- Wiadomości 2007/2008
- Imprezy 2007/2008
- Wiadomości 2008/9
- Imprezy 2008/9
- Przedszkole 2008/2009
- Wiadomości 2009/10
- Szkoła 2009/10
- Przedszkole 2009/10
- Wiadomości 2010/11
- Szkoła 2010/11
- Przedszkole 2010/11
- Wiadomości 2011/12
- Szkoła 2011/12
- Przedszkole 2011/12
- Szkoła 2012/13
- Przedszkole 12/13
- Wiadomości 2013/14
- Szkoła 2013/14
- Przedszkole 2013/14
- stare zamówienia publiczne
- Przedszkole 2015
- Szkoła 2014/15
- Szkoła 2015/16
- Przedszkole 2016/17
- Szkoła 2016/17
- Przedszkole 17/18
- Szkoła 17/18
- Przedszkole 18/19
- Szkola 2018/19
- Przedszkole 19/20
- Szkoła 19/21
- Przedszkole 20/21
- Przedszkole 21/22
- Przedszkole 22/23
- Szkoła 21/22
- Szkoła 22/23
- Szkoła 23/24
- Przedszkole 23/24
Szkoła 2012/13
20 września 2012 roku grupa 41 uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami: Elżbietą Zielińską i Michałem Demskim udała się na XV Dolnośląski Festiwal Nauki. W ramach tej imprezy Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizował szereg imprez. Swój dzień matematyczny uczniowie rozpoczęli od gier logicznych i strategicznych. Klasy piąte poznały grę „Trzy, dwa jeden… start”. Dzieci bardzo chętnie zaangażowały się w zabawę i intensywnie licząc, obmyślały strategię. Godzina minęła błyskawicznie. Następnie wszyscy udali się na eliminacje Maratonu Matematycznego, gdzie zmagali się z trudnymi zadaniami. Niestety, tylko czterem osobom z klasy VIA udało się zakwalifikować do sobotniego finału. Szczęściarzami są: Małgorzata Lower, Olimpia Neumann, Karolina Wiatrzyk oraz Jakub Marcinkowski. Na koniec dzieci mogły poczuć się jak studenci, zasiadając w uczelnianych ławach, aby wysłuchać wykładu Krystian Bekały „Matematyczne anioły i demony mistrza Eschera. Rzecz o tym, jak projektować regularne pokrycia płaszczyzny nieregularnymi figurami”. Wykład był ilustrowany pracami holenderskiego grafika Mauritsa Eschera (o pracach matematyczno-graficznych artysty można przeczytać m.in. tutaj). Zadowoleni, ale też mądrzejsi wszyscy wrócili do szkoły.
Dnia 8 września nasza szkoła postanowiła uczcić święto "Dni Smolca" poprzez organizację wystawy zdjęć, fotografii, dotyczących naszej wsi, które pochodziły z prywatnej kolekcji mieszkańców, między innymi Pana Kamila Marca. Pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia była Pani Hanna Różowiec, z którą współpracujemy już od dwóch lat. Podczas wystawy mogliśmy również podziwiać dzieła malarskie poświęcone naszej wsi, wykonane przez artystów z okolicznych miejscowości oraz wytwory mieszkańców Smolca. Była to również wspaniała okazja do kupienia ręcznie wykonanej biżuterii zaprezentowanej przez jedną z artystek.
28 września od rana czwórka wybranych wcześniej uczniów z klasy VI A rozpoczęła przygotowania do egzaminowania. Zostało przygotowane stanowisko, rozłożone losy z działaniami i od pierwszej przerwy uczniowie rozpoczęli mierzenie się z matematyką. II Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia rozpoczął się. Na „pierwszy ogień” poszli uczniowie, którzy uważali że doskonale znają tabliczkę mnożenia oraz dyrekcja. Ci mniej pewni siebie potrzebowali więcej czasu by nabrać odwagi. W ciągu kilku przerw zgłosiła się spora grupa uczniów. Niektórzy zgłaszali się wielokrotnie. W końcu nietrudno było spotkać na korytarzu uczniów chwalących się zdobytą legitymacją MT Expert. Dzieci, którym się nie udało, miały świadomość, że muszą nieco więcej poćwiczyć w domu.
Eksperci Tabliczki Mnożenia mieli możliwość wziąć udział w czterodniowym (czteroetapowym) konkursie internetowym. Michał Demski – nauczyciel matematyki, zdobył I miejsce w kategorii Teacher. Kilkoro uczniów podeszło tylko do pierwszego etapu, ale dalszej rywalizacji nie podjęli.
Kolejna edycja konkursu za rok.
Dnia 5 Października 2012 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Smolcu, na 4 godzinie lekcyjnej w małej sali gimnastycznej odbyły się wybory Samorządu Szkolnego.
Swoją kandydaturę na Przewodniczącego Szkoły zgłosiło 6 uczniów:
1. Błażej Szumowski kl. 4a
2. Lilianna Patron kl. 4b
3. Julian Serkieza kl. 5a
4. Marta Wonskowska kl. 5b
5. Wiktoria Rzyska kl. 6a
6. Daniel Garbaty kl. 6b
Nad organizacją oraz przebiegiem wyborów czuwała Komisja Wyborcza i osoby porządkowe:
- Przewodniczący Komisji Wyborczej:
Jakub Orzech kl. 6b
- Członkowie Komisji Wyborczej:
Michał Sycz kl. 6b (instruktaż organizacyjny)
Karolina Czechowska kl. 5b (instruktaż głosowania)
Piotr Kościelecki kl.6b (wydawanie kart do głosowania)
Kamila Chruścicka kl. 4a (mąż zaufania)
- Osoby porządkowe:
Dla Klas 1-3: Kacper Popławski kl. 4b, Martyna Sakal kl. 4b, Małgorzata Klimowicz kl. 4b
Dla Klas 4-6: Paulina Papciak kl. 5b, Julia Żamejć kl. 5b
Pobrano 296 kart do głosowania. W głosowaniu oddano 296 głosów. W tym: 294 ważne oraz 2 głosy nieważne (co stanowi 0,68% wszystkich oddanych głosów).
Rozkład głosów przedstawiał się następująco:
Komisja Wyborcza po przeliczeniu głosów wyłoniła Przewodniczącego, Zastępcę przewodniczącego oraz Skarbnika Samorządu Uczniowskiego.
Przewodniczący: Marta Wonskowska
Zastępca przewodniczącego: Wiktoria Rzyska
Skarbnik: Błażej Szumowski
Uczennice z naszej szkoły wraz z opiekunami - p. Haliną Szlendak i Filipem Kozłowskim 22 października 2012 r. wystąpiły w VII Gminnym Przeglądzie Pieśni Religijnej w Jaszkotlu. Uczestniczki: Emilia Klajber z klasy IVa oraz Wiktoria Rzyska, Olimpia Neumann, Karolina Sługocka i Julia Bobowska z klasy VIa zaprezentowały dwa utwory: “Chwalcie Pana niebios” i “Gdyby wiara twa”. Przygotowania trwały kilka tygodni. Pan Filip Kozłowski akompaniował dziewczętom na gitarze. Cennych rad podczas prób udzielili nam p.Andrzej Wieniek, p.Halina Kokoszko, p.Żaneta Różańska i p.Grażyna Jarża. Przegląd odbył się w miłej atmosferze przy widowni gimnazjalistów i ich wychowawców oraz pana Dyrektora. Obecny był także ksiądz Proboszcz z Jaszkotla. Uczniowie i opiekunowie czuli się przyjęci przez gospodarzy Gimnazjum. Przygotowano dla nas poczęstunek i nagrodzono pamiątkowymi statuetkami i dyplomami. Cieszyliśmy się, że mogliśmy reprezentować naszą Szkołę. Poznaliśmy też repertuar zespołów z naszej Gminy oraz różne formy prezentacji utworów. Byliśmy zbudowani piękną oprawą muzyczną jak również wykonaniem. Pełni pozytywnych wrażeń i cennych doświadczeń, zrelaksowani i ubogaceni powróciliśmy do Szkoły. Pragniemy w przyszłym roku przygotować się i wystąpić na Bożą chwałę.
Dnia 29 października 2012 roku klasy trzecie pojechały do filharmonii na spektakl przygotowany przez Teatr Wrocławski pt. ,,Historia żółtej ciżemki”. Naszymi opiekunkami bała pani Jadwiga Trojnar oraz pani Małgorzata Wierzchowska. Po piętnastu minutach jazdy autokarem dotarliśmy na miejsce. Weszliśmy do środka i zachwycaliśmy się wnętrzem filharmonii. Spektakl rozpoczął się o godzinie 10:20 i trwał ponad godzinę. Opisywał historię chłopca o imieniu Wawrzyniak, którego pasją było wycinanie drewnianych figurek. Chłopiec przeżywa różne przygody a na swojej drodze spotyka wielu niebezpiecznych ludzi, ale i też takich, którzy docenili jego talent i twórczość. Jedną z takich osób jest piękna dziewczyna o imieniu Margosia, która pomagała mu w trudnych sytuacjach oraz ksiądz Jan Długosz. Sławny kronikarz pewnej nocy zobaczył rzeźby Wawrzyniaka i stwierdził, że chłopiec ma duży talent. Wysłał go więc do samego Wita Stwosza, który właśnie pracował nad zakończeniem budowy ołtarza w kościele Mariackim. Mistrz wziął pod swoją opiekę chłopca i uczył go fachu rzeźbiarskiego. Pewnego dnia król Kazimierz Jagiellończyk odwiedził świątynię, żeby sprawdzić postęp prac przy budowie ołtarza. Władcy szczególnie przypadł do gustu anioł wyrzeźbiony przez Wawrzusia. W dowód swojego uznania podarował mu wymarzone przez chłopca żółte ciżemki. Na krótko przed rozpoczęciem uroczystości odsłonięcia ołtarza Wit Stwosz zauważył, że jednej z rzeźb na ołtarzu brakuje pastorału. Do pomocy natychmiast zgłosił się Wawrzek, który wszedł po drabinie na ołtarz i uzupełnił brakujący element. Niestety podczas pracy za ołtarz wpadł mu jeden z ciżemków, który tkwił tam przez następne kilka wieków.
Spektakl był bardzo ciekawy i pouczający.
Martynka Piskorz, kl. III b
„O czym szumią stare drzewa”
W dniu 26 października 2012 (w ostatnim słonecznym dniu przed przymrozkiem i opadami śniegu!) klasy 4 uczestniczyły w projekcie „O CZYM SZUMIĄ STARE DRZEWA” organizowanym przez Stowarzyszenie Podróżników „TUiTAM”. W ramach zajęć odbyły się zajęcia w lesie i warsztaty artystyczne. Obydwie klasy dwie godziny spędziły na wycieczce do lasu poznając historię i legendy o drzewach, jednocześnie ucząc się ich rozpoznawania po liściach i korze. Zebrały także materiał do swoich zielników. Ponadto obydwie klasy przez 2 godziny wykonywały własnoręcznie kubki z motywami nie tylko roślinnymi oraz robiły torby na prezenty z szarych kopert. Wszyscy wspaniale się bawili i zebrali mnóstwo nowej i przydatnej wiedzy!
Tutaj można pobrać prezentację przedstawiającą opisane zajęcia: O_czym_szumia_stare_drzewa.pptx
Dnia 8.11.2012r. o godz. 10 odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, której organizatorami są: Koło Przyjaciół Książki, zespół wokalny Biedronki i Pani Żaneta Różańska. W uroczystości oprócz uczniów wzięli udział licznie zaproszeni goście (przedstawiciele różnych organizacji i instytucji). Już od kilku lat w każdej akademii uczestniczy delegacja 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia z Leśnicy. Zaprezentowane wiersze i piosenki przybliżyły uczniom proces kształtowania się naszej państwowości. Dnia 6.11.2012 na zajęciach Koła przeprowadzony został konkurs ze znajomości wiedzy o „Narodowym Święcie Niepodległości” z inicjatywy w/w Jednostki Wojskowej.
Laureaci tego konkursy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane i wręczone przez przedstawicieli wojska.
Nagrody otrzymali: I miejsce - J. Marcinkowski, II miejsce - M. Wonskowska , III miejsce - J. Pucek Po części artystycznej głos zabrała pani Dyrektor dziękując wykonawcom i organizatorom. Gościom wręczono podziękowania za udział w uroczystości oraz kwiaty, które przekazała p. K. Chruścicka. Chryzantemy do scenerii przekazały rodziny: państwo Rusowie, pani Węglarz, p. Puczyńska, a zaproszonym gościom przygotowano słodki poczęstunek.
Dnia 28 listopada klasy trzecie pojechały na wycieczkę do Multikina w Arkadach. Naszymi opiekunkami były panie wychowawczynie – Jadwiga Trojnar i Małgorzata Wierzchowska oraz Pani Dorota Liberka. Rano, kilka minut po godzinie ósmej wyjechaliśmy autokarem spod szkoły. Niestety okazało się, że wyjechaliśmy trochę za późno, przez co na miejsce dotarliśmy trochę spóźnieni.
W sali kinowej zajęliśmy miejsca i z uwagą słuchaliśmy opowiadania o tym, jak powstaje dubbing. Dowiedzieliśmy się też dużo o studiu nagrań i aktorach, którzy podkładają głosy pod postaci w filmie. Na koniec my sami mogliśmy podłożyć głosy pod tłum ludzi w filmie „Asterix i Obelix”.
Po krótkiej przerwie obejrzeliśmy film p.t. „I ty możesz zostać bohaterem”. Film opowiadał o chłopcu zwanym Małym, którego pasją był baseball. Chłopiec postanowił pomóc słynnemu baseballiście – Babe Ruth odnaleźć jego kij baseballowy bo wierzył, że dzięki temu drużyna gwiazdy wygra mistrzostwa w baseballu. Podczas podróży za zaginionym kijem przeżywał niebezpieczne przygody i spotkał wielu niezwykłych ludzi. Otuchy dodawała Małemu towarzysząca mu w podróży gadająca piłeczka i kij baseballowy. W końcu chłopcu udało się odzyskać i oddać kij sławnemu baseballiście. Dzięki temu udowodnił, że jego wysiłek i wytrwałość się opłaciły a dodatkowo mógł uczestniczyć w zawodach sportowych jego ukochanej drużyny.
Film i lekcja filmowa bardzo mi się podobały.
Martynka Piskorz, kl.III b
W dniu 21 listopada 2012, gdy z drzew opadły już prawie wszystkie liście, w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Mogliśmy przenieść się w czasie – na koniec lata i początek jesieni. Mogliśmy poczuć zapach parzonych ziół, świeżych przypraw, zobaczyć ostatnie kwitnące jesienią kwiaty, spotkać panią jesień i przypomnieć sobie piękno i wspaniałość naszych polskich drzew, krzewów i roślin zielnych. Czas został bowiem zatrzymany w naszych zielnikach! Liście, nadal pięknie zielone. Kwiaty, nadal pięknie kolorowe. Zapachy – jak najbardziej prawdziwe! Wrzos, głóg, nawłoć, owoce róży, trzmieliny, dynie, jabłka, cebule, orzechy, kasztany, zioła, przyprawy… do tego suszone kwiaty, liście klonu, dębu i odrobina muzyki klasycznej. Prawdziwie sentymentalna podróż.
Każda klasa w ciągu całego dnia mogła odwiedzić tą piękną wystawę, powstałą w ramach festiwalu talentów. Dziewczyny z klasy 5b wprowadzały nas w tą wyjątkową wczesno - jesienną atmosferę. Prace o tematyce roślinnej i zielniki udostępnili uczniowie prawie każdej w klasy, a w szczególności 2c, 5a, 5b, 4b. Wystawę zorganizowały panie: Barbara Kozyra, Barbara Pela i Katarzyna Trzepizur. Wyjątkowym gościem była nasza już emerytowana nauczycielka od przyrody – Pani Grażyna Gibała, której bardzo podobała się wystawa i prace znanych jej uczniów.
Wystawowe zielniki to jednak tylko początek naszych wspaniałych zbiorów, które wraz z nowym rokiem będą się nadal powiększać!
Dnia 6.12.2012 r. klasa IIIa i IIIb uczestniczyły w zabawie mikołajkowej w świetlicy wiejskiej. Najpierw bawiliśmy się z elfami w różne zabawy. Po jakimś czasie przyszedł do nas Święty Mikołaj i wręczył nam prezenty. Dostaliśmy różne upominki i słodycze. Prezenty wszystkim się podobały. Na koniec zrobiono nam zdjęcie z Mikołajem. Kiedy Święty Mikołaj wyszedł, poszliśmy do drugiej sali, żeby zrobić własnoręcznie bombki. Mogliśmy ozdabiać nasze bombki błyszczącymi kółkami, gwiazdkami i kwadratami. Bombki wyszły bardzo ładne i kolorowe. Wszyscy świetnie się bawiliśmy.
Zuzanna Orzech, klasa IIIa
Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia organizujemy kiermasz świąteczny. Tegoroczny, odbył się 16 grudnia. Ozdoby, dekoracje, upominki szprzedawane podczas kiermaszu, wykonali nasi nauczyciele i uczniowie. Furorę robiły pyszne ciasta przygotowane przez naszych rodziców. Dziękujemy wszystkim, którzy pracowali przy organizacji imprezy, a wszystkim, którzy przybyli na zakupy, za wsparcie naszych działań. Za uzyskane pieniądze kupimy pomoce dydaktyczne dla naszych uczniów oraz wzbogacimy szkolną bibliotekę.
Jak co roku w naszej szkole przeżywaliśmy spotkanie wigilijne, które odbyło się 21.12.2012 r. . Z tej okazji uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Haliny Szlendak i p. Haliny Kokoszko przygotowali przedstawienie pt.: „Smutne święta”. Przygotowania do występu trwały kilka tygodni. Przedstawienie ubogacił występ chórku „Biedronki” prowadzony przez p. dyrektor Renatę Kowalczyk.
Głównym celem inscenizacji było stworzenie atmosfery miłości, chrześcijańskiego wymiaru świąt Bożego Narodzenia oraz kultywowania tradycji. Na spotkanie wigilijne gościnnie przybył ks. proboszcz Andrzej Ilnicki, ks prałat Alfons Jurkiewicz. Zaszczycili nas także swoją obecnością rodzice uczniów z przewodniczącą Rady Rodziców na czele p. Wiolettą Orzech. Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie przedstawienia.
Wdzięczni jesteśmy p. dyrektor Renacie Kowalczyk i ks. proboszczowi Andrzejowi Ilnickiemu za uświetnienie tego spotkania pięknymi życzeniami.
W I semestrze r. szk. 2012-2013 uczniowie klasy Vb uczestniczyli w cyklu warsztatów teatralno-ruchowych, prowadzonych we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka, przy teatrze Kalambur i K2 we Wrocławiu. Głównym celem spotkań było uaktywnienie potencjału twórczego, który istnieje w każdym dziecku. Uczniowie pod okiem wybitnych artystów i doświadczonych pedagogów poznawali różnorodne środki wyrazu artystycznego, poprzez twórcze działania pobudzali swoją kreatywność. Celem tych zajęć było rozbudzenie zamiłowania do aktywnego i twórczego spędzania czasu wolnego. Stając na scenie, młodzi ludzie uczyli się autoprezentacji, pokonywania tremy, strachu. Jednocześnie działania te, kształtujące bez wątpienia twórczą osobowość młodego człowieka, były dla wszystkich niezwykle przyjemne i zabawne. Pozwoliły na zdobycie wiedzy o sobie samym, kolegach, koleżankach z klasy, sprzyjały integracji grupy.
Dnia 25.01.2013r o godz. 10.45 odbyło się w szkole uroczyste „Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika”. Oprócz uczniów w uroczystości uczestniczyli: wychowawcy ,rodzice oraz dyrekcja szkoły. Po powitaniu przez p.bibliotekarkę, członkowie Koła Przyjaciół Książki zaprezentowali „Scenerie Pasowania na czytelnika”. Zawierający scenki, wiersze, piosenki podkreślające walory książki oraz sposoby obchodzenia się z książką. Następnie uczniowie złożyli uroczystą przysięgę , po czym zostali pasowani na czytelnika „Złotą księgą bajek”. Na pamiątkę tego dnia otrzymali piękne zakładki do książek wykonane przez P.Żanetę Różańską, odznaki z napisem „Dobry czytelnik” oraz dyplomy „Pasowania na czytelnika”. Druga część uroczystości to wizyta w bibliotece i wypożyczenie książek.
Dnia 25.01.13r odbyła się otwarta lekcja biblioteczna dla czterech grup zerowych. Miejscem spotkania była duża sala gimnastyczna. Przygotowana została bajeczna sceneria zawierająca obwoluty różnych bajek, mnóstwo maskotek na czerwono-żółto-niebieskim tle. Członkowie Koła Przyjaciół Książki zaprezentowały przedstawienie ukazujące walory książki oraz sposoby obchodzenia się z nią. Na pamiątkę tego dnia dzieci poczęstowano cukierkami.
Jubileuszowe przedstawienie jasełkowe w szkole w Smolcu
Dnia 20.01.2012r w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smolcu, odbyło się XV jubileuszowe przedstawienie jasełkowe, przygotowane przez Panie: Jadwigę Trojnar , Barbarę Pyzio, Grazynę Jarżę oraz Renatę Kowalczyk - dyrektor szkoły. Tradycyjnie zaszczycili nas swoją obecnością przedstawiciele władz gminy, organizacji pozarządowych oraz duchowieństwa. Gościliśmy ks. Prałata Alfonsa Jurkiewicza, proboszcza parafii ks. Andrzeja Ilnickiego, wiceburmistrza Mieczysława Repsa, przewodniczącą Rady Gminy Zofię Kozińską, sołtysa wsi Hieronima Kurysia, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich Henrykę Rybak oraz Związku Emerytów i Rencistów Halinę Wiśniowską. Na tle imponującej dekoracji nasi uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, wprawiając licznie zebranych widzów w zachwyt. Duże wrażenie wywarł również chór prowadzony przez Panią dyrektor Renatę Kowalczyk, składający się z uczniów, nauczycieli, pracowników i absolwentów szkoły. W imieniu zebranych gości, słowa podziękowania za trud włożony w przygotowanie widowiska złożył artystom ksiądz proboszcz. Dziękujemy za przybycie i zapraszamy za rok.
Dnia 1 marca bieżącego roku uczniowie klas 5A, VB i 4B wybrali się na wycieczkę do Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 19 we Wrocławiu, aby aby obejrzeć spektakl pt.: „Przygody Tomka Sawyera”, wyreżyserowany przez Andrzeja Pietruszkę. Został on w całości przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu. Warto nadmienić, że powieść Marka Teina jest naszą lekturą szkolną.
Zebraliśmy się w naszej szkole około godziny 7:45. Kwadrans później pojawił się nasz autokar. Podekscytowani wyruszyliśmy w kierunku Wrocławia. Pół godziny później stanęliśmy przed gmachem Filharmonii. Weszliśmy do środka i udaliśmy się do szatni. Przedstawienie rozpoczęło się około godziny 9:00 (z niewielkim opóźnieniem) i trwało godzinę, piętnaście minut.
Podczas spektaklu śledziliśmy niezwykłe przygody Tomka, lub jak woli ciotka Polly (jedna z bohaterek), Tomasza Sawyera. Jego najlepszym przyjacielem jest Huck Finn- miejscowy zawadiaka i urwis, jakich mało. Chłopcy wymyślają coraz to nowsze psoty. Są również świadkami morderstwa na cmentarzu… Tomek zakochuje się w Becky Thatcher- koleżance z klasy. Oboje przeżywają rozterki miłosne.
Spektakl był ciekawy i bardzo nam się podobał. Szczególnie do gustu przypadły nam: kolorowa scenografia, świetne kostiumy, a także piękne piosenki, wykonywane przez bohaterów przedstawienia. Pełni wrażeń, wzbogaceni o nowe doświadczenia, wróciliśmy autokarem do szkoły.
Marta Wonskowska kl. 5B
Dnia 14.03.2013r. klasy szóste wraz z nauczycielkami języka polskiego udały się autokarem do Teatru Arka we Wrocławiu przy ulicy Menniczej 3 na spektakl pt.”Oskar i pani Róża”, powstały na podstawie książki Érica- Emmanuela Schmitta o tym samym tytule.
Przedstawienie odbyło się w małej sali, gdzie widownia miała bezpośredni kontakt z aktorami. Rozpoczęło się o godz.10.00. I trwało przez następne 50 min. Występowało sześciu aktorów. Scenografia była uboga: stanowiły nią łóżko i krzesło. Spektakl poruszył tematy takie jak: miłość, śmierć i strach. Zakończył się o godz. 10.50.
Myślę, że seans poruszył wszystkich widzów, a niektórzy nawet płakali ze wzruszenia. Aktorzy bardzo dobrze wczuli się w swoje role i bez problemu można było odczytać ich emocje. Sądzę, że wszystkim bardzo podobała się ta inscenizacja.
Małgorzata Lower. kl. VIa
Zgodnie z tradycją naszej szkoły, przed Niedzielą Palmową odbył się korowód z palmami wielkanocnymi. Pięknie wykonane palmy przez wychowawców i uczniów zostały przeniesione do lokalnego kościoła, Ksiądz proboszcz Andrzej Ilnicki podziękował poszczególnym klasom i ich wychowawcom za wspaniałą dekorację dla naszej świątyni.
9 kwietnia 2013 roku odbył się w naszej szkole I Przegląd Piosenki Religijnej, Wykonawcami byli reprezentanci klas od 0 do kl. VI. Wychowawcy zaangażowali się w przygotowanie piosenek religijnych, właściwy podkład muzyczny oraz dobór instrumentów i strojów. Niektóre utwory wykonane zostały przy akompaniamencie gitarowym p. Beaty Klajber, Mieczysława Trzcińskiego, Filipa Kozłowskiego i Haliny Szlendak. Występ uświetniła p. dyr. Renata Kowalczyk wraz z mini chórkiem. Treści wykonywanych utworów zawierały radość płynącą ze zmartwychwstania Jezusa. Wpłynęły one na głębię przeżyć paschalnych. Wykonawcy nagrodzeni zostali okolicznościowymi dyplomami.
Dziękujemy wszystkim artystom i ich rodzicom za zaangażowanie oraz wychowawcom za pomoc w przygotowaniu tego przeglądu.
Dnia 20.04 (sobota) w naszej sali gimnastycznej odbył się już "XI Turniej Firm w Piłkę Siatkową o Puchar Dyrektora Szkoły". W tym roku rywalizację podjęło sześć drużyn. Poziom prezentowany przez uczestników był bardzo wysoki. Na sali odczuwało się ducha rywalizacji, ale jednocześnie wspaniałej zabawy. Po zaciętych walkach zwyciężyła drużyna "IKA LUBSKO", która w meczu finałowym w trzecim secie pokonała zespół "Ogrodowa Teem". Trzecie miejsce zajęła druzyna "Oldbojsi", którzy reprezentowali mieszkańców z nowego osiedla. Czwarte miejsce przypadło w udziale drużynie "Bogdan Teem". Kolejne miejsca zajęli startujący po raz pierwszy reprezentanci "Sokół Smolec" i "Przybyłek Teem". Sportowcy mogli liczyć na słodki poczęstunek i oczywiście piękne puchary oraz dyplomy za udział. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w tym samym gronie, a może nawet większym?
Dnia 30.04.2013r o godz. 10.00 odbyła się uroczysta akademia z okazji „Majowych rocznic”(1 Maja - Święto Pracy, 2 Maja - Święto Flagi 3 Maja - 222 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 8 Maja - Dzień Zwycięstwa). W uroczystości uczestniczyła 15-osobowa grupa zaproszonych gości reprezentujących różne instytucje i organizacje: proboszcz parafii ks. Andrzej Ilnicki, 3-osobowa delegacja 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, Rada Rodziców - p. Wioletta Orzech i p. Katarzyna Chruścicka, dyr. ZOJO p. Marek Osiński, przew. Koła Gospodyń Wiejskich p. Henryka Rybak, wicep. Związku Emerytów i Rencistów p. Zygmunt Rybak, prezes Gminnej Straży Pożarnej - p. Mieczysław Kowalczyk, Emerytowani nauczyciele: p. Grażyna Gibała i p. Czesława Bujak, Sołtys wsi Smolec p. Hieronim Kuryś oraz dyrekcja szkoły p. Renata Kowalczyk i p. Małgorzata Wierzchowska. Zaprezentowano obszerny program słowno-muzyczny w którym brali udział członkowie Koła Przyjaciół Książki i zespół wokalny „Biedronki”. Wątki historyczne przeplatane były pieśniami patriotycznymi. Panował nastrój powagi. Na zakończenie głos zabrała p. dyrektor dziękując wykonawcom za przedstawiony program, gościom za przybycie. Bardzo efektownie wyglądali uczniowie klas młodszych (wszyscy posiadali rekwizyty w barwach narodowych: kotyliony, chorągiewki i kwiaty). Gościom wręczono podziękowania oraz kwiaty.
21 maja 2013r.Telewizja Polska przeprowadziła transmisję spektaklu na żywo w ramach projektu „Internetowy Teatr TVP dla szkół”, w którym tym razem uczestniczyli również uczniowie naszej szkoły. Klasy czwarte obejrzały spektakl „Królowa śniegu” na motywach baśni H.CH. Andersena, który wyreżyserował Tomasz Konina, dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Twórcy widowiska przenieśli widzów w baśniową krainę wykorzystując nowoczesne efekty specjalne, bo - jak sami podkreślają - adresują swoją sztukę do widzów żyjących w świecie Internetu i najnowszych technologii.
Grany na żywo na deskach opolskiego teatru spektakl, odbierany był w tym samym czasie przez kilkutysięczną młodą widownię w całej Polsce - za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. My oglądaliśmy go dzięki nowoczesnemu wyposażeniu naszych sal lekcyjnych. Istotnym aspektem projektu TVP, którego jesteśmy uczestnikami, jest wzbogacenie i urozmaicenie zajęć w szkole, edukacja artystyczna i wykształcenie wśród młodych odbiorców nawyku korzystania z życia kulturalnego.
Dnia 25.05.2013 (w sobotę) odbył się kolejny "Piknik Rodzinny" na terenie naszej szkoły. Była to wspaniała okazja do spędzenia razem z całą rodziną wolnego czasu. Przygotowaliśmy bardzo wiele atrakcji. Dla najmłodszych dzieci: dmuchaną zjeżdżalnię, basen z piłkami, skocznię oraz mechaniczne pojazdy. Starsi uczniowie wraz z rodzicami mogli spróbować swoich sił w różnych zmaganiach sportowych. Chętne rodziny, ujawniały swoje zdolności plastyczne i wyobraźnię w konkursie pod tytułem "Głębia oceanu". Prace, które namalowali uczestnicy, były oceniane przez wszystkich chętnych, poprzez oddawanie głosów, na ich zdaniem najciekawszą. Na zwycięzców wszelkich zmagań czekały wspaniałe nagrody. Atrakcją cieszącą się dużym powodzeniem, było mini planetarium, w którym dzieci dowiadywały się ciekawostek dotyczących gwiazd. Nie brakło prawdziwie męskich atrakcji. Zaprzyjaźnieni z nami żołnierze przygotowali : paintball, przejazd samochodem wojskowym oraz musztrę. Przez cały czas trwania pikniku, na scenie prezentowali się nasi uczniowie, których prezentacje widzowie nagradzali gromkimi brawami. Dużym zainteresowaniem cieszył się występ Pań prezentujących taniec brzucha, które podczas drugiej prezentacji wszyscy obserwujący próbowali naśladować, co wyglądało dość zabawnie. Oczywiście nie zabrakło czegoś do zjedzenia. Nasi rodzice spisali się na medal! Przygotowali suto zastawione stoły, a wnajbliższej okolicy można było wyczuć zapach grillowanych kiełbasek.Tradycyjnie była wata cukrowa, lody i stoiska z zabawkami. Nasz piknik uświetnili swoją obecnością: Ks. Proboszcz Andrzej Ilnicki, Pan Wiceburmistrz Mieczysław Reps, Dyrektor ZOJO Pan Marek Osiński, sołtys Hieronim Kuryś. Cieszymy się z obecności tak licznie zgromadzonych mieszkańców oraz uczniów i rodziców, którzy rozpoczną naukę w naszej szkole od września. Dziękujemy szczególnie gorąco: Panu Durzyńskiemu - za oprawę muzyczną i pomoc w prowadzeniu, Panu Kowalczykowi za pomoc techniczną i wszystkim sponsorom za otrzymane podarunki.
Organizatorzy
W dniach od 12 marca do 6 czerwca 2013 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można obejrzeć wystawę dzieł z Kolekcji Santander z Madrytu. Korzystając z tej okazji, dnia 29 maja br. dla uczniów naszej szkoły zorganizowany został wyjazd na lekcję muzealną, poświęconą między innymi temu kulturalnemu wydarzeniu. Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Wrocławia oraz partnerowi wystawy, Bankowi Zachodniemu WBK, transport dla naszych dzieci był bezpłatny.
Podczas lekcji prowadzonych przez pracowników działu oświaty wrocławskiego muzeum nasi uczniowie obejrzeli obrazy wielkich mistrzów: Cranacha Starszego, El Greco, Zurbarána, Van Dycka, Rubensa, Tintoretta, Picassa i Miró. Wystawa ta obejmuje 52 obrazy, 9 rysunków i 2 rzeźby, ukazując rozwój sztuki, głównie malarstwa, od wieku XVI po lata siedemdziesiąte XX w. Zaprezentowane nam zostały różne gatunki malarstwa – obrazy religijne, portrety, prace podejmujące motywy legendarne i mitologiczne, pejzaże, bukiety kwiatów, martwe natury. Podczas omawiania poszczególnych dzieł, wysłuchaliśmy wielu ciekawych anegdot dotyczących życia i twórczości wielkich artystów. Przy okazji zwiedziliśmy również część wystawy prezentującej sztukę europejską i współczesną.
Dla wielu naszych uczniów wyjazd był pierwszą okazją do odwiedzenia Muzeum Narodowego - najważniejszego na Dolnym Śląsku i jednego z najbardziej znaczących w kraju, posiadającego niezwykle bogate zbiory, w tym zbiory sztuki średniowiecznej i współczesnej o ogólnoeuropejskiej randze.
Organizator: Katarzyna Trzepizur
Dnia 28.05.13r o godz 16.00 odbyła się wieczornica poświęcona J. Tuwimowi. Rok 2013 ogłoszony został rokiem J.Tuwima w 60 rocznicę śmierci poety. Uroczystość odbyła się z udziałem zaproszonych gości. Zaproszenia otrzymali: Dyrekcja szkoły, sołtys wsi Smolec pan Hieronim Kuryś wraz z żoną, prezes Gminnej Straży Pożarnej-pan M.Kowalczyk, prezes Związku emerytów i Rencistów - pani H. Wiśniowska , panie polonistki: pani K.Trzepizur i pani A.Bednarek, pani Cz.Bujak - emerytowany nauczyciel oraz pani K.Chruścicka - członek Rady Rodziców. Sponsorami tej imprezy byli: Rada Sołecka oraz Firma Ubezpieczeniowa „Personal Finance” prowadzona przez Beatę i Hieronima Kuryś. Dzieci zaprezentowały 20 wierszy Juliana Tuwima. Po części artystycznej wręczono nagrody wszystkim członkom koła. Wręczono też kwiaty i podziękowania sponsorom imprezy. Pani dyrektor podziękowała dzieciom i opiekunom za przygotowanie i zaprezentowanie programu. Przewodnicząca R.R - p.Wioletta Orzech wręczyła opiekunom wiązanki kwiatów dziękując za prace z dziećmi w Kole. Przy dźwiękach muzyki biesiadnej spożywano kiełbaski.
W X Jubileuszowym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży wzięło udział aż 8 szkół naszej gminy:
- Szkoła Podstawowa nr 1 z Kątów Wrocławskich
- Szkoła Podstawowa z Małkowic
- Zespół Szkolno-Przedszkolny ze Smolca
- Szkoła Podstawowa z Gniechowic
- Szkoła Podstawowa z Sadkowa
- Gimnazjum z Kątów Wrocławskich
- Szkoła Podstawowa z Zachowic
- oraz Gospodarze - Gimnazjum z Jaszkotla
Nasz Zespół Szkolno Przedszkolny reprezentowało aż 4 grupy tj: grupa Myszki z przedszkola, zerówka, kabaret ze szkoły oraz ,,Atomówki” – nasze cheerleaderki. Natomiast solo wystąpili Katarzyna Flegel kl. III b – taniec, Aleksandra Proskin kl. III b – śpiew, Adam Szczepański kl. V b – gra na keyboardzie. Wszystkie występy były niemalże perfekcyjne i spotkały się z entuzjastyczną reakcją publiczności.
I Gminny konkurs piosenki odbył się w Gniechowicach 10.05.2013 r.
Konkurs prowadzony był w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe oraz gimnazja.
Naszą szkołę reprezentowały Katarzyna Flegel z klasy III b oraz Aleksandra Proskin również z klasy III b. Dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz małe nagrody. Dla naszych uczennic był to prawdziwy debiut przed tak dużą publicznością, jednak poradziły sobie wspaniale no i szykują się na za rok.
Mitologiada, czyli spotkanie na Olimpie
18 czerwca 2013 roku w Szkole Podstawowej w Smolcu odbyła się „Mitologiada, czyli spotkanie na Olimpie”. Dzień w 100% poświęcony mitologii greckiej: wiedzy, zabawom, quizom, konkursom.
Przedsięwzięcie zostało przygotowane przez klasy Va i Vb, przy współpracy i pod czujnym okiem polonistek – pani Katarzyny Trzepizur oraz pani Alicji Bednarek. Uczniowie zaprosili panie dyrektor oraz klasy szóste na dwie, zgoła odmienne, inscenizacje mitów. Piątoklasiści popisali się nie tylko grą aktorską, ale również umiejętnościami „scenopisarskimi, scenograficznymi oraz kostiumologicznymi”.
Klasa Va skupiła się przede wszystkim na przekazaniu publiczności treści mitu, opowiadającego o powstaniu czterech pór roku. Uczniowie Vb natomiast zaprezentowali współczesną wersję mitu o jabłku niezgody. Przedstawienia te zawierały ogromną dawkę humoru, ale także były perfekcyjne pod względem merytorycznym. Brawa oraz uśmiechy publiczności, w tym dyrekcji, były największą nagrodą dla młodzieży.
Po zaprezentowaniu zdolności teatralnych nadszedł czas na gry, zabawy, konkursy i quizy. Dzieci podzielone zostały na zespoły, które odpowiadały na wylosowane, mitologiczne pytania. Nagrodami za poprawne odpowiedzi były słodycze.
Kolejne konkurencje, pełne dowcipu i uśmiechu, dotyczyły między innymi: jedzenia jabłka na czas bez użycia rąk, przejścia przez labirynt z zasłoniętymi oczami – słuchając tylko przewodnika, zabawy w kalambury czy pokazu mitologicznej mody.
Piątoklasiści wykazali się ogromną, ponadpodręcznikową wiedzą z mitologii greckiej. Dzień zakończył się radośnie i z pewnością będziemy czekali na kolejny taki, już za rok.
Piknik na zakończenie 3 klasy
Dnia 8.06.2013 r. w stadninie koni w Smolcu odbył się piknik z okazji zakończenia 3 klasy. Były zabawy, kiełbaski na grillu i jazda konna. Przyszli prawie wszyscy nasi nauczyciele i pani dyrektor. Bardzo nas to ucieszyło. Bawiliśmy się w różne zabawy, na przykład w: podchody, gladiatorów, zwierzęta itp. Prowadziła je pani Marta i pan Artur. Na koniec były słodkie nagrody. Kto chciał, mógł się również przejechać na koniu. W trakcie imprezy ja, Jula i Ania zatańczyłyśmy układ z hip-hopu. Wyszło nam bardzo dobrze. Wszystkim się podobało. Pod koniec pikniku zaczął padać deszcz, ale nie zepsuł nam zabawy. Ten dzień był wspaniały.
Zuzia Orzech, klasa IIIa
Dnia 8 maja uczniowie klasy Ia i ich nauczyciel i wychowawca, pani Ewa Kosicka, gościli dzieci z klasy „0” z zaprzyjaźnionego przedszkola „ Mokronosek” w Mokronosie Górnym.
Uczniowie pokazali swoim młodszym kolegom, jak należy zachować się na zajęciach, jak odpowiadać na pytania, dzielić się wiedzą i umiejętnościami. Tematem zajęć były dawne zawody, z którymi dzieci już nie mogą się spotkać w codziennym życiu, ale mogą je dokładnie poznać odwiedzając Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju, gdzie uczniowie klasy Ia byli dzień wcześniej. Właśnie o tym, jak pracuje się w zawodzie kowala, garncarza, piekarza, tkacza, jak zrobić własnoręcznie masło, mogły opowiedzieć podczas spotkania. Dzieci poznały także pojęcia: głoska, sylaba, wyraz, zdanie. Korzystając z alfabetu sensorycznego, używając wielu zmysłów jednocześnie, mogły rozpoznawać poszczególne litery. Wspólne zajęcia zakończyliśmy zabawą na boisku szkolnym i nauką pięknej włoskiej piosenki. Niektórzy z naszych gości rozpoczną już we wrześniu naukę w pierwszej klasie, w naszej szkole. Mamy nadzieję, że będą się czuć jak u siebie.
Dnia 10.06.2013r. uczniowie klasy Vb wzięli udział w bezpłatnych warsztatach fotograficznych, prowadzonych w ramach programu Fundacji „NASZE DZIECI-NASZ SKARB”, z którą współpracowaliśmy przy projekcie w stadninie koni w Magnicach.
Tego dnia, pomimo niesprzyjającej aury, świat ukazał nam się niezwykle barwny i ciekawy, a stało się to za sprawą obiektywów aparatów fotograficznych, przez które oglądaliśmy cuda i sekrety przyrody. Podczas zajęć prowadzonych przez artystę fotografika, poznaliśmy tajniki fotografii przyrodniczej, nauczyliśmy się, na co należy zwracać uwagę fotografując oraz jak prawidłowo obsługiwać sprzęt fotograficzny. Po części teoretycznej wyruszyliśmy w plener, by szukać interesujących obiektów i wykorzystać zdobytą wiedzę. Warsztaty okazały się ciekawą przygodą, pozwalającą dostrzec piękno otaczającej nas na co dzień przyrody. Po powrocie do szkoły obejrzeliśmy efekty naszej pracy i wysłuchaliśmy porad fotografa dotyczących obróbki zdjęć. Najlepsze prace naszych uczniów wezmą udział w konkursie fotograficznym „PIĘKNO PRZYRODY NASZEJ GMINY”, organizowanym przez prowadzącą projekt fundację.
Dziękujemy Panu Sołtysowi - Hieronimowi Kurysiowi za udzielenie zgody na fotografowanie pięknych okazów roślin z prywatnego ogrodu.