• 0D

   Nauczyciele: mgr Anna Kwit, mgr Magdalena Jeske

   Góra Grosza


   Dziękujemy rodzicom dzieci z przedszkola i grup 0 za uczestnictwo w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Akcja była przeprowadzona w dniach: od 25 listopada 2019 do 2 stycznia 2020 r. Dzieci chętnie wrzucały monety: 1 groszowe, 2 groszowe, 5 groszowe do skarbonek – tych monet było najwięcej. Monet 1 groszowych było 3596 sztuk, monet 2 groszowych było 2466 sztuk i 5 groszowych było 1292 sztuk. Po zakończeniu akcji, monety zostały policzone przez opiekuna akcji „Góra Grosza w naszym przedszkolu Irenę Żygadło (ze względu na czas pandemii pani Irena sama liczyła) i zapakowane do dwóch paczek, które ważyły: 8,113 kg i 7,618 kg. Paczki zostały opisane i nadane na poczcie (termin wysłania też był przesunięty). Zebraliśmy 204,28 zł., te pieniądze zostały wysłane do Towarzystwa Nasz Dom. Zdaniem Towarzystwa Nasz Dom „…najlepsze co możemy dać dziecku, to rodzina, w której może czuć się bezpiecznie, rozwijać się, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, nawiązywać przyjaźnie. 70 tysięcy dzieci przebywających w opiece zastępczej czeka na taką rodzinę. Dlatego celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać”. Jeszcze raz dziękujemy za wspólne działanie na rzecz innych oraz pokazywanie naszym dzieciom, iż każdy gest życzliwości i dzielenia się, może pomóc innej osobie. Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.


   Program Edukacyjny
   ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury”


   W roku szkolnym 2019/2020 nasze przedszkole przystąpiło do XII edycji Programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury" uzyskując certyfikat potwierdzający udział w tym projekcie. Do programu przystąpiły wszystkie grupy przedszkolne oraz zerówki. Łącznie w programie uczestniczyło 238 dzieci.

   Program umożliwił utrwalenie oraz przyswojenie nowych wiadomości z zakresu ochrony środowiska, zdrowego żywienia, szacunku do otaczającej nas przyrody oraz podstaw recyklingu. Realizując założenia programu w naszej placówce zostało zorganizowane szereg działań o tematyce przyrodniczej i ekologicznej.

   Celem programu jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych, np. zakładanie zielonych kącików w sali, organizowanie przyrodniczych wycieczek oraz ekologicznych akcji z okazji Dnia Marchewki, Pierwszego Dnia Wiosny, Dnia Ziemi, segregacji śmieci w przedszkolu, konkursów plastycznych oraz przedstawień dla rodziców, i wiele innych ekologicznych działań.

   Podczas realizacji zadań, na terenie naszej placówki organizowane były zajęcia o tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Przedszkolaki uczyły się doceniać rolę warzyw i owoców w codziennej diecie. Poznawały środowisko, z których je czerpiemy. Nauczycielki w grupach starały się zachęcać dzieci do jedzenia warzyw i owoców. Dzieci poznawały również sposoby ochrony środowiska naturalnego wiedząc o tym, że natura dostarcza nam wszystkich składników, których potrzebujemy do życia.

    

    

    

    

   Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków

   Akademia Aquafresh

   Od listopada 2019 roku nasze przedszkole brało udział w akcji Akademia Aquafresh. Jest to już IX Edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków koncentrująca się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. Uczenie dzieci już od pierwszych lat życia mycia ząbków, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie, jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych. Nadrzędnym celem Akademii Aquafresh jest wykształcenie w dzieciach nawyku dbania o higienę jamy ustnej, aby w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica u dzieci. Realizacja programu to nie tylko teoria, ale także praktyka. Dzieci uczyły się jak prawidłowo czyścić zęby, dowiedziały się jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów oraz przekonały się o konieczności odwiedzania gabinetu stomatologicznego, poznając pracę lekarza dentysty. Potrafią już odróżnić ząb zdrowy od chorego oraz określić stopień zużycia szczoteczki do zębów. We wszystkich zajęciach dzieciom towarzyszyli bohaterowie Akademii Aquafresh – pastusie: Lilly, Billy, Milky, Zębuś, Szczotkuś, oraz Robaczek Próchniaczek. Przedszkolaki uczyły się różnych rymowanek, oglądały filmy edukacyjne m.in.: „Wizyta u Doktora Ząbka” „Skąd się biorą zęby?”, „Wieczorem myję nie tylko uszy i szyję”, „Co należy jeść, aby zdrowe ząbki mieć”, uczyły się „Pastusiowej piosenki”, rozwiązywały pastusiowe zagadki. Grupa „Słoneczka” wzięła udział w konkursie pt. „Pastusiowa Kraina”. Czystość, higiena i piękny uśmiech to nasze hasło kończące program edukacji zdrowotnej.

    

    

   Wspólne rozwiązywanie zadań

   Grupa „Słoneczka” w czasie pandemii nie próżnuje tylko wspaniale pracuje. Chociaż jest to czas kwarantanny i dzieci nie mogą chodzić do przedszkola to jednak bardzo pilnie i pracowicie rozwiązują zadania i prace plastyczne proponowane przez swoje wychowawczynie. Dziękujemy bardzo rodzicom za przesyłanie zdjęć i życzymy dużo zdrowia oraz wytrwałości.


    

    

    

   Wycieczka do Magicznego Teatru Muzycznego

   Dnia 28 lutego 2020 r. dzieci z grup: „Słoneczka”, „Jagódki”, „Jeżyki” i „Nutki” pojechały do Wrocławia na wycieczkę autokarową do Magicznego Teatru Muzycznego na spektakl pt. „Opowieść zimowa”. Przyjeżdżając na miejsce z wielką serdecznością zostały powitane przez aktorów. Oryginalne i wspaniałe aranżacje oraz piękne kostiumy pozwoliły dzieciom przenieść się w świat roztańczonego i rozśpiewanego świata bajek. Był to przepiękny spektakl pięciu zmysłów dla wszystkich, którym jest smutno i lubią się bawić.

    

    

    

   DZIEŃ BABCI I DZIADKA

   Dnia 7 lutego 2020 r. w naszej grupie odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci pamiętały o nich. Wspólnie ze swoimi paniami przygotowały dla nich przedstawienie pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Licznie przybyli goście z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, a następnie wręczyły prezenty – własnoręcznie wykonane ramki z przepięknym serduszkiem i laurki. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Nasi mali aktorzy razem z Babciami i Dziadkami zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci, jak i dziadków!

    

    

    

   Na dworze króla Pasibrzucha

   We wtorek 03.03.20 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Na dworze króla Pasibrzucha”. Dworzanie i królowa Lila mieli wielki kłopot z królem. Królowi nie smakowała zupa pomidorowa i inne zdrowe potrawy, zjadał słodycze i reklamowane babeczki. Całymi dniami siedział w fotelu i oglądał seriale lub grał w gry komputerowe. Zwołano naradę i postanowiono zachęcić króla do spacerów i pozbycie się telestwora. Ten stwór zagościł w telewizorze króla i chciał przejąć królestwo oraz uwięził królowe Lillę. Król przerażony tym wszystkim zaczął wykonywać ćwiczenia ruchowe, spacerować i zjadać zdrowe posiłki. Dzieci z królem wykonywały rozgrzewkę i ćwiczenia i tym sposobem telestwór zaczął maleć i zniknął a królowa została uwolniona.

    

    

   Gitara klasyczna

   W poniedziałek 02.03.20 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie zostało rozpoczęte powitalną piosenką. Dzieci na spotkaniu poznały gitarę klasyczną. W piosence pt. „Na gitarze sobie gram” dzieci poznały sposób gry na gitarze i z jakich elementów jest zbudowana. Dzieci powtarzały wers piosenki za prowadzącym spotkanie. Pan Kamil na gitarze grał utwór „Romans”, tańce: „Samba”, „Rumba” oraz zagadki muzyczne, melodię z filmów animowanych: „Smerfy”, „Reksio”, „Bolek i Lolek”. Była pogadanka i instruktaż jak należy się zachować, gdy ktoś jest chory i ile czasu należy myć ręce. 30 sekund trwa piosenka „Wlazł kotek na płotek” i tyle czasu należy myć ręce, dlatego dzieci pokazywały jak należy myć dłonie i śpiewały piosenkę z panem Tomaszem. W piosence „Trzeba zawsze ręce myć” w refrenie część dzieci grała na instrumentach perkusyjnych, reszta klaskała w dłonie. W utworze „Gimnastyka dni tygodnia” dzieci wykonywały ćwiczenia zgodnie ze słowami piosenki i te które pokazywał pan Tomasz. Na zakończenie spotkania dzieci poznały jeszcze jeden instrument, który ma takie elementy jak gitara tylko jest mniejszy to jest ukulele. Pan Tomasz grał na nim w tańcu „Rumba”.

    

    

   Dzień Dinozaura

   27 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dinozaura. Dzieci przyniosły różne przedmioty związane z tematem: figurki dinozaurów, pluszaki, książeczki edukacyjne, puzzle. Wzajemnie dzieliły się przyniesionymi skarbami i opowiadały o nich. Dowiedziały się, że dinozaury były to zwierzęta zamieszkujące Ziemię miliony lat temu. Wymarły na długo przed pojawieniem się człowieka. Były nieco podobne do gadów, zwierząt, które żyją dzisiaj. Należą do nich między innymi krokodyle, jaszczurki i węże. Dzieci układały puzzle, rozwiązywały zagadki, słuchały wierszyków oraz opowieści o historii dinozaurów. Uwieńczeniem całego dnia było kolorowanie sylwet różnych dinozaurów.

    

    

   Bal Karnawałowy - 25.02.2020r.

   Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

   Tak też było u nas. W tym dniu w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy.
   Już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, czarownice, rycerzy, piratów, policjantów, Batmana, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Na sali podczas pląsów, konkursów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. W trakcie zabawy mieliśmy również okazję do skosztowania słodkich poczęstunków. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom.

    

    

    

   Między nami Planetami

   We wtorek 04.02.20 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Między nami Planetami”. W tym przedstawieniu dzieci poznały lub utrwaliły nazwy planet, ich kolejność od słońca. Wyczerpująco aktor jako słońce, później Jowisz opowiadał jakie zależności między planetami występują w kosmosie. Padło pytanie aktora do dzieci. Czy dobrze będzie planetom bez słońca, jego przyciągania, światła i ciepła? Dzieci otrzymały odpowiedź w dalszej części przedstawienia. Między innymi Ziemia jest trzecią planetą od Słońca i jedyną planetą na której jest życie. Ziemia ma księżyc. Wenus jest najgorętszą planetą. Jowisz jest największą planetą układu słonecznego, na tej planecie od 300 lat jest wirująca burza (widoczna jako czerwona plama). Saturn ma pierścienie ze śmieci: pyłu, skał. Uran jest lodowym gigantem, leży na boku i turla się jak beczka, Neptun najdalej układu słonecznego, panują tam burze to zimna planeta. Słońce daje światło, ciepło i przyciąga planety. Dzieci wspólnie z aktorem śpiewali nazwy planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i wykonywały taniec wspólnie z aktorem.

    

    


   Flet

   W poniedziałek 20.01.20 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie zostało rozpoczęte powitalną piosenką. Dzieci na spotkaniu poznały instrument dęty drewniany – flet poprzeczny. Pan Michał zażartował na flecie w utworze Jana Sebastiana Bacha pt. „Baderini”. Dzieci poznały budowę fleta, który składa się z trzech części: główki, korpusu, stopki. Flet przypomina śpiew ptaków, np.: trel, frullato, kukanie. Dzieci słuchały gry na flecie i śpiewu pani Kasi w ludowej piosence pt. „Kukułeczka kuka”. Pan Michał grał na flecie w następujących utworach: „Amerikan patrol”, „Piosenka o księżycu”, melodia z filmu pt. „O małej Syrence”. Na zakończenie spotkania dzieci pokazywały ruchem słowa piosenki pt. „Gimnastyka z dziadkiem”.

    

    

    

   Wigilia

   W piątek, 20 grudnia, w przedszkolu odbyła się uroczysta Wigilia. O godzinie 12:00 dzieci z wszystkich grup zebrały się w odświętnie przygotowanej jadalni. Choinka, białe obrusy, świeczki oraz stroiki przygotowane przez dzieci sprawiły, że wszyscy poczuliśmy zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia. Rozpoczęliśmy tradycyjnie od składania sobie życzeń i dzielenia się opłatkiem. Po wspólnym wigilijnym obiedzie przyszedł czas na kolędowanie. Dzieci wraz z paniami głośno i radośnie zaśpiewały ulubione polskie kolędy. Ten dzień zostanie na długo w naszej pamięci.

    

    

   Przygoda malutka pewnego krasnoludka

   We wtorek 17.12.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie teatrzyku Kropa pt. „Przygoda malutka pewnego krasnoludka”. Była to historia o uczynnym, wesołym, miłym krasnoludku i jego przyjaciołach oraz o złej czarownicy. Bałwanek Białek był chory i łykał różne pomocne na ten stan lekarstwa. Lecz na podwójne widzenie i kichanie nie pomagały, dzik zdradził tajemnicę krasnalowi Marcelemu, iż zaczarowała bałwanka zła czarownica. Ta czarownica żywi się złymi emocjami innych osób czyli, gdy jesteśmy złośliwi, źli na innych i chorzy to czarownica rośnie w siłę. Aby nie chorować to należy ćwiczyć i krasnoludek zaprosił dzieci do zabawy ruchowej do piosenki pt. „Części ciała”. Krasnal jest w niebezpieczeństwie, ponieważ zła czarownica chce jego zamienić w sałatę lodową. Dzieci ostrzegają krasnala i zabraniają zbliżać się do czarownicy. Krasnoludek zebrał dobre uczynki od przyjaciół i śmiech dzieci, zamienił je w czarodziejski pył. Tym pyłem posypał miotłę czarownicy, czar prysł. Czarownica odleciała bardzo daleko. Należy pamięta o tym, że żadne czary nie pomogłyby, gdyby nie przyjaciele.

    

    

    

   Andrzejki

   29.11.2019 r. był dla wszystkich przedszkolaków wyjątkowy. Właśnie w tym dniu dzieci miały okazję przenieść się w magiczny świat, uczestnicząc w Andrzejkach. Przedszkolaki wykonywały zadania. Atrakcjami spotkania były: wróżby, konkursy i zabawy przy muzyce. Przedszkolaki poznały andrzejkowe tradycje. W czasie andrzejkowych wróżby nie mogło zabraknąć wróżenia przy pomocy butów oraz lania wosku przez „zaczarowany klucz”. Dzieci odgadywały kim będą w przyszłości, a także próbowały się dowiedzieć, ile prezentów przyniesie im Święty Mikołaj. Układając swoje buty, uczestnicy sprawdzili kto z nich pojedzie na wycieczkę „dookoła świata”. Andrzejki w naszym przedszkolu były niezwykle udane. Radości nie było końca Andrzejkowa zabawa zachowała swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie?

    

   Altówka

   W poniedziałek 09.12.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie zostało rozpoczęte nową powitalną piosenką. Dzieci na spotkaniu poznały instrument smyczkowy – altówkę. Pani Alina Zwoźniak recytowała wiersz o altówce a pani Kasia grała na instrumencie: piano, forte, pizzicato, staccato, legato. Dzieci uczestniczyły w zabawie w parach pt. „Dwa mikołaje”. Słuchały utworu granego na altówce pt. „La spagnola” oraz wiązanki zimowych utworów takich jak: „Zima, zima”, „Tak się zachmurzyło”, „Hu hu ha”, „Biała zima”.dzieci śpiewały piosenkę z panią Aliną pt. Idą święta”, trzymając w rękach latarenki.

    

    

    

   Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

   Dnia trzeciego grudnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Dzieci obejrzały zdjęcia dotyczące niepełnosprawności, a następnie wzięły udział w „zabawach”, podczas których mogły doświadczyć różnych rodzajów niepełnosprawności. Przekonały się, jak ciężko czasami wykonać banalnie prostą czynność. Następnie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną. To był wspaniały dzień, podczas którego dzieci uczyły się tolerancji, empatii oraz zrozumienia dla osób niepełnosprawnych, oraz tego, w jaki sposób można im pomóc w życiu codziennym.

    

   Mikołaj

   6 grudnia – to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. Nasze przedszkolaki już od rana z niecierpliwością spoglądały na drzwi oraz nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Gdy w końcu Święty Mikołaj odwiedził nasze „Słoneczka”, dzieci z wielką radością zaśpiewały specjalnie przygotowaną na tę okazję piosenkę. Po rozmowie Świętego Mikołaja z dziećmi i zapytaniu, czy były grzeczne miało miejsce oczywiście wręczenie prezentów. Zdjęcia zrobione z Mikołajem będą na pewno wspaniałą pamiątką. Po tej miłej wizycie nastał czas na poczęstunek. Dzieci na pewno będą ten dzień wspominać bardzo długo. Z ich twarzy w tym dniu nie schodził uśmiech.

    

    

    

    

   Bajkowe spotkanie z muzyką

   W poniedziałek 18.11.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęło się piosenką „Przywitanką”. Na tym spotkaniu dzieci uczestniczyły w inscenizacjach ilustrujących słowa piosenek o tematyce bajkowej. Dzieci miały możliwość trzymania w rękach, takich postaci z bajek jak: myszkę Miki, Minionka, osiołka Kłapouchego, Boba Budowniczego, Hello Kity, Dalmatyńczyka, sarenkę Bambi, kaczora Donalda i ilustrowały ruchem słowa piosenki pt. „Roztańczone pluszaki”. W piosence pt. „Święto Pluszowego Misia” dzieci przytulały misie w związku z przypadającym w dniu 25 listopada Świętem Pluszowego Misia, następnie była zabawa w parach ilustrująca słowa piosenki pt. „Dwa misie”. Dzieci słuchały piosenki pt. „Bajka niezapominajka”, w której między innymi występował król z królową. Dzieci z prowadzącymi śpiewały refren piosenki z filmu „Król lew” pt. „Hakuna matata”. Na zakończenie spotkania dzieci tańczyły twista w piosence pt. „Czarny Alibaba”.

    

    

    

   Konkurs Plastyczny ,,Kryształowy Pantofelek”

   W ramach projektu " Magiczna moc bajek" dzieci z Przedszkola w Smolcu wzięły udział w konkursie plastycznym "Kryształowy pantofelek".

   Celem konkursu:

   • Nawiązanie do baśni braci Grimm „Kopciuszek”

   • Rozwijanie inwencji twórczej dzieci poprzez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych

   • Rozwijanie zdolności manualnych dzieci

   Rodzinny konkurs plastyczny sprawił dzieciom wielką frajdę. Wszyscy uczestnicy włożyli wiele wysiłku oraz serca w swoje "arcydzieła". Niektórzy zaskoczyli nas swoją pomysłowością.

   Komisja konkursowa miała trudne zadanie. W konkursie wzięło udział 46 przedszkolaków wraz z rodzicami. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i upominek. Komisja nagrodziła wszystkie prace konkursowe. Serdecznie gratulujemy.

   Bardzo dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie oraz gratulujemy ciekawych pomysłów!

    

    

   Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

   5 listopada w naszym przedszkolu świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to bowiem dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disneya. Wszystkie zadania i aktywności krążyły więc wokół tego tematu. Dzieci rozwiązywały zagadki, kolorowały, słuchały opowieści z kanonu klasyki literatury dziecięcej. Te dobrze znane i lubiane historie mają wyrazistych bohaterów. Od nich też mogliśmy zdobyć wiedzę, odnośnie zachowania w konkretnych sytuacjach. Największą jednak atrakcją była możliwość przebrania się za nich. W Międzynarodowym Dniu Postaci z Bajek kolorowe czapy, strojne szaty, różdżki, peleryny pełne gwiazd wypełniły przedszkolną przestrzeń. Zdecydowanie największa popularnością cieszyli się bohaterowie z „Krainy lodu”.

    

    

    

   1 2 3 Ciuchcia rusza już

   We wtorek 05.11.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „1 2 3 ciuchcia rusza już”. Ciuchcia Bercia była już nienowoczesną lokomotywą i mogła tylko jeździć trasą turystyczną. Ciuchcia Bercia musiała wykonać test i do zachodu słońca pokonać trasę turystyczną. Ta podróż była bardzo ważna dla niej, dlatego chciała punktualnie wyjechać ze stacji w Krakowie. Pasażerowie wsiedli do pociągu, a wśród nich Smok Wawelski, który jechał do Wrocławia do kuzyna Smoka Strachocin z lasu Strachocimskiego. Pani konduktor dała znać lizakiem i pociąg ruszył do Zakopanego, gdzie są góry Tatry i miś na Krupówkach, który robi zdjęcia z turystami. Ta czynność znudziła jemu się i wyruszył pociągiem nad morze. Ciuchcia Bercia popsuła się, na ratunek pospieszył lotnik z Dęblina, gdzie mieści Szkoła Orląt kształcąca pilotów, aby nim zostać należy dobrze się uczyć, zjadać obiady, surówki i być sprawnym fizycznie. Dzieci pomagają lotnikowi naprawić Bercie, uczestniczą w zabawie ilustrującą ruchem słowa piosenki o naprawianiu lokomotywy na melodie pt. „Jedzie pociąg”. Po naprawieniu ciuchcia ruszyła i zatrzymała się w Warszawie, gdzie przywitała ich Syrenka Warszawska symbol Warszawy. Następny przystanek to morze bałtyckie, gdzie wszystkich przywitał marynarz powitaniem marynarskim. Smoka Wawelskiego rozbolał ząb, znaleziono sposób na zęba czyli wizyta u stomatologa, a nie sznurek za pomocą, którego chciano wyrwać zęba. Ciuchcia Bercia wyruszyła ze stacji, aby zdążyć przed zachodem słońca do Wrocławia. Nasza dzielna ciuchcia dotarła do celu o wyznaczonym czasie, przeszła pozytywnie test. Zadowolony Smok Wawelski poszedł odwiedzić swojego kuzyna Smoka Strachocin.

    

    

    

   Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

   W czwartek, 24.10.2019 r. obchodziliśmy w przedszkolu Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji dzieci przyniosły ze sobą ulubione książeczki. Były książkowe konkursy i zagadki. Opowiadaliśmy o swoich ulubionych bohaterach. Starsze grupy wybrały się na wycieczkę do biblioteki szkolnej. Pani Kasia w ciekawy i zabawny sposób opowiedziała nam o książkach dla małych i dużych oraz o tym, jak wygląda praca w szkolnej bibliotece.

    

    

   Fagot

   W poniedziałek 21.10.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Spotkanie zostało rozpoczęte nową  powitalną piosenką. Dzieci na spotkaniu poznały instrument dęty - fagot. Pan Karol zagrał melodie z filmów: 101 dalmatyńczyków utwór pt. „Cruella De Mon”, Król Lew utwór pt. „Hakuna matata”. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Kolory jesieni” i  pokazywały trąbę słonia w utworze pt. „Słoń”. Słuchały piosenki o fagocie i oglądały z jakich elementów ten instrument składa się. Słuchały zagadek muzycznych, różnych brzmień i dźwięków granych na fagocie. Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w zabawie do piosenki pt. „Dwa malutkie jeże”.

    

    

   Wtorek Niesforek i reszta tygodnia

   We wtorek 08.10.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie teatrzyku Kropa pt. „Wtorek Niesforek i reszta tygodnia”. Dni tygodnia szykowały się do olimpiady, każdy dzień uprawiał inną dyscyplinę sportową. Dzieci poznały mniej popularne dyscypliny sportowe. Poniedziałek miał grać w koszykówkę, wtorek w golfa, środa w tenis, czwartek w karate, piątek w bejsbol, sobota w pchnięcie kulą, niedziela była czirliderką. Wtorek Niesforek nie był zachwycony swoją dyscypliną sportową, bo chciał grać w koszykówkę, więc zabrał piłkę poniedziałkowi. Bohaterowie spektaklu przeżywali perypetie związane ze swoją dyscypliną, np. brakiem odpowiedniej piłki, bo była akuratne za duża lub za mała. Szukaniem odpowiednich piłek zajęła się niedziela. Jak wszystkie piłki się znalazły okazało się, iż niedziela nie zdążyła przygotować układu do kibicowania. Dzieci wspólnie z czwartkiem pomogły przygotować układ choreograficzny i brawurowo go wykonały. Niedziela bardzo podziękowała dzieciom za pomoc.

    

    

    

   Dzień Drzewa

   10 października obchodzimy Dzień Drzewa. Wszystkie przedszkolaki były w tym dniu ubrane na zielono. Spotkaliśmy się w sali widowiskowej i w trakcie rozmów, zagadek, śpiewów, zabaw ruchowych i sprawnościowych, dzieci poszerzyły wiedzę przyrodniczą. Podczas wspólnej zabawy i nauki propagowana była idea ochrony przyrody oraz kształtowanie pozytywnego stosunku do niej. Druga część naszego spotkania miała miejsce w ogrodzie przedszkolnym, gdzie z pomocą konserwatora – pana Grzegorza, posadziliśmy drzewo – surmię (inaczej katalpa). Z niecierpliwością będziemy czekać na wiosnę i obserwować nasze drzewko, które będzie się budziło po zimie. Już zawsze będzie nam ono przypominać to święto.

    

    

   KONKURS - DZIEŃ DRZEWA

   We wrześniu w naszym przedszkolu ogłoszony został konkurs plastyczny pt. „DZIEŃ DRZEWA”. Celem konkursu było wdrażanie do proekologicznych zachowań, rozwijanie umiejętności plastycznych oraz kreatywności dzieci. Na konkurs wpłynęło 38 prac. Każda praca miała w sobie coś oryginalnego. Dnia 10 października nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dzieciom biorącym udział w tym konkursie.

    

    

   Europejski Dzień Ptaków - 1.10.2019

   1 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Europejski Dzień Ptaków. Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci poznały popularne ptaki żyjące w naszej okolicy. Nasi podopieczni wysłuchali wierszy Juliana Tuwima "Ptasie Radio" i "Mowa ptaków". Podczas słuchania dzieci starały się zapamiętać nazwy skrzydlatych stworzeń wymienianych w tekście, szukały bohaterów wierszy na ilustracjach, rozpoznawały i naśladowały ptasie odgłosy. Przedszkolaki układały obrazki ptaków, które później przyklejały na kartki.

    

    

   Sprzątanie Świata

    

   W poniedziałek 23.09.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w Ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata, zorganizowanej przez fundacje Nasz Dom. Hasło akcji to „Nie śmiecimy-sprzątamy-zbieramy”. Panie: Edyta Kulikowska, Katarzyna Sitko opowiedziały dzieciom: po co segreguje się śmieci, do jakiego pojemnika, jakie śmieci wrzucamy. Wyjaśniły cel akcji i zachęciły do nietworzenia wielkiej ilości śmieci, np. rysujemy i kolorujemy całą kartkę, a nie tylko dwie kreski i wyrzucamy kartkę do kosza. Pani Irena Zygadło nauczyła dzieci refrenu piosenki pt. „Ochroń Ziemię”. Przedszkolaki z radościom śpiewały i pokazywały ruchem słowa refrenu. Dzieci założyły na ręce rękawiczki i przy słowach piosenki pt. „Ochroń Ziemię” zbierały śmieci na terenie przedszkola. Odpady wrzucały do pojemników odpowiedniego koloru. W rękawiczki i worki zaopatrzył dzieci Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa z Urzędu Miasta i Gminy w Kątach Wrocławskich.

    

    

   OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

   20 września w naszym przedszkolu wspólnie świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji razem śpiewaliśmy piosenki i tańczyliśmy. Nie zabrakło konkursów i wesołych zabaw: Witaminowe segregowanie, Skoki w kaloszach przez kałużę, Ubieranie na zawołanie i wiele innych. Wykonaliśmy także pamiątkowe zdjęcia, a po skończonej zabawie każdy przedszkolak dostał dyplom i mały upominek.

    

    

   Dzień Chłopaka w przedszkolu

   Dzień 30 września był wyjątkowym dniem w przedszkolu, ponieważ tego dnia obchodzony był  Dzień Chłopaka. Każda grupa, a w szczególności dziewczynki, przygotowały w tym dniu wiele zabaw, konkursów i niespodzianek dla swoich kolegów. Dzieci bawiły się w konkurencjach na szybkość, sprawność, rozwiązywały zagadki. Wszystkie dzieci bardzo gorąco dopingowały swoich kolegów biorących udział w konkursach. Z każdej sali dochodziły dźwięki muzyki, słychać było śpiew i wesołe sto lat. Na zakończenie dziewczynki złożyły życzenia chłopcom, wręczyły upominki - krawaty i legitymację "Super Chłopaka". Nie brakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. We wszystkich grupach był to dzień, pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. 

    

    

   Fortepian

   W poniedziałek 16.09.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały pierwsze w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Spotkanie prowadziła pani Alina Zwoźniak i zaśpiewała nową powitalną piosenkę. Dzieci poznały instrument muzyczny fortepian i słuchały muzyki granej na pianinie. Pan Filip zagrał między innymi: „Marsz Turecki” Wolfganga Amadeusza Mozarta, mazurek skomponowany przez 6-letnigo Fryderyka Chopina, etiudę Oceanową Fryderyka Chopina, glissando, piano i na smutno w tonacji molowej, akordami, oktawami. Pani Alina zaśpiewała piosenkę o Fryderyku Chopinie pt. „Mała Żelazowa Wola też swojego ma idola”. Dzieci usłyszały muzykę z deszczem pt. „Preludium deszczowe” graną na pianinie przez pana Filipa. W tym samym czasie pani Alina recytowała wiersz pod tym samym tytułem. 

    

    

    

   Gitara

   W poniedziałek 03.06.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały ostatnie w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęto piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Prowadząca pani Kasia, wspólnie z panem Kamilem pokazała dzieciom instrument strunowy – gitarę. Pan Kamil grał na gitarze: flamenco, bluesa, contry, glissando, tremolo, piccicato. Dzieci poznały budowę i sposoby gry na gitarze. Dzieci za prowadząca powtarzały wers piosenki pt. „Na gitarze gram” i słuchały gry na bandżo oraz poznały budowę tego instrumentu. Na zakończenie spotkania dzieci maszerowały jeden za drugim i słuchały utworu Enrique Iglesiasa pt. „Subeme la radio”.

    

   Dzień Sportu

   Światowy dzień sportu to świetna okazja, aby promować sport i aktywność fizyczną. Wszyscy wiemy, że sport to zdrowie. Podczas aktywności fizycznej nasz organizm wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia. Wyzwoliły się one także u naszych przedszkolaków, gdy podczas uczczenia święta musieli zmierzyć się z wieloma konkurencjami sportowymi. Były podskoki, czołganie, rzut do celu, trzymanie równowagi... udział brały wszystkie partie ciała i umysłu. Dopisała pogoda, siły i humor. Wszyscy pamiętali o postawie fair play.

    

    

    

   Góra Grosza

   W dnach 26.11.18 r. – 02.01.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”, zorganizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Rodzice naszych przedszkolaków chętnie przyłączyli się do tej akcji i ofiarowali swoim dzieciom monety: 1, 2, 5, 10, 20 groszowe, które ich pociechy wrzucały do oznaczonych skarbonek. Po zakończonej akcji, pieniądze zostały posortowane według nominału czyli w osobnych woreczkach były monety: 1 groszowe, 2 groszowe, 5 groszowe, 10 groszowe. 20 groszowe i inne. Chętne dzieci segregowały monety, a ich wartość przeliczyły nauczycielki opiekujące się akcją „Góra Grosza” w naszym przedszkolu. Zebraliśmy 96 złoty i 49 groszy. Te pieniądze zostały spakowane do paczki i wysłane do Towarzystwa Nasz Dom Pocztą Polską. Dziękujemy tym osobą, które przyłączyły się do akcji i wrzucały monety: 1, 2, 5, 10, 20 groszowe i inne monety. Ta akcja uświadamia wszystkim, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci trudnej sytuacji życiowej. Daje możliwość przeprowadzenia wspólnego przedsięwzięcia nauczycieli, dzieci i rodziców na rzecz potrzebujących dzieci i możliwość włączenia się w wielką ogólnokrajową inicjatywę na rzecz dzieci z opieki zastępczej.

   Organizatorzy Akcji „Góra Grosza w Przedszkolu Publicznym w ZSP w Smolcu: Małgorzata Wierzchowska, Irena Żygadło, Laura Anioł, Marta Woźniak, Joanna Schmiedel, Kamila. Słowik, Edyta Kulikowska.

    

    

   Obój

   W poniedziałek 13.05.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w Spotkaniu z muzyką, na którym poznały instrument - obój. Wszystkie dzieci z panią Aliną Zwoźniak zaśpiewały piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Pani Ewa grała na oboju różnorodne dźwięki i zagadki muzyczne, między innymi polonez z filmu „Pan Tadeusz” oraz utwory takie jak: „Jezioro łabędzie”, „Walc Kwiatów”, „Śpiąca królewna” Piotra Czajkowskiego. Do ostatniego utworu dziewczynki tańczyły układ baletowy. Dzieci poznały budowę oboju i słuchały utworu pt. „Motylek” granego metodą adlibido czyli muzyk utwór gra za każdym razem inaczej. Dzieci z prowadząca śpiewały słowa „ojojoj, ojojoj” w piosence ludowej pt. „Dwa serduszka, cztery oczy” z filmu „Zimna wojna”. Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w zabawie do piosenki pt. „Majówka” – były owady występujące na łące i przesłanie piosenki, lepiej obcować z przyrodą niż uzależnić się od komórki lub smartfonu.

    

    

   Gitarowe opowieści cz. II – w górę Missisipi

   We wtorek 02.04.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały spektakl Teatrzyku Kropa pt. „Gitarowe opowieści cz. II – w górę Missisipi”. Rolindrops grał na gitarze piosenkę pt. „W górę Missisipi” zaprosił dzieci do wspólnego śpiewania. Zbój Maciej zwany Kris grał muzykę góralską, a hipopotam Hipcio muzykę bluesa, smutną muzykę. Te rodzaje muzyki grane były na gitarze rezofonicznej – dobro (nazwanej od konstruktora), pod metalowym kołem jest głośnik. Ta gitara wydaje głośne dźwięki i na gitarze dobro został zagrany utwór pt. „Boogi-woogi”, zaśpiewany i zatańczony przez dzieci. Król Elwis II pokazał sposób gry na gitarze elektrycznej i budowę gitary elektrycznej. Do tej gitary potrzebny jest piecyk (wzmacniacz dźwięku), dzięki, któremu słyszymy dźwięki. Na tej gitarze był grany blues i rock’n’roll. W muzyce można łączyć różne style muzyki i dzieci usłyszały na gitarze elektrycznej muzykę góralską, rock’n’roll i piosenkę pt. „W górę Missisipi”.

    

    

   Puzon

   W poniedziałek 01.04.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w Spotkaniu z muzyką, na którym poznały instrument - puzon. Wszystkie dzieci z panem Tomaszem zaśpiewały piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Puzon należy do rodziny instrumentów dętych blaszanych, do których nalezą: trąbka, róg, puzon, tuba. W piosence pt. „Na puzonie sobie gram”, dzieci powtarzały wersy piosenki, które wcześniej śpiewał pan Tomasz. Pan Adam zagrał na puzonie tematy z filmów: „Różowa pantera”, „Gwiezdne wojny”, „Gwiezdne wojny – sam początek”, „Mission Impossible”. Dzieci poznały budowę puzonu i usłyszały dźwięki grane na puzonie takie jak: frurrato, glissando i zagadki muzyczne. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach do piosenek: „Orkiestry dęte” i „Kolorowe kosze”.

    

    

   O prosiaczku Głuptasku

   We wtorek 26.03.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „O prosiaczku Głuptasku”. Była to historia o prosiaczku, który był leniwy, niemiły dla innych, jadł niezdrowe jedzenie. Gdy po zjedzeniu słodyczy poczuł się senny to zasnął na łące, wtedy obudził jego pożyteczny i pracowity trzmiel. Prosiaczek trzmiela obrzucił błotem i trzmiel nie mógł już latać z kwiatka na kwiatek i ich zapylać. Dzieci wraz z trzmielem i prosiaczkiem zaśpiewały piosenkę „Mydło wszystko wymyje”, aby zmyć błoto z trzmiela. Krowa Mućka, chciała być wyjątkowa i marzyła zostać koniem wyścigowym. Prosiaczek wyśmiał jej marzenie, czym sprawił przykrość krowie. Wszyscy wiedzą, ze mleko i jego produkty są zdrowe i każdy z nas powinien je spożywać, dlatego jedzenie trawy na pastwisku na pewno nie jest nudne, tylko pożyteczne. Prosiaczek wpadł na pomysł samotnego spaceru do lasu. Kogut zaczął szukać prosiaczka i chciał pójść, lecz to pies Azor poszedł szukać prosiaczka, przecież jest obrońcom. W samą porę pies Azor znalazł prosiaczka, bo lis ostrzył na niego zęby. Prosiaczek wstydził się wrócić do zagrody z powodu przykrości, które zrobił innym. Azor powiedział, ze wszyscy czekają na niego, bo prawdziwi przyjaciele wybaczają. Prosiaczek osłabł i nie mógł dalej iść (prosiaczek wcześniej jadł tylko niezdrowe jedzenie). Azor poczęstował prosiaczka marchewką i jabłkiem, prosiaczek zjadł to wszystko ze smakiem i w dobrym humorze wrócili do przyjaciół.

    

    

    

   Akordeon

   W poniedziałek 11.03.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w Spotkaniu z muzyką, na którym poznały instrument dęty – akordeon. Wszystkie dzieci z panem Tomaszem zaśpiewały piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Pan Przemysław zagrał na akordeonie utwory charakterystyczne dla danego kraju, takie jak: francuski taniec pt. „Pod dachami Paryża”, w Niemczech dzieci przejechały się na karuzeli w utworze pt. „Flik-flak” i słuchały wiązankę znanych rosyjskich utworów oraz utwór J. S. Bacha na organy pt. „Toccata”. Dzieci poznały budowę akordeonu i słuchały gry: piano, forte, staccato, legato, tremolo, tremolando, glissando, wibracje, klaster. Dzieci z prowadzącym panem Tomaszem tańczyły charakterystyczne kroki dla danego tańca ludowego, między innymi: polonez, kujawiak, krakowiak, oberek, taniec góralski. Była inscenizacja piosenki pt. Tańczące kurki”. Na zakończenie spotkania dzieci słuchały muzyki bułgarsko-macedońskiej granej na akordeonie.

    

    

    

   Harcować zaczyna drużyna z Bieguna

   We wtorek 26.02.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały spektakl Teatrzyku Kropa pt. „Harcować zaczyna drużyna z Bieguna”. Przestawienie bardzo podobało się przedszkolakom, reagowali różnymi emocjami: śmiechem, zdziwieniem, zatroskaniem, wzruszeniem, zaangażowaniem. Główny bohater pingwin Lucek odszedł od rodziców i nie wiedział gdzie są jego rodzice. Dzieci zgodziły się z Wikingiem, iż dzieci nie oddalają się od rodziców. Wiking był bardzo charakterystycznym wojownikiem, który bał się śniegu, dlatego wyruszył do Królowej Śniegu aby pomogła przezwyciężyć jego lęk i pomogła znaleźć rodziców pingwinka Lucka. Królowa Śniegu wszystko wie co się dzieje w jej krainie, dlatego Wiking, Eskimos i niedźwiedź polarny poszli do niej. Każdy z przyjaciół osiągnął to czego pragnął. Wiking przestał się bać śniegu, pingwinek znalazł rodziców i nauczył się wiązać szalik, niedźwiedź opowiadał dowcipy, które śmieszyły innych. Akcja rozgrywała się na biegunie północnym (pingwiny przebywają na biegunie południowym), ponieważ pingwin Lucek wraz z rodzicami przyjechał zwiedzić biegun. Wiking zaprosił dzieci do muzycznej zabawy pt. „Pomidor”, w której dzieci dwukrotnie uczestniczyły.

    

    

   Spektakl „Jak Rumcajs Cypiska uratował”

   20 lutego dzieci z grup: Jeżyki, Słoneczka, Ekoludki i Motylki wybrały się do Teatru Radia i Telewizji na spektakl pt. „Jak Rumcajs Cypiska uratował”. Twórcy spektaklu przypomnieli młodym widzom bajkę z dzieciństwa ich rodziców. Wraz z dzielnym Rumcajsem, dzieci wyruszyły na pełną przygód wycieczkę w głąb niesamowitego Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska i raz na zawsze rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego boru. Barwne, nierzadko baśniowe postacie (rusałki, wodnik, mówiące zwierzęta), humor i przede wszystkim cenne przesłanie stawiające na pierwszym miejscu takie wartości jak: dobroć, sprawiedliwość, rodzina, życie w harmonii z otaczającą przyrodą, sprawiły, że przedstawienie bardzo spodobało się wszystkim dzieciom. Nie bez znaczenia była również podróż autokarem, niekiedy pierwsza w życiu małych widzów…

    

   Zabawa karnawałowa

   W czwartek 14.02.19 r. w dniu walentynek dzieci z przedszkola miały bal karnawałowy. Przed balem był ogłoszony konkurs na „Serduszko walentynkowe”, w którym uczestniczyły chętne dzieci wraz ze swoimi rodzicami. Tymi konkursowymi serduszkami oraz balonami, serpentynami była ustrojona sala. W dniu balu każde dziecko było przebrane za wybraną postać z bajki lub baśni. Na balu pt. „W baśniowej krainie” była prezentacja strojów wraz z okrzykiem "hip, hip, hura”. Dzieci tańczyły w parach, w kole, indywidualnie przy muzyce lubianej przez dzieci. Były zabawy integracyjne: „Taniec słońc”, „Taniec pingwinów”, „Taniec w wężu”, „Idzie wróżka polną drogą” (z akompaniamentem gitary). Dzieci rozwiązywały „Baśniowe zagadki”. Na zakończenie balu zostały rozdane nagrody za udział w konkursie „Walentynkowe serduszko”. Dzieci pożegnały się i poszły do swoich sal, gdzie czekał na nich poczęstunek zorganizowany przez rodziców.

    

    

    

   JASEŁKA

   Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów, a jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu, czyli Jasełka. Wśród pięknej dekoracji, 21 i 22 stycznia 2019 roku dzieci z grupy „Słoneczka” wystąpiły trzykrotnie, prezentując przedstawienie jasełkowe. Wystąpiły przed sporą publicznością, tj. przedszkolakami, swoimi rodzicami oraz przed babciami i dziadkami z okazji ich święta. Dzieci pełne przejęcia zadeklamowały swoje role w pięknych strojach oraz zaśpiewały kolędy. Występy za każdym razem były nagradzane gromkimi brawami. Po ostatnim występie babcie i dziadkowie otrzymali od swoich wnucząt prezenty – śliczne serduszka, wykonane z masy porcelanowej własnoręcznie ozdabiane. Następnie wszystkie dzieci oraz ich dziadkowie poszli na wspólny poczęstunek, przygotowany przez rodziców dzieci.

    

   Klarnet

   W poniedziałek 11.012.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w Spotkaniu z muzyką, na którym poznały instrument dęty drewniany – klarnet. Wszystkie dzieci z panem Tomaszem zaśpiewały piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Pan Władysław zagrał na klarnecie dwa tańce pt.: „Walc”, „Polka dziadek”. Pan Tomasz recytował wiersz „O klarnecie”, który różnymi dźwiękami na klarnecie pan Władysław zilustrował. Dzieci poznały budowę klarnetu: czarę głosową, korpusy: dolny i górny, baryłkę, ustnik a w nim stroik z trzcinki. Instrument jest wykonany z drewna z czarnego hebanu. Dzieci słuchały dźwięki: statku, kaczki, staccato, arabskie oraz zagadki muzyczne: „Zaczarowany ołówek”, „Różowa pantera”. Przedszkolaki uczestniczyli w zabawie w parach „Ja Cię pocałuje” oraz w zabawie do piosenki pt. „Rozruszanka”. Na zakończenie spotkania dzieci słuchały utwór grany na klarnecie pt. „Kot Oskar’ gdzie klarnet naśladował głos kota. Ten sam utwór był zagrany jeszcze raz tylko dzieci naśladowały głos kota.

    

    

    

   WARSZTATY

   W poniedziałek, 14 stycznia 2019 r. w grupie „Słoneczka” odbyły się warsztaty – „Prezenty dla babci i dziadka”. Celem warsztatów było rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej, wyobraźni oraz indywidualnych zdolności twórczych dzieci. Po wcześniejszym przygotowaniu masy porcelanowej, dzieci z wielkim zaangażowaniem zabrały się do pracy. Z ogromnym zapałem wałkowały i wycinały foremkami serduszka, które pięknie ozdabiały cekinami, koralikami i perełkami. Po skończonej pracy przepiękne prezenty zostały dodatkowo ozdobione kokardkami i zapakowane w celofan. W wykonaniu prezentów dużą pomocą wykazały się mamy dwóch chłopców z grupy. Bardzo dziękujemy za pomoc.

    

    

   Trąbka

   W poniedziałek 07.01.19 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w Spotkaniu z muzyką, na którym poznały instrument dęty blaszany – trąbka. Wszystkie dzieci z panią Aliną Zwoźniak zaśpiewały piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Pan Ryszard zagrał na trąbce dwie kolędy: „Cicha noc”, „Tryumfy króla niebieskiego” i utwór pt. „Wilhelm Tell”. Pani Alina zaśpiewała piosenkę pt. „Cztery instrumenty dęte”. Pan Ryszard pokazywał poszczególne elementy trąbki, a pani Alina mówiła nazwy oraz pokazała proste plastikowe trąbki bez tłoków (na których można zagrać tylko sygnały dla myśliwych lub wojska). Na trąbce z tłokami można zagrać wszystko i pan Ryszard zagrał na kornecie (mniejsza trąbka) utwór pt. „Marsz tryumfalny” z opery Aida Giuseppe Verdiego. Jest plastikowa trąbka z tłokami, ale tylko do gry w orkiestrze w czasie zimy (nie tak dobra jak trąbka metalowa) na tej trąbce muzyk zagrał zagadkę muzyczną pt. „Kaczuchy”. Na trąbce zagrane były sygnały wojskowe: pobudka, zbiórka, komendy: baczność i spocznij oraz zagadki muzyczne: „Reksio”, „Pszczółka Maja”, „Elza”. W piosence pt. „Havana” Camili Cobello, wersje instrumentalną na trąbce grał pan Ryszard, dzieci z panią Aliną śpiewali słowa „havana unana”. Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w zabawie do piosenki pt.. „Choineczki”.

    

    

   Wielka heca na lodowej planecie

   We wtorek 18.12.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przestawienie Teatrzyku Kropa pt. „Wielka heca na lodowej planecie”. W pewnej galaktyce była mroźna planeta, zawsze było tam zimno, mieszkańcy byli bardzo zadowoleni, gdyż mogli uprawiać sporty zimowe, lepić bałwana i kule śniegowe. Nikt na tej planecie nie chorował, ponieważ każdy nosił czapkę i szalik, często mył ręce, zjadał zdrowe obiadki oraz warzywa i owoce. Władczyni tej krainy królowa Lodówka I miała najważniejszy obowiązek, było to pilnowanie słoika z zarazkiem grypy. Lecz pewnego dnia zarazek Grypek został uwolniony i bohaterzy spektaklu, którzy nie nosili czapki lub szalika albo nieodpowiednio się odżywiali i nie myli rąk zachorowali. Na tej planecie wylądowała rakieta z profesorem Tutka i profesora siostrzenicą Jagódką. Profesor wysłuchał królowej Lodówki I, która miała zmartwienie z powodu pustego słoja i coraz większej liczby poddanych chorych na grypę. Profesor Tutka zaproponował pomoc w schwytaniu zarazka Grypka do słoika, musiał wykonać to zadanie sam, ponieważ Jagódka zachorowała bo nie nosiła czapki i szalika. Bałwanek zjadał smaczne, zdrowe obiadki, lecz nie mył rąk przed posiłkami też zachorował. Profesor Tutka wraz z dziećmi zaśpiewał piosenkę o zimie. Słowo zima, poszczególne litery pokazywał alfabetem migowym. Profesor Tutka znalazł sposób na zarazka Grypka miał trzy bronie. Spryskał jego mydłem, rzucił w niego bombę witaminową, przede wszystkim z witaminą c i okrył szalikiem. Tym sposobem zarazek Grypek został zamknięty w słoju, a słój przekazany królowej Lodówce I. Profesor Tutka pokonał zarazek dzięki zasadom higieny.

    

    

   Andrzejki

   Andrzeju, Andrzeju

   prosimy dziś Ciebie,

   daj nam znać,

   co się będzie z nami dziać…

    

   30 listopada dzieci w przedszkolu odwiedziły dwie czarownice, które przybyły po to, by uczcić Andrzejki, by bawić się wspólnie, czarować i oczywiście wróżyć… Dzieci poznały krótką historię tego sympatycznego święta, a potem rozpoczęły się wróżby dotyczące przyszłości tej bliższej i dalszej. Wszyscy pamiętali jednak, że te wróżby i zabawy do tylko miła zabawa. Była oczywiście wróżba z bucikami, z różnymi rzeczami ukrytymi pod kubeczkami, które zdradzały, co czeka dzieci w przyszłości. Losując przedmioty ukryte w worku, dzieci dowiedziały się, jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Dzieci odgadywały także kształty z obierek jabłka, rzuconych przez ramię, a ich fantazja podpowiadała im różne historie. Dzieci, pamiętając o swoich marzeniach i wykorzystując monety, wrzucały je do miski, licząc, że wszystkie one się spełnią. To był dzień pełen niespodzianek, śmiechu i dobrej zabawy.

    

    

   Dash i Dot

   Programując roboty Dash i Dot dzieci uczą się logicznego myślenia i kreatywności. To interaktywne roboty o przyjaznym wyglądzie. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki z grupy Jagódki i Słoneczka, szybko się z nimi zaprzyjaźnili. Dzieci przeprowadziły eksperymenty umożliwiające pokazanie możliwości robotów oraz zrozumiały zasady działania Dasha i Dota. Pracując w grupie dzieci przygotowały slalom dla naszych przyjaciół, gdzie Dash musiał przejść by dotrzeć do Dota.

    

    

   Mikołajki

   6 grudnia 2018 r. był oczekiwanym dniem przez wszystkie dzieci. Przedszkolaki wcześniej uczyli się wierszy, piosenek o Mikołaju, wykonali prace plastyczne, tematycznie związane z mikołajkami, zimą i zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W czwartek 6 grudnia około godziny 8.20 w przedszkolu dzieci usłyszały dźwięk dzwonka, gdy wyjrzały na korytarz to ujrzały Mikołaja i jego pomocników. Mikołaj oglądał piękne prace plastyczne i zwiedzał przedszkole. Przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwali spotkania z Mikołajem. Dzieci zostały zaproszone na salę widowiskową, gdzie na nich czekał Mikołaj z pomocnikami i prezentami. Wszyscy uczestniczyli w zabawie tanecznej do piosenki pt. „Zima”, następnie każda grupa przedszkolna recytowała wiersz lub śpiewała piosenkę dla Mikołaja. Każde dziecko otrzymało paczkę i pozowało z Mikołajem do pamiątkowego zdjęcia. Po otrzymaniu upominków dzieci pożegnały Mikołaja i poszły do swoich sal. Dzieciom podobały się prezenty i spotkanie z Mikołajem. Organizatorem mikołajek i orszaku Mikołaja byli rodzice z Rady Rodziców Przedszkola. Rodzice w każdej grupie przedszkolnej zorganizowali upominki i poczęstunek dla dzieci.

    

    

   Skrzypce

   W poniedziałek 03.12.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w Spotkaniu z muzyką, na którym poznały instrument smyczkowy – skrzypce. Wszystkie dzieci z panią Kasią zaśpiewały piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Dzieci z zainteresowaniem i podziwem słuchały gry na skrzypcach, pan Adam grał utwory różniące się tempem, nastrojem. Były to następujące utwory: „Kaprys” M. Paganiniego, „Ave Maryja” F. Schuberta, „Słonica Megi”, taniec pochodzenia węgierskiego „Czardasz”, „Despacito”. Ten ostatni utwór pokazuje, iż na skrzypcach można grać muzykę poważną jak i muzykę rozrywkową. Skrzypce należą do rodziny instrumentów smyczkowych, są najmniejsze w swojej rodzinie, grają wysokie i głośne dźwięki. Pani Kasia zaśpiewała piosenkę pt. „Ech skrzypeczki jakie cudne”, z której dzieci dowiedziały się jak zbudowane są skrzypce, jednocześnie pan Adam pokazywał elementy budowy instrumentu. Słowa tej piosenki napisała Alina Zwoźniak do melodii piosenki pt. „Ech mazury jakie cudne”. Niedługo przyjdzie do dzieci Mikołaj z wymarzonym prezentem i dlatego dzieci uczestniczyły w zabawie do piosenki pt. „Dwa Mikołaje”. Na zakończenie spotkania pani Kasia złożyła dzieciom najserdeczniejsze życzenia świąteczno-noworoczne i wymarzonego prezentu.

    

    

   Patriotyczne spotkanie z muzyką

   W czwartek 29.11.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęła pani Kasia piosenką pt. „Co to jest niepodległość”, dzieci słuchały przepięknych słów tej piosenki, w grupie gdzie uczestniczyły grupy 0, dwie dziewczynki wzruszającą śpiewały słowa tej piosenki, jako solistki. Pani Alina wspólnie z dziećmi recytowała wiersz W. Bełzy pt. „Kto ty jesteś? Polak mały”, następnie wszystkie dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Jesteśmy Polakami” trzymając w dłoniach flagi, Godło Polski lub były przebrane za orły. W piosence pt. „Do woja marsz do woja”, dzieci maszerowały, podskakiwały, wykonywały czynności występujące w słowach piosenki. W spokojnej piosence dzieci zamknęły oczy, wygodnie się ułożyły i słuchały ballady pt. „Deszcze niespokojne”. W piosence pt. „Gdy piosenka szła do wojska” powstał zespół wojskowo-instrumentalny, którym dyrygowała pani Alina a słowa piosenki śpiewała pani Kasia. Na zakończenie spotkania dzieci głośno liczyły do trzech w piosence pt. „Gdy żołnierze idą drogą” oraz ilustrowały ruchem słowa piosenki.

    

    

   Zajęcia eko – edukacyjne

   We wtorek 06.11.18 r. dzieci z przedszkola w Smolcu uczestniczyły w zajęciach eko–edukacyjnych przeprowadzonych przez pracowników spółki Alba Polska z Wrocławia. Dzieci słuchały tekstu książeczki i oglądały kolorowe ilustracje o segregacji śmieci. Po krótkiej rozmowie dzieci przystąpiły do samodzielnej segregacji odpadów do pojemników odpowiedniego koloru. Dzieci uczestniczyły w kilku zabawach, mających na celu zapamiętanie, jakie odpady wrzucamy do odpowiedniego koloru worka. Do żółtego dzieci wrzucały butelki plastikowe, folie, kartony po soku, mleku. Do niebieskiego dzieci wrzucały papier, stare gazety, kartony, opakowania papierowe. Do zielonego dzieci wrzucały szklane butelki, słoiki. Do brązowego dzieci wrzucały odpady zielone. Na zakończenie spotkania dzieci wspólnie z prowadzącymi zaśpiewały piosenkę o Ekoludkach na melodię piosenki pt. „Krasnoludki” i każde dziecko otrzymało dyplom – super ekologa. Aiba jako spółka działająca w branży o szczególnym znaczeniu dla środowiska, dąży również do zwiększenia świadomości ekologicznej u dzieci i dlatego zostały te zajęcia przeprowadzone dla dzieci z naszego przedszkola.

    

    

   Opowieści gitarowe cz. I od Hiszpanii po Dziki Zachód

   We wtorek 06.11.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały spektakl Teatrzyku Kropa pt. „Opowieści gitarowe cz. I, od Hiszpanii po Dziki Zachód”. Było to spotkanie z postaciami z bajek Teatrzyku Kropa, a przede wszystkim poznanie historii gitary i słuchanie gry na tym instrumencie. Dzieci były w Hiszpanii z piratem Łatą i piratką – kwiaciarką Luizką, którzy szukali skarbu. W Hiszpanii tysiąc lat temu powstała gitara klasyczna. Wszyscy słuchali gry na gitarze klasycznej. Piratka Luizka i pirat Łata nie znaleźli skarbu i popłyneli dalej na Dziki Zachód. W czasie drogi pirat Łata naprawił gitarę klasyczną, która wydawała ciche dźwięki. Tak wczuł się w naprawę, aż dzieci zobaczyły gitarę folkową - akustyczną, na niej pirat Łata zagrał i zaśpiewał szanty – piosenkę żeglarską. Na Dzikim Zachodzie szeryf Dropsik na początku bał się dźwięków wydawanych przez gitarę, po wysłuchaniu gry Meksykanina na gitarze, bardzo spodobała mu się melodia grana na tym instrumencie. Dzieci poznały budowę gitary czyli z jakich elementów składa się ten instrument i w jaki sposób wydaje określone dźwięki. Szeryf Dropsik zagrał na gitarze i zaśpiewał contry (piosenkę kowbojów), dzieci pomogły zaśpiewać refren: „Kilka słów, parę nut, wielki skarb, istny cud”. Po tym utworze piratka Luizka stwierdziła, iż znalazła skarb. To muzyka jest największym skarbem i poprawia nam humor.

    

    

   Międzynarodowy Dzień Postaci z bajek

   W poniedziałek 05.11.18 r. dzieci z przedszkola uczestniczyły w Międzynarodowym Dniu Postaci z Bajek. W tym dniu dzieci były przebrane za postać z wybranej bajki lub miały charakterystyczny rekwizyt wybranej postaci z bajek. Wszystkie grupy spotkały się w sali widowiskowej, gdzie prowadząca spotkanie pani Olga sprawdziła obecność grup. Odczytała list o psotach czarownicy Bambarzycy i pokazała skrzynie w której był skarb. Ta skrzynia owinięta była wstążkami w pięciu kolorach, aby tę skrzynie otworzyć należało wykonać pięć różnych zadań. Po każdym zadaniu specjalnymi nożyczkami przedstawiciel grupy przedszkolnej przecinał wstążkę. Były to następujące zadania: bajkowe zagadki, które przedstawiła pani Kamila, wrzucanie stopami woreczków do skrzyni, inscenizacja piosenki pt. „Krasnoludki”, poprawianie tytułów bajek, kolorowanie w salach dydaktycznych, wybranej postaci z bajek. Po ostatnim zadaniu dzieci wróciły do sali widowiskowej i ostatnia wstążka została przecięta. Skrzynia została otwarta i dzieci ujrzały skarb, były to cukierki. Każde dziecko wzięło cukierek i w doskonałym humorze wraz ze swoją grupą udało się do swojej sali. Dzieci chętnie, z radościom przeżywały i uczestniczyły w zabawach ruchowo-muzycznych, wspólnie rozwiązywały zagadki, śpiewały, kolorowały i mogły w tej danej chwili być przebrane za ulubioną postać z bajki.

    

    

    

    

    

   Wizyta w piekarni

   W środę, 17 października grupa „Słoneczka” wybrała się na wycieczkę do pobliskiej piekarni. Dzieci miały możliwość zobaczenia z bliska, między innymi ogromnego pieca, z którego pan piekarz wyciągał za pomocą specjalnej drewnianej łopaty gorące oraz pachnące pieczywo. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po piekarni i zobaczyliśmy maszynę do krojenia chleba, ogromną misę z ciastem oraz pieczywo poustawiane na półkach. Na koniec każde „Słoneczko” dostało po pysznym pączku. W drodze powrotnej do przedszkola było słychać m. in. takie wypowiedzi: „Ale tam było super!” czy „Wrócimy tam jeszcze?”, co wskazuje na to, że wizyta w piekarni się udała!

    

    

   Co się stało z zaczarowanym lasem

   We wtorek 09.10.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z Teatrzykiem Kropa. Teatrzyk Kropa zaprezentował spektakl pt. „Co się stało z zaczarowanym lasem”. A stało się dużo dziwnych i zaskakujących rzeczy. Król Baśniowego Lasu zarządził ścięcie drzew, na co mieszkańcy zareagowali smutkiem i żalem – przecież to jest ich dom. Na tym nie koniec przykrych zdarzeń, las tonął w śmieciach okazało się, że za wszystkim stoi wiedźma Śmieciucha, Król Baśniowego Lasu słuchał jej rad i wierzył jej. Sprawą lasu zajął się wilk, którego nikt się nie bał, z tego powodu wilk zaczął śpiewać bluesa, dzieci powtarzały słowa refrenu za wilkiem. Wilk robił dobre rzeczy i poszedł do Króla Baśniowego Lasu, wyjaśnić dlaczego nie wolno ścinać drzew i wyrzucać papierów do lasu, śmieci należy posortować i przerobić na surowce. Gdy Wilk zobaczył wiedźmę Śmieciuchę szybko wypowiedział zaklęcie z księgi, którą znalazł wyrzuconą w lesie, wiedźma zniknęła i ukazała się dobra wróżka. Morał spektaklu jest taki, należy dbać o czystość w lesie i swoim pokoju oraz segregować śmieci i odzyskiwać surowce wtórne.

    

    

   ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

   Dnia 11.10.2018r. w przedszkolu był obchodzony Dzień Pieczonego Ziemniaka. Z tej okazji wszystkie grupy spotkały się w sali widowiskowej, aby móc poznać czym charakteryzuje się święto, śpiewać piosenki i poznać zadania do wykonania na podwórku. Gdy wszystkie grupy udały się na przedszkolny ogród, czekały tam na nich trzy konkurencje: rzut ziemniakiem do skrzynki, zabawa z chustą animacyjną i najtrudniejsze zadanie: znalezienie sześciu skarbów (kamień, patyk, kasztan, żołądź, liść, trawa), które każde dziecko miało przedstawione na kartce papieru. Prócz wyżej wymienionych konkurencji dzieci miały okazję skosztować pieczonych ziemniaków z ogniska, które rozpalił pan konserwator Grzegorz. Dla przedszkolaków była to fantastyczna zabawa, dzieciom nie schodził uśmiech z twarzy. To nie był koniec atrakcji tego dnia, gdy wszyscy wrócili do swoich sal, dzieci robiły pieczątki z ziemniaków. Tej zabawy przedszkolaki nie mogły się doczekać najbardziej.

    

    

   Perkusja

   W poniedziałek 08.10.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Wszystkie dzieci z panią Kasią zaśpiewały piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. W miesiącu październiku instrumentem, który przyjechał do przedszkola – była perkusja. Pan Zbyszek, który gra na perkusji i na co dzień gra muzykę jazzową oraz udziela się we Wrocławskiej Szkole Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej, zaprezentował dzieciom grę na tym instrumencie. Każde dziecko z zaciekawieniem i podziwem patrzyło na grę pana Zbyszka. Pan Zbyszek pokazał dzieciom różne sposoby gry i techniki na tym instrumencie. Perkusja zbudowana jest: z sześciu talerzy (innej wielkości, inaczej brzmią), dużego bębna i mniejszych, pałeczek, rózg, miotełek i innych instrumentów perkusyjnych, również pochodzących od roślin np. tykwa – marakas. Odbyła się zabawa ruchowa do piosenki pt. „Słoneczko”. We wzrotkach wszystkie dzieci maszerowały, w refrenie dzieci mające instrumenty perkusyjne na nich grały. Na zakończenie spotkania pan Zbyszek zaproponował dzieciom ćwiczenia rytmiczne. Inny rytm dla prawej ręki, dla lewej ręki i prawej nogi – to zadanie było trudne, wymagało dużo wytrwałości i powtórzeń. Dzieciom podobał się ten instrument i gra pana Zbigniewa.

    

    

   RÓŻNORODNOŚĆ KULTUR EUROPY”

   W środę 10 października 2018 r. dzieci z grupy „Słoneczka” i „Ekoludki” pojechały do Wrocławia do Teatru Anima, aby obejrzeć przedstawienie pt. „Różnorodność kultur Europy”. Dzieci poznały historię chłopcao imieniu Kuba, który przypadkowo uwolnił złego ducha ze skrzyni – żywiącego się strachem i nienawiścią. Kuba wspólnie ze swoim psem Puszkiem odbywał podróż do różnych krajów Europy w celu odszukania największego skarbu świata. Odwiedził Niemcy, Francję, Anglię, Szkocję, Włochy oraz Hiszpanię, w której poznał rezolutnego byczka Hose. Dzięki pomocy byczka, Kubie udało się pokonać złego ducha dobrym słowem. Było to przedstawienie bardzo pouczające i zabawne. Na koniec okazało się, że największym skarbem świata są wszystkie dzieci.

    

    

   Dzień Chłopaka

   Dnia 28 września 2018 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dzieci w swoich grupach uczestniczyły w różnych zabawach i konkursach. Następnie ozdabiały odrysowaną postać chłopca oraz wykonywały opaski dla super chłopaków. Na koniec uczciliśmy to święto małym, słodkim poczęstunkiem, a każdy z chłopców otrzymał upominek. Na pamiątkę tego dnia zrobiliśmy kilka zdjęć. Z pewnością ten dzień można zaliczyć do udanych.

    

    

   SPRZĄTANIE ŚWIATA

   W dniu 21 września 2018 r. przedszkolaki z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Smolcu, uczestniczyły w wielkiej akcji „Sprzątanie Świata”, która jest dla dzieci atrakcyjną, aktywną formą edukacji ekologicznej. Jest rzeczywistą lekcją ochrony środowiska, dzięki której uczymy się bardziej przyjaznego stosunku do naszej planety. Tego dnia w przedszkolu zostały przeprowadzone zajęcia, które zainspirowały dzieci do działań mających na celu dbanie o nasze środowisko. Przed przystąpieniem do sprzątania dzieci obejrzały teatrzyk pt: "Sprzątanie lasu" w wykonaniu nauczycielek przedszkola. Nauczycielki szczególną uwagę dzieci zwróciły na segregowanie odpadów oraz recykling. Maluszki poznały kolory pojemników do których należy wrzucać posortowane odpady. Następnie po krótkiej pogadance, zaopatrzone w rękawiczki jednorazowe i kolorowe worki udały się razem ze swoimi nauczycielkami na plac wokół przedszkola w celu zbierania śmieci. Śmieci nie brakowało! Przedszkolaki bardzo zaangażowały się w tę akcję i starały się jak najdokładniej wykonać swoje zadanie. :)

    

    

   Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

   20 września br. grupy przedszkolne uczciły swoje święto „Dzień Przedszkolaka”. Ma ono krótką historię, bo Sejm uchwalił je stosunkowo niedawno - 13 września 2013 roku. Po co? Ma podkreślać wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci a przy okazji dostarcza dzieciom okazję do świętowania, zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Dzień Przedszkolaka ma nawet swój hymn, a tego dnia w przedszkolach przygotowuje się mnóstwo atrakcji dla dzieci. Tak było tez i w Naszym przedszkolu

    

    

   Wiolonczela

   W poniedziałek 10.09.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały pierwsze w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Wszystkie dzieci z panem Tomaszem zaśpiewały  piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Dzieci wysłuchały wiersz pt. „Wiolonczela”, który recytował pan Tomasz. Muzyk pan Adam pokazywał elementy budowy wiolonczeli i grał różne dźwięki na instrumencie, między innymi: glisando, piccicato, staccato, forte, piano. Dzieci słuchały  następujących utworów granych na wiolonczeli: „Barkaraje”, „Sztormowa etiuda”, „Oczy czarne”, „Historia łabędzia”. Przedszkolaki uczestniczyli w zabawie ilustrującą słowa piosenki pt. „Dwa jeże”. Na zakończenie spotkania dzieci słuchały piosenki o pewnym żołnierzu pt. „Brytyjski grenadier”. 

    

    

    

    

   Dzień Otwarty

     We wtorek 19.06.18 r. w przedszkolu był dzień otwarty dla dzieci nowoprzyjętych wraz rodzicami. Dzieci z przedszkola i grupy zero miały zabawę z animatorem na placu zabaw pt. „Piraci”. Każde dziecko i zaproszeni goście, otrzymali chustkę na głowę - jak prawdziwi piraci. Przyszli przedszkolacy i ich rodzice z zaciekawieniem oglądali sale przedszkolne, sale widowiskową, szatnie, plac zabaw i uczestniczyli w grach i zabawach z przyszłymi koleżankami i kolegami. Wszystkie dzieci bawiły się wspaniale biorąc udział w różnorodnych zabawach i grach zręcznościowych oraz doświadczeniu. Każde dziecko przy asyście wychowawcy stworzyło pianę wzburzonej fali. Pani wicedyrektor Małgorzata Wierzchowska, intendent, nauczyciele, pomoce wychowawcy, woźne, konserwator witali przybyłych gości i uczestniczyli wraz z dziećmi w tym dniu.

    

    

   Dzień Dziecka

    W piątek 08.06.18r. w przedszkolu był dzień szczególny dla wszystkich przedszkolaków – Dzień Dziecka. W tym dniu plac wokół przedszkola był zajęty przez różnorodne sprzęty, które służą dzieciom do zabawy. Były trzy różnorodne zamki dmuchane, pływające kule, bum bum rurki, instruktorzy do gry w badmintona i tenisa (wraz ze sprzętem) z Omega Sport ze Smolca, policjanci z komisariatu w Kątach Wrocławskich, włoskie lody, babeczki, woda. Organizatorem tego dnia byli rodzice z Rady Rodziców Przedszkola i pani wicedyrektor Małgorzata Wierzchowska, nauczyciele, pomoce wychowawcy, woźne, konserwator. Dzieci były zachwycone tym dniem i chciały jeszcze taki dzień z dmuchańcami.

    

    

    

   „Mamo, tato wolę wodę!”

    Nasze przedszkole w roku szkolnym 2017/2018 brało udział w programie edukacyjnym „Mamo, tato wolę wodę”, który był realizowany w terminie od grudnia 2017 roku do czerwca 2018 roku. Program  „Mamo, tato, wolę wodę!” jest prowadzony nieprzerwanie od 2009 roku przez Żywiec Zdrój. Od samego początku partnerami merytorycznymi „Mamo, tato, wolę wodę!” są Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka. Cel programu ,,Mamo, tato wolę wodę” skupia się na edukowaniu dzieci w zakresie pozytywnego wpływu wody na organizm człowieka i jej znaczenia dla całego środowiska. W ramach programu dzieci poznały fascynujący świat wody, podążając za przygodami swoich rówieśników Zosi i Krzysia, którzy wraz ze Zdrojkiem dzieliły się z dziećmi cenną wiedzą na temat wody, jak ważna jest dla naszego zdrowia. Program „Mamo, tato wolę wodę’’ jest programem kreatywnym oraz praktycznym. Zajęcia zostały przeprowadzone we wszystkich grupach. Podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych został zrealizowany cykl zajęć dotyczący wody, zgodny z blokami tematycznymi: 1. „Wodne wędrówki”, 2. „O czym szumią drzewa”, 3. „Recykling” oraz scenariuszami: 1. „Witaj przygodo!”, 2. „Tam, gdzie bije woda.”, 3. „Drzewa są dla nas ważne”,4. „Tajemnice lasu”, 5. „Bądźmy eko”, 6. „Niezwykła butelka” W ramach programu dzieci realizowały także cykl zabaw i ćwiczeń gimnastycznych. Aktywności ruchowe dostarczyły przedszkolakom nie tylko nowych umiejętności i wiedzy, ale również wiele pozytywnych emocji. Pomiędzy ćwiczeniami wychowawczynie przypominały o utracie wody w organizmie i konieczności uzupełniania jej niedoboru.

   ZDJĘCIA

    

    

   Złoty Stok

   Dnia 5 czerwca wszystkie dzieci z naszego przedszkola wybrały się na całodniową wycieczkę do Złotego Stoku, który jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce. Ostatnią kopalnię zamknięto w 1961 roku. Zwiedzaliśmy tam kopalnie, widzieliśmy podziemny wodospad i dowiedzieliśmy się w jaki sposób górnicy wydobywali złoto. Wielką atrakcją była podróż podziemną kolejką i poszukiwanie diamentów. Na koniec wszystkie dzieci zjadły pyszny obiad i odwiedziły historyczną izbę górnictwa. Dla wszystkich był to bardzo udany i ciekawy dzień.

    

    

    

   Spotkanie z mimem

   W naszym przedszkolu zagościł mim. Na przedstawienie bez słów poszły dzieci z przedszkola oraz zerówek. Dowiedziały się co to jest teatr pantomimy, kto to jest mim, a także o tym, że słowo pantomima wywodzi się z języka greckiego: pantas – wszystko i mimos – naśladować. 
   Poznały strój mima, uczyły się od niego różnych gestów i min, takich jak radość, smutek, zdziwienie itp. Najmłodsi zostali wtajemniczeni w podstawowe zasady pantomimy: dzielenie ruchu na etapy, odwrotność ruchu oraz wyolbrzymianie ruchu.
   Mim swoją wspaniałą grą porwał dzieci w świat bajki, fantazji i świetnej zabawy. Dał dzieciom i nauczycielom uśmiech, radość i oderwanie od szarej codzienności.

    

    

   Pianino

   W poniedziałek 04.06.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie z muzyką. Dzieci z prowadzącą panią Katarzyną, rozpoczęły spotkanie piosenką  pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”.  Poznały instrument pianino i słuchały utworów granych na tym instrumencie. Pani Katarzyna zaprosiła dzieci  do zabawy z klawiaturą i wysłuchania następujących utworów: „Wróbelek”, „Pani mgła”, „Bajeczka”. Pan Filip grał na pianinie utwory: F. Chopina: „Walc cis mol” i „Mazurek g-mol opus 24 nr 1”, Betovena:  „Sonata księżycowa”  i „Dla Elizy”, Mozarta „Marsz turecki”. Dzieci łapały bańki mydlane przy piosence A. Zwoźniak pt. „Bańki mydlane”. Pani Kasia każdej grupie życzyła udanych i bezpiecznych wakacji. Z grupami: „Słoneczka”, „Ekoludki”, „Motylki” prowadząca pożegnała się piosenką pt.  „Na spotkaniach  z muzyką”, natomiast z grupami: „Pszczółki”, „Skrzaty”, „Liski” pani Katarzyna pożegnała się piosenką pt. „Pożegnalna kołysanka” a  dzieciom z grup zerowych pani Kasia na pożegnanie zaśpiewała piosenkę pt. „Pożegnania nadszedł czas”. 

    

    

    

   Akademia Aquafresh

   Wszystkie grupy z naszego przedszkola brały udział w akcji Akademia Aquafresh. Jest to już kolejna Edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków koncentrująca się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. Uczenie dzieci już od pierwszych lat życia mycia ząbków, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie, jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych. Nadrzędnym celem Akademii Aquafresh jest wykształcenie w dzieciach nawyku dbania o higienę jamy ustnej, aby w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica u dzieci w Polsce. Oczywiście realizacja programu to nie tylko zajęcia teoretyczne, ale również część praktyczna. Dzieci uczyły się jak prawidłowo czyścić ząbki, dowiedziały się jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów, poznały budowę zęba, uczyły się rozróżniać ząb zdrowy od chorego. e wszystkich zajęciach, dzieciom towarzyszyli bohaterowie Akademii Aquafresh – pastusie Lili, Bili, Milki oraz Zębuś i Szczotkuś. Dzieci uczyły się „Pastusiowej piosenki”, rozwiązywały pastusiowe zagadki i kolorowały obrazki z pastusiami. Przeprowadzony szereg zajęć zapoznających dzieci z właściwą higieną jamy ustnej został sukcesywnie zakończony w maju 2018 roku. Każde dziecko otrzymało dyplom i 3 odznaki naszych pastusiów: Milkiego, Liliego i Biliego. Czystość, higiena i piękny uśmiech to nasze hasło kończące program edukacji zdrowotnej.

    

    

    

   Kontrabas

   W poniedziałek 07.05.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Dzieci z prowadzącym panem Tomkiem, rozpoczęły spotkanie piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Poznały instrument kontrabas. Pan Tomasz recytował wiersz o kontrabasie a pan Olek ilustrował dźwiękami, grając na kontrabasie między innymi głosy: słonia, krowy, byka oraz staccato, legato, forte, piano, tremolo, glissando. Dzieci odgadywały zagadkę muzyczną pt. „Wlazł kotek na płotek”. Z zainteresowaniem słuchały utworów granych na kontrabasie, takie jak: „Libiano” z opery La trawiata Giuseppe Verdiego, piosenkę neapolitańską „O sole mio”, „Nabucco” Giuseppe Verdiego, „Habanera” z opery Carmen Georges Bizeta. Na zakończenie spotkania była inscenizacja piosenki o powietrzu.

    

    

    

   Kumkanie na polanie

   We wtorek 11.04.18r. dzieci z przedszkola i grup 0 obejrzały przedstawienie pt. „Kumkanie na polanie”. Dzieci w tym przedstawieniu utrwaliły nazwy związanie z teatrem, takie jak: reżyser, aktor, scenariusz, kostiumy, casting, scenografia. Wielkie jest poruszenie na polane, bo przyjeżdża wielki aktor Jony Osioł Dep i z tego powodu owieczka i niedźwiadek przygotowują piknik, a żaba, jeż i wiewiórka chcą wystawić sztukę teatralną i dlatego organizują casting. Na ten casting przychodzi bocian grając na mandolinie i śpiewając „…jestem wesoły bociek…” Na widok boćka żaba – reżyser bierze nogi za pas i oglądamy problemy które uniemożliwiają wystawienie przedstawienia. Na pomoc przychodzą widzowie czyli dzieci, które grają role: bociana, zajączka, małego ptaszka, żaby a wiewiórka im się przygląda, bo reżyser żaba ucieka przed bocianem. Te role wykonują cicho, ponieważ w lesie nie wolno krzyczeć, straszyć zwierząt, słuchać głośnej muzyki i rozpalać ogniska w niedozwolonym miejscu. Dlatego z okazji przybycia wielkiego aktora Jonnego Osła Dep nie było pikniku i spektaklu, ale za to był wspaniały finał dzieci i aktora Jonnego Osła Dep.

    

    

   DZIEŃ SPORTU

    W czwartek 26 kwietnia 2018 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Sportu. Wszystkie „Pszczółki”, „Liski”, „Skrzaty”, „Motylki”, „Ekoludki” i „Słoneczka” po krótkiej rozgrzewce uczestniczyły w zawodach i zabawach ruchowych, podczas których miały szansę wykazać się zwinnością i sprawnością fizyczną. Każde prawidłowo wykonane ćwiczenie budziło w dzieciach ogromną radość i zadowolenie. Rywalizacji sportowej towarzyszyły głośny doping i świetna zabawa, a przedszkolaki uczyły się zdrowej rywalizacji oraz umiejętności przestrzegania zasad i walki fair play. Na pamiątkę każdy otrzymał zasłużony medal.

   GALERIA ZDJĘĆ

    

    

   „Światowy Dzień Książki”

   Książka przyjacielem człowieka – takie przekonanie staramy się zakorzenić już u najmłodszych dzieci. Dlatego 23 kwietnia, w poniedziałek, obchodziliśmy Światowy Dzień Książki. Podkreślaliśmy jej rolę w życiu człowieka, jako źródło budowania logicznej, kreatywnej myśli i bogatej wyobraźni. Uświadamialiśmy, jak ważne jest dbanie o książkę, tak aby kolejni odbiorcy mogli z niej korzystać. Dzieci poznały historie powstania książki oraz jej budowę.

   W tym dniu, dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione bajki, które razem czytaliśmy. Omawiani byli znani bohaterowie oraz sytuacje, które niosą morał. Wspólnym wnioskiem Naszego spotkania, była konkluzja, iż codziennie powinniśmy czytać książki, które są dla Nas wartościowym źródłem zdobywania wiedzy.

    

    

    

   Flet

   W poniedziałek 8 kwietnia dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Dzieci z prowadzącą, rozpoczęły spotkanie piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Poznały instrument flet. Pani Katarzyna recytowała wiersz o flecie i jednocześnie pani Patrycja pokazywała z jakich elementów jest zbudowany ten instrument. Dzieci słuchały piosenki pt. „Kukułeczka, a pani Patrycja grała dźwięki kukania kukułki na flecie. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały utworów w których można było wyodrębnić dźwięki fleta, takich jak: El Condor Pasa „Przelot kondora”, „Poranek” Edvarda Griega, „Badinerie” Jana Sebastiana Bacha oraz piosenkę z filmu Pocachontas. Na zakończenie spotkania dzieci z prowadzącą zaśpiewały piosenkę pt. „Na spotkaniach z muzyką”.

    

    

    

    

   PALMA WIELKANOCNA

   Co roku tuż przed świętami wielkanocnymi nasze przedszkole przygotowuje palmę wielkanocną, z którą następnie udajemy się do kościoła, aby ją poświęcić. W tym roku nasze palmy były pięknie przyozdobione żółto-białymi kwiatkami z krepiny oraz bukszpanem. W dniu 23 marca w piątek wszystkie dzieci z całego przedszkola wraz z Paniami tłumnie zaniosły je do kościoła. Tradycją jest, że w tworzeniu naszych palm, biorą udział rodzice naszych dzieci oraz wszyscy pracownicy przedszkola. Dziękujemy wszystkim za pomoc i życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych.

    

    

    

   Wielki koncert bajkowej piosenki kropowej

   W czwartek 15.03.18r. dzieci z grup: Słoneczka, Ekoludki, Motylki, Pszczółki, Skrzaty miały spotkanie z Teatrzykiem Kropa. Dzieci oglądały wielki koncert bajkowej piosenki kropowej w którym czynnie uczestniczyły. Koncert poprowadził lemur Cyprian z bajeczki pt. „Tak bryka Afryka”. Pierwszy wystąpił wilk z bajki pt. „Czerwony Kapturek”, wyjątkowo wstydliwy. Wilk po chwili zagrał na harmonijce i zaśpiewał bluesa. Po występie przestał się wstydzić i stwierdził, iż założy kapelę. Następnie wystąpił z prerii mustang Pimpuś, który zachęcił dzieci do ilustracji ruchem piosenki, którą śpiewał. Po mustangu wystąpiła krowa Mućka, która śpiewała bardzo smutną piosenkę o codziennym jedzeniu siana, później była wesoła piosenka o piciu mleka dla zdrowia. Kolejnym uczestnikiem koncertu był trzmiel Bzyk przypomniał dzieciom o numerze alarmowym 112, ponieważ idąc na koncert upadł i skręcił nogę i sam potrzebował pomocy. Na finał koncertu miał zaśpiewać słoń Kazik, lecz miał problem bo jego chór pomylił się i poleciał do Amsterdamu. Dzieci z ochotą zgodziły się pomóc i zastąpiły chór, śpiewały refren „… Tak bryka Afryka, o le le le…”

    

    

    

   WIELKANOCNO-WIOSENNY SHOW

   W poniedziałek 12.03.18r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Było to wielkanocno-wiosenne show z piosenkami. Dzieci słuchały piosenek o wiośnie i oglądały wiosenne kwiaty, bazie i inne rośliny kwitnące wiosną. Przedszkolaki uczestniczyli w wielkanocnej inscenizacji o kurce słuchali piosenki pt. „Moja kurko znieś jajeczko”. Wszystkim dzieciom bardzo podobało się spotkanie.

    

    

   Fascynujący świat Mrówek

   W miesiącu marcu odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty, dzięki którym dzieci poznały fascynujący świat mrówek. Przedszkolaki dowiedziały się co jest przysmakiem mrówek, z czego budują swoje mrowiska i w jakim środowisku najlepiej im się żyje. Dzieci dowiedziały się, że mrówki są „prawdziwymi siłaczami” i tak jak pszczoły mają swoją królową. Na koniec wszyscy otrzymali prezenty. Dzieci były zachwycone.

    

    

   8 marca 2018 rok – Dzień Dziewczynek

   "Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy. I pierwszy promień bliskiej wiosny. Dzień bez kłopotów i bez trosk. Dużo radości. Dla mamy, Pani, dla dziewczynek, w domu, w przedszkolu, na wycieczce. Każdego dnia dobry uczynek - To jest od chłopców upominek" Zbigniew Jeżyna

   Radosna atmosfera panowała już od samego rana. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym – jako mali dżentelmeni wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach – dyżurach, porządkowaniu sali po zabawie itp. Po śniadaniu odbyły się wybory Miss. Dziewczynki startowały w różnych konkurencjach. Każda z nich zdobyła tytuł miss. Chłopcy zasiadali w jury. Piskom, krzykom i zabawą nie było końca. Po konkursie każda dziewczyna została obdarowana drobnym prezentem z okazji ich święta.

    

    

    

    

   Dzień Marchewki

   Dnia 14.03.2018 r. w naszym przedszkolu dzieci świętowały "Dzień Marchewki". W tym dniu wszystkie przedszkolaki przyszły ubrane we wszystkich odcieniach koloru pomarańczowego lub czerwonego. Były zabawy z marchewką  w roli głównej. Jest ona bardzo zdrowym warzywem, które zawiera mnóstwo witamin i składników odżywczych. Jedzenie jej bardzo korzystnie wpływa na skórę, włosy oraz wzrok. Dlatego powinniśmy się starać, aby nie zabrakło jej w naszym menu. Wszystkie nasze działania związane były tematycznie ze zdrowym odżywianiem. Dzieci rozwiązywały zagadki, śpiewały piosenki a także wykonały prace plastyczną.  Ten dzień był bardzo marchewkowy, kolorowy i bardzo zdrowy!

    

    

   Dzień Psa

   15 marca obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Psa. Z tej okazji odwiedziła dzieci Pani weterynarz – Katarzyna Kanik, zajmująca się zwierzętami w smoleckiej lecznicy. Przekazała dzieciom najważniejsze informacje dotyczące opieki nad zwierzętami, w szczególności nad psami. Dodatkowo dzieci dowiedziały się czym można karmić psy, jak dbać o ich zdrowie i w jaki sposób się bawić z psami. Oprócz tego wszyscy poznali zasady bezpieczeństwa wobec agresywnego psa.

   Wielką niespodzianką dla dzieci było pojawienie się psa - Pani Kasi, wychowawczyni grupy Ekoludków, rasy Shih – tzu o imieniu „Messi”. Wszystkie dzieci były zachwycone psem. Dzięki naszemu czworonożnemu przyjacielowi Pani weterynarz przedstawiła dzieciom w jaki sposób bada się psy. Spotkanie z okazji Dnia Psa było wielkim przeżyciem dla dzieci, ale również dla Messiego.

   Bardzo dziękujemy Pani Katarzynie Kanik za spotkanie i Pani Katarzynie z grupy Ekoludków oraz Messiemu.

    

    

    

    

   AKCJA „GÓRA GROSZA”

    

   Wszystkie grupy przedszkolne w dniach od 27 listopada 2017 do 2 stycznia 2018 roku uczestniczyły w Akcji „Góra Grosza”. Jest to Ogólnopolska Akcja Charytatywna, która odbywa się w szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski. W tym roku jest to już 18. edycja. Jak sama nazwa mówi, akcja ta polega na zbiórce monet groszowych. Cel „Góry Grosza” jest od lat niezmienny – zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać. Rodzice naszych przedszkolaków przyłączyli się do tej akcji i wraz ze swoimi pociechami wrzucali do skarbonek, które były umieszczone w szatni, monety 1, 2 i 5-groszowe. Jest to bardzo dobra i ważna lekcja empatii i otwartości na pomoc drugiej potrzebującej osobie. W imieniu dzieci, wychowującym się poza własną rodziną, pragniemy bardzo podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję wrzucając pieniążki do skarbonek, zarówno tym najmłodszym, jak i trochę starszym. Ogólnie zebrano 265,47zł. Pieniądze 05.03.2018r. zostały wysłane pocztą do banku i przekazane Fundacji Towarzystwo Nasz Dom. Warto jeszcze zaznaczyć, że z każdym rokiem wzrasta liczba dzieci, którym udało się pomóc!

    

    

   Dzień Piegów

   Piegi są małe, piegi są duże

   Piegi odnajdziesz w całej naturze.

   Piegi są kolorowe, ładnie ozdabiają.

   Najładniej jednak na buziach wyglądają.

   W czwartek, 01.03.2018r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Piegów. Wszystkie grupy przedszkolne oraz zerowe miały możliwość poznania takich bohaterów, jak np.: Pippi Langstrump, Tomka Sawyera czy Anię z Zielonego Wzgórza. Twarze tych literackich postaci zdobią oczywiście piegi. Każda grupa ozdabiała według własnego uznania narysowaną twarz kolorowymi piegami. Prace naszych przedszkolaków można podziwiać, ponieważ zostały one wywieszone na korytarzu w przedszkolu. Dzieci ze wszystkich grup również tego dnia miały swoje piegi – oczywiście narysowane lub poprzyklejane. Na koniec w każdej grupie zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia. Z pewnością ten dzień był bardzo wesoły i udany!

    

    

    

   Przygoda malutka pewnego krasnoludka

   We wtorek 20.0218r. dzieci z grup: Słoneczka, Ekoludki, Motylki, Pszczółki, Skrzaty oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Przygoda malutka pewnego krasnoludka”. Dzieci spontanicznie reagowały na losy głównych bohaterów spektaklu oraz chętnie pomagały śpiewać, m.in. zaprosiły razem z Krasnalem do wspólnej zabawy Elfa, ostrzegły przed czarownicą Krasnala. Przeżywały chorobę kotki Klary, kiedy okazało się, iż nie jest chora tylko zaczarowana. Lekarstwem na zły czar czarownicy jest czarodziejski złoty pył, który po trudach i niebezpieczeństwach, lecz w asyście niezawodnych przyjaciół, zdobył Krasnal. Ale to nie koniec zadania, tym pyłem Krasnal musiał posypać czarownice, ale musiał zrobić to bardzo sprytnie. Bo jeśli zostałby zauważony, to wtedy zła czarownica zamieniłaby naszego bohatera w sałatę.  Zamiast czarownicy miotła została posypana pyłem i czar prysł, kotka Klara była zdrowa. Gdyby nie pomoc przyjaciół żadne czary, by nie pomogły i bez przyjaciół krasnal niewiele by zrobił. Dzieci zrozumiały, że nie można odrzucać osoby inaczej wyglądającej.

    

    

   „Dzień Dinozaura”

   W dniu 26 lutego przedszkolaki przeniosły się w dawne, dawne czasy...czasy prehistoryczne. Stanęły oko w oko z dwunożnymi mięsożercami i gigantyczni roślinożercami. Poznały ich budowę, zwyczaje i środowisko, w których dinozaury żyły. Przedszkolaki przyniosły w tym dniu pokaźną kolekcję swoich ulubieńców, dzięki czemu w sali widowiskowej powstało prawdziwe Muzeum Dinozaurów. Każda grupa mogła obejrzeć i podziwiać eksponaty. Dzień uwieńczono pracą plastyczną, gdzie każdy przedszkolak mógł z puzzli ułożyć swojego, pokolorowanego dinozaura.

    

    

    

    

    

   Dzień Babci i Dziadka

   W czwartek 15.02.2018r. nadszedł ten dzień, w którym babcie i dziadkowie zawitali do przedszkola do swoich wnuków i wnuczek z grupy Słoneczka. Dzieci w tym dniu miały uroczystość właśnie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wszystkie przedszkolaki bardzo chętnie i dzielnie ćwiczyły wierszyki oraz śpiewały piosenki. Próby do występu odbywały się w naszej sali oraz na sali widowiskowej. Słoneczka w dzień występu miały specjalne stroje: dziewczynki były ubrane w białe bluzki oraz niebieskie spódniczki, a chłopcy byli ubrani cali na biało. Każdy przedszkolak powiedział przy mikrofonie swoją rolę, za co publiczność biła gromkie brawa. Na koniec wszyscy zatańczyliśmy do piosenki pt. „Zimowa poleczka”. Wszystkie dzieci wręczyły swoim babciom i dziadkom prezenty. Na zakończenie uroczystości w naszej sali miał miejsce słodki poczęstunek, który został przygotowany przez rodziców.

    

    

   SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

   We wtorek 13.02.18r. zerówki i dzieci z przedszkola miały spotkanie ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Smolcu. Strażacy przynieśli sprzęt niezbędny do ratowania ludzi. Opowiadali i demonstrowali w jaki sposób te przedmioty są używane w akcji ratowniczej. Przypomnieli dzieciom numery alarmowe, dzięki którym wzywa się pomoc. Dzieci doskonale wiedziały jakie to są numery i kiedy należy wezwać pomoc. Zobaczyły umundurowanie strażaka, kiedy przystępuje do akcji i spieszy ludziom na pomoc. Przedszkolakom bardzo podobał się pokaz strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Smolcu.

    

    

    

   Altówka

   W poniedziałek 08.02.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Dzieci z prowadzącym panem Tomaszem, rozpoczęły spotkanie piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Dzieci poznały instrument strunowy smyczkowy altówkę i dźwięki grane na tym instrumencie takie jak: glissando, staccato, legato, piano, forte, picicato, staccato. Słuchały wiersz o rodzinie instrumentów smyczkowych i poznały budowę altówki. Pani muzyk zagrała wiązankę utworów o zimie, to były zagadki muzyczne. Kolejny utwór o zimie to utwór Vivaldiego jest to utwór z cyklu Cztery pory roku pt. „Zima” Na zakończenie spotkania był walc „Nad pięknym modrym Dunajem” zagrany na altówce.

    

    

    

   WALENTYNKI

   W środę 14 lutego 2018 r. w związku z obchodzonym świętem zakochanych we wszystkich grupach przedszkolnych odbyły się zajęcia na temat przyjaźni, miłości oraz sposobów jej wyrażania. Przedszkolaki uczestniczyły w tematycznych zabawach ruchowych, dydaktycznych, plastycznych i integracyjnych. Wszędzie dominowały serduszka i kolor czerwony, a „zakochane” pary uwieczniono na zdjęciach w specjalnie przygotowanej walentynkowej fotobudce. Była także „Poczta Walentynkowa”, która zapewniła każdemu miłą niespodziankę.
   Nie zabrakło oczywiście spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć.

    

    

   Bal karnawałowy 9.02.2018r.

   WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE,

    JAK CO ROKU W KARNAWALE

   Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

   Tak też było u nas.

   Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.

   Tego dnia sala widowiskowa zamieniła się w salę balową. Wcześniej dzieci wraz z rodzicami przygotowali wszelkie elementy, które posłużyły do dekoracji sali. Dzięki pomocy Rady Rodziców salę przyozdobiły różnokolorowe łańcuchy, serpentyny, balony. Zjawiskowy wygląd, wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Zabawa urozmaicana była ciekawymi konkursami, a zwycięzcy byli nagradzani cukierkami. Po balu dzieci miały czas na słodki poczęstunek. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Niestety radosna zabawa musiała się skończyć.

   Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

   Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

   Kolejny bal karnawałowy już za rok !

    

    

   Międzynarodowy Dzień Przytulania

   W środę, 31 stycznia 2018 roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Przytulania. Był to wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, ciepła i oczywiście mnóstwa uścisków. Na początku przedszkolaki ze wszystkich grup wysłuchały bajki o Słoniu Trąbalu-Bąbalu, który uwielbiał się przytulać. Następnie starsze grupy zaśpiewały i zatańczyły przy piosence „Misie szare obydwa”, a młodsze dzieci pokolorowały dwa przytulające się misie. Na koniec w każdej grupie zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia. Nasze przedszkolaki wiedzą, że należy się przytulać do mamy, taty, siostry, brata, babci czy dziadka nie tylko 31 stycznia, ale przez cały rok!

    

    

    

   Miki i czarodziejska fasola”

   W czwartek 25 stycznia 2017 r. podczas ferii zimowych, zawitała do naszego przedszkola mama Lenki z „Ekoludków” i w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytała wszystkim zebranym grupom książeczkę pt.: „Miki i czarodziejska fasola” wydawnictwa Klub Książek Disneya. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały, jak to… Dawno, dawno temu była sobie kraina ...Chcesz posłuchać? Posłuchaj! Tu się bajka zaczyna. ...Najpiękniejsza na świecie Szczęśliwa Dolina, gdzie śpiewała Harfa - jak cudowna dziewczyna. Lecz pewnego razu ktoś porwał dziewczynęi zamienił w smutną Szczęśliwą Dolinę ...Miki, Goofie i Donald - trzej dzielni farmerzy poszli szukać Harfy zamkniętej gdzieś w wieży. Nic Ci więcej nie powiem, bo co dalej było, dowiesz się z bajeczki, którą czas zaczynać! Dawno, dawno temu była sobie kraina ...” Na zakończenie mama Lenki przygotowała również quiz z obrazkami dotyczący wysłuchanej treści oraz w nagrodę wręczyła każdemu dziecku naklejkę.

    

    

   Róg

   W poniedziałek 08.01.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Dzieci z prowadzącą, rozpoczęły spotkanie piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Poznały instrument dęty blaszany róg. Pani Alina Zwoźniak recytowała wiersz o rodzinie dętych instrumentów. Pokazała pierwowzór rogu czyli róg wołu i z jakich elementów jest zbudowany róg. Pan Maciek grał na rogu sygnały myśliwych, jakie grają w lesie oraz hymn Unii Europejskiej i „Walc łyżwiarzy”. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenek: „Tańczące ręce” i „Renifery”. Na zakończenie spotkania prowadząca zaśpiewała piosenkę pt. „Na Łów” przy akompaniamencie poznanego instrumentu.

    

   Rudolf Czerwononosy Renifer

   W czwartek 21 grudnia 2017 r. dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych zebrały się na sali widowiskowej, aby obejrzeć film animowany opowiadający o przygodach renifera Rudolfa, który urodził się z czerwonym nosem. Według tej znanej świątecznej opowieści Rudolf jest jednym z latających reniferów ciągnących sanie Świętego Mikołaja. Jego magiczny, czerwony nos oświetla Mikołajowi drogę w noc wigilijną. Z uwagi na tę zdolność zajmuje on miejsce na samym przodzie zaprzęgu. Wszystkie oczka przedszkolaków wpatrzone były w tablicę multimedialną, która umiliła ten przedświąteczny czas i choć na chwilę zamieniła się w prawdziwy ekran kinowy.

    

    

    

   Muzyka z przyjacielem Dashem

   W czwartek 25.01.2018r. podczas ferii zimowych nasze przedszkole ponownie odwiedził robot Dash. Dzieci wspólnie z robotami muzykowały. Dash zagrał na ksylofonie znane melodie, które dzieci z wielką przyjemnością odgadywały. Następnie, każde dziecko „zamieniało się” w kompozytora tworzą własne utwory na instrumencie.

    

    

   OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACJI ZDROWOTNEJ

   AKAMEMIA AQUAFRESH

   Grupy przedszkolne - ,,Słoneczka”, ,,Motylki”, ,,Ekoludki”, ,,Skrzaty”, ,,Pszczółki” oraz ,,Liski” brały udział w akcji Akademia Aquafresh. Jest to już kolejna Edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków koncentrująca się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. Uczenie dzieci już od pierwszych lat życia mycia ząbków, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie, jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych. Nadrzędnym celem Akademii Aquafresh jest wykształcenie w dzieciach nawyku dbania o higienę jamy ustnej, aby w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica u dzieci w Polsce. Realizacja programu to nie tylko teoria, ale także praktyka. Dzieci uczyły się jak prawidłowo czyścić zęby, dowiedziały się jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów oraz przekonały się o konieczności odwiedzania gabinetu stomatologicznego, poznając pracę lekarza dentysty. Potrafią już odróżnić ząb zdrowy od chorego oraz określić stopień zużycia szczoteczki do zębów. We wszystkich zajęciach dzieciom towarzyszyli bohaterowie Akademii Aquafresh – pastusie: Lili, Bili, Milky, Szczotkuś, a także pastusiowy przyjaciel - dinozaur Barney oraz Robaczek Próchniaczek. Przedszkolaki uczyły się różnych rymowanek, oglądały filmy edukacyjne m.in.: „Skąd się biorą zęby?”, „Co powinniśmy wiedzieć o szczotece do zębów?”,uczyły się „Pastusiowej piosenki”, rozwiązywały pastusiowe zagadki i kolorowały obrazki z pastusiami. Przeprowadzony szereg zajęć zapoznających dzieci z właściwą higieną jamy ustnej zostanie również przeprowadzony w kolejnych miesiącach.

    


   Wigilia

    

   Wigilia świąt Bożego Narodzenia – najbardziej uroczysty i wzruszający dzień w roku, wyzwalający w ludziach ich najlepsze uczucia. Obchodzony uroczyście we wszystkich rodzinach i społecznościach - w naszym przedszkolu również. Wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem, jak również rozmowy przy wigilijnym stole wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę, pełną radości, nadziei i życzliwości.

   Dzieci smakowały barszcz, rybę z ziemniakami, surówkę i inne smakołyki. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze, wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

   W czasie uroczystości Pani Dyrektor Małgorzata Wierzchowska złożyła nam wszystkim świąteczne życzenia.

    

    

    

   TABLICA INTERAKTYWNA

   W dniu 22 grudnia dzieci z grupy „Słoneczka’’ oraz „Ekoludki” zostały zaproszone na kolejne zajęcia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Wielką atrakcją były ćwiczenia interaktywne kształtujące przede wszystkim motorykę małą, spostrzegawczość oraz percepcję wzrokową i słuchową. Przedszkolaki bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach.

    

    

   „KrzyKaśki”

    19 grudnia 2017 roku odbył się w naszym przedszkolu świąteczny koncert w wykonaniu zespołów „KrzyKaśki” oraz „KrzyKaśki Junior”.

   W zespole „KrzyKaśki” śpiewają dziewczyny uczęszczające do wrocławskich liceów – one też, zachęcały wszystkie dzieci z przedszkola do zabawy i wspólnego śpiewania. W skład zespołu „KrzyKaśki Junior” wchodzą dziewczyny z IV klasy szkoły podstawowej, które swoim śpiewem wywołały wiele radości i uśmiechu na buziach przedszkolaków. Koncert pozwolił nam poczuć świąteczną atmosferę, a całe przedszkole rozbrzmiewało pięknymi dźwiękami pastorałek. Na zakończenie koncertu dziewczyny z zespołu zaprosiły widownię do wspólnego wykonania pastorałki „Świeć gwiazdeczko”.

    

    

    

   Pomagamy zwierzętom

   Staramy się od najmłodszych lat budzić w naszych dzieciach opiekuńcze uczucia wobec zwierząt, uwrażliwiając je na potrzeby i krzywdę mniejszych i słabszych. Dlatego późną jesienią w naszym przedszkolu po raz kolejny została zorganizowana zbiórka darów dla psów i kotów z wrocławskiego schroniska dla zwierząt. Dzieci wraz z rodzicami przynosiły karmy, koce i legowiska. Wszystkie te dary dziecięcych serc delegacja przedszkola przekazała potem do wrocławskiego schroniska. Z pewnością pomogą one zwierzakom w przetrwaniu zimy.

    

    

    

   Zabawkowa noc zimowa

   We wtorek 12.12.17 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Zabawkowa noc zimowa”. Bohaterami tego przedstawienia były zabawki dziewczynki o imieniu Mirabelka. Tego dnia Mirabelka była bardzo zła i rzucała zabawkami, muszkieterowi wyrzuciła kapelusz za komodę, nałożyła jemu na głowę tort. W nocy wszystkie zabawki „ożyły” i zaczęły ze sobą rozmawiać, bały się Mirabelki i jej zachowania, ponieważ gdy była zła to na nich wyładowywała złość. Dzieci dowiedziały się, iż są lepsze sposoby na złość, np., śpiewanie. Odbyła się zabawa przy piosencę pt. „Kiedy jest ci źle”. Kangurek oddalił się od swojej mamy, co było bardzo nieroztropne. Dzieci wiedzą, że zawsze trzeba mówić rodzicom gdy gdzieś idziemy.

    

    

    

   Gitara klasyczna

   W poniedziałek 12.12.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Dzieci z prowadzącą, rozpoczęły spotkanie piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Poznały instrument strunowy drewniany, gitarę klasyczną. Prowadząca powiedziała z jakich elementów i z jakiego drewna jest zbudowana gitara, muzyk pani Agata pokazała różne sposoby gry na gitarze. Dzieci usłyszały legato, staccato, forte, piano, tremolo, glissando, flażolet oraz zagadki muzyczne. Przedszkolaki uczestniczyli w inscenizacjach piosenek: „Mikołajem jesteś ty”, „Idą święta”. Na zakończenie spotkania dzieci z prowadzącą zaśpiewały kolędę „Przybieżeli do Betlejem”.

    

    

    

   Labirynt z Dashem

   Dzisiaj, 22 grudnia, Nasz przyjaciel Dash miał nie lada wyzwanie. Musiał pokonać labirynt wykonany przez dzieci gr. „Słoneczka” i „Ekoludki”. Zadanie było trudne dla obu stron. Dzieci sterowały samodzielnie robotem, dzięki aplikacji na telefonie komórkowym. Mogły w ten sposób utrwalić stronę prawa/lewa oraz znaczenie pojęć przód/tył/w bok. Dash niejednokrotnie wyjeżdżał poza wyznaczoną trasę, więc było trochę śmiechu. Przyjaciel szczęśliwie jednak dojechał do mety.

    

    

   Wyjście do biblioteki

   07.12.2017r. maluszki z grupy „Słoneczka” po raz pierwszy wybrały się do biblioteki szkolnej. Właśnie tam odbywała się zbiórka gier i klocków dla dzieci bardzo ciężko chorych na raka z Kliniki „Przylądka Nadziei”. Przy tej okazji dzieci zapoznawały się z nowym miejscem jakim jest biblioteka szkolna. Przedszkolaki podarowały dwa prezenty: dużą grę planszową i własnoręcznie pokolorowaną książeczkę z obrazkami. Na pewno takie prezenty sprawią wielką radość Małym Pacjentom na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.

    

    

    

   MIKOŁAJKI

   Jak co roku, 6go grudnia Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami przybył do naszego przedszkola. Dzieci z grupy „Słoneczka” nie mogły doczekać się spotkania z nim, dlatego bardzo ucieszyły się na jego widok. Jednak na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, ale trwało to na szczęście krótko. Było widać, że wszystkie przedszkolaki bardzo przeżywały to spotkanie. Na początku wspólnie z Świętym Mikołajem i Elfami zaśpiewaliśmy piosenkę oraz zatańczyliśmy. Następnie Nasz Gość obdarował wszystkie dzieci wspaniałymi prezentami. Na pamiątkę zostało wykonane grupowe zdjęcie.

    

    

    

   BOMBKI

   W dniu 01.12.2017r. dzieci z grupy „Słoneczka” miały za zadanie ozdobić swoje bombki, ponieważ jest to grupa maluszków do pomocy przyszły: mama Filipka i Neli oraz panie nauczycielki pani Magda, Irenka, Laura i Kasia. Dzieci bardzo chętnie wzięły się do pracy. Bombki były ozdabiane różnymi cekinami, piórkami i gwiazdkami. Do środka wkładały szyszki, bałwanki, koraliki oraz brokat, żeby całe błyszczały i mieniły się. Ozdabianie bombek wprowadziło nas w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Po kiermaszu rękodzieła wszystkie bombki powędrowały na choinki do dziecięcych domów.

    

    

    

   DZIEŃ TOLERANCJI

   16 listopada 2017r. dzieci z naszego przedszkola obchodziły Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. W tym dniu przedszkolaki dowiedziały się co to jest „tolerancja” i jakie ma znaczenie w naszym życiu codziennym, a nawet próbowały definiować to pojęcie na swój sposób. Przyglądały się zdjęciom różnych ludzi i dowiedziały się, że na świecie żyją ludzie, którzy mają różny kolor skóry: biały, czarny, żółty, a nawet czerwony, chociaż różnimy się kolorem skóry, oczu, włosów to pomimo tych różnic każdy z nas jest tak samo ważny. Następnie dzieci miały za zadanie zjeść owoce pałeczkami bambusowymi. Była to okazja do wzbogacenia wiadomości na temat życia i tradycji ludzi na innym kontynencie. Na koniec wszystkie grupy wysłuchały opowiadania pt. „Pajączek”. Poprzez omówienie treści utworu dzieci dowiedziały się, że nie można oceniać drugiego człowieka po wyglądzie, że jeśli ktoś jest chory to nie znaczy inny. Przedszkolaki po tak przeżytym dniu na pewno zapamiętają, że każdy człowiek jest inny i wyjątkowy, że niezależnie od pochodzenie i kultury zasługuje na szacunek i akceptację.

    

    

   Listopadowe spotkanie z Dashem

   W czwartek, 30 listopada po raz kolejny dzieci, z grup Ekoludki i Słoneczka spotkały się z Dashem. Dzieci, jak zwykle żywiołowo przywitały się ze swoim przyjacielem. Przedszkolaki kodowały własne odgłosy, które Dash po nich powtarzał. Później role się odmieniły, robot wydawał dane dźwięki a dzieci je odgadywały. Słoneczka i Ekoludki mogły samodzielnie sterować robotem według wskazówek nauczyciela. Utrwaliliśmy również umiejętności nabyte w zeszłym miesiącu, m. in. zmiana kolorystyki oświetlenia robota. W przyszłym miesiącu przedszkolaki szykują dla Dasha niespodziankę – tor przeszkód!

    

    

    

   PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

   Dnia 28 listopada 2017 roku w Przedszkolu miało miejsce „Pasowanie na Przedszkolaka”. Był to szczególny dzień dla wszystkich dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola. Był to również pierwszy publiczny występ „Słoneczek” przed licznie zgromadzoną publicznością. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły w okresie krótkiego pobytu w przedszkolu. W programie występu publiczność mogła wysłuchać kilka piosenek zaśpiewanych przez dzieci, m. in. „Jestem małym przedszkolakiem”.  Nie zabrakło również licznych wierszyków. Po zakończonej części artystycznej Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania na przedszkolaka. Z pewnością, nie jednemu z rodziców zakręciła się łezka w oku. Wszystkie „Słoneczka” na pamiątkę tej uroczystości otrzymały dyplom oraz kredki. Następnie wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice. Gratulujemy wszystkim dzieciom przyjętym w grono przedszkolaków! 

    

    

    

    

   SAŁATKA OWOCOWA

   W czwartek, 23 listopada 2017 r. dzieci z grupy „Słoneczka”, pod opieką Pani wykonały sałatkę owocową. Wszystkie Słoneczka obecne tego dnia w przedszkolu poprzynosiły po kilka owoców, własną deseczkę oraz nożyk do krojenia. Cała grupa zobowiązała się również do przestrzegania porządku oraz ważnych zasad higieny. Dzieci samodzielnie kroiły umyte oraz obrane owoce, a mianowicie: banany, gruszki, mandarynki, kiwi oraz winogrona. Następnie wszystkie pokrojone owoce trafiły do dwóch dużych misek, gdzie zostały wymieszane. Po przygotowaniu sałatki nadeszła pora na degustację. Każde dziecko dostało kubeczek z nałożoną przez Panią sałatką owocową. Nasza sałatka bardzo smakowała wszystkim przedszkolakom, była soczysta oraz kolorowa. Większość dzieci chętnie prosiła o dokładkę. Dzieci z grupy „Słoneczka” doskonale już wiedzą, że należy jeść owoce i warzywa, ponieważ są bardzo zdrowe, smaczne oraz są źródłem wielu witamin.

    

    

   Saksofon

   W poniedziałek 13.11.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Dzieci z prowadzącą, rozpoczęły spotkanie piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Poznały instrument dęty blaszany saksofon, jego budowę i dźwięki. Pani Mariola grała na saksofonie melodie z różnych stron świata między innymi z Wenecji utwór pt. „Karnawał w Wenecji”, z Francji „Kankan”, z Ameryki melodie gatunku muzycznego – jazz. Jazz jest to hałaśliwe wygłupianie się przy pomocy instrumentów i nasi przedszkolacy zilustrowali piosenkę pt. „Piosenka o jazzie” ruchem i rekwizytami. Następnie była inscenizacja patriotycznej piosenki, dzieci wymachiwały flagami. Na zakończenie spotkania była musztra wojskowa do piosenki pt. „Szumi dokoła las”

    

    

   Co w środku piszczy?

   W poniedziałek 07.11.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały spektakl pt. „Co w środku piszczy?”. Była to wyprawa do wnętrza małego człowieka – Stasia, opowiedziana w bardzo przystępny sposób dla młodych widzów. Kapitan Rozumek już Rozum powiedział dzieciom, iż do mózgu trafiają informacje z oczu, z uszu i z innych części ciała człowieka. Malwinka czerwona krwinka jej celem jest roznoszenie tlenu i zabieranie dwutlenku do płuc. Bosman Głupotek-Psotek jest od robienia głupotek. Alwin biała krwinka jej celem jest obrona przed zarazkami. Dlatego należy często myć ręce. Bakterie i wirusy bardzo nie lubią temperatury, więc gdy jesteśmy chorzy mamy temperaturę. Aby być zdrowym zjadamy obiadek wraz z surówką, bawimy się bezpiecznie.

    

    

    

    

    

    

   Wycieczka do Magicznego Teatru Muzycznego

   na spektakl pt. „Uwaga na Przytulaka”

   W poniedziałek, 06.11.2017r. dzieci z dwóch grup przedszkolnych, a mianowicie „Słoneczka” oraz „Ekoludki” wybrały się do Wrocławia do Magicznego Teatru Muzycznego na przedstawienie pt. „Uwaga na Przytulaka”. Magiczny TEATR Muzyczny to jedyny w Polsce edukacyjny teatr interaktywny dla dzieci i młodzieży. Każdy spektakl MTM niesie za sobą przekaz edukacyjny oraz wychowawczy. „Uwaga na Przytulaka” opowiada o zabawnej historii dziewczynki o imieniu Tina, która za pomocą wróżki wyczarowała nowego, kochającego ją przyjaciela – Przytulaka. Tina przekonała się jednak, że to nie jest takie proste zadanie – zajmować się młodszym przyjacielem, którego początkowo tak bardzo chciała mieć. Tina zrozumiała, że wymaga to odpowiedzialności i ponoszenia konsekwencji za swoje postępowanie. Bajkowy spektakl poruszył temat przyjaźni, a aktorzy mogli porozmawiać z dziećmi i wspólnie zaśpiewać piosenki. Dzieci pomogły również Tinie w podjęciu słusznych decyzji. Wspaniała muzyka oraz kolorowa i bajkowa scenografia zapewniła wiele wrażeń naszym przedszkolakom. Obejrzane przez nas przedstawienie miało na celu uświadomienie najmłodszym widzom, jak ważna w życiu jest przyjaźń oraz że należy o nią dbać każdego dnia.

    

    

   Odwiedziny Dasha

   Dnia 24 października 2017r. w naszej grupie, podobnie jak w zeszłym miesiącu, pojawił się Dash – robot edukacyjny. Dzieci od razu ucieszyły się, widząc małego, niebieskiego robocika. Były ciekawe, co tym razem zaprezentuje Dash. Tego dnia nasz gość zagrał dla dzieci kilka melodii przy użyciu specjalnych cymbałek, które są w zestawie razem z robotem. Potrzebna jest do tego również specjalna aplikacja w telefonie komórkowym o nazwie XYLO. Każdy przedszkolak miał okazję skomponować własną krótką melodię. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia z Dashem.

    

    

   Dzień Listonosza

   W październiku w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Dzień Listonosza. Przez cały tydzień w szatni przedszkolnej czekała specjalna skrzynka na listy, do której rodzice, dziadkowie i przyjaciele mogli wrzucić list, aby zrobić niespodziankę komuś bliskiemu. Dzieci dostawały listy od rodziców, dziadków, rodzeństwa a także kolegów i koleżanek z przedszkola. To wspaniały sposób aby przekazać dzieciom jak bardzo je kochamy. Niektórzy rodzice nawet pisali listy wierszem, rysowali, sami tworzyli koperty oraz załączali kwiatki. Dzieci były bardzo wzruszone i mocno przeżywały otrzymane listy. Dziękujemy za udział w zabawie. Jesteście cudowni Drodzy Rodzice.

    

    

    

    

   Święto Drzewa w Przedszkolu

   W październiku po raz kolejny obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Święto Drzewa”. Z tej okazji został zorganizowany konkurs plastyczny, do którego zaprosiłyśmy chętne dzieci i ich rodziców. Tematem pracy były: „Dary jesieni, stworki, cudaki, zwierzaki…”. Wszystkie prace zachwyciły pomysłowością i kreatywnością. Każdy za wzięcie udziału w konkursie dostał dyplom oraz nagrodę. Wszystkie prace zostały wystawione w szatni przedszkola. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za trud i zaangażowanie oraz zapraszamy do brania udziału w kolejnych naszych konkursach i zabawach.

    

    

    

   Tak bryka Afryka

   We wtorek dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Tak bryka Afryka”. Występowały zwierzęta egzotyczne między innymi: wielbłąd, żyrafa, słoń, małpa, lwica, lemur. Dzieci bardzo żywiołowo reagowały na perypetie bohaterów spektaklu, ostrzegały zwierzęta przed niebezpieczeństwem. Uczestniczyły w inscenizacji piosenki o zamku, którą śpiewał hipopotam. Zwierzęta przypomniały dzieciom o zasadach dobrego wychowania, nieładnie jest wyśmiewać się z czyjegoś wyglądu i straszyć innych lub z innych żartować. Dzieci mają pamiętać, strach to zły doradca, gdy będą w trudnej sytuacji muszą zachować spokój. Aby zachować zdrowie należy zjadać cały obiad, owoce i warzywa.

    

    

   Dynia Aurelia”

   W poniedziałek w naszym przedszkolu gościła dynia Aurelia, która kilka dni temu wzięła udział w konkursie w Ogrodzie Botanicznym. Dynia Aurelia waży 324 kg i ma się świetnie. Takie piękny okazy można spotkać u pana Marka Kuzdrowskiego w Jaszkotlu. Zabrał ze sobą również kilka pięknych okazów dyń ozdobnych, które cieszyły oczy naszych przedszkolaków. Otrzymaliśmy od pana Marka pięknego ślimaka, który wita nasze dzieci przed wejściem do przedszkola.

    

    

   DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA - 04.10.2017

   Czy Przedszkolaki mają swój wyjątkowy dzień w przedszkolu? Tak! W dniu 04.10.2014 w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji odbyły się zawody sportowe, w których dzieci mogły pokazać na co je stać i jakie są wspaniałe. Było naprawdę wesoło, kolorowo i energicznie. Po skończonej zabawie, dzieci wraz z Nauczycielkami ozdobiły plakaty specjalnie przygotowane na ten dzień, a na zakończenie dostały Odznaki Super Przedszkolaka.

   Kochane dzieci – życzymy Wam wszystkiego najlepszego, jak najwięcej radości i uśmiechu i aby każdy dzień był najwspanialszym dniem w życiu.

    

    

    

   Bezpiecznie i zdrowo

   W poniedziałek 02.10.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką pt. „Bezpiecznie i zdrowo”. Był pokaz znaków: informacyjnych, ostrzegawczych, zakazujących. Odbyła się zabawa do piosenki „Kolorowe znaki”. Prowadzący spotkanie pan Tomek, pokazał dzieciom jak działa kamizelka odblaskowa przy pomocy latarki (w sali zasunięto żaluzje). Odbyła się zabawa związane ze słowami piosenki pt. „Bezpieczna piosenka to piosenka o odblaskach”. Odbyła się rozmowa o numerach alarmowych: 112, 997, 998, 999 i ilustracja piosenki o strażakach. Bezpieczeństwo to porządek, należy sprzątać, bo może przytrafić niebezpieczeństwo i należy szybko ewakuować się z danego pomieszczenia. Pani Kasia zaśpiewała piosenkę pt. Sprzątanie to fajna zabawa”. W tym samym czasie pan Tomek z dziećmi, zaopatrzeni w rękawice, szczotki „sprzątali salę”.

    

    

   DZIEŃ CHŁOPAKA

   Dnia 29 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Tego dnia świętowały wszystkie grupy przedszkolne: "Słoneczka", "Ekoludki", "Motylki", "Skrzaty", "Pszczółki" i "Liski". Dziewczynki przywitały swoich kolegów piosenką oraz życzeniami. W tym dniu odbył się konkurs na "dżentelmena". Podczas zabaw chłopcy mieli możliwość wykazania się odwagą, powagą, mądrością i wytrzymałością. Wszystkie dzieci bardzo gorąco dopingowały swoich kolegów biorących udział w konkursie. Na zakończenie wszyscy panowie otrzymali upominki oraz ordery super chłopaka. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. Mężczyźni tego dnia spisali się na medal.

    

   Dash i Dot

   Dnia 25.09.2017r. w grupie Słoneczka pojawili się wyjątkowi goście, a mianowicie Dash i Dot – roboty edukacyjne. Są to bardzo przyjazne urządzenia, które za pomocą połączenia z daną aplikacją w telefonie oraz dołączonymi do nich akcesoriami (m.in. kolorowe piłki, cymbałki, maty) dają wiele możliwości zabawy. Na poniedziałkowych zajęciach zapoznaliśmy się z Dashem. Dash składa się z czterech połączonych ze sobą niebieskich kul. Robot ten wydaje polecenia, porusza się, zmienia światła, wydaje dźwięki, słucha, przez co stanowi ogromną atrakcję dla najmłodszych. Każdy przedszkolak miał okazję posterować Dashem oraz pozmieniać mu światła. Na pierwszy rzut oka było widać, że dzieci od razu polubiły Dasha i z pewnością nie mogą się doczekać kolejnych zajęć z robotami. Poprzez zajęcia z tymi współczesnymi urządzeniami, dzieci uczą się m. in. logicznego myślenia oraz pracy w grupie.

    

   Sprzątanie Świata

   W piątek 15.09.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w ogólnopolskiej akcji – Sprzątanie Świata. Dzieci wraz z nauczycielami i pracownikami przedszkola posprzątały plac przedszkolny. Dzieci miały założone rękawiczki i wrzucały śmieci do odpowiednich worków czyli segregowały śmieci. Po tej wyczerpującej pracy, wszystkie dzieci zebrały się w sali widowiskowej, aby obejrzeć program artystyczny. Grupa Ekoludki z panią Ireną Żygadło zaśpiewała piosenkę pt. „Czysta woda”. Grupa 0A z panią Edytą Kulikowską zaśpiewała piosenkę pt. „Pomalujmy i posprzątajmy świat”, grupa 0C z panią Grażyną Młynarczyk recytowała wiersz pt. „Znaki drogowe”. Sprzątanie jest ważne, ale nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Na zakończenie tego spotkania odbył się pokaz mody zgodnie z hasłem tegorocznej akcji „Nie ma śmieci są surowce”. Pani Katarzyna Sitko z grupą Ekoludki pokazała stroje wykonane z pudełek kartonowych lub plastikowych po różnorodnych produktach. Pokaz mody bardzo spodobał się przedszkolakom. Nasze przedszkole przyłączyło się do akcji zorganizowanej przez fundacje Nasza Ziemia.

    

    

   Fagot

   W poniedziałek 11.09.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z muzyką. Dzieci poznały instrument fagot, słuchały jego brzmienia. Muzyk pani Agata grała różne style muzyczne i pokazała budowę instrumentu. Dzieci usłyszały utwory: „Reagge jesienne”, Wejście gladiatorów”, melodie z bajek Disneya (każda bajka Disneya zaczyna się tą melodią) grane na fagocie. Przedszkolaki uczestniczyli w zabawie tanecznej pt. „Swingujące siostry”. Na zakończenie spotkania dzieci powtarzały jedno słowo „Fagot” w piosence pod tym samym tytułem.

  • Kontakty

   • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
   • sekretariat@zsp-smolec.pl
   • sekretariat@zsp-smolec.pl
   • 71 316 84 61 szkoła Smolec 71 390 68 88 szkoła Jaszkotle 71 316 84 51 przedszkole 531 495 649 zerówki nad ośrodkiem zdrowia
   • ul. Kościelna 2 SMOLEC 55-080 Kąty Wrocławskie
   • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że: • administratorem podanych danych jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smolcu, ul. Kościelna 2, 55-080 Smolec; • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail korzuch@infoic.pl • celem przetwarzania danych jest zapewnienie korespondencji odpowiedniej ewidencji, przechowywania oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą, a podstawą prawną są art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz art. 6 ust.1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach; • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest brak rozpatrzenia korespondencji; • podane dane będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej, zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt; • dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania; • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.
 • Galeria zdjęć

  • Dzień Przedszkolaka - Rybki
  • Dzień Przedszkolaka 0ab
  • Sprzątanie świata
  • Dzień Przedszkolaka - Iskierki
  • Dzień Przedszkolaka - Jeżyki
  • Kubusiowi przyjaciele natury
  • Pizza - 0C
  • Zdalna nauka - 0C
  • Instrumenty muzyczne - Jeżyki
  • Niemiecki w przedszkolu - zdalne nauczanie
  • Dzień Ziemi
  • Zdalna nauka 0B