• Szkoła 17/18

        • DZIEŃ KROPKI – DOT DAY

          15 września 2017r. dzieci z klas młodszych wzięły udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Kropki. A dlaczego kropka … ? Ponieważ właśnie od niej wszystko się zaczęło… Podczas lekcji plastyki mała Vashti uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farby tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vashti podejmie próbę. Powiedziała do dziewczynki: „Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie”. Poirytowana i zniecierpliwiona Vashti postawiła kropkę na środku kartki i zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na kropkę i poprosiła o podpisanie dzieła. Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy, zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Zaskoczona pomyślała, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Szczęśliwa i dumna otworzyła pudełko z farbkami i zaczęła swoją przygodę z malowaniem… I my w tym roku postanowiliśmy zaprosić małą dziewczynkę o imieniu Vashti do naszej szkoły, w której na co dzień możemy spotkać takie dzieci, jak właśnie ona. Świętowaliśmy cały dzień. Wszystkie zajęcia odbywały się z „kropką w tle”. Dzieci były bardzo zaciekawione i aktywnie reagowały na każde proponowane przez nauczyciela działanie. Na początku dzieci z uwagą słuchały opowieści o dziewczynce i z łatwością wciągnęły się w rozmowę na jej temat. Miały okazję namalować swoją kropkę, o której z przyjemnością snuły swoje opowieści; poznały związki frazeologiczne takie jak: kropka nad i, kropka w kropkę czy być w kropce; zauważyły podobieństwo kropki z alfabetem Braille’a, z którego tworzyły wyrazy i łączyły je z obrazkami; dodawały kropki na kostkach do gry, z których wynik tworzył zbiór, który następnie kreśliły na ceracie w kropki; kolorowały, malowały i łączyły kropki, a wszystko to, z uśmiechem na twarzy … był to, dzień pełen radości, kreatywności i nauki przez zabawę. Postarajmy się dbać o to, aby Dzień Kropki zagościł w naszej szkole na co dzień...

          FOTKI

           

           

          BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

          SPOTKANIE Z POLICJANTAMI W KLASACH DRUGICH

           

          15 września 2017r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami z Komisariatu Policji w Katach Wrocławskich. Policjanci przypomnieli dzieciom podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię, wytłumaczyli jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości. Aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa. Wykazywali się też dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez ulicę.
          Dla uczniów naszej szkoły była to niewątpliwie ciekawa forma zdobywania i utrwalania wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze.

          Dziękujemy!

          IIa,IIb,IIc

          FOTKI

           

          XX Dolnośląski Festiwal Nauki

           

          23 września grupa uczniów klas gimnazjalnych naszej szkoły wzięła udział w zajęciach na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Młodzież uczestniczyła w dwóch wykładach. Pierwszy „Zastosowanie reakcji katalitycznych w przemyśle i nie tylko”, prowadzony przez dr Ewelinę Silarską, dotyczył katalizatorów palladowych i ich zastosowania w reakcjach otrzymywania w leków nowej generacji. Drugi wykład „Fałszerze i demaskatorzy”, prowadzony przez dr Barbarę Łydźbę – Kopczyńską poświęcony został najnowocześniejszym metodom kryminalistycznym, pozwalającym wykryć fałszerstwa dzieł sztuki.

           

           

          W dniu 29 września w klasie III d, odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Zorganizowano wiele zabaw, zagadek i konkursów tak, aby każdy z chłopaków mógł się wykazać inną sprawnością. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. Mężczyźni tego dnia spisali się na medal, oby takich dni w roku było więcej. Uroczystość w doskonały sposób posłużyła dalszemu poznaniu i zintegrowaniu klasy. Na zakończenie wszyscy panowie otrzymali upominki. Zdjęcia wykonane podczas uroczystości są miłym wspomnieniem tych chwil. 

           

           

           

           

          Plony naszych pól i ogrodów”

          Klasa III d

          W myśl zasady "Natura pomaga wyobraźni”, uczniowie z klasy III d stworzyli kompozycje z nasion różnych roślin. Realizując temat „Jakie rośliny uprawia się na polu?”, wykonali wyklejanki z nasion: pszenicy, jęczmienia, kukurydzy, kaszy, płatków owsianych, kukurydzianych, grochu, słonecznika, pestek dyni, siemienia lnianego, soi. Jak również: pieprzu, ziela angielskiego, ryżu i kawy. Swoje prace tworzyli układając ziarna na podkładzie z plasteliny i kleju. Technika wyklejania wpływa korzystnie na rozwój kreatywności. Uczy cierpliwości oraz planowania kompozycji, a zarazem daje bardzo ciekawe efekty, co można zobaczyć na wystawie pt.”Plony naszych pół i ogrodów”. Organizacja wystawy pozwoli zachęcić pozostałych uczniów do rozwijania własnej inwencji twórczej, pomysłowości i talentów, a przy okazji również do ciekawej formy aktywnego i pożytecznego spędzania wolnego czasu.

           

           

           

          XX Dolnośląski Festiwal Nauki we Wrocławiu

          22 września klasy 3e i 3f po raz drugi wzięły udział w trwającym we Wrocławiu między 22-27.09.16r XX Dolnośląskim Festiwalu Nauki. Na Uniwersytecie Przyrodniczym, w Centrum Dydaktyczno-Naukowym we Wrocławiu dzieci uczestniczyły w zajęciach pt. ”Ogród w szkle - czy rośliny można uprawiać w próbówce?” oraz „Grzyby w otoczeniu człowieka". Na warsztatach dotyczących roślin dzieci mogły samodzielnie wyłożyć przygotowane wcześniej eksplantaty roślinne na syntetyczną pożywkę rozlaną w plastikowych pojemnikach, dzięki temu po około 2 tygodniach będą mogły odpowiedzieć na pytanie „Czy rośliny można uprawiać w probówce?”. Natomiast na warsztatach dotyczących grzybów towarzyszących człowiekowi w codziennym życiu uczestnicy dowiedzieli się jakie grzyby mogą znajdować się w naszym jedzeniu, w powietrzu, wodzie, na ścianach i na naszych dłoniach. Dzieci miały też okazję przeprowadzić izolacje grzybów ze wspomnianych środowisk, poznały struktury grzybów pod mikroskopem i nauczyły się rozpoznawać najważniejsze z nich. Prowadzący wyjaśnił nam też, dlaczego jedne grzyby możemy spożywać w postaci serów pleśniowych, a inne mogą nas zabić. Dzieci po raz kolejny uznały taką formę wycieczki za bardzo ciekawą i interesującą.

           

           

          Opera Wrocławska „Czarodziejski flet”

          W dniu 26 września klasa 3e wybrała się pierwszy raz na wycieczkę pociągiem do Wrocławia. Dla większości dzieci było to ogromne przeżycie, ponieważ jeszcze nigdy nie miały okazji podróżować tym środkiem transportu. Udaliśmy się do Wrocławia w celu obejrzenia spektaklu pt. ”Czarodziejski flet” W.A.Mozarta w Operze Wrocławskiej. Po wejściu do opery, dzieci zachwycił jej widok, piękne żyrandole, złote zdobienia, zupełnie inaczej niż w kinie, takie były pierwsze komentarze dzieci. Kiedy zgasły światła, wszyscy umilkli, kurtyna w górę i spektakl się rozpoczął. Na scenie pojawił się młody książę Tamino, był przerażony, otaczał go ciemny las, nie wiedział, gdzie jest, widział tylko ogromnego, potwornego węża, który chciał go zabić. Wydawałoby się, że to koniec, a przecież to dopiero początek opery Czarodziejski flet, która bez zapowiedzi wrzuca widza w sam środek akcji. W tej operze nieustannie działa prawdziwie magiczna moc - moc muzyki. Muzyczne dźwięki fletu i dzwonków pomagają bohaterom, ale cała opera to jedna wielka szkatułka wypełniona czarodziejską muzyką Mozarta. Po wyjściu z opery udaliśmy do pobliskiej Starej Pączkarni przy wrocławskim rynku na małe co nieco. Z uśmiechem na twarzy, pełni zachwytu i radości wróciliśmy z powrotem do szkoły pociągiem. Dzieci uznały wycieczkę za bardzo ciekawą i inną niż wszystkie.

           

           

          Pokaz historyczny „Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka”

           

          Dnia 28.09.2017r. grupa artystyczna „Rekonstrukto” z Lublina, zabrała uczniów klas I-III naszej szkoły w historyczną podróż w czasy średniowieczne. Prowadzący, ubrani w tradycyjne szlacheckie stroje przybliżyli dzieciom czasy rycerskie, by potem pokazać obyczaje szlacheckie. Jednak największe zainteresowanie wzbudziła prezentacja kar stosowanych w czasach rycerskich i szlacheckich. Oczywiście były to dyby, a chętni uczniowie nawet dali się w nie zakuć. Całe spotkanie było przeplatane żywą lekcją historii z interesującymi opowieściami i legendami. Uczniowie mogli osobiście zmierzyć się w pojedynku ze szlachcicem Sarmatą, wcześniej uczestnicząc w krótkim przeszkoleniu. I tak pokaz dobiegał końca. Dzieciaki rozbawione, w dobrych humorach kończyły swą podróż w czasie…. Bawiąc się, poznawały historię. Na koniec każdy uczeń mógł osobiście zapoznać się z rekwizytami i strojem. Spotkanie z historią było bardzo interesujące.

           

           

           

          Wybryki z mechaniki. Czy mysz może podnieść kota?

          W dniach 28, 29.09.17r. uczniowie z klas I-III uczestniczyli w zajęciach odkrywającach prawa mechaniki. Waga, taczka, dźwig, ramię, łom- czy te przedmioty mają ze sobą coś wspólnego? Na zajęciach dzieci przeprowadziły szereg doświadczeń ilustrujących działanie dźwigni. Odkryły jak działa oraz że można zrównoważyć działanie siły o większej wartości. Sprawdziły, że mogą podnieść ciężar kilkukrotnie większy od nich samych. W efekcie były w stanie odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie. Na koniec zajęć z użyciem dźwigni jednostronnej przeprowadziły bitwę. To były ekscytujące zajęcia i nasi uczniowie czekąją z niecierpliwością na kolejne zajęcia.

           

           

           

          Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2017/2018

          W dniu 2.10.2017 odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwały opiekunki Samorządu Uczniowskiego Katarzyna Osuch i Karolina Kwaśniewska-Grela. Głosy oddawano w ciągu całego dnia. Wszyscy uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smolcu, którzy mieli zajęcia lekcyjne w tym dniu, przystąpili do głosowania. W sumie oddano 464 głosy, co stanowi 82% frekwencję, w tym głosów ważnych było 424, a nieważnych – 40.

          Liczbą 99 oddanych poprawnie głosów przewodniczącym SU w roku szkolnym 2017/2018 został Maksymilian Zarówny z klasy 4B. Jego zastępcami (z liczbą głosów po 57) zostali – Julia Balicka z klasy 6A i Paweł Piskorz z klasy 5C.

          Kolejne miejsca zajęli:

          Oliwia Dobrzańska (kl. 5B) – 42 głosy

          Maria Kubicz (kl. 6C) – 40 głosów

          Maciej Owczarek (kl. 4E) – 36 głosów

          Nikodem Walusiak (kl. 4A) – 32 głosy

          Michał Orłowski (kl. 4C) – 21 głosów

          Jakub Koliński (kl. 6B) – 18 głosów

          Weronika Ruczkowska (kl. 5A) i Natalia Bober (kl. 4D) – 11 głosów

          Przebieg wyborów i sposób oddawania ważnych głosów był jawny. Wszystko odbyło się sprawnie i zgodnie z założeniami organizatora. Wybory zakończyły się w przewidzianym czasie.

           

           

           

          Wybory do Samorządu Uczniowskiego w Jaszkotlu

          W czwartek, 28 września, w naszej szkole odbyły się prezentacje kandydatów do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedziła je kilkudniowa kampania wyborcza w postaci plakatów, ulotek, a nawet słodyczy rozdawanych przyszłym wyborcom. Wszystkie klasy zaprezentowały swoich kandydatów: były rymowane teksty, piosenki, taniec i zabawne skecze. Niektórzy uczniowie wystąpili przebrani nie do poznania. Przy okazji ujawniły się niezwykłe talenty i nieznane dotąd, nawet samym właścicielom – zdolności.

          Następnego dnia, tj. w piątek, 29 września, odbyło się głosowanie. Każda klasa otrzymała karteczki. Nie można było głosować na kandydata ze swojej klasy (klasy mają różną liczebność).

          Wyniki głosowania były następujące:

          Pierwsze miejsce zajął Tigran Owsepow z klasy 2a gimnazjum i on został przewodniczącym Samorządu uczniowskiego. Na drugim miejscu uplasował się Kacper Popławski z klasy 3a gimnazjum, a na trzecim ex aequo – Sandra Grzesik z 3b gimnazjum oraz Michał Kaluska z 3c gimnazjum. Warto wspomnieć również, że opiekunkami Samorządu Uczniowskiego w Jaszkotlu od niepamiętnych czasów (najstarsi górale nie pamiętają, od kiedy) są: pani Monika Skworszczow i pani Alicja Sarniak.

          Tigranowi gratulujemy wygranej i czekamy na spełnienie obietnic wyborczych!

           

           

          SEBASTIAN KOTLARZ Z WIZYTĄ W NASZEJ SZKOLE

          3 i 4 października 2017 r. uczniowie klas IV-tych gościli na lekcjach historii Pana Sebastiana Kotlarza – mieszkańca Smolca, radnego, miłośnika lokalnej historii, autora książki pt. „Smolec wczoraj i dziś”. Pan Sebastian z pasją przedstawił „czwartakom” najważniejsze fakty z historii Smolca i okolic. Zaprezentował stare zdjęcia, na których razem rozpoznawaliśmy znane nam wszystkim, choć dzisiaj wyglądające nieco inaczej, miejsca. Było przy tym sporo zabawy, a niektórzy uczniowie popisali się bardzo dużą wiedzą na temat historii naszej małej ojczyzny. Brawa dla Miłosza Górskiego z IV C!
          Spotkanie z p. Kotlarzem przybliżyło wszystkim historię naszej miejscowości, pozwoliło inaczej spojrzeć na miejsca, w których codziennie bywamy, a na które spojrzymy teraz „okiem historyków”.
           
          PS. Rozpoznajecie te miejsca?
           

          „Dziś jest Dzień Nauczyciela, czas radości i wesela …” – słowa te towarzyszyły 13 października 2017 roku wszystkim nauczycielom, pracownikom oraz uczniom naszej szkoły. Uroczystość Dnia Edukacji Narodowej swoją obecnością uświetnili: dyrektor ZOJO Pan Marek Osiński, przedstawiciele Rady Rodziców, a, że od lat nasze świętowanie ma międzypokoleniowy charakter, honorowymi gośćmi byli też emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły. Akademię z okazji Święta Edukacji Narodowej przygotowali uczniowie klasy III a, b, c, d. e, f pod kierunkiem wychowawców. Młodzi artyści piosenką, tańcem i słowem uświetnili ten wyjątkowy w roku szkolnym dzień. Nic więc dziwnego, że wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pozostałych pracowników. Uczniowie wyrazili w ten sposób swoją wdzięczność za przekazaną wiedzę, codzienny trud, poświęcenie i troskę o dobro wychowanków. Na szkolnej scenie zaprezentowano specjalny program, który miał w tym roku charakter Oskarowej Gali 2017, a który wywołał wiele uśmiechu na twarzach publiczności. Każdy nauczyciel otrzymał Oskara – piękne, dorodne, polskie jabłko, a ich wręczaniu towarzyszył oryginalny, dowcipny komentarz. Specjalnym gościem była Pani Jolanta Chmiel, była uczennica , a obecnie nauczyciel klasy pierwszej, która wykonała piękną balladę „Malowany latawiec”, tym samym dziękując wszystkim nauczycielom naszej szkoły. Podczas uroczystości głos zabrali zaproszeni goście oraz Pani Dyrektor Renata Kowalczyk, która mówiła o trudnej, ale jakże  pięknej pracy nauczyciela. Dziękowała za zaangażowanie, poświęcenie  oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w wykonywaniu tego wyjątkowego zawodu. I choć zwyczajny szkolny, nauczycielski dzień bywa zwykle mniej kolorowy, „…. bo jeszcze plany na dzień następny, lektury do czytania, dzienniczki, listy, zawiadomienia, sprawdziany i zadania….” to w Dniu Edukacji Narodowej – wszyscy zapomnieli o troskach i świetnie się bawili, a uśmiech nie znikał z twarzy.

           

           

           

           

          Dzień Nauczyciela w Jaszkotlu

          W piątek, 13 października (wbrew przesądnym był to piękny, słoneczny dzień) na szóstej lekcji odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej (trochę niesłusznie nazywanego Dniem Nauczyciela, bo przecież to święto wszystkich pracowników szkoły, nie tylko nauczycieli).

          Uczniowie przygotowali błyskotliwą parodię Grona Pedagogicznego. Jak zwykle, pod okiem pani Moniki Skworszczow powstało widowisko lekkie, przyjemne i zabawne. Nasze utalentowane nastolatki wcieliły się z powodzeniem (i humorem) w postacie jaszkotlańskich nauczycieli.

          Następnie wystąpił nasz wspaniały chór pod dyrekcja pani Renaty Burzawy, która, aby dodać odwagi chórzystkom, sama z nimi śpiewała. Dlaczego nasi jaszkotlańscy artyści czuli szczególną tremę? Ponieważ na uroczystość przybyły: pani dyrektor Renata Kowalczyk i pani wicedyrektor Agata Wojtyla. Dla gimnazjalistów z drugich i trzecich klas to całkiem nowa dyrekcja i chcieli wypaść jak najlepiej. Każdy nauczyciel otrzymał kolorowy, jesienny kwiat i zawieszkę wykonaną własnoręcznie przez uczniów.

          Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna, podczas której pani dyrektor Renata Kowalczyk wręczyła nauczycielom i pracownikom szkoły nagrody. Powiedziała tak pięknie, że szkołę tworzą wszyscy: nauczyciele, sekretarz szkoły, woźna, sprzątaczki, uczniowie, rodzice i dlatego szkoła ma się dobrze. To był wspaniały, jesienny dzień…

           

           

          Nasza szkoła tradycyjnie już wzięła udział w kolejnej akcji Code Week. Uczniowie klas 4 – 6 na lekcjach informatyki i zajęć komputerowych rozwiązywali zadania z kodowania. Wielu z nich bezbłędnie rozwiązało wszystkie otrzymane zadania i uzyskało odpowiedni certyfikat. Gratulujemy świetnej zabawy i wyników.

           

           

           

           

           

          WRĘCZENIE NAGRÓD LAUREATOM

          64. edycji międzynarodowego konkursu

          Europa in der Schule”

          w dniu 16.10.2017r.

           

           

          Na początku tego roku (w lutym) nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w 64. edycji międzynarodowego konkursu „Europa in der Schule”

          Motto przewodnie tegorocznego konkursu brzmiało:

          Zjednoczona w różnorodności Europa, pomiędzy tradycją a nowoczesnością

          Konkurs organizowany jest pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Edukacji w Niemczech. W konkursie brała rekordowa liczba osób, ponad 80.000 uczniów z całej Europy.

          Prace można było wysyłać do jednego z 16 krajów związkowych w Niemczech. Prace naszych uczniów zostały wysłane do Nadrenii Palatynat.

          Ponad dwudziestu uczniów z naszej szkoły wzięło udział w tym konkursie, z czego osiem prac zostało wysłanych do Niemciec.

          Otrzymaliśmy cztery nagrody: dwa pierwsze miejsca i dwa drugie miejsca w różnych kategoriach wiekowych i tematycznych.

          Nasi uczniowie reprezentowali naszą szkołę w dwóch przedziałach wiekowych.

          W klasach młodszych uczniowie mieli możliwość wykazania się w takich tematach jak:

          Moduł 1 (klasy I-III)

          1-1 Wehikułem czasu po Europie

          1-2 Przebieranie się sprawia frajdę

          1-3 Tak świętuje się w Europie.

          W tej ostatniej kategorii pierwsze miejsce zdobył Filip Bawełkiewicz.

           

          W Module 2 (klasy IV-VI) uczniowie mieli wybór takich tematów jak:

          2-1 Muzyka łączy

          2-2 Legendarne postacie dzisiaj

          2-3 Ruchoma czcionka - co mówią nam litery

           

          W tym Module otrzymaliśmy aż trzy nagrody w dwóch różnych kategoriach.

          W kategorii: „Muzyka łączy” pierwsze miejsce za wspólną pracę zdobyły: Karolina Bacejewska i Magda Faltyn, natomiast drugie miejsce: Natalia Szymków i Amelia Zawadzka.

           

          W kategorii „Legendarne postacie dzisiaj” drugie miejsce zdobył Tobiasz Bawełkiewicz.

           

          W związku ze zdobyciem tylu nagród, gościliśmy w naszej szkole organizatorów tego konkursu z Nadrenii Palatynatu, którzy osobiście wręczyli dyplomy i nagrody laureatom.

          Wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

           

           

          KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO NA SŁOWO SENSORYCZNE

          11 października 2017 roku został rozstrzygnięty konkurs plastyczno-językowy na słowo sensoryczne. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas 3. Zadaniem uczniów było przedstawienie wybranego słowa za pomocą tego co to słowo oznacza. Uczniowie wykazali się wielką pomysłowością, używając do przedstawienia swoich słów różnych materiałów a także produktów spożywczych. Pierwsze miejsce zajęła praca Alana Kuczyńskiego z kl. 3e, która przedstawiała słowo ‘’jelly’’ wyklejone żelkami. Drugie miejsce zajęła praca Mileny Rosiak z klasy 3f, która przedstawiała słowo ‘’wool’’ z użyciem wełny. Miejsce trzecie zdobyła Emilia Pawlik z klasy 3d. Praca Emilii zawierała kilka słów sensorycznych. Wiele pięknych prac konkursowych zostało wyróżnionych. Zwycięskie i wyróżnione prace zostały zaprezentowane na wystawie szkolnej w celu propagowania znajomości słownictwa. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu była pani Natalia Hoffman-Hulak.

           

           

          KONKURS ‘’SYMBOLE WIELKIEJ BRYTANII W 3D’’

          19 października 2017 roku został rozstrzygnięty konkurs zatytułowany ‘’Symbole Wielkiej Brytanii w 3D’’. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas 4-6. Zadaniem uczniów było przedstawienie jednego z symboli w formie przestrzennej. Konkurs cieszył się dużą popularnością. Napłynęło wiele ciekawych prac konkursowych. Uczniowie w swoich pracach wykorzystali różnorodne materiały, m.in. karton, plastik, styropian, drewno, metal, plastelinę, kamień oraz materiały tekstylne. Również rozmiary prac były imponujące - najwyższa praca miała ponad 1,5 metra wysokości. Laureatem konkursu został Kacper Gruchociak, uczeń klasy 4b, którego praca przedstawiała postać gwardzisty brytyjskiego. Drugie miejsce w konkursie zajęła Zuzanna Klepczarek z klasy 6a, której praca przedstawiała słynną wieżę zegarową ‘’Big Ben’’. Laureatem trzeciego miejsca został Karol Kowalczyk z klasy 4d. Praca Karola przedstawiała imitację słynnego koła obserwacyjnego ‘’London Eye’’. Wiele oryginalnych prac zasłużyło na wyróżnienie. Zwycięskie oraz wyróżnione prace zostały zaprezentowane na wystawie w celu poszerzania znajomości kultury krajów anglojęzycznych. Pomysłodawcą oraz organizatorem konkursu była pani Natalia Hoffman-Hulak. Konkurs współorganizowała również pani Karolina Kwaśniewska-Grela.

           

           

          Ślubujemy! – uroczyste pasowanie na ucznia klasy 1 B i E
          Uczniowie klas pierwszych B i E przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. 19 października od samego rana panowała świąteczna atmosfera w Szkole. Uczniowie ubrani w świąteczny strój galowy, przepiękna dekoracja sali widowiskowej, przygotowany sprzęt nagłaśniający - to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Samorząd szkolny powitał Panią dyrektor szkoły, rodziców, nauczycieli a szczególnie serdecznie klasy pierwsze, które w rytmie poloneza wkroczyły  w poczet uczniów Szkoły Podstawowej w Smolcu. Po burzy oklasków, w odświętnych strojach, w biretach na głowach pierwszacy błysnęli talentem. Świetnie poradzili sobie z rozwiązaniem zadań. Pięknie zaśpiewane piosenki, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole. W niezwykle podniosłej atmosferze, pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia" - mówiła pani dyrektor, dotykając ołówkiem ramion swoich podopiecznych. To nie koniec było atrakcji. Na scenie pojawiły się duszki biblioteczne. Przypłynęły statkiem ze swoimi marynarzami i kapitanem podkładu panią Katarzyna Osuch. Przypomnieli uczniom najważniejsze zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz jak szanujemy książki.
          Następnie uczniowie klasy 1 B i E ślubowali być odpowiednim czytelnikiem, szanować i dbać o książki. Kapitan statku nadał aktu pasowania na czytelnika. Po wręczeniu dyplomów oraz skromnych upominków samorząd uczniowski życzył sukcesów w nauce oraz zapewniała o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią.
          Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

           

           

          W dniach 26,27,30,31X odbyły się w naszej szkole dla prawie wszystkich klas warsztaty przyrodnicze. Tym razem zapoznawaliśmy się z budową i funkcjonowaniem układu pokarmowego.

           

           

           

          W piątek, 10 listopada, po solidnej dawce słodyczy (wypada przecież w tym dniu uraczyć się choć jednym rogalem świętomarcińskim) obejrzeliśmy widowisko przygotowane z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Powstało ono pod czujnym okiem pani Wiesławy Szymeczek.

          Choć w przedstawieniu główną rolę właściwie grała szabla, to na szczególną uwagę zasługują kreacje stworzone przez trzecioklasistów. Z pietyzmem zostały odtworzone realia epoki pod postacią drobnych rekwizytów, które oddały klimat tamtych czasów. Scenki rodzajowe przeplatane były poezją i elementami militarnymi, co bardzo urozmaiciło widowisko.

          Tematem wiodącym w przedstawieniu było zetknięcie się młodego człowieka z przeszłością, zetknięcie bardzo namacalne, bo z szablą pradziadka. Myślę, że przekonało ono naszych młodych widzów, że warto pielęgnować pamiątki rodzinne, bo są strażnikami naszej polskiej przeszłości.

          Na zakończenie chór wzruszył nas przepiękną pieśnią do słów Adama Asnyka „Miejcie nadzieję”. Szczególne podziękowania należą się pani Wiesławie Szymeczek, która była animatorem tego wspaniałego wydarzenia w naszej szkole oraz pani Renacie Burzawie – dyrygentce chóru, a także trzecioklasistom za przypomnienie nam o ważnych dla Polaków chwilach.

          Bogatsi o te estetyczne przeżycia długo jeszcze będziemy wspominać to wspaniałe listopadowe widowisko.

           

           

           

          W piątek 10 listopada uczniowie klasy III d na zajęciach technicznych postanowili wykonać własnoręcznie jedną z bardzo ważnych przystawek i przekąsek – koreczki, według własnych pomysłów i smaków. Głównym założeniem zajęć było rozwijanie zainteresowań uczniów  sztuką kulinarną, poznawanie technik kucharzenia i serwowania  potraw. W czasie zajęć poruszane były także tematy z BHP oraz wartości odżywczych warzyw, owoców, przetworów oraz ich znaczenie dla młodego organizmu. Zajęcia miały charakter praktyczny, w wesołej, swobodnej atmosferze uczniowie obierali, kroili i nabijali na wykałaczki wybrane smakołyki: ser żółty i pleśniowy, mozzarella, wędlinkę, papryczki, koktajlowe pomidorki, rzodkiewkę, pieczarki, kolorowe oliwki, ogóreczki, suszone śliweczki, mandarynki, grzanki. W czasie takich zajęć uczniowie poprzez zabawę zdobywają umiejętności przydatne w codziennym życiu. Ten typ lekcji łączy w sobie przyjemne z pożytecznym. Uczestnictwo w zajęciach ubogaca w nowe doświadczenia, umacnia wiarę we własne siły i możliwości dziecka, uczy samodzielności. Uczniowie często reagują spontanicznie z zainteresowaniem na polecenia nauczyciela, wykazują przy tym chęć pomagania i współpracy. Zajęcia kulinarne mają za zadanie doskonalić umiejętność pracy w grupie, pomysłowość, rzetelność, dokładność i twórcze zaangażowanie uczniów, są dla dzieci okazją do zdobycia nie tylko podstawowych umiejętności kulinarnych, ale też  funkcjonowania w grupie. Dzięki takim  zajęciom uczniowie  się  integrują, uczą współpracy, współdziałania. Najwspanialszym zwieńczeniem zajęć jest wspólna degustacja, a tym samym radość i satysfakcja ze wspólnie przyrządzonych  potraw. Nie ulega wątpliwości, iż zainteresowania kulinarne mają duże znaczenie dla rozwoju dziecka w  wieku wczesnoszkolnym, chociażby ze względu na ich aspekt poznawczy i zabarwienie emocjonalne, mają wpływ również na zachowanie.

           

           

          Narodowe Święto Niepodległości

          11 listopada 1918, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość!

          Dziś obchodziliśmy 99. rocznicę tego wydarzenia. W całym kraju odbyły się liczne uroczystości, marsze i parady. My również przyłączyliśmy się do uroczystych obchodów Święta Niepodległości.

          Zaopatrzeni w biało-czerwone chorągiewki i kotyliony wysłuchaliśmy koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Smolec Cantans i Smoleckiej Orkiestry Dętej oraz wierszy recytowanych m.in. przez uczniów naszej szkoły. Udało nam się również trochę pośpiewać. ”Pierwsza Brygada”, „Wojenko, wojenko”, czy „Hej, hej ułani ” chwytają za serce.

          Do odrobiny nostalgii dodaliśmy na koniec szczyptę słodkości, uśmiechnęliśmy się do wspólnej fotografii i w wesołych nastrojach wróciliśmy do domów.

           

           

          Święto Niepodległości w szkole w Smolcu

          Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w naszej szkole, jak co roku, miały wyjątkowo uroczysty charakter. Dnia 14. listopada 2017r. odbyła się akademia, podczas której dyrekcji, nauczycielom, uczniom i licznie przybyłym rodzicom zostało zaprezentowane widowisko o tematyce patriotycznej pt. „Szabla”. Wśród widowni znaleźli się również honorowi goście, m.in.: ks. proboszcz Waldemar Kontek, ks. wikary Grzegorz Pazdro, Delegacja 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, Antoni Kopeć - Burmistrz MiG Kąty Wrocławskie, Dyrektor ZOJO – Marek Osiński, Sołtys Smolca - Centrum – Edward Wiśniewski, Henryka Rybak – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, Halina Wiśniowska – Przewodnicząca Związku Emerytów i Rencistów, przedstawiciele Rady Rodziców – Agata Bielawska, Mieczysław Trzciński oraz wielu emerytowanych nauczycieli naszej szkoły.

          Spektakl przygotowany został przez uczniów z grupy teatralnej Szekspir Wysiada pod opieką p. Katarzyny Trzepizur, chór Biedronki, prowadzony przez p. dyr. Renatę Kowalczyk oraz przez p. Natalię Hoffman-Hulak, p. Dominikę Kwit, p. Wiolettę Orzech. Przeniósł on widzów do czasów, gdy Polski – naszej Ojczyzny - nie było na mapie Europy. Jednak żyła w sercach Polaków, zawsze gotowych, by za nią walczyć i ginąć. W rolach głównych wystąpili niezwykle zdolni uczniowie: Dominika Słobodecka, Maksymilian Zarówny, Jan Frąckiewicz i Paweł Piskorz, którzy swoją grą zachwycili publiczność. Wyjątkowym chwilom refleksji i zadumy towarzyszyły wzruszające recytacje, piękna muzyka i obrazy ukazujące polskie pejzaże. Widowisko wieńczył finałowy, niezwykle poruszający taniec flagi w wykonaniu uczniów klasy 2a, przygotowanych przez p. Iwonę Dudzik.

          Dzięki takim lekcjom historii i patriotyzmu nasi uczniowie mają szansę zrozumieć, że miłość do ojczyzny to nie tylko pusty slogan, to dar, który należy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom...

          ZDJĘCIA

           

           

          Dzieci chore na raka spędzają w szpitalu długie miesiące. Wielu małych pacjentów Przylądka Nadziei nie pojedzie do domu nawet na Boże Narodzenie. Spraw, żeby mimo wszystko mieli wesołe Święta. Podaruj dzieciom na prezent grę planszową lub klocki LEGO, które oderwą ich myśli od choroby! 

          Szkolne Koło Wolontariatu zachęca Państwa do wsparcia dzieci chorych na raka i nowotwory złośliwe. Co zrobić, by umilić dzieciom pobyt w szpitalu na onkologii? Wystarczy  kupić grę lub klocki Lego i przynieść je biblioteki szkolnej do Pani Katarzyny Osuch w dniach 22.11-07.12 w godzinach pracy biblioteki szkolnej.
          Więcej informacji na plakatach lub stronie 
          podarujprezent.naratunek.org

           

           

          17 listopada 2017 r. odbyła się pierwsza w tym roku dyskoteka w Naszej Szkole (czyli w oddziale w Jaszkotlu).

          Przygotowania rozpoczęły się około godziny przed startem. Udział w przyjęciu miało wziąć ponad 50 uczniów. Obecnych było również kilku nauczycieli, którzy pilnowali porządku. Rada Rodziców wynajęła profesjonalnego DJ-a. Chwilę po rozpoczęciu ogłoszono, że została dostarczona pizza z Pizzerii Roberto. To pani Thornborrow zafundowała nam taką niespodziankę. Zareagowano na to tak ochoczo, że chciałbym napisać, że nikt nie ucierpiał w wyniku zadeptania przez tłum, ale pewności nie mam. ;)

          Wszyscy bawili się świetnie podczas dyskoteki. Każdy znalazł coś dla siebie. Powodzeniem cieszyła się zarówno „Makarena”, jak i nasz rodzimy pociąg ;) Dla tych najlepiej się bawiących przewidziano nagrody! Można też było zadedykować komuś piosenkę. Muzyka była tak dobrze dobrana, że widziałem, jak nawet naszym nauczycielkom nogi rwały się do tańca. Impreza skończyła się o godzinie dwudziestej. Z pewnością nikt nie żałował, że tu przybył i wziął w niej udział.

          Gorąco dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w organizacji tej dyskoteki. Ja ze swojej strony dziękuję moim zastępcom: Kacprowi Popławskiemu i Sandrze Grzesik, że zajęli się przygotowaniami i czuwali nad sprawnym przebiegiem całej imprezy.

          Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Tigran Owsepow

           

           

          Wolontariusze dla Banku Żywności

          W piątkowe popołudnie w smoleckiej Biedronce pojawili się uczniowie ZSP w Smolcu z klas siódmych i gimnazjalnych. Założyli pomarańczowe kamizelki, identyfikatory i rozpoczęli Świąteczną Zbiórkę Żywności dla osób potrzebujących.
          Do akcji włączyło się prawie 60 wolontariuszy, którzy mieli swoje dyżury. Uczniowie z Jaszkotla zostali podzieleni na grupy 
          i informowali wszystkich klientów o szczytnym celu akcji, rozdawali ulotki, odpowiadali na pytania, później pakowali zebrane artykuły spożywcze i przygotowali je do transportu. 
          Niektórzy wolontariusze tak bardzo zaangażowali się w swoje obowiązki, że przedłużali swoje dyżury o kilka godzin. Oczywiście, za zgodą rodziców.
          To była pierwsza akcja w smoleckiej Biedronce i cieszyła się wielkim zainteresowaniem ze strony klientów, którzy kupowali więcej niż potrzebowali i nadwyżkę przekazywali naszym wolontariuszom. 
          Największą nagrodą były pozytywne opinie mieszkańców Smolca i okolic, którzy podchodzili do nas i  mówili, że z przyjemnością dołączyli się do tej akcji, bo to nie tylko szczytny cel, ale i zwrócenie uwagi na ludzi w potrzebie i uczenie młodzieży właściwych zachowań.
          Byliśmy w Biedronce od 1 do 3 grudnia br. przez 24 godziny, zebraliśmy olbrzymią ilość artykułów spożywczych i wysłaliśmy 5 transportów dla osób potrzebujących, żeby na świątecznych stołach najuboższych nie zabrakło jedzenia. 
          Uczniom także spodobała się ta świąteczna zbiórka. Już dzień po zakończeniu akcji pytali, kiedy będzie następna. To chyba najlepsze podsumowanie.

           

           

          Dnia 05.12.17 r. odbył się happening językowy, którego organizatorkami były nauczycielki języka niemieckiego i angielskiego. Za każdą poprawną odpowiedź dzieci otrzymywały cukierka. Celem happeningu było zaktywizowanie dzieci oraz utrwalenie słownictwa o tematyce świątecznej. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

           

           

          KIERMASZ

           

          GALERIA 1

          GALERIA 2

           

           

          Wielkie podziękowania dla wszystkich ludzi dobrej woli, którzy zaangażowali się w zbiórkę nowych gier i klocków Lego dla małych pacjentów oddziału onkologicznego Przylądka Nadziei.
          Dzięki Wam każde dziecko chore na raka i nowotwór ma szansę, choć na chwilę oderwać się myślami od choroby. Zebraliśmy bardzo dużo gier i klocków, a członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu 8 grudnia zrobili plakat dla pacjentów. W dniu 12 grudnia przedstawicielki SKW: Daria i Julia Kleszczyńskie wraz z jedną z opiekunek panią Katarzyną Osuch zawiozły wszystkie podarunki do oddziału Fundacji Przylądek Nadziei do Wrocławia i zostawiły wraz z bożonarodzeniowym wieńcem oraz słodkim poczęstunkiem-pierniczkami. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przynieśli do nas niespodzianki dla dzieci.

           

           

          FINAŁ AKCJI

          SZLACHETNA PACZKA 2017

          Jak co roku, również tegoroczna edycja SZLACHETNEJ PACZKI była okazją, by w okresie przedświątecznym otworzyć serca na potrzeby innych, czasami żyjących tuż obok nas, osób. Dzięki Państwa hojności i wrażliwości udało nam się uszczęśliwić jedną z potrzebujących rodzin. Podczas zbiórki w szkole zgromadziliśmy kwotę 3890 zł, dodatkowy 1000 zł wpłaciły, pragnące wesprzeć akcję, osoby prywatne. Wybrana przez nas rodzina otrzymała dwie tony węgla, pralkę, garnki, meble - dwie komody, regał na książki, szafę, nowe ubrania oraz mnóstwo artykułów spożywczych i chemii gospodarczej. Szanowni Państwo! Nasza pomoc to nie tylko jednorazowe obdarowanie prezentami, to dla potrzebujących wsparcie, które przywraca wiarę w sens i piękno życia i każe myśleć, że ich los nie jest obojętny innym ludziom. Jesteśmy szczęśliwi, że po raz kolejny mogliśmy podarować nadzieję, na lepsze jutro i wspólnie doświadczyć radości, jaką daje pomaganie innym.

          Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy. Do przyszłego roku!

           

           

          Bożonarodzeniowa Gra Miejska w j.niemieckim na Jarmarku Wrocławskim

           

          W dniu 14.12.2017 o godz.16 rozpoczęła się  Bożonarodzeniowa Gra Miejska w j.niemieckim na Jarmarku Wrocławskim. Uczestnicy w ciągu dwóch godzin musieli rozwiązać zadania na kartach odpowiedzi: zrozumieć polecenia i napisać odpowiedzi w j.niemieckim,  odnaleźć wyznaczone miejsca, rozwiązać zagadki, zrobić konkretnie zdjęcia, opisane w instrukcji.Dziewczyny dały z siebie wszystko - wróciły z wypiekami na twarzy, zdyszane z wypełnionymi kartami. Zwycięskiej drużynie udało się nawet rozwiązać wszystkie zadania - chociaż w grach miejskich najczęściej mamy więcej zadań, niż czasu przeznaczonego na ich rozwiązanie. Dla nich więc podwójne gratulacje.
          Bożonarodzeniową Grę Miejską w j.niemieckim wygrały:
          Miejsce 1: Kinga Berghausen, Matylda Kopacz
          Miejsce 2: Karolina Baciejewska, Julia Dziaduś,  Magdalena Faltyn
          Miejsce 3: Julia Rączka, Antonina Żeberska
          Dziękuję za zaangażowanie. W czasie gier miejskich można się wiele nauczyć doskonale się przy tym bawiąc.
          Polecam,
          autor i organizator Bożonarodzeniowej Gry Miejskiej w j.niemieckim,
          Małgorzata Płatkowska

           

           

          Świąteczne życzenia i wyniki konkursu na kartkę Bożonarodzeniową w języku niemieckim dla klas 7 i Gimnazjum


          Przed Świętami pragniemy jeszcze raz podziękować wszystkim uczestnikom konkursu za przygotowanie pięknych kartek. Pieniądze z ich sprzedaży przeznaczone zostały na pomoc dla Ośrodka dla dzieci w Jaszkotlu. Cieszę się, że młodzież potrafi w swoim wolnym czasie, przygotować coś dla innych.
          Wyniki konkursu ogłoszone były już w czasie naszego szkolnego kiermaszu, ale chciałabym nagrodzonych ponownie uhonorować:
          1.miejsce:
          Kacper Dzieciątkowski
          2.miejsce: Karolina Maciejewska
          3.miejsce: Matylda Kopacz
          Wyróżnienia: Kinga Berghausen, Magdalena Faltyn, Laura Panek, Pascal Wanik

           

           

          22 grudnia 2017 roku po raz kolejny przeżywaliśmy Wigilię szkolną. Na tę okoliczność przygotowałyśmy inscenizację pt.: „Wigilia w internacie”. Uczniowie klas szóstych pod naszym kierunkiem przedstawili zwyczaje bożonarodzeniowe i sens przeżywania Wigilii Bożego Narodzenia w gronie bliskich sobie osób. Program wzbogacony został przez prezentację multimedialną przy współpracy p. Anny Godzwon, a kolędy wykonał chórek „Biedronki” prowadzony przez p. Dyr. Renatę Kowalczyk. Swoją obecnością zaszczycili nas kapłani z naszej parafii, emerytowani pracownicy szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców oraz rodzice naszych uczniów. Szczególne podziękowania kierujemy do pracowników obsługi technicznej za pomoc w przygotowaniu dekoracji i stołów dla gości. 

           

           

          W poniedziałek, 11 grudnia, odbyły się warsztaty profilaktyczne dla klas trzecich gimnazjum pod tytułem: „Noe”. Zajęcia dotyczyły zapobiegania uzależnieniom od alkoholu, narkotyków i substancji psychoaktywnych oraz zagrożeń internetowych. Poprowadził je w niezwykłym tempie i z niesamowita charyzmą pan Hubert Giezek.

          Uczniowie brali czynny udział w warsztatach. Odgrywali scenki dotyczące osób dotkniętych alkoholizmem i ich bliskich. Nie było to łatwe. trzeba było przełamać własna nieśmiałość i wstyd wobec rówieśników.

          Mimo że zajęcia trwały trzy godziny, nikt się nie nudził. Drama w wykonaniu kolegów i koleżanek ułatwiała zrozumienie mechanizmów powstawania uzależnień i zagrożeń, jakie czyhają współcześnie na młodego człowieka.

          Prowadzący posługiwał się aktualnym, młodzieżowym językiem i wprowadzał wiele humoru, co stworzyło ciepłą, przyjazną atmosferę. Takie wspaniałe, ciekawe i twórcze warsztaty odbyły się dzięki naszej bardzo zaangażowanej w sprawy profilaktyki pani pedagog – Eleonorze Turowskiej.

          Pani Eleonora od lat organizuje w naszej szkole różnego rodzaju koncerty, warsztaty profilaktyczne, zaprasza ciekawych ludzi, którzy pomagają nam rozpoznać i zrozumieć zagrożenia XXI wieku. Dziękujemy! To była niezwykła lekcja życia dla nas.

           

           

          Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Dnia 4 lutego br., odbył się bal karnawałowy wszystkich klas I-III, miedzy innymi klasy III d. Bal karnawałowy był na tyle szczególny, ponieważ odbył się w dużej sali gimnastycznej, niczym sali balowej, tak jak na bal przystało. Zabawę prowadziła animatorka Pani Justyna Jaremus-Mader wraz ze swoim zespołem. Były królowe i królowie, księżniczki, nie zabrakło też Batmanów, Spider-Manów, piratów, rycerzy, czy też różnych zwierząt. Byli również bohaterowie filmów dla dzieci m.in. filmu „Gwiezdne wojny”. W czasie balu już na samym początku odbyła się też sesja zdjęciowa, podczas której zostały uwieńczone na pamiątkę wspaniałe stroje naszych uczniów. Po 90 minutach zabawy, była krótka przerwa na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, którym serdecznie dziękujemy. Uczniowie podczas balu przejechali się „Muzycznym pociągiem dookoła świata” i poznali wiele tańców. Uczniowie bawili się przy takich hitach jak: Soul Control – Chocolate, DJ BoBo – Chihuahua, Rednex - Cotton Eye Joe, Los Del Rio – Macarena, Weekend - Ona tańczy dla mnie, Piersi – Bałkanica czy PSY - Gangnam Style. Przez dwie godziny dzieci bawiły się świetnie, oczywiście wspólnie ze swoją panią, która wprowadzała w radosny nastrój oraz zachęcała wszystkich do wesołej zabawy. W naszej placówce bale są atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki. Wspólna zabawa przy muzyce rozwija u nich inwencję twórczą i pozwala bardziej zintegrować środowisko uczniowskie.

           

           

          7 lutego Anno Domini 2018 odwiedzili naszą szkołę rycerze z Bractwa Rycerskiego Kerin. Dzięki żywej lekcji historii przenieśli nas w XIV wiek. Zobaczyliśmy koronację Władysława Łokietka, jego zmagania pod Płowcami i ostatnie słowa na łożu śmierci. Później na scenie pojawił się Kazimierz Wielki. Budował zamki i katedry, przeprowadzał reformy, powołał Akademię Krakowską…

          Stroje i rekwizyty z epoki pozwoliły nam poczuć atmosferę wieków średnich. Niektórzy z nas mogli w tych strojach wystąpić, wcielając się w role Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, jego żony Aldony, arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława, posłańca dobrych i złych wiadomości, rycerza krzyżackiego, czy chłopów.

          Lekcję w humorystyczny sposób prowadził rycerz Kamil, a widownia dzielnie go w tym wspierała. Okazało się, że historia jest nie tylko nauczycielką życia. Przy jej poznawaniu można się też świetnie bawić.

           

          Więcej zdjęć TUTAJ

           

           

          Dnia 09.02.2018 w Szkole Podstawowej odbyły się dwugodzinne warsztaty z udzielania pomocy przedmedycznej organizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną. Uczniowie wszystkich klas mieli okazję do zapoznania się z teoretycznymi podstawami udzielania pierwszej pomocy oraz potrenowania wzywania służb ratowniczych, jak również utrwalenia znajomości niezbędnych numerów telefonów. Uczniowie poznali zawartość torby ratowniczej PSP - R1, poznali pojęcia takie jak: deska ratownicza, szyna Kramera. Nauczyli się rozszyfrować takie skróty jak RKO czy AED. Po części teoretycznej nastąpił czas na sprawdzenie wiedzy w formie praktycznych umiejętności pod okiem wykwalifikowanych strażaków.

          WIĘCEJ ZDJĘĆ

           

           

          W czwartek, 8 lutego, na długiej przerwie z inicjatywy Samorządu Szkolnego odbył się karnawałowy konkurs na najlepsze przebranie. Ochotnicy zgromadzili się tłumnie na dolnym korytarzu. Najpierw zaprezentowali swoje kostiumy. Potem poddali się jakże surowej ocenie jury, które wyłaniając zwycięzców, wzięło pod uwagę oryginalność oraz pracę włożoną w wykonanie stroju. Wybranie najlepszych było wielkim wyzwaniem, gdyż wszyscy przebrali się świetnie. Ostateczny werdykt był następujący:

          I miejsce - Wiktoria Żak, kl. 2c

          II miejsce – Oktawia Opara, kl. 7c

          III miejsce – Amelia Kamuda, kl. 3b

          IV miejsce – Emilia Miela oraz Oliwia Moneta, kl. 3a

          V miejsce – Karolina Maciejewska, kl. 7c

          VI miejsce – Jakub Miarka, kl. 7c

          Otrzymali oni cenne nagrody rzeczowe w postaci czekolady Milka o smaku Oreo.

          Wszystkim uczestnikom zabawy gratulujemy pomysłów.

          przewodniczący Samorządu Uczniowskiego

           

           

          Jasełka

           

          część 1

           

          część 2

           

           

          Bal karnawałowy

           

          Film - cz.1

           

          Film - cz.2

           

          Film - cz.3

           

           

          SUCHY LÓD

          Uczniowie klasy III d mieli niecodzienną okazję do uczestniczenia w dniu 16 marca, w zajęciach badawczych  z wykorzystaniem suchego lodu. Bardzo ciekawe i atrakcyjne doświadczenia przygotowała Pani Justyna Jaremus-Mader. Niewielu miało okazję poznać właściwości suchego lodu, który jest dwutlenkiem węgla w stanie stałym Dwutlenek węgla w stałym stanie skupienia należy do grupy bardzo efektownych substancji w kategorii efektowne eksperymenty. Jego temperatura to – 78,5 stopnia Celsjusza, a pole jego zastosowań jest bardzo szerokie, od specjalistycznych aplikacji w przemyśle i laboratoriach, poprzez coraz bardziej popularną metodę nieinwazyjnego czyszczenia powierzchni tzw. piaskowanie, po zastosowanie czysto rozrywkowe np. jako ciekawy dodatek do drinków. Aby doświadczenia przebiegły w bezpieczny dla dzieci sposób, przeprowadzono z nimi wcześniej pogadankę na ten temat, a uczniowie uzbrojeni w fartuchy, rękawiczki i okulary wiedziały, jak się właściwie zachować. Eksperymenty z suchym lodem cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie gdy unosiła się  czarodziejska „mgła” (sublimacja suchego lodu w gorącej wodzie była eksperymentem, który wzbudził największą dociekliwość), lub gdy po dodaniu do  suchego lodu mydła w płynie tworzyły się ogromne bańki mydlane i słychać było „dziwne” odgłosy. Dzieci były  zaciekawione przebiegiem zajęć, aktywne i pełne inwencji. Warsztaty niewątpliwie wzbogaciły wiedzę uczniów na temat otaczającego świata i zjawisk fizyczno-chemicznych.

           

           

          8 marca z okazji święta wszystkich Pań, odbyło się w naszej szkole przedstawienie, które można obejrzeć na naszym szkolnym kanale YT:

           

           

          Prace uczniów w j.niemieckim na wystawie Tytus, Romek i Atomek
           

          Od 11.03.2018 prace naszych uczniów zdobią wystawę w Centrum Historii Zajezdnia na ul Grabiszyńskiej. Wspólnie promujemy język niemiecki i czytelnictwo. Wystawa trwa do 25.03, więc to już ostatni dzwonek aby obejrzeć prace. Zapraszamy!
          Dla tych którzy nie znajdą czasu, aby tam podjechać:
          GALERIA ZDJĘĆ

           

           

          Śpiewające przywitanie wiosny

          W dniu 21.03.2018 opiekunki Samorządu Szkolnego pani Katarzyna Osuch i pani Karolina Kwaśniewska-Grela przeprowadziły szkolny konkurs na klasowe zaprezentowanie piosenki, by w wesołej atmosferze przywitać nadejście wiosny i by dobrze się wspólnie bawić. Zadaniem klasy było ułożyć choreografię i zaprezentować występ do wcześniej wylosowanej piosenki. Każda klasa miała spore pole do popisu, bo każdy utwór można było różnie pokazać. Do komisji jury zostali zaproszeni przedstawiciele klas pierwszych, drugich i trzecich i pod nadzorem pani Bożeny Kij, pani Elżbiety Stasik i pani Gabrieli Różanowskiej oceniano występujących starszych kolegów. Jury za występ każdej klasie mogło przyznać od 1 do 3 punków. Sumę punktów przekazywano paniom nadzorującym, następnie nanoszono na tabelę wyników. I tak kolejno podajemy ilość punków i miejsce, które zajęła klasa:

          1. Miejsce klasa 5b - 35 punktów

          2. Miejsce klasa 6a - 34 punkty

          3. Miejsce klasa 4d - 32 punkty

          4. Miejsce klasa 4e - 30 punkty

          5. Miejsce klasa 4a i 4b - 28 punktów

          6. Miejsce klasa 5c - 27 punkty

          7. Miejsce klasa 6b - 26 punktów

          8. Miejsce klasa 6c - 24 punkty

          9. Miejsce klasa 5a - 22 punkty

          10. Miejsce klasa 4c - 21 punktów

          Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca był Oskar dla całej klasy i talon z niespodzianką. Talony dla całej klasy otrzymali również uczniowie z drugiego i trzeciego miejsca. Serdecznie wszystkim gratulujemy!

           

           

          Uczniowie klasy 4E nagrali dialogi w języku niemieckim, w których wykorzystują słownictwo związane ze świętami Wielkiej Nocy.

           

           

           

           

          Dnia 28.03.2018 r. po raz kolejny został zorganizowany Językowy Happening Wielkanocno – Wiosenny.

          Panie germanistki i anglistki, przebrane za Panie Wiosny, przygotowały dla uczniów pytania, które uczniowie losowali i na które musieli odpowiedzieć, oczywiście w językach obcych. Za poprawną odpowiedź uczniowie otrzymywali cukierki, które Panie Wiosny nosiły w koszyczkach.

          Zabawa odbywała się na wszystkich przerwach i wszystkim się podobała. Chętnych do sprawdzenia swoich wiadomości nie brakowało...

           

           

          Jak każe wieloletnia tradycja jaszkotlańskiej szkoły, pierwszego dnia wiosny odbywa się Mini Playback Show, organizowany przez Samorząd Uczniowski pod wodzą pani Moniki Skworszczow i pani Alicji Sarniak. W tym roku tematem przewodnim była muzyka lat 60-tych, 70-tych i 80-tych. Każda klasa losowała muzykę z wybranej dekady. Potem nastąpił czas przygotowań, prób, mierzenia strojów i malowania dekoracji.

          Wreszcie w środę, 21 marca, na szóstej i siódmej lekcji miało miejsce wielkie wiosenne widowisko. Na scenie pojawili się: Marylin Monroe, Elvis Presley, ABBA, Bony M, Czesław Niemen, Czerwone Gitary i całe plejady innych gwiazd. W jury konkursu zasiadły panie: Małgorzata Wierzba (nasza pani sekretarz szkoły) i Eleonora Turowska (nasza pani pedagog), a także jako przedstawiciele klas: Karmena Kułaga z klasy 7a, Joanna Karolczyk z klasy IIa oraz Jakub Skórczak z klasy IIIb.

          Dla uczniów występy były efektem wspólnej, klasowej pracy i okazją do pokazania się z jak najbarwniejszej strony, a dla obecnych na imprezie nauczycieli – chwilą wspomnień. Rytmy dawnych przebojów przypadły do gustu szczególnie panu dyrektorowi Jackowi Tulowi, który żywo reagował, zwłaszcza na hity lat osiemdziesiątych.

          Wszystkich bardzo cieszy fakt, że z roku na rok występy prezentują coraz wyższy poziom: zadziwiają starannością przygotowań, ciekawą choreografią, niebanalnym doborem utworów. Wiele klas zaprezentowało krótką fabułę, opowiedzianą muzycznym językiem. Oprócz muzyki, strojów oraz modnych w tamtych dekadach tańców zobaczyliśmy wynalazki i gadżety z tamtych dni (telewizor, magnetofon i kasety magnetofonowe), jak również w muzycznym tle – ważne wydarzenia tamtych lat: jak np. zamach na prezydenta Kennediego, czy wprowadzenie stanu wojennego w Polsce.

          Jury postanowiło nie przyznawać trzeciego miejsca, drugie miejsce otrzymały wszystkie pozostałe klasy, pierwsze natomiast – klasa IIIc za Mini Playback Show do muzyki z lat 70-tych, a także za porwanie wszystkich do odtańczenia tak modnej dziś w Europie – belgijki. Wesoło powitaliśmy w Jaszkotlu wiosnę: muzyką i tańcem.

           

           

          W dniu 28.03.2018 Koło Przyjaciół Książki z naszej szkoły uczestniczyło w warsztatach z historii komiksu w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu. Uczestnicy dowiedzieli się od kiedy komiks istnieje w świadomości czytelniczej i jaką rolę spełniał. Podczas wykładu uczniowie mogli zobaczyć pierwociny komiksów już w czasach starożytnych, gdyż pismo obrazkowe za takowy można uznać. Kolejne epoki literacko-historyczne odkrywały przed Kołem Przyjaciół Książki swoje historie i historyjki obrazkowe w sztuce sakralnej , czy w malarstwie naściennym, czy też w końcu w księgach. Pani prowadząca powiedziała, że ta forma książki kojarzyła się zawsze z błahymi tematami, pisanymi dla dzieci. Tymczasem okazało się, że komiks porusza ważne i trudne tematy. Jest medium, które mówi o wojnie, śmierci, opowiada historię, stanowi bazę wiedzy o świecie, kreśli biografie słynnych postaci. Po wykładzie uczniowie samodzielnie tworzyli własne komiksy, podkładając dymki i wtrącenia pod gotowe rysunki. Zaskakujące okazało się również ułożenie historyjki z reprodukcji obrazów słynnych malarzy. Młodzież została podzielna na trzy grupy, które wspólnie opracowały rozwiązanie, bawiąc się przy tym znakomicie. Po skończonych warsztatach zwiedziliśmy bibliotekę na Dworcu Głównym, która ma w swoim księgozbiorze bardzo dużo komiksów i mang, skierowanych do dzieci i młodzieży.

           

           

          XVI TURNIEJ FIRM W PIŁCE SIATKOWEJ JUŻ ZA NAMI

          W sobotę 7 kwietnia w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Smolcu, odbył się  „ XVI Turniej Firm w Piłce Siatkowej”. Do rywalizacji przystąpiły cztery drużyny, które reprezentowały bardzo wysoki poziom. Zwycięzcami tegorocznych zmagań okazała się drużyna „Ogrodowa Team” ze Smolca. Na podium znalazła się grupa „ Ika Lubsko”, która zajęła drugie miejsce. Na najniższym stopniu  uplasowała się drużyna „Sokół Smolec”. Czwarte miejsce przypadło drużynie „ Czarni Smolec” z nowego osiedla. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe statuetki i dyplomy oraz drobny upominek. Podczas turnieju panowała przyjazna atmosfera. Zawodnicy jak również kibice mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku.

          Organizatorzy

           

           

          Dnia 10 kwietnia 2018 roku odbyła się trzecia w naszej szkole edycja Gali Talentów. Była to impreza zorganizowana przez zespół ds. rozwoju uzdolnień w składzie: Karolina Kwaśniewska-Grela, Iwona Dudzik, Jolanta Chmiel, Marta Mitek-Kędzierska, Renata Burzawa, Krystyna Banach, Małgorzata Płatkowska i Katarzyna Osuch przy współpracy z panią Natalią Hoffman-Hulak oraz opiekunami kółek zainteresowań i wychowawców. Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje talenty i przekonaliśmy się jakie są one zróżnicowane, a niektóre zaskakujące. Wychowawczynie świetlicy, tj. Marta Mitek-Kędzierska, Agata Bielawska, Magdalena Okpisz i Katarzyna Głuszczak zadbały o wystrój sali widowiskowej. Impreza dostarczyła nam wiele emocji, humoru oraz świetnej zabawy. Oto lista uczniów i zespołów, którzy wystąpili na Gali:

          1. Kółko języka angielskiego, śpiew, “Perfect strangers”

          2. Maja Mazurek, 4B, śpiew Krzysztof Antkowiak, “Zakazany owoc”

          3. Julia Bigda, 4B, recytacja, “Na wyspach Bergamutach”

          4. Amelia Szukała, 4B, śpiew, Olivia Wieczorek, “Nie zapomnij”

          5. Michał Szałęga, 4B, układ akrobatyczny

          6. Anna Pawliszyn, 4B, układ akrobatyczny

          7. Oliwia i Piotr Niciarzowie, 4B, śpiew i gra na gitarze, “Remedium”

          8. Ola Twarda, 4C, gra na pianinie, “Katarynka”

          9. Wiktoria Kabała, 4D, taniec

          10. Martyna Podlesiecka, 5A, śpiew, Natalia Nykiel “Error”

          11. Magda Rodziewicz, Maja Klinowska, 4E, układ akrobatyczny

          12. Hanna Erhardt, 4E, gra na pianinie, “Deszczowa piosenka”

          13. Ola Olszewska, 5A, taniec

          14. Weronika Ruczkowska, 5A, taniec

          15. Damian Golema, Jan Smoter, 5B, freestyle z piłką nożną

          16. Gosia Suchoń, Kasia Bubula, 5B, śpiew, Katy Perry “Wide awake”

          17. Joachim Gieysztor, 5B, gra na perkusji

          18. Wiktoria Wojnicz, 5A, układ akrobatyczny

          19. Julia Osińska, 5A, taniec

          20. Karolina Fryc, Maja Sadowska, 5B, pole dance

          21. Dominik Czastek, 5C, śpiew, Maria Gałuszewska “Nie mów mi nie”

          22. Oskar Kwaśniewski, 5B, graffitti na czas

          23. Natalia Korczyńska, Klaudia Honc, 6B, taniec

          24. Cheerleaderki

          Myślę, że impreza się udała, mimo że trwała dość długo. Trud organizatorów nie poszedł na marne, dzięki wykonawcom, którzy wspaniale przygotowali się do występów i publiczności, która świetnie się bawiła i licznie przybyła do sali widowiskowej. Dziękuję bardzo wszystkim za pracę, zaangażowanie i pomoc.

          Później podobna gala odbyła się dla klas 1-3.

           

           

           

          Wielkanocna Zbiórka Żywności

          Po raz kolejny wolontariusze z klas siódmych i gimnazjalnych wzięli udział w zbiórce żywności, która odbyła się 16 i 17 marca br. w smoleckiej Biedronce. Tym razem dołączyły do nas dwie uczennice z klas młodszych: Jasmin z klasy VI i Gosia z klasy V. Zbieraliśmy bakalie, konserwy, słodycze, cukier, olej, mąkę, ryż i …. czyli wszystko to, co przyda się do przygotowania Świąt Wielkanocnych. Pogoda nam nie sprzyjała. Śnieg, mróz zniechęcały do wyjścia z domów i przyłączenia się do akcji. Nasi wolontariusze też nie zawiedli. Przychodzili zmarznięci, ale zdawali sobie sprawę, że robią coś ważnego. To był nasz cel. Zrobić coś, co sprawi, że osoby potrzebujące, choć na chwilę, zapomną o swoich kłopotach.

           

           

          Z pamiętnika “wymianowicza” – dzień pierwszy

          Cześć wszystkim! Wreszcie jesteśmy w Niemczech. Po dwunastogodzinnej podróży przywitano nas we Friesoythe. Najpierw bylo śniadanie – świeże bułeczki, serek, szynka, kawa, kakao i soczek do wyboru. Potem poznaliśmy osobiście naszych partnerów. Następnie powitano nas oficjalnie – z przemówieniami, orkiestrą, chórem i prasą (TUTAJ LINK). Zapraszam do GALERII. Cdn.

           

          Z pamiętnika „wymianowicza” - dzień drugi
          Dzisiaj był upał, ale po dwóch lekcjach w szkole z przyjemnością spędziliśmy czas w parku rozrywki w Thuele. Nie jest to może Disnayland ani Energylandia, ale atrakcji było co niemiara. Kto się znudził karuzelami, mógł pooglądać zwierzęta w przylegającym ogrodzie zoologicznym. Wszystko można obejrzeć w GALERII. Bis morgen!
           

           

          Z pamiętnika "Wymianowicza"- dzień trzeci
          Dzisiaj mimo, że to sobota, dzień zaczął się wcześnie. Już o 7.40 wyjechaliśmy autobusem do miasta Osnabrueck. Byli też tacy, którzy wstali dopiero o 7.20, a mimo to nie opóźnili za bardzo wycieczki. W Osnabrueck bardzo miła pani przewodnik przybliżyła nam historię wojny trzydziestoletniej, pokazała rynek oraz ratusz. Jednak największą atrakcją tego dnia był tutejszy ogród zoologiczny. Położony w lesie, z pięknymi wybiegami, na olbrzymim terenie sprawiał, że czuliśmy się chwilami jak na prawdziwym safari. Trzy godziny minęły w mgnieniu oka. Jutro spędzamy dzień z rodzinami partnerów. Jakie atrakcje na nasczekają, tego jeszcze nie wiemy. Kolejne zdjęcia zobaczycie w GALERII.
           
          Z pamiętnika „wymianowicza” - dzień czwarty
           
          Niedzielę spędziliśmy razem z rodzinami naszych partnerów. To oni przygotowywali dla nas atrakcje. Niektórzy np. mogli podziwiać piękno wybrzeża Morza Północnego i jego miejcowości - GALERIA.

           

          Z pamiętnika „wymianowicza” - dzień piąty

          Poniedziałek przywitał nas nieco inną pogodą. Było chłodno, ale nadal słonecznie. Pojechaliśmy do miejscowości Cloppenburg, w której znajduje się jeden ze starszych skansenów w Europie. Najpierw podzielono nas na dwie grupy warsztatowe. Jedna poznała tajniki pierwszych sposobów wytwarzania płótna i farbowania go wraz z ozdabianiem za pomocą różnych wzorów. Każdy z nas wykonał dla siebie własną, niepowtarzalną torbę. Druga dowiedziała się na czym i w jaki sposób pisano oraz miała okazję poćwiczyć gotyckie pismo za pomocą własnoręcznie wykonanych piór maczanych w atramencie. Potem oprowadzono nas po całym terenie muzeum. Zobaczyliśmy jak mieszkano i gdzie uczono się dwieście lat temu. Szczegóły w GALERII.

           

          Z pamiętnika „wymianowicza” - dzień szósty

          Przedostatni dzień zostanie w naszej pamięci na długo. Przedpołudnie spędziliśmy w szkole na lekcjach i zajęciach sportowych. Wspólne ćwiczenia, gra w dwa ognie i krótki mecz piłki nożnej sprawiły nam wiele radości. W międzyczasie udało nam się jeszcze zakupić pamiątki w centrum Friesoythe. Po południu spotkaliśmy się ponownie na pożegnalnym grillu. Rodzice i nasi opiekunowie przygotowali dla nas pyszne przekąski. Ale największą atrakcją były wspólne tańce. Udało nam się wszystkich wciągnąć do zabawy w rytm „belgijki”, znanej z tegorocznego jaszkotlańskiego „Mini Playback Show”. Niemieckim kolegom tak spodobał się ten taniec, że chcieli go powtarzać bez końca. Wszystko można zobaczyć w naszej GALERII.

           

          Z pamiętnika „wymianowicza” - dzień siódmy, ostatni
          Środa to dzień naszego wyjazdu, ale mimo to była pełna wrażeń. Zwyczajem dni poprzednich  na pierwszej lekcji towarzyszyliśmy naszym partnerom w zajęciach. Następnie zostaliśmy mile przyjęci przez przedstawicielkę burmistrza w ratuszu miasta Friesoythe. Każdy z nas otrzymał miłą pamiątkę z herbem tej miejscowości. Wracając do szkoły poznaliśmy jeszcze kilka ciekawych miejsc. Po dość długim marszu, przy niezbyt sprzyjającej pogodzie, z apetytem zjedliśmy pożegnalny obiad, przygotowany przez niemieckich opiekunów. Teraz mamy czas na spakowanie się. O 18.00 zbiórka przed szkołą. 

           

          Z pamiętnika "wymianowicza"- ostatnie chwile we Friesoythe
          Już jesteśmy w drodze powrotnej do domu. Ciężko było rozstać się z nowymi przyjaciółmi. Na szczęście czas szybko mija. Zobaczymy się z nimi już we wrześniu w Jaszkotlu. Spójrzcie do GALERII.

           

           

           

          27. kwietnia 2018 roku w szkole w Smolcu odbyła się akademia poświęcona Świętom Majowym. Uczciliśmy Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, Święto Konstytucji 3 Maja, Dzień Zwycięstwa i Dzień Europy. Nie zapomnieliśmy też o Dniu Matki.
          Dużo tych świąt majowych, oj dużo…

          Uroczystość, na którą zaprosiliśmy dyrekcję, nauczycieli i wszystkich uczniów, uświetnili goście honorowi, m.in.: ks. prałat Alfons Jurkiewicz, ks. proboszcz Waldemar Kontek, ks. wikary Grzegorz Pazdro, dyrektor ZOJO-Marek Osiński, Delegacja 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, Sołtys Smolca Zatorze - Krzysztof Bujak, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich - Henryka Rybak, Przewodnicząca Związku Emerytów i Rencistów – Halina Wiśniowska, Przewodnicząca Rady Rodziców – Agata Bielawska oraz emerytowani nauczyciele naszej szkoły.

          Apel przygotowany został przez uczniów klasy IVA, klasy IVD oraz przedstawicieli klas VI-tych pod czujnym okiem p. Wioletty Orzech, p. Dominiki Kwit i p. Sławomira Zygi. Uroczystość uświetnił chór Biedronki, którym dyrygowała p. dyr. R. Kowalczyk, chór ze szkoły w Jaszkotlu pod batutą p. R. Burzawy oraz cheerleaderki p. G. Jarży.

          Kolejne kartki z kalendarza, zrywane podczas przedstawienia, przypominały widzom historię obchodzonych świąt i okoliczności ich uchwalania. Nastrojowa muzyka i obrazy ukazujące historyczne wydarzenia sprzyjały refleksji i zadumie.

           

           

          W piątek 18.05.2018 w biegu na rzecz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci wzięło udział 41 chętnych uczniów z pięciu różnych klas. Dzięki wsparciu sponsorów udało nam się zebrać sumę 4018,50 zł. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich rodzicom za zaufanie i zaangażowanie.

          Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć zrobionych na pamiątkę po biegu: GALERIA ZDJĘĆ

           

          Już po raz drugi nauczycielki naszego Przedszkola, jako reprezentantki jedynej publicznej placówki oświatowej, wzięły udział w charytatywnym biegu organizowanym przez Fundację "Everest". W dniu 19 maja panie Laura Anioł, Joanna Stach, Aurelia Wawrowska oraz Aleksandra Wiśniewska pobiegły w szczytnym celu w sztafecie 5x5 km. Rywalizacji towarzyszyła wspaniała atmosfera i ogromna radość, a na mecie postanowienie startu w kolejnym roku. 

          Zachęcamy Państwa do zapoznania się z działalnością Fundacji i wsparcia podopiecznych.

           

           

          Dnia 20.05.2018 członkowie naszego szkolnego koła YouTube uczestniczyli w warsztatach filmowych organizowanych przez Filmotekę Narodową w budynku wrocławskiego Centrum Technik Audiowizualnych. Dziewięciogodzinne warsztaty nie zmęczyły młodych twórców. Uczniowie poznawszy teoretyczne podstawy nagrywania filmów mieli okazję zmierzyć się z samodzielną produkcją przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Całodzienne warsztaty zaowocowały samodzielnie wymyślonym scenariuszem, nagraniem i montowaniem 27 sekundowego filmu. Czekamy na efekt końcowy, który zaprezentujemy na naszym szkolnym kanale.

           

           

          BENY – PRACOWNIK SŁUŻBY CELNEJ

          W poniedziałek 21 maja odwiedzili nas pracownicy Służby Celnej, którzy na co dzień pracują we wrocławskim porcie lotniczym. Może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jednym z pracowników okazał się pies służbowy Beny. Beny – sześcioletni, biszkoptowy Lablador pracuje na wrocławskim lotnisku większość swojego życia. Do służby trafił, gdy miał 8 miesięcy. Jego zadanie jest bardzo odpowiedzialne - wykrywanie środków odurzających wśród podróżnych. Ze swojego zadania wywiązuje się bardzo rzetelnie i skutecznie, co dzięki uprzejmości pana przewodnika Jeremiego mieliśmy okazję zobaczyć i doświadczyć na własne oczy. Spotkanie było bardzo pouczające. Dziękujemy!

          GALERIA

           

           

          Piękna pogoda, wspaniała atmosfera, wiele atrakcji, tak w kilku słowach można scharakteryzować to, co działo się w sobotę 26 maja podczas  tradycyjnego "Pikniku rodzinnego" w naszej szkole. Prezentacje naszych dzieci, możliwość poznania sprzętu jaki udostępnili  żołnierze z X Pułku Dowodzenia we Wrocławiu, poznanie technik daktyloskopowych zaprezentowanych przez Policję, przejazd zabytkowymi samochodami, możliwość skorzystania z mini kortów tenisowych firmy "Omega", rywalizacje sportowe, plastyczne, sprawiły licznie zgromadzonym gościom wiele radości. Na uczestniczących czekał również poczęstunek przygotowany przez rodziców,, pop-corn, wata cukrowa, lody oraz tradycyjnie stoisko z zabawkami.

          Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w przygotowanie imprezy: rodzicom,pracownikom szkoły, sołtysom naszej miejscowości Panom: Piotrowi Sobko, Krzysztofowi Bujakowi oraz Edwardowi Wiśniewskiemu za wsparcie finansowe naszego przedsięwzięcia.

           

           

          Niemieckojęzyczna Wiosenna Gra Miejska

          o Zabytkach Wrocławskiego Rynku

          W zeszłą niedzielę 20.05 odbyła się kolejna gra miejska. Drużyna z klasy 7b wygrała Niemieckojęzyczną Wiosenną Grę Miejską o Zabytkach Wrocławskiego Rynku. Gratuluję bardzo Magdzie Faltyn i Julii Dziaduś. Nie dość, że rozwiązały poprawnie wszystkie zadania, to udało im się to zrobić w rekordowym czasie. Kartę rozwiązań uzupełniły 15 minut przed wyznaczonym czasem.

          Wszystkim uczestnikom gry serdecznie dziękuję i cieszę się że wybrali po raz kolejny Niemieckojęzyczną Grę Językową jako sposób spędzenia ciekawie niedzielnego popołudnia.

          Piękny Rynek Wrocławski jest obecnie w odsłonie Jarmarku Świętojańskiego. Warto pojechać do centrum.

           

           

          WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK 2018

          Zbiórka książek organizowana na terenie naszej szkoły przez klasę II „a” dobiegła końca. Zebraliśmy wiele książek, które zostały zapakowane w kilka dużych kartonów i przewiezione do punktu zbiórki.

          Uczniowie klasy wraz z wychowawczynią dziękują za bezinteresowną pomoc, serce, życzliwość i wsparcie akcji Wielka Zbiórka Książek 2018 na rzecz małych i dużych Pacjentów.

          Okazane wsparcie i zaangażowanie przyczyniło się do zebrania wielu książek pozwalających na tworzenie bibliotek w placówkach medycznych.

          Dziękujemy!

          ZDJĘCIA

           

           

          Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Większości z nas święto to kojarzy się zwykle z luźniejszym dniem w szkole i całą masą prezentów. To czas radosnej zabawy, właściwej wszędzie i bez wyjątku dla młodego wieku. Z tej okazji, w dniu 30 maja na boisku sportowym w Smolcu, rodzice uczniów z klasy III d, zorganizowali Dzień Sportu, jako atrakcyjną formę spędzanie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi, przy grillu z pieczonymi kiełbaskami, domowym ciastem i ciasteczkami, nie zabrakło również świeżych owoców i słodkich lodów. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała licznym zabawom sportowym. Dużym zainteresowaniem  cieszyła się piłka nożna, piłka ręczna, zbijak, mini golf, badminton, hula hop, ringo, najwięcej radości dzieciom sprawiły jednak rzuty balonami na wodę. Nad bezpieczeństwem i grą fair play czuwała wychowawczyni klasy. Świętowaniu towarzyszył śmiech, zabawa i świetny nastrój. Pogoda dopisała, humory również, więc zabawa trwała do godzin popołudniowych. Dzieci wspaniale się bawiły i nie miały ochoty wracać do domu. Z ich twarzy nie schodził uśmiech, a przecież nie od dziś wiadomo, że nie ma nic cenniejszego od niego.

           

           

          Piknik z Okazji Dnia Dziecka

                        W piątek, 8 czerwca odbył się w naszej szkole piknik z okazji Dnia Dziecka. Pierwsza częścią pikniku był program „Mam talent”, w którym zaprezentowały się nasze uzdolnione dzieciaki.

                        To była po prostu rewelacja! Wystąpiła m.in. niesamowita Alisa Akunowa z klasy 7c, śpiewając przepiękną piosenkę po rosyjsku; klasa IIa zaśpiewała z humorem i werwą piosenkę po angielsku; swój aktorski występ miała niezapomniana Daria Morawietz z klasy IIIb; liryczną piosenkę zaśpiewała Paulina Karp z klasy IIIb.

                        Jury miało bardzo trudne zadanie. Ostatecznie I miejsce w programie zajęło rodzeństwo Natalii i Dawida Rudzkich z klasy IIIc, którzy przedstawili taniec towarzyski, II miejsce przypadło Emilii Jastrząb z klasy 7b, grającej przepięknie na harfie, a III – Agnieszce Czernik z klasy IIb za wykonanie piosenki. Gratulujemy!

                        Piknik zorganizowała Rada Rodziców. Były kiełbaski z grilla, ciasto, picie. Wszystko wspaniale się udało, uczniowie byli bardzo zadowoleni. Szczególnie dopisała pogoda – było słonecznie i (może nawet trochę za bardzo) upalnie. Impreza na medal- na pewno to powtórzymy w przyszłym roku!

           

           

          „Fahrenheit 451” – Jaszkotle

          12 października 2017r. po pierwszej godzinie lekcyjnej uczniowie z Jaszkotla i nauczycielki języka angielskiego wyjechali spod szkoły na przedstawienie anglojęzyczne „Fahrenheit 451” w Centrum Kultury Wrocław – Zachód.

          Sztukę wystawiali aktorzy Teatru Brytyjskiego, a na spektakl przybyło wiele szkół wrocławskich. Po otrzymaniu biletów widzowie zajęli przydzielone miejsca, a chwilę później rozpoczął się występ. Uczniowie oglądali aktorów z zapartym tchem, czekając na rozwój wydarzeń, a później, gdy przedstawienie się skończyło, nagrodzili Brytyjski Teatr głośnymi brawami. Wszyscy wrócili do szkoły bogatsi o nowe wrażenia, zadowoleni z wyjazdu.

           

           

          Olivier Twist - Jaszkotle

           15 lutego 2018r. po drugiej godzinie lekcyjnej uczniowie klas siódmych i gimnazjalnych z Jaszkotla wraz z nauczycielkami języka angielskiego pojechali do Wrocławia, aby uczestniczyć w anglojęzycznym spektaklu Teatru Brytyjskiego pod tytułem „Olivier Twist”.

          Przedstawienie odbyło się w Centrum Kultury Wrocław – Zachód i uczestniczyło w nim wiele wrocławskich szkół. Na miejscu młodzież otrzymała bilety, po czym udała się na salę. Wystąpienie dzieliła jedna przerwa, a tuż po opuszczeniu kurtyny rozległy się gromkie brawa urzeczonych wspaniałą grą aktorską widzów.

          Uczniowie wrócili do szkoły na siódmą lekcję, wciąż oczarowani i zadowoleni ze spektaklu.

           

           

          Wolontariat – Wrocławskie Święto Rowerzysty

          Dwa miesiące temu dowiedzieliśmy się o tej akcji i postanowiliśmy wziąć w niej udział. Organizatorzy WŚR zaproponowali nam przygotowanie zabaw dla dzieci od lat 5 do 15 oraz poprosili o wymyślenie nazwy dla naszych wolontariuszy, by łatwiej było zapowiadać ze sceny nasze konkursy. Do naszej grupy wolontariuszy z Jaszkotla dołączyła młodsza koleżanka ze Smolca: Antosia z klasy III c.

          11 czerwca organizowaliśmy dla dzieci zabawy i konkursy: plastyczne, zręcznościowe. Jury wybierało I, II i III miejsca, a organizatorzy zapewnili nagrody.

          Antosia miała swoje własne stoisko. To właśnie u niej można było pomalować ceramiczne plakietki. Było tak dużo chętnych, że w końcu nam ich zabrakło.

          Oto kilka opinii wolontariuszy:

          „Było ciekawie i zabawnie. Robiąc coś dobrego, miło spędziłam czas.”

          „Warto było poświęcić swój czas i popołudnie na tę akcję. Miło było spędzić czas z dziećmi, zabawiać je i widzieć uśmiechy na ich twarzach.”

          „To była udana impreza. Pogoda także nam sprzyjała. Spędziłam czas z sympatycznymi ludźmi.”

          „To było ciekawe przeżycie. Spędziłam wspaniałe chwile z wspaniałymi wolontariuszami. Bez wahania zgłosiłabym się kolejny raz”.

           

           

          Wolontariat – Bieg Firmowy 2018

          Nie tylko nauczyciele z naszej szkoły brali udział w Biegu Firmowym. Nasi wolontariusze z klas siódmych i gimnazjalnych dbali o bezpieczeństwo i komfort uczestników biegu: małych i dużych. Nie udało się nam spotkać nauczycieli z naszej szkoły, ale widzieliśmy kilku mieszkańców Smolca, którzy wzięli udział w tej imprezie.

          Ideą Biegu Firmowego, oprócz propagowania aktywności fizycznej, jest pomoc dzieciom chorym i niepełnosprawnym. W tym roku zawodnicy biegli dla: 2-letniej Zuzi i 12-letniego Michała.

          Wolontariusze wykonywali swoją pracę z wielką starannością i zostali zaproszeniu do pomocy w kolejnym biegu.

           

           

           

          Dnia 17 czerwca Fundacja DKMS (Dawcy Komórek Macierzystych Szpiku) w ZOO prowadzila akcję rejestrowania dawcow szpiku, w czym dzielnie pomagala ekipa z Jaszkotla pod opieka pani Iwony Ziółkowskiej. 

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
      • 71 316 84 61 szkoła Smolec 71 390 68 88 szkoła Jaszkotle 71 316 84 51 przedszkole 531 495 649 zerówki nad ośrodkiem zdrowia
      • ul. Kościelna 2 SMOLEC 55-080 Kąty Wrocławskie Poland
      • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że: • administratorem podanych danych jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smolcu, ul. Kościelna 2, 55-080 Smolec; • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail korzuch@infoic.pl • celem przetwarzania danych jest zapewnienie korespondencji odpowiedniej ewidencji, przechowywania oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą, a podstawą prawną są art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz art. 6 ust.1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach; • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest brak rozpatrzenia korespondencji; • podane dane będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej, zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt; • dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania; • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.
  • Galeria zdjęć

      brak danych