2021-2024
-
Spływ pontonowy
-
SPŁYW PONTONOWY
KLASA VIB
8 czerwca 2021r., korzystając z przepięknej pogody, uczniowie klasy 6B wraz z opiekunami p. Wiolettą Orzech i p. Piotrem Niciarzem wzięli udział w zajęciach edukacyjno-rekreacyjnych „Żywa lekcja przyrody” w Parku Krajobrazowym Doliny Bystrzycy.
Wycieczka składała się z trzech części:-
Część rekreacyjna– spływ 7-osobowymi pontonami po rzece Bystrzycy na trasie Jarnołtów – Leśnica.
-
Część edukacyjna– spacer z edukatorem ekologicznym po ścieżce dydaktycznej i poznawanie przyrody Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy.
-
Część integracyjna– ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Zabawa była przednia, humory dopisywały, pogoda rozpieszczała, widoki urzekały, kiełbaski smakowały…. Było super!
Spacer po Wrocławiu - 6B
WROCŁAW JEST PIĘKNY!
Przekonali się o tym uczniowie klasy 6B, którzy 16.06.2021r., pod opieką p. Wioletty Orzech i p. Haliny Kokoszko, udali się na wycieczkę do Wrocławia.
Wyruszyliśmy ze Smolca pociągiem, a następnie spacerowaliśmy po Wrocławiu. Podziwialiśmy Forum Muzyki, gmach Opery Wrocławskiej, budynek Uniwersytetu Wrocławskiego, piękny Rynek…
Czas zwiedzania umiliły nam lody i wizyta w McDonalds. Można też było ochłodzić się przy fontannie i zrobić zakupy na Jarmarku Świętojańskim.
Książ 2ad
Wycieczka klasy 2a i 2d
Niełatwo zrozumieć otaczający nas świat, zwłaszcza gdy jest się dzieckiem. Na całe szczęście, istnieją miejsca, które umożliwiają zaspokojenie głodu poznawania. Do takich miejsc należy Explorapark w Wałbrzychu, który poprzez swoje niezwykłe atrakcje może być w tym bardzo pomocny. 23 września 2021r klasy 2a i 2d odwiedziły to miejsce. Instytut Badań Kompetencji w Wałbrzychu stworzył zespół edukacyjnych wystaw interaktywnych mających służyć popularyzacji wiedzy i myśli technicznej. Fakt, że samemu można tu przeprowadzać różnego rodzaju eksperymenty zachęca dzieci do szeregu aktywności i samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki. To bardzo rozwijająca rozrywka dla najmłodszych oraz nieco starszych dzieci. Podczas zajęć prezentowane były w ciekawy sposób zagadnienia z różnych dziedzin, m.in. geometrii i matematyki. Najwięcej radości uczniom sprawiały jednak interaktywne stanowiska na wystawie. Można było poznać zasady działania Liczydła Chińskiego, Anten Dźwiękowych czy Lejka Grawitacyjnego, zobaczyć Złudzenie Optyczne, Mozaiki Bliźniacze, Symetrię Logiczną, Most Leonarda i wiele, wiele innych ciekawych zjawisk. Po trasie odwiedziliśmy również Zamek Książ.
Sky Tower - 7B
7B W KRĘGIELNI
28 września 2021r. klasa 7B zrobiła sobie przerwę w sumiennej nauce i dla odprężenia wybrała się do kręgielni we Wrocławiu. Podróż pociągiem, krótki spacer do Sky Tower i mieliśmy przed sobą całe dwie godziny wspaniałej zabawy. Niektórzy pokazali duże umiejętności, inni mieli pecha, bo przypadły im „krzywe tory” i kule nie zawsze trafiały w kręgle, ale wszyscy świetnie się bawili. Opiekunowie wycieczki, pani Wioletta Orzech i pan Michał Demski, dzielnie walczyli o wyniki i próbowali dotrzymać kroku mistrzom. Po skończonych rozgrywkach wjechaliśmy na 36. piętro Sky Tower i z okien jednego z apartamentów podziwialiśmy Wrocław. Dopełnieniem wycieczki była wizyta w McDonald's.
Wspólnie spędzony czas, wspaniała zabawa, koniecznie trzeba to powtórzyć!
Teatr Lalek
WYCIECZKA DO TEATRU LALEK
W dniu 21 października klasy 1b, 1d, 2c, 3b, 3e, wyjechały do Wrocławskiego Teatru Lalek na spektakl pt. „Czarodziejski flet”. To spektakl dla dzieci stworzony na podstawie jednej z najsłynniejszych oper Mozarta i opowiadający o magicznej sile muzyki. Arie wiedeńskiego klasyka zabrzmiały w nim w nowych aranżacjach Vratislava Šramka i oryginalnej interpretacji aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek. Przedstawienie rozpoczyna się, gdy na scenie, pod rozgwieżdżonym niebem, pojawia się sam Wolfgang Amadeusz Mozart. Kompozytor zaprasza widzów do swojego magicznego Operatorium, pełnego najróżniejszych instrumentów i przedmiotów o nieznanym przeznaczeniu. Przy ich pomocy wyczarowuje piękną, ponadczasową opowieść o relacjach – nocy i dnia, Tamina i Paminy, Papagena i Papageny. Z okna współczesnej scenografii wyłania się nagle zupełnie inna, baśniowa rzeczywistość, zamieszkana przez postacie w barokowych perukach i kostiumach. CZARODZIEJSKI FLET w Teatrze Lalek nie jest operą – to muzyczny spektakl przeznaczony dla dzieci, lekki i zabawny, z szybkim tempem i wieloma odniesieniami do współczesności. Twórcy przedstawienia bawią się zarówno muzyką genialnego kompozytora, jak i operową konwencją, dla młodego widza to doskonały początek przygody z muzyką klasyczną. Uczniowie ZSP w Smolcu byli zaczarowani klimatem tego fascynującego przedstawienia.
Escape Room 7B
05.05.2022r. klasa 7B pod opieką pani Wioletty Orzech i pana Michała Demskiego odwiedziła Escape room we Wrocławiu. Uczniowie zmagali się z zagadkami w sześciu tematycznych pokojach: Psychiatryk, Kraina czarów, Sherlock Holmes, Kara śmierci- średniowieczny loch, Tajemnica księgi lasu, Zakład karny. Zabawa wymagała pracy zespołowej i pomysłowości. Prawie wszystkim udało się wykonać zadania w wyznaczonym czasie, niektórym trzeba było trochę pomóc, ale szczęśliwie wszyscy opuścili pokoje😊
Po zmaganiach w Escape room, korzystając z cudownej pogody, pospacerowaliśmy po wrocławskim rynku i pociągiem wróciliśmy do Smolca.
Piknik z krótkofalówką
Пікнік з переносною радіостанцією
15 травня відбувся пікнік, який був організований Польськім обєднанням поціновувачів радіостанцій та Польськім обєднанням пластунів. Ми дізнались,що таке абетка Морза, пробували вистукувати свої імена та мали можливість бути малими електроніками, тому що ми зробили собі невеликі радіо системи.Вперше діти мали справу з паяльником, але справилися дуже добре. Пізніше отримали батарейки, навушники і перевіряли чи всепрацює. На пікніку подавали гороховий суп, а на прикінці зробили гріль з привезених нами ковбасок та картоплі.
Piknik z krótkofalówką
15 maja byliśmy na pikniku zorganizowanym przez Polski Związek Krótkofalowców i Związek Harcerstwa Polskiego. Poznaliśmy alfabet Morse'a, wystukiwaliśmy swoje imiona i mieliśmy możliwość bycia małymi elektronikami, ponieważ zrobiliśmy sobie nieduże radia. Dzieci miały po raz pierwszy do czynienia z lutownicą, ale poradziły sobie znakomicie. Później dostały baterie, słuchawki i sprawdziły, czy wszystko działa. Była grochówka, a pod koniec pikniku rozpalono dla nas ognisko, by zjeść przywiezione przez nas kiełbasy i ziemniaki.
Nowa Ruda 2AD
Dnia 25 maja 2022r uczniowie klasy IIa i IId wraz z wychowawczyniami, wyruszyli na wycieczkę do Kopalni Węgla w Nowej Rudzie, gdzie oprócz muzeum funkcjonuje Podziemna Trasa Turystyczna. Zwiedzanie kopalni rozpoczęliśmy od części muzealnej. Najpierw przewodnik odpowiadał nam na zasadnicze pytania: czym jest węgiel? w jaki sposób powstaje? W sali zobaczyliśmy kawałki węgla pozyskane z tutejszej hałdy, na których wyraźnie odciśnięte zostały rośliny, takie jak m.in. skrzypy, widłaki, paprocie. Dowiedzieliśmy się także o różnorodnym wykorzystaniu węgla, nie tylko tym związanym z ogrzewaniem naszych domów. W kolejnych salach dowiedzieliśmy się na temat historii górnictwa w Nowej Rudzie. Co ciekawe, wydobywanie węgla rozpoczęto tutaj już w 1434 roku! Przewodnik opowiadał o rozwoju przemysłu w Nowej Rudzie, ale i o czarnej historii tego miejsca związanej z upadkiem kopalni. W sali muzealnej zobaczyliśmy dawne stroje górnicze, kufle związane z corocznymi karczmami, które odbywają się w okolicach imienin Barbary- patronki górników. Ostatnim akcentem części muzealnej była wizyta w dyspozytorni, która przez przewodnika została nazwana sercem całej kopalni. Znajduje się tam w pełni oryginalny sprzęt, dzięki któremu zobaczyliśmy, w jaki sposób sprawdzano, w której części kopalni wzrasta stężenie dwutlenku węgla. Co więcej, mieliśmy okazję posłuchać oryginalnych komunikatów alarmowych. Duże wrażenie zrobił także plan kopalni, który uświadomił nas, jak potężnym tworem ona była. Po zwiedzeniu części muzealnej czekał nas główny punkt programu wizyty w Dawnej Kopalni w Nowej Rudzie. Założyliśmy kaski i ruszyliśmy pod Ziemię. Gdy przechodziliśmy do jedynej zachowanej sztolni o nazwie “Lech” minęliśmy szyb o tej samej nazwie, którym po raz ostatni na powierzchnię Ziemi wyjechali górnicy, a także dwa potężne wentylatory, które dostarczały do kopalnianych korytarzy świeżego powietrza. Po wejściu do sztolni, mimo działającego tutaj sztucznego oświetlenia ogarnęła nas ciemność. Wędrując korytarzami, trafiliśmy na ducha kopalnianego Skarbnika, który co chwilę przemykał koło nas. Przewodnik pokazał nam, jak pracuje, m.in. kombajn, taśmociąg, młot pneumatyczne, czy lutnia wentylacyjna. Huk jest niesamowity. W trakcie zwiedzania kopalni mieliśmy także możliwość przejścia korytarzem o wysokości ok. 90 cm, czyli dokładnie takim samym, w jakim pracowali noworudcy górnicy. Po zakończonym zwiedzaniu do wyjścia ze sztolni dowiozła nas prawdziwa, kopalniana kolejka. Wagoniki były niewielkie. Na koniec wycieczki cieszyliśmy się przygotowanym na nas ogniskiem.
Pieniński Fun
Koniec roku szkolnego tuż, tuż…
Uczniowie klas 7B, 7C, 7E wybrali się z tej okazji na trzydniową wycieczkę w Pieniny. Wzięli udział w spływie łodziami flisackimi przełomem Dunajca, zwiedzili zamki w Nidzicy i w Czorsztynie, wspięli się na Trzy Korony, najwyższy szczyt Pienin Środkowych, a ostatniego dnia szaleli w największym w Polsce Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze. Sześć godzin wspaniałej zabawy dopełniło wrażeń, jakie pozostały po cudownych Pieninach.
We wszystkich atrakcjach wzięli też udział opiekunowie: p. Wioletta Orzech, p. Jolanta Bawełkiewicz, p. Anna Puczyńska i p. Michał Demski. Bawili się równie dobrze😊
Biskupin 3AD
Wycieczka do Gniezna i Biskupina
15-16 września 2022 roku uczniowie klas 3a i 3d wybrali się na wycieczkę do Gniezna i Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego, zainteresowanie i zaciekawienie uczniów historią Polski, zdobywanie wiedzy historycznej przez obserwację i doświadczanie. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, gdzie odbywał się festyn archeologiczny. Biskupin to pozostałości po osadzie łużyckiej sprzed 2700 lat. Podczas zwiedzania obejrzeliśmy obozowisko łowców i zbieraczy z epoki kamienia oraz wioskę wczesnopiastowską. Podczas zwiedzania osiedla obronnego ludności łużyckiej w zrekonstruowanych chatach czekali rzemieślnicy prezentujący swoje wyroby m.in. broń, szaty i narzędzia. Następnie uczniowie przejechali kolejką wąskotorową z Biskupina do Gąsawy.
Na drugi dzień odwiedziliśmy pierwszą stolicę Polski. Zwiedziliśmy Katedrę i zobaczyliśmy Drzwi Gnieźnieńskie, będące unikatowym zabytkiem sztuki romańskiej w Polsce. Potem przeszliśmy do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Obejrzeliśmy wystawę „Początki państwa polskiego” poświęconych historii polskiego średniowiecza. Jednym z założeń wycieczki było ukazanie dzieciom kontrastu pomiędzy życiem dzisiejszym a życiem naszych przodków. Była to „żywa lekcja historii”. Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń, a to co zobaczyliśmy na długo pozostanie w naszej pamięci.Krasiejów 2BDEF
JURAPARK W KRASIEJOWIE
Niedaleko Opola, znajduje się JURAPARK w Krasiejowie. 4 października klasy 2B, 2D, 2E i 2F, wybrały się w prehistoryczną podróż. W czasie tej wycieczki wybraliśmy się miliony lat wstecz. Przyglądaliśmy się narodzinom Ziemi, powstaniu atmosfery i pierwszym formom życia. Po wspaniałej podróży w Tunelu Czasu, wybraliśmy się na spacer ścieżką edukacyjną. Trasę zakończyliśmy w Oceanarium. Była to pełna wrażeń podróż, którą zapamiętamy na bardzo długo.
Święto Pieczonego Ziemniaka
Uczniowie z klas: 7U i 6C byli na wycieczce integracyjnej. Głównym bohaterem zajęć był ziemniak, ale pojawiły się też postacie historyczne: królowa i królowie, w role których wcielili się nasi uczniowie. Były zabawy ruchowe i zajęcia plastyczne, a na zakończenie wspólne ognisko. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni i czekają na kolejne wycieczki.
Oto wrażenia kilku uczestników:
"Podobało mi się wszystko na wycieczce, zwłaszcza pyszne ziemniaki i bardzo charyzmatyczny gospodarz."
"29.09.2022 наш клас поїхав на екскурсію в Кришталовице на день картоплі,там нас зустрів добрий пан, який міг говорити польською і російською, після цього він нас відвів до вогню, де розповів нам історію цього свята, потім нас розділили на дві групи, одна пішла робити поробки, а друга залишилася с паном, після цього ми помінялися і вже друга група залишилася с паном, с паном ми грали в ігри і співали, коли інша група повернулася ми почали смажити картоплю і ковбаски, на ділянці близько вогню ми зустріли три кота і дали їм імя: Іванич, Стєпанич і Миколаїч.
На екскурсії мені все дуже сподобалось, а картопля і ковбаски були дуже смачні!"
"Podobała mi się wycieczka: święto ziemniaka, smażenie kiełbasek i gra w piłkę."
"29 вересня ми поїхали на екскурсію до Кристаловіц. Коли ми приїхали, нас зустрів екскурсовод, який дуже цікаво розповів історію картоплі. Далі нас поділили на дві групи. Перша група приймала участь в конкурсах, а друга група займалася рукоділям. А потім групи помінялися між собою заняттям. Після того ми ми запекли картоплю. Також там були три кота - Стипанич, Іванич, Миколайович. В кінці екскурсовод попрощався з нами стоячи на милицях. Нам дуже сподобалася екскурсія."
"Bardzo podobała mi się wycieczka. Program rozrywkowy był bardzo dobry: klasa mistrzowska. Graliśmy też w piłkę. Widziałam piękne kozy. Kiedy wracaliśmy, słuchaliśmy muzyki."
Berlin kl. 8
Wycieczka do Berlina
W dniu 6 października 2022r. grupa 51 uczniów klas ósmych wraz z czterema opiekunami wyruszyła o świcie na jednodniową wycieczkę do stolicy naszego zachodniego sąsiada. Po dotarciu do Berlina udaliśmy się wraz z przewodnikiem na Potsdamer Platz, następnie spacerkiem pod Reichstag, Pomnik Pomordowanych Żydów, Bramę Brandemburską, Babelplatz, Wyspę Muzeów, Humboldt Forum, wieżę telewizyjną, swoją wędrówkę zakończyliśmy na Alexanderplatz, gdzie mogliśmy spróbować niemieckich specjalności kulinarnych oraz zakupić pamiątki. Na zakończenie wyjazdu mieliśmy jeszcze możliwość obejrzenia ponad kilometrowego fragmentu Muru Berlińskiego, który za sprawą artystów stał się najdłuższą galerią sztuki pod gołym niebem, a wszystko to przy pięknym jesiennej pogodzie.
Mimo wysiłku i zmęczenia wszyscy wrócili zadowoleni oraz bogatsi o nowe doświadczenia zarówno językowe jak i krajoznawcze.
Wrocław 7-8
Wycieczka do Wrocławia
11 października uczniowie z różnych klas pojechali na wycieczkę integracyjną do Wrocławia. Spacerowali z przewodnikiem po Ostrowie Tumskim, słuchali legend i podziwiali widok na miasto z Wieży Matematycznej.
Oto wrażenia kilku z nich:
"Мені дуже сподобалась наша поїздка, було дуже цікаво гуляти по Вроцлаву та слухати екскурсовода, ми ходили біля багатьох гарних споруд, і бачили річку Одру. Потім ми піднялись на математичну вежу, там було високо, і дуже гарно, ми могли побачити Вроцлав з висоти, і інші споруди, та річку. Пізніше ми пішли їсти, всім дали спагетті з соусом і сиром, було дуже смачно, і порція була велика, коли всі поїли ми пішли до нашого автобуса, та поїхали до школи, а потім до дому."
"Najpierw pojechaliśmy na Ostrów Tumski i zobaczyliśmy wiele ciekawych rzeczy. Pani Wiktoria powiedziała nam co to jest, a potem wspięliśmy się na Wieżę Matematyczną. Warto było to zrobić, bo były piękne widoki. Ludzie wydawali się tacy mali. Każdy powinien tam iść i zobaczyć wszystko na własne oczy."
"Тож 11.10.22 ми поїхали у Вроцлав, а саме у собор святого Івана хрестителя, де нам розповіли легенду цього міста, потім ми пішли на острів зі старим містом, там нам також розповіли легенди, а потім показали мапу цього острова і річки Одри, від туди ми пішли до ратуші, а після ми пішли до музею, де було дуже багато сходинок, а коли ми піднялися на вежу там був невеличкий музей астрономії і дуже гарний вид. Коли ми спустилися, ми пішли до вроцлавського університету, де нам дали дуже смачну пасту, а потім ми поїхали додому. На екскурсії мені все сподобались, я впізнав багато нового і смачно поїв."
"11 października pojechaliśmy na wycieczkę do Wrocławia, gdzie spotkaliśmy panią przewodnik i razem z nią spacerowaliśmy po Ostrowie Tumskim. Widzieliśmy katedrę i słuchaliśmy legend. Na Wyspę Tumskiej widzieliśmy bardzo piękny widok na Odrę. Pani opowiedziała nam o moście tumskim. Później poszliśmy do centrum miasta bardzo podobnego do centrum Lwowa. Tam widzieliśmy wiele pomników. Potem poszliśmy do Wieży Matematycznej i widzieliśmy z góry cały Wrocław. Później był bardzo smaczny obiad. Wszystko bardzo podobało mi się."
"Ми були у великому місці Вроцлав, там я побачив багато старинних будинків зі своєю історією. Також ми були у музеї там було багато старинних телескопів, ми піднялися на вежу там був гарний вид на Вроцлав а потім ми пішли їсти спагетті з мясом та сиром.
Я дуже задоволений та хотів би ще раз там побувати."
GoJump - 6CE
Wycieczka do Go Jump
12.10.2022 roku uczniowie klasy VIc i VIe wraz z wychowawcami i opiekunami wybrali się na wycieczkę integracyjną do Wrocławia.
Głównym punktem programu był największy Park Trampolin Go Jump, w którym młodzież pod opieką instruktorów spędzała czas na wspólnej zabawie. Ekstremalne zjeżdżalnie, baseny pełne miękkich gąbek, linowy gaj i trampoliny – to wszystko było w zasięgu ręki szóstoklasistów. Najwięcej emocji przyniosły uczniom ścianki wspinaczkowe, na których mogli oni zmierzyć się z własnymi słabościami i strachem.
Zmęczeni i zadowoleni uczniowie wrócili do szkoły. Już nie mogą doczekać się kolejnej wycieczki.
Geniusze - 2022
Wycieczka dla uczniów wyróżnionych
w roku szkolnym 2021/202217 października 2022 r. uczniowie uczący się w budynku w Jaszkotlu wyruszyli na jednodniową wycieczkę do Wrocławia.
Pierwszym punktem programu był wjazd na taras widokowy Sky Tower. Budynek ma 50 pięter i jest trzecim najwyższym wieżowcemw Polsce. Z góry młodzież podziwiała stolicę Dolnego Śląska oraz jej przedmieścia. Kolejną atrakcją była wystawa pająków, która dostarczyła sporo wiedzy na temat tych niesamowitych zwierząt. Za zgodą pani prowadzącej można było wziąć na ręce ptasznika, co wywołało wiele ekscytacji wśród uczniów, ale także opiekunów!
Następnie uczniowie udali się do kręgielni, w której przez godzinę bawili się i rywalizowali ze sobą w miłej atmosferze. Po intensywnym dniu wszyscy wypoczywali i delektowali się posiłkiem w Auchan Bielany.
Mimo zmęczenia wróciliśmy zdrowi, uśmiechnięci i bogatsi o nowe doświadczenia. Nasi uczniowie już zapewniali, że w tym rok szkolnym także będą starać się o bardzo dobre wyniki w nauce.
Lekcja filmowa - 3AD
LEKCJA FILMOWA
24 października 2022 r. w ramach kontynuowanej współpracy z Centrum Edukacji Filmowej uczniowie klas 3a i 3d wraz ze swoimi opiekunkami wzięli udział w kolejnym spotkaniu w kinie wrocławskich Arkad, w którym mogli uczestniczyć w multimedialnej lekcji pod hasłem „Więc chodź, narysuj mój świat-jak powstają filmy animowane”. Lekcja była prowadzona przez zawodowego aktora i przygotowana przez filmowców oraz metodyków. Tym razem dzieci podczas lekcji dowiedziały się, jak powstawały pierwsze filmy animowane, odkryły, na czym polega praca animatora i jak można nim zostać, przekonały się co łączy konturówkę z filmem animowanym, zobaczyły jak ożywić postać z bajki, odkryły jak dzisiaj powstają ich ulubione filmy animowane. Po części lekcyjnej zostali zaproszeni na projekcję filmu „Urwis”. Była to wzruszająca, pełna humoru i przygód animowana opowieść. Wyjazd był przyjemny i jednocześnie pouczający. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać następnej lekcji.
Uniwersytet Przyrodniczy
WARSZTATY BIOLOGICZNE NA UNIWERSYTECIE BIOLOGICZNYM
W dniu 16 września klasa 8E wraz z panią wychowawczynią Jolą Bawełkiewicz oraz panią z biologii Barbarą Kozyrą wybrała się na warsztaty biologiczne na Uniwersytet Przyrodniczy. Warsztaty odbywały się w ramach Festiwalu Nauki. Podczas pierwszego warsztatu uczniowie pracowali z OWADAMI– uczyli się ich budowy oraz klasyfikacji do poszczególnych jednostek systematycznych. Mieli okazję obejrzeć i dotykać żywe okazy w hodowlach jak i prawdziwe spreparowane ze sporej kolekcji Uniwersytetu. Na kolejnym warsztacie w meandrach próbówek, zlewek, pipet i blenderów każdy mógł samodzielnie WYIZOLOWAĆ DNA z pomidora, banana lub rośliny zielonej. Chłodzenie, blendowanie, ogrzewanie, odmierzanie - precyzyjna zabawa uwieńczona sukcesem obserwacji wyizolowanej nici DNA w próbówkach skończyła się dopiero trzecim warsztatem z HODOWLI ROŚLIN IN-VITRO. Każdy samodzielnie mógł taką hodowlę założyć i co więcej – zabrać do domu. Uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo taką hodowlę założyć w komorach laminarnych po uprzedniej prawidłowej dezynfekcji i użyciu środków ochrony bezpośredniej, jak ją prowadzić w odpowiednich warunkach, co dzięki niej zyskujemy a także jak skutecznie możną ją niestety zepsuć. Wysłuchali wykładu studenta Koła Naukowego UP i z ogromną satysfakcją w oczach wrócili do domów. Mamy nadzieję na kolejne takie fantastyczne warsztaty!
Escape Room - 6E
Wycieczka do Escape Roomu
30.11.2022 roku uczniowie VIe wraz z nauczycielami wybrali się na wycieczkę integracyjną do Wrocławia.
Głównym punktem programu był Escape Room – Let Me Out, w którym młodzież zmagała się z zagadkami w pięciu pokojach – Psychiatryk, Zakład Karny, Sherlock Holmes, Tajemnica Księgi Lasu, Kara Śmierci – Średniowieczny Loch. Zabawa wymagała pomysłowości, spostrzegawczości oraz pracy zespołowej. Prawie wszystkim udało się wykonać zadania w określonym czasie i szóstoklasiści szczęśliwie opuścili pokoje. Następnie głodni i zmęczeni uczniowie udali się na obiad do Galerii Dominikańskiej, gdzie rozmawiali o swoich przeżyciach.
Mimo mroźnej pogody uczestnicy wycieczki przespacerowali się po wrocławskich uliczkach, zmierzając w stronę stacji kolejowej. Klasa 6e czeka już na kolejny wyjazd.
Złoty Stok - kl. II
ZŁOTY STOK
Dnia 1 grudnia dzieci z klas 2a, 2b, 2e i 2f, wybrały się na całodniową wycieczka do Złotego Stoku. Naszą wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzana Kopalni Złota, do zwiedzania udostępniono 500-metrowy odcinek "Sztolni Gertruda". W części sztolni udostępnionej do zwiedzania obejrzeliśmy m.in. bogatą ekspozycję map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku. Dzieci w kopalni spotkały św. Mikołaja, który obdarował dzieci upominkami. Po zwiedzaniu dzieci udały się na warsztaty, gdzie malowały piękne anioły a następnie szukały minerałów. Był to dzień pełen wrażeń i nowych doświadczeń.
Lekcja filmowa - kl. 1
W miesiącu październiku dzieci z klas pierwszych wzięły udział w nietypowej lekcji, która odbyła się w wyjątkowym miejscu a mianowicie w sali kinowej. Dzieci dowiedziały się jak powstaje film animowany oraz jak zmienił się z perspektywy czasu proces powstawania takiego filmu. Pierwszaki poznały takie słowa jak reżyser, animator, a także storyboard. W końcowej części, dzieci obejrzały projekcję filmu pod tytułem Urwis- filmu, który opowiada o traktowaniu zwierząt, a także o przyjaźni człowieka i psa. Dzieci z zaciekawieniem oglądały film, wszyscy wspaniale się bawili. Był to bardzo miło spędzony czas, takie lekcje w sposób szczególny zapadają w dziecięcej pamięci.
Był sobie ziemniak
Był sobie ziemniak...
13 października, klasy 2a i 3b wraz z wychowawcami p. Ewą Kosicką i p. Barbara Pela, znalazły przepis na udane wejście w nowy rok szkolny, a zarazem jesienny czas. Zmiksowaliśmy pożyteczną wiedzę z prawdziwą frajdą na świeżym powietrzu, a składnikiem kluczowym był ziemniak. Uczniowie byli na prawdziwych wykopkach! Był sobie ziemniak.... Dziecięca opowieść o pochodzeniu, budowie i uprawie ziemniaka, o jego różnych odmianach i nazwach. Rzut ziemniakiem do kalosza, budowanie ziemniaczanej wieży i inne gry i zabawy z ziemniakami w roli głównej, sprawiły naszym uczniom ogromna frajdę. Powrót do zabaw naszych dziadków i pradziadków uzmysłowił dzieciom, że zabawy te, to zdecydowanie coś lepszego niż gry komputerowe.. Wykopki No to hop po ziemniaki. Nie do sklepu, tylko na pole! Warto więc założyć kalosze. Przydała nam się łopata i motyka, jednym słowem odkryliśmy uroki wiejskiej pracy, przy której troszkę się ubrudziliśmy. Zwierzakowo, to następny punkt naszej przygody. Spotkanie ze zwierzątkami to obowiązkowy punkt programu. Głaskanie, karmienie, czesanie małych i dużych zwierząt to prawdziwa frajda dla gości odwiedzających Pole Wyobraźni. Jesienne cudaki, trochę zajęć artystycznych. Odrobina talentu, moc wyobraźni, garść znaków jesieni, no i troszkę magicznego kleju. To przepis na jesienne cudaczki, które dzieci zabrały ze sobą do domu. Pieczony ziemniak, finał naszej przygody. Po ciężkiej pracy czas na zasłużony odpoczynek. Siadamy razem przy ognisku i pieczemy te ziemniaczki, które z trudem, ale też z wielką radością wykopaliśmy z pola! Gorące ziemniaczki prosto z ogniska… pychotka. Było cudnie 😊. Wiosną wybierzemy się na Pole wyobraźni, by siać i sadzić warzywa, aby jesienią móc je ponownie zebrać.
Pieczony Ziemniak - 1ae
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA
10 października uczniowie klasy Ia i Ie wraz z wychowawczyniami po raz pierwszy uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej do Zagrody Edukacyjnej w Piotrkowiczkach, w której to odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Uczniowie podczas warsztatów poznali historię, sposoby uprawy i zbiorów ziemniaków. Uczestniczyli w pokazie ręcznego i mechanicznego kopania kartofli. Sami też mogli sprawdzić swoje siły w rolniczych zajęciach. Warsztaty przeplatane były zabawami z ziemniakiem w roli głównej, w których dzieci aktywnie i chętnie brały udział. Na deser skonsumowały pieczonego ziemniaka. Na koniec, w prezencie dostały worek, wcześniej zebranych przez siebie, kartofli. To była bardzo ciekawa lekcja przyrody. Humory i pogoda dopisały, więc i zabawa była znakomita!
Mikołajki - 3d
Z okazji mikołajek klasa 3B udała się na wycieczkę integracyjną do Wrocławia. Wybranym przez uczniów środkiem transportu był pociąg. Uczniowie mieli okazję samodzielnie zakupić bilety. Uwieńczeniem wycieczki była wizyta w restauracji McDonalds. Zadowoleni uczniowie wrócili do szkoły, po czym szkolnym środkiem transportu udali się na basen. To był udany dzień.
Kolejkowo -3AD
Wycieczka do Kolejkowa 3a i 3d
Klasy 3a i 3d 7 grudnia 2022 roku uczestniczyły w wycieczce do „Kolejkowa” we Wrocławiu, które znajduje się w najwyższym wrocławskim budynku. . Na miejscu w „Kolejkowie” podziwialiśmy miniaturowy świat pomniejszony 25 razy i przedstawiający przeróżne sytuacje. Na makiecie można było zobaczyć między innymi życie na wsi, górskie wyprawy, akcję ratunkową, wesołe miasteczko, zamek. Poruszające się pociągi i samochody a szczególnie pływający statek zrobiły ogromne wrażenie na dzieciach. A gdy światła lekko przygasły i nastała „noc” makieta rozświetliła się licznymi światełkami. Gdziekolwiek spojrzeliśmy zawsze udało się nam dostrzec coś ciekawego – nawet burzę i opady deszczu. Przepiękna również była wystawa z pierników. A zapach korzennych przypraw unosi się w rozświetlonym kolorowymi lampkami miasteczku. Urocze chatki, ludziki i zwierzątka są stworzone w całości z lukrowanego piernika, a dookoła nich przejeżdżają pociągi z czekolady. Po zwiedzeniu mieliśmy możliwość uczestniczenia w warsztatach modelarskich podczas których tworzyliśmy własne domki. Czas spędzony w „Kolejkowie” minął nam bardzo szybko i wszyscy byli zaskoczeni, że czas wracać z powrotem.
Lasertag - 8B
MIKOŁAJKI 8B W LASER TAG
09.12.2022r. uczniowie klasy 8B pod opieką pani Wioletty Orzech i pana Michała Demskiego bawili się mikołajkowo w Laser Tag we Wrocławiu. Podzieleni na grupy „czerwonych”, „zielonych” i „czarnych” prowadzili między sobą rozgrywki i rywalizowali o punkty. Ćwiczyli przy okazji umiejętność pracy zespołowej. W przerwach grali w piłkarzyki i gry na konsoli. Przede wszystkim jednak odpoczywali i relaksowali się po trzech trudnych dla nich dniach próbnych egzaminów ósmoklasisty.
Zabawa była przednia, humory dopisywały, pogoda sprzyjała… . Jednym słowem wycieczka się udała!
Dziwny świat - kl. 3
Premiera filmu „Dziwny świat”
Dnia 16.12.2022r. klasy 3a,3c,3d,3e wybrały się do kina na premierę filmu „Dziwny świat” od Disneya. Klan Klanów od lat uchodził za wielkich podróżników, którym niestraszne są żadne, nawet najgroźniejsze przygody. Jaeger Klan wraz z nastoletnim synem Oskardem wyruszają w niebezpieczną podróż, aby odkryć świat poza ich krainą otoczoną ze wszystkich stron górami. Po drodze Oskard odnajduje magiczną roślinę, z którą chce wrócić do domu. Na przeszkodzie stoi Jaeger, który stawia na swoim i wyrusza w dalszą drogę, porzucając swojego syna. Dwadzieścia lat później Oskard jest jednym z największych farmerów tajemniczej rośliny, która zasila całe miasto. Wraz z żoną Meridian i synem Florianem żyją spokojnie, wykonując codzienne czynności. Ich spokój niestety zakłóca nagłe pojawienie się burmistrza Callisto Mal, który uświadamia Oskarda, że odkryta przez niego roślina jest zagrożona. Wspólnie wyruszają do wnętrza krainy, aby odkryć zagrożenie. Nie spodziewają się jednak, że to co odkryją, na zawsze zmieni życie wszystkich mieszkańców miasta.
Świdnica - 8CE
ŁYŻWY W ŚWIDNICY
W dniu 02.02.2023 r. klasy 8C i 8E pojechały do Świdnicy na lodowisko w OSiR.
Było nas 48 osób. Opiekunami były: p. Anna Puczyńska, p. Jolanta Bawełkiewicz i p. Karolina Kwaśniewska – Grela. Wszyscy jeździli na łyżwach, chociaż początkowo niektórym brakowało odwagi. Zabawa była świetna, uśmiech towarzyszył przez cały czas.
Łyżwy - zaliczone! :)
Teatr Lalek - kl.2
WYJAZD DO TEATRU LALEK
10 marca klasy 2a, 2b, 2e i 2f wybrały się do Wrocławskiego Teatru Lalek na spektakl pt. ”Czarodziejski flet”. Spektakl ten stworzony na podstawie jednej z najsłynniejszych oper Mozarta opowiada o magicznej sile muzyki. Jest lekki i zabawny, z szybkim tempem i wieloma odniesieniami do współczesności. Ukazuje pełną fantastycznych przygód historię wędrówki i miłości młodego księcia, który pragnie zdobyć rękę ukochanej dziewczyny. Razem przechodzą przez wielorakie próby, by poznać prawdę i dostąpić wtajemniczenia. Tytułowy instrument ma chronić bohatera przed czyhającymi na niego niebezpieczeństwami. Ostatecznie w finale zło zostaje pokonane, a wiedza i dobro zwyciężają.
„Czarodziejski flet” to doskonały początek przygody z muzyką klasyczną. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Po jego zakończeniu na sali było słychać głośne i długie brawa dla aktorów.
Szlakiem ginących zawodów kl. 2
„Szlakiem Ginących Zawodów”
A zaczęło się tak… 23 maja klasy 2a, 2b, 2c, 2d i 2e wyjechały na wycieczkę do Kudowy Zdrój. W trakcie wycieczki odwiedziliśmy następujące warsztaty rzemieślnicze: warsztat garncarski, warsztat kowalstwa, warsztat piekarski. Ponadto dzieci miały okazję zobaczyć zabytkowy Wiatrak oraz mini ZOO. Największym zainteresowaniem cieszył się zakład garncarski, gdzie dzieci podziwiały proces powstawania naczyń glinianych, miały okazję zobaczyć po raz pierwszy w życiu działanie koła garncarskiego. Oprócz tego poznały także funkcjonowanie pieca do wypalania naczyń. Również dużym zainteresowaniem cieszyła się pracownia kowalstwa artystycznego. Wspólny czas umiliła nam biesiada przy ognisku. Wycieczka bardzo wszystkim się podobała. Uczniowie mieli okazję poznania zawodów, o których tylko słyszeli. Oprócz wymiaru edukacyjnego został również zrealizowany inny cel wycieczki – wzajemna integracja uczniów.
ZOO - 2BD
Wycieczka do ZOO
W kwietniowy wtorek klasy 2b i 2d, wybrały się na całodniową wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Było zwiedzanie Afrykanarium – największego oceanarium w Polce, Terrarium, tygrysy, żyrafy, wiele innych ssaków, gadów, ptaków oraz ryb. odbyła się również fascynująca „PODRÓŻ PO POLSCE” w ramach warsztatów edukacyjnych. Pogoda dopisała, dzieci wróciły bardzo zadowolone, robiąc wiele zdjęć i filmów zwierząt. Pobyt w ZOO był dla dzieci wspaniałą lekcją przyrody.
Kąty Wroc. - 8cd
Z okazji Dnia Dziecka klasy 8c i 8d, pod opieką wychowawczyń: pani Anny Puczyńskiej i pani Katarzyny Trzepizur oraz nauczyciela pana Grzegorza Stasika, wybrały się na wycieczkę do Kątów Wrocławskich. Najpierw spacerowaliśmy po rynku, następnie poszliśmy do parku, gdzie spędziliśmy czas na podziwianiu roślin i ptaków. Po spacerze w parku udaliśmy się do lodziarni, gdzie w małych gronach, każdy mógł porozmawiać przy pysznych lodach. Na zakończenie wycieczki poszliśmy na boisko, gdzie chłopcy grali w piłkę nożną, a dziewczynki piknikowały na kocach wśród stokrotek, z których uplotły piękne wianki.
Praga - 8BE
WYCIECZKA NA ZAKOŃCZENIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Tak niedawno żeśmy się poznali…
Na zakończenie szkoły podstawowej klasy 8E i 8B wybrały się na trzydniową wycieczkę do Skalnego Miasta w Adrspach, Pragi i Świeradowa Zdroju. Towarzyszyło im kilka osób z klasy 6E, a nad całością czuwali: p. Jolanta Bawełkiewicz, p. Wioletta Orzech i p. Michał Demski.
Pierwszego dnia spacerowaliśmy po przepięknym Skalnym Mieście w Adrspach, rozkoszując się pięknymi widokami. Drugiego podziwialiśmy uroki Pragi, a trzeciego spacerowaliśmy ścieżką w chmurach w Świeradowie Zdroju. Popołudniami nie brakowało zabaw integracyjnych i szaleństw😊
Długo i miło wspominać będziemy zarówno wycieczkę, jak i osiem lat spędzonych w szkole podstawowej!
… a już pożegnania nadszedł czas!
Piaskiem malowane 2 AF
Magia Piaskiem „Kopciuszek” 2A i 2F
W dniu 28 września klasy 2A i 2F wybrały się na wycieczkę autokarową na spektakl malowania piaskiem pt. „Kopciuszek” w Arkadach Wrocławskich. Uczniowie podczas spektaklu mieli okazję zobaczyć piękną i zarówno bajeczną odsłonę baśni o Kopciuszku malowaną piaskiem na oczach widzów, w połączeniu z muzyką i słowem. Dało to niesamowity efekt, który mogliśmy podziwiać. Wycieczka bardzo się podobała uczniom.
Mirosławice 1ad
16 października klasa 1a i 1d wybrały się na wycieczkę do Aeroplanu w Mirosławicach. Dzieci zapoznały się z czym związana jest praca pilota, mechanika samolotowego oraz obejrzały pokaz w tunelu aerodynamicznym.
Berlin - kl. 7-8
Wycieczka do Berlina
W dniu 16 października 2023r. grupa 50 uczniów klas ósmych i siódmych wraz z czterema opiekunami wyruszyła o świcie na jednodniową wycieczkę do stolicy naszego zachodniego sąsiada. Po dotarciu do Berlina udaliśmy się wraz z przewodnikiem spacerkiem pod Reichstag, Pomnik Pomordowanych Żydów, Bramę Brandemburską, Babelplatz, Wyspę Muzeów, Humboldt Forum, wieżę telewizyjną, swoją wędrówkę zakończyliśmy na Alexanderplatz, gdzie mogliśmy spróbować niemieckich specjalności kulinarnych oraz zakupić pamiątki. Na zakończenie wyjazdu mieliśmy jeszcze możliwość obejrzenia ponad kilometrowego fragmentu Muru Berlińskiego, który za sprawą artystów stał się najdłuższą galerią sztuki pod gołym niebem „East Side Gallery”, a wszystko to przy przyjemnej jesiennej pogodzie.
Mimo wysiłku i zmęczenia wszyscy wrócili zadowoleni oraz bogatsi o nowe doświadczenia zarówno językowe jak i krajoznawcze.
Lekcja w kinie
Lekcja w kinie – „Twój głos brzmi znajomo, czyli podróż po świecie dubbingu”
We wtorek 14.11.203 r. uczniowie klas Ia i Id uczestniczyli w niecodziennej lekcji w kinie. A wszystko za sprawą Centrum Edukacji Filmowej, które zaprosiło dzieci na multimedialną lekcję pt. „Twój głos brzmi znajomo, czyli podróż po świecie dubbingu”. Zajęcia w kinie podzielone zostały na dwie części. W części pierwszej prowadzonej przez zawodowego aktora, dzieci dowiedziały się, czym jest dubbing filmowy, zobaczyły jak wygląda praca aktorów w studiu dubbingowym. Odkryły również kto użycza głosu znanym postaciom z filmów. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zagadkach dubbingowych dotyczących ich ulubionych bohaterów filmowych oraz razem z prowadzącą wykonywali ćwiczenia na dykcję. W części drugiej uczniowie obejrzeli film pt. „Po prostu super”. Była to barwna opowieść z wartką akcją, która wspaniale pokazała, że nie trzeba być SUPER i posiadać super mocy, by być dobrym, pomocnym i wartościowym dzieckiem. Warsztaty łączyły edukację, rozrywkę i twórczo aktywizowały uczniów. Był to bardzo udany wyjazd, a sama lekcja dostarczyła uczniom wielu cennych informacji na temat dubbingu.
Mikołajki w Izerach - kl. 3
U podnóża Gór Izerskich, niedaleko Lwówka Śląskiego, leży miejscowość Pławna Dolna. To tam 4 i 5 grudnia klasy trzecie wybrały się na mikołajkową wycieczkę, aby przeżyć znane baśnie i legendy w miejscu absolutnie magicznym. I tak pośród malowniczych śniegiem wzgórz stoi Zamek Legend Śląskich, który wygląda jak z obrazka. Wewnątrz uczniowie wysłuchali szereg legend śląskich oraz historii związanej z Duchem Gór Liczyrzepą. Nie było to jednak zwykłe słuchanie opowieści, ale spektakl teatru kukiełkowego. Lalki, wielkości człowieka, były wprawiane w ruch za pomocą sznurków, a w tle brzmiały piękne opowieści. Kilka kroków dalej, na sąsiednim wzgórzu mieści się najprawdziwszy Gród Rycerski, z oryginalnym placem zabaw w formie maszyn oblężniczych, które są niczym innym jak placem zabaw dla dzieci. Są tarany, katapulty, trebusze. Ponadto można strzelać z łuku albo wspiąć się na wieżyczki, z których doskonale widać okolicę. Jest wielka głowa Karkonosza, potężny jeleń, a nad wszystkim góruje sylwetka drewnianego konia trojańskiego. To tam dzieciaki zażyli prawdziwej śniegowej kąpieli i długo oczekiwanej bitwy na śnieżki. To jednak nie koniec atrakcji, po drugiej stronie małej doliny, na wzgórzu obok kościoła stoi Arka Noego. To ponad 40 metrowa instalacja artystyczna. Ma 15 szerokości wysokości i 10 metrów wysokości. Naprawdę robi wrażenie. Do jej wybudowania potrzeba było 600 drzew sosnowych, świerkowych i modrzewiowych, tony głazów i tysiące kamieni. Jest mniej więcej o połowę mniejsza niż ta biblijna, w niej uczniowie mogli podziwiać eksponaty związane z biblijnym potopem i starym testamentem. To właśnie w zaśnieżonej Pławnej dzieci spotkały Mikołaja i otrzymały tradycyjne paczki. Nawet jeśli dla kogoś niektóre elementy świata w Magicznej Pławnej wydają się być niedorzeczne, to właśnie takie mają być! To przecież świat baśni, wyobraźni. On nie musi być logiczny i uporządkowany, ma być magiczny i taki był dla uczniów klas trzecich z ZSP w Smolcu.
Mikołajki kl.1AD
Wycieczka Mikołajkowa klasy 1a i 1d
5 grudnia uczniowie z klasy 1a i 1d wybrali się na przygodę do Rezydencji Świętego Mikołaja we Wrocławiu. Czekało tam na nich wiele atrakcji i wspaniały repertuar zabaw i animacji, które przeniosły młodych miłośników Świąt Bożego Narodzenia w baśniowy świat Elfów, Śnieżynek, Świętego Mikołaja i innych bajkowych postaci. Po koncercie, grach i zabawach uczniowie wzięli udział w warsztatach świątecznych dekoracji. Następnie każde dziecko zjadło pyszną watę cukrową. Na koniec uczestnicy wycieczki otrzymali Certyfikat Honorowych Gości Rezydencji Świętego Mikołaja! Uśmiech na twarzach dzieci był najlepszym dowodem na to, że wycieczka do Rezydencji Mikołaja była wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem :-).
Chwalimierz 2AF
Wycieczka do Chwalimierza na animacje świąteczne klas 2A i 2F
W dniu 6 grudnia dwie klasy 2A i 2F wybrały się na wyjątkową wycieczkę do Chwalimierza na animacje świąteczne. Uczennice i uczniowie uczyli się jak zostać pomocnikami Świętego Mikołaja. Mięli kilka zadań do wykonania, między innymi: stworzenie świątecznych dekoracji z Elfem Brokacikiem, lukrowanie pierniczków z Panią Mikołajową oraz rozwiązywanie zagadek z Elfem Rozrabiaką. Uwieńczeniem spałaniałego czasu na wycieczce było spotkanie ze Świętym Mikołajem. Dzieci mogły podzielić się swoimi marzeniami i porozmawiać o magii świąt. Dostali prezenty oraz dyplomy absolwenta Elfiej Szkoły. Był to wyjątkowy czas dla każdego uczestnika wycieczki.
Geniusze - Sky Tower
Wycieczka do Wrocławia/ Sky Tower
W dniu 21 grudnia 2023r. grupa 89 uczniów z klas ósmych oraz 7B i 5E, którzy w roku poprzednim uzyskali świadectwo z wyróżnieniem, udała się wraz z opiekunami wycieczkę do Wrocławia, aby tam integrując się, miło spędzić czas podczas gry w kręgle. Po dwugodzinnych rozgrywkach uczniowie mieli również możliwość zjedzenia wspólnego posiłku, po czym wszyscy zadowoleni wrócili do Smolca.
RoboExpo
ROBOEXPO - 4A
W piątek dn. 18 stycznia 2024r. podczas ostatnich chwil przed feriami klasa 4a, wraz z nauczycielem informatyki ks. Marcinem oraz wychowawczynią p. Barbarą, wybrała się pociągiem na wystawę robotów - RoboExpo na wrocławski Rynek do DH Feniks. Po smacznej kawie i śniadaniu w pobliskim McDonald'zie wszyscy doznali prawdziwej uczty robotycznej. Małe i duże, mniej i bardziej zaawansowane, tańczące, śpiewające i mówiące, posłuszne i te mające własne kreatywne pomysły - rodzajów robotów było bez liku. Dodatkowe przedstawienie przygotowane przez roboty, uciekające walizki oraz muzyka na cewkach Tesli dodała smaczku całej wyprawie. Na koniec, po zatańczeniu wspólnie z robotami macarena’y można było zażyć przyjemności w różnych aktywnościach w okularach VR - na stojąco, siedząco czy fruwająco, grach, symulatorach jazdy czy potańczyć w Just Dance z kontrolerami ruchowymi. Można było nagrywać ciekawe filmiki symulujące ruch czy porozmawiać z lustrem. To wszystko w przemiłej atmosferze i tak, że klasa zdecydowała się na powrót późniejszym pociągiem do domu. Ferie krótsze o godzinę tym razem stanowiły wartość dodaną.
Trójmiasto - kl.7
Wycieczka do Trójmiasta – klasy siódme
W dniach 27 – 29 maja 2024 roku uczniowie trzech klas siódmych (a, b, c) pod opieką swoich wychowawczyń i pana Marcina Gryki uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Trójmiasta. W drodze nad Bałtyk zwiedziliśmy Toruń. Podczas spaceru po mieście przewodnik pokazał nam dom Mikołaja Kopernika, Kamienicę pod Gwiazdą, Dwór Artusa i Krzywą Wieżę. Spacer po Starówce zakończyliśmy w rynku pod pomnikiem Kopernika. W Toruniu uczestniczyliśmy również w warsztatach wyrobu pierników. Każdy uczestnik zabrał swoje dzieło ze sobą. Wieczorem dotarliśmy do przepięknie położonych Kątów Rybackich - na nocleg. Przy akompaniamencie kumkających żab (od strony Zalewu Wiślanego) i szumu fal morskich (od strony morza) zasypialiśmy zmęczeni trudami podróży.
Następny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Sopotu, zwanego - z racji pięknego położenia - „Perłą Bałtyku”. Razem z przewodnikiem spacerowaliśmy ulicą Bohaterów Monte Cassino, popularnie zwaną Monciakiem. Uroku temu deptakowi przydają sąsiadujące z nim kamieniczki, m.in. Krzywy Dom. Tak dotarliśmy do mola, najważniejszego punktu miasta. Sopockie molo – szerokie i drewniane należy do najdłuższych w Europie. Stąd rozpościera się wspaniały widok na nadmorską część Sopotu.
Kolejnym punktem w programie było zwiedzanie Gdańska. Przewodniczka oprowadziła nas po Starym Mieście. Zachwycaliśmy się przepięknymi kamieniczkami mieszczącymi się na najpiękniejszej ulicy Gdańska – ulicy Długiej. Zobaczyliśmy gdański Ratusz, Fontannę Neptuna, zwiedziliśmy Bazylikę Mariacką.
Trudy całego dnia ukoiliśmy morską kąpielą w zimnym Bałtyku w Kątach Rybackich. Późnym wieczorem czekało na nas jeszcze ognisko z kiełbaskami.
Zregenerowani rozpoczęliśmy trzeci dzień wycieczki od wizyty w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. To niezwykłe miejsce było wyjątkową lekcją historii. Zwiedziliśmy Dom Sybiraka z łagrem, Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady, Dom powstańca polskiego z Adampola. Poznaliśmy dramatyczne losy naszych rodaków zesłanych na Syberię. Z dużym zaciekawieniem uczniowie słuchali historii opowiadanych przez panią przewodnik.
W Centrum Edukacji mieści się też wiele zaskakujących „eksponatów” np.: Najdłuższa Deska Świata (Rekord Guinnessa), Stół Noblisty czy Największy Koncertujący Fortepian Świata. Na nim miała okazję zagrać Ewa Trzcińska z klasy 7b. Byliśmy pod duuużym wrażeniem, a Ewa zapewne zapamięta ten koncert na długo. Ostatnią atrakcją w Centrum Edukacji było zwiedzanie bijącego rekordy popularności Domu do Góry Nogami. Poruszanie się wewnątrz tego domu wymagało mocnych nerwów i dużej odwagi. Każdy kto do niego wejdzie zaczyna mieć problemy z koordynacją. Nasze błędniki szalały.
I tak oto dotarliśmy do końca naszej trzydniowej wycieczki, pełnej wrażeń, słońca i dobrych humorów.
Późnym wieczorem byliśmy już w Smolcu.
-
-