• Przedszkole 21/22

        •  

          0A

          Nauczyciele: mgr Joanna Schmiedel, mgr Elżbieta Piszczek

           

           

           

           

          Mamo, tato, wolę wodę

          logo akcji

          plansza z elementami

          Przedszkole nasze w roku szkolnym 2021/2022 włączyły się do realizacji programu edukacyjnego „Mamo, tato, wolę wodę!”. W ramach programu dzieci brały udział w cyklu zajęć, których głównym celem było podniesienie poziomu wiedzy na temat właściwości wody, jej wpływu na życie i zdrowie człowieka oraz w zajęciach dotyczących zdrowego odżywiania i stylu życia. Podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych był realizowany cykl zajęć dotyczący wody, dzieci zdobywały wiedzę o wodzie. Dowiedziały się co to jest woda i skąd pochodzi, jakie ma znaczenie dla ludzi, roślin i zwierząt oraz jakie ma zastosowanie w życiu codziennym. W każdej grupie dzieci miały stały dostęp do wody i mogły korzystać z niej zarówno po wysiłku fizycznym jak i w każdej dowolnej chwili. Dzieci poznały znaczenie picia wody dla organizmu oraz utrwaliły nawyk częstego jej picia. Dzieci dowiedziały się że na naszej „błękitnej planecie” jest dużo wody ale tylko niewielka jej część to woda nadająca się do picia. Dzieci zobaczyły również w jaki sposób można oczyścić wodę oraz poznały różne stany skupienia wody, poznały sposoby oszczędzania wody w życiu codziennym w domu, w szkole oraz poznały jak ważne jest znaczenie jej oszczędzania dla naszego środowiska. Podsumowując należy podkreślić, że przeprowadzony program jest doskonałym przykładem kształtowania prozdrowotnych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Poprzez wspólną zabawę oraz podejmowanie różnorodnych aktywności, dzieci zdobyły wiele cennych informacji, które będą mogły zastosować w praktyce. Dzieci poprzez praktyczne działania poszerzyły swoją wiedzę na temat roli wody oraz aktywności fizycznej dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

           

           

           

           

          Warsztaty zoologiczne - jaszczurki

          dzieci z jaszczurką

          Pod koniec maja w naszym przedszkolu odbyły się ostatnie warsztaty zoologiczne, podczas których dzieci poznały bliżej wygląd i sposób życia jaszczurek.

          Pan Marcin, prowadzący warsztaty zoologiczne, z wielkim zaangażowaniem opowiadał o zwierzątku.

          Była to jaszczurka- Agama brodata.

          Dzieci były bardzo zaciekawione.

          Wiele dzieci poszukiwało odpowiedzi na pytania takie jak
          - co je jaszczurka? jak wygląda? czy lubi dzieci i czy jest bezpieczna?

          Cały cykl warsztatów był niezwykłą przygodą dla wszystkich dzieci. Miały możliwość poznać rożne gatunki zwierząt oraz ciekawostki na ich temat.

          Warsztaty zoologiczne bardzo podobały się wszystkim dzieciom i z niecierpliwością czekamy na kolejny cykl spotkań już w nowym roku szkolnym!

          link do galerii

           

           

           

          DZIEŃ DZIECKA

          dzieci i wóz strażacki

          Początek czerwca to czas wyjątkowo lubiany przez wszystkie dzieci. Również nasze przedszkolaki z radością świętowały swój dzień − Dzień Dziecka − na zorganizowanej przez nas zabawie. Dzieci miały możliwość zabawy na dużym oraz mniejszym dmuchanym zamku ze zjeżdżalniami w ogródku przedszkolnym. Odwiedzili nas również niecodzienni goście, a dokładnie strażacy z OSP w Smolcu. Przedszkolaki z zachwytem i wielkim zaciekawieniem słuchały o specyfice ich pracy oraz miały okazję zobaczyć sprzęt jakim dysponują oraz wsiąść do prawdziwego wozu strażackiego. Nie zabrakło też torów przeszkód, zabaw ruchowych, ogromnych, kolorowych baniek mydlanych oraz maszyny do popcornu. Wiele radości przedszkolakom sprawiła wizyta Klauna, który z dziećmi bawił się przy muzyce. Nie zabrakło też stanowiska, gdzie nauczycielki malowały dzieciom twarze. Na koniec czekał na dzieci słodki poczęstunek zorganizowany przez rodziców.

          link do galerii

           

           

          Dzień bez śmiecenia

          dzieci z plakatem

          11.05 obchodzimy Dzień bez Śmiecenia. W tym dniu, dzieci przypomniały sobie zasady segregacji odpadów, gdyż wiedzę na temat tego, że nie wolno śmiecić już posiadają.
          Poznały zalety płynące z segregacji, która przyczynia się do tego, iż pozornie nieprzydatne rzeczy, które uchodzą za śmieci, mogą zamienić się w pełno wartościowe przedmioty: zabawki, drzwi, ubrania, meble. Segregowanie to ogromny zysk dla środowiska naturalnego. Kolory pojemników, do których należy wyrzucać odpady są doskonale znane dzieciom, bez problemów wymieniły i nazwały je poszczególnie; dokonując przy tym właściwej segregacji prezentowanych na fotografiach odpadów. Dzieci chętnie dzieliły się wiedzą oraz doświadczeniami, na zakończenie zajęć została wykonana praca plastyczna.

          link do galerii

           

           

           

          Warsztaty zoologiczne - chomiki

          chomik chodzi po spodniach chłopca

          link do galerii

           

           

           

          Strażak pszczoła pomóc zdoła

          występ aktora w stroju pszczoły

          We wtorek 22.03.22 r. dzieci z grup przedszkolnych i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Strażak pszczoła pomóc zdoła”. Miał odbyć się maraton w sadzie, stonoga zgłosiła swój udział w tym wydarzeniu. Stonoga miała problem z zawiązaniem swoich butów, dzieci chętnie Stonodze w tej czynności pomogły i zaśpiewały „Śpiewankę – zawiązywankę”. Stonoga miała problem ze skokiem przez przeszkodę i zobaczyła w Internecie jak z puszki można zrobić pojazd odrzutowy, nic z tego nie wyszło, tylko guz sobie nabiła. Nie można we wszystko wierzyć co zobaczymy w Internecie. Dzieci wysłuchały piosenkę o numerze alarmowym – 112 i dowiedziały się kiedy trzeba korzystać z tego numeru. Niebawem w sadzie w kuchni wybuchł pożar, najważniejsze zachować spokój i należy skorzystać z telefonu, dzwoniąc do centrum alarmowego pod numerem 112. Podajemy dokładny adres zdarzenia i czekamy w bezpiecznym miejscu na pomoc, w tym przypadku – przyjechał strażak pszczoła i ugasił pożar w sadzie.

          link do galerii

           

           

           

          Dzień Ziemi

          dzieci wspólnie tworzą plakat

          22.04.2022r. dzieci z grupy OA i OB. świętowały Dzień Ziemi. Przeprowadzono szereg działań wpisujących się w konwencję święta. Odbyły się ciekawe zajęcia edukacyjne o tematyce ekologicznej, zabawy badawcze, turniej wiedzy ekologicznej. Dzieci wspólnie wykonały plakat zachęcający do ochrony Ziemi przed niszczeniem. Grupa OB. porządkowała plac zabaw oraz okolice wokół szkoły. Przeprowadzone działania pokazały przedszkolakom różne sposoby ochrony najbliższego środowiska oraz zachęcały do troski o Ziemię. Dzieci już wiedzą, że dla dobra naszej planety należy: segregować śmieci i ograniczać zużycie plastiku, sadzić drzewa i pielęgnować rośliny, oszczędzać wodę i prąd, dbać o przyrodę.

          link do galerii

           

           

          WIELKANOCNE KODOWANIE

          dziewczynka z zakodowanym obrazkiem

          Zbliża się Wielkanoc, dlatego w naszej grupie, w ramach rozwoju kompetencji cyfrowych, został przeprowadzony cykl zajęć z kodowania o tematyce świątecznej. Dzieci w zespołach odszyfrowywały ukryte pod symbolami graficznymi hasło, dowiedziały się co to jest kod binarny i pokolorowały odpowiednie pola tworząc obrazek koszyczka, kolorowały pisanki z uwzględnieniem kilku cech, tworzyły obrazek na podstawie podanych koordynatów. Były to trudne a zarazem ciekawe zajęcia. Po ciężkiej pracy dzieci były z siebie dumne.

          link do galerii


           

           

           

           

          Ślimaki afrykańskie

          „ŚLIMAK, ŚLIMAK WYSTAW ROGI…”

          ślimak

          Wizyty zwierzątek w naszym przedszkolu to już tradycja. Tym razem nasze przedszkole odwiedziły olbrzymie ślimaki afrykańskie.

          Często spotykane na trawnikach, w przydomowych ogródkach – ślimaki są częścią naszego życia. Jednak ślimaki afrykańskie są dużo większe niż te, które widujemy
          w naszym otoczeniu.

          Tego dnia przedszkolaki mogły nie tylko poznać zwyczaje tych sympatycznych zwierząt, dowiedzieć się o tym jak żyją, co jedzą itp. Dzieci mogły również ich dotknąć oraz co było wyjątkową atrakcją – zwierzątka nakarmić, dając im do jedzenia warzywa.

          Kontakt z naturą, żywymi zwierzętami zawsze jest niezwykle cenny i pouczający dla dzieci.

          link do galerii

           

           

          Skrzypce

           

          skrzypek i dzieci na scenie

           

          W poniedziałek 21.03.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny skrzypce z rodziny instrumentów smyczkowych. Oglądały budowę instrumentu i słuchały piosenkę o tym instrumencie w wykonaniu pani Aliny Zwoźniak. Dzieci słuchały tak utworów jak: „Wiosna” Antoniego Vivaldiego, „Kesera”, melodię z filmu o Królewnie Śnieżce, polkę Trick Tasz, gamę glissando. Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Hej bociany, hej bałwany”.

           

           

           

          POWITANIE WIOSNY

          dzieci z marzanną

          W poniedziałek 21 marca zajęcia rozpoczęliśmy od zapoznania się obrzędami i zwyczajami związanymi z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Dzieci dowiedziały się, dlaczego wiosna zaczyna się właśnie 21 marca, co to jest Marzanna i czym był przyozdabiany gaik. Rozmawialiśmy również, dlaczego obecnie nie należy wrzucać kukły do rzeki i w jaki inny sposób możemy pożegnać zimę. Następnie dzieci własnoręcznie wykonały wiosenne opaski i wyszliśmy na spacer, podczas którego mogliśmy wygonić zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie z Marzanną, którą następnie pożegnaliśmy. W tym dniu podczas cyklicznych „Spotkań z muzyką” dzieci poznały budowę skrzypiec i śpiewały wiosenne piosenki.

          Jesteśmy pewni, że starania dzieci sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.

          link do galerii

           

           

           

          Dzień dziewczynek

          dziewczynki z prezentami

          Dzień 8 marca jest dniem szczególnym dla wszystkich kobiet: i tych małych i tych dużych. To piękne święto obchodziliśmy także w naszej grupie. Tego dnia postaraliśmy się, aby dziewczynki z naszej grupy poczuły się ważne, szczęśliwe i docenione. Chłopcy wręczali naszym małym damom upominki i zaśpiewali ogromne sto lat. Były tańce, zabawa i wszystkim towarzyszył ogromny uśmiech.

          link do galerii

           

           

          URODZINY BOHDANA BUTENKI

          dzieci robią ilustracje

          2 marca obchodziliśmy kolejną rocznicę urodzin genialnego ilustratora Bohdana Butenki, którego ilustrację zachwycają od... zawsze. Dzieci poznały postać ilustratora (książek i komiksów) oraz rysunkowych bohaterów, takich jak: Kwapiszon, Gucio i Cezary, oraz Gapiszon. Podsumowując postać słynnego ilustratora, dzieci wykonały własny komiks.

          link do galerii

           

           

          Warsztaty zoologiczne

          Dnia 22 i 23 lutego w naszym przedszkolu odbyły się kolejne warsztaty zoologiczne. Podczas spotkania dzieci poznały niezwykle ciekawe owady, jakimi są patyczaki. Oprócz podstawowych wiadomości na temat tych zwierząt, ich wyglądu, hodowli, w jakim terrarium powinny przebywać, co jedzą patyczaki, dzieci poznały różne ciekawostki na ich temat. Większość dzieci zwróciła szczególną uwagę, że te owady w znakomity sposób opanowały sztukę kamuflażu. Ich wygląd przypomina patyki. Również podczas tych warsztatów, chętne dzieci miały możliwość dotknąć, wziąć na ręce patyczaka. Zaobserwować ich spokojny tryb życia. Przedszkolaki wykazywały duże zainteresowanie nowo poznanym zwierzęciem. Warsztaty zoologiczne po raz kolejny zaciekawiły i umożliwiły dzieciom poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie.

           

           

           

          DBAMY O NASZE ZDROWIE 

          dzieci kodują na dywanie

          23 lutego w naszej grupie odbyły się kolejne zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu „Uczymy dzieci programować”. Tym razem dzieci kodując zastanawiały się, co to jest zdrowie i jakie zachowania pozytywnie wpływają na stan naszego organizmu. Dzieci ustawiały wieżę z kubków decydując jakiego koloru ma być kubek w zależności czy reprezentuje on zdrowe produkty żywnościowe, czy te których nie powinniśmy zbyt często jeść. Układały również obrazek na podstawie podanych koordynatów, oraz grały w memory przedstawiające różne dyscypliny sportowe. Wszyscy świetnie radzili sobie z poszczególnymi zadaniami, wykazali się dużą wyobraźnią, kreatywnością i umiejętnością pracy w zespole. 

          link do galerii

           

           

           

           

           

          Patyczaki

          dziecko z patyczakiem na dłoniach

          link do galerii

           

           

          BAL KARNAWAŁOWY 

          tańczące dzieci

          Karnawał to niezwykle miła tradycja, bardzo lubiana zwłaszcza przez najmłodszych. Jest to czas przepełniony muzyką i świetną zabawą, gdzie ważnym elementem są bale, maskarady i pochody. Dla naszych dzieci bal karnawałowy to dzień wyjątkowy, często wyczekiwany przez wiele tygodni i dostarczający wielu przeżyć i radości. 

          Tegoroczna zabawa karnawałowa odbyła się 24 lutego. Bawiliśmy się w swojej sali, która została pięknie przystrojona w kolorowe balony, serpentyny, papierowe girlandy. Tego dnia już od rana rozbrzmiewała wesoła muzyka. Dzieci przybyły przepięknie przebrane za swoich ulubionych bohaterów. Świetnie bawiliśmy się przy rytmach cza-czy, samby i innych lubianych przez dzieci utworach. Zerówkowicze chętnie uczestniczyli w przygotowanych konkursach, pląsach, grach sprawnościowych i zabawach muzyczno- ruchowych. Kolorowe pociągi, tańce z balonami, szalone pląsy przy muzyce, nauka tańca oraz układów tanecznych wprawiły wszystkich w karnawałowy nastrój. Podczas prezentacji wyjątkowych strojów, wszyscy z wielkim zaciekawieniem oglądali przebrania kolegów i koleżanek, odgadując bajkowych bohaterów. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym dzieciom, spędziły czas w miłej, bajecznej atmosferze a słodki poczęstunek był dopełnieniem tego dnia.  

          link do galerii

           

           

          Dookoła świata zaczarowanym balonem

          aktor w stroju arabskim

          We wtorek 15.02.22 r. dzieci z grup przedszkolnych i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Dookoła świata zaczarowanym balonem”. Tematem tego spektaklu było zapoznanie dzieci z nazwami wybranych kontynentów, krajów: Azją, Europą, Afryką, Ameryką Północną Chinami, Meksykiem, Szkocją, pustynią Sahara oraz ubiorem mieszkających tam ludzi. Profesor przemieszczał się balonem między kontynentami w poszukiwaniu czarodziejskich kamieni. Czarodziejskie kamienie potrzebne były księżniczce do wyczarowania deszczu. Profesor znalazł kamienie, zwiedzając kraje, poznał zwyczaje i życzliwych ludzi. Dzieci pomogły głównemu bohaterowi, uczestnicząc w inscenizacji piosenki pt. „Ekstra Maja Himalaja”. Jak w każdym przedstawieniu Teatrzyku Kropa, tak i w tym dzieci angażowały się czynnie w spektakl, ostrzegały bohaterów przed niebezpieczeństwem, razem z bohaterami śmiały się, smuciły się i były zdziwione.

          link do galerii

           

           

          WALENTYNKI

          dzieci z serduszkami

          14 lutego obchodziliśmy Walentynki. Dzieci dowiedziały się skąd pochodzi tradycja tego święta, poznały legendę o Świętym Walentym. Rozmawialiśmy również o sercu jako bardzo ważnym ludzkim organie. Oprócz tego były oczywiście zabawy ruchowe, tańce z balonami, zagadki, zadania z sercem w roli głównej. Dzieci wykonały serduszka z papieru i bibuły i miło spędziły czas. Dzień, jak na Walentynki przystało, był pełen ciepła, przyjaźni, wzajemnej sympatii i miłości.

          link do galerii

           

           

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

          dzieci kolorują Puchatka

          18 stycznia na całym świecie obchodzony jest Dzień Kubusia Puchatka. W tym dniu urodził się Alan Aleksander Milne, autor książek „Kubuś Puchatek” ,które napisał dla swojego synka Krzysia. Przygody miłośnika miodku zamieszkującego Stumilowy Las zna prawie każde dziecko.  Z tej okazji dzieci z przedszkola w Smolcu zapoznały się z historią święta, w ramach zajęć czytelniczych poznały przygody sympatycznego misia i jego przyjaciół. Rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów Stumilowego Lasu, a także brały udział w Puchatkowej gimnastyce. Nie zabrakło quizu wiedzy oraz ćwiczeń grafomotorycznych. Każde dziecko wykonało również pracę plastyczną pt. „Kubuś Puchatek”. W tym dniu przedszkolaki otrzymały dyplomy Przyjaciela Kubusia Puchatka. Ten dzień przyniósł wiele radości!

          link do galerii

           

           

          Warsztaty zoologiczne

          Dzieci z wężem

          Dnia 13 i 18 stycznia w naszym przedszkolu odbyły się pierwsze warsztaty zoologiczne, podczas których dzieci zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami. Dzieci dowiedziały się, że spotkanie ze zwierzętami to nie tylko atrakcja, ale również nauka tolerancji, odpowiedzialności i szacunku. Zwierzęta potrafią nas wiele nauczyć. Podczas pierwszego spotkania dzieci miały możliwość zapoznać się z niezwykle interesującym zwierzęciem, jakim jest wąż. Poznały cechy charakterystyczne węży, środowisko w jakim żyją oraz wiele ciekawostek na ich temat. Każde dziecko miało możliwość dotknąć węża, wziąć na ręce i zaobserwować jak się zachowuje oraz uzyskać odpowiedzi na nurtuje pytania jak np.: czy węże są śliskie? dlaczego pokazują język? co lubią jeść i jak się zachować kiedy spotkamy węża na swojej drodze? Pierwsze spotkanie zrobiło na dzieciach ogromne wrażenie. Dzieci były bardzo zainteresowane i zadowolone z pierwszych zajęć zoologicznych.

          Link do galerii

           

           

           

          OGÓLNOPOLSKI PROGRAM ,,UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ”

          dzieci kodują na macie

          dyplom od organizatorów projektu

          Ogólnopolski program edukacyjny ,,Uczymy Dzieci Programować” to inicjatywa mająca na celu propagowanie nauki programowania wśród dzieci. W dzisiejszych czasach wiemy, że nauka podstaw programowania jest bardzo ważna, ale nie musi być ani trudna, ani nieciekawa, ani przeprowadzana wyłącznie w pracowni komputerowej. Dzieci z grupy 0A kolejny rok biorą czynny udział w tym programie. Zerówkowicze chętnie uczestniczyli w zajęciach i brali w nich aktywny udział. Wykazywali się twórczą postawą, dociekliwością i wytrwałością potrzebną do osiągnięcia celu.

          link do galerii

           

           

          Flet poprzeczny

          artystka podczas koncertu

          flecista podczas koncertu

          W poniedziałek 13.12.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny flet poprzeczny z rodziny instrumentów dętych drewnianych. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały budowę fletu: główka, korpus a w nim liczne klapy, stopka. Słuchały utworów granych na flecie: „Poranek” Edwarda Gryga, „Tango el choclo”, „Pada śnieg”, „Nokturn” F. Chopina. Pan Juliusz zagrał zagadki muzyczne, takie jak: muzyka z filmu pt. „Koziołek Matołek”, piosenka pt. „Zima Zła” i inne sposoby gry na tym instrumencie (legato, staccato, forte, piano). Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Idą świętra”.

           

           

           

          1,2,3 Pociąg rusza już

          dzieci podczas przedstawienia

          We wtorek 30.11.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w spektaklu Teatrzyku Kropa pt. „1,2,3 Pociąg rusza już”. Spektakl opowiadał zabawne czasami dramatyczne przygody, Smoka Wawelskiego i ciuchci Berci. Dzieci poznawały i zarazem utrwalały nazwy miast i regionów Polski. Dzieci podróżowały ciuchciom z Krakowa do Zakopanego, poznały polskie góry Tatry, następnie wyruszyły nad morze Bałtyckie. Warszawa stolica Polski, zachwyciła wielkościom i zabytkami. Międzyczasie Lokomotywa odmówiła posłuszeństwa i potrzebna była pomoc. Lotnik z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie z dziećmi naprawił Bercie. Wspólnie śpiewali piosenkę, w jaki sposób naprawiają lokomotywę i słowa piosenki ilustrowali ruchem. Konduktor Smok Wawelski podziękował dzieciom za pomoc. Wszyscy ruszyli pociągiem do Wrocławia, gdzie w lesie Strachocińskim, mieszka kuzyn konduktora smok Strachota.

          link do galerii

           

           

          Spotkanie z muzyką

          podczas występu

          W poniedziałek 22.11.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci słuchały piosenek o zwierzętach w wykonaniu śpiewającej aktorki pani Gosi. Jednym z tematów była piosenka pt. „Święto Pluszowego Misia”, związana z datą i świętem 25 listopada. W piosence pt. „Daj złociaka na zwierzaka” dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można pomóc zwierzętom oddanych do schroniska dla zwierząt. Piosenka pt. „Pięć szalonych kotów” w sposób żartobliwy opowiedziała, dlaczego ludzie nie mogą mieć zwierząt. Na tym spotkaniu dzieci dowiedziały się o potrzebach zwierząt, wysłuchały różnorodnych melodii i uczestniczyły w super zabawie.

           

           

           

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          pluszowy miś

          W dniu 25 listopada 2021 r. dzieci uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, misie pozostają ukochanymi przyjaciółmi dzieci. W tym roku dzieci nie przyniosły swoich pluszaków, za to odwiedził nas Misio Śmisio. Dzień rozpoczął się od rozmowy z misiem a potem dzieci same wcieliły się w małe niedźwiadki. Były zabawy, zagadki i uwielbiane przez zerówkowiczów kodowanie.

          link do galerii

           

           

           

          Wycieczka Magiczny Teatr Muzyczny

          dzieci z Mikołajem

          Dnia 01.12.2021 r. przedszkolaki z grup OA i OB wybrały się na wycieczkę autokarową do Magicznego Teatru Muzycznego we Wrocławiu. Dzieci obejrzały, zabawny i wzruszający spektakl pt. „Śnieżynka”. Podczas oglądania występu dzieci miały bezpośredni kontakt z aktorami, wspólnie tańczyły, śpiewały piosenki przygotowane przez aktorów. Scenografia, efekty świetlne, kostiumy, muzyka i profesjonalny zespół aktorów wprowadziły małych widzów w zaczarowany świat. Na koniec przedstawienia wszyscy mali widzowie zostali obdarowani słodkościami w postaci pierniczków a aktorzy nagrodzeni ogromnymi brawami.

          link do galerii

           

           

          Wtorek Niesforek i reszta tygodnia

          aktorzy na scenie

          We wtorek 26.10.21 r. dzieci z grup przedszkolnych i grup 0 oglądały spektakl pt. „Wtorek Niesforek i reszta tygodnia”. Wszystkie dni tygodnia ustaliły, iż każdy dzień tygodnia będzie uczestniczył w Dniu Sportu, w wybranej dyscyplinie. Wszystkim podobały się ich dyscypliny sportowe, tylko Wtorek Niesforek był niezadowolony, a to za mała piłka, a to dziwny strój sportowy. Każda dyscyplina wymaga odpowiedniego ubioru, przyboru. Poniedziałek był koszykarzem, wtorek w golfa grał, środa w tenisa, czwartek uprawiał karate, piątek grał w bejzbol, sobota miała dyscyplinę - pchnięcie kulą, niedziela była czirliderką. Wszyscy pilnie trenowali, przygotowywali się do Dnia Sportu, tylko Wtorek Niesforek obraził się, zabrał piłkę do koszykówki poniedziałkowi, z tego powodu wynikły nieporozumienia. Niedziela postanowiła wyjaśnić to wszystko i po jakimś czasie wszystkie dni tygodnia miały swoje odpowiednie przybory. Wtorek przeprosił za zamieszanie wszystkie dni tygodnia. niedziela była smutna bo nie zdążyła się przygotować do występu na stadionie. Wtorek Niesforek wraz z dziećmi, pomógł niedzieli przygotować układ choreograficzny do kibicowania. „Poniedziałek w kosza gra. Wtorek kij do golfa ma. Środa tenisistką jest. Czwartek ćwiczy karate. Czas na tydzień sportu. Czas na tydzień sportu. Piątek gra w bejzbol. Sobota pcha kulę, zaś niedziela na sam koniec kibicuje na stadionie”. Dzień Sportu czas zacząć…

          link do galerii

           

           

           

          Andrzejki

          Dziś 30 listopada dzieci świętowały Andrzejki, przeniosły się w świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Pamiętając jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb oraz przedmiotów. Nie zabrakło układania butów, przekłuwania serc oraz lania wosku. Dzieci wysłuchały utworu  "Uczeń czarodziejki"; brały udział w zabawach ruchowych, takich jak: "Czary mary", "Raz, dwa, trzy czarownica patrzy". Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy.

           

           

           

          Dzień postaci z bajek

          dzieci w przebraniach

          Piątego listopada obchodziliśmy Dzień postaci z bajek. W tym dniu wszystko więc związane było z bajkową tematyką. Dzieci obejrzały przedstawienie o Czerwonym Kapturku, a potem same zamieniły się w profesjonalnych aktorów – lalkarzy. Były zagadki dotyczące oczywiście bajek i bajkowych bohaterów, rozpoznawanie bajek po rekwizytach, odgadywanie tytułów bajek na podstawie krótkiego fragmentu. Dzieci uzupełniły karty pracy oraz wykonały prace plastyczne: wilka i magiczne lusterko. Wszystkie dobrze się przy tym bawiły i udowodniły, że doskonale znają najróżniejsze bajki.

          link do galerii

           

           

           

          Klockownia

          w klockowni

          Dnia 9 listopada grupa 0B wraz z grupą 0A, wybrały się do Klockowni w Arkadach Wrocławskich. Klockownia to wyjątkowe miejsce dla małych wielbicieli klocków. Miejsce to łączy w sobie: plac zabaw oraz centrum edukacji, w którym dzieci poprzez zabawę doskonalą zdolności motoryczne i intelektualnie. Przestrzeń w Kolckowni dostosowana jest do wieku i potrzeb dzieci w każdym wieku, dzieci w sposób szczególny zachwyciła strefa „Majster w Akcji”, gdzie wraz z rówieśnikami mogły budować olbrzymie konstrukcje i rozwijać zdolności logicznego myślenia oraz pracy zespołowej. Czas spędzony w Klockowni dostarczył dzieciom dużo radości i aktywności, zarówno w sferze ruchowej jak i intelektualnej. Dzieci nie narzekały na nudę, były zachwycone.

          link do galerii

           

           

          Puzon

          muzyk gra na puzonie

          W poniedziałek 18.10.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny puzon z rodziny instrumentów dętych blaszanych. Oglądały budowę instrumentu, bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie ust do ustnika. Dzieci słuchały sposobu gry na puzonie, między innymi: glissando, głos słonia oraz opowieść słowno-muzyczną pt. „Co się działo w grocie króla gór”. Były grane na puzonie zagadki muzyczne z filmów: „Kraina lodu”, „Gwiezdnie wojny”, „Nie ma mocnych”, „Różowa pantera”. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Sałatka owocowa”.

          link do galerii

           

           

          Dzień Warzyw i Owoców

          dzieci w warzywniaku

          15 października obchodziliśmy Światowy Dzień Warzyw i Owoców. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania warzyw i owoców. Dzieci zapoznały się z piramidą zdrowego odżywiania, wysłuchały wiersza ,,Na straganie''. Wspomniane święto było też okazją do stworzenia warzywnego kosza w postaci pracy plastycznej. Dzieci wykonały też ulubiony owoc w formacie 3d.

          Na zakończenie zajęć, dzieci same wypowiedziały się , że jedząc warzywa i owoce wzbogacamy nasz organizm w bardzo wartościowe witaminy, które są bardzo ważne w życiu każdego z nas.

          link do galerii

           

           

           

           

          SPACER PO LESIE 

          dzieci przechodzą przez przewrócone drzewo

          Przyszła do nas Pani Jesień. Postanowiliśmy pójść do lasu w Krzeptowie, aby poszukać jej oznak. Przy okazji szukaliśmy miejsc gdzie mogą znaleźć schronienie na zimę owady i inne zwierzęta. Słuchaliśmy śpiewu ptaków i innych odgłosów przyrody. Znaleźliśmy leśny tor przeszkód i wszystkie dzieci wielokrotnie z chęcią go pokonywały. 

          link do galerii

           

           

           

          Spektakl malowany piaskiem pt.” Kopciuszek”

          rysunek ze spektaklu

          W dniu dzisiejszym tj. 22 października grupy 0A i 0B, wybrały się na wycieczkę autokarową do Wrocławia na spektakl malowany piaskiem pt. „Kopciuszek”. Dzieci z zaciekawieniem oglądały cały spektakl, podczas którego zaprezentowano historię „Kopciuszka”, baśń opowiadająca o nadziei, miłości i cudzie, który może zmienić życie każdego z nas. Baśń przedstawiono w postaci malowania na żywo piaskiem, światłem i na wodzie; połączoną z grą aktorów, świateł i cieni oraz techniką szybkiego malowania (Speed Painting). Dopełnieniem całego spektaklu, była przepiękna oprawa muzyczna. Dzieci przeniosły się w świat magii rozsianej przez ziarenka piasku i ponownie przeżyły historię „Kopciuszka”.

          Po całym przedstawieniu, dzieci były pod wielkim wrażeniem, tego jak można wykorzystać piasek i jakie rzeczy mogą z tego powstać. Znały jedynie wykorzystanie piasku do celów zabawowych w piaskownicy, nie widziały jeszcze w jaki inny i artystyczny sposób można go wykorzystać.

          link do galerii

           

           

           

          Dzień Zwierząt

          dzieci z rysunkami zwierząt

          4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Święto to celebrowane jest w Polsce od 1993r. Obchody tego święta mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom o prawach zwierząt, ich godności i wolności. Tego dnia dzieci poznały różne ciekawostki na temat zwierząt oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi. Została także zwrócona uwaga dzieci, że zwierzęta czują jak ludzie i nie są zabawką, którą można wyrzucić. Wszystkie przedszkolaki rozwiązywały zagadki, układały puzzle oraz śpiewały piosenkę o tematyce związanej ze zwierzętami. 

           

           

          Wrocławskie krasnale

          dzieci na wrocławskim rynku

          Dziś dzieci z naszej grupy odwiedziły Wrocław. Celem wizyty, było podążanie Szlakiem wrocławskich krasnali. Dzieci bardzo miło spędziły czas, oraz poznały dużo ważnych informacji na temat wrocławskich krasnali i ich historii. Uwieńczeniem całe wycieczki był upominek w postaci książki pt." Wrocławskich krasnali historie prawdziwe".

          link do galerii

           

           

           

           

          Dzień Chłopca

          cała grupa

          Jak co roku 30 września obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Chłopca. To wyjątkowe święto upłynęło nam pod znakiem uśmiechu, życzeń, radości i zabaw. Nasi chłopcy udowodnili, że są mądrzy, sprytni, wysportowani, koleżeńscy i kulturalni. Wszyscy uczestniczyli w różnych konkurencjach i świetnie sobie poradzili. Dziewczynki wykonały dla swoich kolegów laurki, złożyły życzenia i wręczyły upominki. Na koniec wszyscy odpoczywali przy słodkim poczęstunku. To był bardzo miły dzień w naszej grupie!

          link do galerii

           

           

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          Dzieci podczas czytania

          Dziś obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu czytano w przedszkolu literaturę dziecięcą w postaci bajek, baśni i legend. Dzisiejszy dzień opierał się na promowaniu tej aktywności wśród dzieci. Zalet głośnego czytania jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Wpływa również na umacnianie więzi między dziećmi i rodzicami, po przez wspólne spędzania czasu. Dziś dzieci przeniosły się w świat fantazji i przygody, który stworzył się w ich wyobraźni słuchając czytanych utworów literackich repertuaru dziecięcego. Dzień minął w miłej i przyjaznej atmosferze, który uwieńczono krótkim przedstawieniem teatralnym.

          Dzieci podczas czytania

           

           

          Pirackie opowieści

          dzieci oglądają przedstawienie

          We wtorek 28.09.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, oglądały przedstawienie pt. „Pirackie opowieści”. Dzieci przeżywały przygody Luizki – Sprytnej Szprotki i Kapitana Łaty. Żywiołowo reagowały na spektakl, nawet ostrzegały głównych bohaterów przed niebezpieczeństwem, gniewem władcy mórz, Neptunem. Luizkia– Sprytna Szprotka wspólnie z Kapitanem Łatą, wypłynęli na morze, by znaleźć wyspę, na której znajduje się skarb. Pragnieniem Luizki, było zostać królową piratów, aby ją zostać musiała posiadać skarb. Skarb należał do Neptuna, któremu do tej pory nikt tego skarbu nie zabrał. Neptun zaangażował do obrony skarbu: syrenkę i siły przyrody – sztorm. Kapitan Łata wraz z załogą zostali uwięzieni przez Neptuna. Luizka, która na wyspie znalazła skarb, dowiedziała się o uwięzieniu kapitana Łaty wraz z załogą. Miała wielki dylemat oddać skarb Neptunowi za uwolnienie kapitana Łaty i załogi czy zostawić ten skarb i zostać królową piratów. Luizkia– Sprytna Szprotka oddała skarb Neptunowi, okazało się nasza bohaterka bardziej ceni przyjaźń niż bogactwo. Kapitan Łata za dbanie o załogę mianował Luizkę Sprytną Szprotkę kapitanem statku.

          link do galerii

           

           

          Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

          dzieci z wymalowanymi buziami

          21 września uczciliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. W tym dniu przedszkolaki brały udział w różnych konkurencjach, tańczyły i wspólnie bawiły się. Były balony, malowanie buziek i pamiątkowe prezenty. Wszystkie dzieci wróciły do domów wesołe i zadowolone.

          link do galerii

           

           

          Pianino

          dzieci grają na pianinie

          W poniedziałek 20.09.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w pierwszym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny pianino i utwory Fryderyka Chopina grane na tym instrumencie. W dniach od 2 do 23 października 2021 r. odbędzie się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, z tego powodu autorka Spotkań z muzyką chciała przybliżyć dzieciom postać kompozytora, pianisty Fryderyka Chopina. Dzieci słuchały piosenki pt. „Żelazowa Wola”, śpiewaną przez prowadzącą Alinę Zwoźniak oraz mazurka Fryderyka Chopina. granego na pianinie przez pana Michała. Tego mazurka, autor skomponował w wieku sześciu lat. Pan Michał pokazał różne sposoby gry na pianinie, między innymi: cicho, szybko, jednym palcem, czterema palcami, akordami, zagrał zagadkę muzyczną (Piraci z Karaibów). Pan Michał grał Preludium deszczowe Fryderyka Chopina, równocześnie prowadząca czytała wiersz „Parasole”, dzieci wystukiwały rytm palcami o podłogę.

          link do galerii

           

          Sprzątanie Świata

          dzieci sprzątają świat

          W piątek 17.09.21 r. dzieci z grup 0 uczestniczyły w Ogólnopolskim Sprzątaniu Świata – Myślę więc nie śmiecę. Dzieci słuchały, dlaczego należy segregować śmieci, co to nam daje i środowisku. Dzieci wiedzą, iż część śmieci długo się rozkłada i mogą być niebezpieczne dla zwierząt. Samodzielnie segregowały odpady do odpowiednich pojemników. Wiedziały, iż do żółtego dajemy plastik i metal, do niebieskiego papier, do zielonego szkło. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały prace plastyczną do tematu pt. „Nie śmiecimy, nie brudzimy o przyrodę się troszczymy”, prace zostały wyeksponowane na tablicy w szatni.

          link do galerii

           

           

          Dzień Kropki

          dzieci w dniu kropki

          15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki Jest to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy. Tego dnia pomagamy dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.

          My rozpoczęliśmy świętowanie od obejrzenia filmu „The Dot” Jego bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Później każde z dzieci opowiedziało kolegom jakie ma talenty i w robieniu czego jest dobre. Dużo rozmawialiśmy i bawiliśmy się, naklejaliśmy sobie kolorowe kropki a na koniec stworzyliśmy wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki.

          link do galerii

           

          Rocznica Urodzin Juliana Tuwima

          dzieci rysują obrazki

          W poniedziałek 13 września były urodziny Juliana Tuwima. Poety, autora wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek. Wiele pokoleń Polaków wychowało się na jego twórczości. Często czytamy wiersze tego poety, które są wesołe, żartobliwe, pouczające, śmieszne. Śmieszą i dziwią nas wiersze, między innymi „Lokomotywa”, „Abecadło”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”. Dzieci z grup 0 dowiedziały się, iż w tym dniu przypada kolejna rocznica urodzin Juliana Tuwima. Słuchały wierszy: „Idzie Grześ”, „Okulary”, uczestniczyły w inscenizacji „Rzepka”.

          link do galerii




          0B

          Nauczyciele: mgr  Iwona Parafianowicz, lic. Kamila Bury

           

            

          Zakończenie roku przedszkolnego - pożegnanie przedszkola

          cała grupa

          22 czerwca grupa 0B pożegnała przedszkole. Podczas występu dzieci pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Włożyły wiele pracy w przygotowanie się do tej uroczystości; co docenili zaproszeni goście, nagradzając występy gromkimi brawami.

          Przedszkolaki otrzymały pamiątkowe książki i dyplomy, zaś rodzice podziękowanie od wychowawczyń za współpracę, życzliwość i okazywaną pomoc. 

          Panie pożegnały się z dziećmi życząc miłych i bezpiecznych wakacji oraz sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

           

           

           

           

           

          Mamo, tato, wolę wodę

          logo akcji

          plansza z elementami

          Przedszkole nasze w roku szkolnym 2021/2022 włączyły się do realizacji programu edukacyjnego „Mamo, tato, wolę wodę!”. W ramach programu dzieci brały udział w cyklu zajęć, których głównym celem było podniesienie poziomu wiedzy na temat właściwości wody, jej wpływu na życie i zdrowie człowieka oraz w zajęciach dotyczących zdrowego odżywiania i stylu życia. Podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych był realizowany cykl zajęć dotyczący wody, dzieci zdobywały wiedzę o wodzie. Dowiedziały się co to jest woda i skąd pochodzi, jakie ma znaczenie dla ludzi, roślin i zwierząt oraz jakie ma zastosowanie w życiu codziennym. W każdej grupie dzieci miały stały dostęp do wody i mogły korzystać z niej zarówno po wysiłku fizycznym jak i w każdej dowolnej chwili. Dzieci poznały znaczenie picia wody dla organizmu oraz utrwaliły nawyk częstego jej picia. Dzieci dowiedziały się że na naszej „błękitnej planecie” jest dużo wody ale tylko niewielka jej część to woda nadająca się do picia. Dzieci zobaczyły również w jaki sposób można oczyścić wodę oraz poznały różne stany skupienia wody, poznały sposoby oszczędzania wody w życiu codziennym w domu, w szkole oraz poznały jak ważne jest znaczenie jej oszczędzania dla naszego środowiska. Podsumowując należy podkreślić, że przeprowadzony program jest doskonałym przykładem kształtowania prozdrowotnych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Poprzez wspólną zabawę oraz podejmowanie różnorodnych aktywności, dzieci zdobyły wiele cennych informacji, które będą mogły zastosować w praktyce. Dzieci poprzez praktyczne działania poszerzyły swoją wiedzę na temat roli wody oraz aktywności fizycznej dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

           

           

           

          Projekt edukacyjny

          dzieci na dywanie ze swoim dziełem

          W tym roku szkolnym, grupa 0B brała udział w Międzynarodowym Projekcie Czytelniczym ”Magiczna Moc Bajek” w ramach którego realizowane były comiesięczne moduły, zawierające poszczególne tematy i zagadnienia. Zaangażowanie dzieci w poszczególną tematykę danego modułu była bardzo duża. Dzieci wykazały się pomysłowością i otwartością wypowiedzi na dane zagadnienia oraz tworzyły piękne prace z którymi dzieliły się na forum grupy. Poruszane tematy i zagadnienia budziły duże zainteresowanie i dzieci bardzo chętnie podejmowały wszelkie formy aktywności w ramach realizacji projektu. Uwieńczeniem zaangażowania w projekt jest posiadanie certyfikatu przez dzieci.

          link do galerii

           

           

           

          Warsztaty zoologiczne - jaszczurki

          Pod koniec maja w naszym przedszkolu odbyły się ostatnie warsztaty zoologiczne, podczas których dzieci poznały bliżej wygląd i sposób życia jaszczurek.

          Pan Marcin, prowadzący warsztaty zoologiczne, z wielkim zaangażowaniem opowiadał o zwierzątku.

          Była to jaszczurka- Agama brodata.

          Dzieci były bardzo zaciekawione.

          Wiele dzieci poszukiwało odpowiedzi na pytania takie jak
          - co je jaszczurka? jak wygląda? czy lubi dzieci i czy jest bezpieczna?

          Cały cykl warsztatów był niezwykłą przygodą dla wszystkich dzieci. Miały możliwość poznać rożne gatunki zwierząt oraz ciekawostki na ich temat.

          Warsztaty zoologiczne bardzo podobały się wszystkim dzieciom i z niecierpliwością czekamy na kolejny cykl spotkań już w nowym roku szkolnym!

           

           

          Dzień Mamy i Taty

          cała grupa podczas występu

          dzieci podczas występu

          W tak pięknym dniu jakim jest Dzień Mamy i Taty 26 maja 2022r. grupa OB. zaprezentowała swoim Rodzicom występ z okazji ich święta. Z ogromnym przejęciem i zaangażowaniem, dzieci zaśpiewały piosenki oraz recytowały wierszyki. Podczas występu dziewczynki zatańczyły taniec ze wstążkami, chłopcy natomiast zagrali na instrumentach. Po części artystycznej zakończonej gromkimi brawami, przedszkolaki wręczyły Rodzicom samodzielnie przygotowane laurki. Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze, pozostanie na długo w pamięci dzieci oraz ich Rodziców. Nie odbyło się także bez łez oraz wzruszeń. Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności.

           

           

           

          DZIEŃ DZIECKA

          dzieci na dmuchańcach

          Miesiąc czerwiec to czas wyjątkowo lubiany przez dzieci, gdyż z niecierpliwością oczekują one na swoje święto jakim jest Dzień Dziecka. Zerówkowicze z radością świętowali swój dzień − Dzień Dziecka − na zorganizowanych zabawach, które odbywały się na placu przedszkola. Głównymi atrakcjami były: zjeżdżalnie, bańki mydlane, zabawy ruchowe oraz malowanie twarzy. W tym dniu zamiast codziennych zajęć dydaktycznych przyszli uczniowie brali udział w licznych aktywnych zajęciach, które sprawiały dzieciom dużo radości.

          link do galerii

           

           

           

          Dzień bez śmiecenia

          dzieci kolorują obrazek

          11.05 obchodzimy Dzień bez Śmiecenia. W tym dniu, dzieci przypomniały sobie zasady segregacji odpadów, gdyż wiedzę na temat tego, że nie wolno śmiecić już posiadają.
          Poznały zalety płynące z segregacji, która przyczynia się do tego, iż pozornie nieprzydatne rzeczy, które uchodzą za śmieci, mogą zamienić się w pełno wartościowe przedmioty: zabawki, drzwi, ubrania, meble. Segregowanie to ogromny zysk dla środowiska naturalnego. Kolory pojemników, do których należy wyrzucać odpady są doskonale znane dzieciom, bez problemów wymieniły i nazwały je poszczególnie; dokonując przy tym właściwej segregacji prezentowanych na fotografiach odpadów. Dzieci chętnie dzieliły się wiedzą oraz doświadczeniami, na zakończenie zajęć została wykonana praca plastyczna.

          link do galerii

           

           

          Strażak pszczoła pomóc zdoła

          występ aktora w stroju pszczoły

          We wtorek 22.03.22 r. dzieci z grup przedszkolnych i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Strażak pszczoła pomóc zdoła”. Miał odbyć się maraton w sadzie, stonoga zgłosiła swój udział w tym wydarzeniu. Stonoga miała problem z zawiązaniem swoich butów, dzieci chętnie Stonodze w tej czynności pomogły i zaśpiewały „Śpiewankę – zawiązywankę”. Stonoga miała problem ze skokiem przez przeszkodę i zobaczyła w Internecie jak z puszki można zrobić pojazd odrzutowy, nic z tego nie wyszło, tylko guz sobie nabiła. Nie można we wszystko wierzyć co zobaczymy w Internecie. Dzieci wysłuchały piosenkę o numerze alarmowym – 112 i dowiedziały się kiedy trzeba korzystać z tego numeru. Niebawem w sadzie w kuchni wybuchł pożar, najważniejsze zachować spokój i należy skorzystać z telefonu, dzwoniąc do centrum alarmowego pod numerem 112. Podajemy dokładny adres zdarzenia i czekamy w bezpiecznym miejscu na pomoc, w tym przypadku – przyjechał strażak pszczoła i ugasił pożar w sadzie.

          link do galerii

           

           

           

          Dzień Ziemi

          dzieci sprzątają teren wokół szkoły

          22.04.2022r. dzieci z grupy OA i OB. świętowały Dzień Ziemi. Przeprowadzono szereg działań wpisujących się w konwencję święta. Odbyły się ciekawe zajęcia edukacyjne o tematyce ekologicznej, zabawy badawcze, turniej wiedzy ekologicznej. Dzieci wspólnie wykonały plakat zachęcający do ochrony Ziemi przed niszczeniem. Grupa OB. porządkowała plac zabaw oraz okolice wokół szkoły. Przeprowadzone działania pokazały przedszkolakom różne sposoby ochrony najbliższego środowiska oraz zachęcały do troski o Ziemię. Dzieci już wiedzą, że dla dobra naszej planety należy: segregować śmieci i ograniczać zużycie plastiku, sadzić drzewa i pielęgnować rośliny, oszczędzać wodę i prąd, dbać o przyrodę.

          link do galerii

           

           

          Skrzypce

           

          skrzypek i dzieci na scenie

           

          W poniedziałek 21.03.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny skrzypce z rodziny instrumentów smyczkowych. Oglądały budowę instrumentu i słuchały piosenkę o tym instrumencie w wykonaniu pani Aliny Zwoźniak. Dzieci słuchały tak utworów jak: „Wiosna” Antoniego Vivaldiego, „Kesera”, melodię z filmu o Królewnie Śnieżce, polkę Trick Tasz, gamę glissando. Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Hej bociany, hej bałwany”.

           

           

          POWITANIE WIOSNY

          cała grupa

          dzieci niosą marzannę

          W poniedziałek 21 marca zajęcia rozpoczęliśmy od zapoznania się obrzędami i zwyczajami związanymi z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Dzieci dowiedziały się, dlaczego wiosna zaczyna się właśnie 21 marca, co to jest Marzanna i czym był przyozdabiany gaik. Rozmawialiśmy również, dlaczego obecnie nie należy wrzucać kukły do rzeki i w jaki inny sposób możemy pożegnać zimę. Następnie dzieci własnoręcznie wykonały wiosenne opaski i wyszliśmy na spacer, podczas którego mogliśmy wygonić zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie z Marzanną, którą następnie pożegnaliśmy. W tym dniu podczas cyklicznych „Spotkań z muzyką” dzieci poznały budowę skrzypiec i śpiewały wiosenne piosenki.

          Jesteśmy pewni, że starania dzieci sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.

           

           

           

           

          Dzień dziewczynek

          chłopiec wręcza prezent dziewczynce

          Dzień 8 marca jest dniem szczególnym dla wszystkich kobiet: i tych małych i tych dużych. To piękne święto obchodziliśmy także w naszej grupie. Tego dnia postaraliśmy się, aby dziewczynki z naszej grupy poczuły się ważne, szczęśliwe i docenione. Chłopcy wręczali naszym małym damom upominki i zaśpiewali ogromne sto lat. Były tańce, zabawa i wszystkim towarzyszył ogromny uśmiech.

          link do galerii

           

           

          URODZINY BOHDANA BUTENKI

          dzieci rysują

          2 marca obchodziliśmy kolejną rocznicę urodzin genialnego ilustratora Bohdana Butenki, którego ilustrację zachwycają od... zawsze. Dzieci poznały postać ilustratora (książek i komiksów) oraz rysunkowych bohaterów, takich jak: Kwapiszon, Gucio i Cezary, oraz Gapiszon. Podsumowując postać słynnego ilustratora, dzieci wykonały własny komiks.

          link do galerii

           

           

          Warsztaty zoologiczne

          Dnia 22 i 23 lutego w naszym przedszkolu odbyły się kolejne warsztaty zoologiczne. Podczas spotkania dzieci poznały niezwykle ciekawe owady, jakimi są patyczaki. Oprócz podstawowych wiadomości na temat tych zwierząt, ich wyglądu, hodowli, w jakim terrarium powinny przebywać, co jedzą patyczaki, dzieci poznały różne ciekawostki na ich temat. Większość dzieci zwróciła szczególną uwagę, że te owady w znakomity sposób opanowały sztukę kamuflażu. Ich wygląd przypomina patyki. Również podczas tych warsztatów, chętne dzieci miały możliwość dotknąć, wziąć na ręce patyczaka. Zaobserwować ich spokojny tryb życia. Przedszkolaki wykazywały duże zainteresowanie nowo poznanym zwierzęciem. Warsztaty zoologiczne po raz kolejny zaciekawiły i umożliwiły dzieciom poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie.

           

           

           

          Bal karnawałowy

          dzieci podczas balu

          Karnawał to niezwykle miła tradycja, bardzo lubiana zwłaszcza przez najmłodszych. Jest to czas przepełniony muzyką i świetną zabawą, gdzie ważnym elementem są bale, maskarady i pochody. Dla naszych dzieci bal karnawałowy to dzień wyjątkowy, często wyczekiwany przez wiele tygodni i dostarczający wielu przeżyć i radości. 

          Tegoroczna zabawa karnawałowa odbyła się 24 lutego. Bawiliśmy się w swojej sali, która została pięknie przystrojona w kolorowe balony, serpentyny, papierowe girlandy. Tego dnia już od rana rozbrzmiewała wesoła muzyka. Dzieci przybyły przepięknie przebrane za swoich ulubionych bohaterów. Świetnie bawiliśmy się przy rytmach cza-czy, samby i innych lubianych przez dzieci utworach. Zerówkowicze chętnie uczestniczyli w przygotowanych konkursach, pląsach, grach sprawnościowych i zabawach muzyczno- ruchowych. Kolorowe pociągi, tańce z balonami, szalone pląsy przy muzyce, nauka tańca oraz układów tanecznych wprawiły wszystkich w karnawałowy nastrój. Podczas prezentacji wyjątkowych strojów, wszyscy z wielkim zaciekawieniem oglądali przebrania kolegów i koleżanek, odgadując bajkowych bohaterów. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym dzieciom, spędziły czas w miłej, bajecznej atmosferze a słodki poczęstunek był dopełnieniem tego dnia.  

          link do galerii

           

          Walentynki

          dzieci w ramce z serduszkami

          14 lutego obchodziliśmy Walentynki. Dzieci dowiedziały się skąd pochodzi tradycja tego święta, poznały legendę o Świętym Walentym. Rozmawialiśmy również o sercu jako bardzo ważnym ludzkim organie. Oprócz tego były oczywiście zabawy ruchowe, tańce z balonami, zagadki, zadania z sercem w roli głównej. Dzieci wykonały serduszka z papieru i bibuły i miło spędziły czas. Dzień, jak na Walentynki przystało, był pełen ciepła, przyjaźni, wzajemnej sympatii i miłości.

          link do galerii

           

           

           

          Dookoła świata zaczarowanym balonem

          dzieci na przedstawieniu

          We wtorek 15.02.22 r. dzieci z grup przedszkolnych i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Dookoła świata zaczarowanym balonem”. Tematem tego spektaklu było zapoznanie dzieci z nazwami wybranych kontynentów, krajów: Azją, Europą, Afryką, Ameryką Północną Chinami, Meksykiem, Szkocją, pustynią Sahara oraz ubiorem mieszkających tam ludzi. Profesor przemieszczał się balonem między kontynentami w poszukiwaniu czarodziejskich kamieni. Czarodziejskie kamienie potrzebne były księżniczce do wyczarowania deszczu. Profesor znalazł kamienie, zwiedzając kraje, poznał zwyczaje i życzliwych ludzi. Dzieci pomogły głównemu bohaterowi, uczestnicząc w inscenizacji piosenki pt. „Ekstra Maja Himalaja”. Jak w każdym przedstawieniu Teatrzyku Kropa, tak i w tym dzieci angażowały się czynnie w spektakl, ostrzegały bohaterów przed niebezpieczeństwem, razem z bohaterami śmiały się, smuciły się i były zdziwione.

          link do galerii

           

           

           

          Dzień Kubusia Puchatka

          Puchatek na ekranie

          18 stycznia na całym świecie obchodzony jest Dzień Kubusia Puchatka. W tym dniu urodził się Alan Aleksander Milne, autor książek „Kubuś Puchatek” ,które napisał dla swojego synka Krzysia. Przygody miłośnika miodku zamieszkującego Stumilowy Las zna prawie każde dziecko.  Z tej okazji dzieci z przedszkola w Smolcu zapoznały się z historią święta, w ramach zajęć czytelniczych poznały przygody sympatycznego misia i jego przyjaciół. Rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów Stumilowego Lasu, a także brały udział w Puchatkowej gimnastyce. Nie zabrakło quizu wiedzy oraz ćwiczeń grafomotorycznych. Każde dziecko wykonało również pracę plastyczną pt. „Kubuś Puchatek”. W tym dniu przedszkolaki otrzymały dyplomy Przyjaciela Kubusia Puchatka. Ten dzień przyniósł wiele radości!

           

          dzieci kolorują Puchatka

           

           

           

          Dzień Babci i Dziadka

          cała grupa w Dniu Babci i Dziadka

          W dniu 21.02 obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Babci i Dziadka, ze względu na pandemię Covid-19 spotkanie z dziadkami nie mogło odbyć się stacjonarnie. Dzieci przygotowały występ, podczas którego mówiły wierszyki, śpiewały piosenki oraz zatańczyły dla swoich kochanych dziadków. Nagranie zostało wysłane do wszystkich rodziców, aby dziadkowie mogli zobaczyć niespodziankę przygotowaną przez wnuki. Dzieci z zaangażowaniem przygotowywały się do tej uroczystości, wykonały również drobne upominki i piękne laurki.

           

           

           

          Flet poprzeczny

          artystka podczas koncertu

          flecista podczas koncertu

          W poniedziałek 13.12.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny flet poprzeczny z rodziny instrumentów dętych drewnianych. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały budowę fletu: główka, korpus a w nim liczne klapy, stopka. Słuchały utworów granych na flecie: „Poranek” Edwarda Gryga, „Tango el choclo”, „Pada śnieg”, „Nokturn” F. Chopina. Pan Juliusz zagrał zagadki muzyczne, takie jak: muzyka z filmu pt. „Koziołek Matołek”, piosenka pt. „Zima Zła” i inne sposoby gry na tym instrumencie (legato, staccato, forte, piano). Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Idą świętra”.

           

           

           

          1,2,3 Pociąg rusza już

          dzieci podczas przedstawienia

          We wtorek 30.11.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w spektaklu Teatrzyku Kropa pt. „1,2,3 Pociąg rusza już”. Spektakl opowiadał zabawne czasami dramatyczne przygody, Smoka Wawelskiego i ciuchci Berci. Dzieci poznawały i zarazem utrwalały nazwy miast i regionów Polski. Dzieci podróżowały ciuchciom z Krakowa do Zakopanego, poznały polskie góry Tatry, następnie wyruszyły nad morze Bałtyckie. Warszawa stolica Polski, zachwyciła wielkościom i zabytkami. Międzyczasie Lokomotywa odmówiła posłuszeństwa i potrzebna była pomoc. Lotnik z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie z dziećmi naprawił Bercie. Wspólnie śpiewali piosenkę, w jaki sposób naprawiają lokomotywę i słowa piosenki ilustrowali ruchem. Konduktor Smok Wawelski podziękował dzieciom za pomoc. Wszyscy ruszyli pociągiem do Wrocławia, gdzie w lesie Strachocińskim, mieszka kuzyn konduktora smok Strachota.

          link do galerii

           

           

          Spotkanie z muzyką

          podczas występu

          W poniedziałek 22.11.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci słuchały piosenek o zwierzętach w wykonaniu śpiewającej aktorki pani Gosi. Jednym z tematów była piosenka pt. „Święto Pluszowego Misia”, związana z datą i świętem 25 listopada. W piosence pt. „Daj złociaka na zwierzaka” dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można pomóc zwierzętom oddanych do schroniska dla zwierząt. Piosenka pt. „Pięć szalonych kotów” w sposób żartobliwy opowiedziała, dlaczego ludzie nie mogą mieć zwierząt. Na tym spotkaniu dzieci dowiedziały się o potrzebach zwierząt, wysłuchały różnorodnych melodii i uczestniczyły w super zabawie.

           

           

           

          Wigilia

          dzieci przy stole

          Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który z niecierpliwością czekają wszystkie dzieci w przedszkolu. Tak było i w tym roku. Dzieci z grupy 0B już dużo wcześniej poznały zwyczaje świąteczne, oraz dzieliły się swoimi doświadczeniami. 21 grudnia w świątecznych nastrojach świętowaliśmy Wigilię. Odświętnie ubrani, złożyliśmy sobie wzajemnie życzenia i długo siedzieliśmy przy specjalnym świątecznym obiedzie. Śpiewaliśmy kolędy i cieszyliśmy się swoją obecnością. Panowała radosna, świąteczna atmosfera. Było bardzo miło, przytulnie i nastrojowo. Szkoda, że Ten Dzień jest „tylko jeden raz do roku”.

          link do galerii

           

           

           

           

           

          Wycieczka Magiczny Teatr Muzyczny

          dzieci z Mikołajem

          Dnia 01.12.2021 r. przedszkolaki z grup OA i OB wybrały się na wycieczkę autokarową do Magicznego Teatru Muzycznego we Wrocławiu. Dzieci obejrzały, zabawny i wzruszający spektakl pt. „Śnieżynka”. Podczas oglądania występu dzieci miały bezpośredni kontakt z aktorami, wspólnie tańczyły, śpiewały piosenki przygotowane przez aktorów. Scenografia, efekty świetlne, kostiumy, muzyka i profesjonalny zespół aktorów wprowadziły małych widzów w zaczarowany świat. Na koniec przedstawienia wszyscy mali widzowie zostali obdarowani słodkościami w postaci pierniczków a aktorzy nagrodzeni ogromnymi brawami.

          link do galerii

           

           

           

          MIKOŁAJ

          dzieci z Mikołajem

          Wizyta Mikołajki to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. Już pod koniec listopada dzieci z grup 0 ,,pisały” listy do Mikołaja, w których rysowały swoje wymarzone prezenty.

          6 grudnia w naszych salach, pojawił się długo oczekiwany gość św. Mikołaj. Wszystkie dzieci powitały Mikołaja głośnymi oklaskami. Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach dzieci. Podczas spotkania z  Mikołajem dzieci powiedział wierszyki, oraz zaśpiewały piosenki, których uczyły się w ostatnim czasie specjalnie na przybycie św. Mikołaja

          Na zakończenie, Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem.

          link do galerii

           

           

           

          Wtorek Niesforek i reszta tygodnia

          aktorzy na scenie

          We wtorek 26.10.21 r. dzieci z grup przedszkolnych i grup 0 oglądały spektakl pt. „Wtorek Niesforek i reszta tygodnia”. Wszystkie dni tygodnia ustaliły, iż każdy dzień tygodnia będzie uczestniczył w Dniu Sportu, w wybranej dyscyplinie. Wszystkim podobały się ich dyscypliny sportowe, tylko Wtorek Niesforek był niezadowolony, a to za mała piłka, a to dziwny strój sportowy. Każda dyscyplina wymaga odpowiedniego ubioru, przyboru. Poniedziałek był koszykarzem, wtorek w golfa grał, środa w tenisa, czwartek uprawiał karate, piątek grał w bejzbol, sobota miała dyscyplinę - pchnięcie kulą, niedziela była czirliderką. Wszyscy pilnie trenowali, przygotowywali się do Dnia Sportu, tylko Wtorek Niesforek obraził się, zabrał piłkę do koszykówki poniedziałkowi, z tego powodu wynikły nieporozumienia. Niedziela postanowiła wyjaśnić to wszystko i po jakimś czasie wszystkie dni tygodnia miały swoje odpowiednie przybory. Wtorek przeprosił za zamieszanie wszystkie dni tygodnia. niedziela była smutna bo nie zdążyła się przygotować do występu na stadionie. Wtorek Niesforek wraz z dziećmi, pomógł niedzieli przygotować układ choreograficzny do kibicowania. „Poniedziałek w kosza gra. Wtorek kij do golfa ma. Środa tenisistką jest. Czwartek ćwiczy karate. Czas na tydzień sportu. Czas na tydzień sportu. Piątek gra w bejzbol. Sobota pcha kulę, zaś niedziela na sam koniec kibicuje na stadionie”. Dzień Sportu czas zacząć…

          link do galerii

           

           

           

          Andrzejki

          dzieci z butami

          Dziś 30 listopada dzieci świętowały Andrzejki, przeniosły się w świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Pamiętając jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb oraz przedmiotów. Nie zabrakło układania butów, przekłuwania serc oraz lania wosku. Dzieci wysłuchały utworu  "Uczeń czarodziejki"; brały udział w zabawach ruchowych, takich jak: "Czary mary", "Raz, dwa, trzy czarownica patrzy". Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy.

          link do galerii

           

           

           

          Dzień Pluszowego Misia

          dzieci z rysunkami misiów

          W dniu 25 listopada 2021 r. dzieci uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, misie pozostają ukochanymi przyjaciółmi dzieci. W tym roku dzieci nie przyniosły swoich pluszaków, za to odwiedził nas Misio Śmisio. Dzień rozpoczął się od rozmowy z misiem a potem dzieci same wcieliły się w małe niedźwiadki. Były zabawy, zagadki i uwielbiane przez zerówkowiczów kodowanie.

          link do galerii

           

           

          Klockownia

          dzieci z klockami

          Dnia 9 listopada grupa 0B wraz z grupą 0A, wybrały się do Klockowni w Arkadach Wrocławskich. Klockownia to wyjątkowe miejsce dla małych wielbicieli klocków. Miejsce to łączy w sobie: plac zabaw oraz centrum edukacji, w którym dzieci poprzez zabawę doskonalą zdolności motoryczne i intelektualnie. Przestrzeń w Kolckowni dostosowana jest do wieku i potrzeb dzieci w każdym wieku, dzieci w sposób szczególny zachwyciła strefa „Majster w Akcji”, gdzie wraz z rówieśnikami mogły budować olbrzymie konstrukcje i rozwijać zdolności logicznego myślenia oraz pracy zespołowej. Czas spędzony w Klockowni dostarczył dzieciom dużo radości i aktywności, zarówno w sferze ruchowej jak i intelektualnej. Dzieci nie narzekały na nudę, były zachwycone.

          link do galerii

           

           

           

           

          Dzień Postaci z bajek

          dzieci z plakatem

          Piątego listopada obchodziliśmy Dzień postaci z bajek. W tym dniu wszystko więc związane było z bajkową tematyką. Dzieci obejrzały przedstawienie o Czerwonym Kapturku, a potem same zamieniły się w profesjonalnych aktorów – lalkarzy. Były zagadki dotyczące oczywiście bajek i bajkowych bohaterów, rozpoznawanie bajek po rekwizytach, odgadywanie tytułów bajek na podstawie krótkiego fragmentu. Dzieci uzupełniły karty pracy oraz wykonały prace plastyczne: wilka i magiczne lusterko. Wszystkie dobrze się przy tym bawiły i udowodniły, że doskonale znają najróżniejsze bajki.

          link do galerii

           

           

           

          Puzon

          W poniedziałek 18.10.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny puzon z rodziny instrumentów dętych blaszanych. Oglądały budowę instrumentu, bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie ust do ustnika. Dzieci słuchały sposobu gry na puzonie, między innymi: glissando, głos słonia oraz opowieść słowno-muzyczną pt. „Co się działo w grocie króla gór”. Były grane na puzonie zagadki muzyczne z filmów: „Kraina lodu”, „Gwiezdnie wojny”, „Nie ma mocnych”, „Różowa pantera”. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Sałatka owocowa”.

           

           

          Teatrzyk

          przedstawienie w przedszkolu

          Dziś dzieci brały udział w przedstawieniu, podczas którego świetnie się bawiły a sam teatrzyk wywołał na twarzach dzieci dużo uśmiechu i radości.

          link do galerii

           

           

           

          Dzień Owoców i Warzyw

          dzieci w warzywniaku

          15 października obchodziliśmy Światowy Dzień Warzyw i Owoców. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania warzyw i owoców. Dzieci zapoznały się z piramidą zdrowego odżywiania, wysłuchały wiersza ,,Na straganie''. Wspomniane święto było też okazją do stworzenia warzywnego kosza w postaci pracy plastycznej. Dzieci wykonały też ulubiony owoc w formacie 3d.

          Na zakończenie zajęć, dzieci same wypowiedziały się , że jedząc warzywa i owoce wzbogacamy nasz organizm w bardzo wartościowe witaminy, które są bardzo ważne w życiu każdego z nas.

          link do galerii

           

           

           

           

          Spektakl malowany piaskiem pt.” Kopciuszek”

          rysunek ze spektaklu

          W dniu dzisiejszym tj. 22 października grupy 0A i 0B, wybrały się na wycieczkę autokarową do Wrocławia na spektakl malowany piaskiem pt. „Kopciuszek”. Dzieci z zaciekawieniem oglądały cały spektakl, podczas którego zaprezentowano historię „Kopciuszka”, baśń opowiadająca o nadziei, miłości i cudzie, który może zmienić życie każdego z nas. Baśń przedstawiono w postaci malowania na żywo piaskiem, światłem i na wodzie; połączoną z grą aktorów, świateł i cieni oraz techniką szybkiego malowania (Speed Painting). Dopełnieniem całego spektaklu, była przepiękna oprawa muzyczna. Dzieci przeniosły się w świat magii rozsianej przez ziarenka piasku i ponownie przeżyły historię „Kopciuszka”.

          Po całym przedstawieniu, dzieci były pod wielkim wrażeniem, tego jak można wykorzystać piasek i jakie rzeczy mogą z tego powstać. Znały jedynie wykorzystanie piasku do celów zabawowych w piaskownicy, nie widziały jeszcze w jaki inny i artystyczny sposób można go wykorzystać.

          link do galerii

           

           

           

          Dzień Zwierząt

          dzieci ze zdjęciem kota

          4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Święto to celebrowane jest w Polsce od 1993r. Obchody tego święta mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom o prawach zwierząt, ich godności i wolności. Tego dnia dzieci poznały różne ciekawostki na temat zwierząt oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi. Została także zwrócona uwaga dzieci, że zwierzęta czują jak ludzie i nie są zabawką, którą można wyrzucić. Wszystkie przedszkolaki rozwiązywały zagadki, układały puzzle oraz śpiewały piosenkę o tematyce związanej ze zwierzętami. 

          link do galerii

           

           

           

           

          Dzień Chłopca

          chłopcy z dyplomami

          Jak co roku 30 września obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Chłopca. To wyjątkowe święto upłynęło nam pod znakiem uśmiechu, życzeń, radości i zabaw. Nasi chłopcy udowodnili, że są mądrzy, sprytni, wysportowani, koleżeńscy i kulturalni. Wszyscy uczestniczyli w różnych konkurencjach i świetnie sobie poradzili. Dziewczynki wykonały dla swoich kolegów laurki, złożyły życzenia i wręczyły upominki. Na koniec wszyscy odpoczywali przy słodkim poczęstunku. To był bardzo miły dzień w naszej grupie!

          link do galerii

           

           

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          dzieci podczas rysowania

          Dziś obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu czytano w przedszkolu literaturę dziecięcą w postaci bajek, baśni i legend. Dzisiejszy dzień opierał się na promowaniu tej aktywności wśród dzieci. Zalet głośnego czytania jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Wpływa również na umacnianie więzi między dziećmi i rodzicami, po przez wspólne spędzania czasu. Dziś dzieci przeniosły się w świat fantazji i przygody, który stworzył się w ich wyobraźni słuchając czytanych utworów literackich repertuaru dziecięcego. Dzień minął w miłej i przyjaznej atmosferze, który uwieńczono krótkim przedstawieniem teatralnym.

          Link do galerii

           

           

          Pirackie opowieści

          dzieci oglądają przedstawienie

          We wtorek 28.09.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, oglądały przedstawienie pt. „Pirackie opowieści”. Dzieci przeżywały przygody Luizki – Sprytnej Szprotki i Kapitana Łaty. Żywiołowo reagowały na spektakl, nawet ostrzegały głównych bohaterów przed niebezpieczeństwem, gniewem władcy mórz, Neptunem. Luizkia– Sprytna Szprotka wspólnie z Kapitanem Łatą, wypłynęli na morze, by znaleźć wyspę, na której znajduje się skarb. Pragnieniem Luizki, było zostać królową piratów, aby ją zostać musiała posiadać skarb. Skarb należał do Neptuna, któremu do tej pory nikt tego skarbu nie zabrał. Neptun zaangażował do obrony skarbu: syrenkę i siły przyrody – sztorm. Kapitan Łata wraz z załogą zostali uwięzieni przez Neptuna. Luizka, która na wyspie znalazła skarb, dowiedziała się o uwięzieniu kapitana Łaty wraz z załogą. Miała wielki dylemat oddać skarb Neptunowi za uwolnienie kapitana Łaty i załogi czy zostawić ten skarb i zostać królową piratów. Luizkia– Sprytna Szprotka oddała skarb Neptunowi, okazało się nasza bohaterka bardziej ceni przyjaźń niż bogactwo. Kapitan Łata za dbanie o załogę mianował Luizkę Sprytną Szprotkę kapitanem statku.

          Dziś  w trakcie przedstawienie pt. "Pirackie Opowieści", dzieci wybrały się w morską przygodę. Z zaciekawieniem i przejęciem słuchały i oglądały całe przedstawienie.

          link do galerii

           

           

          Wrocławskie krasnale

          dzieci w strojach krasnali przy wrocławskiej fontannie

          Dziś dzieci z naszej grupy odwiedziły Wrocław. Celem wizyty, było podążanie Szlakiem wrocławskich krasnali. Dzieci bardzo miło spędziły czas, oraz poznały dużo ważnych informacji na temat wrocławskich krasnali i ich historii. Uwieńczeniem całe wycieczki był upominek w postaci książki pt." Wrocławskich krasnali historie prawdziwe".

          link do galerii

           

          Sprzątanie świata

          W piątek 17.09.21 r. dzieci z grup 0 uczestniczyły w Ogólnopolskim Sprzątaniu Świata – Myślę więc nie śmiecę. Dzieci słuchały, dlaczego należy segregować śmieci, co to nam daje i środowisku. Dzieci wiedzą, iż część śmieci długo się rozkłada i mogą być niebezpieczne dla zwierząt. Samodzielnie segregowały odpady do odpowiednich pojemników. Wiedziały, iż do żółtego dajemy plastik i metal, do niebieskiego papier, do zielonego szkło. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały prace plastyczną do tematu pt. „Nie śmiecimy, nie brudzimy o przyrodę się troszczymy”, prace zostały wyeksponowane na tablicy w szatni.

           

          Dzień Przedszkolaka

          dzieci z plakatem

          21 września dzieci z grupy 0B były wyjątkowo szczęśliwe i zadowolone ponieważ obchodziły swoje święto- Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

          Specjalnie na tą uroczystość przygotowano dla dzieci wiele atrakcji i niespodzianek dostarczając okazji do świętowania, wesołej zabawy, i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. 

          link do galerii

           

          Pianino

          dzieci na koncercie

          W poniedziałek 20.09.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w pierwszym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny pianino i utwory Fryderyka Chopina grane na tym instrumencie. W dniach od 2 do 23 października 2021 r. odbędzie się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, z tego powodu autorka Spotkań z muzyką chciała przybliżyć dzieciom postać kompozytora, pianisty Fryderyka Chopina. Dzieci słuchały piosenki pt. „Żelazowa Wola”, śpiewaną przez prowadzącą Alinę Zwoźniak oraz mazurka Fryderyka Chopina. granego na pianinie przez pana Michała. Tego mazurka, autor skomponował w wieku sześciu lat. Pan Michał pokazał różne sposoby gry na pianinie, między innymi: cicho, szybko, jednym palcem, czterema palcami, akordami, zagrał zagadkę muzyczną (Piraci z Karaibów). Pan Michał grał Preludium deszczowe Fryderyka Chopina, równocześnie prowadząca czytała wiersz „Parasole”, dzieci wystukiwały rytm palcami o podłogę.

          link do galerii

           

          Dzień Kropki

          chłopiec z bluzce w kropki

          Dzień kropki sprawił dzieciom dużo radości. Dzieci wyklejały, kolorowały a sama zabawa z kropkami sprawiała im wiele radości.

          link do galerii

           

          Urodziny Tuwima

          obrazki na dywanie

          W poniedziałek 13 września były urodziny Juliana Tuwima. Poety, autora wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek. Wiele pokoleń Polaków wychowało się na jego twórczości. Często czytamy wiersze tego poety, które są wesołe, żartobliwe, pouczające, śmieszne. Śmieszą i dziwią nas wiersze, między innymi „Lokomotywa”, „Abecadło”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”. Dzieci z grup 0 dowiedziały się, iż w tym dniu przypada kolejna rocznica urodzin Juliana Tuwima. Słuchały wierszy: „Idzie Grześ”, „Okulary”, uczestniczyły w inscenizacji „Rzepka”.

          link do galerii

           




          0C

          Nauczyciel: mgr Irena Żygadło

           

           

          AKCJA #ZDROWOROSNĄ

          Grupy 0c i 0d uczestniczyły w akcji edukacyjnej „#zdrowo rosną” zorganizowanej przez firmę ogrodniczą W. Legutko. Akcja polegała na uprawie zdrowego i pełnego witamin koperku. Każde dziecko otrzymało swój pakiet składający się z nasion, ziemi i pojemnika, następnie wspólnie wysialiśmy nasionka kopru. Ponad to wychowankowie dowiedzieli się, dlaczego warto uprawiać rośliny samodzielnie oraz usłyszeli kilka ciekawostek o zdrowotnym działaniu kopru. Dzieci codziennie podlewały swój koperek i sprawdzały jak rośnie, po dwóch tygodniach zabrały go do domu. Udział w akcji miał na celu kształtowanie u podopiecznych postawy proekologicznej oraz zamiłowania do zdrowej żywności.

           

           

           

           

          Mamo, tato, wolę wodę

          logo akcji

          plansza z elementami

          Przedszkole nasze w roku szkolnym 2021/2022 włączyły się do realizacji programu edukacyjnego „Mamo, tato, wolę wodę!”. W ramach programu dzieci brały udział w cyklu zajęć, których głównym celem było podniesienie poziomu wiedzy na temat właściwości wody, jej wpływu na życie i zdrowie człowieka oraz w zajęciach dotyczących zdrowego odżywiania i stylu życia. Podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych był realizowany cykl zajęć dotyczący wody, dzieci zdobywały wiedzę o wodzie. Dowiedziały się co to jest woda i skąd pochodzi, jakie ma znaczenie dla ludzi, roślin i zwierząt oraz jakie ma zastosowanie w życiu codziennym. W każdej grupie dzieci miały stały dostęp do wody i mogły korzystać z niej zarówno po wysiłku fizycznym jak i w każdej dowolnej chwili. Dzieci poznały znaczenie picia wody dla organizmu oraz utrwaliły nawyk częstego jej picia. Dzieci dowiedziały się że na naszej „błękitnej planecie” jest dużo wody ale tylko niewielka jej część to woda nadająca się do picia. Dzieci zobaczyły również w jaki sposób można oczyścić wodę oraz poznały różne stany skupienia wody, poznały sposoby oszczędzania wody w życiu codziennym w domu, w szkole oraz poznały jak ważne jest znaczenie jej oszczędzania dla naszego środowiska. Podsumowując należy podkreślić, że przeprowadzony program jest doskonałym przykładem kształtowania prozdrowotnych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Poprzez wspólną zabawę oraz podejmowanie różnorodnych aktywności, dzieci zdobyły wiele cennych informacji, które będą mogły zastosować w praktyce. Dzieci poprzez praktyczne działania poszerzyły swoją wiedzę na temat roli wody oraz aktywności fizycznej dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

           

           

           


           

          Wycieczka do Młyna Zawadka

          dzieci zwiedzają młyn

          W dniu 6 czerwca 2022 r. dzieci z grupy 0c i 0d pojechały autokarem na całodniową wycieczkę do Młyna Zawadka. W tym dniu dzieci miały wiele super atrakcji. Na początku skakały na ogromnym dmuchańcu, następnie poszły na tyrolkę – zjeżdżąc na linie, brały udział w wyścigach w workach, rzucały piłką do kosza, pokonały bardzo trudny tor przeszkód, łapały piłki z wielkiej procy, ścigały się na podwójnych nartach oraz tańczyły w mini disco. Po wyczerpujących zabawach zjadły pyszny posiłek, a były to bardzo smaczne pierogi ruskie wykonane przez samego właściciela młyna. Po posiłku dzieci poszły zwiedzać XIX - wieczny Młyn Zawadka, w którym poznały różne gatunki zbóż oraz urządzenia służące do produkcji mąki, dowiedziały się również, że obok młyna płynie rzeka Cicha Woda, która niegdyś napędzała koło młyńskie. Była to bardzo ciekawa, pełna wrażeń wycieczka.

          link do galerii

           

           

           

          Warsztaty zoologiczne - jaszczurki

          Pod koniec maja w naszym przedszkolu odbyły się ostatnie warsztaty zoologiczne, podczas których dzieci poznały bliżej wygląd i sposób życia jaszczurek.

          Pan Marcin, prowadzący warsztaty zoologiczne, z wielkim zaangażowaniem opowiadał o zwierzątku.

          Była to jaszczurka- Agama brodata.

          Dzieci były bardzo zaciekawione.

          Wiele dzieci poszukiwało odpowiedzi na pytania takie jak
          - co je jaszczurka? jak wygląda? czy lubi dzieci i czy jest bezpieczna?

          Cały cykl warsztatów był niezwykłą przygodą dla wszystkich dzieci. Miały możliwość poznać rożne gatunki zwierząt oraz ciekawostki na ich temat.

          Warsztaty zoologiczne bardzo podobały się wszystkim dzieciom i z niecierpliwością czekamy na kolejny cykl spotkań już w nowym roku szkolnym!

           

           

          DZIEŃ DZIECKA

          Początek czerwca to czas wyjątkowo lubiany przez wszystkie dzieci. Również nasze przedszkolaki z radością świętowały swój dzień − Dzień Dziecka − na zorganizowanej przez nas zabawie. Dzieci miały możliwość zabawy na dużym oraz mniejszym dmuchanym zamku ze zjeżdżalniami w ogródku przedszkolnym. Odwiedzili nas również niecodzienni goście, a dokładnie strażacy z OSP w Smolcu. Przedszkolaki z zachwytem i wielkim zaciekawieniem słuchały o specyfice ich pracy oraz miały okazję zobaczyć sprzęt jakim dysponują oraz wsiąść do prawdziwego wozu strażackiego. Nie zabrakło też torów przeszkód, zabaw ruchowych, ogromnych, kolorowych baniek mydlanych oraz maszyny do popcornu. Wiele radości przedszkolakom sprawiła wizyta Klauna, który z dziećmi bawił się przy muzyce. Nie zabrakło też stanowiska, gdzie nauczycielki malowały dzieciom twarze. Na koniec czekał na dzieci słodki poczęstunek zorganizowany przez rodziców.

           

           

           

          WARSZTATY „PRZYGODA NA WSI” W CHWALIMIERZU

          dzieci z doniczkami

          W dniu 27.05.22r dzieci z grup zerówkowych Oc i Od udały się na warsztaty „Przygoda na wsi” do Chwalimierza. W mało sprzyjającej aurze pogodowej dzieci wyruszyły, aby poznać czy bycie rolnikiem to fajna sprawa? Warsztaty rozpoczęliśmy bardzo pracowicie. Przygotowaliśmy ziemię do zasiania warzyw i kwiatów. Następnie poznaliśmy wiejskie zioła i zrobiliśmy z nich zielnik. To nie koniec naszej przygody. Dowiedzieliśmy się, że nie wszystkie owady to szkodniki. Ogród nie może istnieć bez pożytecznych pszczółek, biedronek i trzmieli. Wykonaliśmy specjalnie dla nich domek. Na koniec naszej wędrówki na wsi poznaliśmy zwyczaje zwierząt hodowlanych. Pani pokazała nam jak się nimi opiekować, jak dbać o ich legowiska, jak je czyścić i karmić. Mogliśmy kucyka, świnkę i królika pogłaskać! To był fajny dzień i na pewno tam wrócimy!

          link do galerii

           

           

           

          DZIEŃ RODZINY ORAZ ZAKOŃCZENIE ZERÓWKI

          W dniu 31.05.22r. dzieci z grupy 0c gościli swoich rodziców na koncercie z okazji ich święta oraz Zakończenia Zerówki. „Święto mamy dziś rodziny, a więc o niej pomówimy. Bo gdy rodzinę swoją mam, nigdy już nie będę sam”- tymi słowami dzieci przywitały swoich rodziców. Poza pięknie deklamowanymi wierszami, życzeniami były również piosenki i tańce. Rodzice nie kryli swojego wzruszenia! Na koniec występów dzieci delektowały się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. To był piękny, uroczysty dzień.

           

           

           

          Dzień Bez Śmiecenia

          dzieci segregują śmieci

          Dnia 11 maja obchodzimy międzynarodowy Dzień Bez Śmiecenia. Celem obchodzenia powyższego dnia jest propagowanie prawidłowych zasad segregacji śmieci, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska. Dzieci miały okazję poznać historię powstania tego wyjątkowego dnia oraz poznały zasady segregowania śmieci i dowiedziały się do czego służy recykling. Tego dnia Matka Ziemia napisała list do przedszkolaków, w którym prosi o niezaśmiecanie jej tylko o dbanie o jej środowisko. Dzieci były bardzo zainteresowane dniem bez śmiecenia.

          link do galerii

           

           

          Strażak pszczoła pomóc zdoła

          występ aktora w stroju pszczoły

          We wtorek 22.03.22 r. dzieci z grup przedszkolnych i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Strażak pszczoła pomóc zdoła”. Miał odbyć się maraton w sadzie, stonoga zgłosiła swój udział w tym wydarzeniu. Stonoga miała problem z zawiązaniem swoich butów, dzieci chętnie Stonodze w tej czynności pomogły i zaśpiewały „Śpiewankę – zawiązywankę”. Stonoga miała problem ze skokiem przez przeszkodę i zobaczyła w Internecie jak z puszki można zrobić pojazd odrzutowy, nic z tego nie wyszło, tylko guz sobie nabiła. Nie można we wszystko wierzyć co zobaczymy w Internecie. Dzieci wysłuchały piosenkę o numerze alarmowym – 112 i dowiedziały się kiedy trzeba korzystać z tego numeru. Niebawem w sadzie w kuchni wybuchł pożar, najważniejsze zachować spokój i należy skorzystać z telefonu, dzwoniąc do centrum alarmowego pod numerem 112. Podajemy dokładny adres zdarzenia i czekamy w bezpiecznym miejscu na pomoc, w tym przypadku – przyjechał strażak pszczoła i ugasił pożar w sadzie.

          link do galerii

           

           

           

          Wycieczka autokarowa do Hydropolis

          dzieci w Hydropolis

          Dnia 19.04.2022 roku grupy 0c i 0d pojechały na wycieczkę autokarową na warsztaty z przewodnikiem do Hydropolis. Celem wycieczki było kształtowanie u dzieci świadomości ekologicznej o zasobach wody i rozwijanie wiedzy o wodzie. Dzieci miały okazję obejrzeć film o powstaniu wody na ekranie 360 stopni i o długości 60 metrów, poznać okręt podwodny i panujące zasady w nim, zobaczyły modele stworzeń głębinowych i dowiedziały się jakie mają strategie przetrwania w środowisku wodnym. Przedszkolaki poznały różne ciekawostki o tym gdzie znaleźć wodę i ile jest wody w naszych organizmach. Dzieciom bardzo podobała się wycieczka, były zachwycone warsztatami.

          link do galerii

           

           

           

           

          Skrzypce

           

          skrzypek i dzieci na scenie

           

          W poniedziałek 21.03.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny skrzypce z rodziny instrumentów smyczkowych. Oglądały budowę instrumentu i słuchały piosenkę o tym instrumencie w wykonaniu pani Aliny Zwoźniak. Dzieci słuchały tak utworów jak: „Wiosna” Antoniego Vivaldiego, „Kesera”, melodię z filmu o Królewnie Śnieżce, polkę Trick Tasz, gamę glissando. Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Hej bociany, hej bałwany”.

           

           

           

          Dzień Dziewczynek

          We wtorek 08.03.22 r. dzieci z grup 0: C i D obchodziły Dzień Kobiet. Wszystkie panie i dziewczynki otrzymały kwiaty wraz z najlepszymi życzeniami. Dzieci słuchały recytacji wierszy: „Niech ten wiersz”, „W ósmym dniu marca”. Ćwiczyły pamięć, ucząc się piosenki pt. „Marzec pięknie się wystroił”. Dzieci integrowały się w zabawie pt. „Powitalny taniec”, utrwaliły zasady ruchu drogowego w piosence „Sygnalizator świetny”. Na zakończenie miały słodki poczęstunek.

           

           

           

           

          Rocznica urodzin Bohdana Butenki

          dzieci z rysunkami

          Dnia 2 marca w grupie 0c i 0d obchodziliśmy rocznicę urodzin Bohdana Butenki. Z tej okazji przeprowadziliśmy zajęcia na temat pracy ilustratora. Dzieci miały okazje dowiedzieć się kim jest ilustrator, jaki jest jego udział w powstawaniu książki oraz poznaliśmy różne techniki ilustracji. Na koniec dzieci miały za zadanie zrobić ilustracje do wiersza „Idzie Grześ przez wieś”, prace wyszły bardzo piękne.

          dzieci z rysunkami

           

           

           

          BAL KARNAWAŁOWY

          dzieci w strojach karnawałowych

          W dniu 24 lutego 2022 roku w grupach 0d i 0c odbył się bal karnawałowy. Tego dnia już od rana w zerówkach pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za różnych bohaterów znanych bajek. Bal rozpoczęty został od powitania i przedstawienia wszystkich bajkowych postaci. W pierwszej kolejności odbył się konkurs z balonami, zadaniem dzieci było, aby żaden nie spadł na podłogę. Kolejną zabawą sprawiającą radość dzieciom był taniec w parach na bibule rozłożonej na podłodze, zadaniem tancerzy było tak tańczyć, żeby nie uszkodzić bibuły. Wszyscy uczestnicy balu wzięli udział w wyścigach, były to skoki w workach oraz w rozwiązywaniu zagadek, w pląsach, w tańcach przy muzyce. Na koniec dzieci zostały zaproszone na smaczny poczęstunek. Był to bardzo radosny dzień pełen wrażeń i pozytywnych emocji.

          link do galerii

           

           

           

          Warsztaty zoologiczne

          Dnia 22 i 23 lutego w naszym przedszkolu odbyły się kolejne warsztaty zoologiczne. Podczas spotkania dzieci poznały niezwykle ciekawe owady, jakimi są patyczaki. Oprócz podstawowych wiadomości na temat tych zwierząt, ich wyglądu, hodowli, w jakim terrarium powinny przebywać, co jedzą patyczaki, dzieci poznały różne ciekawostki na ich temat. Większość dzieci zwróciła szczególną uwagę, że te owady w znakomity sposób opanowały sztukę kamuflażu. Ich wygląd przypomina patyki. Również podczas tych warsztatów, chętne dzieci miały możliwość dotknąć, wziąć na ręce patyczaka. Zaobserwować ich spokojny tryb życia. Przedszkolaki wykazywały duże zainteresowanie nowo poznanym zwierzęciem. Warsztaty zoologiczne po raz kolejny zaciekawiły i umożliwiły dzieciom poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie.

           

           

          Dookoła świata zaczarowanym balonem

          aktor w stroju arabskim

          We wtorek 15.02.22 r. dzieci z grup przedszkolnych i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Dookoła świata zaczarowanym balonem”. Tematem tego spektaklu było zapoznanie dzieci z nazwami wybranych kontynentów, krajów: Azją, Europą, Afryką, Ameryką Północną Chinami, Meksykiem, Szkocją, pustynią Sahara oraz ubiorem mieszkających tam ludzi. Profesor przemieszczał się balonem między kontynentami w poszukiwaniu czarodziejskich kamieni. Czarodziejskie kamienie potrzebne były księżniczce do wyczarowania deszczu. Profesor znalazł kamienie, zwiedzając kraje, poznał zwyczaje i życzliwych ludzi. Dzieci pomogły głównemu bohaterowi, uczestnicząc w inscenizacji piosenki pt. „Ekstra Maja Himalaja”. Jak w każdym przedstawieniu Teatrzyku Kropa, tak i w tym dzieci angażowały się czynnie w spektakl, ostrzegały bohaterów przed niebezpieczeństwem, razem z bohaterami śmiały się, smuciły się i były zdziwione.

          link do galerii

           

           

           

           

          DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

          dzieci na dywanie

          W dniu 17.01.2022 r. w grupach 0d i 0c odbył się Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Zabawa rozpoczęła się od przeczytania listu pozostawionego przez Kubusia. Zadaniem dzieci było odszukiwanie w sali ponumerowanych słoiczków od jeden do cztery, w których znajdowały się zabawy i zadania, które dzieci musiały po kolei rozwiązać. Pierwszym zadaniem było odgadnięcie zagadek dotyczących przyjaciół Kubusia Puchatka oraz Stumilowego Lasu. Kolejnym zadaniem było wykonanie gimnastyki do piosenki pt. Jedna łapka, druga łapka ja jestem Niedźwiadek”. Następnym zadaniem było słuchanie opowiadania pt. ”Puchatku cierpliwości” oraz kolorowanie wybranego obrazka z podobizną Kubusia. Ostatnim zadaniem był taniec z balonami, który zakończył imprezkę. Był to dzień pełen uśmiechu i radości.

          link do galerii

           

           

           

          Flet poprzeczny

          artystka podczas koncertu

          flecista podczas koncertu

          W poniedziałek 13.12.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny flet poprzeczny z rodziny instrumentów dętych drewnianych. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały budowę fletu: główka, korpus a w nim liczne klapy, stopka. Słuchały utworów granych na flecie: „Poranek” Edwarda Gryga, „Tango el choclo”, „Pada śnieg”, „Nokturn” F. Chopina. Pan Juliusz zagrał zagadki muzyczne, takie jak: muzyka z filmu pt. „Koziołek Matołek”, piosenka pt. „Zima Zła” i inne sposoby gry na tym instrumencie (legato, staccato, forte, piano). Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Idą świętra”.

           

           

           

          1,2,3 Pociąg rusza już

          dzieci podczas przedstawienia

          We wtorek 30.11.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w spektaklu Teatrzyku Kropa pt. „1,2,3 Pociąg rusza już”. Spektakl opowiadał zabawne czasami dramatyczne przygody, Smoka Wawelskiego i ciuchci Berci. Dzieci poznawały i zarazem utrwalały nazwy miast i regionów Polski. Dzieci podróżowały ciuchciom z Krakowa do Zakopanego, poznały polskie góry Tatry, następnie wyruszyły nad morze Bałtyckie. Warszawa stolica Polski, zachwyciła wielkościom i zabytkami. Międzyczasie Lokomotywa odmówiła posłuszeństwa i potrzebna była pomoc. Lotnik z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie z dziećmi naprawił Bercie. Wspólnie śpiewali piosenkę, w jaki sposób naprawiają lokomotywę i słowa piosenki ilustrowali ruchem. Konduktor Smok Wawelski podziękował dzieciom za pomoc. Wszyscy ruszyli pociągiem do Wrocławia, gdzie w lesie Strachocińskim, mieszka kuzyn konduktora smok Strachota.

          link do galerii

           

           

          Spotkanie z muzyką

          podczas występu

          W poniedziałek 22.11.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci słuchały piosenek o zwierzętach w wykonaniu śpiewającej aktorki pani Gosi. Jednym z tematów była piosenka pt. „Święto Pluszowego Misia”, związana z datą i świętem 25 listopada. W piosence pt. „Daj złociaka na zwierzaka” dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można pomóc zwierzętom oddanych do schroniska dla zwierząt. Piosenka pt. „Pięć szalonych kotów” w sposób żartobliwy opowiedziała, dlaczego ludzie nie mogą mieć zwierząt. Na tym spotkaniu dzieci dowiedziały się o potrzebach zwierząt, wysłuchały różnorodnych melodii i uczestniczyły w super zabawie.

           

           

           

          Centrum Historii Zajezdnia

          dzieci na warsztatach

          W środę 17.11.21 r. dzieci z grup 0: C i D odwiedziły Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu przy ulicy Grabiszyńskiej 184. Dzieci bardzo chętnie oglądały eksponaty, przedmioty z poprzednich lat, jest to wystawa zatytułowana „Wrocław 1945 – 2016”. Dzieci mogły dotykać eksponaty, wejść do wagonu, (którym przyjechały osoby osiedlające się we Wrocławiu lub okolicach w roku 1945), usiąść w autobusie, zaglądać do szuflad w bibliotece, usiąść w ławkach w klasie, zobaczyć sklep mięsny, kiosk z gazetami, pokój i inne przedmioty i pomieszczenia. Najważniejsze dla dzieci było zbieranie pieczątek, było ich 12. Po obejrzeniu wystawy z przewodnikiem, dzieci wykonywały doświadczenia pod czujnym okiem pracowników Zajezdni. Dzieciom bardzo podobał się pobyt w Centrum Historii Zajezdnia.

          link do galerii

           

           

          Dzień dyni

          dzieci z dyniami

          W piątek 29.10.21 r. dzieci z grup 0: C i D obchodziły Dzień Dyni. W tym dniu, każde dziecko przyszło z dynią. Na dywanie dzieci ułożyły wszystkie dynie, były różnej wielkości i pomarańczowe. Dzieci zostały podzielone na trzy grupy. Każda grupa miała zadanie, ułożyć dynie według wielkości, od największej do najmniej, policzyć ilość i porównać gdzie jest więcej, gdzie mniej i tyle samo. W zabawie „Dynia parzy”, dzieci stały w kole, podczas muzyki podawały sobie małą dynię, na przerwę w muzyce dziecko, które zostało z dynią w ręku odchodziło do stolika. Ta zabawa podobała się dzieciom, lecz wywoływała dużo emocji. Zabawa w kręgle uczyła dzieci celności, mała dynia służyła za kulę. Dzieci z przyjemnością ozdabiały dynie, tworząc małe dzieła sztuki, jadły pestki dyni. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały prace plastyczną, przestrzenne dynie z pomarańczowych pasków papieru, była to praca w grupach.

          link do galerii

           

           

           

          Wtorek Niesforek i reszta tygodnia

          aktorzy na scenie

          We wtorek 26.10.21 r. dzieci z grup przedszkolnych i grup 0 oglądały spektakl pt. „Wtorek Niesforek i reszta tygodnia”. Wszystkie dni tygodnia ustaliły, iż każdy dzień tygodnia będzie uczestniczył w Dniu Sportu, w wybranej dyscyplinie. Wszystkim podobały się ich dyscypliny sportowe, tylko Wtorek Niesforek był niezadowolony, a to za mała piłka, a to dziwny strój sportowy. Każda dyscyplina wymaga odpowiedniego ubioru, przyboru. Poniedziałek był koszykarzem, wtorek w golfa grał, środa w tenisa, czwartek uprawiał karate, piątek grał w bejzbol, sobota miała dyscyplinę - pchnięcie kulą, niedziela była czirliderką. Wszyscy pilnie trenowali, przygotowywali się do Dnia Sportu, tylko Wtorek Niesforek obraził się, zabrał piłkę do koszykówki poniedziałkowi, z tego powodu wynikły nieporozumienia. Niedziela postanowiła wyjaśnić to wszystko i po jakimś czasie wszystkie dni tygodnia miały swoje odpowiednie przybory. Wtorek przeprosił za zamieszanie wszystkie dni tygodnia. niedziela była smutna bo nie zdążyła się przygotować do występu na stadionie. Wtorek Niesforek wraz z dziećmi, pomógł niedzieli przygotować układ choreograficzny do kibicowania. „Poniedziałek w kosza gra. Wtorek kij do golfa ma. Środa tenisistką jest. Czwartek ćwiczy karate. Czas na tydzień sportu. Czas na tydzień sportu. Piątek gra w bejzbol. Sobota pcha kulę, zaś niedziela na sam koniec kibicuje na stadionie”. Dzień Sportu czas zacząć…

          link do galerii

           

           

           

          Andrzejki

          Dziś 30 listopada dzieci świętowały Andrzejki, przeniosły się w świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Pamiętając jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb oraz przedmiotów. Nie zabrakło układania butów, przekłuwania serc oraz lania wosku. Dzieci wysłuchały utworu  "Uczeń czarodziejki"; brały udział w zabawach ruchowych, takich jak: "Czary mary", "Raz, dwa, trzy czarownica patrzy". Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy.

           

           

           

           

           

          DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          dzieci w bajkowych strojach

          W dniu 5.11.2021 r. w grupach 0d i 0c obchodzony był Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Już od rana w zerówkach pojawiali się bohaterowie znanych i lubianych postaci z bajek. Po powitaniu wszystkie dzieci opowiadały o sobie ujawniając z jakiej bajki pochodzą ich stroje. W tym dniu dzieci rozwiązywały tytuły bajek na podstawie zagadek, rozpoznawały bajkowych bohaterów po rekwizytach. Tańczyły przy muzyce zmieniając się w wybrane postaci z bajek: Czerwonego Kapturka zbierającego kwiatki do koszyczka, wilka skradającego się na palcach, Macochę przeglądającą się w lusterku oraz Jasia i Małgosię idących przez las podskakując. Na koniec dzieci wzięły udział w konkursie „Kto szybciej pomoże Kopciuszkowi oddzielić groch od orzechów?”. Ten dzień sprawił wszystkim wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka.

          link do galerii

           

           

           

           

          Wycieczka do Muzeum Narodowego we Wrocławiu

          dzieci w muzeum

          Dnia 27 października grupy 0c i 0d pojechały na wycieczkę autokarową do Muzeum Narodowego we Wrocławiu na lekcję muzealną pt. „Skarb Średzki”. Dzieci tego dnia dowiedziały się czym jest średniowiecze oraz jak żyli książęta i księżniczki, mieli okazję zobaczyć zbroje rycerza, szaty i biżuterię księżniczek. Wysłuchały legendy o św. Jerzym i smoku. Na koniec lekcji dzieci zobaczyły Skarb Średzki, składający się ze złotej korony, wysadzanej szlachetnymi kamieniami oraz złotych zawieszek na uszy. Do Skarbu należały również cztery złote pierścionki, zapinka i zapona, która służyła do spinania płaszcza. Dzieciom bardzo podobała się wycieczka, a największe wrażenie wywarł na nich Skarb Średzki.

          link do galerii

           

           

           

           

          Puzon

          W poniedziałek 18.10.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny puzon z rodziny instrumentów dętych blaszanych. Oglądały budowę instrumentu, bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie ust do ustnika. Dzieci słuchały sposobu gry na puzonie, między innymi: glissando, głos słonia oraz opowieść słowno-muzyczną pt. „Co się działo w grocie króla gór”. Były grane na puzonie zagadki muzyczne z filmów: „Kraina lodu”, „Gwiezdnie wojny”, „Nie ma mocnych”, „Różowa pantera”. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Sałatka owocowa”.

           

           

           

           

           

          Światowy Dzień Owoców i Warzyw w 0c i 0d

          dzieci przy stolikach

          15 października obchodziliśmy w naszej zerówce Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Tego dnia dzieci wysłuchały wiersza Juliana Tuwima pt. „Warzywa”, wiersz wzbudził duże zainteresowanie i dzieci chętnie odpowiadały na pytania dotyczące utworu. Następnie przedszkolaki rozwiązywały zagadki na temat owoców i warzyw, z którymi poradzili sobie doskonale. Trzecim zadaniem dzieci było ułożenie puzzli, warzywno-owocowych. Na koniec zajęć każde dziecko wykonało indywidualną pracę plastyczną – owocową lub warzywną wydzierankę.

          Link do galerii

           

           

           

          Światowy Dzień Owoców i Warzyw w 0c i 0d

          15 października obchodziliśmy w naszej zerówce Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Tego dnia dzieci wysłuchały wiersza Juliana Tuwima pt. „Warzywa”, wiersz wzbudził duże zainteresowanie i dzieci chętnie odpowiadały na pytania dotyczące utworu. Następnie przedszkolaki rozwiązywały zagadki na temat owoców i warzyw, z którymi poradzili sobie doskonale. Trzecim zadaniem dzieci było ułożenie puzzli, warzywno-owocowych. Na koniec zajęć każde dziecko wykonało indywidualną pracę plastyczną – owocową lub warzywną wydzierankę.

           

           

           

           

          LEKCJA MUZEALNA

          W czwartek 7 października 2021 r. dzieci z grupy 0c i 0d pojechały na wycieczkę w ramach lekcji muzealnej do Muzeum Regionalnego znajdującego się w Środzie Śląskiej w Ratuszu. Spotkanie w muzeum dzieci rozpoczęły warsztatami z garncarstwa, na których wykonywały z gliny metodą pradziejową różnego rodzaju naczynia: garnuszki, miski, dzbanki i talerze. Po warsztatach pani przewodnik zaprosiła wszystkie dzieci do zwiedzania muzeum, a w nim sali czasowej, w której znajdowała się wystawa dotycząca życia ludzi pierwotnych, a nawet ich pochówku. Następnym miejscem była sala rajców, w której znajdowały się insygnia cechowe: pieczęcie, wilkomy, konwie, kubki oraz bardzo duża makieta Środy Śląskiej. Potem wszyscy udaliśmy się na wieżę więzienną, na której znajdowały się dwie cele więzienne, przeznaczone dla złoczyńców. Kolejną częścią zwiedzania były warsztaty cieślów, stelmachów, bednarzy oraz stolarzy, w których znajdowało się mnóstwo narzędzi potrzebnych i stosowanych do obróbki drewna. Na koniec dzieci obejrzały nową wystawę „Średzkie Pamiątki”. Była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja.

           

           

           

          Dzień Chłopaka

          dzieci w dniu chłopca

          30 września jest wyjątkowym dniem dla chłopców, ponieważ obchodzone jest ich święto – Dzień Chłopaka. Tego dnia chłopcy mieli parę zadań do wykonania – ułożyć puzzle, rozwiązać rebusy oraz odgadnąć zagadki. Oczywiście poradzili sobie bardzo dobrze i w nagrodę dostali odznaki „super chłopak”. Z okazji święta, chłopcy dostali upominki od dziewczynek oraz najserdeczniejsze życzenia. Nie brakowało w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkim dzieci.

          link do galerii

           

           

           

           

           

           

          Dzień Zwierząt

          4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Święto to celebrowane jest w Polsce od 1993r. Obchody tego święta mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom o prawach zwierząt, ich godności i wolności. Tego dnia dzieci poznały różne ciekawostki na temat zwierząt oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi. Została także zwrócona uwaga dzieci, że zwierzęta czują jak ludzie i nie są zabawką, którą można wyrzucić. Wszystkie przedszkolaki rozwiązywały zagadki, układały puzzle oraz śpiewały piosenkę o tematyce związanej ze zwierzętami. 

           

           

           

           

           

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          Dziś obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu czytano w przedszkolu literaturę dziecięcą w postaci bajek, baśni i legend. Dzisiejszy dzień opierał się na promowaniu tej aktywności wśród dzieci. Zalet głośnego czytania jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Wpływa również na umacnianie więzi między dziećmi i rodzicami, po przez wspólne spędzania czasu. Dziś dzieci przeniosły się w świat fantazji i przygody, który stworzył się w ich wyobraźni słuchając czytanych utworów literackich repertuaru dziecięcego. Dzień minął w miłej i przyjaznej atmosferze, który uwieńczono krótkim przedstawieniem teatralnym.

           

           

           

          Pirackie opowieści

          dzieci oglądają przedstawienie

          We wtorek 28.09.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, oglądały przedstawienie pt. „Pirackie opowieści”. Dzieci przeżywały przygody Luizki – Sprytnej Szprotki i Kapitana Łaty. Żywiołowo reagowały na spektakl, nawet ostrzegały głównych bohaterów przed niebezpieczeństwem, gniewem władcy mórz, Neptunem. Luizkia– Sprytna Szprotka wspólnie z Kapitanem Łatą, wypłynęli na morze, by znaleźć wyspę, na której znajduje się skarb. Pragnieniem Luizki, było zostać królową piratów, aby ją zostać musiała posiadać skarb. Skarb należał do Neptuna, któremu do tej pory nikt tego skarbu nie zabrał. Neptun zaangażował do obrony skarbu: syrenkę i siły przyrody – sztorm. Kapitan Łata wraz z załogą zostali uwięzieni przez Neptuna. Luizka, która na wyspie znalazła skarb, dowiedziała się o uwięzieniu kapitana Łaty wraz z załogą. Miała wielki dylemat oddać skarb Neptunowi za uwolnienie kapitana Łaty i załogi czy zostawić ten skarb i zostać królową piratów. Luizkia– Sprytna Szprotka oddała skarb Neptunowi, okazało się nasza bohaterka bardziej ceni przyjaźń niż bogactwo. Kapitan Łata za dbanie o załogę mianował Luizkę Sprytną Szprotkę kapitanem statku.

          link do galerii

           

           

           

           

          Pianino

          dzieci grają na pianinie

          W poniedziałek 20.09.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w pierwszym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny pianino i utwory Fryderyka Chopina grane na tym instrumencie. W dniach od 2 do 23 października 2021 r. odbędzie się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, z tego powodu autorka Spotkań z muzyką chciała przybliżyć dzieciom postać kompozytora, pianisty Fryderyka Chopina. Dzieci słuchały piosenki pt. „Żelazowa Wola”, śpiewaną przez prowadzącą Alinę Zwoźniak oraz mazurka Fryderyka Chopina. granego na pianinie przez pana Michała. Tego mazurka, autor skomponował w wieku sześciu lat. Pan Michał pokazał różne sposoby gry na pianinie, między innymi: cicho, szybko, jednym palcem, czterema palcami, akordami, zagrał zagadkę muzyczną (Piraci z Karaibów). Pan Michał grał Preludium deszczowe Fryderyka Chopina, równocześnie prowadząca czytała wiersz „Parasole”, dzieci wystukiwały rytm palcami o podłogę.

          link do galerii

           

           

          OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

          dzieci w dniu przedszkolaka

          23 września był dniem szczególnym dla dzieci z grup 0 „c” i 0 „d” w tym dniu obchodziliśmy święto wszystkich przedszkolaków. Rozpoczęliśmy ten dzień od okrzyku „Dzień przedszkolaka, ważna sprawa czeka nas super zabawa”. Dzieci miały za zadanie w sali przedszkolnej odszukać ukryte literki i ułożyć zgodnie z kodem napis „Dzień Przedszkolaka”. Kolejnym zadaniem była rozmowa w kręgu kończenie zdań: „Mój kolega, koleżanka to…, ”Lubię się bawić…”. Następnie zatańczyliśmy taniec do ulubionej piosenki „Kiedy jesteś smutny”. Był również quiz na temat przedszkola oraz rozpoznawanie rówieśników po głosie. Na koniec wykonaliśmy pracę grupową odbijanie dłoni pomalowanej farbą plakatową w konturze serca. Był to bardzo miły dzień.

          link do galerii

           

           

           

          WYCIECZKA ,,SZLAKIEM WROCŁAWSKICH KRASNALI’’

          dzieci w strojach krasnali

          21 września 2021 r. grupy 0C i 0D pojechały do Wrocławia na wycieczkę autokarową ,,Szlakiem wrocławskich krasnali’’, aby zwiedzać Wrocław i poznać krasnale. Miejscem spotkania była fontanna pod Teatrem Lalek oraz pierwsze spotkanie z wrocławskimi krasnalami. Dzieci otrzymały do przebrania krasnoludkowe czerwone stroje – czerwone czapeczki i kubraczki. Następnie każda grupa wyruszyła ze swoim przewodnikiem na poszukiwania krasnali, które były ustawione w różnych zakamarkach wrocławskiego Rynku, każdy z krasnoludków miał swoje imię i pełnił odpowiednią funkcję. Dowiedziały się również, że w całym Wrocławiu znajduje się 400 figurek krasnoludków. Na koniec wszystkie dzieci spotkały się w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej na Rynku, gdzie zjadły małą przekąskę i wypiły sok oraz wysłuchały jednej z opowieści o krasnoludkach z książki pt. ,,Wrocławskich krasnali historie prawdziwe’’ autorstwa Mariusza Urbanka, którą otrzymały na pamiątkę. Była to wycieczka bardzo interesująca, pełna wrażeń.

          link do galerii

           

           

          Sprzątanie świata

          prace dzieci

          W piątek 17.09.21 r. dzieci z grup 0 uczestniczyły w Ogólnopolskim Sprzątaniu Świata – Myślę więc nie śmiecę. Dzieci słuchały, dlaczego należy segregować śmieci, co to nam daje i środowisku. Dzieci wiedzą, iż część śmieci długo się rozkłada i mogą być niebezpieczne dla zwierząt. Samodzielnie segregowały odpady do odpowiednich pojemników. Wiedziały, iż do żółtego dajemy plastik i metal, do niebieskiego papier, do zielonego szkło. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały prace plastyczną do tematu pt. „Nie śmiecimy, nie brudzimy o przyrodę się troszczymy”, prace zostały wyeksponowane na tablicy w szatni.

          link do galerii

           

          Dzień Kropki

          cała grupa z kropkami

          link do galerii

           

          Rocznica urodzin Tuwima

          dzieci inscenizują Rzepkę

          W poniedziałek 13 września były urodziny Juliana Tuwima. Poety, autora wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek. Wiele pokoleń Polaków wychowało się na jego twórczości. Często czytamy wiersze tego poety, które są wesołe, żartobliwe, pouczające, śmieszne. Śmieszą i dziwią nas wiersze, między innymi „Lokomotywa”, „Abecadło”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”. Dzieci z grup 0 dowiedziały się, iż w tym dniu przypada kolejna rocznica urodzin Juliana Tuwima. Słuchały wierszy: „Idzie Grześ”, „Okulary”, uczestniczyły w inscenizacji „Rzepka”.

          link do galerii 

           

           

          0D

          Nauczyciele: mgr Anna Kwit, mgr Kamila Słowik

           

          ZAKOŃCZENIE ZERÓWKI

          W dniu 8 czerwca dzieci z grupy 0 „d” na zakończenie roku szkolnego zaprezentowały swoim rodzicom bardzo ciekawy repertuar w postaci wierszy, piosenek oraz tańca. Po części artystycznej i gromkich brawach, wychowawczynie wręczyły wszystkim dzieciom dyplomy ukończenia zerówki oraz książki – życząc samych sukcesów w szkole.

           

           

           

          AKCJA #ZDROWOROSNĄ

          Grupy 0c i 0d uczestniczyły w akcji edukacyjnej „#zdrowo rosną” zorganizowanej przez firmę ogrodniczą W. Legutko. Akcja polegała na uprawie zdrowego i pełnego witamin koperku. Każde dziecko otrzymało swój pakiet składający się z nasion, ziemi i pojemnika, następnie wspólnie wysialiśmy nasionka kopru. Ponad to wychowankowie dowiedzieli się, dlaczego warto uprawiać rośliny samodzielnie oraz usłyszeli kilka ciekawostek o zdrowotnym działaniu kopru. Dzieci codziennie podlewały swój koperek i sprawdzały jak rośnie, po dwóch tygodniach zabrały go do domu. Udział w akcji miał na celu kształtowanie u podopiecznych postawy proekologicznej oraz zamiłowania do zdrowej żywności.

           

           

          Ogólnopolski program „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”

          W roku szkolnym 2021/2022 w grupie 0d przeprowadzony został program pt. „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Program ten miał na celu rozwijanie czytelnictwa oraz zachęcanie rodziców do czytania dzieciom książek. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną nie można było użyć pluszowego misia, więc dzieci otrzymywały sylwetę w formie wydrukowanej i zalaminowanej. Każde dziecko po kolei zabierało do domu dzienniczek oraz sylwetę misia Bruna. Zadaniem rodziców było przeczytanie dziecku oraz misiowi swojej ulubionej książeczki na dobranoc. Rodzice wpisywali w dzienniczek tytuł książeczki oraz głównego bohatera, a dzieci wykonywały rysunek. Po przyniesieniu do zerówki, sylweta była dezynfekowana i odbywała kwarantannę. Dzieci dodatkowo nauczyły się piosenki pt. „Czytaj z misiem” oraz wykonały zakładki do książek. Każde dziecko po przyniesieniu dzienniczka opowiadało o swoim bohaterze ze swojej książeczki. Codziennie podczas odpoczynku poobiedniego razem z misiem czytane były dzieciom książki. W ramach programu odwiedził nas tato dziewczynki z grupy i opowiedział o swoim zawodzie, który wykonuje jako pilot samolotu pasażerskiego. Program realizuje kierunek polityki MEiN: wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny – rozwijanie czytelnictwa przez przedszkole we współpracy z rodzicami tj. zachęcanie do czytania w domu misiowi, wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro, kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie – codzienne czytanie dzieciom, poszukiwanie w/w postaw w utworach literackich, podnoszenie jakości edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby rozwojowe  i edukacyjne wszystkich dzieci – dobór literatury do wieku, możliwości i potrzeb dzieci, działanie na rzecz poznawania polskiej kultury – prezentacja polskiej literatury dzieciom. 

           

           

           

           

          Mamo, tato, wolę wodę

          logo akcji

          plansza z elementami

          Przedszkole nasze w roku szkolnym 2021/2022 włączyły się do realizacji programu edukacyjnego „Mamo, tato, wolę wodę!”. W ramach programu dzieci brały udział w cyklu zajęć, których głównym celem było podniesienie poziomu wiedzy na temat właściwości wody, jej wpływu na życie i zdrowie człowieka oraz w zajęciach dotyczących zdrowego odżywiania i stylu życia. Podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych był realizowany cykl zajęć dotyczący wody, dzieci zdobywały wiedzę o wodzie. Dowiedziały się co to jest woda i skąd pochodzi, jakie ma znaczenie dla ludzi, roślin i zwierząt oraz jakie ma zastosowanie w życiu codziennym. W każdej grupie dzieci miały stały dostęp do wody i mogły korzystać z niej zarówno po wysiłku fizycznym jak i w każdej dowolnej chwili. Dzieci poznały znaczenie picia wody dla organizmu oraz utrwaliły nawyk częstego jej picia. Dzieci dowiedziały się że na naszej „błękitnej planecie” jest dużo wody ale tylko niewielka jej część to woda nadająca się do picia. Dzieci zobaczyły również w jaki sposób można oczyścić wodę oraz poznały różne stany skupienia wody, poznały sposoby oszczędzania wody w życiu codziennym w domu, w szkole oraz poznały jak ważne jest znaczenie jej oszczędzania dla naszego środowiska. Podsumowując należy podkreślić, że przeprowadzony program jest doskonałym przykładem kształtowania prozdrowotnych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Poprzez wspólną zabawę oraz podejmowanie różnorodnych aktywności, dzieci zdobyły wiele cennych informacji, które będą mogły zastosować w praktyce. Dzieci poprzez praktyczne działania poszerzyły swoją wiedzę na temat roli wody oraz aktywności fizycznej dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

           

           

           


           

          Wycieczka do Młyna Zawadka

          W dniu 6 czerwca 2022 r. dzieci z grupy 0c i 0d pojechały autokarem na całodniową wycieczkę do Młyna Zawadka. W tym dniu dzieci miały wiele super atrakcji. Na początku skakały na ogromnym dmuchańcu, następnie poszły na tyrolkę – zjeżdżąc na linie, brały udział w wyścigach w workach, rzucały piłką do kosza, pokonały bardzo trudny tor przeszkód, łapały piłki z wielkiej procy, ścigały się na podwójnych nartach oraz tańczyły w mini disco. Po wyczerpujących zabawach zjadły pyszny posiłek, a były to bardzo smaczne pierogi ruskie wykonane przez samego właściciela młyna. Po posiłku dzieci poszły zwiedzać XIX - wieczny Młyn Zawadka, w którym poznały różne gatunki zbóż oraz urządzenia służące do produkcji mąki, dowiedziały się również, że obok młyna płynie rzeka Cicha Woda, która niegdyś napędzała koło młyńskie. Była to bardzo ciekawa, pełna wrażeń wycieczka.

           

           

           

          Warsztaty zoologiczne - jaszczurki

          Pod koniec maja w naszym przedszkolu odbyły się ostatnie warsztaty zoologiczne, podczas których dzieci poznały bliżej wygląd i sposób życia jaszczurek.

          Pan Marcin, prowadzący warsztaty zoologiczne, z wielkim zaangażowaniem opowiadał o zwierzątku.

          Była to jaszczurka- Agama brodata.

          Dzieci były bardzo zaciekawione.

          Wiele dzieci poszukiwało odpowiedzi na pytania takie jak
          - co je jaszczurka? jak wygląda? czy lubi dzieci i czy jest bezpieczna?

          Cały cykl warsztatów był niezwykłą przygodą dla wszystkich dzieci. Miały możliwość poznać rożne gatunki zwierząt oraz ciekawostki na ich temat.

          Warsztaty zoologiczne bardzo podobały się wszystkim dzieciom i z niecierpliwością czekamy na kolejny cykl spotkań już w nowym roku szkolnym!

           

           

           

           

          DZIEŃ DZIECKA

          Początek czerwca to czas wyjątkowo lubiany przez wszystkie dzieci. Również nasze przedszkolaki z radością świętowały swój dzień − Dzień Dziecka − na zorganizowanej przez nas zabawie. Dzieci miały możliwość zabawy na dużym oraz mniejszym dmuchanym zamku ze zjeżdżalniami w ogródku przedszkolnym. Odwiedzili nas również niecodzienni goście, a dokładnie strażacy z OSP w Smolcu. Przedszkolaki z zachwytem i wielkim zaciekawieniem słuchały o specyfice ich pracy oraz miały okazję zobaczyć sprzęt jakim dysponują oraz wsiąść do prawdziwego wozu strażackiego. Nie zabrakło też torów przeszkód, zabaw ruchowych, ogromnych, kolorowych baniek mydlanych oraz maszyny do popcornu. Wiele radości przedszkolakom sprawiła wizyta Klauna, który z dziećmi bawił się przy muzyce. Nie zabrakło też stanowiska, gdzie nauczycielki malowały dzieciom twarze. Na koniec czekał na dzieci słodki poczęstunek zorganizowany przez rodziców.

           

           

          WARSZTATY „PRZYGODA NA WSI” W CHWALIMIERZU

          dzieci z doniczkami

          W dniu 27.05.22r dzieci z grup zerówkowych Oc i Od udały się na warsztaty „Przygoda na wsi” do Chwalimierza. W mało sprzyjającej aurze pogodowej dzieci wyruszyły, aby poznać czy bycie rolnikiem to fajna sprawa? Warsztaty rozpoczęliśmy bardzo pracowicie. Przygotowaliśmy ziemię do zasiania warzyw i kwiatów. Następnie poznaliśmy wiejskie zioła i zrobiliśmy z nich zielnik. To nie koniec naszej przygody. Dowiedzieliśmy się, że nie wszystkie owady to szkodniki. Ogród nie może istnieć bez pożytecznych pszczółek, biedronek i trzmieli. Wykonaliśmy specjalnie dla nich domek. Na koniec naszej wędrówki na wsi poznaliśmy zwyczaje zwierząt hodowlanych. Pani pokazała nam jak się nimi opiekować, jak dbać o ich legowiska, jak je czyścić i karmić. Mogliśmy kucyka, świnkę i królika pogłaskać! To był fajny dzień i na pewno tam wrócimy!

          link do galerii

           

           

           

          Dzień Bez Śmiecenia

          dzieci segregują śmieci

          Dnia 11 maja obchodzimy międzynarodowy Dzień Bez Śmiecenia. Celem obchodzenia powyższego dnia jest propagowanie prawidłowych zasad segregacji śmieci, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska. Dzieci miały okazję poznać historię powstania tego wyjątkowego dnia oraz poznały zasady segregowania śmieci i dowiedziały się do czego służy recykling. Tego dnia Matka Ziemia napisała list do przedszkolaków, w którym prosi o niezaśmiecanie jej tylko o dbanie o jej środowisko. Dzieci były bardzo zainteresowane dniem bez śmiecenia.

          link do galerii

           

           

           

          Strażak pszczoła pomóc zdoła

          We wtorek 22.03.22 r. dzieci z grup przedszkolnych i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Strażak pszczoła pomóc zdoła”. Miał odbyć się maraton w sadzie, stonoga zgłosiła swój udział w tym wydarzeniu. Stonoga miała problem z zawiązaniem swoich butów, dzieci chętnie Stonodze w tej czynności pomogły i zaśpiewały „Śpiewankę – zawiązywankę”. Stonoga miała problem ze skokiem przez przeszkodę i zobaczyła w Internecie jak z puszki można zrobić pojazd odrzutowy, nic z tego nie wyszło, tylko guz sobie nabiła. Nie można we wszystko wierzyć co zobaczymy w Internecie. Dzieci wysłuchały piosenkę o numerze alarmowym – 112 i dowiedziały się kiedy trzeba korzystać z tego numeru. Niebawem w sadzie w kuchni wybuchł pożar, najważniejsze zachować spokój i należy skorzystać z telefonu, dzwoniąc do centrum alarmowego pod numerem 112. Podajemy dokładny adres zdarzenia i czekamy w bezpiecznym miejscu na pomoc, w tym przypadku – przyjechał strażak pszczoła i ugasił pożar w sadzie.

           

           

           

          Wycieczka autokarowa do Hydropolis

          dzieci w Hydropolis

          Dnia 19.04.2022 roku grupy 0c i 0d pojechały na wycieczkę autokarową na warsztaty z przewodnikiem do Hydropolis. Celem wycieczki było kształtowanie u dzieci świadomości ekologicznej o zasobach wody i rozwijanie wiedzy o wodzie. Dzieci miały okazję obejrzeć film o powstaniu wody na ekranie 360 stopni i o długości 60 metrów, poznać okręt podwodny i panujące zasady w nim, zobaczyły modele stworzeń głębinowych i dowiedziały się jakie mają strategie przetrwania w środowisku wodnym. Przedszkolaki poznały różne ciekawostki o tym gdzie znaleźć wodę i ile jest wody w naszych organizmach. Dzieciom bardzo podobała się wycieczka, były zachwycone warsztatami.

          link do galerii

           

           

           

           

          Skrzypce

          W poniedziałek 21.03.22 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny skrzypce z rodziny instrumentów smyczkowych. Oglądały budowę instrumentu i słuchały piosenkę o tym instrumencie w wykonaniu pani Aliny Zwoźniak. Dzieci słuchały tak utworów jak: „Wiosna” Antoniego Vivaldiego, „Kesera”, melodię z filmu o Królewnie Śnieżce, polkę Trick Tasz, gamę glissando. Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Hej bociany, hej bałwany”.

           

           

           

          Dzień Dziewczynek

          We wtorek 08.03.22 r. dzieci z grup 0: C i D obchodziły Dzień Kobiet. Wszystkie panie i dziewczynki otrzymały kwiaty wraz z najlepszymi życzeniami. Dzieci słuchały recytacji wierszy: „Niech ten wiersz”, „W ósmym dniu marca”. Ćwiczyły pamięć, ucząc się piosenki pt. „Marzec pięknie się wystroił”. Dzieci integrowały się w zabawie pt. „Powitalny taniec”, utrwaliły zasady ruchu drogowego w piosence „Sygnalizator świetny”. Na zakończenie miały słodki poczęstunek.

           

           

           

           

          Rocznica urodzin Bohdana Butenki

          dzieci z rysunkami

          Dnia 2 marca w grupie 0c i 0d obchodziliśmy rocznicę urodzin Bohdana Butenki. Z tej okazji przeprowadziliśmy zajęcia na temat pracy ilustratora. Dzieci miały okazje dowiedzieć się kim jest ilustrator, jaki jest jego udział w powstawaniu książki oraz poznaliśmy różne techniki ilustracji. Na koniec dzieci miały za zadanie zrobić ilustracje do wiersza „Idzie Grześ przez wieś”, prace wyszły bardzo piękne.

          dzieci z rysunkami

           

           

           

           

          BAL KARNAWAŁOWY

          W dniu 24 lutego 2022 roku w grupach 0d i 0c odbył się bal karnawałowy. Tego dnia już od rana w zerówkach pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za różnych bohaterów znanych bajek. Bal rozpoczęty został od powitania i przedstawienia wszystkich bajkowych postaci. W pierwszej kolejności odbył się konkurs z balonami, zadaniem dzieci było, aby żaden nie spadł na podłogę. Kolejną zabawą sprawiającą radość dzieciom był taniec w parach na bibule rozłożonej na podłodze, zadaniem tancerzy było tak tańczyć, żeby nie uszkodzić bibuły. Wszyscy uczestnicy balu wzięli udział w wyścigach, były to skoki w workach oraz w rozwiązywaniu zagadek, w pląsach, w tańcach przy muzyce. Na koniec dzieci zostały zaproszone na smaczny poczęstunek. Był to bardzo radosny dzień pełen wrażeń i pozytywnych emocji.

           

           

          Warsztaty zoologiczne

          Dnia 22 i 23 lutego w naszym przedszkolu odbyły się kolejne warsztaty zoologiczne. Podczas spotkania dzieci poznały niezwykle ciekawe owady, jakimi są patyczaki. Oprócz podstawowych wiadomości na temat tych zwierząt, ich wyglądu, hodowli, w jakim terrarium powinny przebywać, co jedzą patyczaki, dzieci poznały różne ciekawostki na ich temat. Większość dzieci zwróciła szczególną uwagę, że te owady w znakomity sposób opanowały sztukę kamuflażu. Ich wygląd przypomina patyki. Również podczas tych warsztatów, chętne dzieci miały możliwość dotknąć, wziąć na ręce patyczaka. Zaobserwować ich spokojny tryb życia. Przedszkolaki wykazywały duże zainteresowanie nowo poznanym zwierzęciem. Warsztaty zoologiczne po raz kolejny zaciekawiły i umożliwiły dzieciom poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie.

           

           

          Dookoła świata zaczarowanym balonem

          We wtorek 15.02.22 r. dzieci z grup przedszkolnych i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Dookoła świata zaczarowanym balonem”. Tematem tego spektaklu było zapoznanie dzieci z nazwami wybranych kontynentów, krajów: Azją, Europą, Afryką, Ameryką Północną Chinami, Meksykiem, Szkocją, pustynią Sahara oraz ubiorem mieszkających tam ludzi. Profesor przemieszczał się balonem między kontynentami w poszukiwaniu czarodziejskich kamieni. Czarodziejskie kamienie potrzebne były księżniczce do wyczarowania deszczu. Profesor znalazł kamienie, zwiedzając kraje, poznał zwyczaje i życzliwych ludzi. Dzieci pomogły głównemu bohaterowi, uczestnicząc w inscenizacji piosenki pt. „Ekstra Maja Himalaja”. Jak w każdym przedstawieniu Teatrzyku Kropa, tak i w tym dzieci angażowały się czynnie w spektakl, ostrzegały bohaterów przed niebezpieczeństwem, razem z bohaterami śmiały się, smuciły się i były zdziwione.

           

           

          Dzień Babci i Dziadka

          Z okazji Dnia Babci i Dziadka grupa 0d przygotowała przedstawienie pod tytułem „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Dzieci były pięknie ubrane i doskonale przygotowane do odgrywanych ról. Na koniec występu dzieci zatańczyły taniec pt. „Gdy Ci smutno, gdy Ci źle”. Ze względu na pandemię covid -19 przedstawienie zostało nagrane i przesłane rodzicom, aby dziadkowie mogli zobaczyć wnuki. Dzieci prócz występu przygotowały piękne laurki, które podarowały swoim dziadkom.

           

           

          Walentynki

          14 luty to dzień bardzo wyjątkowy, mianowicie obchodzony jest dzień zakochanych, czyli Walentynki. Tego dnia dzieci zapoznały się z historią oraz tradycją obchodzenia dnia św. Walentego. Zatańczyły piosenkę „serduszko puka w rytmie cza, cza” oraz bawiły się w gorącego balona. Dzieci miały jeszcze jedno zadanie, znaleźć swoją drugą połówkę serca. Każde dziecko dostało połówkę kolorowego serca i ich zadaniem było odnalezienie drugiej takiej samej połówki. Na koniec przedszkolaki wykonały pracę plastyczną „drzewko walentynkowe”.

           

           

           

          DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

          W dniu 17.01.2022 r. w grupach 0d i 0c odbył się Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Zabawa rozpoczęła się od przeczytania listu pozostawionego przez Kubusia. Zadaniem dzieci było odszukiwanie w sali ponumerowanych słoiczków od jeden do cztery, w których znajdowały się zabawy i zadania, które dzieci musiały po kolei rozwiązać. Pierwszym zadaniem było odgadnięcie zagadek dotyczących przyjaciół Kubusia Puchatka oraz Stumilowego Lasu. Kolejnym zadaniem było wykonanie gimnastyki do piosenki pt. Jedna łapka, druga łapka ja jestem Niedźwiadek”. Następnym zadaniem było słuchanie opowiadania pt. ”Puchatku cierpliwości” oraz kolorowanie wybranego obrazka z podobizną Kubusia. Ostatnim zadaniem był taniec z balonami, który zakończył imprezkę. Był to dzień pełen uśmiechu i radości.

           

           

          Flet poprzeczny

          artystka podczas koncertu

          flecista podczas koncertu

          W poniedziałek 13.12.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny flet poprzeczny z rodziny instrumentów dętych drewnianych. Spotkanie rozpoczęło się piosenką – przywitanką. Dzieci poznały budowę fletu: główka, korpus a w nim liczne klapy, stopka. Słuchały utworów granych na flecie: „Poranek” Edwarda Gryga, „Tango el choclo”, „Pada śnieg”, „Nokturn” F. Chopina. Pan Juliusz zagrał zagadki muzyczne, takie jak: muzyka z filmu pt. „Koziołek Matołek”, piosenka pt. „Zima Zła” i inne sposoby gry na tym instrumencie (legato, staccato, forte, piano). Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Idą świętra”.

           

           

           

          1,2,3 Pociąg rusza już

          dzieci podczas przedstawienia

          We wtorek 30.11.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w spektaklu Teatrzyku Kropa pt. „1,2,3 Pociąg rusza już”. Spektakl opowiadał zabawne czasami dramatyczne przygody, Smoka Wawelskiego i ciuchci Berci. Dzieci poznawały i zarazem utrwalały nazwy miast i regionów Polski. Dzieci podróżowały ciuchciom z Krakowa do Zakopanego, poznały polskie góry Tatry, następnie wyruszyły nad morze Bałtyckie. Warszawa stolica Polski, zachwyciła wielkościom i zabytkami. Międzyczasie Lokomotywa odmówiła posłuszeństwa i potrzebna była pomoc. Lotnik z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie z dziećmi naprawił Bercie. Wspólnie śpiewali piosenkę, w jaki sposób naprawiają lokomotywę i słowa piosenki ilustrowali ruchem. Konduktor Smok Wawelski podziękował dzieciom za pomoc. Wszyscy ruszyli pociągiem do Wrocławia, gdzie w lesie Strachocińskim, mieszka kuzyn konduktora smok Strachota.

          link do galerii

           

           

          Spotkanie z muzyką

          podczas występu

          W poniedziałek 22.11.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci słuchały piosenek o zwierzętach w wykonaniu śpiewającej aktorki pani Gosi. Jednym z tematów była piosenka pt. „Święto Pluszowego Misia”, związana z datą i świętem 25 listopada. W piosence pt. „Daj złociaka na zwierzaka” dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można pomóc zwierzętom oddanych do schroniska dla zwierząt. Piosenka pt. „Pięć szalonych kotów” w sposób żartobliwy opowiedziała, dlaczego ludzie nie mogą mieć zwierząt. Na tym spotkaniu dzieci dowiedziały się o potrzebach zwierząt, wysłuchały różnorodnych melodii i uczestniczyły w super zabawie.

           

           

           

          Centrum Historii Zajezdnia

          W środę 17.11.21 r. dzieci z grup 0: C i D odwiedziły Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu przy ulicy Grabiszyńskiej 184. Dzieci bardzo chętnie oglądały eksponaty, przedmioty z poprzednich lat, jest to wystawa zatytułowana „Wrocław 1945 – 2016”. Dzieci mogły dotykać eksponaty, wejść do wagonu, (którym przyjechały osoby osiedlające się we Wrocławiu lub okolicach w roku 1945), usiąść w autobusie, zaglądać do szuflad w bibliotece, usiąść w ławkach w klasie, zobaczyć sklep mięsny, kiosk z gazetami, pokój i inne przedmioty i pomieszczenia. Najważniejsze dla dzieci było zbieranie pieczątek, było ich 12. Po obejrzeniu wystawy z przewodnikiem, dzieci wykonywały doświadczenia pod czujnym okiem pracowników Zajezdni. Dzieciom bardzo podobał się pobyt w Centrum Historii Zajezdnia.

           

           

           

          Dzień dyni

          W piątek 29.10.21 r. dzieci z grup 0: C i D obchodziły Dzień Dyni. W tym dniu, każde dziecko przyszło z dynią. Na dywanie dzieci ułożyły wszystkie dynie, były różnej wielkości i pomarańczowe. Dzieci zostały podzielone na trzy grupy. Każda grupa miała zadanie, ułożyć dynie według wielkości, od największej do najmniej, policzyć ilość i porównać gdzie jest więcej, gdzie mniej i tyle samo. W zabawie „Dynia parzy”, dzieci stały w kole, podczas muzyki podawały sobie małą dynię, na przerwę w muzyce dziecko, które zostało z dynią w ręku odchodziło do stolika. Ta zabawa podobała się dzieciom, lecz wywoływała dużo emocji. Zabawa w kręgle uczyła dzieci celności, mała dynia służyła za kulę. Dzieci z przyjemnością ozdabiały dynie, tworząc małe dzieła sztuki, jadły pestki dyni. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały prace plastyczną, przestrzenne dynie z pomarańczowych pasków papieru, była to praca w grupach.

           

           

          Wtorek Niesforek i reszta tygodnia

          aktorzy na scenie

          We wtorek 26.10.21 r. dzieci z grup przedszkolnych i grup 0 oglądały spektakl pt. „Wtorek Niesforek i reszta tygodnia”. Wszystkie dni tygodnia ustaliły, iż każdy dzień tygodnia będzie uczestniczył w Dniu Sportu, w wybranej dyscyplinie. Wszystkim podobały się ich dyscypliny sportowe, tylko Wtorek Niesforek był niezadowolony, a to za mała piłka, a to dziwny strój sportowy. Każda dyscyplina wymaga odpowiedniego ubioru, przyboru. Poniedziałek był koszykarzem, wtorek w golfa grał, środa w tenisa, czwartek uprawiał karate, piątek grał w bejzbol, sobota miała dyscyplinę - pchnięcie kulą, niedziela była czirliderką. Wszyscy pilnie trenowali, przygotowywali się do Dnia Sportu, tylko Wtorek Niesforek obraził się, zabrał piłkę do koszykówki poniedziałkowi, z tego powodu wynikły nieporozumienia. Niedziela postanowiła wyjaśnić to wszystko i po jakimś czasie wszystkie dni tygodnia miały swoje odpowiednie przybory. Wtorek przeprosił za zamieszanie wszystkie dni tygodnia. niedziela była smutna bo nie zdążyła się przygotować do występu na stadionie. Wtorek Niesforek wraz z dziećmi, pomógł niedzieli przygotować układ choreograficzny do kibicowania. „Poniedziałek w kosza gra. Wtorek kij do golfa ma. Środa tenisistką jest. Czwartek ćwiczy karate. Czas na tydzień sportu. Czas na tydzień sportu. Piątek gra w bejzbol. Sobota pcha kulę, zaś niedziela na sam koniec kibicuje na stadionie”. Dzień Sportu czas zacząć…

          link do galerii

           

           

           

          Andrzejki

          Dziś 30 listopada dzieci świętowały Andrzejki, przeniosły się w świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Pamiętając jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb oraz przedmiotów. Nie zabrakło układania butów, przekłuwania serc oraz lania wosku. Dzieci wysłuchały utworu  "Uczeń czarodziejki"; brały udział w zabawach ruchowych, takich jak: "Czary mary", "Raz, dwa, trzy czarownica patrzy". Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy.

           

           

           

           

           

          DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          W dniu 5.11.2021 r. w grupach 0d i 0c obchodzony był Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Już od rana w zerówkach pojawiali się bohaterowie znanych i lubianych postaci z bajek. Po powitaniu wszystkie dzieci opowiadały o sobie ujawniając z jakiej bajki pochodzą ich stroje. W tym dniu dzieci rozwiązywały tytuły bajek na podstawie zagadek, rozpoznawały bajkowych bohaterów po rekwizytach. Tańczyły przy muzyce zmieniając się w wybrane postaci z bajek: Czerwonego Kapturka zbierającego kwiatki do koszyczka, wilka skradającego się na palcach, Macochę przeglądającą się w lusterku oraz Jasia i Małgosię idących przez las podskakując. Na koniec dzieci wzięły udział w konkursie „Kto szybciej pomoże Kopciuszkowi oddzielić groch od orzechów?”. Ten dzień sprawił wszystkim wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka.

           

           

           

          Wycieczka do Muzeum Narodowego we Wrocławiu

          Dnia 27 października grupy 0c i 0d pojechały na wycieczkę autokarową do Muzeum Narodowego we Wrocławiu na lekcję muzealną pt. „Skarb Średzki”. Dzieci tego dnia dowiedziały się czym jest średniowiecze oraz jak żyli książęta i księżniczki, mieli okazję zobaczyć zbroje rycerza, szaty i biżuterię księżniczek. Wysłuchały legendy o św. Jerzym i smoku. Na koniec lekcji dzieci zobaczyły Skarb Średzki, składający się ze złotej korony, wysadzanej szlachetnymi kamieniami oraz złotych zawieszek na uszy. Do Skarbu należały również cztery złote pierścionki, zapinka i zapona, która służyła do spinania płaszcza. Dzieciom bardzo podobała się wycieczka, a największe wrażenie wywarł na nich Skarb Średzki.

           

           

           

          Puzon

          W poniedziałek 18.10.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w kolejnym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny puzon z rodziny instrumentów dętych blaszanych. Oglądały budowę instrumentu, bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie ust do ustnika. Dzieci słuchały sposobu gry na puzonie, między innymi: glissando, głos słonia oraz opowieść słowno-muzyczną pt. „Co się działo w grocie króla gór”. Były grane na puzonie zagadki muzyczne z filmów: „Kraina lodu”, „Gwiezdnie wojny”, „Nie ma mocnych”, „Różowa pantera”. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Sałatka owocowa”.

           

           

           

          Światowy Dzień Owoców i Warzyw w 0c i 0d

          15 października obchodziliśmy w naszej zerówce Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Tego dnia dzieci wysłuchały wiersza Juliana Tuwima pt. „Warzywa”, wiersz wzbudził duże zainteresowanie i dzieci chętnie odpowiadały na pytania dotyczące utworu. Następnie przedszkolaki rozwiązywały zagadki na temat owoców i warzyw, z którymi poradzili sobie doskonale. Trzecim zadaniem dzieci było ułożenie puzzli, warzywno-owocowych. Na koniec zajęć każde dziecko wykonało indywidualną pracę plastyczną – owocową lub warzywną wydzierankę.

           

           

           

           

          LEKCJA MUZEALNA

          W czwartek 7 października 2021 r. dzieci z grupy 0c i 0d pojechały na wycieczkę w ramach lekcji muzealnej do Muzeum Regionalnego znajdującego się w Środzie Śląskiej w Ratuszu. Spotkanie w muzeum dzieci rozpoczęły warsztatami z garncarstwa, na których wykonywały z gliny metodą pradziejową różnego rodzaju naczynia: garnuszki, miski, dzbanki i talerze. Po warsztatach pani przewodnik zaprosiła wszystkie dzieci do zwiedzania muzeum, a w nim sali czasowej, w której znajdowała się wystawa dotycząca życia ludzi pierwotnych, a nawet ich pochówku. Następnym miejscem była sala rajców, w której znajdowały się insygnia cechowe: pieczęcie, wilkomy, konwie, kubki oraz bardzo duża makieta Środy Śląskiej. Potem wszyscy udaliśmy się na wieżę więzienną, na której znajdowały się dwie cele więzienne, przeznaczone dla złoczyńców. Kolejną częścią zwiedzania były warsztaty cieślów, stelmachów, bednarzy oraz stolarzy, w których znajdowało się mnóstwo narzędzi potrzebnych i stosowanych do obróbki drewna. Na koniec dzieci obejrzały nową wystawę „Średzkie Pamiątki”. Była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja.

           

           

           

          Dzień Chłopaka

          30 września jest wyjątkowym dniem dla chłopców, ponieważ obchodzone jest ich święto – Dzień Chłopaka. Tego dnia chłopcy mieli parę zadań do wykonania – ułożyć puzzle, rozwiązać rebusy oraz odgadnąć zagadki. Oczywiście poradzili sobie bardzo dobrze i w nagrodę dostali odznaki „super chłopak”. Z okazji święta, chłopcy dostali upominki od dziewczynek oraz najserdeczniejsze życzenia. Nie brakowało w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkim dzieci.

           

           

           

          Dzień Zwierząt

          4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Święto to celebrowane jest w Polsce od 1993r. Obchody tego święta mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom o prawach zwierząt, ich godności i wolności. Tego dnia dzieci poznały różne ciekawostki na temat zwierząt oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi. Została także zwrócona uwaga dzieci, że zwierzęta czują jak ludzie i nie są zabawką, którą można wyrzucić. Wszystkie przedszkolaki rozwiązywały zagadki, układały puzzle oraz śpiewały piosenkę o tematyce związanej ze zwierzętami. 

           

           

           

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          Dziś obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu czytano w przedszkolu literaturę dziecięcą w postaci bajek, baśni i legend. Dzisiejszy dzień opierał się na promowaniu tej aktywności wśród dzieci. Zalet głośnego czytania jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Wpływa również na umacnianie więzi między dziećmi i rodzicami, po przez wspólne spędzania czasu. Dziś dzieci przeniosły się w świat fantazji i przygody, który stworzył się w ich wyobraźni słuchając czytanych utworów literackich repertuaru dziecięcego. Dzień minął w miłej i przyjaznej atmosferze, który uwieńczono krótkim przedstawieniem teatralnym.

           

           

          Pirackie opowieści

          We wtorek 28.09.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, oglądały przedstawienie pt. „Pirackie opowieści”. Dzieci przeżywały przygody Luizki – Sprytnej Szprotki i Kapitana Łaty. Żywiołowo reagowały na spektakl, nawet ostrzegały głównych bohaterów przed niebezpieczeństwem, gniewem władcy mórz, Neptunem. Luizkia– Sprytna Szprotka wspólnie z Kapitanem Łatą, wypłynęli na morze, by znaleźć wyspę, na której znajduje się skarb. Pragnieniem Luizki, było zostać królową piratów, aby ją zostać musiała posiadać skarb. Skarb należał do Neptuna, któremu do tej pory nikt tego skarbu nie zabrał. Neptun zaangażował do obrony skarbu: syrenkę i siły przyrody – sztorm. Kapitan Łata wraz z załogą zostali uwięzieni przez Neptuna. Luizka, która na wyspie znalazła skarb, dowiedziała się o uwięzieniu kapitana Łaty wraz z załogą. Miała wielki dylemat oddać skarb Neptunowi za uwolnienie kapitana Łaty i załogi czy zostawić ten skarb i zostać królową piratów. Luizkia– Sprytna Szprotka oddała skarb Neptunowi, okazało się nasza bohaterka bardziej ceni przyjaźń niż bogactwo. Kapitan Łata za dbanie o załogę mianował Luizkę Sprytną Szprotkę kapitanem statku.

           

           

          Pianino

          W poniedziałek 20.09.21 r. dzieci z przedszkola i grup 0, uczestniczyły w pierwszym Spotkaniu z muzyką. Dzieci poznały instrument muzyczny pianino i utwory Fryderyka Chopina grane na tym instrumencie. W dniach od 2 do 23 października 2021 r. odbędzie się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, z tego powodu autorka Spotkań z muzyką chciała przybliżyć dzieciom postać kompozytora, pianisty Fryderyka Chopina. Dzieci słuchały piosenki pt. „Żelazowa Wola”, śpiewaną przez prowadzącą Alinę Zwoźniak oraz mazurka Fryderyka Chopina. granego na pianinie przez pana Michała. Tego mazurka, autor skomponował w wieku sześciu lat. Pan Michał pokazał różne sposoby gry na pianinie, między innymi: cicho, szybko, jednym palcem, czterema palcami, akordami, zagrał zagadkę muzyczną (Piraci z Karaibów). Pan Michał grał Preludium deszczowe Fryderyka Chopina, równocześnie prowadząca czytała wiersz „Parasole”, dzieci wystukiwały rytm palcami o podłogę.

           

           

           

          OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

           23 września był dniem szczególnym dla dzieci z grup 0 „c” i 0 „d” w tym dniu obchodziliśmy święto wszystkich przedszkolaków. Rozpoczęliśmy ten dzień od okrzyku „Dzień przedszkolaka, ważna sprawa czeka nas super zabawa”. Dzieci miały za zadanie w sali przedszkolnej odszukać ukryte literki i ułożyć zgodnie z kodem napis „Dzień Przedszkolaka”. Kolejnym zadaniem była rozmowa w kręgu kończenie zdań: „Mój kolega, koleżanka to…, ”Lubię się bawić…”. Następnie zatańczyliśmy taniec do ulubionej piosenki „Kiedy jesteś smutny”. Był również quiz na temat przedszkola oraz rozpoznawanie rówieśników po głosie. Na koniec wykonaliśmy pracę grupową odbijanie dłoni pomalowanej farbą plakatową w konturze serca. Był to bardzo miły dzień.

           

           

           

          WYCIECZKA ,,SZLAKIEM WROCŁAWSKICH KRASNALI’’

          21 września 2021 r. grupy 0C i 0D pojechały do Wrocławia na wycieczkę autokarową ,,Szlakiem wrocławskich krasnali’’, aby zwiedzać Wrocław i poznać krasnale. Miejscem spotkania była fontanna pod Teatrem Lalek oraz pierwsze spotkanie z wrocławskimi krasnalami. Dzieci otrzymały do przebrania krasnoludkowe czerwone stroje – czerwone czapeczki i kubraczki. Następnie każda grupa wyruszyła ze swoim przewodnikiem na poszukiwania krasnali, które były ustawione w różnych zakamarkach wrocławskiego Rynku, każdy z krasnoludków miał swoje imię i pełnił odpowiednią funkcję. Dowiedziały się również, że w całym Wrocławiu znajduje się 400 figurek krasnoludków. Na koniec wszystkie dzieci spotkały się w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej na Rynku, gdzie zjadły małą przekąskę i wypiły sok oraz wysłuchały jednej z opowieści o krasnoludkach z książki pt. ,,Wrocławskich krasnali historie prawdziwe’’ autorstwa Mariusza Urbanka, którą otrzymały na pamiątkę. Była to wycieczka bardzo interesująca, pełna wrażeń.

           

          Sprzątanie świata

          W piątek 17.09.21 r. dzieci z grup 0 uczestniczyły w Ogólnopolskim Sprzątaniu Świata – Myślę więc nie śmiecę. Dzieci słuchały, dlaczego należy segregować śmieci, co to nam daje i środowisku. Dzieci wiedzą, iż część śmieci długo się rozkłada i mogą być niebezpieczne dla zwierząt. Samodzielnie segregowały odpady do odpowiednich pojemników. Wiedziały, iż do żółtego dajemy plastik i metal, do niebieskiego papier, do zielonego szkło. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały prace plastyczną do tematu pt. „Nie śmiecimy, nie brudzimy o przyrodę się troszczymy”, prace zostały wyeksponowane na tablicy w szatni.

           

           

           

          Dzień Kropki

           

           

           

          Rocznica urodzin Tuwima

          W poniedziałek 13 września były urodziny Juliana Tuwima. Poety, autora wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek. Wiele pokoleń Polaków wychowało się na jego twórczości. Często czytamy wiersze tego poety, które są wesołe, żartobliwe, pouczające, śmieszne. Śmieszą i dziwią nas wiersze, między innymi „Lokomotywa”, „Abecadło”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”. Dzieci z grup 0 dowiedziały się, iż w tym dniu przypada kolejna rocznica urodzin Juliana Tuwima. Słuchały wierszy: „Idzie Grześ”, „Okulary”, uczestniczyły w inscenizacji „Rzepka”.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
      • 71 316 84 61 szkoła Smolec 71 390 68 88 szkoła Jaszkotle 71 316 84 51 przedszkole 531 495 649 zerówki nad ośrodkiem zdrowia
      • ul. Kościelna 2 SMOLEC 55-080 Kąty Wrocławskie Poland
      • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że: • administratorem podanych danych jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smolcu, ul. Kościelna 2, 55-080 Smolec; • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail korzuch@infoic.pl • celem przetwarzania danych jest zapewnienie korespondencji odpowiedniej ewidencji, przechowywania oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą, a podstawą prawną są art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz art. 6 ust.1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach; • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest brak rozpatrzenia korespondencji; • podane dane będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej, zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt; • dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania; • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.
  • Galeria zdjęć

      brak danych