• 0A

   Nauczyciele: mgr Edyta Kulikowska, mgr Daria Kulok

    

    

    

   OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

   Dnia 21 września 2020r. grupy „0” obchodziły Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji razem śpiewaliśmy piosenki i tańczyliśmy. Odbyły się konkursy i wesołe zabawy: Przedszkolne Echo, Duże przedszkole - małe przedszkole, Skrzynia z wesołymi zabawami i wiele innych. W tak wspaniałym dniu nie mogło również zabraknąć chusty animacyjnej, którą dzieci uwielbiają. Grupy miały także „Przysięgę Przedszkolaka Starszaka”, ślubowały szanować zabawki, porządkować salę, kochać Panie itp. Po skończonej zabawie każde dziecko dostało drobny upominek oraz medal „Wyjątkowego Przedszkolaka”, którego samodzielnie ozdabiał bibułą, cekinami i wstążkami. Na zakończenie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia.

    

   Góra Grosza

   Dziękujemy rodzicom dzieci z przedszkola i grup 0 za uczestnictwo w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Akcja była przeprowadzona w dniach: od 25 listopada 2019 do 2 stycznia 2020 r. Dzieci chętnie wrzucały monety: 1 groszowe, 2 groszowe, 5 groszowe do skarbonek – tych monet było najwięcej. Monet 1 groszowych było 3596 sztuk, monet 2 groszowych było 2466 sztuk i 5 groszowych było 1292 sztuk. Po zakończeniu akcji, monety zostały policzone przez opiekuna akcji „Góra Grosza w naszym przedszkolu Irenę Żygadło (ze względu na czas pandemii pani Irena sama liczyła) i zapakowane do dwóch paczek, które ważyły: 8,113 kg i 7,618 kg. Paczki zostały opisane i nadane na poczcie (termin wysłania też był przesunięty). Zebraliśmy 204,28 zł., te pieniądze zostały wysłane do Towarzystwa Nasz Dom. Zdaniem Towarzystwa Nasz Dom „…najlepsze co możemy dać dziecku, to rodzina, w której może czuć się bezpiecznie, rozwijać się, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, nawiązywać przyjaźnie. 70 tysięcy dzieci przebywających w opiece zastępczej czeka na taką rodzinę. Dlatego celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać”. Jeszcze raz dziękujemy za wspólne działanie na rzecz innych oraz pokazywanie naszym dzieciom, iż każdy gest życzliwości i dzielenia się, może pomóc innej osobie. Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

    

    

    

    

    

    

   Program Edukacyjny
   ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury”

   W roku szkolnym 2019/2020 nasze przedszkole przystąpiło do XII edycji Programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury" uzyskując certyfikat potwierdzający udział w tym projekcie. Do programu przystąpiły wszystkie grupy przedszkolne oraz zerówki. Łącznie w programie uczestniczyło 238 dzieci.

   Program umożliwił utrwalenie oraz przyswojenie nowych wiadomości z zakresu ochrony środowiska, zdrowego żywienia, szacunku do otaczającej nas przyrody oraz podstaw recyklingu. Realizując założenia programu w naszej placówce zostało zorganizowane szereg działań o tematyce przyrodniczej i ekologicznej.

   Celem programu jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych, np. zakładanie zielonych kącików w sali, organizowanie przyrodniczych wycieczek oraz ekologicznych akcji z okazji Dnia Marchewki, Pierwszego Dnia Wiosny, Dnia Ziemi, segregacji śmieci w przedszkolu, konkursów plastycznych oraz przedstawień dla rodziców, i wiele innych ekologicznych działań.

   Podczas realizacji zadań, na terenie naszej placówki organizowane były zajęcia o tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Przedszkolaki uczyły się doceniać rolę warzyw i owoców w codziennej diecie. Poznawały środowisko, z których je czerpiemy. Nauczycielki w grupach starały się zachęcać dzieci do jedzenia warzyw i owoców. Dzieci poznawały również sposoby ochrony środowiska naturalnego wiedząc o tym, że natura dostarcza nam wszystkich składników, których potrzebujemy do życia.

    

    

    

   Zdalna edukacja

   Nasze Nutki pilnie i z zapałem uczą się w domu. Przed Wielkanocą wykonały ogrom zadań. Były to nie tylko prace plastyczne. Uczyły się matematyki przez gry na komputerze. Gimnastykowały się trenując „obroty motyla”, „żabki”, „jaskółki”. Dużo zadań było w kuchni: siały rzeżuchę, robiły kanapki, piekły angielskie bułeczki (ucząc się przy tym angielskiego), eksperymentowali z jajkami. Niektórzy nawet swoje karty pracy uzupełniali w kuchni 😊 Swoje poczynania dokumentują często na zdjęciach, którymi się dzielą z kolegami i koleżankami na naszej specjalnej nutkowej grupie na Facebooku.

    

    

   Dzień Babci i Dziadka

   27 lutego 2020 r. w naszym przedszkolu w grupie „Nutki” zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W pięknie udekorowanej sali dzieci przygotowały program artystyczny. To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu i radości. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. A na koniec tego wyjątkowego dnia dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom upominki. Bardzo dziękujemy babciom i dziadkom za miło spędzony czas:)

    

    

    

   Pierwsza Pomoc

   Dnia 21. 01. 2020 roku w naszym przedszkolu, dzieci grupy "Nutki" brały udział w zajęciach z pierwszej pomocy, którym przewodniczyli: Ratownik medyczny oraz Strażak. Dzieci chętnie i z pełnym zaangażowaniem brały udział w zajęciach. Dzieliły się swoim doświadczeniem oraz wiedzą, jaką miały na temat udzielania pierwszej pomocy zarówno innym ludziom jak i zwierzętom.

    

    

   Wycieczka do Magicznego Teatru Muzycznego

   Dnia 28 lutego 2020 r. dzieci z grup: „Słoneczka”, „Jagódki”, „Jeżyki” i „Nutki” pojechały do Wrocławia na wycieczkę autokarową do Magicznego Teatru Muzycznego na spektakl pt. „Opowieść zimowa”. Przyjeżdżając na miejsce z wielką serdecznością zostały powitane przez aktorów. Oryginalne i wspaniałe aranżacje oraz piękne kostiumy pozwoliły dzieciom przenieść się w świat roztańczonego i rozśpiewanego świata bajek. Był to przepiękny spektakl pięciu zmysłów dla wszystkich, którym jest smutno i lubią się bawić.

    

    

    

   Na dworze króla Pasibrzucha

   We wtorek 03.03.20 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Na dworze króla Pasibrzucha”. Dworzanie i królowa Lila mieli wielki kłopot z królem. Królowi nie smakowała zupa pomidorowa i inne zdrowe potrawy, zjadał słodycze i reklamowane babeczki. Całymi dniami siedział w fotelu i oglądał seriale lub grał w gry komputerowe. Zwołano naradę i postanowiono zachęcić króla do spacerów i pozbycie się telestwora. Ten stwór zagościł w telewizorze króla i chciał przejąć królestwo oraz uwięził królowe Lillę. Król przerażony tym wszystkim zaczął wykonywać ćwiczenia ruchowe, spacerować i zjadać zdrowe posiłki. Dzieci z królem wykonywały rozgrzewkę i ćwiczenia i tym sposobem telestwór zaczął maleć i zniknął a królowa została uwolniona.

    

    

   Gitara klasyczna

   W poniedziałek 02.03.20 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie zostało rozpoczęte powitalną piosenką. Dzieci na spotkaniu poznały gitarę klasyczną. W piosence pt. „Na gitarze sobie gram” dzieci poznały sposób gry na gitarze i z jakich elementów jest zbudowana. Dzieci powtarzały wers piosenki za prowadzącym spotkanie. Pan Kamil na gitarze grał utwór „Romans”, tańce: „Samba”, „Rumba” oraz zagadki muzyczne, melodię z filmów animowanych: „Smerfy”, „Reksio”, „Bolek i Lolek”. Była pogadanka i instruktaż jak należy się zachować, gdy ktoś jest chory i ile czasu należy myć ręce. 30 sekund trwa piosenka „Wlazł kotek na płotek” i tyle czasu należy myć ręce, dlatego dzieci pokazywały jak należy myć dłonie i śpiewały piosenkę z panem Tomaszem. W piosence „Trzeba zawsze ręce myć” w refrenie część dzieci grała na instrumentach perkusyjnych, reszta klaskała w dłonie. W utworze „Gimnastyka dni tygodnia” dzieci wykonywały ćwiczenia zgodnie ze słowami piosenki i te które pokazywał pan Tomasz. Na zakończenie spotkania dzieci poznały jeszcze jeden instrument, który ma takie elementy jak gitara tylko jest mniejszy to jest ukulele. Pan Tomasz grał na nim w tańcu „Rumba”.

    

    

   Dzień Dinozaura

   27 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dinozaura. Dzieci przyniosły różne przedmioty związane z tematem: figurki dinozaurów, pluszaki, książeczki edukacyjne, puzzle. Wzajemnie dzieliły się przyniesionymi skarbami i opowiadały o nich. Dowiedziały się, że dinozaury były to zwierzęta zamieszkujące Ziemię miliony lat temu. Wymarły na długo przed pojawieniem się człowieka. Były nieco podobne do gadów, zwierząt, które żyją dzisiaj. Należą do nich między innymi krokodyle, jaszczurki i węże. Dzieci układały puzzle, rozwiązywały zagadki, słuchały wierszyków oraz opowieści o historii dinozaurów. Uwieńczeniem całego dnia było kolorowanie sylwet różnych dinozaurów.

    

    

   Bal Karnawałowy - 25.02.2020r.

   Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

   Tak też było u nas. W tym dniu w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy.
   Już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, czarownice, rycerzy, piratów, policjantów, Batmana, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Na sali podczas pląsów, konkursów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. W trakcie zabawy mieliśmy również okazję do skosztowania słodkich poczęstunków. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom.

    

    

    

   Między nami Planetami

   We wtorek 04.02.20 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Między nami Planetami”. W tym przedstawieniu dzieci poznały lub utrwaliły nazwy planet, ich kolejność od słońca. Wyczerpująco aktor jako słońce, później Jowisz opowiadał jakie zależności między planetami występują w kosmosie. Padło pytanie aktora do dzieci. Czy dobrze będzie planetom bez słońca, jego przyciągania, światła i ciepła? Dzieci otrzymały odpowiedź w dalszej części przedstawienia. Między innymi Ziemia jest trzecią planetą od Słońca i jedyną planetą na której jest życie. Ziemia ma księżyc. Wenus jest najgorętszą planetą. Jowisz jest największą planetą układu słonecznego, na tej planecie od 300 lat jest wirująca burza (widoczna jako czerwona plama). Saturn ma pierścienie ze śmieci: pyłu, skał. Uran jest lodowym gigantem, leży na boku i turla się jak beczka, Neptun najdalej układu słonecznego, panują tam burze to zimna planeta. Słońce daje światło, ciepło i przyciąga planety. Dzieci wspólnie z aktorem śpiewali nazwy planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i wykonywały taniec wspólnie z aktorem.

    

    

    

   Flet

   W poniedziałek 20.01.20 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie zostało rozpoczęte powitalną piosenką. Dzieci na spotkaniu poznały instrument dęty drewniany – flet poprzeczny. Pan Michał zażartował na flecie w utworze Jana Sebastiana Bacha pt. „Baderini”. Dzieci poznały budowę fleta, który składa się z trzech części: główki, korpusu, stopki. Flet przypomina śpiew ptaków, np.: trel, frullato, kukanie. Dzieci słuchały gry na flecie i śpiewu pani Kasi w ludowej piosence pt. „Kukułeczka kuka”. Pan Michał grał na flecie w następujących utworach: „Amerikan patrol”, „Piosenka o księżycu”, melodia z filmu pt. „O małej Syrence”. Na zakończenie spotkania dzieci pokazywały ruchem słowa piosenki pt. „Gimnastyka z dziadkiem”.

    

    

   Wigilia

   W piątek, 20 grudnia, w przedszkolu odbyła się uroczysta Wigilia. O godzinie 12:00 dzieci z wszystkich grup zebrały się w odświętnie przygotowanej jadalni. Choinka, białe obrusy, świeczki oraz stroiki przygotowane przez dzieci sprawiły, że wszyscy poczuliśmy zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia. Rozpoczęliśmy tradycyjnie od składania sobie życzeń i dzielenia się opłatkiem. Po wspólnym wigilijnym obiedzie przyszedł czas na kolędowanie. Dzieci wraz z paniami głośno i radośnie zaśpiewały ulubione polskie kolędy. Ten dzień zostanie na długo w naszej pamięci.

    

    

   Przygoda malutka pewnego krasnoludka

   We wtorek 17.12.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie teatrzyku Kropa pt. „Przygoda malutka pewnego krasnoludka”. Była to historia o uczynnym, wesołym, miłym krasnoludku i jego przyjaciołach oraz o złej czarownicy. Bałwanek Białek był chory i łykał różne pomocne na ten stan lekarstwa. Lecz na podwójne widzenie i kichanie nie pomagały, dzik zdradził tajemnicę krasnalowi Marcelemu, iż zaczarowała bałwanka zła czarownica. Ta czarownica żywi się złymi emocjami innych osób czyli, gdy jesteśmy złośliwi, źli na innych i chorzy to czarownica rośnie w siłę. Aby nie chorować to należy ćwiczyć i krasnoludek zaprosił dzieci do zabawy ruchowej do piosenki pt. „Części ciała”. Krasnal jest w niebezpieczeństwie, ponieważ zła czarownica chce jego zamienić w sałatę lodową. Dzieci ostrzegają krasnala i zabraniają zbliżać się do czarownicy. Krasnoludek zebrał dobre uczynki od przyjaciół i śmiech dzieci, zamienił je w czarodziejski pył. Tym pyłem posypał miotłę czarownicy, czar prysł. Czarownica odleciała bardzo daleko. Należy pamięta o tym, że żadne czary nie pomogłyby, gdyby nie przyjaciele.

    

    

   Warsztaty Świąteczne z Rodzicami :)

   W dniu 5 grudnia 2019 r. w grupie "NUTKI" odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe dla rodziców i ich dzieci. Rodzice wraz z dziećmi przemieniali styropianowe choinki i bombki w prawdziwe cudeńka. Rodzice mogli przez chwilę poczuć się jak prawdziwi przedszkolacy, zasiąść przy dziecięcych stolikach i oddać się pasji tworzenia fantastycznych rzeczy ze swoimi dziećmi. Ta wspólna praca pozwoliła nam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań.

   Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie, zaangażowanie, pomoc, wspaniale spędzony czas i wspólną zabawę.

    

    

   Andrzejki

   29.11.2019 r. był dla wszystkich przedszkolaków wyjątkowy. Właśnie w tym dniu dzieci miały okazję przenieść się w magiczny świat, uczestnicząc w Andrzejkach. Przedszkolaki wykonywały zadania. Atrakcjami spotkania były: wróżby, konkursy i zabawy przy muzyce. Przedszkolaki poznały andrzejkowe tradycje. W czasie andrzejkowych wróżby nie mogło zabraknąć wróżenia przy pomocy butów oraz lania wosku przez „zaczarowany klucz”. Dzieci odgadywały kim będą w przyszłości, a także próbowały się dowiedzieć, ile prezentów przyniesie im Święty Mikołaj. Układając swoje buty, uczestnicy sprawdzili kto z nich pojedzie na wycieczkę „dookoła świata”. Andrzejki w naszym przedszkolu były niezwykle udane. Radości nie było końca Andrzejkowa zabawa zachowała swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie?

    

   Altówka

   W poniedziałek 09.12.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie zostało rozpoczęte nową powitalną piosenką. Dzieci na spotkaniu poznały instrument smyczkowy – altówkę. Pani Alina Zwoźniak recytowała wiersz o altówce a pani Kasia grała na instrumencie: piano, forte, pizzicato, staccato, legato. Dzieci uczestniczyły w zabawie w parach pt. „Dwa mikołaje”. Słuchały utworu granego na altówce pt. „La spagnola” oraz wiązanki zimowych utworów takich jak: „Zima, zima”, „Tak się zachmurzyło”, „Hu hu ha”, „Biała zima”.dzieci śpiewały piosenkę z panią Aliną pt. Idą święta”, trzymając w rękach latarenki.

    

    

    

   Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

   Dnia trzeciego grudnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Dzieci obejrzały zdjęcia dotyczące niepełnosprawności, a następnie wzięły udział w „zabawach”, podczas których mogły doświadczyć różnych rodzajów niepełnosprawności. Przekonały się, jak ciężko czasami wykonać banalnie prostą czynność. Następnie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną. To był wspaniały dzień, podczas którego dzieci uczyły się tolerancji, empatii oraz zrozumienia dla osób niepełnosprawnych, oraz tego, w jaki sposób można im pomóc w życiu codziennym.

    

    

   Zbiórka darów dla zwierząt

   z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami we Wrocławiu

   W naszym przedszkolu dobiegła już końca tegoroczna zbiórka darów dla Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Jak zawsze, wzięliśmy w niej udział z wielkim zaangażowaniem oraz z nadzieją na to, że chociaż w ten sposób możemy pomóc  pokrzywdzonym przez los zwierzętom. W okresie trwania akcji, w rozmowach z naszymi wychowankami, próbowaliśmy podnieść ich wiedzę i świadomość odnośnie problemów związanych z bezdomnością zwierząt. Mamy nadzieję, iż nam się to udało i nasze przedszkolaki zarozumiały, że taka pomoc jest nieodzowna a jej udzielanie stanowi samo w sobie wartość bezcenną.

   Za zaangażowanie i otrzymane od  dzieci, Rodziców oraz wszystkich przyjaciół przedszkola dary dla zwierząt serdecznie wszystkim dziękujemy!

   W efekcie naszych wspólnych starań zebraliśmy 50 kg karmy, którą już przekazaliśmy do TOZ. Ponadto udało się zgromadzić kilkanaście pudeł z zabawkami oraz ręcznikami dla zwierzaków.

   Serdecznie dziękujemy za okazane dobro!!!

    

    

   ,,Bądź dla wszystkich życzliwy, a świat będzie szczęśliwy!”

   Takie przesłanie towarzyszyło wszystkim w czasie przygotowań do obchodów Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień w Przedszkolu w Smolcu.( w ramach Projektu Magiczna Moc Bajek). Aby mały człowiek nie wyrósł na dużego egoistę, trzeba od najmłodszych lat uczyć go wrażliwości na potrzeby innych.

   W czasie zabaw i zajęć dzieci zastanawiały się co to jest koleżeństwo, uprzejmość oraz życzliwość wobec rówieśników i dorosłych oraz jak można je okazywać. Rozpoznając i nazywając własne uczucia przeżywane w różnych sytuacjach uczyły się wczuwać w emocje innych, dzięki  czemu samodzielnie znalazły odpowiedź na pytanie: dlaczego warto być życzliwym.

   Wiele wysiłku i pracy przedszkolaki włożyły w plastyczną oprawę święta. Grupa ,,Nutki” oraz ,,Sówki” wykonała kartkę z pozdrowieniami dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Punktem kulminacyjnym było wyjście grup na pocztę, aby wysłać kartkę.

   Taki dzień jak ten przypomina wszystkim, że warto się zatrzymać i uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo, czy przyjazne nastawienie.

    

    

    

    

   Bajkowe spotkanie z muzyką

   W poniedziałek 18.11.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęło się piosenką „Przywitanką”. Na tym spotkaniu dzieci uczestniczyły w inscenizacjach ilustrujących słowa piosenek o tematyce bajkowej. Dzieci miały możliwość trzymania w rękach, takich postaci z bajek jak: myszkę Miki, Minionka, osiołka Kłapouchego, Boba Budowniczego, Hello Kity, Dalmatyńczyka, sarenkę Bambi, kaczora Donalda i ilustrowały ruchem słowa piosenki pt. „Roztańczone pluszaki”. W piosence pt. „Święto Pluszowego Misia” dzieci przytulały misie w związku z przypadającym w dniu 25 listopada Świętem Pluszowego Misia, następnie była zabawa w parach ilustrująca słowa piosenki pt. „Dwa misie”. Dzieci słuchały piosenki pt. „Bajka niezapominajka”, w której między innymi występował król z królową. Dzieci z prowadzącymi śpiewały refren piosenki z filmu „Król lew” pt. „Hakuna matata”. Na zakończenie spotkania dzieci tańczyły twista w piosence pt. „Czarny Alibaba”.

    

    

    

   Konkurs Plastyczny ,,Kryształowy Pantofelek”

   W ramach projektu " Magiczna moc bajek" dzieci z Przedszkola w Smolcu wzięły udział w konkursie plastycznym "Kryształowy pantofelek".

   Celem konkursu:

   • Nawiązanie do baśni braci Grimm „Kopciuszek”

   • Rozwijanie inwencji twórczej dzieci poprzez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych

   • Rozwijanie zdolności manualnych dzieci

   Rodzinny konkurs plastyczny sprawił dzieciom wielką frajdę. Wszyscy uczestnicy włożyli wiele wysiłku oraz serca w swoje "arcydzieła". Niektórzy zaskoczyli nas swoją pomysłowością.

   Komisja konkursowa miała trudne zadanie. W konkursie wzięło udział 46 przedszkolaków wraz z rodzicami. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i upominek. Komisja nagrodziła wszystkie prace konkursowe. Serdecznie gratulujemy.

   Bardzo dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie oraz gratulujemy ciekawych pomysłów!

    

    

   1 2 3 Ciuchcia rusza już

   We wtorek 05.11.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „1 2 3 ciuchcia rusza już”. Ciuchcia Bercia była już nienowoczesną lokomotywą i mogła tylko jeździć trasą turystyczną. Ciuchcia Bercia musiała wykonać test i do zachodu słońca pokonać trasę turystyczną. Ta podróż była bardzo ważna dla niej, dlatego chciała punktualnie wyjechać ze stacji w Krakowie. Pasażerowie wsiedli do pociągu, a wśród nich Smok Wawelski, który jechał do Wrocławia do kuzyna Smoka Strachocin z lasu Strachocimskiego. Pani konduktor dała znać lizakiem i pociąg ruszył do Zakopanego, gdzie są góry Tatry i miś na Krupówkach, który robi zdjęcia z turystami. Ta czynność znudziła jemu się i wyruszył pociągiem nad morze. Ciuchcia Bercia popsuła się, na ratunek pospieszył lotnik z Dęblina, gdzie mieści Szkoła Orląt kształcąca pilotów, aby nim zostać należy dobrze się uczyć, zjadać obiady, surówki i być sprawnym fizycznie. Dzieci pomagają lotnikowi naprawić Bercie, uczestniczą w zabawie ilustrującą ruchem słowa piosenki o naprawianiu lokomotywy na melodie pt. „Jedzie pociąg”. Po naprawieniu ciuchcia ruszyła i zatrzymała się w Warszawie, gdzie przywitała ich Syrenka Warszawska symbol Warszawy. Następny przystanek to morze bałtyckie, gdzie wszystkich przywitał marynarz powitaniem marynarskim. Smoka Wawelskiego rozbolał ząb, znaleziono sposób na zęba czyli wizyta u stomatologa, a nie sznurek za pomocą, którego chciano wyrwać zęba. Ciuchcia Bercia wyruszyła ze stacji, aby zdążyć przed zachodem słońca do Wrocławia. Nasza dzielna ciuchcia dotarła do celu o wyznaczonym czasie, przeszła pozytywnie test. Zadowolony Smok Wawelski poszedł odwiedzić swojego kuzyna Smoka Strachocin.

    

    

    

   Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

   5 listopada w naszym przedszkolu świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to bowiem dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disneya. Wszystkie zadania i aktywności krążyły więc wokół tego tematu. Dzieci rozwiązywały zagadki, kolorowały, słuchały opowieści z kanonu klasyki literatury dziecięcej. Te dobrze znane i lubiane historie mają wyrazistych bohaterów. Od nich też mogliśmy zdobyć wiedzę, odnośnie zachowania w konkretnych sytuacjach. Największą jednak atrakcją była możliwość przebrania się za nich. W Międzynarodowym Dniu Postaci z Bajek kolorowe czapy, strojne szaty, różdżki, peleryny pełne gwiazd wypełniły przedszkolną przestrzeń. Zdecydowanie największa popularnością cieszyli się bohaterowie z „Krainy lodu”.

    

    

   Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

   W czwartek, 24.10.2019 r. obchodziliśmy w przedszkolu Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji dzieci przyniosły ze sobą ulubione książeczki. Były książkowe konkursy i zagadki. Opowiadaliśmy o swoich ulubionych bohaterach. Starsze grupy wybrały się na wycieczkę do biblioteki szkolnej. Pani Kasia w ciekawy i zabawny sposób opowiedziała nam o książkach dla małych i dużych oraz o tym, jak wygląda praca w szkolnej bibliotece.

    

    

   Fagot

   W poniedziałek 21.10.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie zostało rozpoczęte nową  powitalną piosenką. Dzieci na spotkaniu poznały instrument dęty - fagot. Pan Karol zagrał melodie z filmów: 101 dalmatyńczyków utwór pt. „Cruella De Mon”, Król Lew utwór pt. „Hakuna matata”. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Kolory jesieni” i  pokazywały trąbę słonia w utworze pt. „Słoń”. Słuchały piosenki o fagocie i oglądały z jakich elementów ten instrument składa się. Słuchały zagadek muzycznych, różnych brzmień i dźwięków granych na fagocie. Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w zabawie do piosenki pt. „Dwa malutkie jeże”.

    

    

   Wtorek Niesforek i reszta tygodnia

   We wtorek 08.10.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie teatrzyku Kropa pt. „Wtorek Niesforek i reszta tygodnia”. Dni tygodnia szykowały się do olimpiady, każdy dzień uprawiał inną dyscyplinę sportową. Dzieci poznały mniej popularne dyscypliny sportowe. Poniedziałek miał grać w koszykówkę, wtorek w golfa, środa w tenis, czwartek w karate, piątek w bejsbol, sobota w pchnięcie kulą, niedziela była czirliderką. Wtorek Niesforek nie był zachwycony swoją dyscypliną sportową, bo chciał grać w koszykówkę, więc zabrał piłkę poniedziałkowi. Bohaterowie spektaklu przeżywali perypetie związane ze swoją dyscypliną, np. brakiem odpowiedniej piłki, bo była akuratne za duża lub za mała. Szukaniem odpowiednich piłek zajęła się niedziela. Jak wszystkie piłki się znalazły okazało się, iż niedziela nie zdążyła przygotować układu do kibicowania. Dzieci wspólnie z czwartkiem pomogły przygotować układ choreograficzny i brawurowo go wykonały. Niedziela bardzo podziękowała dzieciom za pomoc.

    

    

   Dzień Drzewa

   10 października obchodzimy Dzień Drzewa. Wszystkie przedszkolaki były w tym dniu ubrane na zielono. Spotkaliśmy się w sali widowiskowej i w trakcie rozmów, zagadek, śpiewów, zabaw ruchowych i sprawnościowych, dzieci poszerzyły wiedzę przyrodniczą. Podczas wspólnej zabawy i nauki propagowana była idea ochrony przyrody oraz kształtowanie pozytywnego stosunku do niej. Druga część naszego spotkania miała miejsce w ogrodzie przedszkolnym, gdzie z pomocą konserwatora – pana Grzegorza, posadziliśmy drzewo – surmię (inaczej katalpa). Z niecierpliwością będziemy czekać na wiosnę i obserwować nasze drzewko, które będzie się budziło po zimie. Już zawsze będzie nam ono przypominać to święto.

    

    

   KONKURS - DZIEŃ DRZEWA

   We wrześniu w naszym przedszkolu ogłoszony został konkurs plastyczny pt. „DZIEŃ DRZEWA”. Celem konkursu było wdrażanie do proekologicznych zachowań, rozwijanie umiejętności plastycznych oraz kreatywności dzieci. Na konkurs wpłynęło 38 prac. Każda praca miała w sobie coś oryginalnego. Dnia 10 października nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dzieciom biorącym udział w tym konkursie.

    

    

   Europejski Dzień Ptaków - 1.10.2019

   1 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Europejski Dzień Ptaków. Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci poznały popularne ptaki żyjące w naszej okolicy. Nasi podopieczni wysłuchali wierszy Juliana Tuwima "Ptasie Radio" i "Mowa ptaków". Podczas słuchania dzieci starały się zapamiętać nazwy skrzydlatych stworzeń wymienianych w tekście, szukały bohaterów wierszy na ilustracjach, rozpoznawały i naśladowały ptasie odgłosy. Przedszkolaki układały obrazki ptaków, które później przyklejały na kartki.

    

    

   Sprzątanie Świata

    

   W poniedziałek 23.09.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w Ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata, zorganizowanej przez fundacje Nasz Dom. Hasło akcji to „Nie śmiecimy-sprzątamy-zbieramy”. Panie: Edyta Kulikowska, Katarzyna Sitko opowiedziały dzieciom: po co segreguje się śmieci, do jakiego pojemnika, jakie śmieci wrzucamy. Wyjaśniły cel akcji i zachęciły do nietworzenia wielkiej ilości śmieci, np. rysujemy i kolorujemy całą kartkę, a nie tylko dwie kreski i wyrzucamy kartkę do kosza. Pani Irena Zygadło nauczyła dzieci refrenu piosenki pt. „Ochroń Ziemię”. Przedszkolaki z radościom śpiewały i pokazywały ruchem słowa refrenu. Dzieci założyły na ręce rękawiczki i przy słowach piosenki pt. „Ochroń Ziemię” zbierały śmieci na terenie przedszkola. Odpady wrzucały do pojemników odpowiedniego koloru. W rękawiczki i worki zaopatrzył dzieci Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa z Urzędu Miasta i Gminy w Kątach Wrocławskich.

    

    

   OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

   20 września w naszym przedszkolu wspólnie świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji razem śpiewaliśmy piosenki i tańczyliśmy. Nie zabrakło konkursów i wesołych zabaw: Witaminowe segregowanie, Skoki w kaloszach przez kałużę, Ubieranie na zawołanie i wiele innych. Wykonaliśmy także pamiątkowe zdjęcia, a po skończonej zabawie każdy przedszkolak dostał dyplom i mały upominek.

    

    

   Dzień Chłopaka w przedszkolu

   Dzień 30 września był wyjątkowym dniem w przedszkolu, ponieważ tego dnia obchodzony był  Dzień Chłopaka. Każda grupa, a w szczególności dziewczynki, przygotowały w tym dniu wiele zabaw, konkursów i niespodzianek dla swoich kolegów. Dzieci bawiły się w konkurencjach na szybkość, sprawność, rozwiązywały zagadki. Wszystkie dzieci bardzo gorąco dopingowały swoich kolegów biorących udział w konkursach. Z każdej sali dochodziły dźwięki muzyki, słychać było śpiew i wesołe sto lat. Na zakończenie dziewczynki złożyły życzenia chłopcom, wręczyły upominki - krawaty i legitymację "Super Chłopaka". Nie brakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. We wszystkich grupach był to dzień, pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. 

    

    

   SADZIMY KROKUSY

   Nutki podjęły się bardzo odpowiedzialnego zadania. Wcieliły się w rolę małych ogrodników z pomocą  pani Edyty zasadziły cebulki krokusów na przedszkolnym trawniku.  Dokładnie i rzetelnie wykonały swoją pracę. Efekty tej pracy zobaczymy już wiosną :))

    

    

   Fortepian

   W poniedziałek 16.09.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały pierwsze w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Spotkanie prowadziła pani Alina Zwoźniak i zaśpiewała nową powitalną piosenkę. Dzieci poznały instrument muzyczny fortepian i słuchały muzyki granej na pianinie. Pan Filip zagrał między innymi: „Marsz Turecki” Wolfganga Amadeusza Mozarta, mazurek skomponowany przez 6-letnigo Fryderyka Chopina, etiudę Oceanową Fryderyka Chopina, glissando, piano i na smutno w tonacji molowej, akordami, oktawami. Pani Alina zaśpiewała piosenkę o Fryderyku Chopinie pt. „Mała Żelazowa Wola też swojego ma idola”. Dzieci usłyszały muzykę z deszczem pt. „Preludium deszczowe” graną na pianinie przez pana Filipa. W tym samym czasie pani Alina recytowała wiersz pod tym samym tytułem. 

    

    

    

   Gitara

   W poniedziałek 03.06.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały ostatnie w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęto piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Prowadząca pani Kasia, wspólnie z panem Kamilem pokazała dzieciom instrument strunowy – gitarę. Pan Kamil grał na gitarze: flamenco, bluesa, contry, glissando, tremolo, piccicato. Dzieci poznały budowę i sposoby gry na gitarze. Dzieci za prowadząca powtarzały wers piosenki pt. „Na gitarze gram” i słuchały gry na bandżo oraz poznały budowę tego instrumentu. Na zakończenie spotkania dzieci maszerowały jeden za drugim i słuchały utworu Enrique Iglesiasa pt. „Subeme la radio”.

    

   Dzień Sportu

   Światowy dzień sportu to świetna okazja, aby promować sport i aktywność fizyczną. Wszyscy wiemy, że sport to zdrowie. Podczas aktywności fizycznej nasz organizm wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia. Wyzwoliły się one także u naszych przedszkolaków, gdy podczas uczczenia święta musieli zmierzyć się z wieloma konkurencjami sportowymi. Były podskoki, czołganie, rzut do celu, trzymanie równowagi... udział brały wszystkie partie ciała i umysłu. Dopisała pogoda, siły i humor. Wszyscy pamiętali o postawie fair play.

    

    

    

   Góra Grosza

   W dnach 26.11.18 r. – 02.01.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”, zorganizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Rodzice naszych przedszkolaków chętnie przyłączyli się do tej akcji i ofiarowali swoim dzieciom monety: 1, 2, 5, 10, 20 groszowe, które ich pociechy wrzucały do oznaczonych skarbonek. Po zakończonej akcji, pieniądze zostały posortowane według nominału czyli w osobnych woreczkach były monety: 1 groszowe, 2 groszowe, 5 groszowe, 10 groszowe. 20 groszowe i inne. Chętne dzieci segregowały monety, a ich wartość przeliczyły nauczycielki opiekujące się akcją „Góra Grosza” w naszym przedszkolu. Zebraliśmy 96 złoty i 49 groszy. Te pieniądze zostały spakowane do paczki i wysłane do Towarzystwa Nasz Dom Pocztą Polską. Dziękujemy tym osobą, które przyłączyły się do akcji i wrzucały monety: 1, 2, 5, 10, 20 groszowe i inne monety. Ta akcja uświadamia wszystkim, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci trudnej sytuacji życiowej. Daje możliwość przeprowadzenia wspólnego przedsięwzięcia nauczycieli, dzieci i rodziców na rzecz potrzebujących dzieci i możliwość włączenia się w wielką ogólnokrajową inicjatywę na rzecz dzieci z opieki zastępczej.

   Organizatorzy Akcji „Góra Grosza w Przedszkolu Publicznym w ZSP w Smolcu: Małgorzata Wierzchowska, Irena Żygadło, Laura Anioł, Marta Woźniak, Joanna Schmiedel, Kamila. Słowik, Edyta Kulikowska.

    

    

   Obój

   W poniedziałek 13.05.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w Spotkaniu z muzyką, na którym poznały instrument - obój. Wszystkie dzieci z panią Aliną Zwoźniak zaśpiewały piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Pani Ewa grała na oboju różnorodne dźwięki i zagadki muzyczne, między innymi polonez z filmu „Pan Tadeusz” oraz utwory takie jak: „Jezioro łabędzie”, „Walc Kwiatów”, „Śpiąca królewna” Piotra Czajkowskiego. Do ostatniego utworu dziewczynki tańczyły układ baletowy. Dzieci poznały budowę oboju i słuchały utworu pt. „Motylek” granego metodą adlibido czyli muzyk utwór gra za każdym razem inaczej. Dzieci z prowadząca śpiewały słowa „ojojoj, ojojoj” w piosence ludowej pt. „Dwa serduszka, cztery oczy” z filmu „Zimna wojna”. Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w zabawie do piosenki pt. „Majówka” – były owady występujące na łące i przesłanie piosenki, lepiej obcować z przyrodą niż uzależnić się od komórki lub smartfonu.

    

    

   Gitarowe opowieści cz. II – w górę Missisipi

   We wtorek 02.04.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały spektakl Teatrzyku Kropa pt. „Gitarowe opowieści cz. II – w górę Missisipi”. Rolindrops grał na gitarze piosenkę pt. „W górę Missisipi” zaprosił dzieci do wspólnego śpiewania. Zbój Maciej zwany Kris grał muzykę góralską, a hipopotam Hipcio muzykę bluesa, smutną muzykę. Te rodzaje muzyki grane były na gitarze rezofonicznej – dobro (nazwanej od konstruktora), pod metalowym kołem jest głośnik. Ta gitara wydaje głośne dźwięki i na gitarze dobro został zagrany utwór pt. „Boogi-woogi”, zaśpiewany i zatańczony przez dzieci. Król Elwis II pokazał sposób gry na gitarze elektrycznej i budowę gitary elektrycznej. Do tej gitary potrzebny jest piecyk (wzmacniacz dźwięku), dzięki, któremu słyszymy dźwięki. Na tej gitarze był grany blues i rock’n’roll. W muzyce można łączyć różne style muzyki i dzieci usłyszały na gitarze elektrycznej muzykę góralską, rock’n’roll i piosenkę pt. „W górę Missisipi”.

    

    

   Puzon

   W poniedziałek 01.04.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w Spotkaniu z muzyką, na którym poznały instrument - puzon. Wszystkie dzieci z panem Tomaszem zaśpiewały piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Puzon należy do rodziny instrumentów dętych blaszanych, do których nalezą: trąbka, róg, puzon, tuba. W piosence pt. „Na puzonie sobie gram”, dzieci powtarzały wersy piosenki, które wcześniej śpiewał pan Tomasz. Pan Adam zagrał na puzonie tematy z filmów: „Różowa pantera”, „Gwiezdne wojny”, „Gwiezdne wojny – sam początek”, „Mission Impossible”. Dzieci poznały budowę puzonu i usłyszały dźwięki grane na puzonie takie jak: frurrato, glissando i zagadki muzyczne. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach do piosenek: „Orkiestry dęte” i „Kolorowe kosze”.

    

    

   O prosiaczku Głuptasku

   We wtorek 26.03.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „O prosiaczku Głuptasku”. Była to historia o prosiaczku, który był leniwy, niemiły dla innych, jadł niezdrowe jedzenie. Gdy po zjedzeniu słodyczy poczuł się senny to zasnął na łące, wtedy obudził jego pożyteczny i pracowity trzmiel. Prosiaczek trzmiela obrzucił błotem i trzmiel nie mógł już latać z kwiatka na kwiatek i ich zapylać. Dzieci wraz z trzmielem i prosiaczkiem zaśpiewały piosenkę „Mydło wszystko wymyje”, aby zmyć błoto z trzmiela. Krowa Mućka, chciała być wyjątkowa i marzyła zostać koniem wyścigowym. Prosiaczek wyśmiał jej marzenie, czym sprawił przykrość krowie. Wszyscy wiedzą, ze mleko i jego produkty są zdrowe i każdy z nas powinien je spożywać, dlatego jedzenie trawy na pastwisku na pewno nie jest nudne, tylko pożyteczne. Prosiaczek wpadł na pomysł samotnego spaceru do lasu. Kogut zaczął szukać prosiaczka i chciał pójść, lecz to pies Azor poszedł szukać prosiaczka, przecież jest obrońcom. W samą porę pies Azor znalazł prosiaczka, bo lis ostrzył na niego zęby. Prosiaczek wstydził się wrócić do zagrody z powodu przykrości, które zrobił innym. Azor powiedział, ze wszyscy czekają na niego, bo prawdziwi przyjaciele wybaczają. Prosiaczek osłabł i nie mógł dalej iść (prosiaczek wcześniej jadł tylko niezdrowe jedzenie). Azor poczęstował prosiaczka marchewką i jabłkiem, prosiaczek zjadł to wszystko ze smakiem i w dobrym humorze wrócili do przyjaciół.

    

    

   DZIEŃ BABCI I DZIADKA W NASZYM PRZEDSZKOLU

   Obchody Dnia Babci i Dziadka na stałe wpisały się w kalendarz uroczystości naszego Przedszkola. W dniu 21 lutego 2019 r. dzieci z grupy NUTKI zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i dziadków. W pięknie udekorowanej sali widowiskowej dzieci przedstawiły program artystyczny. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Wnuczęta obdarowały swoich ukochanych dziadków podarunkami i zaprosiły na słodki poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci  jak i dziadków. :)

    

    

    

    

   Akordeon

   W poniedziałek 11.03.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w Spotkaniu z muzyką, na którym poznały instrument dęty – akordeon. Wszystkie dzieci z panem Tomaszem zaśpiewały piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Pan Przemysław zagrał na akordeonie utwory charakterystyczne dla danego kraju, takie jak: francuski taniec pt. „Pod dachami Paryża”, w Niemczech dzieci przejechały się na karuzeli w utworze pt. „Flik-flak” i słuchały wiązankę znanych rosyjskich utworów oraz utwór J. S. Bacha na organy pt. „Toccata”. Dzieci poznały budowę akordeonu i słuchały gry: piano, forte, staccato, legato, tremolo, tremolando, glissando, wibracje, klaster. Dzieci z prowadzącym panem Tomaszem tańczyły charakterystyczne kroki dla danego tańca ludowego, między innymi: polonez, kujawiak, krakowiak, oberek, taniec góralski. Była inscenizacja piosenki pt. Tańczące kurki”. Na zakończenie spotkania dzieci słuchały muzyki bułgarsko-macedońskiej granej na akordeonie.

    

    

    

   Harcować zaczyna drużyna z Bieguna

   We wtorek 26.02.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały spektakl Teatrzyku Kropa pt. „Harcować zaczyna drużyna z Bieguna”. Przestawienie bardzo podobało się przedszkolakom, reagowali różnymi emocjami: śmiechem, zdziwieniem, zatroskaniem, wzruszeniem, zaangażowaniem. Główny bohater pingwin Lucek odszedł od rodziców i nie wiedział gdzie są jego rodzice. Dzieci zgodziły się z Wikingiem, iż dzieci nie oddalają się od rodziców. Wiking był bardzo charakterystycznym wojownikiem, który bał się śniegu, dlatego wyruszył do Królowej Śniegu aby pomogła przezwyciężyć jego lęk i pomogła znaleźć rodziców pingwinka Lucka. Królowa Śniegu wszystko wie co się dzieje w jej krainie, dlatego Wiking, Eskimos i niedźwiedź polarny poszli do niej. Każdy z przyjaciół osiągnął to czego pragnął. Wiking przestał się bać śniegu, pingwinek znalazł rodziców i nauczył się wiązać szalik, niedźwiedź opowiadał dowcipy, które śmieszyły innych. Akcja rozgrywała się na biegunie północnym (pingwiny przebywają na biegunie południowym), ponieważ pingwin Lucek wraz z rodzicami przyjechał zwiedzić biegun. Wiking zaprosił dzieci do muzycznej zabawy pt. „Pomidor”, w której dzieci dwukrotnie uczestniczyły.

    

    

   Bum Bum Rurki

   Dzieci w wieku przedszkolnym wykazują naturalną dla swojego wieku i etapu rozwoju potrzebę ekspresji twórczej, a muzyka jest jednym z ważnych czynników wpływających na rozwój dziecka. Przeżycia związane z odbiorem czy tworzeniem muzyki mają duży wpływ na rozwój emocjonalny i estetyczny. Obcowanie z muzyką pobudza także rozwój analizatora słuchowego, koncentrację uwagi, pamięć muzyczną i pozamuzyczną. W styczniu 2019 grupy Nutki i Jagódki uczestniczyły w zabawach rytmicznych oraz twórczych z wykorzystaniem „Bum-bum rurek”. „Kolory rurek” to jedna z wielu zabaw. Każde dziecko wybrało sobie jedną rurkę w dowolnym kolorze, następnie musiało podać kilka przedmiotów, które są tego samego koloru co wybrana rurka, np rurka pomarańczowa-pomarańcz, czerwona-serce, zielona-trawa, itp. Do ciekawych zabaw należała też  „Sprytna rurka”- dzieci siedziały w kole po turecku i w rytm muzyki klasycznej przekazywały sobie rurkę w prawą stronę po kole. Zabawa była prowadzona metodą Batti Strauss. Jagódki i Nutki grały na na Bum Bum Rurkach różnymi sposobami, uderzając pionowo, poziomo i pod różnymi kątami całą powierzchnią lub częścią rurki, dzieci na stojąco i poruszając się odtwarzały ruchy nauczycielek w rytm muzyki: Safari Duo „Played a live”.

    

    

   „Uwaga na Przytulaka”

   21 lutego 2019r. dzieci z grupy JAGÓDKI i NUTKI pojechały do Magicznego Teatru Muzycznego na spektakl pt. „Uwaga na Przytulaka”. Był to interaktywny spektakl edukacyjny z językiem angielskim, o przyjaźni, miłości, odpowiedzialności za słabszych i młodszych.

   ,,Uwaga na Przytulaka"  - to spektakl połączony z elementami języka angielskiego, uwielbiany przez dzieci w różnym wieku.

   W trakcie spektaklu dzieci razem tańczyły, śpiewały, rozwiązywały trudne problemy, a także dowiedziały się co oznaczają słowa: PRZYJAŹŃ i ODPOWIEDZIALNOŚĆ 

    Spektakl połączony był z suplementem warsztatowym:  ,,Jak zostać prawdziwym przyjacielem?''

    

    

    

   Zabawa karnawałowa

   W czwartek 14.02.19 r. w dniu walentynek dzieci z przedszkola miały bal karnawałowy. Przed balem był ogłoszony konkurs na „Serduszko walentynkowe”, w którym uczestniczyły chętne dzieci wraz ze swoimi rodzicami. Tymi konkursowymi serduszkami oraz balonami, serpentynami była ustrojona sala. W dniu balu każde dziecko było przebrane za wybraną postać z bajki lub baśni. Na balu pt. „W baśniowej krainie” była prezentacja strojów wraz z okrzykiem "hip, hip, hura”. Dzieci tańczyły w parach, w kole, indywidualnie przy muzyce lubianej przez dzieci. Były zabawy integracyjne: „Taniec słońc”, „Taniec pingwinów”, „Taniec w wężu”, „Idzie wróżka polną drogą” (z akompaniamentem gitary). Dzieci rozwiązywały „Baśniowe zagadki”. Na zakończenie balu zostały rozdane nagrody za udział w konkursie „Walentynkowe serduszko”. Dzieci pożegnały się i poszły do swoich sal, gdzie czekał na nich poczęstunek zorganizowany przez rodziców.

    

    

    

   Klarnet

   W poniedziałek 11.012.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w Spotkaniu z muzyką, na którym poznały instrument dęty drewniany – klarnet. Wszystkie dzieci z panem Tomaszem zaśpiewały piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Pan Władysław zagrał na klarnecie dwa tańce pt.: „Walc”, „Polka dziadek”. Pan Tomasz recytował wiersz „O klarnecie”, który różnymi dźwiękami na klarnecie pan Władysław zilustrował. Dzieci poznały budowę klarnetu: czarę głosową, korpusy: dolny i górny, baryłkę, ustnik a w nim stroik z trzcinki. Instrument jest wykonany z drewna z czarnego hebanu. Dzieci słuchały dźwięki: statku, kaczki, staccato, arabskie oraz zagadki muzyczne: „Zaczarowany ołówek”, „Różowa pantera”. Przedszkolaki uczestniczyli w zabawie w parach „Ja Cię pocałuje” oraz w zabawie do piosenki pt. „Rozruszanka”. Na zakończenie spotkania dzieci słuchały utwór grany na klarnecie pt. „Kot Oskar’ gdzie klarnet naśladował głos kota. Ten sam utwór był zagrany jeszcze raz tylko dzieci naśladowały głos kota.

    

    

    

   Dash i Dot

   11.01.2019r. grupę Jagódek i Nutek odwiedził Dash, ulubiony robot dzieci. Tym razem uczył nas gamy oraz ćwiczył pamięć prosząc o zapamiętanie jak największej ilości dźwięków. Jagódki i Nutki miały okazję wspólnie z Dashem śpiewać piosenki, tańczyć i rozwijać swoje umiejętności rytmiczne i matematyczne. Kończąc zajęcia każdy indywidualnie i na swój własny sposob pożegnał się z ulubionym robotem. 

    

    

    

   Trąbka

   W poniedziałek 07.01.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w Spotkaniu z muzyką, na którym poznały instrument dęty blaszany – trąbka. Wszystkie dzieci z panią Aliną Zwoźniak zaśpiewały piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Pan Ryszard zagrał na trąbce dwie kolędy: „Cicha noc”, „Tryumfy króla niebieskiego” i utwór pt. „Wilhelm Tell”. Pani Alina zaśpiewała piosenkę pt. „Cztery instrumenty dęte”. Pan Ryszard pokazywał poszczególne elementy trąbki, a pani Alina mówiła nazwy oraz pokazała proste plastikowe trąbki bez tłoków (na których można zagrać tylko sygnały dla myśliwych lub wojska). Na trąbce z tłokami można zagrać wszystko i pan Ryszard zagrał na kornecie (mniejsza trąbka) utwór pt. „Marsz tryumfalny” z opery Aida Giuseppe Verdiego. Jest plastikowa trąbka z tłokami, ale tylko do gry w orkiestrze w czasie zimy (nie tak dobra jak trąbka metalowa) na tej trąbce muzyk zagrał zagadkę muzyczną pt. „Kaczuchy”. Na trąbce zagrane były sygnały wojskowe: pobudka, zbiórka, komendy: baczność i spocznij oraz zagadki muzyczne: „Reksio”, „Pszczółka Maja”, „Elza”. W piosence pt. „Havana” Camili Cobello, wersje instrumentalną na trąbce grał pan Ryszard, dzieci z panią Aliną śpiewali słowa „havana unana”. Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w zabawie do piosenki pt.. „Choineczki”.

    

    

   Wielka heca na lodowej planecie

   We wtorek 18.12.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przestawienie Teatrzyku Kropa pt. „Wielka heca na lodowej planecie”. W pewnej galaktyce była mroźna planeta, zawsze było tam zimno, mieszkańcy byli bardzo zadowoleni, gdyż mogli uprawiać sporty zimowe, lepić bałwana i kule śniegowe. Nikt na tej planecie nie chorował, ponieważ każdy nosił czapkę i szalik, często mył ręce, zjadał zdrowe obiadki oraz warzywa i owoce. Władczyni tej krainy królowa Lodówka I miała najważniejszy obowiązek, było to pilnowanie słoika z zarazkiem grypy. Lecz pewnego dnia zarazek Grypek został uwolniony i bohaterzy spektaklu, którzy nie nosili czapki lub szalika albo nieodpowiednio się odżywiali i nie myli rąk zachorowali. Na tej planecie wylądowała rakieta z profesorem Tutka i profesora siostrzenicą Jagódką. Profesor wysłuchał królowej Lodówki I, która miała zmartwienie z powodu pustego słoja i coraz większej liczby poddanych chorych na grypę. Profesor Tutka zaproponował pomoc w schwytaniu zarazka Grypka do słoika, musiał wykonać to zadanie sam, ponieważ Jagódka zachorowała bo nie nosiła czapki i szalika. Bałwanek zjadał smaczne, zdrowe obiadki, lecz nie mył rąk przed posiłkami też zachorował. Profesor Tutka wraz z dziećmi zaśpiewał piosenkę o zimie. Słowo zima, poszczególne litery pokazywał alfabetem migowym. Profesor Tutka znalazł sposób na zarazka Grypka miał trzy bronie. Spryskał jego mydłem, rzucił w niego bombę witaminową, przede wszystkim z witaminą c i okrył szalikiem. Tym sposobem zarazek Grypek został zamknięty w słoju, a słój przekazany królowej Lodówce I. Profesor Tutka pokonał zarazek dzięki zasadom higieny.

    

    

    

   UROCZYSTE PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

   Dnia 28 listopada odbyła się bardzo ważna uroczystość dla naszych przedszkolaków PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. W tak ważnym dniu aby być świadkami niezwykłego wydarzenia do przedszkola przybyli zaproszeni goście: rodzice, dziadkowie i rodzeństwo naszych przedszkolaków. Dzieci zaprezentowały zgromadzonym gościom swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne, a trzeba przyznać, że mimo ogromnej tremy poradziły sobie wspaniale. Po gromkich brawach przystąpiliśmy do uroczystości ślubowania. Z wielką dumą i przejęciem powtórzyły słowa przyrzeczenia, a Pani Dyrektor dokonała pasowania przez dotknięcie ramienia każdego dziecka ogromną kolorową kredką. Wszystkie przedszkolaki, otrzymały pamiątkowy dyplom i upominek. Po części artystycznej, wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uśmiech i radość na twarzach "Nutek" świadczyły o tym, że impreza była udana, a goście nie kryli zadowolenia z występu dzieci.

    

    

   ROBOT DASH

   Dnia 3 grudnia przeprowadziłam zajęcia w grupie „Nutek” z robotem Dash. Dzieci były bardzo ciekawe robota, siedziały na dywanie, w kółeczku zafascynowane urządzeniem. Na początku naszych zajęć każdy mógł się zapoznać z obsługą Dasha, czyli ruchem kół i głowy robota, zmianą kolorów świateł, zmianą led oka. Przy okazji powtórzyliśmy nazwy kolorów. Sprawiło to dzieciom dużo radości. Następnie każdy mógł zadać pytanie robotowi, a urządzenie odpowiadało tak lub nie. Dzieci poprzez takie zajęcia uczą się logicznego myślenia, pobudzają wyobraźnię, uczą się kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów oraz pracy w grupie, czyli kluczowych kompetencji XXI wieku.

    

   Andrzejki

   Andrzeju, Andrzeju

   prosimy dziś Ciebie,

   daj nam znać,

   co się będzie z nami dziać…

    

   30 listopada dzieci w przedszkolu odwiedziły dwie czarownice, które przybyły po to, by uczcić Andrzejki, by bawić się wspólnie, czarować i oczywiście wróżyć… Dzieci poznały krótką historię tego sympatycznego święta, a potem rozpoczęły się wróżby dotyczące przyszłości tej bliższej i dalszej. Wszyscy pamiętali jednak, że te wróżby i zabawy do tylko miła zabawa. Była oczywiście wróżba z bucikami, z różnymi rzeczami ukrytymi pod kubeczkami, które zdradzały, co czeka dzieci w przyszłości. Losując przedmioty ukryte w worku, dzieci dowiedziały się, jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Dzieci odgadywały także kształty z obierek jabłka, rzuconych przez ramię, a ich fantazja podpowiadała im różne historie. Dzieci, pamiętając o swoich marzeniach i wykorzystując monety, wrzucały je do miski, licząc, że wszystkie one się spełnią. To był dzień pełen niespodzianek, śmiechu i dobrej zabawy.

    

    

   Mikołajki

   6 grudnia 2018 r. był oczekiwanym dniem przez wszystkie dzieci. Przedszkolaki wcześniej uczyli się wierszy, piosenek o Mikołaju, wykonali prace plastyczne, tematycznie związane z mikołajkami, zimą i zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W czwartek 6 grudnia około godziny 8.20 w przedszkolu dzieci usłyszały dźwięk dzwonka, gdy wyjrzały na korytarz to ujrzały Mikołaja i jego pomocników. Mikołaj oglądał piękne prace plastyczne i zwiedzał przedszkole. Przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwali spotkania z Mikołajem. Dzieci zostały zaproszone na salę widowiskową, gdzie na nich czekał Mikołaj z pomocnikami i prezentami. Wszyscy uczestniczyli w zabawie tanecznej do piosenki pt. „Zima”, następnie każda grupa przedszkolna recytowała wiersz lub śpiewała piosenkę dla Mikołaja. Każde dziecko otrzymało paczkę i pozowało z Mikołajem do pamiątkowego zdjęcia. Po otrzymaniu upominków dzieci pożegnały Mikołaja i poszły do swoich sal. Dzieciom podobały się prezenty i spotkanie z Mikołajem. Organizatorem mikołajek i orszaku Mikołaja byli rodzice z Rady Rodziców Przedszkola. Rodzice w każdej grupie przedszkolnej zorganizowali upominki i poczęstunek dla dzieci.

    

    

   Skrzypce

   W poniedziałek 03.12.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w Spotkaniu z muzyką, na którym poznały instrument smyczkowy – skrzypce. Wszystkie dzieci z panią Kasią zaśpiewały piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Dzieci z zainteresowaniem i podziwem słuchały gry na skrzypcach, pan Adam grał utwory różniące się tempem, nastrojem. Były to następujące utwory: „Kaprys” M. Paganiniego, „Ave Maryja” F. Schuberta, „Słonica Megi”, taniec pochodzenia węgierskiego „Czardasz”, „Despacito”. Ten ostatni utwór pokazuje, iż na skrzypcach można grać muzykę poważną jak i muzykę rozrywkową. Skrzypce należą do rodziny instrumentów smyczkowych, są najmniejsze w swojej rodzinie, grają wysokie i głośne dźwięki. Pani Kasia zaśpiewała piosenkę pt. „Ech skrzypeczki jakie cudne”, z której dzieci dowiedziały się jak zbudowane są skrzypce, jednocześnie pan Adam pokazywał elementy budowy instrumentu. Słowa tej piosenki napisała Alina Zwoźniak do melodii piosenki pt. „Ech mazury jakie cudne”. Niedługo przyjdzie do dzieci Mikołaj z wymarzonym prezentem i dlatego dzieci uczestniczyły w zabawie do piosenki pt. „Dwa Mikołaje”. Na zakończenie spotkania pani Kasia złożyła dzieciom najserdeczniejsze życzenia świąteczno-noworoczne i wymarzonego prezentu.

    

    

   Patriotyczne spotkanie z muzyką

   W czwartek 29.11.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęła pani Kasia piosenką pt. „Co to jest niepodległość”, dzieci słuchały przepięknych słów tej piosenki, w grupie gdzie uczestniczyły grupy 0, dwie dziewczynki wzruszającą śpiewały słowa tej piosenki, jako solistki. Pani Alina wspólnie z dziećmi recytowała wiersz W. Bełzy pt. „Kto ty jesteś? Polak mały”, następnie wszystkie dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Jesteśmy Polakami” trzymając w dłoniach flagi, Godło Polski lub były przebrane za orły. W piosence pt. „Do woja marsz do woja”, dzieci maszerowały, podskakiwały, wykonywały czynności występujące w słowach piosenki. W spokojnej piosence dzieci zamknęły oczy, wygodnie się ułożyły i słuchały ballady pt. „Deszcze niespokojne”. W piosence pt. „Gdy piosenka szła do wojska” powstał zespół wojskowo-instrumentalny, którym dyrygowała pani Alina a słowa piosenki śpiewała pani Kasia. Na zakończenie spotkania dzieci głośno liczyły do trzech w piosence pt. „Gdy żołnierze idą drogą” oraz ilustrowały ruchem słowa piosenki.

    

    

   Zajęcia eko – edukacyjne

   We wtorek 06.11.18 r. dzieci z przedszkola w Smolcu uczestniczyły w zajęciach eko–edukacyjnych przeprowadzonych przez pracowników spółki Alba Polska z Wrocławia. Dzieci słuchały tekstu książeczki i oglądały kolorowe ilustracje o segregacji śmieci. Po krótkiej rozmowie dzieci przystąpiły do samodzielnej segregacji odpadów do pojemników odpowiedniego koloru. Dzieci uczestniczyły w kilku zabawach, mających na celu zapamiętanie, jakie odpady wrzucamy do odpowiedniego koloru worka. Do żółtego dzieci wrzucały butelki plastikowe, folie, kartony po soku, mleku. Do niebieskiego dzieci wrzucały papier, stare gazety, kartony, opakowania papierowe. Do zielonego dzieci wrzucały szklane butelki, słoiki. Do brązowego dzieci wrzucały odpady zielone. Na zakończenie spotkania dzieci wspólnie z prowadzącymi zaśpiewały piosenkę o Ekoludkach na melodię piosenki pt. „Krasnoludki” i każde dziecko otrzymało dyplom – super ekologa. Aiba jako spółka działająca w branży o szczególnym znaczeniu dla środowiska, dąży również do zwiększenia świadomości ekologicznej u dzieci i dlatego zostały te zajęcia przeprowadzone dla dzieci z naszego przedszkola.

    

    

   Opowieści gitarowe cz. I od Hiszpanii po Dziki Zachód

   We wtorek 06.11.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały spektakl Teatrzyku Kropa pt. „Opowieści gitarowe cz. I, od Hiszpanii po Dziki Zachód”. Było to spotkanie z postaciami z bajek Teatrzyku Kropa, a przede wszystkim poznanie historii gitary i słuchanie gry na tym instrumencie. Dzieci były w Hiszpanii z piratem Łatą i piratką – kwiaciarką Luizką, którzy szukali skarbu. W Hiszpanii tysiąc lat temu powstała gitara klasyczna. Wszyscy słuchali gry na gitarze klasycznej. Piratka Luizka i pirat Łata nie znaleźli skarbu i popłyneli dalej na Dziki Zachód. W czasie drogi pirat Łata naprawił gitarę klasyczną, która wydawała ciche dźwięki. Tak wczuł się w naprawę, aż dzieci zobaczyły gitarę folkową - akustyczną, na niej pirat Łata zagrał i zaśpiewał szanty – piosenkę żeglarską. Na Dzikim Zachodzie szeryf Dropsik na początku bał się dźwięków wydawanych przez gitarę, po wysłuchaniu gry Meksykanina na gitarze, bardzo spodobała mu się melodia grana na tym instrumencie. Dzieci poznały budowę gitary czyli z jakich elementów składa się ten instrument i w jaki sposób wydaje określone dźwięki. Szeryf Dropsik zagrał na gitarze i zaśpiewał contry (piosenkę kowbojów), dzieci pomogły zaśpiewać refren: „Kilka słów, parę nut, wielki skarb, istny cud”. Po tym utworze piratka Luizka stwierdziła, iż znalazła skarb. To muzyka jest największym skarbem i poprawia nam humor.

    

    

   Międzynarodowy Dzień Postaci z bajek

   W poniedziałek 05.11.18 r. dzieci z przedszkola uczestniczyły w Międzynarodowym Dniu Postaci z Bajek. W tym dniu dzieci były przebrane za postać z wybranej bajki lub miały charakterystyczny rekwizyt wybranej postaci z bajek. Wszystkie grupy spotkały się w sali widowiskowej, gdzie prowadząca spotkanie pani Olga sprawdziła obecność grup. Odczytała list o psotach czarownicy Bambarzycy i pokazała skrzynie w której był skarb. Ta skrzynia owinięta była wstążkami w pięciu kolorach, aby tę skrzynie otworzyć należało wykonać pięć różnych zadań. Po każdym zadaniu specjalnymi nożyczkami przedstawiciel grupy przedszkolnej przecinał wstążkę. Były to następujące zadania: bajkowe zagadki, które przedstawiła pani Kamila, wrzucanie stopami woreczków do skrzyni, inscenizacja piosenki pt. „Krasnoludki”, poprawianie tytułów bajek, kolorowanie w salach dydaktycznych, wybranej postaci z bajek. Po ostatnim zadaniu dzieci wróciły do sali widowiskowej i ostatnia wstążka została przecięta. Skrzynia została otwarta i dzieci ujrzały skarb, były to cukierki. Każde dziecko wzięło cukierek i w doskonałym humorze wraz ze swoją grupą udało się do swojej sali. Dzieci chętnie, z radościom przeżywały i uczestniczyły w zabawach ruchowo-muzycznych, wspólnie rozwiązywały zagadki, śpiewały, kolorowały i mogły w tej danej chwili być przebrane za ulubioną postać z bajki.

    

    

    

    

    

   Spektakl ,,Kłótni dość!’’

   W dniu 23,10.2018 r. Jagódki i Nutki wybrały się do Magicznego Teatru Muzycznego we Wrocławiu na spektakl pt. ,,Kłótni dość''. Był on poświęcony tematyce budowania przyjaźni, nauce kompromisu i sztuce poszukiwania drogi do porozumienia.

   Spektakl ,,Kłótni dość!’’ rozgrywał się na dwóch płaszczyznach: świata ludzi i świata emocji, w którym ciągłą dysputę prowadzili między sobą Pani Kłótnia i Zgoda. Całość konfliktu musieli rozwiązać nasi widzowie, a nad wszystkim czuwał mędrzec Antoni.

   W spektaklu obok aktorów wystąpiły żywe lalki, innowacyjna forma lalek teatralnych, których animacja oczarowała naszych małych widzów.

    

    

   Co się stało z zaczarowanym lasem

   We wtorek 09.10.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z Teatrzykiem Kropa. Teatrzyk Kropa zaprezentował spektakl pt. „Co się stało z zaczarowanym lasem”. A stało się dużo dziwnych i zaskakujących rzeczy. Król Baśniowego Lasu zarządził ścięcie drzew, na co mieszkańcy zareagowali smutkiem i żalem – przecież to jest ich dom. Na tym nie koniec przykrych zdarzeń, las tonął w śmieciach okazało się, że za wszystkim stoi wiedźma Śmieciucha, Król Baśniowego Lasu słuchał jej rad i wierzył jej. Sprawą lasu zajął się wilk, którego nikt się nie bał, z tego powodu wilk zaczął śpiewać bluesa, dzieci powtarzały słowa refrenu za wilkiem. Wilk robił dobre rzeczy i poszedł do Króla Baśniowego Lasu, wyjaśnić dlaczego nie wolno ścinać drzew i wyrzucać papierów do lasu, śmieci należy posortować i przerobić na surowce. Gdy Wilk zobaczył wiedźmę Śmieciuchę szybko wypowiedział zaklęcie z księgi, którą znalazł wyrzuconą w lesie, wiedźma zniknęła i ukazała się dobra wróżka. Morał spektaklu jest taki, należy dbać o czystość w lesie i swoim pokoju oraz segregować śmieci i odzyskiwać surowce wtórne.

    

    

   ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

   Dnia 11.10.2018r. w przedszkolu był obchodzony Dzień Pieczonego Ziemniaka. Z tej okazji wszystkie grupy spotkały się w sali widowiskowej, aby móc poznać czym charakteryzuje się święto, śpiewać piosenki i poznać zadania do wykonania na podwórku. Gdy wszystkie grupy udały się na przedszkolny ogród, czekały tam na nich trzy konkurencje: rzut ziemniakiem do skrzynki, zabawa z chustą animacyjną i najtrudniejsze zadanie: znalezienie sześciu skarbów (kamień, patyk, kasztan, żołądź, liść, trawa), które każde dziecko miało przedstawione na kartce papieru. Prócz wyżej wymienionych konkurencji dzieci miały okazję skosztować pieczonych ziemniaków z ogniska, które rozpalił pan konserwator Grzegorz. Dla przedszkolaków była to fantastyczna zabawa, dzieciom nie schodził uśmiech z twarzy. To nie był koniec atrakcji tego dnia, gdy wszyscy wrócili do swoich sal, dzieci robiły pieczątki z ziemniaków. Tej zabawy przedszkolaki nie mogły się doczekać najbardziej.

    

    

   Perkusja

   W poniedziałek 08.10.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Wszystkie dzieci z panią Kasią zaśpiewały piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. W miesiącu październiku instrumentem, który przyjechał do przedszkola – była perkusja. Pan Zbyszek, który gra na perkusji i na co dzień gra muzykę jazzową oraz udziela się we Wrocławskiej Szkole Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej, zaprezentował dzieciom grę na tym instrumencie. Każde dziecko z zaciekawieniem i podziwem patrzyło na grę pana Zbyszka. Pan Zbyszek pokazał dzieciom różne sposoby gry i techniki na tym instrumencie. Perkusja zbudowana jest: z sześciu talerzy (innej wielkości, inaczej brzmią), dużego bębna i mniejszych, pałeczek, rózg, miotełek i innych instrumentów perkusyjnych, również pochodzących od roślin np. tykwa – marakas. Odbyła się zabawa ruchowa do piosenki pt. „Słoneczko”. We wzrotkach wszystkie dzieci maszerowały, w refrenie dzieci mające instrumenty perkusyjne na nich grały. Na zakończenie spotkania pan Zbyszek zaproponował dzieciom ćwiczenia rytmiczne. Inny rytm dla prawej ręki, dla lewej ręki i prawej nogi – to zadanie było trudne, wymagało dużo wytrwałości i powtórzeń. Dzieciom podobał się ten instrument i gra pana Zbigniewa.

    

    

   Robimy Sok Jabłkowo - Marchewkowy

   Dzieci w minionym tygodniu poznały wiele owoców i warzyw ich wygląd, nazwę, zapach i smak. Jako podsumowanie owocowo - - warzywnego tygodnia dzieci przyniosły do przedszkola marchewki i jabłka. Najpierw p. Kasia i p. Edyta zaprezentowały jak wygląda wyciskarka do owoców i warzyw oraz wyjaśniły do czego służy to urządzenie. Przedszkolaki pod nadzorem pań wkładały kawałki warzyw i owoców do urządzenia i wyciskały sok. Po skończonej pracy dzieci delektowały się jego smakiem, który do ostatniej kropli został wypity przez przedszkolaki oraz panie.

    

   Dzień Chłopaka

   Dnia 28 września 2018 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dzieci w swoich grupach uczestniczyły w różnych zabawach i konkursach. Następnie ozdabiały odrysowaną postać chłopca oraz wykonywały opaski dla super chłopaków. Na koniec uczciliśmy to święto małym, słodkim poczęstunkiem, a każdy z chłopców otrzymał upominek. Na pamiątkę tego dnia zrobiliśmy kilka zdjęć. Z pewnością ten dzień można zaliczyć do udanych.

    

    

   MŁYN ZAWADKA - WYCIECZKA

   W dniu 27.09.2018 r. dzieci z grup Jagódki i Nutki pojechały na wycieczkę do miejscowości Zawadka. Dzieci poznały Młyn i jego urządzenia, technologie związane z produkcją mąki, przybliżyły sobie również obraz życia dawnej wsi. Przedszkolaki zapoznały się z eksponatami muzealnymi. Takie doświadczenia kształtują i rozbudowują poczucie patriotyzmu w oparciu o folklor, zwyczaje i tradycje. Rozwijają świadomość przynależności narodowej i szacunek wobec kultury i tradycji polskiej. Dzieci wzięły udział w zajęciach sportowo – zręcznościowych, między innymi tyrolka – przejazd na linie o długości 30 m, skoki na dmuchanym zamku i tor przeszkód. Uśmiech nie schodził z twarzy uczestników wycieczki.

    

    

   SPRZĄTANIE ŚWIATA

   W dniu 21 września 2018 r. przedszkolaki z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Smolcu, uczestniczyły w wielkiej akcji „Sprzątanie Świata”, która jest dla dzieci atrakcyjną, aktywną formą edukacji ekologicznej. Jest rzeczywistą lekcją ochrony środowiska, dzięki której uczymy się bardziej przyjaznego stosunku do naszej planety. Tego dnia w przedszkolu zostały przeprowadzone zajęcia, które zainspirowały dzieci do działań mających na celu dbanie o nasze środowisko. Przed przystąpieniem do sprzątania dzieci obejrzały teatrzyk pt: "Sprzątanie lasu" w wykonaniu nauczycielek przedszkola. Nauczycielki szczególną uwagę dzieci zwróciły na segregowanie odpadów oraz recykling. Maluszki poznały kolory pojemników do których należy wrzucać posortowane odpady. Następnie po krótkiej pogadance, zaopatrzone w rękawiczki jednorazowe i kolorowe worki udały się razem ze swoimi nauczycielkami na plac wokół przedszkola w celu zbierania śmieci. Śmieci nie brakowało! Przedszkolaki bardzo zaangażowały się w tę akcję i starały się jak najdokładniej wykonać swoje zadanie. :)

    

    

   Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

   20 września br. grupy przedszkolne uczciły swoje święto „Dzień Przedszkolaka”. Ma ono krótką historię, bo Sejm uchwalił je stosunkowo niedawno - 13 września 2013 roku. Po co? Ma podkreślać wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci a przy okazji dostarcza dzieciom okazję do świętowania, zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Dzień Przedszkolaka ma nawet swój hymn, a tego dnia w przedszkolach przygotowuje się mnóstwo atrakcji dla dzieci. Tak było tez i w Naszym przedszkolu

    

    

   Wiolonczela

   W poniedziałek 10.09.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały pierwsze w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Wszystkie dzieci z panem Tomaszem zaśpiewały  piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Dzieci wysłuchały wiersz pt. „Wiolonczela”, który recytował pan Tomasz. Muzyk pan Adam pokazywał elementy budowy wiolonczeli i grał różne dźwięki na instrumencie, między innymi: glisando, piccicato, staccato, forte, piano. Dzieci słuchały  następujących utworów granych na wiolonczeli: „Barkaraje”, „Sztormowa etiuda”, „Oczy czarne”, „Historia łabędzia”. Przedszkolaki uczestniczyli w zabawie ilustrującą słowa piosenki pt. „Dwa jeże”. Na zakończenie spotkania dzieci słuchały piosenki o pewnym żołnierzu pt. „Brytyjski grenadier”. 

  • Kontakty

   • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
   • sekretariat@zsp-smolec.pl
   • sekretariat@zsp-smolec.pl
   • 71 316 84 61 szkoła Smolec 71 390 68 88 szkoła Jaszkotle 71 316 84 51 przedszkole 531 495 649 zerówki nad ośrodkiem zdrowia
   • ul. Kościelna 2 SMOLEC 55-080 Kąty Wrocławskie
   • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że: • administratorem podanych danych jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smolcu, ul. Kościelna 2, 55-080 Smolec; • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail korzuch@infoic.pl • celem przetwarzania danych jest zapewnienie korespondencji odpowiedniej ewidencji, przechowywania oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą, a podstawą prawną są art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz art. 6 ust.1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach; • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest brak rozpatrzenia korespondencji; • podane dane będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej, zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt; • dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania; • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.
 • Galeria zdjęć

  • Dzień Przedszkolaka - Rybki
  • Dzień Przedszkolaka 0ab
  • Sprzątanie świata
  • Dzień Przedszkolaka - Iskierki
  • Dzień Przedszkolaka - Jeżyki
  • Kubusiowi przyjaciele natury
  • Pizza - 0C
  • Zdalna nauka - 0C
  • Instrumenty muzyczne - Jeżyki
  • Niemiecki w przedszkolu - zdalne nauczanie
  • Dzień Ziemi
  • Zdalna nauka 0B