze przedszkole w dniach: od 26 października 2020 do 31 maja 2021 r., uczestniczyło w Ogólnopolskiej Akcji charytatywnej „Góra Grosza” zorganizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Rodzice przedszkolaków Przedszkola Publicznego w Smolcu, chętnie włączyli się do akcji i wrzucali pieniądze do skarbonek. Zebraliśmy 242,12 zł, najwięcej było monet 1 groszowych 2812 sztuk, monet 2 groszowych 2146 sztuk, monet 5 groszowych 1154 sztuk, monet 10 groszowych 191 sztuk, monet 20 groszowych 66 sztuk, monet 50 groszowych 23 sztuki, monet 1 złotowych 22 sztuki, monet 2 złotowych 4 sztuki, banknotów 10 złotowych 2 sztuki, banknotów 20 złotowych 1 sztukę. Dziękujemy wszystkim za dar w postaci monet w imieniu Towarzystwa Nasz Dom i dzieci do których ta pomoc będzie kierowana. Pieniądze zostały spakowane do woreczków i do kartonu oraz wysłane przekazem na poczcie do Towarzystwa Nasz Dom.

   link do galerii

    

    

    

   Mamo, tato, wolę wodę

   W ramach ogólnopolskiego programu „Mamo, tato, wolę wodę” w naszym przedszkolu odbywają się różne zajęcia. Mają one na celu podkreślenie roli wodyw codziennej diecie. W zakresie programu stworzone zostały materiały edukacyjne, ciekawe scenariusze i pomoce, dzięki którym przedszkolaki w trakcie wspólnej zabawy zachęcane są do regularnego picia wody. Wszystkie dzieci bardzo lubią głównego bohatera programu – Zdrojka i jego przyjaciół, chętnie kolorują te postacie. W trakcie wykonywania ciekawych obserwacji i doświadczeń kształtowane są również postawy proekologiczne i prawidłowe nawyki żywieniowe. Najważniejsze jest jednak to, że dzieci w naszym przedszkolu bardzo chętnie piją wodę!

    

    

    

    

    

   Dzień Przyjaciela

   W dniu dzisiejszym tj. 9 czerwca, obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Przyjaciela. Dzieci wypowiadały się na temat przyjaźni, szacunku oraz właściwego zachowania wobec innych.
   Przedszkolaki przyklejały sobie serduszka na znak przyjaźni i wzajemnego poszanowania, rozwiązywały zagadki oraz rysowały swojego najlepszego przyjaciela. Dzieci bardzo dobrze znają pojęcie przyjaźni i chętnie wypowiadały się na poruszane dziś tematy związane z przyjaźnią. Dzień minął w przyjaznej i miłej atmosferze.

   Album zdjęć

    

    

    

   DZIEŃ MAMY

    

   Jest w maju dzień pachnący bzem.

   Jeden dzień jak słodki sen.

   Mama wtedy święto ma.

   To Dzień Mamy tak, tak, tak.”

   W środę 26.05.2021 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu święto Mamy. Z tej okazji dzieci z grupy „Biedronki” przygotowały krótki program artystyczny, podczas którego zaprezentowały piosenkę „Jest w maju dzień” oraz układ taneczny do utworu „Hop, siup, dana, dana”. Złożyły także swoim mamom serdeczne życzenia. Było bardzo uroczyście i wesoło. W obecnej sytuacji pandemii, wspólne świętowanie z najbliższymi było niestety niemożliwe. Przedstawienie zostało jednak nagrane i udostępnione online. A wszystkie mamy otrzymały własnoręcznie przygotowane przez swoje pociechy upominki.

   widok całej grupy

    

    

    

    

   DZIEŃ KOSMOSU

   Dwudziestego pierwszego maja każdego roku przypada wyjątkowy dzień dla wszystkich miłośników Wszechświata oraz badań nad nim. Świętujemy wtedy Międzynarodowy Dzień Kosmosu, który ma na celu celebrację dotychczasowych odkryć oraz jak najszersze, ciągłe rozpowszechnianie osiągniętej wiedzy wśród innych ludzi. Obchody mają zachęcić ludzi do poznawania i zdobywania wiedzy o kosmosie.

   W tym roku również nasze przedszkolaki celebrowały ten dzień. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o naszym układzie słonecznym, zakładały skafander i wyruszały w kosmiczną podróż. Były ciekawostki i wspólna zabawa, prace plastyczne i bezpieczny powrót do domu.

    

    

    

   Dzień bez Śmiecenia

   W dniu 11.05.2021 roku wszystkie dzieci z poszczególnych grup brały udział w uroczystości z okazji Dnia bez Śmiecenia. Ten dzień przypomina nam o obowiązku chronienia naszej planety, zaczynając od naszego środowiska i otaczającej nas przyrody. Co roku nasze przedszkolaki zastanawiają się nad tym, w jaki sposób pomóc naszej Ziemi, aby ten wspólny dom był zdrowy, piękny i czysty. Z okazji tego ważnego dnia dzieci brały udział w zajęciach, na których uświadomiły sobie jak istotne jest segregowanie śmieci oraz zapoznały się z pojęciem recyklingu. Obejrzały film o tematyce ekologicznej, zgadywały co to za przedmiot, dowiedziały się jak należy segregować odpady i do jakich pojemników należy je wrzucać, wykonały karty pracy oraz pracę plastyczną pt. „Kosz na śmieci”. Dzieci w tym dniu wykazały się dużą wiedzą na temat dbania o środowisko naturalne.

   GALERIA ZDJĘĆ

    

    

    

    

   Dzień Ziemi - 22 kwietnia

   Dzień Ziemi jak co roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu bardzo uroczyście. Przyświecał nam cel: kształtowania aktywnej postawy wobec środowiska, wrażliwości, szacunku, odpowiedzialności za jego stan, dostrzegania potrzeb recyklingu i segregacji odpadów, uświadamiania roli jaką dzieci mogą odegrać w swoim środowisku.

   Dzieci wspólnie dekorowały planetę Ziemię, brały udział w zajęciach plastycznych oraz tanecznych. Podczas zajęć i zabaw dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko oraz segregować odpady. Na koniec każde dziecko otrzymało opaskę.

    

    

    

   Urodziny Kulmowej

   W dniu dzisiejszym tj.25.03 dzieci bliżej poznały postać Joanny Kulmowej. Przybliżone zostały im wiersze wierszyki oraz bajki poetki, których chętnie słuchały i wypowiadały się na ich temat. 

   ZDJĘCIA

    

   Dzień Dziewczynek

   W Dniu Kobiet, jak zawsze, w naszym przedszkolu było miło i wesoło. Tego dnia dziewczynki mogły się poczuć jak prawdziwe księżniczki. Chłopcy wraz z rodzicami przygotowali upominki, zabawy i poczęstunek dla żeńskiej części przedszkola ( i siebie też :) ). Wśród zabaw nie zabrakło szukania pasującego bucika jak u Kopciuszka, czy testu sprawnościowego dla Rycerzy. Nie obyło się również bez prac plastycznych, tańców, słuchania bajek i radości.

    

    

   POWITANIE WIOSNY

   Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. W dniu 19 marca 2021 r., tradycyjnie jak co roku w naszej placówce obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, czyli pożegnanie zimy. W tym dniu każde dziecko przyszło do przedszkola ubrane w barwne stroje. Przedszkolaki radośnie zaśpiewały piosenkę na powitanie nowej pory roku oraz oglądnęły prezentację związaną z tematyką wiosenną. Nie zabrakło również zagadek oraz zadań do wykonania. Na koniec każde dziecko wykonało pracę plastyczną pt. „Pani Wiosna”. Mamy nadzieję, że wiosna zagości u nas już na dobre!

   ZDJĘCIA

    

    

    

   DZIEŃ MORZA

   Dnia 17 marca 2021 roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Morza. Na początku spotkania dzieci wysłuchały nagrania „szum morza”, i zamykając oczy i wsłuchując się w dźwięki, przeniosły się myślami nad piękne, ciepłe morze. Następnie wysłuchały wiersza Jana Brzechwy pt. „Ryby”, po którym nastąpiła rozmowa o gatunkach ryb oraz innych zwierzętach żyjących w morskich głębinach. Kolejną atrakcją było oglądanie skarbów znajdujących się w przygotowanym przez nauczyciela pudełku, tj. muszelek, kamieni, bursztynów. Na koniec zajęć przedszkolaki bawiły się chustą animacyjną naśladując fale morskie i sztorm.

   ZDJĘCIA

    

    

   Światowy Dzień Wody

   Ten dzień miał na celu rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie oraz rozbudzenie  poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej; uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci brały udział w zabawach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów); muzycznych oraz badawczych. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń: Jaka jest woda? Czy coś w tej wodzie jest? Co pływa w wodzie, a co tonie? Zadania przeplatane były muzyką i zabawami rytmicznymi. Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!

   ZDJĘCIA

    

    

   ZDROWE ZĄBKI

   19.03.2021r grupę Iskierek i Biedronek odwiedziła dr stomatologii Pani Jowita Dydejczyk. Dzieci tych grup uczestniczyły w ciekawych zajęciach teoretycznych oraz praktycznych poruszających zagadnienia związane z profilaktyką jamy ustnej. Podczas zajęć, dzieci dowiedziały się, jak codzienna higiena jamy ustnej i odpowiednia dieta wpływają na stan zdrowia zębów. Poznały wygląd i budowę zęba oraz pojęcia: zęby mleczne, zęby stałe, dziąsła, a także jak ważne są regularne wizyty  u dentysty. Na zakończenie zajęć każde dziecko  otrzymało pastę do szczotkowania zębów, by jeszcze bardziej pamiętać o higienie jamy ustnej oraz inne niespodzianki.

   FOTKI

    

    

   Dzień Dinozaura

   26 lutego obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają nas fascynować. Dzieci oglądając prezentację multimedialną poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły, jak wyglądały i dlaczego wymarły. Tego dnia przedszkolaki wykonywały zadania typu: rozwiązywały zagadki, liczyły jaja dinozaura, układały puzzle, łączyły dinozaury z ich cieniami oraz obrysowywały po śladzie i ozdabiały kolorowanki. Wspaniałą przygodę zakończył eksperyment „Wybuch wulkanu”. 

    

    

    

    

   ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

   FOTKI

   W środę 17 lutego 2021 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Światowy Dzień Kota”. Dla przedszkolaków był to dzień pełen wrażeń i ciekawych, nowych doświadczeń. W tym dniu dzieci ze wszystkich grup uczestniczyły w różnorodnych „kocich zabawach”: malowały twarze, słuchały wiersza Juliana Tuwima „Kotek”, rozwiązywały quiz „Z jakiej bajki uciekłem?”, wykonywały prace plastyczne przedstawiające czworonogi, naśladowały kociaki podczas zabaw ruchowych, odgadywały „Zagadki o kotach”, oglądały ilustracje przedstawiające te milusińskie zwierzątka oraz dzieliły się swoją wiedzą na temat ich pielęgnacji i właściwej opieki. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.

    

    

    

    

   Kubusiowi Przyjaciele Natury

   ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury ‘’ – to ogólnopolski program edukacyjny o tematyce ekologicznej. W roku szkolnym 2020/2021 Nasze przedszkole po raz kolejny przystąpiło do jego realizacji. Bohater programu Kubuś zaprosił dzieci do wspaniałej zabawy i nauki. Celem programu jest dostarczanie wiedzy o otaczającym świecie, poznanie przyrody – jej flory i fauny, poznanie czynników wpływających na zdrowie – w tym zasad prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej. Dzieci uczą się jak dbać o rośliny i zwierzęta, czystość powietrza, jak segregować śmieci, oszczędzać energię i wodę, dlaczego warto jeść warzywa i owoce, jak żyć z zgodzie z naturą. Program proponował pięć bloków tematycznych.

   1. Dbam o rośliny i zwierzęta. Dzieci miały możliwość poznania różnych gatunków roślin i zwierząt występujących w różnych ekosystemach- las, łąka, pole a także w akwenach wodnych. Dowiedziały się co jest potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Poznały pojęcia: rośliny i zwierzęta chronione a także rolę pszczół w przyrodzie i życiu człowieka .Poznały zasady postępowania warunkujące ochronę przyrody, wpływu działalności człowieka na jej stan.

   2.Dbam o aktywność fizyczną. Dzieci dowiedziały się, jak ważny jest ruch i aktywność fizyczna w życiu człowieka .Różne formy aktywności ruchowej, zabawy i spacery na świeżym powietrzu, uprawianie sportów w lecie i zimie pozwalają zachować zdrowie, dobre samopoczucie i prawidłowy rozwój młodego człowieka. W pracy z dziećmi na co dzień staramy się zapewnić dzieciom mnóstwo ruchu i aktywności fizycznej jako naturalnej potrzeby rozwojowej dzieci – zabawy ruchowe, ćwiczenia gimnastyczne w sali i na powietrzu, z przyborami, w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem urządzeń ogrodowych i naturalnych krzywizn terenu, spacery , wycieczki.

   3.Dbam o siebie i jem warzywa i owoce. W tym bloku tematycznym omówiono zasady zdrowego odżywiania. Dzieci poznały różne produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Wiedzą, co to znaczy prawidłowo się odżywiać, jakie właściwości odżywcze mają owoce i warzywa, co należy spożywać codziennie a czego unikać lub ograniczać. Przygotowywano wspólnie zdrowe potrawy – owocowe szaszłyki i surówki z warzyw.

   4. Dbam o powietrze. W ramach realizacji tego tematu starano się uświadomić dzieciom, jakie niebezpieczeństwa grożą środowisku naturalnemu ze strony człowieka – m. in. zatruwanie powietrza. Dzieci poznały różne źródła dymów, również jak zatrute powietrze wpływa na życie i zdrowie ludzi, zwierząt , roślin. Uczono dzieci jak należy chronić powietrze którym oddychamy.

   5. Dbam o segregację odpadów. Dzieci poznały ekologiczny sposób wyrzucania śmieci. Poprzez praktyczne działanie uczyły się sposobów segregacji odpadów – znają rodzaje odpadów i kolory pojemników. Poznały znaczenie pojęć: śmieci, odpady, segregacja, makulatura, recykling. Uświadomiono dzieciom potrzebę ograniczenia śmieci. Ponadto omawiano temat związany z oszczędzaniem wody i energii. Dzieci wiedzą, iż woda jest źródłem życia dla człowieka, roślin, zwierząt. Pokazano jak na co dzień wykorzystujemy wodę w gospodarstwie domowym i co się dzieje gdy jej zabraknie. Podjęto również temat energii – jej źródeł i wykorzystania. Zwrócono uwagę na konieczność oszczędzania wody i energii.

   Poprzez realizację w/w programu kształtujemy u dzieci proekologiczne nawyki w codziennym życiu, wyrabiamy właściwy stosunek do ochrony środowiska, umiejętności podejmowania konkretnych działań, opanowania elementów wiedzy przyrodniczo – ekologicznej.

    

    

   Mamo, tato, wolę wodę

   Od kilku lat nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskim programie „Mamo, tato, wolę wodę!” To jeden z najbardziej znanych programów edukacyjnych w Polsce zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój  w trosce o zdrowy rozwój dzieci. Nadrzędnym celem programu jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska. W ramach programu stworzone zostały dla przedszkoli materiały edukacyjno-poznawcze, w tym scenariusze zajęć. Dzieci uczestnicząc w cyklu takich zajęć, wykonywały ciekawe doświadczenia, prowadziły obserwacje  i bawiąc się, uczyły. Zajęcia miały na  celu budowanie proekologicznych postaw wśród dzieci i zachęcały je do wybierania wody jako podstawowego napoju.  

    

    

    

   BAL KARNAWAŁOWY 

   FOTKI

   Karnawał to miła tradycja, przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków    to niezwykły, długo wyczekiwany dzień. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było  w piątek,  lutego r., kiedy w naszym przedszkolu odbył się bal! Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, motylki, rycerzy, piratów, pajacyków,  policjantów, Spider-Mana, Batmana, … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci.  Rozpoznać dzieci było bardzo trudno! Przedszkolaki świetnie się bawiły przy rytmicznej  i skocznej muzyce. Na sali, podczas pląsów, było bardzo wesoło oraz kolorowo. Uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom.

    

    

   WIGILIA

   Dnia 23 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się Wigilia. W tym roku, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, miała ona nieco inny charakter. Nie było wspólnego spotkania w przedszkolnej jadalni, każda z grup świętowała osobno. Mimo to było miło, przytulnie i nastrojowo. Wychowawczynie z pomocą Rodziców zadbały o świąteczny wystrój sal i stołów. Przy dźwiękach kolęd, po złożeniu życzeń, dzieci zjadły świąteczny obiad i cieszyły się swoją obecnością. Wszyscy mamy nadzieję, że następną Wigilię będziemy mogli spędzić w większym gronie, tak jak miało to miejsce w poprzednich latach…

    

    

   MIKOŁAJ

   „Witaj, witaj Mikołaju,

   u nas będziesz mieć jak w raju.

   Stos prezentów zostaw nam,

   A ja Ci buziaka dam!”

   Najbardziej wyczekiwanym dniem w życiu każdego przedszkolaka, jest dzień przybycia Świętego Mikołaja, obchodzonego na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry. I tak 4 grudnia 2020 r. do przedszkolaków zawitał Święty Mikołaj. Kiedy do sali wszedł Święty Mikołaj na twarzach dzieci pojawiły się szerokie uśmiechy. Nim przedszkolaki otrzymały podarunki od Świętego Mikołaja przystąpiły do egzaminu sprawdzającego znajomość piosenek i wierszyków. Przedszkolaki zdały egzamin celująco i otrzymały upominki od Świętego Mikołaja, które dostarczyły wiele radości oraz rozbudziły ciekawość dotyczącą poznania ich zawartości.

   Wszystkie przedszkolaki zostały zaproszone do poczęstunku i wspólnego biesiadowania mikołajkowego. Spotkanie z niezwykłym gościem sprawiło dużo przyjemności, uśmiechu i zabawy. Mikołaj na zakończenie spotkania życzył wszystkim Wesołych Świąt, a także obiecał dzieciom, że odwiedzi je w przyszłym roku.

   ZDJĘCIA

    

    

   Andrzejki

   30.11.2020 r. w naszym Przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików oraz przekłuwania serduszek z imionami. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Przebrane przedszkolaki i wesoła zabawa w gronie kolegów sprawiła, iż w przedszkolu zagościł radosny i wyjątkowy czarodziejski nastrój.

    

    

   Dzień Kundelka

   Dnia 24 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Kundelka.  Celem zajęć było uwrażliwienie dzieci na potrzeby zwierząt. Dzieci poznały budowę psa i obejrzały fotografie różnych ras psów oraz kundelków. Dowiedziały się gdzie trafiają bezpańskie psy, czym jest schronisko dla zwierząt i w jaki sposób adoptować psa.

   Przedszkolaki zapoznały się z czynnikami wywierającymi korzystny i niekorzystny wpływ na życie psa, poznały obowiązki spoczywające na właścicielu czworonoga. Dzieci które posiadają psa chętnie opowiedziały o nich kolegom i koleżankom. Było dużo zabaw ruchowych np.: ,,Pieski" i ,,Kto pierwszy przy miseczce". Na koniec dzieci rysowały pieska na podstawie rysowanego wiersza M. Skórek. 

    

    

   Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia

    

    „Książkowe misie, przyjazne dzieciom,
   Dziś mają święto – o tym wszyscy wiedzą.
   Na kartkach książek je poznajemy,
   I za ich przyjaźń im dziękujemy”.

    

   14. 10. 2020 r. w naszym przedszkolu obchodzone były Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. Tego dnia dzieci z wszystkich grup przybyły do przedszkola, aby celebrować misiowe święto. Nasze spotkanie rozpoczęło się od przywitania się z dziećmi. Następnie rozpoczęło się huczne świętowanie urodzin naszego przyjaciela Misia, poznaliśmy różne Misie, które możemy spotkać w książeczka, spacerowaliśmy po śladach, układaliśmy misiowe puzzle, a także zrobiliśmy konkurs kto pierwszy nakarmi głodnego Misia! Każdy przedszkolak mógł spróbować przysmaku Kubusia Puchatka, którym jest miodzik. Przedszkolaki zachwycone urodzinową zabawą, konkursami i tworzeniem prac plastycznych na koniec wspólnie odśpiewały sto lat. Był to wyjątkowy i misiowy dzień.

   ZDJĘCIA

    

    

    

   Dzień Znaczka Pocztowego

   Wśród licznych świąt, jakie przypadają w okresie jesiennym, wyróżnić można Dzień Poczty Polskiej który obchodzimy 9 października. Z tej okazji nasze przedszkole postanowiło przybliżyć dzieciom pracę pocztowców oraz listonoszy. W każdej grupie zorganizowane zostały  zajęcia w czasie których przedszkolaki zapoznawały się z licznymi ciekawostkami dotyczącymi pracy poczty. Nauczyły się też pojęć m.in. poczta, nadawca, odbiorca, skrzynka pocztowa, znaczek, list. Poznały pochodzenie i symbol poczty - trąbkę. Dzieci wykonały także znaczki pocztowe według własnego pomysłu, który zabrały do domu.

    

    

    

   DZIEŃ CHŁOPAKA

   W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
   Witamy serdecznie chłopaka każdego.
   Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
   Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

   30 września 2020 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji, w tym szczególnym dniu, panie przygotowały specjalne medale dla „Super Chłopaka”. We wszystkich grupach dziewczynki wręczały chłopcom drobne upominki, złożyły życzenia a także odśpiewały „Sto lat!”. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Był to dzień pełen radości i dobrej zabawy, a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.

   ZDJĘCIA

    

    

    

    

    

    

   Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

   29 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ma na celu przede wszystkim rozbudzanie zainteresowań czytelniczych u dzieci. W tym dniu przedszkolaki rozmawiały na temat ulubionych książek, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów literackich, słuchały wierszy czytanych przez wychowawczynię oraz poznały piosenkę „Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo”. Dzieci dużo czasu spędziły w kąciku czytelniczym, a także rozmawiały na temat pracy bibliotekarza i funkcjonowania biblioteki. A co najważniejsze – wszystkie dzieci opowiadały o tym, że w ich domach Rodzice oraz Dziadkowie czytają im ich ulubione książki, wymieniały różne tytuły i to jest przecież najważniejsze w tej ogólnopolskiej akcji…

   ZDJĘCIA

    

    

   Dzień Przedszkolaka

   "Wszyscy swoje święto mają

   Tańczą, skaczą i śpiewają

   Przedszkolaki przykład dają

   i też swoje święto mają”.

   21.09.2020r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”. Po przywitaniu się, dzieci przy dźwiękach muzyki rozpoczęły wspólną zabawę. Było wesoło i kolorowo. Dzieci śpiewały piosenkę "Jestem sobie przedszkolaczek" oraz brały udział w przeróżnych zabawach np. "Przedszkolne echo", "Duże przedszkole-małe przedszkole" oraz "Skrzynka z wesołymi zabawami". Nie zabrakło również zabaw z balonami i z chustą animacyjną. Na koniec dzieci złożyły przysięgę przedszkolaka, a panie wychowawczynie wręczyły madale oraz kolorowanki. 

    

    

   Ogólnopolskie Sprzątanie Świata

   W dniu 18.09.2020 r. wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w 27. Akcji Sprzątania Świata. Jest to świetna okazja, aby uświadomić dzieciom jak wiele dobrego człowiek może zrobić dla środowiska poprzez właściwe zachowanie. Wielkie sprzątanie poprzedzone zostało rozmowami z dziećmi dotyczącymi ochrony naszego środowiska oraz konieczności sprzątania świata. Dzieci dowiedziały się do jakiego koloru pojemników należy wrzucać plastik, szkło oraz papier. Panie przypomniały dzieciom o segregacji śmieci i możliwości rezygnowania z plastiku poprzez np. kupowanie soku w szklanej butelce albo pakowanie zakupów do torby z materiału. Celem tej kampanii jest przede wszystkim wzrost świadomości i zainspirowanie społeczeństwa do działań zmierzających do poprawy środowiska naturalnego.

   Pamiętajmy, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i powinniśmy dbać o nią wszyscy!

    

   Góra Grosza

   Dziękujemy rodzicom dzieci z przedszkola i grup 0 za uczestnictwo w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Akcja była przeprowadzona w dniach: od 25 listopada 2019 do 2 stycznia 2020 r. Dzieci chętnie wrzucały monety: 1 groszowe, 2 groszowe, 5 groszowe do skarbonek – tych monet było najwięcej. Monet 1 groszowych było 3596 sztuk, monet 2 groszowych było 2466 sztuk i 5 groszowych było 1292 sztuk. Po zakończeniu akcji, monety zostały policzone przez opiekuna akcji „Góra Grosza w naszym przedszkolu Irenę Żygadło (ze względu na czas pandemii pani Irena sama liczyła) i zapakowane do dwóch paczek, które ważyły: 8,113 kg i 7,618 kg. Paczki zostały opisane i nadane na poczcie (termin wysłania też był przesunięty). Zebraliśmy 204,28 zł., te pieniądze zostały wysłane do Towarzystwa Nasz Dom. Zdaniem Towarzystwa Nasz Dom „…najlepsze co możemy dać dziecku, to rodzina, w której może czuć się bezpiecznie, rozwijać się, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, nawiązywać przyjaźnie. 70 tysięcy dzieci przebywających w opiece zastępczej czeka na taką rodzinę. Dlatego celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać”. Jeszcze raz dziękujemy za wspólne działanie na rzecz innych oraz pokazywanie naszym dzieciom, iż każdy gest życzliwości i dzielenia się, może pomóc innej osobie. Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

    

    

    

    

   Program Edukacyjny
   ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury”

   W roku szkolnym 2019/2020 nasze przedszkole przystąpiło do XII edycji Programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury" uzyskując certyfikat potwierdzający udział w tym projekcie. Do programu przystąpiły wszystkie grupy przedszkolne oraz zerówki. Łącznie w programie uczestniczyło 238 dzieci.

   Program umożliwił utrwalenie oraz przyswojenie nowych wiadomości z zakresu ochrony środowiska, zdrowego żywienia, szacunku do otaczającej nas przyrody oraz podstaw recyklingu. Realizując założenia programu w naszej placówce zostało zorganizowane szereg działań o tematyce przyrodniczej i ekologicznej.

   Celem programu jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych, np. zakładanie zielonych kącików w sali, organizowanie przyrodniczych wycieczek oraz ekologicznych akcji z okazji Dnia Marchewki, Pierwszego Dnia Wiosny, Dnia Ziemi, segregacji śmieci w przedszkolu, konkursów plastycznych oraz przedstawień dla rodziców, i wiele innych ekologicznych działań.

   Podczas realizacji zadań, na terenie naszej placówki organizowane były zajęcia o tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Przedszkolaki uczyły się doceniać rolę warzyw i owoców w codziennej diecie. Poznawały środowisko, z których je czerpiemy. Nauczycielki w grupach starały się zachęcać dzieci do jedzenia warzyw i owoców. Dzieci poznawały również sposoby ochrony środowiska naturalnego wiedząc o tym, że natura dostarcza nam wszystkich składników, których potrzebujemy do życia.

    

   Prace plastyczne podczas zdalnego nauczania

   Galeria zdjęć:

    

    

   Na dworze króla Pasibrzucha

   We wtorek 03.03.20 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Na dworze króla Pasibrzucha”. Dworzanie i królowa Lila mieli wielki kłopot z królem. Królowi nie smakowała zupa pomidorowa i inne zdrowe potrawy, zjadał słodycze i reklamowane babeczki. Całymi dniami siedział w fotelu i oglądał seriale lub grał w gry komputerowe. Zwołano naradę i postanowiono zachęcić króla do spacerów i pozbycie się telestwora. Ten stwór zagościł w telewizorze króla i chciał przejąć królestwo oraz uwięził królowe Lillę. Król przerażony tym wszystkim zaczął wykonywać ćwiczenia ruchowe, spacerować i zjadać zdrowe posiłki. Dzieci z królem wykonywały rozgrzewkę i ćwiczenia i tym sposobem telestwór zaczął maleć i zniknął a królowa została uwolniona.

    

    

   Gitara klasyczna

   W poniedziałek 02.03.20 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie zostało rozpoczęte powitalną piosenką. Dzieci na spotkaniu poznały gitarę klasyczną. W piosence pt. „Na gitarze sobie gram” dzieci poznały sposób gry na gitarze i z jakich elementów jest zbudowana. Dzieci powtarzały wers piosenki za prowadzącym spotkanie. Pan Kamil na gitarze grał utwór „Romans”, tańce: „Samba”, „Rumba” oraz zagadki muzyczne, melodię z filmów animowanych: „Smerfy”, „Reksio”, „Bolek i Lolek”. Była pogadanka i instruktaż jak należy się zachować, gdy ktoś jest chory i ile czasu należy myć ręce. 30 sekund trwa piosenka „Wlazł kotek na płotek” i tyle czasu należy myć ręce, dlatego dzieci pokazywały jak należy myć dłonie i śpiewały piosenkę z panem Tomaszem. W piosence „Trzeba zawsze ręce myć” w refrenie część dzieci grała na instrumentach perkusyjnych, reszta klaskała w dłonie. W utworze „Gimnastyka dni tygodnia” dzieci wykonywały ćwiczenia zgodnie ze słowami piosenki i te które pokazywał pan Tomasz. Na zakończenie spotkania dzieci poznały jeszcze jeden instrument, który ma takie elementy jak gitara tylko jest mniejszy to jest ukulele. Pan Tomasz grał na nim w tańcu „Rumba”.

    

    

   Dzień Dinozaura

   27 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dinozaura. Dzieci przyniosły różne przedmioty związane z tematem: figurki dinozaurów, pluszaki, książeczki edukacyjne, puzzle. Wzajemnie dzieliły się przyniesionymi skarbami i opowiadały o nich. Dowiedziały się, że dinozaury były to zwierzęta zamieszkujące Ziemię miliony lat temu. Wymarły na długo przed pojawieniem się człowieka. Były nieco podobne do gadów, zwierząt, które żyją dzisiaj. Należą do nich między innymi krokodyle, jaszczurki i węże. Dzieci układały puzzle, rozwiązywały zagadki, słuchały wierszyków oraz opowieści o historii dinozaurów. Uwieńczeniem całego dnia było kolorowanie sylwet różnych dinozaurów.

    

    

   Bal Karnawałowy - 25.02.2020r.

   Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

   Tak też było u nas. W tym dniu w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy.
   Już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, czarownice, rycerzy, piratów, policjantów, Batmana, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Na sali podczas pląsów, konkursów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. W trakcie zabawy mieliśmy również okazję do skosztowania słodkich poczęstunków. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom.

    

    

   Między nami Planetami

   We wtorek 04.02.20 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Między nami Planetami”. W tym przedstawieniu dzieci poznały lub utrwaliły nazwy planet, ich kolejność od słońca. Wyczerpująco aktor jako słońce, później Jowisz opowiadał jakie zależności między planetami występują w kosmosie. Padło pytanie aktora do dzieci. Czy dobrze będzie planetom bez słońca, jego przyciągania, światła i ciepła? Dzieci otrzymały odpowiedź w dalszej części przedstawienia. Między innymi Ziemia jest trzecią planetą od Słońca i jedyną planetą na której jest życie. Ziemia ma księżyc. Wenus jest najgorętszą planetą. Jowisz jest największą planetą układu słonecznego, na tej planecie od 300 lat jest wirująca burza (widoczna jako czerwona plama). Saturn ma pierścienie ze śmieci: pyłu, skał. Uran jest lodowym gigantem, leży na boku i turla się jak beczka, Neptun najdalej układu słonecznego, panują tam burze to zimna planeta. Słońce daje światło, ciepło i przyciąga planety. Dzieci wspólnie z aktorem śpiewali nazwy planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i wykonywały taniec wspólnie z aktorem.

    

    

    

   Pierwsza pomoc

   Dnia 21.01.2020 roku w naszym przedszkolu, dzieci grupy "Biedronki" brały udział w zajęciach z pierwszej pomocy, którym przewodniczyli: Ratownik medyczny oraz Strażak. Dzieci chętnie  i  z pełnym zaangażowaniem brały udział w zajęciach. Dzieliły się swoim doświadczeniem oraz wiedzą, jaką miały na temat udzielania pierwszej pomocy zarówno innym ludziom jak i zwierzętom.

    

    

   Flet

   W poniedziałek 20.01.20 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie zostało rozpoczęte powitalną piosenką. Dzieci na spotkaniu poznały instrument dęty drewniany – flet poprzeczny. Pan Michał zażartował na flecie w utworze Jana Sebastiana Bacha pt. „Baderini”. Dzieci poznały budowę fleta, który składa się z trzech części: główki, korpusu, stopki. Flet przypomina śpiew ptaków, np.: trel, frullato, kukanie. Dzieci słuchały gry na flecie i śpiewu pani Kasi w ludowej piosence pt. „Kukułeczka kuka”. Pan Michał grał na flecie w następujących utworach: „Amerikan patrol”, „Piosenka o księżycu”, melodia z filmu pt. „O małej Syrence”. Na zakończenie spotkania dzieci pokazywały ruchem słowa piosenki pt. „Gimnastyka z dziadkiem”.

    

    

   Wigilia

   W piątek, 20 grudnia, w przedszkolu odbyła się uroczysta Wigilia. O godzinie 12:00 dzieci z wszystkich grup zebrały się w odświętnie przygotowanej jadalni. Choinka, białe obrusy, świeczki oraz stroiki przygotowane przez dzieci sprawiły, że wszyscy poczuliśmy zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia. Rozpoczęliśmy tradycyjnie od składania sobie życzeń i dzielenia się opłatkiem. Po wspólnym wigilijnym obiedzie przyszedł czas na kolędowanie. Dzieci wraz z paniami głośno i radośnie zaśpiewały ulubione polskie kolędy. Ten dzień zostanie na długo w naszej pamięci.

    

    

   Przygoda malutka pewnego krasnoludka

   We wtorek 17.12.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie teatrzyku Kropa pt. „Przygoda malutka pewnego krasnoludka”. Była to historia o uczynnym, wesołym, miłym krasnoludku i jego przyjaciołach oraz o złej czarownicy. Bałwanek Białek był chory i łykał różne pomocne na ten stan lekarstwa. Lecz na podwójne widzenie i kichanie nie pomagały, dzik zdradził tajemnicę krasnalowi Marcelemu, iż zaczarowała bałwanka zła czarownica. Ta czarownica żywi się złymi emocjami innych osób czyli, gdy jesteśmy złośliwi, źli na innych i chorzy to czarownica rośnie w siłę. Aby nie chorować to należy ćwiczyć i krasnoludek zaprosił dzieci do zabawy ruchowej do piosenki pt. „Części ciała”. Krasnal jest w niebezpieczeństwie, ponieważ zła czarownica chce jego zamienić w sałatę lodową. Dzieci ostrzegają krasnala i zabraniają zbliżać się do czarownicy. Krasnoludek zebrał dobre uczynki od przyjaciół i śmiech dzieci, zamienił je w czarodziejski pył. Tym pyłem posypał miotłę czarownicy, czar prysł. Czarownica odleciała bardzo daleko. Należy pamięta o tym, że żadne czary nie pomogłyby, gdyby nie przyjaciele.

    

   Andrzejki

    

   29.11.2019 r. był dla wszystkich przedszkolaków wyjątkowy. Właśnie w tym dniu dzieci miały okazję przenieść się w magiczny świat, uczestnicząc w Andrzejkach. Przedszkolaki wykonywały zadania. Atrakcjami spotkania były: wróżby, konkursy i zabawy przy muzyce. Przedszkolaki poznały andrzejkowe tradycje. W czasie andrzejkowych wróżby nie mogło zabraknąć wróżenia przy pomocy butów oraz lania wosku przez „zaczarowany klucz”. Dzieci odgadywały kim będą w przyszłości, a także próbowały się dowiedzieć, ile prezentów przyniesie im Święty Mikołaj. Układając swoje buty, uczestnicy sprawdzili kto z nich pojedzie na wycieczkę „dookoła świata”. Andrzejki w naszym przedszkolu były niezwykle udane. Radości nie było końca Andrzejkowa zabawa zachowała swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie?

    

    

   Altówka

   W poniedziałek 09.12.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie zostało rozpoczęte nową powitalną piosenką. Dzieci na spotkaniu poznały instrument smyczkowy – altówkę. Pani Alina Zwoźniak recytowała wiersz o altówce a pani Kasia grała na instrumencie: piano, forte, pizzicato, staccato, legato. Dzieci uczestniczyły w zabawie w parach pt. „Dwa mikołaje”. Słuchały utworu granego na altówce pt. „La spagnola” oraz wiązanki zimowych utworów takich jak: „Zima, zima”, „Tak się zachmurzyło”, „Hu hu ha”, „Biała zima”.dzieci śpiewały piosenkę z panią Aliną pt. Idą święta”, trzymając w rękach latarenki.

    

    

    

   Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

   Dnia trzeciego grudnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Dzieci obejrzały zdjęcia dotyczące niepełnosprawności, a następnie wzięły udział w „zabawach”, podczas których mogły doświadczyć różnych rodzajów niepełnosprawności. Przekonały się, jak ciężko czasami wykonać banalnie prostą czynność. Następnie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną. To był wspaniały dzień, podczas którego dzieci uczyły się tolerancji, empatii oraz zrozumienia dla osób niepełnosprawnych, oraz tego, w jaki sposób można im pomóc w życiu codziennym.

    

    

    

   Bajkowe spotkanie z muzyką

   W poniedziałek 18.11.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęło się piosenką „Przywitanką”. Na tym spotkaniu dzieci uczestniczyły w inscenizacjach ilustrujących słowa piosenek o tematyce bajkowej. Dzieci miały możliwość trzymania w rękach, takich postaci z bajek jak: myszkę Miki, Minionka, osiołka Kłapouchego, Boba Budowniczego, Hello Kity, Dalmatyńczyka, sarenkę Bambi, kaczora Donalda i ilustrowały ruchem słowa piosenki pt. „Roztańczone pluszaki”. W piosence pt. „Święto Pluszowego Misia” dzieci przytulały misie w związku z przypadającym w dniu 25 listopada Świętem Pluszowego Misia, następnie była zabawa w parach ilustrująca słowa piosenki pt. „Dwa misie”. Dzieci słuchały piosenki pt. „Bajka niezapominajka”, w której między innymi występował król z królową. Dzieci z prowadzącymi śpiewały refren piosenki z filmu „Król lew” pt. „Hakuna matata”. Na zakończenie spotkania dzieci tańczyły twista w piosence pt. „Czarny Alibaba”.

    

    

   Konkurs Plastyczny ,,Kryształowy Pantofelek”

   W ramach projektu " Magiczna moc bajek" dzieci z Przedszkola w Smolcu wzięły udział w konkursie plastycznym "Kryształowy pantofelek".

   Celem konkursu:

   • Nawiązanie do baśni braci Grimm „Kopciuszek”

   • Rozwijanie inwencji twórczej dzieci poprzez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych

   • Rozwijanie zdolności manualnych dzieci

   Rodzinny konkurs plastyczny sprawił dzieciom wielką frajdę. Wszyscy uczestnicy włożyli wiele wysiłku oraz serca w swoje "arcydzieła". Niektórzy zaskoczyli nas swoją pomysłowością.

   Komisja konkursowa miała trudne zadanie. W konkursie wzięło udział 46 przedszkolaków wraz z rodzicami. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i upominek. Komisja nagrodziła wszystkie prace konkursowe. Serdecznie gratulujemy.

   Bardzo dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie oraz gratulujemy ciekawych pomysłów!

    

   1 2 3 Ciuchcia rusza już

   We wtorek 05.11.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „1 2 3 ciuchcia rusza już”. Ciuchcia Bercia była już nienowoczesną lokomotywą i mogła tylko jeździć trasą turystyczną. Ciuchcia Bercia musiała wykonać test i do zachodu słońca pokonać trasę turystyczną. Ta podróż była bardzo ważna dla niej, dlatego chciała punktualnie wyjechać ze stacji w Krakowie. Pasażerowie wsiedli do pociągu, a wśród nich Smok Wawelski, który jechał do Wrocławia do kuzyna Smoka Strachocin z lasu Strachocimskiego. Pani konduktor dała znać lizakiem i pociąg ruszył do Zakopanego, gdzie są góry Tatry i miś na Krupówkach, który robi zdjęcia z turystami. Ta czynność znudziła jemu się i wyruszył pociągiem nad morze. Ciuchcia Bercia popsuła się, na ratunek pospieszył lotnik z Dęblina, gdzie mieści Szkoła Orląt kształcąca pilotów, aby nim zostać należy dobrze się uczyć, zjadać obiady, surówki i być sprawnym fizycznie. Dzieci pomagają lotnikowi naprawić Bercie, uczestniczą w zabawie ilustrującą ruchem słowa piosenki o naprawianiu lokomotywy na melodie pt. „Jedzie pociąg”. Po naprawieniu ciuchcia ruszyła i zatrzymała się w Warszawie, gdzie przywitała ich Syrenka Warszawska symbol Warszawy. Następny przystanek to morze bałtyckie, gdzie wszystkich przywitał marynarz powitaniem marynarskim. Smoka Wawelskiego rozbolał ząb, znaleziono sposób na zęba czyli wizyta u stomatologa, a nie sznurek za pomocą, którego chciano wyrwać zęba. Ciuchcia Bercia wyruszyła ze stacji, aby zdążyć przed zachodem słońca do Wrocławia. Nasza dzielna ciuchcia dotarła do celu o wyznaczonym czasie, przeszła pozytywnie test. Zadowolony Smok Wawelski poszedł odwiedzić swojego kuzyna Smoka Strachocin.

    

    

   Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

   W czwartek, 24.10.2019 r. obchodziliśmy w przedszkolu Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji dzieci przyniosły ze sobą ulubione książeczki. Były książkowe konkursy i zagadki. Opowiadaliśmy o swoich ulubionych bohaterach. Starsze grupy wybrały się na wycieczkę do biblioteki szkolnej. Pani Kasia w ciekawy i zabawny sposób opowiedziała nam o książkach dla małych i dużych oraz o tym, jak wygląda praca w szkolnej bibliotece.

    

    

   Fagot

   W poniedziałek 21.10.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie zostało rozpoczęte nową  powitalną piosenką. Dzieci na spotkaniu poznały instrument dęty - fagot. Pan Karol zagrał melodie z filmów: 101 dalmatyńczyków utwór pt. „Cruella De Mon”, Król Lew utwór pt. „Hakuna matata”. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Kolory jesieni” i  pokazywały trąbę słonia w utworze pt. „Słoń”. Słuchały piosenki o fagocie i oglądały z jakich elementów ten instrument składa się. Słuchały zagadek muzycznych, różnych brzmień i dźwięków granych na fagocie. Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w zabawie do piosenki pt. „Dwa malutkie jeże”.

    

   Wtorek Niesforek i reszta tygodnia

   We wtorek 08.10.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie teatrzyku Kropa pt. „Wtorek Niesforek i reszta tygodnia”. Dni tygodnia szykowały się do olimpiady, każdy dzień uprawiał inną dyscyplinę sportową. Dzieci poznały mniej popularne dyscypliny sportowe. Poniedziałek miał grać w koszykówkę, wtorek w golfa, środa w tenis, czwartek w karate, piątek w bejsbol, sobota w pchnięcie kulą, niedziela była czirliderką. Wtorek Niesforek nie był zachwycony swoją dyscypliną sportową, bo chciał grać w koszykówkę, więc zabrał piłkę poniedziałkowi. Bohaterowie spektaklu przeżywali perypetie związane ze swoją dyscypliną, np. brakiem odpowiedniej piłki, bo była akuratne za duża lub za mała. Szukaniem odpowiednich piłek zajęła się niedziela. Jak wszystkie piłki się znalazły okazało się, iż niedziela nie zdążyła przygotować układu do kibicowania. Dzieci wspólnie z czwartkiem pomogły przygotować układ choreograficzny i brawurowo go wykonały. Niedziela bardzo podziękowała dzieciom za pomoc.

    

    

    

   Dzień Drzewa

   10 października obchodzimy Dzień Drzewa. Wszystkie przedszkolaki były w tym dniu ubrane na zielono. Spotkaliśmy się w sali widowiskowej i w trakcie rozmów, zagadek, śpiewów, zabaw ruchowych i sprawnościowych, dzieci poszerzyły wiedzę przyrodniczą. Podczas wspólnej zabawy i nauki propagowana była idea ochrony przyrody oraz kształtowanie pozytywnego stosunku do niej. Druga część naszego spotkania miała miejsce w ogrodzie przedszkolnym, gdzie z pomocą konserwatora – pana Grzegorza, posadziliśmy drzewo – surmię (inaczej katalpa). Z niecierpliwością będziemy czekać na wiosnę i obserwować nasze drzewko, które będzie się budziło po zimie. Już zawsze będzie nam ono przypominać to święto.

    

    

   KONKURS - DZIEŃ DRZEWA

   We wrześniu w naszym przedszkolu ogłoszony został konkurs plastyczny pt. „DZIEŃ DRZEWA”. Celem konkursu było wdrażanie do proekologicznych zachowań, rozwijanie umiejętności plastycznych oraz kreatywności dzieci. Na konkurs wpłynęło 38 prac. Każda praca miała w sobie coś oryginalnego. Dnia 10 października nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dzieciom biorącym udział w tym konkursie.

    

    

   Europejski Dzień Ptaków - 1.10.2019

   1 październik obchodziliśmy w naszym przedszkolu Europejski Dzień Ptaków. Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci poznały popularne ptaki żyjące w naszej okolicy. Nasi podopieczni wysłuchali wierszy Juliana Tuwima "Ptasie Radio" i "Mowa ptaków". Podczas słuchania dzieci starały się zapamiętać nazwy skrzydlatych stworzeń wymienianych w tekście, szukały bohaterów wierszy na ilustracjach, rozpoznawały i naśladowały ptasie odgłosy. Przedszkolaki układały obrazki ptaków, które później przyklejały na kartki.

    

    

   Sprzątanie Świata

    

   W poniedziałek 23.09.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w Ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata, zorganizowanej przez fundacje Nasz Dom. Hasło akcji to „Nie śmiecimy-sprzątamy-zbieramy”. Panie: Edyta Kulikowska, Katarzyna Sitko opowiedziały dzieciom: po co segreguje się śmieci, do jakiego pojemnika, jakie śmieci wrzucamy. Wyjaśniły cel akcji i zachęciły do nietworzenia wielkiej ilości śmieci, np. rysujemy i kolorujemy całą kartkę, a nie tylko dwie kreski i wyrzucamy kartkę do kosza. Pani Irena Zygadło nauczyła dzieci refrenu piosenki pt. „Ochroń Ziemię”. Przedszkolaki z radościom śpiewały i pokazywały ruchem słowa refrenu. Dzieci założyły na ręce rękawiczki i przy słowach piosenki pt. „Ochroń Ziemię” zbierały śmieci na terenie przedszkola. Odpady wrzucały do pojemników odpowiedniego koloru. W rękawiczki i worki zaopatrzył dzieci Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa z Urzędu Miasta i Gminy w Kątach Wrocławskich.

    

    

   OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

   20 września w naszym przedszkolu wspólnie świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji razem śpiewaliśmy piosenki i tańczyliśmy. Nie zabrakło konkursów i wesołych zabaw: Witaminowe segregowanie, Skoki w kaloszach przez kałużę, Ubieranie na zawołanie i wiele innych. Wykonaliśmy także pamiątkowe zdjęcia, a po skończonej zabawie każdy przedszkolak dostał dyplom i mały upominek.

    

    

   Dzień Chłopaka w przedszkolu

   Dzień 30 września był wyjątkowym dniem w przedszkolu, ponieważ tego dnia obchodzony był  Dzień Chłopaka. Każda grupa, a w szczególności dziewczynki, przygotowały w tym dniu wiele zabaw, konkursów i niespodzianek dla swoich kolegów. Dzieci bawiły się w konkurencjach na szybkość, sprawność, rozwiązywały zagadki. Wszystkie dzieci bardzo gorąco dopingowały swoich kolegów biorących udział w konkursach. Z każdej sali dochodziły dźwięki muzyki, słychać było śpiew i wesołe sto lat. Na zakończenie dziewczynki złożyły życzenia chłopcom, wręczyły upominki - krawaty i legitymację "Super Chłopaka". Nie brakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. We wszystkich grupach był to dzień, pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. 

    

    

   Fortepian

   W poniedziałek 16.09.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały pierwsze w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Spotkanie prowadziła pani Alina Zwoźniak i zaśpiewała nową powitalną piosenkę. Dzieci poznały instrument muzyczny fortepian i słuchały muzyki granej na pianinie. Pan Filip zagrał między innymi: „Marsz Turecki” Wolfganga Amadeusza Mozarta, mazurek skomponowany przez 6-letnigo Fryderyka Chopina, etiudę Oceanową Fryderyka Chopina, glissando, piano i na smutno w tonacji molowej, akordami, oktawami. Pani Alina zaśpiewała piosenkę o Fryderyku Chopinie pt. „Mała Żelazowa Wola też swojego ma idola”. Dzieci usłyszały muzykę z deszczem pt. „Preludium deszczowe”, graną na pianinie przez pana Filipa. W tym samym czasie pani Alina recytowała wiersz pod tym samym tytułem. 

  • Kontakty

   • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
   • 71 316 84 61 szkoła Smolec 71 390 68 88 szkoła Jaszkotle 71 316 84 51 przedszkole 531 495 649 zerówki nad ośrodkiem zdrowia
   • ul. Kościelna 2 SMOLEC 55-080 Kąty Wrocławskie Poland
   • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że: • administratorem podanych danych jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smolcu, ul. Kościelna 2, 55-080 Smolec; • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail korzuch@infoic.pl • celem przetwarzania danych jest zapewnienie korespondencji odpowiedniej ewidencji, przechowywania oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą, a podstawą prawną są art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz art. 6 ust.1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach; • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest brak rozpatrzenia korespondencji; • podane dane będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej, zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt; • dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania; • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.
 • Galeria zdjęć

   brak danych