• 0D

   Nauczyciele: mgr Anna Kwit, mgr Kamila Słowik   DZIEŃ POSTACI Z BAJEK


   W dniu 5.11.2021 r. w grupach 0d i 0c obchodzony był Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Już od rana w zerówkach pojawiali się bohaterowie znanych i lubianych postaci z bajek. Po powitaniu wszystkie dzieci opowiadały o sobie ujawniając z jakiej bajki pochodzą ich stroje. W tym dniu dzieci rozwiązywały tytuły bajek na podstawie zagadek, rozpoznawały bajkowych bohaterów po rekwizytach. Tańczyły przy muzyce zmieniając się w wybrane postaci z bajek: Czerwonego Kapturka zbierającego kwiatki do koszyczka, wilka skradającego się na palcach, Macochę przeglądającą się w lusterku oraz Jasia i Małgosię idących przez las podskakując. Na koniec dzieci wzięły udział w konkursie „Kto szybciej pomoże Kopciuszkowi oddzielić groch od orzechów?”. Ten dzień sprawił wszystkim wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka.

    

    

    

   Wycieczka do Muzeum Narodowego we Wrocławiu

   Dnia 27 października grupy 0c i 0d pojechały na wycieczkę autokarową do Muzeum Narodowego we Wrocławiu na lekcję muzealną pt. „Skarb Średzki”. Dzieci tego dnia dowiedziały się czym jest średniowiecze oraz jak żyli książęta i księżniczki, mieli okazję zobaczyć zbroje rycerza, szaty i biżuterię księżniczek. Wysłuchały legendy o św. Jerzym i smoku. Na koniec lekcji dzieci zobaczyły Skarb Średzki, składający się ze złotej korony, wysadzanej szlachetnymi kamieniami oraz złotych zawieszek na uszy. Do Skarbu należały również cztery złote pierścionki, zapinka i zapona, która służyła do spinania płaszcza. Dzieciom bardzo podobała się wycieczka, a największe wrażenie wywarł na nich Skarb Średzki.

    

    

    

   Puzon

   W poniedziałek 18.10.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny puzon z rodziny instrumentów dętych blaszanych. Oglądały budowę instrumentu, bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie ust do ustnika. Dzieci słuchały sposobu gry na puzonie, między innymi: glissando, głos słonia oraz opowieść słowno-muzyczną pt. „Co się działo w grocie króla gór”. Były grane na puzonie zagadki muzyczne z filmów: „Kraina lodu”, „Gwiezdnie wojny”, „Nie ma mocnych”, „Różowa pantera”. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Sałatka owocowa”.

    

    

    

   Światowy Dzień Owoców i Warzyw w 0c i 0d

   15 października obchodziliśmy w naszej zerówce Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Tego dnia dzieci wysłuchały wiersza Juliana Tuwima pt. „Warzywa”, wiersz wzbudził duże zainteresowanie i dzieci chętnie odpowiadały na pytania dotyczące utworu. Następnie przedszkolaki rozwiązywały zagadki na temat owoców i warzyw, z którymi poradzili sobie doskonale. Trzecim zadaniem dzieci było ułożenie puzzli, warzywno-owocowych. Na koniec zajęć każde dziecko wykonało indywidualną pracę plastyczną – owocową lub warzywną wydzierankę.

    

    

    

    

   LEKCJA MUZEALNA

   W czwartek 7 października 2021 r. dzieci z grupy 0c i 0d pojechały na wycieczkę w ramach lekcji muzealnej do Muzeum Regionalnego znajdującego się w Środzie Śląskiej w Ratuszu. Spotkanie w muzeum dzieci rozpoczęły warsztatami z garncarstwa, na których wykonywały z gliny metodą pradziejową różnego rodzaju naczynia: garnuszki, miski, dzbanki i talerze. Po warsztatach pani przewodnik zaprosiła wszystkie dzieci do zwiedzania muzeum, a w nim sali czasowej, w której znajdowała się wystawa dotycząca życia ludzi pierwotnych, a nawet ich pochówku. Następnym miejscem była sala rajców, w której znajdowały się insygnia cechowe: pieczęcie, wilkomy, konwie, kubki oraz bardzo duża makieta Środy Śląskiej. Potem wszyscy udaliśmy się na wieżę więzienną, na której znajdowały się dwie cele więzienne, przeznaczone dla złoczyńców. Kolejną częścią zwiedzania były warsztaty cieślów, stelmachów, bednarzy oraz stolarzy, w których znajdowało się mnóstwo narzędzi potrzebnych i stosowanych do obróbki drewna. Na koniec dzieci obejrzały nową wystawę „Średzkie Pamiątki”. Była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja.

    

    

    

   Dzień Chłopaka

   30 września jest wyjątkowym dniem dla chłopców, ponieważ obchodzone jest ich święto – Dzień Chłopaka. Tego dnia chłopcy mieli parę zadań do wykonania – ułożyć puzzle, rozwiązać rebusy oraz odgadnąć zagadki. Oczywiście poradzili sobie bardzo dobrze i w nagrodę dostali odznaki „super chłopak”. Z okazji święta, chłopcy dostali upominki od dziewczynek oraz najserdeczniejsze życzenia. Nie brakowało w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkim dzieci.

    

    

    

   Dzień Zwierząt

   4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Święto to celebrowane jest w Polsce od 1993r. Obchody tego święta mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom o prawach zwierząt, ich godności i wolności. Tego dnia dzieci poznały różne ciekawostki na temat zwierząt oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi. Została także zwrócona uwaga dzieci, że zwierzęta czują jak ludzie i nie są zabawką, którą można wyrzucić. Wszystkie przedszkolaki rozwiązywały zagadki, układały puzzle oraz śpiewały piosenkę o tematyce związanej ze zwierzętami. 

    

    

    

   Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

   Dziś obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu czytano w przedszkolu literaturę dziecięcą w postaci bajek, baśni i legend. Dzisiejszy dzień opierał się na promowaniu tej aktywności wśród dzieci. Zalet głośnego czytania jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Wpływa również na umacnianie więzi między dziećmi i rodzicami, po przez wspólne spędzania czasu. Dziś dzieci przeniosły się w świat fantazji i przygody, który stworzył się w ich wyobraźni słuchając czytanych utworów literackich repertuaru dziecięcego. Dzień minął w miłej i przyjaznej atmosferze, który uwieńczono krótkim przedstawieniem teatralnym.

    

    

   Pirackie opowieści

   We wtorek 28.09.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, oglądały przedstawienie pt. „Pirackie opowieści”. Dzieci przeżywały przygody Luizki – Sprytnej Szprotki i Kapitana Łaty. Żywiołowo reagowały na spektakl, nawet ostrzegały głównych bohaterów przed niebezpieczeństwem, gniewem władcy mórz, Neptunem. Luizkia– Sprytna Szprotka wspólnie z Kapitanem Łatą, wypłynęli na morze, by znaleźć wyspę, na której znajduje się skarb. Pragnieniem Luizki, było zostać królową piratów, aby ją zostać musiała posiadać skarb. Skarb należał do Neptuna, któremu do tej pory nikt tego skarbu nie zabrał. Neptun zaangażował do obrony skarbu: syrenkę i siły przyrody – sztorm. Kapitan Łata wraz z załogą zostali uwięzieni przez Neptuna. Luizka, która na wyspie znalazła skarb, dowiedziała się o uwięzieniu kapitana Łaty wraz z załogą. Miała wielki dylemat oddać skarb Neptunowi za uwolnienie kapitana Łaty i załogi czy zostawić ten skarb i zostać królową piratów. Luizkia– Sprytna Szprotka oddała skarb Neptunowi, okazało się nasza bohaterka bardziej ceni przyjaźń niż bogactwo. Kapitan Łata za dbanie o załogę mianował Luizkę Sprytną Szprotkę kapitanem statku.

    

    

   Pianino

   W poniedziałek 20.09.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w pierwszym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny pianino i utwory Fryderyka Chopina grane na tym instrumencie. W dniach od 2 do 23 października 2021 r. odbędzie się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, z tego powodu autorka Spotkań z muzyką chciała przybliżyć dzieciom postać kompozytora, pianisty Fryderyka Chopina. Dzieci słuchały piosenki pt. „Żelazowa Wola”, śpiewaną przez prowadzącą Alinę Zwoźniak oraz mazurka Fryderyka Chopina. granego na pianinie przez pana Michała. Tego mazurka, autor skomponował w wieku sześciu lat. Pan Michał pokazał różne sposoby gry na pianinie, między innymi: cicho, szybko, jednym palcem, czterema palcami, akordami, zagrał zagadkę muzyczną (Piraci z Karaibów). Pan Michał grał Preludium deszczowe Fryderyka Chopina, równocześnie prowadząca czytała wiersz „Parasole”, dzieci wystukiwały rytm palcami o podłogę.

    

    

    

   OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

    23 września był dniem szczególnym dla dzieci z grup 0 „c” i 0 „d” w tym dniu obchodziliśmy święto wszystkich przedszkolaków. Rozpoczęliśmy ten dzień od okrzyku „Dzień przedszkolaka, ważna sprawa czeka nas super zabawa”. Dzieci miały za zadanie w sali przedszkolnej odszukać ukryte literki i ułożyć zgodnie z kodem napis „Dzień Przedszkolaka”. Kolejnym zadaniem była rozmowa w kręgu kończenie zdań: „Mój kolega, koleżanka to…, ”Lubię się bawić…”. Następnie zatańczyliśmy taniec do ulubionej piosenki „Kiedy jesteś smutny”. Był również quiz na temat przedszkola oraz rozpoznawanie rówieśników po głosie. Na koniec wykonaliśmy pracę grupową odbijanie dłoni pomalowanej farbą plakatową w konturze serca. Był to bardzo miły dzień.

    

    

    

   WYCIECZKA ,,SZLAKIEM WROCŁAWSKICH KRASNALI’’

   21 września 2021 r. grupy 0C i 0D pojechały do Wrocławia na wycieczkę autokarową ,,Szlakiem wrocławskich krasnali’’, aby zwiedzać Wrocław i poznać krasnale. Miejscem spotkania była fontanna pod Teatrem Lalek oraz pierwsze spotkanie z wrocławskimi krasnalami. Dzieci otrzymały do przebrania krasnoludkowe czerwone stroje – czerwone czapeczki i kubraczki. Następnie każda grupa wyruszyła ze swoim przewodnikiem na poszukiwania krasnali, które były ustawione w różnych zakamarkach wrocławskiego Rynku, każdy z krasnoludków miał swoje imię i pełnił odpowiednią funkcję. Dowiedziały się również, że w całym Wrocławiu znajduje się 400 figurek krasnoludków. Na koniec wszystkie dzieci spotkały się w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej na Rynku, gdzie zjadły małą przekąskę i wypiły sok oraz wysłuchały jednej z opowieści o krasnoludkach z książki pt. ,,Wrocławskich krasnali historie prawdziwe’’ autorstwa Mariusza Urbanka, którą otrzymały na pamiątkę. Była to wycieczka bardzo interesująca, pełna wrażeń.

    

   Sprzątanie świata

   W piątek 17.09.21 r. dzieci z grup 0 uczestniczyły w Ogólnopolskim Sprzątaniu Świata – Myślę więc nie śmiecę. Dzieci słuchały, dlaczego należy segregować śmieci, co to nam daje i środowisku. Dzieci wiedzą, iż część śmieci długo się rozkłada i mogą być niebezpieczne dla zwierząt. Samodzielnie segregowały odpady do odpowiednich pojemników. Wiedziały, iż do żółtego dajemy plastik i metal, do niebieskiego papier, do zielonego szkło. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały prace plastyczną do tematu pt. „Nie śmiecimy, nie brudzimy o przyrodę się troszczymy”, prace zostały wyeksponowane na tablicy w szatni.

    

    

    

   Dzień Kropki

    

    

    

   Rocznica urodzin Tuwima

   W poniedziałek 13 września były urodziny Juliana Tuwima. Poety, autora wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek. Wiele pokoleń Polaków wychowało się na jego twórczości. Często czytamy wiersze tego poety, które są wesołe, żartobliwe, pouczające, śmieszne. Śmieszą i dziwią nas wiersze, między innymi „Lokomotywa”, „Abecadło”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”. Dzieci z grup 0 dowiedziały się, iż w tym dniu przypada kolejna rocznica urodzin Juliana Tuwima. Słuchały wierszy: „Idzie Grześ”, „Okulary”, uczestniczyły w inscenizacji „Rzepka”.

  • Kontakty

   • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
   • sekretariat@zsp-smolec.pl
   • sekretariat@zsp-smolec.pl
   • 71 316 84 61 szkoła Smolec 71 390 68 88 szkoła Jaszkotle 71 316 84 51 przedszkole 531 495 649 zerówki nad ośrodkiem zdrowia
   • ul. Kościelna 2 SMOLEC 55-080 Kąty Wrocławskie
   • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że: • administratorem podanych danych jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smolcu, ul. Kościelna 2, 55-080 Smolec; • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail korzuch@infoic.pl • celem przetwarzania danych jest zapewnienie korespondencji odpowiedniej ewidencji, przechowywania oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą, a podstawą prawną są art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz art. 6 ust.1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach; • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest brak rozpatrzenia korespondencji; • podane dane będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej, zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt; • dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania; • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.
 • Galeria zdjęć

   brak danych