• 4-latki Misie

    Nauczyciele: mgr Kamila Bury, mgr Anna Wiśniewska 

     

     

     

     

    Dzień Przedszkolaka

    gazetka ścienna

     

     

     

    Skrzypce

    artyści podczas wystepu

    W poniedziałek 11.09.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w pierwszym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały instrument muzyczny – skrzypce. Dzieci zobaczyły jak wyglądają skrzypce, poznały z jakich elementów są zbudowane. Słuchały piosenkę śpiewaną przez panią Alinę Zwoźniak pt. „Skrzypce”. Pan Adam grał na skrzypcach utwory: „Que Sera”, wiązankę melodii contry, „Skowronek”, „Czardasz” Montiego, staccato, legato, glissando, picicato, bez smyczka, gamę. Dzieci śpiewały refren piosenki pt. „Ogórek” wspólnie z prowadzącą spotkanie.

     

     

     

    ZABAWA SZTUKĄ 

    dzieci na dywanie

    gazetka


    Misie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Zabawa sztuką" zrealizowały zadanie nr. 3: "Kolorowe dźwięki". Przy pomocy bum bum rurek spróbowały sprawdzić jak brzmi obraz Kandinsky'ego "Studium koloru. Kwadraty z koncentrycznymi okręgami". Następnie zainspirowane twórczością artysty, stworzyły własne interpretację jego dzieła. 

     

     

     

     

    Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego „Marianówek”

    dzieci przy stole

    30 maja dzieci z grupy Biedronki i Misie wybrały się do „Marianówka” – gospodarstwa agroturystycznego. Wzięły udział w warsztatach od „Ziarenka do bochenka”, w ramach których poznały różne rodzaje zbóż i jajek oraz piekły ciasteczka. Świetnie sobie z tym poradziły. Na dzieci czekały również inne atrakcje – zabawy na placu zabaw, przejażdżka traktorem w specjalnych wagonikach. W trakcie przechadzki po gospodarstwie dzieci miały możliwość spotkania i karmienia zwierząt hodowlanych: owiec, królików, osłów i koni, o których ciekawe rzeczy opowiadała właścicielka gospodarstwa. Na koniec degustowaliśmy nasze ciasteczka. Pogoda dopisała i w doskonałych humorach wróciliśmy do przedszkola. Po obiedzie przy pozostałych ciastkach wspominaliśmy pobyt w Marianówku.

     

     

     

     

    DZIEŃ DZIECKA

    dzieci pokazują tatuaze

    Początek czerwca to czas wyjątkowo lubiany przez wszystkie dzieci. Również nasze przedszkolaki z radością świętowały swój dzień − Dzień Dziecka. Dzieci miały możliwość zabawy na dużym oraz troszkę mniejszym dmuchanym zamku ze zjeżdżalniami w ogródku przedszkolnym. Odwiedzili nas również niecodzienni goście, a dokładnie strażacy z OSP w Smolcu. Przedszkolaki miały okazję pokonać tor przeszkód specjalnie przygotowany przez naszych gości. Nie zabrakło też zabaw ruchowych, ogromnych, kolorowych baniek mydlanych, zabaw z chustą Klanzy. Wiele radości przedszkolakom sprawiła również wizyta niezwykłych gości, a dokładnie alpak, które przybyły na przedszkolny plac w towarzystwie swoich przemiłych opiekunów. Sam wygląd alpak wzbudził sympatię przedszkolaków, dlatego dzieci z każdej z grup nie miały problemów, aby je pogłaskać czy przytulić a nawet nakarmić. Dowiedzieliśmy się, że istnieją dwa gatunki alpak, a marchewka jest dla nich tak pyszna, jak dla nas słodycze. Nie zabrakło też stanowisk, gdzie chętne mamy malowały dzieciom twarze, robiły tatuaże a nawet plotły dziewczynkom kolorowe warkoczyki. Na koniec czekał na dzieci słodki poczęstunek. Wszystkim zaangażowanym w organizację tego pięknego dnia bardzo serdecznie dziękujemy.

     

     

     

    Warsztaty zoologiczne - Pszczoły

    dzieci z pszczelarzem

    W minionym tygodniu dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w ostatnich warsztatach zoologicznych. Podczas tego spotkania miały okazję zapoznać się z pszczołami. Dowiedzieć się ważnych informacji o ich życiu, zwyczajach i ochronie. Poznały zdrowotne zalety miodu i innych produktów z ula.

    W trakcie warsztatów zdobyły również wiedzę na temat roli pszczół w ich naturalnym środowisku i obejrzały wnętrze prawdziwego ula. 

    Ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym było niezwykle ciekawe! 

    Bardzo dziękujemy panu Marcinowi za wtajemniczenie nas w magiczny świat zwierząt.

    Czekamy na kolejne, ciekawe spotkania ze zwierzętami.

     

     

     

     

    STRAŻ POŻARNA W PRZEDSZKOLU

    dzieci obok wozu strażackiego

    Dnia 15.05.2023r. nasze Przedszkole odwiedzili strażacy. W trakcie spotkania opowiedzieli dzieciom, na czym polega ich praca oraz jakim sprzętem ratowniczym się posługują. Dzieci dowiedziały się, że ich działania nie polegają tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi, burz i wypadków samochodowych. Prowadzą również wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Strażacy pokazali dzieciom wyposażenie specjalistycznego wozu. Dzieci miały możliwość z bliska podziwiać sprzęty jakim dysponują strażacy. Dziękujemy strażakom za przybycie i atrakcyjne zajęcia.

     

     

     

    DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ

    W dniu 9 maja nasze przedszkolaki obchodziły Dzień Unii Europejskiej, była to wspaniała okazja do poznania i przypomnienia sobie wiadomości o Europie oraz Unii Europejskiej i jej symboli: flagi, hymnie, stolicy oraz walucie. Dzieci oglądnęły film edukacyjny o Unii pt. „Czym jest Unia Europejska?”. Dekorowały samodzielnie wykonane niebieskie flagi z 12 żółtymi gwiazdkami. Przedszkolaki poznały maskotkę UE – Syriusza oraz kolorowały własną maskotkę. Bardzo ważne jest abyśmy znając symbolikę Unii zawsze pamiętali o symbolach narodowych naszego kraju, dlatego też o nich sobie przypomnieliśmy. Głównym celem całego przedsięwzięcia było zapoznanie dzieci z symbolami i zwyczajami państw europejskich oraz kształtowanie wśród przedszkolaków poczucia przynależności narodowej i europejskiej. 

     

     

     

    Warsztaty zoologiczne - Kurczaczki

    dzieci oglądają kurczaczki

    Nawiązując do świąt wielkanocnych i ich symboliki, w kwietniu nasze przedszkole odwiedziły kurczaczki- pisklaczki w ramach cyklu warsztatów zoologicznych.

    Warsztaty połączone były z lekcja teoretyczną, na której najmłodsi dowiedzieli się czym różni się np: kaczka od kurczaka, co jedzą zwierzęta, jakie mają zwyczaje i jak się nimi opiekować. Oczywiście chętne dzieci miały możliwość obejrzeć kurczaczki z bliska i je dotknąć. 

    Zajęcia przyrodnicze zawsze wzbudzały wiele emocji wśród dzieci, jednak spotkanie z maleńkimi kurczaczkami było dla wszystkich dzieci niezwykle fascynujące. 

     

     

     

    Konkurs „Kapelusz Pani Wiosny”

    wystawa kapeluszy

    Wraz z nadejściem wiosny w naszym przedszkolu odbył się konkurs plastyczny „Kapelusz Pani Wiosny”. Celem konkursu było wykonanie nakrycia głowy dla pani Wiosny. Otrzymaliśmy bardzo dużo ciekawych prac. Wykonane kapelusze były staranne i pomysłowe, wyróżniały się różnorodnością wykorzystanych materiałów. Poziom konkursu był bardzo wysoki.

    Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie zostały nagrodzone upominkiem i dyplomem. Gratulujemy!

    Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych w naszym przedszkolu.

     

     

     

    WARSZTATY CERAMICZNE

    dzieci przy stole

    W kwietniu w naszym przedszkolu  odbyły się dla wszystkich chętnych przedszkolaków warsztaty ceramiczne. Zainteresowanie warsztatami było ogromne. Dzieci ze wszystkich grup z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Proces ceramiczny wymaga dwukrotnego wypału w piecu ceramicznym w pracowni, dlatego warsztaty odbyły się w cyklu dwóch spotkań. Na pierwszym dzieci lepiły swoje prace zgodnie z instrukcją poznając techniki modelowania. Na drugim szkliwiły i dekorowały swoje wcześniej wypalone dzieła.

    Zajęcia z ceramiki pomagają w rozwijaniu wyobraźni, kreatywności oraz zdolności manualnych. Dzieci na warsztatach poznają różne techniki pracy z gliną, na przykład modelowanie, wycinanie, wklejanie malowanie.

    Warsztaty ceramiczne w przedszkolu oprócz wartości edukacyjnych, mogą być także ciekawym sposobem spędzania czasu dzieci.

     

     

     

     

    ROCZNICA URODZIN DANUTY WAWIŁOW

    14 kwietnia dzieci zapoznały się z twórczością Danuty Wawiłow. Na początku zajęć odgadywaliśmy zagadki dotyczące różnych zawodów. Następnie rozmawialiśmy o tym, jakie zawody znają dzieci oraz jakie zawody wykonują ich rodzice. Przeczytaliśmy również wiersz autorki, pt. „Jak będę dorosła” oraz zapoznaliśmy się z jej wizerunkiem. Na koniec zajęć przedszkolaki dzieliły się swoimi marzeniami dotyczącymi zawodów, które będą wykonywać w przyszłości.

     

     

     

     

    MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

    zdjęcie grupowe

    W dniu 28.03.2023 roku dzieci z Przedszkola Publicznego w Smolcu obchodziły Międzynarodowy Dzień Teatru. Tego dnia przedszkolaki dowiedziały się, jak powstają kukiełki, poznały różne techniki teatralne: pantomima, balet, teatr cieni, teatr lalkowy, a także przypomniały i utrwaliły sobie, jak należy zachować się w teatrze. Zajęcia te zapoznały dzieci z podstawowymi zagadnieniami teatralnymi, takimi jak: aktor, scena, widownia, kurtyna, przedstawienie. Rozwiązywały także zagadki słowne o tematyce teatru oraz odgrywały role w zabawie pantomimicznej. Na koniec przedszkolaki wykonały papierowe kukiełki, które sprawiły im ogromną radość.

     

     

     

    DZIEŃ WODY

    dzieci z plakatem

    W środę świętowaliśmy Dzień Wody – święto ustalone przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, które od 1993 roku obchodzone jest 22 marca.

    Dzień ten ma przypominać nam o tym, jak ważna dla nas jest woda i że trzeba robić wszystko, aby ją chronić. Tego dnia dzieci rozmawiały o tym, jak zakręcanie wody podczas mycia, wybieranie krótkiego prysznica zamiast kąpieli czy zbieranie deszczówki do podlewania ogrodu, przynoszą ogromne zyski dla przyrody.

    W naszych rękach jest przyszłość planety. Chrońmy wodę, oszczędzajmy ją i dbajmy o środowisko.

     

     

     

    POWITANIE WIOSNY

    “Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno!

    My Ciebie żegnamy, bo wiosnę witamy!”

    dzieci przed przedszkolem

    W dniu 21 marca Przedszkolaki z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,pożegnania zimy – powitania wiosny”. Aby podkreślić charakter tego dnia, Przedszkolaki przyszły ubrane na zielono. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer w celu poszukania oznak wiosny. Podczas spaceru dzieci radośnie maszerowały z kolorowymi kwiatkami symbolizującymi nadchodzącą porę roku. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych Przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita u nas na dobre.

     

     

     

     

    Wiosenne wariacje na ekologiczną nutę, czyli wiem, że zdrowo jem

    dzieci tańczą podczas koncertu

    W poniedziałek 20.03.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Tematem spotkania było zdrowe odżywianie. Śpiewaliśmy oraz ilustrowaliśmy ruchem piosenki pt. „Dietetyczna piosenka dykcyjna”, a także „Śniadanie pełne mleka” Z okazji dnia wody, który przypada 22 marca dzieci śpiewały piosenkę „Chcemy czystej wody”. Na zakończenie dzieci z rekwizytami śpiewały piosenkę „Jedz ryby”.

     

     

     

    DZIEŃ MOTYLA

    dzieci kolorują motyle

    Motyl kojarzy się przede wszystkim z pięknem, delikatnością i oczywiście z wiosną, czyli czasem, gdy wszystko wokół rozkwita i budzi się do życia. Dzień Motyla wypada na przedwiośniu – 14 marca. W naszym przedszkolu rozpoczęliśmy ten dzień od wspólnych tańców - dzieci zamienione w kolorowe motyle śpiewały i „fruwały” w rytm wesołej muzyki, poznały etapy rozwoju motyla oraz dowiedziały się o jego znaczeniu w przyrodzie i gospodarce człowieka. Poznały też budowę motyla, wygląd i nazwy motyli, które możemy spotkać wiosną i latem na naszych łąkach i w ogrodach. Następnie rozwiązywały karty pracy, specjalnie przygotowane na ten dzień. Nie zabrakło również innych ciekawych zadań, konkurencji i ,,motylkowych zabaw” dla dzieci.

     

     

     

     

    Góra Grosza

    dzieci liczą pieniądze

    Nasze przedszkole w dniach: od 1 listopada 2022 do 28 lutego 2023 r., uczestniczyło w Ogólnopolskiej Akcji charytatywnej „Góra Grosza” zorganizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom . Rodzice przedszkolaków Przedszkola Publicznego w Smolcu, chętnie włączyli się do akcji i wrzucali pieniądze do skarbonek. Zebraliśmy 310,89 zł, najwięcej było monet 1 groszowych 6953 sztuki, monet 2 groszowych 1978 sztuk, monet 5 groszowych 1432 sztuki, monet 10 groszowych 495 sztuk, monet 20 groszowych 216 sztuk, monet 50 groszowych 27 sztuk, monet 1 złotowych 6 sztuk, monet 2 złotowych 4 sztuki, monet 5 złotowych 2 sztuki. Dziękujemy wszystkim za dar w postaci monet w imieniu Towarzystwa Nasz Dom i dzieci dla których ta pomoc będzie kierowana. Pieniądze zostały spakowane do woreczków i do 3 kartonów i wysłane wraz z przekazem na poczcie do Towarzystwa Nasz Dom. W roku szkolnym 2021/ 2022 zebraliśmy 242,12 zł, w tym roku szkolnym więcej, jeszcze raz dziękujemy.

     

     

     

     

    Co w środku piszczy

    aktor na przedszkolnej scenie

    We wtorek 14.03.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Co w środku piszczy”. Dzieci dowiedziały się co robią krwinki czerwone, krwinki białe w organizmie człowieka – wiadomości były powiedziane przez bohaterów w sposób humorystyczny. Dzieci przeżyły chwile grozy, gdy przyszedł zarazek i „zaatakował” organizm Stasia, bohatera spektaklu. Staś zasmiast jeść zdrowe posiłki, pić tran dla wzmocnienia organizmu to zajadał cukierki i inne niezdrowe rzeczy. Po jakimś czasie okazało się, iż Staś zachorował, miał obniżoną odporność. Organizm rozpoczął walkę, gdy temperatura ciała wzrosła to zarazki przestały się rozmnażać i nasz bohater wrócił do zdrowia.

    aktor na przedszkolnej scenie

     

     

     

     

    Dzień Dziewczynek

    chłopcy dają dziewczynkom prezenty

    Jak co roku 8 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dziewczynek. To wyjątkowe święto upłynęło nam pod znakiem uśmiechu, życzeń, radości i zabaw. Dziewczynki miały okazję wykazać się wieloma umiejętnościami. Uczestniczyły w różnych konkurencjach i świetnie sobie poradziły. Chłopcy im w tym towarzyszyli i dzielnie wspierali. Dziewczynki mogły też pobawić się w spa, korzystając z wydrukowanych szablonów. Chłopcy wykonali dla swoich koleżanek laurki lub korony, złożyli życzenia i wręczyli upominki. Na koniec wszyscy odpoczywali przy słodkim poczęstunku. To był bardzo miły dzień w naszym przedszkolu!

     

     

     

     

    Na oboju w świątecznym nastroju

    muzyk i dzieci podczas koncertu

    W poniedziałek 19.12.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęło się piosenką przywitanką. Dzieci poznały instrument obój dęty drewniany z grupy aerofonów dwustroikowych. Obój należy do grupy instrumentów z podwójnym trzcinowym stroikiem. Dzieci słuchały między innymi utwory wykonane na oboju pt. Kołysanka Fliesa”, „Walc kwiatów” z baletu Dziadka do orzechów oraz wiersz pt. „Obój” recytowany przez panią Kasię. Były dźwięki grane na oboju przez panią Ulę, takie jak: legato, staccato, gamę, pasaże, przednutka, obiegniki. Była inscenizacja piosenki pt. „Mikołaje” i ilustracja ruchem i śpiew piosenki pt. „Na oboju sobie gram”. Na zakończenie spotkania dzieci ilustrowały ruchem słowa piosenki pt. „Idą Święta”.

     

     

     

     

    W noworocznym tańcu z saksofonem

    W poniedziałek 23.01.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały saksofon, instrument dęty drewniany i zobaczyły z jakich elementów jest zbudowany (stroika, ustnika, fajki, korpusu, czary głosowej i różnej wielkości klapek). Dzieci zgadywały utwory zagrane przez pana Kacpra na saksofonie, między innymi utwory z filmów: „Różowa pantera”, „Koziołek Matołek” oraz kolędy: „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Cicha noc” (po rozpoznaniu melodii dzieci śpiewały). Były utwory w rytmie walca, w jednym z nich dzieci klaskały, w drugim tańczyły wspólnie z prowadzącym panem Tomaszem. W utworze „Lambada” dzieci z rekwizytami, grały na instrumencie, w „Sambie de Janeiro” dzieci tańczyły układ taneczny jaki pokazywał prowadzący. W piosence „Gimnastyka z dziadkiem”, dzieci ilustrowały ruchem słowa piosenki.

     

     

     

     

    Wielka heca na lodowej planecie

    We wtorek 07.02.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Wielka heca na lodowej planecie”. Dzieci w z profesorem Tutka pokazywały rękami, litery wyrazu „zima”. Bohaterowie spektaklu przeżywali różnorodne przygody i wykonywali zadania między innymi zamknięcie zarazka grypy w słoiku. Wspólnie z dziećmi śpiewali piosenki, ilustrując ruchem słowa. Zachęcali dzieci do zjadania zdrowych posiłków – warzyw, mięsa i owoców, częstego mycia rąk i zabaw na świeżym powietrzu. Ubieramy się stosownie do pory roku. Bohaterowie tego przedstawienia, niestosowali zasad zdrowego odżywania i stylu życia, zarazili się zarazkiem grypka. Na ratunek im przyszedł Profesor Tutka, który uwięził zarazek w słoiku. Na zakończenie zaśpiewał z dziećmi piosenkę, wykonując ruchy związane ze słowami piosenki. W dobrym humorze dzieci opuściły salę, ponieważ trudno zaraża się osoby, które mają dobry humor.

     

     

     

     

    Przy kominku – gitara klasyczna

    muzyk i dziecko grają na gitarze

    W poniedziałek 27.02.23 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały gitarę klasyczną, instrument strunowy szarpany. Dzieci słuchały piosenkę pt. „Na gitarze sobie gram” usłyszały i zobaczyły z jakich elementów jest zbudowana gitara. Z zaciekawieniem słuchały gry na gitarze utworu pt. „Był sobie król” i sposobów gry: arteczo, tremolo, flamenco. Dzieci ilustrowały ruchem słowa piosenki pt. „Tańczące ręce, tańczące nogi”.

    dzieci podczas koncertu

     

     

     

    Dzień Babci i Dziadka

    grupa dzieci podczas występu

    Dziś słoneczko jasno świeci,

    zima biała śpiewa.

    a w przedszkolu przedszkolaki

    składają życzenia.

    Wszystkim Babciom,

    wszystkim Dziadkom

    zdrowia, pomyślności,

    uśmiechów na co dzień

    i dużo radości.

    Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowa uroczystość. Z tej okazji dzieci z grupy Misie przygotowały krótki program artystyczny. Recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły dla swoich wyjątkowych gości. Swoją miłość  wyraziły nie tylko słowem i gestem, ale i własnoręcznie przygotowanymi laurkami. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

    Wspaniali dziadkowie wszystkiego najlepszego z okazji Waszego Święta!


     


     

     

     

     

     

    BAL KARNAWAŁOWY

    zdjęcie grupowe

    Karnawał to czas radosnych zabaw i balów. Zgodnie z tą tradycją 31 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy, na który dzieci od dawna z radością czekały. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, motylki, strażaków, policjantów, piratów, Spider-Mana...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci! Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do przedszkola wyjątkowego gościa - DJ - wodzireja, który poprowadził całe wydarzenie, zachęcając do zabawy znaną wszystkim muzyką i zabawami. Sala widowiskowa na ten dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Wystrój wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Po wesołych tańcach, pląsach i zabawach dzieci udały się do swoich sal, gdzie czekał na nich pyszny poczęstunek zorganizowany przez rodziców.

     

     

     

    tekst podziękowań

     

     

     

     

    WIGILIA W PRZEDSZKOLU

    Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który czekamy i przeżywamy go uroczyście w naszym przedszkolu. Dzieci każdego roku poznają tradycje i zwyczaje świąteczne. W tym roku było to 21 grudnia. W dzień przedszkolnej Wigilii w całym przedszkolu panowała radosna, ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje oraz dzieci w galowych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenie. Najpierw każda grupa w swojej sali kolędowała, składała sobie życzenia i jadła poczęstunek przygotowany przez rodziców. Potem całe przedszkole zebrało się w sali widowiskowej, aby obejrzeć jasełka w wykonaniu jednej z grup naszego przedszkola-Żabek. Uwieńczeniem tego dnia było wspólne zjedzenie obiadu wigilijnego przy dźwiękach kolęd.

     

     

     

     

    6 GRUDNIA - MIKOŁAJKI

    diecko z mikołajem

    6 grudnia – jak dobrze wiecie,
    Święty Mikołaj chodzi po świecie.
    Dźwiga swój worek niezmordowanie
    i każde dziecko prezent dostanie.
    A kiedy rozda już prezenty,
    wraca do nieba uśmiechnięty

    6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ - niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. W naszej grupie spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki, recytowały wierszyki oraz siadały Mu na kolanach. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci słodkimi prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!

     

     

     

     

    Andrzejki
    dzieci układają buty
    Andrzeju, Andrzeju
    prosimy dziś Ciebie,
    daj nam znać,
    co się będzie z nami dziać…
    30 listopada dzieci uczciły Andrzejki, bawiąc się wspólnie, czarując i oczywiście wróżąc… Kto miał ochotę, mógł się w tym dniu dowolnie przebrać. Było więc w naszym przedszkolu kolorowo i bajkowo. Dzieci poznały krótką historię tego sympatycznego święta, a potem rozpoczęły się wróżby dotyczące przyszłości tej bliższej i dalszej. Wszyscy pamiętali jednak, że te wróżby i zabawy do tylko miła zabawa. Była oczywiście wróżba z bucikami. Losując przedmioty ukryte w worku, dzieci dowiedziały się, jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Przedszkolaki, pamiętając o swoich marzeniach i wykorzystując monety, wrzucały je do miski, licząc, że wszystkie one się spełnią. To był dzień pełen niespodzianek, śmiechu i dobrej zabawy.

     

     

     

     

    PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

    dzieci czekają na rozpoczęcie tańca

    Dzień 25 listopada pozostanie na długo w pamięci dzieci 3 letnich z gr. „Misie” i ich rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się ich pierwsza ważna przedszkolna uroczystość- PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki i taniec. Po części artystycznej , pan dyrektor Grzegorz Lichwa dokonał uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkola. Na pamiątkę każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania, symbol grupy- zawieszkę misia. Uroczystość ta była świetną okazją do poznania, nabytych przez dzieci umiejętności.

    link do galerii

     

     

     

    Dzień Pluszowego Misia

    dzieci z misiami

    W dniu 25.11.2022r. przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim ulubionym Misiem. Można było zobaczyć misie szare, małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe, itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały historię ich święta, oglądały o nich bajki, prezentację przedstawiającą ilustracje i imiona różnych misiów. Bawiły się m. in. przy piosenkach: „Misie szare”, „Jadą, jadą misie”, brały udział w różnych zabawach ruchowych, quizach, konkursach, zgadywankach, wykonywały prace plastyczne. Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom z grupy.

     

     

     

     

    Warsztaty zoologiczne - WĄŻ

     

    W środę, 23 listopada 2022 oraz w piątek 25 listopada 2022 odbyły się kolejne warsztaty zoologiczne dla przedszkolaków i grup zerowych.

    W te dni dzieci miały możliwość poznać wyjątkowe zwierzę jakim jest wąż. Poznały sposób życia, zwyczaje i budowę węża. Na pokazie edukacyjnym przedszkolaki dowiedziały się, że wąż jest bardzo czujny podczas snu oraz przechodzi tzw. „wylinkę”, czyli zrzuca naskórek. Najważniejszym i najlepiej rozwiniętym zmysłem węża jest słuch, ponieważ całym ciałem może odbierać wibracje powietrza i drgania z podłoża, natomiast językiem rozpoznaje zapachy. Wiele emocji wzbudził fakt, że każde dziecko mogło dotknąć węża, pogłaskać go.

    Całe spotkanie z wężem było niezwykle ekscytujące.

     

     

     

     

    Jesienny spacer z wiolonczelą

    wiolonczelistka w przedszkolu

    W poniedziałek 21.11.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały wiolonczele i zobaczyły jak wygląda oraz poznały z jakich elementów jest zbudowana. Słuchały wierszy recytowanych przez panią Ewelinę pt. „Wiolonczela”, „W operze”. Pani Ania pokazała różne sposoby gry na wiolonczeli, między innymi: staccato, glissando, picicato, legato, forte, piano oraz utwór pt. „Jezioro łabędzi”. Na zakończenie spotkania, dzieci uczestniczyły w zabawie do utworu pt. „Dwa malutkie jeże”.

     

     

     

     

    Warsztaty zoologiczne - JEŻ PIGMEJSKI

    Wraz z początkiem listopada rozpoczęliśmy nowy cykl warsztatów zoologicznych.
    Dnia 7 i 9 listopada gościliśmy w naszym Przedszkolu jeża, który jest jeżem pigmejskim. Dzieci poznały kilka ciekawostek na temat życia jeży, zobaczyły czym jeże się żywią oraz mogły sprawdzić, czy kolce faktycznie kłują.

    Przedszkolaki z dużym entuzjazmem uczestniczyły w spotkaniu.

     

     

     

     

    XXIII edycja akcji “Góra Grosza”

    Po raz kolejny przedszkole przyłącza się do akcji Góra Grosza. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na programy stypendialne, wsparcie psychologiczne, warsztaty, terapie dla najuboższych dzieci. Akcję Ubrania od serca, która obdarowała ponad 1500 dzieci voucherami do sklepu odzieżowego, dla wielu z nich to był pierwszy raz kiedy mogły samodzielnie zdecydować o zakupie ubrań. W zeszłym roku, zebraliśmy 282,72 zł. Zobaczymy jak wypadniemy teraz. 🙂. Zbiórka będzie trwać od 1.11.22 r. do 28.02.2023 r.

     

     

     

     

    Akordenowy zawrót głowy

    muzyk gra na akordeonie

    W poniedziałek 24.10.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w pierwszym Spotkaniu z muzyką, w tym roku szkolnym. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały instrument muzyczny – akordeon. Dzieci zobaczyły jak wygląda akordeon, poznały z jakich elementów jest zbudowany. Akordeon, który ma klawisze, nazywa się akordeonem klawiszowym. Akordeon, który ma guziki, nazywa się akordeonem guzikowym. Pan Przemek pokazał różne sposoby gry na akordeonie i zagrał zagadki muzyczne. Dzieci tańczyły kroki tańców: Krakowiaka, Góralskiego, Poloneza, Kujawiaka, Oberka do, których melodie na akordeonie grał pan Przemek. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Kolory jesieni”, dzieci miały rekwizyty i wykonywały ruch zgodnie ze słowami piosenki. Był utwór grany na akordeonie pt. „Karuzela”. Na zakończenie spotkania dzieci tańczyły polkę.

     

     

     

     

    KONKURS  „CUDAKI Z WARZYW I OWOCÓW”

    prace dzieci

    W naszym przedszkolu odbył się konkurs pt. „Cudaki z warzyw i owoców”. Konkurs miał na celu rozwijanie aktywności twórczej i wyobraźni wśród dzieci, promowanie uzdolnień oraz zdrowego odżywiania. Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością na co wskazują wykonane prace. Wystawa wzbudzała wielkie zainteresowanie i podziw. Komisja jednomyślnie zdecydowała, że wszystkie prace są wyjątkowo piękne i zasługują na wyróżnienie, dlatego każdy uczestnik konkursu  otrzymał  nagrodę i dyplom. Serdecznie gratulujemy wszystkich Dzieciom i Rodzicom za udział w konkursie.

    link do galerii

     

     

     

     

    ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW

     

    Jem owoce i jarzyny,

    W nich mieszkają witaminy

    Po nich zdrowie, siłę mam

    To jest pyszne, mówię wam!!”

    21 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Warzyw i Owoców. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania warzyw i owoców. Przedszkolaki wysłuchały wiersz Jana Brzechwy pt. ,,Na straganie'', obejrzały spektakl kukiełkowy. Następnie rozmawialiśmy, dlaczego należy jeść warzywa i owoce. Braliśmy udział w owocowo-warzywnym torze przeszkód i w zabawach z chustą animacyjną. Rozpoznawaliśmy też owoce i warzywa po kształtach i smakach – bawiliśmy się przy tym znakomicie i …smakowicie!

     

     

     

    Przygoda niesamowita szeryfa Dropsika

    aktor na tle scenografii z kaktusami

    We wtorek 18.10.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Przygoda niesamowita szeryfa Dropsika”. Była to opowieść o szeryfie Dropsiku i jego przyjaciołach: koniu Pimpusiu, zebrze, szczurach. Dzieci były bardzo przejęte losami bohaterów przedstawienia, współpracowały z bohaterami spektaklu – śpiewały piosenkę, naśladowały głosy zwierząt, ilustrowały ruchem słowa piosenki. Puentą tego przedstawienia było, iż w przyjaźni siła oraz jak coś zrobimy nie tak – to poniesiemy konsekwencje swojego czynu.

     

     

     

     

    Co się stało w bajkowym lesie

    aktor na tle scenografii

    We wtorek 20.09.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Co się stało w bajkowym lesie”. Była to opowieść o królu, jego poddanych i bajkowym lesie. Dzieci były bardzo przejęte losami bohaterów spektaklu, współpracowały z aktorem, żywo reagowały na problem drwala, wspólnie z aktorem śpiewały refren piosenki. Okazało się, iż król Bajkowego Lasu wydał dekret o ścięciu drzew w Bajkowym Lesie, aby uzyskać papier. Drwal bardzo się zmartwił tym faktem, przecież w drzewach mieszkają zwierzęta, ptaki i dają cień oraz tlen, lecz rozkaz, to rozkaz. Całe szczęście dla wszystkich las został zachowany, bo papier możemy uzyskać z makulatury. Mieszkańcy Bajkowego lasu zaczęli segregować śmieci do odpowiednich pojemników i uzyskiwać z nich potrzebne surowce. Na zakończenie spektaklu dzieci wspólnie z królem segregowały: plastikowe butelki do żółtego pojemnika, gazety, papierowe opakowania do niebieskiego pojemnika, szklane butelki i słoiki do zielonego pojemnika.

     

     

     

     

    Teatrzyk Kropa "Kumkanie na polanie"

    dzieci na przedstawieniu 

     

     

     

    Dzień Chłopaka

    chłopcy idą w rządku

    30 września obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Chłopaka. Wszyscy dobrze się bawili. Wspólne zabawy taneczne oraz zawody sprawiły dzieciom dużo radości i śmiechu. Dziewczynki w podziękowaniu swoim chłopakom za fajne zabawy wręczyły im medale oraz upominki.  

     

     

     

    Światowy Dzień Gier Planszowych

    dzieci na tęczowej macie

     

     

     

    Zabawa Sztuką 

    Misie z wielką radością oraz ciekawością wykonały zadanie nr. 5 "Nietypowy pędzel". Dzieci malowały gąbką owoce. 

    owoce na gazetce

    dziecko maluje jabłko

     

     

     

     

    ZABAWA SZTUKĄ

    plakat

    Grupa Misie w bieżącym roku szkolnym 2022/2023 bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "ZABAWA SZTUKĄ".

    Głównym celem projektu jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej.

     

     

    Międzynarodowy Dzień Kropki

    dzieci z opaskami z niebieskimi kropkami

    15 września 2022r. najmłodsze przedszkolaki obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia, bez wyjątku, nasze ubrania wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach uważnie wysłuchaliśmy opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Później braliśmy aktywny udział w grach i zabawach ruchowych. Na koniec wykonaliśmy piękne kropkowe prace.

    Czasem wystarczy zacząć od kropki...

    To był wspaniały dzień dla nas wszystkich!

    kroki na plakacie i na bluzce

     

     

    Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

    dzieci na tle ścianki z napisem dzień przedszkolaka

    20 września to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, w 2013 roku Sejm przyjął uchwałę, ustanawiając ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka.

    Tego dnia, w grupie maluszków dzieci brały czynny udział we wspólnej zabawie oraz konkursach. Przedszkolaki rzucały woreczkami do celu, pokonywały tor przeszkód, uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chust, tańczyły do utworów dziecięcych. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. Na zakończenie każde dziecko dostało medal wspaniałego przedszkolaka oraz zrobiono pamiątkowe zdjęcie.

    dzieci się bawią dzieci tańczą

     

     

     

    Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „ZABAWA SZTUKĄ- zadanie pierwsze „Twal”

    dzieci malują

    Rozpoczynamy naszą przygodę ze sztuką! Na dzisiejszych zajęciach dzieci zapoznały się z techniką plastyczną TWAL, która oznacza- malowanie linią/myślenie linią. Wystarczył kawałek kartonu, by stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Dzieci były zadowolone z nowej techniki malowania.

    dzieci malują dzieci malują

     

  • Kontakty

   • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
   • 71 316 84 61 szkoła Smolec 71 390 68 88 szkoła Jaszkotle 71 316 84 51 przedszkole 531 495 649 zerówki nad ośrodkiem zdrowia
   • ul. Kościelna 2 SMOLEC 55-080 Kąty Wrocławskie Poland
   • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że: • administratorem podanych danych jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smolcu, ul. Kościelna 2, 55-080 Smolec; • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail korzuch@infoic.pl • celem przetwarzania danych jest zapewnienie korespondencji odpowiedniej ewidencji, przechowywania oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą, a podstawą prawną są art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz art. 6 ust.1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach; • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest brak rozpatrzenia korespondencji; • podane dane będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej, zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt; • dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania; • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.
 • Galeria zdjęć

   brak danych