Ułamki - tekstowe
-
W sklepie było 160 kilogramów jabłek. Sprzedano 5/8 ilości wszystkich jabłek. Ile pieniędzy wpłacono do kasy, jeżeli 1 kg jabłek kosztuje 2 i 4/5 zł?
-
Oblicz obwód trójkąta, jeżeli jeden bok ma 12 cm drugi jest o 6 cm dłuższy od pierwszego, a trzeci stanowi 3/5 sumy długości pierwszego i drugiego boku.
-
Firma "Tiger" zakupiła 1 km płótna. W pierwszym transporcie zabrano 3/8 ilości całego zamówienia, w drugim 12/25 pozostałego materiału, a w trzecim resztę. Ile metrów płótna zabrano w każdym transporcie?
-
Marcin przebywa autobusem 13/14 drogi do jeziora, a pozostałą część piechotą. Oblicz odległość między przystankiem a jeziorem, jeżeli jezioro jest oddalone od domu o 21 km
-
Trzeba zapakować 630 kg orzechów w ćwierćkilogramowe torebki. W ilu torebkach znajdą się orzechy? Zapakowano już 2/3 wszystkich orzechów. Ile torebek zostało jeszcze do zapakowania?
-
Janusz zebrał w lesie 4 borowiki, 12 maślaków, 8 podgrzybków. Jaką częścią wszystkich grzybów są borowiki?
-
Dziewczynki czytały książki. Książka Ewy miała 180 stron, a książka Joli 100. Ewa przeczytała już 72 strony, a Jola tylko 60. Która dziewczynka przeczytała większą część swojej książki?
-
Pierwszy odcinek wycieczki Kasi i Marty liczył 30 i 3/4 km. Drugi był o 5 i 1/2 km dłuższy, a trzeci o km 7 i 7/8 krótszy od drugiego. Ile kilometrów liczyła wycieczka?
-
Kurtka kosztowała 320 zł. Po sezonie jej cenę obniżono o 1/8 ceny pierwotnej. Jaka jest cena kurtki po obniżce?
-
Kinga kupiła 1 i 1/2 kilograma ciastek w czekoladzie po 16 i 3/5 zł za kilogram oraz 2 i 1/4 kg ciastek bez polewy po 8 i 4/5 zł. Ile reszty otrzyma z 50 zł?
-
Za 2 i 1/5 kg cukierków Ola zapłaciła 49 i 1/2 zł. Ile kosztuje kilogram cukierków?
-
Do hurtowni przywieziono 9 ton jabłek, z czego 11/12 przeznaczono na przechowanie, a resztę na sprzedaż. Ile kilogramów jabłek przeznaczono na sprzedaż?
-
W sklepie było 111 i 1/2 kg jabłek. We wtorek sprzedano 34 i 1/3 kg, a w środę o 6 i 2/3 kg mniej. Ile kg jabłek zostało?
-
W klasie jest 40 uczniów. Ilu jest chłopców, jeżeli dziewczynki stanowią 5/8 klasy?
-
Pani Ola kupiła 5/6 kilograma herbaty po 9 zł za kilogram, 3/2 kilograma herbaty po 7 zł oraz 1/8 kg po 6 zł. Ile zapłaciła za ten zestaw?
-
Babcia zrobiła 12 litrów dżemu, aby zaprawić w słoiki. Ile półlitrowych słoików potrzebuje? A ile potrzebowałaby ćwierćlitrowych?
- Ile wody mieści się w 24 póltoralitrowych butelkach?
-