- Wiadomości 2007/2008
- Imprezy 2007/2008
- Wiadomości 2008/9
- Imprezy 2008/9
- Przedszkole 2008/2009
- Wiadomości 2009/10
- Szkoła 2009/10
- Przedszkole 2009/10
- Wiadomości 2010/11
- Szkoła 2010/11
- Przedszkole 2010/11
- Wiadomości 2011/12
- Szkoła 2011/12
- Przedszkole 2011/12
- Szkoła 2012/13
- Przedszkole 12/13
- Wiadomości 2013/14
- Szkoła 2013/14
- Przedszkole 2013/14
- stare zamówienia publiczne
- Przedszkole 2015
- Szkoła 2014/15
- Szkoła 2015/16
- Przedszkole 2016/17
- Szkoła 2016/17
- Przedszkole 17/18
- Szkoła 17/18
- Przedszkole 18/19
- Szkola 2018/19
- Przedszkole 19/20
- Szkoła 19/21
- Przedszkole 20/21
- Przedszkole 21/22
- Przedszkole 22/23
- Szkoła 21/22
- Szkoła 22/23
- Szkoła 23/24
- Przedszkole 23/24
Przedszkole 2015
0A
Nauczyciel: Justyna Wiercińska
Dzień Otwarty
We wtorek 02.06.15r. w naszym przedszkolu był dzień otwarty w godzinach 10.00-12.00. Zostały zaproszone do przedszkola nowo przyjęte dzieci wraz z rodzicami. W tym czasie przedszkolaki i dzieci z grup 0 miały zabawy ruchowe, taneczne na placu przedszkolnym z animatorką zabaw dziecięcych panią Aliną Zwoźniak. Nowo przyjęte dzieci były serdecznie witane przez pracowników przedszkola, oprowadzane po salach dydaktycznych i placu przedszkolnym, każde dziecko otrzymało balonik i słodki poczęstunek. Zaproszono nowo przyjęte dzieci wraz z rodzicami do wspólnej zabawy na placu przedszkolnym z animatorką. Pani Alina zachęcając i ośmielając dzieci dawała naklejkę z wesołą buzią. Opiekunowie przyszłych przedszkolaków uczestniczyli w inscenizacji piosenki pt. „Wiatraki”. Kolejną atrakcją dla wszystkich dzieci był wóz strażacki i strażacy z OSP w Smolcu. Panowie: Mariusz Witen, Mateusz Szpargała, Zbigniew Podlesiecki cierpliwie pokazywali elementy wyposażenia wozu strażackiego. Był pokaz polewania wodą – każde dziecko trzymało wąż strażacki i polewało trawnik. Dzieci były bardzo zadowolone i szczęśliwe z możliwości obejrzenia wozu strażackiego i chociaż przez chwile mogły poczuć się strażakiem. Zabawa przy rytmicznych dźwiękach muzyki bardzo się dzieciom podobała. Szczęśliwe i troszeczkę zmęczone dzieci wróciły do swoich zajęć i sal przedszkolnych, a tam czekała na nich niespodzianka.
Wiolonczela
W poniedziałek 01.06.15r. dzieci z przedszkola i grup zerowych miały ostatnie w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Tradycyjne dzieci z panią Aliną zaśpiewały „Dzieńdobrynkę - przywitankę”. Tematem zajęć był instrument muzyczny wiolonczela z rodziny instrumentów smyczkowych po skrzypcach, altówce i przed kontrabasem licząc w kolejności według wielkości. Dzieci z zainteresowaniem słuchały gry na tym instrumencie w wykonaniu pana Adama. Pani Alina recytowała wiersz pt. „Wiolonczela”, a dzieci w tym czasie patrzyły na instrument, tam gdzie pokazywał pan Adam. Wszystkie dzieci poznały budowę instrumentu i zasady gry na wiolonczeli. Bardzo zadziwiła przedszkolaków wielkość instrumentu. Podczas spotkania były również zabawy związane z treścią utworu: „Lody poziomkowe” oraz „Taniec węgierski”. Na zakończenie wszystkie dzieci z panią prowadzącą zaśpiewały piosenkę pt. „Na spotkaniach z muzyką”.
Dzień Dziecka
W piątek 29.05.15r. w godzinach 10.00 - 13.00 dzieci z przedszkola i grup 0 miały Dzień Dziecka zorganizowany przez rodziców z Rady Rodziców Przedszkola. Były przygotowane dla dzieci różnorodne atrakcje m.in. zamek dmuchany do skakania i zjeżdżania, wata cukrowa, słodki poczęstunek, woda, zabawy z animatorami, malowanie twarzy. Wszystkie dzieci cierpliwie czekały na swoją kolei do zabaw w zamkach dmuchanych, malowania twarzy i do waty cukrowej. Ze smakiem zjadały babeczki przygotowane przez rodziców i piły wodę. Chętnie bawiły się z animatorami –klaunami, rozwiązywały zagadki, tańczyły wspólnie z prowadzącymi w rytmie znanych dzieciom i dorosłym piosenek. Wszystkim bardzo podobał się ten dzień, a najbardziej dzieciom. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały baloniki i lizaki.
Dzień Ziemi
12.05.15 r. dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w przedstawieniu, pt. „Dzień Ziemi”. Bohaterkami były Kropelka i Zapominajka. Zabawa miała na celu zintegrowanie grup przedszkolnych, rozwijanie troski o jakość życia na Ziemi oraz kształtowanie postaw proekologicznych. Dzieci wzięły udział w zabawie badawczej – porządki – segregujemy odpady, „Jak należy się zachować?”, „Oszczędzamy wodę”, „Zagadki”. Pod koniec zabawy przedszkolaki złożyły przysięgę miłośnika przyrody. Każda grupa wykonała plakat „Nasza Ziemia”, który ma za zadanie uczyć wszystkich jak należy w zgodzie żyć z przyrodą.
Planetarium
W dniach od 15-17 kwietnia br. dzieci z naszego przedszkola i grup 0 uczestniczyły w zajęciach o kosmosie w przenośnym Planetarium - Bajkonur. Duże wrażenie dzieciom sprawił ogromny granatowy namiot kształtu kulistego, do którego po kolei wschodziły. W środku namiotu, dzieci siedząc oglądały gwiazdy, wielką i mała niedźwiedzicę, inne galaktyki i zbiory gwiazd. Z zainteresowaniem słuchały opowieści o kosmosie i oglądały kolorowe obrazy wschodzącego i zachodzącego słońca, gwiazdy, planety, znaki zodiaku. Pokaz został zorganizowany i sfinansowany przez rodziców z Rady Rodziców Przedszkola.
Zajączek
We wtorek 31.03.15r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola przywitały wielkanocnego zajączka, motylka i panią wiosnę – a były to panie z Rady Rodziców. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy, która polegała na szukaniu słodkiej niespodzianki. Każda grupa dostała wskazówki według, których - miała znaleźć mapę. Po odszukaniu poszczególnych części mapy i jej złożeniu w całość, dzieci odczytały miejsce, gdzie znajduje się słodka niespodzianka. Następnie odszukały ją w sali widowiskowej, a na zakończenie spotkania wszyscy razem zaśpiewali i zatańczyli „Boogi -Woogi”.
Obój
W poniedziałek 04.05.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Dzieci chętnie uczestniczyły w tym spotkaniu, słuchały utwory muzyczne, m.in. „Jazzowa piosenka majowa”, „fragment z Jeziora łabędziego”, „ Taniec Hołowiecki”, taniec kujawiak „Czerwone jabłuszko”. Uczestniczyły w zabawach muzycznych do utworów „Marsz myśliwych”, „Motylki”. Poznały instrument drewniany dęty – obój. Obój wydaje bardzo delikatne dźwięki, dlatego nadaje się do spokojnej muzyki np. do grania kołysanki. Usłyszały grę: staccato, piano, forte, tryl. Dzieci rozwiązywały zagadki muzyczne utworów: „Krakowiaczek jeden”, „Różowa pantera”. Na zakończenie spotkania dzieci zaśpiewały wspólnie z panią Kasią „Na spotkaniach z muzyką”.
Gitarowe opowieści cz. II
W środę 08.04.15r.dzieci z grup przedszkolnych i grup zero oglądały przedstawienie pt. „Gitarowe opowieści cz. II”. Postacie z bajek (rolnik Dropsik, Leśna Istotka, Hipopotam, kosmonautka Jagódka, Król Rock'n'rolla Elvis I), zaprezentowały różne gatunki muzyczne grane na gitarach: akustycznej, rezofonicznej, elektrycznej. Wszystkich zaciekawił wygląd gitary rezofonicznej, (nazywanej dobro od konstruktorów tej gitary). Najważniejszym elementem różniącym gitarę rezofoniczną od zwykłej gitary akustycznej jest obecność drgającej, metalowej membrany, będącej dodatkowym rezonatorem akustycznym. Opiera się on na pudle rezonansowym i jednocześnie stanowi podparcie dla stalowych strun. Dzieci usłyszały: bluesa i rock'n'rolla gatunki muzyczne, które ukształtowały dzisiejszą muzykę rozrywkową. Dzieci z rolnikiem Dropsikiem i wesołą Leśną Istotką zaśpiewały i zatańczyły taniec pt. „Boogie woogie”. Dzieci najlepiej bawiły się przy dźwiękach gitary elektrycznej podłączonej do wzmacniacza zwanego piecykiem. Król Rock'n'rolla brawurowo zagrał piosenkę pt. „W górę Missisipi”, a dzieci wspólnie z Leśną Istotką śpiewały refren.
Palma wielkanocna
Nasze przedszkole, jak co roku przed Niedzielą Palmową wykonało palmę, którą wszystkie grupy wraz z wychowawczyniami 27 marca zaniosły do kościoła. Przywitał nas administrator smoleckiej parafii - ks. dr Zbigniew Stokłosa, który po krótkiej modlitwie opowiedział historię święcenia palm i kilka ciekawostek z nią związanych. Zaśpiewaliśmy również wspólnie dwie pieśni, a na koniec wszystkie dzieci otrzymały od księdza okolicznościowe obrazki. W wykonanie naszej palmy włączyło się wiele osób. Wszystkie kwiaty, podobnie jak w latach poprzednich, wykonały panie woźne. Wielu rodziców jak i wychowawczynie podarowały bukszpan. Wszystko to w piękną całość uplotła pani Lucynka z Robaczków. Osoby odpowiedzialne za wykonanie tegorocznej palmy - Żaneta Porochońska, Joanna Schmiedel, Agnieszka Szukała i Justyna Wiercińska serdecznie dziękują za okazaną pomoc.
Puzon
W poniedziałek 30.03.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką, na którym poznały instrument muzyczny – puzon. Pan Grzegorz zagrał na puzonie: piano, forte, staccato oraz zagadki muzyczne z bajek: Reksio i Kraina Lodu. Dzieci poznały zasady gry na puzonie i z jakich elementów się składa oraz do jakiej rodziny instrumentów należy. Pan Grzegorz zagrał z tłumikiem, który wycisza dźwięki, utwór pt. „Polka Rechotka”. Pani Kasia przeczytała wierszyk pt. „O wszystkich blaszanych instrumentach”. Usłyszeliśmy utwory zagrane na puzonie pt.: „La palona” i z filmu „Ojciec chrzestny”. W piosence pt. „Duszki leśne” – wybrane dzieci zamiatały, sprzątały. Ta piosenka zachęca dzieci do dbania o przyrodę, las, najbliższe otoczenie. W piosence „Na puzonie sobie gram”, dzieci powtarzały wers piosenki za prowadzącą. Na zakończenie spotkania dzieci wspólnie z panią Kasią zaśpiewały „Na spotkaniach z muzyką”.
O prosiaczku Głuptasku
W czwartek 12.03.15r.dzieci z grup przedszkolnych i grup zero oglądały przedstawienie pt. „O prosiaczku Głuptasku”. Kogut był bardzo zmartwiony, że nie obudził prosiaczka, który był niewyspany i ponownie zasnął pod płotem. Dzieci – widzowie wspólnie z króliczkiem obudziły prosiaczka. Prosiaczek na śniadanie zjadł chipsy, cukierki i popił colą. Króliczkowi bardzo nie spodobał się posiłek prosiaczka i zaproponował chrupiącą marchewkę oraz mycie zębów dwa razy dziennie i po zjedzeniu słodyczy. Prosiaczek nie skorzystał z poczęstunku, poszedł sobie. Po drodze spotkał Trzmiela, zrobił mu psikusa – ochlapał jego błotem. Trzmiel wybrudził sobie skrzydełka i nie mógł latać, prosiaczek zrozumiał jak źle postąpił i pomógł wyczyścić skrzydełka trzmielowi. Dzieci wspólnie z Króliczkiem zaśpiewały refren piosenki „…mydło, mydło wszystko umyje…”. Krowa Mućka, której marzeniem jest zostanie koniem wyścigowym, wychwala mleko i produkty mleczne – śpiewając piosenkę „… kto chce być silny, kto chce być zdrowy, ten pije mleko prosto od krowy…”. Kogut szuka Prosiaczka, który samotnie poszedł do lasu, gdzie może być niebezpiecznie. Ratować małego prosiaczka musi osoba dorosła. Prosiaczek poszedł szukać przygody, spotkał Puchacza z rodu Sów, który zdziwił się samotnym spacerem Prosiaczka i nie poinformowaniu o tym zdarzeniu osoby dorosłej. Prosiaczek był głodny, zabłądził w lesie. Spotkał Lisa który był też głodny i miał apetyt na prosiaczka. Zaniepokojeni mieszkańcy zagrody rozpoczęli poszukiwania. Pies znalazł głodnego prosiaczka, przegonił podstępnego lisa. Przecież prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Prosiaczkowi bardzo posmakowały owoce i warzywa i teraz jest zawsze uprzejmy dla innych, nie rozmawia z nieznajomymi.
Nadchodzi wiosna
W poniedziałek 09.02.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Dzieci uczestniczyły w inscenizacjach z okazji wiosny i Świąt Wielkanocnych. Na dobry początek dzieci wspólnie z prowadzącą zaśpiewały piosenkę pt. „Dzieńdobrynka”. Następnie pani Kasia zaśpiewała piosenkę pt. „Pani wiosenko, wiosenko” i do dzieci przyszła wiosna (pani Magda) cała w kwiatach, lecz trochę zaspana. Wiosna na dobre obudziła się przy piosence „Rokendrolowa wiosna”. Natomiast przy piosence „Maszeruje wiosna”- odbył się wiosenny korowód z kwiatami, instrumentami, parasolkami, śmiesznymi czapkami. W piosence pt. „Zakochała się Wiosna na wiosnę” dziewczynki ubrane w ludowe wianki i chusty tańczyły w rytm melodii. W inscenizacji ruchowej do piosenki pt. „10 baranków” – dzieci 3-letnie i 4-letnie chętnie wykonywały czynności śpiewane w piosence. W piosence pt. „Śniadanko baranka” dzieci śpiewają refren „…Baź, baź baranku…” . Natomiast w piosence pt. „Hej wiosno hej” dzieci zachowywały się jak echo i powtarzały wers piosenki za panią Kasią. W bardzo wesołym i wiosennym nastroju dzieci udały się do swoich sal.
Światowy Dzień Kota
W dniu 17.02.2015r. obchodziliśmy w Przedszkolu Światowy Dzień Kota. Dzieci przywitały panie przebrane za kocice. W tym dniu królowały piosenki i wierszyki o kotach, chętnym dzieciom panie malowały twarze.
Przedszkolakom bardzo podobał się ten dzień, dzięki któremu jeszcze bardziej polubiły koty i z radością będą świętowały ich święto za rok.Klarnet
W poniedziałek 09.02.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Przedszkolaki poznały instrument dęty drewniany klarnet wykonany z hebanu lub plastiku. Klarnet podzielony jest na pięć części: ustnik, baryłkę, korpusy: górny i dolny, czarę głosową. Muzyk pan Marek pokazywał poszczególne części instrumentu i zagrał na klarnecie: glissando, staccato, piano, forte, fortissimo, trel, arabskie ozdobniki. Pani Alina recytowała wiersz pt. „Klarnet”. Usłyszeliśmy utwory zagrane przez pana Marka na klarnecie: „Polka Dziadek”, „Super kot Oskar”, „Błękitna Rapsodia”, „Polka Śmieszka”. Dzieci słuchały piosenki pt. „Zakatarzona piosenka” w wykonaniu pani Aliny i „kichały” gdy usłyszały słowo a psik. Na zakończenie spotkanie dzieci tańczyły w parach (chłopiec i dziewczynka) do melodii „Złoty pierścionek”.
Góra Grosza 2014
Nasze przedszkole i grupy zero w dniach: 24.11.14r. – 05.12.14r. uczestniczyły w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej Góra Grosza. Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Rodzice naszych przedszkolaków przystąpili do akcji i wraz ze swoimi pociechami, rzucali do skarbonek monety: 1, 2, 5 groszowe lub inne. Dzieci chętnie brały do rąk skarbonki i prosiły o grosiki dla innych dzieci (wychowującym się poza własną rodziną). W tym roku zebraliśmy 238,89 zł. (monet 1 groszowych było 4823 sztuk - ogólna liczba monet 8265 sztuk). W imieniu dzieci wychowującym się poza własną rodziną bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wrzucili pieniążki do skarbonek. Pieniążki kurierem zostaną wysłane do banku i przekazane Fundacji Nasz Dom. Jeszcze raz dziękujemy – organizatorzy akcji w Przedszkolu Publicznym w Smolcu.
Fagot
W poniedziałek 12.01.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Dzieci chętnie uczestniczyły w tym spotkaniu: słuchały muzyki, uczestniczyły w zabawach do słów wykonywanych piosenek i poznały instrument dęty drewniany – fagot. Instrument składa się z sześciu części: stroika, esu, skrzydła, stopy, rury basowej oraz czary głosowej. Tworzą one kanał o długości ponad 2,4 m. Korpus instrumentu tradycyjnie wykonywany jest z drewna, najczęściej z jaworu. Drewno na fagot musi „leżakować" od dziesięciu do nawet stu pięćdziesięciu lat. Instrument charakteryzuje się głębokim, melancholijnym i bardzo naturalnym brzmieniem. Dzieci słuchały zagadek muzycznych i utworów („Boléro”, „Santa Lucia”) granych na fagocie. Na zakończenie spotkania dzieci bawiły się w parach do piosenki pt. „Ja cię pocałuję”.
Wielka heca na Lodowej planecie
W czwartek 11.12.14r. dzieci z grup przedszkolnych i grup zero oglądały bajeczkę kosmiczną pt. „Wielka heca na Lodowej planecie” Teatrzyku Kropa. W krainie Lodowej nikt nie chorował, ponieważ zarazek Grypek był zamknięty w słoiku. Aż pewnego razu Gburek dla hecy wypuścił zarazka i mieszkańcy zamieszkujący planetę zaczęli chorować. Mieszkańców uratował profesor Tutka, który zawsze nosił szalik, czapkę jadł owoce i warzywa. Wspólnie z dziećmi pokonał zarazka Grypka, bojowym okrzykiem: „Hip, hip hura woda z mydłem radę da. Hip, hip hura witamina radę da. Hip, hip hura ciepły szalik radę da”. Każde dziecko zrozumiało w jaki sposób ma dbać o swoje zdrowie i od tej pory je ze smakiem warzywa, owoce, rybę, przetwory mleczne, kasze i pije dużo wody. Ubieramy się zgodnie z porą roku. Często myjemy ręce.
NASZE DOBRE UCZYNKI
Dziękuję przepraszam i proszę,
trzy słowa za małe trzy grosze.
To przecież niewiele kosztuje,
gdy powiesz uprzejmie dziękuję...
Dzieci z grupy Oa w dniu 15.10.14 w ramach poznawania samego siebie wymieniały się z rówieśnikami swoimi doświadczeniami dotyczącymi dobrych uczynków.
Poznawały zachowania bohaterów pozytywnych i negatywnych ze swoich ulubionych bajek. Wspólnie obejrzały animację „Król Lew” gdzie głośno wyrażały swoje niezadowolenie na zachowanie bohaterów, którzy pod wpływem emocji, chwili sprawiały innym ból, przykrość. Dowiedziały się, że należy przyznać się do popełnionego błędu, przeprosić i starać się naprawić wyrządzone zło.
Symboliczne wykonały serduszka dobrych uczynków.
ZADUSZKI
W piątek 31.10.2014 r. dzieci z grupy 0 A wybrały się na cmentarz w Smolcu, aby zapalić znicze na grobach. Tego dnia rozmawialiśmy o zbliżającym się Dniu Wszystkich Świętych oraz o tym, jak należy zachowywać się na cmentarzu.
Palą się znicze...
Przypominają,
Że ktoś odchodzi,
Inni zostają.
Pośród cmentarzy
Cichych uliczek
Jak wierna pamięć -
Palą się znicze...
Ryszard Przymus „Znicze”DZIEŃ POCZTY POLSKIEJ
18 października jest obchodzony „Dzień Poczty Polskiej”, z tej oto okazji w poniedziałek 20.10 wykonaliśmy malowany list dla naszych rówieśników z innej szkoły. Opowiedzieliśmy w nich o sobie i o tym, w co lubimy się bawić. Gdy listy były gotowe spakowaliśmy je w wieeeeeelką kopertę i udaliśmy się na pocztę, aby zapoznać się z tą instytucją. Pracujące tam Panie bardzo ciekawie opowiedziały o swojej pracy i przybliżyły nam zawód listonosza. Dowiedzieliśmy się, co trzeba zrobić, aby nadać lub otrzymać przesyłkę lub list, oraz co można przesyłać w paczce, a czego nie. Dowiedzieliśmy się również, że już powoli powinniśmy pisać listy do Świętego Mikołaja.
WARZYWNE ODBIJANKI
Jak pachnie marchewka? Co papryka ma w środku? Czy kapusta jest w środku pusta? Jak wygląda kartofelek bez obierek?
W dniu 10.10.14 na te i inne pytania odpowiedzieliśmy sobie w zabawie badawczej pt:.”Kosz pełen warzyw”. Do badania tych darów jesieni użyliśmy wszystkich możliwych zmysłów.Pocięte na kawałki warzywa wykorzystaliśmy do pracy plastycznej. Odkryliśmy, że z kapusty pekińskiej może powstać piękna róża, a z wesołych kartofelków można zrobić mnóstwo stempelków.
AKORDEON
3 listopada 2014 r. na zajęciach z cyklu „ Spotkania z muzyką” został zaprezentowany dzieciom akordeon.
Dzieci poznały tajniki budowy akordeonu oraz sposób gry na tym instrumencie. Była też okazja, aby z towarzyszeniem akordeonu zaśpiewać wspólnie piosenki oraz rozwiązywać zagadki muzyczne.
Dzieci dowiedziały się, że akordeon składa się z 3 części: płuc, basów oraz klawiszy. Aby zagrać trzeba posłuchać jak instrument oddycha, a następnie nacisnąć klawisze i jak już jest dźwięk to przyciski. Akordeon gra cicho jeśli lekko go rozciągamy, natomiast głośno jeśli bardzo go rozciągamy.
Dzieci miały okazje usłyszeć takie utwory muzyczne jak: Polonez, Kujawiak, Oberk, Hejnał Krakowski, Krakowiak oraz Tańcowali zbójnicy.
Grana była również Kogucia polka podczas , której dzieci udawały odgłosy kury.
Nie zabrakło nawiązania do Święta 11 Listopada, wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę Wojenko, wojenko, dzieci jako rekwizyty do piosenki dostały czapki wojskowe.
Na zakończenie był utwór Dwa malutkie jeże, któremu towarzyszył taniec wykonany przez dzieci.
Święto Drzewa
W październiku w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Święto Drzewa”. Z tej okazji zaprosiłyśmy chętne dzieci i ich rodziców do konkursu plastycznego. Tematem pracy było DRZEWO - wykonane dowolną techniką. Wszystkie prace zachwycały pomysłowością. Dzieci w nagrodę za wzięcie udziału w konkursie dostały dyplomy i cukierki. Bardzo chciałyśmy podziękować rodzicom za zaangażowanie i zapraszamy do brania udziału w innych tego typu imprezach.
Skrzypce
10 października 2014 r. na zajęciach z cyklu „ Spotkania z muzyką”. Pan Tomasz Kobuszewski zaprezentował niezwykły instrument, jakim są skrzypce. Dzieci miały okazję poznać tajniki budowy skrzypiec oraz sposób gry na instrumencie, bawiąc się przy jego akompaniamencie. Była też okazja, aby z towarzyszeniem skrzypiec zaśpiewać wspólnie piosenki oraz rozwiązywać zagadki muzyczne.
Pan Tomek opowiedział dzieciom o budowie skrzypiec. Skrzypce zrobione są z drewna, mają główkę w kształcie ślimaka a na kołkach nawinięte są struny. W środku skrzypiec znajduje się dusza. Lutnik duszostawiaczem wkłada duszę do środka. Skrzypce mają 4 struny: E, A, D, G. Smyczek składa się z części drewnianej i włókna szklanego.
Ślimak, konik morski, koń (włosie konia) i żabka to zwierzątka ukryte w skrzypcach.
Dzieci dowiedziały się, że skrzypce znajdują się w rodzinie instrumentów strunowych i smyczkowych i są najmniejszym instrumentem z tej rodziny(altówka, wiolonczela, i kontrabas).
Dzieci miały okazje usłyszeć takie utwory muzyczne jak : „Kaprys“ Paganiniego, „Ave Maria“ – dzieci słuchały muzyki przy zamkniętych oczach abu pobudzić wyobraźnię. Pan Tomek grał dla dzieci nie tylko smyczkiem ale palcami (piccicato).
Dzieci śpiewały znaną wszystkim piosenkę „Ogórek“ oraz mix melodi country, np. „Stary Donald“. Ostatni utwór to „Pstrąg“, któremu towarzyszył taniec wykonany przez dzieci.
PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK
W dniu 01.10.2014 r. dzieci z grup: „Smerfy”, „Biedronki”, „Groszki” oraz 0 A, C, D pojechały do Wrocławia do siedziby Polskiego Radia na spektakl teatralny pt: ”Plastusiowy Pamiętnik” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza. Spektakl ten oparty był na najciekawszych wątkach znanej lektury autorstwa Marii Kownackiej. Adaptacja sceniczna tego utworu uwzględniała treści najbardziej edukacyjne, mówiące o przyjaźni, odpowiedzialności, odwadze i mądrości. Aktorzy przenieśli nas w kolorowy świat – pełen radości, zabawnych zdarzeń, gdzie wszystko wygląda inaczej i wszystko jest możliwe. W nim mały ludzik ulepiony z plasteliny przez pierwszoklasistkę – Tosię, może widzieć i słyszeć, piórnik jest domem, a szkolne przybory rozrabiają w najlepsze. Wraz z Plastusiem wtopiliśmy się w ciąg niesamowitych perypetii, przeplatanych rytmicznymi piosenkami i teatralnymi efektami. Spektakl wzbogaciła piękna scenografia, barwne kostiumy, ciekawa choreografia, a przede wszystkim wspaniała gra aktorów.
Po wyjściu ze spektaklu dzieciom nadal towarzyszyła jedna z piosenek, którą śpiewał sobie Plastuś: „Fiku – miku! Wyobraźnia jest wspaniała! Fiku – miku! Wyobraźnię trzeba mieć! Fiku – miku! By fantazji dodawała Fiku – miku! Tym, co w nudy wpadli sieć”.W POSZUKIWANIU JESIENI
Jesień Jesień gdzie jesteś?
Może w sadzie, lesie albo w mojej sukience?
Nie chowaj się przed nami!
Idziemy Ciebie szukać, podzielisz się z nami swoimi darami?
Dnia 16.09.2014 r. przed dziećmi z grupy Oa czekało nie lada wyzwanie.
Przekraczając próg swojej sali odnalazły tajemniczy list od pani Jesieni.
O rety!? Co się stało? Panią Jesień lato porwało. Dzieci ochoczo podjęły zadania, których celem było uratowanie Pani Jesieni.
Wykonały szereg zadań- łamigłówki Mądrej Sówki, tajemniczy labirynt, tor przeszkód.
Kolejne wskazówki informowały o tym, że Pani Jesień ukryta jest w lesie. Wyruszyły więc
na ratunek.Bacznie oglądały drzewa i krzewy rosnące w lesie, nazywały je. Szukając Pani Jesieni wąchały, słuchały, oglądały otaczającą przyrodę. Odkryły dlaczego drzewa iglaste nie gubią igieł na zimę. Przyglądały się ptakom, żabkom i zastanawiały się co szeleści w ściółce. W końcu udało się! Pani Jesień uratowana! Wyszła do nas radosna i roześmiana, a wraz z nią.. kolorowe liście, kasztany, żołędzie.. i teraz już piękna jesień u nas będzie…
A to wszystko dzięki odważnym i bystrym dzieciakom.
ŚWIATOWY DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Dnia 29.09.2014 r. w zerówce zapanowała atmosfera czytelnictwa.
Dzieci wysłuchały opowiadań, które same wybrały. Bacznie śledziły losy swoich ulubionych bohaterów, zadawały pytania, aby uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania.
Były ciekawe dalszych losów bohaterów. W obszarze ich zainteresowań znalazły się opowiadania o Kubusiu Puchatku, magicznych baletkach, czy o ołowianym żołnierzyku.
Dzień był kontynuacją opowiadań czytanych dzieciom przez rodziców, którzy rano zaszczycają nas swoją obecnością, aby umilić czas dzieciom interesującą lekturą.
Po wysłuchanym opowiadaniu dzieci w małych grupach wzajemnie opowiadały sobie losy bohaterów spoglądając na barwne ilustracje.
DZIEŃ MŁODEGO GENELMENA
Dnia 30.09.2014 r. w zerówce odbyła się uroczystość z okazji dnia chłopaka.
Tego dnia świętowali chłopcy pod bacznym okiem dziewczynek, które zamieniły się w jury. Chłopcy musieli wykazać się w konkurencjach na szybkość, wytrzymałość i poczucie humoru. Ku uciesze jednych i drugich największą popularnością cieszył się konkurs na taniec z krzesełkami, gdzie chłopcy popisali się niebywałym poczuciem rytmu i szybkością.
Zabawy było co nie miara. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. Na koniec konkurencji dziewczynki wręczyły prezenty chłopcom, a chłopcy zrewanżowali się słodkim upominkiem dla dziewczynek.
JESIENNE OWOCE POLSKICH SADÓW
Złota jesień, polska jesień,
czerwień jabłek z sobą niesie.
Fiolet śliwek, brąz orzechów, zieleń grusz
polska jesień przyszła już(…)
Dnia 29.09.2014 r. w cykl zajęć o jesieni w sadzie dzieci z grupy Oa udały się na wycieczkę do pobliskiego sklepu warzywno-owocowego.
Oglądały owoce, wskazywały te, które rosną w Polsce, oraz te które się do nas sprowadza.
Przyglądały się pracy pana sprzedawcy oraz przedmiotom potrzebnym w pracy.
Wśród całej okazałości asortymentu wyszukiwały owoce polskich sadów: różne gatunki jabłek, śliwek, orzechów, grusz. Wskazywały na ich różnice i podobieństwa.
Jednakże samym patrzeniem człowiek nie pozna wspaniałości smaków.
Dzieci po powrocie do sali poznały nowy owoc polskich sadów: pigwę. Oglądały jej kształt, powierzchnię, aby na koniec poznać jej smak. Jednym, jej cierpki smak, zasmakował innym niekoniecznie. Czekały też gruszki, jabłka, śliwki, z których dzieci zrobiły pyszne szaszłyki.
Mniam, mniam
Zaczarowany las
W piątek 26.09.14r. dzieci z przedszkola i grup zero oglądały przedstawienie pt. „Co się stało z zaczarowanym lasem?” Teatrzyku Kropa. Wszystkie dzieci z zaciekawieniem śledziły losy bohaterów spektaklu, najbardziej obchodził ich los mieszkańców bajkowego lasu. Na rozkaz króla baśni i bajek drwale mieli ściąć las z powodu braku papieru dla bajkopisarzy. Z tego pomysłu najbardziej cieszyła się ukochana króla wiedźma Śmieciucha, która uwielbiała śmieci i bałagan. Czerwony Kapturek poprosił Wilka aby zrobił coś pożytecznego dla wszystkich mieszkańców bajkowego lasu i lasu. W lesie były porzucone śmieci i niepotrzebne, zepsute elektrośmieci. Wilk zaśpiewał piosenkę w rytmie bluesa i znalazł czarodziejskie zaklęcie. Dzieci zapamiętały zaklęcie i zaśpiewały refren piosenki. Czerwony Kapturek poszedł do króla, powiedział o zmartwieniu zwierząt bajkowego lasu, pokazał zaśmiecony las. Król zrozumiał, iż śmieci należy segregować i żadnych niepotrzebnych rzeczy nie pozbywamy się do lasu. Król zarządza aby wszystkie śmieci segregować. Król wspólnie z dziećmi powiedział zaklęcie i zamiast wiedźmy Śmieciuchy ukazała się wszystkim wróżka księżniczka.
Fortepian
W poniedziałek 8.09.14r. dzieci z przedszkola i grup zero uczestniczyły w pierwszym w tym roku szkolnym (2014/2015) Spotkaniu z muzyką. Dla trzylatków było to wielkie przeżycie i pierwsze spotkanie z panią Aliną Zwoźniak i panią Ewą grającą muzykę na fortepianie. Wszystkie dzieci w skupieniu słuchały utworów Fryderyka Chopina na fortepian granych przez panią Ewę. Prowadząca spotkanie pani Alina zaśpiewała piosenkę pt. „Fryckowy walczyk”, dzieci śpiewały refren piosenki wspólnie z prowadzącą. Nie mogło zabraknąć zagadek muzycznych granych na fortepianie, które dzieci bezbłędnie zgadywały. Na zakończenie spotkania dzieci wysłuchały fragmenty utworów F. Chopina, które znamy i często słyszymy w radio, w telewizji, w komputerze i nie wiemy kto je skomponował.
0B
Nauczyciel: Joanna Cywińska
Dzień Otwarty
We wtorek 02.06.15r. w naszym przedszkolu był dzień otwarty w godzinach 10.00-12.00. Zostały zaproszone do przedszkola nowo przyjęte dzieci wraz z rodzicami. W tym czasie przedszkolaki i dzieci z grup 0 miały zabawy ruchowe, taneczne na placu przedszkolnym z animatorką zabaw dziecięcych panią Aliną Zwoźniak. Nowo przyjęte dzieci były serdecznie witane przez pracowników przedszkola, oprowadzane po salach dydaktycznych i placu przedszkolnym, każde dziecko otrzymało balonik i słodki poczęstunek. Zaproszono nowo przyjęte dzieci wraz z rodzicami do wspólnej zabawy na placu przedszkolnym z animatorką. Pani Alina zachęcając i ośmielając dzieci dawała naklejkę z wesołą buzią. Opiekunowie przyszłych przedszkolaków uczestniczyli w inscenizacji piosenki pt. „Wiatraki”. Kolejną atrakcją dla wszystkich dzieci był wóz strażacki i strażacy z OSP w Smolcu. Panowie: Mariusz Witen, Mateusz Szpargała, Zbigniew Podlesiecki cierpliwie pokazywali elementy wyposażenia wozu strażackiego. Był pokaz polewania wodą – każde dziecko trzymało wąż strażacki i polewało trawnik. Dzieci były bardzo zadowolone i szczęśliwe z możliwości obejrzenia wozu strażackiego i chociaż przez chwile mogły poczuć się strażakiem. Zabawa przy rytmicznych dźwiękach muzyki bardzo się dzieciom podobała. Szczęśliwe i troszeczkę zmęczone dzieci wróciły do swoich zajęć i sal przedszkolnych, a tam czekała na nich niespodzianka.
Wiolonczela
W poniedziałek 01.06.15r. dzieci z przedszkola i grup zerowych miały ostatnie w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Tradycyjne dzieci z panią Aliną zaśpiewały „Dzieńdobrynkę - przywitankę”. Tematem zajęć był instrument muzyczny wiolonczela z rodziny instrumentów smyczkowych po skrzypcach, altówce i przed kontrabasem licząc w kolejności według wielkości. Dzieci z zainteresowaniem słuchały gry na tym instrumencie w wykonaniu pana Adama. Pani Alina recytowała wiersz pt. „Wiolonczela”, a dzieci w tym czasie patrzyły na instrument, tam gdzie pokazywał pan Adam. Wszystkie dzieci poznały budowę instrumentu i zasady gry na wiolonczeli. Bardzo zadziwiła przedszkolaków wielkość instrumentu. Podczas spotkania były również zabawy związane z treścią utworu: „Lody poziomkowe” oraz „Taniec węgierski”. Na zakończenie wszystkie dzieci z panią prowadzącą zaśpiewały piosenkę pt. „Na spotkaniach z muzyką”.
Dzień Dziecka
W piątek 29.05.15r. w godzinach 10.00 - 13.00 dzieci z przedszkola i grup 0 miały Dzień Dziecka zorganizowany przez rodziców z Rady Rodziców Przedszkola. Były przygotowane dla dzieci różnorodne atrakcje m.in. zamek dmuchany do skakania i zjeżdżania, wata cukrowa, słodki poczęstunek, woda, zabawy z animatorami, malowanie twarzy. Wszystkie dzieci cierpliwie czekały na swoją kolei do zabaw w zamkach dmuchanych, malowania twarzy i do waty cukrowej. Ze smakiem zjadały babeczki przygotowane przez rodziców i piły wodę. Chętnie bawiły się z animatorami –klaunami, rozwiązywały zagadki, tańczyły wspólnie z prowadzącymi w rytmie znanych dzieciom i dorosłym piosenek. Wszystkim bardzo podobał się ten dzień, a najbardziej dzieciom. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały baloniki i lizaki.
Dzień Ziemi
12.05.15 r. dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w przedstawieniu, pt. „Dzień Ziemi”. Bohaterkami były Kropelka i Zapominajka. Zabawa miała na celu zintegrowanie grup przedszkolnych, rozwijanie troski o jakość życia na Ziemi oraz kształtowanie postaw proekologicznych. Dzieci wzięły udział w zabawie badawczej – porządki – segregujemy odpady, „Jak należy się zachować?”, „Oszczędzamy wodę”, „Zagadki”. Pod koniec zabawy przedszkolaki złożyły przysięgę miłośnika przyrody. Każda grupa wykonała plakat „Nasza Ziemia”, który ma za zadanie uczyć wszystkich jak należy w zgodzie żyć z przyrodą.
Planetarium
W dniach od 15-17 kwietnia br. dzieci z naszego przedszkola i grup 0 uczestniczyły w zajęciach o kosmosie w przenośnym Planetarium - Bajkonur. Duże wrażenie dzieciom sprawił ogromny granatowy namiot kształtu kulistego, do którego po kolei wschodziły. W środku namiotu, dzieci siedząc oglądały gwiazdy, wielką i mała niedźwiedzicę, inne galaktyki i zbiory gwiazd. Z zainteresowaniem słuchały opowieści o kosmosie i oglądały kolorowe obrazy wschodzącego i zachodzącego słońca, gwiazdy, planety, znaki zodiaku. Pokaz został zorganizowany i sfinansowany przez rodziców z Rady Rodziców Przedszkola.
Zajączek
We wtorek 31.03.15r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola przywitały wielkanocnego zajączka, motylka i panią wiosnę – a były to panie z Rady Rodziców. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy, która polegała na szukaniu słodkiej niespodzianki. Każda grupa dostała wskazówki według, których - miała znaleźć mapę. Po odszukaniu poszczególnych części mapy i jej złożeniu w całość, dzieci odczytały miejsce, gdzie znajduje się słodka niespodzianka. Następnie odszukały ją w sali widowiskowej, a na zakończenie spotkania wszyscy razem zaśpiewali i zatańczyli „Boogi -Woogi”.
Obój
W poniedziałek 04.05.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Dzieci chętnie uczestniczyły w tym spotkaniu, słuchały utwory muzyczne, m.in. „Jazzowa piosenka majowa”, „fragment z Jeziora łabędziego”, „ Taniec Hołowiecki”, taniec kujawiak „Czerwone jabłuszko”. Uczestniczyły w zabawach muzycznych do utworów „Marsz myśliwych”, „Motylki”. Poznały instrument drewniany dęty – obój. Obój wydaje bardzo delikatne dźwięki, dlatego nadaje się do spokojnej muzyki np. do grania kołysanki. Usłyszały grę: staccato, piano, forte, tryl. Dzieci rozwiązywały zagadki muzyczne utworów: „Krakowiaczek jeden”, „Różowa pantera”. Na zakończenie spotkania dzieci zaśpiewały wspólnie z panią Kasią „Na spotkaniach z muzyką”.
Gitarowe opowieści cz. II
W środę 08.04.15r.dzieci z grup przedszkolnych i grup zero oglądały przedstawienie pt. „Gitarowe opowieści cz. II”. Postacie z bajek (rolnik Dropsik, Leśna Istotka, Hipopotam, kosmonautka Jagódka, Król Rock'n'rolla Elvis I), zaprezentowały różne gatunki muzyczne grane na gitarach: akustycznej, rezofonicznej, elektrycznej. Wszystkich zaciekawił wygląd gitary rezofonicznej, (nazywanej dobro od konstruktorów tej gitary). Najważniejszym elementem różniącym gitarę rezofoniczną od zwykłej gitary akustycznej jest obecność drgającej, metalowej membrany, będącej dodatkowym rezonatorem akustycznym. Opiera się on na pudle rezonansowym i jednocześnie stanowi podparcie dla stalowych strun. Dzieci usłyszały: bluesa i rock'n'rolla gatunki muzyczne, które ukształtowały dzisiejszą muzykę rozrywkową. Dzieci z rolnikiem Dropsikiem i wesołą Leśną Istotką zaśpiewały i zatańczyły taniec pt. „Boogie woogie”. Dzieci najlepiej bawiły się przy dźwiękach gitary elektrycznej podłączonej do wzmacniacza zwanego piecykiem. Król Rock'n'rolla brawurowo zagrał piosenkę pt. „W górę Missisipi”, a dzieci wspólnie z Leśną Istotką śpiewały refren.
Palma wielkanocna
Nasze przedszkole, jak co roku przed Niedzielą Palmową wykonało palmę, którą wszystkie grupy wraz z wychowawczyniami 27 marca zaniosły do kościoła. Przywitał nas administrator smoleckiej parafii - ks. dr Zbigniew Stokłosa, który po krótkiej modlitwie opowiedział historię święcenia palm i kilka ciekawostek z nią związanych. Zaśpiewaliśmy również wspólnie dwie pieśni, a na koniec wszystkie dzieci otrzymały od księdza okolicznościowe obrazki. W wykonanie naszej palmy włączyło się wiele osób. Wszystkie kwiaty, podobnie jak w latach poprzednich, wykonały panie woźne. Wielu rodziców jak i wychowawczynie podarowały bukszpan. Wszystko to w piękną całość uplotła pani Lucynka z Robaczków. Osoby odpowiedzialne za wykonanie tegorocznej palmy - Żaneta Porochońska, Joanna Schmiedel, Agnieszka Szukała i Justyna Wiercińska serdecznie dziękują za okazaną pomoc.
Puzon
W poniedziałek 30.03.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką, na którym poznały instrument muzyczny – puzon. Pan Grzegorz zagrał na puzonie: piano, forte, staccato oraz zagadki muzyczne z bajek: Reksio i Kraina Lodu. Dzieci poznały zasady gry na puzonie i z jakich elementów się składa oraz do jakiej rodziny instrumentów należy. Pan Grzegorz zagrał z tłumikiem, który wycisza dźwięki, utwór pt. „Polka Rechotka”. Pani Kasia przeczytała wierszyk pt. „O wszystkich blaszanych instrumentach”. Usłyszeliśmy utwory zagrane na puzonie pt.: „La palona” i z filmu „Ojciec chrzestny”. W piosence pt. „Duszki leśne” – wybrane dzieci zamiatały, sprzątały. Ta piosenka zachęca dzieci do dbania o przyrodę, las, najbliższe otoczenie. W piosence „Na puzonie sobie gram”, dzieci powtarzały wers piosenki za prowadzącą. Na zakończenie spotkania dzieci wspólnie z panią Kasią zaśpiewały „Na spotkaniach z muzyką”.
O prosiaczku Głuptasku
W czwartek 12.03.15r.dzieci z grup przedszkolnych i grup zero oglądały przedstawienie pt. „O prosiaczku Głuptasku”. Kogut był bardzo zmartwiony, że nie obudził prosiaczka, który był niewyspany i ponownie zasnął pod płotem. Dzieci – widzowie wspólnie z króliczkiem obudziły prosiaczka. Prosiaczek na śniadanie zjadł chipsy, cukierki i popił colą. Króliczkowi bardzo nie spodobał się posiłek prosiaczka i zaproponował chrupiącą marchewkę oraz mycie zębów dwa razy dziennie i po zjedzeniu słodyczy. Prosiaczek nie skorzystał z poczęstunku, poszedł sobie. Po drodze spotkał Trzmiela, zrobił mu psikusa – ochlapał jego błotem. Trzmiel wybrudził sobie skrzydełka i nie mógł latać, prosiaczek zrozumiał jak źle postąpił i pomógł wyczyścić skrzydełka trzmielowi. Dzieci wspólnie z Króliczkiem zaśpiewały refren piosenki „…mydło, mydło wszystko umyje…”. Krowa Mućka, której marzeniem jest zostanie koniem wyścigowym, wychwala mleko i produkty mleczne – śpiewając piosenkę „… kto chce być silny, kto chce być zdrowy, ten pije mleko prosto od krowy…”. Kogut szuka Prosiaczka, który samotnie poszedł do lasu, gdzie może być niebezpiecznie. Ratować małego prosiaczka musi osoba dorosła. Prosiaczek poszedł szukać przygody, spotkał Puchacza z rodu Sów, który zdziwił się samotnym spacerem Prosiaczka i nie poinformowaniu o tym zdarzeniu osoby dorosłej. Prosiaczek był głodny, zabłądził w lesie. Spotkał Lisa który był też głodny i miał apetyt na prosiaczka. Zaniepokojeni mieszkańcy zagrody rozpoczęli poszukiwania. Pies znalazł głodnego prosiaczka, przegonił podstępnego lisa. Przecież prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Prosiaczkowi bardzo posmakowały owoce i warzywa i teraz jest zawsze uprzejmy dla innych, nie rozmawia z nieznajomymi.
Nadchodzi wiosna
W poniedziałek 09.02.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Dzieci uczestniczyły w inscenizacjach z okazji wiosny i Świąt Wielkanocnych. Na dobry początek dzieci wspólnie z prowadzącą zaśpiewały piosenkę pt. „Dzieńdobrynka”. Następnie pani Kasia zaśpiewała piosenkę pt. „Pani wiosenko, wiosenko” i do dzieci przyszła wiosna (pani Magda) cała w kwiatach, lecz trochę zaspana. Wiosna na dobre obudziła się przy piosence „Rokendrolowa wiosna”. Natomiast przy piosence „Maszeruje wiosna”- odbył się wiosenny korowód z kwiatami, instrumentami, parasolkami, śmiesznymi czapkami. W piosence pt. „Zakochała się Wiosna na wiosnę” dziewczynki ubrane w ludowe wianki i chusty tańczyły w rytm melodii. W inscenizacji ruchowej do piosenki pt. „10 baranków” – dzieci 3-letnie i 4-letnie chętnie wykonywały czynności śpiewane w piosence. W piosence pt. „Śniadanko baranka” dzieci śpiewają refren „…Baź, baź baranku…” . Natomiast w piosence pt. „Hej wiosno hej” dzieci zachowywały się jak echo i powtarzały wers piosenki za panią Kasią. W bardzo wesołym i wiosennym nastroju dzieci udały się do swoich sal.
Światowy Dzień Kota
W dniu 17.02.2015r. obchodziliśmy w Przedszkolu Światowy Dzień Kota. Dzieci przywitały panie przebrane za kocice. W tym dniu królowały piosenki i wierszyki o kotach, chętnym dzieciom panie malowały twarze.
Przedszkolakom bardzo podobał się ten dzień, dzięki któremu jeszcze bardziej polubiły koty i z radością będą świętowały ich święto za rok.Klarnet
W poniedziałek 09.02.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Przedszkolaki poznały instrument dęty drewniany klarnet wykonany z hebanu lub plastiku. Klarnet podzielony jest na pięć części: ustnik, baryłkę, korpusy: górny i dolny, czarę głosową. Muzyk pan Marek pokazywał poszczególne części instrumentu i zagrał na klarnecie: glissando, staccato, piano, forte, fortissimo, trel, arabskie ozdobniki. Pani Alina recytowała wiersz pt. „Klarnet”. Usłyszeliśmy utwory zagrane przez pana Marka na klarnecie: „Polka Dziadek”, „Super kot Oskar”, „Błękitna Rapsodia”, „Polka Śmieszka”. Dzieci słuchały piosenki pt. „Zakatarzona piosenka” w wykonaniu pani Aliny i „kichały” gdy usłyszały słowo a psik. Na zakończenie spotkanie dzieci tańczyły w parach (chłopiec i dziewczynka) do melodii „Złoty pierścionek”.
Góra Grosza 2014
Nasze przedszkole i grupy zero w dniach: 24.11.14r. – 05.12.14r. uczestniczyły w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej Góra Grosza. Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Rodzice naszych przedszkolaków przystąpili do akcji i wraz ze swoimi pociechami, rzucali do skarbonek monety: 1, 2, 5 groszowe lub inne. Dzieci chętnie brały do rąk skarbonki i prosiły o grosiki dla innych dzieci (wychowującym się poza własną rodziną). W tym roku zebraliśmy 238,89 zł. (monet 1 groszowych było 4823 sztuk - ogólna liczba monet 8265 sztuk). W imieniu dzieci wychowującym się poza własną rodziną bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wrzucili pieniążki do skarbonek. Pieniążki kurierem zostaną wysłane do banku i przekazane Fundacji Nasz Dom. Jeszcze raz dziękujemy – organizatorzy akcji w Przedszkolu Publicznym w Smolcu.
Fagot
W poniedziałek 12.01.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Dzieci chętnie uczestniczyły w tym spotkaniu: słuchały muzyki, uczestniczyły w zabawach do słów wykonywanych piosenek i poznały instrument dęty drewniany – fagot. Instrument składa się z sześciu części: stroika, esu, skrzydła, stopy, rury basowej oraz czary głosowej. Tworzą one kanał o długości ponad 2,4 m. Korpus instrumentu tradycyjnie wykonywany jest z drewna, najczęściej z jaworu. Drewno na fagot musi „leżakować" od dziesięciu do nawet stu pięćdziesięciu lat. Instrument charakteryzuje się głębokim, melancholijnym i bardzo naturalnym brzmieniem. Dzieci słuchały zagadek muzycznych i utworów („Boléro”, „Santa Lucia”) granych na fagocie. Na zakończenie spotkania dzieci bawiły się w parach do piosenki pt. „Ja cię pocałuję”.
Wielka heca na Lodowej planecie
W czwartek 11.12.14r. dzieci z grup przedszkolnych i grup zero oglądały bajeczkę kosmiczną pt. „Wielka heca na Lodowej planecie” Teatrzyku Kropa. W krainie Lodowej nikt nie chorował, ponieważ zarazek Grypek był zamknięty w słoiku. Aż pewnego razu Gburek dla hecy wypuścił zarazka i mieszkańcy zamieszkujący planetę zaczęli chorować. Mieszkańców uratował profesor Tutka, który zawsze nosił szalik, czapkę jadł owoce i warzywa. Wspólnie z dziećmi pokonał zarazka Grypka, bojowym okrzykiem: „Hip, hip hura woda z mydłem radę da. Hip, hip hura witamina radę da. Hip, hip hura ciepły szalik radę da”. Każde dziecko zrozumiało w jaki sposób ma dbać o swoje zdrowie i od tej pory je ze smakiem warzywa, owoce, rybę, przetwory mleczne, kasze i pije dużo wody. Ubieramy się zgodnie z porą roku. Często myjemy ręce.
AKORDEON
3 listopada 2014 r. na zajęciach z cyklu „ Spotkania z muzyką” został zaprezentowany dzieciom akordeon.
Dzieci poznały tajniki budowy akordeonu oraz sposób gry na tym instrumencie. Była też okazja, aby z towarzyszeniem akordeonu zaśpiewać wspólnie piosenki oraz rozwiązywać zagadki muzyczne.
Dzieci dowiedziały się, że akordeon składa się z 3 części: płuc, basów oraz klawiszy. Aby zagrać trzeba posłuchać jak instrument oddycha, a następnie nacisnąć klawisze i jak już jest dźwięk to przyciski. Akordeon gra cicho jeśli lekko go rozciągamy, natomiast głośno jeśli bardzo go rozciągamy.
Dzieci miały okazje usłyszeć takie utwory muzyczne jak: Polonez, Kujawiak, Oberk, Hejnał Krakowski, Krakowiak oraz Tańcowali zbójnicy.
Grana była również Kogucia polka podczas , której dzieci udawały odgłosy kury.
Nie zabrakło nawiązania do Święta 11 Listopada, wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę Wojenko, wojenko, dzieci jako rekwizyty do piosenki dostały czapki wojskowe.
Na zakończenie był utwór Dwa malutkie jeże, któremu towarzyszył taniec wykonany przez dzieci.
Święto Drzewa
W październiku w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Święto Drzewa”. Z tej okazji zaprosiłyśmy chętne dzieci i ich rodziców do konkursu plastycznego. Tematem pracy było DRZEWO - wykonane dowolną techniką. Wszystkie prace zachwycały pomysłowością. Dzieci w nagrodę za wzięcie udziału w konkursie dostały dyplomy i cukierki. Bardzo chciałyśmy podziękować rodzicom za zaangażowanie i zapraszamy do brania udziału w innych tego typu imprezach.
Skrzypce
10 października 2014 r. na zajęciach z cyklu „ Spotkania z muzyką”. Pan Tomasz Kobuszewski zaprezentował niezwykły instrument, jakim są skrzypce. Dzieci miały okazję poznać tajniki budowy skrzypiec oraz sposób gry na instrumencie, bawiąc się przy jego akompaniamencie. Była też okazja, aby z towarzyszeniem skrzypiec zaśpiewać wspólnie piosenki oraz rozwiązywać zagadki muzyczne.
Pan Tomek opowiedział dzieciom o budowie skrzypiec. Skrzypce zrobione są z drewna, mają główkę w kształcie ślimaka a na kołkach nawinięte są struny. W środku skrzypiec znajduje się dusza. Lutnik duszostawiaczem wkłada duszę do środka. Skrzypce mają 4 struny: E, A, D, G. Smyczek składa się z części drewnianej i włókna szklanego.
Ślimak, konik morski, koń (włosie konia) i żabka to zwierzątka ukryte w skrzypcach.
Dzieci dowiedziały się, że skrzypce znajdują się w rodzinie instrumentów strunowych i smyczkowych i są najmniejszym instrumentem z tej rodziny(altówka, wiolonczela, i kontrabas).
Dzieci miały okazje usłyszeć takie utwory muzyczne jak : „Kaprys“ Paganiniego, „Ave Maria“ – dzieci słuchały muzyki przy zamkniętych oczach abu pobudzić wyobraźnię. Pan Tomek grał dla dzieci nie tylko smyczkiem ale palcami (piccicato).
Dzieci śpiewały znaną wszystkim piosenkę „Ogórek“ oraz mix melodi country, np. „Stary Donald“. Ostatni utwór to „Pstrąg“, któremu towarzyszył taniec wykonany przez dzieci.
Plastusiowy pamiętnik
W dniu 1.10.2014 roku dzieci z naszej grupy wybrały się do wrocławskiej siedziby Radia i Telewizji na spektakl „Plastusiowy pamiętnik”. Wyprawę rozpoczęliśmy od podróży autokarem, w którym dzieci umilały sobie czas podróży piosenką. Następnie, korzystając z pięknej pogody, odbyliśmy krótki spacer do parku gdzie dzieci poszukiwały oznak jesieni. Następnie udaliśmy się na przedstawienie, które wzbudziło u zerówkowiczów wiele pozytywnych emocji. Dzieci miały okazję poznać Plastusia, jego właścicielkę Tosię oraz przyjaciół z piórnika. Po powrocie do szkoły chętni widzowie z naszej grupy ulepili swojego własnego plastelinowego przyjaciela.
Dzień Chłopaka
W dniu 30.06.2014 roku odbył się w grupie O”B” Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki przygotowały dla swoich kolegów laurkowe samoloty oraz miłe życzenia. Ponadto każdy z naszych panów otrzymał upominek i garść słodkości. Następnie wszyscy pogrążyli się w wesołej zabawie przy muzyce. Koleżanki zadbały, aby żaden z kolegów nie podpierał ściany :) Na koniec chłopcy, jako że to ich dzień, wybrali rodzaj odpoczynku na świeżym powietrzu. Nie było dla dziewczynek zaskoczeniem, że wybór padł na mecz piłki nożnej.
Zaczarowany las
W piątek 26.09.14r. dzieci z przedszkola i grup zero oglądały przedstawienie pt. „Co się stało z zaczarowanym lasem?” Teatrzyku Kropa. Wszystkie dzieci z zaciekawieniem śledziły losy bohaterów spektaklu, najbardziej obchodził ich los mieszkańców bajkowego lasu. Na rozkaz króla baśni i bajek drwale mieli ściąć las z powodu braku papieru dla bajkopisarzy. Z tego pomysłu najbardziej cieszyła się ukochana króla wiedźma Śmieciucha, która uwielbiała śmieci i bałagan. Czerwony Kapturek poprosił Wilka aby zrobił coś pożytecznego dla wszystkich mieszkańców bajkowego lasu i lasu. W lesie były porzucone śmieci i niepotrzebne, zepsute elektrośmieci. Wilk zaśpiewał piosenkę w rytmie bluesa i znalazł czarodziejskie zaklęcie. Dzieci zapamiętały zaklęcie i zaśpiewały refren piosenki. Czerwony Kapturek poszedł do króla, powiedział o zmartwieniu zwierząt bajkowego lasu, pokazał zaśmiecony las. Król zrozumiał, iż śmieci należy segregować i żadnych niepotrzebnych rzeczy nie pozbywamy się do lasu. Król zarządza aby wszystkie śmieci segregować. Król wspólnie z dziećmi powiedział zaklęcie i zamiast wiedźmy Śmieciuchy ukazała się wszystkim wróżka księżniczka.
Fortepian
W poniedziałek 8.09.14r. dzieci z przedszkola i grup zero uczestniczyły w pierwszym w tym roku szkolnym (2014/2015) Spotkaniu z muzyką. Dla trzylatków było to wielkie przeżycie i pierwsze spotkanie z panią Aliną Zwoźniak i panią Ewą grającą muzykę na fortepianie. Wszystkie dzieci w skupieniu słuchały utworów Fryderyka Chopina na fortepian granych przez panią Ewę. Prowadząca spotkanie pani Alina zaśpiewała piosenkę pt. „Fryckowy walczyk”, dzieci śpiewały refren piosenki wspólnie z prowadzącą. Nie mogło zabraknąć zagadek muzycznych granych na fortepianie, które dzieci bezbłędnie zgadywały. Na zakończenie spotkania dzieci wysłuchały fragmenty utworów F. Chopina, które znamy i często słyszymy w radio, w telewizji, w komputerze i nie wiemy kto je skomponował.
0C
Nauczyciele: Kamila Wesołowska, Izabela Kowalik
Dzień Otwarty
We wtorek 02.06.15r. w naszym przedszkolu był dzień otwarty w godzinach 10.00-12.00. Zostały zaproszone do przedszkola nowo przyjęte dzieci wraz z rodzicami. W tym czasie przedszkolaki i dzieci z grup 0 miały zabawy ruchowe, taneczne na placu przedszkolnym z animatorką zabaw dziecięcych panią Aliną Zwoźniak. Nowo przyjęte dzieci były serdecznie witane przez pracowników przedszkola, oprowadzane po salach dydaktycznych i placu przedszkolnym, każde dziecko otrzymało balonik i słodki poczęstunek. Zaproszono nowo przyjęte dzieci wraz z rodzicami do wspólnej zabawy na placu przedszkolnym z animatorką. Pani Alina zachęcając i ośmielając dzieci dawała naklejkę z wesołą buzią. Opiekunowie przyszłych przedszkolaków uczestniczyli w inscenizacji piosenki pt. „Wiatraki”. Kolejną atrakcją dla wszystkich dzieci był wóz strażacki i strażacy z OSP w Smolcu. Panowie: Mariusz Witen, Mateusz Szpargała, Zbigniew Podlesiecki cierpliwie pokazywali elementy wyposażenia wozu strażackiego. Był pokaz polewania wodą – każde dziecko trzymało wąż strażacki i polewało trawnik. Dzieci były bardzo zadowolone i szczęśliwe z możliwości obejrzenia wozu strażackiego i chociaż przez chwile mogły poczuć się strażakiem. Zabawa przy rytmicznych dźwiękach muzyki bardzo się dzieciom podobała. Szczęśliwe i troszeczkę zmęczone dzieci wróciły do swoich zajęć i sal przedszkolnych, a tam czekała na nich niespodzianka.
Wiolonczela
W poniedziałek 01.06.15r. dzieci z przedszkola i grup zerowych miały ostatnie w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Tradycyjne dzieci z panią Aliną zaśpiewały „Dzieńdobrynkę - przywitankę”. Tematem zajęć był instrument muzyczny wiolonczela z rodziny instrumentów smyczkowych po skrzypcach, altówce i przed kontrabasem licząc w kolejności według wielkości. Dzieci z zainteresowaniem słuchały gry na tym instrumencie w wykonaniu pana Adama. Pani Alina recytowała wiersz pt. „Wiolonczela”, a dzieci w tym czasie patrzyły na instrument, tam gdzie pokazywał pan Adam. Wszystkie dzieci poznały budowę instrumentu i zasady gry na wiolonczeli. Bardzo zadziwiła przedszkolaków wielkość instrumentu. Podczas spotkania były również zabawy związane z treścią utworu: „Lody poziomkowe” oraz „Taniec węgierski”. Na zakończenie wszystkie dzieci z panią prowadzącą zaśpiewały piosenkę pt. „Na spotkaniach z muzyką”.
Dzień Dziecka
W piątek 29.05.15r. w godzinach 10.00 - 13.00 dzieci z przedszkola i grup 0 miały Dzień Dziecka zorganizowany przez rodziców z Rady Rodziców Przedszkola. Były przygotowane dla dzieci różnorodne atrakcje m.in. zamek dmuchany do skakania i zjeżdżania, wata cukrowa, słodki poczęstunek, woda, zabawy z animatorami, malowanie twarzy. Wszystkie dzieci cierpliwie czekały na swoją kolei do zabaw w zamkach dmuchanych, malowania twarzy i do waty cukrowej. Ze smakiem zjadały babeczki przygotowane przez rodziców i piły wodę. Chętnie bawiły się z animatorami –klaunami, rozwiązywały zagadki, tańczyły wspólnie z prowadzącymi w rytmie znanych dzieciom i dorosłym piosenek. Wszystkim bardzo podobał się ten dzień, a najbardziej dzieciom. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały baloniki i lizaki.
Dzień Ziemi
12.05.15 r. dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w przedstawieniu, pt. „Dzień Ziemi”. Bohaterkami były Kropelka i Zapominajka. Zabawa miała na celu zintegrowanie grup przedszkolnych, rozwijanie troski o jakość życia na Ziemi oraz kształtowanie postaw proekologicznych. Dzieci wzięły udział w zabawie badawczej – porządki – segregujemy odpady, „Jak należy się zachować?”, „Oszczędzamy wodę”, „Zagadki”. Pod koniec zabawy przedszkolaki złożyły przysięgę miłośnika przyrody. Każda grupa wykonała plakat „Nasza Ziemia”, który ma za zadanie uczyć wszystkich jak należy w zgodzie żyć z przyrodą.
Planetarium
W dniach od 15-17 kwietnia br. dzieci z naszego przedszkola i grup 0 uczestniczyły w zajęciach o kosmosie w przenośnym Planetarium - Bajkonur. Duże wrażenie dzieciom sprawił ogromny granatowy namiot kształtu kulistego, do którego po kolei wschodziły. W środku namiotu, dzieci siedząc oglądały gwiazdy, wielką i mała niedźwiedzicę, inne galaktyki i zbiory gwiazd. Z zainteresowaniem słuchały opowieści o kosmosie i oglądały kolorowe obrazy wschodzącego i zachodzącego słońca, gwiazdy, planety, znaki zodiaku. Pokaz został zorganizowany i sfinansowany przez rodziców z Rady Rodziców Przedszkola.
Zajączek
We wtorek 31.03.15r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola przywitały wielkanocnego zajączka, motylka i panią wiosnę – a były to panie z Rady Rodziców. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy, która polegała na szukaniu słodkiej niespodzianki. Każda grupa dostała wskazówki według, których - miała znaleźć mapę. Po odszukaniu poszczególnych części mapy i jej złożeniu w całość, dzieci odczytały miejsce, gdzie znajduje się słodka niespodzianka. Następnie odszukały ją w sali widowiskowej, a na zakończenie spotkania wszyscy razem zaśpiewali i zatańczyli „Boogi -Woogi”.
Obój
W poniedziałek 04.05.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Dzieci chętnie uczestniczyły w tym spotkaniu, słuchały utwory muzyczne, m.in. „Jazzowa piosenka majowa”, „fragment z Jeziora łabędziego”, „ Taniec Hołowiecki”, taniec kujawiak „Czerwone jabłuszko”. Uczestniczyły w zabawach muzycznych do utworów „Marsz myśliwych”, „Motylki”. Poznały instrument drewniany dęty – obój. Obój wydaje bardzo delikatne dźwięki, dlatego nadaje się do spokojnej muzyki np. do grania kołysanki. Usłyszały grę: staccato, piano, forte, tryl. Dzieci rozwiązywały zagadki muzyczne utworów: „Krakowiaczek jeden”, „Różowa pantera”. Na zakończenie spotkania dzieci zaśpiewały wspólnie z panią Kasią „Na spotkaniach z muzyką”.
Gitarowe opowieści cz. II
W środę 08.04.15r.dzieci z grup przedszkolnych i grup zero oglądały przedstawienie pt. „Gitarowe opowieści cz. II”. Postacie z bajek (rolnik Dropsik, Leśna Istotka, Hipopotam, kosmonautka Jagódka, Król Rock'n'rolla Elvis I), zaprezentowały różne gatunki muzyczne grane na gitarach: akustycznej, rezofonicznej, elektrycznej. Wszystkich zaciekawił wygląd gitary rezofonicznej, (nazywanej dobro od konstruktorów tej gitary). Najważniejszym elementem różniącym gitarę rezofoniczną od zwykłej gitary akustycznej jest obecność drgającej, metalowej membrany, będącej dodatkowym rezonatorem akustycznym. Opiera się on na pudle rezonansowym i jednocześnie stanowi podparcie dla stalowych strun. Dzieci usłyszały: bluesa i rock'n'rolla gatunki muzyczne, które ukształtowały dzisiejszą muzykę rozrywkową. Dzieci z rolnikiem Dropsikiem i wesołą Leśną Istotką zaśpiewały i zatańczyły taniec pt. „Boogie woogie”. Dzieci najlepiej bawiły się przy dźwiękach gitary elektrycznej podłączonej do wzmacniacza zwanego piecykiem. Król Rock'n'rolla brawurowo zagrał piosenkę pt. „W górę Missisipi”, a dzieci wspólnie z Leśną Istotką śpiewały refren.
Palma wielkanocna
Nasze przedszkole, jak co roku przed Niedzielą Palmową wykonało palmę, którą wszystkie grupy wraz z wychowawczyniami 27 marca zaniosły do kościoła. Przywitał nas administrator smoleckiej parafii - ks. dr Zbigniew Stokłosa, który po krótkiej modlitwie opowiedział historię święcenia palm i kilka ciekawostek z nią związanych. Zaśpiewaliśmy również wspólnie dwie pieśni, a na koniec wszystkie dzieci otrzymały od księdza okolicznościowe obrazki. W wykonanie naszej palmy włączyło się wiele osób. Wszystkie kwiaty, podobnie jak w latach poprzednich, wykonały panie woźne. Wielu rodziców jak i wychowawczynie podarowały bukszpan. Wszystko to w piękną całość uplotła pani Lucynka z Robaczków. Osoby odpowiedzialne za wykonanie tegorocznej palmy - Żaneta Porochońska, Joanna Schmiedel, Agnieszka Szukała i Justyna Wiercińska serdecznie dziękują za okazaną pomoc.
Pierwszy Dzień Wiosny
23.03 dzieci z grupy 0c i 0d witały wiosnę. Z tej okazji pani Wiosna przeczytała list pożegnalny od pani Zimy. Następnie wszystkie dzieci wywoływały wiosnę tańcem z paskami bibuły przy utworze Edwarda Griega „Poranek”. Nie zabrakło zagadek na temat ptaków, które przyleciały z ciepłych krajów oraz pierwszych wiosennych kwiatów. Były również zabawy naśladowcze, ze śpiewem, tańce i dużo muzyki. Na końcu grupy wykleiły kwiatami panią Wiosnę.
Dzień Kobiet
Marzec wyjął grosik srebrny,
Teraz będzie mu potrzebny.
Do kwiaciarni marzec pobiegł,
Kupić bukiet na Dzień Kobiet.09.03 wszystkie dziewczynki świętowały swój dzień. Po krótkiej rozmowie na temat Dniu Kobiet, po rozwiązaniu paru zagadek, dziewczynki zostały obdarowane małym upominkiem i miały okazję wysłuchać wielu serdecznych życzeń od swoich kolegów. Na koniec wszyscy pięknie zasiedli do stolików, aby rozwiązać kartę pracy.
Puzon
W poniedziałek 30.03.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką, na którym poznały instrument muzyczny – puzon. Pan Grzegorz zagrał na puzonie: piano, forte, staccato oraz zagadki muzyczne z bajek: Reksio i Kraina Lodu. Dzieci poznały zasady gry na puzonie i z jakich elementów się składa oraz do jakiej rodziny instrumentów należy. Pan Grzegorz zagrał z tłumikiem, który wycisza dźwięki, utwór pt. „Polka Rechotka”. Pani Kasia przeczytała wierszyk pt. „O wszystkich blaszanych instrumentach”. Usłyszeliśmy utwory zagrane na puzonie pt.: „La palona” i z filmu „Ojciec chrzestny”. W piosence pt. „Duszki leśne” – wybrane dzieci zamiatały, sprzątały. Ta piosenka zachęca dzieci do dbania o przyrodę, las, najbliższe otoczenie. W piosence „Na puzonie sobie gram”, dzieci powtarzały wers piosenki za prowadzącą. Na zakończenie spotkania dzieci wspólnie z panią Kasią zaśpiewały „Na spotkaniach z muzyką”.
O prosiaczku Głuptasku
W czwartek 12.03.15r.dzieci z grup przedszkolnych i grup zero oglądały przedstawienie pt. „O prosiaczku Głuptasku”. Kogut był bardzo zmartwiony, że nie obudził prosiaczka, który był niewyspany i ponownie zasnął pod płotem. Dzieci – widzowie wspólnie z króliczkiem obudziły prosiaczka. Prosiaczek na śniadanie zjadł chipsy, cukierki i popił colą. Króliczkowi bardzo nie spodobał się posiłek prosiaczka i zaproponował chrupiącą marchewkę oraz mycie zębów dwa razy dziennie i po zjedzeniu słodyczy. Prosiaczek nie skorzystał z poczęstunku, poszedł sobie. Po drodze spotkał Trzmiela, zrobił mu psikusa – ochlapał jego błotem. Trzmiel wybrudził sobie skrzydełka i nie mógł latać, prosiaczek zrozumiał jak źle postąpił i pomógł wyczyścić skrzydełka trzmielowi. Dzieci wspólnie z Króliczkiem zaśpiewały refren piosenki „…mydło, mydło wszystko umyje…”. Krowa Mućka, której marzeniem jest zostanie koniem wyścigowym, wychwala mleko i produkty mleczne – śpiewając piosenkę „… kto chce być silny, kto chce być zdrowy, ten pije mleko prosto od krowy…”. Kogut szuka Prosiaczka, który samotnie poszedł do lasu, gdzie może być niebezpiecznie. Ratować małego prosiaczka musi osoba dorosła. Prosiaczek poszedł szukać przygody, spotkał Puchacza z rodu Sów, który zdziwił się samotnym spacerem Prosiaczka i nie poinformowaniu o tym zdarzeniu osoby dorosłej. Prosiaczek był głodny, zabłądził w lesie. Spotkał Lisa który był też głodny i miał apetyt na prosiaczka. Zaniepokojeni mieszkańcy zagrody rozpoczęli poszukiwania. Pies znalazł głodnego prosiaczka, przegonił podstępnego lisa. Przecież prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Prosiaczkowi bardzo posmakowały owoce i warzywa i teraz jest zawsze uprzejmy dla innych, nie rozmawia z nieznajomymi.
Dzień Babci i Dziadka
W dniu 06.03.2015r w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie, na które przybyli szczególni goście, ważni w życiu każdego dziecka. Świętowaliśmy bowiem, Dzień Babci i Dziadka. Dziadkowie i babcie dzieci z grupy 0C licznie przybyli na uroczystość. Grupa wraz ze swoimi paniami przygotowała część artystyczną, na której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne, wręczyły wykonane własnoręcznie prezenty i złożyły życzenia. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować Dziadkom za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za czas, który zawsze mają dla swoich wnuków. Niejednej Babci i Dziadkowi, łezka kręciła się w oku, a na ustach można było zobaczyć uśmiech. Na zebranych czekała jeszcze jedna niespodzianka – wspólny taniec. Kochane Babcie i Dziadkowie na chwilę znowu mogli poczuć się dziećmi i wraz ze swoimi wnuczętami wspólnie tańczyli i śpiewali. Wszystkim towarzyszył uśmiech na twarzy i zadowolenie ze wspólnej zabawy. Szczęśliwe, uśmiechnięte, a nawet rozpromienione twarze Babć i Dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.
Nadchodzi wiosna
W poniedziałek 09.02.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Dzieci uczestniczyły w inscenizacjach z okazji wiosny i Świąt Wielkanocnych. Na dobry początek dzieci wspólnie z prowadzącą zaśpiewały piosenkę pt. „Dzieńdobrynka”. Następnie pani Kasia zaśpiewała piosenkę pt. „Pani wiosenko, wiosenko” i do dzieci przyszła wiosna (pani Magda) cała w kwiatach, lecz trochę zaspana. Wiosna na dobre obudziła się przy piosence „Rokendrolowa wiosna”. Natomiast przy piosence „Maszeruje wiosna”- odbył się wiosenny korowód z kwiatami, instrumentami, parasolkami, śmiesznymi czapkami. W piosence pt. „Zakochała się Wiosna na wiosnę” dziewczynki ubrane w ludowe wianki i chusty tańczyły w rytm melodii. W inscenizacji ruchowej do piosenki pt. „10 baranków” – dzieci 3-letnie i 4-letnie chętnie wykonywały czynności śpiewane w piosence. W piosence pt. „Śniadanko baranka” dzieci śpiewają refren „…Baź, baź baranku…” . Natomiast w piosence pt. „Hej wiosno hej” dzieci zachowywały się jak echo i powtarzały wers piosenki za panią Kasią. W bardzo wesołym i wiosennym nastroju dzieci udały się do swoich sal.
„POLSKA AKADEMIA DZIECI” CZ 3
W dniu 27.02.2015r o godzinie 10:00 dzieci z grup 0C i 0D po raz trzeci pojechały do Wrocławia do Dolnośląskiej Szkoły Wyższej na kolejny cykl wykładów Polskiej Akademii Dzieci pt.” „O mitologii greckiej i wrocławskich legendach”. 8-letni Jakub wcielił się w rolę młodego eksperta i próbował odpowiedzieć na pytania. Czym jest mit? Jak powstawał świat? Czy człowiek powstał z gliny i po co Prometeusz wykradł ogień olimpijskim bogom? Rówieśnicy Jakuba dowiedzieli się także o hierarchii mitycznych bogów greckich oraz dwunastu pracach Heraklesa. Natomiast o barwnych wrocławskich legendach i ciekawostkach o mieście stu mostów opowiedziała pani Beata Maciejewska, znawczyni historii Wrocławia, dziennikarka, autorka Spacerownika po Wrocławiu Gazety Wyborczej. Jako dorosła ekspertka wspólnie z małymi naukowcami szukała odpowiedzi na pytania: Czy Wrocław też ma swój Olimp? Następnie Mali Studenci przeszli do zadawania pytań prelegentom, co każdorazowo było nagradzane. Autorzy najciekawszych pytań otrzymywali zaproszenia do wrocławskiego Aquaparku. Całe spotkanie poprowadziła 7-letnia Samiloby, która na drugim wykładzie w grudniu wcieliła się w rolę młodego eksperta. Organizatorzy przygotowali także niespodziankę, jaką był wywiad przeprowadzony przez Kasię z bajkopisarzem Grzegorzem Kasdepke. Na koniec, jak zawsze był poczęstunek w postaci pizzy i soczku.
Światowy Dzień Kota
W dniu 17.02.2015r. obchodziliśmy w Przedszkolu Światowy Dzień Kota. Dzieci przywitały panie przebrane za kocice. W tym dniu królowały piosenki i wierszyki o kotach, chętnym dzieciom panie malowały twarze.
Przedszkolakom bardzo podobał się ten dzień, dzięki któremu jeszcze bardziej polubiły koty i z radością będą świętowały ich święto za rok.PAN ANDERSEN
W dniu 16.02.2015 r. dzieci z grup: „Smerfy”, „Biedronki”, „Groszki” oraz 0 A, C, D po raz drugi wspólnie pojechały do Wrocławia do siedziby Polskiego Radia na spektakl teatralny pt.”Pan Andersen” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza. Najsławniejszego obywatela Danii kochają wszyscy: i dzieci, i dorośli na całym świecie. Któż z nas nie śledził z wypiekami na twarzy przygód Calineczki czy historii Brzydkiego Kaczątka? Ileż to razy pojawia się uśmiech na twarzy gdy czytamy dzieciom Nowe szaty cesarza? To właśnie fragmenty tych baśni dzieci miały okazję zobaczyć w poniedziałek. Kilkustronicowe teksty przełożone zostały na język sceny tworząc tętniące życiem, pełne dynamicznych zwrotów akcji kolorowe obrazy. Adaptacja sceniczna tych utworów uwzględniała uniwersalne wartości, jak: przyjaźń, tolerancja, dobro i prawda a mowa zastosowana w przedstawieniu uwrażliwiła młodych widzów na piękno mowy ojczystej. Spektakl wzbogaciła piękna scenografia, barwne kostiumy, ciekawa choreografia, a przede wszystkim wspaniała gra aktorów.
Bal karnawałowy
W dniu 9 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Dzień ten jest dla wszystkich dzieci bardzo ważny i długo wyczekiwany. Przepięknie przebrane dzieci z dumą prezentowały swoje stroje ze znanych i lubianych bajek na sali widowiskowej w przedszkolu, która z tej okazji została pięknie ozdobiona przez mamy z rady rodziców, własnoręcznie robionymi łańcuchami i kolorowymi balonami. Przebierańcy świetnie się bawili przy dźwiękach przebojów takich jak; „Ona tańczy dla mnie”, „Gangnam Style”, „Kachuchy”, „Bałkanica” i wielu, wielu innych. Oczywiście nie zabrakło kolorowych światełek, dymu i konkursu, w którym dzieci miały po kilku dźwiękach odgadnąć tytuł bajki. Uwieńczeniem imprezy były bańki mydlane, które się dzieciom bardzo, bardzo podobały.
Klarnet
W poniedziałek 09.02.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Przedszkolaki poznały instrument dęty drewniany klarnet wykonany z hebanu lub plastiku. Klarnet podzielony jest na pięć części: ustnik, baryłkę, korpusy: górny i dolny, czarę głosową. Muzyk pan Marek pokazywał poszczególne części instrumentu i zagrał na klarnecie: glissando, staccato, piano, forte, fortissimo, trel, arabskie ozdobniki. Pani Alina recytowała wiersz pt. „Klarnet”. Usłyszeliśmy utwory zagrane przez pana Marka na klarnecie: „Polka Dziadek”, „Super kot Oskar”, „Błękitna Rapsodia”, „Polka Śmieszka”. Dzieci słuchały piosenki pt. „Zakatarzona piosenka” w wykonaniu pani Aliny i „kichały” gdy usłyszały słowo a psik. Na zakończenie spotkanie dzieci tańczyły w parach (chłopiec i dziewczynka) do melodii „Złoty pierścionek”.
WIGILIA, JASEŁKA, WARSZTATY DLA RODZICÓW
19.12 był to wyjątkowy dzień dla grupy „0c”, ponieważ nadszedł długo oczekiwany dzień Wigilii. Miła, świąteczna atmosfera udzielała się dzieciom już od samego rana. Dzieci zanim zasiadły do wigilijnego stołu podzieliły się opłatkiem i złożyły sobie życzenia. Po życzeniach wszyscy wspólnie zasiedli do stołów, przy których nie zabrakło świątecznych przysmaków oraz słodkości. Podczas naszej Wigilii nie zabrakło również kolędowania. Po Wigilii dzieci z niecierpliwością czekały na zaprezentowanie swoich umiejętności na Jasełkach. Dzieci z radością przedstawiały i odgrywały swoje role ogłaszając o narodzinach Cudownego Dzieciątka. Można było zobaczyć żłóbek z Maryją, Józefem i Dzieciną, do której przyszli pasterze, trzej królowie z darami oraz prześliczne aniołki. Piękna scenografia, kolorowe stroje sprawiły, że zaproszeni goście z zainteresowaniem słuchali dzieci, które wprowadziły wszystkich w szczególny nastrój. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami i pastorałkami, na koniec dzieci zaśpiewały niemiecką kolędę „O Tannenbaum”. Po występie rodzice zostali zaproszeni na warsztaty bożonarodzeniowe. Nasza sala zamieniła się na moment w pracownię plastyczną, w której dzieci wraz z rodzicami ozdabiały plastikowe bombki. Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem, ale znalazł się też czas na miłe pogawędki. Własnoręcznie wykonane bombki wyglądały prześlicznie.
FABRYKA BOMBEK
W dnu 09.12.2014r dzieci z grup 0C i 0D pojechały na wycieczkę do Złotoryi do Fabryki Bombek. W planie wycieczki był przejazd autokarem oraz zwiedzanie fabryki bombek, gdzie dzieci mogły zobaczyć jakie są kolejne etapy powstawania ozdób choinkowych od dmuchalni przez lakiernię do dekoratorni. Na sam koniec odebraliśmy specjalnie dla nas, wcześniej przygotowane czerwone bombki w kształcie serduszka z imionkiem każdego dziecka, które oczywiście dzieci zabrały do domku.
Góra Grosza 2014
Nasze przedszkole i grupy zero w dniach: 24.11.14r. – 05.12.14r. uczestniczyły w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej Góra Grosza. Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Rodzice naszych przedszkolaków przystąpili do akcji i wraz ze swoimi pociechami, rzucali do skarbonek monety: 1, 2, 5 groszowe lub inne. Dzieci chętnie brały do rąk skarbonki i prosiły o grosiki dla innych dzieci (wychowującym się poza własną rodziną). W tym roku zebraliśmy 238,89 zł. (monet 1 groszowych było 4823 sztuk - ogólna liczba monet 8265 sztuk). W imieniu dzieci wychowującym się poza własną rodziną bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wrzucili pieniążki do skarbonek. Pieniążki kurierem zostaną wysłane do banku i przekazane Fundacji Nasz Dom. Jeszcze raz dziękujemy – organizatorzy akcji w Przedszkolu Publicznym w Smolcu.
„POLSKA AKADEMIA DZIECI” CZ 2
WIZYTA MIKOŁAJA
W dniu 05.12.2014r o godzinie 10:00 dzieci z grup 0C i 0D pojechały do Wrocławia do Dolnośląskiej Szkoły Wyższej na drugi z pięciu wykładów pt.”Jesteśmy obywatelami świata”. Wykład ten wygłosiła 7-letnia Samiloby o tym m.in. kim jest obywatel? Czy można być obywatelem całego świata? Jak obywatele z innych krajów czują się Polsce? Natomiast w roli dorosłego eksperta usłyszeliśmy Juliet Golden wraz z trzema zaproszonymi studentami z USA, którzy goszczą w DSW w ramach programu Culture and Politics of Reconciliation. Całe spotkanie prowadził 11-letni Maciej, który na pierwszym wykładzie w październiku wcielił się w rolę młodego eksperta. Po wygłoszeniu wykładów mali studenci oczywiście mogli zadawać pytania prelegentom, co każdorazowo było nagradzane zaproszeniem do Aquaparku czy Centrum Poznawczego Hali Stulecia. Na koniec organizatorzy przygotowali niespodziankę w postaci poczęstunku – pizzy i soczku. Zanim wróciliśmy jednak do Smolca pojechaliśmy jeszcze na jarmark bożonarodzeniowy na wrocławski rynek. Tam zobaczyliśmy piękną, dużą choinkę, w bajkowym lasku wysłuchaliśmy bajek, m.in.: ”Czerwony kapturek”, „Jaś i Małgosia”, „Królewna Śnieżka i 7krasnoludków”. W tym dniu spotkała dzieci jeszcze jedna niespodzianka. Pod przedszkolem, kiedy wsiedliśmy już do autokaru, gotowi jechać na wycieczkę, dzieci nagle usłyszały dźwięk dzwoneczków i znane wszystkim słowa: ”Hoł, hoł, hoł” – tak to był Święty Mikołaj. Dzieci z ogromną radością go przywitały, obiecały ,że będą grzeczne, zaśpiewały piosenkę pt.”Mikołaj ma trudne zadanie”, a w zamian każde dostało paczkę. To był dzień pełen wrażeń i niespodzianek.
Fagot
W poniedziałek 12.01.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Dzieci chętnie uczestniczyły w tym spotkaniu: słuchały muzyki, uczestniczyły w zabawach do słów wykonywanych piosenek i poznały instrument dęty drewniany – fagot. Instrument składa się z sześciu części: stroika, esu, skrzydła, stopy, rury basowej oraz czary głosowej. Tworzą one kanał o długości ponad 2,4 m. Korpus instrumentu tradycyjnie wykonywany jest z drewna, najczęściej z jaworu. Drewno na fagot musi „leżakować" od dziesięciu do nawet stu pięćdziesięciu lat. Instrument charakteryzuje się głębokim, melancholijnym i bardzo naturalnym brzmieniem. Dzieci słuchały zagadek muzycznych i utworów („Boléro”, „Santa Lucia”) granych na fagocie. Na zakończenie spotkania dzieci bawiły się w parach do piosenki pt. „Ja cię pocałuję”.
„MÓJ PRZYJACIEL MIŚ”
25 listopada 2014r dzieci z grup 0C i 0D obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każde dziecko przyniosło z domu swojego ukochanego misia. Na powitanie dzieci zatańczyły ze swoimi ulubieńcami taniec do piosenki „Misie szare”. Potem nastąpiła prezentacja misiów przez dzieci: skąd je mają, jak się nazywają, oraz w jakich bajkach możemy je zobaczyć i w jakich książkach są bohaterami. Wszystkie maskotki zostały powitane rymowanką logopedyczną „Miś i miód”. Później dzieci wysłuchały utworu J.Niedbały pt.”Bajka o małym, szmacianym misiu. Na koniec odbyła się zabawa ruchowa do piosenki „Gumi miś” oraz dzieci wykonały pracę plastyczną, z papierowych kółek zrobiły misia.
DZIEŃ SPORTU
W dniu 20 listopada odbył się w grupach 0C i 0D dzień sportu. Ale zanim przystąpiliśmy do ćwiczeń ,najpierw porozmawialiśmy o tym, jak ważny dla każdego człowieka jest ruch, co zrobić aby zostać odnoszącym sukcesy sportowcem, oraz dzieci w tym dniu przyniosły z domu wycinek z gazety z informacją o ich ulubionym sportowcu. Następnie dzieci ubrane odpowiednio do imprezy poszły na salę widowiskową do pobliskiego przedszkola. Tam czekała już Pani Grażynka, która na co dzień uczy w-fu w naszej szkole a także z naszymi zerówkowiczami ma raz w tygodniu gimnastykę korekcyjną. Na początku jak na prawdziwych sportowców przystało, dzieci miały rozgrzewkę, po czym zostały podzielone na 4 zespoły, które przystąpiły do rywalizacji. Uśmiechów i głośnych dopingów nie było końca. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem brały udział w zespołowej rywalizacji. Ten dzień dostarczył dzieciom niepowtarzalnych przeżyć towarzyszących sportowej zabawie oraz wiele radości i nie miało tu znaczenia kto będzie pierwszy.
Wielka heca na Lodowej planecie
W czwartek 11.12.14r. dzieci z grup przedszkolnych i grup zero oglądały bajeczkę kosmiczną pt. „Wielka heca na Lodowej planecie” Teatrzyku Kropa. W krainie Lodowej nikt nie chorował, ponieważ zarazek Grypek był zamknięty w słoiku. Aż pewnego razu Gburek dla hecy wypuścił zarazka i mieszkańcy zamieszkujący planetę zaczęli chorować. Mieszkańców uratował profesor Tutka, który zawsze nosił szalik, czapkę jadł owoce i warzywa. Wspólnie z dziećmi pokonał zarazka Grypka, bojowym okrzykiem: „Hip, hip hura woda z mydłem radę da. Hip, hip hura witamina radę da. Hip, hip hura ciepły szalik radę da”. Każde dziecko zrozumiało w jaki sposób ma dbać o swoje zdrowie i od tej pory je ze smakiem warzywa, owoce, rybę, przetwory mleczne, kasze i pije dużo wody. Ubieramy się zgodnie z porą roku. Często myjemy ręce.
PIERWSZA POMOC
W dniu 17 listopada odbyła się pogadanka połączona z pokazem na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w której udział wzięły dzieci z grup 0C i 0D. Pogadankę i pokaz prowadził Pan Wojciech Radecki, który na co dzień jest ratownikiem medycznym we Wrocławiu. Dzieci dowiedziały się, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo kiedy udzielamy pierwszej pomocy i bezpieczeństwo poszkodowanego. Co robić, gdy jesteśmy na niebezpiecznym terenie, jak zabezpieczyć miejsce, w którym znajduje się poszkodowany, w jaki sposób sprawdzić, czy osoba poszkodowana jest przytomna i co robić, jeżeli w pobliżu miejsca wypadku nie będzie nikogo dorosłego. Utrwalili sobie numery telefonów ratunkowych oraz zapoznali się z całą procedurą zgłaszania wypadku i wzywania fachowej pomocy. Pan Wojciech pokazał także dzieciom to czego używa się przy ratowaniu życia poszkodowanemu, m.in. stetoskop, laryngoskop, bandaże, ciśnieniomierz, glukometr. Na koniec dzieci zobaczyły na fantomie jak zrobić prawidłowo masaż serca i oddechy ratownicze. Dzięki powyższym zajęciom oswajamy dzieci ze świadomością konieczności niesienia pomocy innym, odpowiedniego zachowania się w obliczu wypadku, jak prawidłowo wezwać pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. To uczy odpowiedzialności za siebie i innych.
WIZYTA U STOMATOLOGA
„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda,
Tak się zaczyna wielka przygoda.
Myję zęby bo wiem dobrze o tym,
Ten kto nie myje ten ma kłopoty.
Żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć”Dlaczego dbamy o zęby? Co wpływa na rozwój zębów? Jakie przybory służą do higieny jamy ustnej? Na te pytania odpowiedzieliśmy sobie podczas zajęć edukacyjnych pt. „Mam zdrowe zęby”. Dzieci dowiedziały się skąd się biorą zęby, czym różnią się stałe zęby od mlecznych oraz co należy jeść, aby mieć zdrowe ząbki. Poznały etapy mycia zębów i mogły je przećwiczyć na papierowej szczęce. Podsumowaniem zajęć była wizyta w gabinecie stomatologicznym, znajdującym się w tym samym budynku, gdzie nasza zerówka. Podczas wizyty Pani Stomatolog opowiedziała nam o swojej pracy, pokazała narzędzia, na których pracuje a nawet zaprosiła dzieci na fotel dentystyczny. Na koniec wizyty Pani namawiała wszystkie dzieci do kontrolowania swoich ząbków i wizyt, nawet wtedy gdy ząbki nie bolą.
DZIEŃ KREDKI
„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę;
Kolorowe kredki bardzo lubią mnie.”
22 listopada obchodzony jest Dzień Kredki, święto to szczególnie bliskie jest dzieciom, ponieważ właśnie kredkami wykonują one swoje pierwsze prace plastyczne. W związku z tym w poniedziałek kredka znajdowała się w centrum zainteresowania grupy 0”c”. Na początku dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Biała kraina i czarnoksiężnik Koloruch”, po którym wszyscy stwierdziliśmy, że nasz świat jest piękny, ponieważ jest kolorowy. Dzieci przypomniały sobie piosenkę „Kolorowe Kredki”. Nie zabrakło również zadań matematycznych, opartych oczywiście na liczeniu kredek oraz zagadek o kolorach. Dzień zakończył się bajką pt. „Zaczarowany ołówek” i wykonaniem kredek z papieru, metodą orgiami.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
„Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie.”M. Konopnicka
Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, nie zastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni oraz pobudzania zainteresowania otaczającym światem ludzi i zwierząt. Bajka towarzyszy nam już od najmłodszych lat. Każde pokolenie ma swojego Żwirka z Muchomorkiem, Maję, Smerfy czy Shreka z rodziną, dlatego 5 listopada, kiedy wszystkie postaci z bajek obchodziły swoje święto - zerówkowiczów odwiedził niezwykły gość. Była nim Czarownica, która przyniosła list od wróżki z prośbą o pomoc. Dzieci miały rozpoznać bajkowe postacie i przyporządkować je do poszczególnych tytułów bajek, z których pochodzą oraz rozpoznawały fragmenty bajek. Wiele radości dostarczyła też dzieciom zabawa w „zaczarowanego berka”. Na koniec zerówkowicze pokolorowały rysunek oraz zjadły mały ale jakże zdrowy poczęstunek. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami dzięki czemu zła czarownica stała się dobrą wróżką.
AKORDEON
3 listopada 2014 r. na zajęciach z cyklu „ Spotkania z muzyką” został zaprezentowany dzieciom akordeon.
Dzieci poznały tajniki budowy akordeonu oraz sposób gry na tym instrumencie. Była też okazja, aby z towarzyszeniem akordeonu zaśpiewać wspólnie piosenki oraz rozwiązywać zagadki muzyczne.
Dzieci dowiedziały się, że akordeon składa się z 3 części: płuc, basów oraz klawiszy. Aby zagrać trzeba posłuchać jak instrument oddycha, a następnie nacisnąć klawisze i jak już jest dźwięk to przyciski. Akordeon gra cicho jeśli lekko go rozciągamy, natomiast głośno jeśli bardzo go rozciągamy.
Dzieci miały okazje usłyszeć takie utwory muzyczne jak: Polonez, Kujawiak, Oberk, Hejnał Krakowski, Krakowiak oraz Tańcowali zbójnicy.
Grana była również Kogucia polka podczas , której dzieci udawały odgłosy kury.
Nie zabrakło nawiązania do Święta 11 Listopada, wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę Wojenko, wojenko, dzieci jako rekwizyty do piosenki dostały czapki wojskowe.
Na zakończenie był utwór Dwa malutkie jeże, któremu towarzyszył taniec wykonany przez dzieci.
SPACER NA CMENTARZ
30 października w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych wybraliśmy się na cmentarz. Znicze, które tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola, zapaliliśmy pod krzyżem na znak pamięci o zmarłych. Pogoda była słoneczna, a więc obeszliśmy cmentarz dookoła, oglądaliśmy groby oraz ludzi, którzy przygotowywali je do święta.
„POLSKA AKADEMIA DZIECI” CZ. 1
W dniu 24.10.2014r dzieci z grup 0C i 0D zaraz po śniadanku, o godzinie 10:00 wybrały się na wycieczkę autokarową do Dolnośląskiej Szkoły Wyższej przy ulicy Strzegomskiej we Wrocławiu. Celem wyjazdu było wzięcie udziału w pierwszym z pięciu wykładów podczas których swoją wiedzę będą prezentować zarówno młodzi, jak i dorośli eksperci. W piątek w inauguracyjnym wykładzie Polskiej Akademii Dzieci w rolę młodego eksperta wcielił się 11-letni Maciej, który wybrał obszar swoich zainteresowań badawczych: „ Wybryki natury w świecie zwierząt”, natomiast rolę dorosłego eksperta przyjęła dr Anna Kędziora z Zakładu Mikrobiologii Uniwersytetu Wrocławskiego, która opowiedziała nam o bakteriach. Po wygłoszeniu tych obu wykładów, dzieci zadawały pytania do prelegentów, dostając w zamian drobny upominek, m.in. długopis, notes. Zanim jednak wysłuchaliśmy tych wykładów, dzieci złożyły uroczyste ślubowanie i odebrały indeksy z rąk dr Urszuli Dzikiewicz-Gazdy, prodziekan ds. studenckich Wydziału Nauk Pedagogicznych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. W imieniu naszej grupy indeksy odebrał Aleksander Sudoł. Całą uroczystość prowadził 7-letni chłopiec-Borys pod czujnym okiem koordynatorki projektu w DSW dr Anetty Pereświet-Sołtan. Między wykładami była przerwa na ruch, gdzie dzieci mogły wstać z miejsc i troszkę się poruszać. Na koniec organizatorzy przygotowali niespodziankę w postaci poczęstunku.
SŁODKIE CZARY MARY
Dnia 15.10.2014 r. dzieci z grupy 0 c wybrały się na wycieczkę autokarową do Wrocławia. Naszym celem były warsztaty wyrobu lizaków w manufakturze „Słodkie Czary Mary” oraz zwiedzenie Rynku i okolic. Manufaktura Cukierków i Lizaków „Słodkie Czary Mary” jest to miejsce magiczne, które powstało z miłości do słodkości. Gdy weszliśmy do środka, zachwycił nas wystrój wnętrza, wszędzie było kolorowo, pełno lizaków i cukierków, a w powietrzu unosił się przyjemny, słodki zapach. Podczas warsztatów Panie objaśniły nam proces produkcji lizaków, od momentu wylania karmelu na kamienny blat, poprzez nadawanie mu smaku i kolorów, aż do momentu pakowania gotowych produktów. Panie na naszych oczach wyciągały, skręcały i kształtowały rękami gorącą masę karmelową tak jak to miało miejsce dawniej. Dzieci były bardzo zainteresowane całą produkcją i cichutko oglądały co Panie robiły, ale najciekawszym zadaniem było wcielenie się w role cukiernika i wykonanie własnego klasycznego lizaka, którego potem dzieci zabrały do domu. Na koniec zostaliśmy poczęstowani cukiereczkami o smaku malinowym i dostaliśmy pamiątkowy dyplom. Po tych słodkich warsztatach rozpoczęliśmy poszukiwania krasnoludków w Rynku oraz mieliśmy chwilę na małą przekąskę.
DZIEŃ POCZTY POLSKIEJ
18 października swoje święto mają wszyscy pracownicy poczty, ponieważ tego dnia obchodzony jest ogólnopolski Dzień Poczty Polskiej. Z tej okazji grupa 0c wybrała się na wycieczkę właśnie na pocztę. Na miejscu przywitały nas dwie przemiłe Panie, które opowiedziały nam o pracy urzędników pocztowych. Przypomnieliśmy sobie kto nam przynosi listy oraz jaką drogę przebywa każdy z nich. List wrzucony do czerwonej skrzynki pokonuje długą podróż. Najpierw trafia do sortowni i przydzielany jest do odpowiedniego regionu. Później otrzymuje go listonosz, który segreguje listy w celu ułatwienia sobie pracy. Następnie listy lądują w jego torbie i trafiają do skrzynki adresata. Panie pokazały nam również jak należy poprawnie zaadresować list i gdzie przykleić znaczek na kopercie. Dowiedzieliśmy się co można przesyłać w paczce, a czego nie. Uświadomiły nas również, że wszystkie potrzebne rzeczy konieczne do nadania listu bądź paczki kupimy na poczcie. Wizyta na poczcie była bardzo ciekawa i interesująca, dzieci pełne wrażeń wróciły do przedszkola.
JEDZMY ZDROWO I KOLOROWO
W czwartek tj. 09.10.2014r dzieci z grupy 0C i 0D zabrały się za robienie pysznych jesiennych kanapek. Ale zanim przystąpiły do pracy, najpierw poszły do pobliskiego sklepu z warzywami po m.in. sałatę, szczypiorek, pomidory, ogórki, rzodkiewkę i paprykę. Była to też dobra okazja do poznania innych warzyw, m.in. pora, marchewki, selera, kapusty pekińskiej, czosnku, kalafiora, pietruszki, cukinii, itp. Wszystkie dzieci przyniosły deseczkę do krojenia i nożyk, kilkoro przyniosło masełko, wędlinkę i ser żółty, a mama Dawidka Szymosia – Pani Karolina upiekła pyszny, domowy chlebek, który dzieciom smakował najbardziej ze wszystkich dostępnych produktów. Po odpowiednim przygotowaniu miejsca pracy i starannym umyciu rąk dzieci od razu przystąpiły do pracy. Najpierw dokładnie umyły warzywa, a następnie ostrożnie zabrały się do ich pokrojenia. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kanapki były smaczne, zdrowe ale i pięknie ozdobione. Pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. I ta maksyma sprawdziła się tu doskonale, gdyż największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem o czym świadczą słowa dzieci: „Pycha”, „Mniam, mniam”.
Święto Drzewa
W październiku w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Święto Drzewa”. Z tej okazji zaprosiłyśmy chętne dzieci i ich rodziców do konkursu plastycznego. Tematem pracy było DRZEWO - wykonane dowolną techniką. Wszystkie prace zachwycały pomysłowością. Dzieci w nagrodę za wzięcie udziału w konkursie dostały dyplomy i cukierki. Bardzo chciałyśmy podziękować rodzicom za zaangażowanie i zapraszamy do brania udziału w innych tego typu imprezach.
Skrzypce
10 października 2014 r. na zajęciach z cyklu „ Spotkania z muzyką”. Pan Tomasz Kobuszewski zaprezentował niezwykły instrument, jakim są skrzypce. Dzieci miały okazję poznać tajniki budowy skrzypiec oraz sposób gry na instrumencie, bawiąc się przy jego akompaniamencie. Była też okazja, aby z towarzyszeniem skrzypiec zaśpiewać wspólnie piosenki oraz rozwiązywać zagadki muzyczne.
Pan Tomek opowiedział dzieciom o budowie skrzypiec. Skrzypce zrobione są z drewna, mają główkę w kształcie ślimaka a na kołkach nawinięte są struny. W środku skrzypiec znajduje się dusza. Lutnik duszostawiaczem wkłada duszę do środka. Skrzypce mają 4 struny: E, A, D, G. Smyczek składa się z części drewnianej i włókna szklanego.
Ślimak, konik morski, koń (włosie konia) i żabka to zwierzątka ukryte w skrzypcach.
Dzieci dowiedziały się, że skrzypce znajdują się w rodzinie instrumentów strunowych i smyczkowych i są najmniejszym instrumentem z tej rodziny(altówka, wiolonczela, i kontrabas).
Dzieci miały okazje usłyszeć takie utwory muzyczne jak : „Kaprys“ Paganiniego, „Ave Maria“ – dzieci słuchały muzyki przy zamkniętych oczach abu pobudzić wyobraźnię. Pan Tomek grał dla dzieci nie tylko smyczkiem ale palcami (piccicato).
Dzieci śpiewały znaną wszystkim piosenkę „Ogórek“ oraz mix melodi country, np. „Stary Donald“. Ostatni utwór to „Pstrąg“, któremu towarzyszył taniec wykonany przez dzieci.
„PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK”
W dniu 01.10.2014 r. dzieci z grup: „Smerfy”, „Biedronki”, „Groszki” oraz 0 A, C, D pojechały do Wrocławia do siedziby Polskiego Radia na spektakl teatralny pt.”Plastusiowy Pamiętnik” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza. Spektakl ten oparty był na najciekawszych wątkach znanej lektury autorstwa Marii Kownackiej. Adaptacja sceniczna tego utworu uwzględniała treści najbardziej edukacyjne, mówiące o przyjaźni, odpowiedzialności, odwadze i mądrości. Aktorzy przenieśli nas w kolorowy świat – pełen radości, zabawnych zdarzeń, gdzie wszystko wygląda inaczej i wszystko jest możliwe. W nim mały ludzik ulepiony z plasteliny przez pierwszoklasistkę – Tosię, może widzieć i słyszeć, piórnik jest domem, a szkolne przybory rozrabiają w najlepsze. Wraz z Plastusiem wtopiliśmy się w ciąg niesamowitych perypetii, przeplatanych rytmicznymi piosenkami i teatralnymi efektami. Spektakl wzbogaciła piękna scenografia, barwne kostiumy, ciekawa choreografia, a przede wszystkim wspaniała gra aktorów. Po wyjściu ze spektaklu dzieciom nadal towarzyszyła jedna z piosenek, którą śpiewał sobie Plastuś: „Fiku – miku! Wyobraźnia jest wspaniała! Fiku – miku! Wyobraźnię trzeba mieć! Fiku – miku! By fantazji dodawała Fiku – miku! Tym, co w nudy wpadli sieć”.
SAŁATKA OWOCOWA
W pierwszym tygodniu października realizowany był w naszej grupie temat o owocach. Dzieci zapoznały się z nazwami drzew owocowych, klasyfikowały je ze względu na pochodzenie oraz dowiedziały się, że są one bogatym źródłem witamin. W czwartek wybraliśmy się na wycieczkę do pobliskiego warzywniaka, gdzie mieliśmy możliwość zobaczyć owoce, porównać ich kształty i kolory. Kupiliśmy owoce i wróciliśmy do przedszkola, aby zrobić z nich sałatkę. Wszystkie owoce zostały dokładnie umyte, a następnie dzieci samodzielnie je kroiły i łączyły ze sobą. Przygotowanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji i radości. Sałatka była przepyszna, a dzieci na zajęciach miały możliwość nie tylko widzieć owoce, ale również dotykać, smakować i wąchać.
DZIEŃ CHŁOPAKA
30.09.2014 r. był to szczególny dzień dla chłopców z grupy 0c, ponieważ obchodzili oni swoje święto. Zaraz po śniadaniu poszliśmy do naszych kolegów i koleżanek z grupy 0d, aby wspólnie pobawić się i miło spędzić czas. Tego dnia było mnóstwo atrakcji:
-
zabawy ruchowe (rzut piłką do celu, figurki)
-
rozmowy na temat zachowania się podczas różnych uroczystości
-
słuchanie wiersza „Dzień Chłopaka”
-
quiz „Pomylone tytuły bajek”
-
zabawa dydaktyczna „Zgadnij, kto zniknął”
Na koniec zajęć chłopcy, aby otrzymać upominki, musieli wypić „Eliksir uśmiechu” (sok z cytryny). Mali mężczyźni nie wiedzieli, co piją. Miny mieli rewelacyjne, a dziewczynki im mocno kibicowały. Na szczęście wszyscy chłopcy zaliczyli zadanie i otrzymali puzzle, a dziewczynki lizaki. Po rozdaniu prezentów wróciliśmy do swojej sali, a chłopcy jeszcze długo wspominali „Eliksir uśmiechu” i cieszyli się z upominków.
Dzień Głośnego Czytania
29 września 2013 roku, już po raz trzynasty w Polsce obchodzony był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Dzień ten to dobra okazja do zachęcenia dorosłych do głośnego czytania dzieciom książek, ponieważ kształtują one wyobraźnię, wzbogacają słownictwo, stymulują rozwój dzieci i budują świat pięknych wartości. Podczas tegorocznego Dnia Głośnego Czytania zaprosiliśmy do nas jedną z mam naszych dzieci, Panią Joannę Młyńczyk. Pani Joanna pięknie przeczytała naszym dzieciom dwie bajki, pt. „Zosia i fiołkowy Kapelusz” oraz „Antek i stara jabłonka” Edyty Zarębskiej. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały bajek, a potem dzieliły się swoimi wrażeniami ze wspólnej lektury. Potem nauczycielka przygotowała kartę pracy, dzieci musiały policzyć jabłka na gałęzi i po drugiej stronie narysować tyle samo. Na koniec dzieci wykleiły kapelusz fioletową bibułą.
Rekord Guinessa
Nasze przedszkole bierze udział w IV Edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh” skupiającego się na profilaktyce stomatologicznej u dzieci w wieku przedszkolnym. W tym roku Akademia Aquafresh zaprosiła nas na próbę ustanowienia Rekordu Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie szczotkujących zęby w tym samym czasie, w różnych miejscach Polski !
30 września nasze przedszkole biło Rekord Guinnessa !! Wszystkie grupy 3 i 4 latków oraz zerówki znad Ośrodka Zdrowia - wyszły na plac przedszkolny ze szczoteczkami, pastami i kubkami. Równo o godzinie 12:00, gdy zabrzmiał dzwon na wieży kościelnej - wszystkie dzieci zaczęły szczotkować zęby przez 2 min. Z naszego przedszkola udział w tej akcji wzięło 156 przedszkolaków.
Czy Rekord został pobity ?? TAK !!! Tego dnia, o tej samej godzinie 257 500 dzieci w całej Polsce szczotkowało ząbki! Dzięki temu pobiliśmy rekord Guinnessa, który został ustanowiony w Indiach, gdzie 177 000 osób w jednym czasie myło zęby.
Zaczarowany las
W piątek 26.09.14r. dzieci z przedszkola i grup zero oglądały przedstawienie pt. „Co się stało z zaczarowanym lasem?” Teatrzyku Kropa. Wszystkie dzieci z zaciekawieniem śledziły losy bohaterów spektaklu, najbardziej obchodził ich los mieszkańców bajkowego lasu. Na rozkaz króla baśni i bajek drwale mieli ściąć las z powodu braku papieru dla bajkopisarzy. Z tego pomysłu najbardziej cieszyła się ukochana króla wiedźma Śmieciucha, która uwielbiała śmieci i bałagan. Czerwony Kapturek poprosił Wilka aby zrobił coś pożytecznego dla wszystkich mieszkańców bajkowego lasu i lasu. W lesie były porzucone śmieci i niepotrzebne, zepsute elektrośmieci. Wilk zaśpiewał piosenkę w rytmie bluesa i znalazł czarodziejskie zaklęcie. Dzieci zapamiętały zaklęcie i zaśpiewały refren piosenki. Czerwony Kapturek poszedł do króla, powiedział o zmartwieniu zwierząt bajkowego lasu, pokazał zaśmiecony las. Król zrozumiał, iż śmieci należy segregować i żadnych niepotrzebnych rzeczy nie pozbywamy się do lasu. Król zarządza aby wszystkie śmieci segregować. Król wspólnie z dziećmi powiedział zaklęcie i zamiast wiedźmy Śmieciuchy ukazała się wszystkim wróżka księżniczka.
Fortepian
W poniedziałek 8.09.14r. dzieci z przedszkola i grup zero uczestniczyły w pierwszym w tym roku szkolnym (2014/2015) Spotkaniu z muzyką. Dla trzylatków było to wielkie przeżycie i pierwsze spotkanie z panią Aliną Zwoźniak i panią Ewą grającą muzykę na fortepianie. Wszystkie dzieci w skupieniu słuchały utworów Fryderyka Chopina na fortepian granych przez panią Ewę. Prowadząca spotkanie pani Alina zaśpiewała piosenkę pt. „Fryckowy walczyk”, dzieci śpiewały refren piosenki wspólnie z prowadzącą. Nie mogło zabraknąć zagadek muzycznych granych na fortepianie, które dzieci bezbłędnie zgadywały. Na zakończenie spotkania dzieci wysłuchały fragmenty utworów F. Chopina, które znamy i często słyszymy w radio, w telewizji, w komputerze i nie wiemy kto je skomponował.
"Jestem małym ekologiem,
O przyrodę zawsze dbam.
Chcę by na naszej pięknej Ziemi
Przyjemniej wszystkim żyło się nam!"SPRZĄTANIE ŚWIATA
Takie motto przyświeca dzieciom i wychowawcom z naszego przedszkola, bo co roku we wrześniu bierzemy udział w ogólnoświatowej akcji SPRZĄTANIA ŚWIATA. W dniu 24.09.2014 r. dzieci z grup 0c i 0d zostały wprowadzone w tematykę dbania o środowisko. Rozmawialiśmy o konieczności nieśmiecenia i nieniszczenia przyrody. Dzieci oglądały film o wykorzystaniu surowców wtórnych oraz bajki o konieczności dbania o środowisko, uczyły się segregowania śmieci. Na koniec miały pomalować narysowane na kartce kosze na odpowiedni kolor (szkło – zielony, papier – niebieski, plastik – żółty), następnie otrzymały kartę z narysowanymi śmieciami, które wycieli i przykleili przy odpowiednich koszach. Dzieci poradziły sobie z tym zadaniem bez problemu.
DROGA DO PRZEDSZKOLA - GRA PLANSZOWA
Na początku roku szkolnego grupa 0 „c” wspólnie ustaliła zasady, które pomagają nam zgodnie i bezpiecznie spędzać czas w przedszkolu. Grupa wie, jak zachować się w sali oraz w ogrodzie przedszkolnym. Następnym etapem było zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach. W ramach tematu tygodniowego „Droga do przedszkola”, dzieci dowiedziały się, jakie są ich obowiązki jako uczestnika ruchu drogowego, tj. jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, gdy jest sygnalizacja świetlna oraz bez sygnalizacji. Przybliżyliśmy sobie informację na temat samochodów specjalistycznych, ich znaczenia dla społeczeństwa oraz utrwaliliśmy numery alarmowe. Dzieci poznały również znaki drogowe. Dla podsumowania naszego tematu grupa stworzyła własne gry planszowe. Wiele radości sprawiło im samodzielne pokolorowanie znaków drogowych oraz planszy. Zasady gry wytyczały znaki, ale to dzieci ustaliły, co dany znak oznacza, np. STOP to utrata kolejki. Dzieci z chęcią wracają do gry i tworzą nowe, według własnego pomysłu.
„Wrocławski Festiwal Krasnali”
Dnia 12.09.2014r. w piątek dzieci z grupy 0 C ubrały się na czerwono, założyły czerwone czapki na główki i wyruszyły na wycieczkę autokarową do Wrocławia na „III Wrocławski Festiwal Krasnoludków”. Na rynku pod pręgierzem we Wrocławiu czekały już na nas i na inne dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, małe krasnale i specjalni krasnalowi szczudlarze, którzy zaprowadzili nas kolorowym i roześmianym korowodem do Ogrodu Staromiejskiego przy Teatrze Lalek we Wrocławiu, gdzie mieściła się główna arena imprezy. Po drodze mogliśmy podziwiać przepiękne atelier fotograficzne przedstawiające zdjęcia krasnali porozstawianych po całym Wrocławiu. Na terenie Ogrodu Staromiejskiego działało kilka stref tworzących wielką wioskę krasnoludków. Wchodząc do niej, dzieci poczuły się naprawdę jak w świecie wrocławskich skrzatów, ponieważ wszystkie atrakcje miasteczka obsługiwane były przez krasnoludki. Nasi zerówkowicze najpierw zabrali się do robienia krasnoludków z patyczka, filcu i papieru kolorowego. Potem każde z nich samodzielnie zrobiło z kolorowych koralików bransoletki lub naszyjniki, a na koniec trafiliśmy do miejsca, w którym dzieci mogły ulepić z plasteliny i modeliny figurki krasnali. Gdy wychodziliśmy już z bajkowej wioski krasnoludków każde dziecko otrzymało niespodziankę, tablice do pisania ołówkiem magnetycznym ze stempelkami. Był to bardzo miły akcent wieńczący naszą bardzo udaną wycieczkę.
0D
Nauczyciele: Agnieszka Szukała, Edyta Kapusta
Dzień Otwarty
We wtorek 02.06.15r. w naszym przedszkolu był dzień otwarty w godzinach 10.00-12.00. Zostały zaproszone do przedszkola nowo przyjęte dzieci wraz z rodzicami. W tym czasie przedszkolaki i dzieci z grup 0 miały zabawy ruchowe, taneczne na placu przedszkolnym z animatorką zabaw dziecięcych panią Aliną Zwoźniak. Nowo przyjęte dzieci były serdecznie witane przez pracowników przedszkola, oprowadzane po salach dydaktycznych i placu przedszkolnym, każde dziecko otrzymało balonik i słodki poczęstunek. Zaproszono nowo przyjęte dzieci wraz z rodzicami do wspólnej zabawy na placu przedszkolnym z animatorką. Pani Alina zachęcając i ośmielając dzieci dawała naklejkę z wesołą buzią. Opiekunowie przyszłych przedszkolaków uczestniczyli w inscenizacji piosenki pt. „Wiatraki”. Kolejną atrakcją dla wszystkich dzieci był wóz strażacki i strażacy z OSP w Smolcu. Panowie: Mariusz Witen, Mateusz Szpargała, Zbigniew Podlesiecki cierpliwie pokazywali elementy wyposażenia wozu strażackiego. Był pokaz polewania wodą – każde dziecko trzymało wąż strażacki i polewało trawnik. Dzieci były bardzo zadowolone i szczęśliwe z możliwości obejrzenia wozu strażackiego i chociaż przez chwile mogły poczuć się strażakiem. Zabawa przy rytmicznych dźwiękach muzyki bardzo się dzieciom podobała. Szczęśliwe i troszeczkę zmęczone dzieci wróciły do swoich zajęć i sal przedszkolnych, a tam czekała na nich niespodzianka.
Wiolonczela
W poniedziałek 01.06.15r. dzieci z przedszkola i grup zerowych miały ostatnie w tym roku szkolnym Spotkanie z muzyką. Tradycyjne dzieci z panią Aliną zaśpiewały „Dzieńdobrynkę - przywitankę”. Tematem zajęć był instrument muzyczny wiolonczela z rodziny instrumentów smyczkowych po skrzypcach, altówce i przed kontrabasem licząc w kolejności według wielkości. Dzieci z zainteresowaniem słuchały gry na tym instrumencie w wykonaniu pana Adama. Pani Alina recytowała wiersz pt. „Wiolonczela”, a dzieci w tym czasie patrzyły na instrument, tam gdzie pokazywał pan Adam. Wszystkie dzieci poznały budowę instrumentu i zasady gry na wiolonczeli. Bardzo zadziwiła przedszkolaków wielkość instrumentu. Podczas spotkania były również zabawy związane z treścią utworu: „Lody poziomkowe” oraz „Taniec węgierski”. Na zakończenie wszystkie dzieci z panią prowadzącą zaśpiewały piosenkę pt. „Na spotkaniach z muzyką”.
Dzień Dziecka
W piątek 29.05.15r. w godzinach 10.00 - 13.00 dzieci z przedszkola i grup 0 miały Dzień Dziecka zorganizowany przez rodziców z Rady Rodziców Przedszkola. Były przygotowane dla dzieci różnorodne atrakcje m.in. zamek dmuchany do skakania i zjeżdżania, wata cukrowa, słodki poczęstunek, woda, zabawy z animatorami, malowanie twarzy. Wszystkie dzieci cierpliwie czekały na swoją kolei do zabaw w zamkach dmuchanych, malowania twarzy i do waty cukrowej. Ze smakiem zjadały babeczki przygotowane przez rodziców i piły wodę. Chętnie bawiły się z animatorami –klaunami, rozwiązywały zagadki, tańczyły wspólnie z prowadzącymi w rytmie znanych dzieciom i dorosłym piosenek. Wszystkim bardzo podobał się ten dzień, a najbardziej dzieciom. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały baloniki i lizaki.
Dzień Ziemi
12.05.15 r. dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w przedstawieniu, pt. „Dzień Ziemi”. Bohaterkami były Kropelka i Zapominajka. Zabawa miała na celu zintegrowanie grup przedszkolnych, rozwijanie troski o jakość życia na Ziemi oraz kształtowanie postaw proekologicznych. Dzieci wzięły udział w zabawie badawczej – porządki – segregujemy odpady, „Jak należy się zachować?”, „Oszczędzamy wodę”, „Zagadki”. Pod koniec zabawy przedszkolaki złożyły przysięgę miłośnika przyrody. Każda grupa wykonała plakat „Nasza Ziemia”, który ma za zadanie uczyć wszystkich jak należy w zgodzie żyć z przyrodą.
Planetarium
W dniach od 15-17 kwietnia br. dzieci z naszego przedszkola i grup 0 uczestniczyły w zajęciach o kosmosie w przenośnym Planetarium - Bajkonur. Duże wrażenie dzieciom sprawił ogromny granatowy namiot kształtu kulistego, do którego po kolei wschodziły. W środku namiotu, dzieci siedząc oglądały gwiazdy, wielką i mała niedźwiedzicę, inne galaktyki i zbiory gwiazd. Z zainteresowaniem słuchały opowieści o kosmosie i oglądały kolorowe obrazy wschodzącego i zachodzącego słońca, gwiazdy, planety, znaki zodiaku. Pokaz został zorganizowany i sfinansowany przez rodziców z Rady Rodziców Przedszkola.
Zajączek
We wtorek 31.03.15r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola przywitały wielkanocnego zajączka, motylka i panią wiosnę – a były to panie z Rady Rodziców. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy, która polegała na szukaniu słodkiej niespodzianki. Każda grupa dostała wskazówki według, których - miała znaleźć mapę. Po odszukaniu poszczególnych części mapy i jej złożeniu w całość, dzieci odczytały miejsce, gdzie znajduje się słodka niespodzianka. Następnie odszukały ją w sali widowiskowej, a na zakończenie spotkania wszyscy razem zaśpiewali i zatańczyli „Boogi -Woogi”.
Obój
W poniedziałek 04.05.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Dzieci chętnie uczestniczyły w tym spotkaniu, słuchały utwory muzyczne, m.in. „Jazzowa piosenka majowa”, „fragment z Jeziora łabędziego”, „ Taniec Hołowiecki”, taniec kujawiak „Czerwone jabłuszko”. Uczestniczyły w zabawach muzycznych do utworów „Marsz myśliwych”, „Motylki”. Poznały instrument drewniany dęty – obój. Obój wydaje bardzo delikatne dźwięki, dlatego nadaje się do spokojnej muzyki np. do grania kołysanki. Usłyszały grę: staccato, piano, forte, tryl. Dzieci rozwiązywały zagadki muzyczne utworów: „Krakowiaczek jeden”, „Różowa pantera”. Na zakończenie spotkania dzieci zaśpiewały wspólnie z panią Kasią „Na spotkaniach z muzyką”.
Gitarowe opowieści cz. II
W środę 08.04.15r.dzieci z grup przedszkolnych i grup zero oglądały przedstawienie pt. „Gitarowe opowieści cz. II”. Postacie z bajek (rolnik Dropsik, Leśna Istotka, Hipopotam, kosmonautka Jagódka, Król Rock'n'rolla Elvis I), zaprezentowały różne gatunki muzyczne grane na gitarach: akustycznej, rezofonicznej, elektrycznej. Wszystkich zaciekawił wygląd gitary rezofonicznej, (nazywanej dobro od konstruktorów tej gitary). Najważniejszym elementem różniącym gitarę rezofoniczną od zwykłej gitary akustycznej jest obecność drgającej, metalowej membrany, będącej dodatkowym rezonatorem akustycznym. Opiera się on na pudle rezonansowym i jednocześnie stanowi podparcie dla stalowych strun. Dzieci usłyszały: bluesa i rock'n'rolla gatunki muzyczne, które ukształtowały dzisiejszą muzykę rozrywkową. Dzieci z rolnikiem Dropsikiem i wesołą Leśną Istotką zaśpiewały i zatańczyły taniec pt. „Boogie woogie”. Dzieci najlepiej bawiły się przy dźwiękach gitary elektrycznej podłączonej do wzmacniacza zwanego piecykiem. Król Rock'n'rolla brawurowo zagrał piosenkę pt. „W górę Missisipi”, a dzieci wspólnie z Leśną Istotką śpiewały refren.
Palma wielkanocna
Nasze przedszkole, jak co roku przed Niedzielą Palmową wykonało palmę, którą wszystkie grupy wraz z wychowawczyniami 27 marca zaniosły do kościoła. Przywitał nas administrator smoleckiej parafii - ks. dr Zbigniew Stokłosa, który po krótkiej modlitwie opowiedział historię święcenia palm i kilka ciekawostek z nią związanych. Zaśpiewaliśmy również wspólnie dwie pieśni, a na koniec wszystkie dzieci otrzymały od księdza okolicznościowe obrazki. W wykonanie naszej palmy włączyło się wiele osób. Wszystkie kwiaty, podobnie jak w latach poprzednich, wykonały panie woźne. Wielu rodziców jak i wychowawczynie podarowały bukszpan. Wszystko to w piękną całość uplotła pani Lucynka z Robaczków. Osoby odpowiedzialne za wykonanie tegorocznej palmy - Żaneta Porochońska, Joanna Schmiedel, Agnieszka Szukała i Justyna Wiercińska serdecznie dziękują za okazaną pomoc.
Puzon
W poniedziałek 30.03.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką, na którym poznały instrument muzyczny – puzon. Pan Grzegorz zagrał na puzonie: piano, forte, staccato oraz zagadki muzyczne z bajek: Reksio i Kraina Lodu. Dzieci poznały zasady gry na puzonie i z jakich elementów się składa oraz do jakiej rodziny instrumentów należy. Pan Grzegorz zagrał z tłumikiem, który wycisza dźwięki, utwór pt. „Polka Rechotka”. Pani Kasia przeczytała wierszyk pt. „O wszystkich blaszanych instrumentach”. Usłyszeliśmy utwory zagrane na puzonie pt.: „La palona” i z filmu „Ojciec chrzestny”. W piosence pt. „Duszki leśne” – wybrane dzieci zamiatały, sprzątały. Ta piosenka zachęca dzieci do dbania o przyrodę, las, najbliższe otoczenie. W piosence „Na puzonie sobie gram”, dzieci powtarzały wers piosenki za prowadzącą. Na zakończenie spotkania dzieci wspólnie z panią Kasią zaśpiewały „Na spotkaniach z muzyką”.
O prosiaczku Głuptasku
W czwartek 12.03.15r.dzieci z grup przedszkolnych i grup zero oglądały przedstawienie pt. „O prosiaczku Głuptasku”. Kogut był bardzo zmartwiony, że nie obudził prosiaczka, który był niewyspany i ponownie zasnął pod płotem. Dzieci – widzowie wspólnie z króliczkiem obudziły prosiaczka. Prosiaczek na śniadanie zjadł chipsy, cukierki i popił colą. Króliczkowi bardzo nie spodobał się posiłek prosiaczka i zaproponował chrupiącą marchewkę oraz mycie zębów dwa razy dziennie i po zjedzeniu słodyczy. Prosiaczek nie skorzystał z poczęstunku, poszedł sobie. Po drodze spotkał Trzmiela, zrobił mu psikusa – ochlapał jego błotem. Trzmiel wybrudził sobie skrzydełka i nie mógł latać, prosiaczek zrozumiał jak źle postąpił i pomógł wyczyścić skrzydełka trzmielowi. Dzieci wspólnie z Króliczkiem zaśpiewały refren piosenki „…mydło, mydło wszystko umyje…”. Krowa Mućka, której marzeniem jest zostanie koniem wyścigowym, wychwala mleko i produkty mleczne – śpiewając piosenkę „… kto chce być silny, kto chce być zdrowy, ten pije mleko prosto od krowy…”. Kogut szuka Prosiaczka, który samotnie poszedł do lasu, gdzie może być niebezpiecznie. Ratować małego prosiaczka musi osoba dorosła. Prosiaczek poszedł szukać przygody, spotkał Puchacza z rodu Sów, który zdziwił się samotnym spacerem Prosiaczka i nie poinformowaniu o tym zdarzeniu osoby dorosłej. Prosiaczek był głodny, zabłądził w lesie. Spotkał Lisa który był też głodny i miał apetyt na prosiaczka. Zaniepokojeni mieszkańcy zagrody rozpoczęli poszukiwania. Pies znalazł głodnego prosiaczka, przegonił podstępnego lisa. Przecież prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Prosiaczkowi bardzo posmakowały owoce i warzywa i teraz jest zawsze uprzejmy dla innych, nie rozmawia z nieznajomymi.
Nadchodzi wiosna
W poniedziałek 09.02.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Dzieci uczestniczyły w inscenizacjach z okazji wiosny i Świąt Wielkanocnych. Na dobry początek dzieci wspólnie z prowadzącą zaśpiewały piosenkę pt. „Dzieńdobrynka”. Następnie pani Kasia zaśpiewała piosenkę pt. „Pani wiosenko, wiosenko” i do dzieci przyszła wiosna (pani Magda) cała w kwiatach, lecz trochę zaspana. Wiosna na dobre obudziła się przy piosence „Rokendrolowa wiosna”. Natomiast przy piosence „Maszeruje wiosna”- odbył się wiosenny korowód z kwiatami, instrumentami, parasolkami, śmiesznymi czapkami. W piosence pt. „Zakochała się Wiosna na wiosnę” dziewczynki ubrane w ludowe wianki i chusty tańczyły w rytm melodii. W inscenizacji ruchowej do piosenki pt. „10 baranków” – dzieci 3-letnie i 4-letnie chętnie wykonywały czynności śpiewane w piosence. W piosence pt. „Śniadanko baranka” dzieci śpiewają refren „…Baź, baź baranku…” . Natomiast w piosence pt. „Hej wiosno hej” dzieci zachowywały się jak echo i powtarzały wers piosenki za panią Kasią. W bardzo wesołym i wiosennym nastroju dzieci udały się do swoich sal.
Światowy Dzień Kota
W dniu 17.02.2015r. obchodziliśmy w Przedszkolu Światowy Dzień Kota. Dzieci przywitały panie przebrane za kocice. W tym dniu królowały piosenki i wierszyki o kotach, chętnym dzieciom panie malowały twarze.
Przedszkolakom bardzo podobał się ten dzień, dzięki któremu jeszcze bardziej polubiły koty i z radością będą świętowały ich święto za rok.Klarnet
W poniedziałek 09.02.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Przedszkolaki poznały instrument dęty drewniany klarnet wykonany z hebanu lub plastiku. Klarnet podzielony jest na pięć części: ustnik, baryłkę, korpusy: górny i dolny, czarę głosową. Muzyk pan Marek pokazywał poszczególne części instrumentu i zagrał na klarnecie: glissando, staccato, piano, forte, fortissimo, trel, arabskie ozdobniki. Pani Alina recytowała wiersz pt. „Klarnet”. Usłyszeliśmy utwory zagrane przez pana Marka na klarnecie: „Polka Dziadek”, „Super kot Oskar”, „Błękitna Rapsodia”, „Polka Śmieszka”. Dzieci słuchały piosenki pt. „Zakatarzona piosenka” w wykonaniu pani Aliny i „kichały” gdy usłyszały słowo a psik. Na zakończenie spotkanie dzieci tańczyły w parach (chłopiec i dziewczynka) do melodii „Złoty pierścionek”.
FABRYKA BOMBEK
W dnu 09.12.2014r dzieci z grup 0C i 0D pojechały na wycieczkę do Złotoryi do Fabryki Bombek. W planie wycieczki był przejazd autokarem oraz zwiedzanie fabryki bombek, gdzie dzieci mogły zobaczyć jakie są kolejne etapy powstawania ozdób choinkowych od dmuchalni przez lakiernię do dekoratorni. Na sam koniec odebraliśmy specjalnie dla nas, wcześniej przygotowane czerwone bombki w kształcie serduszka z imionkiem każdego dziecka, które oczywiście dzieci zabrały do domku.
Góra Grosza 2014
Nasze przedszkole i grupy zero w dniach: 24.11.14r. – 05.12.14r. uczestniczyły w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej Góra Grosza. Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Rodzice naszych przedszkolaków przystąpili do akcji i wraz ze swoimi pociechami, rzucali do skarbonek monety: 1, 2, 5 groszowe lub inne. Dzieci chętnie brały do rąk skarbonki i prosiły o grosiki dla innych dzieci (wychowującym się poza własną rodziną). W tym roku zebraliśmy 238,89 zł. (monet 1 groszowych było 4823 sztuk - ogólna liczba monet 8265 sztuk). W imieniu dzieci wychowującym się poza własną rodziną bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wrzucili pieniążki do skarbonek. Pieniążki kurierem zostaną wysłane do banku i przekazane Fundacji Nasz Dom. Jeszcze raz dziękujemy – organizatorzy akcji w Przedszkolu Publicznym w Smolcu.
„POLSKA AKADEMIA DZIECI” CZ 2
WIZYTA MIKOŁAJA
W dniu 05.12.2014r o godzinie 10:00 dzieci z grup 0C i 0D pojechały do Wrocławia do Dolnośląskiej Szkoły Wyższej na drugi z pięciu wykładów pt.”Jesteśmy obywatelami świata”. Wykład ten wygłosiła 7-letnia Samiloby o tym m.in. kim jest obywatel? Czy można być obywatelem całego świata? Jak obywatele z innych krajów czują się Polsce? Natomiast w roli dorosłego eksperta usłyszeliśmy Juliet Golden wraz z trzema zaproszonymi studentami z USA, którzy goszczą w DSW w ramach programu Culture and Politics of Reconciliation. Całe spotkanie prowadził 11-letni Maciej, który na pierwszym wykładzie w październiku wcielił się w rolę młodego eksperta. Po wygłoszeniu wykładów mali studenci oczywiście mogli zadawać pytania prelegentom, co każdorazowo było nagradzane zaproszeniem do Aquaparku czy Centrum Poznawczego Hali Stulecia. Na koniec organizatorzy przygotowali niespodziankę w postaci poczęstunku – pizzy i soczku. Zanim wróciliśmy jednak do Smolca pojechaliśmy jeszcze na jarmark bożonarodzeniowy na wrocławski rynek. Tam zobaczyliśmy piękną, dużą choinkę, w bajkowym lasku wysłuchaliśmy bajek, m.in.: ”Czerwony kapturek”, „Jaś i Małgosia”, „Królewna Śnieżka i 7krasnoludków”. W tym dniu spotkała dzieci jeszcze jedna niespodzianka. Pod przedszkolem, kiedy wsiedliśmy już do autokaru, gotowi jechać na wycieczkę, dzieci nagle usłyszały dźwięk dzwoneczków i znane wszystkim słowa: ”Hoł, hoł, hoł” – tak to był Święty Mikołaj. Dzieci z ogromną radością go przywitały, obiecały ,że będą grzeczne, zaśpiewały piosenkę pt.”Mikołaj ma trudne zadanie”, a w zamian każde dostało paczkę. To był dzień pełen wrażeń i niespodzianek.
Fagot
W poniedziałek 12.01.15r. dzieci z przedszkola i grup 0 miały kolejne Spotkanie z muzyką. Dzieci chętnie uczestniczyły w tym spotkaniu: słuchały muzyki, uczestniczyły w zabawach do słów wykonywanych piosenek i poznały instrument dęty drewniany – fagot. Instrument składa się z sześciu części: stroika, esu, skrzydła, stopy, rury basowej oraz czary głosowej. Tworzą one kanał o długości ponad 2,4 m. Korpus instrumentu tradycyjnie wykonywany jest z drewna, najczęściej z jaworu. Drewno na fagot musi „leżakować" od dziesięciu do nawet stu pięćdziesięciu lat. Instrument charakteryzuje się głębokim, melancholijnym i bardzo naturalnym brzmieniem. Dzieci słuchały zagadek muzycznych i utworów („Boléro”, „Santa Lucia”) granych na fagocie. Na zakończenie spotkania dzieci bawiły się w parach do piosenki pt. „Ja cię pocałuję”.
„MÓJ PRZYJACIEL MIŚ”
25 listopada 2014r dzieci z grup 0C i 0D obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każde dziecko przyniosło z domu swojego ukochanego misia. Na powitanie dzieci zatańczyły ze swoimi ulubieńcami taniec do piosenki „Misie szare”. Potem nastąpiła prezentacja misiów przez dzieci: skąd je mają, jak się nazywają, oraz w jakich bajkach możemy je zobaczyć i w jakich książkach są bohaterami. Wszystkie maskotki zostały powitane rymowanką logopedyczną „Miś i miód”. Później dzieci wysłuchały utworu J.Niedbały pt.”Bajka o małym, szmacianym misiu. Na koniec odbyła się zabawa ruchowa do piosenki „Gumi miś” oraz dzieci wykonały pracę plastyczną, z papierowych kółek zrobiły misia.
DZIEŃ SPORTU
W dniu 20 listopada odbył się w grupach 0C i 0D dzień sportu. Ale zanim przystąpiliśmy do ćwiczeń ,najpierw porozmawialiśmy o tym, jak ważny dla każdego człowieka jest ruch, co zrobić aby zostać odnoszącym sukcesy sportowcem, oraz dzieci w tym dniu przyniosły z domu wycinek z gazety z informacją o ich ulubionym sportowcu. Następnie dzieci ubrane odpowiednio do imprezy poszły na salę widowiskową do pobliskiego przedszkola. Tam czekała już Pani Grażynka, która na co dzień uczy w-fu w naszej szkole a także z naszymi zerówkowiczami ma raz w tygodniu gimnastykę korekcyjną. Na początku jak na prawdziwych sportowców przystało, dzieci miały rozgrzewkę, po czym zostały podzielone na 4 zespoły, które przystąpiły do rywalizacji. Uśmiechów i głośnych dopingów nie było końca. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem brały udział w zespołowej rywalizacji. Ten dzień dostarczył dzieciom niepowtarzalnych przeżyć towarzyszących sportowej zabawie oraz wiele radości i nie miało tu znaczenia kto będzie pierwszy.
Wielka heca na Lodowej planecie
W czwartek 11.12.14r. dzieci z grup przedszkolnych i grup zero oglądały bajeczkę kosmiczną pt. „Wielka heca na Lodowej planecie” Teatrzyku Kropa. W krainie Lodowej nikt nie chorował, ponieważ zarazek Grypek był zamknięty w słoiku. Aż pewnego razu Gburek dla hecy wypuścił zarazka i mieszkańcy zamieszkujący planetę zaczęli chorować. Mieszkańców uratował profesor Tutka, który zawsze nosił szalik, czapkę jadł owoce i warzywa. Wspólnie z dziećmi pokonał zarazka Grypka, bojowym okrzykiem: „Hip, hip hura woda z mydłem radę da. Hip, hip hura witamina radę da. Hip, hip hura ciepły szalik radę da”. Każde dziecko zrozumiało w jaki sposób ma dbać o swoje zdrowie i od tej pory je ze smakiem warzywa, owoce, rybę, przetwory mleczne, kasze i pije dużo wody. Ubieramy się zgodnie z porą roku. Często myjemy ręce.
AKORDEON
3 listopada 2014 r. na zajęciach z cyklu „ Spotkania z muzyką” został zaprezentowany dzieciom akordeon.
Dzieci poznały tajniki budowy akordeonu oraz sposób gry na tym instrumencie. Była też okazja, aby z towarzyszeniem akordeonu zaśpiewać wspólnie piosenki oraz rozwiązywać zagadki muzyczne.
Dzieci dowiedziały się, że akordeon składa się z 3 części: płuc, basów oraz klawiszy. Aby zagrać trzeba posłuchać jak instrument oddycha, a następnie nacisnąć klawisze i jak już jest dźwięk to przyciski. Akordeon gra cicho jeśli lekko go rozciągamy, natomiast głośno jeśli bardzo go rozciągamy.
Dzieci miały okazje usłyszeć takie utwory muzyczne jak: Polonez, Kujawiak, Oberk, Hejnał Krakowski, Krakowiak oraz Tańcowali zbójnicy.
Grana była również Kogucia polka podczas , której dzieci udawały odgłosy kury.
Nie zabrakło nawiązania do Święta 11 Listopada, wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę Wojenko, wojenko, dzieci jako rekwizyty do piosenki dostały czapki wojskowe.
Na zakończenie był utwór Dwa malutkie jeże, któremu towarzyszył taniec wykonany przez dzieci.
Dzień Wszystkich Świętych
W piątek 31.10.2014 r. dzieci z grupy 0 D wybrały się na cmentarz w Smolcu, aby zapalić znicze na grobach. Tego dnia rozmawialiśmy o zbliżającym się Dniu Wszystkich Świętych oraz o tym, jak należy zachowywać się na cmentarzu.
Palą się znicze...
Przypominają,
Że ktoś odchodzi,
Inni zostają.
Pośród cmentarzy
Cichych uliczek
Jak wierna pamięć -
Palą się znicze...
Ryszard Przymus „Znicze”AZP„Higiena osobista”
Dnia 30.10.2014 r. dzieci z grupy 0 D wybrały się do dalszej podróży Akademii Zdrowego Przedszkolaka, której miejscem docelowym jest trzecia Stacja „Higiena Osobista”. Dzieci poznały i zrozumiały potrzebę stosowania podstawowych zasad higieny osobistej. Dzieci zrozumiały związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy stosowaniem zasad higieny osobistej a rozwojem wirusów i bakterii chorobotwórczych. Omówiliśmy przeznaczenia przyborów do higieny osobistej. Dzieci dowiedziały się, że jest ogromny związek pomiędzy przestrzeganiem zasad higieny osobistej a profilaktyką chorób, szczególnie zakaźnych i pasożytniczych.
Poznaliśmy piosenkę „Mydło lubi zabawę” i z wielką radością bawiliśmy się na dywanie, naśladując ruchy będące ilustracją do treści piosenki. Poznaliśmy wiersz „Na zdrowie”, a wiersz „Chory kotek” większość dzieci znała na pamięć i wspólnie mogliśmy go odtworzyć.
Na koniec wspólne ustaliliśmy zasady higieny osobistej, jako profilaktyki chorób i wykonaliśmy duży plakat „Zasady higieny osobistej”.
AZP „Słodycze i ich zamienniki”
Dnia 27.10.2014 r. zaprosiliśmy dzieci z grupy 0 D do dalszej podróży Akademii Zdrowego Przedszkolaka, której miejscem docelowym była Stacja „Zdrowe Zamienniki Słodyczy”.
Dzieci dowiedziały się, że nadmierne spożywanie słodyczy szkodzi zdrowiu.
Odnieśliśmy się do piramidy żywienia, która obecnie jest umieszczona w sali jako dekoracja. Dzieci mogły wykazać się swoją wiedzą na powyższe tematy.
Zerówkowicze słuchali aforyzmów, prowadzących dzieci do wniosku, że przyczyną dolegliwości i chorób jest nadmierne spożywanie słodyczy.
Poznaliśmy kilka negatywnych skutków spożywania słodyczy w nadmiarze, wspartych ilustracjami, np. otyłość, próchnica, niska sprawność fizyczna, ospałość, brak koncentracji.
Dzieci dowiedziały się, jakie produkty mogą zastępować słodycze. Poznały produkty, które są smaczne, a zarazem dużo zdrowsze od słodyczy, jak: miód, syrop klonowy, stewia, ksylitol (cukier brzozowy).
PAD - „Wybryki natury w świecie zwierząt”
W dniu 24.10.2014 r. dzieci z grup 0 C i 0 D o godzinie 10:00 wybrały się na wycieczkę autokarową do Dolnośląskiej Szkoły Wyższej przy ulicy Strzegomskiej we Wrocławiu. Celem wyjazdu było wzięcie udziału w pierwszym z pięciu wykładów, podczas których swoją wiedzę będą prezentować zarówno młodzi, jak i dorośli eksperci. W piątek w inauguracyjnym wykładzie Polskiej Akademii Dzieci w rolę młodego eksperta wcielił się 11-letni Maciej, który wybrał obszar swoich zainteresowań badawczych: „Wybryki natury w świecie zwierząt”, natomiast rolę dorosłego eksperta przyjęła pani dr Anna K. z Zakładu Mikrobiologii Uniwersytetu Wrocławskiego, która opowiedziała nam o bakteriach. Po wygłoszeniu tych obu wykładów dzieci zadawały pytania do prelegentów, dostając w zamian drobny upominek, m.in. długopis, notes. Zanim jednak wysłuchaliśmy tych wykładów, dzieci złożyły uroczyste ślubowanie i odebrały indeksy z rąk pani prodziekan ds. studenckich Wydziału Nauk Pedagogicznych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Indeksy naszej grupy uroczyście odebrała Hania. Całą Akademię prowadził 7-letni chłopiec o imieniu Borys pod czujnym okiem koordynatorki projektu w DSW. Między wykładami była przerwa na ruch, podczas której dzieci mogły wstać z miejsc i trochę się poruszać. Na koniec organizatorzy przygotowali ciepłą niespodziankę w postaci pizzy i soczków owocowych.
AZP„Piramida Żywienia”
W roku szkolnym 2014/2015, tak jak w poprzednim roku, całe przedszkole bierze udział w akcji AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA. W tym roku chcemy wybrać się w podróż, której celem jest przekazanie dzieciom wiedzy i umiejętności z zakresu szeroko pojętego zdrowia.
Tegoroczna akcja składa się z czterech modułów:
• Jesiennego – Podróż do Krainy Pełnej Zdrowia
• Zimowego – Podróż do Eko Krainy
• Wiosennego – Podróż do Krainy Aktywności
• Letniego – Podróż do Krainy Bezpieczeństwa
W trzecim tygodniu października dzieci z grupy 0 D przypominały sobie, co to jest piramida żywienia, kolejność jej pięter i rozumienie zasad ich ułożenia. Po warsztatach dzieci potrafiły odróżnić produkty zdrowe od niezdrowych.
Tego dnia stworzyliśmy sobie wspólnie piramidę, która zawisła na tablicy w naszej sali i często odnosimy się do niej. Przypomnieliśmy sobie bohaterów bajek „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka”. Był też czas na zabawy ruchowe, podczas których zamieniliśmy się w produkty z piramidy.
W ramach podsumowania dnia zerówkowicze otrzymali kartki, z których samodzielnie zrobili koperty. Do środka zostały włożone piramidy żywienia pocięte na kawałki. Dzieci zabrały je do domu z prośbą, by wspólnie z rodzicami ułożyły i pokolorowały piramidy oraz opowiedziały rodzicom, czego się dziś dowiedziały na zajęciach. Zadanie domowe zostało odrobione na szóstkę z plusem. Dzieciom i rodzicom bardzo spodobało się zadanie.
Dzień Poczty Polskiej
Dnia 17.10.2014 r. dzieci z grupy 0 D przyniosły ze sobą do zerówki pocztówki, które potem wypełniały kolorowymi rysunkami i podpisami. Kartki oraz aniołka zapakowaliśmy w wielką kopertę i zaadresowaliśmy do 4-letniego chłopca o imieniu Mateuszek, który choruje na nowotwór złośliwy. Jego marzeniem jest dostać tysiąc kartek i my chcieliśmy sprawić mu trochę radości. Następnie wybraliśmy się na pocztę, aby wrzucić list do skrzynki.
18 października jest obchodzony „Dzień Poczty Polskiej”, dlatego w poniedziałek 20.10 wybraliśmy się po raz drugi na pocztę, aby zapoznać się z tą instytucją. Pracujące tam Panie bardzo ciekawie opowiedziały o swojej pracy i przybliżyły nam zawód listonosza. Dowiedzieliśmy się, co trzeba zrobić, aby nadać lub otrzymać przesyłkę lub list, oraz co można przesyłać w paczce, a czego nie. Dowiedzieliśmy się również, że już powoli powinniśmy pisać listy do Świętego Mikołaja.
Święto Drzewa
W październiku w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Święto Drzewa”. Z tej okazji zaprosiłyśmy chętne dzieci i ich rodziców do konkursu plastycznego. Tematem pracy było DRZEWO - wykonane dowolną techniką. Wszystkie prace zachwycały pomysłowością. Dzieci w nagrodę za wzięcie udziału w konkursie dostały dyplomy i cukierki. Bardzo chciałyśmy podziękować rodzicom za zaangażowanie i zapraszamy do brania udziału w innych tego typu imprezach.
Słodkie Czary Mary
Dnia 15.10.2014 r. dzieci z grupy 0 D wybrały się na wycieczkę autokarową do Wrocławia. Naszym celem było odebranie nagrody zdobytej na Wrocławskim Festiwalu Krasnoludków - bezpłatne warsztaty wyrobu lizaków w manufakturze „Słodkie Czary Mary”, oraz zwiedzenie Rynku i okolic. Rozpoczęliśmy od poszukiwania krasnoludków w pobliżu Rynku i podziwiania architektury. Następnie udaliśmy się do fabryki lizaków na pokazy produkcyjne połączone z warsztatami. Manufaktura Cukierków i Lizaków „Słodkie Czary Mary” jest to miejsce magiczne, które powstało z miłości do słodkości. Wszędzie było kolorowo od lizaków i cukierków, a w powietrzu unosił się przyjemny, słodki zapach.
Przez całe warsztaty Panie objaśniały nam proces produkcyjny, od momentu wylania karmelu na kamienny blat, poprzez nadawanie mu smaku i kolorów, aż do momentu pakowania gotowych produktów. Panie na naszych oczach wyciągały, skręcały i kształtowały rękami gorącą masę karmelową jak w dawnych czasach.
W trakcie dzieci spróbowały swoich sił w roli cukiernika i wykonały własnego klasycznego lizaka, którego potem zabrały do domu. Na koniec zostaliśmy poczęstowani cukiereczkami o smaku malinowym i dostaliśmy pamiątkowy dyplom.Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 14.10.2014 r. dzieci z grupy 0 D uczestniczyły w apelu szkolnym z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Był to ich pierwszy występ na tak dużej scenie i z tak dużą publicznością. Nie obyło się bez tremy i zawstydzenia. Zerówkowicze w piosenkach i wierszykach życzyli Nauczycielom, aby zapomnieli o wszystkich troskach i kłopotach, aby przez wszystkie dni szkolnego roku promienie słońca z Nimi zawsze szły. Życzyli zdrowia, szczęścia i słodyczy. Życzyli tak, jak życzy dobra wróżka, by spełniły się życzenia z samego końca serduszka, oraz dziękowali za cierpliwość nieprzebraną.
Skrzypce
10 października 2014 r. na zajęciach z cyklu „ Spotkania z muzyką”. Pan Tomasz Kobuszewski zaprezentował niezwykły instrument, jakim są skrzypce. Dzieci miały okazję poznać tajniki budowy skrzypiec oraz sposób gry na instrumencie, bawiąc się przy jego akompaniamencie. Była też okazja, aby z towarzyszeniem skrzypiec zaśpiewać wspólnie piosenki oraz rozwiązywać zagadki muzyczne.
Pan Tomek opowiedział dzieciom o budowie skrzypiec. Skrzypce zrobione są z drewna, mają główkę w kształcie ślimaka a na kołkach nawinięte są struny. W środku skrzypiec znajduje się dusza. Lutnik duszostawiaczem wkłada duszę do środka. Skrzypce mają 4 struny: E, A, D, G. Smyczek składa się z części drewnianej i włókna szklanego.
Ślimak, konik morski, koń (włosie konia) i żabka to zwierzątka ukryte w skrzypcach.
Dzieci dowiedziały się, że skrzypce znajdują się w rodzinie instrumentów strunowych i smyczkowych i są najmniejszym instrumentem z tej rodziny(altówka, wiolonczela, i kontrabas).
Dzieci miały okazje usłyszeć takie utwory muzyczne jak : „Kaprys“ Paganiniego, „Ave Maria“ – dzieci słuchały muzyki przy zamkniętych oczach abu pobudzić wyobraźnię. Pan Tomek grał dla dzieci nie tylko smyczkiem ale palcami (piccicato).
Dzieci śpiewały znaną wszystkim piosenkę „Ogórek“ oraz mix melodi country, np. „Stary Donald“. Ostatni utwór to „Pstrąg“, któremu towarzyszył taniec wykonany przez dzieci.
„Pierwszy miesiąc w zerówce”
Przez pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego dzieci z grupy 0 D zapoznawały się z pomieszczeniami znajdującymi się w zerówce, ich wyglądem i przeznaczeniem. Dzieci po wakacyjnej przerwie były bardzo stęsknione za sobą i były pełne przeżyć. Kiedy emocje już opadły, ruszyliśmy do dzieła. Dzieci otrzymały karty pracy i osobiste piórniki z wyposażeniem. Nastał czas na naukę, ale nie brakuje też czasu na zabawę w sali i ogrodzie przedszkolnym.
Czas szybko leci, więc dzieci cieszą się chwilą, że są w zerówce, bo za niecały rok czeka na nie szkoła.
„Wycieczka do warzywniaka”
Dnia 2.10.2014 r. dzieci z grupy 0 D wyruszyły na pieszą wycieczkę do pobliskiego warzywniaka. Dzieci zapoznały się z wyglądem sklepu, w którym można kupić owoce i warzywa. Rozpoznawały, nazywały owoce i wskazywały te, które rosną w Polsce, oraz te, które się do nas sprowadza. Zerówkowicze bacznie przyglądali się pracy Pana sprzedawcy oraz przedmiotom potrzebnym mu w pracy.
Po powrocie do naszej sali dzieci z wielkim apetytem jadły owoce z sadu.
„Plastusiowy Pamiętnik”
W dniu 01.10.2014 r. dzieci z grupy 0 D pojechały do Wrocławia do siedziby Polskiego Radia na spektakl teatralny pt. „Plastusiowy Pamiętnik” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza. Spektakl ten oparty był na najciekawszych wątkach znanej lektury autorstwa Marii Kownackiej. Adaptacja sceniczna tego utworu uwzględniała treści najbardziej edukacyjne, mówiące o przyjaźni, odpowiedzialności, odwadze i mądrości. Aktorzy przenieśli nas w kolorowy świat – pełen radości, zabawnych zdarzeń, gdzie wszystko wygląda inaczej i wszystko jest możliwe. W nim mały ludzik ulepiony z plasteliny przez pierwszoklasistkę – Tosię, może widzieć i słyszeć, piórnik jest domem, a szkolne przybory rozrabiają w najlepsze. Wraz z Plastusiem wtopiliśmy się w ciąg niesamowitych perypetii, przeplatanych rytmicznymi piosenkami i teatralnymi efektami. Spektakl wzbogaciła piękna scenografia, barwne kostiumy, ciekawa choreografia, a przede wszystkim wspaniała gra aktorów. Po wyjściu ze spektaklu dzieciom nadal towarzyszyła jedna z piosenek, którą śpiewał sobie Plastuś:
„Fiku – miku! Wyobraźnia jest wspaniała!
Fiku – miku! Wyobraźnię trzeba mieć!
Fiku – miku! By fantazji dodawała
Fiku – miku! Tym, co w nudy wpadli sieć”
Szczotka, pasta, kubek...
W samo południe, dnia 30.09.2014 r. ponad ćwierć miliona maluchów w całej Polsce chwyciło za kubeczki, szczoteczki i pasty do zębów. Po dwóch minutach ustanowiły nowy rekord Guinnessa.
W akcji wzięła udział również grupa 0d. Punktualnie o godzinie dwunastej stawiła się na placu przedszkolnym wraz z dziećmi z całego przedszkola i zaczęła myć zęby przez dokładnie dwie minuty.
Dotychczasowy rekord należał do dzieci z Indii. W 2007 roku jednocześnie zęby szczotkowało tam 177 tysięcy osób.
Dzień Chłopca
30.09.2014 r. był to szczególny dzień dla chłopców z grupy 0d, ponieważ obchodzili swoje święto. Do naszej sali przyszła druga grupa zerowa i razem zaraz po śniadaniu bawiliśmy się.
Tego dnia było mnóstwo atrakcji:
-
zabawy ruchowe (rzut piłką do celu, figurki)
-
rozmowy na temat zachowania się podczas różnych uroczystości
-
słuchanie wiersza „Dzień Chłopaka”
-
quiz „Pomylone tytuły bajek”
-
zabawa dydaktyczna „Zgadnij, kto zniknął”
Na koniec zajęć chłopcy, aby mogli otrzymać upominki, musieli wypić „Eliksir uśmiechu” (sok z cytryny). Mali mężczyźni nie wiedzieli, co piją. Miny mieli rewelacyjne, a dziewczynki im mocno kibicowały. Na szczęście wszyscy chłopcy zaliczyli zadanie i otrzymali puzzle, a dziewczynki lizaki.
Po tak wspaniałej zabawie grupa 0d zajadała się przepysznymi ciastkami i ciasteczkami upieczonymi przez swoje mamy.
„Jedzmy, jedzmy, jedzmy jabłka :)”
Nie od dziś wiadomo, że owoce mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Anglicy mawiają, aby jeść jedno jabłko dziennie, a lekarz wcale nam nie będzie potrzebny. Jabłka są źródłem pektyn o działaniu m.in. oczyszczającym organizm.
Zawierają dużo substancji odżywczych: błonnik, który ułatwia trawienie, węglowodany. Wzmacniają układ odpornościowy, dzięki czemu mniej chorujemy. Zawarte w nich witaminy C i P uszczelniają naczynia krwionośne.
Dlatego dnia 29.09.2014 r. dzieci z grupy OD przygotowały sobie pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe, w których podstawowym składnikiem były właśnie jabłka.
„Wieczorek filmowy”
Wieczór 26.09.2014 r. był szczególny dla grupy OD. O godz. 18.00 rodzice przyprowadzili swoje pociechy do zerówki na seans filmowy. W naszej sali był już odpowiedni klimat, ponieważ za oknami było coraz ciemniej. Zerówkowicze poczuli się jak w prawdziwym kinie.
Dzieci wygodnie usiadły na krzesełkach, dywanie i oglądały z wielkim skupieniem bajkę Disneya „Tarzan”.
Oczywiście dzięki współpracy rodziców nie zabrakło popcornu, soków, owoców i innych smakołyków. Kiedy zbliżała się godz. 20.00 (godzina, o której wszystkie dzieci powinny już spać), nasze starszaki w najlepsze rozpoczęły zabawę.
Ach, co to był za dzień.
Zaczarowany las
W piątek 26.09.14r. dzieci z przedszkola i grup zero oglądały przedstawienie pt. „Co się stało z zaczarowanym lasem?” Teatrzyku Kropa. Wszystkie dzieci z zaciekawieniem śledziły losy bohaterów spektaklu, najbardziej obchodził ich los mieszkańców bajkowego lasu. Na rozkaz króla baśni i bajek drwale mieli ściąć las z powodu braku papieru dla bajkopisarzy. Z tego pomysłu najbardziej cieszyła się ukochana króla wiedźma Śmieciucha, która uwielbiała śmieci i bałagan. Czerwony Kapturek poprosił Wilka aby zrobił coś pożytecznego dla wszystkich mieszkańców bajkowego lasu i lasu. W lesie były porzucone śmieci i niepotrzebne, zepsute elektrośmieci. Wilk zaśpiewał piosenkę w rytmie bluesa i znalazł czarodziejskie zaklęcie. Dzieci zapamiętały zaklęcie i zaśpiewały refren piosenki. Czerwony Kapturek poszedł do króla, powiedział o zmartwieniu zwierząt bajkowego lasu, pokazał zaśmiecony las. Król zrozumiał, iż śmieci należy segregować i żadnych niepotrzebnych rzeczy nie pozbywamy się do lasu. Król zarządza aby wszystkie śmieci segregować. Król wspólnie z dziećmi powiedział zaklęcie i zamiast wiedźmy Śmieciuchy ukazała się wszystkim wróżka księżniczka.
Fortepian
W poniedziałek 8.09.14r. dzieci z przedszkola i grup zero uczestniczyły w pierwszym w tym roku szkolnym (2014/2015) Spotkaniu z muzyką. Dla trzylatków było to wielkie przeżycie i pierwsze spotkanie z panią Aliną Zwoźniak i panią Ewą grającą muzykę na fortepianie. Wszystkie dzieci w skupieniu słuchały utworów Fryderyka Chopina na fortepian granych przez panią Ewę. Prowadząca spotkanie pani Alina zaśpiewała piosenkę pt. „Fryckowy walczyk”, dzieci śpiewały refren piosenki wspólnie z prowadzącą. Nie mogło zabraknąć zagadek muzycznych granych na fortepianie, które dzieci bezbłędnie zgadywały. Na zakończenie spotkania dzieci wysłuchały fragmenty utworów F. Chopina, które znamy i często słyszymy w radio, w telewizji, w komputerze i nie wiemy kto je skomponował.
"Jestem małym ekologiem,
O przyrodę zawsze dbam.
Chcę by na naszej pięknej Ziemi
Przyjemniej wszystkim żyło się nam!"SPRZĄTANIE ŚWIATA
Takie motto przyświeca dzieciom i wychowawcom z naszego przedszkola, bo co roku we wrześniu bierzemy udział w ogólnoświatowej akcji SPRZĄTANIA ŚWIATA. W dniu 24.09.2014 r. dzieci zostały wprowadzone w tematykę dbania o środowisko. Rozmawialiśmy o konieczności nieśmiecenia i nieniszczenia przyrody. Dzieci oglądały film o wykorzystaniu surowców wtórnych oraz bajki o konieczności dbania o środowisko, uczyły się segregowania śmieci. Na koniec miały pomalować narysowane na kartce kosze na odpowiedni kolor (szkło – zielony, papier – niebieski, plastik – żółty), następnie otrzymały kartę z narysowanymi śmieciami, które wycieli i przykleili przy odpowiednich koszach. Dzieci poradziły sobie z tym zadaniem bez problemu.
Wrocławski Festiwal Krasnali
Dnia 12.09.2014r. dzieci z grupy 0 D ubrały się całe na czerwono, założyły czerwone czapki na główki i wyruszyły na wycieczkę autokarową do Wrocławia na „Wrocławski Festiwal Krasnoludków”. Pod pręgierzem we Wrocławiu czekały już na nas i na inne dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych małe krasnale i te bardzo duże, które zaprowadziły nas kolorowym korowodem do Ogrodu Staromiejskiego. Po drodze mogliśmy podziwiać przepiękne atelier fotograficzne.
Na terenie Ogrodu Staromiejskiego działało kilka stref tworzących Wielką wioskę krasnoludków. Dzieci poczuły się w niej jak w świecie wrocławskich skrzatów. Wszystkie atrakcje miasteczka prezentowały krasnoludki.
Podczas festiwalu odbył się konkurs plastyczny dla dzieci ze szkół i przedszkoli, który polegał na udekorowaniu krasnoludkowych domków.
Na terenie parku stanęło 30 domków z tektury o wielkości 110x80x110 cm. Domki te były zupełnie białe, a zadaniem uczestników konkursu było ich udekorowanie.
Przed festiwalem samodzielnie przygotowywaliśmy materiały do dekoracji domków, aby w pierwszy dzień festiwalu udekorować nimi ustawiony na terenie imprezy domek.
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach – szkoły podstawowe oraz przedszkola. W obu kategoriach wiekowych przygotowane były wspaniałe nagrody. My zajęliśmy III miejsce i otrzymaliśmy krasnoludkowe nagrody, oraz voucher na bezpłatne warsztaty wyrobu lizaków w manufakturze Słodkie Czary Mary.
-