•  5-latki Motylki

   Nauczyciele: mgr Kamila Wesołowska, mgr Anna Kwit

    

    

    

    

   Skrzypce

   muzycy podczas występu

   W poniedziałek 11.09.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w pierwszym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały instrument muzyczny – skrzypce. Dzieci zobaczyły jak wyglądają skrzypce, poznały z jakich elementów są zbudowane. Słuchały piosenkę śpiewaną przez panią Alinę Zwoźniak pt. „Skrzypce”. Pan Adam grał na skrzypcach utwory: „Que Sera”, wiązankę melodii contry, „Skowronek”, „Czardasz” Montiego, staccato, legato, glissando, picicato, bez smyczka, gamę. Dzieci śpiewały refren piosenki pt. „Ogórek” wspólnie z prowadzącą spotkanie.

    

    

    

    

   DZIEŃ DZIECKA

   dzieci z chustą

   Początek czerwca to czas wyjątkowo lubiany przez wszystkie dzieci. Również nasze przedszkolaki z radością świętowały swój dzień − Dzień Dziecka. Dzieci miały możliwość zabawy na dużym oraz troszkę mniejszym dmuchanym zamku ze zjeżdżalniami w ogródku przedszkolnym. Odwiedzili nas również niecodzienni goście, a dokładnie strażacy z OSP w Smolcu. Przedszkolaki miały okazję pokonać tor przeszkód specjalnie przygotowany przez naszych gości. Nie zabrakło też zabaw ruchowych, ogromnych, kolorowych baniek mydlanych, zabaw z chustą Klanzy. Wiele radości przedszkolakom sprawiła również wizyta niezwykłych gości, a dokładnie alpak, które przybyły na przedszkolny plac w towarzystwie swoich przemiłych opiekunów. Sam wygląd alpak wzbudził sympatię przedszkolaków, dlatego dzieci z każdej z grup nie miały problemów, aby je pogłaskać czy przytulić a nawet nakarmić. Dowiedzieliśmy się, że istnieją dwa gatunki alpak, a marchewka jest dla nich tak pyszna, jak dla nas słodycze. Nie zabrakło też stanowisk, gdzie chętne mamy malowały dzieciom twarze, robiły tatuaże a nawet plotły dziewczynkom kolorowe warkoczyki. Na koniec czekał na dzieci słodki poczęstunek. Wszystkim zaangażowanym w organizację tego pięknego dnia bardzo serdecznie dziękujemy.

    

    

    

   Mama, tata – najpiękniejsze słowa świata”

   dzieci po występie

   W czwartek, 25 maja w grupie Motylki odbyła się uroczystość z okazji Dnia Rodziny. Dzieci zaprezentowały część artystyczną, śpiewały piosenki, recytowały wiersze oraz tańczyły. Miło było patrzeć na dumne i uśmiechnięte twarze rodziców, na których jednocześnie nie dało się ukryć wzruszenia. Po pięknych występach przedszkolaki wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane upominki prosto z serduszka.

    

    

    

    

   Warsztaty zoologiczne - Pszczoły

   pszczelarz i dzieci

   W minionym tygodniu dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w ostatnich warsztatach zoologicznych. Podczas tego spotkania miały okazję zapoznać się z pszczołami. Dowiedzieć się ważnych informacji o ich życiu, zwyczajach i ochronie. Poznały zdrowotne zalety miodu i innych produktów z ula.

   W trakcie warsztatów zdobyły również wiedzę na temat roli pszczół w ich naturalnym środowisku i obejrzały wnętrze prawdziwego ula. 

   Ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym było niezwykle ciekawe! 

   Bardzo dziękujemy panu Marcinowi za wtajemniczenie nas w magiczny świat zwierząt.

   Czekamy na kolejne, ciekawe spotkania ze zwierzętami.

    

    

    

   Wycieczka do Młyna Zawadka

   dzieci w młynie

   17 maja dzieci z grupy 0A, 0B, Żabki i Motylki udały się na wycieczkę do Młyna Zawadka. Gospodarze zorganizowali dla nas zwiedzanie XIX młyna. Zapoznaliśmy się z jego urządzeniami oraz technologią związaną z produkcją mąki. Oglądaliśmy eksponaty muzealne i poznaliśmy różne gatunki zbóż oraz cały proces produkcji mąki. To wszystko przybliżyło nam obraz życia dawnej wsi. Uczestniczyliśmy również w "Olimpiadzie wiejskiej". Startowaliśmy w różnych konkurencjach: zjeżdżanie na tyrolce, rzucanie piłką do celu, skoki w workach, bieg ze spadochronem, łapanie wyrzucanych piłek. Po zaciętej walce, zaproszono nas na pyszne ruskie pierogi. Na zakończenie naszego pobytu wzięliśmy udział w mini disco i zabawach ruchowych przy muzyce. Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.

    

    

    

   STRAŻ POŻARNA W PRZEDSZKOLU

   Dnia 15.05.2023r. nasze Przedszkole odwiedzili strażacy. W trakcie spotkania opowiedzieli dzieciom, na czym polega ich praca oraz jakim sprzętem ratowniczym się posługują. Dzieci dowiedziały się, że ich działania nie polegają tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi, burz i wypadków samochodowych. Prowadzą również wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Strażacy pokazali dzieciom wyposażenie specjalistycznego wozu. Dzieci miały możliwość z bliska podziwiać sprzęty jakim dysponują strażacy. Dziękujemy strażakom za przybycie i atrakcyjne zajęcia.

    

    

    

    

   MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

   dieci sprzątają Ziemię

   Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Pod koniec kwietnia z tej okazji mogliśmy porozmawiać o tym, co sprawia, że ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla ziemi, aby była szczęśliwa (czysta). Przedszkolaki przypomniały sobie także zasady segregacji śmieci, a na koniec w sposób praktyczny pokazały, że dbają o środowisko i pozbierały śmieci w okolicy budynku przedszkola.

    

    

    

    

   DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ

   dzieci rysują przy stoliku
    

   W dniu 9 maja nasze przedszkolaki obchodziły Dzień Unii Europejskiej, była to wspaniała okazja do poznania i przypomnienia sobie wiadomości o Europie oraz Unii Europejskiej i jej symboli: flagi, hymnie, stolicy oraz walucie. Dzieci oglądnęły film edukacyjny o Unii pt. „Czym jest Unia Europejska?”. Dekorowały samodzielnie wykonane niebieskie flagi z 12 żółtymi gwiazdkami. Przedszkolaki poznały maskotkę UE – Syriusza oraz kolorowały własną maskotkę. Bardzo ważne jest abyśmy znając symbolikę Unii zawsze pamiętali o symbolach narodowych naszego kraju, dlatego też o nich sobie przypomnieliśmy. Głównym celem całego przedsięwzięcia było zapoznanie dzieci z symbolami i zwyczajami państw europejskich oraz kształtowanie wśród przedszkolaków poczucia przynależności narodowej i europejskiej. 

    

    

    

   Warsztaty zoologiczne - Kurczaczki

   kurczaki i dzieci

   Nawiązując do świąt wielkanocnych i ich symboliki, w kwietniu nasze przedszkole odwiedziły kurczaczki- pisklaczki w ramach cyklu warsztatów zoologicznych.

   Warsztaty połączone były z lekcja teoretyczną, na której najmłodsi dowiedzieli się czym różni się np: kaczka od kurczaka, co jedzą zwierzęta, jakie mają zwyczaje i jak się nimi opiekować. Oczywiście chętne dzieci miały możliwość obejrzeć kurczaczki z bliska i je dotknąć. 

   Zajęcia przyrodnicze zawsze wzbudzały wiele emocji wśród dzieci, jednak spotkanie z maleńkimi kurczaczkami było dla wszystkich dzieci niezwykle fascynujące. 

    

    

    

   Konkurs „Kapelusz Pani Wiosny”

   dzieci z dyplomami

   Wraz z nadejściem wiosny w naszym przedszkolu odbył się konkurs plastyczny „Kapelusz Pani Wiosny”. Celem konkursu było wykonanie nakrycia głowy dla pani Wiosny. Otrzymaliśmy bardzo dużo ciekawych prac. Wykonane kapelusze były staranne i pomysłowe, wyróżniały się różnorodnością wykorzystanych materiałów. Poziom konkursu był bardzo wysoki.

   Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie zostały nagrodzone upominkiem i dyplomem. Gratulujemy!

   Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych w naszym przedszkolu.

    

    

    

    

   WARSZTATY CERAMICZNE

   dzieci ugniatają coś przy stole

   W kwietniu w naszym przedszkolu  odbyły się dla wszystkich chętnych przedszkolaków warsztaty ceramiczne. Zainteresowanie warsztatami było ogromne. Dzieci ze wszystkich grup z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Proces ceramiczny wymaga dwukrotnego wypału w piecu ceramicznym w pracowni, dlatego warsztaty odbyły się w cyklu dwóch spotkań. Na pierwszym dzieci lepiły swoje prace zgodnie z instrukcją poznając techniki modelowania. Na drugim szkliwiły i dekorowały swoje wcześniej wypalone dzieła.

   Zajęcia z ceramiki pomagają w rozwijaniu wyobraźni, kreatywności oraz zdolności manualnych. Dzieci na warsztatach poznają różne techniki pracy z gliną, na przykład modelowanie, wycinanie, wklejanie malowanie.

   Warsztaty ceramiczne w przedszkolu oprócz wartości edukacyjnych, mogą być także ciekawym sposobem spędzania czasu dzieci.

    

    

    

   ROCZNICA URODZIN DANUTY WAWIŁOW

   zdjęcie grupowe

   14 kwietnia dzieci zapoznały się z twórczością Danuty Wawiłow. Na początku zajęć odgadywaliśmy zagadki dotyczące różnych zawodów. Następnie rozmawialiśmy o tym, jakie zawody znają dzieci oraz jakie zawody wykonują ich rodzice. Przeczytaliśmy również wiersz autorki, pt. „Jak będę dorosła” oraz zapoznaliśmy się z jej wizerunkiem. Na koniec zajęć przedszkolaki dzieliły się swoimi marzeniami dotyczącymi zawodów, które będą wykonywać w przyszłości.

    

    

    

   MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

   W dniu 28.03.2023 roku dzieci z Przedszkola Publicznego w Smolcu obchodziły Międzynarodowy Dzień Teatru. Tego dnia przedszkolaki dowiedziały się, jak powstają kukiełki, poznały różne techniki teatralne: pantomima, balet, teatr cieni, teatr lalkowy, a także przypomniały i utrwaliły sobie, jak należy zachować się w teatrze. Zajęcia te zapoznały dzieci z podstawowymi zagadnieniami teatralnymi, takimi jak: aktor, scena, widownia, kurtyna, przedstawienie. Rozwiązywały także zagadki słowne o tematyce teatru oraz odgrywały role w zabawie pantomimicznej. Na koniec przedszkolaki wykonały papierowe kukiełki, które sprawiły im ogromną radość.

    

    

    

   DZIEŃ WODY

   zdjęcie całej grupy

   W środę świętowaliśmy Dzień Wody – święto ustalone przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, które od 1993 roku obchodzone jest 22 marca.

   Dzień ten ma przypominać nam o tym, jak ważna dla nas jest woda i że trzeba robić wszystko, aby ją chronić. Tego dnia dzieci rozmawiały o tym, jak zakręcanie wody podczas mycia, wybieranie krótkiego prysznica zamiast kąpieli czy zbieranie deszczówki do podlewania ogrodu, przynoszą ogromne zyski dla przyrody.

   W naszych rękach jest przyszłość planety. Chrońmy wodę, oszczędzajmy ją i dbajmy o środowisko.

    

    

    

   POWITANIE WIOSNY

   “Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno!

   My Ciebie żegnamy, bo wiosnę witamy!”

   dzieci przed przedszkolem

   W dniu 21 marca Przedszkolaki z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,pożegnania zimy – powitania wiosny”. Aby podkreślić charakter tego dnia, Przedszkolaki przyszły ubrane na zielono. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer w celu poszukania oznak wiosny. Podczas spaceru dzieci radośnie maszerowały z kolorowymi kwiatkami symbolizującymi nadchodzącą porę roku. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych Przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita u nas na dobre.

    

    

    

   Wiosenne wariacje na ekologiczną nutę, czyli wiem, że zdrowo jem

   dzieci podczas koncertu

   W poniedziałek 20.03.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Tematem spotkania było zdrowe odżywianie. Śpiewaliśmy oraz ilustrowaliśmy ruchem piosenki pt. „Dietetyczna piosenka dykcyjna”, a także „Śniadanie pełne mleka” Z okazji dnia wody, który przypada 22 marca dzieci śpiewały piosenkę „Chcemy czystej wody”. Na zakończenie dzieci z rekwizytami śpiewały piosenkę „Jedz ryby”.

    

    

    

    

   DZIEŃ MOTYLA

   dzieci z obrazkami motyli siedzą na dywanie

   Motyl kojarzy się przede wszystkim z pięknem, delikatnością i oczywiście z wiosną, czyli czasem, gdy wszystko wokół rozkwita i budzi się do życia. Dzień Motyla wypada na przedwiośniu – 14 marca. W naszym przedszkolu rozpoczęliśmy ten dzień od wspólnych tańców - dzieci zamienione w kolorowe motyle śpiewały i „fruwały” w rytm wesołej muzyki, poznały etapy rozwoju motyla oraz dowiedziały się o jego znaczeniu w przyrodzie i gospodarce człowieka. Poznały też budowę motyla, wygląd i nazwy motyli, które możemy spotkać wiosną i latem na naszych łąkach i w ogrodach. Następnie rozwiązywały karty pracy, specjalnie przygotowane na ten dzień. Nie zabrakło również innych ciekawych zadań, konkurencji i ,,motylkowych zabaw” dla dzieci.

    

    

    

    

   Góra Grosza

   dzieci liczą pieniądze

   Nasze przedszkole w dniach: od 1 listopada 2022 do 28 lutego 2023 r., uczestniczyło w Ogólnopolskiej Akcji charytatywnej „Góra Grosza” zorganizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom . Rodzice przedszkolaków Przedszkola Publicznego w Smolcu, chętnie włączyli się do akcji i wrzucali pieniądze do skarbonek. Zebraliśmy 310,89 zł, najwięcej było monet 1 groszowych 6953 sztuki, monet 2 groszowych 1978 sztuk, monet 5 groszowych 1432 sztuki, monet 10 groszowych 495 sztuk, monet 20 groszowych 216 sztuk, monet 50 groszowych 27 sztuk, monet 1 złotowych 6 sztuk, monet 2 złotowych 4 sztuki, monet 5 złotowych 2 sztuki. Dziękujemy wszystkim za dar w postaci monet w imieniu Towarzystwa Nasz Dom i dzieci dla których ta pomoc będzie kierowana. Pieniądze zostały spakowane do woreczków i do 3 kartonów i wysłane wraz z przekazem na poczcie do Towarzystwa Nasz Dom. W roku szkolnym 2021/ 2022 zebraliśmy 242,12 zł, w tym roku szkolnym więcej, jeszcze raz dziękujemy.

    

    

    

    

   Co w środku piszczy

   aktor na scenie i dzieci

   We wtorek 14.03.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Co w środku piszczy”. Dzieci dowiedziały się co robią krwinki czerwone, krwinki białe w organizmie człowieka – wiadomości były powiedziane przez bohaterów w sposób humorystyczny. Dzieci przeżyły chwile grozy, gdy przyszedł zarazek i „zaatakował” organizm Stasia, bohatera spektaklu. Staś zasmiast jeść zdrowe posiłki, pić tran dla wzmocnienia organizmu to zajadał cukierki i inne niezdrowe rzeczy. Po jakimś czasie okazało się, iż Staś zachorował, miał obniżoną odporność. Organizm rozpoczął walkę, gdy temperatura ciała wzrosła to zarazki przestały się rozmnażać i nasz bohater wrócił do zdrowia.

    

    

    

    

   Dzień Dziewczynek

   dziewczynki w koronach

   Jak co roku 8 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dziewczynek. To wyjątkowe święto upłynęło nam pod znakiem uśmiechu, życzeń, radości i zabaw. Dziewczynki miały okazję wykazać się wieloma umiejętnościami. Uczestniczyły w różnych konkurencjach i świetnie sobie poradziły. Chłopcy im w tym towarzyszyli i dzielnie wspierali. Dziewczynki mogły też pobawić się w spa, korzystając z wydrukowanych szablonów. Chłopcy wykonali dla swoich koleżanek laurki lub korony, złożyli życzenia i wręczyli upominki. Na koniec wszyscy odpoczywali przy słodkim poczęstunku. To był bardzo miły dzień w naszym przedszkolu!

    

    

    

   CZYŚCIOCHOWA AKADEMIA

   dzieci siedzące na dywanie

   W styczniu i lutym dzieci z grupy Motylki zrealizowały kolejne dwa tematy z ogólnopolskiego programu edukacyjnego firmy ROSSMANN: kąpiel i mycie włosów oraz korzystanie z toalety. W trakcie zajęć przedszkolaki dowiedziały się, co jest najważniejsze podczas mycia całego ciała i włosów oraz jakie produkty są im do tego niezbędne, oraz rozmawialiśmy jak się zachować i jak dbać o higienę w toalecie.

   link do galerii

    

    

    

   Na oboju w świątecznym nastroju

   muzyk i dzieci podczas koncertu

   W poniedziałek 19.12.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęło się piosenką przywitanką. Dzieci poznały instrument obój dęty drewniany z grupy aerofonów dwustroikowych. Obój należy do grupy instrumentów z podwójnym trzcinowym stroikiem. Dzieci słuchały między innymi utwory wykonane na oboju pt. Kołysanka Fliesa”, „Walc kwiatów” z baletu Dziadka do orzechów oraz wiersz pt. „Obój” recytowany przez panią Kasię. Były dźwięki grane na oboju przez panią Ulę, takie jak: legato, staccato, gamę, pasaże, przednutka, obiegniki. Była inscenizacja piosenki pt. „Mikołaje” i ilustracja ruchem i śpiew piosenki pt. „Na oboju sobie gram”. Na zakończenie spotkania dzieci ilustrowały ruchem słowa piosenki pt. „Idą Święta”.

    

    

    

    

   W noworocznym tańcu z saksofonem

   muzyk i dzieci podczas koncertu

   W poniedziałek 23.01.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały saksofon, instrument dęty drewniany i zobaczyły z jakich elementów jest zbudowany (stroika, ustnika, fajki, korpusu, czary głosowej i różnej wielkości klapek). Dzieci zgadywały utwory zagrane przez pana Kacpra na saksofonie, między innymi utwory z filmów: „Różowa pantera”, „Koziołek Matołek” oraz kolędy: „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Cicha noc” (po rozpoznaniu melodii dzieci śpiewały). Były utwory w rytmie walca, w jednym z nich dzieci klaskały, w drugim tańczyły wspólnie z prowadzącym panem Tomaszem. W utworze „Lambada” dzieci z rekwizytami, grały na instrumencie, w „Sambie de Janeiro” dzieci tańczyły układ taneczny jaki pokazywał prowadzący. W piosence „Gimnastyka z dziadkiem”, dzieci ilustrowały ruchem słowa piosenki.

    

    

    

   Wielka heca na lodowej planecie

   We wtorek 07.02.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Wielka heca na lodowej planecie”. Dzieci w z profesorem Tutka pokazywały rękami, litery wyrazu „zima”. Bohaterowie spektaklu przeżywali różnorodne przygody i wykonywali zadania między innymi zamknięcie zarazka grypy w słoiku. Wspólnie z dziećmi śpiewali piosenki, ilustrując ruchem słowa. Zachęcali dzieci do zjadania zdrowych posiłków – warzyw, mięsa i owoców, częstego mycia rąk i zabaw na świeżym powietrzu. Ubieramy się stosownie do pory roku. Bohaterowie tego przedstawienia, niestosowali zasad zdrowego odżywania i stylu życia, zarazili się zarazkiem grypka. Na ratunek im przyszedł Profesor Tutka, który uwięził zarazek w słoiku. Na zakończenie zaśpiewał z dziećmi piosenkę, wykonując ruchy związane ze słowami piosenki. W dobrym humorze dzieci opuściły salę, ponieważ trudno zaraża się osoby, które mają dobry humor.

    

    

    

    

   Przy kominku – gitara klasyczna

   muzyk i dziecko grają na gitarze

   muzyczka i dziewczynka z gitarami

   W poniedziałek 27.02.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały gitarę klasyczną, instrument strunowy szarpany. Dzieci słuchały piosenkę pt. „Na gitarze sobie gram” usłyszały i zobaczyły z jakich elementów jest zbudowana gitara. Z zaciekawieniem słuchały gry na gitarze utworu pt. „Był sobie król” i sposobów gry: arteczo, tremolo, flamenco. Dzieci ilustrowały ruchem słowa piosenki pt. „Tańczące ręce, tańczące nogi”.

   dzieci podczas koncertu

    

    

    

    

   BAL KARNAWAŁOWY

   dzieci w strojach karnawałowych

   Karnawał to czas radosnych zabaw i balów. Zgodnie z tą tradycją 31 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy, na który dzieci od dawna z radością czekały. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, motylki, strażaków, policjantów, piratów, Spider-Mana...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci! Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do przedszkola wyjątkowego gościa - DJ - wodzireja, który poprowadził całe wydarzenie, zachęcając do zabawy znaną wszystkim muzyką i zabawami. Sala widowiskowa na ten dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Wystrój wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Po wesołych tańcach, pląsach i zabawach dzieci udały się do swoich sal, gdzie czekał na nich pyszny poczęstunek zorganizowany przez rodziców.

   link do galerii

    

    

    

   DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU

   dzieci podczas tańca

   3 lutego w naszym przedszkolu w grupie „Motylki” zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W tym dniu dzieci zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i dziadków. Przedszkolaki przygotowały dla nich specjalny program artystyczny - recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Niejednej babci i dziadkowi łezka kręciła się w oku! To były naprawdę wyjątkowe chwile, pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. A maluchy poprzez występ wyraziły swoją ogromną, dziecięcą miłość. Na koniec tego wyjątkowego dnia dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki.

   link do galerii

    

    

    

    

   Musical „Dzwonnik z Notre Dame”

   dzieci na tle sceny

   W dniu 19.01.2023r. przedszkolaki z grupy Rybki, Żabki, Zajączki i Motylki wybrały się do Radia i Telewizji na musical „Dzwonnik z Notre Dame” w wykonaniu Teatru Muzycznego „FORTE”. „Dzwonnik z Notre Dame" to piękna opowieść o garbatym Quasimodo, który pokonuje swój lęk przed innymi, tym samym przełamuje barierę samotności i odrzucenia. To również historia o miłości, możliwości odwrócenia złego losu oraz tęsknocie. Przygody naszego głównego bohatera Quasimodo, opowiada w bardzo zabawny sposób dowcipny gargulec o imieniu Garguś, który zdobi katedrę Notre Dame. Jest on jedynym przyjacielem Quasimodo, który w humorystyczny sposób komentuje jego poczynania. Mimo to od samego początku wspiera Quasimodo w jego przygodach. "Dzwonnik z Notre Dame" to fascynujący ponadczasowy musical, w którym nie zabrakło wspaniałych piosenek z przepiękną, poruszająca do łez muzyką oraz grą świateł, wprowadził nas w wyjątkowy i wzruszający świat. Fabuła skłania do przemyśleń i refleksji, że innych powinniśmy cenić i kochać za to, co mają w głębi duszy i w sercu. Nie wytykać inności, nie wydawać osądów po tym, jak ktoś wygląda lub jak się ubiera.

   link do galerii

    

    

    

   tekst podziękowań

    

    

    

    

   WIGILIA W PRZEDSZKOLU

   dzieci podczas jasełek

   Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który czekamy i przeżywamy go uroczyście w naszym przedszkolu. Dzieci każdego roku poznają tradycje i zwyczaje świąteczne. W tym roku było to 21 grudnia. W dzień przedszkolnej Wigilii w całym przedszkolu panowała radosna, ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje oraz dzieci w galowych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenie. Najpierw każda grupa w swojej sali kolędowała, składała sobie życzenia i jadła poczęstunek przygotowany przez rodziców. Potem całe przedszkole zebrało się w sali widowiskowej, aby obejrzeć jasełka w wykonaniu jednej z grup naszego przedszkola-Żabek. Uwieńczeniem tego dnia było wspólne zjedzenie obiadu wigilijnego przy dźwiękach kolęd.

   link do galerii

    

    

    

   Szkoła Elfów - Chwalimierz

   grupa dzieci z mikołajem

   13 grudnia dzieci z grup: Motylki, Biedronki, Żabki, Rybki i Zajączki wybrały się na wycieczkę do Chwalimierza na warsztaty świąteczne do Krainy Elfów. Podczas zabaw dzieci zmieniły się w pomocników świętego Mikołaja. Elfy zdradziły najmłodszym kilka swoich sekretów, wyszkoliły w sztuce przechodzenia przez komin i pokazały zabawy rodem z dalekiej Śnieżnej Krainy. Ponadto w świątecznej atmosferze podczas zabaw i warsztatów rozmawiano o tradycjach bożonarodzeniowych,  dzieci miały możliwość udekorowania gwiazdki na choinkę oraz pierników. Honorowym gościem spotkania był Święty Mikołaj. Egzamin z magii świąt dzieci zdały śpiewająco!

   link do galerii


    

    

    

    

   6 GRUDNIA - MIKOŁAJKI

   grupa z mikołajem

   6 grudnia – jak dobrze wiecie,
   Święty Mikołaj chodzi po świecie.
   Dźwiga swój worek niezmordowanie
   i każde dziecko prezent dostanie.
   A kiedy rozda już prezenty,
   wraca do nieba uśmiechnięty

   6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ - niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. W naszej grupie spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki, recytowały wierszyki oraz siadały Mu na kolanach. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci słodkimi prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!

   link do galerii

    

    

    

   CZYŚCIOCHOWA AKADEMIA - HIGIENA DŁONI

   cała grupa wokół naczynia z płynem

   Na początku listopada dzieci z grupy Motylki zrealizowały jeden z tematów ogólnopolskiego programu edukacyjnego firmy ROSSMANN „Czyściochowa akademia” pt.”Higiena dłoni”. Dzieci tego dnia poznały super bohatera, jakim jest Mydłomen, zapoznały się z prawidłową techniką mycia rąk, dowiedziały się w jakich sytuacjach należy myć ręce oraz na własne oczy zobaczyły, że złe wirusy, bakterie i pasożyty znikają z naszych rąk tylko przy użyciu mydła.

   link do galerii

    

    

    

   Andrzejki
   cała grupa w strojach andrzejkowych
   Andrzeju, Andrzeju
   prosimy dziś Ciebie,
   daj nam znać,
   co się będzie z nami dziać…
   30 listopada dzieci uczciły Andrzejki, bawiąc się wspólnie, czarując i oczywiście wróżąc… Kto miał ochotę, mógł się w tym dniu dowolnie przebrać. Było więc w naszym przedszkolu kolorowo i bajkowo. Dzieci poznały krótką historię tego sympatycznego święta, a potem rozpoczęły się wróżby dotyczące przyszłości tej bliższej i dalszej. Wszyscy pamiętali jednak, że te wróżby i zabawy do tylko miła zabawa. Była oczywiście wróżba z bucikami. Losując przedmioty ukryte w worku, dzieci dowiedziały się, jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Przedszkolaki, pamiętając o swoich marzeniach i wykorzystując monety, wrzucały je do miski, licząc, że wszystkie one się spełnią. To był dzień pełen niespodzianek, śmiechu i dobrej zabawy.

   link do galerii

    

    

    

    

   Dzień Pluszowego Misia

   grupa z misiami

   W dniu 25.11.2022r. przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim ulubionym Misiem. Można było zobaczyć misie szare, małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe, itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały historię ich święta, oglądały o nich bajki, prezentację przedstawiającą ilustracje i imiona różnych misiów. Bawiły się m. in. przy piosenkach: „Misie szare”, „Jadą, jadą misie”, brały udział w różnych zabawach ruchowych, quizach, konkursach, zgadywankach, wykonywały prace plastyczne. Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom z grupy.

   link do galerii

    

    

    

   Warsztaty zoologiczne - WĄŻ

   dziecko z wężem na rękach

   W środę, 23 listopada 2022 oraz w piątek 25 listopada 2022 odbyły się kolejne warsztaty zoologiczne dla przedszkolaków i grup zerowych.

   W te dni dzieci miały możliwość poznać wyjątkowe zwierzę jakim jest wąż. Poznały sposób życia, zwyczaje i budowę węża. Na pokazie edukacyjnym przedszkolaki dowiedziały się, że wąż jest bardzo czujny podczas snu oraz przechodzi tzw. „wylinkę”, czyli zrzuca naskórek. Najważniejszym i najlepiej rozwiniętym zmysłem węża jest słuch, ponieważ całym ciałem może odbierać wibracje powietrza i drgania z podłoża, natomiast językiem rozpoznaje zapachy. Wiele emocji wzbudził fakt, że każde dziecko mogło dotknąć węża, pogłaskać go.

   Całe spotkanie z wężem było niezwykle ekscytujące.

   link do galerii

    

    

    

   DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W PRZEDSZKOLU

   dziecko na tle ścianki z napisem Kto ty jesteś

   10 listopada dzieci z grupy Motylki obchodziły Święto Niepodległości. Tego dnia do przedszkola przyszły ubrane na galowo. Najpierw obejrzały film Instytutu Pamięci Narodowej „Polak mały”, który przybliżył dzieciom znaczenie symboli narodowych, a potem każdy wykonał dla siebie kotylion. Na koniec wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy.

   link do galerii

    

    

    

   Jesienny spacer z wiolonczelą

   Artystka z wiolonczelą

   W poniedziałek 21.11.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały wiolonczele i zobaczyły jak wygląda oraz poznały z jakich elementów jest zbudowana. Słuchały wierszy recytowanych przez panią Ewelinę pt. „Wiolonczela”, „W operze”. Pani Ania pokazała różne sposoby gry na wiolonczeli, między innymi: staccato, glissando, picicato, legato, forte, piano oraz utwór pt. „Jezioro łabędzi”. Na zakończenie spotkania, dzieci uczestniczyły w zabawie do utworu pt. „Dwa malutkie jeże”.

   link do galerii

    

    

    

   Warsztaty zoologiczne - JEŻ PIGMEJSKI

   dzieci głaszczą jeża

   Wraz z początkiem listopada rozpoczęliśmy nowy cykl warsztatów zoologicznych.
   Dnia 7 i 9 listopada gościliśmy w naszym Przedszkolu jeża, który jest jeżem pigmejskim. Dzieci poznały kilka ciekawostek na temat życia jeży, zobaczyły czym jeże się żywią oraz mogły sprawdzić, czy kolce faktycznie kłują.

   Przedszkolaki z dużym entuzjazmem uczestniczyły w spotkaniu.

   link do galerii

    

    

    

    

   MAGICZNY TEATR MUZYCZNY – „BUCWINY”

   cała grupa na scenie

   25 października dzieci z grup: Motylki, Rybki, Żabki i 0A pojechały do Wrocławia do Magicznego Teatru Muzycznego na interaktywny spektakl warsztatowy pt.”Bucwiny”. To historia pewnej rodziny ,która wiodła spokojne, poukładane życie. Aż pewnego dnia w ich domu zaczęły znikać ważne rzeczy. Gospodarze wezwali detektywa aby rozwikłał tę zagadkę i przywrócił dawny porządek. Formuła spektaklu angażuje widzów w śledztwo, podczas którego dzieci muszą rozwiązać jakże tajemniczą zagadkę: kto był sprawcą całego zamieszania i co to są te Bucwiny? Oprócz rozwiązywania zagadek, na dzieci czekał wielki test sprawnościowy, oraz mieliśmy okazję poznać podstawy sztuki kuglarskiej i animacji lalkami teatralnymi. Spektakl w przystępny dla młodego widza sposób opowiada o sprawach ważnych, uczy współpracy, kreatywności i sposobów na wartościowe spędzenie czasu razem.

   link do galerii

    

    

    

   XXIII edycja akcji “Góra Grosza”

   Po raz kolejny przedszkole przyłącza się do akcji Góra Grosza. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na programy stypendialne, wsparcie psychologiczne, warsztaty, terapie dla najuboższych dzieci. Akcję Ubrania od serca, która obdarowała ponad 1500 dzieci voucherami do sklepu odzieżowego, dla wielu z nich to był pierwszy raz kiedy mogły samodzielnie zdecydować o zakupie ubrań. W zeszłym roku, zebraliśmy 282,72 zł. Zobaczymy jak wypadniemy teraz. 🙂. Zbiórka będzie trwać od 1.11.22 r. do 28.02.2023 r.

    

    

    

    

   Akordenowy zawrót głowy

   dzieci z muzykiem

   W poniedziałek 24.10.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w pierwszym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały instrument muzyczny – akordeon. Dzieci zobaczyły jak wygląda akordeon, poznały z jakich elementów jest zbudowany. Akordeon, który ma klawisze, nazywa się akordeonem klawiszowym. Akordeon, który ma guziki, nazywa się akordeonem guzikowym. Pan Przemek pokazał różne sposoby gry na akordeonie i zagrał zagadki muzyczne. Dzieci tańczyły kroki tańców: Krakowiaka, Góralskiego, Poloneza, Kujawiaka, Oberka do, których melodie na akordeonie grał pan Przemek. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Kolory jesieni”, dzieci miały rekwizyty i wykonywały ruch zgodnie ze słowami piosenki. Był utwór grany na akordeonie pt. „Karuzela”. Na zakończenie spotkania dzieci tańczyły polkę.

   link do galerii

    

    

    

   KONKURS  „CUDAKI Z WARZYW I OWOCÓW”

   prace dzieci

   W naszym przedszkolu odbył się konkurs pt. „Cudaki z warzyw i owoców”. Konkurs miał na celu rozwijanie aktywności twórczej i wyobraźni wśród dzieci, promowanie uzdolnień oraz zdrowego odżywiania. Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością na co wskazują wykonane prace. Wystawa wzbudzała wielkie zainteresowanie i podziw. Komisja jednomyślnie zdecydowała, że wszystkie prace są wyjątkowo piękne i zasługują na wyróżnienie, dlatego każdy uczestnik konkursu  otrzymał  nagrodę i dyplom. Serdecznie gratulujemy wszystkich Dzieciom i Rodzicom za udział w konkursie.

   link do galerii

    

    

    

    

   ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW

   cała grupa z plakatem

   Jem owoce i jarzyny,

   W nich mieszkają witaminy

   Po nich zdrowie, siłę mam

   To jest pyszne, mówię wam!!”

   21 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Warzyw i Owoców. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania warzyw i owoców. Przedszkolaki wysłuchały wiersz Jana Brzechwy pt. ,,Na straganie'', obejrzały spektakl kukiełkowy. Następnie rozmawialiśmy, dlaczego należy jeść warzywa i owoce. Braliśmy udział w owocowo-warzywnym torze przeszkód i w zabawach z chustą animacyjną. Rozpoznawaliśmy też owoce i warzywa po kształtach i smakach – bawiliśmy się przy tym znakomicie i …smakowicie!

   link do galerii

    

    

   Przygoda niesamowita szeryfa Dropsika

   aktor na tle scenografii z kaktusami

   We wtorek 18.10.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Przygoda niesamowita szeryfa Dropsika”. Była to opowieść o szeryfie Dropsiku i jego przyjaciołach: koniu Pimpusiu, zebrze, szczurach. Dzieci były bardzo przejęte losami bohaterów przedstawienia, współpracowały z bohaterami spektaklu – śpiewały piosenkę, naśladowały głosy zwierząt, ilustrowały ruchem słowa piosenki. Puentą tego przedstawienia było, iż w przyjaźni siła oraz jak coś zrobimy nie tak – to poniesiemy konsekwencje swojego czynu.

   link do galerii

    

    

    

   Co się stało w bajkowym lesieaktor na tle scenografii

   We wtorek 20.09.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Co się stało w bajkowym lesie”. Była to opowieść o królu, jego poddanych i bajkowym lesie. Dzieci były bardzo przejęte losami bohaterów spektaklu, współpracowały z aktorem, żywo reagowały na problem drwala, wspólnie z aktorem śpiewały refren piosenki. Okazało się, iż król Bajkowego Lasu wydał dekret o ścięciu drzew w Bajkowym Lesie, aby uzyskać papier. Drwal bardzo się zmartwił tym faktem, przecież w drzewach mieszkają zwierzęta, ptaki i dają cień oraz tlen, lecz rozkaz, to rozkaz. Całe szczęście dla wszystkich las został zachowany, bo papier możemy uzyskać z makulatury. Mieszkańcy Bajkowego lasu zaczęli segregować śmieci do odpowiednich pojemników i uzyskiwać z nich potrzebne surowce. Na zakończenie spektaklu dzieci wspólnie z królem segregowały: plastikowe butelki do żółtego pojemnika, gazety, papierowe opakowania do niebieskiego pojemnika, szklane butelki i słoiki do zielonego pojemnika.

   link do galerii

    

    

   Dzień Gier Planszowych

   dzieci grają w planszówki

   link do galerii

    

    

    

   OWOCOWY ZAWRÓT GŁOWY

   dzieci jedzą owoce przy stoliku

   7 października „owocowe szaleństwo” ogarnęło dzieci z grupy Motylki. Tego dnia próbowaliśmy owoców z polskich sadów jak i te egzotyczne. Zdrowa witaminowa przekąska to jest to ;-)

   link do galerii

    

    

    

   KINO SFERYCZNE W PRZEDSZKOLU

   dzieci na spektaklu

   5 października w godzinach porannych w naszym przedszkolu, w sali widowiskowej zagościło mobilne kino sferyczne. Dzieci miały niepowtarzalną okazję obejrzeć film „Rafa koralowa” wewnątrz kopuły namiotu w technice 3D i odkryć wiele tajemnic podwodnego świata. Pozytywne emocje, wygodna pozycja oglądania oraz nowoczesna technika  multimedialna ułatwiła dzieciom zapoznanie się z pięknym, morskim światem przyrody. Nieznany dotąd świat rafy koralowej odkrył przed dziećmi  niepowtarzalne widoki z głębin oceanu. Po seansie dzieci pełne radości, niezapomnianych wrażeń wróciły do swoich sal.

   link do galerii

    

    

    

   Dzień Chłopaka

   dziewczynki wręczają prezenty

   30 września to święto wszystkich chłopców, tych dużych i tych małych. Ten dzień był szczególny dla chłopców z grupy Motylki. Dziewczynki złożyły swoim kolegom piękne życzenia oraz wręczyły własnoręcznie zrobione laurki, odznaki Superchłopaka i małe upominki. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

   link do galerii

    

    

    

   CZYŚCIOCHOWA AKADEMIA

   W bieżącym roku szkolnym grupa Motylki bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym firmy Rossmann pt.”Czyściochowa akademia”, której celem jest wyrabianie odpowiednich nawyków higienicznych i ich utrwalanie wśród najmłodszych poprzez zabawy logiczne, plastyczne, muzyczno-ruchowe oraz eksperymenty. Tematy jakie będziemy realizować to m.in. pielęgnacja i ochrona skóry, higiena jamy ustnej, higiena nosa i ucha, kąpiel i mycie włosów, korzystanie z toalety oraz higiena dłoni.

    

    

    

    

   DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

   chłopiec w kapeluszu

   Dziś był jeden z najważniejszych dni w calutkim roku - OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Z tej okazji dzieci z grupy Motylki spędziły dzień w szczególny sposób, na zabawie, która uczy. W naszej grupie każdy jest sobą, każdy jest kochany, szanowany i potrzebny. Jesteśmy grupą prawdziwych przedszkolaków, którzy znają swoją wartość i wartość drugiego człowieka. Cechują nas ogromne serduszka, szerokie uśmiechy i głowy pełne marzeń. Na zakończenie każdy super przedszkolak otrzymał odznakę.

   link do galerii

    

    

    

    

   Mamo, tato, wolę wodę

   logo akcji

   plansza z elementami

   Przedszkole nasze w roku szkolnym 2021/2022 włączyły się do realizacji programu edukacyjnego „Mamo, tato, wolę wodę!”. W ramach programu dzieci brały udział w cyklu zajęć, których głównym celem było podniesienie poziomu wiedzy na temat właściwości wody, jej wpływu na życie i zdrowie człowieka oraz w zajęciach dotyczących zdrowego odżywiania i stylu życia. Podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych był realizowany cykl zajęć dotyczący wody, dzieci zdobywały wiedzę o wodzie. Dowiedziały się co to jest woda i skąd pochodzi, jakie ma znaczenie dla ludzi, roślin i zwierząt oraz jakie ma zastosowanie w życiu codziennym. W każdej grupie dzieci miały stały dostęp do wody i mogły korzystać z niej zarówno po wysiłku fizycznym jak i w każdej dowolnej chwili. Dzieci poznały znaczenie picia wody dla organizmu oraz utrwaliły nawyk częstego jej picia. Dzieci dowiedziały się że na naszej „błękitnej planecie” jest dużo wody ale tylko niewielka jej część to woda nadająca się do picia. Dzieci zobaczyły również w jaki sposób można oczyścić wodę oraz poznały różne stany skupienia wody, poznały sposoby oszczędzania wody w życiu codziennym w domu, w szkole oraz poznały jak ważne jest znaczenie jej oszczędzania dla naszego środowiska. Podsumowując należy podkreślić, że przeprowadzony program jest doskonałym przykładem kształtowania prozdrowotnych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Poprzez wspólną zabawę oraz podejmowanie różnorodnych aktywności, dzieci zdobyły wiele cennych informacji, które będą mogły zastosować w praktyce. Dzieci poprzez praktyczne działania poszerzyły swoją wiedzę na temat roli wody oraz aktywności fizycznej dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

    

    

    

   Gitara

   dzieci grają na gitarach

   link do galerii

    

    

   DZIEŃ DZIECKA

   dzieci i bańki mydlane

   Początek czerwca to czas wyjątkowo lubiany przez wszystkie dzieci. Również nasze przedszkolaki z radością świętowały swój dzień − Dzień Dziecka − na zorganizowanej przez nas zabawie. Dzieci miały możliwość zabawy na dużym oraz mniejszym dmuchanym zamku ze zjeżdżalniami w ogródku przedszkolnym. Odwiedzili nas również niecodzienni goście, a dokładnie strażacy z OSP w Smolcu. Przedszkolaki z zachwytem i wielkim zaciekawieniem słuchały o specyfice ich pracy oraz miały okazję zobaczyć sprzęt jakim dysponują oraz wsiąść do prawdziwego wozu strażackiego. Nie zabrakło też torów przeszkód, zabaw ruchowych, ogromnych, kolorowych baniek mydlanych oraz maszyny do popcornu. Wiele radości przedszkolakom sprawiła wizyta Klauna, który z dziećmi bawił się przy muzyce. Nie zabrakło też stanowiska, gdzie nauczycielki malowały dzieciom twarze. Na koniec czekał na dzieci słodki poczęstunek zorganizowany przez rodziców.

   link do galerii

    

   WIOSNA NA WSI

   dzieci w zagrodzie

   W dniu 27 maja najmłodsza grupa przedszkolna – Motylki, wyjechała na swoją pierwszą, upragnioną i długo wyczekiwaną wycieczkę do Chwalimierza pod Środą Śląską. Dzieci miały tam okazję poznać małych mieszkańców wiejskiej zagrody: kucyki, świnki i króliki, które bardzo lubią towarzystwo ludzi a gospodarz opowiedział nam jak się nimi opiekować, jak dbać o ich legowiska, jak je czyścić i karmić. Poznaliśmy także wiejskie zioła i zrobiliśmy niepowtarzalne zielniki oraz domki dla pożytecznych owadów, bez których ogród nie może istnieć. Mimo ,że pogoda nas nie rozpieszczała, był to dzień pełen wrażeń i pozytywnych emocji.

   link do galerii

    

    

    

   Mama, tata – najpiękniejsze słowa świata”

   dzieci po występie

   W czwartek, 26 maja w grupie Motylki odbyła się uroczystość z okazji Dnia Rodziny. Najmłodsze dzieci zaprezentowały część artystyczną, śpiewały piosenki, recytowały wiersze oraz tańczyły. Miło było patrzeć na dumne i uśmiechnięte twarze rodziców, na których jednocześnie nie dało się ukryć wzruszenia. Po pięknych występach przedszkolaki wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane upominki prosto z serduszka.

   link do galerii

    

    

   Spotkanie z muzyką

   muzyk z instrumentem

   link do galerii

    

    

   Warsztaty zoologiczne- Jaszczurkijaszczurki

   Pod koniec maja w naszym przedszkolu odbyły się ostatnie warsztaty zoologiczne, podczas których dzieci poznały bliżej wygląd i sposób życia jaszczurek.

   Pan Marcin, prowadzący warsztaty zoologiczne, z wielkim zaangażowaniem opowiadał o zwierzątku.

   Była to jaszczurka- Agama brodata.

   Dzieci były bardzo zaciekawione.

   Wiele dzieci poszukiwało odpowiedzi na pytania takie jak
   - co je jaszczurka? jak wygląda? czy lubi dzieci i czy jest bezpieczna?

   Cały cykl warsztatów był niezwykłą przygodą dla wszystkich dzieci. Miały możliwość poznać rożne gatunki zwierząt oraz ciekawostki na ich temat.

   Warsztaty zoologiczne bardzo podobały się wszystkim dzieciom
   i z niecierpliwością czekamy na kolejny cykl spotkań już w nowym roku szkolnym!

   link do galerii

    

   Dzień bez śmiecenia

   cała grupa

   link do galerii

    

   DZIEŃ ZIEMI

   22.04 w naszym przedszkolu odbył się Dzień Ziemi. Przedszkolaki rozpoczęły ten dzień od multimedialnej podróży, gdzie przewodnikiem była planeta Ziemia. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Ziemi. Podczas zajęć dowiedziały się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Z tej okazji został zorganizowany również konkurs pt. „Eko – zabawka”. Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie i wykonanie pracy przestrzennej z materiałów ekologicznych lub surowców wtórnych. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni i kreatywności oraz inspirowanie dzieci do aktywności twórczej. Przedszkolaki wykazali się pomysłowością i inwencją twórczą, wykonały bardzo ciekawe prace, które można było podziwiać na wystawie w szatni.

    

    

   Warsztaty zoologiczne - chomiki

   chomik

   W czwartek i piątek 28.04 i 29.04 odbyły się kolejne zajęcia zoologiczne dla dzieci w naszym przedszkolu.

   Tym razem poszczególne grupy odwiedziły zwierzątka - chomiki. Pierwszym nowopoznanym zwierzątkiem był chomik syryjski, a następnie dwa chomiki dżungarskie. Oprócz różnic w wyglądzie chomików, dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat tych zwierząt: jak należy się nimi zajmować, jakie są ich codzienne potrzeby, co najbardziej lubią jeść. Również ważną informacją było, że niektóre chomiki są samotnikami, jak np.: chomik syryjski, a większość chomików prowadzi nocny tryb życia. Pod koniec spotkania chętne dzieci miały możliwość potrzymać i pogłaskać wybranego chomika dżungarskiego.

   Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w tych zajęciach.

   dzieci siedzą na dywanie

    

    

   Psotki i kłopotki leśnej istotki

   aktor podczas występu

   link do galerii

    

    

   Strażak pszczoła pomóc zdoła

   występ aktora w stroju pszczoły

   We wtorek 22.03.22 r. dzieci z grup przedszkolnych i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Strażak pszczoła pomóc zdoła”. Miał odbyć się maraton w sadzie, stonoga zgłosiła swój udział w tym wydarzeniu. Stonoga miała problem z zawiązaniem swoich butów, dzieci chętnie Stonodze w tej czynności pomogły i zaśpiewały „Śpiewankę – zawiązywankę”. Stonoga miała problem ze skokiem przez przeszkodę i zobaczyła w Internecie jak z puszki można zrobić pojazd odrzutowy, nic z tego nie wyszło, tylko guz sobie nabiła. Nie można we wszystko wierzyć co zobaczymy w Internecie. Dzieci wysłuchały piosenkę o numerze alarmowym – 112 i dowiedziały się kiedy trzeba korzystać z tego numeru. Niebawem w sadzie w kuchni wybuchł pożar, najważniejsze zachować spokój i należy skorzystać z telefonu, dzwoniąc do centrum alarmowego pod numerem 112. Podajemy dokładny adres zdarzenia i czekamy w bezpiecznym miejscu na pomoc, w tym przypadku – przyjechał strażak pszczoła i ugasił pożar w sadzie.

   link do galerii

    

    

    

   Spotkanie z muzyką

   dzieci na scenie

   link do galerii

    

    

   Skrzypce

   muzyk gra na skrzypcach

   W poniedziałek 21.03.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny skrzypce z rodziny instrumentów smyczkowych. Oglądały budowę instrumentu i słuchały piosenkę o tym instrumencie w wykonaniu pani Aliny Zwoźniak. Dzieci słuchały tak utworów jak: „Wiosna” Antoniego Vivaldiego, „Kesera”, melodię z filmu o Królewnie Śnieżce, polkę Trick Tasz, gamę glissando. Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Hej bociany, hej bałwany”.

   link do galerii

    

    

   Ślimaki afrykańskie

   „ŚLIMAK, ŚLIMAK WYSTAW ROGI…”

   ślimak

   Wizyty zwierzątek w naszym przedszkolu to już tradycja. Tym razem nasze przedszkole odwiedziły olbrzymie ślimaki afrykańskie.

   Często spotykane na trawnikach, w przydomowych ogródkach – ślimaki są częścią naszego życia. Jednak ślimaki afrykańskie są dużo większe niż te, które widujemy
   w naszym otoczeniu.

   Tego dnia przedszkolaki mogły nie tylko poznać zwyczaje tych sympatycznych zwierząt, dowiedzieć się o tym jak żyją, co jedzą itp. Dzieci mogły również ich dotknąć oraz co było wyjątkową atrakcją – zwierzątka nakarmić, dając im do jedzenia warzywa.

   Kontakt z naturą, żywymi zwierzętami zawsze jest niezwykle cenny i pouczający dla dzieci.

   link do galerii

    

    

   TWÓRCZOŚĆ CZESŁAWA JANCZARSKIEGO

   dzieci z plakatem

   We wtorek 29.03.2022 roku przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Smolcu poznały twórczość polskiego poety piszącego dla dzieci Czesława Janczarskiego. Dzieci wysłuchały wiersza pt. „Roczek”. Utrwaliły charakterystyczne cechy wszystkich pór roku oraz wykonały pracę plastyczną pt. „Kalendarz pór roku”. Nie zabrakło również zabaw z chustą animacyjną w „Kolory pór roku”. W ramach programu „Dziecko uzdolnione w przedszkolu” zostały rozwijane uzdolnienia literacko-teatralne oraz plastyczne. Ten dzień był pełen miłych wrażeń!

   link do galerii

    

    

   Sadzimy owies

   dzieci sadzą owies

   link do galerii

    

    

   Światowy Dzień Wody

   dzieci z kropelkami wody

   Ten dzień miał na celu rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie oraz rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej; uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci brały udział w zabawach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów); muzycznych oraz badawczych. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń: Jaka jest woda? Czy coś w tej wodzie jest? Co pływa w wodzie, a co tonie? Wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki (woda kapiąca z kranu, gotująca się w czajniku, napuszczana do wanny, płynąca w strumyku, deszcz). Najwięcej frajdy sprawiły im ćwiczenia oddechowe: Burza w szklance wody, gdzie trzeba było wprawić wodę w ruch za pomocą słomek poprzez puszczanie bąbelków. Zadania przeplatane były muzyką i zabawami rytmicznymi. Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!

   link do galerii

    

    

   21 marca – Pierwszy Dzień Wiosny 

   dzieci na dywanie z panią wiosną

   Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. 21 marca Przedszkolaki starszej zgodnie z tradycją pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę.

   Do dzieci przyszła Pani Wiosna przynosząc im dary-kwiatki. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku.

   W naszym przedszkolu odbył się również konkurs plastyczny pt. ,,Pani Wiosna”. Dla każdego uczestnika została przewidziana nagroda.

   link do galerii

    

    

    

   DZIEŃ DZIEWCZYNEK

   Dzień Kobiet!

   Dzień Kobiet!

   Niech każdy się dowie,

   że dzisiaj święto naszych Dziewczynek…

   dziewczynki z kwiatkami

   W naszym przedszkolu, dnia 8 marca świętowaliśmy wyjątkowy dzień, jakim jest Dzień Dziewczynek. W tym dniu wszystkie nasze młode kobietki czuły się wyjątkowo.

   Wprowadzeniem do wspólnego świętowania było odczytanie listu do dziewczynek i zaproszenie do wesołej zabawy. Wszystkie dziewczynki były kandydatkami na Miss, które podczas różnorodnych zabaw prezentowały swoje talenty jako najbardziej „roześmiane” czy „rozśpiewane”. Były też takie, które najlepiej liczą, skaczą i rozwiązują zagadki. Na zakończenie chłopcy składali dziewczynkom życzenia i wręczali drobne upominki oraz korony. Dla wszystkich dzieci przygotowany był również słodki poczęstunek.

   Cały dzień dostarczył wszystkim dużo emocji, radości i zabawy. Był to także wspaniały czas, który w doskonały sposób kształtował u dzieci nawyk obdarowywania uśmiechem i upominkami swoich najbliższych.

   link do galerii

    

    

   Urodziny Bohdana Butenki

   nauczycielka pokazuje ilustracje

   Bohdan Butenko urodził się 8 lutego 1931r. Żył 88 lat. To znany polski rysownik, ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. Tworzył głównie dla dzieci. Niezapomniane postacie, które stworzył to m. in. „Gapiszon”, Kwapiszon”, czy „Gucio i Cezar”.

   Dzisiaj właśnie poznawaliśmy przygody „Gapiszona”. Zastanawialiśmy się czy Gapiszon został nazwany tak, bo wszystko go interesowało i stale się „gapił”, czy po prostu był „gapą”? Osądźcie to sami przypominając sobie jego przygody.

   My bawiliśmy się doskonale. Przypomnieliśmy sobie także postaci z innych książek, porządkowaliśmy je na półkach, przeliczaliśmy, robiliśmy zawody z książkami. Wiemy, że w każdej z nich jest zawsze coś wartościowego. Trzeba tylko do nich zaglądać.

   link do galerii

    

    

   Bal karnawałowy

   tańczące dzieci

   Karnawał to czas radosnych zabaw i balów. Zgodnie z tą tradycją 24 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy, na który dzieci od dawna z radością czekały. W tym dniu dzieci wcieliły się w różne postacie bajkowe m.in. królewny, księżniczki, wróżki, biedronki, batmanów, piratów, skrzatów, rycerzy, muszkieterów, czy policjantów, pojawiły się również postacie z ulubionych bajek. Przebierańcy w pięknie wystrojonych salach przedszkolnych świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Na zakończenie balu dzieci mogły skosztować pysznego poczęstunku zorganizowanego przez rodziców.

   link do galerii

    

    

    

   Warsztaty zoologiczne

   patyczak na rękach dzieci

   Dnia 22 i 23 lutego w naszym przedszkolu odbyły się kolejne warsztaty zoologiczne. Podczas spotkania dzieci poznały niezwykle ciekawe owady, jakimi są patyczaki. Oprócz podstawowych wiadomości na temat tych zwierząt, ich wyglądu, hodowli, w jakim terrarium powinny przebywać, co jedzą patyczaki, dzieci poznały różne ciekawostki na ich temat. Większość dzieci zwróciła szczególną uwagę, że te owady w znakomity sposób opanowały sztukę kamuflażu. Ich wygląd przypomina patyki. Również podczas tych warsztatów, chętne dzieci miały możliwość dotknąć, wziąć na ręce patyczaka. Zaobserwować ich spokojny tryb życia. Przedszkolaki wykazywały duże zainteresowanie nowo poznanym zwierzęciem. Warsztaty zoologiczne po raz kolejny zaciekawiły i umożliwiły dzieciom poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie.

   link do galerii

    

    

    

   Dookoła świata zaczarowanym balonem

   aktor podczas występu

   We wtorek 15.02.22 r. dzieci z grup przedszkolnych i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Dookoła świata zaczarowanym balonem”. Tematem tego spektaklu było zapoznanie dzieci z nazwami wybranych kontynentów, krajów: Azją, Europą, Afryką, Ameryką Północną Chinami, Meksykiem, Szkocją, pustynią Sahara oraz ubiorem mieszkających tam ludzi. Profesor przemieszczał się balonem między kontynentami w poszukiwaniu czarodziejskich kamieni. Czarodziejskie kamienie potrzebne były księżniczce do wyczarowania deszczu. Profesor znalazł kamienie, zwiedzając kraje, poznał zwyczaje i życzliwych ludzi. Dzieci pomogły głównemu bohaterowi, uczestnicząc w inscenizacji piosenki pt. „Ekstra Maja Himalaja”. Jak w każdym przedstawieniu Teatrzyku Kropa, tak i w tym dzieci angażowały się czynnie w spektakl, ostrzegały bohaterów przed niebezpieczeństwem, razem z bohaterami śmiały się, smuciły się i były zdziwione.

   link do galerii

    

    

   WALENTYNKI

   Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
   Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
   Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
   A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję

    dzieci z serduszkiem

   14 lutego w naszym przedszkolu odbył się prawdziwy dzień miłości i przyjaźni jakim są Walentynki. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się zrobionymi przez siebie serduszkami oraz przeliczały je. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Tańce z balonami wywołały uśmiechy na twarzach wszystkich dzieci. W ramach programu „Dziecko uzdolnione w przedszkolu” zostały rozwijane uzdolnienia matematyczne oraz plastyczne. Dzień Walentynek z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń!

   link do galerii

    

    

   MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

   dziewczynka przytula się do Puchatka

   18 stycznia na całym świecie obchodzony jest Dzień Kubusia Puchatka. W tym dniu urodził się Alan Aleksander Milne, autor książek „Kubuś Puchatek” ,które napisał dla swojego synka Krzysia. Przygody miłośnika miodku zamieszkującego Stumilowy Las zna prawie każde dziecko.  Z tej okazji dzieci z przedszkola w Smolcu zapoznały się z historią święta, w ramach zajęć czytelniczych poznały przygody sympatycznego misia i jego przyjaciół. Rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów Stumilowego Lasu, a także brały udział w Puchatkowej gimnastyce. Nie zabrakło quizu wiedzy oraz ćwiczeń grafomotorycznych. Każde dziecko wykonało również pracę plastyczną pt. „Kubuś Puchatek”. W tym dniu przedszkolaki otrzymały dyplomy Przyjaciela Kubusia Puchatka. Ten dzień przyniósł wiele radości!

   link do galerii

    

    

   Warsztaty zoologiczne

   dziecko z wężem

   Dnia 13 i 18 stycznia w naszym przedszkolu odbyły się pierwsze warsztaty zoologiczne, podczas których dzieci zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami. Dzieci dowiedziały się, że spotkanie ze zwierzętami to nie tylko atrakcja, ale również nauka tolerancji, odpowiedzialności i szacunku. Zwierzęta potrafią nas wiele nauczyć. Podczas pierwszego spotkania dzieci miały możliwość zapoznać się z niezwykle interesującym zwierzęciem, jakim jest wąż. Poznały cechy charakterystyczne węży, środowisko w jakim żyją oraz wiele ciekawostek na ich temat. Każde dziecko miało możliwość dotknąć węża, wziąć na ręce i zaobserwować jak się zachowuje oraz uzyskać odpowiedzi na nurtuje pytania jak np.: czy węże są śliskie? dlaczego pokazują język? co lubią jeść i jak się zachować kiedy spotkamy węża na swojej drodze? Pierwsze spotkanie zrobiło na dzieciach ogromne wrażenie. Dzieci były bardzo zainteresowane i zadowolone z pierwszych zajęć zoologicznych.

   link do galerii

    

    

   Flet poprzeczny

   dzieci i aktorzy na spektaklu

   W poniedziałek 13.12.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny flet poprzeczny z rodziny instrumentów dętych drewnianych. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały budowę fletu: główka, korpus a w nim liczne klapy, stopka. Słuchały utworów granych na flecie: „Poranek” Edwarda Gryga, „Tango el choclo”, „Pada śnieg”, „Nokturn” F. Chopina. Pan Juliusz zagrał zagadki muzyczne, takie jak: muzyka z filmu pt. „Koziołek Matołek”, piosenka pt. „Zima Zła” i inne sposoby gry na tym instrumencie (legato, staccato, forte, piano). Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Idą świętra”.

   link do galerii

    

    

    

   1,2,3 Pociąg rusza już

   spektakl

   We wtorek 30.11.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w spektaklu Teatrzyku Kropa pt. „1,2,3 Pociąg rusza już”. Spektakl opowiadał zabawne czasami dramatyczne przygody, Smoka Wawelskiego i ciuchci Berci. Dzieci poznawały i zarazem utrwalały nazwy miast i regionów Polski. Dzieci podróżowały ciuchciom z Krakowa do Zakopanego, poznały polskie góry Tatry, następnie wyruszyły nad morze Bałtyckie. Warszawa stolica Polski, zachwyciła wielkościom i zabytkami. Międzyczasie Lokomotywa odmówiła posłuszeństwa i potrzebna była pomoc. Lotnik z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie z dziećmi naprawił Bercie. Wspólnie śpiewali piosenkę, w jaki sposób naprawiają lokomotywę i słowa piosenki ilustrowali ruchem. Konduktor Smok Wawelski podziękował dzieciom za pomoc. Wszyscy ruszyli pociągiem do Wrocławia, gdzie w lesie Strachocińskim, mieszka kuzyn konduktora smok Strachota.

   link do galerii

    

    

   Spotkanie z muzyką

   podczas występu

   W poniedziałek 22.11.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci słuchały piosenek o zwierzętach w wykonaniu śpiewającej aktorki pani Gosi. Jednym z tematów była piosenka pt. „Święto Pluszowego Misia”, związana z datą i świętem 25 listopada. W piosence pt. „Daj złociaka na zwierzaka” dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można pomóc zwierzętom oddanych do schroniska dla zwierząt. Piosenka pt. „Pięć szalonych kotów” w sposób żartobliwy opowiedziała, dlaczego ludzie nie mogą mieć zwierząt. Na tym spotkaniu dzieci dowiedziały się o potrzebach zwierząt, wysłuchały różnorodnych melodii i uczestniczyły w super zabawie.

    

    

    

   Wigilia

   dzieci przy stole

   Święta Bożego Narodzenia to dla wielu najpiękniejsze, rodzinne i pełne radości chwile. Z początkiem grudnia można już było poczuć, usłyszeć i zauważyć świąteczne przygotowania do tego wyjątkowego, wigilijnego spotkania. W naszym przedszkolu również się one odbyły. Oprócz świątecznych porządków, dekoracji sal i holów, w grupach było słychać śpiew kolęd. W dniu 21.12.2021r. odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia, podczas której dzieci wspólnie z paniami świętowały ten piękny czas dekorując pierniki, czytając wigilijne opowieści, śpiewając i ucztując przy stolikach.

   link do galerii

    

    

   MIKOŁAJKI

   Cała grupa z Mikołajem

   Wizyta św. Mikołaja to jedna z najbardziej oczekiwanych przez dzieci chwil w roku. 6 grudnia 2021 ten niecodzienny gość odwiedził dzieci z naszego przedszkola. Nasi milusińscy śpiewali, tańczyli i recytowali wiersze dla Mikołaja, a w nagrodę otrzymali piękne prezenty. Na koniec św. Mikołaj wyraził nadzieję, że przez kolejny rok dzieci będą równie grzeczne i będzie mógł nas ponownie odwiedzić przyszłym roku. Czekamy z niecierpliwością!

   link do galerii

    

    

    

   ANDRZEJKI

   dzieci na dywanie

   Hokus pokus, czary mary niech się spełnią andrzejkowe czary!”

   Dnia 30 listopada przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat uczestnicząc w Andrzejkach. Dzieci poznały krótką historię tego sympatycznego święta pamiętając, że wróżby to tylko miła zabawa. Losując kartoniki z różnymi zawodami, uczniowie dowiedzieli się jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Nie zabrakło wróżby z andrzejkowymi sercami, gdzie dzieci przekłuwały imiona przyszłych ukochanych. Układając swoje buty, uczestnicy sprawdzili kto z nich pierwszy wyjdzie za mąż/ożeni się, a do „studni z wodą” dzieci wrzucały monety mając nadzieję na spełnienie swoich życzeń. To był dzień pełen niespodzianek, śmiechu i dobrej zabawy.

   link do galerii

    

    

    

    

   PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

   dzieci podczas występu

   W czwartek 25 listopada w najmłodszej grupie przedszkolnej Motylki odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka, w którym udział wzięli oczywiście rodzice naszych małych artystów. Maluchy zaprezentowały krótki program artystyczny – śpiewały piosenki, tańczyły oraz recytowały wiersze, który wzbudził ogromny zachwyt gości. Występując przed tak wielką publicznością dzieci wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą.  Punktem kulminacyjnym było pasowanie, poprzez symboliczne położenie kredki przez pana dyrektora na ramieniu każdego dziecka. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały dyplomy oraz upominki. 

   link do galerii

    

    

    

   Wtorek Niesforek i reszta tygodnia

   aktorzy na scenie

   We wtorek 26.10.21 r. dzieci z grup przedszkolnych i grup 0 oglądały spektakl pt. „Wtorek Niesforek i reszta tygodnia”. Wszystkie dni tygodnia ustaliły, iż każdy dzień tygodnia będzie uczestniczył w Dniu Sportu, w wybranej dyscyplinie. Wszystkim podobały się ich dyscypliny sportowe, tylko Wtorek Niesforek był niezadowolony, a to za mała piłka, a to dziwny strój sportowy. Każda dyscyplina wymaga odpowiedniego ubioru, przyboru. Poniedziałek był koszykarzem, wtorek w golfa grał, środa w tenisa, czwartek uprawiał karate, piątek grał w bejzbol, sobota miała dyscyplinę - pchnięcie kulą, niedziela była czirliderką. Wszyscy pilnie trenowali, przygotowywali się do Dnia Sportu, tylko Wtorek Niesforek obraził się, zabrał piłkę do koszykówki poniedziałkowi, z tego powodu wynikły nieporozumienia. Niedziela postanowiła wyjaśnić to wszystko i po jakimś czasie wszystkie dni tygodnia miały swoje odpowiednie przybory. Wtorek przeprosił za zamieszanie wszystkie dni tygodnia. niedziela była smutna bo nie zdążyła się przygotować do występu na stadionie. Wtorek Niesforek wraz z dziećmi, pomógł niedzieli przygotować układ choreograficzny do kibicowania. „Poniedziałek w kosza gra. Wtorek kij do golfa ma. Środa tenisistką jest. Czwartek ćwiczy karate. Czas na tydzień sportu. Czas na tydzień sportu. Piątek gra w bejzbol. Sobota pcha kulę, zaś niedziela na sam koniec kibicuje na stadionie”. Dzień Sportu czas zacząć…

   link do galerii

    

    

    

   Dzień Kredki

   rysunki na dywanie

   W piątek 20 listopada br. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. Rysowanie to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie dla każdego dziecka. Z tej okazji w każdej grupie odbywały się zabawy z kredkami w roli głównej. Przedszkolaki słuchały opowiadań, których bohaterami były kredki, poznały ich rodzaje oraz obejrzały krótki film o tym, jak są zrobione. Tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu, wielkości, rodzaju i porównywały ich liczebność. Bawiły się przy piosence „Kolorowe kredki”, kolorowały kolorowanki nawiązujące do jej treści, brały też udział w zabawach muzyczno-ruchowych, konkursach i zawodach. 

   link do galerii

    

    

    

   BEZPIECZEŃSTWO WAŻNA SPRAWA

   dzieci przechodzą przez ulicę

   17 listopada odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie z prawdziwym instruktorem prawa jazdy, który poprowadził zajęcia dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych ale przede wszystkim ważnych rzeczy a o ruchu drogowym wiemy już wszystko. Przy pomocy wielkich, papierowych pasów, czarnej folii i białych kartek stworzyliśmy swoją własną drogę na której, w bezpieczny sposób mogliśmy potrenować prawidłowe przechodzenie przez jezdnię.

   link do galerii

    

    

    

   Dzień Pluszowego Misia

   dzieci i wielki pluszowy miś

   link do galerii

    

    

   Spotkanie z muzyką

   aktorzy podczas występu

   link do galerii

    

   DZIEŃ CZARNEGO KOTA

   dziecko za makietą kota

   17 listopada nasze przedszkolaki zamieniły się w koty uroczyście obchodząc „Dzień Czarnego Kota”. W tym dniu dzieci dowiedziały się jak żyją koty, jakie mają przyzwyczajenia, co lubią jeść oraz jak należy opiekować się nimi. Dzieci miały także okazję obejrzeć znane z bajek Czarne Kotki tj.: kot Bonifacy, Felix, Sylwester czy Czarny Kot z bajki Miraculum , a później aktywnie uczestniczyły w „kocich zadaniach” oraz „kociej gimnastyce” wykonując kocie ruchy takie jak: koci grzbiet, kocie skradanie, itd. Na koniec wysłuchały kocich ciekawostek i rozwijając małą i dużą motorykę oraz zdolności logicznego myślenia , wykonały prace plastyczne oraz karty pracy. Najwięcej radości jednak sprawiło dzieciom malowanie twarzy oraz „zdjęcie z kotem”.

   link do galerii

    

    

   Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

   dziecko - pszczółka

   Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji dzieci z naszej grupy wzięły udział w Balu Postaci z Bajek. Dzieci w tym wyjątkowym dniu przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle. To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe. Był to dzień pełen wrażeń.

   link do galerii

    

    

   KISZONKI

   dzieci przygotowują się do pracy w kuchni

   Każdy z nas wie, że jesienią kiedy robi się zimno, szczególnie musimy dbać o nasze zdrowie. Dlatego pod koniec października dzieci z grupy Motylki postanowiły zrobić kiszonki. Najpierw wysłuchały wierszy pt. „Na straganie” Jana Brzechwy, potem „W spiżarni” Marii Kownackiej. Następnie dokładnie obejrzały główki kapusty, mogły ją dotknąć, powąchać, sprawdzić czy jest twarda, ciężka, jaki ma kształt i kolor, z ilu części się składa a na koniec spróbować przygotować własną kapustę kiszoną. Na początek wspólnie omówiliśmy co będzie nam potrzebne, potem każde samodzielnie wkładało poszatkowaną kapustę do swojego słoika nie zapominając o jej dokładnym ugnieceniu w słoiku tak, aby puściła sok. Po kilku dniach każde mogło zabrać do domu słoik pełen zdrowej i pysznej kapusty kiszonej.

   link do galerii

    

    

    

    

   Puzon

   dzieci podczas koncertu

   W poniedziałek 18.10.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny puzon z rodziny instrumentów dętych blaszanych. Oglądały budowę instrumentu, bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie ust do ustnika. Dzieci słuchały sposobu gry na puzonie, między innymi: glissando, głos słonia oraz opowieść słowno-muzyczną pt. „Co się działo w grocie króla gór”. Były grane na puzonie zagadki muzyczne z filmów: „Kraina lodu”, „Gwiezdnie wojny”, „Nie ma mocnych”, „Różowa pantera”. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Sałatka owocowa”.

   link do galerii

    

    

    

    

   ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW

   dzieci z warzywami

   W dniu 15 października 2021r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Jest to międzynarodowa inicjatywa mająca na celu podniesienie świadomości społecznej co do znaczenia spożywania owoców i warzyw dla lepszego zdrowia. W tym dniu dzieci dowiedziały się, że owoce i warzywa są źródłem wielu witamin i można je spożywać na surowo, gotowane, mrożone, a także w postaci przetworów np.: soków. Bawiąc się, układając puzzle i rozwiązując zagadki utrwaliły sobie nazwy poszczególnych darów natury oraz nauczyły się klasyfikowania produktów na zdrowe i niezdrowe oraz na kategorie: owoce-warzywa. Wspomniane święto było też okazją do zintegrowania grupy oraz stworzenia miłej atmosfery, która towarzyszyła dzieciom przez cały dzień pobytu w przedszkolu.

   Link do galerii

    

    

   ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

   Dnia 4 października 2021r. przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Zwierząt. Święto to jest celebrowane od 1993r. To dobra okazja, by przypomnieć, że nasi czworonożni przyjaciele nie są rzeczami, a istotami żywymi, które posiadają swoje prawa i zasługują na godne traktowanie.
   W tym dniu dzieci poznały ciekawostki na temat zwierząt leśnych, słuchały wiersza, a także rozwiązywały zagadki. Przedszkolaki uczyły się kodowania - przyporządkowywały kasztany i szyszki według odpowiedniego schematu. Nie zabrakło również zabaw ruchowych „Zwierzęta w lesie”, „Kolorowo szumi las” oraz piosenek „Malowała Jesień” i „Misie szare obydwa”, które bardzo spodobały się dzieciom. Największą atrakcją dla dzieci okazały się karty 4D Smarty, które powołały zwierzęta do życia. Dzieci mogły zobaczyć, posłuchać odgłosy zwierząt oraz opowiadanych o nich ciekawostek. Zajęcia zakończyły się zabawą odprężającą przy muzyce „Niedźwiadek”.

    

    

    

    

    

   Dzień Chłopca

   dzieci na dywanie

   dzieci na dywanie

    

   Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

   dzieci na dywanie słuchają

   Dziś obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu czytano w przedszkolu literaturę dziecięcą w postaci bajek, baśni i legend. Dzisiejszy dzień opierał się na promowaniu tej aktywności wśród dzieci. Zalet głośnego czytania jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Wpływa również na umacnianie więzi między dziećmi i rodzicami, po przez wspólne spędzania czasu. Dziś dzieci przeniosły się w świat fantazji i przygody, który stworzył się w ich wyobraźni słuchając czytanych utworów literackich repertuaru dziecięcego. Dzień minął w miłej i przyjaznej atmosferze, który uwieńczono krótkim przedstawieniem teatralnym.

   dzieci na dywanie słuchają

    

    

    

   Pirackie opowieści

   teatrzyk

   We wtorek 28.09.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, oglądały przedstawienie pt. „Pirackie opowieści”. Dzieci przeżywały przygody Luizki – Sprytnej Szprotki i Kapitana Łaty. Żywiołowo reagowały na spektakl, nawet ostrzegały głównych bohaterów przed niebezpieczeństwem, gniewem władcy mórz, Neptunem. Luizkia– Sprytna Szprotka wspólnie z Kapitanem Łatą, wypłynęli na morze, by znaleźć wyspę, na której znajduje się skarb. Pragnieniem Luizki, było zostać królową piratów, aby ją zostać musiała posiadać skarb. Skarb należał do Neptuna, któremu do tej pory nikt tego skarbu nie zabrał. Neptun zaangażował do obrony skarbu: syrenkę i siły przyrody – sztorm. Kapitan Łata wraz z załogą zostali uwięzieni przez Neptuna. Luizka, która na wyspie znalazła skarb, dowiedziała się o uwięzieniu kapitana Łaty wraz z załogą. Miała wielki dylemat oddać skarb Neptunowi za uwolnienie kapitana Łaty i załogi czy zostawić ten skarb i zostać królową piratów. Luizkia– Sprytna Szprotka oddała skarb Neptunowi, okazało się nasza bohaterka bardziej ceni przyjaźń niż bogactwo. Kapitan Łata za dbanie o załogę mianował Luizkę Sprytną Szprotkę kapitanem statku.

   link do galerii

    

    

   Pianino

   dzieci na koncercie

   W poniedziałek 20.09.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w pierwszym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny pianino i utwory Fryderyka Chopina grane na tym instrumencie. W dniach od 2 do 23 października 2021 r. odbędzie się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, z tego powodu autorka Spotkań z muzyką chciała przybliżyć dzieciom postać kompozytora, pianisty Fryderyka Chopina. Dzieci słuchały piosenki pt. „Żelazowa Wola”, śpiewaną przez prowadzącą Alinę Zwoźniak oraz mazurka Fryderyka Chopina. granego na pianinie przez pana Michała. Tego mazurka, autor skomponował w wieku sześciu lat. Pan Michał pokazał różne sposoby gry na pianinie, między innymi: cicho, szybko, jednym palcem, czterema palcami, akordami, zagrał zagadkę muzyczną (Piraci z Karaibów). Pan Michał grał Preludium deszczowe Fryderyka Chopina, równocześnie prowadząca czytała wiersz „Parasole”, dzieci wystukiwały rytm palcami o podłogę.

   link do galerii

    

    

   Sprzątanie Świata

   W czwartek 16.09.21 r. dzieci z grup: Rybki, Żabki, Iskierki, Biedronki, Zajączki, uczestniczyły w Ogólnopolskim Sprzątaniu Świata. Hasło tegorocznej akcji – Myślę więc nie śmiecę. Dzieci dowiedziały się, dlaczego należy jak najmniej wytwarzać śmieci, a jeśli je mamy to wtedy należy je segregować, do żółtego worka dajemy plastik i metal, do niebieskiego papier, do zielonego szkło, a do czarnego worka odpady zmieszane. Dzieci zostały poinformowane przez panie: Ewelinę Wieczorek i Izabelę Kowalik, w jakim celu i gdzie idą na spacer. Na miejscu zobaczyły dużo śmieci, każde dziecko ubrało rękawiczki i z zachowaniem bezpieczeństwa, zbierało śmieci. Zebrano 28,50 kilograma zmieszanych śmieci.

    

    

   MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

      15 września wszystkie dzieci z Przedszkola Publicznego w Smolcu obchodziły nietypowe święto. Okazało się, że nawet KROPKA ma swój dzień! Jest to święto odwagi i zabawy. Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest od 2008 roku w 108 krajach. Najważniejszym jego przesłaniem jest to, iż niezależnie od wieku każdy z nas ma jakiś talent.

      Na zajęciach dzieci poznały genezę tego święta. Wysłuchały, jak zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki. Brały aktywny udział w grach i zabawach. Segregowały i przeliczały kropki, a także kolorowały i malowały. Najbardziej podobało się dzieciom, gdy wychowawczynie na ich ubrania naklejały barwne kropki!

   W TYM DNIU BYŁO KOLOROWO I RADOŚNIE!

    

    

   OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

   dzieci z panią Kamilą na dywanie

   20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji w Przedszkolu zorganizowane zostały różne atrakcje dla Naszych Przedszkolaków. Dzieci mogły brać udział w zabawach tanecznych oraz zespołowych, konkurencjach sportowych oraz grach na świeżym powietrzu. Podczas wspólnego świętowania nie zabrakło uśmiechu oraz radości.

   Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz wszyscy pracownicy życzą Naszym drogim Przedszkolakom, by ich święto było czasem w pełny radości i uśmiechu a czas spędzony w przedszkolu stanie się wielką niezapomnianą przygodą.

   link do galerii

    

    

   ROCZNICA URODZIN JULIANA TUWIMA

   Dnia 10 września 2021r. przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat bajek Juliana Tuwima. Dzieci poznały ciekawostki o autorze wierszyków, a także zaznajomiły się z pojęciem „poeta”. W tym dniu grupy przedszkolne słuchały wierszy: „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Murzynek Bambo” oraz „Zosia Samosia”. Zrozumiały, że „kłamstwo ma krótkie nogi”, a także nauczyły się, komu można podać swój adres zamieszkania. Dzieci obejrzały również krótką animację o „Murzynku Bambo”. Zajęcia zakończyły się pracą przy stoliku podczas kolorowania obrazków z wierszy. Dzień minął w przyjaznej i miłej atmosferze.

  • Kontakty

   • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
   • 71 316 84 61 szkoła Smolec 71 390 68 88 szkoła Jaszkotle 71 316 84 51 przedszkole 531 495 649 zerówki nad ośrodkiem zdrowia
   • ul. Kościelna 2 SMOLEC 55-080 Kąty Wrocławskie Poland
   • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że: • administratorem podanych danych jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smolcu, ul. Kościelna 2, 55-080 Smolec; • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail korzuch@infoic.pl • celem przetwarzania danych jest zapewnienie korespondencji odpowiedniej ewidencji, przechowywania oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą, a podstawą prawną są art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz art. 6 ust.1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach; • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest brak rozpatrzenia korespondencji; • podane dane będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej, zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt; • dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania; • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.
 • Galeria zdjęć

   brak danych