Nawigacja

5-latki Motylki

Nauczyciele: Agnieszka Chudy, Olga Brzezińska

 

Wielka heca na lodowej planecie

We wtorek 18.12.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przestawienie Teatrzyku Kropa pt. „Wielka heca na lodowej planecie”. W pewnej galaktyce była mroźna planeta, zawsze było tam zimno, mieszkańcy byli bardzo zadowoleni, gdyż mogli uprawiać sporty zimowe, lepić bałwana i kule śniegowe. Nikt na tej planecie nie chorował, ponieważ każdy nosił czapkę i szalik, często mył ręce, zjadał zdrowe obiadki oraz warzywa i owoce. Władczyni tej krainy królowa Lodówka I miała najważniejszy obowiązek, było to pilnowanie słoika z zarazkiem grypy. Lecz pewnego dnia zarazek Grypek został uwolniony i bohaterzy spektaklu, którzy nie nosili czapki lub szalika albo nieodpowiednio się odżywiali i nie myli rąk zachorowali. Na tej planecie wylądowała rakieta z profesorem Tutka i profesora siostrzenicą Jagódką. Profesor wysłuchał królowej Lodówki I, która miała zmartwienie z powodu pustego słoja i coraz większej liczby poddanych chorych na grypę. Profesor Tutka zaproponował pomoc w schwytaniu zarazka Grypka do słoika, musiał wykonać to zadanie sam, ponieważ Jagódka zachorowała bo nie nosiła czapki i szalika. Bałwanek zjadał smaczne, zdrowe obiadki, lecz nie mył rąk przed posiłkami też zachorował. Profesor Tutka wraz z dziećmi zaśpiewał piosenkę o zimie. Słowo zima, poszczególne litery pokazywał alfabetem migowym. Profesor Tutka znalazł sposób na zarazka Grypka miał trzy bronie. Spryskał jego mydłem, rzucił w niego bombę witaminową, przede wszystkim z witaminą c i okrył szalikiem. Tym sposobem zarazek Grypek został zamknięty w słoju, a słój przekazany królowej Lodówce I. Profesor Tutka pokonał zarazek dzięki zasadom higieny.

 

 

Andrzejki

Andrzeju, Andrzeju

prosimy dziś Ciebie,

daj nam znać,

co się będzie z nami dziać…

 

30 listopada dzieci w przedszkolu odwiedziły dwie czarownice, które przybyły po to, by uczcić Andrzejki, by bawić się wspólnie, czarować i oczywiście wróżyć… Dzieci poznały krótką historię tego sympatycznego święta, a potem rozpoczęły się wróżby dotyczące przyszłości tej bliższej i dalszej. Wszyscy pamiętali jednak, że te wróżby i zabawy do tylko miła zabawa. Była oczywiście wróżba z bucikami, z różnymi rzeczami ukrytymi pod kubeczkami, które zdradzały, co czeka dzieci w przyszłości. Losując przedmioty ukryte w worku, dzieci dowiedziały się, jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Dzieci odgadywały także kształty z obierek jabłka, rzuconych przez ramię, a ich fantazja podpowiadała im różne historie. Dzieci, pamiętając o swoich marzeniach i wykorzystując monety, wrzucały je do miski, licząc, że wszystkie one się spełnią. To był dzień pełen niespodzianek, śmiechu i dobrej zabawy.

 

 

Spotkanie z Mikołajem

6 grudnia do grupy „Motylki” przybył Św. Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, kiedy znalazły się blisko Św. Mikołaja. Podczas spotkania śpiewaliśmy piosenki, dzieci recytowały wierszyki. Oprócz prezentów Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu., rozmawiał z dziećmi i zachęcał, aby były grzeczne i słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Na koniec dzieci z grupy Motylki ubierały w sali wspólnie choinkę i miały słodki poczęstunek.

 

Skrzypce

W poniedziałek 03.12.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w Spotkaniu z muzyką, na którym poznały instrument smyczkowy – skrzypce. Wszystkie dzieci z panią Kasią zaśpiewały piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Dzieci z zainteresowaniem i podziwem słuchały gry na skrzypcach, pan Adam grał utwory różniące się tempem, nastrojem. Były to następujące utwory: „Kaprys” M. Paganiniego, „Ave Maryja” F. Schuberta, „Słonica Megi”, taniec pochodzenia węgierskiego „Czardasz”, „Despacito”. Ten ostatni utwór pokazuje, iż na skrzypcach można grać muzykę poważną jak i muzykę rozrywkową. Skrzypce należą do rodziny instrumentów smyczkowych, są najmniejsze w swojej rodzinie, grają wysokie i głośne dźwięki. Pani Kasia zaśpiewała piosenkę pt. „Ech skrzypeczki jakie cudne”, z której dzieci dowiedziały się jak zbudowane są skrzypce, jednocześnie pan Adam pokazywał elementy budowy instrumentu. Słowa tej piosenki napisała Alina Zwoźniak do melodii piosenki pt. „Ech mazury jakie cudne”. Niedługo przyjdzie do dzieci Mikołaj z wymarzonym prezentem i dlatego dzieci uczestniczyły w zabawie do piosenki pt. „Dwa Mikołaje”. Na zakończenie spotkania pani Kasia złożyła dzieciom najserdeczniejsze życzenia świąteczno-noworoczne i wymarzonego prezentu.

 

 

Patriotyczne spotkanie z muzyką

W czwartek 29.11.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Spotkanie rozpoczęła pani Kasia piosenką pt. „Co to jest niepodległość”, dzieci słuchały przepięknych słów tej piosenki, w grupie gdzie uczestniczyły grupy 0, dwie dziewczynki wzruszającą śpiewały słowa tej piosenki, jako solistki. Pani Alina wspólnie z dziećmi recytowała wiersz W. Bełzy pt. „Kto ty jesteś? Polak mały”, następnie wszystkie dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenki pt. „Jesteśmy Polakami” trzymając w dłoniach flagi, Godło Polski lub były przebrane za orły. W piosence pt. „Do woja marsz do woja”, dzieci maszerowały, podskakiwały, wykonywały czynności występujące w słowach piosenki. W spokojnej piosence dzieci zamknęły oczy, wygodnie się ułożyły i słuchały ballady pt. „Deszcze niespokojne”. W piosence pt. „Gdy piosenka szła do wojska” powstał zespół wojskowo-instrumentalny, którym dyrygowała pani Alina a słowa piosenki śpiewała pani Kasia. Na zakończenie spotkania dzieci głośno liczyły do trzech w piosence pt. „Gdy żołnierze idą drogą” oraz ilustrowały ruchem słowa piosenki.

 

 

Hotel Transylwania 3

We wtorek 13.11.2018 r dzieci z grup: „Motylki i Ekoludki” były w kinie Cinema City w galerii Wroclavia we Wrocławiu. Dzieci i ich opiekunowie do Wrocławia pojechali pociągiem. Dla dzieci było to duże przeżycie, podróżować publicznym środkiem lokomocji innym niż samochód lub autobus. Z dworca Wrocław Główny dzieci w parach pomaszerowały do galerii Wroclavia gdzie mieści się kino Cinema City. Przedszkolaki uczestniczyli w lekcji filmowej, gdzie pracownica kina mówiła o tym, w jaki sposób promuje się film, jest to zwiastun, który nie zdradza zakończenia filmu. Jakie rodzaje są filmów, to imax 3 D i 4 D. Muzyka też jest ważna w filmie. W kinie pracują: dyrektor kina, kasjer, obsługa baru, bileter. To kino w którym były dzieci jest najnowocześniejsze w Polsce. Po tych informacjach i zagadkach muzycznymi związanych z tytułami filmów, dzieci oglądały film pt. „Hotel Transylwania 3”. Wszystkim podobały się perypetie hrabiego Drakuli, jego córki i jego przyjaciół. Jak to w bajkach bywa, mimo różnych przeciwności wszystko dobrze się kończy.

 

 

Zajęcia eko – edukacyjne

We wtorek 06.11.18 r. dzieci z przedszkola w Smolcu uczestniczyły w zajęciach eko–edukacyjnych przeprowadzonych przez pracowników spółki Alba Polska z Wrocławia. Dzieci słuchały tekstu książeczki i oglądały kolorowe ilustracje o segregacji śmieci. Po krótkiej rozmowie dzieci przystąpiły do samodzielnej segregacji odpadów do pojemników odpowiedniego koloru. Dzieci uczestniczyły w kilku zabawach, mających na celu zapamiętanie, jakie odpady wrzucamy do odpowiedniego koloru worka. Do żółtego dzieci wrzucały butelki plastikowe, folie, kartony po soku, mleku. Do niebieskiego dzieci wrzucały papier, stare gazety, kartony, opakowania papierowe. Do zielonego dzieci wrzucały szklane butelki, słoiki. Do brązowego dzieci wrzucały odpady zielone. Na zakończenie spotkania dzieci wspólnie z prowadzącymi zaśpiewały piosenkę o Ekoludkach na melodię piosenki pt. „Krasnoludki” i każde dziecko otrzymało dyplom – super ekologa. Aiba jako spółka działająca w branży o szczególnym znaczeniu dla środowiska, dąży również do zwiększenia świadomości ekologicznej u dzieci i dlatego zostały te zajęcia przeprowadzone dla dzieci z naszego przedszkola.

 

 

Opowieści gitarowe cz. I od Hiszpanii po Dziki Zachód

We wtorek 06.11.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały spektakl Teatrzyku Kropa pt. „Opowieści gitarowe cz. I, od Hiszpanii po Dziki Zachód”. Było to spotkanie z postaciami z bajek Teatrzyku Kropa, a przede wszystkim poznanie historii gitary i słuchanie gry na tym instrumencie. Dzieci były w Hiszpanii z piratem Łatą i piratką – kwiaciarką Luizką, którzy szukali skarbu. W Hiszpanii tysiąc lat temu powstała gitara klasyczna. Wszyscy słuchali gry na gitarze klasycznej. Piratka Luizka i pirat Łata nie znaleźli skarbu i popłyneli dalej na Dziki Zachód. W czasie drogi pirat Łata naprawił gitarę klasyczną, która wydawała ciche dźwięki. Tak wczuł się w naprawę, aż dzieci zobaczyły gitarę folkową - akustyczną, na niej pirat Łata zagrał i zaśpiewał szanty – piosenkę żeglarską. Na Dzikim Zachodzie szeryf Dropsik na początku bał się dźwięków wydawanych przez gitarę, po wysłuchaniu gry Meksykanina na gitarze, bardzo spodobała mu się melodia grana na tym instrumencie. Dzieci poznały budowę gitary czyli z jakich elementów składa się ten instrument i w jaki sposób wydaje określone dźwięki. Szeryf Dropsik zagrał na gitarze i zaśpiewał contry (piosenkę kowbojów), dzieci pomogły zaśpiewać refren: „Kilka słów, parę nut, wielki skarb, istny cud”. Po tym utworze piratka Luizka stwierdziła, iż znalazła skarb. To muzyka jest największym skarbem i poprawia nam humor.

 

 

Międzynarodowy Dzień Postaci z bajek

W poniedziałek 05.11.18 r. dzieci z przedszkola uczestniczyły w Międzynarodowym Dniu Postaci z Bajek. W tym dniu dzieci były przebrane za postać z wybranej bajki lub miały charakterystyczny rekwizyt wybranej postaci z bajek. Wszystkie grupy spotkały się w sali widowiskowej, gdzie prowadząca spotkanie pani Olga sprawdziła obecność grup. Odczytała list o psotach czarownicy Bambarzycy i pokazała skrzynie w której był skarb. Ta skrzynia owinięta była wstążkami w pięciu kolorach, aby tę skrzynie otworzyć należało wykonać pięć różnych zadań. Po każdym zadaniu specjalnymi nożyczkami przedstawiciel grupy przedszkolnej przecinał wstążkę. Były to następujące zadania: bajkowe zagadki, które przedstawiła pani Kamila, wrzucanie stopami woreczków do skrzyni, inscenizacja piosenki pt. „Krasnoludki”, poprawianie tytułów bajek, kolorowanie w salach dydaktycznych, wybranej postaci z bajek. Po ostatnim zadaniu dzieci wróciły do sali widowiskowej i ostatnia wstążka została przecięta. Skrzynia została otwarta i dzieci ujrzały skarb, były to cukierki. Każde dziecko wzięło cukierek i w doskonałym humorze wraz ze swoją grupą udało się do swojej sali. Dzieci chętnie, z radościom przeżywały i uczestniczyły w zabawach ruchowo-muzycznych, wspólnie rozwiązywały zagadki, śpiewały, kolorowały i mogły w tej danej chwili być przebrane za ulubioną postać z bajki.

 

 

Szlakiem Wrocławskich Krasnali”

Dnia 30 października dzieci z grupy Motylki i Ekoludki wybrały się na wycieczkę do Wrocławia, aby poznać mieszkające tam krasnale. Był to spacer po Starym Mieście i Rynku z panią przewodnik, która opowiedziała dzieciom o wrocławskich Krasnalach i pokazała miejsca, gdzie się znajdują. Udało nam się znaleźć m.in.  Krasnala Życzliwka, Gołębnika, Florianka, Recyklinka, Klucznika, Obieżysmaka, Podróżnika, Syzyfki i wiele innych…

 

 

Co się stało z zaczarowanym lasem

We wtorek 09.10.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z Teatrzykiem Kropa. Teatrzyk Kropa zaprezentował spektakl pt. „Co się stało z zaczarowanym lasem”. A stało się dużo dziwnych i zaskakujących rzeczy. Król Baśniowego Lasu zarządził ścięcie drzew, na co mieszkańcy zareagowali smutkiem i żalem – przecież to jest ich dom. Na tym nie koniec przykrych zdarzeń, las tonął w śmieciach okazało się, że za wszystkim stoi wiedźma Śmieciucha, Król Baśniowego Lasu słuchał jej rad i wierzył jej. Sprawą lasu zajął się wilk, którego nikt się nie bał, z tego powodu wilk zaczął śpiewać bluesa, dzieci powtarzały słowa refrenu za wilkiem. Wilk robił dobre rzeczy i poszedł do Króla Baśniowego Lasu, wyjaśnić dlaczego nie wolno ścinać drzew i wyrzucać papierów do lasu, śmieci należy posortować i przerobić na surowce. Gdy Wilk zobaczył wiedźmę Śmieciuchę szybko wypowiedział zaklęcie z księgi, którą znalazł wyrzuconą w lesie, wiedźma zniknęła i ukazała się dobra wróżka. Morał spektaklu jest taki, należy dbać o czystość w lesie i swoim pokoju oraz segregować śmieci i odzyskiwać surowce wtórne.

 

 

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Dnia 11.10.2018r. w przedszkolu był obchodzony Dzień Pieczonego Ziemniaka. Z tej okazji wszystkie grupy spotkały się w sali widowiskowej, aby móc poznać czym charakteryzuje się święto, śpiewać piosenki i poznać zadania do wykonania na podwórku. Gdy wszystkie grupy udały się na przedszkolny ogród, czekały tam na nich trzy konkurencje: rzut ziemniakiem do skrzynki, zabawa z chustą animacyjną i najtrudniejsze zadanie: znalezienie sześciu skarbów (kamień, patyk, kasztan, żołądź, liść, trawa), które każde dziecko miało przedstawione na kartce papieru. Prócz wyżej wymienionych konkurencji dzieci miały okazję skosztować pieczonych ziemniaków z ogniska, które rozpalił pan konserwator Grzegorz. Dla przedszkolaków była to fantastyczna zabawa, dzieciom nie schodził uśmiech z twarzy. To nie był koniec atrakcji tego dnia, gdy wszyscy wrócili do swoich sal, dzieci robiły pieczątki z ziemniaków. Tej zabawy przedszkolaki nie mogły się doczekać najbardziej.

 

 

Perkusja

W poniedziałek 08.10.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Wszystkie dzieci z panią Kasią zaśpiewały piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. W miesiącu październiku instrumentem, który przyjechał do przedszkola – była perkusja. Pan Zbyszek, który gra na perkusji i na co dzień gra muzykę jazzową oraz udziela się we Wrocławskiej Szkole Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej, zaprezentował dzieciom grę na tym instrumencie. Każde dziecko z zaciekawieniem i podziwem patrzyło na grę pana Zbyszka. Pan Zbyszek pokazał dzieciom różne sposoby gry i techniki na tym instrumencie. Perkusja zbudowana jest: z sześciu talerzy (innej wielkości, inaczej brzmią), dużego bębna i mniejszych, pałeczek, rózg, miotełek i innych instrumentów perkusyjnych, również pochodzących od roślin np. tykwa – marakas. Odbyła się zabawa ruchowa do piosenki pt. „Słoneczko”. We wzrotkach wszystkie dzieci maszerowały, w refrenie dzieci mające instrumenty perkusyjne na nich grały. Na zakończenie spotkania pan Zbyszek zaproponował dzieciom ćwiczenia rytmiczne. Inny rytm dla prawej ręki, dla lewej ręki i prawej nogi – to zadanie było trudne, wymagało dużo wytrwałości i powtórzeń. Dzieciom podobał się ten instrument i gra pana Zbigniewa.

 

 

Robimy zdrowy i smaczny sok”

Dzieci z grupy „Motylki” wiedzą, że aby być zdrowym należy się prawidłowo odżywiać, jeść dużo warzyw i owoców. Dnia 4 października dzieci przyniosły do przedszkola marchewki i jabłka, ponieważ postanowiliśmy zrobić zdrowy soczek. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy wszystkie dzieci dokładnie umyły ręce i zapoznały się z działaniem wyciskarki do soków i zasadami bezpieczeństwa podczas jej używania. Następnie podchodziły i samodzielnie wyciskały sok z jabłek i marchewki. Po skończonej pracy delektowały się jego smakiem. Wszystkim dzieciom bardzo smakował.

 

 

Dzień Chłopaka

Dnia 28 września 2018 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dzieci w swoich grupach uczestniczyły w różnych zabawach i konkursach. Następnie ozdabiały odrysowaną postać chłopca oraz wykonywały opaski dla super chłopaków. Na koniec uczciliśmy to święto małym, słodkim poczęstunkiem, a każdy z chłopców otrzymał upominek. Na pamiątkę tego dnia zrobiliśmy kilka zdjęć. Z pewnością ten dzień można zaliczyć do udanych.

 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

W dniu 21 września 2018 r. przedszkolaki z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Smolcu, uczestniczyły w wielkiej akcji „Sprzątanie Świata”, która jest dla dzieci atrakcyjną, aktywną formą edukacji ekologicznej. Jest rzeczywistą lekcją ochrony środowiska, dzięki której uczymy się bardziej przyjaznego stosunku do naszej planety. Tego dnia w przedszkolu zostały przeprowadzone zajęcia, które zainspirowały dzieci do działań mających na celu dbanie o nasze środowisko. Przed przystąpieniem do sprzątania dzieci obejrzały teatrzyk pt: "Sprzątanie lasu" w wykonaniu nauczycielek przedszkola. Nauczycielki szczególną uwagę dzieci zwróciły na segregowanie odpadów oraz recykling. Maluszki poznały kolory pojemników do których należy wrzucać posortowane odpady. Następnie po krótkiej pogadance, zaopatrzone w rękawiczki jednorazowe i kolorowe worki udały się razem ze swoimi nauczycielkami na plac wokół przedszkola w celu zbierania śmieci. Śmieci nie brakowało! Przedszkolaki bardzo zaangażowały się w tę akcję i starały się jak najdokładniej wykonać swoje zadanie. :)

 

 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20 września br. grupy przedszkolne uczciły swoje święto „Dzień Przedszkolaka”. Ma ono krótką historię, bo Sejm uchwalił je stosunkowo niedawno - 13 września 2013 roku. Po co? Ma podkreślać wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci a przy okazji dostarcza dzieciom okazję do świętowania, zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Dzień Przedszkolaka ma nawet swój hymn, a tego dnia w przedszkolach przygotowuje się mnóstwo atrakcji dla dzieci. Tak było tez i w Naszym przedszkolu

 

 

Wiolonczela

W poniedziałek 10.09.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały pierwsze w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Wszystkie dzieci z panem Tomaszem zaśpiewały  piosenkę na powitanie pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Dzieci wysłuchały wiersz pt. „Wiolonczela”, który recytował pan Tomasz. Muzyk pan Adam pokazywał elementy budowy wiolonczeli i grał różne dźwięki na instrumencie, między innymi: glisando, piccicato, staccato, forte, piano. Dzieci słuchały  następujących utworów granych na wiolonczeli: „Barkaraje”, „Sztormowa etiuda”, „Oczy czarne”, „Historia łabędzia”. Przedszkolaki uczestniczyli w zabawie ilustrującą słowa piosenki pt. „Dwa jeże”. Na zakończenie spotkania dzieci słuchały piosenki o pewnym żołnierzu pt. „Brytyjski grenadier”. 

 

 

 

Dzień Otwarty

  We wtorek 19.06.18 r. w przedszkolu był dzień otwarty dla dzieci nowoprzyjętych wraz rodzicami. Dzieci z przedszkola i grupy zero miały zabawę z animatorem na placu zabaw pt. „Piraci”. Każde dziecko i zaproszeni goście, otrzymali chustkę na głowę - jak prawdziwi piraci. Przyszli przedszkolacy i ich rodzice z zaciekawieniem oglądali sale przedszkolne, sale widowiskową, szatnie, plac zabaw i uczestniczyli w grach i zabawach z przyszłymi koleżankami i kolegami. Wszystkie dzieci bawiły się wspaniale biorąc udział w różnorodnych zabawach i grach zręcznościowych oraz doświadczeniu. Każde dziecko przy asyście wychowawcy stworzyło pianę wzburzonej fali. Pani wicedyrektor Małgorzata Wierzchowska, intendent, nauczyciele, pomoce wychowawcy, woźne, konserwator witali przybyłych gości i uczestniczyli wraz z dziećmi w tym dniu.

 

 

Dzień Dziecka

 W piątek 08.06.18r. w przedszkolu był dzień szczególny dla wszystkich przedszkolaków – Dzień Dziecka. W tym dniu plac wokół przedszkola był zajęty przez różnorodne sprzęty, które służą dzieciom do zabawy. Były trzy różnorodne zamki dmuchane, pływające kule, bum bum rurki, instruktorzy do gry w badmintona i tenisa (wraz ze sprzętem) z Omega Sport ze Smolca, policjanci z komisariatu w Kątach Wrocławskich, włoskie lody, babeczki, woda. Organizatorem tego dnia byli rodzice z Rady Rodziców Przedszkola i pani wicedyrektor Małgorzata Wierzchowska, nauczyciele, pomoce wychowawcy, woźne, konserwator. Dzieci były zachwycone tym dniem i chciały jeszcze taki dzień z dmuchańcami.

 

 

„Mamo, tato wolę wodę!”

 Nasze przedszkole w roku szkolnym 2017/2018 brało udział w programie edukacyjnym „Mamo, tato wolę wodę”, który był realizowany w terminie od grudnia 2017 roku do czerwca 2018 roku. Program  „Mamo, tato, wolę wodę!” jest prowadzony nieprzerwanie od 2009 roku przez Żywiec Zdrój. Od samego początku partnerami merytorycznymi „Mamo, tato, wolę wodę!” są Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka. Cel programu ,,Mamo, tato wolę wodę” skupia się na edukowaniu dzieci w zakresie pozytywnego wpływu wody na organizm człowieka i jej znaczenia dla całego środowiska. W ramach programu dzieci poznały fascynujący świat wody, podążając za przygodami swoich rówieśników Zosi i Krzysia, którzy wraz ze Zdrojkiem dzieliły się z dziećmi cenną wiedzą na temat wody, jak ważna jest dla naszego zdrowia. Program „Mamo, tato wolę wodę’’ jest programem kreatywnym oraz praktycznym. Zajęcia zostały przeprowadzone we wszystkich grupach. Podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych został zrealizowany cykl zajęć dotyczący wody, zgodny z blokami tematycznymi: 1. „Wodne wędrówki”, 2. „O czym szumią drzewa”, 3. „Recykling” oraz scenariuszami: 1. „Witaj przygodo!”, 2. „Tam, gdzie bije woda.”, 3. „Drzewa są dla nas ważne”,4. „Tajemnice lasu”, 5. „Bądźmy eko”, 6. „Niezwykła butelka” W ramach programu dzieci realizowały także cykl zabaw i ćwiczeń gimnastycznych. Aktywności ruchowe dostarczyły przedszkolakom nie tylko nowych umiejętności i wiedzy, ale również wiele pozytywnych emocji. Pomiędzy ćwiczeniami wychowawczynie przypominały o utracie wody w organizmie i konieczności uzupełniania jej niedoboru.

ZDJĘCIA

 

 

 

Spotkanie z mimem

W naszym przedszkolu zagościł mim. Na przedstawienie bez słów poszły dzieci z przedszkola oraz zerówek. Dowiedziały się co to jest teatr pantomimy, kto to jest mim, a także o tym, że słowo pantomima wywodzi się z języka greckiego: pantas – wszystko i mimos – naśladować. 
Poznały strój mima, uczyły się od niego różnych gestów i min, takich jak radość, smutek, zdziwienie itp. Najmłodsi zostali wtajemniczeni w podstawowe zasady pantomimy: dzielenie ruchu na etapy, odwrotność ruchu oraz wyolbrzymianie ruchu.
Mim swoją wspaniałą grą porwał dzieci w świat bajki, fantazji i świetnej zabawy. Dał dzieciom i nauczycielom uśmiech, radość i oderwanie od szarej codzienności.

 

 

 

Pianino

W poniedziałek 04.06.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie z muzyką. Dzieci z prowadzącą panią Katarzyną, rozpoczęły spotkanie piosenką  pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”.  Poznały instrument pianino i słuchały utworów granych na tym instrumencie. Pani Katarzyna zaprosiła dzieci  do zabawy z klawiaturą i wysłuchania następujących utworów: „Wróbelek”, „Pani mgła”, „Bajeczka”. Pan Filip grał na pianinie utwory: F. Chopina: „Walc cis mol” i „Mazurek g-mol opus 24 nr 1”, Betovena:  „Sonata księżycowa”  i „Dla Elizy”, Mozarta „Marsz turecki”. Dzieci łapały bańki mydlane przy piosence A. Zwoźniak pt. „Bańki mydlane”. Pani Kasia każdej grupie życzyła udanych i bezpiecznych wakacji. Z grupami: „Słoneczka”, „Ekoludki”, „Motylki” prowadząca pożegnała się piosenką pt.  „Na spotkaniach  z muzyką”, natomiast z grupami: „Pszczółki”, „Skrzaty”, „Liski” pani Katarzyna pożegnała się piosenką pt. „Pożegnalna kołysanka” a  dzieciom z grup zerowych pani Kasia na pożegnanie zaśpiewała piosenkę pt. „Pożegnania nadszedł czas”. 

 

 

 

Akademia Aquafresh

Wszystkie grupy z naszego przedszkola brały udział w akcji Akademia Aquafresh. Jest to już kolejna Edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków koncentrująca się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. Uczenie dzieci już od pierwszych lat życia mycia ząbków, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie, jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych. Nadrzędnym celem Akademii Aquafresh jest wykształcenie w dzieciach nawyku dbania o higienę jamy ustnej, aby w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica u dzieci w Polsce. Oczywiście realizacja programu to nie tylko zajęcia teoretyczne, ale również część praktyczna. Dzieci uczyły się jak prawidłowo czyścić ząbki, dowiedziały się jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów, poznały budowę zęba, uczyły się rozróżniać ząb zdrowy od chorego. e wszystkich zajęciach, dzieciom towarzyszyli bohaterowie Akademii Aquafresh – pastusie Lili, Bili, Milki oraz Zębuś i Szczotkuś. Dzieci uczyły się „Pastusiowej piosenki”, rozwiązywały pastusiowe zagadki i kolorowały obrazki z pastusiami. Przeprowadzony szereg zajęć zapoznających dzieci z właściwą higieną jamy ustnej został sukcesywnie zakończony w maju 2018 roku. Każde dziecko otrzymało dyplom i 3 odznaki naszych pastusiów: Milkiego, Liliego i Biliego. Czystość, higiena i piękny uśmiech to nasze hasło kończące program edukacji zdrowotnej.

 

 

 

Kontrabas

W poniedziałek 07.05.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Dzieci z prowadzącym panem Tomkiem, rozpoczęły spotkanie piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Poznały instrument kontrabas. Pan Tomasz recytował wiersz o kontrabasie a pan Olek ilustrował dźwiękami, grając na kontrabasie między innymi głosy: słonia, krowy, byka oraz staccato, legato, forte, piano, tremolo, glissando. Dzieci odgadywały zagadkę muzyczną pt. „Wlazł kotek na płotek”. Z zainteresowaniem słuchały utworów granych na kontrabasie, takie jak: „Libiano” z opery La trawiata Giuseppe Verdiego, piosenkę neapolitańską „O sole mio”, „Nabucco” Giuseppe Verdiego, „Habanera” z opery Carmen Georges Bizeta. Na zakończenie spotkania była inscenizacja piosenki o powietrzu.

 

 

 

Kumkanie na polanie

We wtorek 11.04.18r. dzieci z przedszkola i grup 0 obejrzały przedstawienie pt. „Kumkanie na polanie”. Dzieci w tym przedstawieniu utrwaliły nazwy związanie z teatrem, takie jak: reżyser, aktor, scenariusz, kostiumy, casting, scenografia. Wielkie jest poruszenie na polane, bo przyjeżdża wielki aktor Jony Osioł Dep i z tego powodu owieczka i niedźwiadek przygotowują piknik, a żaba, jeż i wiewiórka chcą wystawić sztukę teatralną i dlatego organizują casting. Na ten casting przychodzi bocian grając na mandolinie i śpiewając „…jestem wesoły bociek…” Na widok boćka żaba – reżyser bierze nogi za pas i oglądamy problemy które uniemożliwiają wystawienie przedstawienia. Na pomoc przychodzą widzowie czyli dzieci, które grają role: bociana, zajączka, małego ptaszka, żaby a wiewiórka im się przygląda, bo reżyser żaba ucieka przed bocianem. Te role wykonują cicho, ponieważ w lesie nie wolno krzyczeć, straszyć zwierząt, słuchać głośnej muzyki i rozpalać ogniska w niedozwolonym miejscu. Dlatego z okazji przybycia wielkiego aktora Jonnego Osła Dep nie było pikniku i spektaklu, ale za to był wspaniały finał dzieci i aktora Jonnego Osła Dep.

 

 

 

 

Pierwsza Lekcja Filmowa

Dnia 17 maja dzieci z grupy „Motylki” i „Ekoludki” wybrały się na wycieczkę do Pasażu Grunwaldzkiego do Multikina na pierwszą lekcję filmową. Odwiedziliśmy kilka magicznych miejsc, które na co dzień są ukryte…. Zwiedziliśmy projektornię, w której dzieci dowiedziały się, w jaki sposób wyświetlany jest film. Na koniec obejrzeliśmy bajkę pt. „Basia”, o przygodach niesfornej dziewczynki.

 

 

 

DZIEŃ SPORTU

 W czwartek 26 kwietnia 2018 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Sportu. Wszystkie „Pszczółki”, „Liski”, „Skrzaty”, „Motylki”, „Ekoludki” i „Słoneczka” po krótkiej rozgrzewce uczestniczyły w zawodach i zabawach ruchowych, podczas których miały szansę wykazać się zwinnością i sprawnością fizyczną. Każde prawidłowo wykonane ćwiczenie budziło w dzieciach ogromną radość i zadowolenie. Rywalizacji sportowej towarzyszyły głośny doping i świetna zabawa, a przedszkolaki uczyły się zdrowej rywalizacji oraz umiejętności przestrzegania zasad i walki fair play. Na pamiątkę każdy otrzymał zasłużony medal.

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

 

„Światowy Dzień Książki”

Książka przyjacielem człowieka – takie przekonanie staramy się zakorzenić już u najmłodszych dzieci. Dlatego 23 kwietnia, w poniedziałek, obchodziliśmy Światowy Dzień Książki. Podkreślaliśmy jej rolę w życiu człowieka, jako źródło budowania logicznej, kreatywnej myśli i bogatej wyobraźni. Uświadamialiśmy, jak ważne jest dbanie o książkę, tak aby kolejni odbiorcy mogli z niej korzystać. Dzieci poznały historie powstania książki oraz jej budowę.

W tym dniu, dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione bajki, które razem czytaliśmy. Omawiani byli znani bohaterowie oraz sytuacje, które niosą morał. Wspólnym wnioskiem Naszego spotkania, była konkluzja, iż codziennie powinniśmy czytać książki, które są dla Nas wartościowym źródłem zdobywania wiedzy.

 

 

 

Flet

W poniedziałek 8 kwietnia dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Dzieci z prowadzącą, rozpoczęły spotkanie piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Poznały instrument flet. Pani Katarzyna recytowała wiersz o flecie i jednocześnie pani Patrycja pokazywała z jakich elementów jest zbudowany ten instrument. Dzieci słuchały piosenki pt. „Kukułeczka, a pani Patrycja grała dźwięki kukania kukułki na flecie. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały utworów w których można było wyodrębnić dźwięki fleta, takich jak: El Condor Pasa „Przelot kondora”, „Poranek” Edvarda Griega, „Badinerie” Jana Sebastiana Bacha oraz piosenkę z filmu Pocachontas. Na zakończenie spotkania dzieci z prowadzącą zaśpiewały piosenkę pt. „Na spotkaniach z muzyką”.

 

 

 

PALMA WIELKANOCNA

Co roku tuż przed świętami wielkanocnymi nasze przedszkole przygotowuje palmę wielkanocną, z którą następnie udajemy się do kościoła, aby ją poświęcić. W tym roku nasze palmy były pięknie przyozdobione żółto-białymi kwiatkami z krepiny oraz bukszpanem. W dniu 23 marca w piątek wszystkie dzieci z całego przedszkola wraz z Paniami tłumnie zaniosły je do kościoła. Tradycją jest, że w tworzeniu naszych palm, biorą udział rodzice naszych dzieci oraz wszyscy pracownicy przedszkola. Dziękujemy wszystkim za pomoc i życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych.

 

 

 

Wielki koncert bajkowej piosenki kropowej

W czwartek 15.03.18r. dzieci z grup: Słoneczka, Ekoludki, Motylki, Pszczółki, Skrzaty miały spotkanie z Teatrzykiem Kropa. Dzieci oglądały wielki koncert bajkowej piosenki kropowej w którym czynnie uczestniczyły. Koncert poprowadził lemur Cyprian z bajeczki pt. „Tak bryka Afryka”. Pierwszy wystąpił wilk z bajki pt. „Czerwony Kapturek”, wyjątkowo wstydliwy. Wilk po chwili zagrał na harmonijce i zaśpiewał bluesa. Po występie przestał się wstydzić i stwierdził, iż założy kapelę. Następnie wystąpił z prerii mustang Pimpuś, który zachęcił dzieci do ilustracji ruchem piosenki, którą śpiewał. Po mustangu wystąpiła krowa Mućka, która śpiewała bardzo smutną piosenkę o codziennym jedzeniu siana, później była wesoła piosenka o piciu mleka dla zdrowia. Kolejnym uczestnikiem koncertu był trzmiel Bzyk przypomniał dzieciom o numerze alarmowym 112, ponieważ idąc na koncert upadł i skręcił nogę i sam potrzebował pomocy. Na finał koncertu miał zaśpiewać słoń Kazik, lecz miał problem bo jego chór pomylił się i poleciał do Amsterdamu. Dzieci z ochotą zgodziły się pomóc i zastąpiły chór, śpiewały refren „… Tak bryka Afryka, o le le le…”

 

 

 

WIELKANOCNO-WIOSENNY SHOW

W poniedziałek 12.03.18r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Było to wielkanocno-wiosenne show z piosenkami. Dzieci słuchały piosenek o wiośnie i oglądały wiosenne kwiaty, bazie i inne rośliny kwitnące wiosną. Przedszkolaki uczestniczyli w wielkanocnej inscenizacji o kurce słuchali piosenki pt. „Moja kurko znieś jajeczko”. Wszystkim dzieciom bardzo podobało się spotkanie.

 

 

 

Fascynujący świat Mrówek

W miesiącu marcu odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty, dzięki którym dzieci poznały fascynujący świat mrówek. Przedszkolaki dowiedziały się co jest przysmakiem mrówek, z czego budują swoje mrowiska i w jakim środowisku najlepiej im się żyje. Dzieci dowiedziały się, że mrówki są „prawdziwymi siłaczami” i tak jak pszczoły mają swoją królową. Na koniec wszyscy otrzymali prezenty. Dzieci były zachwycone.

 

 

 

8 marca 2018 rok – Dzień Dziewczynek

"Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy. I pierwszy promień bliskiej wiosny. Dzień bez kłopotów i bez trosk. Dużo radości. Dla mamy, Pani, dla dziewczynek, w domu, w przedszkolu, na wycieczce. Każdego dnia dobry uczynek - To jest od chłopców upominek" Zbigniew Jeżyna

Radosna atmosfera panowała już od samego rana. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym – jako mali dżentelmeni wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach – dyżurach, porządkowaniu sali po zabawie itp. Po śniadaniu odbyły się wybory Miss. Dziewczynki startowały w różnych konkurencjach. Każda z nich zdobyła tytuł miss. Chłopcy zasiadali w jury. Piskom, krzykom i zabawą nie było końca. Po konkursie każda dziewczyna została obdarowana drobnym prezentem z okazji ich święta.

 

 

 

Dzień Psa

15 marca obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Psa. Z tej okazji odwiedziła dzieci Pani weterynarz – Katarzyna Kanik, zajmująca się zwierzętami w smoleckiej lecznicy. Przekazała dzieciom najważniejsze informacje dotyczące opieki nad zwierzętami, w szczególności nad psami. Dodatkowo dzieci dowiedziały się czym można karmić psy, jak dbać o ich zdrowie i w jaki sposób się bawić z psami. Oprócz tego wszyscy poznali zasady bezpieczeństwa wobec agresywnego psa.

Wielką niespodzianką dla dzieci było pojawienie się psa - Pani Kasi, wychowawczyni grupy Ekoludków, rasy Shih – tzu o imieniu „Messi”. Wszystkie dzieci były zachwycone psem. Dzięki naszemu czworonożnemu przyjacielowi Pani weterynarz przedstawiła dzieciom w jaki sposób bada się psy. Spotkanie z okazji Dnia Psa było wielkim przeżyciem dla dzieci, ale również dla Messiego.

Bardzo dziękujemy Pani Katarzynie Kanik za spotkanie i Pani Katarzynie z grupy Ekoludków oraz Messiemu.

 

 

 

Dzień Marchewki

Dnia 14.03.2018 r. w naszym przedszkolu dzieci świętowały "Dzień Marchewki". W tym dniu wszystkie przedszkolaki przyszły ubrane we wszystkich odcieniach koloru pomarańczowego lub czerwonego. Były zabawy z marchewką  w roli głównej. Jest ona bardzo zdrowym warzywem, które zawiera mnóstwo witamin i składników odżywczych. Jedzenie jej bardzo korzystnie wpływa na skórę, włosy oraz wzrok. Dlatego powinniśmy się starać, aby nie zabrakło jej w naszym menu. Wszystkie nasze działania związane były tematycznie ze zdrowym odżywianiem. Dzieci rozwiązywały zagadki, śpiewały piosenki a także wykonały prace plastyczną.  Ten dzień był bardzo marchewkowy, kolorowy i bardzo zdrowy!

 

 

 

AKCJA „GÓRA GROSZA”

 

Wszystkie grupy przedszkolne w dniach od 27 listopada 2017 do 2 stycznia 2018 roku uczestniczyły w Akcji „Góra Grosza”. Jest to Ogólnopolska Akcja Charytatywna, która odbywa się w szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski. W tym roku jest to już 18. edycja. Jak sama nazwa mówi, akcja ta polega na zbiórce monet groszowych. Cel „Góry Grosza” jest od lat niezmienny – zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać. Rodzice naszych przedszkolaków przyłączyli się do tej akcji i wraz ze swoimi pociechami wrzucali do skarbonek, które były umieszczone w szatni, monety 1, 2 i 5-groszowe. Jest to bardzo dobra i ważna lekcja empatii i otwartości na pomoc drugiej potrzebującej osobie. W imieniu dzieci, wychowującym się poza własną rodziną, pragniemy bardzo podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję wrzucając pieniążki do skarbonek, zarówno tym najmłodszym, jak i trochę starszym. Ogólnie zebrano 265,47zł. Pieniądze 05.03.2018r. zostały wysłane pocztą do banku i przekazane Fundacji Towarzystwo Nasz Dom. Warto jeszcze zaznaczyć, że z każdym rokiem wzrasta liczba dzieci, którym udało się pomóc!

 

 

Dzień Piegów

Piegi są małe, piegi są duże

Piegi odnajdziesz w całej naturze.

Piegi są kolorowe, ładnie ozdabiają.

Najładniej jednak na buziach wyglądają.

 

W czwartek, 01.03.2018r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Piegów. Wszystkie grupy przedszkolne oraz zerowe miały możliwość poznania takich bohaterów, jak np.: Pippi Langstrump, Tomka Sawyera czy Anię z Zielonego Wzgórza. Twarze tych literackich postaci zdobią oczywiście piegi. Każda grupa ozdabiała według własnego uznania narysowaną twarz kolorowymi piegami. Prace naszych przedszkolaków można podziwiać, ponieważ zostały one wywieszone na korytarzu w przedszkolu. Dzieci ze wszystkich grup również tego dnia miały swoje piegi – oczywiście narysowane lub poprzyklejane. Na koniec w każdej grupie zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia. Z pewnością ten dzień był bardzo wesoły i udany!

 

 

 

Przygoda malutka pewnego krasnoludka

We wtorek 20.0218r. dzieci z grup: Słoneczka, Ekoludki, Motylki, Pszczółki, Skrzaty oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Przygoda malutka pewnego krasnoludka”. Dzieci spontanicznie reagowały na losy głównych bohaterów spektaklu oraz chętnie pomagały śpiewać, m.in. zaprosiły razem z Krasnalem do wspólnej zabawy Elfa, ostrzegły przed czarownicą Krasnala. Przeżywały chorobę kotki Klary, kiedy okazało się, iż nie jest chora tylko zaczarowana. Lekarstwem na zły czar czarownicy jest czarodziejski złoty pył, który po trudach i niebezpieczeństwach, lecz w asyście niezawodnych przyjaciół, zdobył Krasnal. Ale to nie koniec zadania, tym pyłem Krasnal musiał posypać czarownice, ale musiał zrobić to bardzo sprytnie. Bo jeśli zostałby zauważony, to wtedy zła czarownica zamieniłaby naszego bohatera w sałatę.  Zamiast czarownicy miotła została posypana pyłem i czar prysł, kotka Klara była zdrowa. Gdyby nie pomoc przyjaciół żadne czary, by nie pomogły i bez przyjaciół krasnal niewiele by zrobił. Dzieci zrozumiały, że nie można odrzucać osoby inaczej wyglądającej.

 

 

„Dzień Dinozaura”

W dniu 26 lutego przedszkolaki przeniosły się w dawne, dawne czasy...czasy prehistoryczne. Stanęły oko w oko z dwunożnymi mięsożercami i gigantyczni roślinożercami. Poznały ich budowę, zwyczaje i środowisko, w których dinozaury żyły. Przedszkolaki przyniosły w tym dniu pokaźną kolekcję swoich ulubieńców, dzięki czemu w sali widowiskowej powstało prawdziwe Muzeum Dinozaurów. Każda grupa mogła obejrzeć i podziwiać eksponaty. Dzień uwieńczono pracą plastyczną, gdzie każdy przedszkolak mógł z puzzli ułożyć swojego, pokolorowanego dinozaura.

 

 

 

DOC - robot edukacyjny

W środę 28.02.2018r. grupę Motylków odwiedził nowy robot o imieniu DOC. Dzieci były bardzo zaciekawione co nowego spotka ich podczas zabaw z robotem. Cała grupa z nowym przyjacielem planowała trasę w różne miejsca na planszy. Każdy indywidualnie ćwiczył umiejętność logicznego myślenia i zdolność liczenia, poprzez określanie ilości pól na trasie robota. Dzięki zabawie z robotem dzieci poznały pierwsze kroki w świecie języka komputerowego.

 

 

SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

We wtorek 13.02.18r. zerówki i dzieci z przedszkola miały spotkanie ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Smolcu. Strażacy przynieśli sprzęt niezbędny do ratowania ludzi. Opowiadali i demonstrowali w jaki sposób te przedmioty są używane w akcji ratowniczej. Przypomnieli dzieciom numery alarmowe, dzięki którym wzywa się pomoc. Dzieci doskonale wiedziały jakie to są numery i kiedy należy wezwać pomoc. Zobaczyły umundurowanie strażaka, kiedy przystępuje do akcji i spieszy ludziom na pomoc. Przedszkolakom bardzo podobał się pokaz strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Smolcu.

 

 

 

Altówka

W poniedziałek 08.02.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Dzieci z prowadzącym panem Tomaszem, rozpoczęły spotkanie piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Dzieci poznały instrument strunowy smyczkowy altówkę i dźwięki grane na tym instrumencie takie jak: glissando, staccato, legato, piano, forte, picicato, staccato. Słuchały wiersz o rodzinie instrumentów smyczkowych i poznały budowę altówki. Pani muzyk zagrała wiązankę utworów o zimie, to były zagadki muzyczne. Kolejny utwór o zimie to utwór Vivaldiego jest to utwór z cyklu Cztery pory roku pt. „Zima” Na zakończenie spotkania był walc „Nad pięknym modrym Dunajem” zagrany na altówce.

 

 

 

WALENTYNKI

W środę 14 lutego 2018 r. w związku z obchodzonym świętem zakochanych we wszystkich grupach przedszkolnych odbyły się zajęcia na temat przyjaźni, miłości oraz sposobów jej wyrażania. Przedszkolaki uczestniczyły w tematycznych zabawach ruchowych, dydaktycznych, plastycznych i integracyjnych. Wszędzie dominowały serduszka i kolor czerwony, a „zakochane” pary uwieczniono na zdjęciach w specjalnie przygotowanej walentynkowej fotobudce. Była także „Poczta Walentynkowa”, która zapewniła każdemu miłą niespodziankę.
Nie zabrakło oczywiście spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć.

 

 

 

Bal karnawałowy 9.02.2018r.

WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE,

 JAK CO ROKU W KARNAWALE

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

Tak też było u nas.

Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.

Tego dnia sala widowiskowa zamieniła się w salę balową. Wcześniej dzieci wraz z rodzicami przygotowali wszelkie elementy, które posłużyły do dekoracji sali. Dzięki pomocy Rady Rodziców salę przyozdobiły różnokolorowe łańcuchy, serpentyny, balony. Zjawiskowy wygląd, wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Zabawa urozmaicana była ciekawymi konkursami, a zwycięzcy byli nagradzani cukierkami. Po balu dzieci miały czas na słodki poczęstunek. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Niestety radosna zabawa musiała się skończyć.

Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

Kolejny bal karnawałowy już za rok !

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Przytulania

W środę, 31 stycznia 2018 roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Przytulania. Był to wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, ciepła i oczywiście mnóstwa uścisków. Na początku przedszkolaki ze wszystkich grup wysłuchały bajki o Słoniu Trąbalu-Bąbalu, który uwielbiał się przytulać. Następnie starsze grupy zaśpiewały i zatańczyły przy piosence „Misie szare obydwa”, a młodsze dzieci pokolorowały dwa przytulające się misie. Na koniec w każdej grupie zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia. Nasze przedszkolaki wiedzą, że należy się przytulać do mamy, taty, siostry, brata, babci czy dziadka nie tylko 31 stycznia, ale przez cały rok!

 

 

 

Miki i czarodziejska fasola”

W czwartek 25 stycznia 2017 r. podczas ferii zimowych, zawitała do naszego przedszkola mama Lenki z „Ekoludków” i w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytała wszystkim zebranym grupom książeczkę pt.: „Miki i czarodziejska fasola” wydawnictwa Klub Książek Disneya. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały, jak to… Dawno, dawno temu była sobie kraina ...Chcesz posłuchać? Posłuchaj! Tu się bajka zaczyna. ...Najpiękniejsza na świecie Szczęśliwa Dolina, gdzie śpiewała Harfa - jak cudowna dziewczyna. Lecz pewnego razu ktoś porwał dziewczynęi zamienił w smutną Szczęśliwą Dolinę ...Miki, Goofie i Donald - trzej dzielni farmerzy poszli szukać Harfy zamkniętej gdzieś w wieży. Nic Ci więcej nie powiem, bo co dalej było, dowiesz się z bajeczki, którą czas zaczynać! Dawno, dawno temu była sobie kraina ...” Na zakończenie mama Lenki przygotowała również quiz z obrazkami dotyczący wysłuchanej treści oraz w nagrodę wręczyła każdemu dziecku naklejkę.

 

 

 

Róg

W poniedziałek 08.01.18 r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Dzieci z prowadzącą, rozpoczęły spotkanie piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Poznały instrument dęty blaszany róg. Pani Alina Zwoźniak recytowała wiersz o rodzinie dętych instrumentów. Pokazała pierwowzór rogu czyli róg wołu i z jakich elementów jest zbudowany róg. Pan Maciek grał na rogu sygnały myśliwych, jakie grają w lesie oraz hymn Unii Europejskiej i „Walc łyżwiarzy”. Dzieci uczestniczyły w inscenizacji piosenek: „Tańczące ręce” i „Renifery”. Na zakończenie spotkania prowadząca zaśpiewała piosenkę pt. „Na Łów” przy akompaniamencie poznanego instrumentu.

 

 

 

Rudolf Czerwononosy Renifer

W czwartek 21 grudnia 2017 r. dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych zebrały się na sali widowiskowej, aby obejrzeć film animowany opowiadający o przygodach renifera Rudolfa, który urodził się z czerwonym nosem. Według tej znanej świątecznej opowieści Rudolf jest jednym z latających reniferów ciągnących sanie Świętego Mikołaja. Jego magiczny, czerwony nos oświetla Mikołajowi drogę w noc wigilijną. Z uwagi na tę zdolność zajmuje on miejsce na samym przodzie zaprzęgu. Wszystkie oczka przedszkolaków wpatrzone były w tablicę multimedialną, która umiliła ten przedświąteczny czas i choć na chwilę zamieniła się w prawdziwy ekran kinowy.

 

 

 

Muzyka z przyjacielem Dashem

W czwartek 25.01.2018r. podczas ferii zimowych nasze przedszkole ponownie odwiedził robot Dash. Dzieci wspólnie z robotami muzykowały. Dash zagrał na ksylofonie znane melodie, które dzieci z wielką przyjemnością odgadywały. Następnie, każde dziecko „zamieniało się” w kompozytora tworzą własne utwory na instrumencie.

 

 

 

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACJI ZDROWOTNEJ

AKAMEMIA AQUAFRESH

Grupy przedszkolne - ,,Słoneczka”, ,,Motylki”, ,,Ekoludki”, ,,Skrzaty”, ,,Pszczółki” oraz ,,Liski” brały udział w akcji Akademia Aquafresh. Jest to już kolejna Edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków koncentrująca się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. Uczenie dzieci już od pierwszych lat życia mycia ząbków, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie, jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych. Nadrzędnym celem Akademii Aquafresh jest wykształcenie w dzieciach nawyku dbania o higienę jamy ustnej, aby w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica u dzieci w Polsce. Realizacja programu to nie tylko teoria, ale także praktyka. Dzieci uczyły się jak prawidłowo czyścić zęby, dowiedziały się jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów oraz przekonały się o konieczności odwiedzania gabinetu stomatologicznego, poznając pracę lekarza dentysty. Potrafią już odróżnić ząb zdrowy od chorego oraz określić stopień zużycia szczoteczki do zębów. We wszystkich zajęciach dzieciom towarzyszyli bohaterowie Akademii Aquafresh – pastusie: Lili, Bili, Milky, Szczotkuś, a także pastusiowy przyjaciel - dinozaur Barney oraz Robaczek Próchniaczek. Przedszkolaki uczyły się różnych rymowanek, oglądały filmy edukacyjne m.in.: „Skąd się biorą zęby?”, „Co powinniśmy wiedzieć o szczotece do zębów?”,uczyły się „Pastusiowej piosenki”, rozwiązywały pastusiowe zagadki i kolorowały obrazki z pastusiami. Przeprowadzony szereg zajęć zapoznających dzieci z właściwą higieną jamy ustnej zostanie również przeprowadzony w kolejnych miesiącach.

 

 

 

Wigilia

 

Wigilia świąt Bożego Narodzenia – najbardziej uroczysty i wzruszający dzień w roku, wyzwalający w ludziach ich najlepsze uczucia. Obchodzony uroczyście we wszystkich rodzinach i społecznościach - w naszym przedszkolu również. Wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem, jak również rozmowy przy wigilijnym stole wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę, pełną radości, nadziei i życzliwości.

Dzieci smakowały barszcz, rybę z ziemniakami, surówkę i inne smakołyki. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze, wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

W czasie uroczystości Pani Dyrektor Małgorzata Wierzchowska złożyła nam wszystkim świąteczne życzenia.

 

 

„KrzyKaśki”

 19 grudnia 2017 roku odbył się w naszym przedszkolu świąteczny koncert w wykonaniu zespołów „KrzyKaśki” oraz „KrzyKaśki Junior”.

W zespole „KrzyKaśki” śpiewają dziewczyny uczęszczające do wrocławskich liceów – one też, zachęcały wszystkie dzieci z przedszkola do zabawy i wspólnego śpiewania. W skład zespołu „KrzyKaśki Junior” wchodzą dziewczyny z IV klasy szkoły podstawowej, które swoim śpiewem wywołały wiele radości i uśmiechu na buziach przedszkolaków. Koncert pozwolił nam poczuć świąteczną atmosferę, a całe przedszkole rozbrzmiewało pięknymi dźwiękami pastorałek. Na zakończenie koncertu dziewczyny z zespołu zaprosiły widownię do wspólnego wykonania pastorałki „Świeć gwiazdeczko”.

 

 

Pomagamy zwierzętom

Staramy się od najmłodszych lat budzić w naszych dzieciach opiekuńcze uczucia wobec zwierząt, uwrażliwiając je na potrzeby i krzywdę mniejszych i słabszych. Dlatego późną jesienią w naszym przedszkolu po raz kolejny została zorganizowana zbiórka darów dla psów i kotów z wrocławskiego schroniska dla zwierząt. Dzieci wraz z rodzicami przynosiły karmy, koce i legowiska. Wszystkie te dary dziecięcych serc delegacja przedszkola przekazała potem do wrocławskiego schroniska. Z pewnością pomogą one zwierzakom w przetrwaniu zimy.

 

 

 

Zabawkowa noc zimowa

We wtorek 12.12.17 r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Zabawkowa noc zimowa”. Bohaterami tego przedstawienia były zabawki dziewczynki o imieniu Mirabelka. Tego dnia Mirabelka była bardzo zła i rzucała zabawkami, muszkieterowi wyrzuciła kapelusz za komodę, nałożyła jemu na głowę tort. W nocy wszystkie zabawki „ożyły” i zaczęły ze sobą rozmawiać, bały się Mirabelki i jej zachowania, ponieważ gdy była zła to na nich wyładowywała złość. Dzieci dowiedziały się, iż są lepsze sposoby na złość, np., śpiewanie. Odbyła się zabawa przy piosencę pt. „Kiedy jest ci źle”. Kangurek oddalił się od swojej mamy, co było bardzo nieroztropne. Dzieci wiedzą, że zawsze trzeba mówić rodzicom gdy gdzieś idziemy.

 

 

 

Gitara klasyczna

W poniedziałek 12.12.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Dzieci z prowadzącą, rozpoczęły spotkanie piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Poznały instrument strunowy drewniany, gitarę klasyczną. Prowadząca powiedziała z jakich elementów i z jakiego drewna jest zbudowana gitara, muzyk pani Agata pokazała różne sposoby gry na gitarze. Dzieci usłyszały legato, staccato, forte, piano, tremolo, glissando, flażolet oraz zagadki muzyczne. Przedszkolaki uczestniczyli w inscenizacjach piosenek: „Mikołajem jesteś ty”, „Idą święta”. Na zakończenie spotkania dzieci z prowadzącą zaśpiewały kolędę „Przybieżeli do Betlejem”.

 

 

"Fabryka Bombek w Złotoryi"

Dnia 11 grudnia dzieci z grypy „Skrzaty” i „Motylki” wybrały się na wspólną wycieczkę do Fabryki Bombek w Złotoryi. Dzieci poznały produkcję bombek i sposoby ich malowania. Uczestniczyły w warsztatach, gdzie samodzielnie miały okazje ozdobić swoje bombki. Na koniec każde dziecko dostało bombkę ze swoim imieniem.

 

 

DZIEŃ TOLERANCJI

16 listopada 2017r. dzieci z naszego przedszkola obchodziły Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. W tym dniu przedszkolaki dowiedziały się co to jest „tolerancja” i jakie ma znaczenie w naszym życiu codziennym, a nawet próbowały definiować to pojęcie na swój sposób. Przyglądały się zdjęciom różnych ludzi i dowiedziały się, że na świecie żyją ludzie, którzy mają różny kolor skóry: biały, czarny, żółty, a nawet czerwony, chociaż różnimy się kolorem skóry, oczu, włosów to pomimo tych różnic każdy z nas jest tak samo ważny. Następnie dzieci miały za zadanie zjeść owoce pałeczkami bambusowymi. Była to okazja do wzbogacenia wiadomości na temat życia i tradycji ludzi na innym kontynencie. Na koniec wszystkie grupy wysłuchały opowiadania pt. „Pajączek”. Poprzez omówienie treści utworu dzieci dowiedziały się, że nie można oceniać drugiego człowieka po wyglądzie, że jeśli ktoś jest chory to nie znaczy inny. Przedszkolaki po tak przeżytym dniu na pewno zapamiętają, że każdy człowiek jest inny i wyjątkowy, że niezależnie od pochodzenie i kultury zasługuje na szacunek i akceptację.

 

 

Mikołajki”

Jadą, jadą sanie, księżyc złoty świeci.

Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci…

Już od samego rana dzieci nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Pomimo braku śniegu, Mikołaj przybył ze swoimi pomocnikami do przedszkola. Na jego wizytę czekały cierpliwie od dłuższego czasu. Wcześniej nauczyły się piosenki wierszyka, aby przywitać Mikołaja. Spotkanie przebiegło bardzo miło a dzieci obiecały Mikołajowi, że będą grzeczne przez cały rok. Na koniec Mikołaj obdarował dzieci prezentami.

 

Andrzejki”

30 listopada dzieci z grupy „Motylki” obchodziły wyjątkowy czas. Właśnie w tym dniu dzieci miały okazję przenieść się w magiczny czas. Przedszkolaki wykonywały zadania ukryte w listach od „Czarodziejki”. Dzieci odgadywały kim będą w przyszłości. Andrzejki w naszym przedszkolu były niezwykle udane. Na zakończenie dzięki Panu Kuzdrowskiemu, dzieci miały okazję wróżyć sobie lejąc wosk. Radości nie było końca.

 

 

Tablica interaktywna

Dnia 15 listopada dzieci z grupy Motylki odbyły kolejne zajęcia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Korzystając z jej możliwości, dzieci wskazywały jaką mamy porę roku, jakie zwierzęta żyją w górach i jakie są upodobania naszych pupili domowych. Dużą atrakcją były ćwiczenia interaktywne. Na koniec dzieci obejrzały film o zwierzętach domowych.

 

 

Robotyka z przyjacielem Dashem

W czwartek 23.11.2017r. grupę Motylków odwiedził Dash – robot edukacyjny. Podczas kolejnego spotkania dzieci uczył się poprzez zabawę podstaw planowania i logicznego myślenia. Współpracując ze sobą ustalały drogę robota do wyznaczonego miejsca - domku robota. Wspólnie spędzony czas z robotem Dashem jest interesującą formą pracy wspierającą kreatywne myślenie. Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia z przyjacielem Dashem.

 

Saksofon

W poniedziałek 13.11.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne spotkanie z muzyką. Dzieci z prowadzącą, rozpoczęły spotkanie piosenką pt. „Dzieńdobrynka przywitanka”. Poznały instrument dęty blaszany saksofon, jego budowę i dźwięki. Pani Mariola grała na saksofonie melodie z różnych stron świata między innymi z Wenecji utwór pt. „Karnawał w Wenecji”, z Francji „Kankan”, z Ameryki melodie gatunku muzycznego – jazz. Jazz jest to hałaśliwe wygłupianie się przy pomocy instrumentów i nasi przedszkolacy zilustrowali piosenkę pt. „Piosenka o jazzie” ruchem i rekwizytami. Następnie była inscenizacja patriotycznej piosenki, dzieci wymachiwały flagami. Na zakończenie spotkania była musztra wojskowa do piosenki pt. „Szumi dokoła las”

 

 

Co w środku piszczy?

W poniedziałek 07.11.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały spektakl pt. „Co w środku piszczy?”. Była to wyprawa do wnętrza małego człowieka – Stasia, opowiedziana w bardzo przystępny sposób dla młodych widzów. Kapitan Rozumek już Rozum powiedział dzieciom, iż do mózgu trafiają informacje z oczu, z uszu i z innych części ciała człowieka. Malwinka czerwona krwinka jej celem jest roznoszenie tlenu i zabieranie dwutlenku do płuc. Bosman Głupotek-Psotek jest od robienia głupotek. Alwin biała krwinka jej celem jest obrona przed zarazkami. Dlatego należy często myć ręce. Bakterie i wirusy bardzo nie lubią temperatury, więc gdy jesteśmy chorzy mamy temperaturę. Aby być zdrowym zjadamy obiadek wraz z surówką, bawimy się bezpiecznie.

 

 

Bal Duszka”

Dziś wesoło wszystkim będzie,

bal duszków się odbędzie!

 

W dniu 10 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Duszka. Z tej okazji odbył się wspaniały bal dla dzieci zorganizowany przez Radę Rodziców. Wszystkie dzieci ubrane były na biało. Bawiliśmy się wesoło przy muzyce, zorganizowane były różne konkurencje i zadania do wykonania. Wszyscy świetnie się bawili.

 

WYCIECZKA DO TEATRU LALEK NA SPEKTAKL "SKARPETY I PAPILOTY"

Dnia 31.10.2017r. dzieci z grupy „Liski”, „Pszczółki”, „Skrzaty”, oraz "Motylki" pojechały do Wrocławskiego Teatru Lalek na spektakl pt. "Skarpety i papiloty" na podstawie napisanej na specjalne zamówienie WTL sztuki Julii Holewińskiej - laureatki Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i programu Młoda Polska, stypendystki Ministerstwa Kultury. W rodzinie lisków szykuje się wielka zmiana. Mama nie chce już dłużej zajmować się wyłącznie domem i decyduje o powrocie do pracy. Po kilku spektakularnych, choć niegroźnych domowych katastrofach w końcu im się to udaje. Przy okazji wszyscy uczą się, że podział obowiązków nie tylko pozwala im realizować swoje pasje, ale również sprawia, że mogą więcej czasu poświęcić na wspólną zabawę. Przedstawienie w przystępny i zabawny sposób poruszyło „dorosłe” tematy (feminizm, równouprawnienie), podejmując z najmłodszymi widzami ważną rozmowę o otaczającej rzeczywistości. Oprawa muzyczna i barwna scenografia dopełniła wrażeń, wciągając dzieci w fascynujący świat przygód.

 

 

Dzień Listonosza

W październiku w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Dzień Listonosza. Przez cały tydzień w szatni przedszkolnej czekała specjalna skrzynka na listy, do której rodzice, dziadkowie i przyjaciele mogli wrzucić list, aby zrobić niespodziankę komuś bliskiemu. Dzieci dostawały listy od rodziców, dziadków, rodzeństwa a także kolegów i koleżanek z przedszkola. To wspaniały sposób aby przekazać dzieciom jak bardzo je kochamy. Niektórzy rodzice nawet pisali listy wierszem, rysowali, sami tworzyli koperty oraz załączali kwiatki. Dzieci były bardzo wzruszone i mocno przeżywały otrzymane listy. Dziękujemy za udział w zabawie. Jesteście cudowni Drodzy Rodzice.

 

 

 

 

Święto Drzewa w Przedszkolu

W październiku po raz kolejny obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Święto Drzewa”. Z tej okazji został zorganizowany konkurs plastyczny, do którego zaprosiłyśmy chętne dzieci i ich rodziców. Tematem pracy były: „Dary jesieni, stworki, cudaki, zwierzaki…”. Wszystkie prace zachwyciły pomysłowością i kreatywnością. Każdy za wzięcie udziału w konkursie dostał dyplom oraz nagrodę. Wszystkie prace zostały wystawione w szatni przedszkola. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za trud i zaangażowanie oraz zapraszamy do brania udziału w kolejnych naszych konkursach i zabawach.

 

 

Dash robot- nasz przyjaciel

We wtorek 24.10.17r. naszą grupę ponownie, jak w poprzednim miesiącu odwiedził przyjaciel –Dash, robot edukacyjny. Dzieci bardzo ucieszyły się na jego widok i były ciekawe co nowego zaprezentuje. Celem zajęć było programowanie drogi robota w określonych kierunkach. Dzieci przygotowały slalom z dużych, kolorowych klocków pomiędzy, którymi robot bezkolizyjnie przebył drogę. Każde dziecko miało szanse poprowadzić Dasha przez część wyznaczonej trasy.

Dzieci były zachwycone zajęciami z robotem.

 

 

Zdrowy Soczek”

Dzieci z grupy „Motylki” doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy prawidłowo się odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie, że należy jeść dużo warzyw i owoców, a picie zdrowych soków jest cennym źródłem witamin, dlatego dzieci przyniosły marchewki i jabłka. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku- wyciskarką , jego  działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Pozostało tylko wrzucenie składników do maszyny i sok gotowy! Wszystkim bardzo smakował, ponieważ był bez dodatku cukru i konserwantów.

 

 

Tak bryka Afryka

We wtorek dzieci z przedszkola i grup 0 oglądały przedstawienie Teatrzyku Kropa pt. „Tak bryka Afryka”. Występowały zwierzęta egzotyczne między innymi: wielbłąd, żyrafa, słoń, małpa, lwica, lemur. Dzieci bardzo żywiołowo reagowały na perypetie bohaterów spektaklu, ostrzegały zwierzęta przed niebezpieczeństwem. Uczestniczyły w inscenizacji piosenki o zamku, którą śpiewał hipopotam. Zwierzęta przypomniały dzieciom o zasadach dobrego wychowania, nieładnie jest wyśmiewać się z czyjegoś wyglądu i straszyć innych lub z innych żartować. Dzieci mają pamiętać, strach to zły doradca, gdy będą w trudnej sytuacji muszą zachować spokój. Aby zachować zdrowie należy zjadać cały obiad, owoce i warzywa.

 

 

Dynia Aurelia”

W poniedziałek w naszym przedszkolu gościła dynia Aurelia, która kilka dni temu wzięła udział w konkursie w Ogrodzie Botanicznym. Dynia Aurelia waży 324 kg i ma się świetnie. Takie piękny okazy można spotkać u pana Marka Kuzdrowskiego w Jaszkotlu. Zabrał ze sobą również kilka pięknych okazów dyń ozdobnych, które cieszyły oczy naszych przedszkolaków. Otrzymaliśmy od pana Marka pięknego ślimaka, który wita nasze dzieci przed wejściem do przedszkola.

 

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA - 04.10.2017

Czy Przedszkolaki mają swój wyjątkowy dzień w przedszkolu? Tak! W dniu 04.10.2014 w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji odbyły się zawody sportowe, w których dzieci mogły pokazać na co je stać i jakie są wspaniałe. Było naprawdę wesoło, kolorowo i energicznie. Po skończonej zabawie, dzieci wraz z Nauczycielkami ozdobiły plakaty specjalnie przygotowane na ten dzień, a na zakończenie dostały Odznaki Super Przedszkolaka.

Kochane dzieci – życzymy Wam wszystkiego najlepszego, jak najwięcej radości i uśmiechu i aby każdy dzień był najwspanialszym dniem w życiu.

 

 

Bezpiecznie i zdrowo

W poniedziałek 02.10.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką pt. „Bezpiecznie i zdrowo”. Był pokaz znaków: informacyjnych, ostrzegawczych, zakazujących. Odbyła się zabawa do piosenki „Kolorowe znaki”. Prowadzący spotkanie pan Tomek, pokazał dzieciom jak działa kamizelka odblaskowa przy pomocy latarki (w sali zasunięto żaluzje). Odbyła się zabawa związane ze słowami piosenki pt. „Bezpieczna piosenka to piosenka o odblaskach”. Odbyła się rozmowa o numerach alarmowych: 112, 997, 998, 999 i ilustracja piosenki o strażakach. Bezpieczeństwo to porządek, należy sprzątać, bo może przytrafić niebezpieczeństwo i należy szybko ewakuować się z danego pomieszczenia. Pani Kasia zaśpiewała piosenkę pt. Sprzątanie to fajna zabawa”. W tym samym czasie pan Tomek z dziećmi, zaopatrzeni w rękawice, szczotki „sprzątali salę”.

 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dnia 29 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Tego dnia świętowały wszystkie grupy przedszkolne: "Słoneczka", "Ekoludki", "Motylki", "Skrzaty", "Pszczółki" i "Liski". Dziewczynki przywitały swoich kolegów piosenką oraz życzeniami. W tym dniu odbył się konkurs na "dżentelmena". Podczas zabaw chłopcy mieli możliwość wykazania się odwagą, powagą, mądrością i wytrzymałością. Wszystkie dzieci bardzo gorąco dopingowały swoich kolegów biorących udział w konkursie. Na zakończenie wszyscy panowie otrzymali upominki oraz ordery super chłopaka. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. Mężczyźni tego dnia spisali się na medal.

 

Dash i Dot – przyjazne roboty edukacyjne

 

W czwartek 28.09.17r. dzieci przedszkolne z grupy Motylków uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych z robotyki. Głównym punktem zajęć było poznanie dwóch robotów o imieniu - Dash i Dot. Tego dnia dzieci miały możliwość dokładnego poznania jednego robota - Dasha. Cała grupa za pomocą specjalnej aplikacji współpracowała z robotem i wykonywała określone zadania. Oprócz poruszania się w określonych kierunkach na planszy, robot zmieniał światła i wydawał dźwięki. Każde dziecko samodzielnie sterowało drogę robota na planszy o tematyce jesiennej lub matematycznej. Poprzez zabawę nabywały umiejętności programowania, kreatywnego myślenia czy planowania. Cała grupa była zachwycona zabawą z robotem Dashem.

 

 

Sprzątanie Świata

W piątek 15.09.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 uczestniczyły w ogólnopolskiej akcji – Sprzątanie Świata. Dzieci wraz z nauczycielami i pracownikami przedszkola posprzątały plac przedszkolny. Dzieci miały założone rękawiczki i wrzucały śmieci do odpowiednich worków czyli segregowały śmieci. Po tej wyczerpującej pracy, wszystkie dzieci zebrały się w sali widowiskowej, aby obejrzeć program artystyczny. Grupa Ekoludki z panią Ireną Żygadło zaśpiewała piosenkę pt. „Czysta woda”. Grupa 0A z panią Edytą Kulikowską zaśpiewała piosenkę pt. „Pomalujmy i posprzątajmy świat”, grupa 0C z panią Grażyną Młynarczyk recytowała wiersz pt. „Znaki drogowe”. Sprzątanie jest ważne, ale nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Na zakończenie tego spotkania odbył się pokaz mody zgodnie z hasłem tegorocznej akcji „Nie ma śmieci są surowce”. Pani Katarzyna Sitko z grupą Ekoludki pokazała stroje wykonane z pudełek kartonowych lub plastikowych po różnorodnych produktach. Pokaz mody bardzo spodobał się przedszkolakom. Nasze przedszkole przyłączyło się do akcji zorganizowanej przez fundacje Nasza Ziemia.

 

Fagot

W poniedziałek 11.09.17r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z muzyką. Dzieci poznały instrument fagot, słuchały jego brzmienia. Muzyk pani Agata grała różne style muzyczne i pokazała budowę instrumentu. Dzieci usłyszały utwory: „Reagge jesienne”, Wejście gladiatorów”, melodie z bajek Disneya (każda bajka Disneya zaczyna się tą melodią) grane na fagocie. Przedszkolaki uczestniczyli w zabawie tanecznej pt. „Swingujące siostry”. Na zakończenie spotkania dzieci powtarzały jedno słowo „Fagot” w piosence pod tym samym tytułem.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smolcu
    ul. Kościelna 2
    SMOLEC
    55-080 Kąty Wrocławskie
  • 71 316 84 61 szkoła
    71 316 84 51 przedszkole

Galeria zdjęć