• 0A

      Nauczyciele: mgr Marta Biś, mgr Marta Woźniak

       

       

       

      Światowy Dzień Wody

      kolaż zdjęć

      Dnia 22 marca u dzieci z grupy 0A I 0B zostały przeprowadzone zajęcia wychowawczo-dydaktyczne z okzji Światowego Dnia Wody", których celem było uświadomienie dzieciom, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać. Dzieci uczestniczyły w zajęciach, w trakcie których zapoznały się z obiegiem wody w przyrodzie. Badały i opisywały właściwości wody, rozwiązywały zagadki słuchowe, obserwowały eksperymenty z jej użyciem. Na koniec wykonały pracę plastyczną inspirowaną tematem wody.

       

       

      Pierwszy Dzień Wiosny

      kolaż zdjęć

      W czwartek 21 marca wszystkie dzieci z grupy 0A i 0B świętowała Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystość powitania Pani Wiosny rozpoczęła się zaśpiewaniem piosenki z pokazywaniem "Powitanie Wiosny ". Następnie dzieci otworzyły list, który był do nich zaadresowany, w którym Pani Wiosna prosi o wykonanie pięciu zadań, po wykonaniu których dzieci otrzymają pachnącą i piękną dla oka niespodziankę w postaci pięknych wiosennych kwiatów. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zadaniach. Rozmawiały na temat przeczytanego wiersza o wiośnie, rozwiązywały zagadki, bawiły się w zabawę słownikową, śpiewały piosenkę a na sam koniec zajęć na dużych arkuszach papieru malowały farbami pierwsze oznaki wiosny w rytm słuchanej kompozycji " Cztery pory roku - Wiosna" Antoniego Vivaldiego.

      kolaż zdjęć

       

       

       

      Góra Grosza

      dzieci liczą pieniądze

      Nasze przedszkole w dniach: od 2 listopada 2023 do 29 lutego 2024 r., uczestniczyło w Ogólnopolskiej Akcji charytatywnej „Góra Grosza” zorganizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom . Rodzice przedszkolaków Przedszkola Publicznego w Smolcu, chętnie włączyli się do akcji i wrzucali pieniądze do skarbonek. Zebraliśmy 335,01 zł, najwięcej było monet 1 groszowych 6178 sztuki, monet 2 groszowych 2099 sztuk, monet 5 groszowych 1903 sztuki, monet 10 groszowych 573 sztuk, monet 20 groszowych 394 sztuk, monet 50 groszowych 50 sztuk, monet 1 złotowych 9 sztuk. Dziękujemy wszystkim za dar w postaci monet w imieniu Towarzystwa Nasz Dom i dzieci dla których ta pomoc będzie kierowana. Pieniądze zostały spakowane do woreczków, a woreczki do 3 kartonów, każdy karton ważył około 7 kg. Paczki zostały wysłane wraz z przekazem na poczcie do Towarzystwa Nasz Dom. W roku szkolnym 2022/2023 zebraliśmy 310,89 zł, w tym roku szkolnym więcej, jeszcze raz dziękujemy.

       

       

       

       

      Kowal

      Dzieci z grup 0: A, B, C, D w środę 13.03.24 r. oglądały przedstawienie Teatru Złota Kaczka pt. „Kowal”, na motywach baśni ludowych. Był to spektakl kukiełkowy z dużą ilością rekwizytów. Bajka ta, pokazała dzieciom, że dobro zwycięża. Kowal był pogodnym, miłym, dobrym, pracowitym człowiekiem, który zawsze myślał o innych osobach. Wraz z głównym bohaterem dzieci przeżywały trudności, problemy jakie pojawiały się w życiu kowala. Kowal nie tracił wiary, iż pokona zło, które pojawiło się na jego drodze i tak się stało. Bohater spektaklu również nie zapomniał o mieszkańcach swojej miejscowości w której mieszkał. Po latach szczęśliwego życia, znowu przyszło niepowodzenie a kowal, był człowiekiem, który z uporem, pracowitościom i konsekwencją, pokonał trudność.

       

       

       

       

      DZIEŃ KOBIET

      dziewczynki w koronach

      8 marca to wyjątkowy dzień w roku, w którym swoje święto obchodzą małe i duże kobietki. W grupach 0a i 0b chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowym. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. Chłopcy złożyli życzenia i wręczyli własnoręcznie przygotowane kwiaty wszystkim koleżankom. Nie zabrakło także przepięknych prezentów. Po części oficjalnej sale zamieniły się w prawdziwe salony urody, a dziewczynki mogły poczuć się jak księżniczki. Było malowanie paznokci oraz piękne makijaże. Uśmiechnięte twarze dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie.

       

       

       

      Zajęcia zoologiczne - Jastrząb Harrisa

      kolaż zdjęć

      W czwartek 7.03.24 r. dzieci z grup 0: A, B, C, D i Motylki uczestniczyły w warsztatach zoologicznych i poznały ptaka – Sarę, jest to myszołowiec (Parabuteo unicintus) - potoczna nazwa: Jastrząb Harrisa. Ptak drapieżny wielości naszego rodzimego jastrzębia. Występuje w pustynnym klimacie na południu Ameryki Północnej w Ameryce Łacińskiej oraz Południowej. Nazywane myszołowem towarzyskim, dobrze współpracują z ludźmi, są mądre, wyczuwają nasze emocje. Polują w grupach, dzielą się na role, jeden wypłasza, drugi poluje, następnie dzielą się jedzeniem. Tworzą żywą wieżę, jeden stoi na drugim na grzbiecie i obserwują w czasie polowania. Dzieci opowiadały jakie ma kolory Jastrząb Harrisa, czyli Sara. Większe są samice, które ważą około 1 kilograma, samiec około 80 dekagramów. Długość rozłożonych skrzydeł to od 120 centymetrów do 150 centymetrów. W naturalnym środowisku polują na: myszy, szczury, jaszczurki, węże, ryby. Dzieci z zaciekawieniem i w ciszy słuchały opowieści opiekuna ptaka i z zaciekawieniem oglądały popisy w lataniu Sary z ręki na pieniek i odwrotnie.

       

       

       

       

      Baśnie Andersena

      dzieci w teatrze

      Od pokoleń Baśnie Andersena zaspokajają dziecięcą potrzebę magii, cudowności oraz wiary w działanie nadprzyrodzonych mocy. Zachwycają swoją treścią, dostarczają rozrywkę i pozwalają spędzić wyjątkowy czas.

      We wtorkowy poranek 5.03.2024 r., dzieci z grup 0B, 0D, 0A i Motylki zasiadły w wygodnych fotelach w Centrum Impart we Wrocławiu aby na nowo poznać ponadczasowe baśnie, a także samą historię Hansa Christiana Andersena. Spotkanie z żywymi aktorami, którzy wcielili się w role znanych bohaterów zachęcili dzieci do odkrywania teatru i literatury oraz dostarczyli dzieciom prawdziwych emocji.

       

       

       

       

      Zakochała się wiosna na wiosnę

      dzieci i prowadzące n podczas występu

      W poniedziałek 04.03.24 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Spotkanie rozpoczęło się inaczej, piosenką o wiośnie pt. „Wiosna w błękitnej sukience”, dziewczynka wiosna tańczyła w rytm melodii i słów piosenki. W tym miesiącu było to spotkanie wiosenno-świąteczne, śpiewane były piosenki o charakterze wiosennym i świątecznym (związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi). Wszystkie wykonane piosenki były to inscenizacje, uczestniczące w nich dzieci miały odpowiednie rekwizyty i wykonywały określony ruch. Były to następujące utwory: „Hej bociany, hej bałwany”, „Ptasie radio”, „Tańczące kurki”, „Ale jaja”, „Kłótnia Wielkanocna”.

       

       

       

      CZERWONY KAPTUREK” - TEATR CIENI

      kolaż zdjęć z teatru

      W ciągu tego tygodnia grupy 0a i 0b rozmawiały na temat baśni i bajek. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych bohaterach i postaciach, czytaliśmy wybrane bajki i baśnie lubiane przez dzieci. Poznaliśmy również różne rodzaje teatrów oraz spektakli teatralnych, dowiedzieliśmy się kto pracuje w teatrze, nie tylko na scenie.

      22.02 panie z grup zamieniły sale w teatr, a dokładnie w teatr cieni. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”. Brawa po spektaklu świadczyły o tym, że dzieciom bardzo się podobało. Po przedstawieniu zgłębiliśmy wiedzę o technice teatru cieni, poznaliśmy możliwości gry światłem oraz kształtem, a następnie dzieci próbowały swoich sił w zabawie z cieniem.

       

       

       

       

      DZIEŃ DINOZAURA

      kolaż zdjęć

      26 lutego 2024 roku, dzieci z grupy 0A i 0B obchodziły Dzień Dinozaura. Na tę okoliczność zorganizowaliśmy w zerówce nietypowe zajęcia, które wprowadziły dzieci w prehistoryczny świat i przybliżyły im życie dinozaurów. Wśród działań podejmowanych w tym dniu były zabawy w paleontologów, co rozbudziło w dzieciach fascynację odkrywania i dociekania zaistniałych dawniej zdarzeń. Ciekawe zajęcia z wykorzystaniem planszy, książek, historyjek obrazkowych czy zdjęć, zachęcały również do poznawania sposobu narodzin oraz wyginięcia dinozaurów z naszej planety. Przy tej okazji mieliśmy możliwość utrwalania pojęć matematycznych – umiejętność przeliczania, porównywania wyglądu, określania wielkości dinozaurów, segregowania wg określonej cechy. Było też wiele zabaw ruchowych oraz zajęcia plastyczne. Dzień Dinozaura upłynął na wielkim odkrywaniu, poszukiwaniu i doświadczaniu, ale przede wszystkim, na kreatywnej zabawie, która jest istotnym źródłem rozwijania zainteresowań dzieci i kształtowania właściwych postaw.

       

       

       

       

      DZIEŃ BABCI I DZIADKA

      dzieci podczas występu

      We wtorek 6 lutego 2024 r. w grupie 0a odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci zaprezentowały swoim najbliższym, utrzymane jeszcze w świątecznym klimacie przedstawienie pod tytułem „Bajkowe Jasełka” oraz piosenki. Złożyły również gorące życzenia i wręczyły przygotowane na warsztatach chemicznych upominki – własnoręcznie wykonane świeczki i mydełka. Babcie i Dziadkowie z nieukrywanym zachwytem podziwiali swoje wnuczęta występujące na scenie specjalnie dla nich. Nie kryli emocji i wzruszenia. Za występ nagrodzili małych aktorów gromkimi brawami.

       

       

       

       

      Walentynki

      kolaż zdjęć

      W dniu 14 lutego 2024 r. w naszej zerówce obchodziliśmy ,,DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO”, w którym przekazaliśmy życzenia tym osobom, które darzymy sympatią i przyjaźnią. Już od rana panował u nas specyficzny, pełny uniesienia nastrój - zaobserwować można było odświętny wystrój sali, znaczną ilość czerwonych serduszek oraz inne ozdoby kojarzące się z miłością i zakochaniem. Wyjątkowo starannie zaplanowano liczne zabawy, które cieszyły się dużą popularnością wśród naszych dzieci z grupy 0A i 0B. Na koniec zajęć każde dziecko zrobiło dla swoich najbliższych serduszko.Walentynki przyniosły społeczności zerówkowejwiele radości. Dzień ten ma przypominać nam o tym, co jest w życiu najważniejsze – o miłości i pozwala zastanowić się nad nią. Świętowanie walentynkowe ma już wielu zwolenników pośród nas, bo uczy okazywania uczuć, a tym samym niesie radość i zadowolenie.

       

       

       

       

      Zajęcia zoologiczne - lotopałanka

      zwierzę w klatce

      W środę 7.02.24 r. dzieci z grup 0 uczestniczyły w warsztatach zoologicznych i poznały zwierzątko lotopałanka, która w naturalnym środowisku, zamieszkuje Australie, Nową Zelandie. Dowiedziały się co lubi jeść: małe owady, bezkręgowce, małe kawałki marchewki, papryki czerwonej, jabłko, banana, miód, jogurt naturalny, pyłki, soki drzew. W jaki sposób należy tymi zwierzątkami opiekować się i w jakich warunkach przebywają na co dzień. Dzieci podziwiały w klatce dwóch samczyków i w torbie z materiału samiczkę. Te zwierzęta potrafią latać, swoimi umiejętnościami popisywała się samiczka. Lotopałanka to ssaki torbacze, są to zwierzęta stadne, w naturze żyją do 10, 12 osobników, łączą się w dwie, trzy rodziny. To są zwierzęta nadrzewne, prowadzą drzewny tryb życia. Opiekunowie zwierząt przystępnie i ciekawie opowiadali o swoich podopiecznych.

       

       

       

      Klarnet

      muzyk i dzieci podczas występu

      W poniedziałek 5.02.24 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęło się piosenką przywitanką. Dzieci poznały instrument muzyczny klarnet, należący do rodziny dętych drewnianych. Z zaciekawieniem słuchały gry na tym instrumencie utworów takich jak: „Polka dziadek”, „Nigun”, „Polka śmieszka” oraz staccato, piano, forte, arabskie dźwięki, wróbelek: ćwierka, podryguje, skacze. Pani Kasia recytowała wiersz o klarnecie malowanym muzyką, czyli pan Władek grał różne czarujące dźwięki na klarnecie. Wszystkie dzieci uczestniczyły w zabawie muzycznej pt. „Rozruszanka”. Na zakończenie dzieci tańczyły wspólnie z prowadzącą różne figury taneczne do piosenek, granych na klarnecie: „Złoty pierścionek” i „O mnie się nie martw”.

       

       

       

       

       

      Puzon

      dziecko próbuje grać na puzonie

      W poniedziałek 08.01.24 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny puzon z rodziny instrumentów dętych. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały budowę instrumentu, który jest cały z blachy i zwiniętą rurę ma, która ma 4 metry, ma okrągły ustnik. Jest puzon plastikowy do nauki dla dzieci. Dzieci słuchały gry na puzonie następujących utworów muzyki filmowej: „Rydwany ognia”, „Różowa pantera”. Były grane dźwięki: glissando, legato, staccato, forte i również dźwięki naśladujące: słonia, krowę (bez suwaka), nadlatujący śmigłowiec z oddali, na wolnych obrotach. Były zagadki muzyczne z filmów dla dzieci: „Świnka Pepa”, „Psi patrol”, „Gwiezdne wojny”, „Reksio”, „Smerfy”. Dzieci ilustrowały ruchem słowa piosenki pt. „Taniec połamaniec”. Na zakończenie dzieci słuchały grę na puzonie - muzykę z filmu Impossible – Zaginiony w akcji.

       

       

       

      Fletowe Mikołajki z bajki

      dzieci podczas zajęć

      W poniedziałek 4.12.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęło się piosenką przywitanką. Dzieci poznały instrument muzyczny flet poprzeczny należący do rodziny dętych drewnianych. Dzieci z zaciekawieniem słuchały gry na tym instrumencie takich utworów jak: „Wali de li baba”, „Świnka Pepa”, „Autobus”, „Pszczółka” Maja”, „Stary niedźwiedź”, „Psi Patrol”. Zobaczyły z jakich elementów zbudowany jest flet. Był pokaz różnych fletów i sposoby gry na nich. Dzieci dowiedziały się z jakiego drewna powstały. Mały flet poprzeczny dla dzieci, to picolo, gra najwyższe dźwięki. Dzieci uczestniczyły w zabawach ilustrujące słowa następujących piosenek: „Dwa Mikołaje”, „Idą Święta”. Na zakończenie spotkania dzieci rozwiązywały zagadki muzyczne, były to kolędy: „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Cicha noc”.

       

       

       

       

      Warsztaty chemiczne

      kolaż zdjęć

      Dalej trwa kalendarzowa zima, ale śniegu niestety brak. Śniegu, który dzieci tak kochają. Dla Zerówkowiczów to nie problem, ponieważ dnia 1.02.2024 r. na zorganizowanych w naszej placówce warsztatach chemicznych dzieciaki mogły samodzielnie zrobić sztuczny śnieg i swietnie się przy tym bawili. 

       

       

       

      BAL KARNAWAŁOWY

      zdjęcie grupowe dzieci w strojach karnawałowych

      W piątek 2 lutego 2024 r. w naszej zerówce odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie wyczekiwany przez dzieci. Tego dnia sala widowiskowa zamieniła się w piękną salę balową. Tydzień wcześniej dzieci z grup 0A, 0B, 0C i 0D na swoich zajęciach edukacyjnych przygotowali wszelkie elementy, które posłużyły do dekoracji sali. Dzięki pomocy nauczycieli salę przyozdobiły różnokolorowe łańcuchy, serpentyny, balony. Zjawiskowy wygląd, wprowadził zerówkowiczów w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. Dzieci przebrane w kolorowe stroje bawiły się wyśmienicie przy dźwiękach muzyki, która była puszczana przez DJ. Umilał On czas naszym dzieciakom zabawami, tańcami oraz zagadkami. Na koniec największą atrakcją były puszczane przez DJ bańki mydlane.

       

       

       

       

      WINIARY „Gotuj się na zmiany”

      plakat z dziećmi z warzywami

      Od 2010 roku WINIARY kształtuje dobre nawyki żywieniowe wśród dzieci i młodzieży w ramach programu „Gotuj się na zmiany”. W bieżącym roku szkolnym grupy 0a i 0b biorą udział już w 13. edycji programu, który spełnia swoją misję promowania zasad prawidłowego odżywiania, budowania dobrych nawyków żywieniowych, przeciwdziałania marnowania żywności w myśl idei i trendu zero waste oraz edukacji ekologicznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Do tej pory udało się zrealizować w grupach dwa z czterech bloków tematycznych. W pierwszym pt. „Mała duża ekoświadomość” dzieci poznały kolejny singiel Paki z warzywniaka „Nie marnuj jedzenia” stworzonej we współpracy ze Śpiewającymi Brzdącami. Dzięki tej piosence wszyscy, bawiąc się przy prostej choreografii, utrwalili proste zasady niemarnowania żywności, czyli ekoświadomości! Drugi pt. „Dobre nawyki, smyki!” zapoznał wszystkich z rolą śniadania w codziennym menu, zaznajomił z „dobrymi” słodyczami oraz uświadomił, dlaczego nadmierna konsumpcja słodyczy jest niekorzystna dla zdrowia. W trakcie zajęć dzieci poznały również śniadaniowe potrawy spożywane w Grecji, Japonii, Meksyku i Indiach oraz zabrały do domów przepisy na rozmaite „Kulki mocy”.

       

       

       

       

      WARSZTATY CHEMICZNE

      kolaż zdjęć

      W czwartek 11 stycznia 2024 r. dzieci z grup 0A i 0B wzięły udział w kolejnych warsztatach chemicznych. Tym razem z użyciem suchego lodu. Dzieci dowiedziały się czym jest suchy lód, jaką ma temperaturę, jak reaguje z innymi substancjami oraz co oznacza zjawisko sublimacji. Dzieci tworzyły suche bańki oraz produkowały gigantyczną pianę. W sali słychać też było odgłosy wystrzałów. Eksperymenty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Największe wrażenie na wszystkich zrobił „pełzający dym”, który powstał po wlaniu gorącej wody do pojemnika z suchym lodem. Emocjom nie było końca.

       

       

       

       

      Wigilia

      dzieci przy wigilijnym stole

      Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który czekamy i przeżywamy go uroczyście w naszym przedszkolu.

      Dzieci poznają tradycję i zwyczaje świąteczne, aktywnie uczestniczą w przygotowaniach, wykonują ozdoby świąteczne i stroiki. W dzień przedszkolnej Wigilii w naszej grupie panowała radosna atmosfera. Świąteczne dekoracje oraz dzieci w galowych strojach wprowadziły nastrój oczekiwania na wyjątkowe wydarzenie.

      W środę 20 grudnia o  wyznaczonej godzinie wszystkie dzieci zasiadły do świątecznie przystrojonego stołu, podzieliły się opłatkiem a następnie wspólnie zjadły tradycyjne wigilijne potrawy. Wspólne kolędowanie i rozmowy przy wigilijnym stole wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę, pełną radości, nadziei i życzliwości.

      zdjęcie grupowe

       

       

      DZIEŃ GUZIKA

      cała grupa z papierowymi guzikami

      Guzik tu, guzik tam,

      guzik krąży tu i tam.

      Jak to miło i wesoło,

      kiedy guzik krąży w koło”

      12 grudnia grupy 0A i 0B obchodziły Dzień Guzika. Ten nietypowy dzień był okazją do zabawy oraz rozwijania umiejętności matematycznych i motorycznych. Pomysłów na wykorzystanie guzików jest wiele. My segregowaliśmy je ze względu na kolor oraz wielkość. Przeliczaliśmy je, następnie układaliśmy z nich figury geometryczne. Poznaliśmy zabawę ,,Mały guzik krąży dookoła”, odbyły się wyścigi guzikowe i wykonaliśmy pracę plastyczną.

       

       

       

       

      Warsztaty ,,ZooMania”

      kolaż zdjęć

      W naszym przedszkolu po raz kolejny zawitali do nas Panowie z ,,Zoomanii”. Tym razem naszymi gośćmi były sowy. Dzieci dowiedziały się co lubi jeść sowa oraz w jaki sposób się nimi opiekować w warunkach hodowlanych. Panowie opowiedzieli również kilka ciekawostek o to kilka z nich:

      • Sowa jest drapieżnikiem, polują one na myszy, jeże czy inne małe zwierzątka. Posiadają ostre pazury oraz dziób, przypominający pazur. Dzięki czemu ich polowania są często szybkie i owocne.

      • Kolor oczu sowy mówi nam o tym, kiedy i w jaki sposób poluje.

      • Ptaki te nie budują swoich gniazd, najczęściej przesiadują w koronach drzew iglastych. Przez cały dzień odpoczywają, by nocą wybrać się na łowy.

      • Sowy są to ptaki, które gromadzą dużo zapasów. Jeśli nie mają możliwości zjedzenia dużej ilości pożywienia, magazynują go na gorsze czasy, dzięki czemu zabezpieczają się przed głodem.

      Każde z dzieci mogło podejść i pogłaskać sowę. Opiekunowie sów cierpliwie odpowiadali na zadawane przez dzieci pytania. Na koniec zajęć każdy przedszkolak otrzymał kolorowankę sowy.

       

       

       

       

      MIKOŁAJKI

      zdjęcie grupowe z mikołajem

      6 grudnia jak dobrze wiecie Święty Mikołaj chodzi po świecie. Dźwiga swój worek niezmordowanie i każde dziecko prezent dostanie. A kiedy rozda już prezenty, wraca do nieba uśmiechnięty”. W środę 6 grudnia grupę 0a odwiedził długo wyczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach worek, a w nim mnóstwo prezentów.
      To nie mógł być nikt inny, jak tylko Święty Mikołaj. Dzieci zaśpiewały przybyłemu gościowi piosenkę, a on obdarował je upominkami. W tym dniu dzieci ozdabiały także pierniki według własnego pomysłu i wykonywały prace plastyczne. Poznały też historię Świętego Mikołaja.

       

       

       

       

      MYDEŁKA I ŚWIECZKI – WARSZTATY CHEMICZNE

      produkty na stole

      W czwartek 7.12 odbyły się kolejne warsztaty chemiczne, sprawiły one dzieciom z grup 0A i 0B ogromną radość. Podczas zajęć dzieci robiły glicerynowe mydełka oraz świeczki. Zajecie rozpoczęliśmy od informacji z jakich substancji składa się mydło, co należy do niego dodać, aby miało piękny zapach i kolor. Następnie dzieci tworzyły samodzielnie mydełka i świeczki. Piękny zapach unosił się po całej sali. Poczuliśmy magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Własnoręcznie zrobione pachnące i kolorowe mydełka oraz świeczki to oryginalny pomysł na prezent dla najbliższych.

       

       

       

       

      Smok

      poczas przedstawenia

      Dzieci z grup 0: A, B, C, D w czwartek 9.11.23 r. oglądały przedstawienie Teatru Złota Kaczka pt. „Smok”, na motywach bajki pt. „Smok Wawelski”. Był to spektakl kukiełkowy z dużą ilością rekwizytów. Była to bajka, która pokazała dzieciom, że pozory czasami mylą i to co słyszymy to nie jest straszne, albo to o czym myślimy i nas przeraża, to wcale tak nie jest. Dzieci z zapartym tchem śledziły perypetie bohaterów, którzy mieli straszny kłopot. Królestwo opanował strasznie głośny smok, którego nikt nie widział, ale wszyscy słyszeli. Szewczyk znalazł sposób i Królestwo, pozbyło się smoka, który okazał się małym smokiem.

       

       

       

       

      Dzień Pluszowego Misia

      dzieci z misiami

      Pluszowy miś to zabawka, która towarzyszy dzieciom przez długie lata. Ta popularna przytulanka jest powiernikiem dziecięcych tajemnic, smutków i radości. Nieraz pociesza, innym razem pomaga zasnąć. Aby uczcić swego wiernego „przyjaciela”, 24 listopada 2023 r. dzieci z grup 0A i 0B wraz z paniami wzięły udział w zajęciach z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. 

            Już od rana, wraz z dziećmi pojawiły się w zerówce misie – misie małe, średnie, duże i te bardzo, bardzo duże. Po krótkim powitaniu i przedstawieniu swoich pupili, dzieciaki obejrzały prezentację multimedialną, która przybliżyła im historię powstania pluszowego misia oraz bohaterów znanych bajek, książek i filmów. Następnie wraz ze swoimi misiami wzięli udział w zabawie ruchowo-naśladowczej „Niedźwiadek”. Po zabawie z misiem, wszyscy z wielką uwagą wybrali się ze swoimi pluszakami do Kliniki Pluszowego Misia 🐻, po czym każdy miś dostał odznakę dzielnego pacjenta.

       

       

       

      KOLOROWA JESIEŃ – EKSPERYMENTY Z BARWNIKAMI

      kolaż zdjęć

      W czwartek 23.11.2023 r. dzieci z grup 0A i 0B wzięły udział w kolejnych warsztatach chemicznych. Tym razem kolorowały jesienne liście oraz przy pomocy roztworów kwaśnego (kwasku cytrynowego i wody) i zasadowego (proszku do prania i wody) malowały na papierze zabarwionym sokiem z czerwonej kapusty lub kurkumy. Powstawały w ten sposób magiczne rysunki. Przy pomocy pipety tworzyły także kolorowe krople, które w różnych kierunkach przesuwały po kartkach nasączonych olejem.
      Na zakończenie wykonały tęczę w probówce, dowiadując się przy tym, co nieco o gęstości cieczy. Było kolorowo, radośnie i emocjonująco, gdyż uzyskany efekt zależał od precyzji wykonania. Zdecydowanie przeprowadzanie doświadczeń chemicznych to coś, co dzieci lubią najbardziej!

       

       

       

       

      MUZEUM BOMBKI W MILICZU

      zdjęcie grupowe z bombką

      W dniu 21 listopada 2023 r. dzieci z grupy 0A i 0B udały się na wycieczkę do Muzeum Bombki w Miliczu. Kiedy dzieci przybyły na miejsce elfy zaprosiły je do Krainy Świętego Mikołaja. Pod opieką przewodnika brały udział w warsztatach malowania bombki i dekorowania pierniczków. Dzieci pisały list do Świętego Mikołaja i wrzucały je do magicznej skrzynki pocztowej, a wśród niezwykłej wystawy szklanych ozdób (6 tysięcy) szukały wybranych bombek. Dzieci wróciły do przedszkola zadowolone, pełne wrażeń. Każde otrzymało własnoręcznie przyozdobioną bombkę oraz piernikową gwiazdkę.

      kolaż zdjęć

       

       

      MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

      cała grupa z pracami

      5 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, którego celem jest nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Bajki, baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania. Grupy 0a oraz 0b wyruszyły w podróż do krainy bajek w piątek 3 listopada 2023 r. Był to dzień kolorowy i wesoły. Wszystkie dzieci uczestniczyły w zabawach, konkursach i quizach. Wysłuchały fragmentów znanych bajek, a następnie rozpoznawały ich tytuły. Trafnie segregowały bajkowe rekwizyty, grały w memory oraz opowiadały o swoich ulubionych bohaterach. Na zakończenie wykonały galerię najpiękniejszych postaci z bajek. Bajkowe przedpołudnie dało zerówkowiczom wiele optymizmu i radości, a uśmiech na ich twarzach był najlepszym tego dowodem.

       

       

       

       

      Gdy piosenka szła do wojska

      dzieci z flagami na scenie

         W poniedziałek 06.11.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. W tym miesiącu  było to spotkanie patriotyczne, śpiewane były piosenki o charakterze patriotycznym i wojskowym. W sobotę jest 11 listopada – w tym dniu 105 lat temu, Polska odzyskała niepodległość. Były śpiewane utwory takie jak: „Co to jest niepodległość”, „Gdy piosenka szła do wojska”, „Gdy żołnierze idą drogą”. „Białoczerwona”. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Jesteśmy Polakami” – były symbole patriotyczne: godło, flagi, refren piosenki był śpiewany i ilustrowany ruchem przez dzieci.

       

       

       

       

      Urodziny Książkowego Misia

      „Książkowe misie, przyjazne dzieciom,
      Dziś mają święto – o tym wszyscy wiedzą.
      Na kartkach książek je poznajemy,
      I za ich przyjaźń im dziękujemy”

      Od kilku lat z inicjatywy Fundacji ABC XXI – „Cała Polska czyta dzieciom” w październiku obchodzone są Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia.

      Wspólna zabawa w misiowej krainie połączona była z czytaniem książeczek o misiach. Przedszkolaki miały okazję poznać różne misie i te smutne i wesołe, dumne i odważne, a także małe, duże, chude i silne.

      Następnie rozpoczęło się huczne świętowanie urodzin naszego Solenizanta, poznaliśmy różne Misie, które możemy spotkać w książeczkach, bawiliśmy  się wesoło w rytmie znanych piosenek o misiach: „Mam ja misia pluszowego”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Ja jestem niedźwiadek”, „Misie szare obydwa”.

       

       

       

       

      Urodziny Wandy Chotomskiej

      26 października obchodziły 94 rocznicę urodzin Wandy Chotomskiej, poetki, jednej z najwspanialszych pisarek dziecięcych. Urodziła się w Warszawie i na zawsze pozostała jej wierna, tak jak dziecięcej publiczności.
      Autorka ponad 200 znakomitych książek dla dzieci, piosenek, wierszy, scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych. Jednak Wanda Chotomska do historii przeszła także jako autorka "Jacka i Agatki", bijącej rekordy popularności pierwszej dobranocki dla dzieci pokazywanej w Telewizji Polskiej od 1962 roku przez dziesięć lat.
      Przedszkolaki świętują tak, jak ich ulubiona pisarka najbardziej lubiła – bawiąc się, śmiejąc, śpiewając i tańcząc przy twórczości, którą świetnie znają.
      Wspólne czytanie utworów poetki, wsłuchując się w ich treść z zainteresowaniem i uśmiechem na buźkach.
      Mamy nadzieję, że nastąpi ciąg dalszy czytelniczej przygody dzieci z utworami tej znakomitej poetki, ”mistrzyni rymów.”

       

       

       

      WARSZTATY CHEMICZNE

      kolaż zdjęć

      W czwartek 05.10 grupy 0a i 0b uczestniczyły w warsztatach chemicznych. Dzieci mogły wcielić się w rolę chemików-odkrywców i własnoręcznie zrobić popularny slime. Masa ta przede wszystkim służy zabawie, można ją ściskać, ugniatać, wałkować i tworzyć z niej różne ciekawe rzeczy, ale również wycisza, uczy koncentracji, cierpliwości, pobudza wyobraźnię oraz usprawnia ręce. Do przygotowanego przez Panią przezroczystego, płynnego kleju przedszkolaki dodawały wybrany przez siebie barwnik, brokat, a nawet zapach, jedocześnie cały czas mieszając swoje mikstury. W między czasie Pani dolewała do ich pojemniczków tajemnicze płyny i dosypywała proszek, dzięki którym klej przybierał postać slima. Każde dziecko wykonany przez siebie slime mogło zabrać do domu, by kontynuować tam kreatywną i wciągającą zabawę. To były bardzo interesujące warsztaty.

       

       

       

       

      DZIEŃ DRZEWA

      dzieci z rysunkami drzew

      Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Dzień Drzewa, który jest elementem edukacji ekologicznej. W naszej zerówce tego dnia odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew, dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Poznały także etapy wzrastania drzewa. Z okazji Dnia Drzewa został również zorganizowany konkurs na pracę plastyczną „Drzewo”. Wszystkie prace zostały nagrodzone drobnymi upominkami i dyplomami. Wszystkim dzieciom gratulujemy! Na koniec złożyły uroczystą przysięgę - Przedszkolaki zawsze będą dbać o wszystkie drzewa!!!! Nie będziemy łamać gałązek, drzew i krzewów. Nie będziemy deptać trawników! Nie będziemy w lesie krzyczeć! Będziemy wrzucać śmieci do kosza! Będziemy zimą dokarmiać ptaki i zwierzęta! Będziemy oszczędzać wodę i prąd! Obiecujemy! My mali obrońcy przyrody!

       

       

       

      Jeż i wiewiórka

      kolaż zdjęć

           We wtorek 10.10.23 r. dzieci z grup 0 uczestniczyły w warsztatach zoologicznych pt. „Jeż I wiewiórka”. Dowiedziały się co lubi jeść hodowlany pigmejski jeż, w jaki sposób należy nim się opiekować, w jakich warunkach przebywa na co dzień. Każde dziecko  trzymało na rękach jeża, pod czujnym okiem opiekuna zwierzęcia. Dzieci z zainteresowaniem oglądały  wiewiórkę rasy Hudson w klatce, ponieważ jest zwinna, szybka i niedojrzała emocjonalnie - ma sześć miesięcy. Lubi jeść rozmaite nasiona, żołędzie, kasztany, musi jeść twarde pożywienie, żeby ścierać zęby. Opiekunowie zwierząt przystępnie i ciekawie opowiadali o swoich podopiecznych.

       

       

       

      Podróż do Panamy

      zdjęcie z przedstawienia

      zdjęcie z przedstawienia

      Dzieci z grup 0: A, B, C, D w piątek 6.10.23 r. oglądały przedstawienie Teatru Złota Kaczka pt. „Podróż do Panamy”. Był to spektakl kukiełkowy z dużą ilością rekwizytów. Dwójka przyjaciół niedźwiedź i tygrys wybrali się w podróż do Panamy, wcześniej niedźwiadek w rzece znalazł skrzynkę po bananach z napisem Panama, przyjemnie pachniała bananami, przyjaciele pomyśleli, iż w tej Panamie też będzie przyjemnie, bezpiecznie i wyruszyli w podróż. W ciągu swej podróży poznali małą polną mysz, starego lisa, krowę, wronę, zająca i jeża. Szli według wskazania drogowskazu z nazwą Panama, nagle było rozgałęzienie dróg i myszka kazała im skręcić w lewo, za każdym razem szli drogą która kierowała w lewo. W czasie marszu zaskoczyła przyjaciół burza, jeden z nich wykonał z blaszanych beczek schron i rozpalili ogień oraz nazbierał grzybów. Po zakończeniu burzy, dwójka piechurów wyruszyła w dalszą drogę, spotkali jeża i zająca, wspięli się na drzewo i zobaczyli piękny krajobraz, las i rzekę, gdzie mieszkali, przecież nigdy nie widzieli z góry swojej rzeki i lasu. Jeszcze wspólnie naprawili zepsuty most i gdy przeszli na drugą stronę, zobaczyli swój dom. Gdyby nie wybraliby się w podróż to, nie poznaliby nowych przyjaciół i sami nie wiedzieliby, iż potrafią być koleżeńscy, uczynni, opiekuńczy, pomysłowi i przyjacielscy.

       

       

       

       

      ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

      gazetka tematyczne

      cała grupa na tle gazetki

      4 października grupy 0a i 0b obchodziły Światowy Dzień Zwierząt. Dzień ten miał  na celu uświadomienie dzieciom, że zwierzęta, które z nami mieszkają i które są obok nas, również mają swoje prawa. Dzieci przyniosły zdjęcia swoich pupili i wypowiadały się na temat swoich ulubieńców. Dzieci poznały różne ciekawostki na temat zwierząt oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi. Została także zwrócona uwaga dzieci, że zwierzęta czują jak ludzie i nie są zabawką, którą można wyrzucić. Wszystkie dzieci wzięły udział w zabawach, odgadywały zagadki i wspólnie zrobiliśmy plakat pt. „Nasze Zwierzaki”.

       

       

       

       

      Już czas na kontrabas

      dzieci podczas koncertu

      W poniedziałek 02.10.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny kontrabas z rodziny smyczkowych, strunowych. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały budowę instrumentu, pani Kasia recytowała wiersz pt. „Kontrabas”, pani Ania pokazywała poszczególne elementy na kontrabasie. Pani Ania grała na kontrabasie utwory: „Mazurek Rymskiego” Korsakowa, „Tango la paloma”, „Romans Nadira, „Habanera”, „O sole mio” i dźwięki: staccato, glissando, pizzicato, legato, forte, allegro, andante oraz głosy zwierząt: słonia, krowy, tętent konia, zagadka muzyczna pt. „Stary niedźwiedź”. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Kolory jesieni”.

       

       

       

      „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”

      Umberto Eco

      Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2023

       

      Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są właśnie dzieci.

      W naszej zerówce Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy już w piątek 29 września i był on znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książki. Szczególnie teraz, gdy telewizja i komputer pochłaniają coraz więcej czasu, trzeba podkreślać znaczenie wspólnej lektury. Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników. Starsi koledzy, uczniowie klas piątych wraz z pomocą nauczycieli zorganizowali akcję głośnego czytania dla dzieci z grupy 0B i 0A. Miały one okazję wysłuchać różnych opowieści oraz porozmawiać na temat wysłuchanych historyjek.

      Zachęcamy wszystkich dorosłych: nauczycieli, rodziców, dziadków, ciocie i wujków, do głośnego czytania dzieciom przez cały rok. To my kształtujemy postawy i zainteresowania młodego pokolenia, my jesteśmy odpowiedzialni za ich rozwój i przygotowanie do dorosłego życia. Czytanie to jedna z dróg, dzięki której dziecku zostaną zaproponowane wzorce do naśladowania.

       

       

       

       

      Młody, czy wyrośnięty

      bądź nam zawsze uśmiechnięty

      Dzień Chłopaka

      „Każdy przedszkolak dobrze wie,

      że kiedy wrzesień kończy się,

      od najmłodszego aż po starszaka,

      wszyscy świętują Dzień Chłopaka.”

      W piątek, 29 września w naszej zerówce odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Świętowały wszystkie dzieci z grupy 0B i 0A– zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Tego dnia chłopcy mogli poczuć się wyjątkowo, gdyż nasze małe damy wraz z wychowawczyniami grup przygotowały dla nich moc niespodzianek. W naszych salach rozbrzmiewały słowa piosenki „Sto lat” zaśpiewanej na część naszych chłopców. Dzieci wykonywały prace plastyczne, wśród których królowały auta, samoloty i inne pasjonujące chłopców pojazdy. Nie zabrakło rywalizacji sportowej i zabaw ruchowych tak uwielbianych przez dzieci. Rodzice naszych dzieci przygotowali słodkie upominki. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. Nasi mali mężczyźni tego dnia spisali się na medal, oby takich dni było więcej. Uroczystość w doskonały sposób posłużyła dalszemu poznaniu i zintegrowaniu grup.

       

       

       

      Piaskowa Magia

      dzieci na spektaklu

      kolaż zdjęć

      W środę 27.09.2023 r. dzieci z grup 0a, 0b, 0d oraz Motylki wybrały się do Wrocławia na spektakl pt. „Kopciuszek” w wykonaniu Teatru Piaskowej Animacji. Tam dwie artystki stworzyły niesamowite widowisko, łączące bardzo rzadką sztukę malowania obrazów piaskiem, w połączeniu z muzyką i słowem – wykonywaną tylko przez 250 osób na całym świecie. Dało to wyjątkowy efekt. Tak powstał specjalnie wyreżyserowany spektakl będący zupełnie nowym spojrzeniem na uwielbianą przez dzieci historię pięknej, ale biednej dziewczyny upokorzonej przez macochę i jej córki, której pomaga los. Ta wspaniała animacja i obraz powstający na oczach dzieci dostarczył im niesamowitych doznań. Wszyscy poczuli magię rozsiewaną przez ziarenka piasku.

       

       

       

       

      Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

      zdjęcie grupowe

      20 września 2023 r. grupy 0a oraz 0b obchodziły uchwalony przez Sejm RP 10 lat temu z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka - Marka Michalaka Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to ma podkreślać ogromne znaczenie edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci oraz popularyzować nowoczesne wychowanie przedszkolne. Dodatkowo dostarcza dzieciom okazji do świętowania, zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Tego dnia w grupach 0a oraz 0b było radośnie, wesoło i kolorowo. Wszystkie dzieci wzięły udział w licznych grach i zabawach. Naszym kochanym przedszkolakom życzymy radości ze zdobywanej wiedzy, samych wesołych chwil spędzanych w przedszkolach, uśmiechu i beztroski.

       

       

       

      Skrzypce

      muzycy podczas występu

      W poniedziałek 11.09.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w pierwszym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały instrument muzyczny – skrzypce. Dzieci zobaczyły jak wyglądają skrzypce, poznały z jakich elementów są zbudowane. Słuchały piosenkę śpiewaną przez panią Alinę Zwoźniak pt. „Skrzypce”. Pan Adam grał na skrzypcach utwory: „Que Sera”, wiązankę melodii contry, „Skowronek”, „Czardasz” Montiego, staccato, legato, glissando, picicato, bez smyczka, gamę. Dzieci śpiewały refren piosenki pt. „Ogórek” wspólnie z prowadzącą spotkanie.

       

       

       

      Sprzątanie Świata

      dzieci z nauczycielką

      Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej dzieci oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również  na celu pokazanie  dzieciom,  że  rozwiązaniem  problemu  zaśmieconego  środowiska nie  jest  tylko coroczna zbiórka  śmieci,  lecz  głównie  zmiana  nawyków  w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami. 

      15 września dzieci z grupy 0B i 0A zaopatrzone w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyły w akcji ekologicznej. Rozpoczęto ją pogadanką na temat bezpieczeństwa oraz celów głównych akcji.  
      Dzieci sprzątały teren wokół szkoły oraz pobliski plac zabaw.  
      Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie,  a efekty pracy naszych dzieci z zerówki były zadowalające. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał dzieciom do zrozumienia, że należy dbać  o swoje środowisko oraz czystość otoczenia.  

      Na koniec sprzątania każde dziecko dostało słodki upominek w postaci lizaka. 

       

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
      • 71 316 84 61 szkoła Smolec 71 390 68 88 szkoła Jaszkotle 71 316 84 51 przedszkole 531 495 649 zerówki nad ośrodkiem zdrowia
      • ul. Kościelna 2 SMOLEC 55-080 Kąty Wrocławskie Poland
      • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że: • administratorem podanych danych jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smolcu, ul. Kościelna 2, 55-080 Smolec; • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail korzuch@infoic.pl • celem przetwarzania danych jest zapewnienie korespondencji odpowiedniej ewidencji, przechowywania oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą, a podstawą prawną są art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz art. 6 ust.1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach; • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest brak rozpatrzenia korespondencji; • podane dane będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej, zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt; • dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania; • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.
  • Galeria zdjęć

      brak danych