• 2018-2020

        • Lwie Serce

          8. stycznia 2018 roku czwartoklasiści z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smolcu mieli okazję zapoznać się z najnowszą propozycją Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza. Uczniowie klas 4b i 4c wraz z opiekunkami - p. Katarzyną Trzepizur, Anną Puczyńską oraz Natalią Hoffman-Hulak w Sali Koncertowej Polskiego Radia we Wrocławiu obejrzeli spektakl pt. „Lwie serce”. Przedstawienie to łączą w sobie elementy baśni i średniowiecznej sagi rycerskiej. Wzrusza młodych widzów, uczy empatii i pokazuje, jak ważne w życiu każdego człowieka jest zachowanie własnego człowieczeństwa. Dzieciom bardzo spodobała się opowieść o przyjaźni, męstwie, ludzkich słabościach i miłości. Była także okazją do podjęcia z uczniami dyskusji na temat, zapomnianego już, kodeksu rycerskiego i aktualności jego zasad.

           

          KONCERT EDUKACYJNY Z CYKLU FILHARMONIA DLA MŁODYCH

          Tańce symfoniczne”

          W sezonie artystycznym 2017/2018 uczniowie Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Smolcu biorą udział w koncertach edukacyjnych z cyklu Filharmonia dla Młodych.

          10. stycznia 2018r. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu uczniowie klas szóstych uczestniczyli w pierwszym z nich, zatytułowanym „Tańce symfoniczne”, odwołującym się przede wszystkim do wyobraźni. Tym razem na estradzie nie pojawili się tancerze ani postaci prezentujące fabułę lub akcję sceniczną. Podczas prezentacji przez orkiestrę symfoniczną NFM dzieł największych w historii kompozytorów, takich jak Johannes Brahms, Piotr Czajkowski, Siergiej Prokofiew, Witold Lutosławski, młodzi słuchacze wszystkie te elementy musieli sobie wyobrazić sami. Uczniowie mieli też okazję, aby dowiedzieć się, jakie elementy dzieła muzycznego decydują o tym, czy utwór jest taneczny, czy nie. Koncert ten pozwolił nam na chwilę zapomnieć o otaczającym nas atrakcyjnym, rozwiniętym technologicznie i kolorowym świecie i uruchomić fantazję, dla której tak często nie zostaje w nim miejsca...

           

          Wszechnica Chemiczna - Nowoczesne nośniki leków

          24 lutego uczniowie klas siódmych naszej szkoły wzięli udział w kolejnych zajęciach na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Tym razem tematem były nowoczesne nośniki leków. Prowadząca – doktor Maria Stasiuk z Wydziału Biotechnologii UW poruszyła wiele ciekawych problemów, m. in. dlaczego baterie tak szybko uodparniają się na antybiotyki, jaki jest mechanizm działania cytostatyków, czym różni lek oryginalny od tak zwanych generyków i odpowiedziała w sposób fascynujący na pytania młodzieży. Uczestnicy poznali także nanoroboty Roberta Freitasa, z którymi medycyna wiąże bardzo duże nadzieje na leczenie w przyszłości. Ostatnie zajęcia na UW w tym roku szkolnym odbędą się 21 kwietnia.

           

          "Cudwny chłopak" - Film, który nas poruszył…

                  We wtorek, 20 lutego, klasy siódme i drugie gimnazjum wybrały się do kina na film z cyklu „kino na temat” pt.: „Cudowny chłopak”. Dzieło opowiada historię chłopca o zeszpeconym wyglądzie i jego kolegów, którzy najpierw mu dokuczali, a później nauczyli się dostrzegać w nim wewnętrzne piękno. Film na długo zostanie w pamięci uczniów. Głęboko przeżyli opowieść o Auggim. To film, którzy powinni zobaczyć wszyscy. To była autentyczna lekcja tolerancji i zrozumienia innych. Po filmie, jak zawsze, były zajęcia. Wywiązała się rozmowa na temat tego, jak postrzegamy innych ludzi. Uczniowie stwierdzili, że bardzo często zbyt pochopnie oceniamy ludzi po wyglądzie, kierując się pierwszym wrażeniem, co bywa czasami niesprawiedliwe.

                  Wraz z naszą młodzieżą były panie: Monika Skworszczow, Alicja Sarniak, Anna Rodziewicz i Wiesława Szymeczek, które również były bardzo poruszone treścią filmu. Z tego niezwykłego spotkania zapamiętamy wypowiedź jednego z bohaterów filmu. która staje się ważnym dla nas przesłaniem:

          „Auggie nie może zmienić tego, jak wygląda,

           ale my możemy zmienić to, jak go widzimy.”

           

          Forum Muzyki

          8 marca 2018 w ramach świętowania Dnia Kobiet, klasy szóste wyjechały na wycieczkę szkolną na koncert „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego do Narodowego Forum Muzyki, a następnie skorzystały z oferty firmy Secret Room czyli rozwiązywały zadania w trzech różnych pokojach zagadek. Wycieczka okazała się strzałem w dziesiątkę – dzieci świetnie się bawiły, a niektóre obiecywały sobie, że do pokoju zagadek wrócą jeszcze raz – tym razem z rodzicami.

           

          Trampoliny - 5c

          W dniu 15.03.2018 r. odbyła się wycieczka klasy 5 c do parku trampolin we Wrocławiu.

          W związku z bezproblemowym przejazdem przez miasto wybraliśmy się na spacer po pobliskim parku. Po półgodzinie weszliśmy do parku trampolin, gdzie rozpoczęliśmy dwugodzinną wspaniałą zabawę. Były nie tylko skoki na trampolinach, ale także ślizgi na zjeżdżalni czy przejście po parku linowym. Po wyczerpującej zabawie udaliśmy się na zasłużony odpoczynek oraz mały posiłek.

          W bardzo dobrych nastrojach wróciliśmy do szkoły.

           

          WIZYTA W PANORAMIE RACŁAWICKIEJ

          Wow!

          W taki sposób zareagowaliśmy na widok obrazu, który ukazał się nam po wyjściu z ciemnego tunelu rotundy Panoramy Racławickiej.

          Ale po kolei…

          23 marca 2018r. klasy VB i VC pod opieką p. Wioletty Orzech, p. Katarzyny Burnat i p. Karoliny Kwaśniewskiej-Greli odwiedziły Panoramę Racławicką we Wrocławiu.

          Dzięki pani przewodnik zapoznaliśmy się z sylwetką Tadeusza Kościuszki i ze szlakiem bojowym, jaki w powstaniu 1794 roku pokonał razem ze swoim wojskiem. Następnie stanęliśmy oko w oko z obrazem namalowanym przez Wojciecha Kossaka, Jana Stykę i siedmiu innych malarzy w setną rocznicę powstania kościuszkowskiego i bitwy pod Racławicami, która rozegrała się 4 kwietnia 1794 r.

          Dzieło powstawało 9 miesięcy. Przez pół wieku prezentowane było we Lwowie. Uszkodzone w czasie II wojny światowej zostało przewiezione do Wrocławia. Prawie 40 lat było pocięte na 14 części, zwinięte, a z czasem stopniowo odnawiane. W 1985 roku udostępnione zostało zwiedzającym w rotundzie Panoramy Racławickiej.

          Cylindryczny kształt malowidła, specyficzna perspektywa obrazu oraz wkomponowanie go w specjalną scenografię, sprawiły iż mieliśmy wrażenie iluzji przebywania w wykreowanej przez malarzy przestrzeni.

           

           

          Przedstawienie teatralne pt. „Plastusiowy Pamiętnik”

          19 kwietnia 2018 r. uczniowie klas I a, b, c, d naszej szkoły pod opieką wychowawców wyjechali do Wrocławia na spektakl pt. „Plastusiowy Pamiętnik”, oparty na najciekawszych wątkach znanej i lubianej lektury autorstwa Marii Kownackiej. Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu przenieśli uczniów w kolorowy świat pełen radości, zabawnych zdarzeń, gdzie wszystko wygląda inaczej i wszystko jest możliwe.

          „Fiku – miku! Wyobraźnia jest wspaniała!

          Fiku – miku! Wyobraźnię trzeba mieć!

          Fiku – miku! By fantazji dodawała

          Fiku – miku! Tym, co w nudy wpadli sieć”.

          Świetnie się bawiliśmy! Dziękujemy!

           

           

          II Bieg Integracyjny Osób z Niepełnosprawnością

          W dniu 11.05.2018 r. klasa 5 c i 4 b pojechały do Kątów Wrocławskich, żeby wziąć udział w marszu o godność osób z niepełnosprawnością oraz biegu integracyjnym połączonym z zabawą i piknikiem w Kątach Wrocławskich zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Krzyś - byś kolorowo żył".

          Na miejscu rozpoczęliśmy od przemarszu do Urzędu Miasta i Gminy w Kątach Wrocławskich, gdzie powitał Nas Pan Burmistrz. Następnie udaliśmy się na bieżnię, gdzie wspólnym biegiem rozpoczęliśmy imprezę.

          Niepełnosprawni pokonywali dystans 400 m na rowerkach trójkołowych oraz wózkach inwalidzkich. Nasze Dzieci wspaniale nieśli pomoc podopiecznym stowarzyszenia i nie tylko. W trakcie trwania imprezy można było zjeść kiełbaskę, watę cukrową, popcorn oraz poskakać na darmowych dmuchańcach.

           

           

          Wycieczka - kl.1

          W dniach 28 - 30 maja uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawczyniami - Bogumiłą Abramek, Jolantą Chmiel, Anną Dudek -Duda, Barbarą Pelą, Joanną Zygą oraz Jolantą Lisiecką – Hojoł - wyruszyli na zieloną szkołę. Było to nie lada wyzwanie, trzy dni bez rodziców. Dlatego tym razem za cel podróży wybraliśmy miejsce atrakcyjne, ale bliżej Wrocławia – Ziemię Kłodzką. To na wypadek, gdyby trzeba było kogoś wcześniej odebrać. Ale od początku....
          W poniedziałek wszyscy punktualnie wstawili się na zbiórce. Rozdaliśmy ostatnie buziaki, machanie ręką na pożegnanie i ruszyliśmy w drogę. Najpierw udaliśmy się w Błędne Skały, a właściwie na Szczeliniec. Tam musieliśmy wspiąć się po 665 kamiennych schodach, by podziwiać piękną panoramę Gór Stołowych oraz ciekawe formy skalne o bajkowych nazwach: Niebo, Piekło, Piekiełko czy Wielbłąd. Lekko nie było, ale widoki i wrażenia zrekompensowały trud i wysiłek. Po zejściu na dół zrobiliśmy obowiązkowe zakupy pamiątek i ruszyliśmy do Dusznik Zdrój. Tam mieliśmy zamówione zajęcia w Muzeum Papiernictwa. Najpierw podziwialiśmy zabytkowy XVII młyn papierniczy i zgromadzone w nim eksponaty, które przybliżyły nam historię papiernictwa. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach, podczas których czerpaliśmy swój papier – biały ze znakiem wodnym i kolorowy z roślinnymi dodatkami. Pełni wrażeń udaliśmy się do naszego pensjonatu w Stroniu Śląskim. Tam czekała nas pyszna obiadokolacja oraz czyste, wygodne pokoje z łazienkami. Po zakwaterowaniu okazało się jednak, że nie myślimy o odpoczynku, mieliśmy jeszcze sporo siły i energii. Wyszliśmy więc na podwórko i tam już każdy znalazł dla siebie coś atrakcyjnego. Niektórzy grali w piłkę, zjeżdżali na tyrolkach, skakali na trampolinach albo strzelali z łuku. Z nadmiaru przeżyć i emocji cisza nocna rozpoczęła się trochę później.
          Drugiego dnia za cel podróży obraliśmy miasteczko tkaczy i górników -  Srebrną Górę. Tam udaliśmy się do twierdzy, gdzie przewodnik z grupy rekonstrukcyjnej, w przebraniu z minionej epoki, oprowadził nas po niej i opowiedział legendy i ciekawostki związane z tym miejscem. Ale największą frajdę sprawił strzelając z muszkietu do świeczek w jednej z sal twierdzy. Tutaj również obowiązkowym punktem programu był zakup pamiątek, potem pyszne lody i wyruszyliśmy jeszcze w jedno ciekawe miejsce - do Barda Śląskiego. Tam wybraliśmy się na małą wspinaczkę na obryw skalny, skąd mieliśmy podziwiać panoramę miasta. Niestety pogoda pokrzyżowała nam plany. Ponieważ zbliżała się burza, więc musieliśmy zakończyć wędrówkę przy źródełku i kapliczce. Na zakończenie dnia odbyło się jeszcze ognisko. Kiełbaski były mniam, mniam…
          Ostatniego dnia naszych wojaży pojechaliśmy do Kudowy Zdrój. Odbyliśmy tam spacer po Parku Zdrojowym. W Pijalni Wód Mineralnych popróbowaliśmy źródlanych wód. Niezbyt nam smakowały. Wreszcie udaliśmy się do Muzeum Ginących Zawodów, gdzie mieliśmy pokaz garncarstwa i każdy z nas wyprodukował sobie swoją glinianą miseczkę. Pospacerowaliśmy po mini zoo, w którym zachwycił nas paw z pięknie rozłożonym ogonem. Skosztowaliśmy pajdy chleba z masłem lub smalcem. Zobaczyliśmy wystawę koronek, starych sprzętów gospodarstwa domowego i oczywiście byliśmy w kuźni, gdzie obserwowaliśmy pracę kowala.
          To był koniec atrakcji. Podczas wyjazdu poznaliśmy wiele ciekawych miejsc i dużo nauczyliśmy się o naszym regionie. Zmęczeni wróciliśmy do naszych stęsknionych rodziców.
          WYJAZD BYŁ SUPER!

          GALERIA ZDJĘĆ

           

           

          Praga - kl.6

          W dniach 5 – 8 czerwca klasy szóste wraz ze swoimi opiekunami wybrały się na czterodniową wycieczkę do Czech. Pierwszy dzień minął nam na zwiedzaniu Skalnego Miasta. Przeciskaliśmy się przez głębokie chłodne skaliste wąwozy i rozległe labirynty utworzone przez skały wapienne. Przepłynęliśmy się także łodzią po sztucznym jeziorze słuchając słuchają ciekawych opowieści przewodnika. Drugi i trzeci dzień to już zwiedzane samej Pragi. Odwiedziliśmy Pałac Prezydencki na Hradczanach, Zamek Królewski, Katedrę św. Wita, Złotą Uliczkę, Wzgórze Petrin, wyspę Kampa, plac Wacława, przeszliśmy się po Józefowie starej dzielnicy żydowskiej. Nie mogło także zabraknąć spaceru po moście Karola. Pomimo tak napiętego planu udało się nam znaleźć jeszcze czas na odpoczynek i relaks w Praskich restauracjach, gdzie mogliśmy skosztować lokalnych przysmaków takich jak np. smażony syr. Pragę opuszczaliśmy z pewnym niedosytem, ponieważ jest to piękne miasto pełne niesamowitych zabytków i atrakcji. Ostatni dzień naszego pobytu w Czechach także był pełen atrakcji. Po opuszczeniu hotelu udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Po drodze jednak zatrzymaliśmy się w Dolnej Morawie na „spacer w chmurach”. Wjechaliśmy wyciągiem na szczyt góry, dalej weszliśmy ścieżką na wieże o wysokości 55 metrów skąd mogliśmy podziwiać wspaniałe widoki. Na dół dostaliśmy się w błyskawicznym tempie specjalną zjeżdżalnią. Była to już niestety ostatnia atrakcja naszego wyjazdu. Na koniec czekał na nas już tylko ostatni lokalny posiłek, a potem już tylko droga do domu.

           

          KRAKÓW – ZAKOPANE - WIELICZKA

          KLASY DRUGIE

          4 czerwca 2018 r. uczniowie klas drugich naszej szkoły wyjechali wraz ze swoimi wychowawczyniami p. Iwoną Dudzik, Jadwigą Trojnar oraz p. Anną Dulębą na 5-dniową wycieczkę do Krakowa, Wieliczki i Zakopanego.

          Pierwszego dnia zwiedziliśmy Kraków: Katedrę na Wawelu, Kościół Mariacki, Barbakan i Sukiennice. Odwiedziliśmy buchającego ogniem Smoka oraz wysłuchaliśmy hejnału krakowskiego. Na koniec spaceru zakupiliśmy długo wyczekiwane pamiątki. Po zwiedzaniu Krakowa udaliśmy się do naszego miejsca noclegowego, do Domu Wypoczynkowego „Halina” w Białym Dunajcu. Na miejscu czekał już na nas smaczny obiad, który zjedliśmy z wielkim apetytem. Pokoje, w których zostaliśmy zakwaterowani, były ładnie urządzone, a towarzystwo w nich takie, jak sobie zaplanowaliśmy.

          Drugiego dnia zaraz po śniadaniu pojechaliśmy do Zakopanego w celu  zdobycia Gubałówki. Na szczyt jednak zawiozła nas kolej górska. Widoki, jakie ukazały się naszym oczom, były naprawdę niezapomniane. Zobaczyliśmy całą panoramę Tatr polskich, część słowackich oraz Zakopane i okolice. Nie mogło się również obyć bez zakupu małych pamiątek. Na koniec zakupów zasłużyliśmy na słodkie lody, które zjedliśmy ze smakiem. Po wizycie na Gubałówce spacerowaliśmy po Krupówkach, czyli najpopularniejszym deptaku w Zakopanem. Po spacerze udaliśmy się do Sanktuarium na Krzeptówkach, które zachwyciło nas swoim  wnętrzem. W drodze powrotnej mieliśmy jeszcze okazję przyjrzeć się z bliska skoczniom narciarskim. Dzień zakończyliśmy na powietrzu podczas wspólnych gier i zabaw, zjedliśmy też pyszne pieczone kiełbaski.

          Trzeciego dnia czekała nas spora przeprawa. Naszym celem była Hala Gąsienicowa i schronisko Murowaniec. Do naszej wycieczki dołączył  pan przewodnik, który towarzyszył nam na szlaku. Trasa, którą pokonaliśmy, była długa i wymagająca od nas dużego samozaparcia. Chęci i motywacji nam nie brakowało, zatem po kilku godzinach wspinaczki zobaczyliśmy murowany domek, który okazał się wyczekiwanym schroniskiem. Po przerwie ruszyliśmy w drogę powrotną. Podczas całej wyprawy towarzyszyły nam przepiękne, górskie widoki, które z zaciekawieniem odkrywaliśmy. Wieczorem, pomimo tak męczącego dnia, mieliśmy jeszcze siłę na tańce i hulańce dyskotekowe.

          Czwarty dzień był równie aktywny jak poprzedni, udaliśmy się na spacer Doliną Kościeliską.  Tym razem towarzyszył nam przewodnik Ochotniczego Tatrzańskiego Pogotowania Ratunkowego, który czuwał nad naszym bezpieczeństwem oraz przekazywał nam ciekawe informacje związane z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Wędrówka okazała się przyjemnym spacerem, który zakończył się na Hali Ornak, na której również znajdowało się schronisko. Tego dnia pokonaliśmy dystans około 13 km, byliśmy z siebie bardzo dumni. Po ciszy poobiedniej poszliśmy na małe zakupy, podczas których kupiliśmy pyszne oscypki. Wieczorem wspólnie spędziliśmy czas na „pokojowych imprezkach”.

          Piąty dzień spędziliśmy na zwiedzaniu zabytkowej Kopalni Soli Wieliczka. Wędrowaliśmy na szlaku trasy turystycznej. Zajrzeliśmy do Kaplicy Św. Kingi, a potem do komory Weimar.  Odkrywaliśmy baśniowe tajemnice wielickich podziemi w krainie Solilandii. Podczas podróży po solnych podziemiach spotkaliśmy skrzata Soliludka, który zaprowadził nas do Skarbnika. Skarbnikiem okazał się brodaty, miły i zapominalski starzec. Z nim spędziliśmy resztę czasu na rozwiązywaniu rozmaitych zagadek. Cały czas towarzyszył nam uśmiech i dobry humor. Na koniec, ze 130 m pod ziemią, w kilkanaście sekund, wróciliśmy na powierzchnię. Wizytę w kopalni zakończyliśmy zakupami w tamtejszym sklepiku
          z pamiątkami.

          Droga powrotna upłynęła nam na wspólnych rozmowach i dzieleniu się wrażeniami z mijającej już wycieczki… Wycieczkę uznajemy za bardzo udaną i już czekamy na następną.

          GALERIA ZDJĘĆ

           

          Bałtyk - kl. III

          W dniach 5 – 8 czerwca klasy trzecie wraz ze swoimi opiekunami wybrały się na pięciodniową wycieczkę pt. „Morskie opowieści”. W planie wycieczki było zwiedzanie nadmorskich miejscowości takich jak: Szczecin, Międzyzdroje, Świnoujście, Pobierowo, Wolin. Po drodze w miejscowości Świebodzin, dzieci miały okazję zobaczyć z bliska najwyższą na świecie figurę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, nawiązującą do pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Po przyjeździe do Szczecina uczniowie udali się miejskim szlakiem spacerowym na najważniejszą atrakcję miasta, tarasy widokowe na Wałach Chrobrego, skąd mogli zobaczyć: Wyższą Szkołę Morską, Muzeum Narodowe, Teatr Współczesny oraz oglądać kanały portowe, trzy wyspy: Grodzką, Bielawę i Łasztownię, a także port w Szczecinie. Następnie dzieci podziemnymi trasami turystycznymi, urządzonymi w schronach: przeciwlotniczym i przeciwatomowym, udały się w podróż w głąb historii miasta, gdzie z perspektywy legend miejskich i opowieści historycznych poznały historię miasta w czasie II wojny światowej oraz życie w czasach PRL-u. Zmęczeni podróżą i zwiedzaniem Szczecina, uczniowie przejechali autokarem do Ośrodka „Gryf” w Pobierowie, gdzie zjedli pyszną obiadokolację, rozlokowali się w apartamentach 3-osobowych nad basenem, a następnie leśną ścieżką udali się na plażę, aby przywitać się z morzem. Drugi dzień pobytu nad morzem dzieci rozpoczęły od Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie udały się do Pokazowej Zagrody Żubrów. Chociaż sama zagroda została stworzona w ramach programu hodowli zachowawczej żubra, w zagrodzie przebywały również wyleczone, bądź wychowane przez człowieka zwierzęta, które są niezdolne do samodzielnego bytowania w swoim środowisku naturalnym. Uczniowie spotkali tam: dziki, jelenie i bieliki. Następnie wycieczkowicze udali się na zwiedzanie jednej z najpopularniejszych nadmorskich miejscowości: Międzyzdrojów. Niemal 400 metrów w głąb morza, taki właśnie dystans pokonali uczniowie suchą stopą. Tych, którzy myślą, że Bałtyk w tym miejscu wysechł, uspokajamy, mamy na myśli molo – prawdziwą wizytówkę tego nadmorskiego kurortu. Tutaj również dzieci dokonały pierwszych zakupów pamiątek. Następnie cała grupa udała się do Gabinetu Figur Woskowych, gdzie podziwiała 110 postaci naturalnej wielkości m.in aktorów, piosenkarzy, polityków, piłkarzy, malarzy, postaci z księgi rekordów Guinnessa, a ku uciesze naszych najmłodszych zwiedzających, sceny z bajek i baśni. Drugi dzień uczniowie zakończyli kąpielą w hotelowym basenie, jacuzzi oraz zabawami na plaży. Na trzeci dzień wycieczkowicze udali się autokarem do Świnoujścia, jednego z najatrakcyjniejszych miast polskiego wybrzeża. Popularnie mówi się, że miasto leży w krainie 44 wysp, a jedyną łączność pomiędzy wyspami stanowią przeprawy promowe. Stąd właśnie uczniowie udali się promem „Bielik” z jednego brzegu Świnoujścia na drugi, aby popłynąć w 2,5 godzinny rejs spacerowy po morzu i porcie statkiem pirackim „Roza Weneda”. Trasa rejsu wiodła przez akweny wodne, naturalne odnogi rzeki Świny, kanały i cieśniny pomiędzy wyspami i wysepkami. Podczas rejsu dzieci podziwiały: port Marynarki Wojennej, Morską Stocznię Remontową, port przeładunkowy, rezerwat ptactwa wodnego, historyczne miejsca z okresu II wojny światowej, latarnię morską, Fort Gerharda i Fort Anioła. Podróżując tak, uczniowie poczuli się nie tylko piratami, ale również prawdziwymi wyspiarzami. Następnie grupa udała się do Fortu Gerharda, żywego muzeum leżącego na wyspie Wolin, gdzie po podziemnych historycznych spacerach przeniosła się w czasie, biorąc udział w przyśpieszonym przeszkoleniu wojskowym. Uczniowie na własnej skórze poczuli smak wojskowej służby. Pod opieką „podłego” i oczywiście umundurowanego pruskiego żołdaka, przeszli kilka prób, które sprawdziły czy kandydaci nadają się do wojskowej służby. Wszyscy oczywiście kadeci otrzymali Certyfikaty. Kolejny dzień zakończył się na zakupach pamiątek, kąpieli w basenie i zabawach na plaży. Czwartego dnia cała grupa udała się do Centrum Słowian i Wikingów położonego nad rzeką Dziwną w Wolinie, na wyspie. Uczniowie zwiedzali osadę, rekonstrukcję zabudowań wczesno-średniowiecznego Wolina, datowanych na okres od IX do XI wieku, składającą się z 12 chat, bramy, drewniane drogi i trzech wiat warsztatowych. Zwiedzając zabudowania, mieszkalne i rzemieślnicze dzieci zobaczyły jak mogło wyglądać życie codzienne dawnych ludzi, jak mieszkali i pracowali. We wnętrzach chat zobaczyły repliki oraz stylizacje mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed 1000 lat. Uczestnicy podzieleni na drużyny, wzięli udział w grze terenowej, polegającej na szukaniu wczesnośredniowiecznych bogów, od których otrzymywali tajemne znaki runiczne, które były rozwiązaniem hasła, niezbędnego do wykonania zadania. Zwiedzający mogli nie tylko podpatrzeć pracę rzemieślników, ubranych w historyczne stroje, próbować własnych sił, a przez to poznać w praktyce życie i pracę przodków, ale również posmakować dawnych przysmaków, opiekunowie zaś pokosztować kwasu chlebowego na miodzie. Z wyspy Wolin uczniowie udali się do Pobierowa, gdzie czekała na nich niespodzianka, gry i zabawy terenowe, smaczna pizza, dyskoteka pod gołym niebem, a na koniec dnia taniec ognia – rodzaj pokazu cyrkowego wykonanego przez jedną z animatorek, polegający na manipulacji płonącymi ogniami. Ostatni dzień pobytu na wybrzeżu uczniowie rozpoczęli od zwiedzania Bałtyckiego Parku Dinozaurów i Safari Wrzosowo, gdzie z przewodnikiem przeszli ścieżką edukacyjną, poznając historię prehistorycznych zwierząt. Dowiedzieli się, kiedy występowały dinozaury, czym się żywiły i dlaczego wyginęły. Największą atrakcję stanowiły rozmieszczone wzdłuż trasy rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości, które uzmysłowiły dzieciom różnorodność i niesamowitość świata prehistorycznych gadów. Natomiast w Safari Wrzosowo dzieci podziwiały zamieszkujące tam lamy, strusie, alpaki, daniele, kuce szetlandzkie, świnki wietnamskie, kozy i owce, w tym owce kameruńskie, a także wiewiórki oraz ptactwo ozdobne - w szczególności pawie i bażanty złociste. W zagrodach i wolierach zobaczyły wiele innych gatunków zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich, dużych i małych, jak również rzadki gatunek, pochodzący z Australii, biały kangur Walabia Bennetta. Tutaj także uczniowie zwiedzili muzeum minerałów, a w wolnych chwilach korzystali z atrakcji parku rozrywki np. zjeżdżalni, parku linowego czy dmuchawców. Po zjedzeniu smakowitego obiadu, dzieci udały się w drogę powrotną do Smolca, gdzie czekali stęsknieni rodzice. Nawet najbardziej barwny opis nie zastąpi bezpośredniego, autentycznego kontaktu z tymi magicznymi miejscami odwiedzonymi przez dzieci, dlatego tegoroczna wycieczka na długo pozostanie w ich pamięci.

           

          Balerina

          W dniu 21 września wszystkie klasy pierwsze, drugie i trzecie wybrały się do Arkad Wrocławskich na lekcję filmową pt.: Skąd są dźwięki tej piosenki? O muzyce w filmach dla dzieci. Uczniowie podczas lekcji przekonali się, jak ważną rolę odgrywa muzyka w filmie, odkryli, kim jest taper i zobaczyli jego pracę, dowiedzieli się, jak wyglądały filmy na początku istnienia kina, poznali instrumenty i zwyczaje muzyczne z różnych zakątków świata, zobaczyli, jak nagrywa się muzykę do filmu oraz odkryli, czym jest muzyka ilustracyjna. Na koniec spróbowali swoich sił w piosence. Po zakończeniu lekcji filmowej usiedli wygodnie w fotelach, aby obejrzeć projekcję filmu francusko-kanadyjskiego pt.: „Balerina”. „Balerinie" nie da się odmówić tego, że od samego początku wciągnęła do swojego świata i ani przez chwilę nie można się było na niej nudzić. Twórcy przygotowali dla widzów masę atrakcji: piękną choreografię, wpadającą w ucho muzykę, angażujące zwroty akcji i wspaniałą XIX-wieczną scenografię Paryża – właśnie trwa budowa wieży Eiffla, a Statua Wolności szykuje się do wyjazdu do Ameryki. Do ekranu przyciągali też uroczy i zabawni bohaterowie, którzy skutecznie zarażali swoimi pasjami i uczyli mądrych rzeczy na temat przyjaźni. Lekcja przygotowana była profesjonalnie, w oparciu o aktualną podstawę programową. Twórcy zadbali o to, by zarówno tematyka lekcji, jak i język przekazu były dostosowane do grupy wiekowej. Dzięki takim lekcjom nauka jest przyjemnością i aktywizuje uczniów do dalszych działań.

           

           

          Dolnośląski Festiwal Nauki

          22 września uczniowie klas siódmych, ósmych i trzecich gimnazjum, w ramach Dolnośląskiego Festiwalu nauki wzięli udział w wykładach na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwszy wykład „Tablica Mendelejewa – dawniej i dziś” prowadził doktor Jacek Wojaczyński. Podczas wykładu uczestnicy poznali wiele prób klasyfikacji pierwiastków chemicznych, w różnych okresach historycznych oraz różnorodne modyfikacje układu okresowego pierwiastków stworzonego przez Dymitra Mendelejewa. Podczas drugiego wykładu doktor Alicja Kluczyk zainteresowała słuchaczy wykładem „Kolce, kły, żądła – naturalna broń chemiczna”, w którym w atrakcyjny sposób przedstawiła broń chemiczną stosowaną przez różne organizmy żywe. Po zajęciach wszyscy nasi uczniowie zostali obdarowani przez organizatorów DFN ciekawymi gadżetami.

           

          Nie mogło być inaczej!

              To musiało się stać. W czwartek, 27 września pojechaliśmy na film pt.: „Dywizjon 303. Historia prawdziwa.” w reżyserii Denisa Delicia. Nareszcie mogliśmy zobaczyć na ekranie historię naszych bohaterskich lotników, którzy w czasie II wojny światowej brali udział w Bitwie o Anglię.
               Siedzieliśmy w kinie urzeczeni odwagą i determinacją, a także zdolnościami polskich pilotów. Przed naszymi oczami rozgrywały się trzymające w napięciu bitwy powietrzne, którym towarzyszyła niesamowita muzyka, skomponowana przez Łukasza Pieprzyka. W Sali kinowej siedziała setka ludzi, a cisza była w niej taka, jakby była zupełnie pusta.
              Młodzież z zapartym tchem śledziła losy naszych lotników w Wielkiej Brytanii. Nie mogło być inaczej. po filmie odbyła się dyskusja o tym, czy można również poza krajem walczyć za swoją ojczyznę. Większość uczniów zdecydowanie uznała, że jest to jak najbardziej możliwe.
              „Dzisiejszy wyjazd do kina to ważna lekcja historii, także dla mnie” – powiedziała po filmie pani Szymeczek, nasza historyczka. Oglądając takie filmy, można być dumnym z tego, że się jest Polakiem, warto więc uczyć się i pracować dla Ojczyzny.  

           

          Piotruś Pan


           

          Dnia 5 października Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu zorganizował dla wszystkich klas pierwszych wyjazd do Centrum Kultury „Impart” we Wrocławiu, na przedstawienie teatralne wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora pt. „Piotruś Pan”. „Piotruś Pan” to klasyka literatury dziecięcej. Któż nie zna przygód chłopca, który postanowił nigdy nie dorastać? Kto z nas nie tęsknił za życiem w Nibylandii, fantastycznej krainie stworzonej przez nieposkromioną dziecięcą wyobraźnię? W tej beztroskiej krainie dzieciństwa czas nie przemija, a życie jest nieustającą przygodą. Towarzyszami przygód Piotrusia była grupa Zagubionych Chłopców, wróżka Dzwoneczek oraz Wendy – dziewczynka, którą Piotruś Pan zabiera do Nibylandii. Jednak nawet w tej szczęśliwej krainie czyhały na nich niebezpieczeństwa. Bohaterowie musieli zmierzyć się z piratami pod wodzą strasznego Kapitana Haka. Widzowie odnaleźli nie tylko wszystkie elementy baśniowego świata, układające się w linearną opowieść, ale również elementy teatru lalkowego, teatru formy i teatru cieni oraz zapadające w pamięć piosenki. Barwne widowisko z historią o miłości i przyjaźni w tle, zabrało naszych uczniów w świat sennych marzeń. „Piotruś Pan” jest pochwałą nieokiełznanej wyobraźni. Dzieci uczy, że czasem warto zachować się odpowiedzialnie i dojrzale, a ich rodziców – by pielęgnować w sobie dziecko.

           

          HISTORYCZNY SPACER PO SMOLCU

          Piękna pogoda w sobotnie popołudnie 6 października 2018 roku przyciągnęła na spacer po Smolcu wielu ciekawych historii swojej miejscowości Smolczan. Była wśród nich bardzo duża grupa członków i sympatyków Koła Regionalnego z naszej szkoły.

          Trzeci już spacer po Smolcu nosił tytuł "I ciągle widzę ich twarze. Śladami smoleckich dzieci Abrahama” Przewodnikiem był pan Sebastian Kotlarz-regionalista, historyk i miejscowy społecznik. Spacer rozpoczęliśmy przy ruinach smoleckiego zamku. Wysłuchaliśmy związanej z tym miejscem historii i legend. Następnie udaliśmy się do kościoła, gdzie czekała na nas, największa jak się okazało, atrakcja. Mogliśmy zobaczyć „od kuchni” organy, dotknąć piszczałek, wprawić w ruch miechy uruchamiające organy i w końcu zagrać na instrumencie. W dalszej drodze zatrzymaliśmy się przy znanym nam dobrze budynku naszej szkoły, tablicy upamiętniającej 700-lecie Smolca, budynku dawnej szkoły przy ul. Ogrodowej, aż dotarliśmy do willi rodziny Schotte nad stawem. Tutaj, słuchając pana Sebastiana, zbieraliśmy kasztany dla Kornela.

          Na koniec były oczywiście pamiątkowe fotografie i pytanie jednej z najmłodszych uczestniczek wyprawy „Kiedy będzie następny spacer?”

          Kółko Regionalne z pewnością weźmie w nim udział.

           

          LOOPYS WORLD - kl.IV

          2 października 2018 roku klasy IVB, IVC, IVD i IVE pod opieką p.Wioletty Orzech, p.Katarzyny Trzepizur, p.Jolanty Bawełkiewicz, p.Anny Puczyńskiej, p.Edyty Kapusty i p.Sylwii Lewandowskiej-Klauza bawiły się w Loopys World-Centrum Rozrywki we Wrocławiu. Wybrany przez opiekunów Mega Pakiet zapewnił 4 godziny zabawy na ścieżkach sprawnościowych w wielopoziomowym labiryncie, szaleństwo na zjeżdżalniach i trampolinach, rozgrywki na boiskach oraz bieganie w tunelach i na mostkach. Dużą popularnością cieszyła się też przestrzeń konstrukcyjna z ponad tysiącem dużych, lekkich klocków umożliwiających tworzenie budowli. Dopełnieniem zabawy były zajęcia tematyczne „Moje ciało”, do których wykorzystano chustę animacyjną.

          Pełnię szczęścia zapewniła przekąska w postaci pizzy (pycha!), soczki o wybranym smaku i lody dla ochłody.

           

          GoJump - kl.VI

          W dniu 01.10.2018 r. Klasy szóste wraz ze swoimi wychowawcami pojechały na wycieczkę do wrocławskiego parku trampolin Go Jump. Po krótkim szkoleniu przeprowadzonym przez instruktorów przystąpiliśmy do świetnej dwugodzinnej zabawy. Zmęczeni, ale szczęśliwi bezpiecznie wróciliśmy do szkoły.

           

          KU PRZESTRODZE!

          W środę 10.10.2018r uczniowie klas 2a, 2b, 2c, 2d, 2e pod opieką wychowawców wybrali się do Wrocławia, aby obejrzeć spektakl pt. ”Dzieci sieci” przygotowany przez Teatr Profilaktyczny Alert. Młodzi widzowie poznali historię Artura – głównego bohatera, nastolatka, który marzy o akceptacji i znalezieniu przyjaciół w nowej szkole. Droga do prawdziwych uczuć okazuje się kręta. Chłopak musi zmagać się z agresją, odrzuceniem, oszczerstwami. Narzędziem zła okazuje się portal społecznościowy, na którym łatwo o anonimowość i podszywanie się pod innych. Artur wychodzi ze starcia z wirtualnym światem zwycięsko – odnajduje przyjaźń i miłość. Spektakl „Dzieci sieci” w bardzo przystępny sposób uświadomił odbiorcom, jak ważna jest odpowiedzialność nie tylko za czyny, ale i za słowa. Internet – wielkie dobro informacyjne naszych czasów, może być źródłem fałszu i agresji. Portale społecznościowe, z których wielu z nas korzysta, nie są złe pod warunkiem, że korzystamy z nich w tym celu, do którego zostały stworzone – kontaktu z innymi ludźmi. Pamiętaj – bądź mądry i w odpowiedzialny sposób wykorzystuj informacje o sobie i kolegach!

           

           

          Wszechnica Chemiczna

          Uczniowie klas siódmych, ósmych i trzecich gimnazjalnych 20 października wzięli udział w kolejnych zajęciach Wszechnicy Chemicznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Tematem zajęć były fałszerstwa dzieł sztuki w różnych okresach historycznych i metody wykrywania falsyfikatów, zarówno tradycyjne jak i najnowsze z zastosowaniem bardzo zaawansowanej technologii. Prowadząca zajęcia dr Barbara Łydżba – Kopczyńska zainteresowała uczestników metodami tworzenia obrazów w ciągu odległych wieków. Wiele pojęć takich jak np. karkelura i werniks przestało być dla uczestników formami abstrakcyjnymi. O technikach otrzymywania naturalnych pigmentów z minerałów, z roślin i owadów także można było sporo się dowiedzieć.
          O zainteresowaniu zajęciami świadczyło duże audytorium II CD wypełnione po brzegi. Następne zajęcia wszechnicy odbędą się w listopadzie br.

           

          Balladyna

          W poniedziałek, 19 listopada wybraliśmy się na spektakl „Balladyny” w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu, który odbył się w Sali widowiskowej Polskiego Radia Wrocław. przybyliśmy licznie – były nas 103 osoby wraz z paniami: Moniką Skworszczow, Alicją Sarniak – organizatorkami wyjazdu, Eleonorą Turowską, Aleksandrą Deryło oraz Bożeną Wertyporoch.

          Przedstawienie zaskoczyło nas barwną, plastyczną dekoracją i efektami specjalnymi w postaci unoszących się oparów mgły nad Gopłem. W pamięć zapadnie nam postać niezbyt trzeźwego Grabca broniącego się przed wątpliwej urody umizgami Goplany – Pani jeziora. Wszystko to sprawiło nam niezapomniane wrażenia.

          Ale natura zbrodnią pogwałcona mścić się będzie.”

          Te mocne słowa zapamiętamy na długo. Dobrze, że dramat Juliusza Słowackiego, który jest lekturą szkolną, obejrzeliśmy na scenie. Spektakl wrocławskiego teatru zachęcił wielu uczniów do przeczytania tej lektury. To było wspaniałe święto teatru.

           

          Jak zawiązać cząsteczkę w „supełek”?

           

          24 listopada uczniowie klas siódmych, ósmych i trzecich gimnazjalnych wzięli udział w kolejnych zajęciach Wszechnicy Chemicznej, prowadzonych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Tym razem prof. dr hab. Piotr Stefanowicz zapoznał uczestników ze związkami chemicznymi, które mają cząsteczki przewlekające się wzajemnie (tworzą „supełek”). Nauka wiąże z tymi związkami ogromne nadzieje na przyszłość. Niektóre z nich już dzisiaj są stosowane jako leki przeciwbólowe (silniejsze od morfiny), przeciwpadaczkowe i przeciwnowotworowe. Uczestnicy zajęć poznali katenany, rotasany, konotoksyny, peptydy lasso. Uff…trochę to było trudne dla młodych chemików , ale daliśmy radę. Następne zajęcia Wszechnicy Chemicznej będą poświęcone smogowi, chyba możemy spodziewać się łatwiejszego materiału.

           

          Mikołajkowy wyjazd do escape room we Wrocławiu

          Dnia 27.11.2018 r. klasa 6 c wraz z opiekunami pojechała pociągiem na wycieczkę mikołajkową do Wrocławia do escape room. Gra polega na tym, by wydostać się z zamkniętego pokoju pełnego zagadek. Drużyny mają na to tylko godzinę. Nie wszystkim udało się to bez podpowiedzi prowadzącego, napotkane zagadki nie były takie proste jak mogłoby się wydawać. Prawie wszyscy gracze dobrnęli do końca, a jednej drużynie udało się wyjść z pokoju przed upływem godziny. Po tej emocjonującej grze oraz posiłku wróciliśmy do szkoły w Smolcu.

           

           

           

          Mikołajki 1d

          W dniu 6 grudnia, w dzień Świętego Mikołaja, klasa I d udała się na wycieczkę do Wrocławia, do Muzeum Pana Tadeusza na lekcję muzealną pt. „Białe święta. O Bożym Narodzeniu w dworze szlacheckim”. Zajęcia stanowiły okazję do poznania dawnych zwyczajów i obrzędów związanych z obchodami świąt Bożego Narodzenia w polskich dworach szlacheckich. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak przygotowywano się do świąt, jak wyglądał stół wigilijny i skąd wzięła się choinka. Mieli okazje porównać, czy nasze zwyczaje różnią się od tych z dawnych szlacheckich czasów. Wykonali również własnoręcznie, świąteczny woreczek z przyprawami. Na koniec spotkali się ze Świętym Mikołajem, który obdarował ich prezentami. W Muzeum Pana Tadeusza uczniowie odkryli zabawę, która uczy, która będzie dla nich niezapomnianym przeżyciem i początkiem wielkiej przygody ze światem kultury. Po drodze uczniowie mieli również okazję zwiedzić Jarmark Bożonarodzeniowy na wrocławskim Rynku, który stał się tłem dla bajkowej scenerii. Magia świąt oczaruje każdego…

           

          WARSZTATY PRZYRODNICZE W MYŚLIBORZU KL IVB i KL IVD

          3 i 4 grudnia 2018 roku uczniowie klas IVB i IVD uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa w Myśliborzu. Projekt był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Zajęcia laboratoryjne i seminaryjne miały następującą tematykę:
          Co kryje ziemia?
          Co kryje ziemniak?
          Badanie zmysłów.
          Zwierzęta naszych lasów.
          Co misie lubią najbardziej? – z życia pszczół.
          Wszystkie prowadzone były w bardzo ciekawy sposób i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie chętnie wykonywali doświadczenia, prowadzili obserwacje, skrzętnie zapisywali wyniki doświadczeń, porównywali je i analizowali; świetnie się przy tym bawiąc. Duże emocje wzbudziło badanie zmysłów, a ogromną satysfakcję dało własnoręczne wykonanie i ozdobienie świeczki.
          Korzystając z tego, że CEEiK znajduje się na terenie Dolnośląskiego Parku Krajobrazowego, wybraliśmy się też na spacer po okolicy. Spotkanie z sarnami na pewno zapamiętamy na długo.
          Równie duże wrażenie zrobiła na nas wizyta w azylu dla chorych ptaków, w którym pozostały na zimę okaleczone bociany.
          Wieczorem był jeszcze czas na turniej ping-ponga i grę w piłkarzyki. Dużym powodzeniem cieszyła się też „pidżama party”.

          Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych!

          ZDJĘCIA

           

          WYCIECZKA MIKOŁAJKOWA

          „VITBIS”  FABRYKA BOMBEK

          Dnia 4 grudnia uczniowie klas 3a i 3b wybrali się na mikołajkową wycieczkę do Fabryki Bombek „VITBIS” w Złotoryi. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie, a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek. Na koniec wycieczki wszyscy udaliśmy się do firmowego sklepu aby dokonać zakupu świątecznych ozdób dla siebie i dla swoich bliskich. Dzieci wróciły do szkoły zadowolone, pełne wspaniałych wrażeń. Na pamiątkę, każde dziecko dodatkowo przywiozło 3 bombki, które podczas warsztatów własnoręcznie ozdobili, według swoich niepowtarzalnych pomysłów. Wizyta w tym miejscu niewątpliwie wprowadziła nas w świąteczny nastrój. Tegoroczne święta będą na pewno wspaniałe, bowiem na choinkach dzieci będą  ich piękne kolorowe ozdoby.

          ZDJĘCIA

           

          WYCIECZKA DO DREZNA

          Dnia 14.12.2018 r. uczniowie klas VIA, VIB, VIC oraz VIIA, VIIC i VIIIB, pojechali do Drezna. Grupa liczyła aż 62 osoby pod opieką nauczycieli: p.Anny Puczyńskiej, p.Jolanty Bawełkiewucz, p.Jolanty Zemskiep. p.Anny Godzwon, p.Michała Demskiego oraz p. Grzegorza Stasika.

          Przygoda nasza rozpoczęła się od zwiedzania (z przewodnikiem) zabytkowego centrum miasta.

          Kolejnym punktem w programie było „Muzeum Transportu”, gdzie uczniowie mogli nie tylko oglądać wystawy, ale również sprawdzić się w części interaktywnej muzeum, przeprowadzając małe eksperymenty.

          Gdy zapadł zmierzch trafiliśmy na najważniejszy punkt programu, a mianowicie przepiękny Jarmark Bożonarodzeniowy, gdzie można było zjeść Currywurst, albo inne specjalności tego regionu (zamawiając po niemiecku :) )

          Pogoda i humory dopisywały przez cały czas...

           

           

          Niemieckojęzyczna Bożonarodzeniowa Gra Miejska na Rynku Wrocławskim

          W dniu 16.12.2018 odbyła się na Rynku Wrocławskim Niemieckojęzyczna Gra Miejska. Drużyny dały z siebie wszystko rozwiązując  zadania w tłoku jarmarku i zimnie. Mimo zmarzniętych dłoni notowały dzielnie odpowiedzi.

          Największą ilość punktów zdobyły:

          1.miejsce:  Kinga Berghausen i Martyna Kopacz z 8C
          2.miejsce: Hania Miłowska i Kaja Wojdalska z 8B
          3.miejsce: Karolina Baciejewska i Julia Wołoszyn z 8B

          Dziękuję bardzo wszystkich uczestnikom za udział!

           

          WARSZTATY PRZYRODNICZE W MYŚLIBORZU KL IVE i KL IVC

          6 i 7 grudnia 2018 roku uczniowie klas IVE i IVC uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa w Myśliborzu. Projekt był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Zajęcia laboratoryjne i seminaryjne prowadzone były w bardzo ciekawy sposób i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie chętnie wykonywali doświadczenia, prowadzili obserwacje, skrzętnie zapisywali wyniki doświadczeń, porównywali je i analizowali; świetnie się przy tym bawiąc.
          Korzystając z tego, że CEEiK znajduje się na terenie Dolnośląskiego Parku Krajobrazowego, wybraliśmy się też na spacer po okolicy.
          Równie duże wrażenie zrobiła na nas wizyta w azylu dla chorych ptaków, w którym pozostały na zimę okaleczone bociany.

          Bardzo dużą radość sprawiły drobne upominki zostawione dla nas przez Świętego Mikołaja
          Wieczorem był jeszcze czas na turniej ping-ponga i grę w piłkarzyki. Dużym powodzeniem cieszyła się też „pidżama party”.

          Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych.

           

          GoJump - kl.4

          W dniu 17.12.2018 r. klasy czwarte wraz ze swoimi wychowawcami pojechały na wycieczkę do wrocławskiego parku trampolin Go Jump. Po krótkim szkoleniu przeprowadzonym przez instruktorów przystąpiliśmy do świetnej dwugodzinnej zabawy. Po wizycie w parku trampolin pojechaliśmy coś zjeść do centrum korona. Zmęczeni, ale szczęśliwi bezpiecznie wróciliśmy do szkoły.

           

          WSZECHNICA CHEMICZNA

          Uczniowie klas siódmych i ósmych 12 stycznia wzięli udział w kolejnych zajęciach na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Tym razem prof. dr hab. Sławomir Szafert zajął się problematyką związaną z węglem. Podczas interesującego wykładu omówił również zjawisko smogu i przestawił najnowsze pomysły naukowców dotyczące rozwiązania problemów związanych z nadmierną emisją substancji niebezpiecznych do atmosfery. Uczestnicy zajęć poznali także alotropowe odmiany węgla: diament, grafit i fulereny oraz grafen, który zostanie wykorzystany w technologiach przyszłości.
          12.01.2017 (sobota), godz. 10.15
          Prof. dr hab. Sławomir Szafert, prof. UWr (Wydział Chemii, Uniwersytet Wrocławski)
          Dlaczego używanie węgla jako materiału grzewczego jest niebezpieczne (problem smogu) i czy można to zmienić?

           

          Ośrodek edukacyjny Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra" w Myśliborzu kl. 2a i 3a

          W dniach 16-17.01.2019 roku klasy 2a i 3a uczestniczyły w dwudniowych warsztatach ekologicznych w Myśliborzu. Ośrodek edukacyjny Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra" w Myśliborzu, w którym uczniowie mieli okazję nocować i zdobywać wiedzę oraz umiejętności, położony jest na terenie Parku Krajobrazowego "Chełmy". Programy edukacyjne realizowane na terenie ośrodka oparte są na poszerzaniu wiedzy ekologicznej i kształtowaniu postaw proekologicznych poprzez bezpośrednie poznawanie i badanie środowiska przyrodniczego i zagrożeń jakie dla tego środowiska stwarza działalność człowiek. Pierwszego dnia uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach laboratoryjnych w pracowni ekologicznej, gdzie poznawali za pomocą mikroskopów budowę gleby i jej właściwości, w sali seminaryjnej zdobyli szerokie wiadomości dotyczące wulkanów i ich genezy, na zakończenie prelekcji, sami mieli okazję wykonać wulkan oraz zademonstrować jego wybuch. Miło spędzonym czasem okazały się też warsztaty plastyczno-techniczne, gdzie uczniowie mogli wykonać według własnego pomysłu swojego misia ekologicznego, którym opiekowali się podczas pobytu poza domem.

          Drugi dzień warsztatów realizowany był pod hasłem las. Podczas zajęć stacjonarnych uczniowie przypomnieli sobie oraz utrwalili definicje oraz wiadomości związane z szeroko pojętym tematem lasu i jego mieszkańcami. Poznali różnicę między śladami a tropami zwierząt, a nawet samodzielnie jeden z nich mogli utrwalić w odlewie z gipsu, który zabrali na pamiątkę do swoich domów.

          Czas, który spędziliśmy na wyjeździe okazał się dla wszystkich cenną
          i ważną nauką na przyszłość. Z przyjemnością go powtórzymy.

           

           

          LEKCJA FILMOWA - 20.02.2019r

          20 lutego 2019 r. w ramach kontynuowanej współpracy z Centrum Edukacji Filmowej uczniowie klas drugich wraz ze swoimi opiekunkami wzięli udział w kolejnym spotkaniu w kinie wrocławskich Arkad. Tym razem zostali wtajemniczeni w tajniki świata reklam. Poznali pojęcia związane z reklamą i jej elementami, które są nieodzownym elementem naszego codziennego życia. Dowiedzieli się, jak ważne są reklamy społeczne. Poznali slogany, hasła i inne środki językowe używane przez twórców reklam, aby przyciągnąć naszą uwagę i manipulować nami. Przekonały się, że nie wszystkie informacje przekazywane w nich są prawdziwe, a my musimy świadomie i selektywnie dokonywać wyborów. Spróbowały również swoich umiejętności i samodzielnie stworzyły reklamę pluszowego misia. Po części lekcyjnej zostali zaproszeni na projekcję filmu „Rock Dog. Pies ma głos”. Była to wzruszająca, pełna humoru i przygód animowana opowieść o spełnianiu marzeń psa Bono. Wyjazd był przyjemny i jednocześnie pouczający. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać następnej lekcji. 

           

          Wszechnica chemiczna

          23 lutego br. uczniowie klas siódmych, ósmych i trzecich gimnazjalnych wzięli udział w kolejnych zajęciach na Uniwersytecie Wrocławskim. Tym razem dr hab. Małgorzata Rowińska – Żyrek naświetliła uczestnikom problem oporności organizmu na leki przeciwdrobnoustrojowe i przedstawiła najnowsze metody pozyskiwania leków, tzw. wzmocnionych peptydów przeciwdrobnoustrojowych. Część wykładu została poświęcona noblistom w dziedzinie chemii i fizyki oraz historii otrzymywania szczepionek. Nasi uczniowie ocenili zajęcia jako niezwykle pasjonujące. Następne zajęcia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego odbędą się 30 marca.

           

          Lodowisko 6c

          Dnia 25 i 26.02.2019 r odbyła się wycieczka klas IV a, IV f oraz VI c na lodowisko do Świdnicy. Był to parogodzinny wyjazd, który przyniósł dzieciom dużo radości . Spora część uczestników nigdy nie jeździła na łyżwach, także była to dla nich nowa przygoda. Jakże miło było obserwować jak dzieci szybko uczą nowych umiejętności. Między dwoma godzinami spędzonymi na lodzie dzieci udały się na krótką przerwę śniadaniową.

          Stwierdzam, że pomimo tak dużej grupy, jaką się wybraliśmy, nasi uczniowie wiedzieli jak należy się zachowywać i nie sprawiali większych problemów.

           

          Przedstawienie „ Pszczółka Maja”

          W poniedziałek, 25 marca klasy 2 wybrały się na spektakl „Pszczółka Maja” w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu.

          „Pszczółka Maja” to zbiór ciekawych historii, w których nasza bohaterka poznaje świat i uczy się w nim żyć. Bycie młodym to piękny czas, pełen zabawy, szaleństwa ale także nauki na przyszłość. Uczniowie przeniesieni na teatralną łąkę mogli się temu przyjrzeć z bliska. Przebywanie z Mają i jej przyjaciółmi wzmocniło świadomość ekologiczną, pobudziło wrażliwość na piękno przyrody i nauczyło widzów szacunku dla każdego nawet najmniejszego istnienia.

           

          Radość tworzenia

          W ubiegłą sobotę grupa uczniów klas siódmych, ósmych i trzecich gimnazjalnych wzięła udział w kolejnych zajęciach na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Tym razem w ramach Wszechnicy  Chemicznej swoje prace naukowe przedstawili doktoranci wydziału. Uczestnicy zajęć mogli zobaczyć ciekawe doświadczenia z ciekłym azotem, dowiedzieć się jak wyglądają badania modelowych błon lipidowych, przekonać się jaki wpływ na reakcje chemiczne mają odpowiedni dobrane katalizatory. Okazało się także,  że  keton malinowy oraz jego eter metylowy nie stanowią już tajemnic dla młodych chemików, podobnie jak minerały absorbujące fale elektromagnetyczne.

           

          Klasy IVB i IVD na wycieczce w Warszawie

          W dniach 29-31.05.2019r. uczniowie klas IVB i IVD przebywali na zielonej szkole w Warszawie i Uniejowie. Zwiedzili Starówkę Warszawy, Łazienki Królewskie, Stadion Narodowy trasą „Piłkarskie Emocje”, Ogród Saski i Grób Nieznanego Żołnierza. Kilka godzin spędzili w Centrum Nauki Kopernik, a następnie obejrzeli pokaz „Halo Ziemia” w Planetarium Niebo Kopernika, który budził zachwyt i ogromne emocje. Pogoda i humory dopisywały, zwłaszcza ostatniego dnia podczas wizyty na basenach termalnych w Uniejowie. Trzy godziny wspaniałej zabawy dopełniły wrażeń, jakie pozostały po zwiedzaniu stolicy.

          We wszystkich atrakcjach wzięli też udział opiekunowie: Wioletta Orzech, Katarzyna Trzepizur i Piotr Niciarz. Bawili się równie dobrze :)

          Wycieczkę w ramach projektu „Warszawa dla szkół z całej Polski” uznać należy za wyjątkowo udaną.

           

          Gdańsk kl.3

          dniach 20-24 maja 2019 roku klasy III A, B i C wraz z opiekunkami Panią Iwoną, Anią, Jadwigą i Anetą wyjechały na pięciodniową wycieczkę do Trójmiasta. O 6:00 wyruszyliśmy spod szkoły i zgodnie z programem naszej wycieczki udaliśmy się do Torunia gdzie czekał na nas przewodnik. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzania średniowiecznych murów obronnych a najciekawszym miejscem była Krzywa Wieża. Pod ścianą tej budowli niektórzy sprawdzali czy na pewno są grzeczni. Przechodząc wąskimi uliczkami doszliśmy do rynku w którym podziwialiśmy Ratusz, Katedrę i pomnik Mikołaja Kopernika. Podczas spaceru wysłuchaliśmy kilku legend związanych z Toruniem. Na koniec pobytu w tym zabytkowym mieście, każdy dokonał zakupu pysznych toruńskich pierników. I ruszyliśmy dalej do Władysławowa Chłopowa – miejsca naszego zakwaterowania. Po ulokowaniu się w pokojach i obiadokolacji poszliśmy na plażę, gdzie nieco odważniejsi zamoczyli nogi w zimnej, morskiej wodzie. Następnego dnia po śniadaniu pojechaliśmy do Trójmiasta. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Gdańska. Na moście nad Motławą obserwowaliśmy odpływający statek piracki, a następnie poszliśmy na spacer po zabytkowym Gdańsku. Na dłuższy odpoczynek zatrzymaliśmy się przy fontannie Neptuna. W Gdyni zwiedziliśmy okręt wojenny ORP Błyskawica i przyglądaliśmy się stojącym obok żaglowcom, a szczególnie Darowi Pomorza. W oceanarium Gdyńskim zachwycaliśmy się żywymi okazami podwodnego świata mórz i oceanów. Na sopockim molo odpoczynek uatrakcyjniały nam zacumowane w przystani jachty. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Władysławowa. Wieczorem, na plaży budowaliśmy zamki z piasku. W trzecim dniu naszej wycieczki pojechaliśmy na Półwysep Helski i w tamtejszym Fokarium obserwowaliśmy karmienie i popisy fok. Jednak największą atrakcją tego dnia był rejs statkiem po Morzu Bałtyckim. Po powrocie i obiedzie pojechaliśmy do Rozewia podziwiać z latarni morskiej widoki morza, plaży i okolicznych miejscowości. Dzień zakończyliśmy ogniskiem z pieczeniem kiełbasy i konkursami. Czwarty dzień to kolejna atrakcja „Zielonej Szkoły” – wycieczka do Malborka. Tam z Panią przewodnik zwiedzaliśmy zamek, poznawaliśmy jego tajemnice i życie mieszkańców. Po powrocie do Władysławowa udaliśmy się na basen. Dzień pełen wrażeń zakończył się obiadokolacją i pakowaniem. Piątek to ostatni dzień naszej wycieczki, ruszyliśmy w drogę powrotną przez Ciechocinek. A tam kolejna atrakcja – tężnie solankowe. Co to takiego? Jak funkcjonują? Na te pytania ciekawie odpowiadał nam nasz pilot Pan Adam. Był to ostatni punkt tak bogatego programu „Zielonej Szkoły”. Pełni wrażeń, choć bardzo zmęczeni o godzinie 19:00 zajechaliśmy pod szkołę, gdzie czekali stęsknieni rodzice.

          ZDJĘCIA

           

          WYCIECZKA DLA UCZNIÓW WYRÓŻNIONYCH - KLASY V-VI

          8 października 2019 roku bardzo duża grupa uczniów klas V-VI pojechała na wycieczkę do Kórnika, Rogalina i Puszczykowa. Zasłużyli sobie na nią, osiągając w ubiegłym roku szkolnym średnią ocen 4,75 lub wyższą. Tym razem udało się to aż 104 osobom!

          Dwoma autokarami wyruszyliśmy do Kórnika, gdzie zwiedziliśmy zabytkową rezydencję rodów Górków i Działyńskich, w której obecnie mieści się siedziba muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN. Początki zamku sięgają średniowiecza, a jego obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku. Następnie udaliśmy się do Rogalina, gdzie podziwialiśmy stare dęby. Najsłynniejsze z nich to: Lech, Czech i Rus. Po wysłuchaniu związanej z nimi legendy i wspólnych fotografiach, pojechaliśmy do Puszczykowa. Mieści się tam muzeum poświęcone życiu i twórczości podróżnika Arkadego Fidlera. Obejrzeliśmy wspaniałe eksponaty przywiezione przez niego z różnych stron świata oraz te związane z udziałem podróżnika w II wojnie światowej, w Dywizjonie 303. Do najciekawszych należą maski, rzeźby obrzędowe, łuki i dmuchawki, motyle tropikalne, pająki, krokodyle, skorpiony, piranie (żywe) oraz kolekcja książek Arkadego Fidlera – 32 tytuły w 23 językach. Interesujące są stare zdjęcia z różnych stron świata. Spędziliśmy kilka miłych chwil w piramidzie faraona Cheopsa (kopia w skali 1:23), przeszliśmy przez Bramę Słońca i na koniec pożeglowaliśmy statkiem Krzysztofa Kolumba Santa Maria.

          Mimo, iż pogoda nas nie rozpieszczała, humory dopisywały!

           

          „Pan Twardowski”

          12 listopada dzieci z klas 4a, 4b oraz 4c wraz z opiekunami: panią Alicją Szymańską, panią Anną Dulębą, panią Grażyną Jarża oraz panem Grzegorzem Lichwą udali się do Polskiego Radia na spektakl teatralny pt. „Pan Twardowski”.

          Historia o Panu Twardowskim jest szczególnie ważna, nie tylko z racji ciekawej fabuły, ale przede wszystkim ze względu na jej wymiar edukacyjny. Postawa życiowa głównego bohatera z jednej strony jest godna naśladowania, z drugiej zaś warta napiętnowania.

          Z pewnością nasi czwartoklasiści mocno zastanawiają się, czy warto jest zaprzedawać duszę szatanowi.. czy jednak uczyć się postępowania szczerego, sumiennego i zgodnego z własnym sumieniem.

          Niesamowita gra aktorska, piękne kostiumy oraz wyjątkowa scenografia, a także muzyka bardzo spodobały się młodym widzom, którzy zadowoleniu upuścili mury Polskiego Radia we Wrocławiu z nadzieją na kolejne możliwości uczestniczenia w tego typu atrakcjach teatralnych.

           

          Wycieczka mikołajkowa - kl.4

          Dnia 5 grudnia klasy 4a,4b,4c i 5a brały udział w wycieczce z okazji Mikołajek. Wycieczka była zorganizowana do kina Helios znajdującego się w Alei Bielany Wrocławskie na seans filmowy „Kraina Lodu 2”. W wycieczce uczestniczyło 80 uczniów i 6 opiekunów.

          Dzieci były zadowolone z filmu, który wzbudzał w nich różne emocje, od śmiechu po łzy. Show jak zwykle kradnie Olaf, bałwanek , który jest niewinny, cudowny i zabawny. Pojawiały się też sceny wzruszenia związane z miłością partnerską i siostrzaną. Po seansie dzieci miały możliwość w swoim towarzystwie pod okiem opiekunów odwiedzić miejsca kulinarne, w których mogli zjeść wstępny obiad.

          Dzień Mikołajkowy przebiegł w miłej i przyjaznej atmosferze.

           

          Mikołajki - kl.2

          6 grudnia 2019 roku – na ten dzień dzieci czekały cały rok. Tym razem Mikołaj nie zawitał do klasy II d. To klasa wraz z paniami: Gabrielą Meszczyńską, Małgorzatą Szweda i Magdaleną Taraziewicz-Strzałka wyruszyła na jego poszukiwanie. Uczniowie udali się autokarem do „Karczmy Rzym”, gdzie czekało mnóstwo atrakcji. Na początek dzieci obejrzały spektakl „Masza i Niedźwiedź” z udziałem Mikołaja. Historię pełną tajemnic, czyli świąteczne widowisko teatralne, które obfitowało w piękne kolędy, pastorałki i zabawy integracyjne. Następnie każdy uczeń według własnej inwencji twórczej wykonał świątecznie ozdobioną świeczkę i napisał list do Mikołaja. Warsztaty przeplatane były śpiewem, tańcami i zabawami, jak również pamiątkowymi zdjęciami z fotobudki. Był również słodki poczęstunek. Spotkanie bohaterów ulubionej bajki, spędzenie z nimi magicznych chwil oraz wizyta wyjątkowego gościa wprowadziła wszystkich w radosny klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. To była udana wyprawa. Bezpiecznie, w doskonałych nastojach i z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do Smolca.

           

          Wycieczka 3be

          Dnia 5 grudnia klasy 3b i 3e wybrały się na wycieczkę do ExploraPark w Wałbrzychu. Podczas multimedialnej prezentacji, dzieci zapoznały się z wyposażeniem ExploraParku – zabawkami interaktywnymi, eksponatami, pomocami dydaktycznymi. Zaprezentowane zostały interaktywne zadania z zakresu edukacji matematycznej. Przykłady – zaczerpnięte głównie z „Trzecioteścika” – były rozwiązywane przez dzieci w toku aktywnej dyskusji sterowanej przez Animatora. Kolejne, poprawne kroki tego rozwiązywania były wyświetlane na ekranie. Przedstawione zostały także różnorodne ciekawostki przyrodnicze, dzięki którym dzieci przyswoiły sobie interesujące informacje dotyczące świata roślin i zwierząt. Po trwających około 20 minut prezentacjach, dzieci ruszyły do interaktywnej zabawy, eksperymentowania, wykonywania aktywnych ćwiczeń.

           

          AKROBAKI SHOW

          30 stycznia 2020 roku klasy VB i VD pod opieką p.Wioletty Orzech, p.Katarzyny Trzepizur i p.Karoliny Kwaśniewskiej-Greli obejrzały spektakl „AKROBAKI SHOW czyli akrobatyczno-taneczna opowieść bajeczna” na scenie ATM w Bielanach Wrocławskich. Widowisko przygotowane przez młodych artystów grupy akrobatycznej „Magnifica” w bajeczny sposób ukazało losy urokliwego motyla, który dopiero co ujrzał świat i wędrował po zakamarkach łąki, napotykając jej rozmaitych mieszkańców.

          Z ogromnym zainteresowaniem śledziliśmy wspaniałe akrobacje, taniec, zapierające dech w piersiach ewolucje akrobatyczne na taśmach i obręczach. Podziwialiśmy choreografię, piękne stroje i umiejętności artystów. Emocje były tym większe, iż w przedstawieniu występowały dwie uczennice klasy VB: Ania Grzegorowska i Pola Siarkiewicz!!!

          Wspaniałe przedstawienie i rewelacyjne dziewczyny!

          Brawa dla Ani i Poli!

           

          „Inny Chłopak”

          22 stycznia 2020 roku uczniowie klas czwartych wraz z opiekunami mieli okazję obejrzeć spektakl pt. „Inny chłopak”, przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, a odegramy na scenie Polskiego Radia.

          Tytułowy bohater trafia do tzw. dobrej szkoły. To pierwsza placówka w jego życiu. Do tej pory uczyła go własna mama. Dlaczego? August urodził się z poważną wadą rozwojową, która spowodowała poważne zniekształcenie jego twarzy.

          Spektakl uczy tolerancji. Przekonuje, że nie wolno nikogo oceniać po wyglądzie, jeśli nie zna się jego serca. To nie pieniądze mają decydować o pozycji w grupie.

          Nasi czwartoklasiści z pewnością wiele nauczyli się dzięki tej historii, wrócili pełni wrażeń i przemyśleń. Gra aktorska zachwyciła każdego. Czekamy na kolejne takie spotkania z kulturą.

           

          LODOWISKO VB I VE

           

          Jazda na łyżwach to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych. Wspaniała zabawa zarówno dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki na lodzie, jak i dla tych, którzy mogą pochwalić się już swoimi łyżwiarskimi umiejętnościami.

          05.02.2020r. klasy VB i VE pod opieką p.Jolanty Bawełkiewicz, p.Wioletty Orzech, p.Grażyny Jarży i p.Grzegorza Lichwy, wypatrując ferii i prawdziwej zimy, wybrały się na kryte lodowisko do Świdnicy. Dwie godziny na tafli upłynęły wszystkim pod znakiem wspaniałej zabawy. Były zawody, wspólne zdjęcia, duuużo śmiechu, a w przerwie pyszna gorąca czekolada!

           

          Zajęcia Wszechnicy Chemicznej

          W sobotę 29 lutego br., 15 – osobowa grupa uczniów klas siódmych i ósmych naszej szkoły wzięła udział w kolejnych zajęciach na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Tym razem gościem profesora Kazimierza Orzechowskiego (który przed wielu laty zainicjował Wszechnicę Chemiczną) był profesor Piotr Drożdżewski z Politechniki Wrocławskiej. Naukowiec wprowadzał młodzież w niezwykły chemiczny mikroświat. Tematem była budowa atomu. Ogromne audytorium wypełnione po brzegi było najlepszym dowodem na to, że sobotnie przedpołudnie można spędzić na interesującym wykładzie i przez chwilę poczuć się studentem uczelni.

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
      • 71 316 84 61 szkoła Smolec 71 390 68 88 szkoła Jaszkotle 71 316 84 51 przedszkole 531 495 649 zerówki nad ośrodkiem zdrowia
      • ul. Kościelna 2 SMOLEC 55-080 Kąty Wrocławskie Poland
      • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (zwanego dalej RODO) informuję Panią/Pana, że: • administratorem podanych danych jest Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smolcu, ul. Kościelna 2, 55-080 Smolec; • z naszym inspektorem ochrony danych można skontaktować się przez e-mail korzuch@infoic.pl • celem przetwarzania danych jest zapewnienie korespondencji odpowiedniej ewidencji, przechowywania oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą, a podstawą prawną są art. 6 ust. 1 lit. c) RODO oraz art. 6 ust.1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach; • podanie danych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe, a konsekwencją niepodania danych jest brak rozpatrzenia korespondencji; • podane dane będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej, zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt; • dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż uprawnione na mocy przepisów prawa; • przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do danych oraz do ich sprostowania; • może Pani/Pan wnieść skargę do organu nadzorczego, jeśli uważa Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych narusza Pani/Pana prawa lub RODO.
  • Galeria zdjęć

      brak danych